LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když už nemůžeš rukama, začni konečně lézt nohama.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
SP v boulderingu Mnichov (GER) (18.05)
2. kolo Slánské pohody (29.05)
Haimaom boulder cup (01.06)

Žebříček
Cesty:
26.Duchoň 10421
27.Drbohlav 10378
28.Kalvas 10375
Bouldry:
26.Hapala 9350
27.Bradáč 9303
28.Chejn 9300
Hory:
31.Kubalová 1888
32.Bernard 1840
33. 1816

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4658 lezců
747220 cest
Nové přelezy:
Amphibient 9+/10-
Papapalant 8a
Ajo En Vag 7C
Scared For 8A+
Černá Zmij Xb
Jalfrezi 9
Princ A Ch 9
Berührung 9-
Kašpárkův 10-
Komleksy D 8A+

Stěny
LC Baldovec - Rozstání – Baldovec
Stěna GJW Prostějov - Prostějov
HARLEM - Ústí nad Labem

Prodejny
HUDYsport - Mladá Boleslav
2D chyty - Praha 6
HOLAN SPORT - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Fontainebleau

Detailní info

Sezóna boulderingu ve Fontainebleau začala a tak

zde máme s mírně načasovaným předstihem informace pro všechny boulderisty. Popis, který doplňuje Jirousovo loňské poutavé vypravění o tripu do Bleau a přináší praktické informace pro ty, kteří se do Fb teprve chystají.
Stále mi vrtalo hlavou, co nutí lezce a boulderisty z celého světa sjíždět se do Fontainebleau, toho kamenného bludiště nedaleko Paříže. Tak jsem si řekl, že musím také toto mystické místo, tuto mekku všech boulderistů, navštívit.
Všeobecné informace 
Fontainebleau ("Bleau") je jméno polesí a malého města s klasickým zámkem, nalézající se přibližně 50km jižně od Paříže.Zámek Fontainebleau

Je to pravděpodobně jedno z nejlepších boulderingových míst na světě. Celé Fontainebleau se skládá z 39 oblastí, které jsou roztroušeny po okolí v okruhu 50 km. Lezení po kamenech zvaných bouldery má zde hlubokou tradici, začalo v třicátých letech a od té doby bylo vytyčeno nepočítaně boulderů.
Leze se zde po pískovci s s jemnou hrubostí zrn, který umožnuje lezení na tření, po velmi malých lištách děrách s nepřebermou řadou bizarních kamnenných bloků tvořících položené, převislé a kolmé pasáže. Naleznete zde bloky pitoreskní, prapodivně zkoucené houbovité útvary vytvořené snad šíleným sochařem, nebo jinde naopak hrany a plotny, jako kdyby nožem ukrojil. Výška většiny bloků se pohybuje kolem 4 - 6 metrů, najdete zde řadu dalších, od dvoumetrových plazivek po 7 - 10m kamikadzoidní kolosy.Struktura a barva = pastva pro oči

A lezení ? Skutečný oříšek, zvláště pro toho, kdo je zde poprvé a neuvyknut na toto mystické místo. Bouldery jsou rozděleny do okruhů. Stejně jako jsou mystické pohyby vyžadující gymnastickou pohyblivost je mystická i klasifikace, strukturou podobná francouzské, avšak pozor, o hodně krutější. Cesta sedmého, co povídám šestého a často i pátého stupně, je tedy již velkým lezeckým výkonem. Bouldery/problémy byly vytvořeny v takzvaných okruzích "circuits", které mohou spojovat až sto a více boulderů. Lezení těchto okruhů má hlubokou tradici a lezení podle nich je preferováno naprostou většinou místních lezců “bleasárdů”. Princip sirkytů (circuits) není ani tak tajemný, jak by se nezasvěcenému mohlo zdát, neboť principem je putovat skalním bludištěm a lézt si bouldery určité obtížnosti. Okruhů je zde několik stovek od nejjednodušších po extrémně těžké.Barevný boulder v Apremontu

Na každém okruhu je možné sledovat speciální barevně kódované šipkové značení, to znamená jít po stejné barvě, přičemž dost důležité je, najít začátek okruhu. Není to ovšem žádné pravidlo, je možné si lézt i nahodile a vybírat si bouldery podle toho, jak se vám líbí. V každém případě však je užitečné mít průvodce, přestože zpočátku budete mít problém se zorientovat.
                                                 

Faktory ovlivňující výběr okruhu(oblasti):

· obtížnost zakódovaná v barvě
· jak rychle bouldery vysychají v případě špatného počasí
· výška boulderů a dopad, někde mohou být až 10 metrů vysoké a s dopadem na jiné balvany
· přístup, některé bouldery jsou velmi lehce přístupné, avšak k některým vede docela dlouhá pěší tůraPořádně si prostudovat průvodce je důležité

Co za materiál si vzít s sebou
Pro lezení ve většině oblastí stačí vlastně jen lezačky, kousek koberečku, pohodlné oblečení a magnézium. A samozřejmě průvodce. Z novinek objevujících se v Bleau stále častěji je bouldermatka. Poskytuje opravdu konfort při doskocích a její používání stáva běžnou a rozumnou záležitostí. S ní pak lezete mnohem uvolněněji. Její jedinou nevýhodu bohužel zůstává neskladnost.
Také se bude hodit malý ruksak na věci, boty, jídlo a vodu, některé okruhy jsou totiž sakramentsky dlouhé.
Normálně není nutné lano (pokud nelezete exponované bouldery na hranici vašich možností). Lano budete potřebovat jen v Dame Jouanne, která  jednou z oblastí na severo-východě od vesnice Larchant.

       
   

Neskutečné tvary, vybroušené přírodou

Magnézium se běžně používá ( podle posledních pozorování nastupující generace frantíků již přešla na magnézium, asi jim konečně došlo, že je to zřejmě nejšetrnější z podpůrných prostředků ), i když je tendence používat ho, jak možno nejméně, vždy je pak nutné magnézium po sobě z chytů očistit.Struktura ala Bleau

Tip: Před Francouzema moc neprašte a vždy cestu očistěte, jak nejlépe dovedete od stop magnézia měkkým kartáčkem. Nejsou tak radikální jako někteří tradicionalisté v Čechách, naopak jsou velmi slušní a snaží se vám vysvětlit, proč magnézium lezení škodí. Sami sice používají pof, který skálu výrazně poškozuje zalepením povrchu, ale vy tu budete hosté.
Ještě jeden doplněk zdá se být nezbytným, je to malý kousek koberce, místečko z kterého budete nastupovat na cestu, s očištěnýma nohama.

Tip: osvědčila se i rohožka z auta, v nouzi stačí i kus hadru.
Poslední, avšak velmi důležitou zmínku bych věnoval botám, pokud budete chtít obstát na řadě plotnových problémů jsou velkou výhodou těsné lezečky s neolezenými hrankami a samozřejmě ještě trochu balancu a pohyblivosti.Jana v oblasti 95.2

Geologické formace

Podle informační tabule, vzniklo Bleau z pískových dun zformovaných v éře Stampian (Oligocene). Rozházení balvanů po údolích je vysvětlováno rozlámáním rovinné pískovcové desky ( nezpevněný písek ve spodní vrstvě se vlivem eroze vyplavil ) a skutálení balvanů po svahu do údolí.
Kdo se o to více zajímá může najít detaily v publikaci: Les problemes des gres de Fontainebleau autor Marescaux, G. Zdroj Association Geografique France, Bulletin, No. 334-335, p. 48-57, sketch map, Publication year: 1965.

Cesta do Fontainebleau
 
Autem
Jeďte po dálnici Autoroute du North do Paříže. Napojte se na novou dálnici La Franciliene číslo  411 okolo Paříže. Okolo Melunu byste měli narazit na směr Autoroute du Soleil (to je ta na jih směřující dálnice č. A6 na Lyon). Pak jen jeď po ní a sleduj nápis Fontainebleau. úsek Lille-Paris je  € 11,- úsek Chalon-Reims-Paris neco přes 20 €.

Vlakem
Vlak jede z Paříže do Fontainebleau skoro každou hodinu.( 45 min) odjezd je z Gare du Lyon v Paříži.

Ubytování

Hotely
Podél dálnice můžete spatřit krabicovité budovy sítě hotelů F 1 a jim podobným. Většinou fungují tak , že dole je automat, který vám v jakoukoliv denní a noční hodinu po zaplacení (kreditkou) vydá magnetickou kartu pro vstup do pokoje. Ceny se pohybuji od 23,- Euro za noc a osobu. Jen pro úplnost dodávám, že ve Fontainebleau je řada dalších možností se ubytovat, ale asi sáhnete mnohem hlouběji do kapsy.

Camp 
Camping de la Musardiere,
route des Grandes-Vallees,
91490 Milly-la-Foret
France
phone: +33-1 64 24 52 03
Ceny (2002): 4,- Euro osoba/noc
Camp se nachází na východ od vesnice Milly-la-Foret a je velmi blízko od severní části oblasti Trois Pignons.Bouldermatka se stává samozřejmostí,  Jos plachtí dolů

Navíc se zde nachází, a to bude pro návštěvníky z Čech asi nejzajímavější, několik míst v okolí, kde je dovoleno bivakovat a nic se neplatí. Přímo na silnici (30m od ní ) N7 nedaleko Bas-Cuvier je velmi pěkné (ale hlučné) místo, kde je možné přespat a dokonce postavit stan, je zde pitná voda a odpakové koše a asi 20 míst k parkování. Podle posledních zpráv je celá louka zoraná, tak je obtížné najít rovné místo a je dost pravděpodobné, že tento krok byl proveden za účelem omezit příliv nocležníků.
Další tato bivaková místa se nachází v de la Grande Vallee (D8)*, de la Croix-de-Saint-Herem (C7), des Barnolets (D4), de Bois-le-Roi (A7/B7)*, de la Solle (B7), des Huites-Routes (B7), du Bas-Breau (B5) a de Franchard (B5). Koordinanty jsou z mapy I.G.N. číslo 401. Hvězdička znamená, že je tam pitná voda. Obecně se v Bleau bivakující lezci nijak nenahánějí, nesmí se nikde dělat oheň, nebezpečí požáru je veliké.

Orientační mapka všech oblastí  


A – Trois pignon
B – Roche de la Reine, Roche de Milly
C – Isatis, Franchard Cuisinere
D – Apremont
E – Bas Cuvier, Cuvier Rempart
H – St. Germain, Mont Ussy
F – Roche des Recloses
G – Restant du long Rocher
Detailní mapka:


Bleau a okolí
Mapy, průvodce a literatura 
Mapy
Institut Geographique National number 401
forets de fontainebleau et des trois pignons
1:25000
Institut geographique national
107, rue La Boetie
75008 Paris
France
Komentář: Na této mapě jsou místa vhodná k lezení označeny červenými trojúhelníčky.

Tip: Mapa, a sice skutečně podrobná mapa měříko minimálně 1: 50 000, lépe však 1:25 000 se ve Fontainebleau vyplatí vice, než kde jinde. Zainvestujte do ní.Jana v  oblasti Cul de Chien

Průvodčíky
Titul: Fontainebleau : escalades et randonnees
Autor: Michel Schulman a spol.
2nd edition: 1986
Publisher: Arthaud, Paris
ISBN: 2-7003-0418-7
Komentář: stále nejlepší popis oblastí, některé z nich jsou popsány naprosto detailně tudíž je jednoduché se tam vyznat.

Titul: Rock Climbing Guide to Europe
Autor: Jones, David
First Edition: 1991
Publisher:Crowood Press, Gipsey Lane, Swindon, Wiltshire SN26DQ, GB
ISBN: 1 85223 450 4 or
ISBN: 0-89886-291-4
Komentář: Průvodce je nechvalně známý svojí nepřesností, je težké se podle něj orientovat a dokonce dostat k boulderům, které chcete lézt. Obsahuje avšak i jiné oblasti v Evropě, tak proto není tak detailní.

Titul: Boulderfuehrer Fontainebleau
Autor: Timo Marschner and Harald Roeker
first edition: july 1992
Publisher: Rotpunkt Verlag, Weinstadt-Benzach, Germany
ISBN: 3-928899-08-2
Komentář: Tento průvodce je dokonalý, co se týče přístupu k jednotlivým sektorům a boulderům, také grafické ikony pomohou k rychlé orientaci a detailnímu popisu oblastí.

Titul: Bleau: fontainebleau bouldering
Autor: Stephen Cough
Druhé vydání: 1997
Publisher: Greenshires Publishing Ltd
ISBN: 0-9531449-0-9
Komentář: Tento průvodce je novější a dobrý, přístup je popsán také chválihodně, avšak zaznamenali jsme řadu nejasností a chybějících i starších linií.

Poslední novinka z Holandské dílny s výstižným názvem 7 + 8 přináší popis 1115 boulderů zmíněné obtížnosti. 
První recenze hovoří o přesném a kompletním dílku, které je doporučeno všem,  kteří si dělají zálusk na těžší cesty v Bleau. Průvodce nepopisuje traverzy, jen bouldery odspodu nahoru. Že by nový trend boulderingu ? Přístup je zakreslen na 40 jasných mapkách 84 detailních nákresů. Průvodce můžete koupit na stránkách Bleau.info a v tabáku vedle PMU-baru v Barbizonu, blízko Bas Cuvier.
ISBN: 90 807492-1-4
stran: 224
cena: 25 Euro
autor: Bart van RaaijJos se pokouší o cestu v oblasti 95.2

Barevné kódování
Barvy jsou na kamenach a jsou růrnorodé, jedna barva je jeden okruh a je v ní zakódovaná i obtížnost viz tabulka dole.
                                                 


Barevné značení rozlišení obtížností, jak je můžete najít na kamenech

Začátek okruhu je označen písmenem D ze slova Depart. Když na konec dorazíš k písmenu A věz, že A je konec podle slova Arrivee. Cesty jsou očíslovány postupně od 1,2,3,...atd.. Některé cesty jsou těžko k nalezení a tak někdy je třeba trochu hledat. Také malé tečky v barvě okruhu ti pomohou najít cestu mezi bouldery, k dalšímu problému.

Vysvětlivky nápisů na bouldrech:
                                                 


Barevné značení rozlišení obtížností, jak je můžete najít na kamenech

Typy na boulderové oblasti
Popis oblastí by protáhl tento článek o několik dalších stran a tak jen několik postřehů kam.
S dětmi
Apremont
Beauvais
Rocher aux Sabots
První kroky
Beauvais
Rocher St Germain
Elephant
Diplodocus
Něco pro každého
Beauvais
Apremont
Isatis/Hautes Plaines
Franchard
Celý Trois Pignon

Pro sebevrahy

Gros Sablons
Dame JouanneJirkaS v La Pipicaca 6b (Gros Sablons)

Co dělat o deštivých dnech
Všeobecně lze říci, že bouldery vysychají velmi rychle v otevřených sektorech. (pozor na lámání navlhlých chytů) Existuje také několik hodně převislých bloků, které mohou být útočištěm v deštivém období. Nebo je možné jít na nákupy. Pro nákup lezeckého matroše je nejlepčí obchod Decatlon nedaleko Villars en Bierre za křižovatkou N7 a D372 směrem od Fontainebleau, kde je také velký Carrefour a lze dokoupit vše potřebné.
A pak je tu samozřejmě Paříž samotná, která je velkým a ne příliš vzdáleným (45 min autem) lákadlem.
Z Fontainebleau je nejlepší jet autem po dálnici a na okraji města v blízkosti Porte dItalie nebo Porte de Choisy nechat auto a pokračovat metrem.

Počet těžkých boulderů (7a a výše) ve Fontainebleau
(počet všech boulderů by se dal přibližně vypočítat z rovnice vynásobení průměrného počtu problémků na balvan to by mohlo být tak 3 – 5 a počtu bloků – balvanů, který se limitně blíží nekonečnu)


Kóta 91.1    6
Kóta 95.2  29
Apremont 69
Apremont Bizons 7
Apremont Envers 12
Beauvais 28
Beauvais Est 3
Beauvais Télégraphe 5
Boigneville 3
Bois Rond 18
Boissy aux Cailles 16
Calvaire 8
Cassepot 7
Chamarande 6
Coquibus 7
Coquibus West 14
Cul de Chien 18
Cuvier 138
Cuvier-Merveille 8
Cuvier-Rempart 77
Dame Jeanne dAvon 10
Dame Jouanne 35
Drei-Zinen 15
Eléphant 35
Eléphant-Ouest 8
Fosse aux Loups 3
Franchard Béorlots 6
Franchard Cuisini?re 104
Franchard Ermitage 14
Franchard est, Gorges du Houx 33
Franchard Hautes-Plaines 7
Franchard Isatis 68
Franchard Meyer 12
Franchard Occidentale 9
Franchard Raymond 2
Franchard Sablons 18
Gorge aux Châts 11
Gros Sablons 17

J.A. Martin 12
Jean des Vignes 6
la Canche aux Merciers 24
la Mare ? Piat 13
La Padôle 25
la Reconnaissance 43
La Troche 1
Le Pendu 3
Maincourt 2
Malesherbes (Buthiers) 56
Marlenval 2
Maunoury 23
Mont Aigu 1
Mont Pivot 5
Mont Ussy 26
Oncy sur Ecole 2
Petit Bois 12
Poligny (Nemours) 3
Recloses 1
Restant du Long Rocher 1
Roche aux Oiseaux 13
Roche aux Sabots 47
Rocher Cailleau 5
Rocher Canon 65
Rocher de Bouligny 10
Rocher de Cornebiche 1
Rocher des Demoiselles 5
Rocher des Princes 2
Rocher des Souris 6
Rocher du General 1
Rocher du Mauvais Passage 9
Rocher Fin 15
Rocher Gréau 14
Rocher Guichot 10
Rocher St Germain 35
Sanglier 11
Vallée de la Mée 19
Videlles (Les Rochers) 16


Fontainebleau městečko
Fontainebleau je město čítající asi 30.000 obyvatel. Je známé velkým palácem, nesoucí stejné jméno. V tomto paláci podepsal v roce 1814 Napoleon svoji abdikaci. Je zde Informační centrum, kde se můžete nejen dovědět více o  historii Francie a také samotného Fontainebleau, ale také získat mapku celého polesí s zaznačenými mísy kde se boulderuje.(Rochers descalade).  Jsou zde také outdorové obchody - Sport-Globall a Appalach 77.

http://www.dtek.chalmers.se/Climbing/Guidebooks/Europe/fontainbleau.html

Slovníček
Abyste se neztratili několik slovíček, které se mohou hodit a také vám zcela jistě pomohou nasát atmosféru nádherného, vzdáleného Bleau.

spoter (spotter) – chytač, radič, čistič, prudič
bleasard (belsárd) – místňí práskač, individuum mrskající balvany kusem hadru
un bloc – boulder
le bloc – bouldering
faire du bloc – boulderovat
un mur – stěna
une dalle – poklopená stěna
une fissure – trhlina
un diëdre – kout
un arëte/angle – hrana
un toit – střecha
surplomb – převis
un dëvers – převislá stěna
raide – strmý
déversant – převislý
incliné – méně než vertikální
arrondi(e) – kruhový
main gauche/droit – levá/pravá ruka
pied gauche/droit – levá/pravá noha
une( bonne/mauvaise) prise – dobrý/špatný chyt
un bacquet – madlo
un trou – kapsa, díra
mono(doigt) – jednoprstovka
bidoigt – dvouprstovka
un gratton – malá lišta, nehťák
une reglette – hrana
une verticale – boční chyt
une inversée – spodní chyt
un aplat – sklopan, sklopený chyt
une prise taillée – sekaný chyt
magnesie – mágo
pof/resine – kalfuna
paillasson/tapis - mat
strapal – tejp
un mouvement – pohyb
un pas – krok, pohyb
la sortie – konec
le départ – start

JirkaS   [úpravy] 09:19 24.03.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 10:42:50 24.03.2003
Poezie s vysokou informační hodnotou!
Děkuji za krásu češtiny i za přiblížení této romantické oblasti. Fakt SUPER !
pepínoodpovědět 

 krása10:50:15 24.03.2003
co víc dodat?:_)
Ace!odpovědět 

 13:29:24 24.03.2003
Hluboce smekám  - parádní článek s velkou informační hodnotou.
Radim Bzuraodpovědět 

 Dobrý...22:08:15 24.03.2003
Pěknej článek, Jirko. Díky a dobrý fotky. To čištění od maglajzu po lezení by nebylo špatný aplikovat i dál od Francie na východ :-)
Petr Jandíkodpovědět 

 super13:58:10 25.03.2003
Ty uz jsi normalne pisatel profik. Ja snad pojedu bouldrovat.
bolekodpovědět 

 F120:54:18 12.04.2003
Cena za motel F1 je 23EUR za pokoj - ne za osobu. Pokoj je pro 2(-3) osoby. Soc zarizeni obvykle spolecne. V turistickych zonach jdou ceny nahoru. Umisteni, info a rezervace jsou na webu hotelformule1.com.
A snidane byva za 3EUR.
Recepce neni obvykle non-stop = kreditka nutna!
Jinak existuji ve FR i dalsi site podobnych levnych hotelu (napr Etap).
yetiodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Bleisteine
Am Seidenen Faden, 8+
 Databáze cest:
Všechny cesty (134853)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Papapalante 8a Forada
Brush With A Goat 7a Trow Gill
Alick 6b+ Trow Gill
Get Smarter 6c Trow Gill
Smart 6b Trow Gill
Nově komentované:
Stop Time IXb Labák - Levý Břeh
Rehabilitace 5 Řež U Prahy
El Cólico De Carmen 6b Chulilla
Marzenbeer 6b Chulilla
Not For Stamp Collectors 9- Frankenjura

 Nově v diskusi:
Re: Klára Kolouchová Kanchenjunga | Re: auto | Re: auto | Re: auto | auto | Re: Bouldering Norsko | Re: Posilovna s kampusem | Re: Klára Kolouchová Kanchenjunga | Re: Bouldering Norsko | Re: mapy na lezci |

 Nové komentáře:
? | Re: adam do semifinale | Re: drzim palce do finale | Re: baby | drzim palce do finale | Re: baby | Re: adam do semifinale | Re: adam do semifinale | Re: hopsani | Re: baby |

 Kde to vře:
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (45)
Závody Sedmikras Adventure (32)
Petrohradské PADání 2019 (28)
Český pohár v lezení na obtížnost pro mládež do 14 let - report (24)
Klára Kolouchová vystoupila na osmitisícovku Kančendženga (24)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 11 (21)
Vedení horosvazu chystá změny v organizaci a řízení ČHS (20)
Hoka Hey, Kjerag (17)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (12)
Bohoslužba nejen pro horo/lezce (11)

 Nově v inzerci:
POUŽITÁ ČELOVKA PETZL TIKKA XP2 | Backcountry běžky Sporten Forester 190 | Outdoor navigace Garmin | Stan Jurek Atak 2 duo | Grigri 2 | Výškové práce | Messner, Iyengar, Chrissie Wellington | lezení- víkend | Kol.Brusle-Nové | V.Tatry-Kroutil |

 Anketa:
Nosíte na túry do hor, do skal deštník?
 Ano 
 26 
 Ne, pláštěnku 
 18 
 Ne, nepromokavou bundu 
 32 
 Ne, promoknu 
 24 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.