LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Solidní vrstva mechu pohnojená dávkou strachu ve výlezu na vrchol udrží všechno.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 8251
2.Skopec 7086
3.Groš 6542

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231358 cest
Nové přelezy:
Královna O 7C
La piada d 7C
Pozdrav z Xc/XIa
Kontraband Xa
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Lezec-shop.cz - Štěchovice
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 II.jakost25.05.2011
Chci se zeptat, co je myšleno,když v obchodě nabízejí lano II.jakosti? V jedné firmě se blíží výprodej a tam budou prodávat tato lana.Díky za odpověď.
 Re: II.jakost25.05.2011
...no pokud to plánuješ použít jako šňůru na prádlo...
 Re: II.jakost27.05.2011
u helem to je tak že mají kosmetické vady - jako promáčklá odřená. Takže u lana si představuju blbě
  Re: II.jakost27.05.2011
Zpravidla se jedná třeba o špinavý oplet. Funkčnost rozjpdně není nijak omezena, o bezpečnosti nemlu
  Re: II.jakost30.05.2011
promáčklá helma mi jako kosmetická vada zrovna nepřijde.
 Re: II.jakost30.05.2011
zpravidla poškozený (prodřený) igelitový obal, lano rozbalené apod.

na dobírku bych t
  Re: II.jakost30.05.2011
Lano jako druhá jakost neexistuje!!! Pokud se lano zašpinilo nebo jinak vizuálně poškodilo, tak je o
   Re: II.jakost30.05.2011
samozřejmě. 2. jakost je pitomost, může být "sleva z důvodu poškození obalu", patrně tím,

 Přivýšina25.05.2011
Ahoj. Nevíte někdo, kde se lze dopátrat popisu cest na Čtvrtkovu vyhlídku? Díky

 Pevnost popruhu24.05.2011
Ahoj. Jak je to s pevností PAD popruhů a proč se uvádí v jednotce daN? Něco jsem vyčetl, ovšem vůbec mi nedává smysl, proč má např. popruh 19mm deklarovanou pevnost 1600daN, když šitá smyce 20mm z PAD má pevnost 22kN? Matroš je přece stejný. Jde mi o to,
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
Možná proto, že u šité smyce je těch 22kN měřeno na napnutém oku (dva prameny), zatímco na metrážové
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
A proč někdo uvádí daN místo kN? Protože daN zhruba odpovídají kg.
 Re: Pevnost popruhu25.05.2011
To že má popruh 19 mm pevnost 1600 daN kN a šitka 20 mm pevnost 2200 daN mi smysl dává. Popruh je du
 Re: Pevnost popruhu25.05.2011
štanduj na svym lane, ktere si do standu uvazes lodakem a delku si muzes serizovat takrka s milimetr
  Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Ehm, štandy si většinou zřizuješ, např. ze skob, friendů, vklíněnců ... to mi vysvětli, jak chceš št
   Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Ehm, nedalo by se to lano pouzit misto smyce? Ehm, ciste teoreticky, ehm, bez ohledu na prehlednost,
    Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Mohu poprosit o osvětu, jak udělat z lana bez smyce na dvou bodech štand, kterej bude praktičtější n
   Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Dolezes, udelas stand (lhostejno, zda ze skob, smyci, frendu, borhaku, nytu..), k tomu pripnes lodak
    Re: Pevnost popruhu25.05.2011
holt ten dotycny asi nikdy stand nedelal :-)
 Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Jeste me napada tohle: rekneme ze to ma (treba v pripade 3 pruhu plosarny) pevnost 2200, ale pokud t
  Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Pokud to ma jako popruh 2200 a ty to svazes do smyce , tak smyce bude mit spis vic nez 2200 (je nadv
   Re: Pevnost popruhu25.05.2011
UPLNE stejny popruh sesity a volny. Na sesite smyci na visacce 22kN, na civce 15 kN.

    Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Když budeš číst pozorně, truhlíku, nebo budeš přemýšlet, lehce zjistíš, že sešitej popruh je popruh
     Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Dobrá, klesnu na Tvou uroven - Ty ses ale mamlas, co to placas za nesmysly - 2x 15 kN? Ta smyce je p
      Re: Pevnost popruhu25.05.2011
pánové, popruhy se zkouší na dynamickou a statickou pevnost.Proto jiné označení.Dynamická označení d
       Re: Pevnost popruhu25.05.2011
"popruhy se zkouší na dynamickou a statickou pevnost" - velmi zajímavé! Žil jsem v domnění
        Re: Pevnost popruhu25.05.2011
P.S. Přesně řečeno, Schubert mluví o jedné zkoušce (statické) v rámci jedné normy; samozřejmě, že je
       Re: Pevnost popruhu25.05.2011
To je teda pěkná blbost.
kN je kilonewton a daN je dekanewton.
Třeba Beal udává pevnos
      Re: Pevnost popruhu25.05.2011
Tak nic, truhlíku. Jestli nechápeš, že dva prameny (nebo dvě smyce) unesou víc než jeden pramen, je
       Re: Pevnost popruhu26.05.2011
pletes si hrusky s jabkama.
 Re: Pevnost popruhu26.05.2011
na tenhle problem by ti mohl pomoct novy bazmek od edelridu. :)
  Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Musím se přiznat, že mi tenhle výrobek jako uplný terno nepřijde, protože ve srovnání s klasickým &q
   Re: Pevnost popruhu26.05.2011
1) problem, o kterem tu mluvime - tedy filipuv - to resi
2) mel bys vyhodit pocitac a zacit p
    Re: Pevnost popruhu26.05.2011
To Pavelk: už se na to nemůžu koukat jak tu lidem motáš hlavy - píšeš tu o truhlíkách, o sčítání pra
     Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Měl bys udělat pokus - vem nit a mincíř. Dej nit na jednoducho do karabiny a táhni za mincíř, zapam
      Re: Pevnost popruhu26.05.2011
to se mi dost nezdá: představ si jeden pramen lana, na kterej se pověsíš -působící síla je 100%, pok
       Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Právě že ve dvou pramenech je 50% i v tom ohybu. 100% je síla působí na ukotvení. Síla je vektor. As
        Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Doporucuju pocist si neco o tom
         Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Omluvam se spatny odkaz
         Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Omluvam se spatny odkaz
       Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Připouštím, že je to trochu neintuitivní, proto ta plamenná diskuse. Nuže pokus: špagát o hmotnosti
        Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Přesně tak. A teď si představ, že ten špagát, na kterej na jednom konci působí 22kN (v místě závěsu)
     Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Zastav se na první pumpě (to bude rychlejší a jednodušší, než honit jeřábníky) a mrkni na štítek od
    Re: Pevnost popruhu26.05.2011
@ sara:

1) Pokud má Filip problém s příliš velkým úhlem, tak jak mu pomůže 110 cm dlo
     Re: Pevnost popruhu27.05.2011
Pavlek a co takhle napsat že na dvojto neznamená upevnění "O" ale "U" pak je to
      Re: Pevnost popruhu27.05.2011
Ale to je uplně to samý. Když je to do O, tak je to taky nadvojito a výsledná pevnost je taky dvojit
       Re: Pevnost popruhu27.05.2011
Přesně tak, je jedno, jestli je to O nebo U, ten popruh je nadvojito. Nevím, jakej typ popruhů přesn
        Re: Pevnost popruhu28.05.2011
...no konečně! konečně tu někdo po týdnu napsal chudákovi Filipovi že je to jedno ! Neřeš to a lez a
         Re: Pevnost popruhu28.05.2011
Tak to pozor! "O" a "U" není jedno, to jsou dvě rozdílné věci, zatímco pří "
          Re: Pevnost popruhu29.05.2011
Ach jo... Slibuju, že píšu fak naposledy:)
Nehádám se o svou pravdu, jestli sis nevšim, jen j
          Re: Pevnost popruhu30.05.2011
Popruh najednoducho = 100 % nosnost. Popruh do "U" (zanedbána ztáta pevnosti v upnutí) = 2

 Pevnost popruhu24.05.2011
Ahoj. Jak je to s pevností PAD popruhů a proč se uvádí v jednotce daN? Něco jsem vyčetl, ovšem vůbec mi nedává smysl, proč má např. popruh 19mm deklarovanou pevnost 1600daN, když šitá smyce 20mm z PAD má pevnost 22kN? Matroš je přece stejný. Jde mi o to,
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
Šitá smyce je pevnější, protože vždycky zatěžuješ 2 popruhy a ne jeden.
5,5 kN je víc než dos
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
obecně se za pevnost udává nějaká mez, pod kterou nejde méně než X procent zkoušených vzorků. materi
 Re: Pevnost popruhu24.05.2011
Jenom k tomu štandu. Proč neděláš štandy z lana? Přijde mi to mnohem praktičtější.
  Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Mohu poprosit o osvětu, jak udělat z lana bez smyce na dvou bodech štand, kterej bude praktičtější n
   Re: Pevnost popruhu26.05.2011
Je to asi blbost popisovat to tu v diskusi. Velmi zkráceně: loďák do karbiny (na jednom konci ty, na
    Re: Pevnost popruhu27.05.2011
Díky, jasný.

 lezení na hradbách v Olomouci24.05.2011
ahoj,nevíte někdo jak je to s vyborhákovanýma cestama v Olomouci ve výpadu???jaké jsou zhruba obtížnosti?.dík
 Re: lezení na hradbách v Olomouci26.05.2011
Na vetsine cest je to napsane. Nebo aspon bylo. Je tam tusim nejaka 4ka a 7ky

 Lezeni na Istrii24.05.2011
Ahoj, radi by sme v červenci vyrazili na Istriu a spojili to s lezenim. Nedari se mi najit adne konkretne informace nebo pruvodce. Dekuji za akukolvek radu :) Lucia
 Re: Lezeni na Istrii24.05.2011
Zdravim na istrii existuje průvodce.Mají ho tušim v Koperu v knihkupectví. Přikládám odkaz na vydava
  Re: Lezeni na Istrii24.05.2011
Na Istrii je celkem hafo oblasti, doporucuju aspon zakladni info dle
 Re: Lezeni na Istrii26.05.2011
Záleží co lezeš.
Pokud cesty okolo 7a-7b, tak doporučuju Limski kanal. Kratší cesty s pěkným

 Nějak se nám to rozpadá24.05.2011
V Českém ráji spadlo 200 tun skály. Jedná se o část skalního bloku velikonoční věže.

ht

 Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
Jak je to se zajištěním na Richter Weg na Stadelwand a Stadelwandgrat a Akademiker v Höllentalu? Můžou si na to troufnout i slabší lezci? Případně můžete mi poradit jinou podobnou cestu tak za tři a pokud možno zajištěnou?
Díky

Mařa
 Re: Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
Kromě expresek si vezmi základní sadu vklíněnců a pár smyček. Pokud lezeš na skalách 4-5, tak Richte
 Re: Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
Nám stačily exrpresky. Některé místa byly fakt za 5, ale velmi dobře odjištěné. Lezl jsem to 2x a jd
  Re: Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
V tom bych oponoval. Jen o něco těžší čtyřka až lehčí pětka je pouze Richterova plotna. Jinak je to
   Re: Stadelwandgrat a Akademiker 24.05.2011
Nevím co je Richterova plotna? To je ten traverz v horní části cesty? Kousek nad ním je i na skále n
    Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
Koukni třeba na Bergsteigen nebo v nejhorším i na HD :-) Richterův kout 4 UIAA je ten jediný opravdo
     Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
A doporučili byste mi ještě nějaké jiné další lehké a odjištěné cesty v oblasti jako např. Stadelwan
      Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
Já byl na Akademikeru s přítelkyní, leze 4ky 5ky a dala to vpoho i dyz je to dlouhy takze je to dop
      Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
Na Stadelwandgrat je jen pár starých skob a někdy štand. Jinak si musíš dávat vlastní jištění (větši
       Re: Stadelwandgrat a Akademiker 25.05.2011
Díky
Mařa

 Stadelwandgrat a Adamiker24.05.2011
Jak je to se zajištěním na Richter Weg na Stadelwand a Stadelwandgrat a Akademiker v Höllentalu? Můžou si na to troufnout i slabší lezci? Případně můžete mi poradit jinou podobnou cestu tak za tři a pokud možno zajištěnou?
Díky

Mařa

 Placení v Ádru24.05.2011
Ahoj, minulý rok jsem někde v komentářích nebo v diskusi zahlídnul docela rozsáhlou rozpravu o tom, že lezci v Ádru nemusí platit neb je to nezákonné. Nějak to nemůžu dohledat, řekl by mi někdo z těch, kteří vedí, jak to teď je? Dík
 Re: Placení v Ádru24.05.2011
Spíš si myslím, že šlo o placení vstupu v Tisé, což Obci sice pravomocně zrušili, ale ta si našla ji
  Re: Placení v Ádru24.05.2011
ad Tisá - doporučuji toto
 Re: Placení v Ádru24.05.2011
nevim jak je to nezákonné, ale rozhodně je nehorázné, že i přes davy a hordy polských turistů, kteř

1   ...   742   743   744   745   746   747   748   749   750   751   752   753   754   755   756   757   758   759   760   761   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 II.jakost
Chci se zeptat, co je myšleno,když v obchodě nabízejí lano II.jakosti? V jedné firmě se blíží výprodej a tam budou prodávat tato lana.Díky za odpověď.
moučis21:15:09 25.05.2011
odpovědět 
 Re: II.jakost
...no pokud to plánuješ použít jako šňůru na prádlo...
Šroubek22:42:07 25.05.2011
odpovědět 
 Re: II.jakost
u helem to je tak že mají kosmetické vady - jako promáčklá odřená. Takže u lana si představuju blbě udělaný konce, někde hůř zapletený...
zuch10:16:00 27.05.2011
odpovědět 
  Re: II.jakost
Zpravidla se jedná třeba o špinavý oplet. Funkčnost rozjpdně není nijak omezena, o bezpečnosti nemluvě.
Ondra17:42:16 27.05.2011
odpovědět 
  Re: II.jakost
promáčklá helma mi jako kosmetická vada zrovna nepřijde.
honza14:01:39 30.05.2011
odpovědět 
 Re: II.jakost
zpravidla poškozený (prodřený) igelitový obal, lano rozbalené apod.

na dobírku bych to nekupoval, na krámě bez problémů
Lukas B.14:25:53 30.05.2011
odpovědět 
  Re: II.jakost
Lano jako druhá jakost neexistuje!!! Pokud se lano zašpinilo nebo jinak vizuálně poškodilo, tak je otázka co zašpinění způsobilo a jak se to stalo.
Aldo14:51:27 30.05.2011
odpovědět 
   Re: II.jakost
samozřejmě. 2. jakost je pitomost, může být "sleva z důvodu poškození obalu", patrně tím, jak to nějaký trotl tahal ze skříně kde byl cepín. to však uživatel cepín vlastnící bude dělat prakticky co týden, a tak není třeba se tím vzrušovat
Lukas B.15:06:07 30.05.2011
odpovědět 
 Foto dne:
lezení na obtížnost kvalifikace
SP Praha 2026
 Databáze cest:
Všechny cesty (192432)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nosferatu SD 7B+ Val Masino
La piada della formica 7C Val masino
Jedna Rodina Xa Adršpach
Pozdrav z Labáčku Xc/XIa Adršpach
Prodloužený Mauglí 7+ Helfštýn
Nově komentované:
Vpravo Od Hranické 6+ Helfštýn
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: žvanil | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (40)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (7)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1166 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1284 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1464 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1434 
 Neřeším to – lezu vše 
 1136 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi