LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Více odvahy, méně železa!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně

Závody
Olympiáda (05.08)
Cena horolezeckého festivalu (24.08)
SP Koper (06.09)

Žebříček
Cesty:
17.Slezáková 10771
18.Janošová 10748
19.Smetanová 10737
Bouldry:
17.Horáček 9575
18.Šolc 9437
19.Košťál 9425
Hory:
17.Louda 4004
18.Sejbal 3389
19.Sukačová 3279

Výsledky
SP Briançon (17.07)
SP Chamonix (12.07)
Akademické mistrovství ČR (27.06)

Deníčky
5599 lezců
1116322 cest
Nové přelezy:
La Couleur 8a
Face De Ra 8a+
Antiblocki 9+/10-
Octopus Cr 7b+
Torpedo 9
White Tras 11-/11
Ringbandsc 9+/10-
Plan B 10
Body Count 9+
Schopenhau 9-/9

Stěny
HO Lokomotiva Beroun - Beroun 2
Lezecké centrum Ruzyně - Praha 6
321 Boulder Club - Brno

Prodejny
Namche - Outdoor, Travel & Climbinig Center, s.r.o. - Praha 8
HUDYsport - Brno
Lezecké centrum Vertigo - Bratislava

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Report z expedice Manaslu 2016

Byli jsme požádáni o napsání krátkého článku z naší expedice, tak tedy:

Původně jsme chtěli jet na Šiša Pangmu, ale po neustálém navyšování ceny za expedici z důvodu zdražování permitu a komplikované cesty do BC, kdy se musela použít letecká linka z Kathmandu do Lhasy, nám byla nepálskou agenturou nabídnuta možnost jet za příznivější peníz na osmitisícovku Manaslu. Kopec je to pěkný, tak proč to nezkusit?

1.9. Odlétáme z Prahy s Turkish airlines  přes Istambul do Kathmandu. Dva dny ve městě na vyřízení běžných formalit, dokoupení plynu a různých drobností a hlavně návštěva večerního klubu v Thamelu Shisha Terrace, kde vystupovala dnes již legendární nepálská kapela Strings.

Ráno 4. 9. jsme vyrazili mikrobusem ještě se dvěma Rumuny, co byli s námi napsaní na permitu do Besisaharu a odtud druhý den džípem do Dharapani. Následoval čtyřdenní pochod přes sedlo Larkya la 5135m a sestup do vesnice Samagaon, kde jsme setrvali 2 dny kvůli aklimatizaci.

11. 9. jsme vyrazili na pětihodinový výšlap do BC. Základní tábor byl opravdu rozlehlý, nikdy jsme ještě tolik stanů pohromadě neviděli. Určitě jich bylo víc než 200. Když to srovnám s našimi dřívějšími expedicemi, kde jsme byli většinou skoro sami, tak si říkám, co tady proboha děláme? Ale osma je osma.

V BC jsme měli Full servis, tak jsme si užívali bohatých přídělů velmi kvalitního a chuťově výborného jídla. O to větší to byl kontrast oproti našemu jídlu, které jsme měli nahoře.

Počasí zatím nevypadalo kdovíjak přívětivě, každý den několikrát pršelo, vrcholové partie byly vidět jen zřídka a z doliny se valila mlha, jako by tam pořád vyvařovali prádlo. Aklimatizovat se však je třeba, takže jsme 13. 9. vyrazili nahoru, vynést stan a proviant do nižšího C1 a zpět do BC.

14. 9. byla místní slavnost Púdža, která trvala téměř 3 hodiny, púdžárí nám posvětili naše osobní věci a mohli jsme vyrazit s požehnáním na vrchol.

15. 9. dáváme další aklimatizační výšlap. Přespali jsme v nižší C1 5500 m, další noc v horním C1 5700 m a následoval technicky náročnější úsek ledopádem do C2 v 6300 m. Po náročnější noci, kdy mě bolela hlava jako střep a totálním nechutenství, jsme opustili myšlenku jít až do C3 a vrátili se zpět do BC.

Po dvou dnech odpočinku dáváme ještě třetí aklimatizační pokus, ale spali jsme pouze dvě noci v C1 a kvůli neustálému sněžení jsme museli sestoupit do BC. Počasí se totálně pokazilo, slušně sněžilo i v BC, tak bylo potřeba vyčkávat. Předpovědi se dost lišily, ale vypadalo to na okno od 28. 9.

Většina velkých komerčních expedic vyrážela z BC k vrcholu 26. 9., kdy ještě ráno sněžilo. Nahoře bylo celkem dost nového sněhu a tak jsme raději ještě den počkali, až to trochu sedne.

27. 9. se konečně vydáváme k pokusu o vrchol. Nebyl jsem si jistý kvalitou mé aklimatizace, ale jak se později ukázalo, 16 dní okolo 5000 m a výš, bohatě stačilo a bolest hlavy se už neukázala. Po příchodu do C1 jsme vyhrabali náš zapadaný stan, který to přečkal bez jakýchkoli poškození, což se nedalo říci o některých okolních stanech. Našemu kamarádovi Vasilovi z Rumunska kompletně stan lehnul k zemi, polámaly se některé tyčky, takže měl trochu problém, kde spát, ale nakonec se našlo místo ve stanu našich kamarádů z BC, co měli zaplacený servis a šerpu až na vrchol.

Po noci jsme pokračovali do C2, kde jsme měli postavený druhý stan. Taky byl slušně zapadaný, ale kvalitní značka a léty prověřená konstrukce stanu vše vydržela bez úhony. Někdy se holt vyplatí nést raději o kilo těžší stan, na který se pak člověk může kdykoli spolehnout.

Další den pak přesun se stanem do C3 proběhl v pohodě. Z C3 odpoledne vyrážela velká část klientů komerčních expedic s kyslíkem a šerpy na vrchol, šli celou noc, míjeli C4 a pokračovali až k vrcholu.

My další den stoupali nekonečným svahem a v horní části kličkováním mezi séraky do C4. V nejprudších pasážích před C4 jsme se míjeli s totálně vyčerpanými klienty, které šerpové opatrně sváděli dolů. Bylo to poměrně vyčerpávající čekat s těžkými batohy, až přejde skupinka dolů, a když se člověk rozpohyboval, tak se vzápětí objevili další. Nakonec jsme se však do C4 vyškrábali, srovnali plošinu na stan, postavili ho, zalezli do něj a vařili a rozpouštěli sníh snad 3 hodiny, abychom se pořádně zavodnili a snížili riziko omrzlin.

Z předpovědi počasí jsme si pamatovali, že by se mělo další den večer zkazit počasí, tak jsme k vrcholu vyráželi jako většina už kolem jedné hodiny v noci. Foukal celkem čerstvý vítr a teploměr ukazoval -27°C. Nohy byly ještě rozehřáté ze spacáku a vnitřní botičky taky, tak se šlo celkem dobře. Horší to bylo až těsně před svítáním, ale neustálý pohyb prstů v botách zajistil, že nohy vydržely být citlivé až na vrchol. Pod vrcholem jsme došli našeho přítele Vasila, a nahoru (cca v 7:30-45) jsme došli zároveň i s ním. Pár nezbytných vrcholových fotografií, hlavně aby v tom větru neomrzly ruce, rychle se pokochat úžasnými výhledy, podat si ruce a honem dolů za teplem.

Sestup byl rychlý, v C4 sbalit stan a dolů, až do C2. Zde jsme celkem vyšťavení zase stan postavili a padli do něj s příjemným pocitem dobře vykonané práce. Ráno jsme se sbalili a museli po cestě ještě překonat již značně poničený žebřík přes trhlinu. V C1 jsme přibalili náš druhý stan a silně obtěžkáni jsme sestupovali do BC. Po náročném sestupu už začalo stávkovat i moje koleno, se kterým jsem byl pouhých 6 týdnů před expedicí na operaci menisku, ale zaplať pánbůh, vydrželo až doteď.

Po návratu do BC jsme se dozvěděli, že Vasil má omrznuté všechny prsty na nohou a organizoval se co nejrychlejší přesun do nemocnice v Kathmandu. My jsme nakonec v rámci urychlení návratu do ČR využili možnost letět ze Samagaonu do Kathmandu vrtulníkem (cca 40-50 minut), což byl pro nás taky pěkný zážitek.

No a po doplnění nezbytných kalorií z piva a steaků v Kathmandu jsme nastoupili do letadla, dlouze si oddechli a při klimbání přemýšleli o dalších cestách, protože když člověk jednou začne jezdit na vysoké hory, tak je to jako droga, ne a ne přestat.

LaněkManaslu BC (hi res)

foto by © Manaslu BC (hi res)

foto by © Cesta k C1 (hi res)

foto by © Náš stan v C1 (hi res)

foto by © Žebřík před C2

foto by © Nad C1

foto by © Cesta do C2

foto by © C3

foto by © Cesta do C4

foto by © Pohled od C4

foto by © Východ slunce blízko vrcholu

foto by © Manaslu vrchol

foto by © Manaslu vrchol

foto by © Annapurna a Dhaulagiri

foto by © Zpět v Samagaon

foto by © 


O expedici byla již na Lezci stručná zpráva: Manaslu 8163 m - Češi na vrcholu

Laněk   [úpravy] 06:20 25.10.2016Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Pěkně kuciii11:02:43 25.10.2016
Pěkně Toníčku! Chtělo by to opět kamenem do kebule :-D
Milošodpovědět 

 krátký článek pro koho?15:47:49 25.10.2016
A kdo vás požádal? A krátké to zrovna není.
expediceodpovědět 
 Re: krátký článek pro koho?09:14:17 26.10.2016
Prosil jsem je já. Pro Lezce a jeho čtenáře, díky moc a hore zdar!
 Standaodpovědět 
  Re: krátký článek pro koho?16:06:45 26.10.2016
Někdo požádal a já se připojím k poděkování .... pěkný to bylo!
MModpovědět 

 Expedice popis23:18:17 25.10.2016
Diíky za zajímavý popis. Hezký.
Steveodpovědět 

 Foto dne:

SP Briançon
 Databáze cest:
Všechny cesty (176551)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Rechter Riss 7 Südlicher Frankenjura
Zweiter Pfeiler 7 Südlicher Frankenjura
Erste Pfeiler 7- Südlicher Frankenjura
Bilbo Beutlin 6+ Südlicher Frankenjura
Gesellenprüfung 5+ Südlicher Frankenjura
Nově komentované:
Stará Cesta V Tisá - Hřebenové Věže
Táborák 5- Dreveník
Il Primi 3D 7a Sas Beita
Mokrouš IXb Labské Údolí - Levý Břeh
Octopus Crak 7b+ Kalymnos

 Nově v diskusi:
Koukolova hora | Re: Poděkování | Re: Poděkování | Re: Písek, skály nad Otavou | Re: Písek, skály nad Otavou | Re: Písek, skály nad Otavou | Re: Písek, skály nad Otavou | Písek, skály nad Otavou | Re: nekrmit | Re: Poděkování |

 Nové komentáře:
Re: Palec hore. | Re: Úspěchy české reprezentace | Re: Úspěchy české reprezentace | Re: Úspěchy české reprezentace | Re: Úspěchy české reprezentace | Inu | Re: Rádoby repující retard | Palec hore. | Re: Úspěchy české reprezentace | Re: Úspěchy kam se podíváš |

 Kde to vře:
Rozhovor o horolezectví nižší obtížnosti ve Vysokých Tatrách (48)
Film: Bouldrování a lezení na Děčínském Sněžníku (34)
Pepa Šindel přelezl Hades, další cestu obtížnosti 9a (10)
SP v lezení Chamonix, Francie (10)
SP v lezení Chamonix, Francie (9)
SP v lezení Briançon, Francie (8)
SP v lezení na obtížnost Innsbruck (5)
Čeští horolezci vylezli na doposud nezdolanou horu Muchu Chhish (4)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - semifinále (3)
SP v lezení Briançon, Francie (3)

 Nově v inzerci:
Lezení víkend | Nové lezečky Ocún Ozone Red | Průvodce Drábské světničky | Průvodce Ostrov | Průvodce Labské údolí pravý břeh. | La Sportiva Otaki Women | Statická a dynamická lana | friendy | Prodám NOVÉ kraťasy Husky Kimbi, vel. XXL | Prodám NOVÉ kalhoty Prana vel. 36/32 |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 1737 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 1887 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 1832 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 1761 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.