Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
18.Kolomazník 10550
19.Kalvas 10538
20.Sejbal 10400
Bouldry:
18.Chytil 10025
19.Vejsada 10006
20.Šlapák 10000
Hory:
15.Dörfl 3442
16. 3376
17.Abt 3287

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231271 cest
Nové přelezy:
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b
Překvapení 9
Cikánskej Xb
Take the L 9-

Stěny
Fit Studio Jitka - Slaný
ZŠ Šafaříkova - Valašské Meziříčí
Stěna Holešov - Holešov

Prodejny
Rock Point Ostrava Avion - Ostrava jih
Husky Outdoor Shop - Plzeň
Ing. Jan Zavadil - PROFITSPORT - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Pády a sedák22.09.2025
Pády při lezení jsou známé a dnes i vícekrát v mediích popsané. Vždy se jedná o zajštění lezce do pokud možno svislé polohy zachycením lana.  Ovšem postavy lidí jsou různé a vyskytují se jak ony s výše položenýmn těžištěm, tak s těžištěm nízko polože
 Re: Pády a sedák22.09.2025
Na co se ptáš?
  Re: Pády a sedák23.09.2025
Jinak souhlas , hoodne zmatenej dotaz...
 Re: Pády a sedák22.09.2025
Brko?
 Re: Pády a sedák23.09.2025
ano
 Re: Pády a sedák23.09.2025
S těžištěm to moc význam nemá.. poutko víte výrobcem a navázání na nožičky a opasek(okopirovani vsi
  Re: Pády a sedák23.09.2025
Místo "víte" má být všité
   Re: Pády a sedák23.09.2025
Mam vyzkouseno oboji. A je mi to uplne jedno, zalezi opravdu jen na tom, co kdo zrovna necha pod sk
    Re: Pády a sedák23.09.2025
Hele už toho nech. Nejsi pravej Jaryn a je Tě tu poslední dobou moc.
  Re: Pády a sedák23.09.2025
Mě k téhle diskuzi inspirovala jednak ona videa (současně je jich tam dost a byly i s ony pády s hla
   Re: Pády a sedák23.09.2025
A - na stěnu chodí také dost lidí s problematickými sedáky - viz ono všité oko (třmen) a vpodstatě p
   Re: Pády a sedák24.09.2025
Jaky videa zase?
   Re: Pády a sedák24.09.2025
Před lezením pět piv, ony pak člověku ztěžknou nohy a tím se i posune těžiště níž a pak takové věci
   Re: Pády a sedák24.09.2025
Tapír výše to popsal dobře. Z fyzikálního hlediska (bod otáčení) by to mělo být jedno a metodicky je
    Re: Pády a sedák25.09.2025
Myslím, že navázání jenom na oko (nebo cvaklá karabina při slaňování) se stalo osudným Todu Skinnero
     Re: Pády a sedák25.09.2025
Dle diskuzí je pevnost oka dostatečná. Přesto jsem viděl chlápka co lozí hory s procvaknutou karabin
      Re: Pády a sedák25.09.2025
Oko je certifikovaný navazovací bod.
       Re: Pády a sedák26.09.2025
To máš pravdu, ale problém bývá jeho opotřebení a tady platí, že každý svého štěstí strůjcem. V příp
        Re: Pády a sedák28.09.2025
Tak to každopádně. Nikdy jsem nebyl schopen pochopit, že někdo leze na dvacetiletý rakvi, kdy výměna
      Re: Pády a sedák26.09.2025
Možná toho neumíš posoudit víc. Kov je kov proti materiálu oka, to máš pravdu. Na druhou stranu se t
  Re: Pády a sedák24.09.2025
  Re: Pády a sedák24.09.2025
Jen upřesnění. Pádový faktor a rázová síla jsou dvě různé věci. Byť spolu dost souvisí.
Pádov
 Re: Pády a sedák23.09.2025
Já bych nejprve doporučil návrat do horoškoly, kde poladíte termíny jako poutko sedáku a třmen pasov
  Pády, sedák a termity24.09.2025
hej, zišlo by HonzoviK doštudovať termitológiu.
Na tom papieriku od sedáku/hruďáku/celot
   Re: Pády, sedák a termity24.09.2025
Ale zajímavé, k jiným typům sedáků - viz popis se tu mlčí...
    Re: Pády, sedák a termity25.09.2025
Honzo, z hlediska stability těla při pádu je naprosto jedno, jestli se navážeš do oka sedáku, nebo j
 Re: Pády a sedák25.09.2025
důvody proč kopírovat centrální voko jsou zásadě dva a ani pevnost ani stabilita to není, pevnoasti
  Re: Pády a sedák25.09.2025
Konečně jeden příspěvek k tematu sedáku. Ono se totiž u některých lidí při návštěvě stěny ono šité c
   Re: Pády a sedák25.09.2025
Celotelový úväz alebo kombinácia hruďák + sedák sa má používať u lezcov, ktorí nemajú výrazný pás a
    Re: Pády a sedák25.09.2025
Na prsák se dá navázat i lanem a není tak potřeba další smyčky. Za mě lepší, protože se dá potom z p
     Re: Pády a sedák25.09.2025
To jde i se smyčkou.
     Re: Pády a sedák25.09.2025
Když lezeš ve dvojici, tak OK. Když ve trojici, tak je daleko lepší klasické alpské navázání pomocí
     Re: Pády a sedák26.09.2025
samozrejme, naviazať sa na hruďák + sedák lanom sa dá napr.trojitým osmičkovým uzlom. Vhodné pri v
   Re: Pády a sedák25.09.2025
A hruďák + sedák , resp. celotelový úväz sa má používať tiež tam, kde hrozí nekoodinovaný pád :
    Re: Pády a sedák26.09.2025
A jak je to s oněmi pracovními sedáky (např. viz onen Singing Rock Profi Worker 3D Standard postroj)
     Re: Pády a sedák26.09.2025
Viz také JOOL Pohodlný lezecký sedák pro horolezectví a turistiku
     Re: Pády a sedák26.09.2025
Nejlíp bude, když se zrovna TY, cvakneš do toho oka, co je na hřbetě u pracovního celotělovýho postr
      Re: Pády a sedák26.09.2025
Opět plivač co neumí normálně odpovědět. Nejsem žádný odborný znalec ani vševědoucí Pánbů jako někdo
       Re: Pády a sedák26.09.2025
Situace, které popisuješ, tady s největší pravděpodobností nevyřešíš. Zkusils to probrat s dotyčnýma
 Satanský riport 26.09.2025
nehynoucí
 adam ondra konecne v citovan v mass mediich22.09.2025
https://t.ly/NtNLu (se zvukem lepsi)
 Re: adam ondra konecne v citovan v mass mediich22.09.2025
Kokotina, sbiras shlidnuti na debilni reels?
  Re: adam ondra konecne v citovan v mass mediich22.09.2025
kokotina sem, kokotina tam. Ja sem se zasmal. Adam dycky rval jak spravnej bojovnik, a za citaci to

 Operace tenisového lokte21.09.2025
Mám dotaz, trápí mě dlouhodobě tenisové lokty na LHk i PHk po 30 letech výškových prací se neni čemu divit.. Vyzkoušel jsem všechno možné  u doktora, fyzioterapie, rehabilitace  šarlatány...nic nepomáhá. Teď mám na prosinec naplánovanou  op
 Re: Operace tenisového lokte22.09.2025
Ahoj,

řešil jsem to samé, jen na vnitřní šlaše předloktí (golfový loket) a ještě než
  Re: Operace tenisového lokte23.09.2025
Díky Díky, za rozsáhlý popis, zkusím mrknout na video a napíšu ti. K.

 Mravenec19.09.2025
Jak to teď vypadá na Mravenci u Libochovan? Když jsem tam byl před pár lety bylo to zarostlý kopřivama docela fest.

 Ztratil jsem18.09.2025
Ahojte,

dnes jsem na Hohe Wandu lezl Totenköpflsteig. Pravděpodobně v posledné délce v komíně jsem ztratil čip pro startovaní auta. Kdybyste tam NÁHODOU někdo byli a NÁHODOU našli plastový, cca 3 cm dlouhý váleček prosím o kontakt na mrlw@c
 Re: Ztratil jsem19.09.2025
No bylo to těžký, ale mám! Jen tentokrát to bude fakt drahý. Cesťák a tak.
  Re: Ztratil jsem22.09.2025
Haha

 Szczytnik09.09.2025
Ahoj, včera jsme jeli lízt na Szczytnik a při vjezdu do lesa byla přes silnici páska.
Polsky neumím, ale pochopil jsem to tak, že se tam teď těží a do 30.9. je zákaz vjezdu, vstupu...
Tak abyste si ev. ušetřili zbytečnou cestu.
Pokud

 Zapomenutý friend BD vel. 504.09.2025
Ahoj, pokud někdo našel tohoto kamaráda v Jickovicích - hlavní sektor vlevo, pod cestami  Zmrzlé pracky/Stínová, rád se mu odměním, pokud se dostane zpátky ke mě.
Díky,
Ondra
 Re: Zapomenutý friend BD vel. 505.09.2025
Odměnu stanovuji na 2.500 Kč piš SZ na email. Dík.
  Re: Zapomenutý friend BD vel. 507.09.2025
Szukej gotowku szukej

  Re: Zapomenutý friend BD vel. 509.09.2025
Této formě humoru nějak nerozumím. Jinak než, že je to nepovedený vtip si to nedokážu vysvětlil.
   Re: Zapomenutý PataPuf09.09.2025
To máš těžký, když nerozumíš tomuto humoru, tak ani nemůžeš pochopit vysvětlení těch co ho dělají a
    Re: Zapomenutý PataPuf09.09.2025
ano, v jisté zanedbané lokalitě (Tolstým ve Vojně a míru charakterizované jako "blátivá díra&qu
    autistický pseudohumor10.09.2025
no, ono by to nebylo trapný, kdyby to bylo občas a mělo to nejaký obměny, ale tím, jak je to furt st
     Re: autistický pseudohumor10.09.2025
Stalo se, že jsem taky něco ztratil, kontaktoval Jaryna a nakonec von to takovej drsňák není. Nejen,
      Re: autistický pseudohumor10.09.2025
Ano jsem hodny a smesne je, co tady nekteri pisete o humoru . Bat /angl. netopyr/ ma frienda zase v
       Re: autistický pseudohumor10.09.2025
ale jinak uznavam, ze jsem trosku retardovany, mam to v genech a taky jsem po urazech hlavy, tak se
        Re: autistický pseudohumor10.09.2025
Hurá :D
         Re: autistický pseudohumor10.09.2025
a samozrejme, ze si tim kompenzuju malyho pindika, ale to bylo kazdymu jasny od jakziva, vcetne moji
        Re: autistický pseudohumor14.09.2025
Jaryn je legenda... :-)
   Re: Zapomenutý friend BD vel. 511.09.2025
Asi že nežereš maso? Minimálně to tu díky Jarynovi visí pořád na titulní stránce ;)
 Re: Zapomenutý friend BD vel. 511.09.2025
Kliid, tihle exoti zaniknou sami..většinou je někde srazí elektrokoloběžka a uvíznou za drdůlek v ko
  Re: Zapomenutý friend BD vel. 511.09.2025
Božínku, co vy syčáci všechno vo mně ještě víte. A já myslel, že jsem hodný fantom, teprve nyní vidí
  Re: Zapomenutý friend BD vel. 512.09.2025
Ono dnes je pomalu vše a tak i tyhle diskuze obrázkem naší dnešní pokrokové společnosti....

 Bišík-stratene lano02.09.2025
Ahoj, zabudol som lano na bišiku
Ak ho niekto našiel prosím dajte mi vedieť na mail xkovacikj@gmail.com
Ďakujem

Kubo
 Re: Bišík-stratene lano03.09.2025
Taky děkuji. Lano už je v pořádku a najdeš na bazoš.cz. Jen poprosím zanechej příště i s originálním

 Kvalitni metodiky neni nikdy dost02.09.2025
Ty jo, nektery "instruktori" by mozna nemeli natacet videa, kdyz se na to tak koukam, tohle je strasnejsi nez kdejaka amaterska produkce a navic se to snazi tvarit edukovane. To bude zas mrtvol.

 Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost02.09.2025
Asi zjistil, že párky v Davli smažit nebude, tak se dal na kariéru špatnýho jůtubera
 Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost03.09.2025
Ono to není až tak docela pravda. Žádný člověk a ani školený instruktor není pánbů a tedy dělá chyby
  Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost03.09.2025
Není, ale chyby co v těch videích má tu neudělá nikdo kdo prošel horoškolou a dával pozor. A rozhodn
   Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost03.09.2025
Určitě mu díky tomuhle stoupá návštěvnost na trojnásobek. Udělal to tak naschvál a sám pak tady na t
   Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost03.09.2025
To je právě paradox. Pokud si nejseš chyb vědom, tak klidně zveřejníš. Pokud si vědom jsi, tak ty ch
    Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost03.09.2025
Presne tak a misto toho aby to video stahnul a predelal v komentarich pise, ze to bude zlepsovat. Je
     Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost16.09.2025
Možná jsi sám tele, když se tu tolik oháníš teletem (a kdo ví, možná opice a mickey mouse k tomu...)
      Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost16.09.2025
Tak já poznám kraviny co tam mele, mě to neublíží.
    Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost03.09.2025
Ono zveřejnovat může každý. Ale co takhle si všimnout oné mé poznámky o oněch proškolených? Dnes kaž
     Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost03.09.2025
Pises spoustu kosatych vet, ale nechapu, co nam chces sdelit.
      Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost03.09.2025
Že se cítí nedoceněný, protože jsme mu nepoděkovali za postřeh, že když si něco přečtu, možná si to
       Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost04.09.2025
Tak hlavně se cítí vypukaný. Nebo spíš JE
   Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost10.09.2025
Oni ti autoři jsou ryzí amatéři? Podle stěn kde to natáčejí bych neřekl...
    Re: Nemeli by byt10.09.2025
Nemeli by byt, na scene se pohybuji dlouho, ale tech spatnych navyku maji tolik, ze bych to radsi ni
     Re: Nemeli by byt10.09.2025
Takže platí ono vyjádření autora z 09:46...
 Re: Dostal do drzky!03.09.2025
Video stoji za prd, ale co me zaujalo na je, ze mu asi nekdo dal do ty drzky, protoze mu chybi jedni
  Re: Dostal do drzky!03.09.2025
Fotecka -
  Re: Dostal do drzky!03.09.2025
Já to nebyl. Já totiž vždycky když vyjdu z baráku, koukám přes rameno a budu to tak mít do konce živ
  Re: Dostal do drzky!03.09.2025
Nevím, proč mají někteří Turka stále "pod kůží". Zřejmě asi moderní trend osobního napadá
   Re: Dostal do drzky!03.09.2025
Naopak, kdyby mu jednu napálil (Turek Hrnci), koupím mu pivo.
   Re: Dostal do drzky!04.09.2025
Asi jako další moderní trend vyjadřovat se všude a ke všemu
 Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost03.09.2025
Na video se mi koukat nechce. Co tam ma spatne?
  Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost04.09.2025
Oci ma nejak sejdrem. I ten druhy
   Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost04.09.2025
Chybi mu zub a Karesak zadrhava, ale uz se vi dlouho.
 Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost05.09.2025
Kvalita "instrukturů" je často příšerná.
Kurz si dnes udělá káždý kdo má díru do p
  Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost05.09.2025
Jo, naprostej souhlas. To co predvadeji nekteri "instrkutori" na stene je fakt des a casto
 Metodika?06.09.2025
Tak ono to taky není video o metodice, ani o bezpečnosti ale o tom, jak Ťuk pro Bzuka pořídil nové
  Re: Metodika?06.09.2025
Jo, no. Schumacher by mohl povídat, kdyby tam to go pro neměl.
 Re: Zpětná vazba 11.09.2025
Ahoj všem,
díky moc za zpětnou vazbu a za to, že se zapojujete. Lezení dělám od malička a už
  Re: Zpětná vazba 12.09.2025
Anglosaský svět? I za okupace se u nás užívaly dvojjazyčné nápisy či popisy. Dnes jsme asi bohužel h
  Re: Zpětná vazba 12.09.2025
Jo Hrnec, tak jsem to konečně pochopil, co jste za partu volů. Oblasti načerno, prasíme skálu, machr
   Re: Zpětná vazba 13.09.2025
Na písku radši ne, ještě tam začnou tahat tyhle kurzy a prasit skály i tam.
   Re: Zpětná vazba 13.09.2025
Ono asi to tříbení pokory by bylo pro většinu takových abonentů po zrakvení k ničemu. Postačí se dív
    Re: Zpětná vazba 14.09.2025
Jestli je tvá účast v tomhle diskusním vlákně Turingův test, pak musím autorovi s politováním sdělit
  Re: Zpětná vazba 18.09.2025
Ono je fakt, že učit se musí dle metodiky. Pro nováčky je to důležité. Jaká je pak praxe víme všichn

 Bor25.08.2025
Ahoj, můžete prosím někdo doporučit fajn sektor/kameny na Boru ? Obtížnost do 7A. Díky moc

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Pády a sedák
Pády při lezení jsou známé a dnes i vícekrát v mediích popsané. Vždy se jedná o zajštění lezce do pokud možno svislé polohy zachycením lana.  Ovšem postavy lidí jsou různé a vyskytují se jak ony s výše položenýmn těžištěm, tak s těžištěm nízko položeným proti působení síly lana, což má vliv při špatném či žádném zachycení. I to se stává . Viz různá instruktážní videa.
Navazování sedáku jistě všichni znají a o metodice se nediskutuje. Může však přesto někdo říci, jaký je důvod tohoto navazování? Pevnostní asi ne. Vždyť při slanění a jištění se používá pouze onen hlavní třmen sedáku, přestože i tu jsem viděl vyjímky. Někdo onen třemen dubluje HMS karabinou, jiný procvakává i ono poutko na pasové části. Obojí je proti metodice. U obou těchto případů se ovšem  ona síla lana posouvá směrěm výše proti těžišti lezce.
HonzaK20:23:58 22.09.2025
odpovědět 
 Re: Pády a sedák
Na co se ptáš?
21:10:40 22.09.2025
odpovědět 
  Re: Pády a sedák
Jinak souhlas , hoodne zmatenej dotaz...
Tapir11:11:14 23.09.2025
odpovědět 
 Re: Pády a sedák
Brko?
21:37:46 22.09.2025
odpovědět 
 Re: Pády a sedák
ano
honza10:50:20 23.09.2025
odpovědět 
 Re: Pády a sedák
S těžištěm to moc význam nemá.. poutko víte výrobcem a navázání na nožičky a opasek(okopirovani vsiteho oka) v podstatě jsou shodné.. rozdíl je v tom že to víte oko je dinenzovane na 15kn a je to jen jeden bod.. tzn ze když se provaze lano oběma body(nohavicky+opasek) je to víc jistý kdyby to selhalo ale hlavně to víte oko ti zůstane volné pro případné zajištění, záchranu apod.. jinak dimenzovane hodnoty jsou natolik víc že dřív než praskne sedák Žák ti to urve nohy v kyclich.. a navíc dnes s dynamickým lanama v podstatě nehodis letku s padovym faktorem 1 a víc.. to je fakt max.. většinou je to jen 0.3-0.5 což je opravdu minimální zátěž.. pokud chceš řešit posunutí těžiště zachycení pádu tak jedině pomocí celoteloveho úvazku nebo sedák + prsak ale ten musíš vědět jak navázat.. např. pokud lezes s batohem na prvním nakou vicedelku.. dále pokud vim tak navázat se přímo do vsiteho oka je zakázáno na závodech stejně jako použití pólo a plnoblokanru k jištění což mluví za vše..
Tapir11:10:27 23.09.2025
odpovědět 
  Re: Pády a sedák
Místo "víte" má být všité
T11:13:24 23.09.2025
odpovědět 
   Re: Pády a sedák
Mam vyzkouseno oboji. A je mi to uplne jedno, zalezi opravdu jen na tom, co kdo zrovna necha pod skalou vhodno k me praci.
Jaryn.15:12:02 23.09.2025
odpovědět 
    Re: Pády a sedák
Hele už toho nech. Nejsi pravej Jaryn a je Tě tu poslední dobou moc.
Sranda15:49:31 23.09.2025
odpovědět 
  Re: Pády a sedák
Mě k téhle diskuzi inspirovala jednak ona videa (současně je jich tam dost a byly i s ony pády s hlavou dolů a bez onoho chytání lana), a jednak ony pracovní sedáky, které mají vždy onen upínací prvek posazený výše a navíc jsou i některé jako celotělové komplet, ergo žádné navazování prsáku.
HonzaK20:21:20 23.09.2025
odpovědět 
   Re: Pády a sedák
A - na stěnu chodí také dost lidí s problematickými sedáky - viz ono všité oko (třmen) a vpodstatě provázání jako u klasických nejde. A viděl jsem tam dokonce i onen pracovní sedák s kovovým okem na uvaz - zřejmě karabinu, která se metodikou nedoporučuje. Nevím jak jinde, ale pro mnohé dozory na stěnách prostě problém.
HonzaK20:28:07 23.09.2025
odpovědět 
   Re: Pády a sedák
Jaky videa zase?
00:38:25 24.09.2025
odpovědět 
   Re: Pády a sedák
Před lezením pět piv, ony pak člověku ztěžknou nohy a tím se i posune těžiště níž a pak takové věci netřeba řešit.
Fanoušek baletu05:56:04 24.09.2025
odpovědět 
   Re: Pády a sedák
Tapír výše to popsal dobře. Z fyzikálního hlediska (bod otáčení) by to mělo být jedno a metodicky je lepší provazovat nožičky sedáku, protože nejsi navázán jen v jednom bodě, jako když použiješ oko sedáku. Metodika akceptuje oba způsoby navázání. Oko je dostatečně dimenzované a pokud se kontroluje jeho opotřebení, nic nehrozí. Nicméně já preferuji navázání na oko, protože mám pocit, že při pádu mám méně tendenci se otočit hlavou dolů. Nedokážu vysvětlit proč, možná funguje nějak tření lana při provázání nožiček, které ti dá impuls k otočení, asi by to chtělo udělat nějaké pokusy
J.10:00:48 24.09.2025
odpovědět 
    Re: Pády a sedák
Myslím, že navázání jenom na oko (nebo cvaklá karabina při slaňování) se stalo osudným Todu Skinnerovi. Aneb proč být cvaklej (navázanej) v jednom bodě, když to můžu zdvojit. Asi málokdo si kupuje co dva roky novej sedák.
10:22:02 25.09.2025
odpovědět 
     Re: Pády a sedák
Dle diskuzí je pevnost oka dostatečná. Přesto jsem viděl chlápka co lozí hory s procvaknutou karabinou dublující ono oko. I to myslím může bejt problém, protože skoro vždy sílu přenáší jen oko či karabina a její vliv na ostatní části neumím posoudit. Prostě kov je kov proti materiálu oka.
HonzaK16:42:58 25.09.2025
odpovědět 
      Re: Pády a sedák
Oko je certifikovaný navazovací bod.
20:22:09 25.09.2025
odpovědět 
       Re: Pády a sedák
To máš pravdu, ale problém bývá jeho opotřebení a tady platí, že každý svého štěstí strůjcem. V případě navázání nebo cvaknutí karabiny při slanění seš namydlenej. Pokud provážeš oko na nohavicích i opasku, tak to maximálně škubne a zůstaneš viset za opasek. V každým případě lepší tyhle ty místa občas prohlídnout a případně sedák vyměnit.
07:06:05 26.09.2025
odpovědět 
        Re: Pády a sedák
Tak to každopádně. Nikdy jsem nebyl schopen pochopit, že někdo leze na dvacetiletý rakvi, kdy výměna za nový se rovná dvou návštěvám hospody u Kosti (teda v případě, že se nerozšoupneš, protože chceš druhý den zase lézt).
20:03:20 28.09.2025
odpovědět 
      Re: Pády a sedák
Možná toho neumíš posoudit víc. Kov je kov proti materiálu oka, to máš pravdu. Na druhou stranu se ti dva mají rádi asi jako lano v karabině, popruh expresky v karabinách expresky, karabina v odsedce atd, takže docela harmonický vztah bych řekl.
07:11:18 26.09.2025
odpovědět 
  Re: Pády a sedák
https://www.sportisimo.cz/blog/ jak-vybrat-lezecky-uvazek-sedak/
14:28:22 24.09.2025
odpovědět 
  Re: Pády a sedák
Jen upřesnění. Pádový faktor a rázová síla jsou dvě různé věci. Byť spolu dost souvisí.
Pádový faktor je poměr délky pádu vůči aktivní délce lana a má podstatný vliv na rázovou sílu. Tu ovlivňují také další faktory jakoo je typ lana. Ano, současná lana absorbují značnou část pádové energie a tudíž je u nich rázová síla výrazně nižší než je nosnost oka sedáku.
22:32:22 24.09.2025
odpovědět 
 Re: Pády a sedák
Já bych nejprve doporučil návrat do horoškoly, kde poladíte termíny jako poutko sedáku a třmen pasové části.
23:17:49 23.09.2025
odpovědět 
  Pády, sedák a termity
hej, zišlo by HonzoviK doštudovať termitológiu.
Na tom papieriku od sedáku/hruďáku/celotelového úväzu to býva.
14:52:07 24.09.2025
odpovědět 
   Re: Pády, sedák a termity
Ale zajímavé, k jiným typům sedáků - viz popis se tu mlčí...
HonzaK20:20:12 24.09.2025
odpovědět 
    Re: Pády, sedák a termity
Honzo, z hlediska stability těla při pádu je naprosto jedno, jestli se navážeš do oka sedáku, nebo jestli si provlíkneš lano nohavičkama a popruhem od bederního pásu. Stejné je to i s tím jak vysoko má navazovací oko sedák. Protože z hlediska stability je klíčové to, jak vysoko na těle je nejvyšší interaktivní bod úvazku.
Jediné co zvyšuje stabilitu oproti sedáku je přidání prsniho úvazku nebo celotělový úvazek. Nic jiného.
10:22:13 25.09.2025
odpovědět 
 Re: Pády a sedák
důvody proč kopírovat centrální voko jsou zásadě dva a ani pevnost ani stabilita to není, pevnoasti a stabilitě je to úplně jedno.
1. uzel na laně je při kopírování "blíž u pinďoura", nevlní se tak daleko a a je minimalizováno riziko, že se lanové oko bude někde překážet, omylem se samo cvakne do expresky, zachytí se o pozitivní chyt a podobně
2. šité centrální oko stejně jako provázané lano se šoupe o opasek a nohavičky a prodírá je. pokud se leze výhradně stěnově a sedák je transportován zabalen v pytlíku, tak se na sedáku první prodře tento detail (platí u sedáku klasické konstrukce a neplatí u milovníků pískovcových spárokomínů). při každém provazování tak nastává čekování tohoto choulostivého detailu.
Lukas B.10:22:36 25.09.2025
odpovědět 
  Re: Pády a sedák
Konečně jeden příspěvek k tematu sedáku. Ono se totiž u některých lidí při návštěvě stěny ono šité centrální oko vyskytuje stejně jako sedáky vpodstatě bez onoho centrálního oka. Je pouze nějaké oko či třmen na pasu. (Dobrá poznámka o zvýšené kontrole opotřebením). Stejně jako ony pracovní sedáky s kovovým upínacím "okem" a to je většinou výše položené proti klasickému sedáku. A jsou tam i dvě možnosti navázání. A Bezpečnost při pádu s tímhle okem ??? Celotělové sedáky jsem objevil pouze pro děti a jsou údajně třeba v Rakousku přednostně doporučovány. Jejich nasazení je pochopitelně snazší, než používání prsáku, což nakonec každý dobře nezvládá. Byl jsem svědkem toho, jak lezec zlostně odhodil koupenou onu cetrální smyčku k provázání prsáku. Důvod neznám.
HonzaK16:34:38 25.09.2025
odpovědět 
   Re: Pády a sedák
Celotelový úväz alebo kombinácia hruďák + sedák sa má používať u lezcov, ktorí nemajú výrazný pás a sedačka by sa mohla napr. skĺznuť z panděra na kolena.
Takže týka sa to najmä malých detí, pupkáčov a tehotných žien.
( z toho hľadiska sa mi zdajú nevhodné malé detské sedačky)
ad " lezec zlostně odhodil koupenou onu cetrální smyčku k provázání prsáku" : Ak máš na mysli napr. Tie In Sling od Ocúna ( hovorím tomu zelená kravata), je možné, že si ho nevie dobre nastaviť. Prvýkrát som Tie-In videl na zábere záchranára HZS vo vrtuľníku, potom som ju našiel, okukal a kúpil. Mohli by šiť aj jiné velikosti.
Ak máš na mysli obyčajnú 2 m plochú slučku na klasické naviazania sa alpským štýlom: vec zvyku.
PK16:57:15 25.09.2025
odpovědět 
    Re: Pády a sedák
Na prsák se dá navázat i lanem a není tak potřeba další smyčky. Za mě lepší, protože se dá potom z prsáku pohodlně odvázat a sundat si třeba bundu a přitom jsem stále navázaný na sedák.
17:45:51 25.09.2025
odpovědět 
     Re: Pády a sedák
To jde i se smyčkou.
20:38:09 25.09.2025
odpovědět 
     Re: Pády a sedák
Když lezeš ve dvojici, tak OK. Když ve trojici, tak je daleko lepší klasické alpské navázání pomocí plocháče.
Kuba Turek22:45:54 25.09.2025
odpovědět 
     Re: Pády a sedák
samozrejme, naviazať sa na hruďák + sedák lanom sa dá napr.trojitým osmičkovým uzlom. Vhodné pri viacdĺžkových cestách.
HonzaK spomínal " lezec zlostně odhodil koupenou onu cetrální smyčku k provázání prsáku" , preto som spomínal "zelenú kravatu" Tie-In . Ideálne napríklad aj pri ferate, kde pre bežného ferátistu je to zdĺhavé. Pre záchranára tiež rýchlejšie.
PK07:32:42 26.09.2025
odpovědět 
   Re: Pády a sedák
A hruďák + sedák , resp. celotelový úväz sa má používať tiež tam, kde hrozí nekoodinovaný pád :
hrozí pád kameňa a pod., keď by som následne padal ako vrece zemiakov naviazané za stred.
17:32:02 25.09.2025
odpovědět 
    Re: Pády a sedák
A jak je to s oněmi pracovními sedáky (např. viz onen Singing Rock Profi Worker 3D Standard postroj) o nichž jsem se tu zmiňoval. Jak je to s metodikou či zkušenostmi ..
HonzaK08:15:25 26.09.2025
odpovědět 
     Re: Pády a sedák
Viz také JOOL Pohodlný lezecký sedák pro horolezectví a turistiku
HonzaK08:36:29 26.09.2025
odpovědět 
     Re: Pády a sedák
Nejlíp bude, když se zrovna TY, cvakneš do toho oka, co je na hřbetě u pracovního celotělovýho postroje a zhoupneš se. Samotnej pracovní sedák neslouží k zachycení pádu, ty šašku.
11:30:10 26.09.2025
odpovědět 
      Re: Pády a sedák
Opět plivač co neumí normálně odpovědět. Nejsem žádný odborný znalec ani vševědoucí Pánbů jako někdo. Jen ukazuji na problémy, které se vyskytují při návštěvách lezecké stěny a nějak to provozovatel řešit musí. Viz třeba na ono navazování na sedák se všitým okem jak tu už bylo diskutováno či na sedák s kovovým okem viz onen "JOOL Pohodlný lezecký sedák pro horolezectví a turistiku". A jak jsem uvedl i ten pracovní sedák se tu vyskytl...
HonzaK12:17:55 26.09.2025
odpovědět 
       Re: Pády a sedák
Situace, které popisuješ, tady s největší pravděpodobností nevyřešíš. Zkusils to probrat s dotyčnýma, když si je viděl a dělali to podle tebe špatně?
18:15:25 26.09.2025
odpovědět 
 Satanský riport
nehynoucí
https://www.lezec.cz/clanky.php?key=7753
PK16:20:37 26.09.2025
odpovědět 
 Foto dne:

Parný den na Kornu
 Databáze cest:
Všechny cesty (192424)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tatra nezná bratra VIIIa Hrubá Skála
W-kante V Bielatal
Blockweg III Bielatal
Nádeník 5 Milovské Perničky
Pivní Cesta VIIa Bělá U Děčína
Nově komentované:
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Hrana Tajuplného Slunce VII Bezděčín
Panu Domácímu Natruc 8+/9- Holštejn
Bakarat VIIIb Labské Údolí - Levý Břeh
Kočka 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Aktuální dostupnost Obrvégry | Aktuální dostupnost Obrvégry |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: paradocs | Buď v míru kamaráde | Re: paradocs | Ú je | Re: paradocs | Re: Prosím, | Peckoffka | Re: paradocs | Re: Prosím, |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (27)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (8)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)

 Nově v inzerci:
Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1161 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1276 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1460 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1428 
 Neřeším to – lezu vše 
 1129 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi