Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu Křest lezeckého průvodce Vltavská žula Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Organizátoři Petrohradského padání i letos jako dárek pro účastníky připravili další sešit s novými nákresy. Kdo na Padání nebyl, má nyní přeci jen možnost si jej také opatřit.
Rešíkovi a jeho tlupě se zatím každý rok daří připravit pro boulderisty nějakou další "novou" ucelenou lokalitu k lezení. Vrcholem jejich snažení je již tradiční setkání příznivců boulderingu v Jesenickém kempu, spolu se závody na okolních kamenech v termínu kolem posledního dubnového víkendu. články na Lezci
Kamení v Petrohradě (nebo Jesenicku) a okolí je nyní asi největší a nejznámější (i světoznámé) a nejoblíbenější místo pro bouldering v Čechách. Celá tato rozsáhlá boulderingová oblast se rozkládá v poklidné krajině s odedávna nejmenší hustotou osídlení na pomezí severních, středních a západních Čech. Autem nebo autostopem se sem dá snadno dostat z rychlostní silnice Praha - Karlovy Vary, oblast je dobře dostupná i vlaky. (Významnými a většími oblastmi u nás jsou také třeba Bor a Ostaš, Modřín a Sněžník, Hornopožárský les, časem snad i Vesec a další místa.)
V roce 2009 vydali Petr Resch a Jiří Sika obsáhlého knižního průvodce na bouldery v Petrohradu, který má 264 stran a dá se ještě koupit. článek na Lezci
Loni k němu přibyl sešit s bouldery na MLÝNSKÝ VRCH, který po závodech přeci jen Petr také pustil do oběhu (již rozebráno). článek na Lezci
Na letošním Padání (2011) dostali účastníci akce také jako dárek další sešit, který rozšiřuje oblast (nebo chcete-li sektor) BRÁNA a přibyl zde navíc i RYBNÍČEK. Petr mi napsal, že mu ještě asi padesát kousků zbylo, tudíž kdo má zájem o pěkné barevné nákresy od JirkaSe, má možnost si jej nyní pořídit přes stránky www.aix.cz za 145,- Kč (poštovné po ČR je již v ceně).
Nový průvodce
má 36 stran, na kvalitním papíru jsou opět barevné fotografie boulderů, nákresy s půdorysy a mapky. Na začátku najdete seznam kamení a česko-německo-anglický slovníček. Dále pak u každého šutru seznam cest s obtížností v boulderingové klasifikaci, poznámku upřesňující start ze sedu nebo chytu, rozdíl obtížnosti ze stoje a ze sedu, nebo definici směru či zakázaného nástupního kamene.
Také tenhle "dodatek" se vám vejde za chlopeň obálky výše zmíněné knihy, takže v knihovničce můžete mít vše pohromadě a na skály ho nezapomenete, kdyby jste cestou třeba změnili plány lezení. GPS souřadnice zde nejsou, ale podle map a nákresů se dá snadno zorientovat.
Jako autoři, čističi, zahradníci, přelézači, krtkové, kreslíři a co já vím co ještě, jsou v průvodci uvedeni Petr Resch, Karel Hegr, Martin Čížek, Jiří Sika a spol.
Ještě připomenu omezení lezení, které se týká i Brány a Rybníčku (květen, červen a zima), z důvodu provozu honitby a čím dál většího pohybu boulderistů v lesích, ke kterému se i zde již diskuse vedly. Více info na http://padani.eu/zakazy.html
Pozn. k Petrohradským boulderům na Lezci, o Lezci,...
* Podle toho jak se zdejší lezení vyvýjelo a bobtná, najdete v databázi cest na Lezci bouldery (+ starší skalní cesty na Petrohradě a Kapucínských skalách) pod polohou Jesenicko (zatím nezměněno). Oblasti jsou: Brána, Bukov, Hřbitovní Kameny, Josemit Bouldery, Kosobody, Lipová Skála, Mlýnský Vrch, Petrohradské Skály, Pod Hradem, Podzimní Věž, Potoční Kameny, Rybníček, Větrná Hůrka, Vlčí Kopec, Vyhlídková Skála, Za Tratí, Západní Úbočí, Žihle.
Navíc opět postupně přibývají lákadla na příští ročník závodů: oblast Petrohradské Padání 2012. Jako sektor je zatím rozuměno jeden konkrétní kámen (popř. masiv, věž).
Z velké většiny zde máme jeden záznam s jedním názvem: jak pro boulder ze stoje tak i ze sedu se dvěmi klasifikacemi, pokud možno podle toho, zda-li byla dříve lezena varianta ze stoje, nebo případně obráceně. U významnějších boudlerů (milníků) najdete někdy i dva názvy, nebo dva záznamy pro různý start (např. když Adam Ondra přelezl také variantu SD). Pokud někdo tápe v zadávání cest, může se inspirovat již zadanými cestami. Databázi cest se většinou snaží zpřehledňovat a opravovat Marťan s Jirkou a Liborem. Vylepšení databáze cest pro vás chystá Hop.
* Na stránkách Lezce si také můžete k některým těmto oblastem prohlédnout a vytisknout průvodce s nákresy, které sem pro vás Jirkas postupně přidával než vyšel ten knižní. Většina oblastí je již sjednocena s knihou. Vize udržitelnosti a aktuálnosti všech těchto průvodců na skály po celém světě "zdarma" je na dále tato: mapa, popis oblasti, seřazený seznam cest a občas nějaký nákres či fotografie významnějšího sektoru. Podle toho jak budeme cestovat, lézt a malovat, nebo nám někdo pomůže: třeba i jen seřadit ty cesty, nebo nafotit sektory. Na skály které se vám líbí a kam jezdíte často si samozřejmě můžete sehant nějakého hodnotnějšího knižního průvodce a podpořit horolezce kteří jejich tvorbě věnovali mnoho času a prostředků. Tyto průvodce by jsme neradi suplovali, pokud se dají aktuálně sehant.
* I v mapách na Lezci najdete jednotlivé oblasti a spoustu sektorů. V terénu můžete zatím využít navigaci pomocí mobilního telefonu s GPS. K tomu navíc zvažujeme a připravujeme již diskutované uživatelsky příjemnější zadávání suřadnic do map na Lezci (pomohlo by nám i vám, kdyby se zapojilo víc lidí), ale na druhou stranu i možnost zobrazení souřadnic, aby jste si je mohli opsat i pro jiné GPS přístroje a ke skalám v kraji kde to neznáte snadněji trefili. Pak samozřejmě ještě další plánované vychytávky, na mapách pracuje Libor.
Zdravím všechny, AIX e-shop má svoje chyby, které již není v našich silách odstranit, na novém e-shopu se intenzivně pracuje, berte tento komentář jako naši omluvu.
Při objednávce pouze průvodce Petrohradské padaní 2011 se poštovné zákazníkovi neúčtuje, přesto že v systému našeho e-shopu je započítáváno ve výši 99,-Kč. Průvodce zasíláme pouze Českou poštou.
Na Padání jsem nikdy nebyl, protože houby vylezu a i když jsem si letos říkal, že to neva, že se podívám, tak to nevyšlo pro změnu časově.
Průvodce bych celkem rád, mám toho velkýho z roku 2009, nějak jsem minul ten loňský a docela rád bych ten letošní. Jenže tak nějak zjišťuji, že nošení spousty knih (i průvodců) už není pro mne. Naprosto typické je, že si ho zapomenu vzít s sebou, nebo prostě vyměnit jeden průvodce v báglu za jiný.
Na druhou stranu s sebou teď už prakticky vždy mám zařízení schopné prohlížet PDFka (ať už tablet, nebo mobil), a tak se chci optat, jestli by nebylo možné získat tento a i ten předchozí právě v PDFku? Ideální by samořejmě bylo mít i ten velký průvodce v PDF, ale to už je velký sen.
A tím získat jsem měl na mysli zaplatit. Klidně za to PDF zaplatím celou cenu 145 Kč, v tom opravdu není problém (a stejně tak za ten předchozí).
Tomu rozumím, taky bych to ocenil, dokonce už jsem to řádně i otestoval v terénu (Kindle, iPhone, iPad) a chystám se, až bude čas, výsledky tohoto testování na Lezci zveřejnit.
Docela tomu fandím a myslím, že to má svoje velké výhody a skrývá to neskutečný možnosti, ale má to i nějaké nevýhody. Mezi ty nevýhody patří to, že když by bylo možno si koupit pdf, nebo jiný formát e-průvodce, tak v tom okamžiku, to někdo dá na net a autor v lepším případě přijde možnost pédefka nadále prodávat, v horším, zbydou mu i již vytištěné knihy, které už neprodá.
Já bych nebyl takovej pesimista. Ono mít udělané PDF konkrétně pro každého kupujícího, kdy na každé stránce je napsáno něco jako: "Tento průvodce si zakoupil ten a ten", tak to jako dostatečná ochrana funguje celkem pěkně. Takhle já mám třeba koupené desítky odborných knih v zahraničí a jinak bych si je už nekoupil...
"Ono mít udělané PDF konkrétně pro každého kupujícího, kdy na každé stránce je napsáno něco jako: "Tento průvodce si zakoupil ten a ten", tak to jako dostatečná ochrana funguje celkem pěkně"
Naivní optimisto. V Čechách?
Jasně, i v čechách. Ono když se nebude muset platit tisk a distribuce, tak cena může být znatelně nižší, což víc lidí přimněje k tomu, aby si to koupili...
asi ti nezbude nic jinyho nez si koupit knizecku a telefonem, bo tabletem s kamerkou si to za 2 minuty prefotit.. kvalita nizsi, vysledek dostacujici...
myslim ze by lidicky za pdf zaplatili, co to zkusit treba na tech pruvodcich na petac, od nejstarsich,.. pak by se videlo, rozhodne se neprodela :)
Ohledně vyhlášky jsem zhnusen, poněvadž mě donutila prostudovat zákon o myslivosti a lesní zákon. Není žádným tajemstvím, že myslivci jsou silně zastoupeni v parlamentu a zákon o myslivosti byl v době schvalování terčem kritiky tisku. Je zajímavé, že je prakicky nadřazen lesnímu zákonu, což mi hlava nebere, zvláště při použití slov veřejný zájem. Koho to zajímá víc, pomocí googlu oba zákony snadno najde. V onom paragrafu je psáno, že úřad může zakázat v nějaké době vstup do honitby a provozovat v ní zájmové aktivity, což ale znamená, že i nemusí... No, nebudeme šťourat. Že se může bouldrovat v Háji Petra Bezruče je dokonce v zájmu ochrany přírody, protože zvěř zde bude plašena a nebude ovlivňovat přirozené zmlazení lesa v chráněném území. Pro tvůrce bouldrových oblastí je zajímavý bod 1b. paragrafu 20 lesního zákona, pro organizátory hromadných akcí bod 5 a speciálně pro Foxe bod 6 :-)
A průvodce? Nebylo dřív na lezci vše free? No jo, časy se mění.
Bído:) Nedepres z toho tolik. Tvý komenty jsou vždycky trefný, ale myslím se stáváš větším skeptikem;)
Např. Libor nedávno přidal k průvodcům zadávání map, takže už se nemusí ty mapky kreslit a mohli jsme zviditelnit další průvodce, který si kdokoliv může "zadarmo" vytisknout, nebo možná už i prohlížet s nějakou dokonalejší technikou přímo pod skálou. A jsou dál připravovaný i další.
Myslím že když už to tady na Lezci má být prezentováno jako průvodce, tak to minimum který jsme schopný uplácat ve všem tom množství skal po světě i u nás, je: mapka, popis oblasti a seznam cest + rád bych (jak to půjde) nákres nějakýho zajímavýho sektoru na první návštěvu oblasti. Samozřejmě další výhoda je napojení z mapy na Lezci a propojení s databází cest, nebo deníčkama (zatím).
Nejsem si ale jistej, kolik lidí za poslední rok napsalo meil: "čau, v tom a tom průvodci navrhuji opravit chyby, nebo popis oblasti v tom a tom znění a seřadit cesty tak a tak" nebo "znám tuhle oblast a bylo by fajn na ní udělat průvodce na Lezci: souřadnice XY, popis bflmpsvz, seznam cest 12346". To se leda občas objeví koment nákres je blbě, někdy možná i s popisem co je blbě. Nelezlo by se vám s opraveným a vylepšeným průvodcem v ruce líp?
Když se zatvrdím a naučím se konečně dělat nákresy, tak budu taky moct nějakej připojit tam kde to znám. A tohle je taky věc s kterou by mohl někdo pomoct. Nebo poslat fotky sektorů do průvodce. Minimálně existuje spousta lezců co umí fotit i malovat líp než já. Naposledy jsme myslím dostali nákresy na Hnědý skály a to už je asi dva roky. Taky všechny bouldery na Hornopožárský les sem tlačí Ash a taky díky za to, ale to je myslím skoro veškerá pomoc s průvodcema jestli jsem na někoho nezapomněl.
.
Přestože tady přibývají další průvodce "zdarma" který mají různé možnosti využití k lezení jak tištěné řekl bych většinou u našich zaměstnavatelů, tak dnes i čtené na všech možných zařízeních, taky si ale myslím, že knížka je pořád hodnotnější a možná ani jednou ten internet mít nebudeme. Zvlášť když jsem potkal pár lidí kteří na nich dělali. Tudíž fandím Jirkovi i ostatním horolezcům, když připravují k vydání dalšího průvodce pro těch pár lezců, kteří si je chtějí pořídit a chodit s nima pod skály a zrovna třeba nemají čas dělat na jiných nákresech, které vystavují na všemožných webech zadarmo. Stejně to Jirka nevydrží a nějaký nákresy i informace vždycky rozdá, byť třeba potom co se takový vytištěný průvodce doprodává.
Pokud ta poznámka o byznysu je částečně mířena i tímto směrem, tak je mi líto všech, co si myslí že z velké většiny horolezeckých průvodců je výdělek. Možná někde v cizině. Rozhodně to ale není prodejní cena celého nákladu mínus náklady na tisk:)
... Díky moc všem, co komentujou parametry cest v databázi, nebo pocity z jejich lezení, posílají opravy meilem, nebo místním znalcům co odpovídají na mý dotazy a prosby. Teď jsem si to zase sumíroval, je jich hooodně a databáze tak jde i do kvality.