LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nedělej krok, ze kterého se nemůžeš vrátit.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně

Závody
Olympiáda (05.08)
Cena horolezeckého festivalu (24.08)
SP Koper (06.09)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Šindel 12347
3.Votoček 12318
Bouldry:
1.Konečný 11150
2.Stráník 11106
3.Volf 11078
Hory:
1.Groš 8189
2.Rojko 7189
3.Černý 6808

Výsledky
SP Briançon (17.07)
SP Chamonix (12.07)
Akademické mistrovství ČR (27.06)

Deníčky
5599 lezců
1116333 cest
Nové přelezy:
La Couleur 8a
Face De Ra 8a+
Antiblocki 9+/10-
Octopus Cr 7b+
Torpedo 9
White Tras 11-/11
Ringbandsc 9+/10-
Plan B 10
Body Count 9+
Schopenhau 9-/9

Stěny
Pankrác, SPŠ stavební Josefa Gočára - Praha 4
Stěna u Salesiánů - Praha 8
Lezecké sdružení Kotelna - Brno

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
HUDYsport - Praha 5
HUDYsport - Teplice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

První přechod masívu Kanchenjungy

Třetí nejvyšší hora, dva kamarádi, jeden sen…

Část první
Od snu k realitě

Je už to rok, co jsem se vrátil z mého největšího dobrodružství v Himálajích. Do médií jsem pustil pouze kusé informace. Nedávno mne kamarádi z karvinského oddílu požádali, ať promítnu na jejich „diakárně“ (tradiční název zůstal, jen formát se změnil) fotky z tohoto výletu. Fotografie evokovaly vzpomínky. Tak jsem si řekl, proč se s nimi nepodělit. Tato část Himálají má obrovské kouzlo.
Za snem stála tato kniha. Peter Hillary v sedle Ratong La 5.100 m s ledovcem Yalung Glacier v pozadí.Nedočtete se tady o výkonech obtížnosti M7, WI6, A2 v sedmi tisících metrech. Na takové výkony prostě nemám a pravděpodobně nikdy v těchto destinacích mít nebudu. Podniknout jakýkoliv podnik v odlehlém koutu Himálají není úplně prdel, pokud chce člověk uspět a ve zdraví se vrátit. Možnosti jsou nyní obrovské. Takové generace přede mnou neměla. Bohužel to však svádí k tomu, že do Himálají a obecně vysokých hor cestují jedinci, kterým by nějaká ta větší zkušenost z Tater nebo Alp neuškodila. Sny o dobrodružství v Himálajích mohu mít všelijaké, ale měly by však mít reálný základ. Náročnost výstupu alpským stylem na himálajský kopec v malém týmu, logistická a technická, je podnik s velkým „P“. Kdo nevyzkouší, nemůže pochopit. Proto výkony v tomto stylu jsou podle mého vlajkovou lodí moderního horolezectví.


Když není, tak není. I s defektem na hranice.

foto by Branko GugletaNásleduj své sny. Každý má nějaké motto. To je mé. Sen o návštěvě oblasti Kanchenjunga nabral konkrétní obrysy po zjištění finanční nereálnosti horolezeckého podniku v severní části Sikkimu (nádherné dobře přístupné kopce, parádní treking), ale bez speciálních povolení s nutným doprovodem agenturních otrapů to tady prostě ošidit nejde. Opravdu to tady neojebete. Koukal jsem nejprve na mapu Nepálu a rozlehlost masívu Kanchenjungy na rozhraní Číny (Tibetu), Indie (Sikkimu) a právě Nepálu. Vzpomněl jsem si na knihu „Napříč střechou světa“ od Petera Hillaryho a Graeme Dingla a obrázek v něj, jak koukají z hraničního sedla do Nepálu. Tehdy se jim Kanchenjungu nepodařilo přejít. Tak mne napadlo, zda to někdo po nich zkusil. Pátral jsem, vyptával jsem se, ale nenašel jsem žádné informace o nějakém takovém podniku. Sen nabyl reálných obrysů. Pomyslel jsem si, sakra, to by mohl být parádní výlet! Ale kde začít? Kudy hory přejít? A s kým se na takový podnik vydat?


Hraniční most v Kakarbhittě.

foto by Branko Gugleta


To už jsem věděl, že touhu jet se mnou projevil kamarád Branko Gugleta. Znali jsme se v podstatě jen z lyžování, v horách jsme společně nikdy nelezli. Původně jsem preferoval někoho z parťáků, se kterými jsem něco polezl. Ale jak to bývá u takových akcí, zájemců je spousta, ale nakonec jede úplně někdo jiný. Spolehlivý parťák je alfa omega úspěchu. Kamarádi mi opakovaně potvrdili, že se na Branka mohu spolehnout. Stačí to? A on na mne. Nevím. Branko mi hned na začátku řekl, že veškeré plány jsou na mne. Jako bych měl méně práce ve špitále, zatímco on vymýšlel do noci smělé plány rozvoje v Telefonice. Jak skvělý parťák to bude, to mne samotného překvapilo.


Ilam a jeho obyvatelé.

foto by Branko Gugleta


Cíl byl na stole. Ale plán chyběl. Mapu nepálské části Kanchenjungy jsem již měl, jen jsem doobjednal mapu Sikkimu. Došlo v podstatě jen barevné schéma v měřítku 1.140 000 s popsanými body prosté vrstevnic. Bezva. Nic lepšího jsem nesehnal. Zakopaný pes byl v historii Sikkimu. Bývalo to království uzavřené západním turistům, následně nejmladší indická provincie. Po anexi Tibetu tento koridor byl velký lákadlem pro Čínu. A proto se Sikkim s povděkem dostal pod indická křídla. Časem se tato oblast otevřela západním návštěvníkům, ale obecně Vám na dvoutýdenní pohyb v jižní části stačí obyčejné lejstro, do severní části a hor obecně se bez agentury nedostanete. O individuálním pohybu v severní části nemluvě.


Phidim. Momo. Tradiční tibetská kuchyně.

foto by Branko GugletaLístek do pekla. Ne, pouze pro masochisty z Čech a Moravy na bus do Taplejungu.

foto by Branko Gugleta


Jak přejít bez patřičných povolení indickou část byla otázka první a nejzásadnější. Odpověď byla snadná. Žádné povolení nebudou a ani se žádná povolení pokoušet vyřizovat nebudu. Na to mi někteří zkušenější cestovatelé s úsměvem na rtech sdělili, že to smrdí jistě romantickým indickým vězením. Jak z toho ven? Při pohledu na mapu jsem očekával tři týdny na nepálské straně a jeden týden na indické. Rozhodl jsem se tak začít přechod v Nepálu a poté přes hraniční hřeben proklouznout do Sikkimu. Kudy? Přes jaké sedlo? Klíčový bod, na kterém stál úspěch a neúspěch celé akce.


Proč se diví?

foto by Branko GugletaPeter s Graemem to otočili v sedle Ratong La 5.100 m mezi Ratongem 6.679 m a Kokthangem 6.147 m. Trochu jsem se obával bloudění po ledovci East Ratong Glacier na indické straně za špatného počasí. Další alternativy se nabízely tyto. Zcela na severu sedlo Jongsang La 6.145 m mezi Langpo 6.945 m a Jongsang 7.459 m, které svádělo nejenom k velkému dobrodružství ale i k potenciálně velkému průseru. Přístup je z Nepálu přes ledovec Kanchenjunga Glacier a West Langpo Glacier. Exit na druhé straně na ledovci Jongsang Glacier. Hodně jsem přemýšlel nad touto možností, ale každé dobrodružství má své hranice. Pokud bychom to zvládli, padli bychom přímo do náruče vojenské posádce v severním Sikkimu. Když jsem o několik týdnu později koukal z hřebene Drohma Peaku na přístupové ledovce do sedla, sevřel se mi žaludek. To by byla hodně velká divočina. Dále jsem na mapě koukal na dva exity v podobě sedel Khang La 5.060 m mezi masívem Kohthangu 6.147 m a Khangla Kang 5.561 m a na o něco jižnější Chongpa La 4.520 m. Do všech sedel byly na některé z map nějakým způsobem vytečkovány cesty. Nikde jsem se však o nich nedočetl. V centru pozornosti doufaje nejbezpečnějšího a orientačně nejsnadnějšího přechodu se ocitlo sedlo Khang La. Cesta do něj se dle mapy z Tseramu tvářila jednoznačně, malý ledovec na jeho vrcholu a z něj to na našem barevnému schématu vzdušnou čarou do výspy civilizace v Sikkimu vesnice Dzongri nevypadalo daleko. Vzdušnou čárou v Himálaji? To zní jako černý humor. Však na mapě byla červenou linkou naznačena cesta, tak v čem by měl být sakra problém? Jen křížila nějaké vodní toky. Dobře jsem věděl, že modrá čára na mapě je v reále údolí. A údolí v Himálaji je jaksi jiných měřítek jak to v Beskydech nebo Alpách. Plán byl v podstatě upečen.


Že by to bylo tím autobusem? Takový luxusní dopravní prostředek. Pan Jančura by zblednul závistí!

foto by Branko Gugleta


Pohyb v nepálské části Kanchenjungy (Kanchenjuga Conservativa Area) má svá jistá pravidla. Je to chráněná oblast, kde je pohyb turistů a horolezců omezen patřičnými povoleními. Jsou tři. Potřebujete tzv. TIMS kartu (Trekker´s Information Management System), kterou potřebujete i jinde v Nepále. Vystaví agentura (10 US), s tou problém není. Za druhé. Kanchenjunga Conservative Area Permit (2000 Rp/30 US). To taky snadno získáte. A do třetice potřebujete Trekking Permit pro oblast Kanchenjungy (10 US/týden, platili jsme týdny tři), zařizuje agentura a to se Vám již nemusí podařit získat. Agentury argumentují nutností skupinového trekingu a o žádném individuálním nechtějí slyšet. Přitom žádná taková podmínka pro Kanchenjungu neexistuje. Proto to chce mít dobrý kontakt ve spřátelené agentuře. Já od své první návštěvy Nepálu (toto byla moje třetí po oblastech Khumbu dvakrát, Lapchi Kang a Rholwalling) spolupracuji s agenturou Himalayan Guides. Solidní renomovaná agentura. Všechny tyto povolení nám bez problémů vystavila. A to jsme nebyli v Kathmandu! Ano, naplánoval jsem cestu tak, že jsme se využili daleko levnější letenky do Dilli a následně Bagdogry nedaleko Siliguri oproti cestě do Kathmandu. Povolení mi do republiky přivezl kamarád Petr Valchář, který se vracel z lyžovačky na Cho Oyu. Pro vaše krásné oči Vám v Nepálu neudělají zhola nic. Agentura si účtovala na hlavu za servis 50 US. Povolení mít vřele doporučuji, protože bez něj to máte s několikrát vyšší pokutou, jak se o tom přesvědčila dvojice a trojice z Izraele. Jediní cizinci bez servisu agentury, které jsme v oblasti potkali. Agentury v KTM jim povolení k individuálnímu trekingu odmítly vystavit a oni to zkusili bez nich. V Ghunse je policejním check post. Dále papíry kontrolují v Tapethoku.


Obávám se, že tady by se už posral strachem. Na dřívější stroj nebo spoj (autobus zní moc honosně) jsme nesehnali již lístky. Sráz pětiset metrů k řece nejde na fotografii vidět. Všichni himálajští bohové stáli při cestujících, protože nikdo při nehodě nezemřel.

foto by Tomáš Obtulovic ml.Nepálská povolení byly v kapse. Sikkimská jsme neplánovali žádná vyjma tzv. Inner Line Permitu, který Vás opravňuje k pohybu v jižní části Sikkimu. V plánu bylo vyzvednout si jej v Siliguri a nechat si jej vystavit na pozdější datum. Tak se i stalo. Krátká pohádka a šlo to. Jinak obecně Vám lejstro vystaví na hranici při vstupu do Sikkimu. Bezplatně. Pro případné administrativní trable na indické straně jsme měli v hlavách jiné pohádky. Pohyb bez agentury a povolení, pohyb bez razítka v pase. V Kakarbhittě jsme jen tak na okraj dostali výstupní z Indie. Dost by se toho na nás našlo.


Jízda našeho autobusu skončila hned v další zatáčce. Upadla mu zadní osa. To moc opravit s taškou nářadí nelze.

foto by Branko GugletaPřístup do oblasti Kanchenjunga je v podstatě možný po zemi, používaný cizinci až na některé zoufalce téměř minimálně nebo letecky přímo z KTM do Suketaru nad Taplejungem nebo s nutnou zastávkou v hrozném Biratnagaru. A nebo? Mne napadlo doletět do Bagdogry a po zemi přes hraniční přechod Kakarbhitta se přesunout do Taplejungu, kde bychom za dva dny mohli být.

Z pozemní cesty jsem byl odrazován, Vašek Pátek mi ji přímo nedoporučil. V Lonely Planet k tomu napsali: „Masochists might consider travelling overland to Taplejung, though the 150 km road from Ilam is diabolical. This route is impossible after rain and not really recomended at any other time“. Překladu asi netřeba. V Nepálu jsem jel autobusem mnohokrát, ale to zcela předčilo mé očekávání. Opravdu pro masochisty. Po letošním zemětřesení v Sikkimu byla dopravní infrastruktura hodně poškozena. Zda to se to projevilo i na této cestě, nemám informace. Ale tvrdí hošci z Čech a Moravy, jak poznamenal Branko vydrží všechno, tak se i nám podařilo naše tělesné schránky dopravit do Taplejungu.

Údolí řeky Tamor Khola.

foto by Branko GugletaV plánu, jak by nám to nemělo stačit, bylo pokusit se i o výstup na některou z šestitisícovek v těsné blízkosti Kanchenjungy. Vyjma velmi seriózního kopce Boktoh (Mt. Bokta) 6.142 m nad Ramche ze seznamu Nepal Mountaineering Association (tzv. trekking peaks, ale o žádné trekové nebo turistické vrcholy se rozhodně nejedná!) jsou všechny ostatní otevřené vrcholy expediční kopce pod vládními nařízeními. A expediční kopec v Nepálu to je pěkný ranec dolárků. Chtěli jsme se pokusit o výstup na vrchol Tengkoma  (Tangkonama) Peak 6.210 m nad Lhonakem. K jeho fotce a letmému popisu výstupu na něj jsem se dostal na webu. Taky je to expediční kopec, ale podle mne vládní pravidla agentury v tomto případě neřeší. Nakonec byl vybrán cíl jiný. Kopec jsem na této akci bral jako třešničku na dortu.


Vzhůru do hor za našim snem! S třiceti kilogramy na zádech opouštíme Taplejung.

foto by Branko GugletaTo vše bez průvodce nebo nosičů. Lehký materiál, abyste ušetřily váhu na jídlo, je naprostou nutností, k tomu umění se sbalit. To je treking v odlehlých oblastech bez zázemí. Zájemcům seznam pošlu. Když máte v plánu přejít ledovec nebo výstup na technicky nenáročný vrchol, připočtěte ke všem krámům lezecký materiál. V podstatě s sebou beru mačky (ideálně poloautomatické na pohorky bez žlábku vpředu, nejsou až tak tvrdé, chůze v nich je příjemná a dá se v nich pohodlně lézt), cepín (používám Petzl Atzarex nebo Snowracer), 30-metrové osmičkové lano, několik karabin (používám BD Oz) a smyček, dva dlouhé šrouby (BD), jistítko (kyblík BD Guide). Opravdu žádná materiálová hitparáda. Prostě další kila na víc. Suma sumárum batoh před odletem atakuje 30 kg. Nádherné vyhlídky.

„Kdy už tam budeme?“, nesčetněkrát se dotázal Branko. Hrozné horko v Bagdogře, taxík s defektem do Kakarbhitty, jako sardinky v Tata jeepu do Phidimu a masochismus v buse do Taplejungu. Konečně! Vzhůru do hor za našim snem!

Text: Tomáš Obtulovič ml.
Foto: Branko Gugleta a  Tomáš Obtulovič ml.

Tilak, Triop, www.horomedicina.cz, www.googli.dphoto.comTomáš Obtulovič ml.   [úpravy] 20:41 21.11.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Jo Himaláje!07:56:32 23.11.2011
Parádní počtení. Díky.
Steveodpovědět 

 Pekne...09:12:05 23.11.2011
Povedeny vylet, zazitky i fotky
palicodpovědět 
 Re: Pekne...11:39:11 23.11.2011
Dyk tam není konec! Tak jaký to bylo??? Kudy jste šli, co jste viděli?? :-) Co noci, co rána??? Kde je zbytek článku? :-)
odpovědět 
  Re: Pekne...13:14:02 23.11.2011
Tomáš nám druhý díl pošle koncem týdne.
simodpovědět 

 Treky11:35:31 23.11.2011
V době přecpaných "turistických a komerčních" šesti, sedmi a více tisícovek, takovéhle treky nabízejí jedno z posledních velkých dobroduružství, kor když jsou okořeněny výstupem na kopec (můj názor)...samozřejmě, jak píšeš, pokud nemá člověk na to dělat lezecky náročné prvovýstupy v podobně odlehlých oblastech...už se těším na pokračování
odpovědět 

 fota15:55:43 23.11.2011
černobílé fotky jsou moc pěkný, zážitek na ně koukat.
davidodpovědět 
 Re: fota17:40:02 23.11.2011
Tak to já mám přesně opačný pocit.Černobílá fota jsou zde o něco ochuzena a jen si hrají na něco "víc". Jsou vesměs středové kompozice, a to už tu fotku znehodnocuje. Né že by černá a bílá neměla své kouzlo, ale v těchto případech je to škoda. Snad jen vyjma té fotky "Ilam a jeho obyvatelé" ta je perfektní! Ostatní fotky, barevné, jsou ovšem daleko horší, ale zase mají pro autora tu dokumentární a vzpomínkovou hodnotu. Alespoň si myslím...

Článek a výkon pěkný. A o zážitku ani nemluvě. To autorovi ze srdce přeji a těším se na pokračování.
Fabodpovědět 
  Re: fota18:20:11 23.11.2011
Rad bych se poucil - ktere z vyse uvedenych CB fotek jsou stredove kompozice? Mozna by se to dalo rict o vyjevenem klukovi...
palicodpovědět 
   Re: fota20:53:57 23.11.2011
Vyjevený kluk, autobus, opravář.
fabodpovědět 
    Re: fota20:48:01 01.12.2011
Budu rad, kdyz mi das zpetnou vazbu:) podivej se ale na googli.dphoto.com
Brankoodpovědět 
  Re: fota06:34:37 24.11.2011
...prohlásil zjevně ten, kdo je v příručce "Profifotografem za 3 dny" už na desáté stránce. Ekvivalent v lezení by byl asi "jsi vrah, přes 8 se nejistí, říkali nám to na překližkurzu".
honzaodpovědět 

 Kanča19:30:09 23.11.2011
Kanča je asi to nejlepší co je v nepálu k vidění, byli jsme tam v r. 2001 bez jakéhokoliv povolení a podpory, došli do jižního bc nna cestě do severního bc. (ghunsa) bylo asi 2m sněhu.
Nepál bez turistů a komerce dnes už jen těžko najdeš:-(. celkem vám to kluci tiše závidím...
jeffodpovědět 

 Paráda21:41:25 23.11.2011
Obrovská závist a velké očekávání dalšího pokračování článku...
Vítekodpovědět 

 pěkný23:12:14 23.11.2011
Moc pěkný ,gratuluju k uskutečněnému snu . zdar a sílu .
Bydžaodpovědět 

 dekuji19:03:46 27.11.2011
Dekuji za clanek a tesim se na druhy dil.
jx zeroodpovědět 

 super05:37:11 28.11.2011
Krásná práce! Hoodně mi to připomnělo můj vlastní výlet do týhle oblasti! Sikkim je opravdu úžasná země a ze všech zemí, co jsem navštívil, se chci do týhle rozhodně vrátit!
Jirkaodpovědět 

 A kde je tu horolezectví?09:21:54 30.11.2011
Začátek se sice tváří jako přechod vrcholu, ale po moralizujícím úvodu následuje jazykově nekvalitní turistické povídání...
M@raodpovědět 
 Re: A kde je tu horolezectví?10:06:16 30.11.2011
Vadí ti, že se někdo opovážil napsat něco zajímavějšího než výčet přelezených cest Adama Ondry za minulý týden (nic proti němu) ? Jsme rádi za takovéto články, které potěší a inspirují. Díky.
odpovědět 
  Trocha kritiky10:36:40 06.12.2011
neuškodí. Určitě mi to moc nevadí, jen vyjadřuju svůj kritický názor, týkající se hlavně jazyka. Od lékaře bych prostě čekal mnohem lepší styl...
M@raodpovědět 

 Foto dne:

SP Briançon
 Databáze cest:
Všechny cesty (176551)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Rechter Riss 7 Südlicher Frankenjura
Zweiter Pfeiler 7 Südlicher Frankenjura
Erste Pfeiler 7- Südlicher Frankenjura
Bilbo Beutlin 6+ Südlicher Frankenjura
Gesellenprüfung 5+ Südlicher Frankenjura
Nově komentované:
Stará Cesta V Tisá - Hřebenové Věže
Táborák 5- Dreveník
Il Primi 3D 7a Sas Beita
Mokrouš IXb Labské Údolí - Levý Břeh
Octopus Crak 7b+ Kalymnos

 Nově v diskusi:
Koukolova hora | Re: Poděkování | Re: Poděkování | Re: Písek, skály nad Otavou | Re: Písek, skály nad Otavou | Re: Písek, skály nad Otavou | Re: Písek, skály nad Otavou | Písek, skály nad Otavou | Re: nekrmit | Re: Poděkování |

 Nové komentáře:
Re: Palec hore. | Re: Úspěchy české reprezentace | Re: Úspěchy české reprezentace | Re: Úspěchy české reprezentace | Re: Úspěchy české reprezentace | Inu | Re: Rádoby repující retard | Palec hore. | Re: Úspěchy české reprezentace | Re: Úspěchy kam se podíváš |

 Kde to vře:
Rozhovor o horolezectví nižší obtížnosti ve Vysokých Tatrách (48)
Film: Bouldrování a lezení na Děčínském Sněžníku (34)
Pepa Šindel přelezl Hades, další cestu obtížnosti 9a (10)
SP v lezení Chamonix, Francie (10)
SP v lezení Chamonix, Francie (9)
SP v lezení Briançon, Francie (8)
SP v lezení na obtížnost Innsbruck (5)
Čeští horolezci vylezli na doposud nezdolanou horu Muchu Chhish (4)
Olympijská kvalifikace v lezení Budapešť - semifinále (3)
SP v lezení Briançon, Francie (3)

 Nově v inzerci:
Singing rock Buddy set | Lezení víkend | Nové lezečky Ocún Ozone Red | Průvodce Drábské světničky | Průvodce Ostrov | Průvodce Labské údolí pravý břeh. | La Sportiva Otaki Women | Statická a dynamická lana | friendy | Prodám NOVÉ kraťasy Husky Kimbi, vel. XXL |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 1737 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 1888 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 1833 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 1762 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.