LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jasně že mám dobrej štand holka! Jistím tě za pěknej strom (pssst) -eček :)
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest knihy Drama před objektivem 18.9. v Praze
Nová kniha Drama před objektivem
Nový boulder průvodce po Moravském krasu pokřtěn

Závody
SP Kranj (29.09)
Zlatá lezečka pohár všestranného lezce (05.10)
ČP mládeže obtížnost Choceň (13.10)

Žebříček
Cesty:
27.Hyžný 10247
28.Večeřová 10238
29.Janošová 10238
Bouldry:
27.Karban 9300
28.Pilka 9300
29.Štumpolt 9253
Hory:
28.Sk 1516
29.B. 1516
30.Štefan 1466

Výsledky
MS mládeže Moskva (09.08)
SP Briancon (20.07)
SP Villars (06.07)

Deníčky
4552 lezců
713194 cest
Nové přelezy:
Jedna Ruka 10-
Carabosse 8+/9-
Schneeflit 9-
Amphibient 9+/10-
Holyfield 10-
Berlin Cal 10-
Dynamisch 9+/10-
Ringbandsc 9+/10-
Die Stills 9+/10-
Kombinatio 9/9+

Stěny
FreeSolo - Lezecká stěna - Praha
ZŠ Jihlava - Jihlava
Ymca - Krásné Březno

Prodejny
KIWI - svět map a průvodců - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Green sport s.r.o. - Uherské Hradiště

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

International Trad Sandstone Meet

Adršpach 2012

smallV polovině září (16.-23.9.2012) hostily Adršpašsko-teplické skály a přilehlý Křižák mezinárodní lezeckou společnost: Sedmnáct lezců z Finska, Švédska, Polska, Rumunska, Holandska a Belgie sem přijelo na pozvání Českého horolezeckého svazu, seznámit se s lezením na slavných a současně obávaných českých píscích.

Zorganizování akce bylo inspirováno mezinárodními lezeckými setkáními British Mountaineering Club a iniciováno Radkem Lienerthem, který se akcí BMC několikrát zúčastnil a navrhl, že bychom obdobnou akci mohli uspořádat i u nás.

ČHS by nedokázal tuto akci zorganizovat bez pomoci řady svých členů. Poděkování tak patří zejména lezcům, kteří „hosty“ po celý týden provázeli, vybírali a lezli s nimi ty nejzajímavější cesty Adršpašsko – Teplické oblasti. Vše dokázali zorganizovat ve svém volném čase a s omezenými finančními prostředky, tedy za podmínek, které nemohou konkurovat již zmíněným akcím BMC. Poděkování tak patří také firmám a institucím, které akci podpořily: Obci Adršpach za volný vstup do skalního města, Tendon sadu nepostradatelných smyček pro každého z účastníků a Rock Empire za expresky.

logo Tendonlogo Rockempirelogo ČHS


Na programu bylo samozřejmě hlavně lezení, ale čas byl i na promítání pískařských i jiných filmů a obrázků a povídání, např. s předsedou SHS James Igorem Kollerem, který své vyprávění o prvovýstupu Hrana Kalamárky doplnil tím, že před přednáškou cestu 35 let od prvovýstupu RP přelezl.

Reakce zahraničních účastníků i těch, kteří s nimi pár dní či celý týden na Broumovsku strávili, jasně ukazují, že International Trad Sandstone Meet se povedl, a že podobná akce, ať už v této oblasti nebo např. v Labských pískovcích, stojí za opakování a je zajímavou prezentací pískovcového horolezectví mimo hranice České republiky. Předběžně se v tuto chvíli uvažuje o zorganizování akce v obdobném rozsahu v roce 2014.

Tolik suchá fakta a teď už snad i trochu více o tom, co se v průběhu týdně dělo a lezlo z pohledu jednoho z hlavních organizátorů.
Když jsem po třetí návštěvě lezeckého meetingu BMC ve Walesu zase poznamenal, že uspořádat takovou akci pod hlavičkou ČHS na pískovci by byl záslužný čin pro propagaci jak pískovcového lezení tak ČHS, byl jsem po zásluze potrestán a spolu se Zbyškem Česenkem pověřen organizací obdobného podniku.
Velmi šikovným manévrováním v podobě zmizení do Chamonix na letní sezónu se mi podařilo přesunout hlavní tíhu přípravné fáze na sekretariát, a hlavní přípravnou činnost v Ádru na bedra Zbyška. Tímto jim budiž vyřčen nehynoucí dík, protože já si už mohl přijet pouze slíznout smetanu v podobě zkoordinování lezců z ČR jako hostitelů a sedmnácti účastníků celkem ze sedmi zemí.


Adršpach – výhled z Cherubína
foto Zoban

Jak jsem již zmínil, hlavním cílem uspořádání této akce bylo představit lezcům z ciziny tradiční pískovcové lezení, ukázat, že písek nejsou jen nějaké „totální vraždy“ a že je možné lézt i velmi pěkné, zajištěné nebo dobře zajistitelné cesty pro radost. I díky počasí, které nám krom středečního propršeného dne vyšlo vstříc, se tento cíl podařilo naplnit. Neopomenutelnou zásluhu na tom mají všichni čeští lezci, kteří se na zajištění lezeckého programu podíleli, zejména Oťas Srovnal a Tom Vidlák, kteří strávili spolu se mnou v Ádru celý týden, a pak řada dalších jako Zbyšek Česenek, Vojta Dvořák, Pete Blahna, Tomáš Pýcha, Pavel John, Pavla, Kuba Rak a další, kteří se v průběhu týdne účastnili na programu v maximálním možném rozsahu vlastního volného času.


Adršpach ze Starostové
foto Jonas Wiklund

Den první – neděle 16.9.2012


Neuvěřitelné se stalo skutečností, všichni účastníci se sešli v Ádru v penzionu Adršpach, ubytovali se v příjemných chatkách a hurá na večeři.
Decentní zahajovací večírek jsme zrealizovali u Peteho v Tunelu a po předání pozorností od partnerů meetingu (TENDON a ROCK EMPIRE) jsme zahájili představením oblastí, v nichž se poleze – tedy Křižák, Ádr a Teplice.předání dárků od partnerů meetingu – TENDON a ROCK EMPIRE
foto Zoban

Následovalo několik filmů, z nichž nejvíce zaujal Špátův Okamžik radosti, zejména historické záběry výstupu na Hlásku, stavění na Velrybě a hlavně duch filmu vyjadřují dle našeho soudu to, co v pískovcových skalách hledáme nejčastěji a je úplně jedno jestli v tradičních nebo moderních sportovnějších cestách. Večer jsme pak zakončili několika kratšími Polákovými filmy z prvovýstupu Napříč Saharou na Mauglího nebo například unikátní film z pokusu o Kienovu houpačku z Konšela do přelanění mezi Starostou a Starostovou. Rozhodně zajímavé videjko po jehož zhlédnutí bych neporučoval o něčem podobném ani uvažovat.


největší úspěch slavil Špátův „Okamžik radosti“
foto Frenk Penders

Den druhý – pondělí 17.9.2012


Ráno se rozdělujeme do skupinek a podle domluvy se vyráží například za pískovnu do Ádru (Zbyšek se skupinou z Beneluxu), Himálaje (Vojta a Oťas s rumunskou skupinkou), Tom si bere severské družstvo, já reprezentanty z Polska a vyrážíme na Křižák.
Podle schopností začínají hosté i vyvádět a někteří taky zkoušejí první lety s bezpečným přistáním, jako například Alexandru na Mušketýrské.
Pro sportovněji laděné mladé reprezentanty z Polska nejsou klasiky v podobě Královské klenotnice na Krále nebo Krajkové problém.

Karolina

Dvojče, Křířový vrch, leze Karolína, foto: Zoban

Odpoledne se porůznu potkáváme v Ádru, kde Zbyšek s Michaelem, Frenkem a Stijnem vylezli na Starostu, Tom protáhl severské kluky na Milenku cestou Přes Fichtli a byla docela sranda poslouchat jak je při jejich vyvádění navigoval. No a my jsme vylezli Mileneckou cestu s variantou do Pilířové na Milence a přeskokem na Milenku.


Kuba v přeskoku na Milencích
Foto Adam

Vzhledem k tomu, že se některá družstva trošinku zdržela na sestupu, jsme museli lehce posunout večeři, ale myslím, že to nikomu nevadilo. Navíc, někdy prostě musíte fotit a když pak výsledek stojí za to.


cestou ze skal
foto Frenk Penders

Večer pak proběhlo představení dalších pískovcových oblastí České republiky a jejich specifik. Takže jsme se prostřednictvím promítání podívali i na Prachov, do Českého ráje na Sedmihorky nebo i na Sušky a Pantheon.

Den třetí – 18.9.2012


Jelikož předpověď na středu je nejistá, či spíše nabízí Restday, jde se na 100% do Ádru.
Severské družstvo s Tomem začíná klasikou na Starostu a pak pokračují i klasiku na Starostovou. Polská skupinka se mnou jde nejprve na Džbán, kde si Janebovu vytáhnul Kuba a pak jsme vylezli pár kratších věcí kolem jako Matakyt, Bakchuse nebo Blues.


Jendrzek v Blues pro bláznivou holku
foto Zoban

Po tomto rozlezu proběhl přesun na Starostu, kdy se k nám přidal ještě Kuba Rak a tak jsme se mohli rozdělit. Družstvo Kuba, Kuba a Adama vylezlo Hranu na Štěpánku. My jsme ve dvou dvojkách vylezli na Starostu a s Tomem, Jonasem a Stefanem a za nimi Heikki s Perthu vylezli Starostovou.


kluci v nástupu do Starosty
foto Zoban


Heikki v dolezu Starostové
foto Jonas Wiklund

Než kluci dochystali přelanění na Starostové, vylezli jsme s Karolinou Slunovrat. No a pak už se jen přejíždělo na Starostu a Starostovou, užívalo se neobvyklého výhledu a něco zážitků i pro turisty.


Slunovrat ze Starostové
foto Jonas Wiklund


přelanění
foto Jonas Wiklund

Než stihnul Kuba Rak s Pavlou a Adam s Kubou dolézt na vrchol Starosty, my jsme ještě vyběhli Kampáňovou cestu na Cukrovarák a pomalu, ale jistě se začalo stmívat. Než jsme sundali lana a všichni doslaňovali tak byla tma jako v pytli a čelovka byla na děvět lidí jedna. Naštěstí baterka na telefonu počet světelných zdrojů navýšila, takže jsme zvládli pobalit a dorazit na večeři jen s drobným dvacetiminutovým zpožděním.


dolez Kampáňové cesty na Cukrovarák
foto Zoban


večer v Ádru
foto: Jonas Wiklund

Večerní slideshow zajistil Pýchin, který promítnul záběry z putování a lezení po Austrálii a Tasmánii. Byla to směs jak tradičního tak sportovního lezení a určitě se jedná o kousek světa, kam by se stálo za to podívat.

Den čtvrtý – 19.9.2012


Ráno prší, až se dokonce chvílemi dá říct, že leje, takže místo lezení vyrážíme na okruh Teplickými skalami a odpoledne Ádrem. Různé tipy na věže a cesty, no a hlavně dobré praktické cvičení z angličtiny, kdy překládat názvy některých věží a zejména cest, toť takový lingvistický oříšek.
Večer máme trochu klasiky, kdy výběr z těch nejzajímavějších širočin a klasik Adršpachu a přilehlého okolí promítl Jóny.

Den pátý – 20.9.2012


Obloha jako vymetená, takže se jde zase naplno lézt. Někdo do Teplic, někdo do Ádru a někdo na Křižák.
Na severském družstvu je vidět, že se kluci klasik a hlavně spár nebojí a dávají jak Převislou cestu na věž Přátelství, tak hlavně Prásknutí bičem na Věž Jardy Berana.


Teplice, leze Oťas Srovnal
foto Jonas Wiklund

Kuba Rak s polským repre strávili pěkný den na Křížáku, kdy oblézali hlavně sportovnější sektory Rokoka, Květnové a další.
No a my jsme vyrazili do Ádru lovit nejen zážitky, ale hlavně trochu fotit. Pokud si myslíte, že znáte Ádr a nový výhled vás už nemůže překvapit, doporučuju věž Lájoš. Trochu dobrodružný přístup, lezení tak celkem normál, ale výhled z vrcholku…


Adršpach, na vrcholu Lájoše
foto Frenk Penders

Pak jsme pokračovali hned vedle, kdy nejprve si Frenk i s foťákem vylezl údolní na Pyramidu a pak jsme lezli Přímou variantu Faraonovy hrany na Ramsese, kterou si Michael vytáhnul jako svoji první cestu na prvním.


Faraonova hrana na Ramsese
foto Frenk Penders


Michael a Frenk na vrcholu Ramsese
foto Zoban

Po trochu sportovnějším lezení bylo načase dát i nějakou pěknou klasiku. Volba tak padla na Cherubína přes Adama a Evu. Nádherný úzký komínek, nepříjemný přeskok, který je možné přepadnout a přelézt (naštěstí pro kotníky) a na závěr excelentní rajbásek. Smyčky netřeba, dáte maximálně dvě.


Frank v úzkém komínku Adama a Evy
foto Zoban


dolezový rajbas na vrchol Cherubína
foto Zoban

Během výstupu na Cherubína jsem kolem nás slyšel tlukot rouráku a tak jsme se šli s Michaelem a Frankem podívat kdo a jak to tu „škodí“. Samozřejmně kdo jiné než Mocan a Cikán, takže kluci měli o zážitek víc nejen ze setkání s legendami lezení na písku, ale hlavně je viděli i při jejich nejoblíbenější činnosti, tedy jak říkají „dělání kvaků“, otevírání nových cest a nových věžiček.
Asi nejlíp to vystihnul Michael, který znovu letos po deseti letech práce v managementu velkých firem začal lézt.
„Víš v Holandsku je lezení pouze sport, každý kdo leze, leze aby lezl líp, těžší věci a tak. Ale tady se leze, aby se lezlo, je úplně jedno co, hlavní je být venku a dělat to co tě baví.“
Je pozoruhodné, jak některé věci, které jsou pro nás samozřejmé, mohou být pro jiného neobvyklé. I o tom jsou akce jako tento meeting.


vrcholovka na Cherubínovi, kolik lezců ji už drželo v rukách,
kolik zážitků a dobrodružství je v jejích zápisech ukryto

Večerní promítání si připravit Tomajda a tak bylo fajn sledovat kontrast mezi tradičním pojetím pískovcového lezení v podobě předchozí prezentace Jónyho a Tomajdův sportovnější přístup.
Vlastně si myslím, že tento meeting byl prospěšný i pro české lezce, protože se tak setkala a spolu lezla i řada lidí, kteří by na sebe za obvyklých okolností s největší pravděpodobností nenarazili. Současně bylo vidět i různost našich názorů a přístupů, kdy společný je cíl a to trávit co nejvíc času ve skalách a lézt. Těch cest k tomuto cíli a forem je mnoho a to je na tom asi to nejlepší.

Den šestý – 21.9.2012


Podle předpovědi to vypadá na poslední den lezení. Skoro všichni jdou do Teplic, jen Tomajda s Poláky jdou zkoušet nějaké nové projekty v Ádru.
Začínáme ve vstupním obvodu. Údolka na Vladimírka je pěknou vyrovnanou cestou, jen kruhy se klukům zdají trochu daleko, takže si ji raději nechávají jen na druhém.
Jonas a Stefan se pouštějí do Převislé na Věž Přátelství a pak si nechali něco i na příště, když se raději rozhodnul ustoupit pod kruhem Údolky na Hlásku.


Michael drtí chyt na Vladimírkovi
foto Zoban


Stefan v Převislé cestě na Věž přátelství
foto Jonas Wiklund

Tom oblezl lehčí cesty na Kanci, Herynkovi a Chrámovkách spolu s Alexandu a Elenou. Kdy zejména Třetí komín byl pro ně impozantním zážitkem.
Oťas se vydal do Bojogéna a pak dále dozadu na Stroboskop, Gotickou hranu a další perly Teplic.


Oťas v Bojogénovi – varianta Porco Dio
foto Zoban

Po sportovnějším rozlezu na Vladimírkovi, chceme dát s kluky zase nějakou klasiku. Už mnohokrát jsem prošel pod Údolní cestou na Žezlo a vždy se mi to zdálo moc do kopce, moc vlhký, nějaký divný a tak. Tak proč ne dnes.
Za chvilku už sedíme tři u prvního kruhu, trošinku sakrování kolem třetího a ke čtvrtému, holt UFA jsou dole v batohu a už se dobírá na vrcholu. Překvapivě „Hore zdar“ a nádherný výhled na Chrámové náměstí po vylezení cesty od „pana Lezce“.


Frenk v první délce Údolní cesty na Žezlo
foto Zoban

Pak už nastal zlatý hřeb pátečního programu, kdy dorazil Igor Koller a vydali jsme se pod Hranu Kalamárky.
Frenk se usadil s foťákem, já vzal jištění a Igor hranu vyběhnul jako nic. Přesněji nejen, že vyběhl, ale celou cestu si dokonale užíval. Když vidíte někoho lézt a z každého jeho pohybu čiší radost ze života, struktura každého chytu se přes bříška prstů přenáší až do lezcových myšlenek. Vidíte, že pro lezce existuje jen příští chyt a příští krok, život na max v každé vteřině. Pak si takový výstup dokážete užít i v pozici druholezce a jističe. Jak bych tak řekl, bylo mi ctí, národním svátkem a jedním z nejpozoruhodnějších lezeckých zážitků si tuto cestu spolu s Igorem vylézt.
Prý to za těch 35 let od prvovýstupu nějak zlehklo, aby taky ne, když před 35 lety neměli v Bratislavě Vertigo. Zápis do vrcholovky a výhledem na podvečerním slunkem zalité Chrámové náměstí jsme se rozloučili s Teplicemi.


Igor odlézá převis kolem druhého kruhu, který byl dodán v devadesátých letech,
prvovýstup byl vylezen bez něj
foto Michael Kleinjan


Hrana Kalamárky je úžasnou cestou, Igor v horní části cesty
foto Frenk Penders

Večerní promítání historických záběrů z písku, ale také například legendárního prvovýstupu Cesty přes Rybu a hlavně Igorovo poutavé vykládání, to vše připravilo nezapomenutelný večer.
Současně také účastníky přijel pozdravit Zdeněk Hrubý, kterému bohužel pracovní povinnosti nedovolili se účastnit na lezeckém programu.

Den sedmý – 22.9.2012


Ráno bohužel prší, takže dáváme ještě pokus s přejezdem na Hejšovinu, ale ani tam není líp. Každopádně pěkná prochajda a obhlédnutí jiného typu lezeckého terénu.
Večer v Tunelu je závěrečná párty s živou hudbou a mám pocit, že někteří účastníci přímo z tohoto večírku odjížděli ráno na letiště nebo auty domů. No všichni se domů v pořádku dostali, živí a zdraví, takže dobrý.

Co závěrem? Snad jen poděkovat všem, kteří se na organizaci podíleli a pomohli ke zdárnému průběhu akce. Rádi bychom pak obdobnou akci zorganizovali za dva roky znovu. Možná úplně nejlepší bude dát na závěr krátké slovo účastníkům akce a jejich dojmům.:

The international climbing meet in Adr gave me a unique insight into the traditional climbing in the Czech Republic. I would never have traveled here on my own to explore the sandstone towers due to their reputation of dangerous climbing. Now I have learnd that the climbing is both dangerous and beautiful.
Stefan

This meeting gave me an exceptional view over an area that I have only seen in pictures before. The tradition and strict ethics made me think about our own ethics in climbing in Finland. Meets like this offer me a unique possibility to climb in new areas with local climbers who really know the place and the history. Slideshows gave an deeper look into subject and were very much liked and good quality. Although I was quite terrified at first, i can understand Ota’s Phrase, [It’s not so much about protecting, but climbing].
Heikki

You don’t have often possibility to climb traditional, old, classic routes (or You may don’t even know about those). Climbing in sandstone can be sometimes difficult or dangerous. Because it’s not so popular it isn’t easy to meet people in the rocks. Now imagine situation when You have all those things together- climbing in old sandstone area, with locals, who can take You to the most classic (sometimes hidden) routes. Imagine touching the history and meeting real traditional climbing- without chalk but with some slings. If You still can’t You must come to the International Trad Climbing Meeting in Adrspach! That’s all what it is.
Karolina

Beein here in Adrspach gave me the opportunity to experiecnce climbing in sandstone exceptional traditional classic on crack, offwit crack, chimneys, slaby, routes protected by knotes and very few rings . I was impresed by the respect that the local climbers have to the traditional climbing in sandstone, good etic to keep the rock intact. Unique experience that opened my mind and see climbing in a new good perspective. Thank you for this meeting!
Diana

Yesterday I had the opportunity to climb Kalamarka route on the Church wall in Terblice. Climbing legend Igor Koller repeated his 35 year old route during the amazing Sandstone meet in Adr. The excellent guides of the Czech mountaineering association gave me the opportunity to climb as second during this historical repetition. I was proud to congratulate Igor with his climb and share a big thanks to the team of guides. I’m grateful to have been here and I’m definitely returning with a team of talented climbers of www.goodclimbing.nl from the Netherlands to teach them about clean and fair climbing.
Michel KleinjanRadek Lienerth   [úpravy] 07:00 17.10.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ?07:26:55 17.10.2012
Hezké, jen nechápu jedno: V pravidlech ČHS pro písek a ve vyjímce pro Ádr se píše, že se nesmí lézt po mokré skále, na Skalních oblastech je uveden podešťový limit 48 hodin, takže to zřejmě vyschlo hodně rychle, když 4. den lilo a 5. den se vesele lezlo
Kachnaodpovědět 
 Re: ?08:36:35 17.10.2012
Prset prestalo uz ve stredu v poledne a diky vetru to schlo velmi rychle. Nicmene je pomerne obvykle, ze v tuto rocni dobu uz nektere cesty nevysychaji vubec, coz je videt i z lezenych cest, kdy se od ctvrtka lezli prevazne cesty po hranach a na otevrenem prostoru.
Radek
zobanodpovědět 

 Adrsbach Bergführer08:42:51 17.10.2012
Dobře Kuba!
martanodpovědět 

 Akce ČHS a maglajz08:46:36 17.10.2012
Nevím, možná špatně vidím, ale přijde mi zvláštní, že na mezinárodním lezeckém meetingu podporovaném ČHS se lezlo v klasické oblasti s maglajzem. Pak jednou přijedou zahraniční borci sami za sebe třeba na Hrubici nebo Prachov a budou nepříjemně překvapeni reakcí místních lezců.
v.ještěrodpovědět 
 Re: Akce ČHS a maglajz09:13:37 17.10.2012
:D jestere ser na to uz...jedinej mistni lezec kterej jim na to neco rekne budes asi ty
m.odpovědět 
  Re: Akce ČHS a maglajz10:21:53 17.10.2012
Akce je podporovaná ČHS a leze se VIIIa s mg?? Kde to jsme? Za tradici nestojím, tak pevně jako Ještěr ale VIIIa snad vylézt lze.
 Jedlaodpovědět 
 Re: Akce ČHS a maglajz09:31:47 17.10.2012
Možná špatně vidím, ale maglajzák na zadku má i Koller!

Jo jo. Trad meeting na pískovci by asi neměli organizovat Zoban, Tomajda a jim podobní.

Jinak to vypadá, že všichni krom Poláků a Čechů jsou ochotni i schopni lézt podle pravidel. To je skutečně smutné.
Šáfaodpovědět 
  Re: Akce ČHS a maglajz10:09:35 17.10.2012
Je směšné, když někteří proklamují, že se těžké cesty nedají na písku lézt bez magnézia a že mágo ano, ale jenom v těžkých cestách, a potom ti samí lidé magnézium běžně používají i na klasických cestách...
Petr Zouharodpovědět 
  Re: Akce ČHS a maglajz10:22:35 17.10.2012
S tim mágem by měli jít do pi...
Petanodpovědět 
   Re: Akce ČHS a maglajz10:32:09 17.10.2012
Holt kdo chce psa bit, bilou hul si vzdycky najde :-).

Pokud by mel nekdo zajem pomoci s organizaci obdobne akce v roce 2014, napiste prosim na muj mail. Kazda pomocna ruka vitana.

Radek
zobanodpovědět 
    Re: Akce ČHS a maglajz12:28:53 17.10.2012
Zobane, je platný zákaz používání Mg na písku nebo není? Změnilo se něco do poslední VH, kde se zrušení zákazu neprojednalo?
Raškinodpovědět 
     Re: Akce ČHS a maglajz13:14:36 17.10.2012
asi takhle:
A) mg není paušálně zakázán (interními pravidly ČHS čili spolku na úrovni svazu zahrádkářů).
B) zákaz může být vysloven "státní správou" (tedy zde správa konkrétní CHKO, NP a podobně kde se konkrétní šutr nachází)
C) nebo může být vysloven takzvanou vrcholovou komisí (oblastní), což je ovšem závazné na úrovni zásad pro zalévání pastiňáků které vysloví okresní komise zahrádkářského sdružení - dejme tomu že pastiňák vypěstovaný v rozporu se zásadami nemůže dostat cenu na národní zemědělské výstavě.

pro ádr a teplice tady platí bod B)
Lukas B.odpovědět 
      Re: Akce ČHS a maglajz13:25:34 17.10.2012
Lukáš B. to dobře pojmenoval.
Hromisodpovědět 
       Re: Akce ČHS a maglajz15:10:21 17.10.2012
Stav B je absolutne vyhovujici pro 99% lezcu v Adru a okoli .Vecer v hospode se MG neresi a 99% chodi v partelske atmosfere na panaka a rozahzuji rukama ,co, kde a jak vylezli . 1% procento tu resi MG neustale. Jen to tu na Lezci. A tak to ma byt . Vyplacte se tu , jsem rad ze ve skalch je pohoda a klid.
odpovědět 
        Re: Akce ČHS a maglajz15:34:33 17.10.2012
fakta:
- mg je v této konkrétní oblasti zakázáno oficiálním dokumentem "rozhodnutí o vyhrazení...".
- na akci podporované (sponzorované?) ČHS byla porušována interní pravidla a "rozhodnutí".

spekulace:
- v hospodě se neřeší (ostatně, koho by to bavilo se každej večer poprat s nějakým agresivním pablbem - z té či oné strany)
- i nejzarytější antimg bojovníci stanou v němém obdivu a zatleskají při špičkovém výkonu s mg (to ovšem není osma ani devítka, notabene čtyřicet let stará)
Lukas B.odpovědět 
         Re: Akce ČHS a maglajz09:53:26 18.10.2012
Kdo je ten Lukas B.? Ze si tu dovoluje dávat výklady pravidel, je to snad nějakej samosoudce? Je to jedna prostá věta. Používání magnezia je nesportovní a zakázané. Na to stačí první třída ZŠ!
odpovědět 
      Re: Akce ČHS a maglajz13:34:57 17.10.2012
Děkuji za vysvětlení, já se ptal, jestli někdo (Zoban) na poslední VH inicioval, aby se s patřičnými institucemi začalo projednávat o nových podmínkách, za kterých se může lézti.
Raškinodpovědět 
      Re: Akce ČHS a maglajz13:42:02 17.10.2012
Ono je v CHKO, NP apod. paušálně (no, ne úplně) zakázáno lézti, že? A jen v y v o l e n í mohou za určitých podmínek :D (členové horosvazu). A jedna z podmínek pro lezení v Ádru je, že se nesmí používat magnézium, cepíny, boty s tvrdou pdorážkou... A Zoban říká, já vám seru na vaše pravidla, jsou pitomá (něco jako, já vám seru na vaše rychlostní omezení v obci, já mám silné auto, nebudu přece jezdit v obci 50, to bych musel na jedničku :-D :-D Mně to hlava nebere :-(
Raškinodpovědět 
       Re: Akce ČHS a maglajz14:10:36 17.10.2012
tenhle výklad je trošku chybný. v podstatě všechny správy chko víceméně pomalu směřují k tomu, že povolení není vázáno na nějaké členství v klubu zahrádkářů (pravda je, že v některých výjimkách, vyhrazeních a povoleních to ještě tak nějak z tradice straší - i pro ádr a teplice - tam je to ovšem jaksi polovičatě a týká se to hromadných akcí a výcviku)
Lukas B.odpovědět 
        Re: Akce ČHS a maglajz14:23:09 17.10.2012
To je ovšem dobře, ne? :-)
Raškinodpovědět 
        Re: Akce ČHS a maglajz09:53:12 18.10.2012
Kdo je ten Lukas B.? Ze si tu dovoluje dávat výklady pravidel, je to snad nějakej samosoudce? Je to jedna prostá věta. Používání magnezia je nesportovní a zakázané. Na to stačí první třída ZŠ!
odpovědět 
         Re: Akce ČHS a maglajz10:19:06 18.10.2012
Kdo je ten Lukas B.?
vždy mizerný lezec, aktuálně je rád když vyleze čtyřku. letos asi deset cest na písku s průměrnou obtížností okolo trojky. převážně s dětmi.

Ze si tu dovoluje dávat výklady pravidel, je to snad nějakej samosoudce?
samosoudce rozhodně nejsem. akorát mi připadá fajn uvést fakta a nějaký kontext. aby třeba ti, kteří nesledují debaty desítky let měli šanci se trošku zorientovat kdo a jak moc kecá.

Je to jedna prostá věta. Používání magnezia je nesportovní a zakázané. Na to stačí první třída ZŠ!
no na takhle paušální prohlášení skutečně stačí první třída ZŠ. nesportovní to (asi) je, ale na úrovni nesportovního používání na závody neschválených plavek při rekreačním plavání v rybníce. zakázané (tedy skutečně natvrdo zakázané nějakým obecně závazným něčím) je to jen někde (v ádru a teplicích ano).


 Lukas B.odpovědět 
 Re: Akce ČHS a maglajz10:35:49 17.10.2012
Mohu te ujistit, ze pri predstavovani jednotlivych oblasti jsme se tomu venovali pomerne podrobne, stejne jako v diskusich mezi lezci.
Kdy nekolikrat zaznelo, ze mas oblasti prisne tradicni (Napr. Hrubice), kde se zakaz MG naprosto respektuje, oblasti smisene napr. Teplice, Adr, nebo oblasti v nichz bohuzel lidi pouzivaji MG i na ctyrkach jako je napriklad Krizak.
Jinak pokud se budes chtit pristi rocnik zucastnit v pozici tahace, napis mail, budume poteseni.
Radek
zobanodpovědět 
  Re: Akce ČHS a maglajz12:19:18 17.10.2012
oblasti smíšené jako ádr a teplice? mám ti sem zase fláknout odkaz na "rozhodnutí o vyhrazení"? buď jsi úplně mimo (což si nemyslím), nebo překrucuješ čili lžeš.
Lukas B.odpovědět 
  Re: Akce ČHS a maglajz12:26:24 17.10.2012
Hele Zobčo, když jsi se mě kdysi ptal, jestli bych v roli tahače na setkání nepůsobil, tak jsem ti to přislíbil, to že jsi toho nevyužil již není moje věc. Akorát, že já bych tam s Mg s těmi lidmi určitě nelezl, na to mě snad dobře znáš. Takže skonči s výhovorkami:-).
Vlkodpovědět 
   Re: Akce ČHS a maglajz19:19:05 17.10.2012
Asi měl Radeček strach, abys mu tam do Finů nevalil svoje chytrý keci :-)
Vladěnaodpovědět 
  Re: Akce ČHS a maglajz12:33:51 17.10.2012
Podstatné je, jaké povolení vyjednal ČHS s ochranou přírody. V Teplicích a v Ádru je MG ochranou přírody zakázáno a Zoban to velmi dobře ví.
Petr Jandíkodpovědět 
   Re: Akce ČHS a maglajz12:24:07 26.10.2012
Že bys zase poslal nějaký dopis?
Bídaodpovědět 
    Re: Akce ČHS a maglajz12:29:15 26.10.2012
Nikdy jsem žádný dopis neposílal
Petr Jandíkodpovědět 
     Re: Akce ČHS a maglajz12:34:34 26.10.2012
Já vim, jsou maily :-D
Bídaodpovědět 
      Re: Akce ČHS a maglajz15:38:50 26.10.2012
Ani na papíře, ani mailem ani ústně. Prostě nijak.
Petr Jandíkodpovědět 
       Re: Akce ČHS a maglajz19:12:13 26.10.2012
Ale posilal :-)
Radek
zobanodpovědět 
        Re: Akce ČHS a maglajz20:17:01 26.10.2012
Neposlal.
Petr Jandíkodpovědět 
         Re: Akce ČHS a maglajz20:29:16 26.10.2012
To je šupec:-DDD
Willhemodpovědět 
          Re: Akce ČHS a maglajz17:18:18 28.10.2012
Zatloukat, zatloukat, zatloukat... :-D
Bídaodpovědět 
           Re: Akce ČHS a maglajz19:58:46 28.10.2012
Lež, lež, lež... Stokrát opakovaná lež.. podle Goebelse? Josef by na vás byl se Zobanem pyšný.
Petr Jandíkodpovědět 
            Re: Akce ČHS a maglajz15:24:52 02.11.2012
Josefa nechte spát...
Olgaodpovědět 
  Re: Akce ČHS a maglajz13:45:10 17.10.2012
Bohužel Zobane není rozdíl, jestli se MG používá ve čtyřkách nebo v desítkách. Je prostě zakázané. A ti čtyřkaři se inspirují, mimo jiné, také u desítkářů, to je prostě fakt. Takže, bud vyjednat nové podmínky s CHKO, do té doby respektovat ty platné.
Raškinodpovědět 
   Re: Akce ČHS a maglajz14:11:26 17.10.2012
Používání MG pod tuším IXb nedoporučují ani změněná pravidla pískovcového lezení, ne? Jak je mají lezci respektovat, když na to serou ti, co jsou z čhs nejvíc vidět (a ještě to v klidu učí zahraniční návštěvy, čímž nemyslím Igora Kollera,ten určitě ví dobře, co dělá).
odpovědět 
 Re: Akce ČHS a maglajz12:52:21 17.10.2012
a co takle komerční nájezdy ceprů na měkkej písek Vašku ? řvát na maglajzisty pod záminkou ochrany písku a tradic to by ti šlo co...
Honzaodpovědět 
  Re: Akce ČHS a maglajz13:04:03 17.10.2012
Kdo podporuje zobana-toho mam za Onana!
Lucyodpovědět 
   Re: Akce ČHS a maglajz13:05:44 17.10.2012
Zobáčku zůstaň si na tý zaprděný moravě a nekurvi krásný český oblasti!!!
Tomáš V.odpovědět 
 Re: Akce ČHS a maglajz19:25:01 17.10.2012
Co tahkle poslat dopis na ČHS a žádat za vysvětlení, co to podporuje za akce?
Bonzákodpovědět 
  Re: Akce ČHS a maglajz22:35:25 17.10.2012
Jo! A rovnou poslat dopis i na CHKO!
odpovědět 
  Re: Akce ČHS a maglajz09:18:56 18.10.2012
Já bych už rovnou sesmolil udání a poslal to na UV KSČM, oni to zaarchivujou a pak po dalších parlamentních volbách až budou z ČHS sdružovat pod Svazarm, tak to těmto proti proletářským živlům sečtou.
Svazarmodpovědět 
   Re: Akce ČHS a maglajz09:51:54 18.10.2012
Jenže o tom co je "spravne" rozhoduje strana. Aby strana náhodou nerozhodla, že "spravne" je to mágo,když už se používá v hentej Západnej Európe. Sasko je Východná Európa v Západním Německu. Kolik tu bude naklikáno komentářů? 150 nebo 300?
odpovědět 

 Palec nahoru.09:13:37 17.10.2012
Parádní článek a pěkný fotky. Hezký.
Steveodpovědět 

 zupa12:42:30 17.10.2012
pekne. nebylo by i nejake video?
juraodpovědět 

 prásknutí bičem12:46:44 17.10.2012
Opravdu lezli prásknutí bičem? A jak jim to šlo?
Zřejmě dobrej oddíl.
zvědavecodpovědět 
 Re: prásknutí bičem13:10:12 17.10.2012
Ahoj, prásknutí sem s klukama z Finska lezl já. A jak jim to šlo sem čuměl. Napřed sem s nima lezl nějaké klasické širočiny v Ádru a to trošku bojovali. DO Biče borci nastoupili že se jim to moc líbí. Tak sem říkal, že jestli chtějí tak si můžou zkusit i prásknutí, ale že uvidí jak se jim to bude líbit až budou pod tím( samo sem jim řek, že kruh je pak až za hranou a po cestě určitě nezaloží). Heikki do toho vlezl tak, že vylezl Bič pak si asi 20 vteřin vyklepal pod převisem no a pak jako kdyby ta spára byla furt stejná jak první dvě tempa (a to není :-)) tak to prostě prošel až nahoru. Prostě úplně napohodu :-) mě pěkně padla brada :-)
TomVidlakodpovědět 
  Re: prásknutí bičem13:51:20 17.10.2012
Ahoj TomeVidlaku, dík za report. Klobouk dolu
před Heikkikim fakt borec.
A vy ostatní prudiči s maglajzem děte k šípku.
zvědavecodpovědět 

 ???13:39:18 17.10.2012
Pěkný no, ale pokud vím, na písku se nemá lízt s mágem... a tady je "skvělá" fotka Karolina namáčí ruce do pytle.... Zveřejňovat by se to nemuselo....
Nodpovědět 
 Re: ???14:02:43 17.10.2012
Co to zvatlas ?-) Drbe se na zadnici O:)
judovanaodpovědět 
  Re: ???14:53:59 17.10.2012
Podle mne by se mělo lezení bez MG chválit a odměňovat a ne jen nadávat na lezení s MG. Je to jako s dětma, pokud jim budet říkat nelízejte v zimě ocelové zábradlí ... Chce to mluvit hlavně o tom co se dělat má! Začal bych přičtením 10-20% bodů v bodování v deníčku na Lezci za cestu přelezenou bez MG.
Ondraodpovědět 
  Re: ???17:35:09 17.10.2012
Jo a ta bílá ruka je jako co?
Nodpovědět 
   Re: ???11:22:24 18.10.2012
kdyby jen ruka...
Ale to bily kolem vlasuu a tak.. to neni maglajz.... O:)
judovanaodpovědět 
    Re: ???09:18:21 19.10.2012
Jo, někdo to tady hezky vysvětlil, ale admini ho asi "demograticky" smázli :-D
odpovědět 
     Re: ???20:29:28 23.10.2012
To "vysvětlení" bylo sice trochu nechutný, ale ještě nechutnější je jak admini mažou komenty!
D.odpovědět 

 Tradicééé14:21:55 17.10.2012
Víte, co je podle mého názoru největší prasárna? Natlouct kruh velkej jak kráva, v něm si sedne jeden tradicionalista, druhej mu dřepí za krkem a třetí si druhýmu stoupá na remena, aby spolu vylezli pětku. Sranda je že jsou lidi na těhle trendech zamrzli. 
Jiříkodpovědět 
 Re: Tradicééé14:34:42 17.10.2012
Jenže tyhle tři týpci skálu opustí a kromě ztrhanýho mechu tam stopy po lezení nejsou moc patrné. Pak příjde "moderní" lezec,kterej každej náznak chytu přebarví včetněkruhu na bílo a tak to ještě dlouho zůstane.
Jedlaodpovědět 
  Re: Tradicééé15:20:38 17.10.2012
praesne tak , prebarvi ,ocisti od mechu zamaguje , aby tam ten mech na tom zasaditym podkladu chvilku nerostl . Pak prijde dest a zima a je vse pri starem . za deset let tam zase nekoho napadne lezt a vse se bude opakovat.
odpovědět 
 Re: Tradicééé15:30:41 17.10.2012
Možná jsou ta stará pravidla hloupost, ale platí. Co na to říci. Svolej svý kámoše a vyjednej jiná pravidla. Možná by se jiným líbilo sekat chyty, tak kde nejsou.
Raškinodpovědět 
  Re: Tradicééé16:34:37 17.10.2012
no sekani je snad neco jineho!!!.mas dost divný vchoutky ???
odpovědět 
   Re: Tradicééé17:00:13 17.10.2012
No je, ale třeba by si také někdo řekl, že mu současná pravidla nevyhovují, prostě JÁ chci sekat, chi jít tam, kde zatím nikdo nevylezl. Seru na vaše pravidla. Tady se vůbec neřeší, jestli MG poškozuje nebo chrání skálu. Chápeš? :-)
Jde o r e s p e k t o v án í pravidel v této komunitě. Zatím se nikomu nepodařilo přesvědčit ochranu přírody, aby povolila lezení s MG. Přece to nebudeme řešit tak, že budeme pravidla ignorovat. Nebo?
Raškinodpovědět 
    Re: Tradicééé18:11:00 17.10.2012
Pravidla o Mg respektuju z úcty ke klasice. Na ochranáře seru. Když vidím někoho prášit, nijak mě to nevzrušuje. Nikomu a ničemu neubližuje, ulehčil si to no a co. Problém Mg/neMg je podle mě kravina na úrovni že někdo přejde přes prázdnou ulici na červenou. Nesmí se to, ale je mi u pr., když to někdo dělá.
Michal Dodpovědět 
     Re: Tradicééé18:55:08 17.10.2012
Oznackovana cesta jde tezko lizt na poctivej onsajt.
odpovědět 
      Re: Tradicééé08:50:00 18.10.2012
Omagl. cesta jde létz OS celkem v pohodě...pravda, občas to mírně zlehkne, občas zase mírně ztěžkne (třeba když je tam 5 nebo 10 stejnejch dírek nebo lišt, všechny omágovaný..), ale není problém si lézt cesty, který mám na hranici a tam už to je stejně jedno...zdaleka každou nevylezu...a kdybych chtěl být super přísnej, tak nejde lézt OS cesty, kde jsou kruhy a borháky, nesmí tam být smice...hm OS - prostě cestu neznám a dám ji z první ...
Máčaodpovědět 
    Jde tu o MG?18:51:28 17.10.2012
Tak jsem si procetl diskusi, dekuji ze rozumne komentare. No k tem ostatnim si dovolim polozit otazku. Jde tu o MG??? Nebo si chce nekdo verejne zvolat, Zoban je curák?

Fajn, tak jsem. Ano jsem kokot, ktery se o neco snazi. Snazi se o neco na ukor sve rodiny, sveho osobniho lezeni, sve prace. Kdybych nechtel a neco, co asi nekteri jedinci nedokazou pochopit, mi to prinasi.

Takze Raskine, klidne si to naspis otevrene. Zrovinka od tebe je mi to uplne jedno, zejména pokud si nekdo udela tento zaver na zaklade tri fotek.

Kral byl bilej odspodu nahoru uz kdyz jsme k nemu prisli a v tu chvili mam tvrdit - tady se leze bez MG? Karolina si cestu po sobe zase pekne vycistila.

Ze ma Otas MG na zadku, kdyz leze Porco Dio na Chramovkach? Neni cesta nahodou za IXa? vis kolikrat si do MG sahnul?

Ze ma MG Kolerko na hrane Kalamarky? To uz si ani autor vlastni cesty nemuze rozhodovat v jakem stylu si cestu preleze? To jsme to opravdu dopracovali daleko.

Jinak kdyz jsem tedy takove prase, ktere leze petky s MG, promin na ktere fotce mam MG a kterou z cest jsem lezl s MG a kterou bez? Ty jsi byl v Adru a videl jsi nas?

Kdyz ti jde o dodrzovani pravidel, tak promin Raskine, ale ja mozna nekdy porusuju pravidlo o pouzivani MG a i to v uplne stejnem rozsahu jako vetsina aktivnich lezcu. Pred temi, co lezou striktne bez smekam a maji muj obdiv, ale zpravidla lezou trochu jine cesty nez ktere si vybiram ja.
Nicmene myslim ze pouzivani MG je vyrazne mensi porusovani zakona nez napriklad cerne vodeni bez odpovidajici pojistky odpovednosti. Presneji komercni cinnost na prukaz instruktora CHS.
Co je vetsi pruser?

Tot z me strany vse a jak rikam, budu velmi potesen, pokud nekdo z pritomnych strazcu piskarske etiky projevi svuj zajem pri organizaci meetingu za dva roky. Prostor k prezentaci sveho nazoru urcite dostanou, stejne jako jej dostane Tomajda nebo Marousek. Nasim cilem neni predstavovat skanzen, ale zivouci lezeckou kulturu v ktere se samozrejmne misi nazorove proudy, stretavaji se myslenky, ale v zasade jde o to dobre si zalezt a mit z toho radost. Bohuzel posledni dobou mam spis pocit, ze nekterym jedincum prinasi radost pouze prudit a kopat na internetove diskusi do lidi, kterym se neco dari nebo proste jen chteji neco udelat pro ostatni a prinasi to radost i jim samym.

Radek

Zobanodpovědět 
     Re: Jde tu o MG?20:47:51 17.10.2012
Věř tomu, že o MG jde. Ty co ho používají to srát nemusí, protože jim ty bílý fleky nevadí. Pokud jsi uspořádal akci pod ČHS, tak si asi děláš prdel, že je necháš prášit. Pod obílenou stěnou by stačilo říct, že to je smutný, že se to děje a lízt z čistýma rukama.
Podle mě je tohle pro ČHS dost velká ostuda.
v.ještěrodpovědět 
      Re: Jde tu o MG?21:14:23 17.10.2012
Nic ve zlým, ale pokud taháš za krupicu šontáky po Ráju, tak to taky stojí za zamyšlení...
Willhemodpovědět 
      Re: Jde tu o MG?21:20:17 17.10.2012
Kdyby blbost kvetla, ty jsi samý květ.
žralokodpovědět 
      Re: Jde tu o MG?Nejde jde o ego pár lidí21:31:19 17.10.2012
Ostuda?
Ostuda by byla kdyby se akce nepovedla.Lezci by byli znechuceni co tady máme za kvaky a nezalezli by si.Tahači by nic nevytáhli a ještě by večer došlo pivo atd.
Jen ke kritikům kdo z Vás něco podobného zorganizoval? Řešíte tady MG a škodí vůbec a nebo ne? Etika hmmm, ale opravdu to mágo škodí? Byli jste někdy v Ádru, Křižáku vždyť cesty jsou od MG pak zaprší a není po MG ani památka.Jak jsem si všimnul když někdo organizuje akci na českým písku tak sklidí jen kritiku.Buď je to moc komerční nebo se leze na rybu a nedej i s MG. A všichni se tady z toho můžete posrr....no spíše jen pár jedinců.TAK škodí a nebo ne? Trapas je jen Vás tady poslouchat...
odpovědět 
       Re: Jde tu o MG?Nejde jde o ego pár lidí00:42:40 18.10.2012
A jaký je vlastně smysl podobných akcí??
Klimentodpovědět 
        Re: Jde tu o MG?Nejde jde o ego pár lidí10:06:49 18.10.2012
Moje řeč. Přesně. Jakej to má vlastně smysl drbat se na nějaký skály?
honzaodpovědět 
     Re: Jde tu o MG?21:47:51 17.10.2012
Zkus si Zobane představit, co si asi řeknou ochranáři, až se s nima bude vyjednávat o další vyjímce na lezení v Ádru. Ádr je NPR a jakejkoliv vstup mimo značený cesty je tam zákonem zakázanej!
Když budou mít ochranáři blbou náladu, tak vytáhnou ze šuplíku fotky z Int Trad Sandstone Meet, nebo třeba Máru, jak nechává rybařit Silvii Vidal a Ádr zavřou s odůvodněním, že když si ČHS neumí udělat pořádek ani na vlastních akcích, tak s ním není o čem jednat. A měli by bohužel pravdu. A dost pochybuju, že by je takový ukřivděný výlevy, jako tady předvádíš, přesvědčily o opaku.
pavelkodpovědět 
      Re: Jde tu o MG?22:35:49 17.10.2012
Má pravdu ten vele.ješter...Zobane ty seš fakt chůrák!
tralaláčekodpovědět 
      Re: Jde tu o MG?18:25:51 26.10.2012
Co blázníš, Zoban jim řekne, že měli jen mg pytlík na zadku. Jasně že si do něj nešáhli.
To projde na svazu určitě a u ochránců taky.
Hadrburgodpovědět 
     Re: Jde tu o MG?22:33:37 17.10.2012
Jestli za tuhle nechutnou akci nebude mít zoban a spol. ze strany ČHS žádný postih, tak z něj demonstrativně vystoupím!
PModpovědět 
      Re: Jde tu o MG?22:42:27 17.10.2012
ale ochranáři na mg kašlou to sami lezci se naprášili a udĕlali z komára velblouda.A proto tak detailní diskuze o ničem.
odpovědět 
      Re: Jde tu o MG?22:52:52 17.10.2012
Kdo je spol.? Proč za tuhle akci? Myslím, že akce byla super a nesla se v hodně tradičním duchu a aspoň ti se kterýma jsem lezl tak si to myslím užili. Rozhodně nejsem z těch co obhajujou mg... ale kvůli jednotlivcům odsoudit celou akci? nemám na to hodnotit jestli se dá lézt bez mg IXa nebo c nebo něco jinýho. Pro mě to je jednou zakázany a beru to tak, navíc vím, že v těch mých cestách se bez něj dá obejít. Na druhou stranu jak už tu někdo poznamenal tak myslím, že 90% lidí co do Ádru fakt jezdí tak to neřeší a existují spolu vede sebe oba tábory. Takže realita není ve skutečnosti tak žhavá jak na diskuzích. Druhá věc je ale prezentace navenek a to si myslím, že rozhodně není šťastný... Podle mě je to zbytečný a když by se něteré fotky vynechaly tak by tady těch komentů mohlo být ta asi 5...
Tom Vidlákodpovědět 
      Re: Jde tu o MG?00:26:54 18.10.2012
Přesně tak! Když si vzpomenu jaký popotahovačky měl AO kvůli Mg... Jestli tohle zobanovi projde tak z čhs vystoupím s tebou!
..odpovědět 
     Re: Jde tu o MG?23:19:52 17.10.2012
napras si to az za krk v VIIIa/b , jeste "chapu" v teplicach na cestach IXa/b ,ale v Adru cesty stare 40let...

zahranicni navsteva na piskach co ctu na lezci ci jsem potkal.. rybaření,po desti na mokrem + kazdej prasi jak kkt v cestach kde to NENI ABSOLUTNE NUTNY.
CHS akce,soukroma akce, trocha tradic co treba..

Zobane u Tosovaka muzes rict mockovi a ciganoci co lezes a jak, tam to obhajuj. U lidi co ty cesty delaj.. me je to v podstate jedno,ale nerad bych mel stopku na lezeni kvuli tvemu chovani v oblastech
Filodpovědět 
      Re: Jde tu o MG?00:04:26 18.10.2012
Cetl jsi clanek a reakce ucastniku nebo pouze diskusi?
Mozna prvne precti clanek, precti reakce ucastniku, precti s kym jsme se napriklad ve skalach potkali a pak se zamysli, jestli chces opakovat co jsi napsal.
Celkem by mne totiz zajimalo, kterou cestu starou 40 let v Adru mas na mysli?
Radek
Zobanodpovědět 
       Re: Jde tu o MG?10:02:08 18.10.2012
Je tu zdokumentovaná Kalamárka. Jestli nejseš jako organizátor schopný poslat Kollera do rici a dokonce ho za to chválíš...
odpovědět 
        Re: Jde tu o MG?22:48:11 18.10.2012
No ani se nedivim, ze jsi se nepodepsal. Mozna trochu ucty mily anonyme.
Kolerko je pan Lezec a daval veci svetove extratridy, kdyz vetsina z nas curala do plinek.
Promin, ale po cem volas bych si nedovolil, ani kdybych byl sebezarytejsi odpurce MG...Přeber si to jak chceš.
Jinak pokud se podivas, jistic a druholezec ma ci nema MG?
Radek
zobanodpovědět 
         Re: Jde tu o MG?07:34:08 19.10.2012
a máme tady opět mozartův efekt. co mistr činí, dobře činí (i kdyby snad prznil nemluvňata)
Lukas B.odpovědět 
          Re: Jde tu o MG?11:18:12 19.10.2012
Mám pocit, že trochu podobně omlouvaj v Hostivicích Ratha. Něco jako: "Tolik toho přece pro Hostivice udělal. Byl to pan někdo. A navíc rozděloval miliardy a vzal si jen pár mega, to nejsou ani procenta, to je přece jen malý porušení zákona..."
pavelkodpovědět 
         Re: Jde tu o MG?12:30:51 19.10.2012
Zobane nehysterči a použij trochu hlavu. Co myslíš, dovolil by si Igor Koller jakožto předseda Jamesu například na Kalamárce, kde mají vyjednané povolení k lezení za podmínky, že lezci nebudou odírat mech, uspořádat mezinárodní akci, přijet tam, vydrbat všechny skály ocelovým kartáčem s tím, že se pak na nich líp leze a je blbost je neodírat, udělal z toho fotky a vystavil na jamesáckém webu? Je to příklad hodně přitažený za vlasy, ale přesně tohle udělal u nás, vysral se na oficiální zákaz MG od ochrany přírody na Chrámovkách. Ano, je to legenda a udělal toho pro lezení strašně moc, ale tohle je prostě fakt a za to já ho obdivovat nebudu.
lynnhillodpovědět 
      Re: Jde tu o MG?08:00:11 18.10.2012
Hele už i Cikán není ortdoxní, prášit nebude, ale už při prváči házel pytlík spolulezci. Mocek už je vůbec celkem tolerantní. Kecáte a víte houby jaká je realita:)
Míraodpovědět 
     Re: Jde tu o MG?23:29:03 17.10.2012
napras si to az za krk v VIIIa/b , jeste "chapu" v teplicach na cestach IXa/b ,ale v Adru cesty stare 40let...

zahranicni navsteva na piskach co ctu na lezci ci jsem potkal.. rybaření,po desti na mokrem + kazdej prasi jak kkt v cestach kde to NENI ABSOLUTNE NUTNY.
CHS akce,soukroma akce, trocha tradic co treba..

Zobane u Tosovaka muzes rict mockovi a ciganoci co lezes a jak, tam to obhajuj. U lidi co ty cesty delaj.. me je to v podstate jedno,ale nerad bych mel stopku na lezeni kvuli tvemu chovani v oblastech
Filodpovědět 
      Re: Jde tu o MG?00:32:04 18.10.2012
Přijde mi, že zrovna tyhle dva klasici se od Mg diskusí celkem dištancují... Jinak pevně věřím, že se zoban zachová jako chlap a při případných komplikacích převezme iniciativu při vyjednávání vyjímky pro lezení!
Dejvodpovědět 
     Re: Jde tu o MG?07:18:42 18.10.2012
Tlučeš hubou zobane. Samozřejmě, že si může autor vlastni cesty rozhodovat v jakem stylu si cestu přeleze, ale v rámci pravidel. A v pravidlech je MG zakázané. Co to pořád meleš?? Jsi tak natvrdlý, že jsi nepochopil co tady raskin píše????
odpovědět 
      Re: Jde tu o MG?09:23:27 18.10.2012
Řaškin je jen vykřečenej. Debata s ním nemá vejšku.
Mágo neškodí, to ví už každý malý dítě, jen je chvíli (do prvního deště) vidět. Pot z rukou skále škodí mnohem víc, ale nejvíc škodí samotný lezení.
Honzaodpovědět 
       Re: Jde tu o MG?10:07:32 18.10.2012
A kam myslíš, že se ten pot ztratí?? Vsákne se do maglajzu, ten nacpeš do pískovce a déšť ten pot pak dostane hloubš. Takže vliv potu na skálu je stejný, jen v chytech ztratí písek tření, protože jsou zacpané bílým sajrajtem. No a další ňouma řekne, že bez mága to nejde (bodejť by to teď šlo) a namádžuje o to víc :-(
odpovědět 
        Re: Jde tu o MG?18:28:55 18.10.2012
chytrák co všechnu moudrost sněd
do lidových milicích by vstoupil hned
aby mohl šířit pravdu svojí
jako udavač nejlépe bonz anonymní
Elementodpovědět 
        Re: Jde tu o MG?19:22:31 18.10.2012
Lezl jsi někdy s mádžem? Nemyslím chodil, ale lezl...
Willhemodpovědět 
     Re: Jde tu o MG?08:09:24 18.10.2012
http://www.lezec.cz/reference.php?print=1&key=3563
Z.odpovědět 
     Re: Jde tu o MG?15:08:04 18.10.2012
To máš pravdu Zobane, takovej Špek leze trochu jiné cesty než ty. Těžší a morálovější...
K.odpovědět 
      Re: Jde tu o MG?19:25:26 18.10.2012
A třeba dalších deset na podobné úrovni? Nemyslím internetový neoklasiky...
Willhemodpovědět 
       Re: Jde tu o MG?09:49:28 19.10.2012
VIII-IX jak Zoban leze na písku spousta lidí. I dědci jako já lezou cesty bez mága a Zoban si do stejných cest mágo bere i přes současný zákaz. Prostě respektuji zákaz. On je nějaký vyvolený? Nicméně si nemyslím, že mágo je pro přírodu nějaký problém. Ochranářům nevadí např. desitky tun kamení navezených na cesty v CHKO a změna PH a zavlečení plevelu do okolí. (např. od Koupáku k Sahaře na Hrubici). Ale MG ano? To mě štve!
K.odpovědět 
     Re: Jde tu o MG?09:21:17 19.10.2012
Korab - Porco Dio - VIIIb
odpovědět 
     Re: Jde tu o MG?06:34:44 22.10.2012
Fajn, tak jsem. Ano jsem kokot, ktery se o neco snazi. Snazi se o neco na ukor sve rodiny, sveho osobniho lezeni, sve prace..

Jsi mel Zobane jeste pridat ze bojujes za svetovej mir mezinarodni druzbou s mezinarodnima sportovcema a jako by se psala osmdesata leta...tedy ty pred rokem 89:-)
:-)odpovědět 

 Vzkaz od Kollera18:30:24 17.10.2012
Igor Koller, nezpochybnitelná horolezecká i pískařská lezoucí legenda a autorita nám jasně vzkázal, jak se to má dělat. Tak už toho nechte vy hysterický antimaglajzisti. Je to čistě osobní přístup každého lezoucího jednotlivce.
Kesonodpovědět 
 Re: Vzkaz od Kollera18:48:49 17.10.2012
Není.
Kuba Turekodpovědět 
 Re: Vzkaz od Kollera19:00:41 17.10.2012
ty jsi opravdovej picus
odpovědět 
  Re: Vzkaz od Kollera19:24:04 17.10.2012
Koho máš na mysli Kesona nebo K.T.?
Kesonodpovědět 
   Re: Vzkaz od Kollera19:28:00 17.10.2012
Picus? Kdo jiny nez KT!!
odpovědět 
   Re: Vzkaz od Kollera19:28:11 17.10.2012
kesona
odpovědět 
    Re: Vzkaz od Kollera19:49:56 17.10.2012
Jsem pičus natvrdlý. Prosím o vysvětlení.Dík.
Kesonodpovědět 
     Re: Vzkaz od Kollera00:52:43 18.10.2012
Asi není co vysvětlovat, když víš, jak na tom jsi.
Kuba Turekodpovědět 
      Re: Vzkaz od Kollera09:24:35 18.10.2012
nazdar kubo. jsem rád že jsi se tady ozval, páč mě napadlo, že si tě vezmu do huby a postavím tě do protikladu k Zobanovi:


KT občas leze po rampouších a občas sjede stráň, RL leze s pískem po maglajzu, oba tam, kde si to konkrétní schko (či NP) výslovně nepřeje, a ani jeden z nich se s tím netají, a nestydí se to prezentovat. potud zcela srovnatelné, ympákt na gáju je plusmínus přibližně stejnej. naprosto pomíjím rozdílnou výkonnost obou dvou, je sice mezi nimi rozdíl několik tříd, ale stejně jako není KT špička na bílém studeném svinstvu, není ani RL žádná skutečná špička na písku (a našeho partnera v dohodách, to jest "vochranáře" fakt nemusí zajímat nějaká sportovní hodnota).

průser je ovšem v okamžiku, kdy jeden z nich je jedním z vrcholových činovníků spolku, který se za dodržování pravidel jaksi zaručuje, který povolení ku lezení projednal a pravidla přijal jako kompromis. a notabene když pořádá "oficiální" akci pod hlavičkou spolku, na které jsou porušovány dohody a interní pravidla spolku.

a poslední poznámka Zobanovi: s kecama o tom že to děláš ve svém volném čase na úkor práce a rodiny jdi do pudele zelené! ty se totiž more tím lezením (voděním, učením) živíš, a tak je pro tebe podobná akce docela fajn lacinej marketing.
Lukas B.odpovědět 
       Re: Vzkaz od Kollera19:36:36 18.10.2012
Lukáši, nemůžu říct, že bych s tebou vždycky stoprocentně souhlasil, ale tady jsi podstatu problému shrnul naprosto precizně. Podepisuju...
J.Hušekodpovědět 
       Re: Vzkaz od Kollera20:22:39 18.10.2012
Prijed na Drytool do Brna nebo se stav 17.11. na zavodech na Gutovce a muzeme ten "lacinej marketing " probrat osobne, myslim ze v osobnim rozhovoru nebude tve stanovisko tak jednoznacne odsuzujici.
Hezky den radek
zobanodpovědět 
        Re: Vzkaz od Kollera07:32:30 19.10.2012
no podívej se, lezením se živíš a uživíš se. OK, nemám s tím problém, je to podnikání jako každé jiné. a jako v každém jiném podnikání děláš nějakej ten marketing kterej nepřináší okamžitej zisk, ale tvoří ti nějaké dobré jméno, rozšiřuje povědomí po tobě atakdále. Efekt je ten, že když se mě třeba kolegyně v práci, zdatná turistka, zeptá, jestli bych ji nedoporučil někoho kdo ji bezpečně vyvede dejmetomu na MtBl, tak kontakt na tebe vytluču mezi prvníma. rozumíme si?

naproti tomu když dejmetomu prodejce nábytku třeba ve volném čase převrtává voka ve svý oblíbený oblasti (nebo vodí na nekomerční akci), potom se o tom šizení rodiny zadarmo dá mluvit.
Lukas B.odpovědět 
         Re: Vzkaz od Kollera10:08:49 19.10.2012
Hele Lukasi,
mozna jen drobna informace ten tyden jsem odrekl 6 dni vodeni v tatrach, precti si obvyklou sazbu a vynasob. Moje rozhodnuti, proste je to o volbe.
Rodinku jsem sebou do adru nebral, protoze bych na ne absolutne nemal cas a po navratu z cham jsem s nimi byl cca 4 dny a zmizel na tyden.
A pak mi chytraci, kteri znaji pisek leda tak z obrazku na pocitaci zacnou povidat co jsme meli udelat lip a jinak a jaci jsme kokoti. Vynikajici PR.
Promin, ale musim se tomu smat, protoze jinak bych musel byt nasranej. A kazit si nadherny zazitek z tydne se super lidmi si opravdu nenecham.
Hezky den Radek
zobanodpovědět 
          Re: Vzkaz od Kollera10:38:17 19.10.2012
tudle jeden švec místo aby šil boty a vydělával jel na sympozium ševců a ještě za to zaplatil vložný a hotel a lístek na šnelcuk. taky byl vodloučenej vod rodiny. ho to bavilo a přivezl si kontakty na možné budoucí kontrakty.
Lukas B.odpovědět 
          Re: Vzkaz od Kollera22:53:04 20.10.2012
PR adekvátní tomu, že dobře víš, že jsi v CHKO, víš, že se tam s Mg lézt nesmí(ne z důvodu nějaké lezecké etiky, ale právě proto, že to je CHKO, pro lezení je tam vyjednaná výjimka, ale striktně BEZ mága), a stejně na to sereš, a ještě se tváříš zneuznaně a ublíženě, když tě za to někdo zcela oprávněně zkritizuje.

Nikdo nejsme svatej, každý občas nějak v životě zaprasíme, ale normální člověk se tím aspoň kua nechlubí, a když to praskne, tak nedělá ublíženého. Takže pokud jsi z toho nasranej, je to jen dobře, zasloužíš si to, a kokot jsi proto, že se tak chováš.
MModpovědět 
           Re: chudák Zoban11:13:31 22.10.2012
Asi tak nějak :-) trefně jsi to popsal.
odpovědět 
      Re: Vzkaz od Kollera10:41:13 18.10.2012
Ahoj Kubo, nechtěl jsem vysvětlení od tebe, ale od toho anonyma. Když už ses tedy do toho vložil,tak jaký je tvůj osobní názor na Igora Kollera a jeho přístup k lezení na písku.
Předpokládám ovšem, že víš o koho se jedná. Dík
za odpověď.
Kesonodpovědět 
       Re: Vzkaz od Kollera10:54:10 18.10.2012
Je spousta "legend", které s věkem, nebo za hranicemi své oblasti začaly blbnout. Koller začal maglajzovat, aby dokázal přelézat dřívější cesty, Arnold v Alpách skoboval na žebříčcích. Ani jeden nemá být na co pyšný.
odpovědět 
        Re: Vzkaz od Kollera13:29:53 18.10.2012
Ono je na skobování něco špatného? Víš kolik volně lezených cest jsou dřívější hákovačky? Kolik z nich by nešlo lézt volně kdyby se při prváči nevyhákovali?
Jirkaodpovědět 
         Re: Vzkaz od Kollera14:16:36 18.10.2012
Ono se mu vyčítá, že hákoval i kde nemusel. Že se stylem, jakým zvládal lézt v Sasku, by vytyčil směr moderního volného lezení deset-dvacet let před takto lezoucími následovníky. S čímž tedy plně souhlasím. Vem si v datech, kdy se lezly sedmy, osmy na písku a kdy se k nim dohrabali v Alpách. A Arnold do Alp v repre jezdil.
odpovědět 
          Re: Vzkaz od Kollera14:32:59 18.10.2012
OK, já znám jen Arnoldovu cestu (variantu) na Lomničák. Sice jí Ardnold nedal RP, ale něco jako VI A0 ale teď to má pověst morálovky čistě po vlastním (staré skoby jen na štandech) a při libovolném stylu přelezu hodnotná cesta...
Jirkaodpovědět 
           Re: Vzkaz od Kollera22:53:19 18.10.2012
http://www.climbingschool.cz/?bcoid=509
odpovědět 
            Re: Vzkaz od Kollera11:17:05 19.10.2012
Přelez v tomhle stylu je vůbec hodnotný :-)
Jirkaodpovědět 
       Re: Vzkaz od Kollera12:09:49 19.10.2012
Kesone, když se tak ptáš: Trošku tuším, kdo je to Igor Koller už jenom z toho důvodu, že jsem s ním během let dělal dva rozhovory do novin :-) K tomuto zjištění by Ti stačil strejda Google nebo teta Seznam. A co si myslím o mágu, když s ním lezl Hranu Kalmárky v Ádru? Že je to prase - z úcty k horolezecké tradici na písku, z úcty k dohodě s ochranáři a s úcty ke generacím dalších lezců, kteří přijdou po nás.
Kuba Turekodpovědět 
        Re: Vzkaz od Kollera12:01:48 20.10.2012
Z úcty k horolezecké tradici na písku - on sám je ta tradice.
Z úcty k dohodě k ochranáři - těm maglajz nevadí,ale vadí jim lezení po skalách jako takové a činosti s tím spojené(sešlapavání porostů,eroze,odpadky,rušení ptáků atd.)
Z úcty ke generacím lezců kteří přijdou po nás - předpokládám, že si se uklepnul a chtěl napsat z úcty ke generacím lezců, kteří tu byli před námi.
Ty co přijdou po nás už vyrůstaj s pytlíkem na zadku.Jen ještě podotýkám,že nejsem nekritickým zastáncem magnesia a opět tvrdím, že je to v osobním přístupu každého z nás.Hranu Kalamárky jsem lezl v loni bez mg.
Kesonodpovědět 
         Re: Vzkaz od Kollera18:32:45 20.10.2012
Ochranářům maglajz nevadí, ale vadí jim lezení?
Máš v tom případě nějaký vysvětlení pro to, že v Ádru lezení povolujou a maglajz zakazujou?
pavelkodpovědět 
          Re: Vzkaz od Kollera19:44:44 20.10.2012
Ochranari povolujou, ale toho povoleni je dosazeno vyjednavanim. Zakaz magnezia je prace lezcu z let jiz minulych. Magnezium je problem lezcu, bohuzel ne ochranaru, bohuzel proto, ze ti jedini na to maji moznosti s tim v realu neco delat. Nicmene vidi a slysi, takze nam to pak muzou scitnout, ta moznost tu je, nebo taky ne. Nicmene u pouzivani magnezia by stacilo, aby lidi dodrzovali kompromisni reseni, ktere tu oficialne je a za druhy, aby si to po sobe cistili, zvlast ti co neznaji miru pouziti, tedy prasata.
odpovědět 
         Re: Vzkaz od Kollera15:05:44 22.10.2012
Nepřeklepnul. Myslím to tak, jak to píšu. (Svého času se také rodili lezci s žebříčkama u pasu, potom s kladivem na úpravu chytů, potom s vrtačkou a pytlem plaket přes rameno ...a kde jsou?)
Kuba Turekodpovědět 
          Re: Vzkaz od Kollera11:05:41 23.10.2012
Kubo tak tohle je opravdu dobrý příklad.kladiva proti MG.Ještě k tomu pridej srb a budeš jako revolucionář.
marty odpovědět 
           Re: Vzkaz od Kollera11:47:53 23.10.2012
Srb a kladivo - to je znak nějaké železárny v Bělehradě?
Kuba Turekodpovědět 
            Re: Vzkaz od Kollera12:52:23 23.10.2012
jako novinář by ses takhle blbě ptát nemusel? Jinak ti věci docela docházejí.
odpovědět 
             Re: Vzkaz od Kollera13:21:55 23.10.2012
Taky nechápu, jak se může novinář ptát, zda je to znak železáren, když přitom každej ví, že je to plastika nad vchodem do vouřadu v Prešově.

http://www.vetrelciavolavky.cz/sochy/srb-s-kladivem
honzaodpovědět 
              Re: Vzkaz od Kollera14:24:18 23.10.2012
..a ještě k tomu autdórovej novinář, kterej by měl vědět, že na plastiku

http://www.vetrelciavolavky.cz/sochy/vltava

autora z téže skupiny, v níž byl i autor "srba s kladivem", vede významná industriální cesta:

http://www.lezec.cz/cesta.php?key=48571

honzaodpovědět 
          Re: Vzkaz od Kollera22:01:07 23.10.2012
Kubo marně se snažíš o ftip, srbskému autorovi to prostě nedojde.....
Lukasodpovědět 
        Re: Vzkaz od Kollera12:33:39 26.10.2012
Turku, že zrovna ty si troufáš psát o úctě k dohodám s ochranáři a k úctě budoucím generacím...
Bídaodpovědět 
         Re: Vzkaz od Kollera19:39:50 28.10.2012
Chudobu, troufám. A co Ti na tom přijde divného?
Kuba Turekodpovědět 
         Re: Vzkaz od Kollera15:28:04 02.11.2012
Co máš proti Turečkovi?
..odpovědět 

 pořád stejný!!19:01:46 17.10.2012
Leta už nelezu a moc dlouho jsem se už nedíval na Lezce.Je to furt stejný jako dřív! Řevnivost,nenávist,výčitky..Už si v tom udělejte pořádek,buď mágo povolte a když ne,tak tvrdě trestejte porušování zákazu.To je fakt možný jenom v Čechách,tak nějak zakázaný a všichni na to tak nějak serou :-)))
Janodpovědět 
 Re: pořád stejný!!19:31:31 17.10.2012
Jo, "česká lezecká komunita" je přesně ten důvod, proč uvažuju, že s lezením taky přestanu...
D.odpovědět 
 Re: pořád stejný!!19:31:51 17.10.2012
Tak sem nelez,
Anebo lez,
S mg anebo bez
a to bez peněz
to sem z toho černej bez
do ocasu se kousl pes
všechnu moudrost potom sněd
Elementodpovědět 
  Re: pořád stejný!!19:52:06 17.10.2012
:-)))
Janodpovědět 
  Re: pořád stejný!!20:19:26 17.10.2012
Správný rým to napohled.
Vy, si dejte hlavu v led.
Není každý nářek,
pro nás lezce dárek.
george-jpodpovědět 

 nechápu vás20:43:38 17.10.2012
ty brďo, co vám ten písek udělal? Lezete po dešti, patláte na něj mágo a podporujete v tom zahraniční  lezce.Jděte se s tím bodnout nebo běžte příště na vápno.
petrodpovědět 

 K čemu, pro Boha???00:40:23 18.10.2012
Pečlivě sem si článek přečetl, ale nějak mi stále uniká smysl této akce?
Klementodpovědět 
 Re: K čemu, pro Boha???06:11:32 18.10.2012
Smyslem akce evidentne bylo, aby D. se timto dostatecne znechutil a kvuli tehle komunite/pravdepodobne myslel Zobana/ prestane lezt.
Mozna ale druhym smyslem tehle akce bylo, ze poukazala na smutny fakt, ze existuji kokoti, co diky tehle debate jsou schopni napsat, ze uvazuji o konci s lezenim.
Jenze ja Zobana uznavam, je jeden z mala komu se dari zit ve skalach, na rozdil od vetsiny z nas, co to jen chceme, trosku se rad predvadi, ale to snad neni tak hrozny a spoustu veci Te i priuci. Sice to nazyva sebeobetovanim, ale to taky nebude tak horky((-: Jinak dobry, nadherny fotky a kazdemu piskari je jasne , ze smyslem je, bylo a bude byt ve skalach. Bohuzel, kdo je tam furt, tak jaksi nema skvaru...ha ha ha.
Martas.odpovědět 
  Re: K čemu, pro Boha???08:08:39 18.10.2012
lezci jsou jako malé děti.většinou jsou nespokojeni a stále něco kritizují.styl podle nich každý musí být borec a vše si tahat sám , jestli někdo leze na rybu a to jako více lidí najednou tak to ne !!!! Vždyť se budou tvořit fronty a skala se ničí atd. A nakonec když je vše Ok tak přijde na řadu mg.Jen se chci zeptat proč.Většina kritiků neudělala ani jednu cestu, všechno ve skalách je zdarma, cesty. A např.kolik z vás kritiků platí vstup do adru, teplic a neodchází to ? Proč v adru pracujete kde nemáte a děláte ze sebe socky to je ok.
odpovědět 
  Re: K čemu, pro Boha???09:24:44 18.10.2012
Sebeobetovani je prilis expresivni vyraz :-), pokud to takto vyznelo, byl bych nerad.
Delam takove veci rad a byt je to obcas trochu masochisticke, tak mne to proste bavi. Kdyby to tak nebylo, nedelal bych to :-)
Jinak neboj, v prosinci po drytoolu, to teprve bude krasna diskuse, ja se na to vlastne tesim.
Fakt uchyl :-))))
Radek
zobanodpovědět 
   Re: K čemu, pro Boha???09:42:22 18.10.2012
Zobane, víš ty vůbec, že o penezích na rok 2013nebudou rozhodovat výsledky ze Saas Fee jak jsi všude tvrdil a omlouval to, že jsi na tyto závody přispěl nejvíc. Ale bude o tom rozhodovat výsledek z Kirova na který jsi nepřispěl nic. domnívám se, že ty škodíš Čhs víc než kdokoli jiný. To že všude vykřikuješ, že je to sebeobětování je sice krásné, domnívám se, že sebeobětováním myslíš soběnahrabáním. Čhs ti dalo na drytoolové chyty 39 000kč. A ty, domnívám se, nejsi ochoten tyhle chyty poskytnout na závody do Prahy. Ps. všímáš si, že jsem začal používat slovo domnívám se. :-)
odpovědět 
    Re: K čemu, pro Boha???20:20:19 18.10.2012
A už zase jsi se zapomněl podepsat... asi skleróza v tomhle vyšší věku...
Kulaodpovědět 
     Re: K čemu, pro Boha???14:59:31 19.10.2012
Pokud myslíš na Hrozu, tak se podívej na slovosled, interpunkci, a pak si zjisti, jestli někde v nákladech nemá nově položku "tiskový mluvčí". Jinak myslím, že je bez šance:-)
MModpovědět 

 tradiční pískovcové lezení...08:09:08 18.10.2012
"cílem uspořádání této akce bylo představit lezcům z ciziny tradiční pískovcové lezení..."
Debata o mg proběhla i pod plakátem do letošních Teplic a vždycky se najde nějaká obhajoba, že? Skály nejsou tělocvična, kde šikovný pan školník pak obroušenou žebřinu vymění. Když dokážu pravidla hry respektovat já a nemágovat, kde se nemá (přestože se mi ruce potí hodně), proč to nemůžou dělat ostatní, tak holt nelezu na co za daných možností či pravidel nemám, ne? Trocha respektu k přírodě, udatní horolezci ! (Jinak by to byl moc pěkný článek k ranní kavě a vydařená akce.)
Petraodpovědět 
 Re: tradiční pískovcové lezení...08:34:42 18.10.2012
A co teda lezeš? Předpokládám, že snad alespoň IXc nebo Xa.. Fakt nemá moc cenu hodnotit použití a nepoužití Mg na cestách pod...řekněme VIIIc, každopádně mnou uváděná klasa je dnes standardem...
Macodpovědět 
  Re: tradiční pískovcové lezení...09:48:55 18.10.2012
ten tvuj standard lezou mraky lidí v souladu s pravidly. A zdaleka to nejsou jen Špek, Mocek a Cikách. To jen borečci z Labáku co nezvládnou 2 metry bez borháku si vymysleli, co tady tvrdíš.


A maglajz proti tomu používají lůzři i v Kutzbuhlu (ok, řekneš 8c), ale i v cestě maquistů (žábovka), ale i trojkovům komínu na Věži Hernanna Buhla
odpovědět 
 Re: tradiční pískovcové lezení...09:12:11 18.10.2012
Petro, prosím tě pokud se ti potí ruce opravdu hodně jak říkáš a magnézium nepoužíváš, tak prosím udělej něco pro skálu a své lezce kamarády. Na pískovec prosímte vůbec nelez!!!
Přemnohé testy ukázaly neutrální vliv magnezia na skálu, což bohužel neplatí o lidském potu, který pojivo pískovce silně narušuje.
Steveodpovědět 
  Re: tradiční pískovcové lezení...09:51:18 18.10.2012
Co to kydáš za hnůj Steve? Potí se jí ruce? Tak si to třeba rozdejchá, nebo si je votře vokalhoty. Každej nemusí porušovat pravidla a ještě si to obhajovat nesmyslama.
odpovědět 
   Re: tradiční pískovcové lezení...11:50:12 18.10.2012
Spíš si je votře vo skálu. Je to dost patrný na pískovcovejch cestách, který maj nějaký povinný chyt, kterej každej před tím než se k němu odhodlá, chvíli žmoulá. Mluvím z vlastní zkušenosti takže se o žádnej flame nesnažím. Prostě lezení škodí skále a zpocený ruce, ale i mágo taky.
Steveodpovědět 
    Re: tradiční pískovcové lezení...11:53:09 18.10.2012
Tak pro to neco udelej. Nelez tam.
odpovědět 
     Re: tradiční pískovcové lezení...12:11:34 18.10.2012
No, lezu hlavně na vápně, ale na písek jezdím občas taky a polezu tam, ale budu se snažit, co nejméně škodit skále. Do čehož počítám i nutnost si osušit řádně ruce, před lezením.
Steveodpovědět 

 rebel souhlasí se Zobanem09:12:04 18.10.2012
Zobane, konečně se na něčem shodneme. Slohlasím s tvými výroky, že jsi ***, jak jsi sám napsal. Nikdy bych si to veřejně nedovolil o tobě tvrdit, ale když už jsi to sám o sobě napsal, tak s tím souhlasím.
     
Libor Rebel Hrozaodpovědět 
 Re: rebel souhlasí se Zobanem09:48:46 18.10.2012
Fajn Rebele, takhle ty diskuse budou jistě kulturnější a ty příště budou na ně kulturně navazovat! Že?
 martanodpovědět 
  Re: rebel souhlasí se Zobanem09:54:25 18.10.2012
Marťane, ok, máš pravdu. :-( Ale na druhou stranu, mě se to moc líbilo, jak se Zoban správně pojmenoval. :-))
Ps. Za bolševika jsme říkali." Pilnej blbec je horší než třídní nepřítel.
Libor Rebel Hrozaodpovědět 
   Re: rebel souhlasí se Zobanem11:02:50 18.10.2012
Vás dva kluci by měli zavřít někde oba dva do chládku, tam byste si mohli dát pod držce, promluvit si o svých problémech nebo se jen na sebe koukat. Ale byl by aspoň klid. To že jsou tu problémy to nepopírám, asi každej z vás dvou má v něčem pravdu. Bohužel anai jeden z vás dvou ení schopen normáně komunikovat. Prostě vždycky se v tom buď najdou nějaký manipulace nebo to sklouzne k osobním útokům jak naťuknul Marťan, když je příležitost tak si ten druhej kopne...Jako rok dva dobrý, ale už se to trošku obehrává....
Tom Vidlákodpovědět 
    Re: rebel souhlasí se Zobanem22:04:36 18.10.2012
Ty brdo a budou na to listky, online prenos? Kdo bere sazky na viteze?
Stepan Ptacekodpovědět 
     Re: rebel souhlasí se Zobanem23:33:01 18.10.2012
Cau STepane, smutny co ze se takhle virtualne potkavame u takovychle debat... Klidne bysme to mohli dohoukat :-) udelame klec, zavreme tam Zobana s Rebelem a budem prodavat listky. No a vytezek z prodeje muze jit treba na prejistovani cest :-) akorat nevim jestli i po te dobe by byl porad zajem :-)
Tom Vidlákodpovědět 

 ČHS dělá něco09:15:14 18.10.2012
Podle mého názoru ČHS touto akcí dělá dobré jméno naší zemi. A snaží se stále víc dělat něco pro lezce, fandím všem podobným aktivitám.
Jiříkodpovědět 
 Clanek & akce10:12:43 18.10.2012
Dobre napsany, pekne nafoceny. Zasluzna a jiste i narocna akce [cas, priprava, provedeni, ...]. Takze diky !!
Diskuze vyzivna, pro me nepochopitelna. Ale jen tak dal, clovek se aspon pobavi :- )
petr_plodpovědět 

 Přitom stačilo poděkovat za super článek s fotkama... 11:56:35 18.10.2012
Ahoj, akce jsem se zúčastnil jako "tahač" a byl jsem mile překvapen, co "nepískaři" co dokážou vylézt a dokonce vytáhnout. Po přečtení článku (s jednim komentem v diskusi) mě bylo jasné, že se najde něakej "chytrolín", kterej rozpoutá "diskusní peklo" ohledně mága. Pravda, mohl stim počítat i Zoban. Nadruhou stranu chápu pocit s kterým to psal a určitě si i zavzpomínal, protože akce to byla vážně vydařená.
Lidi se tu oháněj zastaralýma pravidlama, které, jak všichni víme, je potřeba změnit. Vývoj se nedá zastavit, to jen naše "pravidla" se o to pokoušejí. Dále se ohánějí tradicí. Co k tomu říct? Snad jen, že na písku se leze s mágem skoro 30 let ... to už je taky tradice. Mam pocit, že od většiny "chytrolínů" je to určitá poza. Kdyby radši vyrazili do Ádru a zjistili, jaká je realita. Kolik lidí se sváma bude hádat v hospodě o mágu?
Na fotkách vidím mágo jen u Karolíny, Otíka a Igora. S karolínou jsem měl čest lézt, je fakt krutá. Otík je PAN lezec a Igor je správný příklad toho jak postupuje vývoj.
Chci poděkovat Zobanoj a dalším za skvělou akci. S příštím ročníkem zase rád pomůžu.
Kuba Rakodpovědět 
 Re: Přitom stačilo poděkovat za super článek s fotkama... 12:12:05 18.10.2012
Souhlas. Super článek a foto.
Janodpovědět 
 Re: Přitom stačilo poděkovat za super článek s fotkama... 12:13:42 18.10.2012
dobrá, pravidla jsou dejmetomu zastaralá. na úrovni svazu se změna (zaplaťpánbů) už odehrála, no a teď zbývá tu změnu projednat v tomto případě s schko broumovsko. gud lak!
a třicet let se leze "s" takže je to taky tradice. hm, a třicet let se neví že je to proti pravidlům, třicet let to nikomu nevadilo, a najednou bum, zákaz? jako "třicet let se tady na tom poli kradly brambory a tak je to tradice a naše právo? ne, vážně by mě zajímalo jestli tak někdo uvažuje a jestli si fakt myslí že nastává nějaké "vydržení".
odpovědět 
  Re: Přitom stačilo poděkovat za super článek s fotkama... 13:38:24 18.10.2012
Samozřejmě jsem to psal s nadsázkou.
Kuba Rakodpovědět 
 Re: Přitom stačilo poděkovat za super článek s fotkama... 12:33:01 18.10.2012
Formuloval jsi to velmi kultivovaně Jakube. Jsi ale osobně schopen dodržovat alespoň nějaká pravidla, nebo lezeš s mágem i osmy, sedmy a šestky? Je mladá rádoby nejchytřejší generace lepší a papežštější proto, že dokáže lézt s mágem osmy, které lezly desítky a stovky pískařů bez mága, nemluvě o lehkých cestách? Můžeme-li porušovat pravidla, bude lepší na písku dělat cesty zhora a brát za kruhy rukou hlava nehlava. Budeme všichni lepší pískaři než předchozí generace a budeme mít víc cest na lezení. Lezení je ve skutečnosti jen pohyb. Co na tom, jak ho udělám.
looserodpovědět 
  Re: Přitom stačilo poděkovat za super článek s fotkama... 12:45:12 18.10.2012
a zajít do skal a vidět, že problém se řeší jen na internetu. Ve skalách je už dost dlouho jasno.
Richardodpovědět 
  Re: Přitom stačilo poděkovat za super článek s fotkama... 15:24:16 18.10.2012
Rozhodně jsem schopen dodržovat některá pravidla. Ádr je pro mě nejlepší místo na světě. Lezení na písku miluju,a proto se snažím nedělat nic co by ničilo skálu. Dřív jsem žil v přesvědčení, že lézt devítky a desítky jde i bez MG. Navíc pravidla to jasně zakazovala, tak proč je porušovat? Později jsem se k devítkám dolezl a první cestu v této obtížnosti jsem vylezl bez něho ... Postupně do toho člověk trochu pronikl a najednou mu bylo jasné, že dnů kdy je ideální teplota na lezení těchto cest bez MG je strašně málo. A pokud chci zachovat cesty i pro ostatní (bez černých chytů od potu), radši si napráším, ale nikdo z nás nestojí o nánosy. Vždyť jaký je problém si to po sobě očistit? Navíc většina cest oprší.
Maglajz si samozřejmě do lehkých cest neberu, stejně tak si ho neberu do klasik a spár ( a dost často si nadávám ). Prváče dělám od spodu, vždyť právě proto je ten prváč zajímavej. Navíc kolik by bylo historek z prváčů, kdyby se to vrtalo z vrchu ?
Kuba Rakodpovědět 
   Re: Přitom stačilo poděkovat za super článek s fotkama... 19:14:07 18.10.2012
Souhlas, pěknej komentář, co má hlavu a patu.
 jirkasodpovědět 
    Re: Přitom stačilo poděkovat za super článek s fotkama... 00:28:03 19.10.2012
Ahoj, ten komentář má hlavu a patu. A dokonce s ními v podstatě souhlasím. Nicméně jádro sporu leží poněkud někde jinde.
ČHS má nějaké pravidla ohledně lezení. Ta pravidla jsou spíše symbolická, protože jejich praktická vymahatelnost je prostě nulová. No a pak to někdo, zazdí úplně tím, že na oficiální akci ČHS daná pravidla porušuje, a když na to někdo upozorní, tak účastník akce, funkcionář ČHS, jen řekne, že je to normální, potřebné, prostě v pořádku.
A já se jen ptám, nemůžeme na příští VH prostě všechny pravidla zrušit? Nebude to nakonec jedno?
Geoodpovědět 
     Re: Přitom stačilo poděkovat za super článek s fotkama... 14:56:22 19.10.2012
Ale ta pravidla přece platí! A platit musí. Samozřejmě že jen pro někoho;-).
MModpovědět 
   Re: Přitom stačilo poděkovat za super článek s fotkama... 13:32:05 21.10.2012
KRÁSNÝ FOTKY, PĚKNEJ REPORT. DÍKY !

Tuna diskuse k MG nemá v porovnání s gramem akce žádnou váhu – kdo nic nedělá, nic nezkazí. V Ádru i v Ráji je krásně, stačí vyrazit od kláves ven a porušení pravidel řešit na místě (zvláště ty anonymy bych rád někdy viděl křičet v terénu). Protože to MG je jen o těch pravidlech. Reál je i po letech diskusí takový, že MG „možná ničí skálu, možná ne“, ale když už jsme u toho ničení skal, co skály ničí je lezení jako takové, ale to si sotva budeme chtít zakázat. A skály jako celek ? Větru dešti uměli poručit jen komunisti (třeba to není daleko :), ostatním neumíme poručit my (dálnice přes Český Ráj), a co ta narůstající masa turistů a mountainbikerů ? V porovnání s tímhle je MG jen bílej neškodnej prášeček. Přesto lezu na písku bez mága už 30 let, ale na nikoho v desítce s pytlem na zádi křičet rozhodně nebudu, tolik k pravidlům ad MG, pro jejichž změnu zvedám ruku. Souhlasím s Richardem, že ve skalách je dost dlouho jasno a palec nahoru tomu, co píše Kuba Rak.
Tom Klosodpovědět 
 Re: Přitom stačilo poděkovat za super článek s fotkama... 12:46:07 18.10.2012
Vaši hosté si na konci článku pochvalovali, jak si odvážně a tradicionalisticky zalezli. Jakési "souznění s místní tradicí" se mi zdálo, že je pro ně důležitý. Podle mě kdyby jim někdo na začátku řekl, že "bez mg = tradice a my tak taky polezem, ale pokud se chcete prohřešit proti tradici, lezte klidně s mg", tak by to nejspíš vzali za svý a na konci článku by bylo něco jako "vau, oni nenejže lezou jen s uzlíkama, ale ještě i bez mg - paráda." Na mágo určitě večer při pivku řeč přišla. Mohl bych se zeptat, jak jste otázku mg svým hostům prezentovali?
honzaodpovědět 
  Re: Přitom stačilo poděkovat za super článek s fotkama... 13:17:59 18.10.2012
Ahoj, myslím, že jsme jim to prezentovali přesně tak jak říkáš nebo píšeš. Podle mě se 99% cest lezlo bez. A situaci jsme popsali taková jaká je. Tedy že dle pravidel se leze bez. Že se to hodně diskutuje. Více na webu než reálně a že záměr určitě není prášit v sedmách. To jak je to v těžkých cestách a tím nemyslím VIIIa, to holt je na jiných....Se mnou lezli kluci bez mg a rozhodně to nikomu nevadilo i když občas říkali, že je to o dost těžší :-) na některých osmách v Teplicích. Prostě jak už jsem někde výš naznačil: podle mě se akce obecně konala v poměrně tradičním duchu až na pár výjímek..., který ale rozhodně nevyznívají tak jak to tu někteří překrucují (dotáhli ste bandu cizinců, rybařili, mágovali ve spárách za VI a říkali jim, že je to normální). Takže asi tak. Myslím, že všichni si to užili a zalezli.
Tom Vidlákodpovědět 
   Re: Přitom stačilo poděkovat za super článek s fotkama... 13:27:06 18.10.2012
Díky za odpověď. Věřím tomu a dobře to ukazuje ten rozdíl mezi emocema na skále a v diskusi na lezci.
honzaodpovědět 
   Re: Přitom stačilo poděkovat za super článek s fotkama... 13:32:41 18.10.2012
Jo a protože akce začíná plánováním, pak následuje samotná lezenice a končí to až doma, kdy se to v hlavě všechno rozleží, tak bych vašim hostům poslal link na tuhle diskusi, ať si to hoděj do gúgltrans a ať maj ten pískařskej zážitek vpravdě holistickej.
honzaodpovědět 
    Re: Přitom stačilo poděkovat za super článek s fotkama... 14:08:32 18.10.2012
Já myslím, že jsem jim to i barvitě popsal po večerech u piva, takže představu jak to funguje v diskuzích mají :-) co nás může uklidňovat je že u nich to funguje úplně stejně akorát ohledně jiných věcí... např. nýtování.
Tom Vidlákodpovědět 
 Re: Přitom stačilo poděkovat za super článek s fotkama... 07:00:30 22.10.2012
Vývoj se nedá zastavit, to jen naše "pravidla" se o to pokoušejí.
Jen rust a rust nam neco prinese...hele ty mi pripominas Reckou ekonomiku-"logiku-mentalitu":-)
Nekterej "vyvoj" tak jako permanentni ekonomicky rust nerespektujici zakonitosti a pravidla je proste na picu, lhostejno zda lezes 3 nebo 11cde+:-))
:-)odpovědět 

 titulek14:00:05 18.10.2012
haha bavi ma sledovať tieto vaše magnezio-tradicionalistické konflikty :) vždy to poteší a zahreje na srdci, je to proste česká povaha tak ako arogantne sa chováte k zákazom na vlastných skalách tak sa "mistři sveta" chováte aj všade inde vo svete! Česť vínimkám, raz je pravidlo dané a je jedno či je na úrovni odporúčania, alebo zákona proste by sa malo rešpektovať, ale to asi čech ani slovak pokial nema na krku hrozbu trestu smrti nepochopí, našim národným športom je nerešpektovanie pravidiel a hlavne sa tým treba potom ešte chváliť lebo to je hrdinstvo že? 
007odpovědět 
 Re: titulek14:11:49 18.10.2012
Ještě můžeme řešit Slovensko-České konflikty. To tu taky dlouho nebylo...:-)
Vencaodpovědět 
  Re: titulek14:42:04 18.10.2012
ja myslím že v tychto veciach sme si viac než blízky :) u nas je to podobne, uprimne osobne tiež nechápem význam zákazu mg na pieskoch ale je to v niektorých oblastiach nepísaný zákon tak ho rešpektujem a dodržiavam moj osobný názor ide stranou
007odpovědět 
 Re: titulek12:53:06 25.10.2012
To začíná už tím, že u nás je spousta pravidel zbytečných až stupidních. Opravuje se např. silnice 1. třídy, přes víkend se na ni nedělá, ale značka 40Km tam zůstane. Nebo když si každý nazdárek pověsí ceduli "Soukromý pozemek vstup zakázán" kam se mu zlíbí, klidně i na veřejnou cestu. Příkladů by mohlo být nespočet. Je pak jasné že z nich lidé nemají respekt...
Emilodpovědět 

 škoda...14:25:23 18.10.2012
Je vážně škoda že si lezecká komunita mezi sebou nedokáže najít způsob jak se domluvit a najít nějaký kompromis. Po lezení by lezci měli být schopný sednou spolu k ohni a pokecat o tom jaký byl den a ne řešit bílý nebo černý ruce.Je zbytečný obhajovat jednu nebo druhou stranu...každý má svoji pravdu, ale bylo by fajn dokázat najít kompromis který by respektoval "tradici" i "vývoj" A pak už by bylo jen na nás ohlídat si to sami mezi sebou...
odpovědět 
 Re: škoda...14:34:46 18.10.2012
Jenže to je ten "problém" (až na výjimky) oni jsou lezci schopni si večer sednout spolu u ohně a u piva, nebo v tunelu, nebo u Tošováka a vklidu pokecat o tom kdo co ten den vylezl :-) a nikdo se mě nikdy u toho nezeptal jestli sem to lezl s a nebo bez... pak se to až řeší vždycky na netu. Je taková anomálie :-), která mi není moc jasná a podle mě má jen několik možných důvodů:
1) ti co zastávají radikální názory na netu tak se na Písku moc často nevyskytují - holt co se s tím dá nadělat, ale aspoň že ve skalách je pohoda
2) ti co zastávají tenhle radikální přístup tak ho večer v hospodě tají protože "nemaj koule" - škoda, mohli by si dát vzájemně do držky a byl by klid a zábava
3)ti co zastávají tenhle radikální přístup tak ho večer v hospodě tají protože si nechtěj kazit pohodu po lezení - takže asi to není takovej problém jak to pak prezentují

moc jiných variant mě nenapadá....
Tom Vidlákodpovědět 
  Re: škoda...19:14:46 18.10.2012
Správně jsou možnosti 1, 2 i 3:-)
Willhemodpovědět 
   Re: škoda...23:34:10 18.10.2012
a to je taky dost mozny :-)...
Tom Vidlákodpovědět 
  Re: škoda...07:13:10 19.10.2012
"moc jiných variant mě nenapadá...."

4) Ti co zastávají tenhle přístup ve skutečnosti nejsou tak radikální, jak se zdá z jejich textů. Ale ne proto, že by se báli. Ono všechno prostě jenom napsaný vypadá radikálněji než probraný u piva, protože

- psaní je stručný a hůř než mluvený slovo postihne mnohdy důležitý okrajový podmínky a kontext - textem se zkrátka hůř vysvětluje

- flejm se radikalizuje, protože výše popsanej efekt se v průběhu diskuse principem zpětný vazby zesiluje,

- do toho jdou trollové, kteří radikalizují i jinak slušný přispěvatele,

- chybí nonverbální složka sdělení,

- diskutér je nasranej že je v háku u kompu místo na skále a jeho zlost se promítá i do postů,

- apod..
honzaodpovědět 
   Re: škoda...23:03:57 02.11.2012
Tohle fakt funguje. Radikální řeči pro ty je prostě diskuze pod článkem úplnej inkubátor. A já ty diskuze mám rád, ne těch pár diskutérních hlupáků anonymů, který jsou ještě navíc vulgární, ale tak nějak všeobecně diskuze jako celek v naší komunitě, jsou fakt zajímavý. Jsou často i vtipný, jsem za ně rád a jestli se ještě trochu polepšíme a odpustíme si to zbytečné urážení bude to fakt super zdroj inspirace a zábavy.
Jirkaodpovědět 
 Re: škoda...09:57:05 19.10.2012
Ve chvíli, kdy se začal dělat kompromis, začlo jít všechno do háje daleko rychleji. Podej čertu ruku... Prosadilo se, že v "sportovních" oblastech bude maglajz tolerovaný v IXa a těžším. Tomu říkám kompromis, ne? Výsledek? Zasráno všude - v kolmici, v rajbasu, v komíně ..., "sportovní" lezci se nechávají spouštět přes hranu, s horním jištěním se čárkujou nohy, ruce... Však se koukej, jak to funguje.

Je směšné, že se tvrdí, jací jsme pašáci, protože děláme cesty odspoda - to dělá i Sharma (nedávno tu byl film). Ale pískařina je o tom - čistě, s většími odlezy a odspodu. K tomu i pozdrav ve skalách. To co se tady prosazuje je obyčejné provencálské vápno na měkkém matroši :-(
odpovědět 
  Re: škoda...10:13:37 19.10.2012
Takovy komentar bych tu teda necekal, v tom blate. Neoddiskutovatelna pravdiva realita.
odpovědět 
   Re: škoda...12:19:23 19.10.2012
Jo. Jenže tohle všechno bylo jasné hned od té doby, co Piškot začal prosazovat tenhle "kompromis".
Kuba Turekodpovědět 
    Re: škoda...12:42:47 19.10.2012
zrovna piškotovi bych psí hlavu nasazovat nechtěl. za to, že těch 99 pragováků co psalo dopisy, věrozvěstové občanské neposlušnosti a zvlčilí funkcionáři začali mlaskat ještě víc opravdu nemůže - ale mohl to předpokládat úplně stejně jako to předpokládali umírnění odpůrci a škarohlídové. ale zase ustálenej stav žrát a nemlaskat byl z pohledu člověka který se pokouší jednat čestně trošku nezdravej.

maglajz:
1. neškodí pískovci exaktně měřitelným způsobem, respektive případněj ympákt MG je zcela zanedbatelný s ympáktem samotného lezení. takové ty vodborné odhady jestli se pískovec šetří tím že tam upocenec nestepuje nebo jestli mg zadržuje vodu nápadně korelují s preferencemi odborného odhadce. rovněž změna péhá pod skalou je v porovnání se chcaním a odsířením poněkud úsměvné téma.
2. prokazatelně představuje estetický problém, ty bláboly o tom že nezabílené skály nejsou atraktivní ani pro turisty ponechme tutanchamónovi platinimu a podobným exotům. jestliže ochrana přírody představuje ochranu krajinného rázu, je pozměňování vzhledu skal neoddiskutovatelným záporem.
3. je proti původní "fehrmannovské" tradici, ale to je opět k diskusi, interní pravidla sportu se můžou časem měnit, v míčovejch sportech velmi časté. proč ne, když bude taknějaká obecná spolkově demokratická shoda (v rámi ČHS obecně pravidla odsunula mg z kategorie zákazu do kategorie nedoporučení v jiných než nejtěžších cestách), mohla by teoreticky proběhnout i na úrovni OVK (třeba u dubských skal, pokud tuším správně, není požadavek na zákaz mg záležitostí "vochranářů" ale interní směrnicí spolku).
4. a pak tady máme jasně daná pravidla pro konkrétní oblasti na úrovni obecně závazných předpisů (která vznikla jako kompromis - považte, někdo se s náma vůbec bavil) a obranu dohody pro dohody příští.
Lukas B.odpovědět 
    Re: škoda...13:07:44 19.10.2012
Pořád si myslím, že tenhle kompromis co se podařil prosadit do pravidel, je jediná cesta jak v tom udělat pořádek. Bohužel málokdo z obou táborů je ochoten si to připustit a tyhle pravidla dodržovat. A málo kdo si vůbec dovede představit co ta změna stála úsilí a času. Radši se budem furt dohadovat na netu a v reálu si stejně lízt každý podle svýho a bez pravidel.
Zkusme tedy jednou odhlasovaná pravidla vzít všichni na vědomí, dodržovat je a pokusit se je společně dostat i do vyjímek. Protože tam je furt rozpor s pravidly i se skutečností. Dnes reálně mimo Hrubice (kde Mg. stejně není potřeba)se lezou cesty od tohoto stupně z 99% s Mg., jde o to aby ty lehčí zůstali čisté, bez Mg. A taky aby ty těžší se daly lízt normálně bez očekávání, že někdo vyběhne z křoví, začne prudit a kazit pohodu na skalách.
Richardodpovědět 
     Re: škoda...14:43:09 19.10.2012
Debata z Piškotovy éry měla závěr nějaký takový: Když se začne mágovat na nových těžkých cestách (což jsou aktuální pravidla), bude se časem mágovat i ve trojkách. Neuplynulo mnoho vody v Jizeře a je to tady...
Kuba Turekodpovědět 
      Re: škoda...22:50:51 19.10.2012
Pokud ses v té době ve skalách opravdu pohyboval, věděl jsi, že se na těch "těžkých" cestách už dávno normálně maglajzuje, o nějakém "začínání" nemohla už dávno být řeč. Jaká debata jak končila a pro koho, to už opravdu nevím.
P.odpovědět 
       Re: škoda...13:46:33 20.10.2012
Ve skalach to nyni vypada jak odpurci tveho navrhu predpokladali, a vy o to vlastne stali... Tzn uplna anarchie a na pravidla se kasle daleko vice. Maglajz se diky tvemu " kompromisnimu" navrhu obevuje i v cestach, kde si to pred tim nikdo nedovolil...
Dajaodpovědět 
        Re: škoda...15:08:13 30.10.2012
Ano, přesně o tom se tenkrát v diskuzích mluvilo. Jakmile dojde ke kompromisu, je to konec. Jakoby nebyla žádná pravidla, dáš prst a jsi bez ruky. A Piškot byl konkrétně na toto důrazně upozorňován.
lezodpovědět 
         Re: škoda...10:03:23 31.10.2012
Jo jo i na toto tema se diskutovalo s tim ze vzhledem k obtizne zmeritelnosti se to bude pouzivat jako argument pro i proti podle toho kdo je zastancem jake strany. No a vostatni se budou mezitim placat. Opravdu by mne zajimalo nejake hodnoverne posouzeni.
Filipoodpovědět 
      Re: škoda...20:04:24 20.10.2012
Také nevím, proč by desítkář mohl používat mg a pětkař ne?? To to jako bude pokračovat tak, že v desítkách už budou jiná pravidla pro umísťování jištění než ta, co platila lééta pro všechny?? A pětkařům zakážou používat lezečky???
odpovědět 
     Re: škoda...23:06:36 20.10.2012
Že zrovna ty máš potřebu burcovat k používání mg. jen v těžkých cestách.
Máguješ i v VIIc.
odpovědět 

 International..16:12:55 18.10.2012
Kdyz jsem se naposled dival, Adr byl jeste v Cechach.

Co by se stalo kdby ten nadpis znel Mezinarodni tradicni piskovcove setkani? Nebylo by to dostatecne svetove (free, cool, in..)?
TOAodpovědět 

 hezké00:44:55 19.10.2012
Fakt peknej počin!!
Radek dobré!!
K magu snad jen to, že možná, než měnit pravidla, je jednoduší zrušit CHKO ??!
Jde to vubec nějak??
Kolik je nato potřeba podpisů???

Nejsem nějak starej, ale pamatuji si, že se kolem jezírka v adru nesmělo chodit,že prej je to ještě lom,nebo co? No a za rok tam vedla značená stezka a z brány která se pod hrozbou sankcí přelézala je teď hlavní vstup do skal!!

Takže, když se chce tak to jde!!!

Jsem pro zrušení CHKO a NP atd.
jen fakt nevím jak na to??!!
pepekodpovědět 
 Re: hezké12:17:45 19.10.2012
Jednoduché: Staň se poslancem, prezidentem nebo senátorem. Vytvoř zákonodárnou iniciativu. Sežeň si pro ni podporu v parlamentu. Nech to odhlasovat. Pak už následuje tisk Sbírky zákonů a FINITO. CHKO Broumovsko vymažeš z mapy, vyhodíš zelené úředníky a bude klííííd. ...až do té doby, než do skal najedou první lomaři, lesáci, zemědělci, developeři a další havěť. Obávám se, že to do konce roku 2013 nestihneš.
Kuba Turekodpovědět 
  Re: hezké16:11:38 19.10.2012
Kubo, pěkně píšeš, ale řešíte MG a tím tady říkáte, že ohldně MG by se mohli zavřít některé lezecké oblasti u nás.Ale MG je fenomén jem mezi lezci a TY z toho už pomalu dělají třetí světovou válku.Ochranářům vadí daleko více, spaní,chození a nerespektování pravidel v Chráněných oblastech.Lezci se chovájí někdy jako socky, lehnou kde to jde, pos...u okolí a ještě jsou drzí.Jako, že oni můžou no a MG to je válka mezi lezci.A ochranáři se toho chytli na popud pár lezců.Tak tady jde o etiku ANO ??? A škodí MG skále a nebo jen určitem lidí ??? Opravdu nevím ,ale situace je vyhrocená vždy jen tady na lezci a ne v realitě END.
Mártyodpovědět 
   Re: hezké14:47:01 21.10.2012
Pepkovi nejde o maglajz. Pepek se ptá, jak má zrušit chráněné krajinné oblasti a národní parky. Tak jsem mu poradil.
Kuba Turekodpovědět 
    Re: hezké21:51:42 21.10.2012
Děkuji za odpověď!
Asi bude jednodušízkusit zrušit zákaz maglajzu.
Pepek
Pepekodpovědět 
     Re: hezké15:00:42 22.10.2012
Spíš bych řekl, že bude nejjednodušší, když necháš maglajzák doma.
Kuba Turekodpovědět 

 Oficiální stanovisko ČHS20:18:10 19.10.2012
Tohle musím hodit do fóra. Dostal jsem jako odpověď na dotaz, jestli podporuje vedení ČHS lezení s magnéziem na písku.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Zdravím,

a reaguji za vedení ČHS na e-mail týkající se mezinárodního lezeckého setkání v Adršpachu, které zorganizoval ČHS.

Všichni účastníci akce byli informováni o pravidlech lezení na písku, a to nejen v Adršpachu a v Teplických skalách, ale i v jiných pískovcových oblastech Čech, tj. byli upozorněni na zákaz používání magnézia, na to, že je součástí tradičního lezení na písku a současně je požadován ochranou přírody. Zákaz používání magnézia byl v naprosté většině případů respektován, magnézium bylo použito skutečně jen v několika cestách v Teplicích a na Křižáku. K porušení pravidel tedy v několika případech opravdu došlo, ale v mezích, které odpovídají tomu, jak se v těchto oblastech leze a co se toleruje, ať už z hlediska místních lezců nebo ochrany přírody. Vedení ČHS organizátory upozorní na vzniklý problém, zejména proto, aby při dalších akcích podnikli více opatření, která budou předcházet takovýmto chybám.

Stanovisko ČHS k používání magnézia na písku je vyjádřeno v Pravidlech lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách, tj. používání magnézia není považováno za součást tradice pískovcového lezení a jeho použití „je považováno za nevhodné především v oblastech vnímaných jako klasické, v cestách nižší obtížnosti (do IXa) a u výstupů vzniklých před rokem 1980“. ČHS ctí pískovcové tradice a apeluje na lezce, aby platná pravidla i podmínky stanovené ochranou přírody dodržovali. Zastává ale realistický přístup, neboť si uvědomuje dvě věci: Za prvé - lezení se stále vyvíjí, a tento vývoj je třeba v rozumné míře reflektovat (viz citovaný výňatek z pravidel, jehož schválení před cca deseti lety by si těžko někdo představil). Za druhé – pravidla, lhostejno v jaké oblasti, bývají někdy porušována. Dochází-li k tomu jen v malém počtu případů, lze tato porušení považovat za sice nevhodný, ale okrajový jev – takto k věci přistupují i orgány ochrany přírody.

Výkonný výbor je spokojen, že se akci podařilo zorganizovat. Je však škoda, že reakcí části lezecké veřejnosti na úspěšnou akci sloužící k propagaci pískovcového lezení v mezinárodní lezecké komunitě, je pouze kritika soustřeďující se na problém magnézia.

přeji krásný víkend

Božena Valentová
tajemnice ČHS
Raškinodpovědět 
 Re: Oficiální stanovisko ČHS20:28:05 19.10.2012
Ahá, takže všichni jsme si před pravidly rovni, ale někteří jsou si rovnější... S tímhle spolkem už nechci mít nic společného!
PModpovědět 
  Re: Oficiální stanovisko ČHS23:07:34 19.10.2012
Mně se to náhodou líbí. Snaží se z toho vybruslit opravdu svědomitě a s nasazením a na spolkového úředníka vcelku i šikovně. Že to jsou kecy je samozřejmě jasné, ale ruku na srdce .... ty jí vejplatu nedáváš:-)
MModpovědět 
 Re: Oficiální stanovisko ČHS01:40:39 20.10.2012
"Výkonný výbor je spokojen..." - rétorika jak ze 70.let... Kdyby místo bagatelizace aspoň měli koule na to přiznat, že tohle teda fakt trochu podělali!
Švejkodpovědět 
  Re: Oficiální stanovisko ČHS13:35:47 20.10.2012
Precist si takoveto stanovisko je opravdu smutne. Dik ze si jim dotaz poslal, aspon mame o sve alma mater jasno :-(
Putinodpovědět 
 Re: Oficiální stanovisko ČHS11:00:41 22.10.2012
Cha cha, to je typická pštrosí politika stávajícího i minulého VV ČHS. Kromě levého břehu Labáku (totiž jedině tam je orgány OP používání MG v cestách IXa a výš povoleno) jsou všechny výjimky ze zákona, umožňující lezení na českém písku, podmíněny dodržováním zákazu používání MG (případně si to zakázali lezci sami, přes VK). A pokud vážení(?) členové VV a přilehlých skupinek toto nebudou respektovat jako vzor ostatním, tak tam nemají co dělat! A jestliže paní Valentová, která všechny výjimky ze zákona s OP dojednává, napíše to, co napsala, tak je "něco shnilého v království strahovském" a je jen otázkou času, kdy u OP s dalším vyjednáváním narazí (mimochodem, vztahy s OP jsou, co tak kde zaslechnu v kuloárech, nejhorší za mnoho let dozadu). Je mi z toho 23 let po revoluci smutno, demokracie je přece o tom, že v případě konfliktu skupinových zájmů se dohodnou kompromisní pravidla (důležité je dohodnou, nikoliv nadiktují) a ty se pak dodržují!
zdenek strnadodpovědět 
 Re: Oficiální stanovisko ČHS21:40:59 26.10.2012
díky za přidání stanoviska.
Myslím, že asi ani nic jiného napsat nemohli. jsem zvědav zda budou zaštiťovat i příště, aby se to celé opakovalo a pak zase a zase - proč být v partě, která má pravidla, na které sere? už jim příspěvky nedám, to i ty zahrádkáři jsou organizovanější....

A Zoban - je chudák. Obětoval se, organizoval, co blbnete - trochu mága a lezení po dešti, čili mimo pravidla a to dokonce závazná (CHKO) - vo co jako de?...

Je to ale asi česká pankáčská vlastnost - pravidla jsou od toho aby se porušovala. jen si vzpomeňte, jak v zahraničí poznáte okamžitě čecha za volantem... Mg jo nebo ne nebo lezt 2 dny po dešti nebo na suchém písku - je to nakonec celkem jedno, jak to bude. Jde o to, že teď něco platí, tak to mám ctít. Pokud se mi to nelíbí, mám hledat cestu jak to změnit.
Petrodpovědět 
  Re: Oficiální stanovisko ČHS15:15:00 30.10.2012
Děkujeme Zobanovi za jeho sobecký přístup, ČHS za jeho obhajobu a přehlížení vlasních pravidel, jinými slovy naprosto vědomé porušování zákona, navíc s podporou ČHS. Mnoho úspěchů při vyjednávání příští výjimky ze zákona a zvýšení reálné šance na úplné uzavření Ádru pro lezení. :(
lezodpovědět 
   Re: Oficiální stanovisko ČHS16:03:44 30.10.2012
Zoban má plnou podporu VV Čhs. Aspoň to tvrdí za komisi drytoolu (v komisi je ale sám :-) ) VV mu přiklepnul 39 000Kč na chyty na drytool. VV zamítl přísnější trest ve dvou kauzách, kde jej disciplinárka uznala vinným a uložila mu podmínečný trest. Pokud by Zoban byl uznán vinným i v této kauze Mg, byl by potrestán přísněji. Nevěřím, že VV nějak iniciuje RK a DK proti Zobanovi. Mám pocit, že si VV myslí, že se Zobanem stojí nebo padá Čhs. Proto se domnívám, že Zoban z tohohle možného porušování a pravidel a možného pošpinění dobrého jména Čhs vyvázne neposkvrněn.
Libor rebel Hrozaodpovědět 
    Re: Oficiální stanovisko ČHS13:40:28 05.11.2012
Na každou svini se vaří voda!!
Řezníkodpovědět 

 Janoušek a spol. v ČHS08:24:31 20.10.2012
Není to tak dávno co Adam, Majzlíci a další dostali disciplinární trest od ČHS.A to v souvislosti s porušením pravidel ohledně maglajzu.Porušili pravidla. Teď byla porušena opět pravidla ČHS ve stejné věci  a vedení ČHS to omlouvá??Holt prostě, i v ČHS jsou Janouškouvé, Dalíci a podobní, na které jsou všechna pravidla krátká...
odpovědět 
 Re: Janoušek a spol. v ČHS18:21:10 20.10.2012
Palec nahoru! O to totiž jde v této "kauze" daleko víc, než o reálnou škodu, kterou tím Mg natropili..
Martinaodpovědět 
 Re: Janoušek a spol. v ČHS07:12:20 22.10.2012
Božena Valentová
tajemnice ČHS se jiste Adamovi a dalsim brzo taky verejne omluvi, nebojte se.
A jiste ji to nyni strasne mrzi co se AO ktery tak reprezentuje CR v cizine stalo.
Pani tajemnice, dotoho!
:-)odpovědět 

 VV Čhs a dvojí metr09:15:05 21.10.2012
To jaké jsou poměry v Čhs může trochu čtenářům přiblížit i tato kauza.


Tohle je napsáno v zápisu z jednání VV ČHS.Tvrzení L. Hrozy st. v článcích a diskusích na Lezci týkající se
ČHS
VV se seznámil s výroky L. Hrozy st. uvedenými v článcích a
následných diskusích na Lezci. Mnohá z těchto tvrzení jsou
nepravdivá, zpochybňují činnost některých funkcionářů ČHS a dobré
jméno ČHS a proto VV dává podnět Revizní komisi k jejich
prošetření. VV současně předpokládá, že dotčení předsedové
komisí podají stížnost k Disciplinární komisi. Předání podkladů
Revizní komisi zajistí B. Valentová


VV mě už dopředu odsoudil a pak teprve podal věc k přezkoumání RK.( Já už se s tím nějak srovnám)Možná jsem něco porušil a nevím o tom. Ale VV už má jasno. :-) Jsem vinen. :-)


Teď VV naopak možné porušení pravidel obhajuje.

V kauze Zoban a Mg by také třeba mohl VV napsat. Že Zoban porušil pravidla ČHS, že celou věc nechá přezkoumat RK a že předpokládá, že předseda vrcholové komise  dá na  Zobana podnět k disciplinární komisi.

Vedení Čhs má i v této kauze jasno. :-) Zoban je nevinen. :-)

Libor Rebel Hrozaodpovědět 
 Re: VV Čhs a dvojí metr13:33:46 21.10.2012
Si říkám co udělá s těmi zbylými, která mu nepravdivá nepřišla;-))))))
MModpovědět 
  Re: VV Čhs a dvojí metr14:59:05 21.10.2012
Mám takový pocit, že má tvrzení i kdyby byla nevím jak dokonalá, nesmí být za žádnou cenu realizována. Nedej bože aby měl Hroza st. pravdu, heslo mých oponentů :-)))
Libor rebel Hrozaodpovědět 
   Re: VV Čhs a dvojí metr15:05:40 21.10.2012
Co třeba Vlk? Je předseda vrholové komise a neváhal dát podnět RK na Lucku, že se opozdila o jeden den s podáním cesťáku.( Neměl ale pravdu.) Co kdyby i v této kauze dal podnět k prošetření? Nebylo by to Vlku od tebe férové?
Libor Rebel Hrozaodpovědět 
    Re: VV Čhs a dvojí metr07:14:58 22.10.2012
Libore neriskuj, znas prece vysledky voleb krajskych a senatnich , ne?
:-)odpovědět 
     Re: VV Čhs a dvojí metr09:43:53 22.10.2012
:-) výsledky voleb znám. Co se týká politiky, je mi z ní na zvracení.Celým politickým spektrem napříč.
Nic méně tvé upozornění může být i vážnou věcí. Jestliže by se naše horo - lezecká hašteření a dohadování o Mg, pravidlech,nominacích, stylech výstupu, vytloukání borháků a spousty jiných profesních věcí, měla přesunout do roviny nehoro - lezecké.
V momentu, kdy své profesní cíle budou chtít lidi dosáhnout "všemi" prostředky. Tak to by bylo moc špatné :-(. Pořád naše problémy beru jako problémy horo - lezecké komunity. To, že mám rozdílný názor na Mg přeci neznamená, že svým oponentům budu podpalovat baráky. :-)
Spousta lidí se ptá, proč mi leží Zoban tak v žaludku?. Protože on aby dosáhl svého cíle, už tuhle horo - lezeckou hranici překročil svým lživým tvrzrním v mediích, že jsem udával lidi stébákům. A to už je za hranicí profesního dohadování.
Libor rebel Hrozaodpovědět 
     Re: VV Čhs a dvojí metr11:28:17 22.10.2012
Tomu nerozumím. Jak by Libora mohly "ohrozit" výsledky voleb?
Šárkaodpovědět 
     Re: VV Čhs a dvojí metr06:54:46 23.10.2012
Ty jo, to je jako by sis sám položil otázku:-DDD
Willhemodpovědět 
    Re: VV Čhs a dvojí metr11:35:29 22.10.2012
Vlk a férovost??? Hahaha...
z Brnaodpovědět 
     Re: VV Čhs a dvojí metr06:51:17 23.10.2012
No, kdyz tolik dela pro skaly, vzdy se umi podepsat, nekompromisne si stoji za nazory...tak to ho bude hafo anonymu odsuzovat,zejmena ty chudackove, co je obcas klepl pres prsty, ja ho neznam, ale tvrdim opak. Ty hajzl, on ferovej.
Martasodpovědět 
      Re: VV Čhs a dvojí metr18:09:14 23.10.2012
Když ho neznáš osobně, tak nechápu, že se k tomu vůbec vyjadřuješ!
z Brnaodpovědět 
       Re: VV Čhs a dvojí metr18:47:23 23.10.2012
marťas nelezou ti ty diskuze na mozek? Příjde mĕ jako kdybys nĕkomu chtĕl leštit kliku a nic o tom nevíš.
marty odpovědět 
        Re: VV Čhs a dvojí metr20:37:48 23.10.2012
Ne , jsem uplne v klidu, ale jen mi vadi lide, kteri anonymmne na verejnych forech urazeji druhe, jako vy dva treba . A treba ze chlap neni ferovej je urazka nejhrubsiho zrna.A sprostota to napsat bez podpisu je tedy bezmerna, prasatkove! Ale chapu, ze kdyz to nechapete, tak to nepochopite.A Vlka znam natolik, abych si ho vazil. To jsem predtim trosku spatne formuloval, prominte.
Martas.odpovědět 
         Re: VV Čhs a dvojí metr21:19:14 23.10.2012
Hele, Martane,
nesouhlasim s tebou, podívej se na Lidovky.cz: od té doby, co se diskutuje pod plým jménem, najdeš v diskusi 1,2,3 příspěvky, výjimečně více.
Diskuse pak ztratila smysl, protože ti, co rozdávají tr. oznámení na všechny strany si "demokracii" vypráví po svém . Stačí mít na právníky a i právo se dá OHÝBAT jak se ti zlíbí..
Byl bych opatrný se ztrátou anonimity.
odpovědět 
          Re: VV Čhs a dvojí metr21:38:48 23.10.2012
Bojím se, že i řada anonymů si demokracii vypráví po svém. Třeba jako právo útočit na konkrétní osoby, když se jim zlíbí, bez nutnosti aspoň té trochy odpovědnosti za svoje jednání, která je daná podpisem nebo nějakým identifikujícím nickem.
To je od toho, co jsem si představoval pod pojmem demokracie, dost daleko.
K té obavě z rizik: pokud se někdo má důvod obávat třeba v takovéhle diskusi na Lezci žalob, dopouští se zřejmě už dost velkých nechutností. A nebo je paranoidní. Čistě věcná diskuse na téma, které je tu otevřené, na žaloby podle mě asi nebude.
A pokud slouží dejmetomu nějaký velmi speciální a citlivý případ, kde snad taková rizika postihů jsou, jako důvod pro anonymitu obecně, zdá se mi, že jde spíš o alibismus.
(Než zas budete reagovat, že není rozdíl mezi P. a anonymem, zkuste si přinejmenším uvědomit, že tu nikoho osobně nenapadám :)
P.odpovědět 
           Re: VV Čhs a dvojí metr22:01:19 23.10.2012
A proč tedy jako P. píšeš tento příspěvek, když sám jseš jako duch.Neměl bys jít aspoň příkladem.P. Takže když nikoho napadat nebudu tak můžu být anonym.A když někoho chci "dojebat" tak se mám podepsat jako P. Chápu to dobře ???? A nebo spíše V. :-)
Zoro jako Z. abyste věděli...odpovědět 
            Re: VV Čhs a dvojí metr22:07:36 23.10.2012
Nechápeš.
1. jako P. se podepisuju celkem pravidelně. Takže už i to by pro někoho mohlo nějakou identifikaci znamenat. Přinejmenším o kus výš v týhle diskusi to tak spolehlivě zafungovalo.
2. Když se budu chtít do někoho konkrétního (koho znám jménem) navézt osobně, podepíšu se jednoznačně.
(3. Taky nejsem žádnej génius, ale někteří anonymové kromě strachu z podpisu zřejmě trpěj ještě zabedněností :)
P.odpovědět 
            Re: VV Čhs a dvojí metr22:19:07 23.10.2012
Teda zabedněnost jsem osvědčil hlavně já :)
No ale každopádně ty se nebudeš ohánět tou demogracií, žejo :)) Nebo aspoň ne vážně.
V tomhle konkrétním případě ale zas ztrácím smysl pro humor, tak asi proto. S tím Vlkem mi to přijde podobně jako Marťasovi. A s tím Zobanem - pokud bych se k tomu chtěl vyjádřit jednoznačně a kriticky, podepíšu se taky. Pokud se podepsat nechci, odpustím si komentář (pokud má být kritickej). Na rozdíl od předřečníka (co já vím, jestli jsi to ty a nebo ne) hodnotu diskuse vidím nejenom v tom, kolik je v ní příspěvků, ale i jaké jsou, jestli za ně je někdo ochoten strčit aspoň ten stabilní nick a tak.
Když občas zahlídnu kus diskuse třeba na aktuálně, mám dojem, že kdyby nebyla, o nic chudší bychom nebyli.
P. (zase :)odpovědět 
             Re: VV Čhs a dvojí metr22:37:59 23.10.2012
Pro toho anonyma nahoře: Jeden z příspěvků psal "Martas." a na já. Kup si brejle, Martinů je hodně;)
 martanodpovědět 

 Řešení (konec v ČHS) existuje18:21:27 22.10.2012
jak dlouho se dohadujeme o VV ČHS a směřování ČHS OBECNĚ??? 20let???? A kam jsme došli??? Asi tak daleko a vysoko, jako nyní v české politice ODS..

Také jsem chtěl na začátku měnit věci k lepšímu, avšak narazil jsem: stačilo několik cílených manipulací (Bloudek a spol) a otrávilo mě to tak, že jsem nakonec z ČHS vystoupil. To by ale bylo na několik dlouhých a-čytřek, tak se to pokusím sesumírovat do 1 věty: převládli hajzlové a soukromé zájmy nad většinou, která neleze závodně, nenechává si prolácet cesťáky za každou ferátu na 1.200 m kopce, etc.
A tak jsem rezignoval a z ČHS vystoupil. Lezu si pro radost, chovám se vůči skále i přírodě obecně fér, dodržuji nutná pravidla a učím to i lidi okolo sebe. čHS mi nechybí, členský příspěvek věnuji Záchranné stanici poraněných živočichů. 
Karel odpovědět 
 Re: Řešení (konec v ČHS) existuje08:13:16 23.10.2012
Karle, toto je jistě možné řešení pro každého z nás. Ale obávám se, že to není cesta k cíli, kterým je vytvoření trvale udržitelných podmínek pro lezení na českém písku. Dlouhá léta jsem byl zastáncem existence ČSH, ale dnes už u mne skepse převažuje nad optimismem (další příklad toho, že mnoho velkých myšlenek často ztroskotá na lidech) a budoucnost vidím spíše v saském modelu, kde každou oblast kompletně spravuje místní respektovaná pobočka DAW. Závodníkům na překližce bych dal svobodu i jejich peníze ze státního rozpočtu, zbytek bych posílal do regionů na údržbu skal, principy sounáležitosti bych posunul dolů na oddíly a byl by klid. A kdo leze velmi aktivně i venku, ať pro nepřehlédnutelné výhody vstoupí do AV, ten se o ně venku alespoň postará ...
zdenek strnadodpovědět 
  Re: Řešení (konec v ČHS) existuje08:37:13 23.10.2012
Taky si nemyslím, že je dobré z Čhs vystoupit. Před časem jsem na protest proti špatnému rozhodnutí VV vystoupil. A myslíš že se něco stalo? Nic. Tudy cesta nevede. Je potřeba pracovat, upozorňovat na chyby a nedostatky, protože jinak si naši vůdcové budou myslet, že je vše v naprostém pořádku. A ono není. Mg je veliký problém do budoucna, až léta příští ukážou jestli na pískovcových skalách povolení Mg bylo přínosem nebo cestou do pekel. Já si myslím ,že to druhé.
Libor rebel Hrozaodpovědět 
   Re: Řešení (konec v ČHS) existuje21:35:01 23.10.2012
Vidíš Ty se hádáš pro "svoji" pravdu a za tím si jdeš tvrdě a to je dobře.Někdo zase věci vidí jinak a hájí si svoji podle svých možností.A to je jako s MG pár lidi to sere do extrému a to hlavně tady na lezci a někoho vůbec.Jinak v praxi je pohoda máguje se, déšť to smeje,chyty nejsou opocené a lidi jsou spokojený.Příjde mě, že do skal nechodějí místní diskutéři jinak by snad vyděli, že praxe je jiná a ne tak hrozná.tak lidi méně čumte tady na lezci na fotky a běžte do skal ju....a víte vůbec kde jsou Teplice na moravě :-) ???
odpovědět 
  Re: Řešení (konec v ČHS) existuje12:03:02 23.10.2012
Souhlas.
Raškinodpovědět 
   Re: Řešení (konec v ČHS) existuje12:04:27 23.10.2012
Tedy souhlas se "zdenek strnad"
Raškinodpovědět 
    Re: Řešení (konec v ČHS) existuje08:50:47 24.10.2012
Raškine, už jsem si psali, takže jenom doplním na téma této docela zajímavé myšlenky ZS. Nepamatuji si (ale pamatuji toho málo), že by jakékoli vedení ČHS v minulosti dávalo tolik autonomie v rozhodování jako stávající VV. Viz schválené statuty CVK a OVK (a Zdeněk nejlépe ví, jaká to byla za předešlého vedení svízel), viz možnost místně zpřísňovat pravidla, viz pravidelná setkávání VV se zástupci OVK, viz absolutní volnost v rozhodování o způsobu přejišťování cest, viz hlavní slovo ve vyjednávání o výjimkách či vymezení ze zákona (absolutní zákaz Mg na Panťáku v rozporu s míněním VV), viz možnost financovat svou činnost (partnerská podpora Hudy v Labáku) atd. Tak si říkám, že ta autonomie je dnes taková, že výše popsaný stav víceméně existuje, protože, reálně, s řadou věcí, které se v oblastech dějí prostě jako lezec nesouhlasím, ale jednoduše respektuji místní komunitu. Jestli se nemýlím, tak největší řev strany použití Mg by měl zaznít z tamní dotčené OVK. A ptám se, je tomu tak?
Nechci debatovat o problematice Mg samotné, rozhodně ji nepodceňuji, rozhodně mě trápí mnohem víc než v dobách, kdy jsem nebafuňařil. Rozhodně více přemýšlím nad tím, kde ho použiji. Zveřejnění fotek s Mg v oficiálně zakázaných oblastech byla chyba, kterou je snaha napravit tím, že se fotka vyměnila (stejnou chybou byla fotka na plakátu z MHFF a příkladů bychom našli...) a doufám, že i tato debata bude dostatečnou ukázkou toho, že by se podobné věci neměly stávat a lépe hlídat. Tohle je myslím jasně řečeno i ve vyjádření předsednictva ČHS, které bylo adresované Raškinovi a zde bylo výše zveřejněno. VV se prostě snaží být pragmatický, což má myslím daleko od strkání hlavy do písku. Nic víc, nic míň.
Petr Reschodpovědět 
     Re: Řešení (konec v ČHS) existuje10:33:41 24.10.2012
Petře, trochu mě vyděsil Tvůj poslední odstavec: nabyla jsem z něho dojem, že jako největší problém považuješ, že se fotka zveřejnila??
Martinaodpovědět 
     Re: Řešení (konec v ČHS) existuje10:41:13 24.10.2012
Zkus mi prosím vysvětlit, jaký je rozdíl mezi touto kauzou a mezi postihem AO a Majzlíků ze strany ČHS, co proběhlo před lety. Snad chápeš že takto může mít někdo opravdu pocit dvojího metru. Předem díky za vysvětlení!
Švejkodpovědět 
      Re: Řešení (konec v ČHS) existuje10:53:37 24.10.2012
Na disciplinárku podal AO tuším Vlk (jestli se mýlím, omlouvám se), kdo navrhl Majzlíky netuším. I dnes může jakýkoli člen ČHS podat disciplinárce podnět na kohokoli zde vyfoceného. Rozhodnutí disciplinárky nelze samozřejmě předjímat.
Petr Reschodpovědět 
       Re: Řešení (konec v ČHS) existuje12:43:06 24.10.2012
AO se ocitl v disciplinárním řízení rozhodnutím VV, který tímto zrušil předchozí rozhodnutí Komise alpinismu potrestat Adama peněžitou sankcí (krácením příspěvku na činnost). Přiřadil tedy jeho případ k podnětům k disciplinárnímu řízení, které obdržel krátce po rozhodnutí KA od Vladimíra Volfa, týkajících se 6 dalších členů repre. Dále rozhodovala Disciplinární komise.
ten, kdo o tom něco ví :-)odpovědět 
        Re: Řešení (konec v ČHS) existuje11:41:20 29.10.2012
Ano, ale v té době platila jiná pravidla. Teď uz striktní zákaz MG není v "centrálních" pravidlech, ale posunul se na místní úroveň.
Igorodpovědět 
         Re: Řešení (konec v ČHS) existuje08:07:36 31.10.2012
Sorry, ale v Ádru je zákaz Mg řešen přímo zákonem, což je vysoko nad nějakými pravidly. A VV ČHS podporuje toto porušování zákona. Tak kde to jsme? Tady snad není o čem diskutovat, žádné občanské sdružení nemá nejmenší právo se ohánět tvrzením "je zvykem" a stavět ho nad zákon ČR!
lezodpovědět 
     Re: Řešení (konec v ČHS) existuje11:05:03 24.10.2012
promiň Petře ale to jsou trošku kecy. bafuňářstvo by především mělo navenek stát v jednotném šiku za pravidly.
Lukas B.odpovědět 
     Re: Řešení (konec v ČHS) existuje11:18:00 24.10.2012
Petře, k tvému prvnímu odstaci. Problém je v tom, že VV na usměrňování své členské základny v problematických věcech nemá dostatečnou autoritu a svými alibistickými prohlášeními se ji ani získat nesnaží. Autorita je vždy vztažená na konkrétné lidi a ti si ji (obvykle něvědomky a jaksi na pozadí) budují dlouhá léta vytrvalou mravenší prací a to zejména dole ve skalách a okolo skal. Přes Skalní oblasti ČR mám blízko k OVKčkám a správcům skal a vidím, že toto jsou ti lidi, na kterých to všechno vlastně stojí. Oni a jejich oddíly, to je budoucnost. Budoucnost ČHS, resp. VV ČHS, vidím jen v pozici víceméně formálního zastřešujícího subjektu pro komunikaci se státem (zejména s Min.financí) a světem, který ale do života okolo skal v regionech bude zasahovat co nejméně (a hlavně nespotřebuje podstatnou část rozpočtu jen na svoji existenci). Toto řešení nabízí mnohom větší prostor pro místní dohody s lezeckou komunitou, s orgány OP a i "vymahatelnost" plnění dohod by byla mnohem efektivnější. Dnes to takto nastavené není, VV si vyhrazuje o všem rozhodovat sám, komunikovat a spolupracovat se svojí vlastní členskou základnou moc neumí. A ještě na tvoji otázku "... tak největší řev strany použití Mg by měl zaznít z tamní dotčené OVK. A ptám se, je tomu tak?" odpovídám, že oni přece řvou, co jim síly stačí (teď mluvím ze své vlastní zkušenosti a za regiony kam dohlédnu, tj Český ráj, Lužické a Jizerské hory), ale když od vás chtějí pomoci, tak vaše reakce je ve stylu "co otravujete, to je přece vaše věc". Takže suma sumárum bych to viděl tak, jak jsem to včera napsal, podepisuji se pod to a stojím si za tím.
zdenek strnadodpovědět 
      Re: Řešení (konec v ČHS) existuje11:51:53 24.10.2012
S tím ozváním se místních jsem měl na mysli souvislsot s touto kauzou vzniklou v debatě. S OVK Lužické hory a OVK Jizerské hory jsme seděli na posledním VV před dvěma týdny a na jednání (sám jsem nebyl, tedy zprostředkovaně) nebyl žádný problematický bod, kde by se OVK nějak dovolávala řešení ze strany VV. Stejně jako ty, i my s těmi lidmi jsme v kontaktu. Rozhodování shora myslím není doménou tohoto VV. A pokud to vidím špatně, pak by bylo na místě, aby nám to OVKčka na našich společných jednáních řekla. Prostor pro to určitě je, kvůli tomu cirkulujeme po celé republice. Nevím, co pro to udělat více, než jezdit za nimi a ptát se jich. Tahle debata po webu sotva nahradí osobní setkání a zákulisní našeptávandy, na které je našinec specialista, těžko mohou řídit chování se ČHS - pro VV existuje jasný partner a tím je největší a nejsilnější komise ČHS, tedy VK. Ideální by z tohoto pohledu bylo zastoupení předsedy VK ve VV, jak tomu bylo v minulém VV, ale i dnes je tam jasný gestor, který je partnerem pro jakékoli problémy, které jednotliví členové OVK, CVK, správcové... chtějí přesunout na půdu VV.
Petr Reschodpovědět 
       Re: Řešení (konec v ČHS) existuje12:03:55 24.10.2012
Ono to ve všech velkých celostátních organizací přece vypadá tak, že lokální drobnosti a pozitivní věci si řeší místní zastoupení, ale na nepříjemnosti vždycky přijedou lidé z centra. Je to logické - nemají lokální osobní vazby, mohou být tvrdí a nekompromisní, obhajují jen pravidla a ne osoby, po vyřešení případu zase odjedou a osobně se jich to netýká. To by mělo udělat v případě MG také ČHS, protože místňáci na to nemají sílu. (To není nic ve zlém. Tak to má fungovat nejen u horolezců, ale třeba také u fotbalistů, policajtů nebo v celostátních novinách.)
Kuba Turekodpovědět 
      Re: Řešení (konec v ČHS) existuje11:54:14 24.10.2012
Jo a roli VV vidím dost podobně a byl bych rád, kdyby tomu tak bylo. Nicméně z debat třeba i tady na Lezci často vyplývá, že by měl dělat úplně všechno, včetně aktivní účasti na diskusích....
Petr Reschodpovědět 
       Re: Řešení (konec v ČHS) existuje08:42:47 25.10.2012
Petře, nezlob se, ale to jsou všechno slizké kecy, to ses naučil dobře. VV je všechno možné, jen ne seběvědomý subjekt, který přesně ví co chce, dokáže o tom přesvědčit svoji členskou základnu a pak držet směr i za cenu ne vždy populárních rozhodnutí. Vy, místo abyste svaz vedli jako sebevědomou prosperující firmu, tak ji vedete jako politickou stranu, kde se "nikdo nechce rozhádat s nikým" nebo "nikdy neříkej nikdy" nebo "já na bráchu brácha na mě" a podle toho to pak taky vypadá. I když možná můj pohled není úplně objektivní, zrnko pravdy na něm asi bude, neníliž pravda?
zdenek strnadodpovědět 
        Re: Řešení (konec v ČHS) existuje10:32:12 25.10.2012
Zdeňu, ve všem s Tebou souhlasí. Petr Resch je pro mě zkamáním. Čekal jsem změny k lepšímu, ale ty nepřisly, naopak se Petr zařadil mezi stávající bafuňáře a dokonale zakonzervovali stávající stav. Proto jsem z ČHS odešel a dokud budou lidé přesvědčení, že je ČHS to "menší zlo", tak se to vůbec nezmění.
odpovědět 
        Re: Řešení (konec v ČHS) existuje09:57:39 29.10.2012
Zdeňku, zeptej se konkrétně na něco, nemám problém ti odpovědět.
Obecně viz tato kauza Mg: není k tomu snad jasné stanovisko vedení ČHS (psané jako odpověď konrétnímu tazateli na mailu). Kdybychom si nikoho nechtěli naštvat, těžko bych polemizovali s lidmi absolutně odmítajícími Mg. Protože jednodušší by bylo říkat - co je teď zakázané, to je neměnné dogma. Není tohle jasně řečený názor? Ačkoli třeba v rozporu s tím tvým.
Je docela srandovní, že tu vypadám jako člověk, obhajující Mg a přitom jsem v tomhle směru pravidla hodně respektuji i za tu cenu, že prostě do určitých oblastí raději nejezdím. To se pak snadno člověku povede věta, která je tu níže ozančována jako snad vpravdě "historická"...
Petr Reschodpovědět 
         Re: Řešení (konec v ČHS) existuje10:38:46 29.10.2012
hele Petře promiň že furt votravuju, považuju tě za poměrně slušného a bystrého člověka, tak se furt dokola a ještě jednou znova zeptám jako debil doufaje že si nerozumíme: tobě fakt nepřipadá divné, že reakce vedení ČHS na dotaz na oficiálním webu spolku zlehčuje a omlouvá porušení pravidel na oficiální akci tím že to "nevybočuje z místních zvyklostí"?
Lukas B.odpovědět 
          Re: Řešení (konec v ČHS) existuje13:05:14 29.10.2012
Děkuju za ty poklony, snažím se být tak nějak v dění a naslouchat lidem. Možná i proto, jak píšu výše, je pro mě Mg tabu v řadě oblastí.

Pod ten výše psaný text vedení ČHS jsem se podepsal. Když už jsem se do té debaty pustil, tak si to vyžeru. Níže psané vyjadřuje názor Petra Resche, nikoli VV či něčeho obdobného:

a) považoval bych za správné, aby se oddělila rovina sportovní (horolezecká) a rovina ochranářská. Aby se zarputilí odmítači Mg neoháněli striktními zákazy ze strany OP. Aby bylo jasné, co chtějí horolezci - samozřejmě tedy většinový názor oblastně dotčených lidí.(Velmi idealistické, určitě komplikovaně zúřadovatelné na místních úrovních)

b) považuji za logické, žít v reálném světě. Ten se vyvíjí ať je vedení ČHS jakékoli. Vývoj ukázalo i hlasování o Mg na VH historicky. Bylo jen otázkou času, kdy absolutní zákaz Mg z pravidel zmizí, což věděli všichni (postupně se tento stav mění i na lokálních úrovních, kde však většinou zákaz platí - ALE POZOR - často viz bod a)). Vedení má dvě možnosti, buď bude žít s realitou nebo se vyčlení a půjde mimo ní. V té odpovědi soukromého tazatele chtělo vedení ČHS svým komentářem mj. říci - veškerá psaná pravidla neodpovídají reálnému stavu věcí. Čili ukazuje na problém, který ale nemá sílu změnit. Může pouze říci svůj názor, na který bylo dotazováno. A ještě k té realitě. Občas mi tu přistane mail od někoho, kdo si stěžuje na tento postoj vedení ČHS a pak jsme třeba zjistili, že na svých webových stránkách má fotky na písku, kde je to OP zakázáno s Mg! Mg není virtuální problém diskusí, ale realita.

c) bohužel se málo dostávám do debat s OP. Stane-li se tak, prosím vždy o pochopení, že vedení ČHS jen velmi těžko může striktně trvat na dodržování něčeho, co se obecně porušuje. Pravidla by měla být reálná, stejně, jako se mění podmínky pro provozování jiných činností na chráněných územích tak, jak se mění trendy společnosti, mění se i lezení samotné. Tohle je pouze názor jednotlivce, nemám fakt sílu ho jakkoli prosazovat.

d) nerealistická pravidla vedou k chaosu u lidí, kteří nejsou do věcí nějak více zasvědceni. Viz tolerance Mg ze strany OVK na Panteonu, tolernace jeho používání na Ostaši, Křižáku...atd. Ta tolerance se vždy opírá o nějaký ústní úzus, ale kdo se v něm má vyznat? To potom často vede k používání Mg i v netolerovaných cestách.

Nejsem ten, kdo tvoří historii lezení na písku. Nikdy jím nebudu. Skláním se před těmi, kdo tak činí a budu je respektovat. (tak a skončila mi polední pauza)
Petr Reschodpovědět 
           Re: Řešení (konec v ČHS) existuje13:19:54 29.10.2012
díky za odpovědi. samozřejmě s mnoha jednotlivostmi nelze než stoprocentně souhlasit. ale to nejpodstatnější vidím v tom, co jsi opomněl - a to obecně loajalita jedné ze stran dohody (tj. ČHS reprezentovaný svým bafuňářstvem) k dohodě (s OP). si myslím že je žádoucí a v praxi jaksi chybí.

představoval bych si odpověď: "z pozice člena VV ČHS považuji za nešťastné, že na oficiální akci byly porušovány oficiální dohody a zasadím se o to, aby tato situace příště nenastala. soukromě však soudím, že jde fakticky o pseudoproblém a pokusím se do dalších dohod prosadit vypuštění tohoto požadavku. zatím prosím všechny o dodržování" - ale násilím ti to do huby narvat nemůžu.
Lukas B.odpovědět 
           Re: Řešení (konec v ČHS) existuje15:20:55 29.10.2012
A do prde.. Já myslel že Kocourkov je náš stát (tedy hlavně politika). Vidím, že je to taky ČHS. Co si o tom pak musíme myslet my prostí členové? Je MG zakázané nebo není? Můžeme prasit proti lezeckým pravidlům na písku? Můžeme prasit proti ochranářským zákonům a nic nám za to od ČHS nehrozí? Co máme my instruktoři říkat nováčkům a k čemu je máme vést na písku? K maglajzu a úctě k pravidlům, nebo jim máme říkat, ať na ně ser.., že je to vlastně úplně jedno?
Kuba Turekodpovědět 
            Re: Řešení (konec v ČHS) existuje17:06:33 29.10.2012
Co by ... prostě jim řeknete pravdu. Že od nepaměti jsou si někteří rovnější, a že vyšší bere.
MModpovědět 
          Re: Řešení (konec v ČHS) existuje13:07:49 29.10.2012
Přece jenom přímá odpověď: považuji za správné, že vedení svazu vidí realitu. A to i za cenu toho, že tady vlastně obhajuje něco nepovoleného.
Petr Reschodpovědět 
           Re: Řešení (konec v ČHS) existuje15:02:28 29.10.2012
Odpověď má hlavu i patu. Ke konci doplňuješ (já tvůj text zjednodušil, aby byl jasný a srozumitelný) "...považuji za správné, že VV ČHS obhajuje něco nepovoleného..." Pochopil jsem to správně?
Raškinodpovědět 
           Re: Řešení (konec v ČHS) existuje15:07:23 29.10.2012
Tak to si musím zapamatovat! A já proč pořád narážím. Prostě vedení Čhs obhajuje i nepovolené věci. Vedu marný boj když chci ukázat na špatnosti a udělat nápravu v našem spolku. Za pár dnů jdu před disciplinárku :-) za údajné poškozování dobrého jména Čhs. :-)))) To je komedie. Tak nevím kdo to dobré jméno kazí víc, já nebo samotné vedení těmito vyroky?
Libor Rebel Hrozaodpovědět 
           Re: Řešení (konec v ČHS) existuje15:23:33 29.10.2012
aj jo, toho jsem se obával. takže jsem ti rozuměl dobře. nemám z toho radost.

ne snad že bych bo tobě chtěl loajalitu samuraje, taková běžná sousedská míra loajality k dohodě, jako že když se s Frantou odvedle domluvím že mu prodám auto a tak prostě v noci nevyměním nové gumy za ojeté (a nevysměju se mu do ksichtu) by mi stačila.
Lukas B.odpovědět 
            Re: Řešení (konec v ČHS) existuje16:08:11 29.10.2012
Na jiném místě píšu, že považuji za nešťastné, že se tu fotky s Mg zveřejnily. Stejně jsem upozorňoval Mášu Jirmannovou na nešťastné Mg na plakátu na MHFF. To by se nemělo dít a v tomto duchu s organizátorem akce promluvím, stejně jako je v onom vyjádření vedení ČHS, že budeme apelovat na to, aby napříště byla osvěta ve směru k dodržování pravidel ještě větší. Já myslím, že ten rozdíl v pohledu není v tom, že něco bylo špatně nebo nebylo špatně, ale v tom, jak nebezpečný je to precedens. A to je podstatný závěr, já se domnívám, že byl natolik zásadní, že je nutné na věc upozornit a vyvarovat se napříště těchto chyb, ale nic víc.
Petr Reschodpovědět 
             Koho tedy vlastně zastupuješ?16:34:19 29.10.2012
Petře, promiň, ale hodně se pleteš. Nešťastné sice bylo uveřejnění fotek a ještě nešťastnější bylo lezení s maglajzem na písku. Ale fakt strašný je, že vedení ČHS neřeklo úplně jasně: Tohle se nesmí!

(K čemu jsou potom všechny valné hromady, jednání s ochranáři, velké diskuse v členské základně, atd... když si pár machříků ve vedení svazu prohlašuje, že tohle všechno je k ničemu a že budou fakticky schvalovat přestupování dohod, pravidel i zákonů a ještě k tomu pod hlavičkou oficiální akce ČHS?)
Kuba Turekodpovědět 
             Re: Řešení (konec v ČHS) existuje18:55:16 29.10.2012
Můžeš prosím bez vytáček potvrdit, že jsem pochopil tvůj příspěvek správně, tedy, že: "... považuji za správné, že VV ČHS obhajuje něco nepovoleného..."?
Raškinodpovědět 
              Re: Řešení (konec v ČHS) existuje12:06:38 30.10.2012
Slovo "obhajuje" jsem použil velmi nešťastně a omlouvám se za něj. Významem by se sem spíše hodilo slovo "netrestá".
Petr Reschodpovědět 
               Re: Řešení (konec v ČHS) existuje12:14:32 30.10.2012
Petře, žongluješ se slovíčky, moc se ti nedaří a sadomasochisticky se zanořuješ do bahna čím dál tím víc. Vše podstatné už jsi stejně řekl a nyní bude na členské základně, co s tím udělá.
zdenek strnadodpovědět 
                Re: Řešení (konec v ČHS) existuje00:55:09 31.10.2012
členské základně je to nejspíš fuk-bohužel
švejkodpovědět 
             Re: Řešení (konec v ČHS) existuje21:49:14 02.11.2012
tak a už jsem se nasral, dost, článek jsem i s původní fotkou uložil offline a poslal na správu ckho a doufám, jen doufám, že to OP dá svazu pořádně sežrat, protože prostě není možný, aby horo/lezce v tomto státě zastupovala organizace, jejíž představitelé nedodržují vlastní pravidla na oficiálních akcí a to celkem pravidelně. a doufám, že to z toho průseru bude vyvozena personální odpovědnost a zoban si už v čhs neškrtne.
tak a papa a užijte si to, vy parchanti.
k.odpovědět 
              Re: Řešení (konec v ČHS) existuje21:56:03 02.11.2012
Prima jistota, že se vždycky někdo najde.
(Jako informace to je teda ale asi zbytečný.)
P.odpovědět 
           Re: Řešení (konec v ČHS) existuje17:03:12 29.10.2012
Tak tohle je něco ... na jednu stranu respekt, že jsi férový a říkáš věci jak si je opravdu myslíš. Opravdu si toho vážím. Ale na druhou stranu, až lezce s celým svazem pošlou někde ochranáři fofrem do prdele, tak kdo se jim může divit? Protože vlastně říkáš, že je s OP vyjednaná výjimka pro lezení, ale jen bez MG. Vedení svazu to omezení ale považuje za blbost, a tak má plné pochopení pro ty, kteří na to serou. Jen by to tedy nemělo být vidět v mediích, netu a pod.

No potěš ....
MModpovědět 
            Re: Řešení (konec v ČHS) existuje12:08:02 30.10.2012
Nikoli za blbost, ale za něco, co je vzhledem k reálnému stavu prakticky nevymahatelné.
Petr Reschodpovědět 
             Re: Řešení (konec v ČHS) existuje12:22:54 30.10.2012
Další perla ... nevím, jestli ti došlo, jak svými prohlášeními podrážíš nohy všem těm správcům skal, kteří se o skály starají a potížisty všeho druhu se snaží přesvědčováním a osobním příkladem usměrňovat. Popřemýšlej o tom a proberte si to na VV, takto to přece dál nejde! Jsem z vás velmi zklamán ...
zdenek strnadodpovědět 
              Re: Řešení (konec v ČHS) existuje17:16:52 30.10.2012
Ja bych doporucil se podivat co je uvedeno u Krizoveho vrchu, na www.skalnioblasti.cz, podotykam, ze Zdenek Strnad je jeho adminem
odpovědět 
             Re: Řešení (konec v ČHS) existuje08:32:40 31.10.2012
Když vidím to, že VV ČHS naprosto vědomě schvaluje porušování zákonů ČR, dvojí metr na stejné případy a vůbec celkový stav, jsem dokonale znechucený a rozhodnutý příští rok v ČHS skončit - jak řadový člen, tak i jako instruktor. Byla by mi hanba dál dělat instruktora pod hlavičkou ČHS.
Petrodpovědět 
     Re: Řešení (konec v ČHS) existuje13:51:35 29.10.2012
Omlouvám se za nepravdu, kterou jsem použil ve svém komentáři, když píšu, že OVK chtěla striktní zákaz na Panťáku. Nakonec i OVK navrhovala tento zákaz plošně neuplatnit, ale o zákazu rozhodla OP.
Petr Reschodpovědět 
      Re: Řešení (konec v ČHS) existuje16:44:14 30.10.2012
Petře, díky za upřímnost a jasný názor. Nemá cenu si namlouvat, že ČHS může dnes nějak ovlivnit použití Mg ve skalách. To je realita at se líbí nebo ne.
Richardodpovědět 
       Re: Řešení (konec v ČHS) existuje20:12:18 30.10.2012
Pánové, za tohle si svaz ochránci přírody parádně vychutnají kdykoli se jim bude chtít, a/nebo bude se jim to hodit .... protože se zde vlastně říká, že ať bude ze strany OP lezení v CHKO/NP podmiňováno jakkoli, tak ČHS to sice klidně podepíše, ale jinak to není schopen garantovat ani u svých čelních představitelů, natož řadových členů. A dokonce i v případě, že se prokáže porušení pravidel/omezení s OP dohodnutých, s tím nebude dělat vůbec nic.
MModpovědět 
       Re: Řešení (konec v ČHS) existuje20:20:25 30.10.2012
Pánové, za tohle si svaz ochránci přírody parádně vychutnají kdykoli se jim bude chtít, a/nebo bude se jim to hodit .... protože se zde vlastně říká, že ať bude ze strany OP lezení v CHKO/NP podmiňováno jakkoli, tak ČHS to sice klidně podepíše, ale jinak to není schopen garantovat ani u svých čelních představitelů, natož řadových členů. A dokonce i v případě, že se prokáže porušení pravidel/omezení s OP dohodnutých, s tím nebude dělat vůbec nic.
MModpovědět 
        Re: Řešení (konec v ČHS) existuje08:36:46 31.10.2012
Přesně tak! Pro OP už ČHS nebude partner k jednání, protože nemá ani snahu dbát na dodržování dohodnutých podmínek. A jen bláhový by si myslel, že se to k nim nedonese.
Takže děkujeme VV ČHS, že se díky jejímu přístupu neudělení příští výjimky stáva prakticky realitou. :(
lezodpovědět 

 Jednoduché12:29:48 23.10.2012
MG je sračka, která na písek nepatří. Nevím co je na tom těžkého na řešení. Ale o tom tenhle článek nebyl myslím.
FERYodpovědět 

 Zmizela Karolína?13:53:18 23.10.2012
Kam zmizela fotka Karolíny, kde měla mágo po půlce obličeje a ruku v pytli? Proč se v článku objevila nová fotka Karolíny bez Mg?
Syselodpovědět 
 Re: Zmizela Karolína?13:55:02 23.10.2012
no konecne si toho nekdo dalsi vsiml :)
odpovědět 
 Re: Zmizela Karolína?18:36:11 23.10.2012
Protoze tak lezla 90% casu v tydnu.
Radek
zobanodpovědět 
  Re: Zmizela Karolína?19:06:34 23.10.2012
Podle tebe Zobane se mohou pravidla v 10% překračovat?
odpovědět 
   Re: Zmizela Karolína?19:19:54 23.10.2012
lidi hrabe vám ?
odpovědět 
  Re: Zmizela Karolína?20:18:05 23.10.2012
Jsi fakt ubohej :-D
švejkodpovědět 
  Re: Zmizela Karolína?20:26:51 23.10.2012
Místo toho aby ses k vlastnímu průšvihu postavil jako chlap tak se ho snažíš zakamuflovat jako tříletý děcko. Je mi Tě líto...
Martinaodpovědět 
   Re: Zmizela Karolína?21:48:51 23.10.2012
Byl jsem slusne pozadan aby se fotka vymenila a pokud mne nekdo slusne pozada a je v mych silach mu vyhovet, vetsinou se o to snazim.
Rika se tomu slusnost. Stejne jako je slusnost se podepsat nebo pozdravit.
Nicmene jsem si vsimnul, ze to se v diskusi na internetu nenosi.
Radek
zobanodpovědět 
    Re: Zmizela Karolína?00:52:59 24.10.2012
Je, je - ty jsi tak slusny ..., ted uz jenom dodrzovat pri tvych aktivitach i pravidla lezeni ... To lze vnimat take jako slusnost sveho druhu ... Nedodrzovani pravidel lezeni je min. neslusnost, ktera navic muze vest i k zakazu lezeni v oblastech se zvysenym vyskytem "neslusnych lezcu" (lidi, co na pravidla kaslou) ...
_-_odpovědět 
    Re: Zmizela Karolína?23:12:07 27.10.2012
kua
tak toto ti nikdo neuvěří.
petrodpovědět 
 Re: Zmizela Karolína?19:26:59 23.10.2012
To je fakt trapák ten zoban...
Krtečekodpovědět 
  Re: Zmizela Karolína?22:10:45 23.10.2012
Rad bych vedel,jak asi lezou ty ortodoxni popiraci maga.Uz to konecne pochopte vy tradicionalisti.Magovat se proste bude.Muzete se tady rozcilovat a moralizovat,ale to je tak vsechno co muzete delat.Jen me prekvapuje,ze i nejaci mladi lezci chytli tuto "trad" chorobu.
Mirekodpovědět 
   Mirku, nelakuj sám sebe23:22:17 23.10.2012
Mirku, tak už to konečně pochop. Naprostá většina lezců leze na českém a německém písku bez MG, dokonce jsme se na tom i naprostá většina usnesli sami mezi sebou a kromě horolezeckých pravidel odpovídá zákaz také ochranářským pravidlům. Piškotovi se sice před pár lety podařilo prolomit psychologickou hranici, ale ta je teď na moderních supertěžkých cestách v jedné skalní oblasti, do kterých se pouští jenom pár vyvolených. Klasiky, lehčí cesty a naprostá většina písků jsou pro bílý prášek tabu. Tabu, tabu, tabu. Fakt.
Kuba Turekodpovědět 
    Re: Mirku, nelakuj sám sebe07:03:42 24.10.2012
Tu naprostou většinu si teda představuju jinak;-)
Willhemodpovědět 
     Re: Mirku, nelakuj sám sebe08:08:18 24.10.2012
hele, kuba to tuším myslel trošku jinak. obecný závěr z Piškotovy iniciativy a valné hromady je takový, že mg je naprosto OK pouze ve skutečně těžkých cestách a tam, kde to vochranáři obecně nezakazují, jinde je to "nežádoucí" nebo "zakázané".
to, že nějaká poměrně široká skupina, dejmetomu stonožka nazvěme ji "velmi širší špičkou" na to kálí, je jiný příběh (zhruba na úrovni zobání v silových spotrech). a že se k tomu pohlavárstvo spolku staví laxně a dokonce porušování vlastních pravidel na vlastní oficiální akci omlouvá a bagatelizuje, to už je potom příběh úplně jiný (a to si u zobání v silových sportech představit snad ani nedovedu).
Lukas B.odpovědět 
 Re: Zmizela Karolína?22:06:07 23.10.2012
Me to prijde ok, ze ta fotka zmizela. Preci jenom, kdyz uz porusuju pravidla, tak se tim aspon nechlubim.
jx zeroodpovědět 
  Re: Zmizela Karolína?07:58:39 24.10.2012
vono by bylo asi nejlíp kdyby se předtím vůbec nevobjevila, pak by Z. nečelil podezření že to jak malý hárant kamufluje. na druhou stranu, jestli mu tahle votravná diskuse přinesla prozření že malinko šlápl do lejna, tak to kvituju s povděkem.
Lukas B.odpovědět 
 Re: Zmizela Karolína?08:56:10 24.10.2012
Kdyz se to tady tak resi, prosil bych vsechny aby si fotku karoliny prohledli poradne. copak se na nas smeje? mago v chytech. Ono se lehce rekne lezte bez maga, ale kdyz uz tam mago je tak se argument bez nej nejak ztraci. zcela chapu, ze na krizaku lezla karolina s magem, nebot je tam omagovane vse, a kupodivu na to nejvic serou mistni, ne lidi odjinud. od pocitace vypada situace krasne cernobile, v realu jiz ne. nejsem zastance magovani bez rozmyslu, ale chapu ze si jej nekdo do cesty vezme, kdyz uz v ni to mago je, a pytlik na prdeli jeste nemusi nutne znamenat ze si do nej clovek sahne. a navic, cesty mnoha autoru s magem delane jsou, jejich lezeni s magem v podstate tedy odpovida umyslu prvovystupce (alberto, pete, majzlici, sobotka, benes, lastovicka, litochleb a buhvikdo jeste, v novem pruvodci na krizak taky vetsina fotek s magem). nejvice by vsem prospelo si obcas na ten pisek zajet, a kouknout se jak to realne vypada. bohuzel pocasi uz nam pro tento rok pomalu ale jiste hazi stopku. tak mago zas az za rok.
Ahoj Ondra
Ondraodpovědět 
  Re: Zmizela Karolína?09:11:08 24.10.2012
Po pravde - na Krizaku ochranari povolili maglajz, protoze doufali, ze stahnou vsechny nymandy z Adru a okoli. To byl od nich vstricny krok. Je to jen na zkousku, jak to bude fungovat. Uprimne? Nefunguje to! Naopak jak vyse uz mnohokrat napsano, do oblasti se stahuje cim dal vic nul, co madzujou i v sedmickovych sparach. A povazujou se za desne pankace, co JIM to natreli.


Nejste pankaci, stale jste, hosove, jen luzri, co nemaji na to lezt. Zkuste cvrnkat kulicky!

odpovědět 
   Re: Zmizela Karolína?16:02:23 28.10.2012
Naprosto souhlasím, jakékoliv povolení používání MG na Broumovsku tam jenom dotáhne víc sypačských srabíků, co budou mágovat v komínu na Krále - tam už jsem taky MG viděl.
Ohledně těžkých cest, když to dokáže Špek a ostatní místňáci, tak proč ne ostatní?
Pepasodpovědět 
    Re: Zmizela Karolína?16:03:24 28.10.2012
Myslím tím Krále v Království, Adršpach.
odpovědět 
    Re: Zmizela Karolína?16:56:49 28.10.2012
Prosím tebe, neoháněj se pár lidma, co lezou na písku dobře i bez mádža, ale sebou. Takhle to vypadá, že znáš ten komín na Krále, možná ještě něco a skutek utek, jen kecy...
Willhemodpovědět 
     Re: Zmizela Karolína?19:39:10 28.10.2012
Heled ty vseznalku, mozna mu vadi prave zaprasenej komin na Krale. Ze poukazal skrz tezke cesty (otazkou je co je tezke) jmenovite nekoho jineho nez sebe ... a co?
odpovědět 
      Re: Zmizela Karolína?20:15:24 28.10.2012
Kdo sou ti ostatní místňáci, co lezou bez mádža? Takhle, jak to napsal bych řekl, že toho nejvíc vyleze u Tošovky. Ale pravda, zaprášenej komín na Krále musí vypadat divně.
Willhemodpovědět 
       Re: Zmizela Karolína?21:45:20 28.10.2012
Chci jména, chci místa, chci čas!!!
odpovědět 
       Re: Zmizela Karolína?16:40:33 29.10.2012
Ja bych zase rek, ze Ty toho nejvic vylezes, kdyz jsi spojenej s chytrou klavesnici. Kdyz Te to tak zajima, tak holt budes muset asi vic do skal no, treba budes mit stesti anebo smulu?
odpovědět 
        Re: Zmizela Karolína?21:17:27 29.10.2012
Labák, Teplice, Ádr, přijde mě, když tady lidi lezou IX, X nebo XI, tak většinou (vždy) s mádžem. Do skal chodím tak vidím.
Willhemodpovědět 

 Petr Resch a Mg09:15:06 24.10.2012
"Zveřejnění fotek s Mg v oficiálně zakázaných oblastech byla chyba, kterou je snaha napravit tím, že se fotka vyměnila"

Tak tohle, zde v komentáři napsal Petr Resch člen VV.  V celém článku jsi se Petře nějak zapoměl zmínit, že hlavní chyba byla, že v zakázaných oblastech lezli s Mg. Navíc při oficielní akci podpořené Čhs.

Revizní komise kterou inicioval VV na přezkoumání Hrozových výroků mimo jiné konstatovala, že Zobanova pravidla v souvislosti s drytoolem jsou nejasná.

Ono to vypadá, že to sem nepatří, ale když Zoban nemá problém překračovat jasná pravidla ohledně Mg,tak si dovedete představit jak Zoban " dodržuje" svá nejasná pravidla v drytoolu.

Tak se ptám Petře bude VV také iniciovat přezkoumání tohohle možného přestupku s Mg? Myslím si, že tahle kauza poškozuje dobré jméno Čhs.
Libor rebel Hrozaodpovědět 

 Všem zasíračům skal09:20:12 24.10.2012
Prosím úpěnivě všechny zasírače skal, nechte si svůj pot doma do skal nejezděte a nebo lezte prostě z maglajzem. Uznávám, nemusí ho být všude tuna, proto mágujete z rozmyslem a umírněně, ale rozhodně si jím osušte ruce před lezením, žádné skály, ani ty naše ubohé pískovce nestojí o to brutální zasírání od toho vašeho nechutnýho potu. Děkuji i za budoucí generace.
Mágo(r)odpovědět 
 Re: Všem zasíračům skal09:25:35 24.10.2012
Za budoucí generace prosím, zůstaň s maglajzem na vápně. Ruce si můžeš osušit pískem, jestli se ti potí.
odpovědět 
  Re: Všem zasíračům skal09:57:26 24.10.2012
Sušit si ruce pískem, je ještě větší prasečina, prostě vemete humus ze země, zaserete si ruce a pak to i s potem namatláte na skálu.
odpovědět 
   Re: Všem zasíračům skal21:37:25 24.10.2012
to je ale přeci v pořádku - v duchu nejlepší tradice, díky který třeba taky vzniklo na hrubici spousta chytů od tahání lanem a podobně

marekodpovědět 

 Diskuze problém "řeší"09:46:09 24.10.2012
Myslím, že tato diskuze, vlastně přispěla k řešení problému. Příští International Meet bude, lézt se bude samozřejmě normálně, někdo s někdo bez, ale to se nikdo nedoví, protože článek nebude. Předpokládám, že Zoban se na něj vykašle, ty parádní fotky pošle jen známým a je to.
 jirkasodpovědět 
 Re: Diskuze problém "řeší"10:26:37 24.10.2012
No já asi naivně doufal že diskuse přispěje k trošku jinému řešení. V civilizovaném světě by zapracovala disciplinární komise a né že náš "milovaný" spolek bude kopat ho*no pod postel...
D.odpovědět 
  Re: Diskuze problém11:00:24 24.10.2012
Nedoufej, když se nedokážeš pod svůj názor podepsat a nejdeš tak s kůží na trh, tak žádné řešení ani nemůžeš očekávat. Nebo ano?
 jirkasodpovědět 
   Re: Diskuze problém11:30:19 24.10.2012
Nechtěl bys ještě třeba číslo občanky a PIN ke kartě??
D.odpovědět 
    Re: Diskuze problém14:11:15 24.10.2012
Ten PIN pošli i s kartou. Jestli na ní máš ale hovno, jako v hlavě,tak si jí nech i s pinem a vobčankou.
odpovědět 
     Re: Diskuze problém19:11:01 24.10.2012
Wow, teď jsi mi to fakt nandal...
D.odpovědět 
    Re: Diskuze problém14:54:32 24.10.2012
Proč by proboha někdo měl chtít tvůj pin ke kartě a číslo občanky? K čemu by to tomu dotyčnýmu bylo (k čemu je podpis v diskusi je snad každýmu jasný)?
honzaodpovědět 
   Re: Diskuze problém15:10:15 24.10.2012
Proboha živého, co je tohle za posedlost tou identitou? Vždyť je to stejně úplná blbost, když se podepíšu jako Karel Růžička z Horní kopaniny, František Salava z Vršovic nebo Jiří Procházka z Davle, tak co? NIC. Nebo si snad něčím pomůžeš?

Buď je názor/argument racionální a má hlavu a patu, a pak je jedno kdo jej napsal, nebo je to kravina, a pak je to jedno také.

Navíc ten tvůj původní nářek, jaká to bude škoda, že tu nikdo nenapíše o akcích, na kterých se zaprasilo, protože by tu dost lidí právem nadávalo .... to je taky něco.
MModpovědět 
    Re: Diskuze problém16:10:00 24.10.2012
No podle mě to tak jednoduchý jak říkáš není a pousta komentů, který diskuze jen zaplevelují zmizí protože prostě bez "podpisu" to sem vrzne kdekdo, ale s "podpisem" ze sebe málo kdo bude chtít udělat blbce. Takže podle mě zmizí spousta flamu což diskuzím rozhodně prospěje. Další věc je, že pokud budeš vidět identitu pisatele tak spoustu lidí z lezení znáš osobně a dokážeš si dát komentář i do širších souvislostí. Osobně si myslím, že by se diskuze hodně smrskly, ale zase by byly věcnější...
Tom Vidlákodpovědět 
     Re: Diskuze problém17:56:39 24.10.2012
A má o to někdo zájem? Podle mne ne. Admini lezce jsou za současný stav rádi, zvyšuje jim to počet shlédnutých stránek a reklam. ČHS je to u zadku, protože bez ohledu na to, co se zde napíše, na vše kašlou, a ono to vyšumí do ztracena. Kdo si na tuto diskuzi za měsíc vzpomene? A návštěvníci? Co si budeme namlouvat - věřím tomu, že to vyhovuje i spoustě přispěvovatelů. Občas totiž věci pod svým jménem opravdu nemůžeš, jinak riskuješ problémy.
odpovědět 
 Re: Diskuze problém "řeší"10:41:24 24.10.2012
..čímž ovšem utrpí především lezec.cz, kterej (jako ostatně každý médium živý z reklamy) potřebuje kvalitní obsah jako sůl.
honzaodpovědět 
  Re: Diskuze problém "řeší"10:44:47 24.10.2012
.. aneb jak plamenná válka, která obecně návštěvnost zvyšuje, může oklikou přispět i k jejímu snížení v budoucnu. Jak je ta diskuse bez povinný registrace dvojsečná.
honzaodpovědět 
   Re: Diskuze problém "řeší"10:51:09 24.10.2012
Ještě žádná diskuse s povinnou registrací pod plným jménem se nezkvalitnila. Ona jednoduše zmizela!
Draganodpovědět 
    Re: Diskuze problém "řeší"11:56:49 24.10.2012
Některý diskuse na lezci, kde autor článku zvolil povinnou registraci, mi nepřišly tak špatný, byť byly krátký.
honzaodpovědět 
 Re: Diskuze problém "řeší"10:43:11 24.10.2012
Nejlepší řešení by bylo, kdyby se příští International Meet nekonal vůbec!
Rákosníčekodpovědět 
  Re: Diskuze problém "řeší"11:06:54 24.10.2012
Proč? Já myslím, že to bylo super. Takže doufám, že se konat bude a budu mít možnost poznat zase pár nových lidí z jiných koutů, kteří jsou moje "krevní skupina". Pokecáme o různých oblastech po světě, dáme si navzájem tipy co kde lézt a kam nelézt atd.
Tom Vidlákodpovědět 
   Re: Diskuze problém "řeší"11:16:59 24.10.2012
co bych já uvšechvšudy měl mít z toho že jste si pěkně zalezli. jestli za svoje, tak vám to tak maximálně můžu upřímně a nesobecky přát, a to je tak všechno.

mmch, když už tady ty diskutéry máme, co je pravdy na pomluvách že na podobné (dotované) akce v zahraničí jezdí RL s tím, že "nikdo jinej nechtěl jet" s tím, že nejdřív akci velmi konspirativně tají?
Lukas B.odpovědět 
    Re: Diskuze problém "řeší"11:36:08 24.10.2012
AHoj Lukáši, jsem normální řadový člen ČHS jako ty a na téhle instituci mě se.. spousta věcí. Když pominu údržbu, vyjednávání výjimek apod. tak mi také nic nepřínáší a občas se divím, že jako ekonomicky smýšlející i v blízkém oboru pracující si členství pořád platím... nevím jak dopředu byla akce prezentována členům ČHS, ale asi každý měl možnost se jí nějakým způsobem účastnit (ale jak říkám nevím jak to bylo prezentováno) a tím z toho pro sebe něco mít. Ne všechny akcí se účastní všichni členové a ne všichni využíváme všechny služby, na které přispíváme z našich daní. Ale tak je to asi v určité míře správně. Protože jsem se doteď z časových důvodu nezajímal o zahraniční meetingy tak nedokážu říct jestli si to Zoban nebo kdokoliv jiný tají, aby tam mohl potom jet. Třeba to někdy zjistím, až to zkusím a dám ti ak vědět...Pokud to bude příští rok, tak podle mě může kdokoliv přijet, zalézt, pomoci případně s organizací, nebo se "jen" přidat a potkat nějaké nové lidi a získat nějaké nové informace. V tomhle vidím smysl podobných akcí a tím nemyslím jen v ČR. Jinak ještě k fungování ČHS te model co psal výše Zdeněk by se mi zamlouval...
Tom Vidlákodpovědět 
     Re: Diskuze problém "řeší"22:33:02 24.10.2012
Tomasi parkrat jsem to tady inzeroval ze BMC ma podobnej meeting jelikoz jsem to vedel od organizatoru. Z CHS jsem se o tom vzdy dozvedel prd. A pro bafunare reprezentant ma hlavne vykonostni vyznam. Na co by prece posilali nekoho kdo pouze leze 4ky a nebo se nezna hlavne vis s kym.
Pokud chces vedet az bude dalsi tak vis jak me nakontaktovat. Jo a pozdravuj tatocha.
Stepan Ptacekodpovědět 
    Re: Diskuze problém "řeší"12:12:58 24.10.2012
Lukáši, BMC bylo minulé dva roky inzerováno určitě několik týdnů, ne-li měsíců dopředu. Jiná věc je, že to nebyla aktivní inzerce, ale úřednický zápis někde na webu ČHS.
Kuba Turekodpovědět 
     Re: Diskuze problém "řeší"15:34:54 24.10.2012
Kubo tobě , ale nešlo o prezentování tobě vadí MG a Zoban.A tak ta akce nemůže být podle tebe dobrá.
odpovědět 
      Re: Diskuze problém "řeší"00:35:03 25.10.2012
Co to meleš anonyme? Tady v této části diskuse se bavíme o tom, zda ČHS dává dopředu vědět, že se koná podobná tradiční akce v Británii. Já píšu, že ano. To je skutečnost, která nemá nic společného s tím, co si kdo z nás myslí o mágu. To je prostě pravda.

Jestli mi vadí MG na českém písku? Ano vadí. To ale i s argumenty uvádím už tak deset let. Neobjevil jsi v tomto ohledu nic nového.

Zda mi vadí Zoban osobně? Co to plácáš... Prostě máme na mágo různé názory, ale jinak si dovoluji říci, že se přátelsky zdravíme, občas si zavoláme nebo napíšeme, někdy se potkáme i na horách. Navíc nám poskytuje na HD už několik let aktuální zprávy z Mont Blanku a okolí pro horolezce.

Myslím si, že meeting byl dobrý? Celkově určitě ano, něco takového by se mělo pořádat každý rok. Mnohé světové horosvazy dělají takové prezentace pro cizí lezce a lezecké komunitě to jenom prospívá. Zřejmě se napříště musí vychytat problémy s mágem.

Stačí takhle jednoduše?
Kuba Turekodpovědět 
       Re: Diskuze problém řeší09:01:13 25.10.2012
No, Kubo, on problém není v mágu. A kdo říká, že ano, tak se jen snaží odvést pozornost od toho hlavního. A tím je podle mne to, že vedení svazu kašle na členy, dělá si co chce, porušuje pravidla a vzájemně se kryje. Jinými slovy, nestav problém tak, že akce byla super, jen je potřeba příště vyřešit problém s mágem, ale podívej se na to tak, že někdo z vedení ČHS udělal akci, kterou ČHS zaštiťovalo a na té akci se porušovala dohodnutá pravidla a zákazy. Co k tomu dodat více? Buď se pravidla porušovala a svaz by z toho měl vyvodit nějaké důsledky, nebo ne a svaz by to měl jasně říci. Všechno ostatní jsou jen subjektivní názory a snaha situaci zlehčit a zamést pod koberec.
odpovědět 
        Re: Diskuze problém řeší10:07:34 25.10.2012
Milí anonymové, proč se zabýváte mojí osobou, když se tady řeší někdo úplně jiný a úplně jiný problém?
Kuba Turekodpovědět 
         iiiaaa12:12:55 25.10.2012
protoze vetsi osel potesi mensiho osla
Frndoslav Pseudotensorodpovědět 
         Re: Diskuze problém řeší18:16:13 25.10.2012
Milý Kubo Turku, neber si to osobně. Nereagoval jsem na tebe jako na KT, ale na názor. Nejedná se o žádný problém s mágem, který je potřeba vychytat, ale o systémově špatnu věc, kdy někdo z vedení ČHS nedodržuje domluvená pravidla. A to je mnohem horší, než mágo. Mágo mi nevadí, je mi úplně jedno, zda někdo leze s ním nebo bez, ale vadí mi ignorance pravidel a zákazů přímo lidmi, kteří by měli dbát na jejich dodržování. Nejde o mágo, jde o principy, na kterých nějaká společnost funguje.
odpovědět 
          Re: Diskuze problém řeší18:31:19 25.10.2012
Přesně o tohle tady celou dobu jde. A bafuňáři ČHS si vlastní hovna házejí pod svůj koberec.
odpovědět 
          Re: Diskuze problém řeší17:04:14 26.10.2012
Osobně si to neberu a s takto vyjádřeným názorem vřele souhlasím :-)
Kuba Turekodpovědět 

 Resch a Bloudek a všichni ti bafuňáři23:38:39 24.10.2012
"Zveřejnění fotek s Mg v oficiálně zakázaných oblastech byla chyba, kterou je snaha napravit tím, že se fotka vyměnila..." To snad vstoupí do dějin nejpovedenějších výroků (něco jako: "Rádi bychom se vyhnuli problémům. Protože když máte problémy, můžete mít i potíže." :-)
To jsou tedy mistři v zametání hoven pod vlastní koberec :-D :-D
Petr Zouhar (ten co o tom něco ví)odpovědět 
 Re: Resch a Bloudek a všichni ti bafuňáři09:46:33 25.10.2012
Co sem vám udělal, že musim s váma žít....
Franta Algenaodpovědět 
  Re: Resch a Bloudek a všichni ti bafuňáři10:29:08 25.10.2012
Milý Algeno,
kdo nemá stejný názor jako ty, je hned (zdá se) za hlupáka. Co dodat? Říká se tomu osobnostní nevyzrálost..
Karel odpovědět 
   Re: Resch a Bloudek a všichni ti bafuňáři17:09:44 26.10.2012
Že by zrovna Algena byl osobně nevyzrálý...:-)
Kuba Turekodpovědět 
    Re: Resch a Bloudek a všichni ti bafuňáři08:19:40 28.10.2012
Schopností se vyjadřovat, určitě.. :-)
odpovědět 
     Re: Resch a Bloudek a všichni ti bafuňáři19:47:58 28.10.2012
Co má schopnost se vyjadřovat, osobnostní vyzrálost a Algenův povzdech společného?
Kuba Turekodpovědět 
     Re: Resch a Bloudek a všichni ti bafuňáři10:11:26 29.10.2012
Někdy může chybět i schopnost naslouchat;)
 martanodpovědět 

 Úroveň debaty15:02:30 26.10.2012
Nevím, jak přesně pojmenovat úroveň této debaty, kde se "baví" reální lidé, nestydící se za své názory, reální lidé bez studu a anonymové silní jen na klávesnici. Čemu už vůbec nerozumím je, že se do této debaty zapojují činovníci ČHS. Mění to pohled na vypovídající hodnotu anonymních výlevů a v podstatě je "legalizuje" jako běžný projev komunikace. Přijímat vůli anonymního davu rozhodně nehodlám. Tohle už není debata o mágu, ale o určitých základních principech fungování jakékoli organizace i společnosti. Bohužel i slušnosti. Když už do někoho reju, tak se podepíši, ne? A navážet se anonymně do Igora Kollera je fakt dost.
 David Chudobaodpovědět 
 Re: Úroveň debaty16:05:23 26.10.2012
Dosaď někam slušné a poctivé lidi a nebudou potřeba anonymní příspěvky. Ale ne každý má žaludek a potřebu na to, aby se mu někdo mstil a komplikoval mu život. Viz zrovna Lienerth. Fakt ti přijde normální, že činovník ČHS dostane disciplinární trest za pomluvu, pak disciplinární trest za způsobenou škodu a přesto dále sedí ve své funkci a dokonce na webu jeví zájem o totožnost některých přispívajících? Pak se nediv, že lidé raději přispívají anonymně.
odpovědět 
  Re: Úroveň debaty16:36:38 26.10.2012
přesně tak. Díky, moje slova..
odpovědět 
  Re: Úroveň debaty18:06:37 26.10.2012
Chceš říct, že Zoban ti nahání takovej strach, že se ani nedokážeš podepsat?
Já ho teda skoro neznám, ale jestli je to tak, tak je to jeden z nejlegračnějších "mocných" co znám.
A nebo tu je banda nejustrašenějších přispěvatelů, co si dokážu představit. Jsou tu snad všichni na Zobanovi existenčně závislí? To snad ne. Takže je to s náma asi fakt už zlý. Jsem si myslel, že si Zoban vodí do hor svoje klienty a dělá ty horoškoly, ale že je v Brně víc oddílů, kam se dá jít, když mi v tom mým někdo pije krev. Zajímavý.
Piškotodpovědět 
   Re: Úroveň debaty18:39:06 26.10.2012
Piškote, ono stačí, když ti "zapomene" poslat přihlášku na nějaký důležitý mezinárodní závod. Ale nejedná se jen o Zobana. Stačí se podívat na změny nominačních kritérií do repre, na neustálé změny v proplácení nákladů na závody nebo na rozdělování dotací. Tam, kde by byla dlouhodobě pevně nastavená pravidla a bylo vše transparentní, bych problém neviděl. Ale šel bys to otevřeného sporu s kýmkoliv z ČHS za současné situace? Uvědom si, že je tu určitá část lezců, kteří jsou na ČHS nějak závislí. Tím nenabádám k urážení nebo obviňování. To je anonymně hnusné. Ale myslím si, že v určitých případech poukázání na nějakou doložitelnou nepravost není jméno toho, kdo na to poukázal, podstatné. Jestliže někdo poukáže na to, že pod záštitou ČHS proběhla akce, která porušovala jejich vlastní pravidla, tak by se mělo zjistit, zda je to pravda nebo ne, a vyvodit z toho důsledky. A ne laborovat nad tím, kdo na to poukázal.
odpovědět 
    Re: Úroveň debaty19:18:27 26.10.2012
asi tak nejak
odpovědět 
    Re: Úroveň debaty19:06:19 27.10.2012
Chčijou nám na hlavu a ani se nesnaží nám namluvit, že je to déšť.
Raskinodpovědět 
    Re: Úroveň debaty07:21:08 29.10.2012
.. Tím nenabádám k urážení nebo obviňování. To je anonymně hnusné. Ale myslím si, že v určitých případech poukázání na nějakou doložitelnou nepravost není jméno toho, kdo na to poukázal, podstatné. Jestliže někdo poukáže na to, že soused poslouchá Hlas Ameriky, tak by se mělo zjistit, zda je to pravda nebo ne, a vyvodit z toho důsledky. A ne laborovat nad tím, kdo na to poukázal.
honzaodpovědět 
     Re: Úroveň debaty07:48:54 29.10.2012
Ano, máš pravdu. Jen nechápu, proč by někdo zjišťoval, zda Hlas Ameriky posloucháš, nebo ne. Jsem si jist, že když na policii podobné obvinění někoho přineseš, tak se ti vysmějí bez ohledu na to, zda tam půjdeš pod svým jménem nebo anonymně.
odpovědět 
      Re: Úroveň debaty09:56:19 30.10.2012
Proč? Z předposranosti, zášti, pochybný víry že mu to přinese nějakej užitek.

Jsem si jist, že by se ti gestapo nevysmálo a naopak by se Tvým bonzem vážně zabývalo, neboť za poslouchání zahraničních rádií byl kriminál nebo provaz.
honzaodpovědět 
       Re: Úroveň debaty10:11:57 30.10.2012
Aha. Nevím, zda sis toho všiml, ale doba je někde trochu jinde. Gestapo tu už nějakou tu chvíli není, stejně tak STB či totalita.
odpovědět 
        Re: Úroveň debaty17:37:37 30.10.2012
Hm. Se máme na co těšit.
P.odpovědět 
        Re: Úroveň debaty07:45:55 31.10.2012
Není, no. Takže co? Takže tehdy šlo taky, stejně jako podle tebe dnes, o "poukázání na nějakou doložitelnou nepravost", při které není jméno poukazatele podstatné, a nikoliv o anonymní hnusnej teplej bonz? Jestli jo tak potěš koště.
honzaodpovědět 
   Re: Úroveň debaty11:56:31 27.11.2012
Zoban kromě vodění klientů do hor stihne spoustu dalších činností. Třeba anonymní posílání ČOI na svoje "konkurenty". Klobouk dolů nad jeho činorodostí.
Petrodpovědět 
  Re: Úroveň debaty18:26:35 26.10.2012
Mám tam činovníky a 3 kategorie. Zařaď si Zobana, kam myslíš, že patří ;-)
David Chudobaodpovědět 
   Re: Úroveň debaty21:34:14 26.10.2012
Na obranu Zobana musím přispět následujícím: na rozdíl od Vás všech má ještě smysl pro humor :)
Ditaodpovědět 
    Re: Úroveň debaty13:36:17 05.11.2012
Jóó, když mu jeho průsery Svaz žehlí tak proč by ho humor nepřecházel, že...
..odpovědět 
 Re: Úroveň debaty00:37:52 27.10.2012
Taktez nerozumim tomu, proc se cinovnici CHS zapojili do teto diskuse. Protoze obhajit nebohajitelne, totitiz to, ze sami cinovnici CHS propaguji porusovani pravidel CHS, mi prijde zhola nemozne.
Misto mneni fotak by meli chodit kanalama. Pak by si mozna uvedomili, do jakych sracek organizace timto zpusobem smeruje.
Geoodpovědět 

 nekonečné mágo00:21:13 28.10.2012
No, mám pocit, že nejednoduší cesta je povolit ten maglajz a je to vyřešené!!???
Jaké téma by ale vyvolalo takové vášně???!!

Pepek
Pepekodpovědět 
 Re: nekonečné mágo09:07:32 28.10.2012
Jsem pro MG.
mártyodpovědět 
  Re: nekonečné mágo15:52:19 28.10.2012
To rozhodně nikdy ochranáři nepovolí. Ostatně jsem pro zákaz, když na to nemáš, tak tam prostě nelez.
Pepasodpovědět 

 nazor na mg17:34:19 29.10.2012
cau lidi, no citim taky potrebu napsat neco k tomu mg na pisku, lezu teda tak akorat klasicky VII a na pisky mago ani nevozim, bo ho na svy vykony nepotrebuju, jezdim ale na pisky hlavne za tou uzasnou atmosferou, romantikou, i v zime si dovedu vybavit vuni skal, lezeni na pisku je neco vic nez jen lezecky sport. nechci do toho kecat lezcum, co lezou uplne jinou ligu(trebaIX,X).ale mg bych jinde zasadne na pisku nepovolil, je to proste tradice na ceskych piskach, neco vyjimecnyho,neco co se neda koupit, taky je to podle me o respektu ke skalam a ke starejm kozakum, co to lezli v backorach.a tak bych chtel jen napsat tem co magujou v klasikach, ze se pripravujete o kus toho zazitku z cesty, vzdalujete se prirode a prirozenosti, v podstate se jen bojite a chcete si to ulehcit, chcete vykon,ale ve skutecnosti si ten vykon hodne snizujete, bo lezeni je vic o hlave nez o sile.takze romantika mizi, lezecky vykony to taky tak hodnotny nejsou(aspon v mych ocich), takze zaver je jasnej, jdete s tim mg do hajzlu, nicite duch skal a opravdovy bouraci z vas stejne nikdy nebudou, vsechno je to v nahote videt na krizaku. vsem bourakum a opravdovejm klasikum preju peknej vecer.
ivanodpovědět 
 Re: nazor na mg17:51:10 29.10.2012
Pokud chceš být opravdový klasik a bourák, tak se navaž na konopný lano bez sedáku, lez v botách popřípadně bačkorách (a už to bych považoval za nečistý styl, takže možná nejlépe bos). Slaňování samozřejmě po staru. Při prváči namlať kruhy do dřeva a expresky a karabiny nepoužívej, stavěj ze sedačky a kruhy dávej z čisté pozice. A tak by jsme mohli pokračovat dále, stejně to lidi jako ty nikdy nepochopí. Klasici taky nelezli desítky a kdyby tenkrát měli možnosti jako my dnes, neboj se, že by je nevyužili. Dokud si nezkusíš stupeň IX, X tak nechápu jak to můžeš hodnotit, garantuju ti, že až se k takovéhle obtížosti dostaneš, tak prášit budeš. Ano zachovat klasický styl, ale na klasických výstupech. Bohužel dnes lidi nemají úctu, historie cesty je vštšinou nezajímá a celkově o tom vědí málo. Nejvíce vyšlapané jsou lehké cesty které se lezou za každého počasí a lezou je úplní začátečníci a neumí se postavit, to ve sportovkách kde se práší moc nenajdeš. Sešlapané svahy, skály projeté od lana, nasráno a PET flašky ve skalách, co je horší...
Míraodpovědět 
  Re: nazor na mg18:01:52 29.10.2012
Ja bych zase garantoval, ze az zacne lizt IX, X, tak to pouzivat nezacne. Tobe bych doporucoval navstevu Saskych pisku, taky tam maji IX, X, ...
odpovědět 
  Re: nazor na mg18:40:57 29.10.2012
cau, asi jsi prehledl vetu" nechci do toho kecat lezcum, co lezou uplne jinou ligu(trebaIX,X)", ale to nevadi:), ja lezu srdcem, miluju ten pohyb a vsechno, nepodavam vykony, prelezu tak VII, kdyz se rozlezu treba VIII,k lezeni me privedli piskari a ukazali mi tu uctu ke skalam. o takovych cestach jsem psal.nevadi mi ze top lezci lezou v labaku s mg, to jsou opravdovi borci, co lezenim zijou. chtel jsem hlavne napsat, ze hodnoty jako tradice, respekt ke skale a, "duch" skal to jsou veci co se nedaji koupit.atmosfera nasich pisku je vyjimecna,uzasna, nenicme si to.
ivanodpovědět 
   Re: nazor na mg20:05:48 29.10.2012
"Vzdalujete se prirode a prirozenosti, v podstate se jen bojite a chcete si to ulehcit, chcete vykon,ale ve skutecnosti si ten vykon hodne snizujete, bo lezeni je vic o hlave nez o sile.takze romantika mizi, lezecky vykony to taky tak hodnotny nejsou(aspon v mych ocich), takze zaver je jasnej, jdete s tim mg do hajzlu, nicite duch skal a opravdovy bouraci z vas stejne nikdy nebudou, vsechno je to v nahote videt na krizaku. vsem bourakum a opravdovejm klasikum preju peknej vecer."

To je klasika v nazorech. "Muj nazor je nejlepsi a nejpravdivejsi, ostatni to musej delat jako ja. Jinak to neni zadnej lezeckej vykon a jste vsichni chudaci".

Toto mi opravdu vadi, zkuste se nad tim zamyslet. At si kazdej leze jak chce pokud neposkozuje prirodu. Ne kazdymu jde o lezecky vykony (a nechce bejt takovej zdatnej bourak dle tvy idey krutyho lezce), tak jak si to predstavujes ty. Oni maji o svych vykonech jinou predstavu (treba jim nejde ani o ty vykony, kterejch si tak cenis, treba to je jen par kamaradu co spolu vyrazi do skal a jde jim o tenhle zazitek...). Ale je mi jasny, ze ten pohled dava pocit nadrazenosti "ja to vidim jako vic nez sport". Jsem "bourak", oni jen "sportovci".

Tak teda bouraku vem konopny lano, backory, provazuj se v kazdym kruhu a nenic nam tady ten duch skal a tu romantiku! Anebo jeste lip, vzdyt se vlastne jen bojis, tak se vzdej tech pomucek co branej prirozenosti a lez jedine free solo a bez bot...

Kde je hranice co se muze pouzivat a co uz ne (boty, dynamicky lano, sedak?). To urcis ty podle svyho nazoru a ostatni se tim budou muset ridi? Kdo paneboze povolil borhaky, a dokonce tak blizko u sebe? Vyvoj nastesti tento pristup nezastavi, jen zpomali, jinak by jsme tu jeste lezli po stromech...
odpovědět 
   Re: nazor na mg06:25:21 30.10.2012
To je sice všechno pravda, ale zákazy a bumážkami romantiku nevrátíš.
honzaodpovědět 

 .18:42:28 29.10.2012
jo a taky jsem zapomel napsat, ze ten clanek je fakt dobre napsanej a fotky krasny, uplne jsem se zasnil.
ivanodpovědět 
 Re: .20:43:19 29.10.2012
Jo, jo Ivane, přesně o tom to je!!
Krásně zorganizovaná akce, možná i na světové úrovni, pěkně napsanej článek, lezci ze světa nadšený a tady se to zvrhne v prázné plkání o maglajzu!?

Sám ho na písku nepoužívám, ale jsem pro povolení, aby se přestalo tady s těma plkama!!
Ještě jsem nečetl, žádnou odbornou a nezávislou práci na téma co škodí víc?? Pot nebo mago??
Neberu v potaz estetiku!!

Nedělá tady někdo náhodou chemii, nebo něco takového?? Možná super téma na diplomku??!!
Trochu výbušné ale?!
Cau Pepek
Pepekodpovědět 
  Re: .21:10:34 29.10.2012
S mádžem se leze na písku už přes dvacet let a nepřijde mě, že by chyty nějak trpěly. Bez mádža se leze ještě dýl a v nejhorším je něco ochňapanýho až hrůza. Být mádžo béžový či šedivý, tak je možná po problému, ale to tady nikdo nechce;-)
Willhemodpovědět 
   Re: .22:04:26 29.10.2012
Já ho chci!
Jirkaodpovědět 
   Re: .23:13:52 29.10.2012
mas pravdu, ze sedivy nebo jinak"neviditelny" mago by bylo rozhodne snesitelnejsi.
ivanodpovědět 
  Re: .23:06:20 29.10.2012
ahoj, mas pravdu, akce vypada z clanku a fotek skvele, verim, ze byli nadseny vsichni zucastneni, dela to dobry jmeno nasemu lezeni, a neco dobre zorganizovat da praci, takze respekt a jen houst.
az po precteni diskuze jsem mel potrebu se taky vyventilovat:)
ivanodpovědět 
   Re: .06:54:04 30.10.2012
Jezdim do Adru uz bezmala tricet let a Ti chytraci co tady prudi proti Mg mi pripadaji jako ten mladej ubozak,co zacal za lano strhavat moji pritelkyni kdyz sem ji jistil a rval,ze ma na zadku pytlik a ze se to nesmi a ze uz tam jezdi pet let.Spustil sem pritelkyni dolu a velice se ovladal abych mu nerozkopal drzku,sem mu ukazal pytlik co mela na zadku,byl tam jen cisty suchy pisek na osuseni ruky.Ale podotykam,ze kdyz chci nemam problem lezt s MG.
Saliodpovědět 
    Re: .09:07:30 31.10.2012
Vážení diskutující, projděte si diskuzi ještě jednou. Problém nespočívá v používání nebo nepoužívání Mg. Problém je v tom, že je toto porušení zákona schvalováno VV ČHS, čímž se ČHS stává nedůvěryhodným partnerem pro vyjednání příští výjimky ze zákona a tudíž bude na teplicku lezení zakázáno kompletně! Chápete?
lezodpovědět 
     Re: .09:40:35 31.10.2012
Tak s timhle tady nepochodis,preklizkari to nepochopi a je jim to jedno...podivej se, kam az jsou schopny zajet autem, aby se neunavili pred svym supervykonem s rukama po lokty bilyma.Zakaz nezakaz.Az nam to nakonec opravdu zatrhnou...
radeckodpovědět 
     Re: .09:54:30 31.10.2012
Hm votazkou je zda to bude hrozit prave kvuli mg. Jestli to je problem kerej ozp vubec tenkuje v porovnani s jinejma prasarnama jako lzezni tam kde je to uplne zakazany, bincus kolem, opotrebeni skaly samotnym lezenim, (vzdyt co je vobilena - zprasena skala voproti dire vod nahnanyho kruhu - ta nevoprsi), autaky, kola, atd. Nicmene jiste to muze byt jeden z prakticky vymahatelnejch protiargumentu i kdyz treba jen zastupnej.
Filipoodpovědět 
      Re: .10:24:16 31.10.2012
Samozřejmě že to je zanedbatelné, ale bohužel to je naprosto nepopiratelný důkaz o tom, že ČHS nestojí o to dostát dohodnutým podmínkám. A tedy naprosto lehce použitelný při jednání o výjimce. A protože o výjimku žádá ČHS, která nebude díky tomu důstojným partnerem, výjimka udělena nebude.
lezodpovědět 
       Re: .15:03:58 31.10.2012
Tak to tady hlavne porad dokola omylejte a zduraznujte at si to Ti ochranci muzou precist.
Saliodpovědět 
        Re: .15:16:57 31.10.2012
Nejsem znalej zakonů!
Mám, ale pocit, že použití Mg je omezeno vyhláškou CHKO ?!
No pokud by to mělo bejt v dáno zákonem, musala by vyjímku projednávat pos. sněmovna.
Proto by určitě stálo za to, aby se udělala nějaká studie vlivu Mg versus pot.
Podle mne méně škodí Mg než pot!?
Potom by mohl bejt maglajz zákonem(vyhláškou)NAŘIZEN!!Respektive lezení povoleno pouze s Mg!!!

No a konečně by skončilo to věčné plkání o Mg na lezci!!
No samozrejmě chápu, že co jiného dělat,když je venku tak hnusně??
Pepekodpovědět 
         Re: .18:30:26 31.10.2012
Vypada to, ze Pepek dobre hnoji, kvete to jak v maji.
odpovědět 
         Re: .14:20:52 01.11.2012
Pro tvoji informaci - lezení v NPR a NP je zakázáno zákonem, a udělena výjimka pro určitou skupinu lidí za určitých podmínek. Výjimku vydává MŽP.
(Jsou i místní vyhlášky správ CHKO, které dále upravují podmínky, ale o těch tu řeč není.)
lezodpovědět 
          Re: .20:45:04 01.11.2012
NDR, RVHP, NPR, CHKO, SSSR, USA, NSR, KMFDM
Elementodpovědět 
           Re: .08:28:32 02.11.2012
Tvůj "komentář" k věci vypovídá o tvé inteligenci.
odpovědět 
            Re: .14:18:35 02.11.2012
Mě celkem pobavil. Víc než většina jiných tady v tý diskusi.
P.odpovědět 
            Re: polointeligent versus inteligent08:26:24 04.11.2012
Pořád lepší být polointeligent co se umí podepsat než anonymní inteligentní provokatér, co se bojí podepsat aby mu to náhodou neuškodilo....co mi to jen připomíná...
Elementodpovědět 
             Re: polointeligent versus inteligent10:50:48 05.11.2012
Za prvé - podpis stejné úrovně jako tvůj. Za druhé - příspěvek není ani náznakem provokativní, je to pouze faktická odpověď na předchozí příspěvek, vysvětlení, co říká zákon. Za třetí - na rozdíl od tebe se držím tématu a dodržuji etiku intern.diskuze.
lezodpovědět 

 Trocha etiky20:49:50 31.10.2012
Tak jsem to dočetl až sem a musím se přiznat, že mi chybí komentáře od lidí, co na písku skutečně hodně a dobře lezou...dělají nové cesty a udávají současný trend lezení na písku. Asi tuším proč, ale stejně mi to nedá. Nechcete napsat svůj názor? Díky.

A k tomu nešťastnému magnesiu. Již dlouho je zcela zřejmé, že užití mg na písku nepředstavuje "ekologický" problém (jak je mnohdy prezentováno), spíše etický a sportovní (třeba OS a jiné). Nechápu, proč se to stále opakovaně prezentuje jako problém "ochrany přírody" a zasévá se tak zárodek sváru s ochranářama...

Možná bychom jako lezecká obec měli více používat hlavu, ctít tradice a vychovávat mladé. Pak by všem bylo jasné, na jakých cestách opatrně do pytlíku šáhnout a kde mi to svědomí nedovolí...

Zdar!
Ondrášodpovědět 
 Re: Trocha etiky14:40:05 01.11.2012
Hm, hezká myšlenka ... Ale podívej se na českou společnost. Myslíš si, že lezci jsou nějaké elita ? Nebuď bláhový. Je to naprosto náhodný vzorek společnosti, a v tom případě pochybuju, že by se ti tady, v Čechách, podařilo uspět s výchovou, s úctou, s čestností. Bohužel. :( Současné generace jsou stále ještě "poznamenané", bude trvat ještě hodně dlouho, než se naše etika přiblíží na srovnatelnou úroveň s vyspělejší částí Evropy.
odpovědět 
  Re: Trocha etiky15:12:46 01.11.2012
Opravdu si myslím, že máme jako lezecká společnost mezery v morálce a ve výchově mladých...Už jsem asi starej, ale když jsem v 15 letech začínal lézt, tak mě v oddílu učili, co a jak mám dělat...chválili, ale i "trestali" za moje pitominy... Je pravda, že jsem vyrůstal v oblastech s "historií"...Český Ráj a Jizerky... Skály měly vrchol a vrcholovou knížku.
A taky je pravda, že vychovat můžeš jen někoho s určitou morální a duševní úrovní...
Ale asi máš pravdu a v mnohém s Tebou souhlasím.
Tak zdar, O.
P.S.: jo a s mg na písku nemám žádné absolutní dogma...vím, kde se užít nesmí či spíše nemá(klasiky etc.)... a taky vím, kde jej užil prvovýstupce již před skoro 30 lety...a když jsem dělal vlastní cesty, tak taky s ním...
ondrášodpovědět 
   Re: Trocha etiky15:19:06 01.11.2012
Takhle kdyby to fungovalo, bylo by to krásný.
Willhemodpovědět 
    Re: Trocha etiky08:50:51 02.11.2012
Takto to fungovalo před revolucí a krátce po ní. Teď už neexistují jakékoli páky, jak toho dosáhnout. A po dobrém apelovat - na to každý s..e. Teď máme přece tu "demokracii". Bohužel ale málokdo chápe, co to znamená a jak by se měl chovat.
odpovědět 
 Re: Trocha etiky14:50:46 01.11.2012
hele, už je mi to blbý, ale problém není v tom že by si někdo myslel že je mg nějak dramaticky škodlivé a že se skály do vodpoledne rozpustěj a vokolo pochcípaji srnky (tedy kromě pár exotů). problém je v tom, že se sére na dohody, jak bafuňář pořádající ve skalách oficiální akci, tak bafuňáři tuto skutečnost bagatelizující.
Lukas B.odpovědět 
  Re: Trocha etiky15:04:57 01.11.2012
Spis tu jsou problemy, v obecne rovine v kontextu magnezia, dva. Prvni je ten, co poznamenal Ondras, magnezium, diskuze o nejaky skodlivosti versus pot, je uhybne a trapne, jadro problemu je v etice lezeni. Druhy problem je, a ten vubec nemusi nutne souviset s magneziem (jsou i jine problemy), ze se kasle na dodrzovani dohodnutych pravidel, ci aspon snaha o jejich dodrzovani a vysmechem je, to co tu CHS predstaveni plodi za rozumy.
odpovědět 
   Re: Trocha etiky15:32:34 01.11.2012
Souhlasím s Lukášem B problém je v dodržování pravidel, které jsme si sami stanovili.
Libor rebel Hrozaodpovědět 
    Re: Trocha etiky15:53:02 01.11.2012
Ty se tady hádáš a máš podle sebe "svoji pravdu" a za tím si stojíš.Ale zase se někomu nemusejí líbit pravidla ohledně používání MG a nemusí to být mladý lezec a překližkář.
odpovědět 
     Re: Trocha etiky08:53:54 02.11.2012
Nejde o "svoji pravdu". Jde o to, že pravidla jsou ve většině oblastí "součástí zákona" a musí se dodržovat. Pokud nebudou, nebude příští výjimka.
odpovědět 
    Re: Trocha etiky06:58:28 02.11.2012
Hele Libore, neznám nic v tom našem vesmíru, co by neprodělávalo evoluci...Jedna věc je styl jakým se dělají cesty. To je prostě v dané oblasti dané, u nás, v Britanii (neznám hezčí příklad symbiózy různých lezeckých stylů) etc. O tom nikdo nepolemizuje. A jak už dole někdo zmínil, třeba takovej Hlaďák je zářný příklad lidské blbosti (a nemyslím jen to, jak byla cesta udělána a "přelezena"). Ale megnesium, stejně jako lezečky, háčky, navrtáváky, vrtačky...to prostě nezastavíš. Taky se mně nelíbí zapatlaný starý klasiky...ale problém není v prášku, ale v hlavě toho, kdo ho používá a jak ho používá. A to Ti žádný zákon ani vyhláška regulovat nebude...Prostě jsou zákony a morální pravidla a tolerance. To první vyprdne na svět bafuňář, to druhý je o výchově a dalším. Třeba nemám pravdu,a le tak to prostě vidím já...
Tak zdar!
ondrášodpovědět 
     Re: Trocha etiky09:00:40 02.11.2012
Ondráši, samozřejmě, že máš pravdu v tom, že se vývoj nedá zastavit. lezení se bouřlivě vyvíjí.V historii se ukázalo spousta moderních směrů, jako slepá ulička. To jak se to vyvine s lezení na písku ukáže čas.
Můj názor je takový, že čím víc bude lezení na písku dostupnější široké veřejnosti( kruhy blízko u sebe, mg nakreslené cesty, potlačený aspekt morálového lezení) tím víc půjdou pískovcové skály do kytek.
To, že lezení na našich pískovcích do nedávné doby bylo pro spoustu lidí nebezpečné, díky právě tomu, že se nepoužívalo mg, kruhy byly daleko a pod. Tak to byla v podstatě přirozená obrana před ničením pískovcových skal. Teď na písek přijede kdejaký neumětel a ničí a ničí.
Ale v téhle debatě nejde prioritně o to jaká jsou pravidla. Tady jde o to, že byla překračovaná na oficielní akci Čhs a vedení Čhs to porušování pravidel dle mého názoru v podstatě obhajuje. A to je špatně.
Libor rebel Hrozaodpovědět 
      Re: Trocha etiky11:22:24 02.11.2012
Když jsem okolo roku 1985 začal s lezením v Ádru, lezli jsme v bačkorách, navázaný na prsáku, na laně bez pádového faktoru. V pátek a v sobotu se lezly cesty lehčí, v neděli na hranici. Prostě proto, že spadnout znamenalo kňučet s naraženýma žebrama další tři dny. Pak přišel sedák, lepička, později lezečky, prostě jsme chtěli lézt těžké cesty, chtěli jsme aby to lépe stálo atd. Kromě jiného, když už jsme bojovali v cestách jako Májová veselice na Křížáku, nebo Diagnoza AIDS na Masku v Ádru, každý řešil jak to udělat, aby mu lépe držely prsty...někdo to řešil kalafunou, jiný pilinama v pytlíku na kuličky, někdo si ráchal pracky v písku a v jehličí. Šlo hlavně o to jak přelstít to zatracený tření. Lezli jsme od kruhu ke kruhu a těžké pasáže byly fakt po tomhle patlání radost se podívat.
Pak do Ádru zavítala skupina lezců z Krasu, lezli ty nejtěžší cesty na RP, na zadku měli pytle s MG! Nám místním vytřeli zrak..to bylo čóro a kolikrát v hospodě šlo do tuhýho. Sám jsem byl zastáncem toho, s maglajzem ne a uříznout lano a sestřelit prakem...Jenže když jsem si šel pak s chlapci z Brna zalézt, poznal jsem, že to co lezou a jak to lezou nedám ani s ani bez MG.Taky jsem se zamyslel na smyslem odsuzování magnezia jako něčeho neetického - stejně jsem si vysušoval pracky pískem, a kdejakým bordelem aby se mi nepotily.
Prostě byl jsem u počátku zatracování MG a o etickém důvodu nemůže být řeč, spíš o rivalitě, ješitnosti.
Na písku lezu s pytlíkem, cesty občas taky dělám a myslím si, že lidi, kteří lezou a žijí lezením nemají potřebu kecat a jen prostě lezou.
Safiodpovědět 
       Re: Trocha etiky11:42:42 02.11.2012
ale furt meleme mimoběžně. jsou tady tři úrovně:
- etika a sport. dejmetomu s tebou souhlasím, respektive mě to moc netrápí.
- reálná "škodlivost" mg (zvlášť v kontextu lezení obecně a pohybu v přírodě obecně).
- dodržování dohod. z nějakého důvodu je podmínka ne mg ve "vyhrazení". nevím proč, možná proto, že z pohledu schko mg škodí, ať už fyzikálně-chemicky, nebo esteticky (protože z pohledu neporušeného krajinného rázu může být hnusné). klidně to může být i jakási konspirativní indoktrinace ochranářů zákeřnými klasiky, a můžeme dejmetomu úkolovat ty kteří projednávají povolení lezení aby další výjimku zkusili bez toho. a taky můžeme na dohody zdola i shora okázale srát. a to je hlavním problémem této diskuse.
Lukas B.odpovědět 
      Re: Trocha etiky17:28:17 03.11.2012
Souhlasím s Tebou, že ČHS asi není organizace, na kterou bych mohl být hrdý. Chtěl bych ale polemizovat o tom dalším. To, že používáš magi, přece neznamená, že měníš, nebo chceš měnit styl, jakým jsou cesty dělaný, že chceš potlačit morální aspekt. A někdo to už tady zmínil, že magnesium Ti na morálu a schopnostech tak moc nepřidá. Ano, dle počasí víc či míň zlepší tření (a někdy zásadně a rozhodujícím způsobem), ale když nejsi silnej a šikovnej, tak to stejně nepřelezeš...
ondrášodpovědět 
  Re: Trocha etiky15:31:56 01.11.2012
Cože Lukáši??? Srnky pochcípaj když steče po dešti MG na zem??? Větší debilitu jsem neslyšel.Myslíš, že srnky(nejen) žijí jen kde je pískovec a proto se nemáguje ??? To by snad všechny vápencové oblasti museli být posety mrtvími zvířátky :-) anebo tam zvířate nežijí Lukáši ?? prosím Tě MG není arsén.
mártyodpovědět 
   Re: Trocha etiky15:42:44 01.11.2012
Ty asi píšeš z nějaké léčebny, ne?
odpovědět 
   Re: Trocha etiky15:53:40 01.11.2012
Pobavilo :).
odpovědět 
   Re: Trocha etiky07:57:22 02.11.2012
ty jsi ovšem exot z druhé strany. žereš maso?
 Lukas B.odpovědět 

 REKORD!!!17:33:47 01.11.2012
Hmm, počet příspěvků zajímavě stoupá! Netušíte někdo, kolik je rekord? Pojďme to hecnout!
Karel Mňauodpovědět 
 Re: REKORD!!!17:40:18 01.11.2012
Myslím si, že rekord byl kauza dnes již neexistující cesty Hlaďák...
Míraodpovědět 
  Re: REKORD!!!13:11:58 02.11.2012
Kuwa tady mizí příspěvky, v pondělí jich bylo 99 a teď je 84. To tedy rekord nebude :-D
odpovědět 
   Re: REKORD!!!13:22:41 02.11.2012
...asi to znamená, že minulý týden jich přibylo víc než tenhle;)
 martanodpovědět 

 Co ten pot???12:09:10 04.11.2012
Borci celkem pěkné tu diskutujeme:) !!
Ja zese trochu "přihnojím" jak někdo pěkně napsal.

Opravdu vážně jsem se snažil vygooglovat to mágo!!Názorů hromada a někde fakt hustý!
Jenom jsem fakt nenešel nějakej opravdu fundovanej rozbor jak ten MG škodí, nekecám!
Máte někdo nějakou opravdu odbornou prácí na téma MG versus POT??

Respektive našel jsem různé pokusy ohledně škodlivosti MG, ale nikde nic o potu??!

Pokud někdo máte,dejte sem link díky.

Pěknej den:)
pepekodpovědět 
 Re: Co ten pot???17:06:44 04.11.2012
Tohle není diskuze o tom, jestli MG škodí nebo ne. Založ si nové téma v diskuzi.
odpovědět 
  Re: Co ten pot???22:29:30 04.11.2012
No to Zobča,když to psal, taky netušil co spustí!!
Trochu jsem na to koukal a příspěvků na téma Mg je tam nejvíc??!!
Pak už jenom plkání ohledně svazu a různé osobní napadání!
Jo máš ten link???
Pepekodpovědět 
   Re: Co ten pot???10:38:36 05.11.2012
Trochu natvrdlý, ne ? Diskuze se týká i Mg, ale ne toho, zda škodí nebo ne.
odpovědět 

 V podstate jen par vykriku na lezci11:21:32 05.11.2012
Tak jsme to ustali nakonec ne?
odpovědět 
 Re: V podstate jen par vykriku na lezci13:31:01 05.11.2012
To si piš ! My ve VV ČHS víme jak se k věci postavit a své soudruhy nenecháme na holičkách.
předsedaodpovědět 

 kdo se pochlapí??13:47:02 05.11.2012
To jsem zvědav, kdo se z členů pochlapí a podá na Lienertha podnět na disciplinárku. Já bych to udělal s chutí sám, ale nejsem členem ČHS..
Martin Oujezdskýodpovědět 
 Re: kdo se pochlapí??13:57:49 05.11.2012
Když tě to tak trápí, tak se přihlaš. Až Radka odpálíš, tak se zase můžeš odhlásit. Ale to neuděláš, že ne?:-DDD
Willhemodpovědět 

 Porušování vlastních pravidel11:06:44 11.11.2012
Koukám na tuhle http://tinyurl.com/aoyqd3x
fotku V. Heckela a říkám si, že "tehdá" se asi o pravidlech nediskutovalo... Achjo
odpovědět 
 Re: Porušování vlastních pravidel12:45:02 11.11.2012
Póóózor! Kdo by chtěl mít nějaký řeči, stráví týden na samotce o vodě a chlebu. Pravidla socialistického sportu jsou jasná! Kupředu levá, pochodéém vchod!!
(Jinak samozřejmě pěkná fotka.)
P.odpovědět 
  Re: Porušování vlastních pravidel14:21:48 11.11.2012
Jo, moc pekna fotka, s dobovou admosferou ;-))
Kdo zazil rusky tabory na kavkaze, ten uz se nedivi nicemu.. rano rozcvicka, nastupy, hlaseni, soudruzi v Moskve posuzovali zda je pocasi priznive k lezeni.

Rusove se neodvazili pipnout - vedeli ze by jeli druhej den domu a do hor se par let nedostali; oprskli cizinci se obcas vymkli kontrole a nacelnik tabora se moh posrat, protoze na ne de facto nemoh.. ale riziko ze mohl zatlouct pristi sezonu tam bylo.
Ale bylo to jaksi cele lepsi.. protoze nam bylo o 30 let min ;-)))
(ale abychom byli nezaujati.. prvni britske expedice v Himalajich byly organizovane armadou a vedene lampasaky kteri o lezeni vesmes vedeli houno, akce byla pojata jako boj s nepritelem a i kdyz asi lezci v pozoru kazdy rano nestali, o pravidlech se taky moc nediskutovalo ;-)
TOAodpovědět 

 Kiene15:45:40 20.11.2012
Zdravím vážení, náhodou jsem narazil na tento krásný článek a fotky, ale rád bych se zeptal na tu houpajdu, jestli máte nějaké fotky, nebo třeba popis, jak bylo kotveno a vyráběno, abychom se mohli s kolegy pokochat, nebo inspirovat. (Rozhodně už jen tím, že něco nemáme zkoušet. :-) :-)) Přece jen už se tomu věnujeme nějakej Pátek. Díky a vzhůru dolů!
Aki.Leeodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Temný kraj, Teplice
Hipodrom, Xa
 Databáze cest:
Všechny cesty (130132)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Shining 7a Aosta
Pioggia Di Luce 6c Aosta
Il Fungo Magico 6c+ Aosta
Istanbul 7a Aosta
The Walk 6a+ Aosta
Nově komentované:
Královská 7- Skály V Údolí Černé
Cesta Přes Skobičku Na Obraz VIIIb Labák - Pravý Břeh
Atlantis 9+/10- Srbsko
Kapučíno IXb Teplické Skály
Atlantis 9+/10- Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: trener praha | Re: vystup po lane | Re: vystup po lane | Re: vystup po lane | Re: trener praha | Re: trener praha | Re: trener praha | Re: vystup po lane | Re: trener praha | Re: vystup po lane |

 Nové komentáře:
Re: Alaska | Re: Alaska | Re: bože zase | Re: Alaska | Re: Alaska | Re: dron? | Re: dron? | Re: bože zase | Re: Adame, Adame... | Re: Adame, Adame... |

 Kde to vře:
Adam Ondra: po MS plánuji skály a pokus o OS Salathé na El Capa (90)
MS v lezení v Innsbrucku: (78)
MS v lezení v Innsbrucku: (60)
Krátký film: Fifanův sokolík na Ocún, Hruboskalsko (37)
Aneta Loužecká s Luckou Hrozovou na ledech na Aljašce (8)
MS v lezení v Innsbrucku: (6)
MS v lezení v Innsbrucku: (5)
Mistryní světa v boulderingu je Janja Garnbret (4)
Obnovený nápis 21. srpen FŮJ na Milencích v Ádru řeší policie (3)
Sean McColl: nechci trest za chybu, která Adamovi Ondrovi prošla (2)

 Nově v inzerci:
Suunto Ambit3 Peak Sapphire | Dálniční známka Rakousko 10 denní | Lezení Prešov | Dnes na stěnu v Praze? | ARCTERYX KEA 37 | Sir Joseph dětský spacák péřový 85 cm | Sir Joseph dětský expander | Statická lana 20 - 31m | Dynamická lana 23 - 25m | Prodám různé druhy karabin |

 Anketa:
Zajímám se o lezecké závody?
 Ano 
 2910 
 Ne 
 2619 

Cestovní pojištění
na lezecké zájezdy:

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.