LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Těžký místo vynech a lez dál.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně

Závody
SP v paralezení Innsbruck (24.06)
SP Innsbruck (26.06)
Akademické mistrovství ČR (27.06)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Šindel 12506
3.Votoček 12268
Bouldry:
1.Stráník 11106
2.Volf 11103
3.Konečný 11025
Hory:
1.Groš 8164
2.Rojko 6917
3.Černý 6808

Výsledky
Olympijská kvalifikace Budapešť (20.06)
MČR obtížnost (01.06)
ČP obtížnost Praha (18.05)

Deníčky
5588 lezců
1111314 cest
Nové přelezy:
Čára Život Xa
Haribol 9/9+
Projekt II 9+
Svědci Alb Xc
Geschenk 9
Herr Kules 9/9+
Der Große 9+/10-
Porcupine 9
Liebe Ohne 9
Kugelblitz 9-/9

Stěny
KLAJDA - lezecké centrum Brno - Brno - Maloměřice
Mariánské lázně - Mariánské Lázně
BalvanBoulder - Horažďovice

Prodejny
Rock Point Vaňkovka - Brno
ALPI SPORT CENTRUM - Příbor
HUDYsport - Havířov

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Jak Petr Machold sjel Everest na prkně

rozhovor pro MF DNES

Krade se i na Everestu, říká muž, který sjel horu na snowboardu.

Teplice "Uklouzl jsem a ujížděl do ledovcové trhliny, kterou jsem viděl už předtím pod sebou. Musel jsem se i se snowboardem na nohou rychle otočit na břicho a začít brzdit cepínem. Nalehnul jsem na něj, ale jeho zobák se nemohl zarýt do ledu. Zastavil jsem se až na poslední chvíli, když už jsem byl nohama v trhlině. Málem jsem do ní spadl." Tak popisuje Petr Machold z Teplic nejdramatičtější moment své nedávné výpravy na nejvyšší horu světa, 8850 metrů vysoký Mount Everest. Třicetiletý chirurg se na jeho vrchol sice nedostal, vyšel mu však jeho plán sjet horu na snowboardu.
Cesta Petra Macholda na Mount Everest byla součástí trojexpedice Tibet 2003, která začala v polovině dubna. Její členové se rozdělili na tři týmy, z nichž každý chtěl zdolat jeden ze tří osmitisícových vrcholů - Šišu Pangmu, Čo Oju a Everest.
"Tým jsem tvořil já a dva Šerpové. Na vrchol jsme chtěli vylézt Severním žebrem klasickou cestou z tibetské strany - a dolů sjet na snowboardu. Až nahoru to ale nešlo, protože celých pět týdnů foukal silný vítr, padal čerstvý sníh a byla velká zima. Dosáhli jsme hranice osmi tisíc metrů. Tam už byla situace tak špatná, že jít na vrchol by bylo obrovské zdravotní riziko. Podařil se nám ale druhý plán: udělat světový prvosjezd Severního žebra z výšky 7700 metrů," popisuje průběh expedice Machold.

* Říkáte: chtěli jsme sjet. Znamená, to, že vás bylo víc?

Ne, jel jsem sám. Považuji se ale za část expedice a na tomhle úspěchu se podíleli i ostatní členové. Už zkraje jsem se se Šerpy domluvil, že se všichni postavíme na stejnou úroveň. Nosili jsme stejně těžké baťohy, jedli v jednom stanu a stejné jídlo. Nebylo to jako u jiných expedic, že Šerpa táhne čtyřicetikilový ruksak a za ním běží bílý sáhib jen s baťůžkem a foťákem na zádech. I pro Šerpy samotné to bylo neobvyklé, ale nakonec si na to zvykli.

* Jak probíhal výstup?

První týden jsme měli dobré počasí, takže jsme postavili první tábor ve výšce 7060 metrů. Do něj jsme nanosili veškerý materiál na zbytek výstupu - stany, spacáky, plynové bomby, jídlo. Pak přišla vichřice a stan i se vším speciálním vybavením do výšek smetla.

* Co jste s tím udělali?

Nakonec jsme se rozhodli, že zkusíme lézt s materiálem, který jsme měli v údolí. Ten sice není stavěn na použití v extrémních podmínkách, ale nedalo se nic dělat. Italská expedice, která přišla pod kopec a zjistila, že na výstup nemá, nám přenechala část svého vybavení a jídla.

* Pak nastalo obvyklé čekání na lepší počasí?

To přišlo až poslední týden naší expedice. Zase jsme vynesli vybavení do prvního tábora. Ten nám pro změnu někdo vykradl.

* Vykradl?

Vzali nám všechno jídlo, co jsme tam měli. Během dvou dnů, když jsme odpočívali v základním táboře, nám někdo snědl těstoviny a rýži. Nechali nám jen oříšky a rozinky. Nejvíc mě naštvalo, že mi někdo ukradl mé milované tatranky.

* Museli jste se kvůli tomu vrátit?

Když už jsme tam byli, tak jsme se zbytky rozinek a údolního vybavení zkusili jít na vrchol. Později nám ukradli ještě mačky a lyžařské hůlky.

* Takže vyprávění o tom, že se k sobě lidé na Everestu chovají neurvale, je pravda?

Vítr roztrhal stany mnoha expedicím a dost lidí přišlo o celou výbavu. Tak si začali navzájem krást věci, aby mohli jít výš. Naštěstí nám nevzali oblečení a spacáky. Mohlo se stát, že bychom sestupovali z vrcholu a šli nadoraz. Nedokážu si představit, že bych přišel hladový a vymrzlý do tábora 1 a tam zjistil, že nemám v čem spát, na čem a co vařit. Pak hrozí omrzliny i ztráta života. V základním táboře, kde je spousta turistů, nosičů a různých podivných individuí, bych okradení čekal. V 7000 metrech nad mořem mě to překvapilo.

* Projevilo se nějak, že jste pod Everestem byli v době, kdy probíhaly oslavy padesáti let od prvního dosažení vrcholu?

Ano, v základním táboře byla čínská expedice o padesáti horolezcích a třiceti členech realizačního týmu. K tomu televizní štáb a mobilní operátor s ohromným technickým zázemím. V základním táboře díky tomu dokonce fungovaly mobily. Číňané chtěli, aby všech padesát sportovců symbolicky stanulo na vrcholu najednou. To se jim nepovedlo. Nakonec jich tam bylo jedenáct s kyslíkem a byli rádi, že se vrátili zpátky.

* Vy jste si pomáhali při výstupu kyslíkovými bombami?

Na tibetské straně jsme byli jedinou expedicí, která šla na vrchol bez nich.

* Jste lékař, kromě chirurgie se zaměřujete i na choroby, které jsou typické pro pobyt ve vysokých výškách. Přinesl vám pobyt v horách nějaké zkušenosti?

Dělal jsem výzkum, jak se krev zásobuje kyslíkem se vzrůstající výškou a námahou. Jinak jsem fungoval jako lékař pro náš tým a kvůli tomu, že hodně expedic doktora nemělo, tak i pro ostatní.

* Jaký nejzávažnější případ jste řešil?

Jeden Šerpa byl velice těžce nemocen - měl výškový edém plic v kombinaci se zápalem plic. Týden jsem ho dával dohromady, aby byl vůbec schopen sestupu, protože kvůli větru jsme ho nemohli snést dolů. Bez mé péče by zemřel.

* Vás zdravotní problémy nepotkaly?

Na začátku jsme velmi rychle vystoupali nahoru a já jsem prodělal výškový otok mozku, který naštěstí dopadl dobře. Den ode dne mi bylo hůř. Když jsem se třetí den ráno probudil a zjistil, že nejsem schopen chodit rovně, sebral jsem batoh, vzal jsem si léky a začal rychle sestupovat. Věděl jsem, že se blíží moment, kdy už bych dolů nebyl schopen sejít. Úplně jsem se aklimatizoval až po čtrnácti dnech.

* Jak probíhal váš sjezd na snowboardu?

Dva dny jsem stoupal do druhého tábora ve výšce 7700 metrů. Výš to s prknem nešlo. Tam totiž sníh skončil, dál už byla jen skála. První den jsem sjel do jedničky, ale nijak zvlášť těžké to nebylo. Tedy oproti tomu, co následovalo, ne. Cesta vede po žebru, které má sklon nejvýš 70 stupňů. Nevýhodou bylo, že nebyl skoro žádný sníh, všechno to byl led.

* Jak dlouho trvá sjezd na snowboardu ve srovnání s cestou pěšky?

Až do základního tábora mi to na prkně trvalo čtyři až pět hodin. V řídkém vzduchu je ježdění fyzicky náročné, musíte se občas zastavit a rozdýchat se. V kuse se to nedá. Navíc je nutné dávat pozor na trhliny. Pěšky trvá cesta celý den.

* Skončili jsme v táboře 1. Pak vás čekala ještě druhá část.

Den nato jsem sjel do předsunutého základního tábora. To zatím považuji za vrchol kariéry, nejel jsem nic těžšího. Svah měl místy 80 až 90 stupňů sklonu, muselo se skákat. Navíc jsem se dostal do obrovských potíží, protože jsem uklouzl.

* Co se stalo?

Rozjel jsem se po zadku a málem jsem spadnul do trhliny. Zabrzdil jsem až na poslední chvíli hrotem cepínu, když už jsem měl nohy v trhlině.

* To zní jak scéna z akčního filmu. Asi vám pěkně zatrnulo.

Proběhl mi v hlavě celý život, jak se říká. Když jsem klouzal po ledu dolů a viděl pod sebou trhlinu, už jsem ani nepočítal, že se mi podaří zastavit. Čínská televize můj pád natočila, ale já jsem ho vidět nechtěl. Měl jsem nepříjemný pocit, že jsem tam mohl zůstat.

* Jaký měla vaše jízda ohlas?

Celkem to sklidilo obdiv. Když jsem reportérovi z čínské televize řekl, že jsem první na světě, kdo sjel Severní žebro Everestu, Číňan poznamenal, že jak mě viděl, tak asi i poslední.

* Potřeboval jste na sjezd nějakou speciální výbavu?

Měl jsem kombinaci pro snowboardisty nezvyklou - horolezecké skeletové boty s tvrdým vázáním a měkké freeridové prkno. Lehký snowboard mi speciálně vyrobila třebíčská firma Choc. Vážil jen šest kilo a díky speciálně nabroušeným hranám držel na ledu, který kopec pokrýval, velmi dobře.

* Sjezd se podařil 15. května, pak měl následovat druhý cíl - nejvyšší kóta na zemi, 8850.

Po sjezdu na prkně byla už vůle jít až na vrchol menší. Strávil jsem pět týdnů v předsunutém táboře ve výšce 6500 metrů. Tak vysoko už tělo neregeneruje, jenom žije z podstaty. Zhubl jsem dvacet kilo, navíc nám ukradli jídlo. Také jsem cítil, že už se hora brání. Ve druhém táboře jsme si třeba večer dávali s kolegy z vedlejšího stanu čaj, a když jsem jim nesl pití po ránu, byli oba mrtví. Už jsem měl pocit, že bych radši měl jet domů. Jsem rád, že je expedice za mnou.

* Na kolik vás expedice vyšla?

Dohromady na půl milionu korun. Moje náklady byly asi čtvrt milionu korun, podobnou částku mi dal můj sponzor, teplický výrobce autoskel Splintex.

MFD Severní Čechy 7. června 2003

Papouš   [úpravy] 13:14 08.06.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 borec20:28:10 08.06.2003
to je teda fakt borec! docela tezko se to predstavuje, kdyz je ted venku takovy nesnesitelny vedro:-)
Musadoodpovědět 
 Re: borec12:22:44 10.06.2003
Jeste poznamka pro realisty a ne fabulatory,
Couloir Pallavicini v severni stene Grossglockneru na lyzich z kvetna 2003:
http://www.hory.sk/pph/filova/index.htm
Povsimnete si hlavne sklonu...
Ten kdo o tom neco vi...odpovědět 
 Re: borec12:32:24 10.06.2003
Jeste poznamka pro realisty a ne fabulatory,
Couloir Pallavicini v severni stene Grossglockneru na lyzich z kvetna 2003:
http://www.hory.sk/pph/filova/index.htm
Povsimnete si hlavne sklonu...
Ten kdo o tom neco vi...odpovědět 

 Husty21:13:24 08.06.2003
Tak to je fakt hustý, gratuluju, ale chtel bych videt ty 80-90 stupnovy svahy - to tam byli spíš ňáký ledový prahy ne - to by delší usek než 5m metru ani nešlo skoro skočit...když sem jel(teda spis zklouznul tech 50m na hannencupu, kterejch ma asi 70-75% tak sem myslel, ze se fakt zabiju...mimochodem kvuli čemu umřeli?
Vojťasodpovědět 
 Re: Husty21:19:11 08.06.2003
Sorry Hanenkamu
Vojťasodpovědět 
 Re: Husty14:09:41 09.06.2003
Ačkoliv jsem od fochu, nevím proč umřeli. Tipuju edem mozku - smrt ve spánku.
Petrodpovědět 
 Re: Husty08:56:32 11.06.2003
To bych taky rad vedel, musi to byt huste, kdyz s nekym piju vecer caj a na druhy den jsou chlapi mrtvi:o(TAk to chce strasne velkou pochvalu, lepsi extrem nez ve filmu Triple X :o)))Ma u me obdiv, to se jen tak nestava, treba by pak mohl sjet na prkne i jine 8 tisicovky.
 Jirka Mlčochodpovědět 

 Hoj, jaký to Znoj?21:24:10 08.06.2003
Papouši dík, žes to na Lezce přepsal. Ušetřil jsi mi práci. Pro zájemce doporučuji přečíst nedávný příspěvek "Hoj, jaký to Znoj". Z něj se lze dozvědět, jaký byl skutečný cíl výpravy. Sjezd z vrcholu Everestu severní stěnou. A výsledek jste si právě přečetli o něco výše. Nejsem si tedy jist, jestli lze mluvit o úspěchu. Světový prvosjezd ze 7.700 metrů nejsem schopen z České kotliny posoudit. Mohli by jej okomentovat zkušení Himalájisté, abychom si udělali přesnější obrázek? V každém případě jsem rád, že tam Petr byl. Už kvůli tomu zachráněnému šerpovi.
Jarda Maršíkodpovědět 

 Svah 70, 80, 90 stupnu...???00:36:44 09.06.2003
Celkem rad bych videl, jak vypada z hlediska snowboardisty nic moc svah po zebru se sklonem max. 70 stupnu a nasledne sjezd do predsunuteho tabora se sklonem 80 az 90 stupnu. Zrejme zapusobily halucinace z vysky...  protoze to, co normalni smrtelnik slanuje (a k tomu ma treba hnedy adrenalin v kalhotach), a ani by ho nenapadlo jezdit na SNB nebo na lyzich, tak nekteri borci pry v pohode sjizdi a jeste brzdi cepinem po vzoru filmu 'Vertical limit' tesne nad minimalne 100 m hlubokou trhlinou. Jen tak mimochodem, staci se podivat at uz do Vysokych Tater nebo do Alp, co se povazuje za SNB ci ski extrem (hodne velky extrem!). Tak severní stěna Aiguille du Midi s převýšením 1100 m a sklonem 50-60 stupňů byla sjeta na lyzich jako prvnimi chlapiky: A. Baud, Y. Detry, D. Chauchefoin (staci nahlednout do literatury...). Chtel bych videt, kdo by to chtel zopakovat, pochybuju, ze se v CR nekdo najde. Za maximum, co je mozne jeste sjet, se povazuje kratoucky usek 65 stupnu... ale rozhodne ne blaboly z rise pohadek typu 70, 80, 90 stupnu... A jeste dotaz, jak se 'skace' pri 80 a 90 stupnich? Pokud nekdo nezmenil fyzikalni zakony, tak se vicemene jedna o volny pad... A to, ze nejaky kyslikovy reporter cinske obdoby TV Nova neco prohlasil, je jenom k dokresleni 'zabavnosti'.
Ehm, a 'sponzorsky cil' sjezd severni stenou Everestu je hodne odlisny od zebirka...
Ten kdo o tom neco vi...odpovědět 
 Re: Svah 70, 80, 90 stupnu...???09:01:02 09.06.2003
Neboj se podepsat! Myslím, že je tu spousta lidí kteří ví o čem snowboarding či lyžování je a kteří sdílí tvoje názory. Sjet svah o 70 a více stupnich je blbost, ať na lyžích, nebo snowboardu.
Taky o tom něco vím.. Čus.
sobulodpovědět 
 Re: Svah 70, 80, 90 stupnu...???09:03:23 09.06.2003
Jestli si tady mistr autor neplete stupne a procenta ..... Snih - tak aby byl dostatecne soudrzny na to, aby bylo mozno po nem sjet /a aby to ale nebyl kus ledu, na kterem nelze ustat/ se neudrzi na svahu nad cca 65 stupnu. Ve vetsich skolonech snih jednak dobre nedrzi, druhak je technicky prakticky nemozne v takovemto svahu stat, coz potvrdi kazdy skialpinista ci snwboardista ktery nekdy v takovemto sklonu stal. Mimochodem - skiextrem = nad 40 stupnu sklonu v clenitem, uzkem zi jinak nebezpecnem terenu a nad 45 stupnu v beznem terenu /otevrene steny, zlaby atp./ Sjezdy okolo a tesne nad 60 stupnu jsou spise vyjimkou.... 90 procent by pak ovsem bylo neco jineho ... 100% = 45 stupnu ...
Vitaodpovědět 
  Re: Svah 70, 80, 90 stupnu...???09:20:46 09.06.2003
Sníh v evropských a asijských horách se udrží do 55 stupňů, v jihoamerických díky jinému klimatu až do 60 stupňů. Zbytek se skáče a padá přes ledové plotny.
Kuba Turekodpovědět 
   Re: Svah 70, 80, 90 stupnu...???09:35:32 09.06.2003
No myslim ze i v Tatrach je par sjezdu pres 55 ve kterych se tyto useky neskacou, nicmene takhle nejak to je ... ;-)
Vitaodpovědět 
    Re: Svah 70, 80, 90 stupnu...???10:01:47 09.06.2003
sklon bájných 70 stupnu ma treba blazina stena v srbsku (unorova, listopadova), marenka ma tak petasedmdesat. svahu 70 procent odpovida sklon 35 stupnu. a to uz je hodne tezka cerna sjezdovka. analogicky nema dvanactistupnove pivo dvanact procent alkoholu. scitame jabka a hrusky.
Lukas B.odpovědět 
     Re: Svah 70, 80, 90 stupnu...???11:16:43 09.06.2003
ja to teda pochopil, jako ze svah mel misty 80-90 stupnu proto se to muselo skakat... ne ze by po necem takovym jel.
Musadoodpovědět 
      Re: Svah 70, 80, 90 stupnu...???11:48:19 09.06.2003
ale jo von to nepochybně sjel, všechna čest, akorát si popletl stupně a procenta. nepředpokládám takovou dávku bájné lhavosti.
skočit si 80stupňovej desetimetrovej výšvih a pod nim sekat vobloučky v pouhý sedmdesátce - hahahahá. ovšem u údajů o sklonu v procentech to vidím jako slušný ale reálný výkon.
Lukas B.odpovědět 
    Re: Svah21:07:56 09.06.2003
Jaké? A kde? Šel bych se na ně aspoň podívat.
Kuba Turekodpovědět 

 bulvár je vše08:57:47 09.06.2003
..to co tě trkne při prvním pohledu je zcela jasně definováno. "Senzace! Někdo sjel z Everestu!" Jen ten kdo si pak článek přečte celý a ví, jak je E velký, pochopí, že z Everestu nikdo na SNB nesjel, že k tomu víc jak kilák chyběl:-(. A to ten výstupově nejobtížnější.Chápu, že upoutat pozornost a trošku přibarveným vyprávěním ji udržet je důležité, ale publikovat vyložené lži a to i v nadpisu je pro mne důkaz nedůvěryhodnosti našich (nemam iluze o jiných) médií.
Matyodpovědět 
 Re: bulvár je vše12:50:44 09.06.2003
Vzominam, ze pred nejakou dobou sjel Everest na lyzich nejakej Slovinec. Ten jel az z vrcholu?
ondraodpovědět 
  Re: bulvár je vše13:48:47 09.06.2003
Davo Karnicar, az z vrcholu, ALE s umelym kyslikem, o cemz se ani na svych strankach, ani ve filmu nejak opominul zmini...
Ten kdo o tom neco vi...odpovědět 
  Re: bulvár je vše13:49:59 09.06.2003
Jo Davo Karnicar jel v roce 2000 cely az z vrcholu. Nekde jsem cetl, ze na Everestu byla tehdy hromada snehu a tak mohl sjet i Hillaryho prah.
Martinodpovědět 

 70,80,9014:23:11 09.06.2003
Na svazích sklonu 70 a více stupňů se nedá jezdit. Ani já jsem tam nejezdil. A když se něco skáče, tak se vždycky jedná o volný pád. Já jsem tedy nezažil nic jiného. Na Everestu během naší expedice nebyl vůbec žádný sníh. Vše bylo zmrzlé a dost to klouzalo. Proto jsem si taky rozbil ústa a zabrzdit cepínem bylo dost těžký. Nejprudší úseky měli 80-90 st a byli to opravdu ledovcový prahy. Jeden nejdelší jsem musel slanit po fixech. Ty kratší se daly odskákat. Z některých komentářů mám pocit, že popisují moje plynulé oblouky ve svahu 80 st. To jsem nikdy nenapsal! Konstatoval jsem, že ten svah z C1 má místy sklon až 90 (nahoru se leze po fixech) a něco z toho se dalo skočit. A ten kdo se neumí podepsat ať mi vleze na hrb.
Petrodpovědět 
 Re: 70,80,9015:30:01 09.06.2003
"Nejprudší úseky měli 80-90 st a byli to opravdu ledovcový prahy"
"svah z C1 má místy sklon až 90"
byl to teda svah nebo ledovcovy prah (serak), nebo Jan Tleskac? Je rozdil, jestli nekdo tvrdi, ze sjel svah, nebo ze spadl z 1-2 m vysokeho "prahu". A jestli napise (nebo rekne nezodpovednemu redaktorovi Idnesu, a neautorizuje to), ze na svahu se sklonem 20-30 stupnu bylo nekolik nizkych prahu, ktere skocil.
Ehm, a ty jsi Petr z Matrixu, Petr X., MUDr. Petr Machold, nebo kdo? Kdyz uz se "umis podepsat"... Uz mas misto volne misto na hrbu? Nebo si tam vlezeme navzajem?
Ten kdo o tom neco vi...odpovědět 
  Re: 70,80,9016:01:45 09.06.2003
a co takhle zverejnit ten videozaznam??? Nebo ho pan Petr jeste stale nechce videt? ;o)
Vitaodpovědět 
   Re: 70,80,9017:26:01 12.03.2004
zadny videozaznam neexistuje
odpovědět 
  Re: 70,80,9019:13:20 09.06.2003
Já Ti dám nezodpovědnýho redaktora iDNESu, ty hňupe. Na ty cifry jsem se ptal dvakrát, protože mě taky udivily. Ale když má něco nejvýš sedmdesát stupňů, tak to nemá furt 70 stupňů, a místy 90, tak to taky neni furt devadesát. To jen pro pořádek. Vzhledem k tomu, že jsem tam nebyl, tak jsem se o to nepřel. Do článku se nevešlo, že Machold musel cestou i slaňovat přes jeden ledový práh. Tož tak Papouš
Papoušodpovědět 
   Re: 70,80,9020:50:40 09.06.2003
Hnup je pouze Papouz, v titulku clanku ma 'rozhovor pro Idnes" a bude nekomu nadavat do hnupu, zamet si pred vlastni klavesnici... a az si zametes tak si zkus neco takoveho sjet... protoze hopsani pres hranu dva metry dolu neni svah se sklonem 70-90 stupnu...
Ten kdo o tom neco vi...odpovědět 
    Re: 70,80,9021:13:09 09.06.2003
1) Když je cesta za VIIb, může bejt celá pětková s jednim flekem za VIIb. Když je svah nejvýš 70 stupňů může bejt 50 s jednim místem sedmdesát. Čili nikdo netvrdí, že to bylo pořád sedmdesát.

2) Najdi v článku iDNES a máš u mě metr piv. To bys ovšem nesměl srát při zdi a musel by ses umět podepsat.

3) Zapomněl jsem, že jsme v Čechách. Podstatnejch asi neni 70, 80 nebo 90, podstatný je něco jinýho - prvosjezd Severního žebra.
Papoušodpovědět 
     Re: 70,80,9004:21:44 10.06.2003
Supermane PapouZi, hnupove uz te omrzeli? Procpak? Zrovna to s tebou zacinalo byt velmi zajimave! Jestli je tam Idnes nebo MF Dnes je uplne jedno (je to jedna firma), stejne jsi pouzil jenom CTRL+C a CTRL+V z webu Idnesu, nebo jsi to snad odnekud sam svymi prsty CELE prepisoval?
\\\"Jak Petr Machold sjel Everest na prkně rozhovor pro MF DNES\\\" - chces to nejak vyvracet, ze autorem neni Idnes/MFDnes?
S tvym bodem jedna nikdo nepolemizuje, ale asi jsi nepochopil rozdil (mozna nevis, co je to skialp a extremni SNB) mezi svahem o danem sklonu a kratkym padem (SUPERMANI skokem) dolu. Nebo chces tvrdit, ze 70 stupnu (natozpak 90) se v pohode jezdi? Asi ne (zkus si to aspon predstavit s necim na nohach)...
Je podstatny rozdil, jestli mas pri lezeni jedno misto v obtiznosti normalnim smrtelnikum nezname a jestli mas pri SNB a skialpu par \'hupu\', u nichz se ani sklon nikde neuvadi (pardon, u MUDr. Petra Macholda se to uvadi), jelikoz je to hodne POD UROVEN tech, co to sjeli. Takze tvrdit, ze na svahu o imaginarnim sklonu 30 stupnu jsem sjel stenu 70 stupnu (dva metry vysokou, z niz jsem jenom hupsnul) je dost velka blbost...
Lezeni a vse kolem toho znas velmi dobre, tak takove blbosti netvrd...!
Ten kdo o tom neco vi...odpovědět 
     Re: 70,80,9004:22:45 10.06.2003
ad 2) jeste jednouo - odkud jsi to zkopiroval? Muzu si prijit pro ten metr piv?

ad 3) Muzeme byt v Cechach, v SSSR (pro mlade v RF), v USA, podle toho, co si zrovna vymyslis (a ohanej se tim podle sve vlastni inteligence a politickeho presvedceni)... pokud nekdo tvrdi, ze sjel 70, 80, 90 stupnovy svah, tak je to clovek mdleho rozumu...
ad ad) severni stena a severni zebro je HODNE velky rozdil...
Ten kdo o tom neco vi...odpovědět 
     Re: 70,80,9008:41:37 10.06.2003
Papousi, je videt zes na lyzich stal naposled na lyzarskym vycviku ... Lezeni neni skialp a neni zrovna idelani srovnavat obtiznost a sklony. To muzes rovnou zacit psat clanky o triatlonu a ten pak srovnavat se skokem do dalky. Nejdriv neco sjed a pak teprve komentuj ...
Vitaodpovědět 
      Re: 70,80,9009:24:19 10.06.2003
Já furt tvrdim, že jsem to napsal schůdně. Koneckonců majoritnímu čtenáři listu je tohle slovíčkaření (70, 80, 90) putna. Tady to chápu jako informaci, že svah byl místy skoro kolmý, čili že to byla darda jak prase. Připouštím, že pro čtenáře SK8&SNB magazínu by to chtělo napsat precizněji (počet skoků a oblouků, doba jízdy ksichtem/zadnicí ke svahu, průměrný sklon svahu, charakter sněhu v jednotlivých úsecích). Zbušit takovej matroš je, "vosím" jazykem, challenge pro Ty, co tomu minimálně trochu rozuměj nebo Vity. Moje poslání článkem v MFD skončilo, informace jsem přinesl, snad objektivní. A odkud jsem to sem překlopil, je celkem jedno, možností je x. Ta základní je vod mě z kompu, další se od ní odvíjejí. Takže metr piv pro Rozumbradu Experta se nekoná. Jinak: IMPORTANTE je bod 3 a proti tomu nikdo ani popel. Asi na to budete muset ještě trochu potrénovat, chlopi. Papouš
Papoušodpovědět 
       Re: 70,80,9011:15:22 10.06.2003
Dobre, Papous ma pravdu, 70, 80, 90 stupnu je putna... az to on nebo P. Machold budou chtit predvest nevericim Tomasum jako jsem ja, tak bych doporucoval nastrikat v zime vodou stenu panelaku treba jenom do tretiho patra, a z okna ve tretim patre toto sjet (dle Vaseho info tam zadny snih nebyl [jake prekvapeni, ze na vysokem kopci je prevazne led, ze?!]). Kdo z Vas do toho pujde prvni? Slovickareni je jedna vec, druha je tvrdit neskutecne blbosti pro 'majoritniho ctenare listu' - nebo vsechny povazujete za tupce, kterym se zda sjezd 'kolme' steny v pohode?
Ten kdo o tom neco vi...odpovědět 
        Re: 70,80,9011:29:29 10.06.2003
Už se na to vybodni. Podstatný je že sjel severní žebro, parádní výkon, a kdo chce vědět co to vlastně konkrétně znamená, ať se tam místo slovíčkaření zajede podívat na vlastní oči. Žádná zpráva z novin psaná pro laiky nemá pro odborníka vypovídající hodnotu a musí se brát s rezervou, jako bys to neznal.
Špicálodpovědět 
        Re: 70,80,9020:19:19 10.06.2003
Ty si ale vopravdu nehoráznej hňup. Zvopakuj si menší nebo rovno. Papouš
Papoušodpovědět 
         Re: 70,80,9000:06:16 11.06.2003
Vivat 'nehorazny hnupe' Papousi, uz jsem si myslel, ze jsi toto slovo uplne zapomnel :-)))
Pojd nam, obycejnym smrtelnikum a 'majoritnim ctenarum listu' ukazat aspon na deseti-patnacti meterch jak se jezdi 'cvicna loucka' se sklonem 70, kdyz 90 stupnu se ti nezda. Uz se na to tesime...
Ten kdo o tom neco vi...odpovědět 
          Re: 70,80,9012:13:02 11.06.2003
Tak už se na to prosím tě vyprdni. Víš odkud to bylo stažený a seš snad dost inteligentní, abys věděl, že normální člověk popis a pocity lezců a boardistů nepochopí, pokud mu nějakým způsobem neřekneš, že to bylo fakt hustý. Ve všech běžných médiích se to tak dělá, zvlášť u takovýchle mostr akcí. Kdyby běžnej člověk slyšel, že se při tom skoro posral, protože to bylo samej led a musel při tom skočit pár prahů, což bylo hustý, protože měl co dělat, aby vůbec v tom řídkým vzduchu dejchal a stál, tak mu to prostě nic neřekne a nebude chápat, že to bylo náročný.
Jak říkal už Papouš bylo to jasně formulovaný: svah který má nejvýše 70 stupňů = největší sklon, který tam objevíš je 70 stupňů a to může být třeba 5 metrů, a svah, který má místy 80-90 stupňů = jsou tam prahy, který se musej skákat. Pro někoho, kdo o tom něco ví, není tak těžký si to mezi řádky najít a pro toho, kdo o tom neví nic, to vyvolá přesně ten dojem, kterej by měl, kdyby se nad to postavil.
Tak to ber trochu s odstupem a stejně jako my si o podobných článcích mysli svý.
Kočkaodpovědět 
           Re: 70,80,9012:29:40 11.06.2003
70+80+90=240 a to sjet nejde, to je jedině na volný pád.
Pythagorasodpovědět 
     Re: 70,80,9009:17:34 10.06.2003
Papouši nechci nějak polemizovat a podobně, ale jel jsi někdy na prkně nějaký freeride, skoky a podobně a myslím podotýkám na snowboardu a né to srovnávat s lezením běháním na skialpinech???jen jestli víš o čem tady se vlastně přeš a píšeš..Márty...tím ale nechci se dotknout podle mě SUPER výkonu Petra Macholda a klaním se hluboku dolů podle mě to musela být pěkná zvěř!!!
Mártyodpovědět 
     Re: 70,80,9019:31:24 10.06.2003
Na prkne neustojim ani rovinu. Jsem teda ten laik, kterymu jsou stupne, nebo % u prdele. Proč je ale hned v nadpisu lež??? To sere i mne, prumerneho ctenare.
Matyodpovědět 
      Re: NADPIS11:50:54 21.09.2003
Hmm, mozna ze ten nadpis je takovy, protoze napsat pravdu "MALEM JSEM SE ZABIL NAD BC aneb NEUMIM UKOTVIT STAN" je trochu srandovni, ne?
chapajiciodpovědět 

 A neni to jedno!!!!18:12:39 09.06.2003
Pro zajimavost tady mate http://www.hahnenkamm.com/english/sieger_rstr_rennstrecken.php? SID=b9c7d63eb4b28117a82789d4f1606b45(ten link je prilis dlouhej tak sem dal do prostredka mezeru-tak si to spojte...) profil asi nejtěžšiho sjezdu (downhillu) na světě...taky by mě zajimalo jestli je to tu podany ve stupnich nebo v procentech - ale jedno je jasny - takovej svah se bud skoci nebo zhrani(ty zavodnici tam davaj prej 60 metrovy skoky) - ja sem to zkousel(asi 14dni) po zavodech sjet a malem sem se vyrakvil jako krava...a na lyzich sem poprvy nestal..Takze jestli to tam bylo takovyhle tak fakt cumim...
odpovědět 
 Re: A neni to jedno!!!!18:14:55 09.06.2003
...
Vojťasodpovědět 
 Re: A neni to jedno!!!!08:48:15 10.06.2003
No vzhledem k tomu ze umis psat, predpokladam ze umis i cist ;-)) "... DONWHILL gradient in avarage 26 %, maximum/minimum gradient 85 % / 2 %". Takze maximum necelych 45stupnu sklonu ... coz je priblizne takovy sklon jako centralni zlab na Vysokou v nejprudsim miste ;-) Jojo, sjezdari nejsou zadne sracky ... :o)
Vitaodpovědět 
 Neni to jedno!!!!09:19:14 10.06.2003
A nesrovnáváš hrušky a jabka? Srovnávat dálnici z ledu = sjezdovka světového poháru se sjezdem ve volném terénu ledovcovou stěnou je dost mimo, nemyslíš?
Papouš má pravdu, 70,80,90 vůbec není důležitý. Důležitý je to Severní žebro a že Petr podal super výkon a že to přežil ve zdraví. Přeji mu lepší sněhové podmínky na příští akci.
Bídaodpovědět 
  A co pár fotek07:38:00 13.06.2003
Nějaký fotky prosím? Jinak mu to moc nežeru. Podle toho jak brzdil do trhliny, tak bych řek, že se moc dívá na televizi.
bachorodpovědět 

 hmmmmm16:24:41 16.06.2003
Hmmmmmmm, zvláštní skupina tihle outdórové. Hádají se anonymně nebo pod přezdívkou typu \"Ten, kdo o tom něco ví\" nad jednou méně přesnou informací a jen málokdo tu zohledňuje mimořádný sportovní výkon, o který šlo především. Příznačné: jen málokde bylo kdysi tolik udavačů, nyní závistivců a nepřejících, jako mezi lidmi kolem hor.
veselyodpovědět 
 Re: hmmmmm06:54:02 17.06.2003
Pod jakou přezdívkou se kdo podepisuje je dost jedno, ne? Stejně je to víceméně anonymní tlachání. Nějak jsem nepostřehl, že by někdo snižoval, popíral, dobrý sportovní výkon. Debata je snad jen o interpretaci...
Matyodpovědět 
 Re: hmmmmm17:53:29 22.06.2003
Mr. Anonym 'vesely' tech zkreslujicich informaci v clanku bylo vice, ale daji se prehlednout ve srovnani s blbostmi, ze nekdo sjizdi kolme steny. Kdyz jsi tak super, stejne jako ostatni, pro nez je to OK, tak vyberte neco v Alpach ci Tatrach a pojdme to sjet. Uvidime, kdo bude mit v kalhotech nasrano hnedeho adrenalinu a hubu plnou kecu... Predesilam, ze nic o sklonu 70-90 stupnu by se nesjizdelo, ze by stacil 'alpsky sklon' do 55 stupnu... A to proto, ze odbornikum jako ty by na to podelani stacil i sklon 45 stupnu...
Asi ti to moc nedochazi, ale ne kazdy ma dle vlastnich slov 250 000 Kc ze sveho + jednou tolik od sponzoru, aby je vyhodil za nekolikatydenni vylet na nejkomercnejsi kopec na planete (a to jeste v dobe stehovani narodu tam). Ti, co se tady nad schopnostmi jisteho snowboardisty pozastavovali maji pravdepodobne hodne najezdeno v Alpach, Tatrach, Jizni a Severni Americe, prip. Asii, akorat nikdo z nich o sobe neprohlasuje, ze sjizdi/skace kolme steny... tak se prober
Ten kdo o tom neco vi...odpovědět 
  Re: hmmmmm22:25:03 23.06.2003
No, jen jsem čekal, kdy to kdo vytáhne...250 tisíc + další od sponzorů...myslím, že už pro mne ztratilo smysl s "Tím kdo o tom něco ví" nebo jak si říká, komunikovat. Ale upřímně ti sokolíku přeju, aby jsi se taky někdy dostal k troše peněz a možná si od tebe (nebo snad o tobě) také přečteme v novinách. Ale přeci jen si neodpustím poznámku: kdybys náhodou své sjezdy popisoval, buď naprosto přesný, pokus se vyhovět jak odborníkům, tak laikům, zároveň buď stručný a napiš to poutavě, abys udržel čtenáře. Jo a třeba to i podepiš. Ovšem podle buranského a závistivého stylu psaní, který tu předvádíš, si už nyní dovolím tvrdit, že výkon tohoto druhu bude pro tebe dost makačka. Papouš jej zvládnul vcelku slušně. Pá
Veselyodpovědět 
   Re: hmmmmm00:58:48 07.07.2003
Jsem rad, ze se jemne omezena hlava jmenem vesely ozvala... a vybrala si jenom jednu vetu tykajici se penez a ne zbytek, tykajici se nejakych schopnosti :-))) z cehoz plyne ta zavistivost...
namakany chudacku, zapomen na penize, prestan kecat a pojd se ukazat do Alp nebo Tater, pripadne dal, jak budes jezdit na SNB ci skialpech 70-90ti stupnove svahy, pokud na to ovsem mas (nejenom nejake penize, ale hlavne schopnosti)... ;-)
Muzu se taky podepisovat 'vesely', coz je pry podle veseleho mene anonymni, nez 'Ten kdo o tom neco vi...'??? Nebo by se veselemu libilo jmeno Franta Jetel?
Ten kdo o tom neco vi...odpovědět 
    Re: hmmmmm08:32:53 23.07.2003
Uz to tu bolo par krat napisane, ale bezpochyby to bol uctyhodny sportovy vykon. V tychto vyskach je uctyhodny vykon uz ked sa to cloveku podari prezit. Je rozdiel lyzovat v 3700 a v 7700. Ale to sa da zrejme lahko prehliadnut aj tym co o tom nieco vedia. Dost sa divim kolko je niekto z fachu schopny prskat kvoli takymto detailom a zda sa mi, ze tu vobec nejde iba o uvadzanie veci na pravu mieru. Miesaju sa do toho zbytocne emocie. Takze este raz, klobuk dolu. Kiez by sa ludia od nas castejsie takto zviditelnovali...
Andrejodpovědět 

 video22:18:52 03.07.2003
Sa mi to tiez vidi riadna blbost (zjazd nad 70 st., a dokonca skoky pri 80, 90  stup.)

taketo nezmysli neuverim pokial neuvidim to na videu !!!!

BTW ......

Preco akter tohto zjazdu neuverejni konecne niekde
presvedcive video - ktorym by poprel vsetky pochybnosti, ale ohana sa len slovami ???????

Urcite by sme si vsetci radi pozreli to video,
co tak ho zavesit niekde na net.
miloodpovědět 

 Čerstvý sníh22:51:51 09.03.2004
To je fakt bordel, když padá čerstvý sníh. (viz. ca 16 řádek). Už jste někdy viděli padat nějaký jiný sníh než čerstvý, teda kromě nějaké laviny a podobně.  :o)))))
Petrodpovědět 
 Re: Hodnocení dle alpské stupnice16:28:51 25.03.2004
Ten, kdo o tom něco ví má v těch sklonech pravdu.
Stupmice obtížnosti skialpinistických sjezdů podle značení rakouského Alpenvereinu:
stupeň 3: svah o sklonu 35-40 stupňů
např. severní Brite Ries kotel hory Schneeberg 2076 m u Vídně viditelný z dálnice

stupeň č.4: svah přes 40 stupňů se s možnými skoky přes skalní bloky nebo prahy.Nutnost přeskakovaných oblouků .
Např. ve Východních rakouzských Alpách -dostupnost do 450 km z Brna následující:
- Gessau-jižní stěna Hochtotoru 2369m,
jižní strmá stěna Dachsteinu pod lanovkou,
- Zagelkar jižní stěny Hochschwabu 2255m,
jižní žlab pod zásobovacím lanem Hohe Veitsch 1981 m,
- severní centrální žlab Geierhauptu 2417 m Seckaurských Tauer.

Nehledě k tomu, že tyto cesty se vzhledem k nebezpečí lavin jezdí převážně ve firnu na jaře.Pro vychutnání takového sjezdu hodně záleží také na kvalitě sněhové vrstvy a druhu sněhu.

mamut, Brnoodpovědět 

 !!!!!!vidoe!!!!!!19:20:46 14.12.2004
kde se da stahnout to video te jizdy. chtel bych to videt....diky
peeteeodpovědět 

 Foto dne:
Langenstein
Westwand, 6-
 Databáze cest:
Všechny cesty (176002)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Haribol 9/9+ Ledečko
Šumná 3 Jindřín Rozsocha
Chodecká 3 Jindřín Rozsocha
Převislá Spára 4- Jindřín Rozsocha
Prvnička 3 Jindřín Rozsocha
Nově komentované:
Mazácká 7- Kozel
Mazácká 7- Kozel
Mazácká 7- Kozel
Projekt II. 9+ Ledečko
Projekt II. 9+ Ledečko

 Nově v diskusi:
Re: Doporučte horskou vícedélku v Alpách | Re: Doporučte horskou vícedélku v Alpách | Re: Doporučte horskou vícedélku v Alpách | Re: Doporučte horskou vícedélku v Alpách | Doporučte horskou vícedélku v Alpách | Re: Stup | Re: Stup | Stup | Re: Cestovní pojištění | Didier a Cobra |

 Nové komentáře:
Re: Gratulace Adamovi | Re: no sledujem to | Ani finále nebude | Re: Gratulace Adamovi | Re: AO? | Re: AO? | Re: Js | Re: AO? | 1.SF boulder, způsoby přelezu | Re: .. |

 Kde to vře:
Pískovcové lezení v oblastech Hodkovice a Bezděčín je v ohrožení (75)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - kvalifikace obtížnost (18)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - semifinále (17)
Film Cílem je návrat (14)
Závěrečná olympijská kvalifikace v lezení od zítřka v Budapešti (8)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - finále (7)
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula (6)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - kvalifikace bouldry (4)
Metodika základů lezení na umělé stěně (3)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - finále (1)

 Nově v inzerci:
rychlá a legitimní nabídka | Petzl Elios | Hledám spolujízdu do Alp | Alpy v srpnu | rychlá a legitimní nabídka | Davle - karabiny ve slaňáku | Nepoužitý BD C4 0.3 | Statická a dynamická lana | Lezečky Scarpa Instinct VSR | Boston 4 |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 1546 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 1617 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 1608 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 1565 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.