Zdravi, chtel bych se optat na jestli nahodou neznate nejakou dobrou inpregnaci na nubukove boty s goretexem (konkretne Hanvag-Alaska).
Goretex se uz po 3 letech pouzivani asi poskodil a do bot tece.
Samozrejme jsem je inpregnoval i doposav
Ahoj, nevíte někdo o nějakém vhodném posilovacím přípravku na předloktí? Co používate? Zaslech jsem že saltic něco vyrábí, ale na jejich webu není ani ťuk. Nevíte něco o tom? Předem děkuji za informace.
Až půjdete na stěnu, zvlášť ve čtvrtek, dejte si dobrý a povídám dobrý pozor na otvírací dobu.
Určitě už máte lepší zážitky než dvouhodinové cestování Prahou.
Nazdar! Prosim o radu: chcem prizbrojit na zimu a jar a k dlhemu turistickemu cakanu dokupit este nieco do druhej ruky. Videl som nejaky minicakan Camp Micro (snad sa to tak volalo), je asi 40 cm dlhy, ma rovne porisko, v kombinacii s lopatkou alebo kladi
Zdravi, chtel bych se optat na jestli nahodou neznate nejakou dobrou inpregnaci na nubukove boty s goretexem (konkretne Hanvag-Alaska).
Goretex se uz po 3 letech pouzivani asi poskodil a do bot tece.
Samozrejme jsem je inpregnoval i doposavad, ale z ruznym uspechem.V mokrem snehu stejne boty namokly za 3 hodiny at sem delal co jsem delal.
Zkousel jsem Grancer Leather Coonditioner a ještě jeden podobny..., ale nic moc-hlavne v tom snehu.
Nekdo mi doporucoval vosk-Sno seal, ale v HUDy mi tvrdili ze uplne zamezi dychani boty a navic boty zmeknou, je to pravda?????
Diky za vase rady. AHoj Pert
Sice o tom moc nevim ale myslím že boty ktere mají poškozenou membránu tak musíš čím dál tim víc impregnovat,a pak si myslím , že to stojí celkem dost peněz. No jinak impregnovana bota dostava zabírat jinak v mokrem snehu a jinak v desti. Bota ve snehu je ve stalem kontaktu s tim snehem a driv promokne. Nebo si taky vzpomínám, že se boty natírali klasickym sádlem. Tak něco zkus. Hoj Janko
1) v mokrém sněhu mi nevydržela žádná impregnace víc než den (na exponovaných místech).
2) Impregnuji tím, co ty a i ze zkušeností lidí okolo sebe vím, že pokud je v háji mebrána, je v háji i bota. Impregnace pomáhá, ale bohužel situaci neřeší, pokud to, co vodu primárně zadržuje (zde membrána) nevydrží.
3) 2-3 roky jsou podle mého názoru životnost solidní mebránové boty při intenzivnějším používání(ze zkušenosté mé i ostatních). Takže Tě asi čekají nové boty. Sviňapes, mě brzo taky.
Se včelím voskem mám dobré kušenosti (Sno seal, Nixvox), ale u bytelných kožených bot, kde jsem to tím jen dovyfutroval(ale míň to "dýchá"). Dříve se používal vosk na lyže, zatavilo se to v troubě a měl jsi z toho skelety (ale to jsem byl mlád a mokra v botě jsem si ani moc nevšímal dokud jsem nečvachtal. Jó, mladost-radost!). Myslím, že pokud s tou botou chceš chodit dýl v mokré trávě nebo mokrém sněhu, což je nejhorší, protože to tam pereš pod tlakem, impregnace tě nezachrání. Já mám boty bez membrány z 3mm kůže a jsem velmi spokojený a suchý, ale kolik lidí-tolik názorů.
Já mám taky boty z nubuku, typ pohorka, konkrétně zakoupené u nedalekého ševce, bez goretexu. Z hlediska údržby máme teď boty dost podobné.
Impreguju je už několik let roztokem včelího vosku v benzínu, nanést na mírně teplé boty, šetrně mistně zahřát, aby vosk pronikl hlouběji do kůže. Pronikání vosku je viditelně a hmatatelné. Nátěr několikrát opakovat. Nakonec vylěštit.
Takto upravené boty vydrží v mokrém hrubém sněhu asi tak den. Povrchovou vrstvu sníh odrbe. V dalších dnech ji obnovuju NIKWAX voskem na vodní bázi k použití na mokrou obuv. Pokud někde kúže provlhne v celé tloušťce, impregnace se v tom místě zničí. Nátěry NIKWAXu pak pomáhají jen několik hodin do odrbání.
Občas, když se boty zdají moc tvrdé, kromě vosku používám i krém, nejlépe TAGAL, SIGAL, PELUX z nejbližšího obuvnictví.
Změkčování - vosk boty nezměkčuje. Právě aby se změkčily a kůže "vyživila" - zvláčněla, je potřeba občas nějaká mastnota.
Prodyšnost - dýchání 2.8mm mokré kůže s goretexovou memránou za teplot okolo 0C funguje na homeopatických základech, to vosk nepokazí. Většina ostatní vlhkosti se transportuje ponožkou. K zachování té trochy prodyšnosti boty stačí ubrat impregnací na místech, které jsou pod návlekama.
AHOJ! TAK NA BOTY HANWAG ALASKA JE DOBRÁ INPREGNACE GRANGER´S JAKO MAZADLO. MUŠÍŠ TY BOTY NATŘÍT HODNĚ JESTLI JSI JE NENATÍRAL. KŮŽE SI ASI ZAČALA BRÁT VODU PROTOŽE NEMĚLA ŽÍVYNY - BYLA VYSUŠENÁ A TO JE PROBLÉM. TAKOVÝHLE BOTY BY JSI MĚL INPREGNOVAT POKAŽDÉ KDYŽ SE DO NICH ZAČNE VSAKOVAT VODA. PROBLÉM ČÍSLO DVĚ MŮŽE BÝT TEN ŽE DO NICH NOSÍŠ BAVLNĚNÉ PONOŽKY. BAVLNA DRŽÍ VODU A PAK TAM KONDENZUJE VODA. NASRÁŽÍ SE TI V OBLASTI ŠPIČKY KTERÁ JE VĚTŠINOU VYSTUŽENÁ Z NEPRODIŠNÉHO MATERIÁLU. TA INPREGNACE STOJÍ PŘESNĚ 139,- A MAJ JÍ V HUDY VE SLEZSKÝ. JINAK TAKOVÁ POZNÁMKA. AŽ JE SEŠMAJDÁŠ TAK JE DONES DO HUDÁČE KDE JSI JE KOUPIL A ZA 1200,- TI VYMĚNĚJ PODVOZKY. HOJ HOJ HOJ AHOJ HUKULE
No...Já jsem zkoušel ponožky všechny možné (včetně těch nejmodernějších), ale hereticky mi vychází nejlepší vlna. Ale to výrobcové neradi slyší. Materiál ponožky s množstvím vody souvisí tak, že nijak. V něčem se můžeš cítit víc v suchu, teple, ale to je vše. Pokud ovšem nevěříš na lesní víly a reklamní letáky. Pozor! Víly ale jsou! Reklamní parametry... Guma na špičce je samozřejmě na pocení ideální. Všechno dobré, k něčemu zlé...
Jinak je to myslím tak, jak hore psáno. Možná bych jen impregnoval dřív, nežli tam začne sáknout voda. Jak se materiál jednou naučí, těžko si odvyká. Jenže moc impregnace také není dobré. Je to věru výsostná věda a každý jen tu svou (Víru impregnační), má za jedinou...a já nejsem, po 40 letech hledání lepší!
Hlavně ať Ti to šlape!
plně souhlasím s chválou vlněnejch fuseklí, zdaleka nejlepší jsou ty, co pletou čilé stařenky po domovech důchodců a prodávají po pětadvacetikoruně. samozřejmě vlna kouše a tak po ní moiru nebo něco takového. jinak jak ví každej tremp nebo bača - vlna hřeje i mokrá. ovčáci ve skotsku si prý své plédy namáčeli ve vodě aby kromě tepla chránily před větrem.
Jo a ta kacířská myšlenka o homeopatičnosti membrány na dýchání boty je správná. aneb - je-li sucho tak membrána akorát zpomaluje cestu páry ven. naopak je-li mokro tak namoklá kůže nebo hadr na svršku boty stejně dejchání bezpečně zabrání, takže je tex zase na chuj.
ale nic si z toho nedělej, sice si na těch Hanwagách zaplatil za něco co vůbec nepotřebuješ, ale furt ještě máš solidní kožené boty slušně ušité z poctivě tlusté hověziny.
Ba, ba! Vlnu ovcím a kůži kravám na jejich celoroční outdoorové aktivity navrhl-zde si doplňte dle svého světového názoru-Bůh, či Matka příroda a po nespočet generací to bylo testováno a vychytáváno na miliardách respondentů-testovačů. Tak aby nebyly ty výsledky, žeáno Ferdo...
Nosil jsem, a nejen já, i svetr vlněný, „šetlendový“ na holé tělo. Vynikající!!! Byť se mi na mysl přírodními materiály nadšenou vkrádá pochybnost, zda efekt nebyl v tom, že jsem skrzeva štípání vlny tu zimu a mokro necejtil...
Pečlivou četbou také na leccos přijdeš. Membrány propouští...páry. Tedy nejprve se musíš zapařit, nežli to půjde ven. Já takovou bundu také mám a je to báječná věc, ale zázraky od toho, dle mého čekat nejde. A na pohory nikdo (myslím si) nevymyslel nic lepšího než 3mm hovězí ambaláže. Gumová obsádka je príma. Ale, krom jiného, se ti pak bota „nevyšlápne“, Kůže se naformuje, ale guma ne.
„Však dosti již zlobě!“ Přestávám plivat na výdobytky vědy a jdu do lesa se psem. Na hodinu v dešti stačí ten svetr (kapičky zůstanou na chlupech), a botky jsou suché(uvnitř) i po těžkém záhulu včera (Himalya).
Tož "Hore zdar!"
s tema alaskama mam uplne stejnou zkusenost....
po 2-3 letech prestane fungovat gorac.... pak jsem presel na grangers impregnaci G-WAX neni urcena na gorac ale na kozeny boty
... nahrejvam pomalu v troube a davam tak 3 az 4 vrstvy....
pak vydrzej podle snehu i 5-6 dni