LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Tohle tady lezou i báby s nůší.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
SP Wujiang (12.04)
ČP obtížnost Brno (20.04)
Petrohradské Padání (26.04)

Žebříček
Cesty:
33.Svoboda 10347
34.Novotná 10340
35.Nosek 10298
Bouldry:
33.Hapala 8853
34.Kalvas 8850
35.Košťál 8809
Hory:
28.Novotný 2660
29.JPPP 2485
30.Skalicky 2410

Výsledky
SP Čína (09.04)
AIX ÁDR BOULDER SESSION (09.03)
2. ČP v bouldrech Praha (02.03)

Deníčky
5543 lezců
1094205 cest
Nové přelezy:
Blackout 10-/10
Pravda A L 9
La Puta Ti 7c
Steeple Ch 9+/10-
Pyromania 7c+
Totum Malu 8+/9-
Corvus 9
Vreskot 9
Citová Inv XIa
Akční Rádi IXc

Stěny
Gekon Boulder bar - Pardubice
HARLEM - Ústí nad Labem
Horolezecká stěna Lanškroun - Lanškroun

Prodejny
HUDYsport - Praha 1
AIX -lezecké chyty a stěny - Praha
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Rozhovor s Chrisem Sharmou

Přinášíme rozhovor s Chrisem Sharmou, který si na Lezce.cz udělal čas před jeho promítací show v lezeckém centru Smíchoff. Povídání to bylo příjemné a doufám, že v rozhovoru vám Chris zodpoví některé další otázky, které nepadly v diskuzi po jeho promítání. Jinak celé promítání a setkání s Chrisem Sharmou pěkně zpracoval "aTom" v článku "Setkání s Chrisem".

Chris Sharma v Lokalbloku

foto by Karel Šváb


Byl jsi někdy v Český republice?
Ne, teď to je poprvé.

Víš něco o našem lezení?
Ano, vím. Máte pískovcové oblasti, tradiční lezení bez magnesia, lezete se smyčkami. Je to zajímavý. Chtěl bych tyto oblasti poznat, ale na tomto výletě nemám čas, mám hodně nabitý program. Zítra jedu do Milana a další den do Francie.

A chtěl by sis u nás zalézt?
Jo. Vždycky jsem lezl na vápně, moje nejtěžší cesty jsou na vápně. Láká mě lezení na jiném materiálu, třeba na pískovci,  v Red River Gorge nebo u vás. Bude to dobré.

Začal jsi lézt ve 12 -ti letech, teď je ti 28 let. Když se ohlédneš, jak bys stručně popsal vývoj a změny Chrise Sharmy za posledních 10 let?

Před deseti lety…. Na lezení jsem byl už hodně motivovaný, ale nebral jsem ho pořád tak vážně. Měl jsem úraz. Prošel jsem zmateným obdobím, kdy nevíte, kdo vlastně jste. Nebyl jsem si jistý, zda chci pokračovat svůj život lezce. Přemýšlel jsem o tom, že by bylo fajn dělat i něco jiného. To byl důvod, proč jsem na lezení nebyl tak soustředěný. Ale teď beru lezení mnohem vážněji a stejně tak i lezecký životní styl.

Přijde mi, že poslední roky je tvé lezení hodně spojeno se sebepoznáním. Nebo přesněji lezení se pro tebe stalo prostředkem k sebepoznání. Je to tak?

Ano, je to tak.  Pro mě je dobré mít vášeň, něco, co mi ukazuje směr v mém životě. Tedy - když mám nový projekt, vím přesně co dělat. Všechno je tak jasný. Neberu lezení jako sport. Beru lezení jako aktivitu, životní styl, cestu, jak se vyjádřit, uměleckou záležitost. Je to způsob jak být sám sebou. Nemusíš se držet nějakých pravidel. Jen jdeš a najdeš novou cestu, která tě motivuje, jsi venku a potkáváš lidi.


foto by Vojta Vrzba


Nějakou dobu jsi trávil v buddhistických klášterech a věnoval ses meditacím. Potřeboval ses  věnovat sobě, oprostit se na čas od lezeckého kolotoče, nebo si cíleně chtěl pracovat na svém duševním rozvoji a tím dosáhnout posunu v lezení?

Ano, strávil jsem nějaký čas v Indii, Japonsku, Kalifornii. Jak jsem řekl, měl jsem úraz a před úrazem jsem byl motivovaný jen na lezení. Byl jsem šťastný, protože lezení pro mě bylo všechno. A v ten čas jsem nelezl osm měsíců. Poranil jsem si vaz v koleni. Uvědomil jsem si, že musím dokázat být uvnitř šťastný nejen z lezení, ale i z jiných činností. Nebýt závislý jen na lezení. Tak jsem si vzal lezecké volno, abych se poznal i jinak. Opravdu to pomohlo. A když se k lezení vrátím, je to vždy nové, „svěží“ a objevuji nové věci. Vždy je pro mě důležité, udržet lezení “svěží”. Není to povinnost nebo práce. Je to něco, co jsem si vybral, protože to mám rád. Lezení je něco, co děláme celý život. Nikdy se nenutím, že musím vylézt 10 cest denně, když jsem motivovaný, jdu lézt, když ne, tak nejdu. Pak přichází motivace přirozeně zpátky. Možná, že problém nastane, když se někdo stane profesionálním lezcem a lezení se stane prací. Je tam hodně očekávání a tlaku. Najednou to přestane být zábava. Zažil jsem hodně lezců, kteří se stali „profíky“ a lezení pro ně přestalo být zábavou.

Jsi sponzorovaný firmou Prana, Evolve.... Máš vůči nim určité povinnosti. Tebe takové závazky nestresují?

Jak jsem řekl. Lezení není typická práce. Je to něco tvořivého, co přichází z tvého nitra. Musíš být inspirovaný. Myslím, že když je tlak zvenku, může to přestat být zábavný. Já jsem měl štěstí, protože jsem nikdy nepocítil žádný tlak od mých sponzorů a od začátku mě podporovali moji rodiče. V mé mysli odděluji dvě věci. Jdu lézt a to je moje zábava.  Pak jsou chvíle, kdy musím pracovat. Musím promítat, fotit, což je součást úvazku profesionálního lezce. Když pracuji, soustředím se jen na práci, když jdu lézt, soustředím se jen na lezení. Myslím, že problém nastane, když se to míchá dohromady. Dělat lezení jako práci, může být stresující. Je důležité oddělit tyto věci, aby lezení bylo čisté a „svěží“. Trvalo mi dlouho, než jsem našel tuto rovnováhu. I přesto, že necítím žádný tlak zvenku, jsem ho cítil uvnitř sebe. Možná jsem přemýšlel, že budu dělat něco jiného. Ale pak jsem si uvědomil, že všichni mí kamarádi pracují a jaké já mám štěstí, že můžu lézt. Začal jsem brát lezení víc vážně. Lezení je můj život a to co dělám.
Nejdůležitější věc je lezení si užít, pokud to tak není, něco je špatně. Je to něco, co jsme si vybrali, aby nás to těšilo. Neděláme něco, co změní svět. Jenom chodíme lézt, nezachraňujeme svět. Je to pro nás důležitý. Můžete být chvíli frustrovaný, ale myslím, že profesionální lezec se musí umět s touto nerovnováhou vypořádat.


Řekl jsi: „Nikde jinde se nedokážu soustředit tak silně jako při lezení. Celou svou energii soustředím na lezení, přičemž kompletně ztratím sebe. A to je skvělý pocit“. Tedy lezení je pro tebe určitá forma meditace?

Určitě. Doba, kdy jsem meditoval byla těžká, soustředit svou mysl, nemyslet na nic, zvlášť když tam jen sedíte. Pro mě je lezení aktivita, kdy se tak soustředíte, až ztratíte sebe. Lezení je pro mě velmi dobrý únik.

Ztráta ega pomáhá zlepšit tvé lezení?
Myslím, že jo. Je těžké ztratit ego v tomto směru, ale když jdu lézt a v nějakou chvíli zkoušíš opravdu těžkou věc, nemyslíš na nic jiného.

Myslíš, že právě všechny negativní myšlenky, jako jsou lezecká čísla, touha po úspěchu.. brání špičkovým lezcům posouvat jejich výkony dál a dál?

Určitě. Když zkoušíš projekt několik dní, týdnů, měsíců a víš, že fyzicky na to máš, ale v hlavě se ti honí tolik věcí, kvůli kterým padáš. Je tedy lepší nebrat projekt tak vážně, neobávat se, jenom lézt a být šťastný. Netlačit na přelez cesty tak moc, jen lézt. Myslím, že je to důležitý.

Když řeknu Realization, Es Pontas, Jumbo Love a Golpe de estado. Co se ti vybaví?
(pozn.  Realization  9a/9a+,  Ceüse, Francie 2001, Es Pontas 9a+/b, první přelez, 2007,  deep-water solo, Mallorca, Jumbo Love 9b první přelez,  2008,  Clark Mountain, Golpe de estado 9b,  první přelez,  2008, Siurana, Španělsko) 
Mám na ně neobyčejné vzpomínky. Pro mě je Es Pontas nejdokonalejší linie. DWS opravdu miluju. Rád dělám nové cesty. Je to tvořivý proces. Tedy mimořádná chvíle v mém životě je, když najdu hezkou cestu a pak celý ten proces okolo ní…... Nejsem tak motivovaný na lezení nejtěžších cest, ale chci najít něco, co je krásný v pěkný přírodě.


Chris Sharma v Es Pontas 9a+/b, první přelez, 2007, deep-water solo, Mallorca


Pojedeš na Mallorku zpátky?

Ano, ale nemám tam žádný nový projekt. To je u mě problém. Pro mě je důležité mít projekt, ale žádný jsem tam neviděl. Pořád se dívám po nových věcech, po perfektních směrech. I když je to sportovní lezení, může to být jiný styl, který mě nutí učit se nové věci. Es Pontas je perfektní linie. Je těžké najít něco pěknějšího, vyšší kvality, co mě namotivuje.

DWS je těžké na nacvičování. „Proslaňuješ“ si předtím cestu?

To záleží, DWS nemá pravidla, žádnou etiku. Jediná etika je žádné nýty. Jo, můžu slanit dolů a prohlídnout si chyty. Ale problém s Es Pontas je, že je to hodně převislý a není tedy možné si zkusit ten skok. Musel jsem to lézt odspodu.


U Realization zůstanu. O názvy cesty se vedou neustále diskuze.  Když jí v roce 1989 osadil Jean- Christophere Lafaille pojmenoval ji Biographie. Ty jsi ji v roce 2001 přelezl a pojmenoval ji Realization. Druhý přelezce Silvain Millet ji uvádí jak Biographie. U nás je zvykem, že jméno určí prvovýstupce. Proč jsi ji přejmenoval?

No, Arnaud Petit osadil slaňák uprostřed, a tuto délku všichni nazývali Biografie. A v USA je běžné, že člověk, který udělá první přelez, cestu pojmenuje. Mě je jedno, jestli se cestě říká Biografie nebo Realization. Příliš se o jména nestarám, ale říkám tomu Realization, protože první délka už jméno má.

Jak dlouho jsi Realization zkoušel?
Zkoušel jsem ji v šestnácti. Tehdy jsem měl k přelezu blízko, ale spadl jsem několikrát v posledním kroku. Potom jsem se vrátil v devatenácti. Hodněkrát jsem spadl na konci a pak jsem ji další rok vylezl. Byl to tedy opravdu proces. Velmi dobrá zkušenost, protože jsem nikdy žádný velký projekt neměl. Otevření a dokončení pro mě byla lekce. Tato zkušenost mi pomohla v mém životě. Když něco děláte naplno, musíte to dotáhnout do konce.

(pozn. Realization  9a/9a+,  Ceüse, Francie 2001)


Nalevo od Realization jsi otevřel další těžký projekt. Patří mezi tvé další King Lines?

Jo, jo. Je to hodně těžký. Jenom jsem to vynýtoval. Udělám všechny jednotlivé kroky, ale spojit je si nedovedu představit. Možná stejně jako u Biografie, něco jako další „level“.

O Jumbo Love jsi řekl, že je to zatím nejtěžší, co jsi kdy v životě přelez. Platí to stále?

Myslím, že moje cesta „Golpe de estado“ je stejně těžká, ale celý ten průběh okolo Jumbo Love byl mnohem těžší. Je to daleko, dlouhý přístup a dlouhá cesta. Bylo to náročné lezecky a všechno to okolo. (pozn. Golpe de estado 9b,  první přelez,  2008. Siurana, Španělsko)


foto by Vojta Vrzba


Jaké pocity nejčastěji prožíváš po přelezu tvých těžkých projektů? Je to štěstí, úleva, prázdno?

Všechno. Víš, dokončit přelez je to hodně důležitý proces, nestačí jen celý ten čas padat. Pracuješ na tom, zkoušíš to, sníš o tom…..žiješ tím. Když cestu přelezeš, jsi šťastný. Když ji nikdy nepřelezeš, pak o co ti vlastně v lezení jde? Musí tam být cíl. Když dokončíš projekt, cítíš se prázdný. Ale vždycky musím mít projekt, všechno je pak tak jasné. Cíle mě udržují motivovaného, ukazují mi směr.

Každá cesta tě někam posune, něco nového ti ukáže a pak hledáš dál a dál v nových projektech. Kdy to hledání skončíš? Kdy si řekneš, že už to stačí?

To je lezecký život. Zkoušet něco nového, pracovat na něčem. Lezeckou podstatou je nacházet něco nového, ale ve stejnou dobu musíte být šťastný. Tady není začátek nebo konec. Je to vyvíjející se průběh, hledání nových věcí, hledání v přírodě. Myslím, že když jsem vylezl Biografii, cítil jsem se spokojený. Říkal jsem si, že je možná načase posunout se, dělat něco jiného. Ale lezení skutečně miluju a hledám stále těžší věci. Vždy chcete posouvat své lezecké hranice. Možná, až budu starší a nebudu schopný lézt těžké cesty. Stejně jsou pořád věci k objevování, také sportovní lezení má svou dobrodružnou tvář jako je objevování nových míst, nových cest, u kterých si nejsi jistý zda půjdou.

Jsi na cestě už dlouho dobu.  Přemýšlíš o tom, že by ses někde usadil? Bude to ve Španělsku?

Jsem na cestě bez přestávky už 10 let. Teď jsem šťastný, že mám domov ve Španělsku. Zkouším projekt a jedu domů. Je to pro mě vyváženější životní styl. Je těžký cestovat za projekty, přespávat na cizích místech, vždy vás tlačí čas. Takže jsem tak nějak z cestování unavený. Španělsko je pro mě ideální místo. Már rád tamní kulturu, lidi, jazyk a lezení. V Kalifornii nejsou dobré lezecké oblasti a tak jsem musel cestovat. Na druhé straně to bylo dobré, protože jsem viděl svět a potkal hodně lidí. Ale teď jsem šťastný, že mám tuhle rovnováhu.

Na závodech se objevuješ už jen málo. Rád si jedeš občas zazávodit nebo jsou závody součást tvých sponzorských smluv?

Mám rád závody. Dělám je pro radost. Není to můj největší lezecký cíl, ale když závodím, dám do toho všechno. Venku můžeš spadnout a zkusit to znovu, ale na závodech ze sebe musíš vydat všechno. Je to zábavný. Možná, že tento rok nějaké závody zkusím.

Co říkáš na novou lezeckou generaci?
Jo, s Adamem Ondrou jsem lezl ve Španělsku. Je to hodně talentovaný lezec a jsem si jistý, že v budoucnu posune lezecké hranice. Předtím jsem byl nejmladší lezec, teď jsem nejstarší. Je skvělý pozorovat, jak se věci mění a bude skvělý sledovat, čeho bude nová generace schopna v budoucnu. Adam má určitě na to, aby posunul lezení do jiného „levelu“.

Když jsem se ptala kamarádů na co by se tě chtěli zeptat, byl to většinou trénink. Tedy trénuješ ?
Ne, jenom zkouším moje projekty, to je pro mě trénink.  Např. vyzkouším 9a+ třikrát za den, potom ji nacvičuju, což mi dává motivaci, abych se zlepšil.

Jsem si jistá, že pro spoustu lezců jsi lezecký idol. Uvědomuješ si to a je to pro tebe zavazující? Omezuje to tvé chování na veřejnosti nebo v lezeckých oblastech?

Lezení si opravdu užívám, mám rád nové místa, hledání nových směrů. Často lezu na místech, kde tolik lidí není. Jsem šťastný, pokud lidi inspiruju. Je pro mě ctí, že můžu motivovat lidi. Rád se o své lezení podělím s ostatními. Soustředím se na to, co dělám, prostě být přirozený, být sebou v každém okamžiku. Moc se o to nestarám. V populárních oblastech se se mnou chtějí lidi fotografovat, někdy je to unavující, ale to je moje práce. Nemůžu si stěžovat.

Na překladu spolupracovali Standa a Andrew.
Ptala se a zpracovala Simona Ulmonová.

Simona   [úpravy] 07:29 02.07.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ...díky...:-)08:09:56 02.07.2009
...tak nějak je mi dobře po těle po přečtení tvého článku, velmi příjemné a motivující zahájení dne...děkuji Simčo:-)
Fufu
 Fufuodpovědět 
 Re: ...díky...:-)08:53:36 02.07.2009
Jojo, moooc pěkný!! a nevíš simčo něco blíž o otm projektu v Ceuse?? z akolik by to někdy mohlo bejt?:)
Noo nooodpovědět 

 Díky09:07:43 02.07.2009
Děkuju za článek, motivace na léto je zas o trochu vyšší :-) Škoda jen některých překlepů...
Daliborodpovědět 

 Parádní rozhovor09:15:03 02.07.2009
Já si to vždycky myslel, že jen lízt a netrénovat je nejlepší.
Steveodpovědět 

 Drobný překlep09:23:20 02.07.2009
Zmíněná cesta v Ceuse se jmenuje Biographie, nikoliv Realization.
pbla4024odpovědět 
 Re: Drobný překlep09:46:58 02.07.2009
Myslím, že měl Millet vylézt to prodloužení před Sharmou, nazval by to Bioghraphie a bylo by.
 jirkasodpovědět 
  Re: Drobný překlep09:56:03 02.07.2009
No to ale není prodloužení. Naopak, to co přelezl Petit je zkrácení :-)
pbla4024odpovědět 
 Re: Drobný překlep09:51:13 02.07.2009
Překlep )) popisujou to tam v několika větách, tak jakej překlep :-)). Rozhovor super, jen to potvrzuje, že je Chris fakt třída.
George-jpodpovědět 
 Re: Drobný překlep09:56:58 02.07.2009
ty si s tým už inak trápny, plblablabla... :-(
odpovědět 
  Re: Drobný překlep14:50:12 02.07.2009
Presne tak, vsichni vedi, jak to s tim nazvem je, jenom Fido s tim porad dokolecka prudi. I Sylvain Millet rika, ze "pro neho se cesta jmenuje Biographie", tak nevim, proc se nekdo nemuze smirit s tim, ze pro nekoho jineho se jmenuje jinak.
http://www.freakclimbing.com /modules.php?name=People&rop=showcontent&pid=7
Mihalodpovědět 
   Re: Drobný překlep15:16:03 02.07.2009
To jste to špatně pochopil, monsieur. To není tak, že by Francouzi označení Realization natruc nepoužívali, oni opravdu nemají ponětí, že vůbec existuje. Osobně otestováno.
pbla4024odpovědět 
    Re: Drobný překlep16:18:51 02.07.2009
no a čo? my zo zvyšku sveta vieme, že existuje Biographie a predĺženie, ktoré Sharma nazval Realization. nech si žabožrúti žijú vo svojej ulite, nik im v tom nebráni - len tie tvoje večné, opakujúce sa príspevky v rovnakom znení ("Zmíněná cesta v Ceuse se jmenuje Biographie, nikoliv Realization") už naozaj lezú na nervy. chápeme, monsieur?
Rotuaodpovědět 
     Re: Drobný překlep10:06:39 03.07.2009
To mají všichni Slováci takové problémy s pochopením přečteného? V Ceuse žádná cesta Realization NENÍ. Já už nevím, jak to napsat jednodušeji.
odpovědět 
      Re: Drobný překlep10:25:59 03.07.2009
Přesně tak, je tam jen to prodloužení tý Biographie, který se jmenuje Realization.
Francouzi neumí anglicky, tak dělají, že to neznají, ale celý lezecký svět to samozřejmě ví, že celá cesta se jmenuje Realization a to zkrácení se jmenuje Biographie :-).
Nemělo by se jim to už konečně říct?
Steveodpovědět 
       Re: Drobný překlep11:04:17 03.07.2009
Nikoliv nikoliv kazdy preci vnima ze anglictina je jen blbe prectena francouzstina.
Filipoodpovědět 
      Re: Drobný překlep17:20:28 03.07.2009
ach jo, najhoršia je zrážka s blbcom...už ti to vysvetľuje aj Steve kúsok nižšie, snáď po česky to pochopíš. a ak nie - ok, ži si ďalej vo svojom svete.
Rotuaodpovědět 
       Re: Drobný překlep17:25:03 03.07.2009
Prostě není. Neexistuje. Já už opravdu nevím jak to napsat, abyste to pochopil. Mám to hláskovat?
pbla4024odpovědět 
        Re: Drobný překlep17:30:22 03.07.2009
:-D
jasne, hláskuj. ale celou vetou to poprosím, dobre?
ja to vidím tak, že to moc prežívaš.
Rotuaodpovědět 
        Re: Drobný překlep11:49:30 07.07.2009
Existence je dost relativní pojem :)
Tomodpovědět 
 Re: Drobný překlep10:06:38 02.07.2009
pro celý svět(kromě Francie)to je Realization! :)
A spravný jmeno je Arnaud Petit.
Bezva rozhovor!
martinodpovědět 
  Re: Drobný překlep10:11:22 02.07.2009
To má celý svět docela smůlu, protože Ceuse (a zde bych rád připomněl, že se to nečte "sýz", ale "seuz") je ve Francii.
pbla4024odpovědět 
   Chasing The Train10:21:31 02.07.2009
Aha, už tomu rozumím. Je to polohou.
Tak to měli Němci tenkrát, když byli trochu nakrknutý, že jim Bachar vylezl na Krottensee ten pěkněj direct, mu tu cestu přejmenovat na Jagd auf den Zug :-).
 jirkasodpovědět 
    Re: Chasing The Train10:31:34 02.07.2009
Ve Francii (a to se příliš neví), dává cestě jméno ten, kdo osadí jištění, to je takový místní zvyk. Američanům by se taky nelíbilo, kdyby jim cizinci nýtovali tradiční cesty v Yosemitech.
pbla4024odpovědět 
     Re: Chasing The Train12:46:15 02.07.2009
Já to vím a je to i v rozhovoru napsáno a vysvětleno, takže komentář zbytečnej ))
George-jpodpovědět 
     Re: Chasing The Train13:05:07 02.07.2009
Nejenom ve Francii je tenhle hloupej zvyk ale i v Itálii!
Lukodpovědět 
    přejmenování207:55:50 03.07.2009
Varáci kdysi vylezli cestu na Perštejně, pojmenovali ji prý jako Hnus fialovej a cesta byla přejmenována na Karlovarskou ;o)
yakuzaodpovědět 
   Re: Drobný překlep22:48:37 03.07.2009
A jak se čte Seynes?
Radodpovědět 
 Re: Drobný překlep16:24:48 05.07.2009
Kluci,

Jezisove a chrisovi je to jedno. mne to staci.

Je to franzousky tradice- kdo to pripravit taky pojmenovat. Amci maji jiny pristup, ale nesme moc tvrdy na to. Borhaky vedle sparu, jo, ale o jmeno nic moc.
 Andrewodpovědět 
  Re: Drobný překlep23:32:29 13.07.2009
Pro všechny hloupé jako pblabla : sharma napsal že první délka má jméno biographie a tak pojmenoval druhou podle sebe jako realization, takže pokud lezeme JEN první délku lezeme biographii a pokud lezeme dále lezeme realization prej 9a/9a+...a arogantní frantíci at si melo co chcou sou pro mě trapní
honey honeyodpovědět 

 sympaťák09:31:26 02.07.2009
Nemůžu si pomoct, ale je to proste sympoš tělem i duší. Kdyby někdo věděl o nějakém dvojníkovi tak dejte vědět:-))
L:-)odpovědět 

 vsude dobra karma09:32:05 02.07.2009
Diky ... Není co dodat, je tam proste vsechno co k tomu patri. Budha, prace s egem ... lezeni jako zivot, zivot jako cesta, cesta jako lezeni ... kruh se uzavira, nebo ne? Ani nevim, proste je to tak, jak to je, to vi kazdej, kdo do toho vidi, tedy aspon ja se snazim videt az na uplny dno. Diky jeste jednou jsem uplne znovu nabitej, uplne to ve me, tak rikajic, rezonuje, snad nevybouchnu ... ty karmy je tolik, tolik. Diky, fakt jo ...   
Jakub S. odpovědět 
 Re: vsude dobra karma11:25:30 02.07.2009
zni to jako myslenky zhulenyho fandy cinskejch filmu
R.odpovědět 
  Re: vsude dobra karma11:40:09 02.07.2009
To teda promin! ja se tady snazim hloubkou reakce postihnout hloubku sdeleni. Dusevne se tady obnazim az skoro vyprazdnim ... energie, vibrace, cakra, mantra a jiny super veci okolo. Jsi to proste nepochopil, jak me to vovlinilo ...
Jakub S.odpovědět 
   Re: vsude dobra karma12:15:42 02.07.2009
Ba ne Jakube, pěkně jsi se vyprázdnil, docela jsem se i zasmál.
Chris je možná na tvůj vkus příliš ezoterický, na druhé straně dokáže vylézt 9a/b.
V kontextu tvých předchozích příspěvků, pod články o něm, se nemohu zbavit dojmu, že tvoje karma je zaneřáděná závistí, vyčisti si ji, jo? Óóóóm :-).
 jirkasodpovědět 
    Re: vsude dobra karma02:35:51 03.07.2009
jakub prvne hodne pobavil, snad mu to zlepsi karmu(indicka vec) ;-) jeste ted se usmivam, kdyz si vzpomenu na rodellarskou tretihorni zabu
aTomodpovědět 
    Re: vsude dobra karma07:54:56 08.07.2009
Oooo, hanba ti! Co ty víš o Karmě, jsi snad topenář?
Tak podle tebe je každý, komu připadají ezoterické kecy jako Kecy závistivý nízkokarmák? Styď se! Sám máš karmu zaneřáděnou bezduchou číslosběrností, jako mravkolev zmařenými životy mravenečků, a díky tomu vidíš všude závis. ezoterické kecy jsou kecy, ať už lezeš 5a/b nebo 9a/b.

P.S.: A kdyby tě to napadlo, tak věru nikomu nic nezávidím(co se lezení týče).
Kubaodpovědět 
     Re: vsude dobra karma10:45:46 08.07.2009
naja, to je těžký, s těma karmama, žeáno. Chrise dovedla karma k 9a a esotericejm kecům, Tebe k vyjadřování své nechuti k esoterickejm kecům a Johna B. k pádu v sólu.
Možná v tom néjní ani tak karma, ale prostě Chris chce esotericky povídat, a John chtěl mít intenzivní zážitky i za cenu, že nezemře v nemocnici na sešlost věkem. Naja, to je těžký s těma karmama a motivama.
Dagodpovědět 
      Re: vsude dobra karma19:02:25 08.07.2009
Ale prd, já nejsem Jakub S, aby bylo jasno jak bajkonurský zážeh. To byla pouze pruda vůči JirkaSovi, za jeho podsouvání závisti, jakmile si někdo dovolí pohrdat esorečmi.
Mno, ale Bachara chápu, ono je možná někdy opravdu lepší opustit tento svět v plné síle, než pozorovat sebe sama, jak ho opouštějí síly(ty fyzické většinou rychleji a hádám, že to by Bachara obzvláště trápilo, zasvětil-li život lezení). Budiž mu země lehká.
Kubaodpovědět 
       Re: vsude dobra karma20:42:56 08.07.2009
Jó, já vím, já si jen zase musel trochu z tý svý karmy upustit.
Teda vést esoterické řeči na webu, kam se to říť-ťíme? Esoterické znamená to co znamená, tedy by ten web měl být zaheslovaný, zakódovnaný, prostě tak ňák esoterickej. Ňák md5sum?
Už se těším! Nákupní košíček na netu. Jedna osobní mantra, horoskopek, požehnání mahagurua... Váš nakupní košík obsahuje... platba převodem a kurýr přijede, zašeptá ve dveřích mantru, předá certifikované požehnání a je to.
Dagodpovědět 
   Re: vsude dobra karma12:45:26 02.07.2009
Doufam ze se te to nedotklo nicmene to tak pusobilo a nebylo to negativni:-)
R.odpovědět 

 rozhovor s Chrisem11:54:48 02.07.2009
Simčo díky za příjemný rozhovor, Chris mě mile překvapil ve všech ohledech. Je to hodně osvěžující, když se um na jeho úrovni spojí se skromností a přirozeností..
šušuodpovědět 

 Sama bych se lépe nezeptala :o) 12:35:13 02.07.2009
ahoj simčo, děkuji za krásný článek... moc mi mrzelo, že se s ním nemohu setkat, ale už nemrzí, zeptala ses za mě přesně na to co mi leželo na duši :o) ještě jednou díky a a´t se ti daří ...
Lucie
Lucie :o) odpovědět 

 Ach ta čeština14:43:12 02.07.2009
Jéé, který pepík to překládal? Krásný, pěkný, kde se vzaly ty důrazy na ýýýýý!!!! Trocha správné češtiny by tomu prospěla.
raadimodpovědět 
 Re: Ach ta čeština21:47:10 02.07.2009
To co kritizuješ je samozřejmě nesmysl. Slova pěkné a krásné, jsou sice spisovná, ale poněkud nevhodná pro interpretaci takového typu rozhovoru. Působilo by to příliš strojeně. Jo a Pepík se píše s velkým písmenem.
 jirkasodpovědět 
  Re: Ach ta čeština12:16:20 03.07.2009
Ale např. taková věta typu "krásné jak cyp" není vůbec strojená a navíc zcela gramaticky správně:-) hmm?
raadimodpovědět 
   Re: Ach ta čeština19:47:11 03.07.2009
Ale jo, chybky se najdou, ale zrovna ten český interdialekt by mi nevadil vůbec. Ačkoli to hlavně někteří východněji narození spoluobčané nechtějí pochopit, je to (narozdíl od moravismů a ostravismů :) docela standardní vyjadřovací způsob pro určité příležitosti, a pro překlad přirozeného, nestrojeného rozhovoru je to myslím v pořádku. Ale ono to za pár let dojde i na tu Moravu...
Piškotodpovědět 
    Re: Ach ta čeština19:44:32 05.07.2009
Dialekt v textu mě vůbec nevadí a je mi jedno, jestli je český, nebo moravský. Proč si Piškote myslíš, že český dialekt je v mluvené řeči naprosto standartní a moravský ne? U nás na Moravě je prostě standartní "moravština".Když by přeložil rozhovor s Sharmou nějaký Moravák, mluvenou angličtinu by uchopil asi jinak než Simča, což ovšem neznamená, že by to mělo být lepší, nebo horší. Bylo by to prostě jinačí (pokud by to s tím dialektem nepřeháněl a užil by jej tak citlivě jako Simona. Asi by byla blbost, kdyby jsme dali Scharmovi do úst něco jako: "Tož cérko, co ti na to mám řéct. Moc netrénuju, ale enem lezu furt po těch skaliskách jak to enom ide...:-D
kuba novákodpovědět 
     Re: Ach ta čeština23:42:20 05.07.2009
Teď nevim, jestli neodpovim moc vážně.
No, jednak jsem samozřejmě odhadoval, že by ta námitka mohla vzejít z Moravy, protože tam jsou na některé obecněčeské tvary trochu citlivější.(I ten příklad v reakci...) Vůbec to tak ale nemuselo být. Ale šťouchnul jsem si :) No a k tomu překladu. Pokusy překládat různé nestandardní roviny jazyka v cizojazyčných textech nějakými dialekty, třeba hanáckým nebo jakým, mají většinou dost zvláštní výsledek, posouvá to originál směrem k nějakému zcela konkrétnímu prostředí (třeba na hanáckou vesnici, nebo do Ostravy...). Proti tomu obecná čeština se všeobecně chápe (s jistými výjimkami v Brně) jako rovina jazyka, která je v tomhle směru celkem neutrální (její příznakovost spočívá v tom, že je to "nižší" rovina jazyka, ale nespojuje se tak jednoznačně s nějakým konkrétním prostředím, místem, skupinou...), aspoň pro relativně nejvíc uživatelů češtiny. Takže se třeba v překládaných knížkách, kde je potřeba užít nižší rovinu jazyka, užívá téměř výhradně obecná čeština, a ne jiné dialekty - obecnou češtinu zná nejvíc Čechů a nepřijde jim zvláštní, u jiných útvarů jazyka to je proporcionálně jinak...
Když bude Sharma mluvit obecnou češtinou, pochopí to většina lidí tak, že se nevyjadřuje nóbl knižní vysokou angličtinou, ale bezprostředně, lidově. Kdyby mluvil ostravsky nebo valašsky, bylo by to, jako bys mu navlíknul kroj, nebo jako by vyfáral z šachty. To by teda mohlo být zábavný, ale ten rozhovor si z něj asi takovouhle srandu dělat nechtěl.
Ale samozřejmě chápu, že si někdo z východu musí dloubnout :)
Těším se na další skvělý video!
Piškotodpovědět 

 Super rozhovor16:32:12 02.07.2009
Budu se opakovat. Když se paní lezkyně ptá pana lezce, vyjde z toho parádní interview. Děkuji Simoně za rozhovor a Chrisovi za neustálou inspiraci.
Pozn. na závěr: Někomu, kdo hledá pravopisné chyby a překlepy, často uniká obsah...
 Bídaodpovědět 
 Re: Super rozhovor20:21:22 02.07.2009
..tak to můžu jen souhlasit. Je dost tristní, když čtenáři "rypálci" neocení práci nadšenců, kteří zde přispívají.Nevím, zda-li má někdo z nich představu co vše obnáší udělat jeden rozhovor a zda-li je některý z redaktorů vystudovaný novinář.Za sebe však říkám : "děkuji za každý zajímavý článek, který mě obohatí o zážitky nebo informace jiných nadšených lezců", a je mi totálně ukradené, zda-li tam najdu nějakou gramatickou a nebo odbornou chybu na kterou mohu evtl.slušně upozornit. Takže Simčo a všem ostatním, díky za prima čtení.
šušuodpovědět 
  Re: Super rozhovor02:38:37 03.07.2009
Simča je skvělá, je to poklad místního webu
velký dík!
aTomodpovědět 

 Rozhovor19:09:45 02.07.2009
Super rozhovor.Díky za něj.
Krabodpovědět 

 ?10:20:22 04.07.2009
Jen jsem nepochopil, ze v Californii nejsou dobry lezecky oblasti :-)  Ale jinak zajimavej typek
Augustinodpovědět 
 Re: ?10:40:25 04.07.2009
jake dobre oblasti tam jsou?
R.odpovědět 
  Re: ?18:07:33 05.07.2009
yosemite, needles, bishop, joshua tree, ale hlavne nejsou tam dobry sportovni oblasti. Malo vapen.
 Andrewodpovědět 
   Re: ?12:55:52 06.07.2009
A prave o nich mluvil vzhledem k tomu e je to sportovni lezec:-) Takze ma pravdu ze tam nejsou dobre oblasti.
R.odpovědět 

 plakát21:17:43 05.07.2009
Zdar, nevíte někdo, zda a kde by s dal sehnat ten "hudy plakát" s Chrisem, který podepisoval na smíchově ? díky za info.
mega fandaodpovědět 

 krása:)16:23:05 13.07.2009
Simčo krásný článek, fakt se mi moc líbí a tak nějak mně pohladil na duši díky Katka:)
katkaodpovědět 
 Re: krása:)20:02:47 13.07.2009
katko ty kozo chlupatá
cvcvfgcodpovědět 
  Re: krása:) 22:55:31 16.07.2009
ségra jela do chorvatska, dělat solo přelez na Hvar
Liborodpovědět 

 Foto dne:
Grotta di Calamancina
Mal Di Schiena, 7b+
 Databáze cest:
Všechny cesty (174228)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Mr Ed 5.10a Sunshíne Rock
Sucker Punch 5.11a Sunshíne Rock
Headless Horseman 5.11a Sunshíne Rock
Equus 5.10b Sunshíne Rock
Moody Blue 5.11b Grassi Lakes
Nově komentované:
Jaro V Prutu VI Labské Údolí - Pravý Břeh
Zapomenutá 6- Roviště
Došla Červená VI Ostrov
Vreskot 9 Havrania Skala - Necpaly
Když Za Ptáčka Lapají 8 Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Rozštípená skála | rychlá a legitimní nabídka půjčky | Rozštípená skála | nalezené lezky | Re: Zapomenutá helma a lezečky | Zapomenutá helma a lezečky | Zapomenuté lezečky a přilba | Re: Tisá | Re: Tisá | Re: Tisá |

 Nové komentáře:
Re: A co na to Martan | Re: Jako pred lety, akorat za vic penez | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: Jako pred lety, akorat za vic penez | Re: Novinarina manipulace stupidita demagogie | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: Jako pred lety, akorat za vic penez | Re: Jako pred lety, akorat za vic penez |

 Kde to vře:
Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu ČHS (59)
Deklarace společného postupu horolezeckých oddílů (47)
Vzdělávání – cesta k úspěchu (43)
Lezení na 2 významých stěnách v Srbsku u Berouna zřejmě skončí (40)
20. ročník Petrohradského padání (17)
Film Adama Ondry o Bon Voyage 9a po vlastním jištění (E12) (7)
Hollywood chystá film o prvovýstupu Warrena Hardinga na El Capa (6)
EPM v bouldrech Curno, Itálie (5)
Foto Máry Holečka ze Sura Peaku na titulce The Alpine Journal (4)
FLYYRIDE Sudtirol (3)

 Nově v inzerci:
Statická a dynamická lana | Průvodce na Drábské světničky | Lezečky La Sportiva Katana laces | Lezečky Scarpa Furia S vel. 34 | Unparallel Flagship 41 | Dynafit TLT 4 velikost 8 | mobilní lezecká stěna | LS Miura | dětské lezečky La Sportiva | Prodám skoro nové lezky Simond Rock |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 392 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 399 
 Mám s tím problém, ale občas ano 
 431 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 395 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.