LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nelez do cesty na kterou nemáš!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vychází nový průvodce na saské písky Elbsandstein Plaisir
Nový průvodce Bor Bouldertopo
Křest knihy Drama před objektivem 18.9. v Praze

Závody
ČP mládeže obtížnost Choceň (13.10)
3. kolo Slánské pohody (17.10)
SP Wujiang (20.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13775
2.Konečný 12847
3.Pail 11575
Bouldry:
1.Stráník 11625
2.Jungling 11025
3.Stráník 10900
Hory:
1.Skopec 6646
2.Švihálek 5970
3.Nehasil 5501

Výsledky
MS Innsbruck (06.09)
MS mládeže Moskva (09.08)
SP Briancon (20.07)

Deníčky
4561 lezců
718228 cest
Nové přelezy:
Boží Mlejn Xb
Země Pro S 9+/10-
Kouzelný L 8A+
Exploze Pr 7B+
Hořký Měsí 9+
Panychida 9+/10-
XXL 10-
Funk Beyon 10-
Betablocke 9
Shuffle To 9+/10-

Stěny
Horolezecká stěna Staré Hradiště - Staré Hradiště
Na Nivách - Trutnov
Stěny v Hejnici - Hejnice (okr. Liberec)

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
AIX -lezecké chyty a stěny - Praha
SAMBAR sport Kladno - Kladno - Kročehlavy

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení na Mallorce

smallMallorca, ostrov pro všechny.

Kdesi na sloupu v Karviné…
Volá Olda: „Čau, co děláš?“
Já: „Visím.“

Kdesi v kadeřnictví v Roudnici…
Já: „Nemakáš?“
Olda: „Nejsou hlavy.“
Já: „Hmm.“
Olda: „Pojeď na Mallorku!“
Já: „Jedu.“
Olda: „Nechceš se zeptat ženy?“
Já: „Nechci, jedu!“


Mallorca, foto © D. Kofroň


Tak nějak začalo Oldovo vábení na výlet za sluncem a lezením. Za 14 dní už frčíme leteckým prasečákem Ryanairem, kde se pomalu platí i za použití WC na palubě. No, za 3 500 kaček včetně všeho, nekupte to. Za dvě hoďky drncavého letu se ocitáme ve sluncem zalité Palmě de Mallorka. Ó jaký to rozdíl, když v Bratislavě pro samou mlhu nebylo vidět ani na konec ranveje a kde jsme za celou hodinu startovali jen my.
Ještě na palubě se seznamujeme s Davidem. Prý si nás vytipoval podle ksichtů. Jistě musíme být lezci. Nemýlil se. Nabídli jsme mu společnost. Nebo on nám?


Plachetnice, foto © Z. NěmecU snídaně Olda, Zdeněk, David


Na celý týden se stávám kapitánem Kirkem a majitelem Fordu Focus od společnosti Enterprice! Splněný dětský sen za 180 EUR. Jen jsem nějak nenašel přepínač rychlosti na warp 5 pohon. Proč taky. Ostrov je celkem malý a i s naší pozemskou rychlostí ho ve velkém klidu celý objedeme. První zastávka je již po 20 kilometrech. Parkujeme u hezké vesnice Bunyola, kam se dá mimochodem dojet z Palmy i vlakem. Ostatně vlakem se dá pohybovat po celé Mallorce a dostanete se jím skoro do všech větších měst na pobřeží.


Tip: Nezapomeňte na kvalitní pojištění do zahraničí.
Sa Gubia, foto © Z. NěmecSilueta - Soller cave, foto © D. Kofroň


Trochu divoká a hůře přístupná oblast Sa Gubia je rozšířený kaňon s vysokými stěnami a má tak co nabídnout vyznavačům skoro horského lezení. Stěny dosahují výšky 300 metrů a nachází se tu vyhlášené, vynýtované a nevím proč vyhledávané vícedélkové cesty. Asi si člověk připadá s nalezenými metry jako horolezec než „jen“ lezec. Taky to u nástupu podle toho vypadalo. Co chvíli nám poslali z vršku zkušení „horolezci“ navštívenku, v podobě smrtící laviny kamenů, když zdolávali jednu z iks vícedélkových lehkých cest. Ale i pro klasické lenochy tu jsou báječné jednodélkové cesty v kvalitní neoklouzané skále. Za všechny bych zmínil Tierra al reves 6a+ vedoucí kol dvoumetrových bojlerových krápníků se vzdušným traverzem. Na protější stěně vede hvězdné Si lo sé no Vengo 7a a trochu temná, jak napovídá název, Decadencia Corporal 6c, kopírující jeskyni ve stěně. Nalevo od ní je 35m pecka linka Pasteles de Isabel 7b, uřčitě 20 m. lezení po tufě. Ty nejhezčí, se v dobře zpracovaném průvodci, označují jako Top 50. Již zde jsme bohužel nabyli dojmu, a později se nám to jen potvrdilo, že tento skalnatý ostrov, má snad nevyčerpatelný potenciál. Využito je opravdu jen zanedbatelné procento. Možná i proto, že Mallorku doslova kolonizují bohatší turisti, zejména německy mluvící, a domorodci tak mají vůči turistům ne úplně vstřícný postoj. Svá obydlí i pozemky střeží kamenné ploty s pletivovou nástavbou. Proto ty panenské oblasti budou i v budoucnu převažovat nad těmi již „objevenými“.


Soller, foto © Z. Němec


My suchozemci, kteří chtějí ukojit nedostatek pohledu na nedozírné modré plochy, směřujeme hlavně k moři. Zde i to víno, olivy a sýr chutnají úplně jinak než u nás. Překvapuje nás, že i v tuto dobu, polovina listopadu, jsou pláže hojně obsazeny koupání chtivými lidmi. Aby ne, když je nebe bez mráčku a teplota se šplhá ke 25°C. Jsme na písčité pláži v centru přístavního městečka Sollér, kde se dá koupit cokoliv z cetek alá I love Mallorca. Lezení je severně za přístavem, v pásu skal, pod hotelovým komplexem kopírující tento masív. Kdosi se v minulých článcích na Lezci pohoršoval nad tím, že místní koumáci zde przní toto místo. Osobně si myslím, že dnes kdy je hotel postavený, naprosto v klidu koresponduje se skalním útesem a nijak výrazně nenarušuje celkový dojem. Snad jen bacha na možnost letícího lahváče… Trávíme zde dvě nádherné, klidné a romantické noci nad borovicovým lesem v jeskyni 100m nad mořem. Ty výhledy! Lodě do běla čeřící nejmodřejší hladinu, cvrkot cikád a praskot šišek. A lezení? Nemohlo být lepší. Kolem jeskyně v sektoru Blobland vede několik top padesátkových cest. Převážně lehčího charakteru od 6a do 6c. Absolutorium zaslouží Blobland 6c. 35 metrová cesta má vše. Boulder, technický traverz, brokolicové chyty, dlouhé nášahy do kapes, výdrž a řetěz. V hlavní jeskyni vedou kratší převislé a výživné 7b Phantomas a parádní Ja som five 6c+.


David Kofroň, alias Tony Hawk, foto © Z. NěmecOlda Krejza, foto Z. Němec


Pokračujeme vyhlášenou rout motorkářů, ale i silničních cyklisů. Po klikaté stoupající silnici přes horstva, tunely, skalní úbočí, okolo jezer s nádhernou scenérií údolí a starobylých vesnic míříme do přístavní Pollenci. Nedivím se, že tady to zimní bikové polykání kilometrů musí našeho Kreuzigera či Štybara bavit. My však míříme na nejsevernější místo, na poloostrov Formentor. Krajinově a výhledově to předčilo mé očekávání. Toto větrné místo se jistě líbí dočasným skvóterům. Na nejvyšším místě jsou opuštěné dvě bývalé vojenské budovy a strážní věž. V klidu se tu dá nocovat a hlavně noční obloha zde nemá chybu. Již dlouho jsem neviděl tolik hvězd na obloze. Skoro se mi nechtělo spát. Byl to rej světel, až se mi v hlavě začal přehrávat jeden z nejmilejších večerníčků - Rákosníček. Škoda jen, že ty souhvězdí neumím správně identifikovat. Ale stálo to za to. Ranní káva s výhledem jaký nemá ten nejhezčí místní hotel. Leze se v oblasti La Creveta, ale pro mne to bylo asi to nejhorší. Položené skály, tedy ne vše, ale ostré chyty a u nástupů nepohodlná místa zarostlá ostrou řezavou trávou. Jsem asi moc namlsaný. Přesto doporučím vyhlášenou perlu, 30-ti metrovou Records de Bunyola 6a+. My ji však pro neustálou frontu nelezli. Výhledy do kraje a na moře s ostrůvky a s vysokými útesy stojí za návštěvu. Další lezecká místa a prý krásná, jsou ještě dále až k samotné špici tohoto výběžku.


La Creveta 7a - Z. Němec foto © D. KofroňZdeněk, foto © D. Kofroň


My se však přemísťujeme na jihovýchod do Porto Cristo. Přístavní a trochu ospalé městečko odkud to je kousek do vyhlášené mekky DWS lezení, na divokou, a o to úžasnější pláž El Beach 4, v zátoce Barquez. V noci jsme zde byli sami. Tedy kromě stáda divokých koz a sluncem a větrem ošlehaného místňáka, zevlujícího zde více než rok, který přes den nabízí drobné občerstvení z polystyrénových krabic. Přes den se pláž zaplní lidmi hledající alespoň trochu dobrodružství. Krásné holky slunící se „bez“, opálení a svalnatí borci lezoucí nad průzračnou vodou, ale také jen plavce a potápěče hledající trochu nevšední romantiky v tomto civilizovaném koutě světa. Lezení nad vodou je hodně free. Jen kraťasy a lezačky. Rozsypané mágo jsme nacházeli na policích u nástupů, takže si nemusíte máčet své pytlíky. Výhodou je, neokecatelná čistota stylu. Nic než Os, flash nebo RP tu není možné. V některých cestách mi nateklo tak, že mít lano, již bych seděl. Zde, pokud nenajdeš no hand, musíš to hrnout dál. Bud je z tebe vítěz nebo plavec. Ale i tak pozor! Ono neočekávaně padat ze 12 metrů také není žádné labůžo. Za všechny směry, a že jich tu je, vypíchnu Transversal 7a a Big XXL 7a. A mega dlouhý 90m. The Barques Traverse 6b.


Brána, foto © D. Kofroň


Samotnou kapitolou jsou skokani. Na to jsem se fakt těšil. Útesy dosahují výšky až 20 metrů a ten let opravdu nějakou chvilku trvá… Perlička na závěr byla poslední noc. Nebe opět plné hvězd, svěží vítr a měsíc skoro v úplňku. Noční koupel nešla odmítnout. Na břehu u jeskyně malý oheň, grilování masa, demižón vína a indiánské tanečky.Reklamní info: Zkuste cestovní pojištění od ervpojistovna.cz.
Oldy Jump!, foto © D. KofroňZdénova šipka, foto D. Kofroň


Užili jsme si to více, než jsme čekali. Naše vozidlo se nám s blížícím dnem odjezdu nějak smrskává. Být tu ještě několik dní, nevím, jestli bychom se ještě vešli. I zvenčí se auto mění. Po obvodě přibylo několik slušných vrypů do karoserie. Nečekal bych, že nevinný keříček u krajnice toto dokáže. I tak auto bez problémů a v klidu vracíme do Enterprise, i když uznávám, schválně až po setmění. Uf!


Beach slackline, foto © O.Krejza


Mallorku můžeme jen doporučit pro všechny výkonnostní skupiny, pro pankáče-skvotery, softmovery, pro hotelové hosty, pro sportovce. Každý si jistě najde, co jemu jest.
Snad jen, že týden je málo a spoustu vyhlášených oblastí jako je Fraguel, Alaró, Valldemossa, Tijuana a jiné jsme ani nenavštívili. Zkrátka musíme sem zase příště. A rádi. Olá!


Večírek, foto D. KofroňDavid na večírku, foto Z. NěmecÚčastníci zájezdu: Olda Krejza, Zdeněk Němec, David Kofroň


Partner článku: ERVpojistovna.cz - specialista na cestovní pojištění.


Reklamní odkazy zadal provozovatel portálu Lezec.czFábera   [úpravy] 09:11 10.12.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 DWS16:11:48 10.12.2014
Dík rád jsem zavzpomínal :-)
Mallorca a DWS je pecka !
OndraHodpovědět 

 Hezke16:48:42 10.12.2014
Hezky clanek i fotky :) Inspirace :)
Radekodpovědět 

 hned bych jel17:14:43 10.12.2014
Pěknej článek a pěkný fotky. Konečně zas nějaký normální čtení na lezci :)
Díky!
P(iškot).odpovědět 

 Supr šipka Rákosníčku :)19:22:24 10.12.2014
Přesně takový članky tu mají být!
č.odpovědět 

 ty si žiješ19:33:55 10.12.2014
Kurva Davide ty máš život;)
honzaodpovědět 

 Super článek..19:45:10 10.12.2014
Dik... Víc takových.
M.odpovědět 

 Spaní23:12:48 10.12.2014
Ahoj, jak je to se spaním? Lze spát a stanovat na divoko? Jak jste to řešili vy?
odpovědět 
 Re: Spaní14:50:28 11.12.2014
Já měl za to, že to je z článku trochu patrné. Ano, my jsme spali na divoko, kde se dalo. A žádný problém jsme neměli. Místo však musíš, tak jako asi všude, vybírat s citem a s ohledem na místňáky a soukromý pozemek. Stan jsme neměli, zbytečnost. Před deštěm ti stačí celta a i tak bych ho raději nestavěl. Vždy je snažší se sebrat a popojít někam dál.
Fab.odpovědět 
  Re: Spaní19:37:40 11.12.2014
Zrovna spaní na Barques v sezone je docela problem. Diky brutalnimu bordelu od squateru se ani nedivim, ze tam chodi pravidelne policie a vybira pokuty. Nekolikrat jsem je tam zazil. Uz je to ale x let. Jinak pekne cteni!
Mikiodpovědět 

 Pěkný článek08:41:22 11.12.2014
La Creveta vypadá nádherně, tam jsem nebyl, ale příště to musím napravit.
Dotaz, lezli jste v Sa Gubii nahoře vpravo, jakoby nad tím kanonem?
 jirkasodpovědět 
 Re: Pěkný článek14:43:50 11.12.2014
Jirko, tam jsme se, i díky neustále padajícímu kamení od lezců, nedostali nebo neodvážili. To místo vypadá, alespoň z dálky a nasvícené zapadajícím sluncem, naprosto úžasně. Prý sektor blízké budoucnosti.
Fab.odpovědět 

 Fotka Beach...14:56:29 11.12.2014
Na fotce Beach slackline je Olda. K.(ten jediný z nás to uměl)a fotil to David K.
Fáberaodpovědět 
 Re: Fotka Beach...07:59:55 12.12.2014
to bylo všechno nějaký teplý ne?
pičmenodpovědět 
  Re: Fotka Beach...17:54:36 12.12.2014
Dekuji za dotaz. :-) Pocasi na trenky, v mori koupatelno
Pivko na plazi studeny ale predrazeny. Ja heterosexual 38let momentalne volny. Hledajic pritelkyni se sklony k lezeni at uz v Cechach nebo na Mallorce.
Zn.Panska jizda dobra, ale neco tomu chybi.
O.Krejza
O.Krejzaodpovědět 
   Re: Fotka Beach...21:44:12 12.12.2014
Hele bacha na přechodníky, hledajíc je zrovna na potvoru tvar pro ženský rod :)
P.odpovědět 

 Mallorca-zkušenost21:41:50 13.12.2014
Pokud pojedete na Mallorcu, tak si dejte bacha na počasí!!! Já tam byl vloni v květnu s manžou, táhl matroš v báglu a nakonec jsme nezalezli. Celý týden fest pršelo, teplota 12°C. Alespoň jsme udělali trek přes nejvyšší hory a zažili nahoře orkán, na Mallorce!
Jinak jsme tam letěli přes německou cestovku, 7 denní pobyt + letadlo + hotel + polopenze za 5600 Kč za osobu. Cena super, počasí na ho...
Ricci LBodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Lezení je kolektivní sport
Via ferrata - Jeptiška
 Databáze cest:
Všechny cesty (130805)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Homer-Traverse 7A+ Bahratal
Meiselfrei 7A+ Bahratal
Schleimer 7A+ Bahratal
Beachball 7A+ Bahratal
Plateau 7B Bahratal
Nově komentované:
Převisová 7- Lukov
Koutové Vyvrcholení 2 Holý Vrch
Tchýně 3 Holý Vrch
Rande Se Zubatou 5A Holý Vrch
Gerlach 3 Holý Vrch

 Nově v diskusi:
Re: pojisteni smrti | Re: pojisteni smrti | Re: Sardinie | Re: Poslední klasický prvovýstup na Prachově? | Re: pojisteni smrti | Re: Sardinie | Poslední klasický prvovýstup na Prachově? | Sardinie | Re: žďárák | Re: žďárák |

 Nové komentáře:
Re: Verča | hlavně klasicky | Re: Verča | Re: Strašně se to seká | Re: ClickUp plus mrkněte na video | Re: No konečně :-) | Re: Zasedani v Mongolsku | Re: Super plakát! | Re: No konečně :-) | Re: Zlagboard? |

 Kde to vře:
Rafiki Urban Boulder Race 2018 (155)
Zaclickujte si po italsku. U vás na stěně (24)
Východní Morava (18)
Bylo nebylo na CHKO Broumovsko (16)
ING Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost 2018 (15)
Nový průvodce Bor Bouldertopo (12)
Jakub Konečný dává dvě 9a v Ospu (11)
UIAA mění svou strategii (9)
Tráva z Manaslu: rozhodnutí vrátit se bylo správné (7)
Vychází nový průvodce na saské písky Elbsandstein Plaisir (7)

 Nově v inzerci:
horomatroš | Grivel G22 | Petzl Stop brzda | Tilak Serak L | Ozone plus | belay glasses | nové lyže + pásy | Ferratovy set | Rab Microlight Alpine Jacket | Direct Alpine Cascade Plus a Mountainer |

 Anketa:
Zajímám se o lezecké závody?
 Ano 
 3467 
 Ne 
 2915 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.