LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Já slabě písknu, ty silně táhni.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
SP Wujiang (12.04)
ČP obtížnost Brno (20.04)
Petrohradské Padání (26.04)

Žebříček
Cesty:
33.Svoboda 10347
34.Novotná 10340
35.Nosek 10298
Bouldry:
33.Hapala 8853
34.Kalvas 8850
35.Košťál 8809
Hory:
28.Novotný 2660
29.JPPP 2485
30.Skalicky 2410

Výsledky
SP Čína (09.04)
AIX ÁDR BOULDER SESSION (09.03)
2. ČP v bouldrech Praha (02.03)

Deníčky
5543 lezců
1094205 cest
Nové přelezy:
Blackout 10-/10
Pravda A L 9
La Puta Ti 7c
Steeple Ch 9+/10-
Pyromania 7c+
Totum Malu 8+/9-
Corvus 9
Vreskot 9
Citová Inv XIa
Akční Rádi IXc

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Rozhovor s Ines Papert

Žena z hor, to bylo první, co mě napadlo po setkání s Ines Papert, která si na mě udělala krátký čas v rámci své promítací show v Bad Schandau. Ines Papert je nejen čtyřnásobná vítězka SP poháru v lezení v ledu, ale také vynikající lezkyně, horolezkyně, sympatická žena a  mamka desetiletého kluka, která prostě žije své sny…

V první řadě se chci omluvit, jestli se budu ptát na divné otázky, protože jsem lezec a led a zima jsou pro mě hodně vzdálené, ale to nemění nic na tom, že ledolezení obdivuji a speciálně u žen. Pojďme se na začátek vrátit k tvým lezeckým začátkům. Pokud vím, tak jsi začala lézt docela pozdě – ve 25 letech? 
Vyrůstala jsem ve východním Německu nedaleko Lipska. Vystudovala jsem fyzioterapii a v devatenácti dokončila školu. Pak jsem se snažila najít práci jako fyzioterapeutka. Naše rodina každoročně jezdila lyžovat do Krkonoš a lyžování mě hrozně bavilo. A tak jsem si našla práci blízko hor.


Ines Papert

foto by archiv@Ines Papert


Takže hlavním důvodem, proč ses odstěhovala do hor, bylo lyžování a ne lezení?
Ano, chtěla jsem bydlet někde, kde budu moct o víkendech lyžovat. Pak jsem chodila na túry a postupně začala s horolezectvím. První rok jsem sportovní lezení nedělala vůbec, ale poté, co jsem dosáhla určité úrovně v horách, jsem se chtěla zlepšit, a tak jsem začala dělat i sportovní lezení. Bylo to někdy v 25 letech.

Pro hodně lezců platí, že Ines Papert rovná se královna ledu. Jak to vnímáš ty?
Asi jsem v lezení v ledu silná, ale mám taky ráda sportovní, vícedélkové, mixové lezení. Dělám různé lezecké disciplíny. Lezení v ledu je jen jedna část mého lezeckého
života.


Ines Papert při on-sightu Flying Circusu M10, 

Visual Impact/Rainer Eder- www.rainereder.comAle stejně, co máš nejraději?
Doma se cítím v horách, jo, nejraději mám hory, dlouhé cesty, Himaláje, a ještě lépe, když je tam i kus ledu.

V ledu jsi silná, o tom žádná. Myslíš, že pro něj máš extra talent? 
Nevím, proč mi jde lezení v ledu líp než ostatním... Protože ho mám tak ráda? Na lezení ledu se mi líbí ta struktura, tvary, různé barvy, dají se lézt jen v určitém období a to mě baví.

Když slyším lezení v ledu nebo mixové lezení, představím si zimu, nebezpečné nestabilní lezení, fyzicky náročné pohyby... Jaký máš k této disciplíně vztah, není to dřina?
Když se Manu narodil v roce 2000, tak jsem na chvíli s lezením přestala. Pak mě kamarád přemluvil, ať jdu zkusit závody v ledolezení, jen tak pro zábavu. Chytlo mě to, začala jsem víc závodit, trénovat a uvědomila jsem si, že pro to mám možná talent nebo tak něco. Každý rok jsem se zlepšovala, zvyšovala svou laťku a o ledu jsem se hodně naučila. Závody jsou dobré na to, že se hodně naučíš o tréninku, jak používat cepíny, zvykneš si na zimu… Teď už mám projekty venku, v horách, mixech…Už nezávodím.


Ines Papert

foto by archiv@Ines Papert


Proč jsi přestala závodit?
Jednoho dne jsem si uvědomila, že plastiku už je dost.  Taky atmosféra mezi závodníky byla jiná. Byla tam hrstka lezců, kteří začínali v horách, v Alpách, cestovali za lezením do Kanady, vyprávěli si příběhy z nových cest... Později ale přibylo na závodní scénu spousta  silných mladých lezců, kteří ale v horách nikdy nelezli. Začínali na plastiku. V izolaci už se mezi sebou nebavili, nebyla tam žádná legrace, žádné večírky po závodech, jen soustředění… Jasný, taky to beru jako sport, ale pro mě je ledolezení také o přátelství,  cestování, příbězích, o vášni... Zkrátka jsou to už dva odlišné světy. Takže to byl jeden z důvodů, proč jsem závody opustila. Druhý byl, že jsem chtěla lézt venku a příprava je pak dost odlišná.  Nemůžu dělat obojí, nemám čas, mám syna, s kterým chci být.

Jak trénuješ? Trénuješ teď jinak, než když jsi závodila? 
Určitě teď trénuju jinak. Máme malou bouldrovku, kam jsme namontovali chyty určené pro drytooling. Tam jsem trénovala od začátku zimy, ale taky jezdíme ven. 1,5 hod od baráku máme skvělé drytoolingové oblasti. Když jsem závodila, tak jsem lezla mnohem víc uvnitř. Prostě na umělých chytech musíš lézt.  Ještě mám doma kampus, ale jsem na něj líná – měla bych na něm zabrat víc:)


Drytoolingu moc nerozumím. Proběhlo hodně diskuzí o ničení skal atd...Co ty na to?
Beru drytooling jako trénink a je jasné, že jsou pro něj vyhrazeny oblasti, kde se jinak lézt nedá, ale osobně jsem vždycky raději, když tam je i trochu ledu:)


Ines Papert v přelezu "Law and order" M13 (2007)

foto by archiv@Ines Papert


Vidíš nějaký rozdíl v lezeckém stylu s cepíny u kluků a u holek?
No určitě. Holky musí být víc kreativní. Kluci mají víc síly a holky to musí nahradit technikou.

V roce 2001 ses vrhla na profesionální kariéru. Bylo to rok po narození tvého syna. Často se stává, že po narození dítěte ženské přestanou dělat nebezpečné sporty. Ty sis z toho naopak udělala živnost. Neměla jsi o tom někdy pochybnosti?
Dělám to, co opravdu chci dělat. Společnosti, s kterými spolupracuji, naprosto souhlasí s tím, co dělám. Vědí, že mám dítě.  V mém počínání musím cítit svobodu, jinak to pro mě nemá smysl. Samozřejmě, že v některých ženských časopisech píší o matce, která dělá nebezpečné sporty, ale vždycky jim vysvětlím, že mám hodně zkušeností a zbytečně riziko nevyhledávám.

A co na to všechno říká tvůj syn?
Od mala cestuje hodně se mnou. Je otevřený pro všechno, bere za samozřejmost, že jiné maminky chodí do práce a já chodím lézt. Víš, snažím se ve svém životě najít určitou rovnováhu. Nemůžu teď žít jenom jako profesionální lezec, a když mi bude čtyřicet, tak budu máma. Chci být s rodinou, s přáteli, ale i se věnovat tomu, co mám ráda.

Fakt obdivuju, že jsi rok po narození syna vyhrála první  SP v lezení v ledu. Jak to, že ses dostala do formy tak rychle? Máš na to nějaký tajný recept?
Nikdy jsem se necítila tak silná jako po narození syna. Byly to silné pocity. Další věc je, že jsem už neměla na lezení a trénink moc času. Když jsem měla možnost trénovat, trénovala jsem mnohem efektivněji než dřív. Tak jsem se do formy vrátila hodně rychle. Myslím, že je důležité mít taky čas na sebe. Některé lezkyně využijí tento čas naplno, některé mamky lezkyně jsou po celou dobu plné výčitek svědomí, že by měly být doma.Ines Papert

foto by visualimpact.ch /Franz Walter
Mluvíme jen o ledolezení, ale ty máš za sebou i hodně přelezů ve velkých stěnách jako:  Symphonie de Liberte 8a na Eiger Northface, Last Exit na Titlis 8a+/b, Camillotto Pellisier 8b na Grande Cima de Lavaredo a poslední Super Ciril v Tessinu. Jaký typ cest tě nejvíc baví – tradiční, sportovky?
Mám ráda co nejdelší směry a můj oblíbený materiál je žula. Jen škoda, že u nás máme jen vápno a za žulou musím jezdit, jako do Švýcarska na Super Ciril. Některé cesty už jsou odjištěné, ale já si ráda jištění i zakládám.


Ines Papert - první ženský přelez, Camillotto Pellisier 8b, Grande Cima de Lavaredo

foto by archiv@Ines Papert


Když jsi v určité délce v Super Ciril spadla, vyndala jsi jištění a opět cestu lezla a zakládala. Takže razíš co nejčistší styl?
Ano, to je můj styl. Nedělám to na vápenci, kde jsou navěšené expresky. Mám jednu historku, která se stala při focení v Super Ciril minulý rok. Fotograf mě nutil pro záběr opakovat pořád stejné místo. Vždycky jsem jištění vybrala, ale jedno kvůli slanění zůstalo. Prosila jsem ho, ať to pak ve photoshopu vymaže, protože takhle nelezu:)

Pozn. Super Ciril 8a/8a+ (200m, 7a+, 7a+, 7b+, 7c+/8a, 8a/8a+, 6c+, 6c, 6a+), první ženský přelez, nejtěžší "vícedélka" v Tessinu.

Co si myslíš o  headpointingu?
Pokud lezu nové cesty nebo opakuji, snažím se je lézt volně, pokud to nejde, použiju technické lezení. Pak některá místa nacvičuju s horním lanem a také vymýšlím, kam budu při volném přelezu zakládat jištění. Nikdy bych neslanila shora a pak cestu nacvičovala. Pěkně odspodu.

Teď holčičí otázka: Nevadí ti zima?
Ne, ale když je –25  a jste v bivaku, tak ji nenávidím, to asi ale každý. Teda musím říct, že v bivacích moc nespím. Většinou vyčkáváme na vhodný okamžik a lezeme na jeden zátah.

Kdy jsi se svým výstupem spokojena?
Například, když jsme byli v Kanadě v  Cirque Unclimbables. Všichni nás upozorňovali, že počasí je tam pořád špatné a nakonec se nám tam povedlo vylézt spoustu cest:  prvovýstup a první volný přelez Power of Silence (400m, 7c+, Middle Huey Spire), první volný přelez Riders on the Storm na Huey Spire (7c, East Huey Spire), onsight  South East Buttress 5.10c na  Lotus Flower Tower (800 m).
Lezli jsme pořád kromě jednoho dne a volný přelez naší cesty se nám povedl těsně před odletem.

V Kanadě jsi měla za lezeckou partnerku Lisu Steurerovou. Lezeš vždycky s holkama?
Lezu s holkama i s kluky. Kluci jsou asi lepší, vždy věří víc ve výstup. Potřebuju někoho, kdo mi řekne: „Jo, běž do toho, to dáme!“ A ne: „To nevím, zda to půjde…“Super Cirill (8a/8a+), Tessin, Valle Bavona

foto by visualimpact.ch/Thomas SenfSuper Cirill (8a/8a+), Tessin, Valle Bavona

foto by visualimpact.ch /Thomas Senf
Super Cirill (8a/8a+), Tessin, Valle Bavona

foto by visualimpact.ch /Thomas SenfSuper Cirill (8a/8a+), Tessin, Valle Bavona

foto by visualimpact.ch /Thomas Senf


Slyšela jsem, že jsi měla nějaký vážný lezecký úraz.
Ano, to bylo v roce 2005. Utrhl se se mnou skalní blok, spadla jsem dvacet metrů a zlomila si stehenní kost. Nařízlo se nám lano a viseli jsme jen v jednom friendu. Uf...

Jak dlouho ses zotavovala?
Asi dva měsíce.

Změnil tě tento úraz?
Určitě. Snažím se víc poslouchat své pocity. Protože tenkrát mi můj syn poprvé řekl, ať zůstanu doma. I přesto jsem jela lézt, protože jsem měla pocit, že lezu málo než ostatní. Celou dobu, co jsem lezla, to bylo zvláštní, nedařilo se mi a pak se mi to stalo...

Tvé nynější lezecké cíle jsou hory, horské a mixové lezení…Všude posunuješ své limity, jako teď na Ben Nevisu, kde jsi vylezla s vlastním jištěním několik prásků. Je to pro tebe nová lezecká kapitola?
Lezení tohoto typu se mi líbí, protože je to něco nového. Byla to má druhá návštěva Skotska a každý nový poznatek, který jsem tam získala, se mi bude hodit pro mé himalájské lezení. To je hlavní důvod, proč toto lezení podnikám.foto by Hans Hornberger
foto by Hans Hornberger


A co tvůj velký projekt Kyzyl Asker. Chceš se tam letos vrátit? Minulý rok jste kvůli počasí skončili 200 metrů pod vrcholem... I v tomto směru jste razili co nejčistší styl
Už jsme rezervovali letenky. Tentokrát odletíme trochu dřív kvůli počasí a doufám, že výstup dotáhneme do konce.
Jo, jo, je to pravda, i v této cestě jsme po sobě nic nezanechali. Pouze dvě smyčky na slanění.

(pozn. Ines mluví o cestě, kterou rozdělala společně s Thomasem Senfem a Wolfgangem Russeggerem v Kyrgyzstánu. Jejich plánem bylo prostoupit jihovýchodní stěnu Mount Kyzyl Asker v alpském stylu. Zlé počasí je ale zastavilo 200 metrů pod vrcholem. Tým se chystá dokončit prvovýstup tento rok.)

Inspiroval tě někdo v lezení?
Hodně lidí. Ráda čtu všechny ty články o výkonech. Většinou ty lezce znám, ale vyloženě, že bych měla nějaký vzor to ne.  Koho obdivuju je například Ueli Steck. On je "mašina", neskutečně zapálený a determinovaný lezec.

Na stole vidím knížku o paraglidingu. Je to tvůj nový koníček? Co BASE jump?
Paraglindingu se věnuji už nějakou dobu, baví mě, učím se, ale BASE je příliš velké sousto, to ne. 


Název tvé promítací show je  Forever dreaming. Daří se ti plnit si své sny?
Myslím, že se mi to daří. Sny jsou jedna část mého života a  je dobré si je plnit, ale také si nějaké nechat… Jeden můj velký sen je Antarktida, tak uvidím, jestli se mi ho podaří splnit...

Zdroje:
Osobní stránky Ines Papert
Další články o Ines Papert na Lezci

Simona    [úpravy] 07:48 21.07.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Díky09:36:22 21.07.2011
Simčo za moc pěkný rozhovor.
Alenaodpovědět 
 Re: Díky10:41:41 21.07.2011
Štika;-)
Willhemodpovědět 

 Nejtěžší cesta Tessinu11:44:03 21.07.2011
Jako milovník Tessinu (česky Tičína) jen doplním technickou poznámku, že cesta Super Cirill je patrně nejzěžší vícedélkou Tičína, rozhodně ne nejtěžší cestou Tičína vůbec. Tou je rozhodně Coup de grace 9a+ (9a) od Dava Grahama, shodou okolností nacházející se jen kousek od Super Cirillu rovněž v údolí Valle Bavona u obce Sonlerto.
A dokonce i tvrzení o nejtěžší vícedélce by zlý jazyk dokázal zpochybnit, protože na Ponte Brolle settore est je trojdélková cesta s poslední délkou za 8b+. Místní matador Pesche Wuthrich dokonce všechny délky zřetězil a vytvořil tím 90 metrovou jednodélku Combination za 8c. Není bez zajímavosti, že právě Pesche se také pokoušel o přelez Super Cirillu, ale čistě ho nikdy nedal. Pochopitelně se správnou chlapskou výmluvou, že na spáru nejtěžší délky má příliš tlusté prsty.
Mihalodpovědět 
 Re: Nejtěžší cesta Tessinu11:47:47 21.07.2011
ano, díky, byla myšlena nejtěžší vícedélka v Tessinu ne sportovka.
 simodpovědět 

 díky18:07:51 21.07.2011
moc pěkný rozhovor, inspirující
Sarkaodpovědět 

 ..uf.18:26:26 21.07.2011
Naprosto silena baba (mysleno obdivne, aby nedoslo k nedorozumeni).
odpovědět 

 Leze krutě dobře22:36:52 21.07.2011
To jsi zase Simono zabodovala. Parádní počtení od začátku do konce. Jo a ta zpovídaná dáma má můj respekt.
Steveodpovědět 
 Re: Leze krutě dobře09:16:40 22.07.2011
Díky, těch otázek bych měla asi víc, ale bylo málo času. Ines musela na svou promítací show. Thomas Senf nám ještě poslal pár pěkných fotek, které jsem dodatečně k roz. vložila.
 simodpovědět 
  Re: Leze krutě dobře11:32:12 22.07.2011
Jak jinak, další pěkný rozhovor.:-) Ines je opravdová paní lezkyně a hodně všestranná. Navíc v ledech a mixech má přelezeny těžší cesty než drtivá většina skvělých ledoborců. Klobouk dolů.
Jirkaodpovědět 
   Re: Leze krutě dobře00:11:10 26.07.2011
Tak, tak. Jediné slovo: respekt.
Robertodpovědět 

 ach jo19:07:26 22.07.2011
Když má syna, tak má asi i nějakýho chlapika k tomu co :-(?
Tomajsodpovědět 
 Re: ach jo21:56:57 22.07.2011
Jo chlapika ... otec ditete od ni utekl pote, co zacala lezt lepe nez on ... ;)

@Simca
Pekny rozhovor, skoda, ze nebyl cas se zeptat, zda ji nelakaji pisky -- moralu ma evidentne na rozdavani. Jen ta vzdalenost z BGL je trochu odstrasujici ...

Hore zdar,

Lenka K.
Lenka K.odpovědět 

 Foto dne:
Grotta di Calamancina
Mal Di Schiena, 7b+
 Databáze cest:
Všechny cesty (174228)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Mr Ed 5.10a Sunshíne Rock
Sucker Punch 5.11a Sunshíne Rock
Headless Horseman 5.11a Sunshíne Rock
Equus 5.10b Sunshíne Rock
Moody Blue 5.11b Grassi Lakes
Nově komentované:
Jaro V Prutu VI Labské Údolí - Pravý Břeh
Zapomenutá 6- Roviště
Došla Červená VI Ostrov
Vreskot 9 Havrania Skala - Necpaly
Když Za Ptáčka Lapají 8 Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Rozštípená skála | rychlá a legitimní nabídka půjčky | Rozštípená skála | nalezené lezky | Re: Zapomenutá helma a lezečky | Zapomenutá helma a lezečky | Zapomenuté lezečky a přilba | Re: Tisá | Re: Tisá | Re: Tisá |

 Nové komentáře:
Re: A co na to Martan | Re: Jako pred lety, akorat za vic penez | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: Jako pred lety, akorat za vic penez | Re: Novinarina manipulace stupidita demagogie | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: stanovy vs. vzdelavani | Re: Jako pred lety, akorat za vic penez | Re: Jako pred lety, akorat za vic penez |

 Kde to vře:
Komentované návrhy usnesení pro Valnou hromadu ČHS (59)
Deklarace společného postupu horolezeckých oddílů (47)
Vzdělávání – cesta k úspěchu (43)
Lezení na 2 významých stěnách v Srbsku u Berouna zřejmě skončí (40)
20. ročník Petrohradského padání (17)
Film Adama Ondry o Bon Voyage 9a po vlastním jištění (E12) (7)
Hollywood chystá film o prvovýstupu Warrena Hardinga na El Capa (6)
EPM v bouldrech Curno, Itálie (5)
Foto Máry Holečka ze Sura Peaku na titulce The Alpine Journal (4)
FLYYRIDE Sudtirol (3)

 Nově v inzerci:
Statická a dynamická lana | Průvodce na Drábské světničky | Lezečky La Sportiva Katana laces | Lezečky Scarpa Furia S vel. 34 | Unparallel Flagship 41 | Dynafit TLT 4 velikost 8 | mobilní lezecká stěna | LS Miura | dětské lezečky La Sportiva | Prodám skoro nové lezky Simond Rock |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 392 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 399 
 Mám s tím problém, ale občas ano 
 431 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 396 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.