LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kudy mám lézt?? Nahoru!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
zrušeno? SP Chamonix (FRA) (11.07)
SP Briançon (FRA) (21.08)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13163
2.Trojan 11669
3.Pail 11650
Bouldry:
1.Ondra 11903
2.Stráník 11678
3.Stráník 11000
Hory:
1.Ondrášek 7797
2.Skopec 6989
3.Coubal 6543

Výsledky
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)
Mistrovství Amerik (24.02)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)

Deníčky
4980 lezců
844962 cest
Nové přelezy:
Fuego 8b
Cannabis 7b+
Nothing Bu 10
21 Days 10
Mr. Freece 9-
Rustam Dir 8B
Berlin Cal 10-
Dropzone 9-
Rotes Auge 9-
Midsommar 9-

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
SAUNA - Plzeň
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Ádr na Hané

Kde najít spáry v Olomouci

Pokud Moraváka zajímají spáry, má to těžký. Když jsem šel studovat do Olomouce, tak jsem je z nouze začal hledat. Kras jsem navštívil vlastně jen dvakrát, a když jsem zjistil, že lišty jsou moc lištový, a spáry málo spárový, a že je tam ňák málo rajbáků, mechu, vosích hnízd, mravenišť a tak vůbec, tak jsem to vzdal (později jsem zjistil, že kdybych víc hledal, něco bych našel).

V okolí Olomouce se pár spárových cest najde:
Sníh s deštěm na Gabrielce,  Odštípnutý blok a několik kratších spárek na Malém Rabštejně.  Něco se asi najde i na Rabštejně nebo v Dobřečově, ale všechno kromě toho Sněhu s deštěm (a to ještě k tomu asi jen ve dvou chmatech) vás nedonutí se spolehnout na pořádnou žábu nebo fingerlock. Proto bych vám rád ukázal, kde najít spáry přímo v Olomouci, které jsou pěkně hladké a kde se tudíž naučíte nebo si připomenete rozměry ruční spáry. Mezi články o Rybě, o Nosu a stropních spárách v Utahu jsem si asi nevybral vhodný čas pro publikaci takto bezvýznamného článku. Přesto doufám, že to někdo docení.

Protože mě spáry baví a nechtěl jsem z nich vypadnout (což, jak je všeobecně známo, v Ádru nebývá moc příjemné) vydal jsem se po městě nějaké hledat. Po asi měsíčním hledání po celém městě jsem našel několik škvír v betonovém plotě od nemocnice podél ulice Albertova u sjezdu na Brněnskou (jelikož se učím na felčára, mám to kousek pod školou).  Jedna z nich, přímo pod budovou hematoonkologie, byla celkem pěkná žába. Dole užší, nahoře už skoro do pěsti. Podle mě ideální na zaučení. Dal jsem ji jméno Onkologická žába a zapsal do databáze, aby ji měli i ostatní šanci najít:


Onkologická žába

foto by © Vašek


Ostatní spáry byly dole v rozměrech okolo 2cm, takže mě připadaly v té době jako nelezitelné.  Hledal jsem tedy dál podél plotu, až jsem našel další dvě pod novou lékárnou. Pojmenoval jsem je Pravá lékárnická a Levá lékárnická. Obě to jsou jednoduché užší žabky zase ideální na zaučení. Lepší je lézt tyto spáry ze strany od areálu nemocnice, jelikož tam je lepší dopad.  Po chvilce mě ale přestalo bavit lézt stále jen nahoru a dolu obyčejné žáby. Postavil jsem si proto ze dvou fošen a závitových tyčí asi pětimetrovou spáru, kterou jsem si vytáhl na půdu se senem a postupně naklápěl do převisu, až jsem ji měl úplně jako stropní. To mě ale taky dlouho nebavilo, jelikož člověk vydrží se sílou víc než s kůží (i když si vyrobí na hřbetu mozol a má rukavice). Proto jsem ustálil sklon na asi 50°, který je zábavný, dá se na něm docela i posilovat a člověk ho na písku ještě občas potká (např. legendární, ale obyčejná žába, Prásknutí bičem ) a je celkem i šetrný na kůži. Letos jsem se ale přestěhoval od strejdy (z vesnice u Olomouce) přímo do Olomouce a tak jsem si spáru převezl s sebou. Nyní je tedy dostupná veřejnosti, opřená o strom v ulici Kavaleristů. Je v převisu asi 35°, ale každý si ji může nastavit, jak chce. Jelikož jsou fošny od sebe vymezený závitovkou, je možno si nastavit i rozměr sedmnáctkou klíčem. Doporučuju s sebou bouldermatku, pač nahoře už jde o kotník. Do budoucna plánuju ještě přidělat na větev další spáru asi dva a půlmetrovou, která bude navazovat na první a bude téměř stropovitá. Nevím ale jak to budu stíhat, protože mám dost školy… Za ukotvení spáry nemůžu ručit, protože nevím, kdo a jak si s tím naposledy hrál, takže si to vždycky před cvičením pořádně překontrolujte.
Tady je fotka a video pro představu:


Dřevěná spára

foto by © Vašek
Později jsem začal zkoušet jednu z těch trhlinek u sjezdu na Brněnskou. Vybral si ji, protože jako jediná měla dole celkem slušný stupy. Po asi půl roce sporadického zkoušení (po dvou pokusech následovaly dva- tři týdny hojení) jsem trhlinku vylezl a vzhledem k tomu, že je přímo pod budovou transfuzního oddělení a také k všeobecně známému faktu, že fingerlock je krvavý hmat, jsem ji pojmenoval Transfuzní oddělení:


Trhlinka 1

foto by © VašekTrhlinka 2

foto by © VašekTrhlinka 3

foto by © Vašek
Určitě by šly přelézt i další trhlinky okolo. Některé by možná braly i trochu na sokola. Vzhledem k tomu, že ale nemám pocit, že by mě to posunulo ňák dál a taky že už v Olomouci budu asi jen poslední dva semestry, tak to vidím jako project for the next generation . Kupodivu jsem svoje spárařské skills během mého pobytu v Olomouci nejen udržel, ale i vylepšil, takže i když máte na pískovcové radovánky čas třeba jen o prázdninách, nezoufejte. Pokud někdo bude chtít trochu zaučit, nebo půjčit rukavice, nechť napíše do diskuze, nebo se optá na můj kontakt na Flashwallu. Rád pomůžu.
A na závěr bych si dovolil několik obecných rad pro začínající spáraře. Nejsem sice ňák ohromně zkušený, ale právě proto si myslím, že ještě mám dobře v paměti, s čím jsem se potýkal:

1) Vytiskněte si nějaký návod třeba od Bobra nebo Čaje, nebo zkoukněte instruktážní videa od Wide boys. Člověk, který vůbec nechápe, celkem rychle pochopí, co se po něm chce. Na youtube najdete i videa jak tejpovat prsty na trhlinky i jak si vytejpovat rukavice.
2) Nenechte se odradit bolestí a krví. I když je fakt, že třeba fingerlock prostě bolí, tak žába, pokud ji člověk umí, nebolí vůbec. Několik mých kamarádů (fyzioterapeutů) vzdalo spáry, protože říkají, že to je nepřirozenej pohyb na nohy a že si kvůli tomu nebudou ničit tělo.  S tím taky nesouhlasím. Po půl roce trénování, je to nejpřirozenější pohyb, co člověk zná .

3) Podle mě jsou na trénink těhle betonových spár a na tu moji dřevěnou určitě dobrý spárový rukavice. Eliminuje to bolest a navíc umožní na tom strávit víc času. Na tu moji dřevěnou jsou nejlepší od Obrworks, protože to dřevo je fakt hladký.  Na skutečný spáry na písku je to sporný, má to svoje plusy i mínusy a navíc je to dost individuální. Podle mě ale plusy většinou převažují.

4) Pokud zvládnete ty tři žábovice u nemocnice, zvládnete i jakoukoli lehčí žábovici v Ádru jako třeba Starou cestu na Bakchuse (je třeba něco založit ve střední části- střední bambule, či žlutej ufoun!), Highway č.1 na Tři sestry (ta je na poměry písku hodně přejištěná, najdete ji na konci soutězky, co je přímo naproti Údolce na Lesáčka), poslední délka Přes fichtli na Milence, Starou cestu na Vinnetoua (tam je i hodně širočiny a komína, ale obojí je lehký) Od Breka na Šmodrchala (ta je na Křižáku)… Rozhodně ale dejte bacha na cesty, kde si nejste jistý, jestli tam na vás nečeká něco širšího než pěst. Často tydle spáry vypadají nevinně na pohled i klasifikací, ale může jít i o život. Takhle z fleku mě napadá třeba Tréningovka na Krakonošovo sedátko. Já jsem tam s Obrovkama rukavicema sice pěst udržel, ale mám celkem velký ruce. Hodně lidí říká, že jim tam pěst nedrží.

5)Obecně neřešte na písku u spár klasifikaci, ale rozměr spáry, a taky kolik je na to potřeba morálu !!!

Tak přeju všem nespárařům, aby konvertovali ke spárám, protože spárový lezení vám dá více radosti z lezení a kvalitních historek k pivu.


Po Bakchusovi

foto by © Standa Mitáč


Vašek   [úpravy] 09:26 20.10.2016Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Pěkný článek09:44:42 20.10.2016
Pěkný článek, díky
Jirkaodpovědět 

 Pěkný10:40:17 20.10.2016
Díky :)
Dannyodpovědět 

 Sranda11:08:40 20.10.2016
Dobrý, odlehčující čtení, čišící nadšením.
Eržikodpovědět 

 Pěkně napsáno11:19:50 20.10.2016
Super článek, kterému nechybí i vtipná složka. Do Olomouce jezdivám často, tak se zkusím zastavit na spáry. :)
Martinodpovědět 

 Spáry jsou good11:42:02 20.10.2016
Jo spáry, to je nádhera, zejména když to člověk i přežije.
Steveodpovědět 

 Spáry13:40:37 20.10.2016
Díky za pěkný článek. Tohle období mám taky celkem čerstvě za sebou. Ať se daří;)
motákodpovědět 

 Spáry ve Varech14:03:41 20.10.2016
Ahoj,
nevíte někdo o takový treninkový spáře ve Varech? (tu na stěně vynechávám ;)

Díky
Tomáš
tomikeodpovědět 

 inspirujuce14:13:43 20.10.2016
Skvele, inspirujuce, idem hladat spary po Prahe :)
marekodpovědět 
 Re: inspirujuce15:04:10 20.10.2016
v praze nemusíš hledat beton, v praze a v nejbližším (doprava Ropidem) okolí najdeš spáry přírodní
odpovědět 
  Re: inspirujuce18:54:24 20.10.2016
to hej, ale niet nad to moct cvicit spary cestou do prace ci z prace ;)
marekodpovědět 

 autor poslední fotky15:13:38 20.10.2016
Rád bych ještě dodal, že autor mého portrétu (poslední fotka) je Standa Mitáč, což jsem zapomněl uvést.
vašek k.odpovědět 
 Re: autor poslední fotky21:22:08 20.10.2016
Úžasný počteníčko!!!! Jaký obor jsi si vybral po škole ?
Olčaodpovědět 
  Re:08:15:58 21.10.2016
Dík. Budu ten, co se na sále budí pět minut před pacientem.
vasek k.odpovědět 
   Re:21:33:53 21.10.2016
Tu v databázi jsou nějaké na jižní spojce..
Valmarodpovědět 

 ...21:29:19 20.10.2016
Hned jak jsem to začal číst mi bylo jasné, že to musí být článek od tebe. Ryzí lezecké nadšení. Tak teď hlavně zhoj rychle kotník;-)
 Hurvajzodpovědět 
 Re: ...08:11:28 21.10.2016
Jo, dík za komplimenty. Jsem vůl, mám to naštípnutý, takže teď asi min. měsíc o berlích a lezení max. čtyřky bez pravé nohy :-(
vasek k.odpovědět 

 Spáry na Moravě22:38:29 20.10.2016
A proč si nezajedeš na Havranku? Bystřička není až tak daleko a spáry nejlepší na Moravě ;-)
http://www.horosvaz.cz/skaly-skala-911/
A něco se najde i na Držkové nebo Skalném, ale to už není tak těžké.
Martinodpovědět 

 Dík za tip23:06:43 20.10.2016
Super článek. Hned zítra tam jdu potrénovat!
Matějodpovědět 

 krása07:45:35 21.10.2016
.. krása a inšpirujúci text, ďakujem :)
mišoodpovědět 

 super11:07:18 24.10.2016
Parádní počtení,spáry jsou mazec a baví moc!Nemám na ně ale spolulezce když by byla možnost rád bych s váma vyrazil na písek?
sogunodpovědět 

 stavba zabovice12:50:55 26.10.2016
Cau. Velmi hezke. Premyslim ze si postavim neco podobneho. Zajimalo by me jak jsi to resil. Jake mas rozmery fosen a hlavne jaky typ dreva. Asi neco tvrdsiho? A k tem zavitovym tycim. Je to nejak sofistikovane vyreseno nebo proste jen tyc, 4 matice a 4 podlozky?
Radekodpovědět 
 Re: stavba zabovice14:35:16 26.10.2016
Přesně tak. Je to právě tak primitivní, jak to vypadá. Ani to dřevo nemusí být nějak extra tvrdý. Fošny mají asi 3,5 cm hloubka je dobrá aspoň okolo 20cm aby se ti tam fakt vešla celá dlaň a nekoukaly ti prsty z druhé strany... To by pak bylo jaksi jednoduchý :-). Díry na závitovky, pokud chceš aby to vůbec nepružilo, je třeba aspoň po půl metru. Podložky samozřejmě co největší... Doporučuju povrch dřeva nechat tak, jak je. Sice to trochu klouže, ale aspoň člověk nacvičí pořádně techniku žáby a sám se pak diví, jak mu to na skutečném písku v převise pěkně kváká. Když jsem to dával dohromady, sám jsem tomu nechtěl věřit, že by to mohlo fungovat. A hle, funguje! Zkoušel jsem si zkonstruovat i prstovku a širočinu. U prstovky jsem se ale nebyl schopen bez odšlapů pohnout (a to si myslím, že prstovky trochu umím) a u širočiny zase byl problém s těmi závitovkami- jaksi tam překážely. Pokud tě zajímá i jiný pohled na problematiku, mrkni do diskuze. Než jsem se do toho pustil, diskutoval jsem to s nestory.
vasek k.odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Drážďanská Věž
Bič, VIIa
 Databáze cest:
Všechny cesty (145364)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
You Are So Vain 6- Südlicher Frankenjura
Die Ominöse 5- Südlicher Frankenjura
Die Härte 4+ Südlicher Frankenjura
Südwestverschneidung 4+ Südlicher Frankenjura
Oelze-Queitsch-WG 8- Frankenjura
Nově komentované:
Normální Cesta 3- Polední Kameny A Hlídači
Varianta Pátera 8 Bílá Skála
Příjemné Posezení VII Prachov

 Nově v diskusi:
Re: Bouldering gymy v Praze | Re: Ideální podminka | Re: Bouldering gymy v Praze | Re: Bouldering gymy v Praze | Re: Bouldering gymy v Praze | Re: Ideální podminka | Bouldering gymy v Praze | Re: Ideální podminka | Re: Ideální podminka | Re: Ideální podminka |

 Nové komentáře:
Re: Sleduje to někdo? | Re: Sleduje to někdo? | Re: Sleduje to někdo? | Re: prdelka | Re: Sleduje to někdo? | Re: prdelka | no do prdele | Re: prdelka | Re: Sleduje to někdo? | Re: Spatne osazeny borhak |

 Kde to vře:
Film o výstupu Kláry Kolouchové na K2 je v kinech (67)
Zlomil se slaňák (59)
Chceš se proletět? Nová Montana má křídla (45)
Adam Ondra #77 (28)
Jana Vincourková zapisuje 2. boulder za 8B (20)
Alex Megos oznámil přelez druhého 9c na světě (18)
Film o prvosjezdu K2 na lyžích z roku 2018 celý ke zhlédnutí (11)
HS: Pád lezkyně ze 4metrového bouldru u Děčínského Sněžníku (11)
Vědci: tekuté mágo s 80 % alkoholu zabíjí koronavirus na chytech (10)
Smrtelný pád polského horolezce z Dubkeho lávky v Tatrách (7)

 Nově v inzerci:
Rock Pillars Pearl QC, velikost 43 (aktuálně 42,5) | Boty La Sportiva Spantik | SCARPA MANTA GTX | Lezecké babí léto na Jižní Moravě | Lezecké babí léto na Jižní Moravě | Prodám zcela nové expediční boty Lowa vel.43 | Spolulezec/Spolulezkyně - Brno | prodám vybavení | prodám vybavení | LA SPORTIVA TX5 LOW GTX |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 3296 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 1380 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 15420 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 2046 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.