Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 8251
2.Groš 7628
3.Skopec 7086

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231598 cest
Nové přelezy:
Osttiroler 7b
Spielwiese 9-/9
Der Pickni 8+/9-
Královna O 7C
La piada d 7C
Pozdrav z Xc/XIa
Kontraband Xa
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A

Stěny
Boulder club - Zákupy
Flash Boulder Bar - Brno
HO Jeseník - Jeseník

Prodejny
Ing. Jan Zavadil - PROFITSPORT - Plzeň
HUDYsport - Praha 1
Keen Concept Store - Futurum Ostrava - Ostrava 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Název cesty:

Petr A Pavel

Klasifikace:Xb
Typ cesty:skalní
Sektor:Smítkova Věž
Oblast:Prachov
Poloha:Český Ráj
Stát:Česká Republika
Obtíže:technika
Sklon:převislá
Délka:35 m
Jištění:6 Kruhů
Autor:P. Čermák s druhy, 15.6.1986
Popis:
Středem severní stěny pod převis, v něm traverz pod první kruh, přes něj ke druhému kruhu, šikmo vlevo do „Psycho-logické cesty" a přes její druhý a třetí kruh, od něj vlevo k pátému kruhu a vzhůru.
Zapsal:Jirka Kužel (Zajda), 29.04.2004 20:54:08

 
* * * * * * * * 
Hodnocení / Počet:   8 / 3

  
(hezčí cesta - více bodů)

 Průvodce
   - Prachov - U Mouřenína


 Všechny cesty
 Nová cesta

Komentáře

Klíčové místo je odlez od prvního a boulder za prstovou dírku nad šestým kruhem:)
Zapsal: Zajda, 04.01.2006 18:05:20

klíčový je jednoznačně poslední krok v cestě/alespoň v roce 1996 byl/
Zapsal: Mirek Valcek, 26.02.2006 10:17:00

Pro mě teda určitě ten odlez od prvního tam jsem se teda natrápil...
Zapsal: Zajda, 12.03.2006 20:57:59

Nejtěžší je rozhodně poslední krok v cestě. Možná to ani není desítka. Xb tedy určitě ne.
Zapsal: Miláno Z, 17.09.2006 19:12:56

V porovnani s jinejma Xb v Labaku na Pantaku a tak urcite ne ale Xa to bude rekl bych tak 7b/b+ nebo nevim pro nekoho tesi pro nekoho tesi...
Zapsal: Lachtan, 17.09.2006 20:37:07

Legendární cesta, první desítka na Prachově. Od pohledu krásná centrální linie v impozantní stěně. Původně byl druhý kruh umístěn skoro o 2m výše, s velmi hrozící "podlahou". Později (někdy okolo r. 91) byl 2.K přesunut níže a nad původní druhý byl umístěn nový kruh. Ten byl pak vytlučen a dlouho tam pak visela asi 4m smyčka z dalšího kruhu. Někdy před 2-3mi lety byla smyčka sundána a dodatečný třetí kruh byl "dodatečně" osazen. První přelezy RP nebo PP: 1. David Semiginovský 86, 2. Jan Novotný 89 3. Marcel "Kubrt" Toman 89 První dva dámské přelezy RP nebo PP: Bára Stránská a Jitka "Jíťa" Kuhn Gáberová v devadesátých letech. (viz Montana 4/02, Vláďa "Houmy" Slouka). 1. flash Jiří "Lautna" Lautner 97. 1.OS ?? (má cesta vůbec OS, Hudy?) - horní část je na OS velmi náročná, létají tam i velmi kvalitní lezci :) Ke klasifikaci: Xa AF snad vyhovuje, i když přidaný kruh AF přelez cesty ulehčil, pokud jde o RP (PP), původně se snad hovořilo o Xc, v průvodci (Šoltýs 92) je uvedeno Xb-c, v dalším Xb. V Labáku by cesta Xb jistě nebyla, možná by nastala i diskuse, zda jde o IXc nebo Xa. To měl možná na mysli Miláno Z. (Piškot, foxR). Za sebe bych cestu přirovnal k Rebelii na Velkého Zbrojnoše (celkovou obtížností, cesty se lezecky poněkud liší). Proto navrhuji Xa-b=9-/9=7b+/c. P klasifikace: P2-3. PS. Pro mě osobně je cesta dosti významná, léta jsem na ní měl pytel a při AF přelezu (2003) jsem se nahoře párkrát proletěl :)
Zapsal: ivoš, 02.08.2007 09:48:14

OS Adam Ondra, 18.6.2005
Zapsal: ivoš, 02.08.2007 10:19:36

Vyčeravajíci info o cestě.. gratujuji Ivoši P.S. Ten kruh jsem si tam dovolil osadit já po schválení LKP
Zapsal: Zajda, 02.08.2007 11:03:57

OS taky další Ondra ale Beneš
Zapsal: 27.09.2007 09:24:31

Je to Xa Rp a vždycky byla...onsajtů má spoustu a jen se podívej těch přelezů??!!
Zapsal: elbrus, 27.09.2007 17:54:43

to elbrus: Xa podle LPK comando, ok, možná jen ostřejší IXc. Tahle krásná cesta ani její autoři nemohou za to, že se později začala uplatňovat tvrdší stupnice. V průvodci Xb-c (92), Xb (98), poslední guide jsem ještě neviděl, v ústní tradici Xb. Co je to "spoustu onsajtů"? 10? 100? 1000? Zkus uvést jmenovitě, bez "flashů", u téhle cesty je to velký rozdíl (kromě dvou "Ondrů" tomajda?, elbrus?, kuba c?,...). Fakt je, že se nejen lezci/lezkyně zlepšují, ale přibývá i infa o cestě a aura stěny už není taková, jaká byla v osmdesátých letech. To všechno "OS" podporuje :)
Zapsal: ivoš, 27.09.2007 22:45:47

naprosto s tebou Ivoši soulasím. Kolem této cesty jsem chodil 10 let, než jsem si do ní troufl a vylezl. Původní klasifikace RP X b-c byla poplatná saské stupnici a jako takovou jsem ji v devadesátých letech i lezl. Pro moutehdejší úroveň trénovanosti a sebevědomí to byl docela průlom a na devítkového lezce UIAA darda. Dnes už se ve Žlebu lezou těžší cesty za Xa, ale jak Ivoš správně uvedl, není to problém "Petra a Pavla". P.S. je zajímavé, jak dlouho tam to lano mnou v roce 95 instalované vydrželo. Kdyby měl Mocek dost rozumu, nikdy by tam nemuselo hizdit.
Zapsal: Mrázek, 28.09.2007 09:00:08

Pro Mrázka: řekl bych, že i v Sasku by to patřilo spíš k lehčím Xb (i když se tam taková taky najdou), a mohlo by to tam taky být docela normální Xa.Takže Xb-c nebo dokonce Xc byl spíš výraz euforie prvovýstupce z vylezení krásné cesty v parádní stěně. (Nižší klasifikace nemá snižovat to, že je to parádní zeď.)
Zapsal: Piškot, 04.10.2007 12:04:58

Netahejte sem labácký manýry! Cesty, který se daj považovat za pilíře tvorby tehdejší klasifikace je blbost shazovat. To je přece obrácená logika shodit původní cestu jen proto že sem machýrek a udělal jsem cestu lehčí (reálně však o stupeň těžší) A kecy typu: z nostalgie nebo tak něco si taky nechte. Je to prostě blbost shazovat jedny z původních cest jen proto že se doba posunula a přitvrzuje se. Se asi v labáku bojej psát vysoký čísla tak bude všechno těžký Xa...později IXc.... atd. Stejně si to pak honiči píšou za 8a+ atp..je mi z vás nablití
Zapsal: karel, 04.10.2007 13:38:21

Nevíte někdo, kdo to dal první OS(nebo RP) bez mága? Díky za info. P.S.: Prosím admina, kdyby se tu rozjela nějaká blbá diskuze na téma MG, tak at otázku raději smazě. Dík!
Zapsal: Ohne M, 15.09.2008 17:44:40

Kdysi do nejaky monany psal o Smitkove(synackove) vezi clanek Vlada Slouka a myslim ze prvni OS mel Ales Moravek ale nejsem s vubec jistej a jinak OS to dal Adam Ondra pokud se nepletu a RP prelez bez MG to vubec nevim ale vetsinou u cestu bez MG leze tak jden clovek z deseti ale kdysi jsem to taky dal bez MG a misti kluci t taky lezou bez MG
Zapsal: Lachtan, 15.09.2008 18:58:09

To vysvětluje proč je spodní část mezi 1. a 2.kruhem tak zeblitá a ulepená...
Zapsal: elbrus, 15.09.2008 21:59:11

Karel se asi bojí, že by dostal méně bodů do deníčku, :) a neurážej, diskuzi lze vést korektně ty honiči
Zapsal: Element, 16.09.2008 09:15:48

Dolní pasáž je slizká proto, že je zelená. Teče tam voda. Chce to hodně sušit, nejlíp maglajzem. Viz též přiložené foto.
Zapsal: Dx7, 16.09.2008 10:28:26

Názor dost povolaného Sasíka: je to normální saské IXc, RP Xa; těžké jen dole, horní boulder už není těžký a klidně by mohl být na nějakém devětáčku, kdyby to bylo vedle kruhu a ne tak vysoko (k tomu ještě poznámka - je to prcek, neměří ani 170 cm :).
Zapsal: P., 11.05.2011 21:08:09

Takoví sou nejlepší;-)
Zapsal: Willhem, 11.05.2011 21:18:13


 Přidání komentáře 
Jméno
Email
Komentář

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 

Přelezy

květoslavaXbRP00.00.0000
SandReipradávno..XbRP06.06.0996
pradávno..
martin zedek6.přelezXbRP12.08.1990
6.přelez
ZdendyšXbPP12.09.1991
ČermyXbRP29.04.1992
MrázekXbRP00.00.1996
VencaXbRP08.08.2003
ivošXaAF21.09.2003
ZajdaNesportovně u prvního a posledniho kruhu.XbAF27.04.2004
Nesportovně u prvního a posledniho kruhu.
LachtanXaRP20.08.2004
ZajdaXbRP21.06.2005
foxRXaPP29.06.2005
noo nooXbPP01.01.2006
jurasXbAF01.06.2006
Miláno ZXaRP17.09.2006
doubalíkXaRP24.04.2007
Martin7b+RP24.06.2007
ivošAF 03Xa/XbPP01.08.2007
AF 03
cubaXaRP22.08.2007
JedlaXbRP20.09.2010
novakjaLezeno stylem OS AKORAT ŽE JSEM PŘED ROKEM BYL SOLO U PRVNÍHO KRUHUXbRP24.09.2011
Lezeno stylem OS AKORAT ŽE JSEM PŘED ROKEM BYL SOLO U PRVNÍHO KRUHU
VSXbRP03.06.2012
Ohne MBez mága, 15st, dole nečekaně suchéXbRP27.04.2013
Bez mága, 15st, dole nečekaně suché
MlejnisXaPP16.07.2016
VidlaXbRP30.09.2016
djangove flashi sem si plácl hranu.. skoda že byla tak zajebaná od pyskuXbPP09.07.2019
ve flashi sem si plácl hranu.. skoda že byla tak zajebaná od pysku
vojta (vlčák)Xbflash24.04.2020
TrojeyyXbOS24.04.2020
ruzaXbPP18.05.2020
BeedeeKrása střídá nádheru. Top, top. Vysněnej flash skončil asi centimetr od výlezu, neva:)XbPP27.04.2021
Krása střídá nádheru. Top, top. Vysněnej flash skončil asi centimetr od výlezu, neva:)
jedlija6XaPP31.05.2021
lukcmuchXaPP11.06.2022
PaďasXaPP15.06.2023
KomíňákMinule už jsem nestihl druhy pokus. Dnes po pročištění spodního oslizu na klid. Žlutý pes unikl o kousek :-(XaPP26.09.2023
Minule už jsem nestihl druhy pokus. Dnes po pročištění spodního oslizu na klid. Žlutý pes unikl o kousek :-(
orbitmy nemesisXbPP12.06.2025
my nemesis

 Přidání cesty do deníčku
 Foto dne:

Pukliny, 7+
 Databáze cest:
Všechny cesty (192471)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Oční zánět 7- Josefovské Údolí
Hungriges herz 8 Dolomity
Pilíře botanikov 5 Přečin
E-bike 8 Berchtesgadenské Alpy
Dezorientálna medicína 9- Súľov
Nově komentované:
Dlouhej kouř VIIIb Jetřichovice
Stará Cesta 7- Josefovské Údolí
Stará Cesta 7- Josefovské Údolí
Tahání za nitky 6+ Srbsko
Vpravo Od Hranické 6+ Helfštýn

 Nově v diskusi:
Ostwand Verschneidung Hochthron | Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
sport??? | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: žvanil | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (43)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (7)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Nález Želiv | Nové Lezečky Evolv Phantom Pro vel. 44 | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1173 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1291 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1470 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1445 
 Neřeším to – lezu vše 
 1144 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi