LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Ty stromy musí pryč, chci se tu pořádně rozhlídnout.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Slovinsko
Frankenjura Band 1 a Band 2
Vyšel nový průvodce na Škrovád

Závody
MMČR v lezení na rychlost (17.10)
MMČR v lezení na obtížnost (23.10)
Akademické MČR lezení na obtížnost (11.11)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13034
2.Trojan 12275
3.Jungling 11515
Bouldry:
1.Stráník 11525
2.Novák 10950
3.Stráník 10950
Hory:
1.Skopec 7956
2.Mrklovský 7289
3.Bloudek 7201

Výsledky
MMČR v boulderingu (24.09)
MS v lezení (16.09)
SP Kranj (03.09)

Deníčky
5183 lezců
930932 cest
Nové přelezy:
Enigma 7b+
Fucker 7c
Nike Ext. 7b
Inferno 10-
Themelio 8a
Hunter Kil 7b
Shotgun 7b
Schwarz 7C
Aborigines 8A/8A+
Kato 8A

Stěny
Squash Arena Liberec - Liberec
Provide Wall - není v provozu - Dolní Chřibská
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Ostrava Avion - Ostrava jih
PROVIDE + YETTI Havlík - Děčín

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Polská Jura

I. Dolina Bedkowska a okolí

Je to už dávno, co jsem s  kamarády navštívil krásné skály na jihu Polska.

Už si ani nepamatuji, kde všude jsme byli a co všechno jsme vylezli, to bylo nepodstatné, zůstal jen pocit. Pocit vysluněných bílých vápenců, s kvantem pěkného stěnového lezení.

Impulsem navštívit tuto oblast a přivolat zpět to krásné putování se stal nový průvodce, který se objevil v Polsku na pultech sportovních obchodů. Sestavil ho Pawel Haciski a protože v něm mimo detailních nákresů zobrazil i množství působivých fotografií skal bylo rozhodnuto. K tomu se podařilo sladit termín s místním znalcem Marcinem Kanteckim z Varšavy a tak jsme měli dalšího skvělého průvodce.
A tak jeden pozdně letní trip směřoval místo k Norimberku ke Krakovu.


Na podzim je na skalách u Krakowa krásně a barevně

foto © by JirkaS


V tomto článku (v jeho prvním díle) bych chtěl přiblížit asi to nejlepší z Polské Jury, bude to spíš jen taková ochutnávka, něco, čehož se lezci, kteří zde ještě nebyli, budou moci chytit.


Sokolica skalní klenot Polské Jury

foto by © JirkaSnákres by © JirkaS


Polská Jura je pro polské lezce velký fenomén, lze ji v podstatě rozdělit na dvě základní části. Jižní, která se rozproztírá mezi městy Olkuz,ZabierzowKrakow. (popisuje průvodce Jura 2.1.) Kolem vesnice Bedkowice. Terén v této oblasti je zbrázděn řadou údolí, v kterých jsou nahusto rozesety právě lezci vyhledávané stěny.
Naproti tomu v severní části kolem města Zawiercie (popisuje průvodce Jura 2) spíše najdete vystupující samostatně stojící věže a seskupení věží v otevřené stepní krajině. Opět podoblastí je zde tolik, že není možné je tak jednoduše popsat. Množství stěn s cestami už vystačilo na dva poměrně tlusté průvodce, ve kterých údajně není zachyceno vše a tak se již prý chystá třetí díl Jura 3.
Zde ale veškerá odlišnost končí. Polská Jura je totiž skvělé lezení v krásné krajině. Lezení po bílém na dírky bohatém vápenci a pro všechny kategorie lezců.


Situ plánek oblasti

nákres by© JirkaS


Vyrážíme. Nás čekají čtyři volné dny, díky svatý Václave, meteorologové hlásí krásné počasí.

Naše cesta vedla přes Brno, Olomouc, Český Těšín, Bialsko Biala, až do blízkosti města Olkusz. Až tam jsme však nedojeli, první z oblastí, která nás nalákala byla Dolina Bedkowska. Vjedete do ni po velmi tenké silničce, která začíná v obci Rudawy, která vás dovede do miniaturní osady, (Bedkowice dolní část) odtud, protože je zde zákaz vjezdu, již jen asi 15minutovým pochodem k prvním masivům. Skály přímo nad touto pidi osadou, které uvidíte při průjezdu dolinou, jsou sice popsané v průvodci, ale není to nic nic moc.
První skutečnou stěnou, na kterou narazíte, je stěna PytajnikiBrana Bedkowska , jsou to stěny nepříliš navštěvované a nabízejí nějaké to lehčí lezení, druhá v pořadí je bělostná stěna s delším přístupem do svahu Wysoka. Ta už stojí za námahu vystoupat lesíkem a zkusit jednu z 24 cest. Největší stěnou oblasti Bedkowic a celé Jury je 70 m vysoká stěna zvaná Sokolica, vedou na ni až dvou délkové cesty v převážně kolmém vápenci. Tento dominantní masiv má vypoukle kuželovitý tvar a je skutečně velmi působivou stěnou s pěti hvězdičkovými cestami. Stěna se nachází přímo nad horolezeckou chatou Brandysówka.
Přímo naproti Wysoké se nachází převislá a nádherná stěna Brandysowa, o pár stovek metrů proti proudu potoka je více sportovně laděná Dupa Slonia. Naproti ní ve svahu je několik věžiček a kolmo na údolí orientovaných stěn zvaných Cmentarzysko, poslední ze stěn, o kterých se zmíním, jsou nejvýše v údolí položené LabajovaWielka Turnia.


Dolina Bedkowska detail

nákres © by JirkaS


Charakter lezení:

Stěnové lezení v kompaktních stěnách, chyty většinou dírky, často vyklopené, stupy dírky (po chvíli bolavé), nebo oblé sklopené (často oklouzané) plošky. Zpočátku je třeba si zvyknout na stání právě na těchto stupech. Hodí se zde také některé finty spárového lezení. Spáry vedoucí odspoda nahoru často nebývají odjištěny borháky. Pro lehké cesty se vyplatí set vklíněnců.Zde je třeba zmínit některé polské praktiky mající kořeny v tradičním polském lezení. Je to hlavně lezení na rybu. Stojíte například pod skálou a najednou od vrcholu zazní Uwaga lina! a vedle vás nebo ještě přímo na vás a přes vaši cestu, sletí konec lana. Cesta většiny polských lezčíků nevede totiž pod stěnu, ale nad stěnu, aby hned po příchodu ke skalám nainstalovali lano shora. Pak se sem, vidíce takto zabezpečenou lajnu, začnou trousit z různých stran lezci a brousí střídavě cestu celý den. Je lepší si pak vybrat jinou linii, ta vaše zůstane okupována celý den.
Další aspekt, který nás zarazil, je velký bordel pod skalami a vůbec v přírodě.
Specifická je i polská stupnice VI.1, VI.1+, VI.2, VI.2+ atd. (viz tabulka vpravo na kliknutí se zvětší v novém okně).


Chata Brandysówka nezapře svůj lezecký původ

foto © by JirkaS


Příjezd, přístup:
Čistě orientačně je výchozím bodem městečko Olkusz. Které je položené severně od první dolinové části jury a naopak jižně od severnější poloviny jury.
Přístup do Bedkowic, ale i jiných dolin je ideální, když odbočíte při cestě do Krakowa po směrem na Rudawy, pokračujte dále do vnitrozemí až v obci uvidíte značeno dolina Bedkowska. Po tenké asfaltce pak dorazíte do výše zmíněné obce Bedkowice dolní část. Zde nechte auto před zákazem vjezdu (pokud hodláte spát na chatě nebo stanovat v kempu u chaty, můžete pokračovat dál po kamenité cestě) a asi 15min pochodem k prvním stěnám u chaty Brandysówka.
Do doliny je možné se také dostat ze severu, odbočením ze silnice č. 94, přes obci Lazy a klesající kamenitá cesta vás dostane až k sektoru Dupa Slonia. Sem lze sjet také přímo z Bedkowic, ale je to trochu moc divoké pro normální automobily.

Kemp bivak:Spaní nadivoko: Situace je hodně podobná bivakování, stanování u nás. Pokud vás není moc, většinou není problém se někde v ústraní večer upíchnout a ráno neotálet a spakovat se. Dokonce je možné si i postavit stan. Jinak rozumnou alternativou je pobyt v kempech. Najdete je označeny jako Pole namiotove (stanová louka)
Ceny kempů: obyčejně kolem 10 Zl na osobu
Privát 15 Zl (někdy bývá i levnější neboť v kempu započítají třeba navíc auto, děti, psy.
Pole namiotove v Bedkowicích 2E na noc, turistická ubytovna v chatě Brandysówka 3,5E.


Pohled do doliny Bedkowické - vzdálenější stěna jsou monumentální Sokolica a bližší je pěkná Wysoka

foto by© JirkaS


Klima:
Jaro, podzim, léto (lezení ve stínu). Když chytnete deštivé období, tak si zde asi vůbec nezalezete, většina stěn je kolmých a nebo položených. Převisy podobné těm Frankenjurským zde budete hledat těžko.


Pohled na Sokolicu v pozadí s vznešenou Brandysowou po levici 

foto by© JirkaS


Průvodce, mapy navigace:
Průvodců existuje celá řada asi nejvhodnější jsou poslední dva Jura a Jura 2 od Pawla Haciského. Naposledy zmíněný, stojí ve sportšopech kolem 50 Zl. (44 Zl na netu) druhý lze zakoupit za 32 Zl. Navíc kromě několika historických publikací, existují pro každou významnější dolinu nebo seskupení samostatné výběry, každá z těchto útlejších knih lze zakoupit za cenu kolem 17-25 Zl.


Průvodce Jura, komplexní Jura 1 a Jura 2
Průvodce Jura, doliny
Průvodce Jura, výběr
Cmentarzysko

foto by © JirkaSPotraviny a voda:
100 Kč = 14 Zlotých
Vodu je možné dotočit na místech, jako jsou kempy a restaurace, také u lidí v domech bez okolků dostanete vodu do kanystru. Potraviny v marketech jsou asi na stejné cenové úrovni, v restauraci je jídlo někde dokonce levnější než v restauracích českých.
Benzín 95: 4 Zl.
Hamburger: 2 - 7 Zl.
Vstup na hrad: 12 Zl.
Parkovné: 15 Zl.
Vstup do Osvětimi: zdarma s průvodcem 20 Zl.


Místní sportovní koutek Dupa Slonia s těžkými převislými cestamiDoporučené oblasti:
Dolina Bedkowska:
Sektor Wysoka - Téměř třicet metrů vysoká stěna s lehčími i těžšími cestami.
Sektor Brandysowa - krásná vysoká stěna (33m), která jako první dostane příděl slunce, naleznete zde vyrovnané cesty v kolmých stěnách
Sokolica - hlavní a největší vápencová stěna v Juře a možná i v Polsku (70m), skála která vás bude magicky přitahovat a k lezení vám nabídne ke třicítce až dvoudélkových cest
Sektor Slonia dupa - Taková místní tělocvična, patnáct až dvacet metrů vysoká stěna s lehčími i těžšími cestami.
Sektor Welka TurniaLabajowa - Jsou dvě parádní skály na konci údolí, s vysokou (25 metrů ) stěnou s lehčími i těžšími cestami.


Krátce o dalších dolinách:
Obrovské množství skal v pěti pod oblastech. Kterými jsou Dolina Szklarky, Dolina Bedkowska, Dolina Kobylanska, Dolina Bolechowicka, Dolina Kluczwody a Dolina Pradnika. Tyto všechny doliny jsou ověnčeny skalami a jsou jen asi polovinou celkového počtu oblastí v Polské Juře.

Další oblastí kterou stojí za to navštívit je dolina Kobylanska. Naleznete zde přes 400 cest! Obtížností od 3 do 10/10+. Zalezou si zde všichni, méně pokročilí nebo naopak velmi zkušení borci. Je to jednou z nejvíce populárních dolin polských lezců. Stěny jsou vysoké až 30m ale nejčastěji kolem 15 - 20m. Některé cesty jsou oklouzané, a z celkového počtu 400 cest je jich větší polovina odjištěna borháky, zbytek je spíše pro tradicionalisty.

Přístup:
Přístup je možný z Bedkowic nebo přímo z Kobylan.

Dolina Bolechowicka je menší, ale jistě stojí také za návštěvu. Naleznete zde kolem stovky cest a to v rozmezí od 3 do 10 UIAA. Lehčí cesty jsou oklouzané.
Naposled se zmíním o Dolině Kluczwody, je dolinou poměrně protáhlou podobně jako Bedkowická. Táhne se od obcí Wierzchowie do Bebla. Najdete zde mnoho zajímavých klifů a zároveň těžké cesty v sektoru Jeskinia Mamutowa, vhodná i pro deštivý den. Zde je známá cesta Capoeira VI.7+ (8c/8c+) a její ještě obtížnější varianty jsou asi nejtěžšími v Polsku.

Mamutowa

Jeskinia Mamutowa

foto by© Standa


Brandysowa

Brandysowa stěna

foto by© Standa


Sokolica

Sokolica, Droga Ostapowskiego VI.1+ (7 UIAA), leze Andrej

foto by© Standa


jisteni

Většina cest v dolině Bedkowskej je nově super zajištěna skoro až přejištěna, někdy jsme zde museli nové skvělé borháky vynechávat, aby nám vyšly presa. Ostatní oblasti odpovídají západoevropskému standardu

foto by© StandaStanda leze cestu Direttissima Brandysowej, VI. 1+ (7)
Tip:
Všichni polští lezci se bez výhrady zdraví soudružsky Čest! Vyslovuj, jak nejměkčeji dokážeš (češť).
Silniční značení koresponduje s vyhlášenou kvalitou polských silnic. Dost často nejsou značeny názvy obcí. Zjistit, kde jste, je ale možné z popisných čísel na domech. Vždy je tam totiž i název obce.
Po cestě do/z Čech je možné zastavit u památníku v Osvětimi, je to přímo po cestě. Prohlídka Krakova stojí také za to. Je to životem kypící město z řadou obdivuhodných architektonických staveb a památek.

Varování:
Nic cenného nenechávat v autě.

Wawel

Wawel, Krakov

foto by© StandaOsvětimZdroje:


Z polského netu lze získat celkem detailní informace o nových oblastech, je možné si i objednat průvodce

Wspinanie.pl
redPoint serwis wspinaczkowy
LaRoca
UKA

JirkaS   [úpravy] 08:53 09.10.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 pěkný09:17:48 09.10.2006
no zdá se to jako celkem fajn oblast,vubec sem o tom nevěděl,díky....škoda,že to tam letos už asi nestihnu
mmodpovědět 

 Moc pěkný článek09:22:50 09.10.2006
Díky za super článek, ani jsem nevěděl, že mají Poláci tak blízko skály vedle mě :-)) Baník jedem...
Jose prasečí hlavaodpovědět 
 Re: Moc pěkný článek09:26:25 09.10.2006
Ja to vedel Choze od Martina Latioka, je to tam pry super, toz je treba pristi sezonu objevit nove oblasti a nesmrdet furt jenom na Sulove. Je to zhruba stejne daleko jako na Slovaky... BTW: jedes jeste tenhle vikend do Tater?
Martas (ten novy :-)odpovědět 
  Re: Moc pěkný článek09:59:27 09.10.2006
Už je celkem zima jedu pro víno na zimu :-))
též dobré:-))
Jose prasečí hlavaodpovědět 
   Re: Moc pěkný článek10:03:00 09.10.2006
Kurna Choze a kam pro to jedes, za kolik a jake? Opovaz se mi napsat bile nebo cervene :-)
Martas (ten novy :-)odpovědět 
    Re: Moc pěkný článek10:06:28 09.10.2006
No jedu ke Znojmu, ale vyberu si sám podle chuti, ale musí mít cukernatost alespoň 21 a více...což u červených odrůd u nás je trochu problém, uvidíme vybereme :-))
Jose prasečí hlavaodpovědět 

 At delam co delam09:23:54 09.10.2006
nemuzu na netu najit v zadnem obchode ty dva yminovane pruvodce. Prosim hodte tady nekdo konkretni link kde se to da objednat... Dikec
Martinodpovědět 
 Re: At delam co delam12:18:58 09.10.2006
UZ SE MI TO POVEDLO NAJIT, ALE ZE STRANEK REDPOINTU TU NEJDE OBJEDNAT MIMO POLSKO? KDE TY PRUVODCE SEHNAT, PORADTE... TREBA I KDE V POLSKU, SEM Z OSTRAVY... DIK...
Martinodpovědět 
  Re: At delam co delam13:15:38 10.10.2006
If somebody from Ostrava want to buy topo from Polish Jura (Jura 2 and Jura 2.1 (3) are selling now - there are diffrent areas) please contact with me or Le Blok
Greetings from PL
rPodpovědět 
   Re: At delam co delam11:51:16 11.10.2006
Fine, but you must write your name, I dont know who are you... And time... OK?
Martinodpovědět 
    Re: At delam co delam01:21:02 12.10.2006
My name is Peter - please ask on Le Blok (maybe you know me too :)
rPodpovědět 
   Re: At delam co delam20:33:19 21.11.2006
ty ses shledal te pruvodce jak tak napsaj co musis miet jeno na moj majl
azjaodpovědět 

 Díky09:43:12 09.10.2006
Díky za inspiraci. Super článek. Kdysi jsme taky navštívili Polsko v oblasti Ředkowic (nebo tak nějak), ale moc nás to nechytlo. Lezení "na wentke" (neboli s lanem shora) se projevovalo v kvalitě jištění zespodu. Někdy nebylo žádné.
Petrodpovědět 

 Paráda09:48:34 09.10.2006
Moc hezky sestaveno, dobrá inspirace, jen mam otázečku, jak to je v těch jejích průvodcích s klasifikací ? Maj tam tu svoji pro nás "nesrozumitelnou" nebo UIAA ? Maj tam aspon kdyžtak převodní tabulku ?
 George-JPodpovědět 
 Re: Paráda10:03:44 09.10.2006
Zhruba v 1/4 clanku napravo mas srovnani: Polska stupnice - klasifikace starych civilizaci
 l.odpovědět 
  dík10:37:22 09.10.2006
Jo koukám na to. Sem to nějak přehlíd.
 George-JPodpovědět 
   Re: dík11:52:31 09.10.2006
Jo, jo. Maj tam fakt pěně dělanný průvodčíky, na začátku každýho najdeš převody snad do všech světovejch klasifikací :) Jinak letos sem tama byl. Poláci začínaj zlepšovat jištění. Sice 99% cest lehčích jak VI jsou jenom na TR ale u vyšších obtížností už to je lepší. Parádní jsou Rzedkovice, Podzamce a Mirów.
PS:Omluva Jirkovi Sikovi. Matroš a fotky co sem v Juře nasbíral a vytvořil brzy pošlu. Těžko říct co je brzy, ale určitě pošlu ;) Majtě sa krásně.
Pepínoodpovědět 
    Re: dík18:17:27 09.10.2006
Je to tam moc hezký byl jsem tam 2002 a skály k lezbě lákaly !!!Holt byl jsem za prací s bez lana aspol. :-(
 Gulasodpovědět 

 KLOUŽE TO06:06:40 10.10.2006
BACHA UŽ TO TAM JE DOST OKLOUZANE !!!!!
Vasekodpovědět 
 Re: Klouže to21:25:22 11.10.2006
Není to tak dramatické, některé cesty jsou oklouzané, některé vůbec.
jirkasodpovědět 

 Zapraszamy Do Polski10:49:27 13.10.2006
It's great pleasure to invite You all to Poland.

Except of Jura limestone region I encourage You to visit also "Hejszowina" (which is the sandstone region, however smaller than Teplice rocks), "Sokoliki" where you will find granite rocks. These two regions are near the Wroclaw city.
I invaite you to vistit Tatra Mountains - especially the region of "Morskie Oko" lake, where at the walls of "Mnich" you can find well equipped routes of 200 -250 m long in VI - ~X grade. For those who love wilder routes "Kazalnica Mięguszowiecka" will be satysfactioning.

Please fell free to ask any questions at the biggest climbers forum in Poland - at http://www.wspinanie.pl/forum/list.php?7


Marcinodpovědět 

 maly fop15:21:47 15.10.2006
mapa nr 3 dolina Będkowska je tam zle napsane ne sou to rudawy bo to hory w polsku jeno mesto Rudawa
azjaodpovědět 
 Re: maly fop21:25:51 15.10.2006
Jo dik, je to skutečně město/vesnice Rudawa, ne Rudawy
 jirkasodpovědět 
  Re: maly fop21:31:06 24.10.2006
ok neni problem jak jeste co uvidim to napisu malo umim pst po czesku ale zrozumite ahoj pozdrav z polska
azjaodpovědět 

 Lezení11:09:00 01.01.2008
Moc hezký článek. Taky jsem v té oblasti byla, ale spíš zajímají jeskyně, tedy lezení potmě na světle se moc bojím. Musím dát zapravdu poznámce, že ochrana přírody se tu nějak podceňuje, a to je fakt moc smutné. To udělat lezci u nás na Štramberku, tak by dostali do pysku ani by nemrkli. Jednoho Ukrajince jsme chytli, jak pojed a všecko nechal jak si myslel, že je dobře. Dost nás zvedl,tak byl upozorněn,ale hned na nás řval,že jsme jenom zloději z Moravy. Nepomohlo mu ani,že dones vodku na přátelství, pro nás zůstane zaostalým orientálcem. Zotz 
Zotzodpovědět 

 For Your Interest12:51:17 22.02.2012
www.facebook.com/brandysowka
www.dolinabedkowska.pl
Bobasodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Geht Eh Guat, 6+
 Databáze cest:
Všechny cesty (153850)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Enigma 7b+ Karpathos
Sing Something Good To Me 7b Karpathos
Chickolo 7b+ Karpathos
Fucker 7c Karpathos
Superteacher 7a+ Karpathos
Nově komentované:
Il Calabrese 7c Massone
Orang Utan 9- Frankenjura
Themelio 8a Kalymnos
Ange De L´Oubli 9 Geyikbayiri
Nasenbär 9 Geyikbayiri

 Nově v diskusi:
Re: Lezeckých"materiálů" je spousta | Re: Lezeckých"materiálů" je spousta | Re: Lezeckých"materiálů" je spousta | Lezeckých"materiálů" je spousta | Re: Šumaská žula, 13.10.2021 | Re: Aku reflektor | Re: Šumaská žula, 13.10.2021 | Re: Šumaská žula, 13.10.2021 | Re: Šumaská žula, 13.10.2021 | Re: Šumaská žula, 13.10.2021 |

 Nové komentáře:
Vodnici v Čechach | Re: 8C+ A1??? | 8C+ A1??? | Re: už je to trochu zasněžený | Re: Proc | už je to trochu zasněžený | Re: Proc | Re: Proc | Re: Proc | Re: Proc |

 Kde to vře:
Horská služba v Tatrách zachraňovala včera českého horolezce (65)
Uniqa: záchranu českých horolezců z Rakapoši neuhradíme (59)
Nový automat pro umělé stěny na jištění prvolezce (30)
MZV ČR: Čeští horolezci, uvízlí v Pákistánu, se vrací domů (28)
Video: Laura Rogora leze cestu Erebor 9b/+ (20)
MČR v boulderingu ve Slaném (12)
Horolezci Jakub Vlček a Petr Macek jsou z Pákistánu doma (10)
Jakob Schubert: 1. opakování DWS Alasha 9a(+) od Chrise Sharmy (8)
Montana 195: Svědectví o rozmanitosti (7)
Jan Šimánek chystá nový filmový projekt o teplické věži Hláska (7)

 Nově v inzerci:
Rossingnol Haute Route, 160 cm, vazani Silvretta Pure M, pásy | Plzeň a okolí | Dětské merino oblečení | Dětské merino oblečení | Statická a dynamická lana | Scott Cosmos III 28.5 | La Sportiva Theory | Dynafit speed | Instruktorka nebo zkusena lezkyne | Climbing Technology Be Up |

 Anketa:
Používáte nástupový kobereček?
 Ano 
 365 
 Jen na písku  
 152 
 Ne 
 432 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.