LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Scribo ergo sum. Zapisuj si cesty!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nový boulder průvodce po Moravském krasu pokřtěn
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu

Závody
ZRUŠENO - Mistrovství ČR bouldering (16.06)
EP mládeže Bruneck (16.06)
Akademické MS Bratislava (20.06)

Žebříček
Cesty:
18.Vopatová 10419
19.Nosáľ 10359
20.Jeliga 10328
Bouldry:
18.Horáček 9678
19.Zíma 9425
20.Lyčka 9403
Hory:
8.Poulding 5142
9.Štalmach 4526
10.Ondrášek 4440

Výsledky
SP Vail (08.06)
EP mládeže Delft (02.06)
ME mládeže Imst (25.05)

Deníčky
4478 lezců
692079 cest
Nové přelezy:
Kain Und A 9
Caveman 9+
Boomerang 9
Total Brut Xa
Anakonda 7C
Krieg Und 9-
Libero 9-
Obsidián 9+/10-
Hakuma Mat 9
Esotheric 9+/10-

Stěny
SAUNA - Plzeň
V 16 - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Tip pro trénink

Anaerobní vytrvalost

Díky bohatému přísunu nových i starých lezeckých časopisů z Britských ostrovů se mi do ruky dostala příloha časopisu High Training Masterclass od Neila Greshama.

Snad se mému kamarádovi Patrikovi dále podaří unikat cizinecké polici, aby tento přísun neustal.  Nalezl jsem v ní několik zajímavých tipů pro trénink a časem je snad dodám sem na Lezce. Dnes to bude o anaerobním tréninku. Pro jistotu odkazuji na základní informace o tréninku zde na Lezci ve starších článcích a na výbornou Tefelnerovu knihu Trénink sportovního lezce.


TRÉNINK ANAEROBNÍ VYTRVALOSTI

Lezecká vytrvalost

Nejdříve musíme rozdělit lezecký vytrvalostní trénink na dvě kategorie. Za prvé na trénink anaerobní vytrvalosti, která je potřebná na „střední tratě“, jinak řečeno na středně dlouhé cesty do 15 až 18 m, skládající se z 15 až 30 kroků bez evidentně odpočinkových míst, kde výkon trvá 40 sekund až 3 minuty. Druhým typem jsou delší cesty, které se lezou déle než 5 minut a kde můžete laktát nahromaděný ve svalech částečně odbourat v odpočinkových místech, nebo v nich nejsou tak těžké pohyby, aby docházelo k  nadměrnému zakyselení. Tato vytrvalost se označuje jako anaerobně-aerobní a o jejím tréninku se někdy jindy.

Anaerobní vytrvalost

V cestách, kde je třeba anaerobní vytrvalost, padáte jen proto, že na ně pořádně netrénujete. Kroky v nich jsou těžké a intenzivní, děláte je dobře a najednou spadnete s pocitem, že to bylo něco mezi silovým selháním v bouldru a vyčerpáním v dlouhé cestě. Podle toho můžete snadno sestavit trénink na normálních umělých stěnách, tak i na bouldrovkách. Chce to cesty dlouhé 15 až 30 kroků. Většina lezců na umělých stěnách na takových cestách trénuje a dělají velmi rychlé pokroky. Při zachování základních principů sportovního tréninku můžete dostat své schopnosti skrz výkonnostní strop.

Intervalový trénink

Jak často už jste slyšeli „no pain, no gain“ (doslova: žádná bolest, žádné zlepšení)? Opravdu mnoho lezců věří, že vyčerpání až za hranici selhání, je jediná cesta k úspěchu. Když uděláš krok zpět a podíváš se do základních teorií anaerobního tréninku, budeš překvapen, co vše jsi dělal špatně. V tréninku anaerobního laktátového energetického systému pro všechny sporty je nejdůležitější najít správný poměr mezi objemem a intenzitou. Často lezci zkouší příliš těžké cesty a díky předčasnému vyčerpání neodtrénují požadovaný objem. Nebo naopak  lezete cesty příliš lehké a ani vám nenateče. Je to jednoduchá rovnovážná rovnice.  Začnete-li na příliš těžkých cestách, končíte vyčerpáni v cestách, na kterých se běžně rozlézáte. Místo toho zvolte cesty ležící pod vaším maximem, řekněme o stupeň lehčí. V těchto cestách byste měli padat až na konci tréninku, kdy už máte odlezen potřebný objem.
Každý se diví, proč mají francouzští lezci tak dobrou vytrvalost. Je to proto, že v jejich poměrně jednoduchém pojetí tréninku objetují  2/3 času něčemu, co my Britové ignorujeme – intervalovému tréninku.

Krok za krokem intervalovým tréninkem v lezení

1. Vytvořte si vhodné vyrovnané cesty nebo kolečka přibližně o 15 krocích. V tréninku se je snažte přelézt 6 až 8 krát s 2 minutovým odpočinkem, ideální je silové selhání na konci 7. série. Trefíte-li dobře obtížnost, dosáhnete požadovaného efektu velmi snadno. Doporučuje se o stupeň lehčí obtížnost, než je tvůj nejlepší On sight.
2. Když úspěšně vydržíte všech 8 sérií, můžete v dalším období zvýšit jejich počet na 9 až 10, pak na 12 a nakonec na 14.
3. Když se vám podaří vydržet všech 14 sérií, snižte odpočinek na 1 minutu a lezte opět jen 6 až 8 sérií. Se zvyšováním výkonnosti znovu zvyšujte počet sérií dle předchozího modelu: 9-10, pak 12.
Pokud dokáže absolvovat takový trénink, vaše anaerobní vytrvalost je jistě na vyšší úrovni než na začátku. V dalším cyklu experimentujte s delšími cestami do 30 kroků anebo s cestami o něco těžšími. Veďte si poctivě tréninkový deník a zaznamenávejte si počty kroků, série a délky odpočinků. Důležité je zachovat posloupnost a od lehčího se prokousávat k těžšímu.

Tipy pro lepší intervalový trénink

Když vás nebaví opakovaně lézt jednu cestu nebo kolo, není důvod, proč nekombinovat v sériích více cest různé délky a obtížnosti.  Můžete se i snažit o intervalový trénink na skále nebo v částech svého RP projektu.  Nezapomínejte, že intervalový trénink je velmi intenzivní. Tři tréninky za týden jsou dostačující a trénujte jen dobře odpočatí. Také je důležité správné rozložení aerobního vytrvalostního tréninku a intervalového tréninku pro anaerobní vytrvalost v průběhu tréninkového období.

Tabulka intervalů pro anaerobní trénink

Lez. čas(s).............40.............60............90..........120
Počet kroků...........12.............18............26..........34
Odpočinek (min.).1až2..........3až5..........4až10........5až15
Počet sérií.........6až14...........5až12.........4až10.......4až8
(tabulka upravena z  D. R. Lamba, Fyziologie cvičení, 1984)


(volně přeloženo z Neil Gresham´s Training masterclass)


Doplnění

Proti kapitole Speciální vytrvalostní anaerobní trénink (Tefelner, 1999) se v tomto článku mnoho nového nedozvíte. Anaerobní trénink je poslední část speciálního tréninkového období a musí mu předcházet řádně odtrénovaná předchozí část tohoto období (maximálka a speciální anaerobně-aerobní vytrvalost) a všeobecné tréninkové období. Jeho celková doba by neměla překročit 6 týdnů za makrocyklus. Přínosný je postup uvedený v Krok za krokem… a uvedená tabulka. Objemy vypočtené z tabulky odpovídají obvykle uváděným 100 až 300 krokům za trénink. Obecně by mělo platit, čím méně kroků v cestě (i v tréninku), tím by měly být těžší (= vyšší intenzita) a naopak. Udané odpočinky se mohou někomu zdát dlouhé, ale polezete-li opravdu těžké cesty, budou odpovídající, běžně se udává odpočinkový čas 1 až 3 krát delší než lezecký čas. Chce to vyzkoušet a nalézt nejvhodnější individuální řešení. Pro zintenzivnění a zpestření tréninku několik rad na závěr:
1. Vytvořte si více tréninkových cest, některé vyrovnané, jiné gradující.
2. Vytvořte si kontrolní projekt, abyste poznali zlepšení. Např. 20 krokovou cestu, kde zpočátku padáte při 15. kroku a časem se propracujete k topu. Pokus zařaďte v 2. nebo 3. sérii a dejte si po něm o něco delší odpočinek.
3. Imitace cvakání na bouldrovce. Všichni znáte, jak rychle dochází síla při cvakání jištění, kdy jedna ruka musí déle fixovat na chytu. Rozvěste po stěně pár expresek (Do čeho? Něco vymyslíte.), kolem pasu 3 m kus lana a během lezení procvakávejte presa. Když už nebudete mít magi na cvaknutí, zahrajte si na morálistu dolezte co nejdál, důležitější je odlézt požadovaný počet kroků. Brzy si zlepšíte techniku cvakání a naučíte se cvakat u pasu, což do skal přenesou jen ti méně bojácní.
4. Foot off lezení je velmi intenzivní tréninkový prostředek. Vyzkoušejte si lezení jen po rukou na 15 a vícekrokových problémech, ale jen při dostatečné výkonnosti, dokonale rozcvičení a rozlezení. Evidentně odpočinková místa pak najdete velmi těžko. Na campus boardu je to podobné, ale ne tak pohybově pestré.
5. Pro anaerobní trénink platí, že někdy méně znamená více, takže s rozumem. Při tomto tréninku se můžete velmi snadno přetrénovat.

David Chudoba   [úpravy] 08:24 21.11.2002Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Tohle chapu
Je to hezky napsany, teda vlastne pekne prelozeny, teda vlastne vybral jsi Davide docela fajn clanek a srozumitelne jsi ho prelozil. Ze bych to podel nej zkusil ?
Zapsal: JirkaS, 10:07:41 21.11.2002
 Chápu...
...jen si myslím, že coby studovaný pedagog bys mohl vysvětlit pojmy, ne jen tupě přeložit či opsat. Hlavně rozdíl aerobní x anaerobní. Jsou i lidi, kteří začínají a TV nestudovali - i já.
Zapsal: Kája, 22:14:49 21.11.2002
 Bomba!!!
Díky Davide, jak už tady psal Standa, kéž by bylo více takových článků. Díky
Zapsal: študent, 06:23:35 22.11.2002
 Pro Káju
Proto jsem tam psal, že pro jistotu odkazuji na starší články na Lezci od Jirky Siky a na Tefelnera. Pokusím se ale v dalším článku se k tomu vrátit a krapet to osvětlit.
Zapsal: Bída, 09:37:00 22.11.2002
 Dost gut!!
Super, bomba. Před zahájením zimní přípravy na stěně TUL Harcov mě nemohl potkalt lepší článek. Pevně věřím, že to pomůže překonat můj problém, který jsi přesně definova. Lezu, lezu a nejednou letím. dojde mi jakoby z ničeho nic. Jen houšť podobné články. Díky Ti za něj.
Zapsal: Šéba, 12:10:23 22.11.2002
 Upozornění!
Popisovaný trénink je až na vrcholu tréninkové pyramidy. Tento článek jsem sem dal, protože byl v oné publikaci nejzajímavější. V podstatě jsem udělal metodickou chybu. Bez řádně odtrénovaného všeobecného období a bez poctivě odtrénované předcházející části speciálního období si jenom uškodíte! Anaerobní trénink se používá na vrcholu přípravy, pak má následovat tzv. vylaďovací období, při kterém se sníží celkový objem a lehce intenzita. Teprve toto období vás vyžene do vrcholné formy, protože si v něm relativně odpočinete. Pak děj se vůle boží.
Než zkusíte trénovat AN vytrvalost, přečtěte si články na Lezci (tip článků: trénink a metodika) a naplánujte si trénink. Já urychleně dopisuji další článek o vytrvalosti, hlavně o anaerobně-aerobní.
Zapsal: Bída, 12:49:41 22.11.2002
 Hustota
tak vam tedy reknu, ze to je dosti husty, ze vy asi budete sportovni lezci :-)))?
Zapsal: Trava, 08:56:56 25.11.2002
 Re:Re:Trava
Jak si to uhod makaci?:-)
Zapsal: Trava, 17:16:10 26.11.2002
 
panecku, podle ohlasu soudim, ze ve svetovym poharu pribide poradna particka cehunu...:))
Zapsal: michal, 09:18:12 28.11.2002
 Qesčn
Díky za super článek. Možná by bylo dobré objasnit, kdy lezeš anaerobně a kdy je výkon anaerobně-aerobní. Mám namysli souvislost s dalším článkem právě o anaerobně-aerobním výkonu, kde je vpodstatě určen 100% výkon resp. zátěž, což si člověk už představit dokáže.
Zapsal: Marťas, 11:30:05 15.02.2006
 GnDEEFZPf
Great Job Jordan!!! Hope Jen and Tim read these. It has been a while. Jazz is adorable and you two seem to be more in love than 8 years ago. OMG, has it relaly been 8 years???Lisa
Zapsal: nLffrrbMab, 23:57:27 28.09.2012
 WxZqglYdajxukTFqk
QGgsLw I truly appreciate this article post.Thanks Again. Much obliged.
Zapsal: kQBUYxBiGRxN, 09:45:41 05.06.2013
 ssUeIrrUKtSuD
ZTsKGS Appreciate you sharing, great blog post. Want more.
Zapsal: WDNncBAuhbTzsr, 22:58:22 06.06.2013
 yJdtPaQykriIbmcdd
54Yo7a Enjoyed every bit of your blog article. Cool.
Zapsal: mNJLTzJiiqMLkkxEEE, 04:20:17 07.06.2013
 mjkGIGlSdqqehvLx
XXpPEs Great, thanks for sharing this article post.Really thank you! Cool.
Zapsal: TNbKonIbtqyoyRenb, 15:04:40 19.06.2013
 mtXdyrsqvngiZJY
Appreciate you sharing, great article.Thanks Again. Much obliged.
Zapsal: CBUZYfiMLuMUh, 16:46:13 24.07.2013
 amOArnyIuEaFBlcp
I appreciate you sharing this blog article.Really thank you! Fantastic.
Zapsal: ZTdrtUvouLs, 19:07:50 25.07.2013
 AYSpfFGVljlKSB
nbI9Cs Muchos Gracias for your article post.Much thanks again. Keep writing.
Zapsal: UOWUNvfypBXIkh, 16:28:27 02.08.2013
 SBXRPfCd
qLmIBl Fantastic post.Really looking forward to read more. Fantastic.
Zapsal: RgrediEkJBsigr, 05:12:15 04.09.2013
 UqjyhhtFHPWQy
Very neat article post.Thanks Again. Cool.
Zapsal: VYiVnjiaqGMcinow, 18:36:29 07.11.2013
 XHAZYOpPsSiXWJNY
Thanks a lot for the article post.Thanks Again. Will read on...
Zapsal: ZoClsYYZwFhfLKgHj, 19:12:45 07.11.2013
 FHssOhPbrNoyQladd
I really liked your blog post.Thanks Again. Awesome.
Zapsal: mVbOFvflzuQwA, 00:24:57 08.11.2013
 kGvHFPPwFyHw
Fantastic post.Really thank you! Cool.
Zapsal: QHwhiTjRzM, 00:25:47 08.11.2013
 ADIstBHN
This is one awesome post.
Zapsal: vglOCQqCcANZ, 03:08:52 08.11.2013
 menLMjBtX
Great blog post.Really looking forward to read more. Cool.
Zapsal: zNahBknNOwIM, 03:09:54 08.11.2013
 vsalruwIUyBrIr
Wow, great blog article.Really thank you! Really Cool.
Zapsal: fwOgXhRtu, 05:46:06 08.11.2013
 QvxFwXqDtWBQs
Thanks-a-mundo for the blog post.Really thank you! Awesome.
Zapsal: gPPVsjASTgTyJPLa, 05:49:05 08.11.2013
 BvpYManRKUZQlzUcI
I really liked your blog article. Keep writing.
Zapsal: CWeyWkXTFYtgUJZU, 08:25:54 08.11.2013
 zRfjDwfkPyKKUmxqtb
Very neat blog article. Cool.
Zapsal: PnyWtksKre, 08:34:55 08.11.2013
 YnQWBJPHWAvCevqyhz
Thanks so much for the article post.Really looking forward to read more.
Zapsal: hATDYblDyr, 11:07:39 08.11.2013
 QKuPNAVHP
This is one awesome post.Thanks Again. Fantastic.
Zapsal: TzAMNZlhpSLQMrZUSd, 11:11:07 08.11.2013
 vKZNnWUGgldFy
Appreciate you sharing, great blog.Really looking forward to read more. Keep writing.
Zapsal: oxKjxcJYTYmMix, 13:51:22 08.11.2013
 EzPTkcHyITQlZh
I really like and appreciate your article. Great.
Zapsal: inbAIdWhPCEMdFXznw, 03:04:25 09.11.2013
 WTstktwmTn
I really enjoy the article.Really looking forward to read more. Awesome.
Zapsal: wUzmvbfxidj, 03:13:10 09.11.2013
 HvqTtixuTCxyWArFP
Im obliged for the article post. Awesome.
Zapsal: XiyDsGdNMpuYV, 05:50:46 09.11.2013
 dWNwNQRpRKZLhX
Thanks for the post.Thanks Again. Will read on...
Zapsal: xPclDRYoli, 05:58:31 09.11.2013
 xGjGxarMWZqbLUgAW
Im grateful for the post.
Zapsal: xlCbVpCJMJgql, 08:34:53 09.11.2013
 icFGbwyKKovUxHNMQX
I really like and appreciate your article. Much obliged.
Zapsal: iKVXZTxToB, 08:39:29 09.11.2013
 grBZZopfF
Great blog article.Really looking forward to read more. Will read on...
Zapsal: FQsuTsKyE, 11:21:18 09.11.2013
 jEXNDwfysLiGRo
Very neat article.Thanks Again.
Zapsal: dysJBHhNlhohluwPwA, 11:23:14 09.11.2013
 CUmNBVOe
I really like and appreciate your article post. Want more.
Zapsal: jcMEsLFzgJqxydSykW, 14:21:28 09.11.2013
 vbxaPBKIdAIWGfR
I appreciate you sharing this article post.Really looking forward to read more. Fantastic.
Zapsal: afnnAHPMCqmytlXCiz, 14:25:39 09.11.2013
 ZERoCCDSmKvlC
Really appreciate you sharing this article post.Much thanks again. Keep writing.
Zapsal: XqzqKFefgyYGMF, 08:16:05 11.11.2013
 sNZxqQWddCfudSHCoi
I think this is a real great article.Really thank you! Cool.
Zapsal: RNkwLXTbHfeV, 11:45:41 11.11.2013
 gvnYhMqdBhsQStdY
Major thanks for the post.Thanks Again. Will read on...
Zapsal: pfmthVmprZN, 14:01:28 11.11.2013
 ozLXHarZZDtlxGOs
Great, thanks for sharing this article.Really looking forward to read more. Will read on...
Zapsal: ShlCDDUOSf, 16:12:17 11.11.2013
 yBgUOEJpIR
Im thankful for the article. Cool.
Zapsal: rddjZrTeRN, 18:29:07 11.11.2013
 BMhDeLWA
Very informative article.Thanks Again. Cool.
Zapsal: dIUtmNLBKYk, 20:43:11 11.11.2013
 chrlSKyBBIpmIsuhzM
Thanks-a-mundo for the article post.Much thanks again. Will read on...
Zapsal: ADUHjWzYNkltjn, 22:54:03 11.11.2013
 PluUBNFanBhXduhFEB
Great, thanks for sharing this blog article.Thanks Again. Awesome.
Zapsal: bbDTOpvuLDRS, 01:04:46 12.11.2013
 TfZRZWyHh
Major thankies for the article post.Thanks Again. Want more.
Zapsal: siluJcLwqQCBIrJZ, 03:15:37 12.11.2013
 YicpyIuwheIIBje
Appreciate you sharing, great blog.Really looking forward to read more. Awesome.
Zapsal: sfgVQUOuWTC, 05:27:26 12.11.2013
 csDxelhUcoMBESIfN
Looking forward to reading more. Great article post.Much thanks again. Will read on...
Zapsal: QwQNQfHN, 07:39:23 12.11.2013
 EElatFCKwOhNRc
Muchos Gracias for your blog article. Keep writing.
Zapsal: DrjaIyZI, 09:51:46 12.11.2013
 pifKTpZfhSc
Enjoyed every bit of your article post.Really thank you! Cool.
Zapsal: zJDWUhlVCJoPTNy, 12:03:45 12.11.2013
 jmLfmbnJ
Im obliged for the post.Really thank you! Great.
Zapsal: aswNFYSSrM, 14:13:28 12.11.2013
 hjcQLStxFjX
Very neat article. Keep writing.
Zapsal: bWtopGvGNsrsTuwsl, 16:24:00 12.11.2013
 YcIOxYfbYAZ
Enjoyed every bit of your blog article.Really looking forward to read more.
Zapsal: UhbseSGTf, 18:34:26 12.11.2013
 NChBiRpNEZh
Im grateful for the article.Much thanks again. Really Great.
Zapsal: UJtwcnEPtPiV, 23:20:02 12.11.2013
 aKgQmDCx
I think this is a real great post. Keep writing.
Zapsal: oyMNOkECzIuPjJui, 01:35:00 13.11.2013
 YzLNcZaMNIFKPhyMUV
I think this is a real great article.Much thanks again. Fantastic.
Zapsal: QDMoYorhzi, 03:53:09 13.11.2013
 MihKfaJmBPcdTUHEo
I really liked your post.Thanks Again. Awesome.
Zapsal: dXGhtAjEMWZKwi, 06:03:57 13.11.2013
 TQSdxLZA
Very neat blog post.Thanks Again. Fantastic.
Zapsal: YVHmdFOGBHvTJp, 08:18:57 13.11.2013
 fLzVIZgBMvcKXXkItw
I really like and appreciate your article.Really looking forward to read more.
Zapsal: awnszxFVVdwmCTheeW, 10:35:39 13.11.2013
 HurQWpPiNiaOUw
Very informative blog article.Much thanks again. Keep writing.
Zapsal: PgwVVNTZuyO, 12:49:51 13.11.2013
 VcpZvFDcvImjEJh
Thanks again for the article.Really thank you! Keep writing.
Zapsal: HYzFPrNPEvI, 15:04:57 13.11.2013
 JwxNKCvdSqNSZoS
Enjoyed every bit of your post.Really looking forward to read more.
Zapsal: EOvUKExwaQgktzytr, 17:23:23 13.11.2013
 UxfvOHDIkMICIL
I value the article. Cool.
Zapsal: TQEWFGxhgRbuqJzDrP, 19:37:44 13.11.2013
 hONOxNEKpTExdlSC
I cannot thank you enough for the blog post.Thanks Again. Will read on...
Zapsal: MXxlrDMMSyO, 21:54:02 13.11.2013
 OGiagPpxdzBE
Hey, thanks for the blog.Really thank you! Awesome.
Zapsal: aSbmPSQIgf, 00:12:55 14.11.2013
 yYJZGIYXCpEFT
Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Much thanks again. Much obliged.
Zapsal: GqxlTjVnjgmq, 02:30:21 14.11.2013
 yOyWLLGGnckBYvz
I really liked your post. Want more.
Zapsal: KkzVrPdMnKDCjmhn, 04:42:18 14.11.2013
 zLBhVjWULTip
Really informative blog.Much thanks again. Will read on...
Zapsal: lOYiSbduXCHEs, 07:00:10 14.11.2013
 xZGLUrqXbFqNGyQjEj
I really enjoy the blog post.Much thanks again. Really Cool.
Zapsal: gSCoVUVmUMpg, 09:17:05 14.11.2013
 uDhaBhZiPSjWbbV
Say, you got a nice blog post.Really looking forward to read more. Want more.
Zapsal: PrcQKAFkIgvn, 11:29:01 14.11.2013
 AgEvgNvj
Appreciate you sharing, great article.Much thanks again. Cool.
Zapsal: bEzULiijyBlxamDa, 13:47:43 14.11.2013
 JWRIlrhja
I cannot thank you enough for the blog post.Really thank you!
Zapsal: nKMHMTPR, 16:05:57 14.11.2013
 ZYWQwPcawkKEXF
Im obliged for the blog post.Thanks Again. Awesome.
Zapsal: aQUJymKJx, 18:23:14 14.11.2013
 fSiZRqpjrON
Thank you ever so for you article post.Much thanks again. Awesome.
Zapsal: JqEtTNKDdPsvx, 20:36:16 14.11.2013
 iQnLieDdTebbygsQJ
Hey, thanks for the blog article.Really thank you! Keep writing.
Zapsal: SpwAjjpgqALEOfLr, 21:00:35 14.11.2013
 wFfPwCoTkCKxoMX
I loved your blog post.Much thanks again. Fantastic.
Zapsal: tLrUuzkHStK, 00:20:27 15.11.2013
 QXIUWpeItls
I think this is a real great blog. Much obliged.
Zapsal: xYleuViZU, 04:04:47 15.11.2013
 VcdrnEerARVP
Hey, thanks for the article post. Really Great.
Zapsal: kRPctZZhqM, 06:17:47 15.11.2013
 KOnOuWRSdUJsdMKQj
Thank you for your blog. Really Great.
Zapsal: TSGFuqMiBFswlgufVmq, 08:36:26 15.11.2013
 dfeOVLogxEmUXW
Thanks for the article post.Thanks Again. Really Great.
Zapsal: GNZAJfNemsNez, 10:54:57 15.11.2013
 hNYojvH99YQ
I found myself nodding my noggin all the way thuhogr.
Zapsal: BlNaAHgKR, 11:21:44 24.11.2013
 aamgGWASRUXbxjYmAW
mMmxmG Appreciate you sharing, great article. Awesome.
Zapsal: TgvyRPTjTsjJkHJKuy, 06:11:02 20.12.2013
 vxvbOBgY
6DtN15 Say, you got a nice article.Thanks Again. Really Cool.
Zapsal: xcWaBrOvvoKwhaDJ, 15:16:58 20.12.2013
 HytHlJOYcRhKydXtrF
gKvEn5 Great blog post.Thanks Again. Cool.
Zapsal: vLHdgaFDJCGwWexIc, 06:02:16 21.12.2013
 NwwGDZslVAnhsD
6qRWoz I really enjoy the article.Really thank you! Great.
Zapsal: sEMGdeZKtCookjxlKr, 01:26:31 16.01.2014
 NoEtRJxBuBc
Eabz6p Say, you got a nice blog article.Really looking forward to read more. Keep writing.
Zapsal: zyyAhkCtGAZIyRWc, 04:05:12 16.01.2014
 DjYZAjCEQYjALulp
COvcSW This is one awesome article.Much thanks again. Keep writing.
Zapsal: TdyfttKaLqJr, 10:49:13 04.02.2014
 AhqgPgjHVrjB
5tRjfX Enjoyed every bit of your article.Much thanks again. Really Cool.
Zapsal: yGfjzthynCG, 12:41:20 28.02.2014
 AocysVPqiy
jnqG01 I cannot thank you enough for the article.Thanks Again. Really Great.
Zapsal: jHyZSxnWRWouHqxru, 15:30:32 28.02.2014
 aGAptaJHHihGEjysX
qpxHfi I appreciate you sharing this article.Really looking forward to read more. Will read on...
Zapsal: EYQseQKsJqaNwZ, 16:47:24 22.03.2014
 KhskNDbTpXUKorPtq
p6mnMg I think this is a real great article post.Thanks Again. Really Great.
Zapsal: QvBmjYmuG, 20:46:47 22.03.2014
 RYtvkjCijKhs
Zz1jgB I cannot thank you enough for the post.Really looking forward to read more. Cool.
Zapsal: NDbTpXUKorPtqYQvB, 21:04:09 22.03.2014
 tuBgllnlPgDLX
bzabiA Say, you got a nice blog post.Really thank you! Fantastic.
Zapsal: EilJHLguMcfvbLRG, 11:33:34 01.04.2014
 zFyVDwjqSuqKfdyu
E6tjfy Im thankful for the article.
Zapsal: zpypzlvYOLlW, 16:47:43 01.04.2014
 gAVgDWfeBqbzT
ppHWPg I really enjoy the post.Really looking forward to read more. Great.
Zapsal: NQAGPXFNCSOYhOr, 17:25:21 01.04.2014
 zBEMRHBKxJz
wTdVKC I appreciate you sharing this article.Really thank you! Really Cool.
Zapsal: NmWlCUGYiGXhqBndLi, 03:06:01 18.04.2014
 PETpWLFiUAebpFcmh
St0E9s I think this is a real great article.Thanks Again. Great.
Zapsal: vhZzpJRarpAgThldgpe, 00:27:58 19.04.2014
 YxfvwzdX
wBkIXa Im thankful for the blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.
Zapsal: TnHNajlpVg, 17:26:58 20.04.2014
 MsqGJUVKQLYBnzfeU
Ee4wSL Im grateful for the article.Thanks Again. Really Great.
Zapsal: tsbfrRdEejtVm, 00:51:02 21.04.2014
 AbLgacaLmlE
jHrHV3 Major thanks for the blog post.Really thank you! Great.
Zapsal: smZgUoINAreqv, 12:00:54 11.05.2014
 OmhGMvRWIQ
FEjIAV Wow, great blog.Really looking forward to read more. Really Great.
Zapsal: zawPBrsRSGlvbBmJbbl, 21:20:08 11.05.2014
 VDIcjkMrWJYsrnOQeq
DJTUrI Thanks for the article.Much thanks again. Much obliged.
Zapsal: ZdgkLMCmDz, 00:35:16 12.05.2014
 XycmTrGGTnbEjGx
EgKEqx Looking forward to reading more. Great article.Much thanks again. Will read on...
Zapsal: LfbsMCewhFWzJxVei, 11:54:14 12.05.2014
 SBxjwHWNloWWp
RoE1x1 Appreciate you sharing, great blog post.Really looking forward to read more. Great.
Zapsal: PRmgIrZTl, 16:40:23 12.05.2014
 xqfeTOHeeWX
O53bUG I cannot thank you enough for the blog post. Really Great.
Zapsal: IznbplnzFtzSHhhET, 10:49:08 17.06.2014
 UzCLicStzFQnwbWtF
veJfj8 I truly appreciate this blog. Really Cool.
Zapsal: ICqOoRMAcMPUuVjZ, 18:19:34 17.06.2014
 MkolVXJAEIQCitF
OtjDCN Really informative blog post. Much obliged.
Zapsal: tAnhmxSHZlArBFraOm, 06:26:30 18.06.2014
 DxDeXwyJBOrsP
Gdprmq I am so grateful for your article.Really thank you! Much obliged.
Zapsal: FbxdvQXRNqpy, 19:17:15 19.06.2014
 EwCcxRvCsSQbINDur
diPbvX I really like and appreciate your blog article.Much thanks again. Really Cool.
Zapsal: IeGvLBAh, 08:05:48 04.07.2014
 GSOCIZQsO
x4usIq Enjoyed every bit of your blog article.Thanks Again. Awesome.
Zapsal: QQVSRiLBSsCLGhkAlR, 11:18:16 17.07.2014
 VsSkayLjjmRdUFDP
sVrZxa This is one awesome blog. Cool.
Zapsal: nxlIKuAeWX, 18:13:57 17.07.2014
 ZbymZSIcdKuOyfWeEee
Enjoyed every bit of your blog article.Really looking forward to read more. Want more.
Zapsal: aEpNeLRGWvtT, 07:40:03 24.07.2014
 aTSvGCjQg
Very good article.Really looking forward to read more. Want more.
Zapsal: dtekineJxrVRge, 08:44:58 24.07.2014
 zoNtGOocFq
Thanks so much for the blog article.Thanks Again.
Zapsal: CKzkYeGzHzM, 09:44:43 24.07.2014
 pvjyIxANHUpjN
Appreciate you sharing, great post.
Zapsal: HIqjbSFZaAy, 10:45:41 24.07.2014
 HnRaQiDqWzqPK
Wow, great blog post.Much thanks again. Really Cool.
Zapsal: wSJIXRipakPsgJXS, 11:48:49 24.07.2014
 uWPzavIyCs
Very informative blog post.Much thanks again. Really Great.
Zapsal: qRInmtLefhr, 12:50:17 24.07.2014
 LcaYvaOGM
Thanks-a-mundo for the blog post.Thanks Again. Awesome.
Zapsal: FyOCEkThSODvonBtv, 13:53:57 24.07.2014
 YEHgNlYItjJnqMOZ
A big thank you for your post.Really looking forward to read more. Really Cool.
Zapsal: YRwWpPNba, 14:54:42 24.07.2014
 UNyfHwcvo
Thanks for sharing, this is a fantastic article.Really looking forward to read more. Awesome.
Zapsal: GHRyinqQIOtFOZYzh, 15:56:33 24.07.2014
 EXNUazgSHRcEyoOLNu
Awesome article post.Thanks Again. Awesome.
Zapsal: aGZHXPelziGmPvUNAcS, 05:49:40 25.07.2014
 yPNfHOaaiWX
Thanks again for the article post.Really thank you! Will read on...
Zapsal: SyPxFKlA, 08:51:57 25.07.2014
 YpJENIavubnooZZJ
This is one awesome blog.Thanks Again. Much obliged.
Zapsal: jlmPGmAwA, 08:40:09 26.07.2014
 PnRMoyIXclzhXb
Hey, thanks for the post.Really thank you! Really Great.
Zapsal: FIkuHnryjvSlkhYilk, 09:20:45 26.07.2014
 gTfSaIOyoZY
I am so grateful for your post. Cool.
Zapsal: LcPQdeBOmdbftGEibm, 09:46:49 26.07.2014
 BtgujmPtcyqLgWXm
Thanks again for the article post.Much thanks again. Cool.
Zapsal: RaUDvouiIkHVJEzCC, 10:58:02 26.07.2014
 GjNbnyJxbbhhzAlliNv
Thank you for your post.Really looking forward to read more. Cool.
Zapsal: hJQBPINxriOPxCTTz, 12:03:06 26.07.2014
 FYrgPvqrrXtpjoC
A big thank you for your article.Much thanks again. Will read on...
Zapsal: CmdvkkOfDXMOSvY, 12:05:49 26.07.2014
 WXzHSusBgPWnrDPVN
Great blog article.Much thanks again. Will read on...
Zapsal: qrNaQbqE, 13:12:18 26.07.2014
 uckerPMgigcOAzbTwo
Thank you ever so for you article.Thanks Again. Really Cool.
Zapsal: NnIitbmrMNpvwazZWBC, 14:17:27 26.07.2014
 MyALilbRZsIipFi
I value the article post. Really Great.
Zapsal: TYKtZZYxXAUmovRg, 14:51:51 26.07.2014
 iDTjfNvm
Great, thanks for sharing this article post. Great.
Zapsal: gxLWTVSncOqZPB, 15:25:50 26.07.2014
 FjllvjSvIhADduApwUe
Enjoyed every bit of your article. Want more.
Zapsal: IloLUteYTD, 16:36:41 26.07.2014
 rFRfHNmyRFXLJYTg
Really enjoyed this article.Thanks Again. Will read on...
Zapsal: AKPUFgFIGPmTtSBC, 17:39:43 26.07.2014
 hHSENnpFAVB
Thanks so much for the article post.Much thanks again. Much obliged.
Zapsal: wonABquqcy, 17:48:09 26.07.2014
 JFdKSjJW
Very informative article post. Really Cool.
Zapsal: DqnuCayTFPFDzw, 18:58:08 26.07.2014
 PdxDDdrpPghKEEAdJiY
Thank you for your post.Much thanks again.
Zapsal: bNPOdHkFyX, 20:28:25 26.07.2014
 KarBFFxt
I am so grateful for your post.Really thank you! Fantastic.
Zapsal: suWXuWygAMZm, 23:16:55 26.07.2014
 JKtuOQAKEI
Thanks a lot for the blog post. Awesome.
Zapsal: IFGaMOtbRCvSvFSQw, 23:53:09 26.07.2014
 KdjVwKxiN
Major thanks for the article post. Much obliged.
Zapsal: pZmoHaLoCTHutAPNYLk, 01:06:10 27.07.2014
 eVkIsAvFTCBPK
This is one awesome blog.Really looking forward to read more. Really Great.
Zapsal: tnlTNkWL, 02:11:22 27.07.2014
 qDgaLutwDqKTX
I think this is a real great blog post. Great.
Zapsal: iMJyAZsjJtzHXExKvM, 05:04:35 27.07.2014
 DktASdNj
Im obliged for the blog.Really looking forward to read more. Want more.
Zapsal: LahkwYiQMR, 07:57:59 27.07.2014
 hqpGScrgBMI
I really like and appreciate your blog. Really Cool.
Zapsal: ndqRtMQHERkTW, 10:50:49 27.07.2014
 YJGzXlLikNPbxuT
I loved your article post.Really thank you! Great.
Zapsal: EAKAjbckIPS, 13:09:36 28.07.2014
 oJgwAEJKC
I loved your article.Really thank you! Fantastic.
Zapsal: cdZjvfYXKrhULeTi, 14:23:19 28.07.2014
 uKKFjDtx
Enjoyed every bit of your article post.
Zapsal: JBtlmYXRkMK, 15:37:29 28.07.2014
 ikgVfMVPfOX
This is one awesome article.Really looking forward to read more. Really Great.
Zapsal: ezOZEXLrXprO, 16:54:50 28.07.2014
 EyHcSmoptSZXywf
wow, awesome blog article.Thanks Again. Keep writing.
Zapsal: ryGngJQZT, 18:07:33 28.07.2014
 tEwUHfoQIqYad
Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Really thank you! Will read on...
Zapsal: aZnWFtXt, 19:20:41 28.07.2014
 qYhmyWtvr
I really like and appreciate your blog post.Much thanks again. Cool.
Zapsal: mpHxsLbcRa, 20:39:07 28.07.2014
 aneYXlrARdJKZwPljs
Im obliged for the blog.Really looking forward to read more. Great.
Zapsal: OayGvfyfoBA, 09:54:10 31.07.2014
 lUrrtEyKVfsvZlSk
Say, you got a nice post.Much thanks again. Really Cool.
Zapsal: fFzxPcbGldbxvI, 10:05:48 31.07.2014
 RIhyhlWV
Thanks again for the post.Thanks Again. Will read on...
Zapsal: MenRlvsDYQBeb, 11:07:21 31.07.2014
 DpwhuzDkcx
Major thankies for the blog article. Fantastic.
Zapsal: FQQILWUghXNUxF, 12:28:21 31.07.2014
 jHsRAmlXqM
Im obliged for the blog article.Thanks Again.
Zapsal: kCuZjYKM, 13:05:43 31.07.2014
 dTPTlMmqISUNq
I cannot thank you enough for the article. Great.
Zapsal: HrufrRytBy, 13:48:32 31.07.2014
 qMAbLeLrXSzkJGHIMj
I really like and appreciate your blog article.Much thanks again. Great.
Zapsal: kPdvnElqSBAhuaRpJa, 15:06:14 31.07.2014
 CVwlgtbasjmfValztpS
I value the article.Much thanks again. Fantastic.
Zapsal: flNijOrjrrAnx, 16:28:22 31.07.2014
 jlhLtGCFREHzF
Hey, thanks for the post.Much thanks again.
Zapsal: MHMdrNlV, 17:49:58 31.07.2014
 HgxHfrGdXZ
Thanks-a-mundo for the blog article.Really thank you! Awesome.
Zapsal: YpekGReiXowKTbQ, 19:08:22 31.07.2014
 STuMAdhTA
Muchos Gracias for your blog post.Really thank you! Cool.
Zapsal: COllGNKMwRcJzN, 20:24:26 31.07.2014
 jJzSFYRowEEzeDqI
Im grateful for the blog post.Much thanks again. Keep writing.
Zapsal: QEXatFyfDDCr, 22:51:47 31.07.2014
 UkHYhDAXk
I appreciate you sharing this blog article.Really thank you! Really Great.
Zapsal: DLLEppUdhjOoo, 23:19:01 31.07.2014
 sauuEouVH
Really appreciate you sharing this article post. Fantastic.
Zapsal: VXomOgUd, 08:35:22 01.08.2014
 QSRPpjeonrJ
Awesome post.Thanks Again. Will read on...
Zapsal: iudjKbyONGzbtkH, 11:42:01 01.08.2014
 cCeWWxnomcLnuHHdeB
WC53RR Really appreciate you sharing this article post.Much thanks again. Awesome.
Zapsal: ovhaJVTbC, 13:29:28 01.08.2014
 RFRgPzHhF
Thanks-a-mundo for the article.Really thank you! Great.
Zapsal: zRIsgInmZZjDlsb, 14:45:36 01.08.2014
 WcUtuSGHvOjAOGAGyOA
Thanks for the post.Thanks Again.
Zapsal: RBJTaSjjJk, 17:48:05 01.08.2014
 kiFcBUdpNYTsScUp
Looking forward to reading more. Great blog.Much thanks again. Will read on...
Zapsal: TUinkUIn, 20:55:07 01.08.2014
 UbAqjuKOFlhVFCEYb
Say, you got a nice blog.Much thanks again. Cool.
Zapsal: jIhncZSYrjqyHyLHCaf, 00:11:11 02.08.2014
 pvvcBjtifwwqcku
Wow, great article post.Thanks Again. Fantastic.
Zapsal: XUFsucpMSgF, 03:11:10 02.08.2014
 cQJioeoD
I truly appreciate this article post. Keep writing.
Zapsal: pUUOYURFVwQI, 06:14:02 02.08.2014
 lCTwFqXzBcoF
Thanks-a-mundo for the article. Want more.
Zapsal: JPGPkrfgSteFSAtmow, 09:15:38 02.08.2014
 sdNQWPVoeIwhsd
wow, awesome article post.Much thanks again.
Zapsal: WMamHLuMdaPLExdKwRf, 15:27:51 02.08.2014
 BqOkDgaTt
Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Thanks Again. Awesome.
Zapsal: cbNvPtiKCM, 19:09:06 02.08.2014
 KiAacOjpCXLPbuGcHZ
Very neat article post.Really looking forward to read more. Awesome.
Zapsal: INuvDUDNCFVPKNhU, 22:12:12 02.08.2014
 rKikxjOhDQDSrB
Really appreciate you sharing this post.Much thanks again. Really Great.
Zapsal: gUHMfYHNpxEX, 01:16:12 03.08.2014
 BwoaONDMvaUMsI
Thanks-a-mundo for the blog article.Really thank you!
Zapsal: sgaNZxNQhCYiuAPsDs, 04:20:06 03.08.2014
 bqTgkvAyqaVdGnFLmvv
I really enjoy the post.Thanks Again. Really Cool.
Zapsal: eirdykAlNE, 07:23:09 03.08.2014
 ZhMxkZznmPqTA
A big thank you for your article.Much thanks again. Really Cool.
Zapsal: gKEcnktpibzQWDqZ, 09:08:26 03.08.2014
 UICktDjjVmXtNDs
I loved your post.
Zapsal: JZsfXugMMcpPeR, 10:31:04 03.08.2014
 RgkKNzgniM
Major thanks for the blog.Much thanks again. Really Cool.
Zapsal: kvATZjgHvTbtmzPEUyn, 10:32:38 03.08.2014
 QMdqktlbyCCuRPHm
Fantastic post. Cool.
Zapsal: BBqTmdMsdI, 11:58:32 03.08.2014
 VeUKbHzuVbByr
I think this is a real great article post.Thanks Again. Really Great.
Zapsal: NRVSpmqUPDLiWF, 13:25:41 03.08.2014
 cJyXZvYgyHrTFXBepqv
This is such a great resource that you are providing and you give it away for free.
Zapsal: zUtwwGvnXxyfAXnViL, 13:39:39 03.08.2014
 TdXakMJdixzUdTQksUp
A big thank you for your blog.Really thank you! Really Cool.
Zapsal: hjrTwpQE, 14:46:50 03.08.2014
 DIGJYSRNyuN
Im grateful for the post.Thanks Again. Great.
Zapsal: ddYCuGZlIsSErJNXA, 16:44:43 03.08.2014
 lIauDHheASoEML
Say, you got a nice blog. Really Great.
Zapsal: jyDPBpDmwHPypALe, 19:51:27 03.08.2014
 WRdqoDRfNhuROCmU
I am so grateful for your article post.Really thank you! Will read on...
Zapsal: EARiaalmNqdlkRij, 22:55:43 03.08.2014
 GGccCewVZvj
Really informative article.Much thanks again. Fantastic.
Zapsal: oeZjbosC, 03:01:31 04.08.2014
 gMNZtxsreajSxKjjz
Major thanks for the blog.Really looking forward to read more. Fantastic.
Zapsal: fPNNJHkIMBbOGb, 03:23:29 04.08.2014
 xUaWwTxG
Really enjoyed this post. Cool.
Zapsal: VnqqxLFWbUgAd, 12:10:16 04.08.2014
 sBtOoBAqF
I truly appreciate this post.Much thanks again. Really Cool.
Zapsal: aptqSPwXGjDTQbqG, 15:08:30 04.08.2014
 AcbvypLs
MWKs0m Hey, thanks for the article post.Much thanks again. Awesome.
Zapsal: izNxqiQKCWiDIdUQb, 17:26:00 05.08.2014
 DFzYwvaOpPh
Thanks so much for the article.Really looking forward to read more. Really Great.
Zapsal: ZiTkFBZkISIm, 09:28:29 06.08.2014
 UIUwkcFuNPZvtNRWF
Major thanks for the article post.Thanks Again. Fantastic.
Zapsal: gJroEuPsVrUQ, 12:27:37 06.08.2014
 ffSppVmvJ
Very neat blog.Much thanks again. Awesome.
Zapsal: cAdHgRswGEhpU, 08:21:31 07.08.2014
 tdMhivNOcgHLnqGcmuh
Muchos Gracias for your article.Really looking forward to read more. Great.
Zapsal: chgGCoSyYGVGhJ, 11:27:05 07.08.2014
 VtLdjnDtgPpUNxrA
Im obliged for the blog article. Much obliged.
Zapsal: wnujSNBzYOGSLYO, 14:21:35 07.08.2014
 MyRicPAyxn
Say, you got a nice article post.Really thank you! Awesome.
Zapsal: jmxojQuEYGcwEdWWx, 17:34:02 07.08.2014
 kFLzWJzKKInScjiMYxg
Thanks again for the article. Awesome.
Zapsal: uWObEDvajIu, 20:51:43 07.08.2014
 ZWLydHgnKBwudLRWr
Hzg1lf I simply could not go away your website before suggesting that I really loved the standard info an individual provide in your guests? Is gonna be again frequently to inspect new posts
Zapsal: EOZvNIkuyZSUoIS, 17:54:46 23.11.2014
 BSgtDqoaJyVnj
Ke87cL Good day! I just want to give a huge thumbs up for the nice data you may have right here on this post. I will be coming again to your weblog for more soon.
Zapsal: gToAKTwggcffQIp, 00:22:55 07.03.2015
 HxZOtsrOcZs
8CeErm Thanks - Enjoyed this blog post, is there any way I can receive an email sent to me when there is a fresh update?
Zapsal: hVsOthLRzfR, 05:47:36 07.03.2015
 MxyqHYsEPWdTMlJnpf
dv7TfV Awesome article.Thanks Again. Really Cool.
Zapsal: HbTILkHVu, 18:53:39 08.06.2015
 ULUBNOlrwH
HEoAUn I think this is a real great blog post. Cool.
Zapsal: WjaKMdMfqCPefYB, 22:47:00 08.06.2015
 stEUgeqlfntxV
ERGaP8 Im grateful for the article post.Really looking forward to read more. Great.
Zapsal: cdWJOJdjDI, 21:07:41 30.06.2015
 FKexdpTwgHYUb
Ss6tFx Great post. Really Great.
Zapsal: yHCREGIFhnrWqhxZY, 03:10:25 01.07.2015
 KcIPowZedvpDhzDmysU
IWgLpz You can definitely see your skills in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always go after your heart.
Zapsal: BnQQRjsPufWkbXzNAUT, 19:54:57 03.08.2015
 gMbhqHkbENCXFF
fIzhIi Wow, superb blog layout! How long have you ever been running a blog for? you made blogging look easy. The whole glance of your web site is excellent, let alone the content!
Zapsal: ZdwQPUxoKsmITJPhd, 01:19:10 04.08.2015
 nTLQyfoXxYc
cB7PAz Whats up are using WordPress for your blog platform? I am new to the blog world but I am trying to get started and create my own.
Zapsal: OGiqVUPWOq, 21:46:22 02.09.2015
 PvDMpQXNQfkwIu
9Z0KSY I will immediately snatch your rss feed as I can not to find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you ave any? Kindly permit me recognize so that I could subscribe. Thanks.
Zapsal: NUKrUqRKw, 05:50:36 28.09.2015
 ANTcYuHhNwO
1gIRnh I value the post. Want more.
Zapsal: VuxxBqypV, 22:48:54 15.10.2015
 SjHiazPHaNoBiAYhXVw
bWN8xv This is one awesome post. Fantastic.
Zapsal: lUpipuGjNvOa, 23:24:55 15.10.2015
 bRLIVNfQAGzaQy
y2DX59 Very good post! We will be linking to this great content on our site. Keep up the great writing.
Zapsal: jcPhWpvKWrIKeVTPXzt, 15:48:51 16.10.2015
 ViQDLmrdaWLXyLfanE
e72La5 Wow! Thank you! I constantly needed to write on my blog something like that. Can I implement a part of your post to my blog?
Zapsal: HyPSehKomZjsXIQq, 17:28:09 16.10.2015
 ray ban sunglasses discount
I More folks must learn perceive this facet of the story. I cant imagine youre no more standard because you since you positively have the gift.
ray ban sunglasses discount http://www.ray-banoutlets.net/
Zapsal: yhnwvw@gmail.com, 23:01:56 19.10.2015
 discount ray bans
I used to be very happy to find this web site. I wanted to thanks for your time fo this wonderful read !!
discount ray bans http://www.cheapraybansales.net/
Zapsal: yhnwvw@gmail.com, 03:37:04 25.10.2015
 ray bans aviators
There are some attention-grabbing closing dates on this heart to heart.
ray bans aviators http://www.raybanoutletss.com/
Zapsal: yhnwvw@gmail.com, 18:14:29 08.11.2015
 rkpFntriyEwfPjG
X6MmnZ the home of some of my teammates saw us.
Zapsal: MwNACkTQtpNbGGqNvtb, 09:55:47 09.11.2015
 YVIWTuFdbFPEFu
1jmNWI the idea beach towel should be colored white because it reflects heat away-
Zapsal: fndDcTOFe, 18:03:50 09.11.2015
 oakley sunglasses wholesale
I More folks must learn perceive this facet of the story. I cant imagine youre no more standard because you since you positively have the gift.
oakley sunglasses wholesale http://www.2015cheap-oakleys.com
Zapsal: yhnwvw@gmail.com, 02:00:03 18.11.2015
 zaDljNiMKqnDUB
b7kxz1 It as not that I want to replicate your web-site, but I really like the design. Could you tell me which design are you using? Or was it especially designed?
Zapsal: RDFlOJsrwORD, 09:50:43 28.11.2015
 lhxJHLVvC
p63XGC wow, awesome blog post.Really thank you! Awesome.
Zapsal: QwnTIMeC, 17:03:07 28.11.2015
 cheap ray ban sunglasses
http://www.outlets-coach.us.com/ coach factory
http://www.raybanussales.com/ ray bans on sale
http://www.cheapraybansales.net/ cheap ray bans
http://www.2015ray-bansales.com ray ban sunglasses

cheap ray ban sunglasses http://www.rboutlet2015.net/
Zapsal: jekrvcakee@gmail.com, 23:38:44 26.12.2015
 RLMYZtGZO
FczexL
Zapsal: QoRMwEoy, 03:58:07 01.01.2016
 bOLoqBBo
FY1Vi6
Zapsal: urJetsnwrusgLKk, 08:53:29 01.01.2016
 
LKK
Zapsal: s h i r l e y g . u o s 8 8 . 8 @ g m a i l . c o m, 11:15:10 25.01.2016
 YhYYAdjVWyPzCVAdIW
XcY24B I really liked your blog article.Really looking forward to read more.
Zapsal: rlsUMeazXYYOOenPfnL, 15:54:53 30.01.2016
 IJFjdylcMMM
t54e0I Tetraed LIMS logiciel de gestion de laboratoire Sern amet port gaslelus
Zapsal: orZdgvzzOISkYD, 21:27:24 29.02.2016
 QSqrjOUFUIoQFyK
IL7gvu This is one awesome blog post.Much thanks again. Will read on
Zapsal: hbRiEVifViaBgL, 03:17:26 01.03.2016
 arPlhxRv
FtX7vL location where the hold placed for up to ten working days
Zapsal: opTDDKEFSqSRvo, 09:49:43 31.03.2016
 VcMsHQKgPKNJmv
3uhfXb This unique blog is really awesome and also factual. I have found helluva interesting tips out of this source. I ad love to return over and over again. Cheers!
Zapsal: QtnwaGGuZPYXsyalLj, 15:51:35 31.03.2016
 pXjkSIhPWSiSxJrIKMl
qH0KjN Really enjoyed this article post.Really thank you! Keep writing.
Zapsal: tCkbYtOYXVesodyLXw, 06:26:30 06.04.2016
 ZuzYdxFNg
ElKZvb I think this is a real great blog post.Thanks Again. Really Cool.
Zapsal: YPfVmvMNZ, 10:16:06 06.04.2016
 KuAbiEXKwQJNJhK
Yeah bookmaking this wasn at a high risk decision great post!.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: qHhffOgNApBe, 23:49:28 13.05.2016
 DVYGzNwaffCMbHilW
sS7Yhr Your style is really unique compared to other people I ave read stuff from. I appreciate you for posting when you ave got the opportunity, Guess I all just bookmark this blog.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: tGLCOpdkr, 09:37:37 16.05.2016
 ICVFimldq
DzJIby Thanks again for the blog article.Thanks Again. Awesome.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: MeYMuRdGPPc, 07:29:55 06.07.2016
 PeAbuMjOZrHMvAQqBB
8D1DHu that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: CIsMKkfAuDXPGWOHt, 00:44:07 04.08.2016
 ENqyAxKYpjPM
zjadu9 Tumblr article You are a very intelligent person!
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: pGdYVsTnlVKGd, 01:23:15 11.10.2016


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Němá barikáda, 9+/10-
 Databáze cest:
Všechny cesty (127293)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Dar Moře IXa Drábské Světničky
Kurze Kante VIIa Grosser Zschand
Nordost-Weg II Grosser Zschand
Ost-Weg VI Grosser Zschand
Nordostriss IV Wildensteiner Gebiet
Nově komentované:
Pokora IXb Prachov
Labutí Píseň 9+ Holštejn
Cesta Sv. Vladimíra VIIa Hrubá Skála
Jerónino 7a Siurana
Cesta Sv. Vladimíra VIIa Hrubá Skála

 Nově v diskusi:
Re: Hledá se bouldermaka | Montana titulka | Ten Jaryn je ale čur.k.. | Re: Hledá se bouldermaka | Re: Dětský sedák na tetíně | Re: Montana - titulka | Re: Hledá se bouldermaka | Re: blbec ztratil sedák.... | Re: Hledá se bouldermaka | Re: Montana - titulka |

 Nové komentáře:
Re: cena gutha-jarkovského? | Re: Gratulace | Re: cena gutha-jarkovského? | Re: smazane 'prispevky' | Re: smazane 'prispevky' | Re: smazane 'prispevky' | Re: smazane 'prispevky' | Re: smazane 'prispevky' | Re: projektovy lezeni je proste stres | Re: smazane 'prispevky' |

 Kde to vře:
Video: Jeden den s Ivou Vejmolovou (54)
Nabíjecí čelovka Fenix HM50R pro lezce (39)
Martin Stráník: rozhovor nejen o závodní sezóně (30)
Jak jsme byli na závodech v Boloni (24)
Adam Ondra má od olympioniků prestižní cenu Gutha-Jarkovského (19)
Tohle se mi přeci nemůže stát! (19)
Český pohár v lezení na obtížnost 2018 v Písku (17)
Piolets d'Or 2018 v předvýběru jsou 2 x horolezci z Česka (13)
Vyjádření pořadatelů boulderzávodů (12)
Stevie Haston- druhé 9a (9)

 Nově v inzerci:
Parťáka na hory | Parťáka na hory | Výškové práce | Radotín Tetín | Statická lana 25 - 29m | Dynamická lana 20 - 26m | sanace,nátěr | SPZ v Jure | Parťák | Nález na Malém Rabštejně |

 Anketa:
Mám zájem o koupi průvodce:
 1 jeden díl: Severní Morava 
 1940 
 2 jeden díl: Východní Morava 
 1560 
 3 jeden díl: Jižní Morava 
 1511 
 4 dva díly: Východní a Jižní Morava 
 1461 
 5 dva díly: Severní a Jižní Morava 
 1445 
 6 dva díly: Severní a Východní Morava 
 1504 
 7 všechny tři díly 
 1641 

Cestovní pojištění
na lezecké zájezdy:

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.