LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně

Závody
Olympiáda (05.08)
Cena horolezeckého festivalu (24.08)
SP Koper (06.09)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Šindel 12347
3.Votoček 12318
Bouldry:
1.Konečný 11150
2.Stráník 11106
3.Volf 11078
Hory:
1.Groš 8189
2.Rojko 7189
3.Černý 6808

Výsledky
SP Briançon (17.07)
SP Chamonix (12.07)
Akademické mistrovství ČR (27.06)

Deníčky
5599 lezců
1116333 cest
Nové přelezy:
La Couleur 8a
Face De Ra 8a+
Antiblocki 9+/10-
Octopus Cr 7b+
Torpedo 9
White Tras 11-/11
Ringbandsc 9+/10-
Plan B 10
Body Count 9+
Schopenhau 9-/9

Stěny
Lezecké centrum na Dlouhém Mostě - Dlouhý Most
Horolezecká stěna Lanškroun - Lanškroun
V 16 - Plzeň

Prodejny
Rock Point - NC Šestka - Praha 6 - Ruzyně
HUDYsport - Hradec Králové
HUDYsport - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Jak se Tráva na osmitisícovku vyškrábal

Tento blábol je takové zamyšlení nad tím, jak se srovnat s dosažením vrcholu :-) Ono to prostě dopadlo. A v této větě je asi schováno všechno důležité. Není to o tom, že my jsme něco dobyli. Prostě nám jen kopec dovolil, abychom jsme se po něm prošli.

Ale pojďme na to popořádku. Já zde nechci popisovat postup k vrcholu (to zase třeba jinde). Spíš se chci zamyslet nad tím, co mi to dalo a co mi to vzalo a jestli jsem od té doby, co jsem koukal do údolí z osmitisícové výšky, lepší (jiný) člověk či horší?:-)Ještě čilej s K2:-)

foto by © KamílekJasně, že jsem měl radost, že jsem tam vylezl, ale zas to nebyl takový šlágr. Možná to bylo tím, že se nám výstup povedl skoro stylem: přišli, viděli a vylezli. Čekání na počasí moc nebylo (dva dny v BC, 2x2dny v C1 v šesti tisících), takže mohla probíhat i rychle aklimatizace. V podstatě jsme kopec vylezli za 14 dnů od příchodu do  BC. Ideální počasí, ideální podmínky na kopci. Čímž nechci zlehčovat naše fyzický a psychický dovednosti. To jistě ne! :-) Ten kopec je prostě vysoký a zdaleka nepatří k těm lehčím osmitisícovkám. O čemž svědčí i dle nějakých statistik počet vylezených. My byli asi 7., 8. a 9. (10. Mára) Čech na vrcholu. Celkově 250 lidí.
Letos se více lidem podařilo vylézt na G1 než na sousední G2. Asi to bylo tím, že když přišlo skutečně dobré počasí, už měli všichni vyčerpány pokusy na G2 (taky je to prý horší, když napadne více sněhu) a soustředili se na G1. Za sezonu vylezlo na G1: 1. Ueli Steck - rekordně rychle, 2. mezinárodní zbytek asi 12 ks:-) i s náma."Narváno" v prvním výskovém táboře v asi 6 000m

foto by © Kamílek
A co si budem nalhávat. Kdyby Bulhaři nezajistili těžký japonský kuloár, měli bychom cestu hodně ztíženou. Výš už to problém není - nemít fixy. Ale "japonec" je docela zásadní. Přechod z 6400 do 7000 cca tímto kuloárem je skutečně lahůdka. Obzvláště, když třeba prošlapáváte stopu ve vyšších pasážích. Což se taky při našem útoku povedlo Davovi, Kubovi a Jardovi. Vyšli jsme nejdřív s tím, že by mělo být prošlápnuto od šerpů z předchozího dne a taky proto, aby nám tam nikdo neházel šutry na hlavu. Ale bylo to zafoukaný a kluci dosti "netakticky" stále drželi první pozici. Když už nás došla skupina asi 5 Španělů, neměli snahu nás vystřídat (já byl na konci naší skupiny, coby vytrvalý, ale pomalý člen :-). Tady bych se malinko pozastavil nad "morálkou" a "přátelstvím" na osmitisícovkách. Mohu hodnotit z letoška sám či z minulých let z vyprávění úžasného člověka Zdeňka Hrubého. To je chlapík, jehož zážitky a životní zkušenosti jsou pro mě jedním z největších deviz celé akce. Jak jsem to vnímal. No prostě se jedná o to, že žádné velké kamarádství mezi expedicemi na kopci neexistuje. Ano, spolupráce ano a každý se snaží z ní vytřískat pro sebe co nejvíce užitku. Problémem jsou hlavně tzv. komerční expedice, jednou z ní byli i s námi postupující Španělé. Jenže to člověku tak nějak docvakne až dole a já jsem se kvůli nim a samozřejmě své nešikovnosti málem zabil.A jsme u rychlého popisu výstupu. Ale nebudu vás moc nudit, fakt jen rychle.

V campu 3 nad hranicí 7tisíc se nás vyskytuje asi 14 - Španělé (5), mezinárodní expedice, my a Korejka s 2 šerpy. Večer se domlouvají ostatní s Korejkou, že půjdou s nima v 1.30hod. My ráno nespěcháme. Nebudeme určitě rychlejší než šerpové s kyslíkem. Ó jaký však omyl. Jdeme rychle, po předních hrotech a brzy doháníme velikou skupinu, která neustále postává a čeká až šerpové buď cestu prošlápnou či některé úseky i zafixujou. A pak hurá všichni na lano. Spíše bych řekl, že se nám tam jejich šerpové pletou. Postupujeme taky průběžně nejištěni vedle nich a ve vrcholové partii cca 400 m pod samotným vrcholem jsme první Jarda, Kuba, já a Daw v cca 9h. Hrozně fouká. Kuba to otáčí. My postupujeme dál sami - Daw, Jarda a já. Zde je již lezení o něco vážnější a o cca 200m výše nás dohání šerpa a že bude fixovat.
Za ním v těsném závěsu zase všechny alegorické vozy. Nevíme úplně přesně kudy, tak chvíli čekáme, ale zas to hrozně dlouho trvá, takže jdeme opět za nimi bez využití fixů. Jediné místo, kde nás dostanou při výstupu na fix je poslední délka, kde to šerpa prošlapává po odvěsnách trojúhelníku, ale fix je potom natažen po přeponě. No tak to aspoň prošlápneme. Což jsme si dost naběhli, neboť jsme se bořili po pás. Ale ono by to šlo sice pomalu, ale šlo, kdyby za náma na tom fixu nevisel i zbytek výpravy a jeden Španěl na nás nehulákal "come on". Což nás dost nasralo a říkáme mu, ať si to jde zkusit a po chvíli jsme odstoupili a pustili ho do čela. Dost rychle zmlkl :-) kokot.Zatím ještě pln sil při výstupu do 1. výskového

foto by © Kamílek
V cca 13h jsme byly na vrcholu. Pekelně fičelo, takže žádné velké zdržování na přeplněném vrcholu - asi 9 lidí a 2 šerpové. Proběhlo docela rychlé focení, neboť v tom větru to nebylo nic moc (sponzoři prominou :-), šlo o omrzliny. Korejka sestupuje asi během tří minut. Povídá, ať na sestup použijeme její lana, což nám na tom nejvýše položeném úseku pomůže, že to můžeme proslaňovat. Zůstáváme asi 15 minut a sestupujeme poslední. Ještě fotím nějakého Španěla s fotkou rodiny. No pěkně, srdceryvné, ale dovolím si takové malé zamyšlení, za které mě možná mnoho z vás rozcupuje. Ono je to pěkně, ta fotka rodiny na vrcholu, ale každý by si měl přiznat tu motivaci k tomu, proč se drápe na vrcholky hor. Vždyť je to myslím vždy jenom kvůli nám samým. Ukázat sám sobě, že na to mám. Že si umím sáhnout na dno. Snažíme se vždy racionálně vyhodnotit situaci, mám dost sil na to otočit to 1hodinu pod vrcholem. Prostě přežít. A kdo do té motivace tahá rodinu, je dle mého sobec. Rodina by byla myslím radši, kdybych seděl doma a koukal na TV v bačkůrkách :-)

Je jasné, že vaši blízcí jsou na vás hrdí, když se vám něco v horách povede. Vy na ně taky myslíte při výstupu. Ale určitě by byli radši, kdyby jste to riziko nepodstupovali. Než se vrátit domů v hliníkový rakvi či zůstat v horách v trhlině.
Ale to se prostě těm lidem, co do hor jezdí špatně vysvětluje :-)Kásné výhledy 

foto by © KamílekNo to bylo takové odbočení a vraťme se k sestupu. Poměrně rychle jsme proslanili a sestoupili zpět k našim batohům, kde jsme dali sváču. Zde nás bohužel předešli Španěláci. Jardovi se ještě podařilo nacpat se před ně před posledním zajištěném
úseku od Korejky ve výšce cca 7500 m. To co následovalo byla hrůza, lehce řečeno. Začal slaňovat asi 75letý Carlos, který byl natolik prošitej, že nebyl ani schopen založit si sám slaňovátko na lano. Děsný. Po něm jela Španělka, která na mě hulákala ať uhnu a ještě jeden. Zde jsem se domluvil, že další dva mě pustí. Byl jsem asi dvakrát rychlejší než oni. Než jsem však proslanil 1 dýlku, Carlos nebyl ještě schopen slaňovat další úsek. Tak jsem počkal až ho do toho přichystají a pak jsem šel jen volně za nima přidržoval se lana. Dost jsem čekal, abych na něj neházel sníh a led. A pak to přišlo. Carlos dojel na konec a vypadal, že se asi nehne od slanění.
Takže jsem z lana uhnul, aby za ním mohla přijet Španělka a následoval můj pád, neboť se náhle změnil sníh z hlubokého, kterým jsem šel popředu, na tvrdý firn a já zaškobrt. No co vám budu povídat, pro dobrotu na žebrotu. Kdybych zůstal na laně ...Byla to samozřejmě moje chyba, to nepopírám - nedostatek soustředění apod., ale zas na druhou stranu, Španělé v tomto stavu, ve kterém by již dávno na kopec nepatřili.
Takhle prošitý lidi prostě ohrožují sebe i celé své okolí. Měli to dávno otočit!!! A na tom názoru si vždy budu trvat. Je to však paradox, že já i přesto, že jsem byl daleko víc v pohodě než oni, jsem upadl a jen vcelku náhodou ten pád přežil. Možná právě proto, že se člověk cítí, že je v pohodě, nedává tolik pozor.


No a tady při sestupu už tak v pohodě nejsem

foto by © KamílekNo což, poučení pro příště ... Hlavně, že tyto řádky můžu psát z poklidu BC. Prostě jsem skončil v kotrmelcích i přesto, že jsem věděl a myslel na to jak zastavit pád s mačkama. Jak se vám to nepovede při prvních metrech pádu, nemáte pak šanci a zbývá vám se jen modlit. Já ateista měl tedy štěstí a zastavil jsem se na mírnějším svahu asi po 300m pádu. No stačilo o něco více stranou a velice bych si zkrátil sestup přímo do campu 1 :-) Moje tělesná schránka se zdála zásadně nepoškozená. Naštěstí se mi uvolnily mačky z nohou, což asi poté přispělo k zastavení. Tak jsem se tak prohmatával (pozor měl jsem helmu! Noste ji, my byli asi jediní na kopci s helmou) a došel k názoru, že jsem OK. Bolelo akorát koleno a kotníky a nakoplá noha. Obrovské štěstí. Což také zhodnotila Korejka (byla na své 13.té osmitisícovce) a její dva šerpové, kteří mi pomáhali se sesbírat. "Lucky man" furt říkala. Pak přišel i Jarda, že prý doufal, že to je batoh, nebyl :-) Když věděl, že jsem OK, pokračoval dolů. Já jsem usoudil, že se ještě vrátím pro svůj cepín, který se mi při pádu vytrhnul z ruky (měl jsem ho na poutku na pevno na ruce). Došel jsem k názoru, že ho ještě budu potřebovat při dalším sestupu. Čeká na mě Daw a společně pak postupujeme do campu 3. Koleno se pěkně rozbolavělo, takže to byl boj. Ale nějak jsem se tam dohrabal.


Vyšetření od doktůrka v BC - ZNC kluci :-)

foto by © Kamílek
V noci jsem docela trpěl, ráno jsem nebyl schopen udělat 3 kroky. Takže jsem i uvažoval o vrtulníku. Ale ten by stejně mohl přiletět max jen do campu 1 ve výšce cca 6tis. Takže jsem si zobnul dva růžováky (ibalginy) a hurá dolů. Kuba mi vzal věci a Jarda s Dowem mi pomáhali při slanění - dost jsme používali i naše lano v japonským kuloáru. Šlo to překvapivě dobře, takže po příchodu do campu 2 (v cca 16h, výška cca 6400m), kde byl Kamílek, jsme se domluvili ještě na dalším sestupu do campu 1 (6tis.), neboť se mělo kazit počasí. Doktor prostě na to koukl a řekl, že to bude gut. Vzal jsem tedy dalšího růžováka a hurá dolů. Došli jsme sice za tmy, ale došli.

Zato další den byl pekelný. Můj pomalý postup přes ledovec z campu 1 do BC byl hororový zážitek. Jednak vedro, jednak již hrozně širokých trhlin. Při přeskocích jsem i ja "tvrďák :-))" asi 3x plakal, když jsem šlápnul na špatné koleno. Ale nějak jsme to zvládli a teď již píšu s fajfkou, kávou, přejezen z BC."úklid" již na moréně

foto by © KamílekNo co na závěr říci. Škoda, že jsme ještě nezvládli udělat G2 :-) Čas, počasí, podmínky by na to byly. Jen to moje zdraví ne a taky nám chybí permit :-) Ale na ledovci v BC už jsme úplně sami. Sezona výstupů skončila a přitom je tak krásně. Je
ještě spousta summit daysů.Praní, hulení, chlastání ...klasická zábava v BC:-)

foto by © Kamílek..... a opalování

foto by © KamílekJiž po výletu ve skardu

foto by © KamílekNo tak bylo to pěkné být nahoře, ale bez mrknutí oka bych to vyměnil za to, abych doma zjistil, že nemám potrhaný vazy a že budu moci normálně fungovat. No Doktůrek to vyšetřil a prý OK :-)

Pocit nesmírného štěstí se na kopci nějak nedostavil. No kdybych tady však čekal pod kopcem běžný měsíc jako ostatní, byl bych asi šťastnější :-)

A co se týká té fyzické námahy. Řekl bych, že již jsem dělal horší věci. Zde je to akorát psychickofyzické spojení. Ale zase opakuji, je to možná tím, že nám skoro všechno vycházelo ideálně.

Díky Máro za naplánování výletu.To je ten náš kopec Gasherbrum I.


foto by © KamílekTakže výše uvedené bylo sepsáno z BC a teď ten happy end s odstupem několika měsíců již z ČR (leden 2010).

Tak ANO - odnesly to vazy :-) - takže mě nejspíše čeká operace.

No sice se dá bez nich fungovat, ale ... ať sem zdravej na další expedici :-)


PF 2010

foto by © Kamílek


PS:info pro podobně postižené nešťastníky

dá se:lézt, běhat, jezdit na kole, lézt ledy, jezdit na běžkách (i skate)

nedá se či to aspoň nechci pokoušet:-):fotbálek, basket, volejbal (i beach :-)), skialpyNo já na operaci prostě půjdu, neboť jsme již vymysleli další akci na jaro 2011 a to MANASLU

To bylo řečí (viz výše), že na "osmě" nic moc :-)

Váš Honza Tráva :-) - těšíme se na nějak? přednášce


Plakát

foto by © Kamílek


TOUR de GASH 2010 :-) - aktualizovaný seznam míst viz. www.gasherbrum.cz

foto: převážně Kamílek

Honza Tráva   [úpravy] 08:08 22.01.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 pěkný!13:19:00 22.01.2010
Díky za popsání osmitisícovkové reality bez příkras. Je vidět, že nižší kopce mohou být mnohdy mnohem hezčím i levnějším zážitkem.
švihyodpovědět 
 Re: pěkný!13:20:06 22.01.2010
střední velehory rulez!:-)
švihyodpovědět 

 Brno?14:23:49 22.01.2010
Moc hezkééé :-) Gratuluji. ale kluci, kde v tom seznamu přednášek máte Brno?!
Lenkaodpovědět 
 Re: Brno?15:58:49 22.01.2010
Brno ??? To je kde ?
Prazakodpovědět 
  Re: Brno?16:54:39 22.01.2010
co bys vidlema dohodil
štatlařodpovědět 
   Re: Brno?20:18:09 22.01.2010
tady je někdo idiot.. nebo dva? ;-)
Lenkaodpovědět 
   Re: Brno?23:33:25 22.01.2010
jj .. prazaci hazej vidle to mi hazime mobilem :)
Brnakodpovědět 
    Re: Brno?13:07:40 25.01.2010
Prazaci i Brnaci patrej do jednoho pytle...
Alisaodpovědět 
     Re: Brno?15:45:57 25.01.2010
Fakt pěkný článek a to Brno by se vážně hodilo. ;)
terkadodpovědět 

 G14:26:02 22.01.2010
krásný clánek s tou fotkou rodiny más stoprocentni pravdu lip si to nemohl napsat za to te nikdo nemuze rozcupovat dík
vasekclimbingodpovědět 
 Re: G16:47:44 22.01.2010
Myslím, že právě pro tyhle všechny okolnosti už Rakoncaj na osmy nechce lézt.
Martas.odpovědět 

 Gash17:20:22 22.01.2010
Ta první fotka, "náš kopec", není to spíše K2? Takto skalně Gash nevypadá, i když má podobný pyramidální charakter. Každopádně je G1 krásný kopec a vám patří velká gratulace!

Mám hodně podobné fotografie a naštěstí i zážitky. Též nám trvalo posledních 100 m. snad hodinu, když jsme se brodili po pás v prašanu.

Fajně kluci!
Zdeněkodpovědět 
 Re: Gash19:51:38 22.01.2010
díky Trávo za upřímnej popisek dění, jako jsou veký kopce(ne osmy)kde nepotkáš živáčka natož pak komerční grupu např. takovej Kanjutsar a výstup to může být velmi hodnotný.
Některý lidin nemjí v horách co dělat já to říkam pořád.
jeffodpovědět 
 Re: Gash23:05:37 22.01.2010
Tráva fotky neměl popsaný, tak jsou možná trochu přeházený.
Jirkaodpovědět 
  Re: Gash22:42:51 23.01.2010
No jistě. První fotka je K2 a ne G1. Čau Fábero.
Klimešodpovědět 

 Paráda20:43:14 22.01.2010
Super článek, díky :). Škoda že nebudete v Brně, určitě bych přišel...
Tatušodpovědět 
 Re: Paráda10:42:37 23.01.2010
Tatuši, ty radši sám nabrus mačky a pikle!:-)
švihyodpovědět 
  Re: Paráda17:06:22 23.01.2010
Šviháku lázeňský, já radši namažu běžky, obuju kluzky, nasadím pásy na skije a tak všelijak podobně v zimním období :-)
Tatušodpovědět 

 Paráda21:14:07 23.01.2010
Skvělý článek, který měl hlubobkou myšlenku. Díky za něj! Přeju plno zdraví a nových úspěchů!
Mattyodpovědět 
 Re: Paráda00:48:51 24.01.2010
Tráva a hluboká myšlenka? To mi nějak nejde dohromady :-))
Kodlodpovědět 
  Re: Paráda23:29:00 24.01.2010
*jasny, hlubokou myslenku bych zde nehledal:-)
*brno - no proc ne )akorat je to pro nas plzenaky malinko z ruky)- ale doporucte nejaky misto
*fotky - ano jsou prehazeny popisy - malinko - jirak slibil, ze opravi...diky
Travaodpovědět 

 ;)20:31:50 28.01.2010
S dosažením vrcholu se srovnáš v koupelně ;).
JitkaMWodpovědět 

 zdravime DAWa09:18:39 01.02.2010
zajímavý zas trochu jiný pohled...ale nějak nám tu chybí o trochu víc náš nejmilejší breček pan DAW! :)(:
fanynkýodpovědět 
 Re: zdravime DAWa09:20:07 01.02.2010
teda BOREČEK samozřejmě
opravaodpovědět 
 Re: zdravime DAWa17:24:32 02.02.2010
to je sepsany pro my fanynky:-) - at si to DAW pro vas sepise sam :-)))
Travaodpovědět 
  Re: zdravime DAWa20:43:51 02.02.2010
Jsou lidi co nikam nechodí a nic nehledají, protože se bojí, že by ztratili něco co stejně nemají, jsou lidi kteří pořád někam chodí a něco hledají a někdy to i najdou, a jsou lidi co nikam nechodí a nic nehledají protože už to ví ;-))) no a Honzíku my jsme pořád na té cestě.
bolekodpovědět 
   Re: zdravime DAWa10:07:42 03.02.2010
kurna bolku co tam b tech alpach vyvadis :-)? - tys normalne filozof :-) ... sem to musel cist asi 5* nez jsem to aspon trosku pochopil :-)
Travaodpovědět 

 Diky00:49:26 06.02.2010
Fakt zaujmavé čítanie, prínosné hlavne pre toho, čo nikdy na takejto expe nebol.
PS: neber to pls ako provokáciu ale "na vrchole bolo 9 ludí a 2 šerpovia", a to nie sú ľudia?
Hodne zdaru pri ďalších akciách a hlavne si uchovajte zdravie!
Jannodpovědět 
 Re: Diky22:20:20 07.02.2010
to jsou nadlidi :-)
Travaodpovědět 

 Foto dne:

SP Briançon
 Databáze cest:
Všechny cesty (176551)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Rechter Riss 7 Südlicher Frankenjura
Zweiter Pfeiler 7 Südlicher Frankenjura
Erste Pfeiler 7- Südlicher Frankenjura
Bilbo Beutlin 6+ Südlicher Frankenjura
Gesellenprüfung 5+ Südlicher Frankenjura
Nově komentované:
Stará Cesta V Tisá - Hřebenové Věže
Táborák 5- Dreveník
Il Primi 3D 7a Sas Beita
Mokrouš IXb Labské Údolí - Levý Břeh
Octopus Crak 7b+ Kalymnos

 Nově v diskusi:
Koukolova hora | Re: Poděkování | Re: Poděkování | Re: Písek, skály nad Otavou | Re: Písek, skály nad Otavou | Re: Písek, skály nad Otavou | Re: Písek, skály nad Otavou | Písek, skály nad Otavou | Re: nekrmit | Re: Poděkování |

 Nové komentáře:
Re: Palec hore. | Re: Úspěchy české reprezentace | Re: Úspěchy české reprezentace | Re: Úspěchy české reprezentace | Re: Úspěchy české reprezentace | Inu | Re: Rádoby repující retard | Palec hore. | Re: Úspěchy české reprezentace | Re: Úspěchy kam se podíváš |

 Kde to vře:
Rozhovor o horolezectví nižší obtížnosti ve Vysokých Tatrách (48)
Film: Bouldrování a lezení na Děčínském Sněžníku (34)
Pepa Šindel přelezl Hades, další cestu obtížnosti 9a (10)
SP v lezení Chamonix, Francie (10)
SP v lezení Chamonix, Francie (9)
SP v lezení Briançon, Francie (8)
SP v lezení na obtížnost Innsbruck (5)
Čeští horolezci vylezli na doposud nezdolanou horu Muchu Chhish (4)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - semifinále (3)
SP v lezení Briançon, Francie (3)

 Nově v inzerci:
Singing rock Buddy set | Lezení víkend | Nové lezečky Ocún Ozone Red | Průvodce Drábské světničky | Průvodce Ostrov | Průvodce Labské údolí pravý břeh. | La Sportiva Otaki Women | Statická a dynamická lana | friendy | Prodám NOVÉ kraťasy Husky Kimbi, vel. XXL |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 1737 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 1888 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 1833 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 1762 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.