LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   ...I třetí družstvo zabloudilo a udělalo prvovýstup!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
24.Svoboda 10371
25.Melen 10357
26.Janošová 10352
Bouldry:
24.Klapal 9853
25.Horáček 9828
26.Jurečka 9775
Hory:
23.Bernard 2632
24.X. 2532
25.Opice 2510

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231560 cest
Nové přelezy:
Spielwiese 9-/9
Der Pickni 8+/9-
Královna O 7C
La piada d 7C
Pozdrav z Xc/XIa
Kontraband Xa
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder Bar - Praha 7
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Smrtelny uraz na stene.26.02.2018
Před týdnem doslo dle sdilene informace na FB ke smrtelnému urazu na bratislavske stene K2. Stalo se to na samonavijaku a dosud jsem nenasel k tomu zadne konkretni vyjadreni. Na 99% se uživatel spatne pripoutal mimo jistici oko a nahore odsedl, presto byc
 Re: Smrtelny uraz na stene.26.02.2018
Tak to by me take zajimalo. Na samonavijak obcas v ramci treninku zabrousim.
  Re: Smrtelny uraz na stene.27.02.2018
Prej se pripnul správně selhal naviják
   Re: Smrtelny uraz na stene.27.02.2018
Prosim anonymni jedince aby pokud už o nehodě na bratislavské stěně nic neví, tak alespoň nefabulova
    Re: Smrtelny uraz na stene.27.02.2018
Podívej, za spekulace si může stěna sama. U podobné záležitosti má okamžitě vydat tiskovou zprávu a
     Re: Smrtelny uraz na stene.27.02.2018
když tam můžou vraždit novináře, nějakej naviják už asi nikoho nepřekvapí
    Re: Smrtelny uraz na stene.27.02.2018
Tak i to co tu zatim pises ty je jen spekulace.
 ADMINOVÉ27.02.2018
pro tenhle typ dotazu by bylo více než vhodné, aby zadavatel mohl povolit odpovědi jen přihlášeným,
  Re: ADMINOVÉ27.02.2018
Ty nepodepsané fabulace mažu. Kdo by chtěl k tomu případu něco dalšího relevantního sdělit, ať mi na
   Re: ADMINOVÉ27.02.2018
Takže konečně došlo na cenzuru v diskuzi? Je to váš weh, ale nepřijde mi to korektní.
    Re: ADMINOVÉ27.02.2018
Ad necenzurovaná diskuse bych chtěl znovu upozornit, že komentáře, ale i další uživatelský obsah, ze
 Re: Smrtelny uraz na stene.27.02.2018
Mily znepokojeny 'M.',
keby si si dal trochu namahy, vsetky dostupne podrobnosti zistis. O ne
  Re: Smrtelny uraz na stene.27.02.2018
O tom jsem take hodne premyslela, a nejde mi na mysl ze by člověk dostal tu velkou karabinu jinam ne
   Re: Smrtelny uraz na stene.27.02.2018
akoze to bol nejaky testovaci model navijaku, ktory sa potom nezacal pouzivat?
   Re: Smrtelny uraz na stene.27.02.2018
O tom co je možné a co ne bych moc nepolemizoval. Ostatně i velmi zkušení lezci zemřeli právě na ned
    Re: Smrtelny uraz na stene.27.02.2018
Presne, muze se to stat kazdemu a nema cenu nic zpochybnovat. Mohla se cvaknout klidne do snurky od
     Re: Smrtelny uraz na stene.27.02.2018
To se mě stalo i po 40 letech praxe :(((
     Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
tiez sa mi to nedavno stalo. zacal som odvtedy po naviazani naozaj dokladne dodrzovat partner check
   Re: Smrtelny uraz na stene.27.02.2018
Myslím, že by základních informací v tomto případě mohlo být více a určitě by případně rozptýlily ob
   Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
Bouhužel to není zase až tak ojedinělé, nehod (i smrtelných) z důvodu špatného zacvaknutí, nebo doko
  Re: Smrtelny uraz na stene.27.02.2018
Spravne Miro! I dotaz je nebezpecny, jen do nej!

Za me tedy jsem rad, ze dotaz zaznel
   Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
Tvl, otvor lahvac a daj sa do kludu, blbecka si nechaj v nohaviciach, svoj povysenecky ton si nechaj
    Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
"svoj povysenecky ton si nechaj pre tie decka a neutoc bez priciny."
rika clovek, k
    Re: Smrtelny uraz na stene.23.05.2019
Tvl, otvor lahvac a daj sa do kludu, blbecka si nechaj v nohaviciach, svoj povysenecky ton si nechaj
  Re: Smrtelny uraz na stene.27.02.2018
Ja vůbec nejsem znepokojeny, ale sleduji vse kolem urazu v lezeni, protože lezu 35 let, zatím bez za
 Re: Smrtelny uraz na stene.27.02.2018
Je mi líto té nešťastné ženy i jejích blízkých.

Nebulvárně je to, co se stalo, popsán
  Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
Me prave desi to slovo expertiza.

Vzdyt kdyby se blbe cvakla, tak zustane lezet dole
   Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
Na K2 maji jiny typ samojistu nez TRUE BLUE.
Pokud se vam nelibi slovo expertiza, tak klidne
    Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
prepač, nemalo by byť:
"To ze na pad nemel na 99,9% samonavijak vliv neznamena, ze v ram
   Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
Přesně, to museli svědkové vidět. Buď dole ležela cvaknutá nebo ne. Pokud doletěla až dolů s karabin
    Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
Naviják zůstal namotaný po pádu nahoře, to se ví 100%
otazkou je jak ho mela cvakly do uvazku
     Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
Kazdopadne i pro vyrobce to muze byt dobry podnet k tomu, vymyslet jak delat ty karabiny jeste vice
      Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
hm, dalsie "kurvitko ? ".
naco ?
Pit Schubert publikoval r.2000 odporucani
       Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
Podivej se někdy u nás na HUDY stěně Brno, jak jsou udělané karabiny u měněných popruhů. postupně ta
        Re: Smrtelny uraz na stene.01.03.2018
k tym dvom karabinam zamkami proti sebe : rozum sa mi zastavuje, ze "lidsky faktor" na st
        Re: Smrtelny uraz na stene.01.03.2018
Zrovna na brněnskou Hudy stěnu mě nedávno zavál osud, tak si, lehce offtopic, dovolím cílenou zpětno
         Re: Smrtelny uraz na stene.01.03.2018
To je stejné jako v každé jiné cestě. Než začnu lézt, musím zkontrolovat jestli se má linie nekříží
          Re: Smrtelny uraz na stene.01.03.2018
Tak samozřejmě. Ale stěna by tomu měla jít naproti nějakým chytrým designem prostoru a cest. Už jsem
           Re: Smrtelny uraz na stene.03.10.2019
Přátelé, stále tu píšete, stěna musí, výrobce musí. Já si naopak myslím, že zodpovědnost má lezec. L
            Re: Smrtelny uraz na stene.04.10.2019
dávám si závazek, že až půjdu na stěnu sám "na naviják", že se každého dalšího přítomného
             Re: Smrtelny uraz na stene.07.10.2019
Jenže si nesmíš zapomenout lano... :-))) Taky se dá dobře navíjet na baru. Nebo navýjet!
     Re: Smrtelny uraz na stene.01.03.2018
Dekuji za odpoved.
   Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
Ahoj.. Odpoveď na tvoju otázku je že žena bola dole bez lana a navijak bol navinutý hore. Preto je t
 Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
Už jsem slyšel o podobné nehodě na navijáku i v Čechách, nevím jak moc byly následky fatální, ale pr
  Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
Přijde mi, že při sportovním lezení násobně častěji selhá lidský faktor (obsluha) než materiál. Tam
   Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
Otázkou je jestli se to týká tohoto konkrétního tragického případu, asi spíše ne. Ale ve hře může bý
   Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
taky myslím že příčina bývá nejčastěji lidské selhání. jednou jsem byl při navazování přerušen nějak
    Re: Smrtelny uraz na stene.01.03.2018
Souhlas - člověk váže uzel na sedák, uvidí kamaráda, pozdraví, podá mu ruku... a druhou půlku osmy u
  Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
Až po tejto smutnej udalosti som sa dozvedel, že na umelých stenách existuje nejaký naviják. Vyslovu
   Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
Před nějakou dobou spousta lidí vyjadřovala údiv třeba nad tím, jak někdo může být tak nerozumný a l
    Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
no tak to pozor: auto má poruchu, v zásade zostane stáť. Porucha bŕzd - máš dva nezávislé okruhy a p
     Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
Zastav se, ukážu ti revize. Má to na starosti jeden ze zaměstnaců a každé dva týdnu komplet kontrola
      Re: Smrtelny uraz na stene.01.03.2018
Asi máš predstavu ako to chodí s týmito rutinnými činnosťami: nastúpi stereotyp a vznikne tendencia
       Re: Smrtelny uraz na stene.03.10.2019
Tvoje volba zda tomu věříš nebo ne. Vždy máš možnost si udělat svojí kontrolu (bez rutiny) předtím n
     Re: Smrtelny uraz na stene.28.02.2018
Nechci se za každou cenu přít. Na stěnu chodím málo. Ale všiml jsem si, že navijáky bývají dost čast
      Re: Smrtelny uraz na stene.01.03.2018
Bylo by zajimave znat statistiky. Zda vubec nekdy doslo k prokazanemu selhani samonavijaku. V cizine
       Re: Smrtelny uraz na stene.01.03.2018
domnívám se, že elektromagnetický naviják selhat prakticky nemůže. tedy ten samotný brzdný mechanism
        Re: Smrtelny uraz na stene. Konkrétní příklad selhání.23.05.2019
domníváš se špatně.

Osobní zkušenost:
Zhruba 4 roky nazpět jsem coby instrukt
         Re: Smrtelny uraz na stene. Konkrétní příklad selhání.30.09.2019
ano, vyjádřil jsem se nepřesně. navíjení selhat může, brždění selhat z principu (prakticky) nemůže.
     Re: Smrtelny uraz na stene.01.03.2018
iný Mareku vždy takto mluvíš z cesty? Zamysli se trosku nad svými argumenty. Napr. v aute Ti staci r
      Re: Smrtelny uraz na stene.01.03.2018
Jaky smysl ma ho za jeho nazor urazet a zatahovat do toho argumenty v osobni rovine? Proc proste jen
      Re: Smrtelny uraz na stene.02.03.2018
"každý provozovatel atrakce honi jenom peníze a na zakazniky kasle"? V Česku to chodí tak,
     Re: Smrtelny uraz na stene.01.03.2018
Na to, ze si o navijacich doted nic nevedel, tak mas az moc jasno :).
Souhlas s P., je to typ
   Re: Smrtelny uraz na stene.22.05.2019
Osobně navijáku důvěřuji rozhodně více, než lidskému faktoru, jističi, který velmi často nedává pozo
    Re: Smrtelny uraz na stene.23.05.2019
Gratuluju k oziveni rok stareho vlakna. Bohuzel rutina je svine a ac mas vse hezky naucene a kontrol
    Re: Smrtelny uraz na stene.23.05.2019
boha jeho, další onanista.

Bych navijáky uplně zakázal, minimálně ve frekventovaný č
     Re: Smrtelny uraz na stene.30.09.2019
Hmm, to je zase moudro. Ono to neni az tak o navijaku, ale o provozovateli steny. Jsou totiz steny,
    Re: Smrtelny uraz na stene.30.09.2019
že někdo oživí rok starý vlákno tím, že obhajuje lezení TR oproti RP, to by mě nenapadlo ani ve snu
     Re: Smrtelny uraz na stene.01.10.2019
A jak teda dopadla ta expertiza?
      Re: Smrtelny uraz na stene.02.10.2019
To by mě taky zajímalo. Vždycky se to jen řeší, ale nikdo už neřekne, co bylo výsledkem šetření. Ne
       Re: Smrtelny uraz na stene.03.10.2019
Jo, podobně jak lano na kobyle, výsledek už se taky nikdy nedozvíme :(
        Re: Smrtelny uraz na stene.03.10.2019
Nepozornost lezce, cvaknutý maglaz pytlik...
         Re: Smrtelny uraz na stene.03.10.2019
To reagujes na to slovensko nebo na Kobylu? Protoze na Kobyle se pretrhlo lano.
          Re: Smrtelny uraz na stene.05.10.2019
Znas nejake detaily? Bylo to stare lano, ktere melo byt vyrazene nebo normalni lano? Nekde jsem slys
           Re: Smrtelny uraz na stene.06.10.2019
Ano, je to tento případ, ale ten drik byl jen JPP, to lano bylo prakticky nové. No, údajně se do kon
      Re: Smrtelny uraz na stene.03.10.2019
Tak klasika ne? Vsechny dotazy, komentare atd. se na zacatku potlacuji tim, ze jde jen o spekulace a
       Re: Smrtelny uraz na stene.08.10.2019
Je to tak...

 návleky nebo ortezy26.02.2018
zdar, proč lezci používaj ty návleky na stehna (viz adam silence), je to kvuli no handu?
 Re: návleky nebo ortezy26.02.2018
je
 Re: návleky nebo ortezy01.03.2018
jasne kvuli zapreni stehna/nohy a havne nerozdrbani do krve - zkus to nede v kratasech za krapnik a
 Re: návleky nebo ortezy02.03.2018
Tady je jak se to vyrábí
 Spolulezec Olomouc26.02.2018
Ahoj, hledám spolulezce v Olomouci. V zimě stěna, v létě skály v ČR i v zahraničí. Na prvním konci lezu cca 6, na druhém max. 7. Hore zdar, Anďa.

 Guide 35+ v Arcu24.02.2018
Netuší prosím někdo, kolik aktuálně stojí Deuter Guide 35+ (nová verze 2017) v Arcu?
 Re: Guide 35+ v Arcu24.02.2018
9.568,- v přepočtu.

 Čelovka23.02.2018
Zdar.
Dosluhuje mi zvolna čelovka Petzl Tikka XP 2. Super svítí, ale po pár nepříliš velkých pádech se přední krytka rozpadá a je opakovaně lepená. Máte tip na nějakou podobně dobře svítící, ale odolnější? Používám hlavně na běžky v noci.
 Re: Čelovka23.02.2018
BD Storm nebo Spot. Obě svítí na běžky dostatečně.
 Re: Čelovka24.02.2018
Od Vánoc mám Petzl Actik. Většinou jedu na střední stupeň a svítí super. Bohužel dost žere baterky (
  Re: Čelovka24.02.2018
mame asi 4. rok Petzl-ovky s REACTIVE LIGHTING, je to dobra vychytavka
 Re: Čelovka26.02.2018
Petzl Actik je fakt dobrá. Můžu jí doporučit.
 Re: Čelovka26.02.2018
Odolnost tezko porovnat :).
Podivej se na Led Lenser SEO 5.
 Re: Čelovka26.02.2018
Dík za názory, zkušenosti,mrknu na parametry. Ty BD jsou zajímavé, kompaktní, a náraz vydrží, ale ne
  Re: Čelovka27.02.2018
Ahoj co zkusit něco již na normální Li-ON typu 18650 nikoliv zastaralé AAA,AA? např. Zebra, Fenix, A
   Re: Čelovka27.02.2018
Hm, vypadají zajímavě, ale jak držej na hlavě, nejsou moc těžké a nestabilní- na běžky?
    Re: Čelovka28.02.2018
Měl jsem Spark ST6 - 18650 na čele. Kolo a běžky v pohodě, ale na běhání to nebylo. Ve předu moc těž
     Re: Čelovka28.02.2018
Ja mam Fenix HP25R a take jsem spokojen. Ten drat se asi muze pokazit, ale verim, ze sikovny elektri

 Hohe Wand22.02.2018
Čau lidi, od kdy cca začíná lezecká sezóna na HoheWandu? Je mi jasný, že záleží jaká zrovna je zima, ale nějakej odhad od kdy je možnost lézt a nebrodit se sněhem?
 Re: Hohe Wand23.02.2018
Servus. Jezdíváme v průběhu dubna. Sleduji předpovědi a webkameru u Gasthof Kleine Kanzel. Sestupové
 Re: Hohe Wand23.02.2018
Ja si dokážu představit že za slunečného dne když nefouká se dá na HW lézt třeba klidně v lednu. Kon
 Re: Hohe Wand24.02.2018
Na HW mozes ist ako je pisane kedykolvek aj Januar, Februar ked je slnecny den (staci vonku +5C), na

 Tatry v zimě21.02.2018
Nevíte, jestli horští vůdci berou hosty také na zimní Tatranské výstupy?
 Re: Tatry v zimě21.02.2018
Samozřejmě. Úplně všichni a moc rádi.
 Re: Tatry v zimě25.02.2018
Leteckí záchranári zasahovali v sobotu pri Zbojníckej chate vo Vysokých Tatrách. Zdravotnú starostl
  Re: Tatry v zimě25.02.2018
Nejprve odpoved na prvni dotaz vlakna. Ano berou, nejn na skialp a klasicke tury, ale i seriozni alp
   Re: Tatry v zimě26.02.2018
servery citovali LZS z 24. február 2018 13:25.
Zobanov update je 8:58
    Re: Tatry v zimě26.02.2018
Ano je fajn ze ihned po upozorneni clanek zkorigovali. Uz jsem za rychlou spolupraci podekoval.

 80m Lano20.02.2018
Cau, shanim 80m lano na lezecke vypady do stredomori a obcas do Labaku (ale moc tam nejezdim). Takze pouzivano bude asi tak max 5 tydnu v roce, takze neco za rozumnou cenu. Na normalni lezeni mam Mastera 60m 9.4mm a naprosta spokojenost, ale nechce se mi
 Re: 80m Lano20.02.2018
Já jsem pořídíl loni Mastra PRO 9,2 a spokojenost, 80m vyšelo kolem 3,8 k, přímo ja lanexu při slevá
  Re: 80m Lano20.02.2018
Ted to vyjde na minimalne 4.7
   Re: 80m Lano21.02.2018
Dá se i levněji ;-). Např. zde 1url.cz/et95y 4,3k nebo se přihlásit k odběru na lanexu a počkat na j
    Re: 80m Lano21.02.2018
Dívám se do mailu a žádné info z loňska o jarních slevách od Tendonu tam nemám (pouze vánoční slevy)
     Re: 80m Lano21.02.2018
Hele, je to fajn, ale reknu to takhle. Ten Beal Zenith muzu mit za 2500 novy. Takze dodatecna otazka
 Re: 80m Lano20.02.2018
tendon v letní akci nebo na festáku
  Re: 80m Lano22.02.2018
No vloni na fesťáku už nebylo výhodné NIC. Hadry nepočítám.
 Re: 80m Lano20.02.2018
Nabízim Edelrid Viper 9.8 Duo Tec málo používané. Cena dle dohody. Pokud máš zájem zavolej 606643212

 stan20.02.2018
Záleží jak chceš velký stan,já jsem si pořídil stan Lightent2 Ferrino a musím říct,že je perfektní.

 Vandalove na pisku20.02.2018
Na "oficialnich" strankach lezcu z piskovcove oblasti Pfalz v zapadnim Nemecku je serie fotek upozornujici na vandalizmuz. Nekdo zamerne nici skalu bilou barvou. Jen tak pro zajimavost. Mozna ze to Magnezium je nakonec mensi problem :D 
 Re: Vandalove na pisku20.02.2018
Vypada to jak nektere proflakle cesty na Rovisti nebo jak po navsteve nemotoru, kteri casto vysypaji
  Re: Vandalove na pisku20.02.2018
Vzhledem k typu znečištění, je tvůj koment úplně mimo. Tak si říkám co je to za motivaci přijít s ký
   Re: Vandalove na pisku20.02.2018
On je zrhuba tak stejne mimo jako puvodni veta "Mozna ze to Magnezium je nakonec mensi problem&
    Re: Vandalove na pisku20.02.2018
No, tak nevim proc by to melo byt mimo. Podle me je barva o dost vetsi svinstvo nez mago. A neni to
     Re: Vandalove na pisku21.02.2018
Rytí, mágo i ten barevný sajrajt - všechno je zakázané
      Re: Vandalove na pisku22.02.2018
A jak je to v Pfalzu se zakazem magnezia, kdyz tam do pisku cpou frendy?
       Re: Vandalove na pisku22.02.2018
ještě nepochopitelnější než u nás - zákaz do 8, ale ač jsme ve stejném Německu, kde jsou i labské pí
        Re: Vandalove na pisku23.02.2018
Zakaz je tu do 7+, ale malokdo to dodrzuje. Jen par klasiku co tu zbylo a Cesi :D Bezne vidam zapras
     Re: Vandalove na pisku21.02.2018
Nejde o to, jak co prijde tobe, ale o to, co je zakazane a co se v jakem meritku deje.

      Re: Vandalove na pisku21.02.2018
Já osobně mám problém s přibývánim různých zákazu a omezení a dostalo mě to do bodu, kdy s oblibou n
       Re: Vandalove na pisku22.02.2018
tak to jsi velký hrdina!
        Re: Vandalove na pisku22.02.2018
Pořad lepší než být dobroser.
         Re: Vandalove na pisku22.02.2018
Co myslis "dobroserem"? Lide, kteri delaji nezistne dobro? Nemeli bychom si jich spis vazi
          Re: Vandalove na pisku22.02.2018
jde o to, jestli o to dobro někdo stojí. A ono to dobro taky něco stojí a tím nemyslím jenom peníze.
           Re: Vandalove na pisku22.02.2018
Souhlas. Neviděl bych to tak všechno černě čechákovsky. Jakmile je někde něco napsaný, tak maj všich
          Re: Vandalove na pisku23.02.2018
Dobroser neni člověk, kterej dělá nezištně dobro. Dobroser je člověk, kterej ostatním vnucuje věci,
           Re: Vandalove na pisku23.02.2018
Aha, takze vetsina lidi, co tak rado nalepkuje lidi jako dobrosery, jsou vlastne sami dobroseri, pro
      Re: Vandalove na pisku22.02.2018
Hele, vsechno by to davalo smysl a bral bych tu argumentaci pro Sasko, Hrubici... Bohuzel v pripade
       Re: Vandalove na pisku22.02.2018
mi furt připadá, že ta barva nemá s lezením a lezci nic společného. dokonce ani nejsem schopnej poch
       Re: Vandalove na pisku22.02.2018
To prirovnani mi dost skripe. Jsou to jablka a hrusky. Zatimco barvu nejspis leje jeden (asi dusevne
        Re: Vandalove na pisku22.02.2018
To je pravda.
 Re: Vandalove na pisku20.02.2018
v dubských ne tak dávno zas nějaký kokot sprejoval. dokonce i do ádru už takoví čuráci dorazili (sic
  Re: Vandalove na pisku22.02.2018
nasrat na písek
   Re: Vandalove na pisku22.02.2018
I to nekteri lide a lezci delaji. Ale nejenom na pisek, i na dalsi horniny, a nejenom "na"
  Re: Vandalove na pisku22.02.2018
Na Kokořínsku vypadají grafiťárny na písku takhle: goo.gl/KqxFXT
   Re: Vandalove na pisku22.02.2018
Co ty víš, třeba to bude to málo co z naši civilizace zbyde. Tím to neobsahují, je to hnis.
   Re: Vandalove na pisku23.02.2018
A drive tam zase vypadaly takhle:
 Re: Vandalove na pisku22.02.2018
degenerace lidské rasy započala již před léty a zdárně se prohlubuje. na to se nedá nic jiného napsa
  Re: Vandalove na pisku23.02.2018
Pro mě to je umění , kreteni sou ti kdo do skal dělají díry na píčoviny po kterých lezou...nechápu v
   Re: Vandalove na pisku23.02.2018
napiš sem adresu, já ti klidně barák pokéruju. a budu tak laskav, že to vezmu i s tvým autem. Jsem o
    Re: Vandalove na pisku23.02.2018
Ty to stejně neumíš blbečku
    Re: Vandalove na pisku23.02.2018
Ty to stejně neumíš blbečku
    Re: Vandalove na pisku23.02.2018
Ty to stejně neumíš blbečku
    Re: Vandalove na pisku23.02.2018
napiš sem adresu, já ti klidně barák vojedu pajcrem, rozvrtam, oprasim magem a jeho okoli upravim k
   Re: Vandalove na pisku23.02.2018
učebnicový příklad degenerace lidstva v přímém přenosu se ozval...
    Re: Vandalove na pisku24.02.2018
Chromy chceme všudy kudy deme umění >láska

1   ...   190   191   192   193   194   195   196   197   198   199   200   201   202   203   204   205   206   207   208   209   ...   2263    
Strana: z 2263
 
     
...nové příspěvky
 Smrtelny uraz na stene.
Před týdnem doslo dle sdilene informace na FB ke smrtelnému urazu na bratislavske stene K2. Stalo se to na samonavijaku a dosud jsem nenasel k tomu zadne konkretni vyjadreni. Na 99% se uživatel spatne pripoutal mimo jistici oko a nahore odsedl, presto bych rad vedel presnou pricinu, pokud tedy mate někdo uz info, budu rad za jeho sdileni. Je to opravdu jen pro znalost presneho mechanismu chyby at mohu a samozrejme i ostatní vyuzit pro bezpecnejsi uzivani tohoto prostredku.
M.16:26:58 26.02.2018
odpovědět 
 Re: Smrtelny uraz na stene.
Tak to by me take zajimalo. Na samonavijak obcas v ramci treninku zabrousim.
16:57:05 26.02.2018
odpovědět 
  Re: Smrtelny uraz na stene.
Prej se pripnul správně selhal naviják
07:05:30 27.02.2018
odpovědět 
   Re: Smrtelny uraz na stene.
Prosim anonymni jedince aby pokud už o nehodě na bratislavské stěně nic neví, tak alespoň nefabulovali. Protože máme řadu damonavijáků na stěně, tak nás tato nehoda ihned zajímala.
Samonaviják je na expertize, nicméně ze zatím zjištěných informací brzdící mechanismus neměl na nehodu vliv, protože nemohl.
Podle zatím pracovní verze vyšetřování se po stižená cvakla buď do oblečení, nebo pouze volného konce popruhu bederáku sedáku zavlečeného do gumničky. Obojí zvládlo udržet tah navijáku nahoru při lezení, ale nemělo šanci udržet při odsednutí.
Radek
zoban07:11:56 27.02.2018
odpovědět 
    Re: Smrtelny uraz na stene.
Podívej, za spekulace si může stěna sama. U podobné záležitosti má okamžitě vydat tiskovou zprávu a vše popsat. Samozřejmě, nikdo ji k tomu nutit nemůže, ale pak se ani ta stěna nemůže divit, když vznikají spekulace a nakonec se zpochybní bezpečnost samotných navijáků.
08:26:26 27.02.2018
odpovědět 
     Re: Smrtelny uraz na stene.
když tam můžou vraždit novináře, nějakej naviják už asi nikoho nepřekvapí
08:37:01 27.02.2018
odpovědět 
    Re: Smrtelny uraz na stene.
Tak i to co tu zatim pises ty je jen spekulace.
19:10:07 27.02.2018
odpovědět 
 ADMINOVÉ
pro tenhle typ dotazu by bylo více než vhodné, aby zadavatel mohl povolit odpovědi jen přihlášeným, podepsaným, jedincům. Ty fabulace a nesmysly výše, možná trolling, zrovna u tohoto tématu nadělají pěknou škodu.

Pořád jen slibujete že na změnách děláte, ale to už slibujete minimálně dva roky a zatím prd. Jak to tedy bude?
T.10:57:21 27.02.2018
odpovědět 
  Re: ADMINOVÉ
Ty nepodepsané fabulace mažu. Kdo by chtěl k tomu případu něco dalšího relevantního sdělit, ať mi napíše mailem. Díky za zpětnou vazbu.
 Standa11:08:58 27.02.2018
odpovědět 
   Re: ADMINOVÉ
Takže konečně došlo na cenzuru v diskuzi? Je to váš weh, ale nepřijde mi to korektní.
Cvachta12:17:20 27.02.2018
odpovědět 
    Re: ADMINOVÉ
Ad necenzurovaná diskuse bych chtěl znovu upozornit, že komentáře, ale i další uživatelský obsah, zejména články dle našich možností moderujeme, pokud si jich v tom velkém množství všimneme, a to například když je to jednoznačně nesmyslný spam, po dohodě s autorem toho komentáře či příspěvku nebo na jeho žádost, když je to pokus o zneužití Lezce ke komerčním účelům apod. a zejména, když to porušuje zákon nebo něčí práva, a to dle zákonných pravidel pro obsah vytvářený uživateli. Tedy když nás někdo upozorní na něco, co poškozuje jeho práva, tak to posoudíme a vymažeme.
 Standa12:28:10 27.02.2018
odpovědět 
 Re: Smrtelny uraz na stene.
Mily znepokojeny 'M.',
keby si si dal trochu namahy, vsetky dostupne podrobnosti zistis. O nehode informovali (snad) vsetky slovenske bulvarne media (print/TV), vyhlasenie majitelov/prevadzkovatelov steny bolo dostupne uz na druhy den. Dozvedel by si sa, ze vsetok hardware bol poslany na expertizu (samoist, sedak..), ktora samozrejme nejaky cas trvat bude. Ak by sa vyskytli akekolvek pochybnosti o zlyhani daneho samoistu, pravdepodobne by si sa uz o tom dozvedel u svojho lokalneho prevadzkovatela, kedze taketo nehody sa tykaju vsetkych prevadzkovatelov - to si sa uz dozvedel zo Zobanovej odpovede.
Stay safe!
Miro
Miro13:40:08 27.02.2018
odpovědět 
  Re: Smrtelny uraz na stene.
O tom jsem take hodne premyslela, a nejde mi na mysl ze by člověk dostal tu velkou karabinu jinam nez ma, a neni blbej, aby to bylo v oblečení. Každopádně budu netrpělivě čekat na závěr vyšetřování a podle toho k navijakum přistupovat, zatim pro mne bonus-přínos pro lezce.
Do ted znám jen jeden případ kdy naviják nepracoval, ale to výrobce stěn tento systém testoval, a pro něho to dopadlo mnohem lépe nez pro tu holku na K2. I kdyz to bolelo take.

HelcaL. 13:53:18 27.02.2018
odpovědět 
   Re: Smrtelny uraz na stene.
akoze to bol nejaky testovaci model navijaku, ktory sa potom nezacal pouzivat?
m.14:13:22 27.02.2018
odpovědět 
   Re: Smrtelny uraz na stene.
O tom co je možné a co ne bych moc nepolemizoval. Ostatně i velmi zkušení lezci zemřeli právě na nedbalost. Např u nás v oddíle to byli dva skvělí lidé, udělali (resp. neudělali) něco rutinně bez kontroly a bohužel je to stálo život. A to měli více než dvacetiletou praxi... Nepozornost, stres, únava, podcenění situace, malá chyba s velkými následky. Takový je život, stejné jako mikrospánek na dálnici.
15:12:08 27.02.2018
odpovědět 
    Re: Smrtelny uraz na stene.
Presne, muze se to stat kazdemu a nema cenu nic zpochybnovat. Mohla se cvaknout klidne do snurky od gati a nevsimla si toho. Ja si jednou provlekl lano nechtene jen spodnim okem sedaku kdyz jsem byl nateseny ze dam sve prvni RP 7 a tehdy jsem lezl uz 3 roky. Pak jsem cubrnel kdz jsem to tam poslal a zustal viset hlavou dolu. Sice jsem nebyl extra zkuseny, ale 3 roky uz jsem lezl pravidelne.
16:26:57 27.02.2018
odpovědět 
     Re: Smrtelny uraz na stene.
To se mě stalo i po 40 letech praxe :(((
AK20:42:10 27.02.2018
odpovědět 
     Re: Smrtelny uraz na stene.
tiez sa mi to nedavno stalo. zacal som odvtedy po naviazani naozaj dokladne dodrzovat partner check :)
m.08:25:06 28.02.2018
odpovědět 
   Re: Smrtelny uraz na stene.
Myslím, že by základních informací v tomto případě mohlo být více a určitě by případně rozptýlily obavy z navijáku ( také na něm občas lezu), protože v tomto případě se dá asi vyloučit chyba jističe. Buď lezec po pádu nebyl karabinou připoután k pásu navijáku (naviják s karabinou zůstal nahoře)a tím pádem byla s největší pravděpodobností příčina pádu chyba lezce ( chybně přidělaná karabina k sedáku) a nebo byl lezec po pádu připután karabinou k pásu navijáku a to by, s velkou pravděpodobností, ukazovalo spíše na problém sa navijákem.
16:23:12 27.02.2018
odpovědět 
   Re: Smrtelny uraz na stene.
Bouhužel to není zase až tak ojedinělé, nehod (i smrtelných) z důvodu špatného zacvaknutí, nebo dokonce zapomenutí se cvaknout, je na stěnách poměrně mnoho. Chybí u toho ten spolulezec který spoustu těchto omylů pochytí a lezce stopne včas. Na navijáku by měl být lezec tím pádem o to víc koncentrovaný na svou bezpečnost, většinou je to ale naopak, pustí si hudbu a jede ve svém světě.. :( Lezkyně z Blavy je mi líto, je to vždycky smutné.. :( RIP
Petr Andrla12:58:07 28.02.2018
odpovědět 
  Re: Smrtelny uraz na stene.
Spravne Miro! I dotaz je nebezpecny, jen do nej!

Za me tedy jsem rad, ze dotaz zaznel. Zminovany slovensky bulvar fakt nesleduju, na samonavijak chodim, jakakoliv informace o tom co se mi muze privodit moji vinou ci vinou materialu je fajn.

Ps. odvolavat se zrovna na bulvar jako zdroj informaci odkud si to "zle M." melo zjistit mi neprijde stastne. Vyjadreni steny take nemusi byt objektivni. Nechces-li tedy spekulovat, tak asi muzes rici jen to, ze se to vysetruje.
19:17:13 27.02.2018
odpovědět 
   Re: Smrtelny uraz na stene.
Tvl, otvor lahvac a daj sa do kludu, blbecka si nechaj v nohaviciach, svoj povysenecky ton si nechaj pre tie decka a neutoc bez priciny. Ak by si podla svojich vlastnych slov skutocne sledolval urazy v lezeni, tak by si uz davno vedel, ze co sa skutocne stalo bude jasne az po expertize. Vsetko ostatne uz zaznelo ako vo vyjadreni prevadzkovatela tak aj v tejto v diskusii. Ak ty mas pocit, ze mas malo informaciii a silou-mocou potrebujes otvarat diskusiu ktora nikam nevedie a na dovazok este prebera smrt cloveka je len tvoj problem.
Miro09:23:33 28.02.2018
odpovědět 
    Re: Smrtelny uraz na stene.
"svoj povysenecky ton si nechaj pre tie decka a neutoc bez priciny."
rika clovek, ktery tu jako prvni vec vyprodukoval povysenecky ton a utok bez priciny :)

To ostatni ani nekomentuji, protoze to jaksi vychazi z nepochopeni textu, reps. "chapani textu tak je se mi zrovna hodi".
13:02:05 28.02.2018
odpovědět 
    Re: Smrtelny uraz na stene.
Tvl, otvor lahvac a daj sa do kludu, blbecka si nechaj v nohaviciach, svoj povysenecky ton si nechaj pre tie decka a neutoc bez priciny.

Heh, to mluvis asi k sobe, ze?
00:13:45 23.05.2019
odpovědět 
  Re: Smrtelny uraz na stene.
Ja vůbec nejsem znepokojeny, ale sleduji vse kolem urazu v lezeni, protože lezu 35 let, zatím bez zavazneho urazu, chyb jsem udelal milion vcetne nedovazaneho uzlu, no a lezu furt a lezou mi kamaradi, deti a taky ucim mlade. Vyjadreni steny bylo nejasne, v bulvaru nesmysly a bylo mi taky jasne na 99% jak to bylo a ze to majitel steny musel ihned vedet a pak také někdo třeba jako Zoban. Ale 99% je sakra malo, když takovyto uraz se stane s pravdepodobnosti třeba na jednu miliontinu procenta a stal se.
M.20:14:00 27.02.2018
odpovědět 
 Re: Smrtelny uraz na stene.
Je mi líto té nešťastné ženy i jejích blízkých.

Nebulvárně je to, co se stalo, popsáno ve videu přiloženém zde:
http://tn.nova.cz/clanek/ hrozivy-pad-z-lezecke-steny-linda-43-zemrela-v-nemocnici.html (jedna mezera) i s komentářem provozovatele Juraje Repčíka.

Nevím, jaké zařízení používají na K2, mělo by to být TRUBLUE nebo TRUBLUE XL (cena 2200-2500USD) kde se vyžaduje roční recertifikace (~200USD/rok).
Viz http://www.autobelay.com/, v Evropě ji provádějí například v Polsku (ne SR, ne ČR, podle těch stránek).
Principem zařízení má být "Self-regulating magnetic braking system". Úplně jednoduché to asi nebude. Na výsledky expertizy jsem zvědav, když už se ta zlá věc stala, přece jen bychom "raději" slyšeli, že nehoda byla způsobené jednoduchou (bohužel fatální) chybou uživatelky, která se (opět bohužel) může přihodit každému z nás.
ivoš22:43:28 27.02.2018
odpovědět 
  Re: Smrtelny uraz na stene.
Me prave desi to slovo expertiza.

Vzdyt kdyby se blbe cvakla, tak zustane lezet dole bez lana. Kdyby selhal navijak, tak bude lezet pricvaknuta na lano. Je jeste nejaka jina moznost? (Nepocitam smulu/omyl, ze se pri odsednuti vycvakla.) Lezela na zemi s lanem nebo bez?
jx zero06:45:01 28.02.2018
odpovědět 
   Re: Smrtelny uraz na stene.
Na K2 maji jiny typ samojistu nez TRUE BLUE.
Pokud se vam nelibi slovo expertiza, tak klidne pouzijte posouzeni.
To ze na pad nemel na 99,9% samonavijak vliv neznamena, ze v ramci setreni tak vazne nehody musi projit kompletni kontrolou.

Radek
zoban07:34:40 28.02.2018
odpovědět 
    Re: Smrtelny uraz na stene.
prepač, nemalo by byť:
"To ze na pad nemel na 99,9% samonavijak vliv neznamena, ze v ramci setreni tak vazne nehody NEmusi projit kompletni kontrolou." ?
PK07:42:22 28.02.2018
odpovědět 
   Re: Smrtelny uraz na stene.
Přesně, to museli svědkové vidět. Buď dole ležela cvaknutá nebo ne. Pokud doletěla až dolů s karabinou od navijáku tak selhal naviják. Někdo to musel z ní vycvakávat a musí si to pamatovat. Pokud skončila karabina s navijákem nahoře, tak selhala ta paní a špatně se cvakla. Je snad nějaká jiná možnost?
Ar
10:53:05 28.02.2018
odpovědět 
    Re: Smrtelny uraz na stene.
Naviják zůstal namotaný po pádu nahoře, to se ví 100%
otazkou je jak ho mela cvakly do uvazku, a to je to 0,01% otazniku tykajiciho se zejmena spravne funkce karabiny, zacvakavani zamku a pojistky a to co je potreba 100% vyloucit jako moznou pricinu.
Radek
zoban11:29:01 28.02.2018
odpovědět 
     Re: Smrtelny uraz na stene.
Kazdopadne i pro vyrobce to muze byt dobry podnet k tomu, vymyslet jak delat ty karabiny jeste vice blbu/nepozornosti vzdorne, byla-li to chyba cloveka.

Znam jen samonavijaky ze Smichova a BW a tam jsem si vzdy rikal, ze ta monstrozni karabina je designovana tak, ze dost odrazuje od spatneho cvaknuti.
13:08:10 28.02.2018
odpovědět 
      Re: Smrtelny uraz na stene.
hm, dalsie "kurvitko ? ".
naco ?
Pit Schubert publikoval r.2000 odporucanie na ladovcove tury a na preglejku : dve karabiny proti sebe.
PK15:30:04 28.02.2018
odpovědět 
       Re: Smrtelny uraz na stene.
Podivej se někdy u nás na HUDY stěně Brno, jak jsou udělané karabiny u měněných popruhů. postupně tak chci mít předělané všechny. Swivel a dvě karabiny zámky proti sobě. Bohužel často vidím, že si lidi cvaknout jen jednu. Lidský faktor....
Radek
zoban18:38:55 28.02.2018
odpovědět 
        Re: Smrtelny uraz na stene.
k tym dvom karabinam zamkami proti sebe : rozum sa mi zastavuje, ze "lidsky faktor" na stene cvakne iba jednu, ked su tam dve karabiny.
btw. prvykrat som videl cvakanie na dve karabiny naostro v terene kdesi na M.Rose. Druzstvo gardovo nacvakane na dve karabiny zamkami proti sebe. Opytal som sa panackov, ze kde sa to naucili. Mozes hadat 1x, u koho boli na kurze. Svet je maly. (keby sme neboli v takej smutnej teme, tak dam zopar smajlikov)
PK07:05:03 01.03.2018
odpovědět 
        Re: Smrtelny uraz na stene.
Zrovna na brněnskou Hudy stěnu mě nedávno zavál osud, tak si, lehce offtopic, dovolím cílenou zpětnou vazbu. Chápu, že navijáky jsou v módě a zacvičí si na nich (kupodivu i vcelku v převisech) leckdo. Ale, upřímně - žít v Brně, byly by pro mě zrovna ty nevyzpytatelně rozhozené navijáky na malém prostoru důvodem, abych vyzkoušela jiné stěny. Situace není moc přehledná. Každou chvíli se někde někdo snáší, když kus nad zemí ujede z vedlejší linie, může kopnout cizího jističe. Cesty vhodné pro naviják máte sice označeny, ale ne vždy to lezci respektují. Zaznamenala jsem i situaci, kdy by mě holčina lezoucí vedle navijáku (dost bokem, ale pořád asi ještě ve "správné" lajně) při uklouznutí v pendlu pravděpodobně kopla do hlavy, což by mohl být pak problém pro mou spolulezku. Takže čest navijákům, asi to nemálo klientů přiláká, ale osobně radši polezu někde, kde jich je málo, případně jsou vhodněji rozmístěny v prostoru. Nebo zajdu na boulder.
Fosa11:49:28 01.03.2018
odpovědět 
         Re: Smrtelny uraz na stene.
To je stejné jako v každé jiné cestě. Než začnu lézt, musím zkontrolovat jestli se má linie nekříží s jiným lezcem. Pak je to rozhodně chyba toho později lezoucího.

Jinak souhlas s tím, že se občas někdo najednou snese z hora za navijáku..

=opatrnost, kontrola
boban16:35:00 01.03.2018
odpovědět 
          Re: Smrtelny uraz na stene.
Tak samozřejmě. Ale stěna by tomu měla jít naproti nějakým chytrým designem prostoru a cest. Už jsem párkrát zažil, že když jsem se po navijáku snášel dolu, tak někdo dohupkal přesně do místa pod něj. Naviják nemáš možnost jak zastavit. Stejně tak si často někdo nalezl s lanem na klikatící se cestu vedle mě a neuvedomil si, že když pojedu dolů, tak nemám možnost naviják zastavit do té doby než se vrátí mimo linii navijáku.
16:44:42 01.03.2018
odpovědět 
           Re: Smrtelny uraz na stene.
Přátelé, stále tu píšete, stěna musí, výrobce musí. Já si naopak myslím, že zodpovědnost má lezec. Lezení byl, je a bude nebezpečný sport a to i na umělé stěně, kde jsou rizika minimalizovaná.

Proto, pokud lezec chce přežít, tak musí být správně navázaný, na správné lano, správným způsobem. Nacvaknutí je vždy horší, ale opět musí se správně nacvaknout. Ani dvě karabiny nepomůžou. Lezec musí dokázat vyřešit protáčející se chyt, ulomení stupu, chybějící jistění, probroušená expreska.

Další kapitolou je domluva s dalšími lezci. Komunikace je tématem doby, ale na stěně mi přijde, že někteří lezci umí komunikovat tak leda přes messenger.

S tím jak leze čím dál víc bezmozků, úrazů i smrťáků bude přibývat.
08:14:15 03.10.2019
odpovědět 
            Re: Smrtelny uraz na stene.
dávám si závazek, že až půjdu na stěnu sám "na naviják", že se každého dalšího přítomného navijákáře (navijákářky) v plusmínus mé výkonosti zeptám, jestli si radši nezalezeme spolu. to by mohlo být řešení, ne?
Lukas B.07:32:22 04.10.2019
odpovědět 
             Re: Smrtelny uraz na stene.
Jenže si nesmíš zapomenout lano... :-))) Taky se dá dobře navíjet na baru. Nebo navýjet!
Esus07:11:43 07.10.2019
odpovědět 
     Re: Smrtelny uraz na stene.
Dekuji za odpoved.
jx zero10:16:22 01.03.2018
odpovědět 
   Re: Smrtelny uraz na stene.
Ahoj.. Odpoveď na tvoju otázku je že žena bola dole bez lana a navijak bol navinutý hore. Preto je takmer isté že chybu spravila žena pri cvakaní karabiny (používajú tam bezpečnostné karabiny s poistkou).
Marek16:07:18 28.02.2018
odpovědět 
 Re: Smrtelny uraz na stene.
Už jsem slyšel o podobné nehodě na navijáku i v Čechách, nevím jak moc byly následky fatální, ale problém byl rovněž ve špatném přicvaknutí karabiny. Možná by nebylo od věci dávat tam dvě karabiny proti sobě.
T.11:38:36 28.02.2018
odpovědět 
  Re: Smrtelny uraz na stene.
Přijde mi, že při sportovním lezení násobně častěji selhá lidský faktor (obsluha) než materiál. Tam je ta poruchovost úžasně nízká. Vím třeba o jednom expertovi, který se na stěně jaxi "zapomněl" k navijáku dole přicvaknout a vylezl v linii nejištěn až nahoru. Tam si jeho lapsu naštěstí všimla vedle lezoucí lezkyně a přicvakla ho do své odsedky dřív, než si dotyčný do imaginárního jištění sednul. Díky strážným andělům se o takových excesech moc neví, ale skutečně vznikají. A stát se mohou při lezení téměř komukoliv bez ohledu na zkušenosti, stačí chvilku polevit v pozornosti.
F.13:30:53 28.02.2018
odpovědět 
   Re: Smrtelny uraz na stene.
Otázkou je jestli se to týká tohoto konkrétního tragického případu, asi spíše ne. Ale ve hře může být i reálná možnost nefunkční pojistky karabiny, nebo nefunkční západky karabiny,...
17:13:01 28.02.2018
odpovědět 
   Re: Smrtelny uraz na stene.
taky myslím že příčina bývá nejčastěji lidské selhání. jednou jsem byl při navazování přerušen nějakou shodou okolnosti a zapoměl jsem se dovázat než jsem začal lézt. kámoš si toho všiml naštěstí. snad bych si toho možná všiml taky. budme opatrní.
21:29:23 28.02.2018
odpovědět 
    Re: Smrtelny uraz na stene.
Souhlas - člověk váže uzel na sedák, uvidí kamaráda, pozdraví, podá mu ruku... a druhou půlku osmy už nedodělá. Tohle je třeba si pořádně hlídat, přepnutí pozornosti může dost špatně skončit.
F.11:38:34 01.03.2018
odpovědět 
  Re: Smrtelny uraz na stene.
Až po tejto smutnej udalosti som sa dozvedel, že na umelých stenách existuje nejaký naviják. Vyslovujem údiv nad tým, že súdny človek je schopný svoj život zveriť tomuto kusu železa a vo výške 15 m do toho odsadnúť... Tiež asi nepomáha, že sa na lano môže cvakať cez karabínu - neuprednostňuje sa namiesto toho v metodike naviazanie priamo na lano?

A dovolím si odhadovať, že expertíza nepreukáže pochybenie prevádzkovateľa zariadenia a podnikanie pofrčí ďalej bez ohľadu na straty na návštevníkoch. Majitelia by si mali položiť otázku, či ich školenie návštevníka skutočne zahŕňalo všetky opatrenia na to, aby sa nestala nepochopiteľná chyba, aká zrejme bola príčinou tejto tragédie.
iný Marek21:03:06 28.02.2018
odpovědět 
   Re: Smrtelny uraz na stene.
Před nějakou dobou spousta lidí vyjadřovala údiv třeba nad tím, jak někdo může být tak nerozumný a letět někam letadlem - svěřit svůj život... Autem, lodí...
P.21:26:48 28.02.2018
odpovědět 
    Re: Smrtelny uraz na stene.
no tak to pozor: auto má poruchu, v zásade zostane stáť. Porucha bŕzd - máš dva nezávislé okruhy a pod. Loď sa potopí tak máš záchranné člny atď. S lietadlom je to trochu komplikovanejšie, ale venuje sa mu stála pozornosť tímov čo s ním zaobchádzajú + systémy pre riešenie porúch a nacvičené postupy. Naviják na stene? Tu zaplať vstupné a takto sa do toho cvakneš. Hotovo a neverím, že ich každý týždeň niekto dôsledne čistí a seriózne kontroluje. Ale máš právo na svoj názor a z toho vyplývajúci postup.
iný Marek22:22:14 28.02.2018
odpovědět 
     Re: Smrtelny uraz na stene.
Zastav se, ukážu ti revize. Má to na starosti jeden ze zaměstnaců a každé dva týdnu komplet kontrola, průběžná každý den. Nutnost ...
radek
zoban22:56:09 28.02.2018
odpovědět 
      Re: Smrtelny uraz na stene.
Asi máš predstavu ako to chodí s týmito rutinnými činnosťami: nastúpi stereotyp a vznikne tendencia si tie postupy trochu neškodne zjednodušovať a zľahčovať. Ale u vás iste nie. Chcel by som vidieť tú zbežnu každodennú kontrolu :D
iný Marek17:26:57 01.03.2018
odpovědět 
       Re: Smrtelny uraz na stene.
Tvoje volba zda tomu věříš nebo ne. Vždy máš možnost si udělat svojí kontrolu (bez rutiny) předtím než se nacvakneš sám.
21:08:13 03.10.2019
odpovědět 
     Re: Smrtelny uraz na stene.
Nechci se za každou cenu přít. Na stěnu chodím málo. Ale všiml jsem si, že navijáky bývají dost často v permanenci. Určitě se úrazy na nich neřeší často, už podle toho, jakou pozornost tahle událost vyvolala. Nejspíš to není zas tak moc rizikové. (Dalo by se teď napsat, že mnohem víc úrazů se stane chybou živého jističe, ale asi by to nebylo úplně v pořádku, protože se liší počty výstupů, jejich náročnost, chování lezce... Ale zdá se mi, že by navijáky nemusely ani z korektního srovnání vycházet, pokud jde o riziko, zas tak tragicky.)
P.23:42:17 28.02.2018
odpovědět 
      Re: Smrtelny uraz na stene.
Bylo by zajimave znat statistiky. Zda vubec nekdy doslo k prokazanemu selhani samonavijaku. V cizine je to uz docela dlouho a docela vytezovane, tak by mohla byt k dispozici zajimava data.
10:36:49 01.03.2018
odpovědět 
       Re: Smrtelny uraz na stene.
domnívám se, že elektromagnetický naviják selhat prakticky nemůže. tedy ten samotný brzdný mechanismus, a to díky/kvůli jeho fyzikálnímu principu. dokonce je to velmi odolné i proti nějaké úmyslné sabotáži a upřímně řečeno, nenapadá mě způsob, jak jej sabotovat. samozřejmě může selhat popruh, ale to by vyžadovalo notnou dávku ignorance u obsluhy stěny, přešoupání popruhu chvilku trvá. taky samozřejmě je možné zranit při spouštění nic netušícího bloumajícího okolojdoucího, který se přimotá dole. jednou jsem byl svědkem, kdy na navijáku kdosi, zřejmě z důvodů tréningových, lezl furtpryč nahoru a dolů asi dvoumetrovou pasáž v horní třetině stěny a trošku bokem tak dlouho, až do domněle volného profilu vyrazil prvolezec s lanem. a pak samozřejmě okno při navazování/nacvakávání. okno se drive nebo později stane každému, a nezbývá než doufat, že to skončí jen úlekem nebo modřinou.

soustrast všem.
Lukas B.11:46:44 01.03.2018
odpovědět 
        Re: Smrtelny uraz na stene. Konkrétní příklad selhání.
domníváš se špatně.

Osobní zkušenost:
Zhruba 4 roky nazpět jsem coby instruktor vzal bývalýho kolegu s pár dětmi z jeho kroužku na nejmenovanou pražskou stěnu. Lezli jsme na jednom laně a jednom navijáku, dva dospělí na cca šest nebo sedm kluků, pohoda.

Ke konci lezení jsem hochům vytáhnul pětku po velkých madlech v kolmý struktuře a předtím jim ukázal taky pětku po velkých černých madlech v cca desetistupňovým převisu na samonavijáku. Všechno v pohodě, jen při spouštění jsem měl dole pocit, že to na dvou místech jelo trochu trhaně, ale brzda fungovala, dole jsem to ještě jednou otestoval krátkým popolezením a spuštěním a řekl jsem si, že to je asi normální a v pohodě.

Nacvaknul jsem tam šikovnýho kluka, kterej si předtím v ostřejším převise v vedlejší hale vedl velmi dobře, nechal ho lízt a mezitím na chvilku něco koučoval do vedlejší linie. Najednou se z výšky zhruba osmi deseti metrů ozve: "ono to nenavíjí!" Koukám, že kluk je daleko za půlkou převisu a pod sebou má asi dvoumetrový pytel, průvěs. Zavelel jsem, ať začne lízt dolů, kluk na to měl, tak to slezl a slezl to na můj povel až dolů, i když už pak mohl odsednout a nechat se spustit. Následovalo nahlášení obsluze (šlo o TruBlue zařízení), dostal jsem pokyn naviják nechat navinout, aby ho nemohl nikdo použít a během pár minut přišel týpek kterej ho odmontoval a spustil dolů k odeslání do servisu.

Takže sice nejde o selhání brzdnýho mechanismu, ale navíjecího, nicméně následek může být podobně nebo stejně fatální.
T.tj08:57:01 23.05.2019
odpovědět 
         Re: Smrtelny uraz na stene. Konkrétní příklad selhání.
ano, vyjádřil jsem se nepřesně. navíjení selhat může, brždění selhat z principu (prakticky) nemůže. navíjení je však poměrně snadno kontrolovatelné - a jak uvádíš, i dítěti bez zkušeností s lezením to, že něco není v pořádku, dojde velmi svižně.
Lukas B.09:43:54 30.09.2019
odpovědět 
     Re: Smrtelny uraz na stene.
iný Mareku vždy takto mluvíš z cesty? Zamysli se trosku nad svými argumenty. Napr. v aute Ti staci rupnout pneumatika na dire, sroubek co drzi volant, zarovka od blinkru a jsi mrtvej. A jak si vůbec muzes dovolit vlezt do vytahu? S tim letadlem, to ses hodne zapotil nez jsi vypotil ty tvoje blbosti, co? A kdo Ti nakukal, ze samonavijak není atestovany a kontrolovany? A je zde sakra mensi moznost selhani, nez u toho auta. Kdo Ti nakukal, ze každý provozovatel atrakce honi jenom peníze a na zakazniky kasle? No prece, ty sis to nakukal, protože budes nejaky skladnik, a tak nikdy nedokazes pochopit, ze podnikatel, který se nestara o zakazniky, tak nemá ani ty zisky, co jim tak závidíš. Ostatne pokud sis nevsiml doposud, ze existuji samonavijaky, to mluvi samo za sebe.
M.07:14:07 01.03.2018
odpovědět 
      Re: Smrtelny uraz na stene.
Jaky smysl ma ho za jeho nazor urazet a zatahovat do toho argumenty v osobni rovine? Proc proste jen nediskutovat?
10:38:41 01.03.2018
odpovědět 
      Re: Smrtelny uraz na stene.
"každý provozovatel atrakce honi jenom peníze a na zakazniky kasle"? V Česku to chodí tak, že první část věty platí stoprocentně a druhá do té míry, že provozovatele atrakce zajímá pouze, jestli vybere dost na vstupném. A vzhledem k tomu, že konkrétně revize nejsou nic, co by zákazník přímo viděl/mohl si ohmatat, kašle se na ně zcela masově. Dělám mj. revize elektro a když bych tady vyprávěl, co je možný vidět, když někam člověk přijde poté, co jim tam něco už přestalo fungovat, tak by to asi papír neunes, ani ten elektronickej. Čest výjimkám, třeba mezi ně patří i Zobanova atrakce, ale jsou to fakt výjimky.
Pavel18:24:19 02.03.2018
odpovědět 
     Re: Smrtelny uraz na stene.
Na to, ze si o navijacich doted nic nevedel, tak mas az moc jasno :).
Souhlas s P., je to typicka lidska vlastnost nechtit prijmout to, co neznam, co jsem nikdy nevidel. Ta touha neprijimat to casto prevalcuje chut si o tom nejdrive neco zjistit. Co se navijaku tyka, tak ver, ze ostatnim vecem ktere v mnohe vetsi mire mohou zasahovat do naseho zivota, je to technicky jednoducha zalezitost.
10:34:46 01.03.2018
odpovědět 
   Re: Smrtelny uraz na stene.
Osobně navijáku důvěřuji rozhodně více, než lidskému faktoru, jističi, který velmi často nedává pozor, nesleduje po celou dobu jištění prvolezce, je schopen se místo plné koncentrace na jištění bavit s okolními lezci a nakonec se diví, že prolétne prsty první expreskou. Takovéto chování bohužel vídám na stěně permanentně (naštěstí až na situaci s první expreskou).
Při každém zajištění se na karabinu navijáku důsledně zkontroluji jak vizuálně, že je karabina opravdu v oku sedáku a že je triple lock zámek opravdu zacvaknutý ve správné poloze. Pokaždé na zemi zkusím funkci navijáku razantním rychlým podřepnutím, a to i v případě, kdy jsem se právě spustil zeshora a opakuji cestu. Už tento test by okamžitě odhalil případnou chybu v zacvaknutí např. do poutka sedáku.
Selhání techniky je v (horo)lezení minoritní problém, majorita problémů je způsobená lidským faktorem. Důvod, proč raději používám naviják.
Kubajs22:53:34 22.05.2019
odpovědět 
    Re: Smrtelny uraz na stene.
Gratuluju k oziveni rok stareho vlakna. Bohuzel rutina je svine a ac mas vse hezky naucene a kontrolujes, tak se jednou za cas stane nejaky nestandard. Taky mam sve bezpecnostni navyky (uz treba 20 let) a uz se mi taky stalo, ze jsem v ramci rutiny neco podelal...nastesti jsem si toho vzdy vsimnul ve vhodnou chvili (na zemi). Ale nekdy se to blbe sejde a vsimnes si toho az pozde, nebo si toho diky nejakym dalsim okolnostem nevsimnes vubec. Proste nekdy se sejde vic veci dohromady a vytvori to pruser...kdyz to skonci prekvapenim, tak je to jeste dobre. Clovek neni stroj, jak sam rikas...
T.08:36:35 23.05.2019
odpovědět 
    Re: Smrtelny uraz na stene.
boha jeho, další onanista.

Bych navijáky uplně zakázal, minimálně ve frekventovaný časy. Ne jednou se mi stalo že mě ten blb na navijáku málem skopnul, přesto že lezu o dvě linie vedle.
d.09:17:58 23.05.2019
odpovědět 
     Re: Smrtelny uraz na stene.
Hmm, to je zase moudro. Ono to neni az tak o navijaku, ale o provozovateli steny. Jsou totiz steny, kde je nekolik navijaku a maji svuj sektor a nikdo jinej tam neleze.
R.22:41:07 30.09.2019
odpovědět 
    Re: Smrtelny uraz na stene.
že někdo oživí rok starý vlákno tím, že obhajuje lezení TR oproti RP, to by mě nenapadlo ani ve snu :-D
Jestli jsi nováček, tak pro to máme pochopení...
T.tj13:12:01 30.09.2019
odpovědět 
     Re: Smrtelny uraz na stene.
A jak teda dopadla ta expertiza?
20:28:25 01.10.2019
odpovědět 
      Re: Smrtelny uraz na stene.
To by mě taky zajímalo. Vždycky se to jen řeší, ale nikdo už neřekne, co bylo výsledkem šetření. Ne proto, že bych se vyžíval v tragédiích, ale člověk se z toho může poučit a potažmo eliminovat možné chyby a nebezpečí.
Sou Čin10:28:25 02.10.2019
odpovědět 
       Re: Smrtelny uraz na stene.
Jo, podobně jak lano na kobyle, výsledek už se taky nikdy nedozvíme :(
00:10:03 03.10.2019
odpovědět 
        Re: Smrtelny uraz na stene.
Nepozornost lezce, cvaknutý maglaz pytlik...
08:59:07 03.10.2019
odpovědět 
         Re: Smrtelny uraz na stene.
To reagujes na to slovensko nebo na Kobylu? Protoze na Kobyle se pretrhlo lano.
15:39:10 03.10.2019
odpovědět 
          Re: Smrtelny uraz na stene.
Znas nejake detaily? Bylo to stare lano, ktere melo byt vyrazene nebo normalni lano? Nekde jsem slysel neco o pretrzenem lane kvuli ostre hrane driku u kruhu, je to tento pripad?
R.10:13:08 05.10.2019
odpovědět 
           Re: Smrtelny uraz na stene.
Ano, je to tento případ, ale ten drik byl jen JPP, to lano bylo prakticky nové. No, údajně se do konce soudního sporu nikdo nebude vyjadřovat ČHS asi ví, kde byl problém, ale nezverejni to.
11:14:51 06.10.2019
odpovědět 
      Re: Smrtelny uraz na stene.
Tak klasika ne? Vsechny dotazy, komentare atd. se na zacatku potlacuji tim, ze jde jen o spekulace a ze se ma pockat na zavery intenzivniho proverovani, ktere ale uz nikdy nejsou zverejneni verejne.

Tak si tim kazdy muze udelat obrazek sam, jakou funkci ma retorika "nespekulujte a pocktejte na zavery"..
17:07:59 03.10.2019
odpovědět 
       Re: Smrtelny uraz na stene.
Je to tak...
11:53:56 08.10.2019
odpovědět 
 Foto dne:

Pukliny, 7+
 Databáze cest:
Všechny cesty (192467)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Dezorientálna medicína 9- Súľov
Agent provokatér 8+ Súľov
Game over 8- Súľov
Neposlušné bedierko 8 Súľov
Pozdní podzim iii Bělá U Děčína
Nově komentované:
Dlouhej kouř VIIIb Jetřichovice
Stará Cesta 7- Josefovské Údolí
Stará Cesta 7- Josefovské Údolí
Tahání za nitky 6+ Srbsko
Vpravo Od Hranické 6+ Helfštýn

 Nově v diskusi:
Ostwand Verschneidung Hochthron | Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
sport??? | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: žvanil | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (43)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (7)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Nález Želiv | Nové Lezečky Evolv Phantom Pro vel. 44 | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1173 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1290 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1470 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1444 
 Neřeším to – lezu vše 
 1144 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi