LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Do volnýho (kamení) se nezakládá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
SP Wujiang (22.09)
MČR v bouldru (22.09)
evropská olympijská kvalifikace v bouldrech a obtížnosti (27.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13360
2.Trojan 12703
3.Šindel 12281
Bouldry:
1.Stráník 11378
2.Volf 10953
3.Stráník 10900
Hory:
1.Groš 8514
2. 8223
3.Mrklovský 7884

Výsledky
Evropská olympijská kvalifikace rychlost (15.09)
SP Koper (08.09)
EP obtížnost Bologna (02.09)

Deníčky
5468 lezců
1065164 cest
Nové přelezy:
Spící Krás Xc
Hipodrom Xa
Wolkom 7C
Ozon 7C
Vollkasko 10-
Teilkasko 9+
Unter Dem 9+/10-
Mein Gott 7b+
Liščí Ofen Xc
Vstupenka Xa

Stěny
A-ProSystem s.r.o. - Most
Spolkový dům - Vlašim
BoulderClub Brno - Brno

Prodejny
Green sport - Brno
Rock Point Liberec - Liberec 1
HUDYsport - Ústí nad Labem

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Na dalekém Severu

Průvodce

obr_smallPro zájemce o lezení v severní části Jeseníků a Rychlebských hor byl připraven nový lezecký průvodce.

Kvůli dostupnosti pro širokou lezeckou veřejnost byl umístěn na internetové stránky www.lk-javaanes.ic.cz . Kromě původních cest byly do průvodce doplněny informace o cestách nových a také nezbytné informace o stavu jištění, a zajištění cest vůbec. Pro případné zájemce a nezasvěcené bych dané oblasti aspoň stručně představil.

Nejznámější a nejnavštěvovanější oblastí jsou Čertovy kameny, pegmatitové věže v blízkosti Jeseníku. Pro lezení je charakteristické lezení především po oblinách. Náročnější lezení naleznete v mírně převislých stěnách. Vede zde více jak 100 výstupů všech stupňů obtížnosti s odpovídajícím jištěním. Lezci zde nejčastěji zamíří k věži Pekelník, kde si své najdou jak pohodáři, tak hrotiči. Mezi klasické cesty, které stojí za to si vylézt patří určitě Květina (5+) a jednokruhová vyhlášená Pískařská cesta (6+), která prověří hlavně váš morál. Pro sportovní lezce stojí za to vlézt do asi nejhezčí cesty na Čerťákách – Mojmírovy cesty (7+) 30 metrové dardy, kde čím víš lezete, tím vám víc teče do bot, nebo Extravagance (7+) a Exkrementu (8-) snoubící všechny tři základní lezecké dovednosti. Jako v jediné oblasti se zde setkáte i se dvěmi 9-tkovými cestami, lezitelné už jen pro opravdové bouchače. Na Hlavní věži si najdou své spíš 6-tkový lezci. Super cesta Letecká (až 6 dle varianty), nebo Bordel v očích (6-), nenechají vaše ruce moc odpočinout. Pro ještě větší pohodáře jsou tu Plotny s řadou spíš technických cest do obtíží 6+. Podívat se do cesty Přes převis (5+) nebo Sodomy (6+) stojí za to. Kolem Ploten je také řada bouldrů, nejhodnotnější jsou pak na malé věži Pankáč, kde už je síly opravdu potřeba víc. Poměrně opomíjené jsou pak věže Bělák a Kostelník nacházející se na protějším svahu kopce. Menší Kostelník nabízí pouze pár kratší, ale zajímavých cest jako jsou Kostelní myši (5+) nebo Kalač (4+). Zato Bělák je už jiné kafe. Kdo nelezl Zlou cestu (5+), nebo Cestu přátel (5+), dlouhé krásné cesty, jako by na Čerťákách ani nebyl. Zajímava je opět Mojmírova cesta (6+) přes několik převisů po madlech, ale i sportovní cesty Konec rakvářů (8-) a Démanty noci (8-) s náročnými bouldry, které odnesou hlavně vaše prsty.

obr_01

V cestě Přemyslovské rock´n´wall na Třech kamenech

foto by © Asu
Kousek na jih od Jeseníku u obce Bělá se nalézají skály tvořené břidlicí s řadou klasických cest, kde rozhodně oceníte své friendy, stoppery a další nářadíčko. Borháky a nýty jsou odjištěny pouze sportovní cesty v sektoru Převislá a Hraniční skála. U těchto cest se vesměs jedná o vytrvalostní lezení v mírně převislých stěnách případně i s několika kratšími stropovitými převisy. Za přelez na Převislé rozhodně stojí převislý sokolík Na ostří nože (6), kde krásný madlovitý sokol přechází v opravdovou žiletku a Charybda (7-) vytrvalostní cesta se zajímavým bouldrem na konci. Na Hraniční skále pak Kastrace (7), nachcávací cesta s dvěma většími převisy, nebo Frantova (7-), kde vás na konci čeká technické překulení ze stropu. U obce Bělá nalezneme i opuštěný lom s tzv. Kalafatičovou plotnou s několika cestami, které prověří správnou techniku nohou v hladké plotně.

U obce Rejvíz jsou to pak dvě oblasti spíše pro horaly – Bleskovec, tvořený křemenem s řadou lehkých cest a s pouze několika převisy, kde vedou nejhodnotnější cesty – Bobův dred (6-) a Údolní (6+), ve kterých se trochu vytrvalosti a morálu hodí, cesty jsou totiž jištěny pouze kusy železa, kterým se kdysi říkalo skoby. O něčem jiném je pak Dvojspára (7-), kde pro jistotu nenajdete nic, zato ale výborně zajistíte vklíněnci. Pro pohodáře doporučuji Velkého Mogula (5+), který je jednou z nejhezčích cest oblasti.

Jižně od Revízu je to druhá oblast u zříceniny hradu Koberštejn, tvořená břidlicí. Pro klasiky určitě komín Dromedár (3-), nebo Hradní komín (2), pro požitkáře pak jedna z nej cest celého okresu, a to opravdu krásná Čarokráska (6+), stav jištění sice nedoporučuje byť jen jednou zaváhat, ale odměnou je pak nádherný výstup středem převislé stěny. O kousek dál na skále Korálek si pak své výstupy užijou opravdu všichni, kdo nepotřebují jen bouchat, ale zalézt si Jen tak (5)…Za Korálkem pak poslední věžička – Lesní muž s řadou nedlouhých vytrvalostních a bouldrových cest opět s pochybným jištěním.

Jednou z nejstarších navštěvovaných oblastí jsou Obří kameny, s kompaktní skálou. Na zajištění se hodí nějaké to železo, ale v náročnějších místech potkáte i docela dobrou skobu. S výjezdem pod skály na kole pak určitě za den potrénujete opravdu všestranně.

Mekkou zimního lezení a hákování je Údolí říčky Branné, kde v dost zarostlých stěnách a málo kompaktní skále, naleznete mnohdy velmi náročné mixové, či drytoolové lezení se špatnou možností jištění. Výjimkou jsou snad pouze cesty Tlustá berta (5) na Hrad, spára

obr_02

foto by © Asu


obr_03

Mixové(Alojzov) a drytoolové (Podzámčí) lezení v údolí Branné

foto by © Asu


přecházejíci komínem až do převisu a Zádušní cesta (5+) ve Stěně sv. Jana, které se dají lézt bez problémů i v létě. U ,,zkamenělého“ Pasáka si na své přijdou kromě drytoolistů i háčkaři, kteří mohou vyzkoušet své umění ve střechách Velkého pilíře s na místní poměry náročnými hákovačkami – Šumperskou cestu, nebo její variantu (5A2) vedoucí středem případně pak levým okrajem střech. Quo vadis (5+A1) s náročným stavěním do převisu, nebo pro začátečníky cestu Vzpomínka na Jorasses (6- A2e) - vynýtovaný žebřík, zato ale s náročným volným dolezem nepříjemnou širočinou a převisem.

Naproti tomu Josefovské skály skýtají krásné lezení v pevné skále po oblinách. Kdo se sem podívá určitě si přijde na své. Jištění jsou sice většinou staré nýty a skoby, ale vše drží a něco je navíc dojištěno kruhy. Plotnami vedou krásné cesty ,,komedie dell´art“ Pierot (7), Kolombína (6+) a Harlekýn (6+), které mohou být oříškem i pro skutečného profíka.

obr_04

foto by © Asu


Poslední oblastí severu Jeseníků jsou Tři kameny u Nových Losin. Jedná se o pevnou břidlici a své si najdou jak horalové, tak sportovní lezci. Lehčí starší cesty nejsou jištěny, nebo potkáte pouze nějaké to železo, novější cesty jsou však již jištěny nýty a skobami. V cestě The fool on the hill (5-) sice dojem kazí červené tinmarkry, napovídající kudy lézt, ale plotna je jinak pěkná. Oproti této cestě je pak cesta Člověka nečeká žádna útěcha (5+) úplně jiné kafe. Jediná skoba uprostřed nejistitelných ploten je jakýmsi jediným světlím bodem a lezec si musí nabalit do módžo pytle i trochu morálu, plotna však za to stojí. Pro bušiče jsou tu pak velmi ladné cesty v úchvatné hladké stěně hlavního kamene – Piňonova cesta (7+) a Dvacátá (7), nebo Střecha (8) s náročným bouldrem a skokem (možná to jde i staticky) a vytrvalostním lezením ve střeše.

obr_05

Vydatným stavěním k hodinám….ale i v hákuvce se zapotíte při volném lezení

foto by © AsuV podhůří Rychleb můžete kromě řady žulových balvanů a věžiček objevit tři lezecky zajímavé lokality. První je Smolný, okrajová stěna s několika věžemi a balvany. Na pohled si člověk okamžitě vzpomene na český písek a charakter je opravdu podobný. Lezec tak musí sázet především na dobrou techniku nohou. A na doporučení? Když nalezete do jakékoliv cesty nebudete zklamáni. Jištění oproti jiným oblastem je také lepší. A na své si přijdou i boulderisti, na balvanech a minivěžkách vede řada náročných bouldrů i highballů. Venušiny kuličky (6A+) nebo delší technická plotna Adršpašská (6A) potěší nejen přelezem, ale i odhodláním vůbec dolézt.

V podhůří pak příroda boulderistům nadělila ještě jednu menší oblast  - Větrnou hůrku. Zatím zde bylo vylezeno jen pár bouldrů, ale vše nasvědčuje tomu, že další zima budu pěkně těžká. Můžete se tu poprat se zatím nejtěžším jesenickým bouldrem Bucharem (6B+), vedoucím hladkou plotnou s hodně špatnýma nohama.

Druhou oblastí je Píšťala, což je vlastně jediná věž na stejnojmenném kopci. Do lehčích cest je potřebný matroš, do těžších vytříbená technika. Kulatá hrana (8) má doposud pouze jeden volný přelez. Z lehčích jsou zajímavé cesty Kaple (6+) a Mojmírova (7), kde si pořádně užijete rajbuňků.


obr_06

Hladký rajbuňk, je možné občas zhypnotizovat

foto by © AsuPoslední žulovou oblastí jsou Princovy skály u Žulové s řadou kratších cest technického charakteru. Jsou výborně odjištěné a problémy většinou řešíte u jištění a nemusíte se bát jak na písku. Přípotoční (6-) nebo Druhá technická (6+) patří k těm z nejhezčích.

Samotné Rychleby skýtají řadu možností. Pro pohodové horaly jsou to Řeznické skály. Kdo by odolal Uzenému kolenu (6-), Ovárku (5-) nebo Škvarkům (4)? Ke svačině si však určitě přibalte hodně železa, bude se hodit.

U Bílé Vody na hranicích s Polskem naleznete mnoho klidných míst, v posledních dvou oblastech, se ale vašemu srdci rozhodně zvýší tep. Monumentální stěny do 40 metrů a k tomu o to míň jištění. To jsou Šafářka a Kraví skály.

Šafářka je největší stěnou Severní Moravy. I přesto, že tu vede pouze pár cest, tak se nemusíte bát, že po jednom dnu odejdete s tím, že není co lézt. Cesty jsou dlouhé a pár friendů, či vklíněnců se hodí. První cesta, která vám padne do oka je Šafářka (7+), vedoucí přes výraznou střechu uprostřed stěny. Po odhodlání vyklonit se do střechy vás překvapí, jak stropová spára dobře bere. O to víc se pak však musíte poprat s výlezem, ve kterém můžete ukázat jak dobře jste cvičili přes zimu na překližce. Druhá délka (6+) je pak už jen procházka v mírně převislé stěně a s lehkým dolezem na vrchol. Z čistě vytrvalostních cesta to pak je Podraz (6-) a Kratochvíle (7-), do kterých se hodí dost delších smyček na zmenšení tření lana. Do lehčích cest je pak nezbytností dost železa, nebo naopak morálu…                                                                             

obr_07

S úsměvem se leze líp (Kratochvíle – Šafářka) 

foto by © AsuPoslední oblastí jsou Kraví skály. Na nich zaujme opět obrovský střechovitý převis s cestou Přes střechu (A2), která má zatím pouze dvě opakování a žádný volný přelez. Zajímavostí lezení na Kravkách je nutná lezcova vytrvalost. V cestě za 5 musí očekávat každý krok za 5 a navíc bez možnosti odpočinku a tak v nějaké 7 už dostáváte pořádně pokouřit. K nej cestám patří Plotnové variace (7) a Vítr v gatích (7-) v hlavní 30 metrové plotně (pozor, spodní pás do výšky asi 4 metrů je trochu lámavý) nebo Cesta Svěžesti a Zdrženlivosti (obě 7-) ve vedlejší plotně. Pro nenabušence příroda postavila pěkný kout s převisem v cestě Pastýř (5-). K jištění je nutno dodat, že jsou zde jak staré, tak nové nýty a poměrně dost skob. Do lehčích cest se hodí i něco na dojištění.

To by bylo ve stručnosti vše ke skalám, pro mnohé, na dálném severu. Jak vyplynulo výše jsou to většinou oblasti málo navštěvované a spíše horského charakteru. Do bágla tak kromě dostatku železa doporučuji i helmu a prsák. Koho popis neodradil, tomu přeji mnoho krásných výstupů!!

Zdroje:

LK JAvAAnes

Asu (LK JAvAAnes)   [úpravy] 10:38 16.06.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Dobrý počin.10:47:10 16.06.2008
Na první proběhnutí vypadá průvodce moc hezky. Díky za něj!
DavidKodpovědět 
 Re: Dobrý počin.11:15:23 16.06.2008
Fakt super, díky moc. Rabštejn už mám prolezenej, tak nová motivace potěší:-)
jenaodpovědět 

 Super kluci21:18:09 16.06.2008
Hele díky díky, uplně všechny skalky znám a na všech jsem neco zkoušel, ale nemel dosud ani ponětí o obtížnostech atd. Šafářka je bomba, tam chci jet zítra ráno a ted jsem přijel z Čerťáků, i když bylo mokro, aspoň intuice vedomí šla... Ted už vím, co jsem lezl, dodnes jsem vedel jen číslo. Jen tak dál! Zajeďte si na Zálesí a dojděte na Trojak... S Čerťákama nejlepší lezení na okrese! Je to jen 2 km za hranicí...

Petan z Rychlebekodpovědět 
 Re: zálesí21:22:10 16.06.2008
a na zálesí je co??? vím jen o liščině na travné, troják určitě taky pošpelíme...
asuodpovědět 
  Re: zálesí01:32:49 17.06.2008
Zdar, no, myslel jsem ne Troják v Jeseníkách, nad Brannou, ale TROJAK (s krátkým) právě kousek za Zálesím... v PL:)
Petan z Rychlebekodpovědět 

 hypnóza07:51:43 17.06.2008
Na té hypnóze něco bude, těžknou mi víčka a chce se mi do skal  :-)
Kopáčodpovědět 

 Díky za článek08:27:52 17.06.2008
Pškný článek, osvěžil jsem si velmi občasné touly po severu.
Na Smolném doporučuji dlouhé kalhoty a dlohé rukávy. I letmý teč se skálou je do krvava a nevěřil bych, že ve skoro kolmé skále lezečky drží jako přibité. (samozřejmě jsem měl kraťasy a tričko a pěkně jsem se bál jakékoliv chyby = skála je jako rašple; nedokáži si vůbec představit, že bych upadl a jel po skále = kravé torzo).
Kobrštějn jsem potupně zkusil s horním lanem a i tak jsem se docela bál. Ne vše je pevné a kompaktní, o jištění se nedá říci skoro nic. Ale asi jsem lezl nějakou nevhodnou cestu. Musím se na to ještě podívat.
Petrodpovědět 
 Re: Díky za článek12:34:21 17.06.2008
Potvrzuji, Venušiny misky na Smolném jsou pravdu rašple první třídy, přesně jak říkáš! Sjet náhodou takhle po skále, to si pak musíš zajít bokem nahoru, slanit si to a cestou dolu posbírat krvavé kusy svých kolen, dlaní, loktů atd:-)
Petan z Rychlebekodpovědět 

 Nějaký kontakt14:49:42 17.06.2008
Přehled je ucelený, je to pěkné, ale hodil by se kontakt na správce. I na vašem webu se dost špatně hledá. Některé cesty jsou špatně pojmenované a asi mají ujetou klasifikaci. I klasifilaci byste měli trochu poopravit. Nejde přece o to lézt 6-tky když jsou klidně za 7+ a zvláště když mají jeden kruh. Na Ráblu a Šumpersku už přelasifikování připravujeme.
Pepaodpovědět 
 Re: Nějaký kontakt15:41:12 17.06.2008
Klasifikace byla již řešena a myslím si že se na ni nic měnit nebude, sice je přísná, ale alespoň ověří tvé schopnosti;) A smolný(venušiny misky) sou pěkné a spolu s větrnou hůrkou patří mezi ty nejhrubější..viz galerie.
A kontakty se dořeší pozdeji ještě web je zatím ve výstavbě...
Koněvodpovědět 
  Re: Nějaký kontakt16:05:52 17.06.2008
No k té klasifikaci asi tolik, pokud půjdou ty skalky do nového průvodce, tak se asi řešit bude (Lukášovi už to asi Vláďa řekl a když ne tak mu to stejně zítra nebo ve čtvrtek povím sám až ho uvidím), neboť není možné, aby to lítalo a že v ní je tam tak trochu hokej si pamatuji ještě z dávných dob, kdy jsem na tu stranu jezdil. Teď kluci dávají dohromady klasifikačně Šumpersko a u Vás to pak bude to samé, stejně tomu tak bylo i v Krase, kde byla spousta nesmyslů opravena v prvním vydání a další se opraví teď v novém.
Vlkodpovědět 
   Re: Nějaký kontakt16:11:24 17.06.2008
Takže se opraví i ty 6- ky Na Bajerce? Třeba Podzimní?:))
Leošákodpovědět 
    Re: Nějaký kontakt16:32:48 17.06.2008
Jasně a další a další, třeba známý Jarní Deštík :-), v sobotu jsem lezl Zkratku na Hrad a hlavně Nedokončenou - tak jestli ta je za 8 tak pro mě Real Future je pak za 7 :-)). Ono těch bláznivin ještě pár zůstalo ale postupně je eliminujeme.:-)).
Vlkodpovědět 
     Re: Nějaký kontakt18:05:05 17.06.2008
vzhledem ktomu, že ovk byla ustanovena teprv minulý týden, je správce oblasti stanoven piňon...co se týká klasy na čertákách byla klasa opravena po anketě místních lezců aby seděli i nové i staré cesty..v ostatních obalstech klasa je už 40 let stejná, ale pokud nějaké cesty nesedí můžem se o tom pobavit, pošli mi seznam a ja se poptám i dalších místnáku (možná něco nesedí na třech kamenech, pač tam to špelí i šumperáci a některé cesty neznám ani prvovýstupce, ani jeho názor na klasu, natož název cesty..)
to vlk: no v krase by ste toho měli opravit opravdu hodně, některé cesty právě na bajerovi, keré mají starou klasu, fést nesedí a divné mi příde i přidávat stupně, když je jištění dál od sebe, ale to si asi pořešíte....
asuodpovědět 
      Re: oprava18:22:32 17.06.2008
Správce oblasti nebyl přímo stanoven, je to v podstatě celá OVK (asi 6 lidí).
Asuodpovědět 
      Re: Nějaký kontakt20:22:53 17.06.2008
Vzhledem k tomu, že Šumperáci už upravují klasifikačně oblasti v podstatě po hřeben do reálu ( do reálu myslím s jinými oblastmi nikoliv místně - česká specifika, co oblast, to vlastní klasifikace )tak dojde u některých cest k posunu i významnějšímu a pak je potřeba, aby proti sobě seděly obě strany hřebene, jinak v tom bude zase na další roky zbytečný hokej. Bajerka se dávala naposledy dohromady úplně nejhůř, protože tam chodil lézt akorát Petr a já a pak pár bláznů ( kdo si dnes vzpomene,jak to s jištěním vypadalo před 10ti lety a dnes je to kompletně nově přejištěno včetně slaňáků), ale přesto se spousta nesmyslů opravila, dnes už si nezalezeš třeba Rozpětí kondora za 8 :-)),těch pár cest, co je tam potřeba upravit nahoru, dolů, není nic dramatického.
Taky by mě zajímalo, které méně odjištěné cesty jsou hodně nadhodnocené, ale o tom se můžeme pobavit klidně zítra.
Vlkodpovědět 
       Re: klasa20:44:31 17.06.2008
trochu sem narážel i na to cos zmínil,ale narozdíl od ostatních oblastí (i když každá se svou spec. klasou) tam u vás na jihu nesedí cesty ani mezi sebou, není sedma jako sedma, navíc někdy to není ani osma, ale třeba šestka a nejhorší je že někdy i cesty vedle sebe i dyž klasově stejné, tak se z každé vyklube něco jiného, někdy bych si rád dal třeba 6tku na dolezení, ale pak v ní mnohdy bojuju víc než v cestě u které bych to čekal....no ale hlavně, že se věci hýbou a bude to vše relativně objektivní, o tom by ta klasa měla být! to je i pak věc, kerá mě sere, že výhodou lezce je určitá diskuze i ke klase, ale k té se téměř nikdo po přelezu nevyjadřuje a nechává stejné číslo, i dyž ví své...takhle to mohlo být už dávno pořešené...
asuodpovědět 
        prvovýstupy08:07:29 19.06.2008
čau ASU kdyby byl na vašeho správce pořádný kontakt, tak bych mu už dávno napsal, že na Čerťákách cesta Zábřežská vpravo od Květiny je správně Kabaret a dal jsem jí tenkrát za 8. Samozřejmě normální klasifikace. A cesta ve střeše na Třech kamenech se jmenuje SNIPER a je zhruba za 8/8+ ale ta potřebuje víc přelezů, aby se obtížnost utřepala. Cestu na Čerťákách dnes Pokemon route 7+ č. 95 jsem rozdělal v 90-tých letech a přelezl ji kolem roku 2000, ale to už je jedno. Nebylo koho kontaktovat. V novém průvodci aspoň ty dvě už budou opravené.
Pepaodpovědět 
         Re: prvovýstupy21:02:54 19.06.2008
jak jsem psal, správce přímo není, je pouze komise, kerá se dohodla, že ho ani nebude jmenovat, prostě se to bude řešit v menší skupince...jinak ty cesty v průvodci můžu upravit, pošli mi opravy (klasa, jméno, autoři) na mail: peak@seznam.cz...ale třeba k té zábřežské, myslím žes ji vrtal (vím akorát z doslechu)ale aleš ji tehdy přelez, takže na název nevím kdo má právo (do průvodce to klidně dáme) a klasa je taková, pač když to srovnáš s těmi ostatními osmami (třeba exkerement) tak se to posunulo dolů (ale bude se s tím asi nějak čachrovat, aby to bylo v reálu, to však budou řešit jiní!)
asuodpovědět 
  kamenný rychleby20:43:27 19.06.2008
Průvodce je ok. I my domácí to oceňujem. Jen jedna dobrá boulderová oblast tam chybí. Je srovnatelná s boulderama na Smolném. Malé žulové skalní město. Rozsahem asi jako Sedm skal. No, ale nic se nemá hned prozrazovat. Hledej Šmudlo...
agua negraodpovědět 
   Re: kamenný rychleby20:55:11 19.06.2008
jasně na sedm skal bude průvodce na podzim, zatím tam máme tak 50 bouldrů, ale neprošli sme ještě ani všechny staré, takže až to bude trochu komplet...
asuodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Rabenfels
Auerbacher Weg, 8
 Databáze cest:
Všechny cesty (170557)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Hamtaro 7a Ulassai
Skrajne Zaciecie 5 Szcytna
Klonowa Panienka 8 Szcytna
Jižní Cesta II Jetřichovice
Holá Cesta V Jetřichovice
Nově komentované:
Rozlámaná 5+ Kotek
Stěnkou 6+ Holštejn
Rovně Vzhůru 5- Holštejn
Stará Cesta I Adršpach
Vzpomínka Na Milana Enta VIIIc Adršpach

 Nově v diskusi:
Re: Cesty na smetanove vyhlidce | Re: Cesty na smetanove vyhlidce | Re: Cesty na smetanove vyhlidce | Re: Cesty na smetanove vyhlidce | Re: Cesty na smetanove vyhlidce | Re: Cesty na smetanove vyhlidce | Re: Cesty na smetanove vyhlidce | Re: Cesty na smetanove vyhlidce | Re: Cesty na smetanove vyhlidce | Re: Cesty na smetanove vyhlidce |

 Nové komentáře:
To už je dnes jen historie | Re: Úchvatné | Úchvatné | Krásný, inspirativní | | kdo kdy posunul obtížnost víc než Adam? | To je krása | A je to! | Parádička | Re: . |

 Kde to vře:
ME mládeže v lezení na obtížnost: Jan Štípek zlatý (52)
Video: Adam Ondra vs MMA Champion Jiří Procházka (51)
Jakob Schubert přelézá Project Big během svého 6. live přenosu (38)
Lom Prosečnice nebude zavezen, v Kouřimi jsou vytlučeny nýty (34)
Máňa a Drábský koník na Drábovně (18)
SP v lezení na obtížnost a rychlost Wujiang, Čína (12)
Bouldrzávody na Holáči v Praze 14.10.2023 (12)
Festivalová rychlovka 2. (MHFF Teplice/Metují 2023) Lynn Hill (12)
Jakob Schubert navrhuje Projectu Big obtížnost 9c a název B.I.G. (11)
SP v lezení na obtížnost a rychlost Wujiang, Čína (10)

 Nově v inzerci:
Průvodce Labák a Sasko | Prodam boty La sportiva Spantik | La Sportiva Olympus | Hledám partačku | Ferraty | lezečky Ocún 42 | dnes odpol na skaly v Praze | Parťák do skal | La Sportiva Otaki Men | dámská přilba |

 Anketa:
Co řešíte při dolezení na vrchol skály?
 naplánování dalšího vrcholu 
 534 
 zápis do knížky 
 508 
 udělání si selfie 
 517 
 chvilku rozjímání  
 522 
 stisk ruky s parťákem 
 630 
 nic 
 590 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.