LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Holčička na nástupu: "Mami pojďte, raději si stoupneme vedle, kdyby ten pán tady spadnul."
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce
Knižní novinky od Joty

Závody
ČP Rock Point Boulderzávody 2017 (24.06)
SP Navi Mumbai (24.06)
SP Villars (07.07)

Žebříček
Cesty:
16.Reich 10632
17.Otto 10525
18.Chejn 10490
Bouldry:
16.Lyčka 9575
17.Kratochvíl 9556
18.Pail 9553
Hory:
29.Fliegl 2059
30.Drobek 2049
31.Sosnová 2016

Výsledky
MČR dětí a mládeže (17.06)
EPJ Rakousko (10.06)
SP Vail (09.06)

Deníčky
4307 lezců
634126 cest
Nové přelezy:
Zbytečná S Xc
Nejdelší H 9/9+
Erwin's Pr 8
Potwarz 7c+
Trupi Jad 7c+
Secouritat 9-
Caus A Man 8a
Got Pull? 5.12a
Přetížení 8+/9-
Přetížení 8+/9-

Stěny
Boulderbar Flamendr - Kadaň
Nový Jičín - Nový Jičín
Venkovní lezecká stěna ZŠ Habrmanova - Česká Třebová

Prodejny
HUDYsport - Praha 9
HUDYsport - Mladá Boleslav
Robert Janda - Treking sport - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Pískovcové lezení, pískaři - poslední otázky 10. a 11.

Kdo byl a je nejlepší?

Přinášíme postupně plné znění rozhovorů s významnými pískaři o pískovcovém lezení, které vyšly zkráceně v ročence ČHS. A čekáme na vaší diskusi. Dnes máme 2 poslední otázky. 10. otázka na téma: Nejvýznamnější jména historie? 11. Kdo patří k současné špičce?

Jaká jsou podle vás nejvýznamnější jména pískařské historie?


Alešák
To je na celou knihu, ve které by se to hemžilo především českými a německými jmény. Každá generace měla své mistry a nejde srovnávat výstupy dejme tomu z 20. let minulého století s těmi nedávnými. Joska Smítka, Pepík Čihula, Ruda Zabilka, Karel Hauschke, Tomáš Čada. Bratří Weingartelové, Hudy, Mocan, Cikán, Igor Koller (SVK). Názor na Petra Prachtela stále ještě hledám. Ze Saska Emanuel Strubich, Oliver-Perry Smith (USA), Fritz Wiesner, Harry Rost, Karlheinz Gonda, Herbert Richter, Bernd Arnold. Řekl bych, že všichni patřili mezi výkvět dané doby a posunuli pískovcové lezení o kousek dál. Někteří stále aktivně lezou a přesahují tak do současnosti.

Špek
Najdi si v průvodci cesty z dvacátých, třicátých let a jdi se na ně podívat. Pravděpodobně se ti do některých nebude chtít.

Richard
Pískaře minulosti znám jen z vyprávění, to se těžko hodnotí. Klobouk dolů před všemi průkopníky lezení, kteří pro nás lezení objevili, kteří dokázali proměnit ve skutečnost to, co by obyčejného smrtelníka ani ve snu nenapadlo. I když byli za blázny, položili základy oblíbenému sportu rozšířenému po celém světě. Nejsem si úplně jist, co bych měl zařadit do současnosti a co už do historie, na písku jsem začal v r. 79 a měl jsem možnost potkat lezce, kteří posunuli hranice obtížnosti: Tomáš Čada, Jindra „Hudy“ Hudeček, Jirka „Prcas“ Slavík a další. Ale nejtypičtějším pískařem v tom pravém slova smyslu je pro mě Petr „Špek“ Slanina. Jeho lezecké nadšení je neuvěřitelné. Měl jsem možnost s ním pár cest udělat a zážitek byl pokaždé…nezapomenutelný. :-) Mezi pískaře minulosti ho řadím kvůli jeho krédu: „Dělám cesty pro sebe a ne pro ostatní“. Současní pískaři dělají cesty proto, aby byly pěkný, aby je lezlo víc lidí – i to je pro ně měřítkem kvality. Špek žádná měřítka nepotřebuje. Má neutuchající nadšení, touhu po dobrodružství, morál. Lezení je jeho život, dává do něj všechno, zná každý šutr v lese, ví, kam může spadnout, jaká lišta ho udrží, který chyt se ulomí… I v největším marastu dokáže najít „krásu“, udělat tam cestu a ještě k tomu ji vtipně poeticky pojmenovat.

Tomáš
Osobnosti pískovcového lezení jsou zapsány v průvodcích. Každý z nich má v historii lezení nenahraditelný místo a zasadil se o pestrost a různorodost cest na písku. Pro mě vždycky byl a je osobnost Hudy, Slanina, Slavík.

Bojsa
Těch je hodně a nejde si na všechny vzpomenout. Dám pár jmen z Hrubice, kterých si považuju. J. Smitka, J. Čihula, bratři Žofkovi a V. Sochor.

Nedori
V úctě k tradici - legendárních lezců budeme mít plné turnovské muzeum a zjistit, kdo udává tempo v té, či oné lezecké oblasti se po pár pivech dopátráš v lokálních lezeckých hospodách. Raději bychom se měli zamyslet nad věkovou skladbou členů ČHS, aby se nám nestalo, že k naší ročence budeme přibalovat brýle na čtení. Například v Turnově je zatím marná snaha o vybudování moderní lezecké stěny, kde by se mohli scházet mladí "pískaři a pískařky", ve které by plánovali uskutečnění svých lezeckých snů a pokračovali v tom, co začali ti před nimi.

Prcas
Lidí, kteří v minulosti pohnuli lezením po pískovci, bylo či je určitě mnoho. Všech si vážím, vzdávám hold a to, že existovali, existují a budou existovat přinejmenším ve vzpomínkách všech skalních příznivců, je jenom dobře...

Pavel
Jsou všichni známý z průvodců.

Piškot
Těch jmen je moc a špatně se vybírá pár „nej“. Jak hluboko do minulosti zacházet a kde směrem k současnosti skončit? Tak jen namátkový úzký výběr. Obligátní jména: Perry-Smith, Arnold, pak mě v Sasku třeba vždycky trochu zajímalo, když bylo něco od Rossburga, to jsou takové trochu nestandardní cesty. Hudy svými cestami v Sasku ukázal výborný styl a odvážnou vizi. U nás Cikán Lukavský, Mocek, Hauschke, Záběhlík, Weingartlové, Rybička a Šimon, Prcas Slavík (jako prvovýstupce už se moc nerealizuje, proto ho uvádím v téhle kolonce)…

Jony
Nevím, kam sahá historie a kam už ne. Pro mě jsou významná jména např. R. Zabilka, H. Rost, H. Richter, K. Hauschke, J. Krecbach, B. Arnold, L. Šolc, L. Páleníček, bratři Weingartlové, J. Houser, P. Mocek, S. Lukavský, P. Slanina, K. Šimek. Do Teplických stěn významně přispěl s několika cestama I. Koller. Někteří z nich se stihli zapsat do historie, přestože dělají solidní cesty i dnes.

Karel
Omezím se na Adršpašsko: Herbert Richter, Karel Hauschke, Láďa Šolc, Igor Koller, Tomáš Čada.

Kdo podle vás patří k současné špičce, nejen z hlediska obtížnosti výstupů, ale i z hlediska přístupu k lezení…?


Alešák
Stejná otázka, jako na začátku. Kdo je pískař?
Borci, jako třeba Martin Tomášek, Luboš Mázl, Tomajda, Ondra Beneš, Jirka Lautner, Mára Pavlata, Andrej Chrastina, Matěj Svojtka, Ondra Tůma… dnes lezou šíleně těžké cesty, ale je to většinou trochu jiná disciplína, než v jaké se pohybuji já.
Líbí se mi poctivý přístup Petra Slaniny. No dobře, jeho cesty nepatří klasifikací mezi absolutně nejtěžší, ale dost často skrývají solidní dávku zážitkového faktoru. Na Broumovsku pak “škodí” Jirka Šrůtek a Míra Mach, ve vrcholových knihách vídám Magnuska, Jonyho, Makaka, Káju Nováčka... O spoustě dalších ale nevím, protože si to každý nechává pro sebe.
V Sasku to teď hrnou Chris-Jan Stiller, Sven Scholz, Robert Leistner a především Thomas Willenberg, ale názor na něj ještě nemám ucelený.

Špek
Cílevědomí, mladí a nadějní posouvají a ostatní to neřeší. A dohromady si to užívají.

Richard
Za spoustu krásných a těžkých cest pro lidi na Drábkách musím zmínit Jardu „Šakala“ Štumpa a za to samé v Labáku Jirku „Piškota“ Chocholouška, za nejtěžší Labácké cesty Tomáše „Tomajdu“ Sobotku a Ondru Beneše. I když i tam jim začínají mladí šlapat na paty. Nejvýznamnější český pískař současnosti je ale stejně Adam Ondra – vylezl nejtěžší cestu na písku (Labák) a to nejen podle pískařských pravidel, ale i uznávaným sportovním stylem. Líbí se mi, jak respektuje místní pravidla a nepohrdá horšími lezci. Leze s nadšením – pro samotnou krásu lezeckého sportu, tvrdě trénuje, nevymlouvá se, dokáže se přizpůsobit každým podmínkám a všude podat špičkový výkon. Je obrovskou inspirací pro mladou generaci lezců, pískařů, překližkářů, boulderistů atd. To je podle mne pan LEZEC.

Tomáš
A dnes tou největší osobností je pro mne Adam Ondra. Ač je převážně vnímán jako sportovní lezec, už od dob jeho dětství když jsem ho viděl přelézt stylem OS cestu Pupendo jsem věděl, že dělení na pískař či nepískař není tak podstatný jako spíš to, zda lezec umí či neumí lézt. To, že jsem schopný přelézt těžkou a odvážnou cestu, nemusí znamenat, že umím lízt. Další z těch, co dnes na písku diktují, bych vyzdvihl jméno Tomáš Zákora. Bouldering a jeho 8B bouldry ho posunuly a je to vidět v jeho cestě Fucker na Puklou věž.

Bojsa
Tak těch je ještě víc. Zase to vztáhnu ke Skaláku. Špek, Bratři Meierovi, Jakub Cicvárek a Magnusek. Ostatním se omlouvám, byl by to seznam na dvě stránky.

Prcas
V současný době je hodně lidí, kteří mají v oblibě lezení na písku. Nebudu jmenovat, bo seznam jmen by byl delší než sám celý text, který jste nyní přečetli. Pravda je to, že špička čehokoliv je velice malá, tak i jména těchto několika lidiček by se vešla do tohoto povídání. Ale já nebudu jmenovat, ti co v mých očích  a mé hlavě jsou na tom vrcholu, to ode mě již vědí a přeju i dalším, aby se do mého seznamu vetli svým prvovýstupářským písmem...

Pavel
Petr Slanina, Jürgen Höfer, Tomáš Sobotka.

Piškot
Zase se nabízí spousta jmen a nechtěl bych se dotknout nikoho, koho neuvedu. Nejde o objektivní zhodnocení významu osobností, ani bych nemluvil o „špičce“, spíš jen rychlý, zkratkovitý výběr jmen, která jsou pro mě zajímavá, lidí, kteří jsou mně osobně svým přístupem k prvovýstupům i k lezení nějak sympatičtí. Špek, Šatavis se Zákorou, vážím si věcí od Šakala, Tomajda Sobotka, který jde v Labáku v posledních letech proti proudu a snaží se zase posilovat psychické obtíže i v těžších cestách, líbí se mi třeba přístup Karla Nováčka… Občas periferně zaregistruju, co leze Vítek Lachman a jak to hodnotí. Martin Tomášek, doufám, že se dá brzo dohromady. Pěkně našlápnuto mají Ondra Tůma a Matěj Svojtka. Kdyby Džangliho i nadále bavily prvovýstupy na písku, mohlo by to být dost zajímavé s jeho bouldristickou výkonností. A spousta dalších. Hned mě napadá deset jiných jmen a je mi hloupé, že jsem nezmínil právě je. Ale dám na náhodu, která mi přinesla nejdřív právě ta jména, která jsem napsal.

Jony
Lezců, kteří jsou schopni lézt obtížné cesty bez magnézia a dalších módních fint, je pomálu. Ale najdou se, jen je všechny pořádně neznám. Například čistý přístup P. Slaniny i u těžkých prvovýstupů, přelezů je vyjímečný a inspirující. Udělat morálový prvovýstup v X. stupni bez magnézia nemusí být problém např. pro K. Nováčka, někdy ani pro M. Macha a pár dalších. V tradičním duchu dělá těžké výstupy P. Henke, obtížné spáry lehknou v podání P. Homolky, univerzálnost na požádání předvede M. Klonfar. Pokud by šlo o maxima s magnéziem, pak by to byla ale úplně jiná jména, např. T. Sobotka, jehož prvovýstupy mají solidní grády.

Karel
Těch jmen je spousta, nechci se dotknout někoho, koho vynechám, zmíním jenom pár, která mi naskočila: Špek, za zápal a poctivost, Jony, za čistotu a přísnost k sobě samému, Cikán a Mocan za vytrvalost, Tomáš Sobotka za těžké prváče v odvážném stylu…

Otázky připravili: Honza Obročník, Božena Valentová
První díl:
Pískovcové lezení, pískaři - otázka 1. -
Úplné znění rozhovorů z Ročenky ČHS 2016 na pokračování


Druhý díl:
Pískovcové lezení, pískaři - otázka 2.
Proč je málo výstupů roku na písku?


Třetí díl:
Pískovcové lezení, pískaři - otázka 3.
Stupnice obtížnosti a maximum na písku?


Čtvrtý díl:
Pískovcové lezení, pískaři - otázka 4.
Jakou roli hraje dobrodružství?


Pátý díl:
Pískovcové lezení, pískaři - otázka 5.
Kam lze posouvat hranice obtížnosti


Šestý díl:
Pískovcové lezení, pískaři - otázka 6.
Tvrdší pravidla pro prvovýstupy do budoucna?


Sedmý díl:
Pískovcové lezení, pískaři - otázka 7.
dojišťování, magnezium, UFO, dělání cest ze slanění…?


Osmý a devátý díl:
Pískovcové lezení, pískaři - otázka 8. a 9. Co doporučit začínajícím a kde se mi líbí?
Celé znění rozhovorů je v článku zde na stránkách ČHS:
O PÍSKOVCOVÉM LEZENÍ - ROZHOVORY

Ročenka 2016 náhled - k prolistování

sth   [úpravy] 07:31 03.06.2017Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Nejlepší pískaři.10:07:34 03.06.2017
Tak to jsou názory nejlepších na nejlepší. A co na to my, lezecky (pod)prumer? Vzhledem k tomu, ze nejlepší muze byt jen jede, tak tipujte za 1. minulost a za 2. současnost. Za mne:
1. Bělina
2. Tomajda
3.(budoucnost) Já
Martas.odpovědět 

 p.prachtel10:53:48 03.06.2017
docela by mě zajímal názor alešáka na petra prachtela. tak až si ho ucelí, jsem jedno ucho..
čejčodpovědět 

 bych tomu chtel vic rozumet08:49:53 05.06.2017
a co je vlastne piskar? není to jen lezec , který by rad lezl tezke věci, ale moc mu to jinde nejde, tak je aspoň piskarem, pravym piskarem z definice jemu vlastní, pochopitelne ne z tehlete. Navíc nemusi nikam moc jezdit, staci na pravej pisek do skalaku ci do adru a  placat se spolu s podobnými stejne vyjimecnymi po zadech. Asi se stanu piskarem, musim k tomu udelat hodne prvacu?
turistaodpovědět 
 Re: bych tomu chtel vic rozumet08:54:01 05.06.2017
Ano.
Kuba Turekodpovědět 
  Re: bych tomu chtel vic rozumet09:05:20 05.06.2017
Tazatel: A co je vlastně pískař?
Jakub Turek: Ano.
:D
odpovědět 
   Re: bych tomu chtel vic rozumet10:30:09 05.06.2017
jsi tupej? Ano. :D
odpovědět 
 Re: bych tomu chtel vic rozumet11:04:14 05.06.2017
Pískař i nepískař není na rozdíl od tebe zamindrákovanej chytrák.
r.odpovědět 
 Re: bych tomu chtel vic rozumet08:03:45 06.06.2017
Třeba já jsem pískař. Za víkend jsem odvozil asi sedm kubíků písku. Minule jsem dal tak dva kubíky do míchačky. Poslední dobou jsem víkend co víkend na písku
Strejda odpovědět 
  Re: bych tomu chtel vic rozumet22:35:45 06.06.2017
ako male decka sme s kamosmi stravili na piesku hodiny a hodiny den za dnom. pravda, piesok sme mali hned pod oknami, komu bolo lepsie :) skoda ze si tie casy uz malo pamatam...
marekodpovědět 
 Re: bych tomu chtel vic rozumet12:09:19 15.06.2017
Pako už jsi to by ti mohlo stačit ne? :)
FERYodpovědět 

 lezení07:01:48 07.06.2017
trochu mě mrzí, jedinej nezmínil Karlose Bělinu...:(...
tonyodpovědět 
 Re: lezení14:15:13 07.06.2017
Nerozumím jak "pískař" může nezmínit Bělinu.
odpovědět 

 Spek?10:02:00 15.06.2017
Tak tohle je docela sila, tomu rikam pristup: „Dělám cesty pro sebe a ne pro ostatní“. A podle toho co obcas potkam ve skalach evidentne neni Spek jediny, kdo ma takovy nazor.

Spek je mozna legenda, ale diky tomuhle extremne sobeckemu a arogantnimu nazoru, k nemu ztracim veskery respekt. Hnus:(

Lukasodpovědět 
 Re: Spek?12:13:32 15.06.2017
Na písku si většina prvovýstupců dělá cesty podle sebe - jak moc se bojí podle toho vrtá kruhy apod. vůbec si nepochopil jak to funguje. Pokud chci lézt cesty na písku není to jako na šutru "vole béčko to lezu to dám", je to také o tom si najít kdo, kdy cestu dělal vědět např. jak na tom byl a jak lezl když cestu dělal, apod. Není to jen lezení je to "alespoň pro někoho" mnohem víc.
FERYodpovědět 
 Re: Spek?13:29:33 26.06.2017
Já tomu přístupu naopak velmi rozumím, schvaluji a visím to úplně stejně.
Jirkaodpovědět 
 Re: Spek?15:10:36 26.06.2017
je to dobře že to tak je. kdyby byly cesty na písku po 3 metrech, za 20 let by byly nelezitelné (olámané, obroušené atd.)
odpovědět 
 Re: Spek?15:21:47 26.06.2017
Já s tebou rozhodně souhlasim.

Obecně mi vadí, že v ČR (nejen na písku) má autor cesty jakési vlastnické právo na daný kus skály a nikdo to bez jeho souhlasu nesmí přejistit ani dojistit. Takže pokud autor zajistí cestu nebezpečně, nikdo s tím nic neudělá, což je velice sobecký přístup.
pavelllodpovědět 
  Re: Spek?15:47:48 26.06.2017
Plyne to z celkové koncepce horolezeckého sportu a z tradice pískovcového lezení, jak se postupně vyvinulo. Hodnotu mají cesty obtížné, a to jak fyzicky a technicky, tak psychicky. Jde o to, překonat sportovně obtíže neznámé linie (prvovýstupy zdola na věže) s minimem zásahů do skály. Úprava terénu ve smyslu umělých chytů a stupů nebo i upravených chytů a stupů byla brzy zcela vyloučena, a zásahy osazením fixního jištění mají být pokud možno minimalizované.
Sport spočívá právě v tom, že prvovýstupce se pokouší v co nejlepším stylu (co nejméně fixního jištění, co nejčistěji, nejelegantněji) vyřešit problém stěny, a přelezci se pak pokoušejí jeho výkon zopakovat, měřit s ním své schopnosti, jak fyzické, tak psychické.
Myslím, že se tu do téhle tradice vkládají nároky, které vycházejí z jiného konceptu sportovního lezení, kde se cesty mohou vrtat shora, tudíž trochu postrádá smysl snaha snažit se o psychickou náročnost atd. a sportovní výkon je redukovaný na tu fyzickou a technickou stránku.
P.odpovědět 
  Re: Spek?15:47:59 26.06.2017
myslim ze to tak nie je iba v CR
marekodpovědět 
  Re: Spek?17:15:06 26.06.2017
každý má právo si udělat prvovýstup po svém...já myslím že je to tak v pořádku. spíš než nedostatek fixního jištění, mě někdy vadí kvalita jištění jako taková (špatně provedeno, rez neznámého rozsahu, atd)
odpovědět 
 Re: Spek?20:56:19 26.06.2017
bud v klidu - jen si to nepochopil ...
odpovědět 
  Re: Spek?22:59:31 26.06.2017
jojo...navíc hodně prvovýstupců-legend(arnold, špek) vidí své cesty jako umělecké dílo. A většina umělců dělá dílo "pro sebe" resp. "podle sebe, jak to cítí" a moc je v tu chvíli nezajímá názor ostatních...což je naprosto v pořádku a my se s tím musíme nějak vyrovnat jo možná sobecké, ale krásné, i když ne všechno se všem může líbit
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:

Ihla v Ostrve
 Databáze cest:
Všechny cesty (119333)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Varinta Pravé Cesty III Kozí Hřbety
Rocky Girl 7a Villasimìus
Delfino Curioso 6b+ Villasimìus
Nebula 6a+ Villasimìus
Fliegender Robert 7- Frankenjura
Nově komentované:
Varinta Pravé Cesty III Kozí Hřbety
Stará Cesta IV Prachov
Koťogo 9 Manínska Úžina
Luník IX 9 Manínska Úžina
Šum Svistu 11- Manínska Úžina

 Nově v diskusi:
Re: CvT | Gastlosen | Re: Sparing | Re: CvT | Re: CvT | Re: CvT | Re: CvT | Re: CvT | Re: CvT | Re: CvT |

 Nové komentáře:
Re: Spek? | samoistenie | Re: Spek? | Re: Spek? | Re: Seewand | Rino Pisetti | Re: Spek? | Re: Spek? | Re: Spek? | Re: Spek? |

 Kde to vře:
Onsajt: Tomáš Sobotka – Tomajda (92)
Bad bad bolts (54)
Krátký film: Klasický výstup na Radnici v Klokočkách (20)
Horolezectví vs. přežití v přírodě (17)
Rock Point Mistrovství ČR v boulderingu dnes na Letné (13)
Mára Holeček půjde zase na Gasherbrum I, teď se Zdeňkem Hákem (13)
Pískovcové lezení, pískaři - poslední otázky 10. a 11. (11)
Alex Honnold vylezl free solo El Capitana (10)
Leonidio, Řecko (9)
Video: Alain Robert leze solo na mrakodrap v Barceloně (9)

 Nově v inzerci:
Na lezení v Tisé, Ostrov,Labák | Cepiny | Rakousko 2.7-9.7. | La Sportiva Miura XX | Koupím Mačky automaty | Chorvatsko Krk | 2x slaňovací osma SMK velká | Koteka II 290 | Davos - Svycarsko 17.7. - 23.7. Jedno az tri volna mista | Bunda Tilak Attack Active 14 |

 Anketa:
Považuješ se za pískaře?
 Ano 
 2631 
 Ne 
 2008 
 Nevím nebo něco mezi 
 1869 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.