LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kdyby tu tak byl Boriš! Ten umí po skalinách!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
zrušeno? SP Chamonix (FRA) (11.07)
SP Briançon (FRA) (21.08)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Žebříček
Cesty:
22.Mrázek 10544
23.Havlík 10510
24.Lachman 10454
Bouldry:
22.Pilka 9753
23.Skočdopole 9706
24.Štumpolt 9675
Hory:
16.Novák 3649
17.Mareček 3182
18.Punčochář 3061

Výsledky
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)
Mistrovství Amerik (24.02)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)

Deníčky
4947 lezců
833047 cest
Nové přelezy:
Zlaté Vejc 7C
Stillman 9
Kuře Joe 7C/7C+
Kuře Na Pa 7C
D.D.T. 7B+
Strašák 9+/10-
Vizitka Di 9-/9
The Power 7C
Louis Je M 7C+
Dach Co Bu 8A

Stěny
TJ Jiskra - Nový Bor
K2 - stěna už neexistuje - Plzeň
Sportcentrum Forea - Lanškroun

Prodejny
Rock Point Hradec Králové - Hradec Králové
HUDYsport - Jihlava
Keen Concept Store - Palác Flóra - Praha 3

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Sass di Stria - Kámen čarodějnic

Dolomity pro děti a Papouše

Psát o skalkách na Sass di Stria v zimě je zdánlivě padlé na hlavu, obzvláště když je to výhradně letní oblast, navíc v nadmořské výšce 2000 metrů. Vlastníte-li ovšem malou mozkovnu opeřence, což je případ nás Papoušů, musíte svoje zážitky z tohoto úžasného klifu v Dolomitech hodit na \"papír\", než se vám vykouří z hlavy.

Vlastně jsme sem letos v srpnu zabloudili omylem. Byli jsme první den v oblasti sedla Falzarego a rozlézali jsme se na Jižní hraně Sass di Stria (něm. Hexenstein). Lehoučký výstup za III jsme ukončili zlehka po o. Na povalování bylo odpoledne moc mladé, na další vícedélkový výstup postarší.

Co teď? Zlinkovat se v polovině dne obsahem kufru Švestky, která nás sem dovezla? Problém se vyřešil sám. Vrátili jsme se pod Hexenstein a skály na úpatí, které dopoledne zely prázdnotou a které jsme minuli bez povšimnutí, byly obsypané lezčíky.

Nastalo to, čemu s Tryskáčem říkáme konzumace. Hezky pěkně zleva doprava, jednu cestu po druhé, ani nepřezouvat boty. Vychrupli jsme deset rout, každá měla tak kolem dvaceti metrů. I můj švagr Jogurt, který se lezení věnuje v průměru deset dnů v roce, když mu zbyde čas mezi karatem, hokejem, squashem, horským kolem a posilovnou, a do tahání se mu tudíž moc nechce, tady běhal jako rys na prvním konci lana.

Jak by také ne - nýty po dvou metrech, ukloněná skála, kapsy jak vrata. Nejtěžší cesta za 6a  - 3 kusy, dále pak 14 pětek a 10 čtyřek francouzské stupnice. Nádhera. Kdybych byl fotr, co má děti, vzal bych svoje ratolesti sem, aby přičichly ke skále. Je to také blízko k autu a nelezoucí haranti tu můžou pobíhat bez velkého rizika, že by někam zbuchli. Že sem ale fotr bez dětí, starý tlustý Papouš, kochal jsem se jen s trojicí svých dospělých soudruhů, z nichž jsem zapomněl jmenovat lihového přízraka Supa.

Jeho duch se pak projevil v ležení na parkovišti v sedle Valparola, kde se vpodvečer sbratřovaly zrzky z Čech s vlašským stolním rudochem.   

Info: skalky jsou na východním úbočí výrazného zubu Sass di Stria (Hexenstein) nad sedlem Falzarego cca 16 km Z od Cortiny d´Ampezzo. Přístup: u silnice z Falzarega na Passo Valparola je po necelém kilometru parkoviště u obřího šutru. Z něj vede stezka přímo ke skalám. Cest je kolem tří desítek, stačí deset pres a pade lano. Topo, mapka a detaily na
http://www.planetmountain.com/English/Rock/dolomites/fanes/SassStria/SassStria.html

Související článek: Piccolo Lagazuoi od Petra Jandíka z letošního srpna zde na Lezci
 

Berg Heil in Dolomitenland
Papouš

Papouš   [úpravy] 16:24 18.12.2002Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Danke..16:58:10 18.12.2002
Tys hotový náš novodobý Jungmann, co neustává v boji o použití jazyka Českého v plné jeho bohatosti a kráse. I nezalekneš se ni všelikých novotvarů ve svých statích hojných na humor i poučení…

Tož díkes!
Houbaodpovědět 

 20:08:42 18.12.2002
Jo,jo.Čeština je krásná věc a je potřeba ji hlásat.
Danke
Himbajzodpovědět 

 08:10:16 19.12.2002
ČUS Filipus...jako vždy excelentní.....nad ŠAULO-Supem jsem se opravdu hutně rozesmál až mě rozbolely unavené břišní svaly.
Kolem Cortiny je několik opravdu masitejch a dobře odjištěnejch sportovních oblastí. Ač to zní divně tak největší je asi Cinque Torry kde je asi 90 cest od 4 až po 8+, některé jsou i vícedélkové či dokonce vrcholové ( pravda je, že ty zase až tak moc odjištěný nejsou) . Dále bych zmínil skály v oblastech Crepe de Ocera Bassi a  Sasso Dlacia, kde se nachází více než 100 sportovních cest a to vše v okruhu do 15 KM od Cortiny. Dovolil jsem si vypracovat ( ukráct informace z papírových, elektronických, HTML, pohledů a dalších médií )  průvodčíka, který je nejen lezecký, ale i ferratový a zahrnuje všechny oblasti. V lednu bude na webu www.volny.cz/hospul ( má přes 80 MB  ). Pravda je, že tato oblast opravdu v horách, není Českými  sportovními lezci téměř navštěvovaná. Všichni jezdí do Arca...a Finále....kde je jisté počasí a teké jistě husto.´...atd
Radimodpovědět 

 fm fm fm21:20:44 19.12.2002
Docela dobře si vzpomínám, jak jsme předloni s Anitou meditovali, komuže stojí za to dojet do Dolomit kvůlivá tomu, aby tady kvakařil a skalkařil (dva v jednom). Nakonec jsme usoudili, že se to týká asi pouze místních, kteří potřebují vycvičit dětičky. Tak vida, i Papoušovi z dalekých krajů stojí za to dojet si k Falzaregu kvůli něčomu docela srovnatelnému třeba se Srbskem! Ale samosebou proti gustu ...
BHodpovědět 
 Re: fm fm fm21:26:40 19.12.2002
Oni tam určitě nejeli jen kvůlivá tomu, ale možná, že když už tam člověk je, neškodí se tam taky stavit. Já jsem strávil na Falzaregu a okolí skoro dva týdny, ale na těchhle skalkách jsem ještě nebyl.
Jo Papouši, pokusím se recipročně provést příbuzenský odkaz i do článku o Lagazuoi. Mimochodem, viděl jsem Via M. Speciale lézt i tak, že borci lezli jen první dvě délky a pak zase slanili. To je asi jako vyďoubat z vánočky hrozinky a zbytek hodit do popelnice.
Petr Jandíkodpovědět 
 Re: fm fm fm09:15:43 20.12.2002
No, myslím že se Srbskem je to oblast naprosto nesrovnatelná. A to co do množství cest, kvality jištění ( rezavé skoby a kroužky na Srbsku ), a i délky cest, kde nejdelší jsou i několik set metrů dlouhé ( a to nepíšu jenom o Toffanách atd. ). Tuto oblast mám fakt rád a to i kvuli prostředí (Ferraty, Tunely,zasněžené hory ) možnosti raftování, ježdění na kole atd...atd..
Na stranu druhou mraky lezců jezdí do Arca, který je stejně daleko, nebo do Finále, který je ještě o 400 km dál popřípadě Paklanice atd. atd. .
Radimodpovědět 
  Re: Re: fm fm fm15:48:24 20.12.2002
Promiň Radime, ale matláš tady několik vzájemně nesouvisejících věcí dohromady. Cesty dlouhé několik set metrů nejsou v popisované skalkařské oblastičce na úpatí Hexensteinu, nýbrž na kopcích okolo. Jsou to ovšem cesty horské a vynýtované jsou jen některé (málokteré) z nich.
Petr Jandikodpovědět 
   Re: Re: Re: fm fm fm08:29:10 23.12.2002
Omlouvat se nemusíš...navazoval jsem na svůj předchozí příspěveček....kde je přesně specifikováno o čem píšu...tak bych řek, že je tvá poznámka zbytečná. Zitra je štědrý den...tak přeji všem vše good a Papoušovi vydařenou Marmoladu... .
Radimodpovědět 
 Re: fm fm fm16:24:27 20.12.2002
Bohúšu, ten klif nás zachránil od harakiri vlastními játry. Já jsem mu docela vděčen. Papouš
Papoušodpovědět 

 Nejen Sup Lihový12:45:29 20.12.2002
Milý Papouši, musím se zastat Karkula Supa, jehož v článku proklamuješ jako lihový přízrak, jelikož jsem viděl i jiného opeřence konzumující litry vina da tralala roso do pozdního rána.
BH
J.T.
J.T.odpovědět 
 Re: Nejen Sup Lihový16:22:54 20.12.2002
Trysko,
Ty notore, jestli jsem já průtokový ohřívač, tak ty si výměník v Temelíně. Papouš
Papoušodpovědět 
  Re: Re: Nejen Sup Lihový19:07:22 20.12.2002
Milý Ara Ethanolis,
Auf viedersehn, viele dank, STOP TEMELIN
J.T.odpovědět 

 To je znama vec,23:47:31 27.12.2002
ze Kriva je notor.Co si pamatuju ja Tak zblajzne flasku rumu na posezeni u rozneni prasete a ani se nerozdeli ........Hele, a to jak krouti bazantum krkem a vrazdi bazantnici na Brncale to snad ani nebudu pripominat.Tak se tu moc neholedbej panacku, kazdej to vo tobe vi!!!Tak nazdar a hezke, novej rok

Gruss gott Rehy
rehyodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Vlastina
Lednová, 5
 Databáze cest:
Všechny cesty (144259)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Augone 5+ Sekaniny
Obléhání Hradu VII Prachov
Přepad II Příhrazská Údolíčka
Stará Cesta IV Příhrazská Údolíčka
Stará Cesta II Příhrazská Údolíčka
Nově komentované:
Traverz 7C Koryčanský Hřeben
Flame Of Fame 9+/10- Geyikbayiri
Stereo Off, Mono On! 9- Frankenjura
Melden Es 7- Sekaniny

 Nově v diskusi:
Corona Wood - bouldry | Re: vyjednávanie o novom NP TANAPu | vyjednávanie o novom NP TANAPu | Re: Tatry - Gerlach | Re: Tatry - Gerlach | Re: Hospoda v Jizerkách | Re: Hospoda v Jizerkách | Re: Hospoda v Jizerkách | Re: Hospoda v Jizerkách | Hospoda v Jizerkách |

 Nové komentáře:
Re: Dědkové a babičkové | Re: Dědkové a babičkové | Re: Dědkové a babičkové | Re: Dědkové a babičkové | Re: Dědkové a babičkové | Re: Dědkové a babičkové | Re: Dědkové a babičkové | Re: Dědkové a babičkové | Re: Dědkové a babičkové | Re: Dědkové a babičkové |

 Kde to vře:
Valná hromada ČHS 2020 (60)
Lezci v USA mění názvy cest s rasistickými konotacemi (45)
Video: Robyn Erbesfield dává v 56 letech boulder za 8A (34)
KOLEMskal (33)
Video: Černá lady 2. díl (30)
Adam Ondra #72 (20)
Prague Color Climbing Festival 2020 (12)
Horolezecký podcast Jana Čaje Šálka s Pavlem Johny Jonákem atd. (12)
Frankenjura nové průvodce (10)
Adam Ondra #70: Nové 8C+ Ledoborec (9)

 Nově v inzerci:
karabina+smyčka | Prodam Zlagboard | Lezečky La Sportiva Solution Men | Zermatt a okolní 4000ky | Přilba ocún | Tisá - Ostrov | podnikneme něco? | KEEN newport h2 | Statická lana | BATOH OSPREY VARIANT 52 velikost L. diablo red |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 2521 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 1045 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 12676 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 1684 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.