Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 8251
2.Skopec 7086
3.Černý 6468

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231467 cest
Nové přelezy:
Der Pickni 8+/9-
Královna O 7C
La piada d 7C
Pozdrav z Xc/XIa
Kontraband Xa
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A

Stěny
Bouldrovka Praha - Lužiny - Praha 5 - Lužiny
Bouldering za oponou - Měnín
Lezecké sdružení Kotelna - Brno

Prodejny
HORALSPORT - KLADNO
HUDYsport - Jičín
Rock Point - Smíchov - Praha 5 - Smíchov

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Hex29.03.2017
ahoj, kupuji dárek.
chtěl bych se zeptat na jistící prvky HEX-hexentriky - jestli to ještě lidi používají nebo už je to hodně retro.
nejvíc info jsem získal ze staré diskuze
 Re: Hex29.03.2017
Je to uzitecny v zimnich horach (hlavne na zule), ale ne nezbytne. Jinak v lete to lidi moc nepouziv
 Re: Hex29.03.2017
Hexy mám od BD velikost 4-10 a velmi rád je používám. Friendy mám jen malé Kouby jednolanka 0,25 a 0
 Re: Hex29.03.2017
Jeste dodavam, treba v Chamonix snad ani nepotkas nikoho s hexama (aspon teda z mistnaku), kazdej ma
  Re: Hex30.03.2017
Kdyz v Samonicich potkas nekoho s hexama, tak je to na 99% britak. Ten jejich scottish winter mixed
  Re: Hex30.03.2017
To by me zajimalo, kdo by tahl "nejakou skobu" a kladivo jen kvuli nouzi. Kdyz uz to chci
 Re: Hex29.03.2017
doplním, že můj favorit je zmiňované DMM a v sadě
  Re: Hex29.03.2017
JJ, DMM asi nejlepší volba... čtverka mi už příjde dost velká... BD, jak mají ty lanka tak se to čas
   Re: Hex30.03.2017
No prave naopak.. jednicka je skoro k nicemu - velkej vklinenec, zdvojujici velkej vklinenec od wild
  Re: Hex29.03.2017
jj, DMM taky rád používám, hlavně jako přerostlý vklíněnce :)
 Re: Hex29.03.2017
Lezu již hodně dlouho a s hexy jsem před 35 lety začínal. To ale nic jiného nebylo.Dnes je to opravd
  Re: Hex29.03.2017
Hrubý nesouhlas s předřečníkem :) (Není to osobní, samozřejmě.) Bez ohledu na cokoliv dalšího, sada
  Re: Hex30.03.2017
Mam naprostou odlisnou zkusenost. Takovy DMM ci Wild Country jsou v mnoha situacich k nezaplaceni. M
 Re: Hex30.03.2017
Ahoj. Lezu s hexama od DMM a mám je hodně rád. a to z těchto důvodů:
1) váha. Váží zhruba pol
  Re: Hex30.03.2017
Čekal jsem ostřejší reakci na můj text...Ale kluci mají pravdu. Každý používá co mu vyhovuje a každý
   Re: Hex30.03.2017
To ze nejsou moc videt neni rozhodujici. Hexy jsou dobrou volbou. V horach nejen na vychode urcite n
   Re: Hex30.03.2017
On mozna bude tvuj uhel pohledu dost zkreslenej v tom ze jsou:

normalni hexy
<
    Re: Hex30.03.2017
Přesně tak. DMM svoje hexy vymazlilo, co to šlo. S ostatníma hexama to má společnej jen ten nápad, u
   Re: Hex30.03.2017
A zkusil si nekdy nejake jine nez ty 20 let stare?
 .....30.03.2017
Na lezenie klasik ktore obsahuju rozne pukliny sirsich tvarov sa celkom hodia. Sam som v poslednej d
  Re: .....30.03.2017
Mam oboje.

Srovnavat se to neda. To by bylo jak srovnavat stary brutalne vojety Manty
  Re: .....30.03.2017
založit tricam je asi stokrát pracnější proti koubovi, ale je hezčí (vyndavání OBOU už chce v zimě v
   Re: .....30.03.2017
asi si jeden na skusku kupim, nech to porovnam.

so zakladanim abalakov nemam problem,
    Re: .....30.03.2017
Určitě si ho na zkoušku kup. Jak tak vidím, tak se nás tu pár docela shodne (neviděl jsem ty čerstvý
     Re: .....30.03.2017
Neshodnem se jen my tady...

Ja sem do nej puvodne sel protoze snad kazda moderni horo
   Re: .....30.03.2017
Jak se ti dari zakladat kouby jednodussejc nez tricamy?

Mas poradne prositou, nebo sa
    Re: .....30.03.2017
vezmu to za drát a zastrčím/zatlačím, tricam musíš štelovat a třikrát mi vypadne, než si napočtvrté
     Re: .....31.03.2017
Při čtení toho popisu obtíží při zakládání mne napadá, jestli není pes zakopanej v tom, že používáš
      Re: .....03.04.2017
no tak v tatrách jsou nejčastější spáry k jištění vel. 0,25 - 0,75 kouba frend, z toho vychází i vel
  Re: .....30.03.2017
Abalaky od Kouby s Tricamy si srovnávat troufnu, zkusil jsem oboje a naprosto souhlasím s AdamemP. N
   Re: .....30.03.2017
... a do pětek/šestek si vystačíš se smycemi
    Re: .....30.03.2017
Cožeeee? Do pětek šestek si vystačíš snad sólo...
     Re: .....31.03.2017
letní tatry za 5-6 solo nepolezu. Ale na to, co jsem lezl by smyce prostě stačily
      Re: .....31.03.2017
piskarska technika zakladani je proste univerzalna ;)
 Re: Hex30.03.2017
K chvále hexů DMM přidám i poznámku, že jsou v eloxu hezké a frajersky zvoní. Což plní funkci dárku
 Re: Hex30.03.2017
Ono to tu uz zaznelo, ale bylo by fakt fajn kdybychom vedeli, co dotycny leze? Leze jen trad cesty n
  Re: Hex30.03.2017
No už se pohybujem v hodně teoretických rovinách, ale pokud jsem někde, kde by potenciálně šel založ
  Re: Hex30.03.2017
Záleží kde by ty čísla lezl. Na horách založíš v pohodě hexa i v 8, je tam většinou obtíž jinde než
  Re: Hex31.03.2017
Kde jsem lez v Alpách (a v Tatrách už je taky ten trend), tam bych víceméně v cestách nad 7+ vystači
   Re: Hex31.03.2017
No, nevim jak v Tatrach, ale v Alpach to zalezi od oblasti a i od cesty. Treba na Furce najdes plasi

 Dotazník na obeznámenost s hummusem.29.03.2017
Dobrý den přátelé,
chtěl bych poprosit VÁS Odpovědět na několik otázek dotazníku o hummusu. Trvá na Asi 2-3 Minuty.
Dekuju přeju VAM VŠEM dnes Všechno nejchutnějši.

 nespamuj29.03.2017
co má tohle dělat na lezeckým webu? Jdi s tím...pryč.

 Dobrý29.03.2017
Hej to je pecka. Chceme-li, aby se lezení trochu pozastavilo a nebylo tolik lezců jako je dnes, tak stačí tento článek vytisknout, rozmístit ho po stěnách a myslím si, že většinu lidí lezení v ČR dost odradí
 Re: Dobrý29.03.2017
A clanek je kde? :D

 Srbsko28.03.2017
ahoj. prosím, jak to vypadá s oklouzaností cest na srbsku? jsou opravdu všechny ve špatném stavu, nebo se dá najít něco na úrovni 6-7, co není oklouzané?
díky za tipy
 Re: Srbsko28.03.2017
Jsou tam všechny cestičky oklouzané. I kámoš to říkal
  Re: Srbsko29.03.2017
Da se tam najit spousta hezkych cest. Jista mira oklouzanosti bude v teto obtiznosti asi vsude (hlav
 Re: Srbsko30.03.2017
Cokoliv pod 9 a ma pohodlny pristup je tam vylesteny..


 Adam Ondra a Člověk v tísni27.03.2017
Zdar,
tohle by si možná zasloužilo větší pozornost. Osobně palec hora za prosociální aktivitu. Třeba se najde movitý sběratel:
https:

 Bouldry Jablonec27.03.2017
Čau lidi,
mam zvláštní dotaz na vás z JBC a okolí.
S přítelkyní teď začínáme objevovat bouldry v okolí a za posledních 14 dní sme 2x narazily na stříkačky a jehly povalující se různě schovaný po šutrech, bylo to na dvou různejch místech a ta
 Re: Bouldry Jablonec27.03.2017
Smažáčky jsem párkrát potkal okolo boulderů v Lidových sadech (u Liberce). Ale aby kolem sebe trousi
  Re: Bouldry Jablonec28.03.2017
Jablonecké paseky a Mšeno vzádu za přehradou, snad to byla jen náhoda :-/
   Re: Bouldry Jablonec28.03.2017
To se možná jeden nejmenovaný jablonecký lezec potřeboval posilnit před výkonem steroidy:-D
   Re: Bouldry Jablonec30.03.2017
"Vzadu za přehradou" myslíš v Břízkách u dopadu jak jsou ty šutry i s pár zajištěnejma ces
 Re: Bouldry Jablonec30.03.2017
Rozumim, ze to neni nic prijemnyho, ale v praxi se nemas moc ceho bat.

Ona je relativ
  Re: Bouldry Jablonec30.03.2017
Souhlasím jen částečně. Pokud jde o virus HIV, je pravda že ten toho moc nevydrží. Ovšem v případě t

 James27.03.2017
Ahoj, nevíte někdo jak je to s registrací českého oddílu u James? Nemáte s tím někdo zkušenost?
 Re: James27.03.2017
Neměl by s tím být problém; ostatně James má v Česku ne až tak málo členů, většinou jsou to sice Slo
 Re: James27.03.2017
Parádní reakce na znovuzvolení Bloudka :DD
  Re: James28.03.2017
Za parádní reakci bych považoval kandidovat na předsedu nebo protikandidáta najít.

 pták na Alabastrový27.03.2017
v JV stěně Alabastrový(sušky)hnízdí sova ,ale fakt veliká, tak tam nelezte
 Re: pták na Alabastrový27.03.2017
Tak to bude zřejmě výr velký;-)
 AN vytrvalost26.03.2017
Jak trenovat AN vytrvalost? Prosim odkaz na dobre clanky nebo konkretne (jde mi o pokrocilejsi pristup nez "lez dokud ti nenatece a pak lez dal, takze pocty serii, delka pauz atd). Na ruznych tr. prostredcich idealne (lano+bouldr +lista ano, kampus z
 Re: AN vytrvalost27.03.2017
Lano spis ne, ale boulder je na to idealni. Koukni treba na 4x4 kolecka. Je toho na netu mraky, vcet
 Re: AN vytrvalost28.03.2017
Pro tvoji úroveň žádný pokročilejší přístup neexistuje.
  Re: AN vytrvalost28.03.2017
Proč to píšeš?
   Re: AN vytrvalost28.03.2017
Protože jsem přesvědčen o tom, že lezec, který se takto musí ptát v anonymní diskuzi, zdaleka ještě
    Re: AN vytrvalost28.03.2017
Nebo je to treba lezec, kterej leze uz dlouho a bezne lezeni uz ho pres plato neprehoupne, tak se po
     Re: AN vytrvalost28.03.2017
Myslel jsem, že je to zřejmé. Na toto nic konkrétního poradit nejde. Nejedná se nikdy o jeden přesný
      Re: AN vytrvalost28.03.2017
No, jsi vážně vedle, protože to Verča doopravdy leze. Ale jak píše, věř si čemu chceš...
       Re: AN vytrvalost29.03.2017
No jak vidíš, nejsem sám, kdo si myslí, že něco není v pořádku. Viz komentář níže:

Mi
     Re: AN vytrvalost28.03.2017
:-) jasne, mam duvod si v podstate anonymne vymejslet na lezci o sve vykonnosti, to dava smysl. ver
      Re: AN vytrvalost29.03.2017
Mila verco :) pokud mas kolem sebe lidi teto vykonosti a nporadi ti je neco spatne :)

       Re: AN vytrvalost29.03.2017
Hele, ale pro AN je blbost delat neco s max intenzitou ne? Tim spis posilis maximalni silu (ktera sa
       Re: AN vytrvalost29.03.2017
Máš tam menší chybu. AN možná znamená anaerobní, ale ty popisuješ jen část. Opáčko E krytí "prá
        Re: AN vytrvalost29.03.2017
wow, diky, neco jsem vedela, ale neco novinka, kazdopadne hezky vycerpavajici. Snad jen jedna dalsi
         Re: AN vytrvalost30.03.2017
Tabata - to jako 20 sekund vis a 10 sekund odpočinek a 7 sérií?

AN visy dle Greshama:
      Re: AN vytrvalost29.03.2017
Holka holka, poradit ti ucelený systém by problém nebyl, individuálné tréninkový plán také ne, ale t
 Re: AN vytrvalost28.03.2017
Záleží taky dost na jaké jsi úrovní jestli lezeš tak do 9- UIAA tak nemá moc smysl dělat nějak speci
  Re: AN vytrvalost28.03.2017
Zapátrej....Mc Leod a Training for climbing.Vše najdeš.A "překvapivěů i Tefelner.Campusu se nez
   Re: AN vytrvalost28.03.2017
Ještě Latice training.
   Re: AN vytrvalost29.03.2017
Souhlasím, Kampus s použitím nohou je daleko efektivnější, páč se zapojuje daleko víc "core&quo
  Re: AN vytrvalost28.03.2017
A počet kroků v těch bouldrech? Jinak se nabízí otázka, kde tě jako replikanta vyrobili.
   Re: AN vytrvalost28.03.2017
Počtem kroků bych se neřídil.Spíš časem od začátku cvičení do vypnutí lezce vlivem selhání svalů...c
 Re: AN vytrvalost29.03.2017
Ahoj,měl jsem problem leta ten samy,a opravdu mi poradil kámoš co ma vylezeny dost 8aček,když tak mi
 Re: AN vytrvalost29.03.2017
Ahoj,měl jsem problem leta ten samy,a opravdu mi poradil kámoš co ma vylezeny dost 8aček,když tak mi
 Re: AN vytrvalost29.03.2017
Diky vsem, kteri poradili (jinak nez ze je "neco spatne" :-) )

 Německá dálnice 25.03.2017
Takže zanedlouho se bude po Německu jezdit do Jury mimo dalnice.
 Re: Německá dálnice 25.03.2017
na kole?
Kup si roční známku
  Re: Německá dálnice 25.03.2017
kdo by jezdil do jury, když u prahy máme srbsko !!!
   Re: Německá dálnice 25.03.2017
A vubec mnoho unikatnich skal!
 Re: Německá dálnice 25.03.2017
3 Eura na 10 dnů nemáš? Libí se mi na tom, že prasata s dieslama, kterí škodí všem, budou platit víc
  Re: Německá dálnice 25.03.2017
no, zrovna na dálnice bych to neřešil, jestli benzín nebo diesel, tam to znečištění ze stejně starýc
  Re: Německá dálnice 25.03.2017
Neprudič
  Re: Německá dálnice 25.03.2017
Ten Dým Ignoruj tlupa......
  Re: Německá dálnice 26.03.2017
No Němci se teda s benzíňákama vážně přetrhnou.I ty ekologu :D
  Re: Německá dálnice 26.03.2017
eského řidiče vlastnícího vůz Škoda Octavia, který splňuje ekologickou normu Euro 4 a má naftový mot
   Re: Německá dálnice 26.03.2017
Tak jste si nemeli kupovat ty zaprdene naftaky :D Mne bude stat rocni mitne 35e :D
    Re: Německá dálnice 26.03.2017
Me na 28 Eur, hec ;)
     Re: Německá dálnice 26.03.2017
bych se tou sekačkou na trávu moc nechlubil
      Re: Německá dálnice 26.03.2017
Ona ta sekacka ma vyssi vykon nez ty vase obstarozni diesely :). Akorat to nechce zaspat v dobe -des
       Re: Německá dálnice 27.03.2017
... njn ale zase žere 1,5x vice než ten disel...ekologická zátěž zhruba srovnatelná s naftou... Nizk
        Re: Německá dálnice 27.03.2017
naopak, nízký obsah znamená mnoho...a sice, že se motor po 150tis km rozpadne...
         Re: Německá dálnice 27.03.2017
To se nam tu seslo velkych odborniku :). Vse proto si obhajit ty sve stare herky.
1.6 mi pri
          Re: Německá dálnice 27.03.2017
Tak samozřejmě pohnul, že s přímím vstřikováním za zvýšenýho tlaku ta sekačka produkuje stejný pevný
           Re: Německá dálnice 27.03.2017
No ja mam 1.8 TFSI v Audi A5, ma to 170PS, muzete to povazovat za sekacku, ale myslim ze to docela p
            Re: Německá dálnice 28.03.2017
Hele sekačka je taková 1.0 TSi, 1,2 TSi, 1,4 TSi + MPi to sou šroty... 1,6 TDi a 1,9TDi jsou OK moto
             Re: Německá dálnice 28.03.2017
Někde psali,že majitelé Audi jsou na silnicích největší verbež.Nebezpečný,arogantní...prostě hnus.A
              Re: Německá dálnice 28.03.2017
Na Mercedes bych nedostal 5 let zaruku ;) A ukaz mi hezky Mercedes s dobrym kufrem, ve kterem se v n
              Re: Německá dálnice 28.03.2017
Nevim jak tam u vas, ale tady potkavam nejvic smejdu v Ackovem mercedesu a pak v tom hnusnem velkem
              Re: Německá dálnice 28.03.2017
A o kterych sekackach to vlastne mluvis ty jeden "nekde jsem slysel"? :)
             Re: Německá dálnice 28.03.2017
No vida a jsme u toho, za 1.6 platis 30 euro :).

Pro me nejhorsi v kolone cca 10 - 15
   Re: Německá dálnice 28.03.2017
Dvoulitr benzín EURO 3 roční 130, desetidení 25.
Dinosauři jsou pronásledováni, ačkoliv to c
 Re: Německá dálnice 26.03.2017
No vynechat dálnici v případě cesty do Francie nepůjde, ale do Jury to nebude bezpodmínečně nutné. N
 Re: Německá dálnice 26.03.2017
No a? Stejně do Jury v Německu jedeš hlavně mimo dálnice :D
 Re: Německá dálnice 27.03.2017
na obhajobu němců je nutno ovšem říci: oni si ale s tou pitomostí (dálničními poplatky) nezačali. dv
  Re: Německá dálnice 28.03.2017
Proste do Jury po starý a na průjezd si tu nálepku koupíš.Zase tak chudý nejsme a skupinky si to mez
 Re: Německá dálnice 27.03.2017
LPG a CNG snad zdarma, juchuuu :)

1   ...   237   238   239   240   241   242   243   244   245   246   247   248   249   250   251   252   253   254   255   256   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Hex
ahoj, kupuji dárek.
chtěl bych se zeptat na jistící prvky HEX-hexentriky - jestli to ještě lidi používají nebo už je to hodně retro.
nejvíc info jsem získal ze staré diskuze https://goo.gl/SQhd6b.
děkuji za vaše poznatky /ok
koumik15:30:48 29.03.2017
odpovědět 
 Re: Hex
Je to uzitecny v zimnich horach (hlavne na zule), ale ne nezbytne. Jinak v lete to lidi moc nepouzivaj, ale najdou se vyjimky. Pokud ten komu to kupujes leze v zime v Tatrach, tak se muzou hodit. Ale urcite bych bral ty se smyckou a ne s ocelovym lankem. Je to sto a jedno. Takze vlastne jedine tyhle, je to ale palka za kus duralu a smycku goo.gl/98BiIe Ja treba lezu v horach a dost i v zime a patrim mezi lidi, kteri je nepovazujou za nezbytne (v Alpach), takze je nevlastnim. V Tatrach ovsem skoro nelezu a kdyz jo, tak s kamosem co je ma a vzdycky je zakladame.
Radek15:55:43 29.03.2017
odpovědět 
 Re: Hex
Hexy mám od BD velikost 4-10 a velmi rád je používám. Friendy mám jen malé Kouby jednolanka 0,25 a 0,5. Plus sadu mosazných od RockEmpire a sadu základních duralových od RockEmpire. vK
16:01:01 29.03.2017
odpovědět 
 Re: Hex
Jeste dodavam, treba v Chamonix snad ani nepotkas nikoho s hexama (aspon teda z mistnaku), kazdej ma friendy a vklinence a max nejakou skobu do nouze. Asi to plyne z toho jak se tam leze. Cesty v uzkem pasu ledu a v mixu a jisti se friendy do spar okolo a srouby kdyz to dava smysl. Naopak kdyz dojdes do Tater se sadou friendu, tak se ti mistnaci zacnou vysmivat ze v zime je to k nicemu, pac vsechny spary jsou vysnezene a vymrzle, tak tech Friendu moc nezalozis, ale hex jo.
16:02:43 29.03.2017
odpovědět 
  Re: Hex
Kdyz v Samonicich potkas nekoho s hexama, tak je to na 99% britak. Ten jejich scottish winter mixed climbing jsou tatry z nocni mury a bez hexu by to snad ani neslo.
13:13:25 30.03.2017
odpovědět 
  Re: Hex
To by me zajimalo, kdo by tahl "nejakou skobu" a kladivo jen kvuli nouzi. Kdyz uz to chci tahnout, tak naplno.
Ja potkaval vsude lidi s hexama, nejvice DMM, pak Wild Country.
18:31:48 30.03.2017
odpovědět 
 Re: Hex
doplním, že můj favorit je zmiňované DMM a v sadě https://www.hanibal.cz/dmm-torque-nut-set-1-4-id12313. díky moc za vaše informace
koumik16:26:00 29.03.2017
odpovědět 
  Re: Hex
JJ, DMM asi nejlepší volba... čtverka mi už příjde dost velká... BD, jak mají ty lanka tak se to často vyzvoní, to samé Kouba.
17:13:16 29.03.2017
odpovědět 
   Re: Hex
No prave naopak.. jednicka je skoro k nicemu - velkej vklinenec, zdvojujici velkej vklinenec od wildcountry a dmm ... neb ten zaklad v aktivnim modu by bylo dooooost zoufaly.

4ka se da pouzit misto velkyho frienda nebo abalaku.
AdamP11:54:48 30.03.2017
odpovědět 
  Re: Hex
jj, DMM taky rád používám, hlavně jako přerostlý vklíněnce :)
d.21:06:39 29.03.2017
odpovědět 
 Re: Hex
Lezu již hodně dlouho a s hexy jsem před 35 lety začínal. To ale nic jiného nebylo.Dnes je to opravdu spíše retro nebo varianta pro začínajícího lezce co má hlouběji do kapsy. Asi je lepší věnovat jednoho frendíka než sadu hexů.
Libor.H.21:14:20 29.03.2017
odpovědět 
  Re: Hex
Hrubý nesouhlas s předřečníkem :) (Není to osobní, samozřejmě.) Bez ohledu na cokoliv dalšího, sada hexů je vždycky lepší než jeden frend, protože frend je jen jeden – založíš a už nic nemáš :)
Nicméně, i když jich má člověk stejně, nemyslím, že hexy jsou méněcenný, tím méně že by byly k ničemu. Lidi je moc nepoužívaj – podle mne – spíš proto, že je neznaj. Mají svoje přednosti i nevýhody a z toho vyplývající určení, takže jde o to, co a kde budoucí obdarovaný leze. Pokud leze těžký cesty v materiálu, kde jsou rovný pukliny (takovejch v Česku moc není, typicky třeba Yosemity), potřebuje frendy, protože je založí rychlejš a v rovným držej. Pokud leze klasiky v Jizerkách, na Bořni nebo v Tatrách, jsou hexy výborný – držej i v dost divnejch místech, kam frenda nedáš, a v zimě obzvlášť. Snesou i dost krutý zacházení (do frenda se moc mlátit nedá). A souhlas s tím, že stoprocentně lepší jsou ty se smyčkama, jiný bych nekupoval – takže ty DMM Torque Nuts jsou podle mne dobrá volba.
Poznámka: Osobně nedám dopustit na abalaky se smyčkama - Camp Tricam. Nechci je ale moc srovnávat vůči hexům, hexy používám málo právě proto, že mám plnou sadu trikamů, hexů pár.
Robert22:52:02 29.03.2017
odpovědět 
  Re: Hex
Mam naprostou odlisnou zkusenost. Takovy DMM ci Wild Country jsou v mnoha situacich k nezaplaceni. Moznosti zalozeni extremne siroke. Pro me vzdy jedno z nejtutovejsich jisteni.
Souhlas s Robertem, ze lide to moc neznaji a ma zkusenost je, ze casto zakladaji svuj nazor na nejakych starych blbych hexech na ocelovem lanku (u nas typicky Viamont nebo Kouba). Pak jsou prekvapeni, kdyz jim dam do ruky sadu DMM Torque a nakonec po nich sahaji stejne casto jako po vklinencich ci friendech (obe vlastnim od BD).
14:13:36 30.03.2017
odpovědět 
 Re: Hex
Ahoj. Lezu s hexama od DMM a mám je hodně rád. a to z těchto důvodů:
1) váha. Váží zhruba polovinu co friend stejné velikosti. Přitom je založíš v asi v 50% kde založíš friend, což není vůbec zlý. Někde dokonce hex pasuje i líp. (jak už kdosi psal výše, čím víc pravidelný spáry, tím víc ti poslouží friendy, čím víc členitý, tím víc fungujou hexy)
2) Hex se sice složitěji a déle zakládá, ale zase spíš poznáš, jestli fakt drží. Friendy jsou někdy v tomhle v nepravidelných spárách hodně zrádný (tváří se dobře, na trhání rukou zabírají, ale pak nevydrží)
3) Jak už někdo výše poznamenal, díky cinkání (které je opravdu krásně znělé :-)) poznáš, jestli se prvolezec hýbe a taky můžeš odhadovat vzdálenost.
4) Připomíná mi to zakládání bambulí na písku :-)

Pro úplnost jsem s nimi lezl jen lehčí cesty do 6 UIAA, v Bergelu i něco za sedm. Téměř vždy je ale kombinuju s friendama. V těžších cestách si už moc nedokážu představit, že bych zakládal hexa. Strašně by mě to vysílilo.
Pro ještě větší úplnost: není pravda že torque nut od DMM je jediný hex se smyčkou. Něco dělá i wild country, ale nevypadá to tak dobře. viz tady:
goo.gl/kdkCY8
goo.gl/xEz6z4
vašek k.07:10:38 30.03.2017
odpovědět 
  Re: Hex
Čekal jsem ostřejší reakci na můj text...Ale kluci mají pravdu. Každý používá co mu vyhovuje a každý na to musí přijít sám. Ale mi asi dvě sady hexů a abalaků leží skoro 20 let ve skříni a vůbec je nepoužívám. Navíc, ať jsem v kterémkoli terénu - Tatry, skály, Yosemity,Dolomity,Alpy... tak u pasu lezců kolem sebe už tyto vklíněnce nevidím skoro vůbec. Takže tady máš spoustu různých zkušeností a vybírej.....
Libor H.08:05:05 30.03.2017
odpovědět 
   Re: Hex
To ze nejsou moc videt neni rozhodujici. Hexy jsou dobrou volbou. V horach nejen na vychode urcite najdou uplatneni. A je vhodny i pro zacatecniky, pokud drzi pri zalozeni tak uz drzi o frendu se to neda u zacatecnika rict. Hexy dmm jsou lehke a cena je ok.
ROKO11:00:42 30.03.2017
odpovědět 
   Re: Hex
On mozna bude tvuj uhel pohledu dost zkreslenej v tom ze jsou:

normalni hexy


a pak jsou hexy od DMM


Normalni bych netahal, ty oldschool ani kdybych je dostal zadarmo, a asi ani ty moderni od BD nebo wildcountry. Na DMM nedam dopustit..
AdamP13:11:10 30.03.2017
odpovědět 
    Re: Hex
Přesně tak. DMM svoje hexy vymazlilo, co to šlo. S ostatníma hexama to má společnej jen ten nápad, uživatelsky jsou úplně jinde. Mohli bychom stále dokola psát jak se to projevuje, ale už to tu zaznělo několikrát...
vašek k.14:08:54 30.03.2017
odpovědět 
   Re: Hex
A zkusil si nekdy nejake jine nez ty 20 let stare?
14:14:58 30.03.2017
odpovědět 
 .....
Na lezenie klasik ktore obsahuju rozne pukliny sirsich tvarov sa celkom hodia. Sam som v poslednej dobe liezol par ciest v Rezi kde som si hovoril, ze keby som mal pri sebe hexy, tak to odistim daleko lahsie a lepsie. Su proste dobre ako velke vklinence.

Este mam rad abalaky (skusenosti mam zatial iba s tymi od Koubu) cela sada stoji tolko co jeden Kouba friend (a pol drahsieho BD/DMM :) a daju sa pouzivat aj ako friendy aj ako vklinence, pricom v zatecenej spare ci na zamrzlej skale drzia o dost lepsie ako friendy (v zimnych Tatrach som frienda snad ani nepouzil) a casto sa daju zalozit aj do roznych podivnych otvarajucich sa, malych ci nepravidelnych horizontalnych puklin, kde nic ine nezalozis (pokial nemas skobu). Jo, maly abalak mi uz hodne krat pocitovo "zachranil prdel" :)


Co by ma este dost zaujimalo - mate niekto zrovnanie abalakov od Kouby s Tricamy?
marek10:23:30 30.03.2017
odpovědět 
  Re: .....
Mam oboje.

Srovnavat se to neda. To by bylo jak srovnavat stary brutalne vojety Manty s novejma BD ultralightama.

Privetivost zakladani je uplne jinde. Kouby se lehce vyzvoni nebo je musim tak zaseknout, ze te druholezec nebude mit rad. Atd.

Zainvestuj do tricamu, litovat nebudes.

Kdyz nic jinyho porid malej ruzovej. Bez nej sem ochotnej lizt jedine na umelce.. kolikrat to bylo jediny jisteni delici me od podlahy nebo police uz ani nespocitam.
AdamP12:02:40 30.03.2017
odpovědět 
  Re: .....
založit tricam je asi stokrát pracnější proti koubovi, ale je hezčí (vyndavání OBOU už chce v zimě vysokou technickou). Takže sobě bych si ho nekoupil, ale ten malý s růžovou smycí udělá babě radost

Navíc je asi 3x dražší, takže nechat někde Koubu tolik nebolí

Výhoda tricamu oproti koubovi je prý, že se tak snadsno nevyzvoní jako kouba
12:05:36 30.03.2017
odpovědět 
   Re: .....
asi si jeden na skusku kupim, nech to porovnam.

so zakladanim abalakov nemam problem, pravda, neleziem ziadne silove cesty :) s ich vyzvonenim tiez nie - zvacsa sa mi ich podari dobre zaseknut a potom naopak drzia ako besne. moji spolulezci sa ich uz po mne nastastie naucili vyberat :D

ale to ja mam tak so vsetkymi istitkami - radsej i vklinenca trosku zaseknem, nech mam istotu ze drzi. ono to nakoniec vzdy i tak ide nejako vybrat :) pokial nejde o nejaku dlhu vicedelku, tie casove straty zasa az tak nevadia...
marek13:03:56 30.03.2017
odpovědět 
    Re: .....
Určitě si ho na zkoušku kup. Jak tak vidím, tak se nás tu pár docela shodne (neviděl jsem ty čerstvý komentáře, když jsem psal ten svůj).
Robert13:17:22 30.03.2017
odpovědět 
     Re: .....
Neshodnem se jen my tady...

Ja sem do nej puvodne sel protoze snad kazda moderni horo metodicka kniha i beletrie ho zminuje jako nadmiru uzitecnej kousek. Coz se mi potvrdilo hned na prvnim venceni.

Ten se proste uzije vzdycky, byt jako posledni zachrana neb vazi 29g.

No a pokud jeho zakladani nebudes nechavat jen jako posledni moznost, doporucim koupit jeste 1,5 + 2,5, ktery se zakladaj a vyndavaj mnohem prijemneji a jeste maji rozumnou vahu.

3,5, nebo vetsi pripadne celou sadu bych doporucil jen pokud lezes kapsovity sutry. IMHO dobry jen na zimni horsky vapno.
13:43:15 30.03.2017
odpovědět 
   Re: .....
Jak se ti dari zakladat kouby jednodussejc nez tricamy?

Mas poradne prositou, nebo samosmrstovackou obalenou smycku?

Jako kouby sem si i navohybal pro lepsi zakladani, ale stejne je to tezkej vopruz. Tricama zalozim relativne na pohodu, teda az na muj nejmensi - malej ruzovej, ale kdyz na ten prijde rada, tak bych nepohrd nicim a zazitek radeji vytesnim.
AdamP13:08:00 30.03.2017
odpovědět 
    Re: .....
vezmu to za drát a zastrčím/zatlačím, tricam musíš štelovat a třikrát mi vypadne, než si napočtvrté sedne (přepadne zobáčkem na bok, při štelování smyce celý vypadne, prsty se mi nevejdou ...)

vklíněnce, smyce, frendy - s tím si vystačím
14:47:20 30.03.2017
odpovědět 
     Re: .....
Při čtení toho popisu obtíží při zakládání mne napadá, jestli není pes zakopanej v tom, že používáš zbytečně malý velikosti. To by se to mohlo chovat tak, jak píšeš. Matně se mi i nějakej takovej zážitek vybavuje. Ale je to jen čistá spekulace.
Robert01:08:37 31.03.2017
odpovědět 
      Re: .....
no tak v tatrách jsou nejčastější spáry k jištění vel. 0,25 - 0,75 kouba frend, z toho vychází i velikost používaných abalaků
14:18:32 03.04.2017
odpovědět 
  Re: .....
Abalaky od Kouby s Tricamy si srovnávat troufnu, zkusil jsem oboje a naprosto souhlasím s AdamemP. Není mi vůbec jasný, jak může někdo vnímat zakládání těch s drátem (Kouba) jako pracnější – mně přijde jako velkej oser dost násilně ohýbat ten drát, smyčku ohneš jako nic. Použít ho jako pasivní jištění, čistě jako vklíněnec je taky mnohem jednodušší; a fakt se podstatně hůř vyzvoní, cokoliv s drátem (týká se i normálních vklíněnců) k tomu má sklony. Osobně mám trikamy (ne na písku, samozřejmě :)) jako základní mechanický prostředek sebezáchovy; a nejsem v mém okolí jediný. (Hlavně pro Libora H.: Ovšem, povšechně lezu lehký klasiky. V sedmičkách a vejš se s nima zjevně moc kouzlit nedá.)
Robert13:11:46 30.03.2017
odpovědět 
   Re: .....
... a do pětek/šestek si vystačíš se smycemi
14:49:30 30.03.2017
odpovědět 
    Re: .....
Cožeeee? Do pětek šestek si vystačíš snad sólo...
18:32:43 30.03.2017
odpovědět 
     Re: .....
letní tatry za 5-6 solo nepolezu. Ale na to, co jsem lezl by smyce prostě stačily
11:20:55 31.03.2017
odpovědět 
      Re: .....
piskarska technika zakladani je proste univerzalna ;)
marek16:50:02 31.03.2017
odpovědět 
 Re: Hex
K chvále hexů DMM přidám i poznámku, že jsou v eloxu hezké a frajersky zvoní. Což plní funkci dárku víc než frend. Koupil bych všechny čtyři
11:57:35 30.03.2017
odpovědět 
 Re: Hex
Ono to tu uz zaznelo, ale bylo by fakt fajn kdybychom vedeli, co dotycny leze? Leze jen trad cesty na skalkachresp. v letnich horach okolo 5 - 6 UIAA ? Pak asi bude hex od DMM velmi fajn vec. Ja treba lezu 5 - 6 na rozlez a nevadi mi delat odlezy, tak si vystacim s friendy, vklinaky a smycemi, pac kdyz nenajdu platz na zalozeni techto, tak nezoufam a lezu kus dal, on tam nekde nejakej bude. Pokud ale mas nutkani zakladat kazde 3m, tak obcas hold toho hexa vyuzijes. No a pokud leze 7/7+ a vic, tak dost casto by zakladani hexu uz byl docela opruz pokud tam teda nema silenou prevahu (to by ale lezl uz fakt na sportovkach prasky za 9 aby mel prevahu v trad 8- nebo tak nejak...). Kdyz lezu neco takovyho, tak se mi fakt nechce srat s hexem (vetsinou ani s tim vklinakem ne) a radsi mam pestrejsi sortiment friendu a usetrim si cas a lezu dal, kde pak dam treba fakt tutoveho frienda. Kdybych nekde v mirne previslem miste steloval jednou rukou hex a druhou drzel listu, tak to tam asi spis driv poslu nez ho zalozim...
15:26:55 30.03.2017
odpovědět 
  Re: Hex
No už se pohybujem v hodně teoretických rovinách, ale pokud jsem někde, kde by potenciálně šel založit hex, tak většinou nebudu nucen držet lištu, ale budu spokojeně viset za žábu nebo pěst. Nicméně souhlasím s tebou, že hexy nad 7 uiaa a víc už asi nebudou mít moc uplatnění. Na druhou stranu I osmičkový dýlky můžou mít šestkový místa, kde můžu ušetřit friend, který se mi bude hodit výše (či jsem ho nechal níže). No a proč si nevzít o frienda navíc místo hexu? Protože hex je lehčí...je to dilema, který si musí každý vyřešit sám podle svých preferencí stejně jako dilema samý dvouosy vs. dvouosy + omegapacific
vašek k.17:51:29 30.03.2017
odpovědět 
  Re: Hex
Záleží kde by ty čísla lezl. Na horách založíš v pohodě hexa i v 8, je tam většinou obtíž jinde než v převisech. Pro budování bytelnýho štandu je taky výbornej.
18:35:13 30.03.2017
odpovědět 
  Re: Hex
Kde jsem lez v Alpách (a v Tatrách už je taky ten trend), tam bych víceméně v cestách nad 7+ vystačil s presy

ale do hor nejedu lézt sportovky - to radší polezu šestku po svém
11:24:57 31.03.2017
odpovědět 
   Re: Hex
No, nevim jak v Tatrach, ale v Alpach to zalezi od oblasti a i od cesty. Treba na Furce najdes plasirove lajny za 5c (5a obl) kde nevystacis ani s 15ti preskama a hned vedle toho je prask za 7a (6b obl) kde najdes krom nytu na standech tak max dalsi 2 - 3 na delku.
Radek11:51:12 31.03.2017
odpovědět 
 Foto dne:
Korno
Dnešní vedro ve skalách
 Databáze cest:
Všechny cesty (192453)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ralf Half 7- Frankenjura
Cpt. Gips 8- Frankenjura
AW III Gebiet Der Steine
AW II Pfaffenstein
Pfeilerweg I Pfaffenstein
Nově komentované:
Tahání za nitky 6+ Srbsko
Vpravo Od Hranické 6+ Helfštýn
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: paradocs | Re: žvanil | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (41)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (7)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Nové Lezečky Evolv Phantom Pro vel. 44 | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1172 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1290 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1469 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1438 
 Neřeším to – lezu vše 
 1141 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi