Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu Křest lezeckého průvodce Vltavská žula Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Je tomu více než měsíc, co vyšla kniha – průvodce na jednu z nejlepších světových bouldrových oblastí v okolí obce Petrohrad.
Nevím jak vy, ale já jsem se téhle knihy nemohl dočkat. Záměrně píši knihy a ne průvodce, přestože to je průvodce jak poleno, protože k ní přistupuji spíše jako k beletrii než k literatuře faktu a čtu si ji na záchodě, v posteli, v autobuse, trolejbuse i ve vlaku. Některé kapitoly jsem už přečetl dokonce dvakrát.
O této oblasti již bylo napsáno mnoho, ale jistě stojí za to zrekapitulovat, že se nachází na pomezí Západních, Středních a Severních Čech, a že je skutečně obrovská. O tom svědčí i to, že v průvodci je zmapováno tipuji tak 600 kamenů a asi tak 3000 bouldrů. A kdo by byl povolanějším na sestavení průvodce, než ten kdo je autorem nejvíce z nich a některé balvany doslova vyhrabal z hlíny? A to je právě Petr Resch. Jeho faktografická data pak doplnil svými nákresy Jirka Sika. Kdo zná jeho průvodce zde na Lezci, ví, že špatně nekreslí. Tohle umění však v průvodci dotáhl k dokonalosti.
Oba rodiče tohoto dvě stě šedesát čtyř stránkového! cvalíka na kvalitním papíře a v barevném provedení znám a vím o nich, že jsou to puntičkáři, kteří věci dotahují do konce a bazírují na detailech. Tomu odpovídá i výsledná podoba průvodce: kompletní, detailní, přesný.
Nejsem si jistý, zda název Petrohrad je pro průvodce ten pravý, protože to může vzbuzovat dojem, že je v něm obsažena jen tato oblast. Alespoň já mám Petrohrad zažitý jako bouldery v těsném okolí obce Petrohrad, ale do průvodce jsou zařazeny i vzdálenější (až 20 km vzdálené) oblasti jako Vlčí kopec, Kosobody, Bukov, Mlýnský vrch a dokonce Žihelsko. Přespolní návštěvníci tímto předsudkem pravděpodobně netrpí, takže s tím problém mít nebudou a nějaký sjednocující název pro oblasti s podobným charakterem žulových boulderů to asi již chtělo. Na druhé straně je dobře, že se i tyto oblasti do průvodce dostali. Jejich rozložení je přehledně znázorněno na vnitřní straně rozkládací přední obálky. Velmi povedená je také mapka na vnitřní straně zadní obálky, kde jsou na velikosti A4 zobrazeny všechny kameny v oblasti Petrohrad – centrální část.
Pro lepší názornost jsou některé kameny opatřeny také foto průvodcem, který lépe znázorňuje spleť bouldrů, která na ně vede. Samotné boudry mají kromě názvu a klasifikace popsán styl nástupu, pokud se jedná o sit start nebo nástup z chytu a u některých bouldrů je i poznámka, která blíže určuje směr přelezu. Pro cizince je na začátku knihy jednostránkový slovníček a na konci všeobecné informace. Celý průvodce pak doplňuje velké množství skvělých fotek od různých autorů. Ta na straně 261 mě dostala.
Dlouho jsem hledal na průvodci nějakou chybu. Přespolní by možná ocenili, kdyby u bouldrů byla znázorněna jejich kvalita (například hvězdičkami), zvýraznění highbollů by také bylo zajímavé. V příštím vydání bych pro jeho sto procentní kompletnost ocenil zařazení i zbývajících méně významných oblastí v okolí, jako jsou například Kameny za tratí. Také se mi zdá, že velmi častým používáním se průvodce nějak ohmatal a zapatlal, a budu si asi muset koupit nový.
Zkrátka, ten kdo to myslí s bouldrováním alespoň trochu vážně, se nemůže bez tohoto průvodce obejít.
Autoři: Petr Resch, Jiří Sika
Vydání 1., Příbram, 2009
Rok vydání: 2009
Počet stran: 264
Jazyk: český (srozumitelný v angličtině i němčině)
ISBN :
Cena 549,00 Kč v e-knihkupectví Horo Knihy
V průvodci je mnoho detailních celkových map s barevným kódováním
Významné kameny jsou pro přehlednost zobrazeny i v podobě foto průvodce
jo,jo paráda Hope!
byl si rychlejsí :-)
taky sem recenzi na pruvodce sepsal(čeká v konceptech na zveřejnění),pak sem čekal na fotky a uz sem se ktomu nedostal.no napravím co nejdříve :)
jinak kniha výborně udělána,evropský nadprůměr,i ta cena nakonec tomu odpovídá.
Super počin, na Petrohrad jsem zavítal jenom párkrát a jakožto přespolní jsem měl občas problém ty správné kameny snadno najít.. jsou v průvodci třeba GPS souřadnice pro nejvýznamější šutry v každé podoblasti? Bylo by to určitě super a lidem by to mohlo dost pomoci. Je to trochu práce navíc, ale určitě by to ve finále stálo za to. Ale možná to v průvodci je, neviděl jsem jej...
Na druhou stranu ono i bloudění po lese a oblézání neznámých boulderů na neznámé kameny stojí za to.. :)
Každopádně kluci ještě jednou díky!
Pokud vím GPS souřadnic je v té publikaci jen několik vzadu na stránce propagující MAPY na LEZEC.CZ a na těchto mapách snad postupně přibudou i souřadnice kamenů.
Průvodce je super, jenom je hodně zavádějící a zmatečná orientace na jednotlivých stránkách s nákresy oblastí. Sever je oproti zvyku být vždy nahoře, umístňován pokaždé jiným směrem.
Zdar Jirousi,
tohle jsem Jirkovi vyčítal už když kreslil průvodce přímo tady na Lezce. Taky jsem z toho byl vždycky hotovej.
Časem jsem pochopil, že to Jirka asi kreslí z pohledu, jako kdybys k těm kamenům přišel nejobvyklejším přístupem, cože je kolikrát přehlednější než kdyby to bylo orientované na sever.
Ve výjimkách to pak nechápu vůbec. Ani sever, ani pohled z přístupu mi tam nevychází. Už jsem si ale vzykl, protože jinak mi ty nákresy přijdou hodně přesný.
Dost jsme se s tou orientací mořili, je to v podstatě jak říká Hop. Chce to si na místě knihu otevřít, mrknout na růžici, otočit se s knihou dokola a vše vám do sebe zapadne, jak v Šifře mistra Leonarda, protože na přesnost nákresů to je Reschík pes.
Já Jirousovu připomínku zcela chápu. V podstatě jsem kreslil všechny obrázky a Jirka Sika za orientaci nemůže, neboť ten tomu dal "pouze" fazónu. Dlouho jsem nad věcí rozmýšlel a v podstatě je z tohoto bludného kruhu těžký únik. Na jednu stranu se člověk snaží o nějakou přehlednost a logičnost v tištěné podobě (jasná logika Jirouse orientací na sever), na druhou stranu se snaží respektovat logiku v terénu a dát k sobě skutečně sousední kameny, které k sobě logicky patří. Kdybychom drželi striktně sever nahoře, stalo by se, že se na formát stránky nevejdou kameny, které spolu logicky sousedí a vytváří jakési celky. To by mělo tři důsledky - pozitivní - snazší orientace pro absolutního nováčka, negativní - mohlo by se stát, že ačkoli člověk přeskakuje z jedné na driuhou bouldermatku, budu muset stejně tak přeskakovat z jedné stránky na druhou no a v konečném důsledku by to jednoznačně znamenalo navýšení počtu stran průvodce. Do budoucna vidím cesty dvě - v terénu - očíslovat kameny a držet se i napříště vždy stejného číslování. Tuto alternativu považuji za ideál, ale bude to chtít hodně času. Druhá varianta je v budoucnu ještě vylepšit orientaci v průvodci - osobně vidím dvě reálné možnosti - v řadě případů by pomohlo nakreslit tam šipku směrem na Petrohrad (to jsem si ověřil u těch bloudivců na PADání) nebo by se do rohu umístila fotka nejvýznamnějšího kamene v daném seskupení, aby člověk věděl, kde přesně je. Nějaké výřezy nepovažuji za přehledné. Petrohrad má totiž to specifikum, že je toho hrozně moc na malém prostoru (ve srovnání s jinými boulderovými oblastmi) a případné výřezy by byal hrozivě nepřehledné. Kdyby se chtěl někdo ujmout rozumného číslování bloků v terénu, tak to bude jedině ku prospěchu. Začal jsem to dělat stříbrnou barvou. Teď to ale moc nepůjde kupředu, protože jezdíme dělat na nové oblasti pro PADání. Doposud jednoznačně nejlepší, ačkoli jsou poněkud starosti s parkováním a dalšími specifiky okolo.
Já mám k orientaci připomínku asi takovou.. V nákresech dost často nesedí poloha cest, což chápu, když to jsou malé cestičky a mění se. Mě by pro orientaci určitě moc pomohla alespoň nějaká ta vrstevnice. nebo prostě nějaký zjednodušený reálný mapový podklad. Fotka hlavního kamene není taky od věci. Pak mi přijde, že se dost často mění měřítko přímo uvnitř jednoho nákresu. např. na žihelsku u viklanů to vypadá, že jsou všechny šutry u laviček v hlavní části, ale nakonec jsem je po dlouhém hledání našel tak, že vzdálenosti mezi většími skupinami kamenů a vzdálenosti skupin od sebe si vůbec neodpovídali.. To mi přijde jako největší mínus. Ale jinak je průvodce parádní. Zdar! Martin
Gratuluji k sestavení tohoto průvodce a děkuji všem zúčastněným. Musím ale říci, že tuto sobotu jsem měl při premiéře docela problémy s dohledáváním jednotlivých šutrů v mapkách.
Pokud by se příště našla pomocná vrstevnice(nemam GPS, tak o ní nepište:-) ), nebo naopak číslo na šutru, určitě by to dost pomohlo.
Nakonec jsme vše dohledali a pěkně si zablbnuli. Díky.