LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   OS, RP,... to zná každej, ale ZK? Zelenej ksicht:(
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové
Slovinsko
Frankenjura Band 1 a Band 2

Závody
MČR boulder (23.09)
SP Jakarta (24.09)
MČR lezení na rychlost (09.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13822
2.Trojan 12200
3.Votoček 11950
Bouldry:
1.Stráník 11578
2.Konečný 11550
3.Ondra 11253
Hory:
1.Skopec 8186
2. 8116
3.Groš 7136

Výsledky
SP Edinburgh (09.09)
SP Slovinsko (02.09)
MS v lezení mládeže (22.08)

Deníčky
5310 lezců
994492 cest
Nové přelezy:
Ročník 195 Xb
Strongman 7C
Kleiner Ro 9+/10-
Rainman 9-
Tragikomix 8A
Iron Man 9
Rekviem Pr XIa
Windbeutel 9
Repoman 9+
Wohnout Vy Xa

Stěny
V 16 - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Cesta za horou Khan Tengri

aneb TIAN SHAN 2010

Snad urputnost našeho snažení, snad neznalost takovýchto akcí vyústila nakonec v událost, na kterou nikdo z nás nebude vzpomínat v dobrém. Ale po pořádku...

Příběh začal někde na přelomu roku 2009-2010, kdy jsem přemýšlel, co s letní dovolenou. Zavítal jsem orientačně na několik stránek s popisy hor, pohoří a výprav. Nakonec jsem zahlédl něco, co mě okamžitě zaujalo: IRKESHTAM. Tenhle zájezd byl plánován na léto a byl popsán jako dobrodružná expedice do ne úplně známých končin Kyrgyzstánu. Bohužel jarní události a ne zcela sametový státní převrat v této zemi obrátily naše poznávání do jiných končin tohoto středoasijského státu a to do pohoří Tian Shan na severovýchodě země.

Praha

31.7.2010. Po několika mailech jsme byli rozřazeni do „družstev“ a této hierarchie jsme se tak nějak drželi celý zájezd. Bylo to zřejmě řízení osudu, že člověka, se kterým jsem měl sdílet výbavu, potraviny a vůbec celý pobyt na horách, jsem na letišti spatřil jako prvního. Ale kromě Karla byla opodál již skoro celá banda a já se dozvěděl, že nás bude 28 osob !!! Kvůli výše uvedeným válečným událostem se totiž spojily tři akce do jedné.
Vážení batohů proběhlo v pořádku a přes Istanbul jsme si to namířili do hlavního města Kyrgystánu-Biškeku, kam jsme dorazili asi ve 2 hod ráno (časový posun +4h.). Kolem čtvrté hodiny přijely dvě maršrutky a odvezly nás do centra města, kde jsme měli ubytování. Zde jsem zažil šok, když na jedné křižovatce v neděli v 5:30 ráno místní úklidovka ručně zametala ulice !!! Ubytování je na místní poměry luxusní a my uléháme a dospáváme narušenou noc.

Bishkek

1.8.2010. Město je poklidné a vládne příjemné teplé počasí. Vyrážíme na prohlídku a především za jídlem. Necháváme si poradit a nasedáme na místní MHD a jedeme na Ošský rynok. Vládne zde neskutečný mumraj a nakupujeme zde především sušené ovoce v množství více než malém. Také objevuji typický kyrgyzský klobouk- kalpak, který se stává mou kořistí. Plánovanou večerní sešlost v hospodě ignoruji a ještě jednou se vydávám na obhlídku města. Objevuji nádherné kouty jako starý plavecký areál, pravoslavný kostel, cirkus, ale především neskutečné množství různých památníků všech možných událostí a osob, památník Lenina a druhé světové války s „věčným ohněm“ nevyjímaje. Večer se blíží, přebalujeme a chystáme se k spánku, ze kterého nás řevem budí Peťo se Simonem, kteří mají venku nějakou potyčku s místním mafiánem a jeho ochrankou.
Odjezd je plánován na 9 hodin ráno. Řidič naší maršrutky je asi Čaginův brácha, mastí to po místních relativně dobrých komunikacích docela svižně. Máme před sebou cca 600km. Při jedné zastávce v motorestu sedáme kolem stolu na lavice a Michal (vedoucí) nás seznamuje s místními názvy a s tím, co se pod nimi může skrývat. Po deseti hodinách jízdy jsme u heliportu v Karkaře. Spíme na kazašském území, stan s Karlem nestavíme a koukáme na nádhernou noční oblohu s padajícími meteority. Přinesou nám štěstí ?

Karkara

3.8.2010 Budíček v 6 hodin. První polovina pasažérů po nezbytném vážení a kontrole vrtulníku odlétá v 8:15. Let trvá asi 45 minut (100km), kdy přelétáme ledovec severní Inylček, sedlo a dosedáme v základním táboře na ledovci jižní Inylček ve 4000m, kde nás srdečně vítá místní vedoucí tábora a Pik Pobedy tyčící se v pozadí. Náš cíl – Khan Tengri má vrcholek v mlze. Je příjemných 13°C, slunce se prodralo, což se ukáže spíše jako překážka. Čekáme na druhou skupinu a poté se vydáváme po moréně vstříc našemu táboru, který jsem si později nazval C08. Je nechutný hic, procházíme předsunutým BC a jako první s Karlem nacházíme vhodné místo na tábor ve výšce 4260m. Máme toho dost. V noci nespím, trouba jsem se nenamazal a k menším aklimatizačním problémům přidávám asi lehký úžeh.


Heliport v Karkaře

foto by © OlsonCamp08  4.8.2010 zásobovací den. Scházíme do BC, kde jsme přistáli a bereme si včera odložené zásoby jídla. Posílám domů SMS ze satelitního telefonu(cca 30Kč) a stoupáme zpět do našeho C08. Cesta dolů a zpět zabrala asi 3 hodiny. Vaříme a po obědě se vydáváme na obhlídku nástupu na horu. Slunce opět nechutně peče. Večer se domlouváme vysílačkami s „rychlou rotou“, která již ráno nastoupila směrem k C2 a spřádáme plány na zítra.


Jedna z mnoha (C08)

foto by © Olson


První aklimatizační výstup

  5.8.2010. Vyrážíme na lehko ve 3h. Teplota kolem 0°C, ale po ledovci se jde dobře. Nástup i po tmě nalézáme v pohodě a začínáme stoupat. Práce jde překvapivě dobře od ruky, cesta je značená trasírkami. Asi po dvou hodinách vstupujeme do obrovského laviniště (lavina padla asi tři dny před naším příjezdem) a jí pokračujeme pod séraky ve výšce cca 4700m. Po prošláplém chodníčku postupujeme do výšky 4900m, kde potkáváme sestupující „rychlou rotu“ s vyčerpaným, motajícím se Pašíkem. Odlehčujeme mu batoh a společně sestupujeme. Cesta do C08 je úmorná, zase peče slunce. Ve stanu je i po odizolování 30°C a není kam utéct. Ztrácím chuť k jídlu. Co půl hodiny s rachotem padají laviny z okolních vrcholů.


První aklimatizační výstup 4800m (vlevo nebezpečné svahy Čapajeva)

foto by © Olson


Útok na C2

  6.8.2010 Natěžko vyrážíme ve 2:00. Je dost teplo. To, co mělo být zmrzlé vytváří kaši. Nad trhlinami se odvazujeme a já se stávám leaderem. Asi ve 4800m mám krizi, kterou se snažím zahnat delšími pauzami. Kousek nad včerejší otáčkou jsou čerstvá lavinové pole. Vidím první fixní lano, které ignoruji a probíjím se na ledový blok. Na dalším bloku se objevují naši. Jirka s Dášou, kteří včera natěžko došli do C2 a po chvíli i motající se Martin.“Je to špatné“ hlásí Jirka.“Vůdci všechny ženou dolů z hory, blíží se špatné počasí !“. „Do pytle“, pomyslím si a zajímá mě, co se stalo se stany po „rychlé rotě“ a co Martin. „Dva stany zůstaly nahoře, Martin má výškovku a je dezorientovaný“. „Paráda, včera Pašík, dnes Martin, další záchranná akce“, a hrnu se pod další fix pomoci Dáše. Mezitím k nám dorazí  Peťo a těm za námi dole dává info o konci pokusu dostat se do C2. Rozebíráme si mezi sebe Martinovy věci a z výšky 5000m klesáme. Večer se počasí opravdu kazí a celou noc průběžně prší. Konečně se mi dobře spí.

Mezidobí 

7.8.2010 Počasí mizerné, zevlujeme, odpoledne lehký nácvik lezení v ledu. Udivuje mě, že se někteří teprve tady učí vůdcovský uzel ...
                8.8.2010 Mizérie pokračuje, opouští nás Michal, Pašík, Simon a Jirka K., na rozchozenou sestupujeme do BC, zjistit předpověď. Počasí se má lepšit. Start do C2 naplánován na 10.8.
                9.8.2010 Noc větrná a sněhová. Luxusní ráno pro fotografy. Mráčky se převalují údolím i přes kopce. Opět nacvičujeme lezení v ledu. Někteří večer odchází do C1, aby ušetřili ráno hodinu pochodu.
                10.8.2010 2:00 Start se odkládá, venku řádí silný vítr, viditelnost přes mlhu a poletující sníh mizerná. Martin po slovní přestřelce s vyhrůžkami všeho typu sám na vlastní pěst odchází do mlhy. 3:00 Počasí stále špatné. V 5:00 vykukuji a chytám se za hlavu – azuro.... Karlovi se nikam nechce. Problém je v tom, že úsek v 5000m je třeba projít dost brzo, poté hrozí pády lavin, které slyšíme i v noci. Tohle už nestihneme ...celý den v čudu, jsem mrzutý a ostatní asi taky.

Druhý útok na C2

      11.8.2010 Počasí trošku lepší než včera, fouká jen lehce a jemně sněží. Vyrážíme. Asi v 5h se vyjasnilo jako včera. Super. Již známou trasou docházíme k fixům. První jumarování naostro. Paráda. Další trhlina je ještě lepší. Sundávám batoh, nasazuju jumara a vrhám se do trhliny, která má dno tak 15m pode mnou. Lezení je v pohodě a již přetahuji batohy. Karel to zvládá taky v pohodě a postupujeme do C2 ve výšce 5320m, kde jsme kolem 8 hodiny. První skupina z C1 je již na místě. Šli už včera, také za mlhy a dnes nastupují do C3. Stavíme stan a relaxujeme. Za chvíli dochází ostatní.


V sedle (v pozadí C3 a Khan Tengri)

foto by © Olson


Postup do C3

  12.8.2010  V noci je pěkná kosa. Hodinky se vynulovaly (asi zimou) – hmm kvalita od Suunto, začínám být na ně alergický- půjdou na hřebík nebo někam úplně jinam. Vyrážíme brzo, abychom se neupekli. Důsledek toho je, že mi mrznou prsty u nohou. Zateplovací kamaše moc nepomáhají. Na slunci je ale vše v pohodě a kolem dalšího fixu se vyhoupneme do sedla. Nádherný pohled směrem do Kazachstánu mi bere dech a po pravé ruce již vidím C3 – 5900m. Odcházející ruští horolezci nám uvolňují místo pro stan a my po menších úpravách bivakujeme. Počasí nádherné. Pozorujeme první skupinu, která má dnes vrcholový den. Eva mě láká na předvrchol Pik Čapajeva, ale jdu jen kousek, nechci se vyčerpávat na zítřejší summit day. Večer se zatahuje, klesá teplota a zlehka začíná sněžit. Kluci se vrací kolem 19h večer, až na vrcholu byli dva Peťo a Rišo. Ani nevím, kolik bylo, ale je slyšet důrazné lamentování polských kolegů. Co se stalo, se dozvíme až zítra.


Pohoda v C3

foto by © Olson


Summit day

13.8.2010 3:30 Poryvy větru cloumají stanem. „Jdu omrknout nástup“ hlásí někde venku Jirka. Vykoukneme a situace není dobrá. Je mlha a silné poryvy větru vhánějí sníh až do spacáku. Vyčkáváme. Bohužel, situace se nijak výrazně nelepší a proto na vrchol Khan Tengri zavěšujeme pytel. „Hernajs, alespoň hranici 6000m ale musím pokořit.“ Vyrážím kolem 7h alespoň na předvrchol Pik Čapajeva. Nohy mi opět mrznou. “Na slunce to dnes nevypadá a tak bych mrznul celý den, to je o zdraví“ utěšuji se při pohledu zpět k Khan Tengri, který je od 6500m v mlze. Za hodinu v pohodě zdolávám předvrchol. Výška 6120m bude asi na dlouho mou nejvyšší metou. Jirka, Zdeněk, Matěj a Marta jsou někde nahoře a vůbec jim nezávidím. Zpátky v C3 jsem za chvilku a v táboře již je rozhodnuto – sestupujeme co nejdříve až dolů do C08. Čím dříve vyrazíme na trek, tím lépe. Kdoví, co nás tam čeká. Za stálých poryvů větru balíme a pádíme dolů do C2. Zde nacházíme důvod včerejšího humbuku. Je to polský alpinista Mathias, který dostal ve výšce asi 6700 otok plic, kašlal krev a tak tak se vrátil v noci živý. Ruští kolegové nás prosí o jeho doprovod do C1, kde ho čeká doktor. Mathias je naštěstí tvrdý chlapík a jde relativně rovnovážně sám. Dole již vidíme vybíhat doktora a v pořádku ho předáváme. V C08 balíme vše ostatní a já s Karlem se vydáváme jako průzkumníci na trek, který se ukáže jako nejdrsnější část akce.
Po ledovci, či spíše po suti se šineme až do večera, ujdeme cca 14 km.

No comment

foto by © OlsonSpouštění Mathiase

foto by © Olson


Cesta po Jižním Inylčeku

  14.-16.8.2010 Po suti se s něco víc než 25 kg těžkým batohem nejde obzvláště příjemně. Probíjíme se po morénách druhý den. Naštěstí nepraží slunce, je pod mrakem, občas spadne pár kapek. Cesta zde není značená, jen sem tam zahlédneme kamenného mužíka. 16.8. se k večeru blížíme ke geologické observatoři na soutoku severního a jižního Inylčeku, naproti jezerům Merzbacher. Zde spíme po 12 dnech na trávě = luxusní zážitek. Ráno nás nečekaně rychle dochází zbytek výpravy a ejhle, je jich jen 7 !!! Další část se po různých peripetiích se zapomenutou Marienkou v C3 k treku neodhodlala a zaplatila si zpáteční cestu vrtulníkem za 280$/os.. Postupujeme tedy společně dále, naštěstí již po zřetelné stezce až k úpatí ledovce. Zde ledová „idyla“ končí a my jdeme po asi 3 km širokém pásu. Blíží se večer a bouřka. U kalné vody bivakujeme. Mám sušáka, voda se pít nedá . Kolem běhají zajíci a lišky.


Černý den

17.8.2010 Postupujeme snadným terénem až přicházíme k Jurtě. Zde se cesta ztrácí a postup kříží řeka. Pokoušíme se brodit, ale po prvním úseku přichází nepřekonatelný druhý. S Karlem se vracíme a najednou vidíme Zdeňka, jak v kalné vodě plave. Zachycuje se uprostřed ledového proudu a nehnutě stojí. Tady začínám tušit velký problém. Asi po půl hodině pouští batoh a zkouší se s pomocí kluků dostat k nám. Nedaří se, jdu hledat proti proudu místo, kudy by se dalo projít - nic. Mezitím se Zdeněk dostal na ostrov a vydává se dolů hledat svůj batoh. Peťo, Nušák a Tomáš alias Doktor se snaží k němu bez úspěchu dostat, jsou zmrzlí na kost. Tomáš velí jít nalezenou stezkou po proudu a dostat se ke Zdeňkovi níže po proudu. Nahoře nad řekou je nám však jasné, že to nepůjde. Vidíme, jak se Zdeněk po ostrově vrací zpět proti proudu. Tomáš bere výbavu a prchá také zpět. Zřetelně vidím, jak Zdeněk skáče do proudu. Třikrát ho ještě zahlédnu vynořit se uprostřed proudu a ... pak už nic.
Asi hodinu monitorujeme prostor a poté otřeseni klesáme dolů. Zdendu jsme již bohužel nezahlédli. Lehkým terénem docházíme po dvou hodinách k další řece, kterou kvůli silnému proudu a předchozímu zážitku tento den již není možné překročit. Bivakujeme a modlíme se, aby voda do rána alespoň trochu opadla.


Léčebná kůra

foto by © Olson


Návrat do civilizace

  18.8.2010 Voda naštěstí trochu opadla a Karel se dostává na druhou stranu. Pomocí lana všichni zdoláváme hučící vodu bez problému. Teď už jsou to jen dva kilometry k místu, kam pro nás má přijet auto. V táboře Att Jayll nám opilé osazenstvo podává, jak jsme zjistili později, mylnou informaci, že asi 3 hodiny odtud je zával a nic neprojede. Další sprcha. Vyrážíme na úmornou cestu pěšky. Po cca 10km vyčerpaní docházíme k  vozidlu a u něj je malá osada, kde sídlí místní pastevec. Jeho děti (3-10let) nás pohostili skvělým domácím jogurtem a chlebem. Následuje pološílená 6ti hodinová skákací jízda od nemožného terénu až po téměř 4000 sedlo do Karakolu. Cestu pepří Peťo neustálými výkřiky typu : „koň!“, “strom!“, „rieka!“, „obchod!“, „ja sa zo všetkého těším!“ a jiné. Doteď nechápu, jak bychom se do toho vozidla naskládali v plném složení. V Karakolu večer a noc trávíme průběžně v restaurantu a kempu.


Pohoštění u pastevců

foto by © OlsonPoslední komplikace

  19.8.2010 Odjezd do Biškeku je naplánován na 9h. Tomáš s Ríšou jsou bohužel drženi na policejní stanici, kam šli nahlásit ztrátu Zdeňka. Pár lidí ztrácí nervy a chtějí odjet na vlastní pěst. Již cestovce nevěří. Nakonec odjíždíme s 2,5h zpožděním. Do Biškeku jsme dorazili asi v 6 večer a stihl jsem nakoupit i nějaké dárečky.
Přesun na letiště, přebalení věcí... Tomášovi přichází SMS: „Utonulého Zdeňka našli pastevci.“
Odlet ...

Co závěrem aneb pár rad a díků...


Rozmyslím si dobře, s kým jedu. Bláhově jsem se domníval, že na 7000 vysokou horu pojedou povětšinou zkušení horolezci. Bohužel někteří „takylezci“ viděli prusíkův uzel, až když jim ho ukázal při nákupu vybavení prodavač v obchodě.
Asi už nepojedu s cestovkou. Asi je lepší vynaložit trochu úsilí při zařizování povolení apod., než pak spoléhat na to, že na plánované brodění řekou někdo možná vezme lano ( aneb jak si odlehčit batoh na trek – dotyční vědí). Spoléhat na to, že bude mít trasu alespoň jednou prošlou a nebude se orientovat podle satelitních snímků z Googlu uložených v mobilu, či mizerné černobílé kopie mapy.
Mimochodem, výstup na vrchol v povolení nebyl, za což nás velitel BC seřval jako malé kluky... Děkuji firmě MOUNTAIN EQUIPMENT za zapůjčení stanu, který jsme použili v C08 a děkuji kamarádům za zapůjčení ostatní výbavy.

Děkuji Karlovi, že pro naši dvojku skvěle rozvrhnul jak množství jídla, tak aklimatizační postup a proto jsme neměli v tomto směru žádné větší problémy.
Děkuji klukům za obětavou pomoc při pokusu zachránit Zdeňka.
Upřímnou soustrast rodině Zdeňka Polišenského ....

Olson   [úpravy] 10:30 26.09.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 zkusenosti kamosu13:01:42 26.09.2010
Chvalu podobneho  typu sem na tuhle "cestovku"slysel od dvou kamosu, kteri s ni nezavisle na sobe absolvovali  v ruznych letech Pik Lenina. Jeden dokonce dostal vyskovku a byl moc rad,ze se vratil domu zivy a zdravi.
Proste zaplat a jed a hlavne po nas nic nechtej...
camilloodpovědět 
 Re: zkusenosti kamosu13:19:20 26.09.2010
To Olson: vidis, to je presne to co jsem ti psal ja...
m.odpovědět 
 Re: zkusenosti kamosu10:09:25 27.09.2010
Tuto cestovku jsme viděli na Leninu a myslim, že je velký rodíl v očekávání ze strany turistů/"horolezců" a možnostmi cestovky. Nevím, na čí straně je chyba, jak cestovka tyto zájezdy prodává. Průvodkyně, která tam byla za Pamír vyšla kousek na C2 což pro ní bylo dle jejích slov maximum, kde kdy byla (na Leninu prý byla již 5x) a o jejích praktických zkušenostech (např jak držet cepín....) se tu rozepisovat nebudu. Prostě to byla holka, která uměla rusky a měla na starosti administrativu. Asi největší nedostatek je ukrutně krátký čas, který je poskytnut - což je vidět i na tomto článku. Není čas se aklimatizovat a všichni se v odhodlání hrnou na vrchol. To, že to tak končí průserem je už logické a co jsem slyšel, tak prakticky v každém takovém zájezdu je někdo, kdo dostane výškovou nemoc. Zajímalo by mě, jak tato cestovka prezentuje aklimatizační postup.
Honzaodpovědět 
  Re: zkusenosti kamosu10:36:23 27.09.2010
Na Pamir 7000 - Pik Lenina http://www.pamir7000.cz/lenin.html se uvadi, ze pusobeni na kopci je od 4. do 20. dne zajezdu, tj. je dostatek casu na aklimatizaci a 1-2 pokusy o vrchol. To, ze se nekdo hrne hned nahoru a na aklimatizaci kasle je jen a pouze jeho problem. Ad pruvodkyne u C2 a ne vyse - v tomto typu zajezdu ma na starosti organizaci a ne vedeni skupiny na vrchol, k tomu je mozne si najmout certifikovane vudce UIAA.

Spise je v propozicich k uvedenemu vyletu divne toto: "Pro celkové absolvování stačí dobrá fyzická kondice a psychická odolnost." - ani slovo o predchozich zkusenostech z pohybu a spani na snehu aspon z Alp. Stejne jako v povinne vybave mj. skelety pro ty, kteri se chteji pokouset o vrchol...
palicodpovědět 
   Re: zkusenosti kamosu13:22:43 27.09.2010
Naopak, cestovka boří mýty, že na tyto vrcholy není potřeba mít drahé boty (skelety ap.), což již z vlastní zkušenosti vím, že je pravda jen za super počasí a jen, když jste někde na slunci.
olson.vsodpovědět 

 Cestovka?13:42:26 26.09.2010
Mohu vedet o jakou cestovku jde?
Sašaodpovědět 
 Re: Cestovka?13:57:43 26.09.2010
PAMIR7000,je ale jednoduché říct ,že za všechno může cestovka.
Pavelodpovědět 
  Re: Cestovka?14:20:46 26.09.2010
ja na pamir7000 zatim slysel jen dobre a chvalu! To me celkem zarazi!!!!
Sašaodpovědět 

 Zvláštní názor na závěr ...15:16:18 26.09.2010
Netuším jak zněla smlouva s cestovkou, ale podle mně cestovky vždy zodpovídají hlavně za organizaci celého výletu. To jestli tam někdo umrzne, zemře na otok plic, utone, apod. cestovky asi moc neovlivní. Z pohledu cestovky jde tedy hodnotit jen zajištění letenek, povolení, víz, dopravy, ubytování, ... Zdárný průběh akce přece nemůže nikdo zaručit !!!
Belialodpovědět 
 Re: Zvláštní názor na závěr ...15:30:07 26.09.2010
To sice jo, ale v pripade organizace takovychto akci, by taky meli byt schopni treba pomoci s vyresenim problemu, jako je nutnost transportu do nemocnice atp.
camilloodpovědět 
 Re: Zvláštní názor na závěr ...15:53:22 26.09.2010
já se vždy musím pousmát nad těmito lamentacemi, kolik stál ten zájezd? určitě ne tolik aby v jeho ceně byl certifikovaný horský vůdce. Nevím jak u této ale běžnou praxí jsou 1-2 průvodci, jejichž kvalifikaci si nelze nijak ověřit, a kteří vzhledem k tomu kolik mají na starosti lidí, jsou tam většinou od toho aby řešili organizační záležitosti.
Nikdo s klientů nemůže čekat že ho snad budou zachraňovat a že jsou na to dokonce vycvičeni. Tenhle holý fakt si nikdo moc neuvědomuje a cestovka tě na to sama neupozorní nebo jen náznakem- to by to mohli zavřít.
finodpovědět 
  Re: Zvláštní názor na závěr ...16:19:20 26.09.2010
Na to, abych si zjistil GPS souřadnice trasy a abych se připravil na předpokládané brodění řeky (a důrazně varoval a poučil neznalé), nemusím být certifikovaný horský vůdce. To umí, pokud chce, každý průvodce. Druhá věc samozřejmě je, jestli klienti jsou ochotní nechat si poradit..
pavelodpovědět 
 Re: Zvláštní názor na závěr ...20:27:19 26.09.2010
Průběh výletu dost přípomíná jinou akci - na Pik Lenina 2008, viz http://www.lezec.cz/clanky.php?key=7255, která nebyla cestovková, ale samoorganizovaná. Takže postesknutí na závěr, že nikdy s cestovkou, ale vždy za většího úsilí samostatně je někdy výhodné, někdy naopak (co vykoušet DAV Summitclub za cca 4000 EUR na tří týdny jako tady na Lenina http://www.dav-summit-club.de/ detail/reise/Expeditionen /Kirgisistan/EXLEN.html?). Záleží jen a pouze na zúčastněných lidech. To, že byly tři zájezdy spojené dohromady se někdy stává, spíše je divné, že se to v KG letos vůbec uskutečnilo. Ostatní, co chtěli cestovat přes Kyrgzyzstán k Pamíru to letos raději vzali podstatně delší trasou přes Tádžikistán.

Že je kalpak kořistí? Vždyť ho nosí na hlavě téměř všichni Kyrgyzové, a je všude k dostání, proč teda kořist?

Z dalšího popisu vyplývá, že byla podceněna aklimatizace, na kterou každý reaguje jinak. Takže ti motající se účastníci tam být nemuseli.

Můžu se zeptat na rozsáhlé zkušenosti se Suunto? Viz "Hodinky se vynulovaly (asi zimou) – hmm kvalita od Suunto, začínám být na ně alergický- půjdou na hřebík nebo někam úplně jinam." - neznám jediný podobný případ mezi desítkami uživatelů Suunto, takže by mě zajímalo, co to bylo za model, co a jak se přesně stalo, co je důvodem k prohlášení, že je to šunt?

Více než 25 kg batoh - na konci výletu? Bez lana, jen s osobními věcmi? Jaká byla hmotnost na začátku výletu se vším jídlem?

Které téměř čtyřtisícové sedlo to bylo cestou do Karakolu?

To, že se místo v devět odjíždí se zpožděním o půl dvanácté je kdekoliv mimo starou Evropu téměř normální. Spíše je dobré, že se jede ten samý den...
"Pár lidí ztrácí nervy a chtějí odjet na vlastní pěst. Již cestovce nevěří. Nakonec odjíždíme s 2,5h zpožděním."
Jaký by byl komentář při situaci, která je častá v Tádžikistánu, kdy by Vám řekli, že vrtulníkem musíte letět zpátky z BC o týden dříve, takže po dosažení nižšího sedmitisícového kopce a výborné aklimatizaci, se na další kopec nepodíváte - i když s původním termínem vrtulníku by se to hravě zvládlo?

Michal Kleslo z Pamír 7000 má velmi bohaté zkušenosti ze středoasijských a balkánských hor, takže se dá silně pochybovat o tom, že by měl s sebou mizerné černobílé kopie map nebo satelitní snímky z Google.

Za povolení na vrcholy a trekking v jejich okolí se v Kyrgyzstánu dlouho neplatilo a zavedli to znovu nedávno. Bylo v propozicích cestovky uvedeno, že cena zahrnuje povolení na vrchol nebo na treking? Zúčastnění by všichni zaplatili třikrát dražší vrcholové povolení, i když na to, podle článku vůbec neměli? Z uváděných 28 lidí by mělo mít vrcholový permit tak 5, ostatní trekingový, jelikož nebyli ani nad 6000 metrů. To, že tam nějaký vedoucí tábora řval, je jeho problém - v jiných zemích se výšky do 6000 metrů vůbec neřeší.

Kyrgyzstán je z hlediska turistiky, VHT, lezení, skialpu, paraglidingu, MTB, divoké vody, atd. nejlepší zemí ve střední Asii. Nebýt letošní občanské války v Ošské oblasti, tak by to bylo i nadále.

Hore zdar! Přeji lepší zážitky z dalších výletů do vyšších asijských hor...
palicodpovědět 
  Re: Zvláštní názor na závěr ...08:49:43 27.09.2010
Palic, mas celkom triezvy pohlad na vec... Tejto akcie som sa zucastnil aj ja. Po skonceni sa mi dostal do schranky histericky mail od jedneho z ucastnikov, na ktory som vsak nereagoval. Kedze vsak vznikol tento clanok, ktory si precita hafo ludi, napisem aj ja par postrehov. Akcie sa skutocne zucastnilo vela ludi, ktori nevedeli do coho idu. Po prichode do bejzu pozreli smerom na Chána a zmohli sa len na Ty vole!. V kozenych "pohorkach" v akych by som siel max na Stoh, bez dalsieho zodpovedajuceho vybavenia, bez skusenosti a bez respektu. Vacsina ludi nevedela ako sa aklimatizovat, o nejakom oxymetri a podobne ani nehovorim. Aj preto sa dostali na vrchol len 4 ludia, ja sam som otocil v 6400, pretoze podmienky boli v ten den dost zle. Co sa tyka cestovky, skutocne nerozumiem co niektori cakali. Za 13000kc fullservis s guidom a porterom? Miso skratka nerobi zajazdy stylom ako napr nemenovana cestovka z Prievidze, ale preto ani nestoji "zajazd" na Tian Shane 80 000 kc. Zdena P. je mi skutocne luto, hoci to mozno znie cynicky, nikto ho nenutil do tej vody ist...
Matoodpovědět 
   Re: Zvláštní názor na závěr ...14:52:14 27.09.2010
Já tam nebyl ale podle popisu to vypadá, že ten zdenda se dostal na nějaky ostrov a že byl z vody venku.

To mi chcete tvrdit, že jste nemohli nic udělat? Hodit mu lano, rozdělat si oheň o ohřát se? S tím běžte někam...
dogeeodpovědět 
  Re: Zvláštní názor na závěr ...17:48:51 27.09.2010
Cus, cestou do Karakolu je opravdu sedlo pred 4xxx. Jen si nepochopil, ze to bylo na zpatecni ceste tzn. z Maida Adir do Karakolu.
Ropakodpovědět 
 Re: Zvláštní názor na závěr ...23:27:45 26.09.2010
Souhlas
olson.vsodpovědět 
  Re: Zvláštní názor na závěr ...23:33:16 26.09.2010
Souhlas s Belialem.
Já jsem nikde nenapsal, že je povinností mě zachraňovat, ani že za všechno může cestovka. Pochopitelně, za málo peněz, málo muziky....Ale předpoklad průvodce je už v tom slově. Zná cestu-provede mě, popřípadě má standardní dostupné prostředky, aby mě zdárně provedl.
olson.vsodpovědět 
   Re: Zvláštní názor na závěr ...06:11:25 27.09.2010
Pro Palice
-Přehlédl jsi 2x slovo ASI ne s cestovkou. Nikdy ne jsem nenapsal. Úmyslně jsem nenapsal ani jméno cestovky, ale nějak se to ti lidé dovtípili - zvláštní ....
-Kalpak nosí jen pár lidí, spíše těch starších. V Biškeku jsem na ně narazil jen na jednom místě... Taky jsem se divil.
-Aklimatizace je každého věc, ale když někdo neposlechne a machruje, že čekat nebude ... co se dá dělat.(to nebyl případ Pašíka, to bych mu křivdil, "rychlá rota" mimo Martina nějakou předaklimatizaci měla).
olson.vsodpovědět 
    Re: Zvláštní názor na závěr ...06:16:02 27.09.2010
-Suunto. Nechal jsem si nadělit nějaké hodinky s výškoměrem. Dostal jsem "použité" S6 (na nové fakt nemáme). Bohužel se po pár dnech nošení začaly objevovat neskutečné škrábance na sklíčku. Pak jsem je vzal na Kralický sněžník. Srovnal jsem výšku na chatě v 910m a na vrcholu se rozcházely o 50 m... V Tian Shanu jsem se rozcházel s ostatními o 100-300m. Pak jsem si je sundal a chtěl si změřit teplotu ve stanu. Buď tam byla taková kosa, že přešel rozsah (ale to je asi blbost), nebo nevím, co si mám o prázdném display myslet. Chtěl jsem sklíčko nechat vyměnit a cenu ani nechtějte slyšet, o ceně českého návodu se vyjadřovat nemá smysl.
-Batoh v Praze skoro 23kg, příručák 8 kg. Jídla jsme nakoupili tak kolem 15 kg pro dva na místě.
Zpátky jsme měli jídlo na 4 dny, ještě nebyl konec. Každý jsme měli stan, vaření,mašky, cepíny, železo, Karel i lano. Průvodce lano neměl (odložili si věci do vrtulníku) a nestaral se jestli ho někdo má. A brod byl plánován, ale až ten druhý.
olson.vsodpovědět 
     Re: Zvláštní názor na závěr ...06:19:01 27.09.2010
-Sedlo souřadnice mám, ale nechce je to vzít (komentář se nepřidá, proto rozdělená odpověď.)

-Zpoždění. Jasně, nebylo to až tak kritické. Jen jsem popsal situaci.Nervozita byla, zvlášť, když máte letenky, které nejdou přebookovat.
-V propozicích to povolení na vrchol nikdo neřešil. Prostě byla napsána možnost jít nahoru. To, že jsme "jen trekaři", jsme se dozvěděli až na místě. A taky jsme neměli vytrubovat, že jdeme na vrchol. On tam taky řval proto, že se jaksi zapomnělo na jednu účastnici v C3 ... a museli ji přes trhliny pomáhat jeho "agenturní" horolezci.
olson.vsodpovědět 
      Re: Zvláštní názor na závěr ...09:27:30 27.09.2010
Souřadnice Ti to nebere asi kvůli apostrofu, zkus jiný znak, např čárku..
 martanodpovědět 
      Re: Zvláštní názor na závěr ...10:20:12 27.09.2010
Odpovedel jsem ti uz obsahle v emailu :-)
palicodpovědět 
 Re: Zvláštní názor na závěr ...12:38:36 01.10.2010
K tomuto clanku poviem len jedno...je bohuzial smutno strasne pravdivy. V nasom pripade za vsetko moze cestovka. AK idem na 7000m horu, mal by som matnaskor povolenia, satelitny telefon, poriadne vysielacky, poriadne mapy, iste znalosti a vela informacii, ja nechcem od nich aby ma tam vyniesli ale aby mi zabezpecili to za co som zaplatil...my sme nemali ani povolenie ani sat. telefon, ani poriadne vysielacky, ani pravidelne inf. o pocasi ani informacie kt. boli potrebne na zdolanie hory. Ja som ju zdolal ale iba vdaka mojej snahe ist si kazde dva dni do BC pre pocasie informacie atd....tak za co som zaplatiL? ja len peniaze ale bohuzial jeden znas tym najvzacnesim zivotom a to len preto aby sa niekto nabalil.........FUUUUUJJJJJJ......PAMIR 7000
Peter odpovědět 
  Re: Zvláštní názor na závěr ...13:58:31 01.10.2010
Byl bych v názorech opatrnější. Původně ste měli jet jinam, IKRESHTAN? Za 13,7 t a letenku. Dopláceli ste např. za letenku do BC nebo zůstala původní cena? Proč si klienti nezjistili, že např. výstup na Khan Tengri je po všech stránkách jiná káva než např. Pik Lenina nebo ten Ikreshtan? Čekali ste satelitní telefon, vysílačky, detailní mapy? Na co potřebujete mapy, když vás dovezou do BC a kopec je to vyšlapaný od ostatních. Na zpáteční trek potřebuješ taky detailní mapu? Na netu ji najdeš za 10 minut, cesta přes Inylček je jasně pořád na pravém břehu ve směru toku. Žádný brod, stačí se podívat a připravit...Fotky jsou, mapy, popisy. Ti tři průvodci snad lítali, jedli, pracovali zadarmo? CK neměla další výdaje, náklady s organizací? Skutečně se na vás cestovka "nabalila"? To ste tak naivní (nezkušení, hloupý...), že ste čekali Fullservis za 13 tisíc Kč?
Nemám s žádnou CK nic společného, jen, když někam jedu ve vlastním zájmu si zjišťuji informace, což v dnešní době není žádný problém.
milanodpovědět 
   Re: Zvláštní názor na závěr ...14:01:08 01.10.2010
Oprava, hloupí...Fakt by mě zajímali odpovědi na moje otázky. A možná nejsem sám.
milanodpovědět 
    Re: Zvláštní názor na závěr ...22:22:39 01.10.2010
No vidíš, (ale myslím, že jsi se jen překlepl) cesta po Inylčeku je po LEVÉM břehu po směru proudu. A brod tam je. Někdo ale nemá tu schopnost(čas) vyhledávat na internetu informace, jako ty .... Na to si právě proto platí průvodce ( již jsem o tomto slovu tady někde psal). O jakých třech průvodcích mluvíš ? Byli tam dva a jeden odjel v půlce akce...
Jinak letenka do BC v ceně nebyla, na druhou stranu stála jen 130 US a do plné ceny 280 US ji prý doplatila cestovka ze své kapsy...
olson.vsodpovědět 
     Re: Zvláštní názor na závěr ...08:46:48 02.10.2010
http://www.karlin.mff.cuni.cz /~stanovsk/cesty/kyrgyz /inyl.html
odpovědět 
      Re: Zvláštní názor na závěr ...09:16:38 02.10.2010
Hmm zajímavé. Na tento článek vyhledávač při mé přípravě nenarazil. Bohužel není zde uvedeno, kdy se akce uskutečnila (docela zásadní informace), takže vše mohlo být úplně jinak. O žádném mostu přes At-Džajloo NIKDO nevěděl a pochybuji, že tam byl. Mluvilo se o jakési kládě, která tam sice byla, ale končila uprostřed silného proudu.
olson.vsodpovědět 
  Pamir7000 již nikdy více12:13:14 10.08.2015
Odpovědnost je vždy na obou stranách - lezec i CK. Není tam ostrá a jasná hranice. Je potřeba si proto pečlivě vybírat. Já jsem to 2x zkusil s Pamir7000 a už to nikdy neudělám a všem známým doporučím, že s Kleslem NE. Je to jen "přepravce". Dopraví Vás nějak na místo a pak to pro něj v podstatě končí. Jeho ego si na všechno vymyslí nějaký protiargument na Vaši výtku nebo stížnost. Je to jeho podstata a ta se nezmění. TOHO ČLOVĚKA KLIENT VLASTNĚ NEZAJÍMÁ!! Je utopen sám v sobě a všichni ostatní jsou nýmandi. Středem EVropy je Třinec :-) Blb zůstane blbem, pařez pařezem a veškerý další studium je zbytečný.. :-)
buflonodpovědět 

 pamir700016:46:15 26.09.2010
Zdravím,
s Pamir7000 jsem byl na akci a nemohu si stěžovat a tudíž se musím zastat. Vedoucí Michal upozornil na rizika a pokud klient neposlechne, je to jeho problém, s čímž souhlasím. Všichni víme jak jsou hory záludné a každý se musí sám ohodnotit, zda na danou akci má fyzicky i psychicky. Přece nebude vedoucí cestovky dělat přijímací testy, ne??? Jak by asi měli vypadat? Kdo se vydá na 7000 horu, tak tam nemůže po úspěšném výšlapu Lysé Hory. Když už jsme u toho, tak pokud jsem to pochopil správně, tak Zdena (památku jemu) tam skákat nemusel a mohl tam raději nechat batoh.
Přeji hezký den.
Ondrej Frantisekodpovědět 

 S cestovkou nebo za svoje16:50:03 26.09.2010
Pekny povidani o hezkym vyletu s hodne smutnym koncem.
Slava vam ze ste pomohli dolu tomu Polakovi - to se taky uz bezne nedela.
Co se cestovky dotejce - myslim ze nejvetsi riziko pri vyletu s cestovkou je ze te daji dohromady s lidmi ktere jsi v zivote predtim nevidel a se kterymi si nemusis rozumet. Muzou to byt treba i zkuseni lezci ale ..vidi svet jinak. Coz je-pri vyletu na vetsi kopec- dost zavaznej nedostatek, zejmena v okamziku kdy se neco podela.

Za chybu v praci cestovky bych povazoval treba absenci toho povoleni pro vrchol, pripadne amaterskou navigaci (jestli skutecne sli trasu prvne a meli jen google mapy v mobilu, tezko se mohli s vaznou tvari vydavat za pruvodce..).

Pruvodce od cestovky nemusi byt skoleny horsky vudce, jeho uloha je administrativni (proto je to cestovka a ne spolek horskych vudcu) .. ale nejake zkusenosti by mit mel.
Objektivni nebezpeci na kopci a pod kopcem si musi kazdej umet zvazit sam...ale kolik lidi ze stredni evropy ma pri svem prvnim vyjezdu zkusenosti (=schopnost objektivne posoudit nebezpeci) s brodenim horskych rek?
To by MELO byt v kompetenci toho pruvodce - ne natahnout lano pres reku ale byt schopen posoudit nebezpeci, tedy zavelet a prijit s nahradnim planem.. i kdyby to melo byt nekolikadenni cekani.
Ja vim, ono se to od pocitace keca..
Soustrast Zdenkove rodine a kamaradum.
 Ďuraodpovědět 

 Suunto21:05:39 26.09.2010
Mel jsem suunto vector a mam s nema stejnou zkusenost! Pri vetsim mrazu ten problem byl!!! a dost casty!! Ted mam polar axn 7000 a bez problemu. A jak jsem napsal vyse tak na pamir7000 je jen chvala a michal ma opravdu dost zkusenosti! Troufam si rict ze na tuhle oblast ma nejvice zkusenosti v republice mezi cestovkama. Osobne bych s nim odjel. Samezrejme s cestovkama to neni ideal!!! Velke mnozstvi lidi s ruznymi zkusenostmi bez pritomnosti vudcu!!! Ale odpovida tomu cena!!! Na mont blanc si vudce veme 170 euro na den. Byl jsem tam 7 krat a co jsem tam zazil je silene. Videl jsem velky rozdil mezi cestovkami co tam brali lidi a mistnimi vudci!!!!
Sašaodpovědět 

 za svy09:11:05 27.09.2010
Cestovka necestovka, na takovým výletě stejně jede každej za svý. A to brodění - průser jak svině, ale ono to v těch kopcích často bez brodu nejde. To, že řve někdo v basu ve střední Asii se nedá měřit podle středoevropské mentality. Někdy vám dělaj pakárnu, i když máte všechno v pořádku. Snoubí se tam sovětskej bordel a byrokracie s novými časy. Smutnej příběh.
Cartmanodpovědět 
 Horsky pruvodce11:34:55 27.09.2010
Cinnost na kopci komentovat nebudu, ale byla by CK Pamir 7000 tak laskava a dolozila zda je clovek, ktery byl CK poveren vedenim sestupoveho treku certifikovanym horskym pruvodcem dle pozadavku MSMT Ceske republiky?
Z toho co je miznamo a vyplyva i z tohoto clanku:
1/ clovek povereny vedenim terku neznal trasu a nevedel kudy ma jit
2/ organizace pokusu o prekroceni reky, ktery navic nebyl nutny, nula
3/ pokud CK poverila vedenim skupiny neopravneneho cloveka nese za nehodu odpovednost CK, pokud byla poverena osoba akreditovana jako horsky pruvodce, bohuzel nese odpovednost on
4/ jak jsem uz uvedl v diskusi jinde, postup CK Pamir 7000 po nehode rozhodne nepokladam za odpovidajici a domnivam se, ze pokud nekdo chce organizovat takove zajezdy, mel by alespon znat nezbytne ukony pro zajisteni platnosti pojisteni, viz kazde pojisten podminky i texty na clenskych kartach OeAV

Radek
zobanodpovědět 
  Re: Horsky pruvodce13:45:31 27.09.2010
Ve vší úctě: metodika MŠMT je jedna věc. Podstatnější je ale smluvní vztah, uzavřený na základě svobodné vůle mezi CK a klientem.
Takže bez znalosti smlouvy a jejích podmínek a povinností pro obě strany jsou Tvé dotazy sice zajímavé, ale tím to také končí.
Gampodpovědět 
   Re: Horsky pruvodce23:12:21 27.09.2010
No, po formalni strance je to vsechno spatne. Dle zakona odpovida subjekt poradajici zajezd za sveho klienta od zacatku do konce zajezdu. Obchodni podminky jsou jedna vec, jen jde o to, zda jsou v nekterych svych ustanovenich platna [zakon je nad obchodnimi podminkami], konkretne se jedna o odpovednost za zpusobenou skodu prave ve vztahu s klientem. Obecne rozsireny mytus, ze kdyz klient podepise nejake pseudo obchodni podminky ci pouceni a jsou USTNE "proskoleni a pouceni o nebezpecich", tak je to v poradku, je fatalni nesmysl. Mira zavineni je otazkou blizsiho zkoumani a setreni. Zatim nikdo nesel do toho, aby cestovku zaloval, zkoumal miru zavineni a chtel nejakou formu odskodneni mereno v penezich.
doktorodpovědět 
  Re: Horsky pruvodce15:39:09 27.09.2010
hele Zobane, my víme kam míříš..
Jakékoliv ospravedlnění před Bohem nebo před úřady musí zodpovědné osoby pouze samy, k tomu nikdo nepotřebuje mentor od PSEUDO "horských vůdců".
Vy to děláte tak, někdo jiný opak. Je na každém z nás, komu svěří svůj život. Tak tu nestraš a nenaříkej.
Ten kdo o tom něco víodpovědět 
   Re: Horsky pruvodce16:40:03 27.09.2010
1) Horsky vudce UIAGM neni buh. I horskym vudcum se nehody stavaji tak jak je to v horach bohuzel normalni. To je alpinismus.
2) Pokud horsky vudce UIAGM udela chybu, tak je pojisten na uhradu nasledku teto chyby.

Nicmene nectes pozorne me komentare, ja se nevyjadruji k cinnosti na kopci, ale k tomu ze CK s nejvetsi pravdepodobnosti poverila vedenim treku nejen cloveka bez odpovidajici kvalifikace, ale jak se ze vsech dostupnych indicii zda i bez dostatecne znalosti a schopnosti pro vedeni skupiny lidi v horskem terenu, ktery jinak bez problemu spada prave do pusobnosti horskeho pruvodce.
Radek
zobanodpovědět 
    Re: Horsky pruvodce18:14:44 27.09.2010
Pakliže máš podezření z trestného činu, jsi povinnen jej oznámit. Udělej to tedy. Ale nepřihřívej si tady svou nechutnou polívčičku. Stejné právo vše prověřit mají i pozůstalí. Nechť to ale udělají soudní znalci a nezávislí odborníci, nikoliv soukromé podjaté osoby.
Ten kdo o tom něco víodpovědět 
     Re: Horsky pruvodce23:42:05 27.09.2010
Malá technická, když už plácáš a nevíš o čem: Zoban je horský vůdce (toho český živnostenský zákon nezná), což je na náročných horských trecích konkurent horského průvodce (právě ten má český živnostenský list). Oba totiž mají na takové akce podle zákonů mnoha zemí na světě oprávnění i vzdělání. Výstupy na kopce jsou pak doménou horských vůdců a turistika je určená horským průvodcům. Takže vlastě Zoban protežuje svoji konkrence.
Kuba Turekodpovědět 
      Re: Horsky pruvodce07:56:34 28.09.2010
Ona ještě nastává právnická otázka, jakými zákony se řídíš při svém podnikání. Horský vůdce UIAGM je minimálně v Evropě uznávaná kvalifikace pro vedení turistů po horách. Horský průvodce je uznávaný "zákonně" pouze v ČR. Proto se ptám. Může horský průvodce podnikat na území cizího státu (Rakousko, Slovinsko, Švýcarsko, Francie) stejně jako v ČR? Asi bude rozdíl, zda-li si vemeš české klienty nebo zda-li to budou klienti dané země. Podle mně je v tom bordel. Každopádně podle mých informací je nabízení výstupu např. na Mont Blanc, Matterhorn, atd. horskými průvodci nezákonné (děje se). Stejně tak je ale podle mně nezákonné lezení v ČR s horským vůdcem UIAGM (děje se), jelikož nesplňuje legislativní povinnosti. Pozor tedy, kdyby s váma chtěl jít Zoban na Sněžku. Podle mně k tomu nemá oprávnění :o)
Belialodpovědět 
       Re: Horsky pruvodce09:21:07 28.09.2010
No pravdu mas v tom, ze na uzemi CR je v tom bordel, v tom ostatnim tak trochu v necem. Pokusim se odpovedet postupne.
1/ Muze horsky pruvodce MSMT podnikat na uzemi ciziho statu - diskutabilne, ale v zasade ano pokud dodrzuje zakony dane zeme - tedy vede horske treky mimo ledovce a lezecky teren a nepouziva horolezecke vybaveni, napr. v Italii je opravnen k vedeni na feratach pouze horsky vudce :-). Horsky pruvodce nesmi klienty nikdy navazat na lano!!! Jestli se jedna o klienty z CR nebo cizi zeme nehraje roli. Kazdopadne mas pravdu v tom, ze nabizeni Blancu a podobnych vystupu v Alpach horskymi pruvodci a CK je nezakonne.
2/ Lezeni s horskym vudcem v CR nebo vedeni treba vystupu na Snezku mozne je. Je to z toho duvodu, ze CAHV mam u MSMT akreditovan tri vzdelavaci programy - instruktor skalniho lezeni, horsky pruvodce a horsky vudce. Vsichni clenove CAHV jsou tak akreditovanymi instruktory skalniho lezeni, horskymi pruvodci a horskymi vudci, kdy posledni kvalifikace je akreditovana i mezinarodne a diky ni jsme cleny UIAGM.

Bordel v zakone je zejmana v tom, ze vzdelavaci akreditace jsou zalezitosti MSMT a zivnosti jsou zalezitosti Ministerstva prumyslu a obchodu (ci jak se to presne jmenuje). Kvalifikace a zivnost horskeho pruvodce je vzakone vymezena zejmena pomoci stanoveni kvalifikace a vymezeni cinnosti horskeho vudce, ale uz neni vypsana zivnost horsky vudce, nebot zde se v zadnem pripade nemuze jednat o zivnost volnou, ale tak jako vsude ve svete koncesovanou. A tady je jadro pudla, nebot zatim nebyla stran legislativnich organu tuto koncesovanou zivnost zridit.

Takze pokud chce nekdo na snezku nevahejte oslovit nekoho z krkonoskych horskych vudcu ww.alphaguide.cz :-)

Radek
zobanodpovědět 
        Re: Horsky pruvodce10:19:23 28.09.2010
A jak je to s daněmi? Průvodce vede lidi v jiném státě a neodvádí tam daně? V jakých státech je prosím možné toto provozovat legálně? Jako zedník bych to tam také zkusil.
rejpalodpovědět 
         Re: Horsky pruvodce10:25:55 28.09.2010
V kazdem state mas urcite omezeni co se tyce dani. Tedy pokud prekrocis urcity cas jsi povinen se prihlasit k daneni v tom state na jehoz uzemi pusobis, pokud tento cas neprekrocis danis na uzemi CR.
Napriklad pro Francii je tento limit tri tydny souvisleho pobytu. Takze pokud by jsi byl ve Francii dele jak tri tydny souvisle musis se prihlasit k daneni.
Proste vzdy je potreba se informovat na platnou legislativu statu na jehoz uzemi pusobis.
radek
zobanodpovědět 
        Re: Horsky pruvodce11:07:14 28.09.2010
Ahoj Zobane,
myslím, že nemáš tak zcela pravdu.
Myslím, že bys , než se pustíš do expertizy právní, prostudovat platnou legislativu postsovětských republik, abys zjistil, že tam platí pravidla poněkud jiná.
Čili pro chytráky:podávejte trestní oznámení, ale v místě události.
To , že Zdeněk zemřel, je smutné, ale to se prostě v horách stává, pokud chceme žít v bezpečí, tak si kupme papuče a zůstávejme doma.
Zkusme se s tím smířit a ne hledat viníky a někoho pranýřovat.
Čvachtaodpovědět 
         Re: Horsky pruvodce11:13:37 28.09.2010
Vis cvachto a to je prave ten problem na ktery Pamir 7000 spoleha, bordel v ceske legislative a absence legislativy v Rusku.
Bohuzel asi nebude mozne dovodit pravni dusledky jejich jednani, ale snad bude alespon vsem jasne jak se Pamir 7000 chova.
Jedna vec je odpovednost pravni a druha je odpovednost eticka a moralni. O te prvni muzeme diskutovat, ale ta druha by mela byt absolutni samozrejmosti.
Znovu tedy opakuju, jestlize nekdo prohlasi, ze jeho umrti jeho klienta nezajima a at si ho rodina dostane domu jak chce, tak je asi neco spatne. A to hodne spatne...
Vsechno osatni jsou vcelku podruzne zalezitosti, nicmene to neomlouva ze pruvodce by mel byt odpovidajicim zpusobem akreditovane vzdelan a hlavne mit znalosti, zkusenosti a dovednosti pro teren v nemz hosty provazi. A tady evidentne Pamir 7000 selhal...
Radek

zobanodpovědět 
          Re: Horsky pruvodce13:20:34 29.09.2010
Cituji ze stránek Pamir7000: "Cena zahrnuje doprava letiště – Oš a zpět, Oš – BC a zpět, 2x ubytování Oš, povolení do pohraniční zóny KG, průvodce, mapové materiály, organizační zabezpečení, pojištění CK proti úpadku, mapové materiály, metodické materiály k výstupu."
Etickou rovinu chování průvodce nekomentuji neb je to v rovině tvrzení proti tvrzení.
milanodpovědět 
           Re: Horsky pruvodce22:34:30 29.09.2010
organizacni zabezpeceni... to je sirokej pojem a podle me do toho pece o klienta snad spada, ne?
dogeeodpovědět 
        Re: Horsky pruvodce20:42:43 28.09.2010
No, Zobčo, to ses zase předvedl, co tady plácáš za voloviny, že vůdce ČAHV nebo kdokoliv může jen tak vodit lidi na Sněžku, to ses asi už úplně pomátnul. Pokud neznáš zákony ČR, tak nám tady PROSÍM nedělej ostudu svýmy bláboly!!! Šmarjá to sou zase kydy
Já, Frenky a Kristýnkaodpovědět 
         Re: Horsky pruvodce20:50:17 28.09.2010
Promin, ale proc by horsky vudce nemohl vest hosty na Snezku po turistickem chodniku, kdyz si to budou prat :-)
To zadnym narizenim Krnapu neodporuje :-)
zobanodpovědět 
          Re: Horsky pruvodce22:36:01 28.09.2010
Jen stručně - chápu, že jsi do své živnosti mnoho a mnohé investoval, chápu i Tvou lásku k pravidlům. Nicméně bych si stejně dal nohy do tepla, být Tebou.
Ondřejodpovědět 
          Re: Horsky pruvodce00:33:10 29.09.2010
Stejně jako někteří další kolegové s ČAHV jste na jakési Valné hromadě působili jako experti na pravidla pro pohyb v KRNAPu, tak si ty pravidla alespoň jednou přečti, ať tady ZASE neplácáš takový nesmysly. Nebo už ČAHV nebo ty máš od KRNAPu k takovým výstupům povolení? Víš, to je taková malinkatá drobnůstka, kterou tady u nás v Krkonoších normálně potřebuješ, jinak jseš mimo zákon. Tak jen abys tady zase neplácal voloviny ...
Já, Frenky a Kristýnkaodpovědět 
           Re: Horsky pruvodce07:25:23 29.09.2010
Viktore, promin ale nabehnul sis sam.
Pokud mne nekdo ciste hypoteticky pozada o vedeni vystupu na Snezku tak za danych legislativnich podminek mu pres leto mohu vyhovet turistickou znackou a pres zimu taktez, pouze ne na skialpinistickych lyzich, ale bez problemu na sneznicich.
Radek

PS: jinak vystup na svitani na Snezku s vudcem s lucernou byl v predminulem stoleti velmi oblibeny
zobanodpovědět 
            Re: Horsky pruvodce17:03:20 29.09.2010
Tvé bláboly o naběhnutí si nech laskavě právě a jen pro sebe! Pravděpodobně ti zákon č. 114/1992 Sb.) asi neříká vůbec nic ... Ale kdyby ses opravdu někdy a čistě náhodou nejdřív podíval do potřebných materiálů, než tady začneš vždycky plácat ZASE bláboly, tak bys lehce zjistil, že ani na Sněžku po turistický cestě nemůžeš s klientem bez povolení KRNAPu jít jen tak!!!

§16 odst. 1 písm. e)
je zakázáno pořádat a organizovat hromadné sportovní, turistické a jiné veřejné akce a provozovat vodní sporty mimo místa vyhrazená bez souhlasu orgánu ochrany přírody

Takže si to zkus pomalu několikrát přečíst, pak se pokus alespoň na moment zamyslet a vono to snad docvakne.

A co dělali krkonošští vůdci v předminulým a nebo, pro tvoji informaci, i v minulým století je věc jedna, teď stačí když sem dojede tzv. vůdce z jižní moravy a jeho klienta, kterýho nechá jít samotnýho ve vichřici, musí začít hledat Horská služba
Já, Frenky a Kristýnkaodpovědět 
             Re: Horsky pruvodce17:33:13 29.09.2010
Tady to začíná tepat! Mám hádat, co to bylo za tzv. vůdce nebo to vím?...
Willhemodpovědět 
              Re: Horsky pruvodce18:47:07 29.09.2010
Zkus si tipnout? :-)))
Já, Frenky a Kristýnkaodpovědět 
              Re: Horsky pruvodce18:53:48 29.09.2010
Promin ale domnivam se a pravem, ze vystup s jednim nebo dvema hosty na Snezku po turisticke znacce neni ani hromadnou sportovni, turistickou nebo jinou akcí, natož vodním sportem :-).
No kazdy si zakon vyklada po svem a zejmena nekteri tak jak se jim to hodi, ze Viktore :-)
, ale je pravdou ze vzit za sebe 16 hostu uz by se asi za hromadnou akci dalo povazovat, takze chapu ze ty na Snezku nikdy nepovedes, nebot by jsi porusoval zakon 114/1992 :-)
Takze zrovna byt tebou, bych sva slova velmi vazil a nebudu chodit do zahranici, staci zustat v Krkonosich.
Jinak osobne jsem rad, ze to mam kousek do Rakouska, na Slovensku se citim jako doma a do Krkonos jezdit nemusim.
Nicmene tva zaverecna poznamka se mne netyka a domnivam se ze se netyka i dalsich jedincu na ktere jsi ji mohl adresovat.
Radek

PS: vzhledem k tomu, ze mne sice bavi si z tebe utahovat, ale puvodni tema je daloko zavaznejsi a vyrazne jine z me strany co se tyce vystupu na Snezku koncim, Schneeberg pod Vidni jo totiz stejne vyssi, hezci a hlavne tam kvuli lyzovani nikdo neprudi :-)
zobanodpovědět 
               Re: Horsky pruvodce17:45:49 30.09.2010
Horský vůdce který si veřejně dovolí hanět hory vlastní země ve které se narodil, tak to je fakt docela nářez ...
Fíhaodpovědět 
               Re: Horsky pruvodce17:59:40 30.09.2010
Zobčo, ale ty si ze mne přeci neutahuješ. Jen ti prostě OPĚT došli argumenty a tvé pocity či dojmy, jsou naprosto a OPĚT mimo mísu. A jako vždy, kde končí tvoje tzv. argumenty, tam začínají tvé osobní útoky, pomluvy a dokonce i výhružky ...

Uveď tady zdroj, že se v zimě v Krkonoších po turistických cestách nesmí chodit na skialpech. Určitě to každého zajímá.

Drahný, tiskový mluvčí KRNAPu:
„Pojem hromadné sportovní, turistické a jiné akce není nikde definován a je třeba ho vždy vykládat v kontextu dané situace. Je nutné brát v úvahu rozsah, dobu trvání a celkový charakter akce a též konkrétní místo jejího konání.“

A doposud, KRNAP vždy využíval tuto berličku v zákoně téměř na cokoliv, když se mu to hodilo ... takže i výstup s klienty za peníze na Sněžku prostě posoudit podle svých slov musí ...
Já, Frenky a Kristýnkaodpovědět 
                Re: Horsky pruvodce19:07:23 30.09.2010
Viktore, bat tebou, asi bych trochu pribrzdil, jediny, kdo tu zatim nekoho urazel jsi ty. To jak umis jednat s ochranari je vrchol diplomacie, napriklad sproste vynadat nevinne sekretarce na sprave KRNAP, ze...
Ale vlastne promin, podle tebe to bylo pratelske pozdraveni.
Pokud si chces neco vyjasnovat na tema Krkonose ta mi napis mail, pokud budu mit cas odpovim, ale nehodlam dale plevelit tuto diskusi tematem, ktereje zcela mimo.
Radek

PS: Snezku nehanim :-), pouze jsem vyjadril svuj nazor, a navic kdyz uz na to prijde jsem z Moravy, takze pro mne je "hausberg" Praded :-)
zobanodpovědět 
                 Re: Horsky pruvodce22:09:57 30.09.2010
Pánové, doporučuji tento postup:

Připravte si asi 0,5 až 2 litry teplé vody s 1 lžící citrónové šťávy nebo odvar z heřmánku. Nalijte ji do nádobky irigátoru. Zavěste asi do výše očí (aby měla voda spád). Konec hadičky z nádobky zvlhčete olejem. Klekněte si a hlavu opřete o jednu ruku. Zcela se uvolněte, dýchejte přirozeně. Zasuňte konec hadičky do análního otvoru a nechejte vodu téct až do pocitu většího tlaku (ne však bolesti). Pokud se vám podaří v sobě vodu chvíli udržet, je to jen dobře. Zajděte si na toaletu a vyprázněte se tam.

Opakujte denně až do ustoupení potíží.
dr. Kelloggodpovědět 
                 Re: Horsky pruvodce22:46:03 30.09.2010
Tys byl u tohoto jednání s touto sekretářkou? Já mám pocit, že ne. Tak co to tady ZASE meleš? Víš vůbec o co tam tehdy šlo? Když o tom nic nevíš, tak o tom nešiř bludy a ZASE nepomlouvej. Nebo to máš od nějakýho jinýho vlezdoprdele KRNAPu, který pak to byl? Soudruh Novák, Stuchlík nebo Šimůnek? S pravdou sem.

Co ty tvoje báchorky o skialpech? To je to, co bys tady měl urovnat. Nebo to je jako s tím článkem na lezci o mrtvým klukovi z budějic, kdys začal plácat něco o cestovce a ono to bylo asi všechno ZASE jinak ... Já vím stačí hnusná slina ...
Já, Frenky a Kristýnkaodpovědět 
                  Re: Horsky pruvodce10:52:36 01.10.2010
Viktor, este raz si otres hubu o Vitu, Dusana alebo Simona a pri najblizsej prilezitosti si to vybavime trochu inak. Chalani z asociacie chodia okolo teba po spickach a v zasade ta ignoruju, ale ja ich trpezlivost nezdielam. My zo Slovenska si kamaratov vieme branit, bez vypisovanie, rucne a strucne. Preber si to ako chces.
Ivanodpovědět 
                   Re: Horsky pruvodce11:32:40 01.10.2010
Vidim, že naši úžasní horští vůdci jsou ztělesněním morálních hodnot a férových chlapáků - ošlehaných a zocelených horama. Ani náznakem z nich necítím ješitnost, egoismus a malost. Jo jo, to je tak vždycky. když se radost a vášeň přerodí v práci a podnikání...ber kde ber...naštěstí my, co jezdíme do hor jen pro radost, nikoli pro peníze jsme tohoto ještě nedorostli. jak mě to mrzí...
Vitorioodpovědět 
                   Re: Horsky pruvodce13:30:50 01.10.2010
Tak ještě Ivan, chlapík z karpatského výběžku s příslovečnou slovenskou srdečností a máme z toho mezinárodní konflikt.
Začalo to kritikou CK, průvodců, přes praní špinavého vůdcovského prádla a končí to virtuální bitkou všichni na jednoho, každý za sebe...
jjodpovědět 
                   Re: Horsky pruvodce07:12:05 05.10.2010
Ač nerad, tak tady mě nezbývá, než souhlasit s Vitoriem. Ivane, co takhle se starat o jižní hranice?
Willhemodpovědět 
             Re: Horsky pruvodce22:24:47 29.09.2010
A od kolika osob je akce hromadná? Abych se nedostal do konfliktu se zákonem až začnu rodince organizovat nějakej výlet v Krkonoších.
Došlíkodpovědět 
             Re: Horsky pruvodce19:45:22 08.10.2010
Možná se mejlím, ale není značená turistická trasa místo vyhrazené pro provozování turistiky??? :-)))
bernyodpovědět 
            Re: Horsky pruvodce18:48:30 29.09.2010
A zobčo, tvůj výplod:

„Pokud mne nekdo ciste hypoteticky pozada o vedeni vystupu na Snezku tak za danych legislativnich podminek mu pres leto mohu vyhovet turistickou znackou a pres zimu taktez, pouze ne na skialpinistickych lyzich, ale bez problemu na sneznicich.“

klidně rozveď. Jaké dané legislativní podmínky nařizují, že v KRNAPu po turistických cestách mohu v zimě chodit na sněžnicích či pěšky ale ne na skialpinistických lyžích? To je nějaká extra novinka nebo ZASE jen tvůj další blábol?
Já, Frenky a Kristýnkaodpovědět 
             Re: Horsky pruvodce20:17:32 29.09.2010
Zdar, taky bych ctil více zákony, aspoň to nepouštěl na web, viz "24 hod Le Vysočina". Nebudu jmenovat kde jsou v daných oblastech časové vyjímky a kde je lezení úplně zakázáno. Při jednání s CHKO Žďárské vrchy je to pak velký problém pokud se ochranáři mohou ohánět takovou záležitostí. Docela by mě pak zajímalo Zobčovo vyjádření konkrétně k 24h.. Jinak se omlouvám, že píšu toto pod tento článek
Ciliodpovědět 
              Re: Horsky pruvodce22:41:15 29.09.2010
Posli mail a rad ti ho napisu, ale off topic uz do diskuse neprispivam.
Radek
zobanodpovědět 
             Re: Horsky pruvodce13:42:36 30.09.2010
Chlapi, mat vase problemy...
odpovědět 
       Re: Horsky pruvodce19:41:51 11.10.2010
Dobrý den,
dovolte mi vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým. Ztráta blízkého je tragédie a to více prosím přispěvatele pod hlavní článek, respektujte základy slušného chování. V horách zůstal člověk, neřešte zde osobní spory.

Výše uvedená informace v příspěvku není správná. Kvalifikace horský průvodce, není uznávaná pouze v ČR, ale v mnoha zemích světa. Mezinárodní horský vůdce UIAGM/IFMGA a mezinárodní horský průvodce UIMLA jsou jediné dvě mezinárodně uznávané kvalifikace pro práci nejen v Evropských horách.

Pokud má někdo podezření na spáchání trestného činu, měl by trestní oznámení podat.
Michal Lollokodpovědět 
   Re: Horsky pruvodce18:17:13 27.09.2010
kdo je >>MY<< ?
odpovědět 
 Re: za svy21:01:20 27.09.2010
A k comu je certifikat UIAGM v Kirgizsku alebo Cechach alebo Alpach? Slovensko a Gerlach je samozrejme vynimka.
Bohodpovědět 
  Re: za svy22:56:40 27.09.2010
V Kyrgizstanu napriklad na to, ze pokud se nehoda stane vinou guida, tak je pojisten na odpovednost a navic i pokud se nestane vinou guida, tak neznam pripad ze by nekdo nechal hosta nezvestneho v oblasti, odletel a prohlasil at si ho rodina dostane domu jak chce.
V alpach to uz mistni policie pomerne dobre hlida a napriklad letos si sel na pomerne delsi dobu sednout jeden polak do chladku za cerne vodeni na Blancu, kdy v dusledku jeho cinnosti zemrel jemu svereny clovek.
Nicmene souhlasim, ze na dobreho vedouciho expedice nemusi byt clovek horskym vudcem, ale to mam obavu nebyl zrovna tento pripad a to je to v cem je problem...
Radek

PS: co se tyce Tater tak nesouhlasim s aktualnim stavem navstevneho poriadku, ale bohuzel ne vsichni kteri do hor mimo znacene trasy chodi vi jak se hybat. Dusledkem je pak napriklad malem zabiti tri lidi, ktere "nastesti" skoncilo jen jednim velmi tezkym zranenim http://www.hzs.sk /index.php?lang=sk&site= archivsprav&id=1549
Zobanodpovědět 
   Re: za svy13:48:05 30.09.2010
Zoban, to iste sa mohlo stat klientovi vedenumu horskym vodcom. Mimo ineho aj sa nieco podobne stalo zial postinuty (obcan PL) zahynul.
Mozna len tebe sa nikdy nestalo ze si pustil v sutovsiku dole skalu, pripadne tvoji klienti su preskusany z tejto cinnosti.
odpovědět 
   Re: za svy15:14:30 30.09.2010
Konkretne tato vec na Gerlachu mi pekne liezla na nervy. Bola to propaganda vodcov, ktori potrebovali do vsetkych medii vyhlasit, ze na Gerlach len s nimi, inak kazdeho caka bud smrt alebo basa! Nechapem ako niekto moze tvrdit, ze klient, ktory ide s vodcom nepusti suter (nie ze je mensia pravdepodobnost, ale vyslovene ze sa to s vodcom NESTANE). Grc.
Ericodpovědět 
    Re: za svy19:00:22 30.09.2010
Nechodim Gerlach nastesti tak casto jako mistni kluci, ale bohuzel lidi kteri jdou bez vudce jsou 50/50 schopni a bezproblemovy oproti sebe i ostatni ohrozujicimi.
Jinak jak jsem psal uz vyse ani vudce neni buh a je to potreba mit neustale na pameti, tady bohuzel stacilo jit kousek vedle (2m) po vyslapane a ciste skale, ale techto veci se da vsimat jen pokud se hybes v takovem terenu hodne a casto.
Klukum co shodili kamen mozna krivdim, registroval jsem je pouze pod sebou v batizovskem zlabu kdyz jsem dochazel nahoru a pak jsem si je jen chvili hlidal kdyz jsem traverzoval do Pocuvaje ale podle jejich prace s lanem, vybaveni, atp. jsem je pro sebe pro jistotu vyhodnotil jako mozne riziko. Mozna nepravem, mozna pravem...
Jinak Jano ma na tyto veci pomerne smulu, nebot loni na nej zezadu pri prijistovani hostu prozmenu jeden ze "samostatnych" turistu spadl!!!! Nastesti to tehdy ustal....
Takze je jina vec, kdyz jdes na Gerlach jenou a vic uz ne a kdyz jdes vickrat a jeste mas za nekoho odpovednost. Nicmene to plati nejen na Slovensku, ale vsude ve svete.
Radek

PS: aktualne se chysta revize pravidel pohybu v TANAP tak aby vice odpovidala legislative tak jak je platne vsude jinde v Evrope, ale vzhledem k principum ochrany prirody u nas i na Slovensku jsem zvedav, co z toho vlastne vyleze...
zobanodpovědět 
     Re: za svy22:48:00 30.09.2010
Zoban, sam som bol svedkom dost arogantneho spravania vodcov na gerlachu (to len obtazuje a nastastie nezabija), no a takisto to ze aj im a ich klientom padli sutre pri zostupe. Tot vsjo. Gerlach ma az tak lezecky nelaka skor mozno obcas v zime a hlavne kvoli uzasnym vodcom GUMA alebo aka je to skratka sa mu dost vyhybam
odpovědět 
     Re: za svy08:43:30 01.10.2010
le tak jasne, musis si chranit svoj cech. No ja si neviem predstavit, ze by ma niekto popotahoval za to, ze odomna letel suter na niekoho na Glockneri napriklad a nebol som tam s vodcom. Preto som bol na Gerlachu len raz a uz ma to tam nelaka (aj ked som bol hore pravoplatne podla navstevneho poriadku).
Ericodpovědět 
     Re: za svy13:06:55 01.10.2010
Dnes už vůdci nemají klienty, ale hosty? To mě skoro zní jako: JÁ jsem tady doma, ostatní jsou jen hosté....
jjodpovědět 

 P700011:51:37 27.09.2010
ja som sa tiez zucastnil akcie Lenin 2009 a musim povedat ze spokojny som bol a kludne by som sa s michalom vybral opat...
Ale je fakt, ze tam boli aj ludia, ktory mali taky isty servis ako ja a stazovali sa od zaciatku do konca...
 
Myslim ze ma dostatok skusenosti z oblasti a presvedcil ma o tom tam....
Macoodpovědět 

 Chan Tengri v podrobnostech22:33:05 27.09.2010
Během dovolené průběžně vznikaly zápisky. Další článek s fotkami je zde:
http://www.mapar.cz/?article=20100731_dovolena Opravuje pár drobných nepřesností, ale neobsahuje popis nehody (protože jsem odlétal vrtulníkem). Vzhledem k celkovému vyznění zájezdu jsem v krátké době stihl krom výškovky ještě ponorkovku.
Mapařodpovědět 
 Re: Chan Tengri v podrobnostech23:19:04 27.09.2010
To je jen vidět jakej seš kokot
Pavelodpovědět 
  Re: Chan Tengri v podrobnostech23:43:43 27.09.2010
Za kvalitu sa plati. Alebo podla hesla levne a chytre. Ked dostanes zapal slepeho creva tak pojdes do nemocnice alebo sa nechas operovat susedom ktory si o tom nieco precital na inrenete. Odvaha nic netusiaceho za malo penazi.
truhlikodpovědět 
   Re: Chan Tengri v podrobnostech20:56:29 29.09.2010
Průser je v tom, že nejlevnější nabídka k sobě přitáhne všechny zájemce. Tím pádem ostatní cestovky nejedou a příští rok se na podobnou akci objednáš zase u Pamír 7000 (to není vtip - asi by nemělo moc překvapit, pokud bude cenová "akce"), nebo budeš ze všech stran slyšet cosi o nedostatku klientů, nebo povalíš někam ve své režii.
Mapařodpovědět 
 Re: Chan Tengri v podrobnostech01:17:24 28.09.2010
Díky za příspěvek. Pro mne je to varování, abych v životě s cestovkou nejel, neb se s ní vozí lidé Tvého typu.

Osobně někdy ještě očekávám zkazky od chlapce z oddílu, co tam (možná?) byl také, ale pro jistotu bych se chtěl zeptat - co jsi měl za sebou relevantního před nastoupením do tohoto zájezdu?

Můj oblíbený citát (dál jsem nedočetl):
"Nepřiletěl jsem rozbalit si stan na ledovci a pár týdnů mlet pantem o cestě na vrchol, než konečně zase sbalím, abych se přesunul do Práglu. Ne, když zde ty podmínky prostě jsou."
Ondřejodpovědět 
  Re: Chan Tengri v podrobnostech20:42:39 28.09.2010
Můžeš mrknout na ostatní články. Z nějakých vyšších kopců nad 4 Allalinghorn, Alphubel, Mont Blanc, Dente del Gigante, či Elbrus. Asi týden před Tengri Dom. Samozřejmě, z více než 200 článků tam najdeš i nějaké další drobnosti - pokud si dáš tu práci. To se týká těch větších hor. Jinak: nějaké trdlo si zřejmě myslí, že právě VHT je zvlášť nebezpečná. Možná by se vedle výčtu nehod při ní hodilo položit statistiku z Českých silnic. Mám to z první ruky, protože cca půl roku před Tengri jsem si dolámal vaz právě při naprosto nevinně vypadající vyjížďce. Takže se oprostěte od slepého uctívání nadoblačných fetišů a zamyslete se pořádně nad nějakým číselným vyjádřením pojmu "nebezpečné". Co to vlastně je?
Mapařodpovědět 
   Re: Chan Tengri v podrobnostech22:32:58 28.09.2010
Hluboce oceňuji Tvé lineární a na detaily dbající uvažování (bez legrace). Toť k pozitivům.

K negativům - je jich hodně a budu stručný, vedu občas i nějaký ten život. Polovina (druhá) Tvé reakce je irelevantní - stejně jako kupř. hlídaní si tepovky ve světle neschopnosti používat byť i základní minimum výzbroje, kterou jsi měl sebou (storka se zkoušení prusíků jen v krámě mne usadila).

Způsob, jakým jsi mi odpověděl na dotaz po zkušenostech (vážně očekáváš, že kvůli internetové diskusi si budu pročítat další Tvé články?) o mnohém vypovídá (skutečně jsou čísla to co shrne podstatu? - á la K2 vs. Everest).

Mé resumé jen zopakuje Maťovo shrnutí výše. Znalosti a schopnosti žádné (viz prusík); nicméně očekávání od cestovky maximální bez ochoty cokoli pro to udělat samostatně (viz Tvá reakce na bruna); na druhou stranu neochota řídit se oněmi pokyny cestovky (či zkušenějších) založená na Tvém hraběcím úsudku (viz Tvůj článek popisující první sestup z C2 - konkrétně, jak Ti ostatní pomáhají dolů s věcmi, protože Ty jsi je schopen si je vynést jen nahoru kvůli vidině vrcholu).

Už jen pro jeden z těchto bodů bych s Tebou nechtěl být na laně, kombinace všech tří je ale dost smrtelná. Nepůjdeš-li do sebe, upřímně lituji chudáky, co na tom laně s Tebou octnou.

Závěrem - nemám pocit, že by mi další diskuse cosi dala, a tedy nastává čas klasiky - http://xkcd.com/386/ .
Ondřejodpovědět 
   Re: Chan Tengri v podrobnostech17:47:45 29.09.2010
Mapari nepremyslis vydat svojet clanky knizne?
Karelodpovědět 
   Re: Chan Tengri v podrobnostech18:05:05 29.09.2010
Mapari nepremyslis vydat svojet clanky knizne?
Karelodpovědět 
    Re: Chan Tengri v podrobnostech21:17:05 29.09.2010
V této chvíli ani ne. Ony se navíc stávají takovými jednostrannými, protože po přesunu do Prahy trpí kontakt s cykloklubem - o klubových akcích byly původně. Časem se svým propracováním změnily. Ano, lze si to přelouskat ve větším zaujetí, než prosté komentáře u fotek. V budoucnu existuje možnost si s tou myšlenkou ještě pohrát, ale web s fotografiemi není málo.
Mapařodpovědět 
     Re: Chan Tengri v podrobnostech13:45:25 30.09.2010
Ne Mapaři, tvoje články fakt málo nejsou, toho se nemusíš bát.
honzaodpovědět 
   Re: Chan Tengri v podrobnostech20:40:10 04.10.2010
Milý Mapaři,
VHT je nebezpečná. Chceš-li statistiku a srovnání se silničním provozem, můžeš nahlédnout např.do publikace Všechny alpské čtyřtisícovky (originál AT Verlag, česky Říčany 2009, s.12). Podle této statistiky je počet smrtelných úrazů při provozování VHT zhruba 2x vyšší než při účasti na silniční dopravě(v poměru k počtu účastníků). Další statistiku bys našel asi i v Schubertovi, kterého u sebe momentálně nemám.
BTW, to že sis zlámal na silnici vaz, není statistika.
Jinak Tvůj článek jsem četla a nebudu Tě urážet jako ostatní tady na diskuzi, ale upřímně chápu jejich důvody.
Rodině Zdeňka upřímnou soustrast.

Saraodpovědět 
    Re: Chan Tengri v podrobnostech00:18:27 05.10.2010
Ano. Tohle už je nějaká informace. Informace lze používat a o to jde.

Připojuji se k upřímné soustrasti.
Mapařodpovědět 
  Re: Chan Tengri v podrobnostech20:49:59 28.09.2010
Můžeš mrknout na ostatní články. Z nějakých vyšších kopců nad 4 Allalinghorn, Alphubel, Mont Blanc, Dente del Gigante, či Elbrus. Asi týden před Tengri Dom. Samozřejmě, z více než 200 článků tam najdeš i nějaké další drobnosti - pokud si dáš tu práci. To se týká těch větších hor. Jinak: nějaké trdlo si zřejmě myslí, že právě VHT je zvlášť nebezpečná. Možná by se vedle výčtu nehod při ní hodilo položit statistiku z Českých silnic. Mám to z první ruky, protože cca půl roku před Tengri jsem si dolámal vaz právě při naprosto nevinně vypadající vyjížďce. Takže se oprostěte od slepého uctívání nadoblačných fetišů a zamyslete se pořádně nad nějakým číselným vyjádřením pojmu "nebezpečné". Co to vlastně je?
Mapařodpovědět 
  Re: Chan Tengri v podrobnostech20:51:21 28.09.2010
Můžeš mrknout na ostatní články. Z nějakých vyšších kopců nad 4 Allalinghorn, Alphubel, Mont Blanc, Dente del Gigante, či Elbrus. Asi týden před Tengri Dom. Samozřejmě, z více než 200 článků tam najdeš i nějaké další drobnosti - pokud si dáš tu práci. To se týká těch větších hor. Jinak: nějaké trdlo si zřejmě myslí, že právě VHT je zvlášť nebezpečná. Možná by se vedle výčtu nehod při ní hodilo položit statistiku z Českých silnic. Mám to z první ruky, protože cca půl roku před Tengri jsem si dolámal vaz právě při naprosto nevinně vypadající vyjížďce. Takže se oprostěte od slepého uctívání nadoblačných fetišů a zamyslete se pořádně nad nějakým číselným vyjádřením pojmu "nebezpečné". Co to vlastně je?
Mapařodpovědět 
 Re: Chan Tengri v podrobnostech09:23:24 28.09.2010
Tak to je neskutečné čtení (vč. diskuse na tvých stránkách) o neuvěřitelné akci....to mi hlava nebere. A btw. k jezeru je to z Karakolu 20 min autobusem asi za 10 kč.....
Petrodpovědět 
  Re: Chan Tengri v podrobnostech20:46:37 28.09.2010
Bylo vybráno jakési "vhodné místo ke koupání". Do toho jsem nekecal.
Mapařodpovědět 
 Re: Chan Tengri v podrobnostech12:44:57 28.09.2010
Pokud jsi myslel vážně to, co jsi tam psal, tak jsi případ na hospitalizaci...
camilloodpovědět 
  Re: Chan Tengri v podrobnostech20:45:27 28.09.2010
definuj
Mapařodpovědět 
  Re: Chan Tengri v podrobnostech20:47:09 28.09.2010
definuj
Mapařodpovědět 
   Re: Chan Tengri v podrobnostech16:21:40 30.09.2010
Porucha osobnosti MKN 10. vydání kod diagnosy F67.8, cituji:
Poruchy dospělé osobnosti a chování‚ které se vyvinuly u osob bez předchozí poruchy osobnosti jako následek vystavení katastrofickému nebo extenzivnímu prolongovanému stresu‚ nebo
následkem těžké duševní choroby. Tyto diagnózy by měly být stanoveny tehdy‚ když je přesvědčivý důkaz a trvalé změny v osobním vzorci vnímání‚ vztahu k prostředí a k sobě a k myšlení
o prostředí a o sobě. Změna osobnosti by měla být signifikantní a sdružená s neflexibilním a maladaptivním chováním‚ které nebyly přítomny před patogenní zkušeností. Změna by neměla být
přímým projevem jiné duševní poruchy nebo reziduálním symptomem nějaké dřívější duševní poruchy.
Ale musim ti dat za pravdu, mozna by to slo zalecit i bez hospitalizace, ale to by ses musel snazit.
brunoodpovědět 
    Re: Chan Tengri v podrobnostech19:15:47 30.09.2010
To je jednoduché: Nic mě nenutí k nějaké adaptaci. K adaptaci na co, když mám téměř ve všech směrech volné ruce? Pokud jde o minulost, tak předchozí zaměstnání (kdy jsem posledních pár let fungoval v prostředí v podstatě nepřátelském) způsobovalo trochu jiný typ adaptace, než máš asi na mysli.
Mapařodpovědět 
     Re: Chan Tengri v podrobnostech08:33:38 01.10.2010
Ja len dufam, ze nemas ziadne poistenie, lebo to by si si pekne protirecil. Kedze si tak strasne samostatny a mas volne ruky, nepotrebujes nikoho pomoc, tak predpokladam, ze ani v pripadnom prusvihu (ktory Ti urcite neprajem) odmietas akukolvek pomoc.
Ericodpovědět 
      Re: Chan Tengri v podrobnostech23:06:46 01.10.2010
To je přesně ten způsob, jakým jsem se nakonec vyhrabal pryč. Nastavil jsem toto pravidlo. Neměli možnost mě následně tahat z případného průšvihu, pokud se nehodlali ocitnout ve vážném ohrožení. Tím mají po právní stránce krytí a já konečně mohu z toho základního tábora vypadnout. Zcela natvrdo a zcela s domyšlením možných důsledků.
Mimochodem: Cesty bez navázání jsou v tom údolí mezi Čapajevem a Tengri na denním pořádku. Vliv tekuté vody na ledovec tam prakticky není. Z malé V trhliny se vyhrabete vždycky, velkou vidíte, pro A trhliny tam není takový terén... Od C2 do C3 už je to totálně na pohodu (samozřejmě po aklimatizaci).

Můžeš si všimnout ještě jedné věci: Když jsem stál před rozhodnutím, zda se budu vracet blbým terénem vycinkaný a za tmy, dal jsem pauzu a pak to otočil. Jeden člověk na světě dostal mé slovo, že to nezvorám a vrátím se. Nikdo z přítomných.
Mapařodpovědět 
     Re: Chan Tengri v podrobnostech09:53:19 01.10.2010
Jo, nějaká trocha peněz ti dává iluzi moci a nezávislosti, ale jinak jsou to tlachy.

Kdybys po horách chodil sám, bez cestovek a horolezeckých instruktorek, tak jo. S cestovkou? Seš dcoela sračka. Takovej psík, kterej chce bejt nezávislej a bojovně poštěkává dokud je 5m od pána.
lonelyodpovědět 
 Re: Chan Tengri v podrobnostech13:17:12 28.09.2010
Ty ses dobrej kreten, s tebou bych nesel ani na Praded. Presne kvuli takovymhle picusum se mi nechce jezdit nekam s cestovkou. No a kolik toho ma za sebou? Tak mozna tu Lysou, kdyz nezna blokant a zakladni pravidla postupu na ledovci. Debil.
Muj oblibenej citat: "Klíčové je dobré vychování. Jakmile se ho zbavíte, máte z půlky vyhráno."
brunoodpovědět 
  Re: Chan Tengri v podrobnostech21:06:12 28.09.2010
A mě zase kvůli těm, kteří si zatvrzele říkají horolezci (co to vlastně je?) a nejraději by všechny, kdo si odmítají tak říkat, drželi dole.
Drobný výpadek ve výbavě způsobila instrukce "prusíky NEBO blokant". Po roce vymýšlení výpočetních algoritmů nevymýšlím nic extra ohledně cesty. Od toho je cestovka. Prostě se řídím instrukcemi. Pokud se ukážou mylné, na místě uplichtím nějaké náhradní řešení - něco ano, protože problematické situace v opuštěné krajině jsem zvyklý nějak řešit. Tady bylo (bohužel) lidí až moc.
Mapařodpovědět 
   Re: Chan Tengri v podrobnostech21:18:02 28.09.2010
No ono prúsik a blokant je vlastně to samé,že pane horolezče.
Pavelodpovědět 
    Re: Chan Tengri v podrobnostech21:21:49 29.09.2010
Ani bych neřek. Možnosti prusíku jsou trochu dál, ale zjevně není na nějaký rychlý pohyb.
Mapařodpovědět 
     Re: Chan Tengri v podrobnostech16:22:32 30.09.2010
Pouc me.
brunmpodpovědět 
      Re: Chan Tengri v podrobnostech19:21:05 30.09.2010
Krom toho obyčejného šplhání po laně může být poměrně elegantní pomůckou třeba při tahání někoho či něčeho nahoru či dolů (ve spojitosti s lanem). Těch možností je opravdu hodně - prostě si nějaký manuál stáhni. Mimo to je skladnější a když zrovna není jiné využití, tak tím můžeš mít třeba něco přivázaného k batohu.
Mapařodpovědět 
       Re: Chan Tengri v podrobnostech19:46:47 30.09.2010
tiblok znas? nebo je to pro tebe novinka? co todle - http://www.petzl.com/en/outdoor/ self-jamming-pulleys/crevasse-rescue-kit , taky skladny.
odpovědět 
 Re: Chan Tengri v podrobnostech13:33:45 28.09.2010
Bud rad, ze zijes.
Radek J.odpovědět 
  Re: Chan Tengri v podrobnostech20:48:44 28.09.2010
Ve skutečnosti je právě toto irelevantní. Svým způsobem jsem ukončený.
Mapařodpovědět 
 Re: Chan Tengri v podrobnostech20:06:27 28.09.2010
Blázen kterej si v 6 a půl tisících lehne jen tak na hodinu do sněhu v teplotě -10 stupňů celsia a všem vykládá jak tam hodinku fotil je zralej leda na svěrací kazajku.... Viz pan topograf
kkkodpovědět 
  Re: Chan Tengri v podrobnostech20:51:06 28.09.2010
Možná se i ty naučíš jednou oblékat.
Mapařodpovědět 
  Re: Chan Tengri v podrobnostech20:55:56 28.09.2010
Mimo to pochybuji, že bylo JEN -10. Výhodou je v těchto podmínkách právě nízká hustota vzduchu, která ten mráz dělá výrazně snesitelnějším. Fyzikální důvod je zjevný. Jinak zpátky na základku.
Mapařodpovědět 
   Re: Chan Tengri v podrobnostech21:17:12 28.09.2010
A to jsi se ještě nepochválil, jak jsi mi cenzuroval komentář...a vyhrožoval zrušením. Tady to asi nepůjde... Je vidět, že nejenom já mám podobný názor. Hrdino
olson.vsodpovědět 
    lano na treku08:27:30 29.09.2010
@ Olson.vs: nechci aby to vyznělo přechytřele, ale pokud jsem správně pochopil článek, tak jste s sebou na treku ve skupině nějaký lano měli. Pomocí něj by se Zdeněk na břeh nedostal?
honza plocekodpovědět 
     Re: lano na treku08:40:45 29.09.2010
Jo, my dva s Karlem jako předvoj jsme lano měli. Každopádně se kluci snažili ke Zdendovi už navázaní přebrodit, dávali si na sebe karimatku, aby se taky neutopili a že si mákli. Pak se mu to snažili i přehodit, ale bylo to fakt dost daleko, a lano nasáklé vodou...Taky jsem nechápal, že to nedohodili (Doktor je přece jen kus chlapa). I komunikace byla mizerná, v hukotu vody prostě nic neslyšíte. Pak najednou Zdeněk začal hledat batoh a šel po proudu dolů. Až nahoře na kopci nás napadlo navázat tenké smyčky a dohodit, ale už bylo pozdě, Zdeněk to vzal do vlasních rukou.
olson.vsodpovědět 
      Re: lano na treku09:33:35 29.09.2010
A neslo ist po prude rieky ked ho unieslo? Neviem si predstavit tam nechat chlapa, jednoducho by som isiel za nim a nasiel ho uz sice beztak mrtveho, ale kua bol to moj partak ci nie? A nie este na druhy den v autobuse vtipkovat, koxo...
Ericodpovědět 
       Re: lano na treku09:57:36 29.09.2010
Představ si deltu řeky širokou tak 3 km s x proudy (http://picasaweb.google. sk/richard.tesar/TianShan 082010#5510911100379139890 - odstraň mezery).
Voda je kalná, jako když vypouštíš míchačku s betonem. Tam nikoho nenajdeš...Jsi dva dny pochodu od nějaké civilizace a ještě déle od telefonního spojení, kterým by jsi přivolal např. vrtulník. Hele já jsem nevtipkoval a věř mi, že je mi nedobře ještě teď. Snad to byl jistý způsob obrany před stresem ...
odpovědět 
        Re: lano na treku10:49:55 29.09.2010
Prepac, pisal som to este v soku po precitani clanku, viem, ze nam mieste je to obrovsky tazke, len proste z clanku najprv na mna srsala taka ta "kopoldovska" lahostajnost, ale viem, ze to tak nie je. Sorry este raz. Horsie na mna posobi ten Maparov clanok. Taki ludia do hor podla mna nepatria.
Ericodpovědět 
       Re: lano na treku12:41:32 01.10.2010
sice by si ho nasiel, teda mrtveho a ako by si sa dostal domov??? mal by si dalsich 1000euro len tak na novu letenku a tak? myslis ze to bolo jednoduche ist dalej? ze nam nebolo z toho zle? ked nepoznas nesud....ale pouc sa stohto clanku
Peterodpovědět 
        Re: lano na treku13:14:57 01.10.2010
Naše židovsko-křesťanská civilizace se základy v germánsko-slovansko-keltsko-vikingském pohanství nám napovídá, jak jednat s mrtvými. Slušně. Ne je nechat shnít jako zdechlé prašivé psy.
Kuba Turekodpovědět 
        Re: lano na treku14:15:18 01.10.2010
Ok, ved som napisal, ze som to myslel trochu inac, sorry. Ale cestovka jednoznacne mala tych 1000 € naviac a jednoducho bez tela sa neodchadza (pokial samozrejme nezostalo niekde v 7000 metroch bohuzial). A nie len, idem to oznamit na policiu a ideme domov.
Ericodpovědět 
         Re: lano na treku18:29:28 01.10.2010
Myslim ze je to zlozitejsie. Nemali by sme sudit ucastnikov ako takych. Myslim z toho co je tam uvedene aspon cast z nich urobila co sa dalo. Ci sa dalo viac alebo nie to sa nam od kompjuteru sudi tazko. V pripade takejto mimoriadnej udalosti pomoc organizacna, technicka akakolvek sa ocakava od organizatora (teda to je moj predpoklad). Urcite verim ze ucastnikom a zvlast tym ktory riskovali tiez pri zachrane sa neodchadzalo lahko, preto by som ich urcite nesudil. Z mojho pohladu ked uz nic ine z moralneho hladiska to mal aktivne riesit predovsetkym organizator.
odpovědět 
    Re: Chan Tengri v podrobnostech21:28:48 29.09.2010
Je úplně nepodstatné, kolik lidí má nějaký názor. Od těchto pseudokrytérií jsem se už dávno oprostil.
Mapařodpovědět 
 Re: Chan Tengri v podrobnostech21:37:02 28.09.2010
dobrej kokot
Martinodpovědět 
 Re: Chan Tengri v podrobnostech08:41:48 29.09.2010
VHT na takovejto kopec? ucit se prusik v rockpointu? s tebou bych fakt nejel ani na tu sněžku...
dogeeodpovědět 
  Re: Chan Tengri v podrobnostech11:36:03 29.09.2010
Sem jen tak zběžně proletěl článek toho Mapaře a abych nebyl sprostý, tak můžu jen podotknout, že mi úplně ideálně sedí jako typický klient CK Pamir7000, potažmo klient pana Klesla!
Martinodpovědět 
   Re: Chan Tengri v podrobnostech12:03:22 29.09.2010
njn mě to taky nepřipadá jako zpověď soudnýho člověka, leze na sedmitisícovku a neví co je prusík a blokant...

...uměla ta skupinka vůbec základy pohybu po ledovci? kurna podle fotek se motaj po ledovci a nejsou ani navázaní a když tak bez uzlů na laně...

ne že bych byl nějak extra zkušenej, ale aspoň vím, že na takovej kopec to není žádná sranda a taky už vím, že s žádnou cestovkou a bandou neználků nikam nepojedu!!
dogeeodpovědět 
    Re: Chan Tengri v podrobnostech13:13:50 29.09.2010
Já pořád nevěřím tomu, že takový článek nebyl napsán s úmyslem rozvířit diskuzi. Přece není možné, že takový jouda jako je Mapař existuje.....Kdo je Mapař? Na stránkách to není....
Honzaodpovědět 
    Re: Chan Tengri v podrobnostech13:18:09 29.09.2010
Já pořád nevěřím tomu, že takový článek nebyl napsán s úmyslem rozvířit diskuzi. Přece není možné, že takový jouda jako je Mapař existuje.....Kdo je Mapař? Na stránkách to není....
Honzaodpovědět 
     Re: Chan Tengri v podrobnostech13:28:23 29.09.2010
Jméno znám, ale nevím, jestli by bylo účelné to tady psát. Taky jsem byl v šoku, když jsem si to přečetl. Místo aby sklopil uši a svou činnost co nejvíce maskoval, tak se stal úplný opak ....
olson.vsodpovědět 
      Re: Chan Tengri v podrobnostech20:47:25 29.09.2010
To by se asi pár ministrů dodatečně pozvracelo :-) Především výpočty mezd na jistých nejmenovaných resortech vznikaly z větší části právě pod mýma rukama. Teď už je to v klidu: Jenom mezinárodní byznis.
Mapařodpovědět 
     Re: Chan Tengri v podrobnostech14:32:44 29.09.2010
Mapař takový asi skutečně je. Doporučuji k přečtení na jeho webu třeba článek "Vysoké Tatry trochu jinak" o kurzu zimního lezení v Tatrách. Vypadá to, že Mapař hodně nemá rád horolezce a zároveň by jím chtěl být.
Janodpovědět 
     Re: Chan Tengri v podrobnostech20:51:01 29.09.2010
Ve skutečnosti to není skryto nijak důkladně. Z výsledků MTB maratonů uvedených ve článcích to lze najít.
Mapařodpovědět 
 Re: Chan Tengri v podrobnostech13:19:34 29.09.2010
Mapaři- super článek!!! Konečně někdo kdo leze a nebojí!!! S tebou bych šel kamkoliv - kdy přesně se chystáš na Denali?? Přidal bych se.
Karelodpovědět 
  Re: Chan Tengri v podrobnostech14:06:49 29.09.2010
Karle, doufám že je to humor :)

...jinak upřímnou soustrast
dogeeodpovědět 
   Re: Chan Tengri v podrobnostech16:40:45 29.09.2010
Karel má rád extrém :-D
martinodpovědět 
  Re: Chan Tengri v podrobnostech21:42:28 29.09.2010
Mělo by to být v červnu 2011. Tuto roční dobu tam je lepší šance na skousnutelné počasí. Existuje jistý vnější důvod, proč se snažím tento výstup maximálně podpořit.
Mapařodpovědět 
   Re: Chan Tengri v podrobnostech21:51:08 29.09.2010
Na mém webu (www.mapar.cz) se ti upoutávku asi těžko povede přehlédnout. Prostě jen kliknout na velký červený odkaz v záhlaví stránky a máš základní informace a kontakty (teprve ten třetí kontakt - zcela nouzový) ja na mě.

Lebku se zkříženými hnáty jsem na to tlačítko ještě nedal ;-)
Mapařodpovědět 
  Re: Chan Tengri v podrobnostech22:18:24 29.09.2010
Mělo by to být v červnu 2011. Tuto roční dobu tam je lepší šance na skousnutelné počasí. Existuje jistý vnější důvod, proč se snažím tento výstup maximálně podpořit.
Mapařodpovědět 
  Re: Chan Tengri v podrobnostech22:32:29 29.09.2010
Mělo by to být v červnu 2011. Tuto roční dobu tam je lepší šance na skousnutelné počasí. Existuje jistý vnější důvod, proč se snažím tento výstup maximálně podpořit.
Mapařodpovědět 
  Re: Chan Tengri v podrobnostech23:47:45 29.09.2010
Mělo by to být v červnu 2011. Tuto roční dobu tam je lepší šance na skousnutelné počasí. Existuje jistý vnější důvod, proč se snažím tento výstup maximálně podpořit.
Mapařodpovědět 
 Re: Chan Tengri v podrobnostech16:08:42 30.09.2010
tohle si nekam vyvesim... napis jeste dalsi clanky, pls. Takoveho diletanta, aby svet pohledal...
k r u e g e r @ e m a i l . c zodpovědět 
 Re: Chan Tengri v podrobnostech22:51:55 30.09.2010
Ste mali vylet ponorkou? To bolo v cene alebo extra? Ako hlboko si klesol?
odpovědět 
  Re: Chan Tengri v podrobnostech23:45:09 01.10.2010
Ta ponorka bohužel nebyla fakultativní ale pevná součást zájezdu. Po zvoraném začátku (výstup nabídnut neuvěřitelně brzy a ani předchozí aklimatizačka v Alpách nezabere úplně. Na dorážku byl C2 o chlup výš, než bylo uvedeno dřív). Vrátíš se a ostatní tě pak mají za případ vyžadující zvláštní péči, který už nikam nesmí. Dál je místo reálného výstupu nahoru jenom hraní si na ledovci (občas spadne pár vloček, tak je to s tím počasím asi moc nebezpečné).
Ale jo. Určité "hloubky" bylo dosaženo.
Mapařodpovědět 

 šlo to obejít14:27:01 29.09.2010
V první řadě upřímnou soustrast všem, kterým zemřel syn/brácha/kamarád/vnuk atd.
14 dní na to jsem v daných místech byla, o utonulém Čechovi nás informovalo osazenstvo Ak Jaloo i checkpointu v Inylcheku po sestupu z hor. Šli jsme jen trek, na vlastní pěst, žádný lezení, jen z Eckili Tach do Ak Jaloo,a pak do vesnice Inylchek protože v Ak Jaloo nebylo auto. Celkem týden.
K celé události bych podotkla jediné: za jurtou, nahoru do stráně vedla pěšina a celé místo se dalo obejím horem - nastoupat 100 výškových m a zase klesnout. Brodit tuhle řeku bych si asi fakt netroufla. Bylo mi jasné že to musí jít jinudy, a šlo, nápad brodit Inylchek nás vůbec nenapadl. Jen z pohledu do proudu se točila hlava a jeden měl strach. Uznávám ale že jsem ženská  co nerada riskuje a lízt na Khan Tengri by mě asi nikdo nedonutil.
V mapě je cesta naznačena po levém břehu řeky, ale protože je to řeka ledovcová a mladá, koryto mění a tady v tom místě se koryto recentně přimklo ke skále a zablokovalo relativně pohodlnou cestu po rovině podél řeky (v mapě není značeno). Druhá řeka, těsně před Ak Jaloo už celkem šla přebrodit, poránu a opatrně.
Možná se to v téhle chvíli nehodí, ale pro mě byl tenhle trek k ledovci Enylchek a s výhledem na centrální TianShan jeden z nejkrásnějších treků jaké jsem kdy šla.
Aničkaodpovědět 
 ještě dotatek k šlo to obejít15:00:11 29.09.2010
Nějak mi to nedá o tom nepřemýšlet. To Vás do toho proudu nahnal průvodce? Nebo jste v téhle chvíli byli bez průvodce a šli jste tam dobrovolně, v stylu "to dáme, na to máme", bez toho aby jste si nejdříve pořádně ověřili jestli je tohle poslední a jediná možnost jak se dostat do civilizace? To místo znám, byla jsem tam, vím jak řeka vypadá a snažit se ji brodit bez lana mi přijde zhruba takový nápad přecházet se zavázaným očima a ucpanýma ušima D1. Přitom to šlo tak jednoduše obejít... Vím že je to v dané situaci hnusnej komentář a omlouvám se za něj. Přesto bych ráda znala odpověď.
Aničkaodpovědět 
  Re: ještě dotatek k šlo to obejít15:10:37 29.09.2010
To nepochopis, moze to byt zapricinene vselicim. Ja poznam cloveka, ktory zacal v Grand kuloaru na Blanku zostupovat priamo kuloarom namiesto toho, aby traverzoval dalej na druhu stranu. Napriek tomu, ze pred sebou videl ist 20 dalsich ludi...
Ericodpovědět 
  Re: ještě dotatek k šlo to obejít15:26:12 29.09.2010
Ta stezka totiž nebyla vůbec vidět a podle té stráně to vypadalo na hustý nízký porost na dost prudkém svahu. Ten první proud byl jakš takš, taky jsme ho přešli (viz foto). Pak když jsme viděli, že to nepůjde, Karel šel na průzkum a našel ji. Bylo to docela dost zarostlé a pomalu na mačetu... Pak už byla cesta zřejmá ...
olson.vsodpovědět 
   Re: ještě dotatek k šlo to obejít15:40:12 29.09.2010
Ahoj. tak jestli tam po Vás někdo šel a mačetou to prosekal... na začátku bylo křoví, asi tak 5m ale po důkladné prohlídce svahu ta cesta byla nalezitelná. A i prolézání tím trnitým křovím svahem vypadalo lákavěji než prudká hučící řeka. Fakt nechápu jak Vás to napadlo se do ní vrhnout, už kdyz tekla z ledovce tak vypadala smrtelně, a to se k ní po cestě k jurtě ještě pár řek přidalo. Tj jestli to dobře chápu, tak jste se do toho vrhli sami...
Aničkaodpovědět 
    Re: ještě dotatek k šlo to obejít15:47:29 29.09.2010
jo, navíc, na té stezce byla na tom nejprudším svahu (když se to vyhupovalo z nehornější říční terasy) kláda, aby se po tom dobře šlo, tam žádné křoví ani v okolí nebylo. Vždyť i vy jste to našli když jste chtěli. Prostě Vám asi nedošlo že přes řeku to nejde, že je to skutečně o život. Hurá, budem brodit velkou řeku, je to dobrodružství... Asi málo zkušeností, trochu málo pokory k přírodě než by si příroda zasloužila. Chyby děláme každej, bohužel v tomhle případě to byla chyba hodně drahá. Mrzí mě to a přeju, ať se z toho všichni zúčastnění brzo dostanou, ten kluk bohužel tuhle chybu odnesl definitivně.
Aničkaodpovědět 
     Re: ještě dotatek k šlo to obejít15:50:38 29.09.2010
Trošku pokory z Tvojí strany Aničko...P.M.
Ten co o tom nic nevíodpovědět 
      Re: ještě dotatek k šlo to obejít15:54:22 29.09.2010
Nevím na co narážíš. Od té doby co mi o téhle nehodě řekli na Ak Jaloo tak přemýšlím, jak se to mohlo stát. Když jsem viděla tu řeku, hlava mi nebrala jak to někdo mohl jenom zkoušet. Já měla divnej pocit jen když jsem šla z tý řeky nabrat vodu.
Aničkaodpovědět 
      Re: ještě dotatek 16:19:07 29.09.2010
odpověď P.M.: a vlastně máš pravdu. Moc mi to kecá.
Aničkaodpovědět 
       Re: ještě dotatek 19:44:16 29.09.2010
Právě že nám to Aničko došlo a otočili jsme to, ale to už Zdeněk, který byl popředu, plaval. Možná taky trochu zapůsobil "syndrom stáda". Tamti jdou, tak jdeme taky ...
olson.vsodpovědět 
        Re: ještě dotatek 20:05:29 29.09.2010
Pro zajemce, kteri si chteji udelat obrazek nebo pochopit proc jsem proti CK Pamir 7000 "zaujaty" davam link na jeden dokument, ktery mi prisel mailem. (odstrante mezery)
http://www.climbingschool.cz /var/uploads/files/000300/000304/ Expedice_Chan_Tengri.pdf
Posouzeni uz necham na jinych.
Radek
zobanodpovědět 
         Re: ještě dotatek 20:15:58 29.09.2010
Zkus to napsat znova ,nějak to nejede.
Pavelodpovědět 
          Re: ještě dotatek 21:36:01 29.09.2010
http://www.climbingschool.cz /var/uploads/files/000300/000304/ Expedice_Chan_Tengri.pdf

jsou tam dve mezery
Radek
zobanodpovědět 
           Re: ještě dotatek 22:12:41 29.09.2010
Vidím, že čas dokázal překopat i tuto vzpomínku. O co šlo doopravdy? Pokud se někdo ocitne ve vážném a ohrožujícím průšvihu, pak je pomoc z hlediska práva povinná - až na jednu výjimku: Nejste povinni riskovat vlastní kejhák. To byl ten důvod. Pokud si ještě vybavíte, na jakou konkrétní situaci jsem při formulaci té hrozby kladl důraz, tak je to myslím jasné.
Po dnech šaškování v základním táboře jsem se vás právě tímto způsobem zbavil a konečně jsem vypadnul.
Mapařodpovědět 
            Re: ještě dotatek 12:09:16 30.09.2010
Doufám, že tvoje blbost bude v budoucnu ohrožovat jen tebe samého a nikomu jinému se nic nestane. Beran je nebezpečnej zepředu, kůň zezadu, Mapař ze všech stran. Horám bez idiotů ZDAR
kkkodpovědět 
             Re: ještě dotatek 19:28:28 30.09.2010
Vám lidem se pokud možno obloukem vyhýbám.
Mapařodpovědět 
              Re: ještě dotatek 12:55:23 01.10.2010
..a proto jezdím na dovču s cestovkou ;) Doufám, že Ti tahle poznámka nevyvolá další ataku.
honzaodpovědět 
           Re: ještě dotatek 08:34:49 30.09.2010
mezery jsem odstranil a nic...co dělám špatně?
jjodpovědět 
           Re: ještě dotatek 08:46:51 30.09.2010
Takze nakonieco to bolo tak, ako som pisal, akurat ze lahostajni neboli vsetci, ale iba niektori. Ak to nie je na basu, tak minimalne na par faciek urcite.
Ericodpovědět 
           Re: ještě dotatek 10:08:41 30.09.2010
Výborně napsaný článek, z kterého opravdu mrazí.....
Myslím si, že cestovky ala CK Pamír 7000 by opravdu měli přestat fungovat. Buď ať se opravdu věnují pouze:
- trekování a "nevábí" nezkušené lidi na vrcholy, kde nemají co dělat
- a nebo ať začnou připravovat expedice se vším všudy - tedy hlavně s kvalifikovanými horskými vůdci. Bude to podstatně dražší, ale na druhou stranu se vyhne současnému extrému, kdy každý zájezd může skončit tragicky (to není jenom případ Mapaře, který by se měl horám úplně vyhnout).
Honzaodpovědět 
           Re: ještě dotatek 10:20:37 30.09.2010
Tohle mělo vyjít jako samostatný článek. Člověka z toho zamrazí.
odpovědět 
         Re: ještě dotatek 20:56:55 29.09.2010
Tak tohle je fakt síla. Člověk jde s průvodcem od cestovky, tudíž si myslí že ten člověk ví co dělá. Zjevně nikoli. Pro srovnání tohle nám doporučoval týpek z místní cestovky v Karakolu, která nám zařizovala permit do oblasti (trek jsme pak šli sami, nezávisle):
1. velmi důrazně varoval před pokusem brodit řeku Inylchek (bylo před tím, než se celá věc s utonulým čechem dostala ve známost). Dá se přejít jedině po ledovci a pak až po mostě ve vsi Inylchek.
2. jakoukoli prudší řeku, a zejména řeku před Ad Jaloo, brodit nejpozději v 9 ráno. Jinak je to nebezpečný. Co jsem pochopila tak oni se pod vedením průvodce snažili řeku Inylchek, v domění že je to ta řeka před Ad Jaloo, brodit v poledne... Přitom ta řeka teče z uplně opačnýho směru (Inylchek se v tom místě brodil když tekl zprava, ta správná řeka tekla zleva).
Černobílá kopie mapy je fakt zoufalství, pro oblast existuje dobrá turistická mapa z roku 2006, kterou jsme 23.8. koupili normálně v Karakolu. Tudíž se nelze vymlouvat na to že mapy nejsou. Když si tohle zvládne zařídit trekař na vlastní pěst, jak je možný že to nemá zmáknutý cestovka?!?
Aničkaodpovědět 
        Re: ještě dotatek 20:21:49 29.09.2010
V každym případě držim palce ať se s tim nějak všichni srovnáte, muselo to bejt strašný pro všechny zúčastněné. To že Vám tady leckdo do já nevim čeho taky nepřidá. Hodne sily preju.
Aničkaodpovědět 

 Chan Tengri14:56:58 29.09.2010
Tak tu je teda ešte jeden pohľad na expedíciu koho by to viac zaujímalo. Nie je to písané formou článku ale, skôr komentármi pod fotkami http://www.outdoors.sk/kirgistan/index.html
Macoodpovědět 
 Re: Chan Tengri16:10:53 29.09.2010
Warning - Mapar!
http://www.outdoors.sk/kirgistan/slides/DSC_0502.html
ten co by ho nechtel v horach potkatodpovědět 
  Re: Chan Tengri17:00:08 29.09.2010
Ježiši, tak toho v horách opravdu potkat nechci
odpovědět 
  Re: Chan Tengri22:01:03 29.09.2010
Já také ne. Kdo to je? Ten, co by mě nechtěl v horách potkat mě dost snaživě kryje.
Mapařodpovědět 
  Re: Chan Tengri01:15:29 30.09.2010
Pozor to neni "Mapař" toto je úple iný Martin zo Slovenska.
Macoodpovědět 
 Re: Chan Tengri16:53:29 29.09.2010
Krásný a vypovídající fotky, díky za odkaz. Ten ubožák mapař tam leží jak pytel h...n.
milanodpovědět 
  Re: Chan Tengri20:25:22 29.09.2010
Díky za uznání a ovace publika. Musím uznat, že ten snímek působí z dálky dost sugestivně. (Ve skutečnosti si před sestupem dávám pauzu, protože na to zbývá relativně dost času a vím, že vrchol v bezpečné době nestihnu.) Akorát sere, že to sežrali ti poláci a poslali Marcela.
Mapařodpovědět 
   Re: Chan Tengri21:56:11 29.09.2010
Kecáš, ale to ty děláš pořád, že? Jak pytel hoven, hrdino....
milanodpovědět 
    Re: Chan Tengri22:18:08 29.09.2010
Pokud nevěříš prostým faktům, je to tvůj problém.
Mapařodpovědět 
     Re: Chan Tengri10:28:52 30.09.2010
Fakta? Cituji z následujícího popisu: "nahoru se vydal pouze psychicky labilní Martin", "Kdo se mně pokusí zadržet, toho oddělám!", "Problémy opět způsobil Martin, který zkolaboval ve výšce asi 6.500 m a překazil tak výstup Marcelovi".

milanodpovědět 
      Re: Chan Tengri19:29:47 30.09.2010
Samozřejmě. Papír snese kdejaký blábol. Tím spíš disk.
Mapařodpovědět 
       Re: Chan Tengri22:03:59 30.09.2010
To sme si na Tvém webu všimli...
odpovědět 
   Re: Chan Tengri06:57:51 30.09.2010
Hora ho uz mala, skoda ze Marcel otocil a nenechal ho tam radsej "oddychovat" ( http://www.outdoors.sk /kirgistan/slides/ DSC_0477.JPG .
amaterodpovědět 
    Re: Chan Tengri23:50:12 01.10.2010
To je škoda. Asi by ten výstup stihnul.
Mapařodpovědět 
 Re: Chan Tengri17:01:21 29.09.2010
Pěkné fotky. Podle nich to vypadá, že jste si to užívali. Z popisu Olsona to vypadalo trochu jinak.
Belialodpovědět 
  Re: Chan Tengri04:12:27 30.09.2010
Díky.
Je to převážně o tom, že jsi 2 týdny někde vysoko, většinou je kolem 0, vidíš jen sníh a kamenní. A mimo to by ses měl pokusit dostat na jakýsi vrcholek. Jakákoliv zeleň během té doby? Zapomeň. Půjde myslím o to, nakolik ti sednou společníci - pokud se to celé začne táhnout, pak asi půjde do kytek i tohle. Ale ano. Byly zde i zajímavé momenty, které za normálních okolností jen tak nezažiju.
Mapařodpovědět 
 Re: Chan Tengri09:47:41 30.09.2010
Pekne fotky + normalne komentare/popis. Skada ze ti nebol dopriaty vrchol (tentoraz)
odpovědět 

 Mapar17:37:04 29.09.2010
Smutny clanek a to z vice duvodu. Na druhou stranu tady vznika nova legenda ceskeho horolezectvi a to je MAPAR! Uz se tesim na dalsi dobrodruzne vypraveni z Denali- hlavne at se vrati v poradku.
Honzaodpovědět 
 Re: Mapar20:26:54 29.09.2010
tak na druhou stranu tu nebude "PŘETURKOVÁNo" si s Kubou můžou podat ruce
GAVSONodpovědět 
 Re: Mapar20:32:38 29.09.2010
Díky.
Realita je taková, že v lezení nejsem nějak dobrý a víceméně tuto konkrétní aktivitu dávám k ledu (Lezení, ne turistiku). Podstatně častěji mě lze potkat na kole - je to pohyb, na který žádného parťáka nepotřebuji :-)
Mapařodpovědět 
  Re: Mapar22:17:04 29.09.2010
Snad to trochu odlehčím : Mapaři, doufám, že jezdíš v protisměru, protože ta možnost tu je...
Ale to bych tě fakt potkat nechtěl ...
olson.vsodpovědět 
   Re: Mapar23:47:34 29.09.2010
V den odletu vjel do protisměru jeden kámoš z cykloklubu. Není již mezi námi.
Mapařodpovědět 
    Re: Mapar11:21:09 30.09.2010
vrana k vrane seda..
honzaodpovědět 
    Re: Mapar11:45:30 30.09.2010
vrana k vrane seda..
honzaodpovědět 
 Re: Mapar20:36:12 29.09.2010
ja mylsím, že by se mel dát dohromady s tím borcem co sjel z Mont Blanku na velocipédu, mohlo by jim to v teamu klapat.
Joudaodpovědět 
  Re: Mapar06:32:04 30.09.2010
A mohli by příští rok dát spolu na kolech McKinley :-)
Camilloodpovědět 
  Re: Mapar08:24:21 30.09.2010
jeej, ten co ho vyniesol na chrbte a potom ho aj zniesol na chrbte? Parada, to by bola lezecka dvojka :)))
Ericodpovědět 
   Re: Mapar11:00:58 30.09.2010
Zdenka jsem osobně zanla a čest jeho památce. Byl to skromný a obětavý člověk, který každému pomáhal. Letošní jaro a léto jsme trávili prakticky s ním. Byl vedoucím horolezeckého oddílu dětí, které všechno učil. Od vázání uzlů až po výstup na rakouskou faratu. Všichni jsme věřili, že se z Pamíru vrátí, teď je to jinak. Všem nám chybí, hlavně rodině a dětem z oddílu.
kamarádkaodpovědět 
    Re: Mapar11:43:06 01.10.2010
Děti učil.. tak to je od něj hezký, ale vrhat se bezhlavě do ledovcové řeky byla ta největší bezhlavá krávovina, kterou mohl udělat. Možná jsem cynická, ale předvedl skutek hodný vola.
Lidaodpovědět 
     Re: Mapar13:19:04 01.10.2010
O mrtvých jen v dobrém. Prosím. (I kdyby všechno zpětně vypadalo jako blbost, nikdy přesně nevíš, co se nebohému honilo v hlavě, jaké měl možnosti úniku, jak pracovalo jeho tělo, jak mu mohli pomoct kámoši... Bohuže taková věc se může stát každému z nás, i když bychom zachovávali všechna pravidla a snažili se být sebeopatrnější.)
Kuba Turekodpovědět 
     Re: Mapar12:14:55 05.10.2010
Prosím vás, vy (co píšete některé komentáře) snad nejste soudní.
Celý problematický brod zde není moc detailně popsán. Něco se dá vyčíst z výše zmíněného odkazu (http://www.climbingschool.cz /var/uploads/files/000300/000304/ Expedice_Chan_Tengri.pdf)
Nechat někoho na ostrůvku uprostřed ledové řeky... zmizet, odejít, ztratit oční kontakt... ta skupina, co nepomáhala těm dvěma záchrancům, vytahovačům,... Jak asi může být člověku, co zůstane sám v řece? Promrzlí a vyčerpaní byli i ti, co se mu snažili pomoct, natož ten pán...
Je mi to moc líto.
odpovědět 
     Re: Mapar18:25:42 11.10.2010
Ty seš asi pěkná blbka...takové komentáře, ač jsi tam nebyla a neznáš ani toho člověka....Je mi tady z toho vážně zle....
Lenkaodpovědět 

 Metodika překonání řeky12:10:29 30.09.2010
Co tu nezaznělo ale je podstatné: jak k tomu přistupovat správně

Použitelnou metodiku pro překonání horské řeky lze najít tady:
http://bit.ly/bEeX5y
(v dolní části stránky)

Hlavní body:

1. Překonání divoké horské řeky je velmi nebezpečný podnik, kterému se především snažím vyhnout. Radši se drápu klečí, lezu nahoru a dolů protivným suťákem, jdu daleko k pasteveckému mostku,...

2. Pokud musím, tak ráno je nejmenší průtok.

3. Ve vhodném místě, kde spolupracuje proud a je vhodný břeh, lze využít lana. Je potřeba si uvědomit že na lano namočené do vody může proud působit silou proti které je člověk bezmocný, lano se může zachytit o balvan, atp..., a tak se dost lidí utopilo na laně. Je nezbytné mít možnost se z lana vysvobodit (odříznout). Klíčové je vhodné místo.

4. Pokud vhodné místo neexsituje, nejlepší možností je novozélandská metoda (viz odkaz, úplně na konci). Lze tak ve skupině přejít místo kde by jednotlivec už neměl šanci. Samozřejmě nebezpečí je i tady a v případě zmatku nebo paniky se může sandno utopit i celá skupina.

jkodpovědět 
 Re: Metodika překonání řeky15:23:50 30.09.2010
když jsem chodil treky po islandu, vždycky jsem se řídil poučkou - jakmile je voda do půlky stehen, vrať se...
qwfqodpovědět 

 co nechapu13:55:20 30.09.2010
Nechapu, jak muze nekdo par mesicu po horolezeckem zimnim kurzu v Tatrach (http://www.mapar.cz/?article=20100731_dovolena) se vydat na takovouhle horu. At s cestovkou nebo bez ni.
Ircaodpovědět 
 Re: co nechapu15:17:40 30.09.2010
si myslím že to musí být docela hovno zážitek lézt na trapnou sedmitisícovku, když to pan mistr světa leze bez respektu...
ten co se na to nemůže dívatodpovědět 
 Re: co nechapu15:21:13 30.09.2010
si myslím že to musí být docela hovno zážitek lézt na trapnou sedmitisícovku, když to pan mistr světa leze bez respektu...
ten co se na to nemůže dívatodpovědět 
 Re: co nechapu15:23:19 30.09.2010
Daj pokoj, ved v tych Tatrach bol so supermega instruktorom :) To bol tiez clanok, pri ktorom som neustale krutil neveriacky hlavou... Som fakt neveril, ze taki ludia sa opakovane seru do hor.
Ericodpovědět 
 Re: co nechapu19:36:38 30.09.2010
Stejně tak se blbě chápe, že do toho někdo kafrá, aniž by se vůbec namáhal seznámit se s podrobnostmi. Článků je tam několik set a vyfiltruješ si je velice snadno ...

Očividně nejvíc myslí ti, kteří toho nejméně vědí.
Mapařodpovědět 
  Re: co nechapu19:47:01 30.09.2010
Poslys ty lontaku zakuklenej, ty ses tak tragicky smesnej, ze bys mohl delat doslova etalon blba. pysny, sebestredny, neomylny a dokonaly. ne ze by ses ucil od Chucka Norrise - to on musi jezdit na kurzy k tobe. ty hrdino...

odpovědět 
   Re: co nechapu00:35:42 02.10.2010
Když na ně bude mít, proč ne ;-)
Mapařodpovědět 
   Re: co nechapu01:21:22 02.10.2010
Když na ně bude mít, proč ne ;-)
Mapařodpovědět 
  Re: co nechapu19:56:41 30.09.2010
Poslys ty lontaku zakuklenej, ty ses tak tragicky smesnej, ze bys mohl delat doslova etalon blba. pysny, sebestredny, neomylny a dokonaly. ne ze by ses ucil od Chucka Norrise - to on musi jezdit na kurzy k tobe. ty hrdino...

odpovědět 
   Re: co nechapu21:05:05 30.09.2010
Pravé jméno toho trotla je Vojtěch Martin.:-))
Pavelodpovědět 
    Re: co nechapu22:39:11 30.09.2010
Ne. Martin Ch...., ale nezveřejňujte jeho jméno.
vanitas vanitatumodpovědět 
     Re: co nechapu08:32:46 01.10.2010
Jojo dík za nápovědu:-) Chalupa Martin :-))
Pavelodpovědět 
      Re: co nechapu01:29:34 02.10.2010
GALAXY CATLIKE ZRUČSKÝ MARATON - Kácov
Ano, ten text mohl při malé troše nepozornosti zmást.

Je fajn, že se to dostává i mimo okruh "štangastů". Alespoň se někdo dozví něco o tom, že existuje nějaké Znojmo, v něm cykloklub a jak to zde vypadá.
Mapařodpovědět 
       Re: co nechapu08:27:00 02.10.2010
Psichopat bez bázi a haně.
Petrodpovědět 
  Re: co nechapu22:36:50 30.09.2010
Vzdy ked som mal tazky den v praci tak som si precital diskusiu na www.james.sk zvlast ked tam este boli prispevky fidela a podobne pripadne sa riesili vykony nasich najlepsich. Teraz som si uz dal medzi oblubene mapar-ove stranky. Hoci ktovie ci sa nedostane aj medzi adeptove na darwinovu cenu. Celkom lutujem ze na podobne zajazdy nechodim, ale tento urcite stal za to.
odpovědět 
   Re: co nechapu08:25:10 01.10.2010
Z Mapaře se pomalu stává mediální hvězda, a o to mu možná šlo...Chuck Norris, Meresjev, Mapař....silná sestava. Určitě má momentalně nejnavštěvovanější web, obyčejný člověk se nestačí divit co dokáže hrdina!
Jaodpovědět 
   Re: co nechapu16:39:58 05.10.2010
Takže i komentáře na slovenském lezci stojí za ... ? :-)
(k popukání/na prd/úchylka/vývěska psychoušů/kecálistů/trapných urážek/hloupých unáhlených invektiv...)
odpovědět 

 mapaři08:48:29 01.10.2010
ty jsi neuvěřitelný - tvá reakce při odchodu do c2... "Kdo se mně pokusí zadržet, toho
oddělám!"
xxxodpovědět 
 Re: mapaři23:18:09 01.10.2010
Zadržet? Lidská paměť je tak děravá.
Tento postup by byl nelogický. Bylo potřeba zlikvidovat podhoubí argumentace jako "ohrožuješ ostatní" (což by se týkalo případné záchrany). S tímhle už je trochu sporné, zda chcete opravdu vyjít nahoru, nebo se chcete na Tengri realizovat něčím úplně jiným. Tak jsem se vás prostě zbavil s tím, že jsem vám dal právní krytí.
Mapařodpovědět 
  Re: mapaři23:25:12 01.10.2010
Pardon "Takto formulovaná podmínka by byla nelogická."
Mapařodpovědět 
  Re: mapaři15:11:57 04.10.2010
Novinka - v horach je okrem tej pravnej "povinnosti" zachranit niekoho aj tzv. moralna povinnost. Samozrejme, ze sa nevrhnem za niekym do ladovcovej trhliny, ale vacsina ludi, ktori sa pohybuju casto v horach bez rozmyslania nasadia svoj vlastny zivot na zachranu niekoho koho ani nepoznaju, pretoze to beru ako samozrejmost. To sa Ti asi snazili partaci naznacit. Nejde vzdy len o nejake blbe paragrafy.
Ericodpovědět 
   Re: mapaři20:16:39 04.10.2010
Tohle beru na vědomí. Ostatně to patřilo k důvodům, proč dát přednost prusíkům před blokantem, proč vzít víc paliva nebo jeden 5-ti metrový prusík navíc. Druhá věc je, jestli se tě tam někdo pokouší pěstovat si jako domácí zvířátko.
Mapařodpovědět 
    Re: mapaři18:39:49 07.10.2010
Ty ses fakt uplnej kreten, jezdi si na tom kole, plet si doma po vecerech na sulinovy prusiky (pro toto pouziti se blokant naopak nedoporucuje, muzes si pri tom cist sve vlastni zapisky) a vyser se na denali. A jestli tam nakonec pojedes, tak si nezapomen pod vrcholem lehnout, urcite si budes potrebovat odpocinout, zavri oci a mysli na vsechny krasne kopce, ktere bys jeste mohl vylezt a kdyz se ti nebude chtit vstavat, tak se na to proste vyser a zustan tam lezet, dyt co, von te dolu stejne nekdo dostane, ne?
brunoodpovědět 

 Návody23:48:47 02.10.2010
Reaguji na velice nestandardní návštěvnost www.mapar.cz způsobenou článkem k Chan Tengri. Do upoutávky k výletu v roce 2011 (je na tom webu) nasypu pár návodů použitelných všeobecně. Ať na Kinley jedete, nebo nejedete, mohou se hodit.

Prvním je "Nouzové (či průběžné) sušení spacího pytle."

Určitě také plánuji vysvětlit principy opravdu fungujícího teplého oblékání, či varovat před použitím jednoho návodu z videa (vaření v termosce) ve velké nadmořské výšce.
Mapařodpovědět 
 Re: Návody14:46:09 03.10.2010
Tak i já si zálibně přečetl něco z webu mapar.cz. Musím uznat, že ti odvaha nechybí. Po Blancu, Elbrusu, Sněžce a Řípu ject na sedmitisícovku, to je výkon. Jestli to Mount McKinley není pro tebe trošku degradace. Já být tebou, tak bych zkusil K2 nebo Anapurnu
ten, kdo uz byl v horachodpovědět 
  Re: Návody20:45:50 03.10.2010
Rád bych se mýlil, ale neroste nadmořská výška K2 díky lidským tělům, které zůstanou nahoře?
Mapařodpovědět 
   Re: Návody21:02:27 03.10.2010
Seš fakt ůplnej magor.
Pavelodpovědět 
    Re: Návody08:32:07 04.10.2010
S Pavlem se dá jen souhlasit
ten, kdo uz byl v horachodpovědět 
 Re: Návody20:51:53 03.10.2010
Druhým návodem je
"Technika zimního oblékání"

Tím třetím
"Vaření v termosce - varování"
Mapařodpovědět 
  Re: Návody21:05:26 03.10.2010
To už je nemoc.člověk kterej neumí nic chce poučovat:-((
Tondaodpovědět 
   Re: Návody19:52:52 04.10.2010
Ty si to nečti. Nechci, aby jsi něco uměl.
Mapařodpovědět 
 Re: Návody19:48:57 04.10.2010
Naopak seznam možných kontaktů byl zúžen. Poté, co organizátorce tohoto zájezdu začal někdo předhazovat něco podobného, jako je k vidění zde, zbývá tam můj mail jako jedinné spojení.
Mapařodpovědět 

 RADA PRO DALŠÍ21:39:20 03.10.2010
Pastevec v tý jurtě u řeky obyčejně nabízí převezení na koni...ač za to chce na místní poměry nemalý peníz, doporučuji využít, bo popisovaný brod (i ten další) je fakt vo hubu, specielně, když začne vytékat Merzbacherovo jezero......upřímnou soustrast a příště příjemnější zážitky
valyodpovědět 

 k tomu casem proste muselo dojit07:44:02 05.10.2010
Napisu jen jedine.....k tomu casem proste muselo dojit.
Xaver - Trebovaodpovědět 

 Štěsí přeje připraveným21:07:24 06.10.2010
Ciao tutti: Byl jsem cca před 7 lety také na Chanovi, kam jsme vylezli za 3 dny alpským stylem.( Jako aklimatizaci jsme několik - asi 5 dní, pracovali na Pik Pabědě, která nás kvůli počasí cca z 5.200m dál nepustila).Na Chanovi jsme  pak pravda, měli celkem štěstí na počasí, i když např. na vrcholu bylo 2.srpna 42st.C pod nulou!!! To jen na okraj.
Ale zaráží mne přístup asi řady účastíků Vaší výpravy. Spoléhat na to, že jedu s cestovkou a že tam "nějaký průvodce" ví co a jak,tedy že nad tím tedy není potřeba  více přemýšlet, ať se to týká cesty, tak času pro aklimatizaci, vybavení na cestu a treky, nebo i na vlastní výstup, to je tak na kopanec sandálou do ksichtu. Bez dokonalé přípravy a zkušenopstí je to sázka do leterie. Víc k tomu není co dodat, snad jen to, že je škoda  člověka......  a basta, ciao
Pepa Žižkaodpovědět 
 Re: Štěsí přeje připraveným13:31:26 07.10.2010
Když to řeknu natvrdo: Cestovka je od toho, aby jste nemuseli trávit mládí promýšlením kdejaké blbosti. Máte dostat jasně uvedené předpoklady, instrukce k vybavení a k ostatním věcem, co vás tam tak zhruba čeká atd. To je to, za co platíte. Pak už jen jedete něco dělat. Co? To co se na dovolené obvykle dělá: Na chvíli trochu obrátit list a užít si volna.

Pokud "jen" spolupracujete na přípravě (aktuálně McKinley), tak by vás mohlo potkat mimo jiné třeba to, že za bezesných nocí stahujete přehled anomálií SST za posledních 30 let v (marné) snaze si udělat představu o tom, jak to tam v tu sezónu může vypadat.
Mapařodpovědět 
  Re: Štěsí přeje připraveným14:46:04 07.10.2010
Mapaři, proč se chystáš opět někam s organizovanou skupinou? Neuvažoval jsi o tom, dát si někde sólo? Nějakou opravdovou výzvu pro monstrum z galaxie X? Bylo by to bezpečnější pro tvé okolí a možná by tě to víc uspokojovalo. Už jsi myslím dostal dostatek varování, aby sis uvědomil, že jsi nebezpečný.
Michal Dodpovědět 
   Re: Štěsí přeje připraveným15:10:41 07.10.2010
Říkám jim Vychovatelé... Je to odnož kmene Konzultantů, které nikdo nepotřebuje až do chvíle, kdy se sami od sebe někde objeví. A pak začne mazec :-) Naštěstí se hůře rozmnožují, takže jsou součástí druhové pestrosti jen v některých specifických (i přírodních) oblastech...:-)
Gampodpovědět 
  Pro Mapaře15:19:38 07.10.2010
Cestovka jak říkáš je od toho, aby za nás plánovala, ale jak bylo vidět na Chanovi, asi nedoplánovala. Takové cestovce je úplně jedno kdo jede, jak je nebo není připrtavený, hlavně že si zaplatí jak říkáš. Je mi z hoto nablití, ještě že nepatřím mezi ty "ovce" co se nechají jen slepě vodit. nemám co víc v této diskuzi říct, jen to, aby se každý zamyslel, až mu bude nějaká cestovka barvitě vysvětlovat, jak je vše naplánované a že se není třeba o nic starat....
Pepa Žižkaodpovědět 
   Re: Pro Mapaře17:29:38 07.10.2010
Tvrdit, že je to cestovce úplně jedno, je trochu mimo. Samozřejmě, že u takových zájezdů se (snad jakákoliv) cestovka mírně zajímá o předchozí zkušenosti.
Mapařodpovědět 
    Re: Pro Mapaře19:52:36 07.10.2010
Kdyby se pamir7000 mirne zajimal o předešlé zkušenosti, tak by mapaře vzít asi nemohl. On zrovna Elbrus není měřítko na sedmitisícovky.
Martinodpovědět 
     Re: Pro Mapaře21:27:55 07.10.2010
Ty krááso, to bych tam nesměl ani já ... JEJDA
olson.vsodpovědět 
  Re: Štěsí přeje připraveným15:46:44 07.10.2010
Však on tě zase někdo snese až budeš kolabovat!!!Nejezdi tam ohrožovat cizí životy.!!!
Pavelodpovědět 
  Mapaři15:56:25 07.10.2010
Si to představuješ jak Hurvajz válku. Dám ti ale jinej příklad: cestovka uspořádá výlet pro kajakáře, žekněme třeba na Zambezi. Instrukce jasné: "ssebou kajak, pádlo, šprajda, vesta a všechny další potřebné věci, průvodce pojedete prvni a proveze vas všemi peřejemi". POkud se na takovej zajezd přihlásíš s tím, že jsi si předtím sjel pár Alpských řek (v raftu), tak pokud se tam odvážíš, tak budeš s největší pravděpodobní mrtvej a ohrozíš i ostatní, když se ti budou snažit pomoct. A rozhodně ti nepomůže ani to, když si předtím zajdeš do vodácky shopu na Václaváku, kde by ti prodavac vysvětlil jak se pádluje. To co ti chybí je totiž soudnost a vědomí, že ne všechno se dá koupit za prachy. Mám ale obavu, že některým lidem není pomoci. Nedivil bych se, kdybys za chvíli někde dělal o Chanovi nebo Mckinley přednášku. Viz pro mě podobný příklad "hlavního magnetu" promítání Kolem světa (P.T. na Everest), nebo rozsáhlý článek P. Béma o sjezdu z Blanku na kole v odborném cykločasáku, kde muu to zdá se zbaštili i s navijákem... Mám dojem, že ti co tomu nejmín rozumí mají občas největší nutkání k sebeprezentaci.
Taky turistaodpovědět 
   Re: Mapaři17:23:37 07.10.2010
Tak si odškrtávám další 2 "vychovatele".
Mapařodpovědět 
    Re: Mapaři17:53:40 07.10.2010
Jen se ptám, proč jezdíš s partama. Odpověď by se zde hodila. Prezentuješ hafo článků a komentářů, s negativními komentáři bohužel nepolemizuješ, ale stíráš je. Dle tvých a jiných článků si myslím, že jsi ambiciózní sólista a egoista nebezpečný v partě, leč inteligentní a zdatný. Je pravda, že bych s tebou do hor nejel, ale smeknul bych před výkonem na vlastní pěst. A vychovávat fakt nechci, to je hodně naivní.
Michal Dodpovědět 
     Re: Mapaři21:33:58 10.10.2010
Protože jet na do TAKOVÝCH hor na vlastní pěst vypadalo na pohled jako pěkná blbost. Znal jsem z dřívějška přece jen odlišnou organizaci zájezdů zaměřených na VHT (což původní Pik Lenina měl být) a s ní by to bylo v klidu. Ve chvíli, kdy to celé šlo do kytek, přešel jsem na ostatní zdroje dostupných informací a vlastní úsudek.
Mapařodpovědět 
      Re: Mapaři12:01:06 11.10.2010
Dík za rozumnou odpověď. Celkově se to rozpadalo Mapař nemapař, až pak ses vyhranil.
Michal Dodpovědět 
  Re: Štěsí přeje připraveným18:11:28 07.10.2010
Takže Ty se v prvním výškovém táboře při nejistém počasí uklidníš statistikou? A nebudeš-li vědět, zda dolů, rozhodneš se dle pravděpodobnosti?

No potěš.
Ondřejodpovědět 
   Re: Štěsí přeje připraveným07:12:07 08.10.2010
A co chceš dělat jinýho, pokud nemáš předpověď?
honzaodpovědět 
    Re: Štěsí přeje připraveným16:10:46 09.10.2010
Takze modelova situace. Je hnusne, sedis ve 6,5k ve stanu uz druhej den, nemas moc jidla, zadnou predpoved a je ti nijak extra. Ale pamatujes si, ze za poslednich 46 let (co existuji data), 67 procent pripadu "hnusneho" pocasi se na hore v danou sezonu za 3 dny zlepsila.

Fakt na tech datech zalozis svou uvahu zustat?
Hansodpovědět 
     Re: Štěsí přeje připraveným20:48:02 10.10.2010
Trošku si to rozdělíme:
- Na začátku je řečeno, že už nějakou dobu trčím asi 400 metrů nad vrcholkem McKinley.
- Nedostatek jidla je sice blbá situace, ale sama o sobě krátkodobě není kritická. Dovolím si být nechutný: Týden i v těchto podmínkách bez jídla nějak překlepeš, pokud jsi jinak dobře oblečený, máš co pít, vyvaruješ se nějaké extrémní zátěže atd.
- Horší je ta poznámka "není ti nijak extra". To už začíná smrdět a kombinace všech těch věcí rozhodně vypadá jako námět k sestupu.

Samozřejmě je blbost si limitní podmínky dovolit pro výstup, ale má smysl mít o nich ponětí pro případ plánování sestupu. Mimochodem: Ten týden není oficiální limit. Ja to jen jeho polovina.

Ještě jedna věc - zmíněná ale možná opomíjená: McKinley není můj zájezd. Jsem na něj přihlášení, snažím se nějak pomoci, ale to je tak vše.
Mapařodpovědět 
     Re: Štěsí přeje připraveným06:38:39 11.10.2010
Predpokladam, ze nemam vejskovku a jidla mam dost pro utok na vrchol (pokud ne, potom se nerozhoduju na zaklade statistiky, ale toho ze nemam co zrat a je mi blbe). V takovem pripade s informaci, kterou uvadis, pockam jeste den. Pokud tu informaci mit nebudu, pomazu dolu jeste dneska.
honzaodpovědět 
      Re: Štěsí přeje připraveným13:36:20 11.10.2010
Modelový příklad na vyzkoušení: Po vánocích si stoupneš na váhu a zjistíš, že to ulítává někam, kam nemělo. Co s tím? Pokud přes den neprovozuješ něco opravdu dost vyčerpávajícího (což přesun o několik kiláků běžně není), tak prostě vysadíš jidlo na den, dva, tři. Pitný režim ale dodržuješ! Výsledek? Nanejvýš trochu zhubneš podobně jako kdysi já. Jinak normálka.
Mapařodpovědět 
       Re: Štěsí přeje připraveným14:05:01 11.10.2010
Mapaři, díky za odpověď, byť nesmyslnou. Můj předch. příspěvek byl pro Hanze.
honzaodpovědět 

 pro: Mapare10:40:34 08.10.2010
Mapari, neuvazujes, ze by jsi zalozil vlastni cestovku? Myslim, ze s tebou by to zadna nuda nebyla a zkusenosti budes mit vic, nez z PAMIRU7000.
Spiderodpovědět 
 Re: pro: Mapare10:41:38 08.10.2010
No já myslím, že by mohl začít dělat i besedy spojené s promítáním - já bych na takovou určitě zašel
Michalodpovědět 
 Re: pro: Mapare10:41:43 08.10.2010
No já myslím, že by mohl začít dělat i besedy spojené s promítáním - já bych na takovou určitě zašel
Michalodpovědět 
 Re: pro: Mapare10:41:47 08.10.2010
No já myslím, že by mohl začít dělat i besedy spojené s promítáním - já bych na takovou určitě zašel
Michalodpovědět 
  Re: pro: Mapare15:03:43 08.10.2010
Už se částečně děje, McKinley 2011 s Mapařem bude terno! Mě nešlo pochopit, proto jsem se taky vyptával, následující... potřebují, aby tam lidi jeli, a zatím Mapař pracuje usilovně pro nulovou účast (zveřejněním svého webu a svými komentáři vůči široké horolezecko-turistické veřejnosti).
No nic, přiznávám, že ze mě mluví závist, protože podobnou publicitu nikdy nenaženu.
Michal Dodpovědět 
   Re: pro: Mapare17:25:39 08.10.2010
Možná by mohl na Smíchovský festival - účast by určitě měl
Karelodpovědět 
   Re: pro: Mapare21:21:47 10.10.2010
Cestovku se nechystám založit ani náhodou. Vývoj pouhopouhého ekonomického SW, přes který tečou miliardy ve více zemích a časových pásmech a mi přijde jako mnohem pohodovější job, než cestovka ;-)

Vypadá to srandovně, ale pouhé doprovázení přátel na kole může být psychicky docela záhul - například pokud si nenechají na ochutnávce vína vymluvit návrat po frekventované silnici.

Co jsem byl informován, tak mé snažení bylo "neúspěšné" a zájemci existují. Zřejmě v tom hraje roli předchozí dobrá zkušenost se skutečnou organizátorkou a článek neměl vliv ani takový ani makový.
Mapařodpovědět 
    Re: pro: Mapare21:40:53 10.10.2010
Mapari, jsi dobrej, fsichni te obdivujou a mame klidne spani, kdyz vime, ze vyvijis SW, pres ktery tecou miliardy pres nekolik hranic.

Kdyz navic slibis, ze uz nebudes lezt, tak se navic budem kazde rano klanet smerem ke Znojmu.
Radek J.odpovědět 
   Re: pro: Mapare21:08:09 18.11.2010
Chlapi byl su na McKinley před rokem a představa, že tam se mnou bude člověk jako tento "MAPAŘ" tak ...nevím, asi by to neskončilo dobře.Magor je magor a to jsem ještě nebyl ani na jeho stránkách.Je katastrofa, když člověk v horách trefí na takového člověka. Já dávám přednost, připravit si výstup,expedici či jiné akce sám nebo se spolupodílet na přípravě ve skupině....a hlavně,expedice tohoto druhu se nechystá pár dní, ale několik měsíců. Kdo chce jet na expedici a peníze ho netlačí, tak má v dnešní době dosti slušné agentury, které mu v tom pomohou. Jelikož já si platím hypotéku a musím koukat na každou korunu, tak se snažím šetřit co to jde. Proto si to zařizujeme většinou s klukama sami a věřte, že třeba úspora na McKinley dělala proti agentuře 90tis.Kč.Vrchol jsme zvládli za relativně dobrého počasí, krásná viditelnost, bez zranění a v pohodě.Když se chce tak to jde...Horám zdar
Matesodpovědět 
   Re: pro: Mapare21:09:03 18.11.2010
Chlapi byl su na McKinley před rokem a představa, že tam se mnou bude člověk jako tento "MAPAŘ" tak ...nevím, asi by to neskončilo dobře.Magor je magor a to jsem ještě nebyl ani na jeho stránkách.Je katastrofa, když člověk v horách trefí na takového člověka. Já dávám přednost, připravit si výstup,expedici či jiné akce sám nebo se spolupodílet na přípravě ve skupině....a hlavně,expedice tohoto druhu se nechystá pár dní, ale několik měsíců. Kdo chce jet na expedici a peníze ho netlačí, tak má v dnešní době dosti slušné agentury, které mu v tom pomohou. Jelikož já si platím hypotéku a musím koukat na každou korunu, tak se snažím šetřit co to jde. Proto si to zařizujeme většinou s klukama sami a věřte, že třeba úspora na McKinley dělala proti agentuře 90tis.Kč.Vrchol jsme zvládli za relativně dobrého počasí, krásná viditelnost, bez zranění a v pohodě.Když se chce tak to jde...Horám zdar
Matesodpovědět 
    Re: pro: Mapare18:26:39 01.12.2010
"a to jsem ještě nebyl ani na jeho stránkách" - Neboli ignorant je ignorant.
Mapařodpovědět 
     Re: pro: Mapare21:11:02 01.12.2010
Esli to dobre chapu tak clovek kterej byl na McKinley ale nebyl na tvych strankach je podle tebe ignorant .. trochu zkratkovita logika, ne? Neprehanej to s tim individualismem.. urcita mira zavilosti je k vylezeni na kopec nezbytna, ale velikasske bludy vedou nejcasteji nekam uplne jinam.
odpovědět 
      Re: pro: Mapare15:39:33 06.12.2010
Zcela zjevně je, když obkecával něco, k čemu se ani v nejmenším nepokoušel něco zjistit.
odpovědět 

 vole09:16:02 09.10.2010
vole, jedu na pamir, hlavne levne, co na to, ze jsem jete nebyl ani v 6000... vole...
odpovědět 
 Re: vole11:53:32 09.10.2010
Ha inteligent. Kde jinde by ses chtěl dostat do nebo nad 6000m, když ne ve vysokých horách ??? (že by řešením bylo letadlo ? :-) )
olson.vsodpovědět 
 Re: vole23:03:07 13.10.2010
ty bejku, co na pamiir. To houno. Ale pojede s nama ňákej borec, samá mapa. Či jak mu říkaj.
Von je to teda prgoš. Ty já nemusim. Nemejou se a maj mezi sebou Bleka.
Sou divný.

Ale ty mapy. To bude terno.
karlosodpovědět 
  Re: vole13:32:26 18.10.2010
Ve skutečnosti jsem ze Znojma. V Praze jen pracuji.
Bylo zajímavé sledovat, Co jeden odkaz a pár poznámek udělal s návštěvností jednoho jediného článku (kdy na webu jich mám přes 250). Vlastně dvou: Zdánlivě nepochopitelně se zvedla návštěvnost jinak nevýrazné zprávy o dovolené ve Vysokých Tatrách. Zřejmě jí někteří považovali za jedinou přípravku na Tengri - jak absurdní. Pár kliknutí na historii při troše pozornosti ukáže, že je to celé trochu jinak. Lze se tam podívat poměrně daleko do minulosti, udělat si představu, proč ten web původně vznikl (jsou zde společné vzpomínky mnoha lidí). Původní účel se snaží plnit i po letech provozu.
Mapařodpovědět 

 Doporučuji přečíst13:41:37 24.10.2010
Vyjádření PAMIR7000 k akci Chan Tengri

Petrodpovědět 
 Re: Doporučuji přečíst12:30:58 25.10.2010
a kde to je?
martinodpovědět 
  Re: Doporučuji přečíst20:18:31 03.11.2010
http://www.lezec.cz/clanek.php?key=8975
olson.vsodpovědět 
   Re: Doporučuji přečíst18:11:14 25.11.2010
Link samozřejmě bez té vložené mezery. Odkazuji to také ze svého článku. I když například ten okamžitý výlet do C2 lze dost těžko napasovat na seznam skousnutelných postupů, přece jen ta cestovka nějaký přínos má. Je dobře, že to Michal uvedl docela přehledně do souvislostí.
Mapařodpovědět 
    Re: Doporučuji přečíst23:09:07 01.12.2010
No jestli prehledne nazves neco kde si pan Kleslo plete pojmy s dojmy, micha komercni a nekomercni kvalifikace. Je videt ze jsi opravdu v obraze.
Jinak pokud skutecne odjedes na Kinley, tak lidem v tvem okoli preji hodne stesti...
Radek
zobanodpovědět 
     Re: Doporučuji přečíst15:44:37 06.12.2010
Teď ještě kterým. Průvodkyně to o rok odkládá. Celá ta rozcvička na Tengri tedy přichází vniveč, protože mě samotného Kinley nezajímá. Primární důvod byl jiný.
odpovědět 
      Re: Doporučuji přečíst15:55:40 06.12.2010
Proč teda nevezmeš průvodkyni na jinou akci nebo nepozveš na večeři?
odpovědět 
      Re: Doporučuji přečíst16:58:25 06.12.2010
Myslím, že už se mi povedlo vyžvanit dost. Zvlášť na takové diskusi, jakou je tahle.
Mapařodpovědět 
     Re: Doporučuji přečíst16:52:37 06.12.2010
Teď ještě kterým. Průvodkyně to o rok odkládá. Celá ta rozcvička na Tengri tedy přichází vniveč, protože mě samotného Kinley nezajímá. Primární důvod byl jiný.
odpovědět 

 hmmm11:52:55 04.11.2010
Teda uz jen predstava jet s cestovkou, s lidma co vubec neznam, bez zkusenosti na sedmu je castecne usmevna a k zamysleni zaroven...Lidem proste chybi soudnost.
Ladinekodpovědět 
 Re: hmmm17:57:39 25.11.2010
A zkušenosti na sedmu budeš získávat kde?
Mapařodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

SP Jakarta
 Databáze cest:
Všechny cesty (161406)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pokustón 2 Sněžník
Bob 3 Sněžník
Bobek 5B Sněžník
Hrana 5 Sněžník
Kernschmelze 7- Hoher Stein
Nově komentované:
Sila Oceánu 9- Porúbka
Útěk Z New Yorku - Varianta VIIIa Tisá - Hřebenové Věže
Baťkova Cesta 6+ Koukolova Hora
Metrový Chlap 8+ Porúbka
Tísňové Volání Xa Teplické Skály

 Nově v diskusi:
Re: Patagonia | Fixe Siurana | Re: Posun opletu | Re: Posun opletu | Re: Posun opletu | Re: Posun opletu | Re: Patagonia | Posun opletu | Re: Patagonia | Re: Patagonia |

 Nové komentáře:
správa od SLP | po <> front | Re: Špičkový psycho-sportovní | Re: Špičkový psycho-sportovní | Re: Špičkový psycho-sportovní | Re: Špičkový psycho-sportovní | Re: &lt;&gt; | Re: Špičkový psycho-sportovní | Špičkový psycho-sportovní | <> |

 Kde to vře:
Průvodce na Český kras míří k lezcům (58)
Vysoké Tatry už nemají být zdarma (20)
Nehody v Frankenjuře (12)
ME: Eliška Adamovská ve finále kombinace obtížnosti a bouldrů 5. (10)
Broad Peak za sedm a půl hodiny. Rychle nahoru a padákem dolů (8)
Jonas Hainz free solo cestou Moulin Rouge (7b/+ 400 m), Dolomity (6)
SP v lezení v Chamonix, Francie (5)
Peuterey Integrale (5)
Švédsko (5)
Chris Sharma ve skalách v Teplicích nad Metují (4)

 Nově v inzerci:
Koupím průvodce | Lezečky La Sportiva Futura (20R) vel. 37 | La Sportiva Olympus | La Sportiva Testarossa | La Sportiva Cobra | Asolo Freney XT MM 10,5 | lyžařská - Snowboardová bunda REAPER nová vel.L | La Sportiva Trango tech woman gtx | Péřová vestaFORCLAZ modrá ve velikosti XXL | Lezení patek |


 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.