LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Brr to je zima. Tak na tohle, na tohle jsme se těšili, kvůli tomu jsme trénovali, strádali a šetřili, kvůli týhle cestě jsme tady!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně

Závody
SP Chamonix (12.07)
SP Briançon (17.07)
Olympiáda (05.08)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Šindel 12381
3.Votoček 12268
Bouldry:
1.Konečný 11150
2.Stráník 11106
3.Volf 11103
Hory:
1.Groš 8189
2.Rojko 7261
3.Černý 6808

Výsledky
Akademické mistrovství ČR (27.06)
SP Innsbruck (26.06)
SP v paralezení Innsbruck (24.06)

Deníčky
5597 lezců
1115356 cest
Nové přelezy:
Riskialdam 7b
Sloní Pilí 9
Mat Patou 7C/7C+
Fear Facto 9
Fraktur 8A
Basis Hamu 8A
É Un Mondo 7c
Princesita 7c
Terra Inco 9-
Cupido 9+/10-

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Web ke knize horolezecké metodiky

PR

Pro připravovanou učebnici horolezectví a dalších alpinistických disciplín nazvanou Horolezecká abeceda byly zprovozněny webové stránky na snadno zapamatovatelné adrese: www.horolezeckaabeceda.cz.

Tyto stránky mají sloužit především k diskusi o knize jako takové. Až bude kniha v prodeji, otevřeme zde diskusní fóra k jednotlivým kapitolám, podkapitolám, i celé základní koncepci učebnice.

Do doby otevření diskusí jsou zde - kromě základních informací o knize - připravené některé užitečné a hlavně utříděné informace v podobě dvou rozcestníků internetových zdrojů. Naleznete je v sekci Odkazy, a jedná se o seznam odkazů k informacím z oblasti horolezecké metodiky, a zejména rozsáhlý rozcestník horolezeckých průvodců v ČR, SR i ve světě.

Autory této knihy, jejíž redakční a technická příprava výroby právě probíhá, jsou vesměs horolezečtí instruktoři, v čele autorského kolektivu stojí Tomáš Frank (HO Chupichata) a Tomáš Kublák (HO Sakal). Základní údaje o celé knížce, i kompletní seznam autorů lze na stránkách nalézt v článku O knize a autorech.Obsahu publikace včetně ukázek ilustrací se věnuje článek Koncepce a obsah knihy.

Prostřednictvím webu Horolezeckaabeceda.cz lze knihu rovněž předobjednat. Na všechny objednávky přijaté do konce října t.r. se vztahuje sleva 20%.

Po tomto termínu zůstane na stránkách k dispozici odkaz na E-shop nakladatele, jehož prostřednictvím bude možné knihu i nadále objednávat.

Znalci horských vrcholů mají možnost získat knihu zdarma. Právě jim je nyní na stránkách určena první jednoduchá soutěž, jejíž uzávěrka je 30. září 2007, kdy bude vyhlášena soutěž nová. Výherci jednotlivých soutěží obdrží tuto knihu jako cenu.

Redakce Horolezecké abecedy   [úpravy] 23:52 29.08.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Pochvala10:32:48 27.08.2007
Super provedení a super počin. Po létech slibů mateřského svazu kniha z rukou privátních pisatelů......myslím, že tak jako tak většina lidí stejně čerpá z materiálu HO Sakal ( jak začátečníci tak pokročilí )... a pokud bude kniha graficky, obsahově, fotograficky ještě lepší a ucelenější !!! ( což vypadá ) ...jedná veliká 1*.
Teď jen aby jste na tom bez grantů atd... neprodělali kalhoty.
Radim Bzuraodpovědět 
 Re: Pochvala10:38:34 27.08.2007
super, uz se tesim!
jenaodpovědět 
  Re: Pochvala11:30:15 27.08.2007
Možná by se svaz již mohl probrat a začít něco dělat a utrácet peníze tam kde má největší dopad.Dívám že jako autoři jsou zde vyjmenováni členové úzkého vedení ČHS Frank,Rotmann,Zoban ...
Nebylo by na zvážení aby např ČHS dotovala koupi 100 ks a dala k dispozici oddílům.Určitě mě to příjde jako dobrá investice do budoucnosti hlavně pro rozvoj mládeže.
David
odpovědět 
   Re: Pochvala11:49:06 27.08.2007
Frank ani Rotman snad uz ve vedeni nejsou. A už vubec ne v uzkem :-)
Lenodpovědět 
    Re: Pochvala14:20:27 27.08.2007
Ivan je člen medicínské komise a Tomáš bezpečnostní Zoban je ve vedeni.Od všech se domnívám že jde o záslužnou práci která má nějaký význam.Od Zobana bych čekal že prosadí v top vedení nějakou formu dotace ale je zde asi střet zájmu on autor a ješte člen předsednictva.
Tak bych čekal že ostatní budou tak soudní a ujmou se toho aby se prosadilo a reálně se kniha dostala k těm co jí nejvíc potřebují a to je začinajícím nebo mírně pokročilým lezcům,kteří mohou diskutovat a dotazovat se v oddílech těch zkušenějších
David
odpovědět 
     Re: Pochvala10:26:48 30.08.2007
Koupě jmenované knihy určitě oddílové rozpočty nezruinuje, tak nevidím důvod, proč by ČHS mělo knihu dotovat.
A rady zkušenějších jsou nepostradatelné, neb někde na skalách nebo v horách asi nebudete listovat v knize a hledat deset rozdílů mezi vámi zřízeným štandem a jeho vyobrazením v knize :o)
Jinak se na knihu také těším a doufám, že si osvěžím zbytky metodiky, které snad mám ještě v hlavě.

Martin
SpiderCzodpovědět 
      Re: Pochvala11:17:01 30.08.2007
se ti to píše když víš, že zrovna ve vašem oddíle knihu určitě dostanete od svýho bývalýho předsedy, co?
Lenodpovědět 
       Re: Pochvala13:56:53 30.08.2007
To nevím jestli jí dostaneme, ale stejně nemáme klubovnu, kde by byla knihovnička, takže si jí každý koupí sám a uloží doma :o)
Neb jsem dělal oddílovou horoškolu našeho bývalého předsedy a spoluautora diskutovaného díla, věřím, že kniha bude přínosem... ale to uvidíme až vyjde a třeba ji dostane redakce lezce a přečteme si nějakou zasvěcenou recenzi i tady, kde se dozvíme, jestli ta investice z oddílových či vlastních peněz stojí za to ...

Martin
SpiderCzodpovědět 
       Re: Pochvala22:47:57 30.08.2007
Jen tak pro pořádek, jsi ta Lenka z nejmenovaného pražského oddílu, jež předběhla našeho současného předsedu na letošním Dřevěném muži ? :o)

Martin
SpiderCzodpovědět 
  Re: Pochvala12:37:59 31.08.2007
Janičko, vy se těšíte? Na co se těšíte? Co je super? Že někdo píše skvělou knížku? Co je na tom super? Koho to zajímá, že je to super? Kde je ta knížka? Kde ji koupím? Budu ji mít zítra na stole? Ježišmarjápanosvatá Janičko dyk ta knížka je stále virtuální. Není dostupná. Počkejte si na recenze prvního výtisku na trhu. Bude stačit jedna věta, kde bude stát: Je to super. Nebo: Není to rozhodně nic super.
Janičko nechvalte dne před večerem a nerozčilujte mne.
zlobímsesjaničkouodpovědět 
   Re: Pochvala08:39:54 01.09.2007
Tak většího blba, než je tadyten, onenten, týžten, zaseon, kokoton, jsem už tady dlouho neviděl.
Píše tu neskutečný bláboly a navíc si plete jména jena a jana.
odpovědět 
    Re: Pochvala10:26:09 03.09.2007
.... můj to je on co nechválí. Ani jednou nepoužil slovo super. Budiž za to navždy zmařen. Zneuznaný rádce shrbeně se ztahuje ze scény. Špinavá kapka spadla, země se točí dál.
Co se tam na štítu potácí a jde nám s úsměvem vstříc? ............ to je zase on. Ne to je jiný hňup. A támhle další a dalších pět.
PS Lidi nestarejte se o druhé diskutující, spíše se chytráci starejte, aby z abecedy nějaké to písmeno nevypadlo.
PPSS Píšu to už z posledních sil votrávenej těma vašima veskrze negativníma a odmítavýma reakcema. Už nic, ale zhola nic, nenapíšu a to vám pak dojde tipec. Sami jste to chtěli. Beze mne ta knížka bude škvár. Dovedet si představit co se bude dít, až ta Abeceda vyjde na trh? Co se v komentářích objeví. Tu odpovědnost, kterou mají autoři si dovedete jen ztěží představit.
dajmupokojodpovědět 

 Bible14:44:46 27.08.2007
Jsou tam hezky obrazky, tesim se na ni.
J.odpovědět 
 Satanova Bible o exhibici, prohibici,exkomunikaci a prostituci!18:44:46 28.08.2007
Nevim přesně oč v té knize jde. Ale vyjde-li údajně dobrá kniha, snad není třeba radit lidem co ji psali, jak se dále mají chovat, ale poradit těm nováčkům, ať si ji koupí? Nebo je to ještě jinak?
Laikodpovědět 
 Re: Bible11:33:14 03.09.2007
Jenuško a taky se těšíš na vánoce? A na dárky? Pod stromečkem? Jej to je super. Já se taky tak těším. Prý to bude reporelo vyvedené v barvě a obrázky jsou krásný jako malovaný. Jak andílci na nitích jsou zobrazení lezíci. Je to krása. Voňavá krása nebeská ááách.
PS Tady je dárek vode mne:
1. Picture yourself on a ladder when you climb, move from one hold to the next as relaxed as if you were ascending the rungs or steps of a ladder.
2. Avoid over gripping holds with your hands. You will quickly tire your arms out.
3. Use your feet like you would your hands.
4. Trust your feet. You can stand on your legs all day. You don’t hang with your arms all day. Too often people hang on their arms and then fall off, sailing right past a monster ledge they could have had their feet on.
5. Trust your belayer, and focus on climbing. If you are worried your belayer doesn’t have you, find a new belayer you can trust.
6. Concentrate on what is within reach. Sometimes you can use an intermediate hold (a smaller hold between secure holds) to get to a better hold.
7. Climb from the bottom up, not top down. Of course, if you can see the top of the route, look to see if there is a pattern working from the goal down to where you are, but when you start to climb, focus on the climbing at the bottom of the route as you climb up.
8. Climb in an X shape with your hips being the middle of the X. Hang with your arm straight. Your skeleton can take much more of a load than your muscles can. If the heel of your foot is hanging too far down you may notice your leg start to shake like a “sewing machine”. This is very common occurrence, simply apply more weight to your toes so your calf muscle spasm can stop.
9. Fear of heights is normal. Climbing is all about conquering those fears. Time will cure the fear of heights. A good trick is to look down no further than your feet to correctly place them on the best part of the hold.
10. Take your time. Climb like a cat does—quiet, deliberate, and precise. Picture the move, and then execute it. Use all of your limbs, not just two. The lower the angle of the climb, the more time you have, so use it. Make each move as fluid as possible.
tojekrásaodpovědět 
  Re: Bible11:41:27 03.09.2007
http://www.outdoorswithdave.com/climbing/index.htm
zdrojodpovědět 

 Snad konečně něco13:41:31 29.08.2007
Myslím, že dobrá kniha tohoto typu je potřeba. Rád se poučím. Samozřejmě praxe je praxe.
Romualdoodpovědět 
 Re: Snad konečně něco14:53:27 29.08.2007
To nevypadá jen jako přepsaná metodika Sakalu z jejich webu http://sakal.stredo zem.cz/metodika/met odika.htm to je rozsáhlejší :-) Dobrý :-)
Lenodpovědět 
  Re: Snad konečně něco13:58:09 30.08.2007
Mně to připadá úplně zbytečné vydávat tuhle věc. Na trhu je v ČR mnoho knih od řady renomovanějších zahraničních autorů. Například naše východní štandy, které využívají friendy a nebo i vklíněnce na Západě neobstojí a tak všelijak podobně. Je to jen ztráta času a peněz. Vznikne tak jen další kompilát bez jediné přidané nové věěci. Ale když myslíte, že to bude dobrý kšeft, tak to asi vydejte. Co se dá dělat.
R.S.
R.S.odpovědět 
   Re: Snad konečně něco14:04:09 30.08.2007
Jmenuj mi alespon jednu
Lenodpovědět 
    Re: Snad konečně něco14:08:00 30.08.2007
Vy, výt, vykat, vynobraní atd.. Stačí? Nebo mám pokračovat?
odpovědět 
     Re: Snad konečně něco14:19:12 30.08.2007
Pro rány Kristovi dyk tam nejni ani slovo o horolezení a o technice lezení. To je jen abeceda jištění a abeceda pro nákup materiálu.
Podle mojí blbý hlavy tam musý bejt 99% o technice pohybu v horách, po skalách a travách, po sněhu a ledu. Techniky zdolávání různých standardních skalních i jiných útvarů. Informace k technickému lezení a taky k zřizování jistících bodů kde nutně musí převážit (95%) jištění smyčkami bez poškození skály apod.. Zvládnutí vícedenních cest včetně bivakování se vším co k němu patří. Tahle knížka vypadá jako když poskládáš návody k obsluze z nabídky materiálu.
Stáletentýž
stáletentýžodpovědět 
      Re: Snad konečně něco14:28:31 30.08.2007
Opravdu? A o kterápak to je řeč?
odpovědět 
     Re: Snad konečně něco14:44:09 30.08.2007
:-))))
"Vy, výt, vykat, vynobraní atd.. Stačí? Nebo mám pokračovat?"

Netřeba. Omlouvám se, jsem jen hloupá blondýna a lezu jen dvacet let. Promiňte.
A vinobraní se pýče jinág :-))) Nashledanou.
Lenodpovědět 
      Re: Snad konečně něco09:49:47 31.08.2007
Jezusmaría milosrdná pano zač mne trestáš. Leno, jak můžete děvče nešťastné po dvacetiletechlezeníverschneidungkamins und risskamins tohlenkcto vypustit ze své blonďaté krásné hlavinky a růžové pusinky? Mimochodem Vynobraní se píše tvrdě proto, poněvádž jde o zkratku "vyberte nové brambory (s dejte je k) ní". Ale vo to by ani tak nešlo jako o to, že knize na trhu nepomůže předem nafouklá bublina. Ta knížka musí být trhák sama o sobě. Musí být okamžitě dostupná a musí být něčím mimořádná. Třebás něco nově popsané, výčet chyb jako v PS. Nebo například Zobanovo super porovnání jistítek co je v metodice ČHS na internetu. A taky pár mrtvol nebo krvavých stop na sněhu. Prostě to lidi pak můžou ukázat třebas babičce a nebo návštěvě aby viděli jak jsme na skále důležití. Zy jsi taky Lenko důležitá po dvaceti letech lezení. Mám Tě za to rád, ale začíná mne z tebe bolet hlava, už mne prosím nezatahuj do debaty, začínám být poněkud nervózní.
zaseon
zaseonodpovědět 
       Re: Snad konečně něco20:43:43 31.08.2007
co toto je za blba...
odpovědět 
     Re: Snad konečně něco14:17:21 31.08.2007
vInobraní, vy debile!
Dianaodpovědět 
   Re: Snad konečně něco14:16:22 30.08.2007
Prosím tě, mohl bys vyjmenovat aspoň pár z těch mnoha knih od řady renomovaných autorů, který jsou v ČR k dispozici? Řekla bych, že seš trochu mimo...
Alenaodpovědět 
    Re: Snad konečně něco14:28:24 30.08.2007
Ježíšmarjá pano svatá boží rodičko dyk je trh zaplavenej titulama jako např. HOROLEZECTVÍ od V. M. Abalakov 1951 vydané v Praze Sokolským nakladatelstvím, nebo HOROLEZECTVÍ od Garth Hatting, Svojtka 2002 a nebo HOROLEZECTVÍ od Malcolm Creasey 1999 a mnoho dalších. Vladimíra Procházku snad ani nemusím citovat. A to nemluvím o internetu, kde např v Britanii a nebo USA je desítky názorných publikací. Jestli v tý nový knížce nebude nic navíc, bude to pouhý kompilační obchodní plagiát. A nebo se pletu a bude to obsahově aktuální, úplné a velmi praktické. To vše prověří trh.
Jsem z tebe alčo nervózní, už se mne na nic nevyptávej.
tentýžkluk
týž kl.odpovědět 
     Re: Snad konečně něco14:39:45 30.08.2007
A to ve výčtu chybí Šajnoha: Horolezectvo - učebnica pre školenie cvičiteľov z nakl. Šport a 1990 :-) Jen nevím kde je potkám na tom zaplavenenym trhu. A ten překlad od Svojtky snad v jedné řadě s Abalakovem a Procházkou nemůže být myšlen vážně?
odpovědět 
      Re: Snad konečně něco09:36:22 31.08.2007
Pro rány Kristovi, u Joviše vždyť Abalakov i pan Procházka popisují vyčerpávajícím způsobem techniky lezení a použití jistící a posupové techniky s minimem materíálu (hroty, smyčky apod.). Dup! Dup! Myslím to smrtelněě vážně. Už jsem z vás nervosní a začín mne bolet hlava. Dám si nohy do teplé vody. Tááák. A ještě noviny a doutník. Pffffíííí, chóóoo, uffff. Už mne prosím neobtěžujte neuváženostmi. Přeji hezký a klidný den. Opětten
Opěttenodpovědět 
     Re: Snad konečně něco14:40:09 30.08.2007
No tak zrovna třeba konkrétně Procházka je zcela určitě běžně k dostání :-) A btw ode mě byl akorát ten jeden dotaz výš...
Alenaodpovědět 
      Knihkupec22:35:56 30.08.2007
Na trhu dnes není k dostání prakticky vůbec nic, všechno je rozebrané. Takže i já se na knihu těším, jak si jejím prodejem namastím kapsu ;-). Jenom mě trochu děsí těch 800 stránek. To bude bichle jako hrom. Takže si jí nechte koupit pod stromeček. To tak bude akorát hotová.
Petr Schnablodpovědět 
      Re: Snad konečně něco06:52:15 31.08.2007
Jj, jak říkáš .Šajnohu zháním už několik let a fakt ten zaplavenej trh stále míjím. (inzerát: nemáte někdo:-))
adamodpovědět 
   Re: Snad konečně něco23:01:45 30.08.2007
Doporučuji ti udělat si výlet na západ. Zjistíš, že i nejzápadněji od nás položené USA jsou plné lidí, kteří běžně štandují na frendech a vklíněncích a co víc nemají ve všech oblastech nýty ani borháky. přečti si třeba literaturu: "Climbing Anchors" autorem je nějaký neznámý američan jménem Jan Dlouhý.
Syselodpovědět 
    Re: Snad konečně něco09:31:00 31.08.2007
Pro krinda pána panenko Mario všemocná jakož i bohorodičko neposkvrněná jak můžete pane Sysle odpovědět na problém štandů z vklíněnců a borháků tím, že někteří amící používají ke štandování friendy a rocks? Musím vás pane Sysle poučit o tom, že lidská společnostt je heterogenní a variabilní a vždy je nepatrná část lidí, která dělá věci obráceně. Vy jste pravděpodobně vyrostl v Čechách a máte tudíž nešťastné hodnoty. Jste schopen najít negativní příklad i kdyby ho bylo na pouhé části promile a ten pak vyzdvihnete jako klíčový. Nemůžete za to pane Sysle, může za to decimovaná společnost, která v minulém století prodělala několik kotoulů od France Josefa, přes Hitlera a Stalina, Husáka a Brežněva až k dnešní politické scéně hemžící se krysami vylezlými po patnácti letech ve stokách. její hodnoty a příklad z Vás i ze mne udělali neustále podezřívavé a vychytralé jedince, kteří ničemu nevěří. Hlavně se posmívají všem západním systémům. Všechno víme líp. tedy - ta knížka, to bude bublina v případě, že to bude snůška návodů k obsluze. A víte co pane Sysle? Ťypický Čech si ji prohlídne v krámě a nebo u nešťastníka, který si ji objednal a to rozhodne. Tady se to zlomí. Je tam za osm kil moudra? He? Za osm kil máme jumar. A už mne víc nezatěžujte pane Sysel, jsem z vás nervní.
Zaseten
Zasetenodpovědět 
     Re: Snad konečně něco09:56:57 31.08.2007
Jen tak pro pořádek : ty jsi tu knihu viděl, že víš co obsahuje ?
Skoro nic jsem nevylezl, ale když jsem hledal cíle mých cest na zahraničních serverech, hlavně bergsteigen.at, nabyl jsem dojmu, že takových oblastí jako je Srbsko, kde jsou nýty či borháky po metru a půl skoro jako na překližce je převážná menšina. Většina cest v Alpách a asi i v Tatrách má staré skoby po prvovýstupcích a sem tam štand. Občas se jištění v profláklých oblastech sanuje. Nicméně když si přečteš např. knihu od renomovaného autora, dle tebe nejspíš protože cizáka ze západu, Pitta Schuberta, zjistíš, že štandy jsou v podstatě "nebezpečný" a lepší je založit si vlastní jištění.

Martin
SpiderCzodpovědět 
      Re: Snad konečně něco10:41:35 31.08.2007
Martine, proboha všemohoucího, kompletní obsah je v úvodu. A dále, pro boha živého, štandy musí být nikoliv jen z friendů nebo vklíněnců. A to mám na mysly přirozeně nikoliv vrtané broháky, alébrž vlastní založení. Nutně tam musí být skoby (vydrží tah do všech stran), důsledný protitah u vklíněnců, tricamů, friendů, a nebo smyček za hroty. Český standy jsou veskrze pro optimisty, kteří nepadaj. Běda, když se padne do smyček za hrot a nobo do vklíněnců a tak všelijak podobně.
Prosím tě snažně Martine, ty kluku jeden, neber si špatný příklad u podobně hovořících lidí. Dělej důsledně štandy, které vydrží protitah. Předimensuj ho klidně. Dělej ho klidně o 5 minut déle. Když pak ta hrouda s batohem na zádech rupne do tvýho standu, zahoupe se a začne nadávat. A to je dobrý. Ty s klidem vystoupíš a bez extra nervů odlezeš na jumarech ke kámošovi, profackuješ ho, dáš mu napít a vytáhneš ho přes kladku svojí protiváho na ten dvůj sichrštand a spustíš vás pěkně spolehlivě dolu. Dola zapálíš vařič a uděláš čajík. Kámoš se bude hladit boule, budete chroupat keksíky s čajíkem a tlemit se, jaká top byla pecka. Teda ten kámoš bude křivit hubu bolestí při smíchu, bude se tak nějak šklebit. Ta se budeš smát jako prasklej chleba. To proto, že jsi měl anglický stand.
anglický standodpovědět 
     Re: Snad konečně něco10:21:05 31.08.2007
Co všechno se tady člověk nedozví.... Nicméně ti "někteří amíci" je drtivá většina amíků. Jsou tam oblasti jako Joshua tree, Indian creek a tuny dalších, kde je nýt spíše výjimkou (ostatně je to tak i v Yosemitech).
Ač jsem skutečně Čech, knihu už mám objednanou a těšim se na ní. Neříkám, že vědomosti z knížky jsou nad praxi, ale i kdyby to mělo způsobit, že neudělám jednu chybu, která by mě mohla stát život, je to dobrá investice.
Syselodpovědět 
     Re: Snad konečně něco10:27:22 31.08.2007
Jo ještě maličkost: Zajeď si někdy zalézt do Anglie nebo Irska nebo Švédska nebo Norska nebo někam do hor v Rakousku, Francii, Německu. Většina oblastí v Británii a Irsku nemá ani kus kovu ve skále a někde sice kruhy na štandech jsou, ale tak dva...na celou oblast. Ostatně stačí vylézt něco u nás na písku a zjistíš, že občas se štanduje jen na smyčkách a nikomu to nepřijde divný nebo nebezpečný.
Syselodpovědět 
      Re: Snad konečně něco10:56:02 31.08.2007
Pro rány Kristovi, ježíšmarjápano svatá oroduj za nás bezbožné. Pane Sysle, prosím Vás snažně, ještě jednou a naposled (už jsem z vás vynervovaný) neberte si špatný příklad. Vaše štandy budou ty nejlepší. Budou pevné do všech stran. Nebudou z borháků či nýtů. Budou z kombinace skob, friendů, vklíněnců a smyček. Budou mít protitah a budou domyšlené. Umožní spolehlivou záchranku parťáka, který slítne velkou tlamou s tlumokem na zádech a zatíží váš stand v páté délce v kolmé plotně nad převisem i s vámi jako padající lokomotiva. Pecka jako kráva, kámoš chrčí a houpe se jako polochcíplé hovado, jeho batoh na přetrženým popruhu pod ním. Ejhle, začíná jumarovat. Očima šmejdíte po vašich jistích bodech a na tváři se vám samovolně rozbalí úsměv. Opojný a spokojený úsměv. Kolem voní vítr a skála hřeje. To je labůžo.
PS Bude tohlenkcto v tý nový knížce? Podívejte se do obsahu, je k disposici.
zasontenhentenodpovědět 
       Re: Snad konečně něco11:03:04 31.08.2007
3.2.4 Jistící stanoviště
- Že by to bylo ono? Nebo bude v knize pod tímhle bodem návod, jak postavit jisto jistě stan nebo dokonce pivní stan?
Syselodpovědět 
        Re: Snad konečně něco11:17:33 31.08.2007
Bude tam pár známých obrázků jako dvě vodorovně optimálně umístěné skoby, v nich ideální smyčka překroucená a v ní HMS pootevřená karabina. Ani náznak protitahu, ani náznak zracujícího uzlu. Krátká poznámka o tom, že se to překlopí nahoru. Ale to nestojí za řeč. Že můžeš mít neoptimální umístění je v praxi častější, že nemůžeš takhle nechat kámoše letět o dva metry níž na hrot víte i vy sám, pane Sysle. Bohamumáriu bohovů co tam bude o slaňovacích standech, když se prchá v bouřce. Aby se nekouslo lano ve slaňovací smyčce, aby se rozložila síla ale nevznikl dlouhý ráz při selhání jednoho jistícího bodu. Bude to tam? Řvu nahlas jako sbor: "Budeee to taaáámm!!!! A tiše odpovídám, jen tak na půl pusy: "no nebude, nebude to tam as zas".
joontojeodpovědět 
         Re: Snad konečně něco11:19:50 31.08.2007
Prosím Vás pane Sysle už mne víc nenervujte. Já tu vlaju jako prápor, ne´vím komu dříve poradit. Mám z vás trému. nechte mne prosím na pokoji. dejte si prostě svátek. hezký den
odpovědět 
         Re: Snad konečně něco11:37:11 31.08.2007
Jaktoze uz vis, co v ty knizce bude a nebude? Jaktoze tady donekonecna sahodlouze komentujes, i kdyz te to tak hrozne nervuje a nemas na to chut? :))
jx zeroodpovědět 
     Re: Snad konečně něco10:43:33 31.08.2007
Neber jméno boží nadarmo, jóó!
Jinak máš opravdu dobrej smysl pro humor. :-)
Nesežral jsem. :-)
Dagodpovědět 
      Re: Snad konečně něco11:05:22 31.08.2007
Bože můj, Dag se ozval. Ahoj Dagu, rád Tě čtu. Al e ruku na srdce, Dagu. Nemám pravdu s těma štandama. Ty tvoje jsou někdy děsné. Já vím, že nepadáš. Smyčka na hrotu, sedíš si v ní, povoluješ zvolna a zakláníš hlavu. Kámoš půl délky nad tebou, založí jeden ze tří vklíněnců a mastí nahoru aby po desetimetrech vypadl. Předvádí právě nekontrolovaný kotŕmelec. Co to letí kolem tebe? Aha batoh a tohle je petka s pivem. Auu kurva to bylo o fous. A tohle je .....huuuúúúúpp a jedem výtahem. Houp houp houpáme se na oba na jednom mikrovklíněnci. Vydržel. Co to je za ohromné pohybující se šmouhy pod náma. Aha to je to zalesněné údolí. Houpy houu. Jen klid, ani se nehni. "haloóó, to je letecká? Jo, jsme na galerii, těsně nad ..."
jenontovíodpovědět 
       Re: Snad konečně něco11:07:35 31.08.2007
Jo, dagu, jsem z tebe nervosní. dej si svátek, bolí mne z tebe hlava. Nemám už chuť se tady vybavovat.
jenontoznáodpovědět 
       Re: Snad konečně něco11:31:00 31.08.2007
Jsem zděšen z toho, že jsem vnesl neklid do Tvého srdce i mysli svým neuváženým přízpěvkem (od slova zpěv).
Věz však, že již tak předimezovaných štandů neužívám. Tu obhodím pevný trs trávy, tu hnízdo vosí. Tam založím trochu lišejníku mezi mech a omotám pavučinou.
Vybaven pecí lítací a zpívaje si megahit (viz) http://dagles.klenot.cz/pec.html spoléhám na přízeň přečisté pannnny a stoupám jako dým z krematoria.
Mojí metodikou jest pak Tao c ting, katechizmus pro nedělní školy a sebrané spisy Rychlých šípů.
Omlouvám se Ti ještě jednou za svá hrubá slova.
Nechť Tvůj p.t. tah i protitah jsou vždy v souladu s řádem vesmíru.
fouctě sir Dagles
Dagodpovědět 
        Re: Snad konečně něco11:55:02 31.08.2007
Pro boha živýho milosrdnýho má ty panenko skákavá já už vopravdu Dagu nemůžu. Vzteky se mi třese ruka a hlas mi přechází do přidušeného pískotu když Vám dagu píšu. Opakuji znova a naposledy hlasitým křikem: "Standy musí mít protitah, opakuji potrat ale co to melu protlak ejhle vlastně správně protitah, pokud jsou použity vklíněnce a nebo friendy. Dobrý je test představou, že Vám pitomá tlustá kráva vypadne pětmetrů nad standem a padne mi ta kráva na hlavu s kletrákem obsahujícím dvacet kilo hodvadin a napříč připnutýma hůlkama bez kroužků. To bude prda jako ďas a teď ukaž Dagu, jak jste stand udělal. napne se protitah? Vydrží protlak? Ale co to melu protitah? vydrží protitah tu krávu pitomou tlustou? S tim kletrákem he?
adostnechtemneužodpovědět 
         Re: Snad konečně něco12:03:44 31.08.2007
Jsem na vahách. Pitomá tlustá kráva mi na hlavu ještě nespadla. zatím jen pitomý tlustý vůl.
Proti... Pořád jen proti. Žádnej protitah nemá na skalách, zejména v rezervaci nic co dělat!
S protitahem jsem nikdy nelezl a nepolezu. Tak!!!
No, kdyby, tak jako protitah tý tlustý krávy použiju tlustýho bejka, ne?
Skoba je hrozně těžká. Ten Tvůj protitah se do ní opře a zesílí! To chce něco lehkýho, lehynkýho!
Ještě mi napadá, co dávat jištění jen na ten protitah? Tah se elimituje sám strachy z toho silnýho protitahu? Nebo když budou v rovnováze, tak tam nemusím dávat nic!
Dagodpovědět 
          Re: Snad konečně něco12:28:43 31.08.2007
Nic, zhola nic jste pane Dag nepochopil. Už jsem Vám nechtěl nic odpovídat, ale to hrozný nepochopení protitahu nemohu přejít mlčením.
Můj ty bože kdyby jste měl tehdá v tom standu ze smyčky tenhlenkcten jakoby tentonoc protitah kupříkladu vklíněncem za tu spárku vpravo dole pod převisem a jak ten kámoš do toho vklíněnce hodil nekontrolovanou tlamu tak vás ten protitah z vklíněnce udržel pěkně na hrotu. Horní jistící vklíněnec by dostal takovou pecku, že by skála lítala na všechny strany a... Pak by to jakoby prdlo všechno, že jo, kámoš by letěl hlavou dolu do štandu a smyčka by prdla la la la a voba by ste letěli z tý pátý dýlky jako ta dvě vlaštovky.
Tak už tomu kámo rozumíte? A vrtulníkem by ste taky letěli, tak vo co go. Šmarjá to je věda.
onsámprotitahemodpovědět 
           Re: Snad konečně něco12:46:28 31.08.2007
Ohne sranda.
Leckde dopuručované štandy, kde háméska by letěla dva metry nahoru, kde se s protitahem nepočítá a nebo je to tak, že by se sčítaly síly, jakož i absence pořádného návodu na jištění půlkama, to opravdu problém je.
Myslím a doufám, že to tahle publikace doplní. Což teď (poprvé v téhle diskusi) myslím vážně.
'Cao, jedu pryč. Lízt.
Dagodpovědět 
            Re: Snad konečně něco12:56:49 31.08.2007
Taky koukám pane Dagu na hodiny a padám pro batoh. Bylo to docela fajn povídání, ale mám rozdělaný nový projekt.
horezdar
ontakyhybajhoreodpovědět 
             Re: Snad konečně něco07:37:26 01.09.2007
Že by v Dubských skalách ? :o)

Martin
SpiderCzodpovědět 

 chyby a rizika10:28:08 31.08.2007
Já bych myslel, že to knížka má za účel dodat zkušené informace, jak lízt abych se nezabil. Možná by tam byla dobrá kapitolka a příčinách nehod na skalách a v horách. nejčastější chyby a nejčastější rizika, která trvale existují a je dobré o nic vědět předem pokud se to všeobecně již ví. Učebnice je zejména pro žáky. nebudud tedy machrovat a tvrdit, že jsem horolezec a je mi už 70 let. Zčínám, lezu pár let a moc toho ještě nevím. jenom vím, že v horách umírá každý rok plno horolezců a to i těch nejzkušenějších. Jak to? Co se stalo? Dá se tomu předejít?
nováčekodpovědět 

 Autorům knihy11:18:24 31.08.2007
Můžeme jen doufat, že autoři knihy ve vlastním zájmu co nejdříve zprovozní slibované diskuzní fórum k jednotlivým kapitolám. Vypadá to, že se začíná rozjíždět prima debata, ale užitečnější by byla právě ke konkrétním tématům nové knihy na stránkách "Horoabecedy".
Zdravím!
Romualdoodpovědět 
 Re: Autorům knihy11:33:17 31.08.2007
Pane Romualdo, proboha živýho, jaký témata? Teď jse z vás celej ztrémovanej. To je moje poslední moudro, už se nenechám vyprovokovat. Tak podívejte se, asi takhle: Témata musí vyplynou v první řadě z účelu knihy. Z mise tedy poslání knížky. Např. Máme to všechno někde už napsaný tak to sesumírujeme a vyděláme peníze, co řikáte, he? Nebo: Nějak moc našinců se zabíjí v horách, musíme jim napsat nějaký moudra aby se to zarazilo. A nebo: nejni tu žádná moderní a aktuální knížka, je tu nějaká mezera a my jsme ti pomazaní co tu mezeru zamázneme. Či například: Seženem dotace a centrálně vydáme centrální moudra aby lid zdarma dostal dotovaný titul, aby se učil, učil, učil. No a pak se podle tý mise určí rozsah použití, tedy koho a čeho se to bude týkat. Jasně, všeho lidu.
Pane Romualdo, dyk i vy víte, stejně jako já, že tahle naše debata rozhodně vyřeší úspěch tý nový knížky o přelejzání vertikálního světa. Jsem unavenej. Z posledních sil na vás řvu jako dav na fotbale: "deeéééjteeééé mii užžž pookóójjj!!!
sbohem pane měl jsem vás rád
vontojevonodpovědět 
  Re: Autorům knihy11:49:00 31.08.2007
Pane vontojevon, na kolemou Vás prosím, nenechte se odradit příliš povrchními myšlenkami vážených diskutujících.
Studujíc již jen vědu pecologickou, stále s nadějí vzhlížím k vědě lezologické, která klopotně, však jsem přesvědčen nezadržitelně, překonává stagnaci a míří vzhůru.
Jistě, budou zde ještě sta, možná tisíc stránek zbytečných, ale onen klenot, hledaný kámen mudrců, se nakonec vyloupne.
To, že lezeme směrem vzhůru a padáme směrem dolů. To je to, s čím osvícený vystačí. Ostatním musíte svítit na cestu za poznáním Vaším intelektem!
Piště dál! Co je bolest hlavy proti radosti z šíření osvěty!!!
Dagodpovědět 
   Re: Autorům knihy12:02:57 31.08.2007
Už se nenechám vyprovokovat. Tak jako ten nešťastný číšník v kurvahošugutenták (host vyhazuje vrchního!??!!) na vás Dagu v posledním amoku řvu: "Užž nebuuduůůůů vááám niic niiiííííc raddiitt, dejteee mi užžž pokooooóójjjooóóóó"!??!!!
PS Bolí mne hlava, mám ji bolestně složenou v dlaních a nevím kam se podít. Pod prsty sedřených dlaní prosvítá vzteklá brunátná grimasa a zuby se derou skrze fialové rozpraskané rty. Polím krvavé oči navrch hlavy a přemýšlím o pomstě. Dagu, varuji vás, nesnažte se mne vyprovokovat k debatě ke knize Horolezecká abeceda!!
Ty Vaše slaňovací standy. Ó hrůza. Ze staré rezavé osamoceníé pochybné skoby. Taky si zahráváte.
odpovědět 
   Re: co ze si byla studujic..?13:54:00 31.08.2007
prechodniky sou svine..))
Duraodpovědět 
    Re: co ze si byla studujic..?18:20:41 31.08.2007
Studuje já, však studujíc má duše, anima puše. studujíce pak fšichni štěstí důjdem. :-)
dagodpovědět 
  Re: Autorům knihy12:01:34 31.08.2007
Vontojevon napsal:
"Z posledních sil na vás řvu jako dav na fotbale: "deeéééjteeééé mii užžž pookóójjj!!!
sbohem pane měl jsem vás rád."

Nepamatuji se nebo mi to nějak ušlo, že by se do Tebe někdo navážel nebo Tě nějakým způsobem urážel. Tudíž nechápu Tvé hysterické výlevy.
Já od tě knihy také očekávám něco víc než pouhý přehled na nákup matroše. Budu velice spokojen jestli se toto mé očekávání splní. V opačném případě jsem opět naletěl a utratil 700 - 900Kč za další brak na trhu.
Proto mé doporučení autorům aby ve vlastním zájmu rozjeli tu diskuzi. Třeba se z takové rozumné a konstruktivní diskuze něco dozví a ta kniha bude dobrá. Nechám se překvapit.
Hore zdar všem.
Romualdoodpovědět 
   Re: Autorům knihy12:11:56 31.08.2007
Božemůj pane Romualdo. Já se omlouvám. Já jsem to tak nemyslel. Já se tak na okruhu rozjel, že jsem se chvílema viděl zezadu. No a tak nějak jsem se do sebe navezl a urazil jsem se vlastně sám. Kyk já vlastně nadávám sám sobě. Kristušácka dolina dyk já se pořád jenom vomlouvám. Já sem takovej uzlíček nervů.
A nebo používání půlek. Nikdy jsem neviděl v žádné příručce důkladný popis použití půlek, jejich organizování při jištění na stanovišti, zejména při použití jistítek na principu hrnečků přes jistící bod a ne přes tělo. Všichni se toho bojí a jen to nakousnou, jako že o tom ví, ale to je málo.
vonsámsoběodpovědět 
    Re: Autorům knihy12:31:07 31.08.2007
Teď mi to došlo. Když si odmyslím Tvé lomcování rukama zaklínajíce všemožná božstva myslíš to dobře. Nastiňuješ docela zajímavá témata (štandy zajištěné i na protitah, organizování polovičních lan)která by v té knize rozhodně neměla scházet. Vsadím se, že spousta lidí v tom má hokej a případná dobrá kniha jim to pomůže ujasnit. Zachrání je tak před možným pořádným průserem. Ale praxe je praxe.
Mír!!! Zdravím.
Romualdoodpovědět 
    Moudro12:31:58 31.08.2007
Půlky musíš sevřít, jinak se ztoho poděláš.
,odpovědět 
     Re: Moudro12:56:07 31.08.2007
To je fakt! Dost často tuhle tecniku používám i na singlu.
Romualdoodpovědět 
      Re: Moudro12:58:41 31.08.2007
Mějte se fajn přátelé, stejně jako Dag jdu lézt. Bylo mi s vámi dobře. Zase někdy jindy. Hodně štěstí
onodcházílíztodpovědět 
       Re: Moudro13:01:14 31.08.2007
Nezbývá mi než tiše závidět. Já musím dřepět v práci. Tak třeba za rok na ydykseb.
Zdarec.
Romualdoodpovědět 
        Re: Moudro17:26:07 31.08.2007
edykseb, edykseb odk op ebot edi.
Ten protlak, nebo jak se to menuje, to bude asi docela dost hustej model...
Sedite vsichni u spolecnyho standu? Temhle horolezcum bude lepsi se vyhnout aby clovek nahodou nesesel na zcesti
Lacoodpovědět 
         Re: Moudro18:32:30 31.08.2007
Právě jsem se vrátil z jedné extrémní cesty.

Protipták tam nebyl, protlak jo, protoplazma taky...
Proti track jel, proti frak, no smoking napsáno měl, proti fraku track nebyl, však když na tácku protivínu tak protivný po tahu učet byl, hospodský mne protitahem vyhodil.

Tak před pc píši v html tag, jak dostal mne ten protitah.

fšak v té cestě extrémní, co jsem v ní byl s ní, protitah chtíče mne do ní vtáh, a já zavčas nevytáh, nezmohl jsem se na protitah... ach ach ach ach ach. Na šachovnici žití další blbý tah.
dagodpovědět 
          Re: Moudro13:39:53 03.09.2007
Aaa.. uz sem se chytil...
protiptak - protitah - protlak, tak.
Ukony zdaji se banalni,
je treba konat je jak se nalezi,
na poradi jejich extremne zalezi,
prehozeni chybou je fatalni,
vo tom je kniha skutecne
Mamo! Tato! presvedcme
ze jezdime bezpecne!
...pardon lezeme
Lacoodpovědět 
           Re: Moudro15:36:36 03.09.2007
Na kwaky je treba uzit tlaky
a na holky taky taky
v pravou chvili protitlak
tak a tak a nejinak
kdo nezvlada vektor sily
jenom posmech potom sklizi
od kwaku i vily
at cerny ci bily
Dagodpovědět 

 Vážně19:46:14 31.08.2007
Diškuse: Šranda muší bejt, i kdyby fotra věšeli, moc jsem se bavil.

Leč, část knihy jsem měl v pazourech a minimálně tahle je podle mého precizní a povedená (zrovinka lezení).
Je za tím vidět hafo práce, řekl bych že velmi kvalitní.
Koneckonců, brzy budete moci posoudit sami.
Dagodpovědět 

 Od jednoho z autorů11:49:22 01.09.2007
Původně jsem vůbec nechtěl reagovat (zvlášť pod naším marketingovým článkem, že ano). Ale je tady přeci jenom pár věcí, které stojí za zmínku.

1/ Začnu příspěvkem „Chyby a rizika“:
Příčiny chyb se snažíme podchytit ve zprávách Bezpečnostní komise ČHS (ve které pracují dva z autorů). Není účelem dublovat tyto informace. Účelem je ukázat, kterak to dělat dobře (a proč). Pochopitelně byli autoři, kteří se zabývají v ČHS právě příčinami úrazovosti poněkud ovlivněni a myslím, že se do mnohých pasáží knihy tato práce promítá.
Na téma chyb a rizik ovšem samostatná kniha vyšla (dokonce dvojdílná) kterou považuji za poměrně mimořádnou záležitost. Jde o známou knihu Bezpečnost a riziko na skále a ledu, od Pita Schuberta. Bezpečnost a riziko ovšem není učebnicí v pravém slova smyslu.
V knize je zařazena (v kapitole 5.) relativně obsáhlá  podkapitola věnovaná bezpečnosti na horách. Další s tím související jsou podkapitoly pětky o záchraně a zdravovědě. Na ně navazují kapitoly s tématem související (např. metoerologie a geologie – právě elementární znalosti v těchto oborech mohou totiž významnou měrou napomoci snížení rizika).

2/ Příspěvek „Autorům knihy“ žádající otevřít diskusi ke kapitolám:
Ano, zdá se, že by to bylo užitečné už nyní. Jenže když není kniha na pultech a u čtenářů, byla by to diskuse poněkud hypotetická :-) V podstatě bychom museli vysvětlovat obsah každé kapitoly či podkapitoly. A protože po normální práci denně sedíme nad tak nesmyslnými věcmi, jako třeba korektury, obtahy, ale i technickými záležitostmi souvisejícími kupodivu už přímo s prodejem, nebo sháněním inzerce (nerad to říkám, ale v té knize reklama bude muset být, protože bych chtěl srazit cílovou cenu co nejníže – protože kniha za tisícovku by mi opravdu přišla trochu drahá), takže bychom nyní ani neměli možnost o ní mnoho diskutovat.
Určitým (jistě polovičatým) řešením by asi bylo dát na stránku kromě obsahu i velmi podrobnou osnovu (takový patnáctistránkový rozpis původně pro grafika, kde jsou všechny titulky a mezititulky), a zároveň tam otevřít třeba „návštěvní knihu“ kde bychom se snažili zodpovědět alespoň nejzásadnější otázky.

3/ Příspěvky udržující tady živou debatu (tedy R.S. a ZasOn, důsledně trvající na korektním vykání a společenských pravidlech). Vážený pane/paní (nehodící se škrtněte):
- opravdu se domníváte, že bychom dávali dohromady tolik autorů (a další, také značný, počet lektorů) k jednotlivým tématům, abychom dokázali jen opsat nějaký katalog zboží? Navíc by těch katalogů asi muselo být víc, abychom naplnili potřebný počet písmenek :-)
- opravdu se domníváte, že na trhu je dnes tolik báječných učebnic, že každá další je zbytečná? Většinu těch, které u nás kdy vyšly, vlastním. Jsou (alespoň ty české a slovenské) mnohdy opravdu výborné. Mimochodem, kdyby na trhu bylo Procházkovo Horolezectví, ani by mě nenapadlo se mu snažit konkurovat, vystačil bych si s psaním skript pro oddíl, případně instruktory na témata, která se do uvedené publikace nevešla a nových věcí (ono se i horolezectví za těch sedmnáct let od vydání trochu vyvíjí).
Tomáš F.odpovědět 
 Re: Od jednoho z autorů22:15:22 02.09.2007
Pro kristapána vážení přátele, prosím jen o trpělivost. Kniha by se neměla jmenovat abeceda horolezectví (není tam nic o horách, o taktice horolezctví např. v malých a středních horách, o technice postupu v horách - tj. po skalách, ledu a sněhu, suti a travách, ledovci. Nic o taktice výstroje, nic o nebezpečí hor jako jsou bouře, mlhy, lavina kamenné i ledové, ledové prody vody ve stěnách po bouři, vliv tmy a slunce, vlhko a nepohoda, osobní stresy od hladu a prochladnutí počínaje a bivaky konče. Ta knížka je jen o technikách a pomůckách. To není abeceda horolezectví, to je abeceda technik a pomůcek pro lezení. Slovo horolezectví v názvu není fér. Má ty panenko skákavá a teď k té technice protitahu. Pane Dagu, hochu šikovná, dyk vy jste použil protišáh, tím jste se dostal do situace, kdy nepotřebujete samozřejmě protitah. A tak je to spravne, pořadek musí byt. A ještě něco, není tam ani slovo a šáhlu. Stačí mít teleskopickou hůlku, izolepu a karabinu a vmžiku máte solidní šáhlo, že áno. Přeji knize o abecedě technik lezení štastný start i mnoho dalších úspěšných vydání.
PS Je otázka, zda autoři poctivě uvedou techniky, které převážně sami používají a nebo zkompilují akademické znalosti z jiných učebnic.
tencoasizbytečněmluvíodpovědět 
  Re: Od jednoho z autorů23:02:46 02.09.2007
Pro Kristapána, proč si autor výše uvedených řádek myslí, že jsme do autorského týmu přizvali meteorologa, který je zároveň instruktorem horolezectví, proč jsme přizvali lékaře specializovaného na horskou medicínu a o čem že asi bude pátá (nejdelší) kapitola knihy?

Mám trochu obavu, zda autor uvedených řádků umí číst a přečetl-li si obsah, neboť to, o čem nám říká, že v knize nebude, tam pochopitelně je.
Tomáš F.odpovědět 
  Re: Od jednoho z autorů23:19:04 02.09.2007
Na šáhla používám bílých holí svých přátel (ty jsou též vepřo ééé... kůzle... éééé jo, tele skopické! Dělám s nimi potom skopičiny jako to tele. Inu teleskopické.
Na šahání používám rukou, nikoliv šáhlo. Nejni to šáhlem prostě vono! Šáhlem našahaje -- jsem sportovní šahák.
Na tah? Samozřejmě táhlo. Po tahu to z něj proti(vně) táhlo. Proti tahům pak protitah provádí můj pedagogický dozor!
V skalách horách založený fklíněnec, fřend, nebo já sám. Sám sobě protitahem -- důitjorself
Dagodpovědět 
  Re: Od jednoho z autorů23:39:43 02.09.2007
Netroufl bych si být tak opovážlivý, pane tencoasizbytečněmluví abych snad radil či doporučoval, ale přes to zvažuji, nebylo by snad lépe před debatou, má-li se kniha jmenovat Abeceda horolezectví (či snad Hledáni ztraceného času, Spolčení hlupců či protokoly sionských mudrců) se s knihou seznámit podrobněji?
Jako že co teda v ní teda jako je, krom názvů kapitol.
Dagodpovědět 
   Re: Od jednoho z autorů08:30:12 03.09.2007
Promiňte mi Tome, Dagu a milí autoři Abecedy. Netrvdím pane Tom, že tam něco není. Protože knihu nemám a znám jen obsah s názvy kapitol a zajímá mne to, reju do toho s cílem napíchnou kaz a pod ním nerv. Kleště, vrtačku a dláto musí vzít do ruky autoři. Jenom bůh ví, že moje skromné náměty jsou jen takové zkušení sondičky a testíčky sloužící k teoretickému odhalení prakticky nemožných slabých míst nové tolik potřebné knihy, do kterejch mi přitrozeně lautr nic není. Nesnažím se něco bohapustě napadat a nenechat chlup suchý, ale snažím se celým svým ztrémovaným, ale co to zase melu, trénovaným tělem zapojit do konstruktivní debaty, když mám tu možnost a bůh ví že i občanskou povinnost. Tedy pak z vyššího principu mravního mám pravomoc a povinnost konstatovat, že v tý abecedě není zhola nic o etice lezení a všeobecných pravidlech a co mne osobně zdrtilo je ten akt. Teda fakt, že v knize není ani jedna, opakuji ani jedna báseň o horách a nebo pocitech lidských duší a těl zmítaných horami. A to si čeští, po překladu do AJ, NJ, FJ a ŠJ a i RJ i zahraniční čtenáři určitě nezaslouží.
PS Počkejte pane Dagu až budeš ty kluku jeden zábavná vážně potřebovat pořádný šáhlo. Šak ty si na mne vzpomeneš až to přijde. Na hůlku isolepou nalepíš drátěnku (v otevřeném stavu) a v mžiku budeš mít solidní šáhlo. Budeš mi blahořečit čau
tenmápravdumájíodpovědět 
    Moznosti je nekolik08:50:33 03.09.2007
a) Dag zacal provozovat samomluvu i jinde, nez u sebe na strankach.
b) Autori abecedy si plati grafomana, aby se zviditelnili, coz zvysi naklady na kazdy vytisk o 53 haleru.
c) Neni to ani Dag, ani placeny pracant, ten clovek je uzasne vytrvaly a pise to sam od sebe. Klobouk dolu (a Chocholouska na drat)!

Nechtelo by to malou anketku?
Radek J.odpovědět 
     Re: Moznosti je nekolik10:32:10 03.09.2007
add c)
onjevytrvalýodpovědět 
     Re: Moznosti je nekolik10:41:43 03.09.2007
Každopádně ať tak či onak je to vcelku vtipný....po několikátém příspěvku stále to samé, ale po druhé po třetí a snad i po 4.té vtipné...i když pořád stejné.
Radim Bzuraodpovědět 
      Re: Moznosti je nekolik15:09:39 03.09.2007
Vtipné??? To si dělás srandu teď ty. Je to ubohost, takovej slovní průjem se jen tak nevidí.
odpovědět 
     Re: Moznosti je nekolik11:34:23 03.09.2007
Dag je v téhle diskusi jen Dag. Onoho muže neznám, netuším kdo to je, ale je mi to líto. Celá naše rodina řvala smíchy až slzela! :-)
Proto jsem se nechal vyprovokovat k přihazování polen žvástů.
Seriosně to půjde stejně až bude jasné o čem.
Dagodpovědět 
    Re: Od jednoho z autorů11:39:53 03.09.2007
Šáhlo! Ééééé, nemyslím šahat na skálu! Kdy by na takovou věc fujtajblovou šahal! Myslím sličný, slečný slečny!
Na skálu nešahám -- po ní dupu, nebo se jí s držím. Áááááááá.... drrrržíííííííím....áááááááááá... už ne...
dagodpovědět 
     Re: Od jednoho z autorů11:53:51 03.09.2007
Můj ty bože Dagu, brachu, dost dobrý. Je to takový plastický a záživný povídání. Skvěle vohybáš tu češtinu. Až do tebe někde vrazím na horách, tak si položím pravou ruku na hlavu, levou pod bradu (jako když salutuješ)a oběma rukama začnu pleskat naplocho o tu mojí hlavu současně shora a zdola). Tak mne jednoduše poznáš. Dobře jsem se bavil.
PS Já sem urvanej a votrávenej. Pchhhoooóó´ufff. Už nenapíšu ani slovo. Hmmmm. Já už fakticky nemám enrgii. Nakonec ještě.. nakonec...nemůžu fffoóóó, chrrr..z posledních sil zdravím srdečně i celou Tvoují rodinu.
seznamteseněkdyodpovědět 
      Re: Od jednoho z autorů13:18:11 03.09.2007
Raději pro tebe Dagu přikládám poznámku s překladem (ze vsuvky v úvodu debaty z desatera), aby jsi to dobře pochopil. Ale jen 8. bod. Ostatní jsou ti jasné, že?
Point 8. Climb in an X shape with your hips being the middle of the X. Hang with your arm straight. Your skeleton can take much more of a load than your muscles can. If the heel of your foot is hanging too far down you may notice your leg start to shake like a “sewing machine”. This is very common occurrence, simply apply more weight to your toes so your calf muscle spasm can stop.
Správný překlad: Lezte na v X tvaru s vašimi boky být střed X. úbočí s vaší rukou přímo. Vaše kostra může vzít mnohem víc nákladu než vaše svaly mohou. Jestli pata vaší stopy visí příliš daleko dolů můžete si všimnout vaší nohy začít třást jako "šicí stroj". Toto je velmi běžný výskyt, jednoduše použít více váhy k vašim prstům tak váš telecí svalový spazmus může zastavit.
PS Nemám rád pitomce, který překládaj angličtinu slovo od slova, pak z toho můůže vzniknout slátanina první třídy. To u mne nehrozí, žil jsem poměrně dlouho za mořem.
probohaonipřekládáodpovědět 
       Re: Od jednoho z autorů15:22:01 03.09.2007
"Jestli pata vaší stopy visí příliš daleko dolů..."
Tak tohle, tohle je věrný popis situace exzistencijální celého mého bytí! Tohle mám furt! Nejen na skalách! Pata mé stopy mi stále visí daleko dolů, stále ta stopa je pode mnou a za mnou a vpředu a nahoře nic. Vrhám se vpřed a vzhůru s novou nadějí... však... záhy již zase pata mé stopy visí...
Dagodpovědět 
        dotaz17:33:01 03.09.2007
Ahoj Dagu, teď mi došlo, že nevím, kdy jsi Dag a kdy Push... Asi to tu někdy proběhlo, omlouvám se za neznalost.
Cartmanodpovědět 
         Re: dotaz17:44:51 03.09.2007
Že ty to nevíš, to je možná blbý, Horší je, že už se v tom neorientuju ani já. Myslím si: Teď jsem Dag a očuchávám fenku a zatím jsem v té chvíli člověkem. Nebo zase naopak, chci psát a těma drápama to nejde...
Nojo, no. Já používám nick, abych nezamořil vyhledavače a zůstal trochu stranou od těch žvástů. Ale zase nechci bejt anonym...no.

Tahle diskuse je fakt nezvyklá upoutávka na knihu o metodice. :-)
Dagodpovědět 
          Re: fakt nezvyklá upoutávka12:57:46 09.09.2007
:-) Neobvyklá snad. Na Lezci dnes něco takového musíš čekat. Na Richarda to nevypadá, co?
Lenodpovědět 

 Soutěž o Horolezeckou abecedu22:44:39 07.10.2007
Pekelně jednoduchá otázka :-)
Přejeme štěstí ve slosování.
-red-odpovědět 

 Horolezecká abeceda: sleva 20% prodloužena12:48:26 05.11.2007
Dvacetiprocentní sleva byla prodloužena do 15. 11. a do 10. 11. ještě trvá souež o výtisk s mimořádně jednoduchou soutěžní otázkou :-)
-red-odpovědět 

 HOROLEZECKÁ ABECEDA19:33:07 20.12.2007
Knížka je na trhu, na stránkách www.horolezeckaabeceda.cz lze najít podrobnosti a informace (a koneckonců si knížku i se slevou 15%pro členy ČHS, ČSS či Outdoorklubu, nebo pro registrované instruktory horolezectví ČHS a bývalé instruktory I. třídy se slevou 20% objednat).

Rovněž proběhlo losování výherců obou našich soutěží o výtisk (jedna kniha putuje do Bratislavy, druhá do Brna).
Zároveň bude v nejbližších dnech vyhlášena soutěž zcela nová, jejíž výherce bude vyhlášen při příležitosti oficiálního křtu knihy, v lednu příštího roku.

S přáním pokojného prožití vánočních svátků (nejlépe s Horolezeckou abecedou pod stromečkem), pěkného vykročení do nového roku a mnoha lezeckých úspěchů i v roce 2008
redakce H.A.
Redakce Horolezecké abecedyodpovědět 
 Re: HOROLEZECKÁ ABECEDA10:22:18 08.01.2008
Na stránkách je nová soutěž, tentokrát o tři knížky...
Uzávěrka soutěže již za pár dnů.
-red-odpovědět 

 Soutěž o HOROABECEDU13:06:14 08.01.2008
Na stránkách www.horolezeckaabeceda.cz byla o vánocích vyhlášena v pořadí třetí soutěž o knižní ceny (nejenom o Horolezeckou abecedu, ale i o dva tituly od R. Messnera).
Viz: http://www.horolezeckaabeceda.cz/treti-soutez.php

Vzhledem k tomu, že narozdíl od předchozích soutěží, ve kterých se vždy sešlo kolem stovky správných odpovědí, v tomto případě je odpovědí opravdu nemnoho a správných ještě méně... MÁTE ZNAŇOU ŠANCI! Neváhejte tedy :-)
Redakce Horolezecké abecedyodpovědět 

 Foto dne:
finále
SP Chamonix rychlolezení
 Databáze cest:
Všechny cesty (176444)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Die Masseuse 7A+ Maltatal
Loui Delux 7A Maltatal
Fantastic 6B+ Maltatal
Silver 6A+ Maltatal
Tarapaca 7- Harmanecká Jaskyňa
Nově komentované:
Záhada Hlavolamu Přímá Variant 8 Osvětimanské Skály
Přímá Severní Hrana? 6- Osvětimanské Skály
Headcrash 11- Frankenjura
Terra Incognita 9- Frankenjura
Vídrholec 6B Vyšší Brod

 Nově v diskusi:
nekrmit | Re: Poděkování | Re: Poděkování | Poděkování | Re: Studlgrat na GrosGlockner | Studlgrat na GrosGlockner | Re: Doporučte horskou vícedélku v Alpách | Re: Doporučte horskou vícedélku v Alpách | Re: Doporučte horskou vícedélku v Alpách | Re: Jump! |

 Nové komentáře:
stará slučka na zlaňáku | Re: Rádoby repující retard | Re: Mazání komentářů - palec nahoru | Re: Mazání komentářů - palec nahoru | Re: Mazání komentářů - palec nahoru | Mazání komentářů - palec nahoru | srabe | Re: bomby | Re: bomby | Re: bomby |

 Kde to vře:
Rozhovor o horolezectví nižší obtížnosti ve Vysokých Tatrách (39)
Film: Bouldrování a lezení na Děčínském Sněžníku (30)
Pepa Šindel přelezl Hades, další cestu obtížnosti 9a (10)
SP v lezení Chamonix, Francie (9)
SP v lezení na obtížnost Innsbruck (5)
Čeští horolezci vylezli na doposud nezdolanou horu Muchu Chhish (4)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - semifinále (3)
V Tatrách se zabil polský horolezec po pádu ve Velické dolině (1)
Dammastock 3.630 m, aneb mám svátek, mám kamaráda, mám plán (1)
Jakub Konečný si zapsal třetí boulder za 8C (1)

 Nově v inzerci:
Bunda Aenergy Light ML Hooded Jacket Women | Hledáme instruktora lezení | Hledáme instruktora lezení | Pruvodce ostrov | La Sportiva Mandala | Membránová bunda Rab Downpour Eco | ICEBREAKER TechLite SSCreweTourClub1995 | Lezečky SALTIC DEVIL 37, 1/2 | Hledá se výškař | Statická a dynamická lana |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 1690 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 1823 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 1784 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 1714 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.