LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   V pohodě, když jde skočit na věž, skočíme to i zpátky. Potom dáme další pivka!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)
MČR v paralezení (15.08)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13125
2.Votoček 12600
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Pochman 11075
3.Novák 11075
Hory:
1.Sejbal 8123
2.Groš 7632
3.Skopec 7086

Výsledky
SP Krakov (03.07)
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)

Deníčky
5958 lezců
1232014 cest
Nové přelezy:
Rudý Obr 7B+
Král Lišt 8A+
Käpt´n Igl 9
Indiánský 7C
Královna O 7C
La rebuf’ 7c
Paragánská Xa
Baatzillus Xb
Réalité no 7b
Maria Regi 7C

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Patxi Usobiaga: Lezení v katalánské Olianě zakázáno

Lezení na hlavním skalním masivu v katalánské oblasti Oliana, kde je mj. i slavná La Dura Dura 9b+, kterou první vylezl v r. 2013 Adam Ondra, bylo s okamžitou platností zakázáno až do odvolání. O uzavření informoval včera top lezec Patxi Usobiaga. Důvodem je výskyt pravěkých jeskynních maleb, jež byly nově klasifikovány jako kulturní dědictví národního významu a zájmu UNESCO.

Kolem naleziště byla vymezena chráněná zóna o rozloze 36 hektarů. Přestože byly malby již dříve oploceny a lezecký přístup omezen, úřady nyní nařídily úplné uzavření oblasti pro lezení. Zemědělská činnost má být nadále povolena.

Zákaz vychází z dekretu katalánské vlády z 18. prosince, který se opírá o studii dokončenou letos v červenci a zveřejněnou teprve nedávno.

Místní lezci ani obec nebyli podle dostupných informací o zákazu předem informováni a připravují právní kroky. Tvrdí, že byl porušen povinný třicetidenní konzultační proces.

Zdroje:

8a.nu: Climbing banned at Oliana

pucseries.com: Prohibiciones en el Contrafort del Rumbau (Muro de Oliana)

Oblast na Lezci:

Oliana

La Dura Dura 9b+


Adam Ondra leze La Dura Dura, autor: Vojta Vrzba 2013 (archív na Lezec.cz)


Standa Holec   [úpravy] 07:32 21.12.2025Tisk 

Komentáře

Nový komentář 
 la dura dura09:32:51 21.12.2025
Famozni prelez la dura dura od navrtani pres prvoprelez a po druhe (posledni) opakovani nikdy neomrzi opakovat.  Jen me dnes prekvapilo ze to uz je skra 12let... a ze vsech co to videli na zivo sou starici;)
joudaodpovědět 

 Malby13:44:48 21.12.2025
A sou to vůbec pravěké malby? Nebudou to třeba čmáranice magnesiem či ohořelým klackem od děcek?
odpovědět 
 Re: Malby16:47:32 21.12.2025
Jeden by málem řekl, ze jste si s kolegou prohodili přezdivky.
odpovědět 

 Ty nedělají 16:48:47 21.12.2025
Španělé zrovna mají oblasti jako máku. I když je to jejich srdcovka, tak historie je přednější, bohužel s tím nic neudělají.
odpovědět 
 Re: Ty nedělají 17:52:13 21.12.2025
A přitom čmárání po skalách je přeci vandalismus, stejné jako graffiti. Najdi jeden rozdíl - 10 000 let -:) lidská potřeba zanechat po sobě stopu je stejná.
Martinodpovědět 
  Re: Ty nedělají 22:09:28 22.12.2025
A jsi si tak jistý,že se kulturní hodnota dílka stanovuje na základě něčí potřeby se zvěčnit?
Neoceňuje se náhodou na základě toho, co zobrazuje, o čem svědčí?

Jinými slovy do pískovce vyrytý nápis V+N love asi nebude mít stejnou kulturní hodnotu jako jeskynní malby znázorňující obrazy z jeskynního života Trochu jiná liga.
Honzaodpovědět 

 Nespravne info20:08:57 22.12.2025
Zda sa, ze na zaciatku bola nespravna informacia - lezenie nie je povolene len v tych castiach, ktore uz boli aj doteraz oplotene... Zvysok je povoleny.
Miroodpovědět 

 Foto dne:

SP v lezení Chamonix 2026
 Databáze cest:
Všechny cesty (192789)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Sternenbanner VIIc Pfaffenstein
Il Brucco 7a+ Orsomarso
Formattazione 7a Orsomarso
Franco Mercuri 6a+ Orsomarso
Pepe 6a Orsomarso
Nově komentované:
Meč 6C Panský Les
Stará Cesta II Příhrazy
Těžký Punk XIb Adršpach
Narovnaná šavle Xb Labské Údolí - Levý Břeh
Narovnaná šavle Xb Labské Údolí - Levý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Labák - Růžové stěny | Re: Labák - Růžové stěny | Re: Labák - Růžové stěny | Labák - Růžové stěny | Re: Rozpočítání amortizace | Re: U Magnuse je AO ABC | U Magnuse je AO ABC | Re: Rozpočítání amortizace | Re: clickup | clickup |

 Nové komentáře:
Re: Styl prelezu | Další generace | Re: zásadový postoj :-) | Re: R.I.P - udělení čestného členství ČHS | Re: R.I.P - udělení čestného členství ČHS | Za tehle podminek serte na severky | Re: zásadový postoj :-) | Re: zásadový postoj :-) | Re: Horko | Re: zásadový postoj :-) |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (74)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (43)
Rychlostní lezkyně Lucie Mrázová má za sebou první Světový pohár (22)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Zemřel horolezec, instruktor a metodik Zdeněk Teplý (13)
SP v lezení na obtížnost Praha (11)
Kdo je nejlepší na světě? Magnus Midtbø sestavil žebříček top lezců, na vrcholu je Adam Ondra (10)
Lezení bude součástí olympijské kvalifikační série Q-Series 2028, MS v Brně nabídne první místa na olympiádu už v roce 2027 (9)

 Nově v inzerci:
Blue Ice Choucas Pro 2.0 | Boty SALEWA MS RAPACE GTX Man velikost 45 | TAZ LOV 3 slaňovací brzda černá | AegisMax Kids 600 | Deuter kid comfort pro. | Výstupy | Spolulezce Český ráj | Dámská softshell | Nové sandály Lizard | Vodítko v Krasu |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1214 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1336 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1512 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1485 
 Neřeším to – lezu vše 
 1191 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi