Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej Slovenské průvodce
SP Krakov (03.07) SP Chamonix (10.07) MS juniorů (18.07)
Cesty: 1.Šindel 13081 2.Votoček 12500 3.Štípek 11869 Bouldry: 1.Trojan 11250 2.Novák 11075 3.Pochman 11075 Hory: 1.Sejbal 8251 2.Skopec 7086 3.Groš 6542
SP Innsbruck (17.06) M Rakouska paralezení (07.06) SP Praha (04.06)
Kontakt
🏠 Domů Diskuse Inzerce Fotky Cesty Žebříček Průvodce Mapy Deníčky 👤 Přihlásit 📝 Registrace 🇨🇿 Česky ✓ 🇬🇧 English Proč slováci používaj zkratky?? 11.02.2015 proč slováci používaj ty věčný světácky znějící zkratky kř. jmen typu stano, tono, tony, mišo, robo, lubo...
(nějaká inspirace z laco, fero, apod?)
Nenavážim se, jen jsem tenhle kolorit nepochopil a už párkrát mě to zarazilo
  Re: Proč slováci používaj zkratky?? 11.02.2015 Francouzi zas náhodně vyberou jednu slabiku a tu zdvojí.
  Re: Proč slováci používaj zkratky?? 11.02.2015 amíci zas používaj iniciály,
Pídžej, Sídžej, Dýdžej, ...
    Chytrý dotaz 11.02.2015 A my Janovi říkáme Honza, Jakubovi Kuba, Václavovi Vašek, několika různým ...slavům Slávek, atd, atd
      Re: Chytrý dotaz 11.02.2015 1. Domáce mená kratšie od oficiálnych krstných mien máte tiež. U nás mužské obykle končia na O a žen
        Re: Chytrý dotaz 12.02.2015 Jak nemám Slováky rád (sorry, omlouvám se, nemohu za to, vím, že všichni špatní nejsou), tak za ten
        Re: Chytrý dotaz 13.02.2015 Dobrá odpověď!
  Re: Proč slováci používaj zkratky?? 12.02.2015 fero je jednoznačně doklad o jejich vzdělanosti - už odmala vědí který chemický prvek je pro ně nejd
Bouldermatka 11.02.2015 Zdravím,
mohl by mi prosím někdo zasvěcenější poradit s výběrem bouldermatky? Přemýšlím o Ocún Moowalk. Dobrá cena i variabilita. Popřípadě může někdo něco doporučit v této cenové relaci? Lezu ty bouldry spíš na pohodu, ale raději bych pod sebou ně
  Re: Bouldermatka 11.02.2015 Řešil sem to loni a vyřešil stejně, ku své plné spokojenosti.
  Re: Bouldermatka 11.02.2015 Ocůn Moonwalk je nejlepší volba. Mám Beal a stejně radši boldruju na kamošově OM. Že to je považovan
  Re: Bouldermatka 11.02.2015 Podporuju Moonwalk -univerzalni dobra volba!!
  Re: Bouldermatka 17.02.2015 Měl jsem Moonwalk, ale často boulduju sám a několikrát jsem ji přeskočil, tak jsem volil druhou Incu
Kolikrát týdně lézt pro progres? 10.02.2015 Ahoj, je mi 40, lezu obvykle 1x týdně a moje hranice je 6-. Lezení pro mě není koníček č.1, ale i tak si myslím, že mám na víc. Pokud se mi podaří jít víckrát v týdnu, vidím zlepšení, větší jistotu, víc síly. Pokud bych se chtěl dostat "jen" na
  Re: Kolikrát týdně lézt pro progres? 10.02.2015 Myslím si, že na posun o takový nic, ti bude stačit tvá dosavadní docházka...za pár lezeckých dní to
  Re: Kolikrát týdně lézt pro progres? 10.02.2015 Na zacatku to je asi jedno...2x tydne je optimalni, ale da se zlepsovat i pri tehle frekvenci (z 6te
    Re: Kolikrát týdně lézt pro progres? 11.02.2015 A co Tvoje celková kondice?
Proč se ptám:
Jsi čtyřicátník sportovec s postavou do V, b
  Re: Kolikrát týdně lézt pro progres? 11.02.2015 Baví tě to lezení, nebo chceš jen vylézt 6+? :-) Jestli tě baví, tak lez, co hrdlo ráčí a posuneš se
  Re: Kolikrát týdně lézt pro progres? 11.02.2015 na šestky stačí lízt jednou za dva měsíce ;-)
Základ je lízt co nejvíc a neuspěchat vývoj šla
    Re: Kolikrát týdně lézt pro progres? 11.02.2015 Jednou za dva mesice ti to staci, kdyz lezes normalne 7. Tohle ale evidentne ten pripad neni. Navic
    reálná fyzička obyvatelstva 11.02.2015 Trochu přehnané, znám normálně stavěné lidi, co nikdy šestku nepřelezli, i sportovce. Nesportovce, k
      Re: reálná fyzička obyvatelstva 11.02.2015 Tady s tebou nesouhlasím. Řada aktivit, které jsi vyjmenoval, opravdu potřebuje kombinaci pohybu a u
  Re: Kolikrát týdně lézt pro progres? 11.02.2015 Pokud jde o kondici, tu mám na svůj věk asi slušnou. 10km za 45minut, 1/2 maraton za 1:45. Nadváhu n
    Re: Kolikrát týdně lézt pro progres? 11.02.2015 Ano, teď jsi to vystihl úplně přesně. Jediné, co ti v lezení chybí, je cit. A teď to neber nijak špa
      Re: Kolikrát týdně lézt pro progres? 11.02.2015 Jasne ze to naucit jde, prelejzanim ruznych problemu si proste osvojis pohybovy vzorce pro ruzny sit
        Re: Kolikrát týdně lézt pro progres? 12.02.2015 To je pravda tak napůl. Uvedené ti umožní vykonávat činnost, tedy v tomto případě různé kroky a pohy
    Re: Kolikrát týdně lézt pro progres? 11.02.2015 z mych zacatku muzu rict, ze lezenim na prklizce na lane 2x tydne jsem se z nelezce dostal za rok na
  Re: Kolikrát týdně lézt pro progres? 11.02.2015 Jestli chceš mít lepší pocit z lezení šestek, mít rezervu a vědět, že na skále budeš mít větší šanci
    Re: Kolikrát týdně lézt pro progres? 11.02.2015 Myslím, že jsi to vystihl docela přesně, já jako senior beru stěnu jako údržbu a zábavu přes zimu, l
      Re: Kolikrát týdně lézt pro progres? 16.02.2015 Hele,je mi přes 40 a řekněme,že třeba svůj číselný potenciál bych za čas viděl někde blízko 8b+ venk
Nejdelší skalní cesta v ČR? 09.02.2015 Ahoj, zajímalo by mě jaká je nejdelší skalní cesta v ČR. Ví někdo? Google mi na to příliš mnoho neřekl... Díky moc! V.
  Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 09.02.2015 Tipnul bych si traverz Křížové Stěny ve Sv.Janu p. Skalou.
    Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 09.02.2015 Asi ano, ale už je to pár desetiletí zakázané kvůli absolutnímu zákazu střední části cesty.
      Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 09.02.2015 A jaká je prosím délka? Tuze zajímavá otázka. Dále tedy, nejdelší "nezakázaná" cesta?
        Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 09.02.2015 Tipnul bych, že nejdelší cesty budou na Bořni.
          Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 09.02.2015 není náhodou něco dlouhýho třeba na Mařence, nebo tam někde?
          Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 09.02.2015 taky bych tipoval Bořeň, je tam pilíř kterej má tři dýlky.....
      Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 09.02.2015 No a co? Já myslel, že je v pořádku lézt někam, kde se to nesmí. Přeci se nemůžeš nechat omezovat oc
        Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 10.02.2015 Aaaa, panacek se presunul z diskuze o lavinovem nestesti..
  Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 09.02.2015 mezi těmi zakázanými by se možná našlo i něco v Krkonoších
Nějaké traverzy bych nepoč
    Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 09.02.2015 Tak to by mě také zajímalo, která je u nás nejdelší skalní cesta a nejvšší skalní stěna. Co nějaký
      Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 09.02.2015 Hodně dlouhý je i traverz IV. masivu v Řeži, na jméno si nevzpomenu - odhaduji čtyři - pět délek.
      Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 09.02.2015 Nejdelší na Bořni bude nejspíš Východní hřebenovka a z těch "normálních" cest asi Stará na
        Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 09.02.2015 Plškův výstup ze dna Macochy (7 délek) má cca 260 lezeckých metrů. Zcela jistě předčí i nejdelší výs
          Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 09.02.2015 neumím počítat, 8-9 délek, dle toho, co se dá spojit...
            Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 11.02.2015 neumis no
            Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 11.02.2015 Macocha pěkné a co doporučuješ dlouhého na té Pálavě?
              Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 11.02.2015 Pozdni sber 2014.
              Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 11.02.2015 No cesta přes špunt má myslím 4 délky, i když samo kratsí, celkem tak 90m?
Nebo Středem plotn
        Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 11.02.2015 Jak píše Kuba, mezi nejdelšími třeba cesty na Bílé skále naproti Mařence mají přes 100 m. Nejmíň jed
          Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 11.02.2015 Milenci nemaj 90m, ale 108 a některý cesty na ně jsou jistě delší než 100m a nějaký 100 metrovky by
    Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 10.02.2015 Mohl bys prosím hodit nějaké bližší info k lezení v Krkonoších? Je mi jasné že to bude nejspíš zakáz
      Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 10.02.2015 Zajímavý terény jsou ve sněžnejch jamách - jsou tam terény vhodné na léto i na zimu.
      Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 10.02.2015 Napsal jsem to, protože tam jsou, ale absolutní výšku nevím, protože to je stoprocentně v 1.zóně. A
        Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 10.02.2015 Jojo, slyšela jsem právě že v Polsku to má být snad legální, ale nedá se to nikde moc ověřit...
      Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 10.02.2015 Lezení v Krkonoších je opravdu až na drobné výjimky zakázané. Leze se tam stejně:
Kra
        Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 10.02.2015 Nektery ty mensi skalky, treba Sokoliky, nejsou ani moc mensi. Na Sokolikach jde najit i par 3 - 4 d
          Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 11.02.2015 Sokoliki jdou z Krkonoš dost daleko přes údolí, ty už patří do oblasti Rudawa nebo kýho výra se to j
        Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 15.02.2015 Parádní přehled, díky moc!
  Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 10.02.2015 Hřeben na Suškách. Sice se to nedá považovat přímo za cestu, ale v průvodci to je.
  Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 10.02.2015 Díky moc za hodnotné odpovědi!
  Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 10.02.2015 Pilíř v soutěsce Džbán v Šárce má taky něco pod 100 metrů a hřeben Dívčího skoku z údolí, nebo celá
    Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 10.02.2015 si myslím, že nějaká spára v Ádru, i když má třeba jen jednu dýlku, se může tomu kdo ji leze na vos
      Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 10.02.2015 :-) tak tak. Pocit že lezu ohromnou štreku a při pohledu dolů to byly zatím odlezené dva metry... A
        Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 10.02.2015 Hlína: to mě napadá eště Bigwall na Presidenta v Labáku :D
          Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 10.02.2015 Šarka... napiš mejl
    Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 11.02.2015 K tý Divoký Šárce, Pilíř nebude zas tak dlouhej, vejška cca 60m, pár kliček, ale lezení to je. Slaňo
      Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 11.02.2015 tak co vyhrálo - hřeben Sušek, nebo Macocha?
        Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 11.02.2015 Jsem nakloněn věřit tomu, že (nehledě na různé traverzy a hřebenovky) budou nejdelší cesty buď v Mac
          Re: Nejdelší skalní cesta v ČR? 16.02.2015 a teď která z těch cest má nějakou rozumnou obtížnost, není v rozbitém terénu a je na skále, kde se
Lezení Irkutsk (Rusko) 06.02.2015 Ahoj, víte někdo o nějakých lezeckých oblastech nedaleko ruského města Irkutsk resp. v okolí Bajkalského jezera. Díky za typy a doporučení.
Boty/mačky 06.02.2015 zdravím, prosím Vás jak mají sedět boty na alpinismus (turistika, lehčí ledovcové lezení)
Mají sedět přesně jako třeba lezečky? Nebo menší vůle nevadí ?
  Re: Boty/mačky 06.02.2015 Tak si predstav, ze slapes v lezeckach cely den ve snehu. Znicis si nohy a pokud mas boty moc tesny,
    Re: Boty/mačky 06.02.2015 Díky za odpověď. Pomohla.
      Re: Boty/mačky 06.02.2015 Jj, pata nesmí do kopce "šmrdlat" a při chůzi z kopce se prsty nesmí dotýkat špičky (slezo
Párátko 06.02.2015 Takovýto skvos objeviti v české zemi středočeské, nevylezený, nezmatlaný, neocvočkovaný v 21. století...nemožno!
  Re: Párátko 06.02.2015 Z párátka bude nádherný výhled na meandr. Teď už ho jen najít a to nebude lehké.
    Re: Párátko 06.02.2015 A davat bacha, aby se pri kontaktu nerozpadlo.
      Re: Párátko 06.02.2015 sorry, možná fotka zkresluje, ale z tohohle pohledu bych se o to radši ani neopřel :D
      Re: Párátko 07.02.2015 Ač to na fotce nevypadá ,tak věž je z velmi tvrdé a kvalitní skály prorostlé křemenem -určitě nespad
        Re: Párátko 07.02.2015 Coz o to, tvrdou skalu bych cekal, ale moc to teda nebudi dojem celkove kompaktnosti.
  Re: Párátko 06.02.2015 Ja tam teda vidim jeden hak a vrcholovku, takze bych se moc nerozplyval...
    Re: Párátko 06.02.2015 Kdo myslíš, že tam dal slaňák?
  Re: Párátko 06.02.2015 Párátka je mi líto. Když na něj budou lozit pořád nějací vohnouti tak se brzo skutálí do údolí... :-
    Re: Párátko 07.02.2015 U tohoto objektu bych se lezeckeho zajmu fakt nebal :D. Tak zoufali nejsme ani v nasich, na lepsi sk
  Re: Párátko 07.02.2015 Krása, koukali jsme na to z vyhlídky a je to dominanta svahu. Už dnes to měli fotografové nadšenci v
rockstars.cz 04.02.2015 Zdarec, mate nekdo informace jak to vypada s webem rockstars.cz? Nekolik let uz tam sviti ze se maka na novem webu a konceptu, ale porad nic. Zajima me to ciste ze zvedavosti.
anketa 04.02.2015 Dnešní anketa nemá chybu :)
  Re: anketa 05.02.2015 Dik za info, malem jsem to prehlidnul...a co jsi dal?
  Re: anketa 06.02.2015 Hlavně aby někdo zas nezmanipuloval počty hlasů!
1
...
375
376
377
378
379
380
381
382
383
384
385
386
387
388
389
390
391
392
393
394
...
2263
Proč slováci používaj zkratky?? proč slováci používaj ty věčný světácky znějící zkratky kř. jmen typu stano, tono, tony, mišo, robo, lubo...
(nějaká inspirace z laco, fero, apod?)
Nenavážim se, jen jsem tenhle kolorit nepochopil a už párkrát mě to zarazilo jestli je to jako pokus o to bejt víc světovej a se standou, lubošem, tondou, atp si přijdou příliš banální.
?
Alias 15:01:42 11.02.2015odpovědět
  Re: Proč slováci používaj zkratky?? Francouzi zas náhodně vyberou jednu slabiku a tu zdvojí. pbla4024 15:36:25 11.02.2015odpovědět
  Re: Proč slováci používaj zkratky?? amíci zas používaj iniciály,
Pídžej, Sídžej, Dýdžej, ... dežo 15:50:19 11.02.2015odpovědět
    Chytrý dotaz A my Janovi říkáme Honza, Jakubovi Kuba, Václavovi Vašek, několika různým ...slavům Slávek, atd, atd. Kuba Turek 16:37:32 11.02.2015odpovědět
      Re: Chytrý dotaz 1. Domáce mená kratšie od oficiálnych krstných mien máte tiež. U nás mužské obykle končia na O a ženské na A. Aspoň keď niekto povie, že príde Vlasta, nemusím rozmýšľať, či je to muž alebo žena.
2. Povedal by som, že čeština skracuje viac než slovenčina, aj dvojjazyčné návody atď. sú v češtine kratšie.
3. Ja zase nechápem skracovanie a zámerné komolenie oficiálnych miestopisných názvov. A že sa to tu nimi hemží. Možno je to snaha šetriť čas a priestor. Pochopiteľné v prípade viacslovných názvov - skoro každý vysloví radšej "Brnčalka" než "býválá Brnčalova chata dnes nesúca názov Chata pri Zelenom plese". Horšie je to pri jednoslovných názvoch, nezdá sa vám, že tie familiárne označenia Petráč, Fontáč atď. pôsobia trochu hanlivo či dehonestujúco? Je to podľa vzoru sráč? Nezabíja sa tým genius loci? Asi ide len o frajerinu - veď načo by niekto "skracoval" Srbsko na Srbárnu. shatterhand 20:21:49 11.02.2015odpovědět
        Re: Chytrý dotaz Jak nemám Slováky rád (sorry, omlouvám se, nemohu za to, vím, že všichni špatní nejsou), tak za ten tvůj příspěvek palec nahoru. Trefil jsi hřebík přímo na hlavičku... 00:27:45 12.02.2015odpovědět
        Re: Chytrý dotaz Dobrá odpověď! Ondřej 10:27:00 13.02.2015odpovědět
  Re: Proč slováci používaj zkratky?? fero je jednoznačně doklad o jejich vzdělanosti - už odmala vědí který chemický prvek je pro ně nejdůležitější - pak už se jen naučí ho získávat s vynaložením minimální energie a mají doživotně vystaráno !!! 20:56:51 12.02.2015odpovědět
Reklama:
Foto dne:
Databáze cest:
Nově v diskusi:
Nové komentáře:
Kde to vře:
Nově v inzerci:
Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
Návody:
Partneři: