LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jak piješ, tak lezeš. /Wie trinkst du, so kletterst du./
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SAMBAR KIDS CUP (21.10)
1. Makak- boulderový kolotoč 2017/2018 (27.10)
Jesenický opičák (28.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13831
2.Pail 11600
3.Vopat 11473
Bouldry:
1.Stráník 11400
2.Ondra 11353
3.Stráník 10875
Hory:
1.Zaoral 6496
2.Šuraba 6358
3.Sika 5570

Výsledky
ME mládeže (15.09)
Rockmaster (26.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4369 lezců
657585 cest
Nové přelezy:
Sevasti 7b
Meadowlark 8B
Festa Fotr 7c
Bimbirimbo 7b
L'Art De L 7C
Zimba Balo 9
Mandela 9-
Samurai Ta 7C
Intermezzo 7C
Bačova Skr 9+/10-

Stěny
Sportcentrum Forea - Lanškroun
Venkovní lezecká stěna ZŠ Habrmanova - Česká Třebová
BalvanBoulder - Horažďovice

Prodejny
HUDYsport - Plzeň
ALPI SPORT CENTRUM - Příbor
HUDYsport - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Malta Gozo

Levné letenky nás nalákaly znovu na Maltu. Tentokráte jsme se chtěli přesvědčit, jestli je vzdálenější část země stejně lezecky pěkná, jako ta kterou jsme navštívili v prosinci.

Článek o našem předvánočním výletu je zde Malta jih.Předcházející článek popisoval lezení na samotné Maltě, ale k Maltě patří i skalnatý ostrov Gozo, který je dokonce ještě více lezecky zajímavý než zbylé dva ostrovy MaltaComino.
Přímo z letiště jsme se vydali směrem na sever.


Počasí cestou na trajekt nevěštilo nic dobrého (hi res)

foto by © JirkaS


Cesta autobusem X1 nebyla dlouhá na počet kilometrů, ale na čas díky mnoha zastávkám a ne příliš dobré silniční prostupnosti. Asi v 9:30 jsme byli na trajektu. Po 30 minutách plavby (cestou míjíme nejmenší z ostrovů Comino, kde je také spoustu lezeckých a DWSkových možností) již přistáváme na Gozu. Odtud jen asi tři kilometry ke skalám. Bereme to podél pobřeží a kocháme se výhledy na rozbouřené moře.


Trajekt z Malty přistává na Gozu v městečku Mgarr(hi res)

foto by © JirkaS


Od zátoky Mgarr ix Xini, kam sestupujeme po kamenných schodech, se prodíráme zarostlým kaňonem. Zprvu je kaňon otevřený a nenabízí mnoho lezeckých příležitostí, jen vlevo míjíme první, ne příliš zajímavé sektory White walls, sektory za vodním dílem Waterwork Walls. Cesta se podobá malé džungli, ale pokračujeme dále s vidinou odpočinku u hlavních sektorů. A již se před námi otvírá sektor Champagne. Krásné bílé stěny, to bude lezení po dírkách, paráda.
Hned vedle vpravo se skví převislá hradba snových stěn Dreams walls. Pro ty, kteří se necítí dobře v převislých sektorech, je zde poklopená Flakeout wall s cestami převážně  v pátém a šestém stupni, sem se dostanete zajímavým průlezem ve skalním masivu.


Pohled na zátoku Mgarr ix Xini s pokračujícím kaňonem(hi res)

foto by © JirkaS

Mgarr ix Xini


Charakteristika oblasti:
Oblast se nachází v dlouhém kaňonu, který na jihu ústí do moře jako úzká zátoka. Ta sloužila jako úkryt dávných galeon. Oblast je na místní poměry středně rozsáhlá, neboť čítá asi 60 cest. Cesty vedou převážně v kolmém až táhle převislém vápenci, který je velmi kompaktní. Na pohled hladké stěny nabízejí vynikající sportovní lezení po ostrých chytech. Zavítat při návštěvě Goza do této oblasti by mělo být pro lezce samozřejmostí.

Oblast objevili lezci již v osmdesátých letech a převislé cesty vedoucí na Dream walls byly mezi prvními, které byly odjištěny. Nýty se pak rychle rozšířily do dalších hladkých stěn.
Celkem zde naleznete asi 7 sektorů, tři jsou pěkné, zbytek nenabízí tolik cest.
V letním období je zátoka populární mezi koupači a potápěči a určitě se najde i nějaké DWS. Je zde restaurace, no spíš kiosek, který je však mimo letní sezonu zavřený. Údolí samo o sobě je působivé a stojí za to si ho projít, je to taková menší přírodní rezervace se stěnami, které se lezecky stávají zajímavější, čím více se dostáváte údolím vzhůru. Mgarr ix-Xini je vhodné pro všechny lezce všech lezeckých úrovní.


Detail přístupu k jednotlivým oblastem a sektorům oblasti Mgarr ix Xini (hi res)

foto by © JirkaS


Nepříjemné je v kaňonu rostoucí ostružiní, má tendenci růst na nástupech většiny stěn a někdy potřebuje posekat, aby se člověk vůbec dostal pod nástupy. Nepříjemné je také, že v kaňonu není voda. Tu je třeba donášet ze vzdáleného městečka Xewkija (45 min), kde je možné dokoupit i další proviant.


Asi nejzajímavější stěna Dream Wall – to je ta oranžová s navazující mi stěnami Champagne(hi res)

foto by © JirkaSPříjezd, přístup:

Podle značek na Xewkija na hlavním náměstí, pak doprava cestou kolem farního kostela. Držte se značek na Mġarr IX-Xini. Pro přístup k White walls se dejte betonovou silnicí až dolů k zálivu. U všech ostatních stěn je lepší zaparkovat na silničním rozšíření nad vodními díly, před kamennou prázdnou stavbou vhodnou jako bivak asi 1,5 km za mléčnou farmou Triq ta` Mgarr IX-Xini.


Pohled na kaňon směrem k zátoce a na opuštěné vodní dílo(hi res)

foto by © JirkaSStěny mají stále potenciál pro další cesty (hi res)

foto by © JirkaS


Druhý den jsme ještě lezli v sektoru Dream walls, který nejlépe čelil nočnímu dešti, abychom se třetího dne přesunuli na severovýchod ostrova Gozo, kde se nalézají dvě divoké skalní oblasti. Ale silný déšť z předchozího dne a nejistá předpověď nás zlomily a odradily od dalších průzkumů.


Pohled z kaňonu na nejbližší městečko Xewkija s pěkným kostelem(hi res)

foto by © JirkaSPanorama stěny Champagne (hi res)

foto by © JirkaSBětka leze cestu v Flakeout Walls (hi res)

foto by © JirkaSKeson v cestě Ezy rider, 7a v Dream Walls(hi res)

foto by © JirkaS


Okolní oblasti:

Takže následná sumarizace dalších lezeckých možností je jen z průvodců a z doslechu.

San Blas


Přímo na sever od města Nadur se nalézají dvě nádherné zátoky. Obě jsou populární mezi letními návštěvníky.
Jedná se o skalní masiv, který je kousek od moře a z kterého se odlomilo několik stěn. Naleznete zde asi 40 cest od lehkých po těžké.

Dahlen Qorrot


Pěkné stěny, které jsou vhodnější pro teplejší dny, nabízejí pěkné lezení v krásné přírodě.

Wied ix-xlendi


Je malá oblast kde najdete asi jen pětadvacet pěkných cest délkách kolem 18 m a pěkné skále.

Ic-cnus slabs


Jedná se o plotnovité lezení, kde si můžete naplno užívat sluníčka. Naleznete zde cesty převážně v 6. stupni i několik 7a.

Ghajn Abdul


Další z menší oblastí která se nachází na západě ostrova. Ve 3 malých sektorech najdete zhruba 15 cest.

The Underworld


Jedna z nejvíce dobrodružných oblastí. Leze se v obrovité jeskyni nad mořem. Vytrvalostní a většinou těžké cesty!

San Dimitri point


Lezení nad mořem.

Wied il-Mielah


Zatím kolem 40 cest, vyplatí se navštívit.

Forna point


Také lezení nad mořem.

Malileha Cave


Jedná se o mohutnou propadlou jeskyni, jejíž převislé stěny vytvořily úžasnou arénu pro silově vybavené lezce. Oblast již není na Gozu, ale nachází se nedaleko přístavu Cirkewwa (tam kde startuje trajekt na Gozo), nedaleko stejnojmenného města a je tudíž dostupná při cestě na nebo z ostrova Gozo. Leze se převážně po krápnících a velkých chytech převislém terénu. Oblast je velmi dobře chráněna před deštěm. Prostě převislé eldorádo, propadlá jeskyně s vytrvalostníma dardama.

Příjezd, přístup:

Mezinárodní letiště Luqa se nachází nedaleko hlavního města Valletta a létá sem mnoho leteckých společností. Mimo sezónu lze najít poměrně výhodné lety z Německa (my jsme letěli s Ryanair z Norimberku a zpáteční letenka vyšla tentokrát na 550,- Kč).
Jak už jste jednou na Maltě, dostat se někam není vůbec problém. Buď dojdete po svých nebo se do skal dostanete pomocí veřejné dopravy, která mezi většími městy jezdí velmi často, trasu lehce vyhledáte na internetu nebo na jednotlivých zastávkách jsou seznamy stanic s poměrně častými odjezdy autobusů. Je dobré mít staženou off line mapu na telefonu, to hodně pomůže v orientaci v terénu s názvy cest, které nejdou vyslovit.

Klima:

Přestože nám tentokrát počasí (první dva dny) nepřálo jako v prosinci, rozhodně jsme netrpěli zimou, teplota se na Maltě pohybuje stabilně kolem 14 – 15 stupňů ve stínu a když vyleze slunce, řešíte spíš, jak se před ním schovat.

Průvodce, mapy navigace:

Existuje několik knižních průvodců. Pro ty, kteří přijeli za sportovním lezením je nejvhodnějším průvodce poslední Sport climbing in Malta and Gozo od vydavatelství Tufarock.
O něco starší průvodce popisuje kromě sportovek i místní trad lezení. Jmenuje se Malta Rock Climbing the Comprehensive Guide. Ten je ale vyprodaný, nicméně můžete si ho na ostrově za poplatek půjčit. Více na: Maltaclimbingguide.com

The Adventure GuideBook To the Maltese Islands od Xaviera Hancocka 2009 je nepostradatelný pro milovníky DWS, obsahuje totiž nejen výběr sportovních cest, ale hlavně DWS a bouldery. Popisuje i spoty pro potápění, tracky pro jízdu na horských kolech atd.

Místní Malta Rock Climbing Club (MRCC) se pečlivě stará o udržitelný rozvoj lezení na ostrovech a v rámci možností skromného rozpočtu dojišťuje vybrané oblasti.
Informace o nových cestách neuvedených v průvodci na www.climbmalta.com.
kontakt: Andrew Warrington (+356)99470377 nebo e-mail: info@climbmalta.com


Beletrie pro lezce

foto courtesy of Maltaclimbingguide.comJirka v cestě Moby Dick right hand, 6b+(hi res)

foto by © JirkaSKeson v cestě Big Dick, 6b+(hi res)

foto by © JirkaS


Vybavení:

Jednoduché lano 60 m (v oblastech, ve kterých jsme byli, by stačilo i 50m), expresky, smyčky, (friendy, vklíněnce, jen v případě že chcete ozkoušet více-délkové lezení nebo trad cesty)

Pro ty, kteří by chtěli kempovat/bivakovat jsou plynové kartuše k dostání např. v obchodu The Bowline (www.thebowline.com) asi 4 km od letiště, nebo v Mochika obchodu nedaleko letiště. (malá bombička 3,8 Eura)

Kemp bivak:

Spaní na divoko je možné, a protože tu prakticky nejsou skoro žádné kempy, je víceméně tolerováno. V Mgarr ix Xini se spí pod hlavním sektorem Dream Walls, který skýtá trochu místa na ukrytí se před nepřízní počasí. V odloučenějších místech je možné i spaní ve stanu.
Skvělá, na krátkodobý bivak, se jeví jeskyně Spooky Cave v oblasti Garden of Eden, která je i celkem dostupná, nebo romantikou vonící jeskyně v Ghar Lapsi, tam není tak pěkný rovný terén na spaní.
Nedaleko tohoto místa je i fungující skautský kemp Ir Zurrieq. 4,5 Eura za noc)


Ranní přesun ze zátoky Mgarr(hi res)

foto by © JirkaSSektor McCarthy’s Cave v oblasti Ghar Lapsi(hi res)

foto by © JirkaSVečerní diskuze v Ghar Lapsi(hi res)

foto by © JirkaS


Potraviny a voda:

Po ostrově je několik větších supermarketů, které jsou ale spíše na výpadovkách (Lidl), takže budete spíše odkázáni na menší obchody, ale jídlo je srovnatelně drahé jako v ostatních zemích západní Evropy.
Největší problém je tu samozřejmě voda, musí se kupovat balená, protože i když se dostanete k vodovodnímu řadu, teče z něj sice pitná, ale mírně slaná voda. Lze z ní vařit, dá se z ní i udělat čaj, ale s nepříjemnou pachutí.


Konjukce Měsíce s dvěma planetami (hi res)

foto by © JirkaSPohled na pobřeží z Ghar Lapsi (hi res)

foto by © JirkaSVýchod slunce viděný z Ghar Lapsi (hi res)

foto by © JirkaSCeny: Platí se Eurem, pivo v restauraci od 2 do 3 Eur , pivo v obchodě plechovkové za 0,80 Eur, chleba 0,30 Eur, konzerva s 8 párky 0,80 Eur, velký luncheon nebo vepřovka 0,75 Eur, plněná bageta ve stánku (šunka, sýr, vajíčko, atd.) za 1,80 Eur, pizza v pizzériích od 6 Eur do 12 Eur. Litr džusu nebo mléka v obchodech se taky pohybuje kolem 0,90 Eura, minerálky a limonády 1,5 litru zhruba také za takovou cenu.

Tip:

Autobusy: celá malta je protkaná jednou velkou autobusovou sítí, která funguje jako tady městská doprava ve větších městech. Jízdenka základní za 1,5 Eura platí dvě hodiny a lze na ní přestupovat a projet celý ostrov. Lze koupit vícedenní jízdenku nebo jako my na celý týden za 6,50 Eur. Jízdenka platí celý týden na neomezený čas a počet jízd, jakýmkoliv autobusem.
Taxíky – stojí cca 1 Euro za 1 km. Takže za 30 Eur se dostanete z jednoho konce Malty na druhou.
Lodě – projížďka na koupání do modré laguny 10 Eur, okruh kolem ostrova Comino i s lagunou 16 Eur, trajekt mezi Maltou a Gozem 4,60 Eur (zpáteční), loďka do modré jeskyně 8 Euro.
Vstup do akvária v Bugibbě 10 Euro, vstup na megalitické stavby u Ghar Lapsi 10 – 15 Euro, vstup do muzea ve Valletě 5 Euro.


Standa leze cestu Wot’s in it for me?, 7a(hi res)

foto by © JirkaSPopulárním sportem jsou klusáci k vidění v okolí Vallety (hi res)

foto by © JirkaSChrám Hagar Qim (hi res)

foto by © JirkaSZemě je “zaplevelená” kaktusy opunciemi (hi res)

foto by © JirkaSTomáš v ceste Sweet as bro, 6a+ (hi res)

foto by © JirkaSHigh lana nad rozeklaným pobřežím (hi res)

foto by © JirkaS


Zdroje:

Asi nejkompetentnější stránky o Maltě MRCC – Malta Rock Climbing Club

JirkaS   [úpravy] 07:19 06.02.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Na Maltě je prima13:24:39 06.02.2017
Supr ártikl. Ještě bych doporučil degustaci piva Lord Chambray, dušenýho králíka nebo nějakejch mřenek. Pár postřehu z našeho tripu s kojencem jsem shrnul zde: goo.gl/cGhBD9
Papoušodpovědět 
 Re: Na Maltě je prima14:46:42 06.02.2017
Ten Papouš, co to tady občas porůznu komentuje, je na těch fotkách to vyžrané prasátko v letech? A na co proboha uhnal tu mladou kočičku co mu evidentně porodila i potomka? :-)
m.odpovědět 
  Re: Na Maltě je prima15:52:35 06.02.2017
Ve všem máš recht. Kouzlo vosobnosti, asi. Když ptáčka lapali, tolik kil neměli.
Papoušodpovědět 
  Re: Na Maltě je prima19:44:41 06.02.2017
Mladou kocicku uhnal na sexy mozek 😉 a protoze je v letech, tak se to muselo predat dal a proto se narodil JayKay, nas ridici 🙂

Cus, mnau 😚
Hlavickaodpovědět 
  Re: Na Maltě je prima12:26:14 07.02.2017
No hlavne ze Ty jsi vychrtly rachiticky anonym. Ostatne zensky na poradny chlapy leti a na rozdil od srabiku závistivých. Ostatne dokazu si představit ze by Papous mohl mit i mladsi ((-:
mm.odpovědět 
   Re: Na Maltě je prima13:01:29 07.02.2017
Mohu potvrdit, že se stále častěji setkávám s názorem, že pekáč buchet už nefrčí, že teď je in jen jedna pořádná buchta ;-)
Bídaodpovědět 
   Re: Na Maltě je prima14:36:27 07.02.2017
Prej mladsi :D

Papousi, za chvili mi bude třicet, tak ti najdeme nějakou 18tku ;-)
Hlavickaodpovědět 
 Re: Na Maltě je prima16:01:33 06.02.2017
Hezkej článek, je tam spousta dobrejch tipů a postřehů. A s tou auto půjčovnou, tak nesmutni, stejnej trik, jako že není dostatečný zústatek na deposit a tudíž je nutné vzít vyšší pojištění, ten našemu kámošovi udělali taky. Takže radši místní MHD.
 jirkasodpovědět 

 gut21:41:04 07.02.2017
gut
Filodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:

Miss Lolita, 7a+
 Databáze cest:
Všechny cesty (122880)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Habiš 5C Loučovice
Klavír 6B+ Loučovice
Kamehameha 6C+ Loučovice
Bouldrlogy 7A Loučovice
Muž S Cejchou Smrti 6C+ Loučovice
Nově komentované:
Ctnostná Generace VIIIa Tisá - Hřebenové Věže
Toten Hozen VIIa Tisá - Hřebenové Věže
Mandela 9- Frankenjura
Silkroad Xc Labák - Levý Břeh
Egypťan 7A Sněžník

 Nově v diskusi:
Re: Blábolení Babiš nerad vidí | Re: Ach ta prázdná klišé ... | Re: Pravda o mediich nejen pri volbach | Re: Blábolení Babiš nerad vidí | Re: volby 2017 | Re: volby 2017 | Re: volby 2017 | Re: volby 2017 | Re: Blábolení Babiš nerad vidí | Re: Ach ta prázdná klišé ... |

 Nové komentáře:
tmbs up | Re: Šampon | Re: Šampon | Re: Šampon | Re: Šampon | Re: Šampon | Re: Šampon | Šampon | Re: Petr v cestě | Re: Pěkná oblast |

 Kde to vře:
Mont Blanc: 2 Češi zahynuli během 24 hodin (45)
Češi uspěli na Mistrovství Slovenské republiky v lezení dětí (36)
Mezinárodní setkání Paklenice (25)
SP v obtížnosti a rychlosti Xiamen, Čína (22)
Adam Ondra trochu jinak: Češi si svobody a demokracie neváží (20)
Prachovské skály jsou opravdu mokré! (19)
Urban Boulder Race 2017 (17)
Adam Ondra z pokusu o 1.výstup v Arcu: Nedali jsme to (17)
US:Vzal si život poté, co přežil lavinu, v níž umřela jeho dívka (13)
Karin (12)

 Nově v inzerci:
Dámské boty Merrel | Dámská bunda MAMMUT | Prodám kožené zimní horolezecké boty Scarpa vel. 40,5 - 41 | Dynafit Tlt5 W | Koupím pohorky vel. 47 | TRIOP CAPOEIRA ICE | Zima |  ZÁKLADNÍ LEZECKÁ VÝBAVA - POUŽITÁ, ALE V BEZVADNÉM STAVU | POHORKY MEINDL HIMALAYA MFS VELIKOST 44 (9,5) | HRNEC PRIMUS ETA POWER POT 1,2 L |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2017 je nejlepší?
 4 Wheel Bob USA 
 742 
 Afghánské odmítnutí CZE 
 609 
 Alpine Route SVK 
 594 
 Alpine Wall Tour PLN 
 529 
 Annapurna 3 - Unclimbed AUT/DEU 
 6595 
 Back to heights CZE 
 523 
 Bijící srdce boulderingu CZE 
 626 
 Dhaulagiri, ascenso a la montana blanca ARG 
 594 
 Expedice Gasherbrum CZE 
 553 
 Go Big or Go home! - in search for the perfect wave DEU 
 574 
 Humla ESP 
 568 
 Chasing Niagara USA 
 556 
 Chris Bonington - Life and Climbs ITA 
 519 
 Into Twin Galaxies - A Greenland epic AUT/DEU 
 574 
 Jugando a Escalar ESP 
 549 
 Lezení na písku - sedmdesátá léta CZE 
 813 
 Linka nad Rájem CZE 
 564 
 Malishan - Taiwan Canyoning Expedition DEU 
 546 
 Mar Álvarez. No Logo ESP 
 549 
 Monte Sarmiento - die weiße Diva DEU 
 506 
 Monviso Mon Amour ITA 
 528 
 Mrazivá poezie na jasankách CZE 
 521 
 Norge Lysefjord CZE 
 523 
 Obsesja PLN 
 506 
 Obyčajní chlapci SVK 
 508 
 Prohibido escalar ESP 
 570 
 REEL ROCK 11: Boys In The Bugs USA 
 520 
 REEL ROCK 11: Brette USA 
 505 
 REEL ROCK 11: Dodos Delight USA 
 504 
 REEL ROCK 11: Young Guns USA 
 503 
 Rock Empire 8a: Dvě holky ve velké stěně CZE 
 679 
 Shifting Dreams GBP/FRA 
 504 
 Smím prosit CZE 
 604 
 Spradventure CZE 
 733 
 The Elements CZE 
 532 
 The Eyes of God DEU 
 511 
 The Unknown GBP 
 521 
 Tupendeo - One Mountain, Two Stories CHE 
 523 
 Utečenci do Afriky CZE 
 517 
 W!nteractivity FRA 
 485 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.