LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Hrdinů jsou plný hřbitovy.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nový boulder průvodce po Moravském krasu pokřtěn
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu

Závody
2. kolo Slánské pohody (22.05)
ME mládeže Imst (25.05)
ČP děti obtížnost Orlová (26.05)

Žebříček
Cesty:
22.Lautner 10278
23.Večeřová 10266
24.Paprsek 10260
Bouldry:
22.Plaček 9400
23.Pařil 9381
24.Rychtrmoc 9256
Hory:
4.Fajkoš 5781
5.Sika 5570
6.Polášek 5142

Výsledky
ČP obtížnost Písek (12.05)
SP Moskva (21.04)
SP Meiringen (13.04)

Deníčky
4458 lezců
687476 cest
Nové přelezy:
Yetisports 9-
Obermacker 9-
Vodní Svět Xb
Kraftclub 9
Trativod 9
Flammenwer 9
Prdnutie - 9/9+
Tušenie Ni 9+
Inspirace 9
The Flow 9+/10-

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
SAUNA - Plzeň

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

On-Line rozhovor se Filipem Hebelkou

    Obnovení stránky 

Otázka pro Filipa Hebelku
Ahoj Filipe,
děkuji ti za redakci Lezce.cz a za jeho čtenáře, že jsi ochotně odpovídal na otázky v tomto on-line rozhovoru a doufám, že se nám nyní podle tvých rad podaří pořádně vykurýrovat.
 hop
 Filip Hebelka opovídá22:25:26 07.09.2009
Děkuji všem za otázky a přeji brzké uzdravení. Pokud někoho z Vás budou trápit další obtíže, můžete se na mě obrátit a přijet na vyšetření do Oblastní nemocnice v Příbrami. Telefonní kontakt na ortopedickou ambulanci ONP: 318 641 395. Můžete mi také napsat mail na filip.hebelka@seznam.cz. Přeji Vám pěkný večer, F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Má na klouby zásadní vliv (nebo může v budoucnu  mít?) zvýšená hladina močoviny v krvi? Nemůže být tato způsobena jen zvýšeným příjmem bílkovin?
Azbest
 Filip Hebelka opovídá22:21:40 07.09.2009
Ahoj, samozřejmě, že kyselina močová ve vyšší koncentraci poškozuje klouby. Protože dochází k její krystalizaci v kloubu a následnému odírání chrupavek. Hladina kyseliny močové je určována příjmem a vylučováním bílkovin. Při vyšší hladině se jedná o tzv. dnu (častá choroba našich feudálních předků). F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Ahoj Filipe, mam po velikonocich operovanej pakloub člunkové kosti, rok a kus neléčeno, nikdo to nepoznal až doktor David Vaigl(fn motol) a teď jsem teprv začaql rehabilitovat, takže má otázka zní: jak dlouho trvaj rehabilitace při takovém zranění? vrátí se mi to někdy do plné hybnosti? a co lezení? za jak dloho můž začít? díky a prima večer
Ondráš
 Filip Hebelka opovídá22:18:35 07.09.2009
Ahoj, záleží na průběhu hojení, které se odečítá z RTG snímků. Pokud se Ti pakloub zahojí, neměl bys mít žádné obtíže. Většinou trvá hojení kolem jednoho roku. F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Ahoj, jsem rok a 4mesice po operaci obou kotniku,ktere jsem mela zlomene v talu a v hleznu, leva noha bude jakštakš bez následků,ale na prave noze mam artrozu mezi holeni kosti-kotnikem a talem,na nohu kulham a bylo mi lekařem řečeno, že se s tim neda nic dělat...? to je i má otázka, ještě mam sešroubovanou pravou ruku... je možné, že po nějaké době budu moci lézt..boulderovat a dopadat na nohy ? věřím tomu, ale zajímal by mě tvůj názor, děkuju moc (snažila jsem se o stručný dotaz ;(
katka
 Filip Hebelka opovídá22:15:54 07.09.2009
Ahoj Katko, určitě to má ještě několik možností řešení. S lezením to vidím pozitivně. Znám jednoho našeho vynikajícího lezce, který kotníky po několika úrazech nehýbe téměř vůbec a přesto leze 8a+. F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Ahoj. Jakým způsobem nejlépe podpořit výživu kloubů ruky, prstů a kloubů obecně. Má cenu kupovat drahé preparáty? Nebo se ve stravě zaměřit na určité látky podle vzoru jedna bába povídala? Jak se o své prsty v tomto ohledu nejlépe starat, aby vydržely tréninkovou a lezeckou zátěž? :o) Díky.
Azbest
 Filip Hebelka opovídá22:12:57 07.09.2009
Ahoj, základem je rozhodně pestrá a kvalitní strava. Nezapomínat na medvíkdy Haribo, a ty drahé preparáty dle studií farmakologických firem také fungují. F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Dobrý večer, kdy přibližně plánujete otevřít svou vlastní ordinaci a kde?
Děkuji
Milena
 Filip Hebelka opovídá22:10:47 07.09.2009
Ahoj, doufám, že v příštím roce, nejspíše v Lokalbloku. F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Jak bys doporučil rozcvičit prsty před lezením těžkých cest po malých chytech.
Steve
 Filip Hebelka opovídá22:04:28 07.09.2009
Ahoj, na rozcvičení doporučuji nejdříve klasický strečink a poté minimálně sto lezeckých kroků v lehké a střední obtížnosti. Tím ideálně prokrvíš a zahřeješ ruku k zátěži. Viz článek od Máky Hebelkové. F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Ahoj Filipe!
Několik let mám na dlani dipitrenovu kontrakturu. Prozatím mi nijak nepřekáží, hybnost prstů je normální ale do budoucna se zřejmě operaci nevyhnu. Rád bych se zeptal, zdali se dnes dk operuje laparoskopicky, případně jaká jsou rizika.

Díky.
Jirka
 Filip Hebelka opovídá22:01:54 07.09.2009
Ahoj, laparoskopicky se to rozhodně nedělá, ani já bych do toho přes břicho nelezl. :-) Nicméně se to nedělá ani artroskopicky, což je obdoba laparoskopie ale na kloubech. Tolik pro upřesnění terminologie. Jedná se o zbytnění vaziva v podkoží a tam jsou všechny optické metody nepoužitelné. Pokud Ti to nečiní potíže a nemáš výrazné omezení pohybu, zatím bych do toho skalpelem neřezal. F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Ahoj Filipe,
mám kratší prsteníčky u obou rukou. Při lezení tak zřejmě nejvíce zatěžuji právě tyto prsty a veškeré úrazy jsem měl pouze na těchto prstech. Na levé ruce mám zřejmě srůst stažené šlachy s kůží dlaně. Lze předcházet úrazům nebo by pomohla operace ? Prosím, nedoporučuj nelézt :-)) O víkendu jsem viděl Simči ruku i celou Símu v akci a vím, že to jde :-)
diky Ota
Ota
 Filip Hebelka opovídá21:57:22 07.09.2009
Ahoj Oto, na Ttvůj dotaz nelze takto od stolu odpovědět, musel bych Tvé prsty vidět. P.S. Protetika dnes umí zázraky, dají se sehnat epesní prstní háčkové náhrady. :-))
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
ahoj filipe, poslední dobou(3 týdny)mám problém s loktem,bolí vevnitř při zatížení,např. když lezu za spoďáky a mám loket jakoby v pravym uhlu,vždycky to vevnitř jakoby píchne a bolí a najednou není síla v tý ruce.občas to cejtim i když jen zvedám hrnek a chci se napít. snad nevadí, že to není dotaz na prsty,předem děkuju za odpověď.terka
terka
 Filip Hebelka opovídá21:54:08 07.09.2009
Ahoj Terko, nejspíše se jedná o mediální epikondylitidu - "oštěpařský loket". Je to nemoc z přetížení úponu ohybačů prstů, které se upínají na vnitřní část lokte. V místě úponu dochází k nedokrvení a snížené výživě. Léčba spočívá v strečinku flexoru + eventuálně ultrazvuk a ještě lépe rebox. Při neúčinnosti opich kortikoidy a v poslední řadě operace (vzácně amputace) :-). F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Urputné pravidelné mačkání kolečka pro zesílení prstů, je to dobrý nápad? Co tomu říkají šlachy a klouby? Vadí jim to nebo ne?
 jirkas
 Filip Hebelka opovídá21:48:48 07.09.2009
Ahoj, lidské tělo se skládá ze součástek a stejně jako třeba auto, i ono se opotřebovává. Pokud některou součástku nerovnoměrně a více zatěžujeme, samozřejmě se dříve opotřebuje. Proto například já kolečko nemačkám, o to víc lezu. Doporučuji totéž, je to přece jen větší zábava. F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Ahoj,
rád bych se také zeptal: Po intenzivnějším lezení mám druhý den po ránu ztuhlé prsty. A to tak, že se těžko ohýbají a cítím lehce tupou bolest v kloubech. Co by to mohlo být? Na revma jsem ještě mladý, takže... :-D Díky moc za odpověď.
 Kojak
 Filip Hebelka opovídá21:44:48 07.09.2009
Ahoj, moc lezeš. :-) Tím trpí každý, kdo víc trénuje. Polev v tréninku, bolest se omezí. Jedná se skutečně pouze o přetížení. Otok můžeš zmírnit wobenzymem, ledováním a chondroprotektivem. F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Ahoj,
mám problém s prostředníčkem pravé ruky. Při zatížení nebolí, ale po celodenním lezení mi pouze lehce oteče. Dost to ale bolí když prst uchopím levou rukou a pohnu s ním třeba i lehce do strany. Když prst začnu povytahovat, něco v tom lupne a bolest ustoupí. Byl jsem s tím u ortopeda a prý to bude možná arthrosa. Je to možné ve 33 letech? Díky za odpověď a případnou radu co s tím.
David
Dolfa
 Filip Hebelka opovídá21:42:02 07.09.2009
Ahoj, lezení představuje pro prsty extrémní zátěž, a tak je možné, že i ve 33 letech již můžeš mít artrózu. Nebo se může jednat o uvolnění kloubního pouzdra, které se Ti vmezeřuje do kloubu. F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Ahoj, mam diagnostikovanou artrozu kloubu palcu na noze, podobne problemy zacinam mit i s palci rukou. Chtel bych se zeptat, jaky vyvoj se da ocekavat pri dalsim zatezovani pri lezeni?

Zajimave je, ze oba problemy se objevily naraz behem nekolika tydnu letos na jare. Dik za odpoved.
Zdenek
 Filip Hebelka opovídá21:38:38 07.09.2009
Ahoj, nevím, kolik Ti je, ale asi bych se nechal dovyšetřit. Laboratorní odběry (RA, borellie, chlamydie atd.), revmatologické vyšetření a pak se dá určit prognóza. F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Dobrý večer.  7.4.2009 jsem se pořezala v práci přes kloub posledního článku prostředníčku. Rána nevypadala nijak vážně, tak jsem ji jen obvázala a ještě 10 dní s ní pracovala. Po deseti dnech jsem ale najednou ucítila bolest a první článek prstu mi zůstal v položení ( kladívkový prst) a následně jsem prst už neohla ani v prostředním kloubu. Druhý den mi prst operovali . Do zprávy mi napsali: Dg: lesio tend.m. extensor dig III. manus l.sin. invert . Na operačním sále provedena sutura PDS 2/0 a /0.
Následně jsem měla sádrovou dláhu 6 týdnů. Po sundání sádry a stálé rehabilitaci ,ale zůstal prostředníče stále natažený a ani prsteníček a malíček už neohnu v posledním článku. Všichni říkají, že už se s tím mám smířit. Teď jsem ale našla plastického chirurga, ktreý je ochoten mě operovat.  Napsal mi do papírů: Doporučeno provést tenolýzu extenzoru . Mohl by jste mi prosím poradit, co vlastně znamená to co mi napsal první lékař po operaci do zprávy a taky co mě vlastně čeká po následné peraci a jaké mám vyhlídky na to, že se ruka podaří spravit?
Děkuji za případnou odpověď. Alena Mattisová
Alena Mattisová
 Filip Hebelka opovídá21:35:38 07.09.2009
Dobrý večer, přeřízla jste si šlachu natahovače třetího prstu. Toto poranění se většinou špatně hojí a vyžaduje speciální rehabilitační péči. Mám ve zvyku po sutuře takto poraněné šlachy nasadit speciální flexibilní fixaci již 14 dní po operaci. Ve Vašem případě došlo k srůstu šlachy s podkožím a kostí. Plastický chirurg má v plánu šlachu uvolnit od srůstů a zrevidovat její průběh. F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Ahoj, díky, že jsi si udělal čas. Už delší dobu (cca 2 roky) mě trápí bolest v předloktí a na palci. Postihuje to masité části (na předloktí spíše u loketního kloubu a na palci v dlaňové části). Je to taková tupá bolest, jak když Ti natečou bandasky, akorát, že to nemám ztvrdlé.

Bolí to nárazově, buď při delší nečinnosti, nebo naopak po větší zátěži (lezecký víkend). Hodně pracuju s počítačem, tak jsem si myslel, jestli to nemůžou bát karpální tunely, protože se k tomu občas přidá zápěstí.

Byl jsem s tím u ortopeda, ten mi dělal rentgen a poslal mě na rehabilitace (masáže a ultrazvuk). Moc se to nevylepšilo. Tak bolest je taková nevýrazná, ale otravná. Myslel jsem, že pomůže trochu klidu, ale spíš to nepomohlo. Vzniklo to bez nějaké vnější příčiny (žádný úraz ani nemoc) a navenek se to nijak neprojevuje (žádná omezená hybnost, ani otoky nebo bulky). Snad jen při protahování (vytočení vnější hranou) cítím silný tah ve šlachách (to je ale myslím normální).

Neberu na to žádné prášky, ale když to namažu Fastumem, nebo Emulgelem, tak to na chvilku zmizí. Bojím se, že by to mohl být zánět, ale to by se snad na rentgenu poznalo, nebo ne? Byl dělaný před cca 3/4 rokem. Stejně tak laboratoř na vše možné (borelioza a tak). Spíš mě to otravuje, něž že by mě to omezovalo, proto to dál neřeší. Tahle diskuze by mohla být novým impulzem. Snad jsem to popsal dost na to, aby bylo možné na dálku odpovědět. Předem díky.
 Filip Hebelka opovídá21:31:10 07.09.2009
Ahoj, na rentgenu se zánět skutečně nepozná. Může se jednat o mediální epikondylitidu či, což si myslím spíše, o kompartment syndrom svalů předloktí. Na vysvětlenou: svaly předloktí jsou zabalené do tuhých vazivových pouzder (fascií). Někteří z nás mají vrozeně tato pouzdra menší a větší sval zbytnělý tréninkem se tam nechce vejít. Hlavně po zátěži při zvýšeném prokrvení dochází ke zhoršené metabolické výměně a bolesti. Léčba spočívá v uvolnění fascií a ledování po zátěži. F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Ahoj Filipe,
dá se prosím tě nějak vyléčit naprasklé kloubní pouzdro? Alespoň mám pocit že se jedná o naprasklé kloubní pouzdro. Před čtyřmi roky jsem se pověsil za jednoprstovou dírku a od té doby mi bolí v prostředním kloubu na prostředníčku hlavně když prestem zavadím do strany. Při tahu ve směru prstu to už nebolí, ale ten pohyb do strany je pořád nepříjemný.
Radek
 Filip Hebelka opovídá21:25:45 07.09.2009
Ahoj, nejspíš se nejedná o prasklé pouzdro ale o rupturu postranního vazu. Nutno doplnit klinické vyšetření a eventuálně magnetickou rezonanci. Náprava spočívá jedině v operační léčbě, a sice v plastice vazu. F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Ahoj Filipe, rád bych se zeptal, co mohou být shora na kloubu posledního článku prstů vyvýšené hrbolky. (je to stejné na levé i pravé ruce) Mám to na obou prsteníčcích a na ostatních prstech to nemám. Když mě bolí prsty tak většinou tam.
 jirkas
 Filip Hebelka opovídá21:23:16 07.09.2009
Ahoj, tyto uzlíky jsou většinou prvním příznakm revmatoidní artritidy, což je autoimunitní onemocnění pojivové tkáně. Tyto uzly se nazývají Bouchartovy. Doporučuji udělat RTG, odběry na RA faktor, borellie a chlamydie, kyselinu močovou. P.S. Neklesej na mysli, ještě by to mohly být infekční bradavice, ty by stačilo zmrazit kapalným dusíkem. F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Prst vubec noteka. Jenom boli pri zatizeni Bolest se siri po leve strane prstu (strana smerem k prostrednicku) a spis spodem.
Zdenál
 Filip Hebelka opovídá21:19:29 07.09.2009
K tomu neoteklému prstu, kde se bolest šíří spodem: nejspíše se bude jednat o lehký zánět či přetížení úponu interoseálních svalů. Doporučuji ještě alespoň 14 dní klidu (nejlépe na lůžku v objetí krásné dívky) a prst mazat NSA mastí, např. Fastum gel. F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Je škodlivé procvičovat prsty povytáhnutím, tak až v kloubech lupne?
Steve
 Filip Hebelka opovídá21:15:47 07.09.2009
Ahoj, procvičovat prsty, až lupne v kloubech, škodlivé není, tedy alespoň ne okamžitě. Účinek se dostaví až po letech. Již dnes se na Tebe těší Tvůj revmatolog. :-) P.S. To byl žert. Pravda je taková, že to ničemu nevadí, pokud za prsty taháš v jejich ose. F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Ahoj.
Mam problem s prostrednickem na prave ruce. Lezl jsem celkem tezky bouldr a asi moc zabral a kdyz jsem potom dolezl prst me rozbolel. Momentalne me boli pri zvysene zatezi a trosinku pri dotyku v okoli kloubu. Pri kazdem propnuti prstu citim jako by mi tam neco preskocilo. NIcmene samo o sobe to neni bolestive. CO by to mohlo byt pripadne jak to lecit? Dal jsem si pauzu od lezeni a mazu to mastickou, ale neustale to preskakuje a kdyz  i pri bezne cinnosti neco spatne chytnu, tak to trosku zaboli.
Diky Martin
Martinek
 Filip Hebelka opovídá21:12:41 07.09.2009
Ahoj Martine, mohlo dojít k odlomení části kosti s chrupavkou v místě úponu hlubokého flexoru. Bylo by lepší udělat RTG k vyloučení tohoto úrazu, který se musí léčit dlahou alespoň na tři týdny. F.H.
hebelis

Otázka pro Filipa Hebelku
Zdravim, mam problem s prstenickem prave ruky. Normalni pohyby prstu v beznem zivote jsou bez problemu. Kdyz ohnu posledni clanek prstu a chci ho zatizit tak mi z toho mista zacne vystrelovat bolest do celeho prstu. Nemuzu ho vubec pri lezeni pouzit. Snazim se ho setrit, ale bez vetsich uspechu, uz to trva cca 3-4 tydny. Diky moc za odpoved
Zdenál
 Filip Hebelka opovídá21:09:26 07.09.2009
Ahoj, ještě by mě zajímalo, zda Ti prst otéká a kam se šíří bolest? Jestli po přední či po zadní straně prstu. F.H.
hebelis


Reklama:


 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.