LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kudy mám lézt?? Nahoru!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
SP Wujiang (22.09)
MČR v bouldru (22.09)
evropská olympijská kvalifikace v bouldrech a obtížnosti (27.10)

Žebříček
Cesty:
29.Kolomazník 10269
30.Kohout 10268
31. 10241
Bouldry:
29.Indrák 8906
30.Plaček 8903
31.Urubčík 8900
Hory:
23.Novotný 3007
24.Laňková 2879
25. 2691

Výsledky
Evropská olympijská kvalifikace rychlost (15.09)
SP Koper (08.09)
EP obtížnost Bologna (02.09)

Deníčky
5462 lezců
1063210 cest
Nové přelezy:
Kapitán Mo 7C
Prastará M 8A
Escobar 8A+
Remixed 7C+/8A
Sundance S 8A+
Die Nanny 7C
Black Beau 8A
Čumím Jak Xc
Iluzionist Xb
Poor Cow 7b

Stěny
SAUNA - Plzeň
V 16 - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Závody v Lipníku vyvrcholil pátý ročník MPM 2018

První říjnovou sobotu se uskutečnil finálový závod pátého ročníku Moravského poháru mládeže MPM 2018 v Lipníku nad Bečvou v nově vybudované víceúčelové hale za účasti 102 závodníků z celé Moravy a Slezska v lezení na obtížnost.

Závod zahájil úvodním slovem starosta města Miloslav Přikryl, který nás přišel pozdravit a sdílet svou radost z úspěšného dokončení překrásné lipenské sportovní haly, jejímž je duchovním otcem a o kterou začal usilovat již před deseti léty. A že je čím se chlubit, viděli všichni účastníci na vlastní oči. Hala je architektonicky velice povedená a účelná. Nás může těšit, že při jejím projektování bylo pamatováno i na horolezce, třebaže jejím hlavním posláním je zázemí pro míčové halové sporty. Lezecká stěna se navíc od většiny ostatních v republice odlišuje tím, že je zde postavena i tzv. standardní cesta na rychlost. Lipenští lezci tak mají jedinečné tréninkové podmínky. Škoda jen, že z důvodů úspor provozních a investičních nákladů není hala o pár metrů vyšší. Byla by velice důstojným svatostánkem pro pořádání i vyšších soutěží. Na druhou stranu pro potřeby tréninku domácího oddílu a pořádání závodů typu MPM či vánočního poháru, který v Lipníku n. B. každoročně organizuje zdejší horolezecký oddíl, je i stávající výška dostačující.


Starosta Lipníku n. B. vítá účastníky finále MPM 2018


Poté přítomné ještě přivítala Zorka Hradilová, která vede místní horolezecký oddíl při Středisku volného času a i ona se s přítomnými podělila o to, jak velkou má radost z dokončení nové lezecké stěny k oddílovému jubileu. Je to totiž přesně dvacet let od založení místního horolezeckého oddílu při SVČ, který sama po celou dobu vede a na novou tréninkovou stěnu čekala dlouho. Stará stěna již dávno neodpovídala potřebám oddílu a dnešním standardům.
Další z velkých radostí tohoto roku, o kterou se s námi podělila, jsou mimořádné úspěchy jejího svěřence a odchovance Jakuba Konečného, jemuž se v letošním roce podařilo získat titul juniorského mistra Evropy, juniorského vícemistra světa a navrch ještě vybojovat vynikající šesté místo na MS 2018 dospělých v Innsbrucku. Dnes si na jeho úspěších dělá reklamu nejeden funkcionář vedení ČHS, zatímco lidé, kteří mu vytvářeli podmínky pro jeho raketový růst, zůstávají zapomenuti v ústraní… Což může být způsobeno jednak tím, že se Zorka a spol. nikam nedere, ale také tím, že nepatří do party „co spolu v ČHS mluví“, neboť před léty patřila mezi členy petičního výboru, který usiloval o zachováni regionálních pohárů pod hlavičkou ČHS, ovšem marně. Komise soutěžního lezení mládeže, kterou tehdy vedla Marie Dichtlová a jejímž členem byl i současný předseda KSL Tomáš Binter, to holt viděla jinak. Osobně bych chtěl tímto Zorce poděkovat za pomoc, kterou mi při rozjezdu MPM společně s Míšou poskytly.Následovala společná fotka, předlezení soutěžních cest a šlo se závodit. Pro závodníky bylo, jak je u MPM zvykem, nachystáno deset soutěžních cest, z toho každá kategorie lezla pět. Cesty postavil další domácí odchovanec, ač věkem mladý, přesto velmi zkušený stavěč Martin Chytil. Cesty byly podle ohlasu pěkné a soudě dle výsledku i obtížnostně dobře trefené tak, aby si závodníci vydatně zalezli a současně aby se výkonnostně rozřadili. Až na malé výjimky se to v základní části soutěže povedlo a i ti, kteří se museli rozřadit v závěrečném „rozstřelu“, se rozřadili lezeckým výkonem a nikoli časem. Pro mě osobně pak bylo velice příjemné sledovat družnou atmosféru mezi lezci, kdy si navzájem radili, hecovali a povzbuzovali i závodníci ze stejné kategorie, kteří vlastně byli navzájem soupeři.
V rámci tohoto závodu se na medailových příčkách umístili:

kategorii E

1. Sára Capandová a Dan Školář

2. Mia Migalová a Mateo Bartoš

3. Veronika Čechová a Pavel Procházka
kategorii D

1. Ema Králíková a Jaroslav Ambroz

2. Jolana Adámková a Matyáš Cupák

3. Mia Bartošová a Kryštof KrakešZorka s Víťou předávají ceny vítězům


kategorii C

1. Anna Mihalčíková a Vilém Jančuš

2. Adéla Svobodová a Stanislav Junaštík

3. Viktorie Konečná a Jindřich Herman
kategorii B

1. Jochebed Králová a Filip Hromada

2. Karolína Grosmanová a Matěj Maršálek

3. Tereza Vlachová a Barnabáš Král
kategorii A

1. Johanka Vokálová a Čeněk Babača

2. Adéla Plšková a Jáchym Lysák

3. Markéta Grosmanová a Tomáš Kocián
Závodu se osobně zúčastnil i náš hlavní sponzor Víťa Strouhal, který je dovozcem lezeckého materiálu společností Climbing Technology (CT)Metolius a jako obvykle sponzoroval i tento závod. Díky jemu si závodníci na stupních vítězů odvezli kromě medailí a diplomů také expresky z dílny CT. Dále pak všichni závodníci obdrželi časopis MONTANA od dalšího našeho věrného sponzora, který nás také dlouhodobě podporuje.


Víťa Strouhal jistí závodníky novým jistítkem CLICK UP PLUS


V celkovém pořadí za celý ročník MPM 2018 se na medailových příčkách umístili:

kategorii E

1. Sára Capandová a Dan Školář

2. Veronika Čechová a Mateo Bartoš

3. Blanka Provazníková a Pavel Procházka
kategorii D

1. Jolana Adámková a Kryštof Krakeš

2. Emma Králíková a Matyáš Cupák

3. Mia Bartošová a Šimon Smítal
kategorii C

1. Barbora Plšková a Vilém Jančuš

2. Adéla Svobodová a Matyáš Kolařík

3. Viktorie Konečná a Václav Jaroš

kategorii B

1. Jochebed Králová a Filip Hromada

2. Marie Provazníková a Matěj Maršálek

3. Ludmila Hrbáčová a Lukáš Gruber
kategorii A

1. Adéla Plšková a Čeněk Babača

2. Markéta Grosmanová a Jáchym Lysák

3. Nikola Králíková a Tomáš Kocián
Přítomní závodníci do desátého místa celkového pořadí obdrželi diplom, do pátého místa dostali trička CHAMPION MPM a slevové poukázky na zvýhodněný nákup lezeckého matroše firem CTMetolius, který si mohli na místě i vyzkoušet. Přičemž ti, kterým se v celkovém umístění podařilo vystoupat na stupně vítězů, získali ještě navrch medaili a pohár vítězů.Závěrem bych chtěl poděkovat všem závodníkům za účast. Celý seriál závodů MPM totiž organizuji výhradně ze startovného, bez dotací státu či ČHS a bez jejich hojné účasti bych byl ještě i dnes v červených číslech. Dále bych chtěl poděkovat všem, kteří v uplynulém roce jakkoli přiložili ruku k dílu a podíleli se na, myslím si, zdárném průběhu seriálu. Zejména pak těm, kteří bez nároků na odměnu pomáhají při samotném závodě a díky nimž lze v poměrně asketických podmínkách realizovat takto velkorysý podnik. V neposlední řadě bych pak chtěl poděkovat našemu letitému sponzorovi Víťovi Strouhalovi – dovozci značek CTMetolius – za jeho podporu, kterou našemu závodu poskytuje a to navzdory „doporučení“ vedoucího KSL ČHS a který závody MPM sponzoruje již od jejich počátků. Chtěl bych proto závodníky MPM a jejich rodiče vyzvat, aby při nákupu lezeckého vybavení zohlednili i to, která firma podporuje pořádání jejich závodů.
Za bezplatné poskytnutí fotografii pak ještě děkuji Robertu Hromadovi.

PS: Současně bych se chtěl omluvit závodníkům z olomouckého závodu a také vynikajícímu stavěči Jakubu Dvouletému, který zde stavěl soutěžní cesty, že jsem nedal do kupy článek hned po skončení  závodu. Nejprve jsem totiž neměl na to čas a pak po jistých záležitostech ani čas ani chuť.

Všechny účastníky MPM zdraví a vše dobré přeje Jiří Babača – koordinátor MPM.


Jiří Babača   [úpravy] 05:59 07.11.2018Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 toprope12:02:52 07.11.2018
Ciste ze zvedavosti - do kolika let se leze pri zavodech na rybu?
tomodpovědět 
 Re: toprope15:08:51 07.11.2018
Z pravidel MPM:
Vzhledem k charakteru závodů, lezou závodníci většinu cest s horním jištěním ("na rybu"). Závodníci od 13-ti let lezou nejtěžší cesty s jištěním zespoda. V případě nerozhodného výsledku na medailových příčkách mohou i závodníci mladších kategorií lézt cestu, která vyžaduje jištění zespoda.

Více zde: https://www.moravskelezeni.cz/pravidla/
odpovědět 
 Re: toprope18:27:41 07.11.2018
Jeto tak jak ocitoval předchozí pisatel.
Na našich závodech se leze převážně s horním lanem (proto i ten pavouček na laně v logu MPM). Pouze dvě nejstarší kategorie lezou na prvním konci a to ještě jen ty nejtěžší cesty. Je to zejména proto, že náš seriál závodů je zaměřený na střední výkonnostní třídu a začátečníky. No a u lezení na prvním konci je zapotřebí dovedností, které po začátečnících nemůžeš chtít.

U závodů ČHS na prvním konci dříve lozívali i mladší závodníci. Když jsem se to pokoušel dohledat v jejich pravidlech, jak to mají nyní, tak jsem věkovou hranici nenašel. V pravidlech soutěžního lezení na tento rok jsem našel pouze odkaz na prováděcí předpisy, které by to měly řešit, ale v nich jsem o věkové hranici pro lezení na prvním konci již nenašel ani zmínku.
JiBodpovědět 
  Re: toprope19:51:50 07.11.2018
Tak si to přečti ještě jednou :)
nebo nemusíš já ti to tady napíšu.
Jen si zas chtěl rejpat do ČHS

Bezpečnost a jištění
Kvalifikační cesty:
Kategorie U10 a U12 musí lézt s horním jištěním (top-rope) stylem "FLASH". Cesta musí být
předlezena před začátkem závodu. Kategorie U14 může lézt s horním jištěním nebo se spodním
jištěním. Vždy záleží na posouzení místních podmínek a na rozhodnutí hlavního rozhodčího tak, aby
byla zajištěna bezpečnost závodníků. Pro zvýšení bezpečnosti lze lézt se zapnutou první expreskou v
případě lezení se spodním jištěním.
Finálová cesta:
Kat. U10 a U12 musí lézt s horním jištěním (top-rope), stylem "ON-SIGHT".
Kat. U14 musí lézt se spodním jištěním stylem "ON-SIGHT". Případnou změnu povoluje hlavní
rozhodčí.
Při lezení s horním jištěním (top-rope) je přípustné navázání závodníka dle bodu 6.2.5.b) (dvě
karabiny s pojistkou zámku - západky proti sobě, nebo jedna karabina se zajištěním proti pootočení).
Při lezení s horním jištěním je jako TOP uznán poslední označený chyt kontrolovaně držený oběma
rukama.
odpovědět 
   Re: toprope21:05:07 07.11.2018
Nemel nesmysly, nepodsouvej mi tvé vlastní bludy!

Psal jsem jasně, že jsem nenašel, ne že to tam není. Přičemž pročítat slovo od slova 62 stran skutečně odmítám. „Statečný“ útočný anonyme.
JiBodpovědět 
    Re: toprope06:50:52 08.11.2018
Proc 62 stran?(49+15=64). Pravidla i predpisy maji klikaci obsah a pokud te zajima jen obtiznost, tak je to max strana 16-23. A jestlize vis, ze podrobnosti v provadecich predpisech, tak tam max 7-8.
odpovědět 
     Re: toprope08:39:43 08.11.2018
JiB akceptuje pouze gratulace a chválu, zbytek neví, jak akceptovat, a bere to jako osobní útoky mající za úkol ho dehonestovat a ponížit, takže pak reaguje neadekvátně situaci. Nic si z toho nedělej, on za to nemůže, nedělá to naschvál.
odpovědět 
     Re: toprope17:52:33 08.11.2018
To snad musel napsat tvůrce stránek horolabyrintsvaz.cz nebo někdo z jeho blízkého okolí. Nikdo jiný se v nich nemůže za normálních okolností vyznat. Třeba už jen doklikat se na VV a zápisy z jednání chce dobrou znalost cesty.
odpovědět 
      Re: toprope23:53:08 08.11.2018
Kliknout do menu vlevo nahoře a vybrat ČHS - informace. V postranním menu vpravo vybrat "Zápisy z jednání VV". Na tři kliknutí.
odpovědět 
       Re: toprope08:05:33 09.11.2018
HA, prej 3 kliky, no máš pravdu, ale než člověk přijde na to, KTERÉ 3 kliky to jsou, to je panečku jízda! Já to po chvíli hledání našel přes menu Sport/soutežní lezení/pravidla závodů/prováděcí předpisy mládež.
odpovědět 
        Re: toprope10:28:34 09.11.2018
je tam vyhledávací pole vpravo nahoře. To najde všechno stačí zadat hledané slovo :-)
odpovědět 
   Re: toprope20:51:31 10.11.2018
Nakonec - o čem je vlastně řeč? MPM je regionální závod pro začínající lezce a je plně na vůli organizátora a pořadatele kdy a jaký způsob zvolí - už z pohledu na zdraví a bezpečnost závodníků.Takže plivat či plakat si každý může, ale t.zv na vlastním hrobě....
Honzaodpovědět 

 MPM23:10:22 07.11.2018
Díky za skvělou sérii závodů!
Jirkaodpovědět 
 Re: MPM07:35:21 08.11.2018
Také děkuji za uznání. Potěší.
JiBodpovědět 

 Hezké závody13:05:56 08.11.2018
Z mého pohledu asi nejlepší závod tohoto ročníku. Super zázemí nové haly a pěkně postavené cesty. Dík.
KBodpovědět 
 Re: Hezké závody16:54:09 08.11.2018
Souhlas, i já si myslím, že se v Lipníku sešly vynikající podmínky pro pořádání závodů s vydařenými cestami a fajn lidmi.
JiBodpovědět 
  Re: Hezké závody21:04:20 08.11.2018
Jo, Lipník byl extra povedenej závod.
Škoda že se tam nedá lézt i normál pro veřejnost.
odpovědět 
   Re: Hezké závody17:06:00 09.11.2018
Jasně, tomu rozumím. Jsou holt věci, které jsou ještě v řešení.
Je třeba si uvědomit, že v Lipníku je jiná situace než na tradičních komerčních stěnách, neboť ji provozuje město, respektive technické služby a stěna byla primárně budovaná jako tréninkové zázemí pro místní oddíl při SVČ. I můj syn je proto nyní členem Lipenského oddílu.
JiBodpovědět 
  Re: Hezké závody22:52:51 08.11.2018
Jo, finále, ale i celý ročník byly na úrovni. Těšíme se na ten následující :).
A.K.odpovědět 
   Re: Hezké závody16:50:20 09.11.2018
Andreji, díky. Myslím, že i váš oddíl má na úspěšném zvládnutí ne jen tohoto ročníku lví podíl!
JiBodpovědět 

 Upřesnění – podmínky v Olomouci na Flashi byly OK17:17:33 09.11.2018
Byl jsem upozorněn na to, že má omluva na konci tohoto článku označená jako „PS“ za to, že jsem se nedostal k napsání článku po skončení závodů v Olomouci, vyznívá tak jako by byl nějaký problém na straně provozovatele tamní stěny. Což buďto bylo špatně pochopeno a nebo jsem to napsal nejasně.

Proto upřesňuji, že podmínky v Olomouci na FLASHi, jakož i samotný závod byly naprosto OK, přičemž to co se dohodlo, to nakonec i platilo. Samotný závod proběhl hladce. Mé zaneprázdnění a následné znechucení pramenilo zcela někde jinde. Se samotným seriálem závodů MPM nemělo nic společného.
JiBodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Odyssey
Alfredo Alfredo, 7b+
 Databáze cest:
Všechny cesty (170233)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Imposibilo 5- Porúbka
Bleib Hier VIIb Wildensteiner Gebiet
Bierbauch VIIIb Wildensteiner Gebiet
Náhorní Komín II Adršpach
Stará Cesta 1 Adršpach
Nově komentované:
Posser 6B Holštejn
Život V Chlupech II Adršpach
Anežčina Cesta II Adršpach
Erupce V Adršpach
Rock Gegen Rechts ! 9 Frankenjura

 Nově v diskusi:
Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Cernolice | Re: Ztracené lezečky Ludvíkov | Re: Ztracené lezečky Ludvíkov | Re: Ztracené lezečky Ludvíkov |

 Nové komentáře:
Re: Ubohost a škvár, ale nyní opravdu už hóóódně za hranou! | Re: Ubohost a škvár, ale nyní opravdu už hóóódně za hranou! | Ubohost a škvár, ale nyní opravdu už hóóódně za hranou! | Jednička s hvězdičkou! | jako fakt pěkný | Cesta | Re: Co na to Adam | Re: Co na to Adam | Re: Co na to Adam | Re: Co na to Adam |

 Kde to vře:
ME mládeže v lezení na obtížnost: Jan Štípek zlatý (52)
Video: Adam Ondra vs MMA Champion Jiří Procházka (51)
Jakob Schubert přelézá Project Big během svého 6. live přenosu (38)
Lom Prosečnice nebude zavezen, v Kouřimi jsou vytlučeny nýty (34)
SP v lezení na obtížnost a rychlost Wujiang, Čína (12)
Festivalová rychlovka 2. (MHFF Teplice/Metují 2023) Lynn Hill (12)
SP v lezení na obtížnost a rychlost Wujiang, Čína (10)
Evropská kvalifikace na olympiádu v lezení na rychlost (8)
Jakob Schubert navrhuje Projectu Big obtížnost 9c a název B.I.G. (7)
Jana Švecová a Will Bosi v bouldru Terranova 8C+ od AO (5)

 Nově v inzerci:
Ferraty | lezečky Ocún 42 | dnes odpol na skaly v Praze | Parťák do skal | La Sportiva Otaki Men | dámská přilba | La Sportiva Skwama Wmn 38 | Statická a dynamická lana | Kobyla s dětma - 28/29. září | Vltavská žula |

 Anketa:
Co řešíte při dolezení na vrchol skály?
 naplánování dalšího vrcholu 
 484 
 zápis do knížky 
 471 
 udělání si selfie 
 463 
 chvilku rozjímání  
 469 
 stisk ruky s parťákem 
 568 
 nic 
 543 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.