LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lepší starej horolezec, než mrtvej hrdina.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
Zrušeno - SP Xiamen (CHN) (09.10)
Mistrovství Evropy (20.11)
Ruzyňská liga 2020 - závody pro děti (21.11)

Žebříček
Cesty:
30.Nosáľ 10397
31.Lukášek 10350
32.Kalvas 10320
Bouldry:
30. 9350
31.Popovský 9328
32.Kalvas 9228
Hory:
2.Ženíšek 6451
3.Mrklovský 6301
4.Černý 5898

Výsledky
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ČP a MČR U14 (12.09)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Deníčky
5036 lezců
862630 cest
Nové přelezy:
Wilibaldov 9+/10-
Pumprnikl Xb
Život, Ves 9
Mnich 9-
Monument 8B
Nulové Pod 7C
Ztopořená 9/9+
Magne Ton 7c
Le Mythoma 7c+/8a
FFMeuh 7c+

Stěny
Stěny v Hejnici - Hejnice (okr. Liberec)
Hala v tělocvičně základní školy Strž - Dvůr Králové nad Labem
Extrém Plus - Praha 5 u Plzeňské - Praha 5

Prodejny
Ksport - Třinec
HANIBAL - Praha 2
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Marketing a porušování pravidel

Pro mnoho lezců to je otravné, omleté, nesmyslné a již prázdné téma. Ale tak nějak si nemůžu pomoct. Takže to je tady zase. To mágo.Tak nějak se stalo už standardem, že na té osobní úrovni si mnoho lezců v této oblasti dělá to, co jim vyhovuje.  To co jim osobně dává smysl. Bez ohledu na oficielní pravidla. Takže někdo nemáguje ani tam kde to je povolené, někdo máguje jen v těžkých, někdo jen v těžkých pro něho a někdo máguje všude. Represe z oficielních míst zanedbatelná.  Nerudní místňáci po těch letech dohadů už většinou vychladli a jen si něco mručí pod fousy.  A musím říct, že vzhledem k tomu, jak to je aktuálně rozehraný, tak pro to mám i pochopení.  V tomto směru to je vlastně anarchie a tak je nejlepší si udělat svoje vlastní pravidla tak jak to cítím a těmi se řídit. Tolerance k tomu, že to má jiný jinak je v anarchii vítaná. Je fajn, že jsou oblasti, kde se tolik, případně vůbec  nemáguje. Ale spíš než k nějaké úctě k pravidlům bych to přičítal odlehlosti, a nebo neatraktivnosti pro lidi co ho používají.
Co mi ale přijde už přes čáru, je porušování pravidel v oficielních propagačních materiálech. Dříve se občas stalo, že se takové porušení objevilo v propagačních materiálech ČHS. To už se nějaký čas neděje, pokud vím, a za to jsem rád. Loni ale vznikla dvě videa z produkce HUDY Sport, která mají na české poměry větší mediální dosah. Čekal jsem, že se ČHS nebo ochrana přírody alespoň veřejně ozvou, že to je nepřijatelné. Žádnou takovou reakci jsem do dnešních dnů nezaznamenal. Každopádně si myslím, že by bylo dobré, kdyby marketingová oddělení outdoorových firem ve svých materiálech dodržovala platná pravidla ČHS a ochrany přírody. Škodovka taky nenatočí reklamu, kde si borec dá v hospodě dvě piva a spokojeně odjede svým novým fárem domů. Vzhledem k tomu, že garanti těchto pravidel – tedy ČHS a ochrana přírody nemají kapacitu se tímto tématem zabývat, tak bych chtěl zodpovědné osoby v outdoorových firmách poprosit o dodržování pravidel alespoň v té oficielní rovině i bez represe.Pro upřesnění chci dodat, že se v oblasti pravidel ČHS nebavíme o článku ohledně používání Mg, kde to je z původního zákazu změněno na vágní doporučení, ale o Článku 1 a 2, kde se praví:

Článek 1

Úvod

(1) Pravidla lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách (dále jen „Pravidla“) se vztahují na pískovcové lezecké objekty na území České republiky s výjimkou pískovcových lezeckých objektů na Moravě.

(2) Lezci jsou povinni informovat se o případných omezeních platných pro danou skalní oblast či lezecký objekt a řídit se jimi. Zároveň jsou všichni povinni řídit se obecně závaznými předpisy.

Článek 2

Ochrana přírody

(1) Povinnosti uložené obecně závaznými právní předpisy a akty orgánů ochrany přírody, jakož i oprávněné pokyny dotčených majitelů pozemků mají přednost před Pravidly.


V oblasti podmínek stanovených ochranou přírody mi to přijde celkem jasný.Zde jsou ke zhlédnutí zmiňovaná videa 


a
A aby to bylo komplet, tak bych měl ještě jednu prosbu  na lezce, ke které mne motivuje video Sean Villanueva z Ádru, které má více jak sto tisíc zhlédnutí.  Pokud mluvíte o pravidlech na kameru a má to šanci na větší sledovanost než pár vašich přátel na FB, tak to prosím říkejte komplet. Je pěkné, že „současná shoda“ je nějaká, ale základní informace, že to je oficielně zakázané by tam měla zaznít. Přeci jenom se dá předpokládat, že zmíněné video přiláká do Ádru nějaké ty cizince, které ani nenapadne, že něco porušují. Měli by mít komplet informace, ať se mohou rozhodnout, zda to chtějí porušovat.

Vzhledem k tomu, že tu máme demokracii, tak bych to zakončil anketou, která třeba malinko nastíní jak dál.
Hlasovací možnost č. 1
Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech.  Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody.


Hlasovací možnost č. 2
Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla,  pokud možno striktně dodržovala.


Hlasovací možnost č. 3
Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení,  pokud možno striktně dodržovalo.


Hlasovací možnost č. 4
Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe.
Hlasovat můžete v anketě zde v pravém sloupci Lezce (nebo v rubrice Ankety).


Honza „Vorel“ Obročník   [úpravy] 06:39 22.02.2020Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Diskuze 07:31:52 22.02.2020
Za mě pěkně napsané. Trochu se ta debata vytratila, což vede k tomu, čemu píšeš. Osobně se musím přiznat, že jsem sám občas Mg použil i na písku tam, kde se to nesmi. Nicméně, si nebudu nic nalhávat a ospravedlnovat, porušil jsem prostě pravidla. Od určitě doby lezu s ecoballem z Rock pointu, efekt to má a co jsem zažil, mistnaci ani ochranáři s tím problém nemají. Vše je o dohodě a snaze respektovat pravidla. Mějte se.
Honza Jodpovědět 
 Re: Diskuze 10:15:54 22.02.2020
zaujimave - vyzera ze ten eco ball nie len ze nie je vidiet, ale aj dobre drzi - outdoorgearlab.com/reviews/climbing/climbing-chalk/ metolius-eco-ball (pozor na medzery)
odpovědět 
  Re: Diskuze 16:38:29 22.02.2020
https://bit.ly/2T6fC6H
(pozor bez medzer)
odpovědět 
   Re: Diskuze 12:44:48 24.02.2020
No, podobný ecoball se používal na písku už v 80.letech min. století. Nebyl plněný maglajzem , ale kalafunou. Měl jsi ho vpředu , místo vzadu.
Výhoda: nebyl vidět, nezanechával stopy, proto nikomu nevadil. Byl používán v rámci socialistické anarchie-
Nevýhoda: moc nevysušoval...
H.odpovědět 
    Re: Diskuze 17:05:34 24.02.2020
Tohle eco sice nebarví a docela to funguje, ale toázka je co to udělá se skálou kdyby se používalo nějak masově, podle mě to je horší než mágo
odpovědět 
     Re: Diskuze 19:03:16 24.02.2020
v com?
m.odpovědět 
      Re: Diskuze 08:11:17 25.02.2020
pokud je v tom ecoballu něco jako kalafuna, tak ta taky dobře ucpe pórovitost pískovce, kůže se deštěm vymeje, i když dešťů je čím dál méně, a co dělá mg v pórech pískovce netuším? Umí to někdo vysvětlil?
neználekodpovědět 
    Re: Diskuze 22:49:13 29.02.2020
Kalafuna je ta největší srajda... viděl si někdy chyty na kterých se používala kalafuna hodně? Asi ne. Jsou úplně rozežrané z původní struktury chytu je teď skoro sklo a kolem toho chytu to vypadá jako by tam někdo vpálil svoje zvratky... Osobně si myslím ,že největší problém s mágem je jeho estetická stopa zanechaná na skále. To má ale jednoduché řešení ,které se ve světě používá už bůh ví jak dlouho... barevné mago.
Petrodpovědět 

 mg08:05:57 22.02.2020
nikdo sem nic nepište nekomentujte a necháme to v tichosti přejít. jedeme dál ve starým principu...pššš
mgodpovědět 
 Re: mg09:21:31 22.02.2020
Jen do toho rejte. To je chytrý. A to srovnání pivo a škodovka je vyloženě tupý. Gratuluju.
P.F.odpovědět 
  Re: mg18:10:29 22.02.2020
Můžeš to prosím rozvést? Mě to přijde adekvátní, je tu nějaké pravidlo od státní instituce, kde se očekává, že se bude dodržovat. To že v oblasti ochrany přírody není tak akční represe jako u alkoholu za volantem je fakt. Ale nic to nemění na tom, že to je požadavek na stejné úrovni. Názor na oprávněnost požadavku může mít každý jiný. U alkoholu i u Mg. Dokud se tento zákaz nezmění, tak porušování pravidel zůstane prostě porušováním pravidel.
Vorelodpovědět 
   Re: mg18:49:56 26.02.2020
Pořád tupý. Netreba rozvádět. Je jasné že to nechápeš, napsal jsi článek o mágu na lezce.
zdenekodpovědět 
 Re: mg09:23:29 22.02.2020
Jsem pro variantu 3. Dělení podle obtížnosti jsem nikdy nepochopil.
Juraodpovědět 
  Re: mg12:47:05 24.02.2020
Taky si myslím, buď ho pužívat bez omezení, nebo nikde. ty varianty "něco mezi" jsou trochu pokrytecký, vždycky se dají okecat...
H.odpovědět 
   Re: mg15:28:30 24.02.2020
Variantu mezi si vymysleli jen ti, co lezou těžší cesty. Aby nemuseli čekat na podmínku.

Jinak je ještě otázka, jestli má větší vliv mg nebo pot. Mg lze asi lépe očistit, ale kdo by to dělal. Nepočítám bouldery, které jsou stejně většinou jedna bílá stěna.
bobanodpovědět 

 ..........09:18:45 22.02.2020
Ja by som pridal moznost 5. Zaplatit poriadnu studiu vplyvu magnezia/potu na pieskovec, popripade porovnanie vplyvu magnezia/potu s vplyvom samotneho lezenia.
Nech tu je konecne jasno na com sme.
Nebodaj ak by vyslo, ze magnezium nema vplyv alebo je na tom lepsie ako pot, tak by som nasledne vyskusal farebne magnezium, tak aby ta biela farba nesvietila, ked to urcitym ludom vadi.

Napady tu vzdy boli ako to posunut dopredu ale mam pocit, ze tu chyba ochota od kompetentnych to posuvat.
odpovědět 
 Re: ..........09:23:59 22.02.2020
Nejvíc vadí lezení. ...takže bych začal od kořene. ..😆
odpovědět 
 Re: ..........12:03:53 22.02.2020
Magnézium (používaný lezci) pískovec konzervuje. Na to není třeba studie, je to základní chemie a neodiskutovatelný fakt. Takže pro pískovec je příznivý, neeroduje, nedestruuje a chyt zůstane chytem i tehdy, kdy už potem oslizlé chyty a v důsledku běžné eroze, vlivu zátěže atd. NEEXISTUJÍ !!! Jsem jednoznačně pro barevné Mg! To je středověk ty čechy. Jaká tradice? Prostě ve středověku Mg neměli a žádný dardy nelezli. To samé je s jištěním. Neměli prachy, nebyly kruhy. Co to furt kdo mele o tradici? Kdyby tam tehdy lezli zazobanci, byly by kruhy po dvou metrech. Pravidla postavené na palici.
Stayodpovědět 
  Re: ..........18:24:00 22.02.2020
Mg viz můj komentář níže. Jištění dříve nebylo otázkou peněz. Skály byly brány jako cvičné pro přípravu do vysokých hor a určitá pravidla existovala k tomu, že tě připravovala na pohyb ve vysokých horách. Jak se ze skalkaření stala postupem času samostatná disciplína, tak se stalo, že některá pravidla nedávají někomu smysl. Mě osobně smysl dávají, i když do hor moc nejezdím.
Vorelodpovědět 
   Re: ..........19:17:22 22.02.2020
Není to úplně pravda a když říkám né úplně, tak tím myslím částečně. Jedna skupina to měla podle Tvého mínění a druhá skupina do hor "nikdy" nevyrazila a byly to čistí pískaři. V jakém poměru, to už by byla spekulace. Co se týče peněz, i dnes se setkáváme se spoře odjištěnými lokalitami (všeobecně) nebo je to "zajištěné" plechovejma šmejdama nebo obojí a to jen a pouze kvůli penězům. Tohle vidím jako největší nešvar u lezení venku a na to by měla být pod přísnými pokutami nastavená pravidla. Přizabít se kvůli debilnímu zajištění u jakékoliv obtížnosti prostě nestojí za to.
Stayodpovědět 
   Re: ..........23:14:45 22.02.2020
Není to úplně pravda a když říkám né úplně, tak tím myslím částečně. Jedna skupina to měla podle Tvého mínění a druhá skupina do hor "nikdy" nevyrazila a byly to čistí pískaři. V jakém poměru, to už by byla spekulace. Co se týče peněz, i dnes se setkáváme se spoře odjištěnými lokalitami (všeobecně) nebo je to "zajištěné" plechovejma šmejdama nebo obojí a to jen a pouze kvůli penězům. Tohle vidím jako největší nešvar u lezení venku a na to by měla být pod přísnými pokutami nastavená pravidla. Přizabít se kvůli debilnímu zajištění u jakékoliv obtížnosti prostě nestojí za to.
Stayodpovědět 
  Re: ..........22:47:01 22.02.2020
nedokážu si představit jak by asi vypadaly pískovcové skály, odjištěné po dvou metrech v lehkejch cestách. je fajn že jsou skály pro dost lidí nedostupné ,díky nutnosti přibalit si k expreskám trošku toho morálu a zkušeností.
danielodpovědět 
   Re: ..........11:34:30 23.02.2020
Ta pískovcová skála odjištěná po dvou metrech by vypadala úplně stejně jako jiná skála odjištěná po dvou metrech, kterou naprosto samozřejmě akceptuješ a Tvoje mysl by měla naopak snahu bránit se navrhovanému opačnému konceptu např. "pojďme vytlouct kruhy po starých klasicích" v "lehkých" cestách. Prostě to tatíci nevědomky nastavili a dnešní pitomost z toho udělala tradici. Blázinec!
Stayodpovědět 
   Re: ..........11:38:19 23.02.2020
Ta pískovcová skála odjištěná po dvou metrech by vypadala úplně stejně jako jiná skála odjištěná po dvou metrech, kterou naprosto samozřejmě akceptuješ a Tvoje mysl by měla naopak snahu bránit se navrhovanému opačnému konceptu např. "pojďme vytlouct kruhy po starých klasicích" v "lehkých" cestách. Prostě to tatíci nevědomky nastavili a dnešní pitomost z toho udělala tradici. Blázinec!
Stayodpovědět 
    Re: ..........22:25:57 23.02.2020
to pravě asi ne,bylo by to vohoblovaný a volamaný ,je moc dobře že to tátové takhle nastavili,jsem rád že na písky nejezdí moc lidí a že k lezení na písku je potřeba něco umět a znát. ale nikdo ti nebraní v tom aby sis udělal vlastní cestu a odjistil si jí jak potřebuješ,pokud budeš dodržovat pravidla pro osazování.
danielodpovědět 
     Re: ..........22:49:37 24.02.2020
Řeknu Ti to takhle - já na písky nejezdím, protože tam buď nejsou podmínky pro těžké přelezy nebo když jsou, tak to hraničí se syndromem sebepoškozování. Prostě ty písky nejsou stavěné na sportovní výkony, neumožňují to, co umožňují jiné druhy skal. Rozhodně mne tam neuvidíš "rabyřit" v nějakém Xa a výš. Ani v Labáku. Druhá věc je ta, že mám už více než dva kamarády zmrvené na pískách s trvalými následky. Kvůli čemu? Tradici? To je tzv. tradice více než lidský život a zdraví? Nonsense! Prostě je to nebezpečný, zbytečný a pořád trvám na tom, že to je podělané muzeum.
Stayodpovědět 
      Re: ..........20:41:26 25.02.2020
já ti naprosto rozumím a vůbec to nerozporuju,jenom říkám že ,pro to aby tady ty skály zůstaly ještě po nás tak je to lepší když tam nejezdí moc lidí, a konkrétně měkký písky je potřeba ochránit od nájezdů sportovních lezců,prostě ten matroš to nezvládne. a jak jinak to chceš udělat.ale to že každý zranění je smutná věc to je fakt,z tohoto úhlu pohledu sem taky dříve měl názor že by se mělo dojišťovat a dělat všechno bezpečnější.nechci se nějak rouhat, ale už si to prosně nemyslím, a na těžší cesty jedu někam na sportovky.
danielodpovědět 
   Re: ..........14:48:57 24.02.2020
na to, abys viděl, jak vypadá pískovec s borháky po dvou metrech, můžeš vyrazit do Labáku. ne vše, ale už hodně
odpovědět 
    Re: ..........19:22:51 24.02.2020
to jo , ale nejsou to lehký cesty,tak je to ochráněný aspoň tím že to je nedostupný kvůli obtížnosti,nemám nic proti odjištěným cestám,ale jsem čim dál tím víc přesvědčenej, že tak jak je to nastavený od předešlejch borců ,že to je pro ty písky v podstatě dobře,prostě jsem se smířil s tím že některý cesty nikdy nepolezu ,i když na ně mám fyzicky tak hlava mě tam nepustí,je to o pokoře a o tom odhadnout všechny okolnosti a to je to proč se říkalo ,že písky jsou cvičné skály pro velký hory, naučí tě to pracovat se sebou samým .není to tělocvična a tak to musí i zůstat,je to jenom můj skromnej názor kterej sem okoukal od těch starejch pánů..
danielodpovědět 
 Re: ..........18:18:17 22.02.2020
Když jsem se bavil s kompetentními lidmi, tak se ta diskuze čím dál víc posouvá k tomu, že vliv Mg a potu je vlastně zanedbatelný a nejvíc skále a přírodě škodí samotný pohyb lidí. Zákaz Mg je tudíž čím dál tím víc vnímán jako nástroj pro omezení počtu lidí v dané lokalitě. Což beru jako legitimní požadavek OP a těžko se proti tomu argumentuje. Maximálně můžeš zpochybnit to, že úplné povolení Mg navýší počet lidí ve skalách. Názorů pro i proti jsem potkal víc, tak snad aby se to v některé oblasti prozkoumalo experimentálně.
Vorelodpovědět 
  Re: ..........10:36:41 23.02.2020
Treba dodat ze Mg ma zaroven nezanedbatelny vplyv na narusenie vzhladu skaly, a tiez odhaluje chyty... Liezt neomagovanu cestu je niekde uplne inde co sa zazitku tyka, ako taku kde mam chyty vyznacene ako na umelke...

Hovorim tu samozrejme o bielom Mg ktore zanechava stopu. S tym neviditelnym by som mal o dost mensi moralny problem.
m.odpovědět 
   Re: ..........11:42:04 23.02.2020
Ale to se přeci netýká jen písku, ne? Je to nechutné ve všech oblastech.
odpovědět 
    Re: ..........14:07:55 23.02.2020
ano. preto ho pri lezeni na skalach nepouzivam (nie ze by to bolo pri mnou lezenej obtiaznosti nejako nutne).
m.odpovědět 
  Re: ..........19:02:37 26.02.2020
Nejvíc skály mrví ti co se z nich snaží vytřískat peníze, protože jejich největším zájmem je velký provoz na skalách. Proto navrhuji oficiálně zakázat ufa, rukavice a hadinky, která zpřístupňují nezajištěné cesty nelezcům z Prahy. Tímto prosím o přidání možnosti č.5 do ankety - úplný zákaz Ufa (detailnější popis nechávám na autorovi).
Bobrodpovědět 
   Re: ..........19:20:54 26.02.2020
Ufo klidně, stejně ho nemám:-), ale s rukavicema jdi do kelu ... leda že by se zakázaly jen těm pražákům:-)
odpovědět 

 super videa09:48:01 22.02.2020
hej díky za super videa!...mago je mi fuk..
odpovědět 

 Ale fuj...10:01:55 22.02.2020
Honzo, napsal jsi to úplně blbě, jen sám na sobě ilustruješ tu panující anarchii a neakceptovatelnost celé situace. Jestliže tu nějaká pravidla jsou, tak se mají bez výjimky respektovat. Tečka. Je jedno, zda je to zimní lezení, pro které máme omluvu, že je to tradice, nebo mágování, pro které si také nějakou tu omluvu najdeme. Sám píšeš "Co mi ale přijde už přes čáru, je porušování pravidel v oficielních...". Takže neoficiální porušování pravidel ti přes čáru nepřijde???  Promiň, ale i když to myslíš dobře, jsi právě jeden ze strůjců tohoto problematického stavu, prakticky jsi nyní v článku napsal, že když si někdo nějaké to zdůvodnění najde a moc se o tom nebud šířit, je to akceptovatelné. Fajn, gratuluji. Hele, diskuzi si klidně veďte, v rámci ČHS si diskutujte dle libosti, ostatně klidně můžete diskutovat i s ochranáři, ale dokud nějaká pravidla platí, mělo by výchozím bodem jednání každého lezce být jejich dodržování. A zde už žádná diskuze být nemůže, prostě diskutovat o tom, zda máme nebo nemáme dodržovat nějaký zákon nebo vyhlášku a řídit se tím dle našeho dojmu z diskuze, by mělo být v normální společnosti neakceptovatelné. A ne že napíšeš, že je to vlastně ok, jen si na to dejte pozor v propagačních materiálech. A to, že by na dodržování měla dohlížet místní lezecká komunita, považuji také za neakceptovatelné. Nemám nic proti, když ČHS zřídí lezeckou stráž jako analogii rybářské stráže, ale je nemyslitelné, ale do čehokoliv, co děláš, dle svého uvážení a nálady zasahoval někdo neoprávněný. To je jako kdybys porušil ve vesnici rychlost a na konci vesnice stáli místní obyvatelé a chtěli tě zastavit a o něčem poučovat. To je opět neakceptovatelné, v zákoně je přesně dané, kdo za jakých podmínek tě smí zastavit a co po tobě smí chtít. Takže když ČHS zřídí oficiální kontrolu, ta bude adekvátně pročkolená, bude mít status veřejného činitele, ať klidně kontroluje. Smí tě legitimovat, spolupracuje s policí, takže když přijde na porušení čehokoliv, sepíše záznam a předá v vyřízení na úřad, pokud odmítneš prokázat totožnost, zavolá policii. To je ok postup. Ale aby se po skalách poflakovali místní a dle svého uvážení buzerovali ostatní, to je opět ta neakceptovatelná anarchie, proti které píšeš.
odpovědět 
 Re: Ale fuj...18:41:16 22.02.2020
Osobně tedy rozlišuji porušování pravidel v osobní rovině a v té oficielní. Míra porušování je podle mne daná mírou represe. Obzvláště, když ty omezení nepřicházejí zevnitř od lidí-komunity, ale od nějaké instituce. V osobní rovině někoho baví hrát na zloděje a policajty, ale v té oficielní rovině mi to příjde už neprofesionální. Článek lze brát i jako kritiku toho, že tu máme zákaz, který mnoho lidí neakceptuje a nikdo ho nevymáhá. Má cenu pak takový zákaz vydávat?
Vorelodpovědět 

 naopak10:12:52 22.02.2020
Niekde som naopak videl video so zahranicnym lezcom, ktory po vysvetleni zmatocnych pravidiel ("mago je zakazane, ale na tazsich cestach sa pouziva") povedal, ze on je teda za ferovy pristup a rozhodol sa mago na ceskych pieskoch nepouzit vobec... len si nepamatam ake video ci lezec to boli...
m.odpovědět 
 Re: naopak11:22:55 22.02.2020
https://www.youtube.com/watch?v=gLQtytqJ_KM
LLodpovědět 
  Re: naopak14:05:20 22.02.2020
JJ Anglani, to sou rovní hoši.
Ztkoodpovědět 
  Re: naopak20:03:27 22.02.2020
ano, oni to boli, diky :)

- o tradiciach od 14:34
- o magu od 19:34
m.odpovědět 

 trojka10:42:32 22.02.2020
trojka.

osobně bych se styděl používat mg tam, kde se běžně bez mg leze (a nešlo-li by mi o holej).

ale obecně myslím, že část té debaty je i téma ztráta rozlišovacích schopností.

část lezecký komunity zřejmě nedělá rozdíl mezi vylezl jsem-vylezl jsem s mg-vylezl jsem bez mg.

to je jedno, nemá cenu to řešit. o čem chceš hlasovat, co chceš v anketách zkoumat. stejně si bude každej dělat co chce. kdo to má v palici nastavený takto, tak si podle toho prostě pojede dál pokud nebude mít odměnu nebo bič proč to nedělat.džejnodpovědět 

 OVK10:57:41 22.02.2020
Pokud se někomu někde něco nelíbí, má se obrátit na místní OVK. Ta stanovuje místní úpravy pravidel, jedná s OP a hlavně z toho vytváří použitelný mix pro zúčastněné. Jsou pravidla psaná a nepsaná a místní status quo. Jakékoli řešení, že já z Plzeňského kraje mám kecat do pravidel v Ádru, je velmi nešťastné. Na co dělat studii, když třeba tam, kde se máguje, je skála ve stavu jako před 20 lety, a tam, kde se nemáguje, jsou černé mastné chyty, ale místní to tak chtějí, je to jejich věc. Jediný závěr studie by byl, že pískovec poškozuje samotné lezení a nejvíc ho ochraníme, když se nepoleze, zvlášť na tom měkkém. Jinou věcí je, že když dělám něco, co se ofiko nemá, tak to netočím, nefotím, nepíši o tom, nezveřejňuji. Dělají to individua, firmy, dokonce i bafuňáři, každý z jiných pohnutek a s jinými cíly. Ovšem doba je taková, každý dává na sociální sítě, když se zrovna usere, z lezení je OH sport, prachy je třeba točit. Řešení by tu bylo, rozdělit ty 2 světy, reklamu, prachy, dětičky, soutěže a dotace kydat na umělkách a vytvořit jeden spolek pro tento svět. Pro skály udělat ten druhý chudý svaz, kde budou jen lidi, co chtějí lézt na skalách, základ z OVK, přebujelá administrativa nebude potřeba, pokud by ovšem někdo nevymyslel další Erasmus na cpaní dotací EU do venkovního lezení. Tady se pořád někdo snaží sloučit neslučitelné. Na jedné straně je totální komercionalizace lezení a na druhé nejpřísněji chráněná území. To nemůže fungovat, protože pokud je nějaký křehký mír a jedna strana přitlačí, výsledkem je válka. A za jaký konec tahají lezci? Paradoxně k válce mohou vést i články, jako je zrovna tento na lezci. Seriál o pravidlech má být v Montaně. Se skoro děsím, co tam bude. Opravdu by nešlo v případě nesmíření se s nějakou místní praxí napřed se obrátit na příslušnou OVK, když jí nebude líbit nějaké video, může se snažit o jeho stažení. A pokud ho toleruje, je to její boj. Anebo taky mohu napsat na lezce, pěkně přilít olej do ohně.
Bídaodpovědět 
 Re: OVK14:09:36 22.02.2020
Případně, pokud porušují zákon o orchaně přírody, tak trestní oznámení?
odpovědět 
 Re: OVK18:59:47 22.02.2020
Mě to přijde na hlavu postavené, když ČHS ve spolupráci s OVK a ochranou přírody stanoví nějaká pravidla, která posunou do oficielní roviny a pak jim přijde dostatečné pobuzerovat pár lezců ve skalách a dál nic. A v případě mediálně propagovaného porušování pravidel nikdo ani nepípne.Chápu, že na účinnou represi nemají kapacitu. Ochranáři jsou podfinancovaní a ČHS má ožehavější problémy. Ale tím spíš bych očekával, že když někdo nemá dost kapacity, tak se bude věnovat těm velkejm rybám a ty malý holt pustí. Pokud nemám kapacitu ani na ty velký, tak bych na ten zákaz radši rezignoval, než abych si chladil žáhu na pár nebožákách ve skalách.
Vorelodpovědět 
  Re: OVK20:04:50 22.02.2020
Všechno je záležitostí místních. Někde vše vyřešil prak a ložiskové kuličky a když si někdo chce vylézt místní prásk s, tak ví, v kolik hodin má dávat pokus, krom toho ví, že mu ani tady za mágo v XIb nikdo hlavu neutrhne. Pískovcových oblastí jsou mraky, tohle téma nejde paušalizovat. Je to záležitost nás lezců a je na nás, jak si to vyřešíme. Tahat do toho represivní složky je kontraproduktivní. Ona totiž s jídlem roste chuť, mágo je vlastně bič v rukou ochranářů, který jsme jim sami dali. Já třeba chráním pískovec ve Skaláku mnohem víc než většina místních lezců, protože ač jsem v Českém ráji poměrně často, tak ve Skáláku lezu jednou za 19 let. Pak je tu otázka, kolik ta firma, co má logo v těch videích, dala na kruhy a borháky, za které smetanu slízl někdo jiný. A koho to sere, ať je necvaká.
Bídaodpovědět 
   Re: OVK15:49:18 23.02.2020
s tím, že je to primárně záležitostí "místních", nelze než souhlasit. tím to ovšem začíná bejt složité. ono totiž nejvíc místní je majitel, což jsou (s výjimkou pár oblastí v čele s prachovem) lesy české republiky (holt většina pískovce je v lesích, které byly vyvlastněny dílem při prvorepublikové pozemkové reformě, a dílem při vysídlení pohraničí), a drtivá většina pískovcových oblastí je ve velkoplošných chráněných územích, kde je lezení milostivě trpěno a sešněrováno.

ona většina místních lezců je místní tak nějak zhruba stejně jako jeden známej (mimomodem zapřisáhlej klasik, ale to je jedno), co tuhle voraženě parkoval v příkopu padesát metrů od parkoviště na návsi (asi 30 korun za den) s tím, že on může, že je místní, a na všechny otázky, jestli ve vesnici bydlí, jestli ve vesnici vlastní aspoň jeden čtverečnej metr země, jestli ve vesnici má příbuzné a jestli ve vesnici zná někoho osobně jménem, odpověděl záporně. úplně stejně místní jsou všichni ti trempíci, co dělají vohně pod převisy, všichni ti broučkaři, kytičkáři, orientační běžci, fotografové, výletníci atakdále.

což tedy mimochodem vůbec nekalí mou čistou radost nad tím, že se tak nějak časem vobrousily hrany a že spolu nějak v reálu umíme vyjít, von nesype v choďácích a já nepyskuju když decentně zapráčí v ukrutnosti. ale prášení ostošest v padesátiletých a starších cestách na komerčních akcích a v katalozích je pro mě už jasně přes čáru.
Lukas B.odpovědět 
 Re: OVK20:30:17 22.02.2020
"Jediný závěr studie by byl, že pískovec poškozuje samotné lezení a nejvíc ho ochraníme, když se nepoleze, zvlášť na tom měkkém" -tak v neudělení souhlasu pro lezení ve Vranovských skalách, Divadle a Širokém kameni (z prosince roku 2019) to ochrana přírody už takto vyhodnotila - mágo - nemágo
odpovědět 
 Re: OVK06:54:37 23.02.2020
Můžeš prosím uvést příklad cesty, kde jsou mastné a černé chyty?
odpovědět 
  Re: OVK11:04:42 23.02.2020
sušky
odpovědět 
  Re: OVK18:38:47 23.02.2020
Na Křižáku spousta
odpovědět 
   Re: OVK21:33:15 23.02.2020
Na Prachově jsou taky dost, bílá vypadá líp.
odpovědět 
  Re: OVK09:45:01 24.02.2020
Tak mi napiš konkrétní cestu na Suškách nebo Prachově. Ideálně včetně toho, kde tam je ten mastný chyt.
odpovědět 
   Re: OVK10:03:58 24.02.2020
Na Suškách opravdu moc hledat nemusíš. Všechno co je trochu převislé - např. Diretissima na Samotáře, cesta L na Hlavní, skoro všechny cesty v "centrální" stěně Hlavní, Žlutá stěna na Sokolí, Fotogenická hrana na Sokolí, Převislá hrna na Vlajkovou... Tím nechci říct, že se má Mg na Suškách povolit, ale ty omatlaný černý chyty tam prostě jsou.
odpovědět 
    Re: OVK14:47:26 24.02.2020
můžeš si to čistit kartáčkem
odpovědět 
    Re: OVK07:11:56 04.03.2020
Některé z těch cest jsem lezl a oslizlé chyty jsem neviděl a rozhodně mě nelimitovaly. Není to jen pověra?
odpovědět 
   Re: OVK11:37:09 24.02.2020
Poprvé jsem slizský šlem zakusil v Severní rovné variantě na Čertovo věž na Prachově na jaře 94, Převislá hrana na Vlajkovou na Suškách byl sliz už v r. 98. Každá populárnější cesta ve Skaláku má inverzní styl = to černé se chytá, na to bílé se dávají nohy. Dost často se o maglajzu negativně vyjadřují lidé, co pak neustále dokola hoblují tamní cesty staré i 70. let a pak se holedbají ochranou skal. Sice lezou podle Pravidel, ale nevidí si do huby.
Bídaodpovědět 
    Re: OVK19:18:03 24.02.2020
na některých klasikách na prachově (a nejen tam) byly někdy na přelomu 80. a 90. let po vzoru saských pokusů jakési amatérské pokusy zpevnit erodující místa na frekventovaných cestách, a používalo se kdeco. od zabetonování vyšlapaných stupů po kdejakou chemii, třeba na normálce na prachovskou jehlu jsou hodiny nad sedélkem vypatlané něčím, co je zřejmě směs cementu a vodního skla. a oslizlé opatlané chyty jsou i v oblastech maglajzových, třeba na bláže na srbsku, a spíš než od vopocených rukou je to opatlané hlínou z kapsiček, kde se drží voda. ale samozřejmě, chyty se vojíždí a je venkoncem úplně jedno, jestli mg jo nebo ne, skála holt lezením trpí, solí se, opatlává a leští (tedy jak dle dle povahy šutru). a jak se jistě shodujeme, nejvíce eko-friendly je nelézt vůbec. nebo lézt hodně pod svým maximem, bez přešlapování a oplácávání, onsight a každou cestu jen s nadhledem protančit jen jednou za život.
Lukas B.odpovědět 
     Re: OVK09:12:52 25.02.2020
oklouzany jsou hlavne lehky cesty do 8micek, nevadz to lezou lidi co neumi poradne pouzivat magnezium
hafodpovědět 
      Re: OVK16:14:15 20.04.2020
Dnes už jsou oklouzané i cesty tak do 10, 10+. Celková úroveň se zlepšila...:-))
tomodpovědět 
     Re: OVK13:50:34 25.02.2020
Ná Bláže to není opatlané a omaštěné, ale de facto zbroušené a vyleštěné. Mágo v tom nehraje roli.
ještě si dovedu představit, že kyselý pot rozpouští vápenec...
k.odpovědět 
      Re: OVK13:55:50 25.02.2020
S ústupem popularity dokonce některé pasáže díky dešti opět "zhrubly". V jiných pasážích je bohužel prach z cyklostezky.
Bídaodpovědět 
       Re: OVK17:11:35 25.02.2020
Zhrubly, to ano, ale zatékají hlínou z vrchu a v chytech raší kytičky, která tam dříve nebyly a nikdo je moc netrhá. Chyba!
k.odpovědět 
        Re: OVK19:06:49 25.02.2020
Napiš OVK Středozemě, vyšlou letku nazgulů s pajcry, ti to dají do pořádku ;)
Bídaodpovědět 
 Re: OVK08:59:18 24.02.2020
máš špatnou informaci,články v montaně budou o etice lezení na písku,hlavní směr bude lezení na mokrém a vlhkém písku a hlavně o davech lidí ve skalách.....mágo se tam až zas tolik probírat nebude!
martin sukodpovědět 

 je to jen o penězích, diskuze je na nic11:24:40 22.02.2020
Dokud nebudou ochranáři sázet tisícové pokuty, je každá diskuze zbytečná.

V Sasku by Němci taky mádžovali, ale ani oni nejsou tak bohatí, aby při každém setkání s pracovníkem OP vyplázli 500E. A tak jezdí porušovat pravidla do Čech.

Tady před těmi cca 5 lety, když měnili pískovcová pravidla, taky autoři změn křičeli, že Ádr bude klasická oblast a budou lézt s maglajzem jen v Labáku a Ádr nechají čistý. A teď jsou bílé i komínové trojky. A všichni ti labáčtí pašáci v tom hrají prim
odpovědět 
 Re: je to jen o penězích, diskuze je na nic21:56:21 23.02.2020
Po těch šoumenech ve flanelkách zase na měkým písku poznáš, kudy se leze i bez mg. vyšlapaný stupy a rýhy od lana voda neopláchne... Za mě, než se připosírat z mg, spíš řešit podešťový limity. Ne vždy totiž platí, že tolik a tolik hodin po dešti je skála opravdu suchá a relativně pevná. A "místní" většinou dobře "ví", kde to "půjde", i když je mokro...
odpovědět 

 bez efektivní represe k ničemu11:39:26 22.02.2020
Ano, mnohokrát omílané, těžko se tu vyskytnou nové argumenty, ať jde o objektivní studie (jedno jestli jsou) nebo subjektivní hlediska různých skupin (tradicionalisti, Mirkodušínovci, Lojzacochcánkové, hrdinové, srabové, relativisti - což jsou furt ti srabové, ochranáři a další...chtělo by se mi vyzvat: "surprise me!", ale nemyslim si, že tady zazní cokoli přelomovýho. A i kdyby jo, stejně nebude vůle to prosadit. Protože aby se něco takovýho prosadilo, musela by fungovat nějaká vymahatelnost některou z represivních forem, od mírných až po těžší formy. Dokud to bude stát na tom, že se něco změní na základě pokeců a diskuzí podobnýho typu, tak se změní prd.

Ano: je to i o marketingu firem. Já si třeba od tý doby, co česká pobočka Salewy uspořádala rybaření s mágem na Chrámovkách, od týhle firmy prostě už v životě nic nekoupím. Ale že by se tím něco změnilo ve větším měřítku, to těžko.

Pravidla jasně stanovená jsou, chybí represe která by zajistila jejich vymahatelnost. Na tu jsou potřeba finance. Českej trh je malej, jedno jestli lezeckej nebo jinej, takže těch financí na tohle prostě moc neni. Jakmile se s timhle něco změní a pro každou oblast budou nějací strážci, kteří budou pravomocně rozdávat pokudy, tehdy se něco změní a rád tomu zatleskám. Ono to není zdaleka jen o magnéziu, občas se dějou mnohem horší věci.
T.tjodpovědět 
 Re: bez efektivní represe k ničemu15:19:10 22.02.2020
Vorla spařit a oškubat. Záhada, že tyhle kecy křičí zásadně klasici co lezou hovno a mám trochu dojem, že závidí těm, co lezou bomby se zázračným prachem na prdeli. Mastěte si svoji strouhanku ve skanzenu a nepruďte ostatní voe. Ať se k tomuto tématu vyjádří současná lezecká elita a tvůrci cest, ti nejvíc vědí co je správné. Každýmu soudnýmu lezci je přece jasný, že v klasice nebude prášit, protože klasika, kterou lezli před 50 rokama není většinou žádný extrém, kde nepotřebuješ tření, tudíž mágo, něco jinýho je cesta xa a víš, tudíž tady neberu ani špekuv názor o komunismu proč ten múže a ten nemůže, tady stačí používat obyčejný selský rozum.
čcholekodpovědět 
  Re: bez efektivní represe k ničemu16:14:35 22.02.2020
A ty jsi ukázka selského rozumu :-)
Pafodpovědět 
  neboj se projevit vlastní názor k tématu18:14:12 22.02.2020
Prosím tě, choď klidně víc do těch klasik. Zjevně se totiž vyjadřuješ k něčemu, o čem máš představu jen z doslechu. Pokud by to tak nebylo, věděl bys, že chudáci s mágem v klasice jsou dneska už naprosto běžná věc.

Vlastně i ve svý první myšlence nemáš svojí představu nějak extra kloudně opřenou v realitě, jinak bys věděl, že i mezi tebou zmiňovanou elitou a tvůrci cest panuje ohledně mága názorová rozmanitost, která zdaleka není černobílá.

Takže když už reaguješ na můj příspěvek, klidně zkus projevit schopnost diskutovat a vyjádřit názor, proč potřebuješ označovat něco za kecy a projikovat si do druhých svou závist. Vůbec nevadí, že nejsi elita a netvoříš cesty, i tak máš právo mluvit k tématu, pokud na to máš duševní kapacity.
T.tjodpovědět 
   Re: neboj se projevit vlastní názor k tématu19:19:41 22.02.2020
To, že někteří práší v klasikách, kde to není třeba, je smutný fakt. Vidím problem v tom, že typek jezdí na skanzeny, nepráší, pak přijede na levej, kde dostane pojeb, že mastí lištu ( nemá info, že zde zázrak povolen) pak se vrátí do skanzenu a vytáhne ho:)a pak se z toho tady vorel čepýří
čcholekodpovědět 
  Re: bez efektivní represe k ničemu20:23:18 22.02.2020
Myslim ze rozdelenie na zaklade obtiaznosti argumentacne neobstoji. Trenie potrebuje kazdy inde, podla toho ako dobre lezie. Ak by napr. o XYZ rokov v buducnosti cesty obtiaznosti Xa liezli aj padavky, tiez im to pride ako klasika kde mago nie je potrebne...
m.odpovědět 

 videa12:33:47 22.02.2020
jeee, docela dobry videa!
xp13odpovědět 

 Asi zbytečné řešit.15:34:39 22.02.2020
Na celé planetě neexistuje žádný zákon ani pravidlo, které by nebylo nikdy porušováno. Tohle je jako chcát proti větru. Taky se mi to nelíbí, ale to je tak asi vše, co s tím zmůžu. Proto je zbytečné to řešit. I když bude striktní zákaz, stejně se Mg používat bude. Je to vždy o konkrétním člověku a jsou jedinci dodržující pravidla a ti co, co to mají u prdele.
Tomášodpovědět 

 pohled z venčí17:04:56 22.02.2020
Za zmínku stojí pohled z venčí, od nezasvěcených skvělých lezců, kteří nejsou ovlivněni místním dohadováním!!Wide Boyz, nejznámější duo tradičních spárových lezců na světě, se podívalo na český píseček v Adršpachu. Je to skvělé lezecké video a mágem kdy a kde a proč a kdo je video prosycené. https://www.youtube.com/watch?v=gLQtytqJ_KM
Tak hezké pokoukání Ondra.
Ondraodpovědět 
 Re: pohled z venčí18:40:25 22.02.2020
jj, ti se s tim nese*ou...Tsunami Xb bez mága...cesty předtim taky. Elita, čcholku :-)
odpovědět 
  Re: pohled z venčí19:06:23 22.02.2020
No tak do Tsunami nastoupil s mágem, ale posral se z toho a utekl do Bumerangu, kde věděl že je to o několik levelů jinde, tak nechal chrabě pytel u kruhu blabla a pak se v tom ani nehnul a myslim, že litoval, to by vypadalo dost blbě se pro zázračný pytel vracet že jo:)
čcholekodpovědět 
   Re: pohled z venčí20:32:41 22.02.2020
kluci angličti vlastne lezli prave ty stare klasiky bez a taky v tom pekne nadavali jakej je to hnus bez maga a byli hoodne priposrany...ty se tam dlouho neukazou ti řikam
čcholekodpovědět 
    Re: pohled z venčí00:30:08 23.02.2020
jo, máš recht, už si to nepamatuju, jsem to viděl v celku někdy loni a teď to jen prolít.
K tomu co píšeš hore: no stačilo by aby každej byl zvyklej respektovat pravidla místních oblastí. Je totiž jedno, jak se to třeba nakrásně dohodne jinak. I kdyby se mágo všude povolilo, děje se spousta jiných a horších prasáren a dokud nehrozí bolestivej postih, tak prostě velká část lidí tyhle prasárny dělat bude.

Funkční represivní systém a trochu semknutější lezecká komunita, nic jinýho to nevyřeší.
T.tjodpovědět 
     Re: pohled z venčí10:40:52 23.02.2020
jj, take rybareni je imho vacsi problem a tiez som bol pravidelne jeho svedkom...
m.odpovědět 
      Re: pohled z venčí11:18:25 24.02.2020
nej nej jsou ty dvojky, kdy bábovka je o x stupňů níž, ale i tak si to top rope musí vylézt. mágo na prd..., 100x to opadá a ještě slyší celý ádr, jaká je úžasná. pravidelně viděno např. na pohybech vycpané sojky
odpovědět 
     Re: pohled z venčí10:42:38 23.02.2020
To je jednoduché - ať se ke každé oblasti vydá soubor pravidel a máš to. Přesně tak fungují rybáři. Máš obecný rybářský průkaz a kupuješ si povolenku na oblasti, kde chceš chytat. Nebo celorepublikovou, to je jedno. A ke každé povolence dostaneš přehled pravidel a podmínek pro každou oblast. Každá oblast to má jinak, ale ty jsi povinnen to respektovat, tedy před každým chytám v novém jsi povinnen si místní pravidla přečíst a řídit se jimi. A občas okolo vody chodí rybářská stráž, což je oficiální orgán se statusem veřejného činitele, který má právo tě kontrolovat. A když je problém, zabaví papíry, sepíše to a předá na úřad, který to řeší jako přestupek a končí to obvykle mnohatisícovou pokutou. A prodejem povolenek by si i svaz přišel na další peníze a měl by plnou kontrolu nad tím, co se ve skalách děje :-)
odpovědět 
      Re: pohled z venčí11:02:31 23.02.2020
jeste ryby do toho motat kapra nech v rybnice sem patří leda tak kapří schůdky
čcholekodpovědět 
       Re: pohled z venčí11:19:05 23.02.2020
:-) Jde o systém a ten mají dobrý. To skoro vypadá, jako když se bojíš, aby se to opravdu nezavedlo. I když tedy je pravda, že podle současné legislativy to asi nejde :-(
odpovědět 
        Re: pohled z venčí16:16:34 23.02.2020
soubor pravidel pro každou oblast je, ale chybí cokoli, co by každého donutilo se s nimi seznámit a chovat podle nich. Pravdu máš v tom, že legislativně to zatim taky nejde, ona ta pravidla svazu jsou závazná jen pro členy a na skalách nikdo nekontroluje, jestli lezec je člen nebo ne. Ale s tim jak se lezecká populace rozrůstá je jen otázka času než něco takovýho vznikne.
T.tjodpovědět 
         Re: pohled z venčí21:08:45 23.02.2020
Zákaz Mg v některých oblastech je v pravidlech ochrany přírody. Tudíž je jedno jestli jsi členem svazu nebo ne. Platí to pro všechny.
Vorelodpovědět 
          Re: pohled z venčí08:51:11 24.02.2020
Ano, ale nemáš tam možnost postihu. U rybářů ano - chytat smíš jen s lístkem a pokud nedodržuješ pravidla, tak ti ho seberou a chytat nemůžeš. Takže odpovídající legislativa by byla, kdybys směl lézt jen s povolenkou od ČHS, kterou dostaneš po složení zákadních zkoušek z praxe, teorie a platných zákonů. A lezení bez ČHS povolenky by bylo za mnoho tisíc pokuty. A lezení by mohla kontrolovat lezecká stráž, třeba by od ČHS mohla mít povolenku zdarma. Takže by stačilo uzákonit, že lézt po skalách nesmíš bez patřičného povolení, a první krok by byl udělán. A byla by možná kontrola a postih nejen přímo lezení, ale i třeba bivaků nebo parkování lezců, které je proti pravidlům, udržování pořádku... Prostě vše, co je s příjezdem na skály a lezením spojeno.
odpovědět 
           Re: pohled z venčí09:38:31 24.02.2020
Možnost postihu tam samozřejmě je, dle zákona 114/92 o ochraně přírody a krajiny. A jako úřední osoba (veř. činitel je zastaralé a neplatné pojmenování) tam funguje stráž přírody, která může udělit na místě pokutu do 10000. Ale jestli si představujete, že strážci nemají nic lepšího na práci než kontrolovat kdo leze s MG, tak jste na omylu. Pokud se budeme bavit třeba o Adršpachu, tak zde je mnoho problémů s turistickým ruchem a s tím spojenými neduhy, které je třeba řešit v první zóně CHKO.
A pokud se někdy najde střážce, tak aktivní, že bude chodit kontrolovat lezce, kde a jak lezou, tak začnete chodit lízt jinam, protože problém s magnéziem bude to poslední co se bude řešit.

Jiříodpovědět 
            Re: pohled z venčí10:09:47 24.02.2020
To chápu, ale to je právě ten špatný stav. Lezce mám kontrolovat "stráž" lezecká. Teď je to stráž od ochranářů, kteří to mají jako jednu z mnoha činností, ale to je špatně, měla by to být stráž od ČHS, tedy členové ČHS, kteří nebudou mít na práci nic jiného, než právě kontrolu v problematických oblastech.
odpovědět 
             Re: pohled z venčí10:42:11 24.02.2020
No, teorie hezká, ale to by ta CHS-POLIZEI musela mít nějaké zákonné pravomoci. Což bych jednak chtěl vidět, jednak je to vždy o hubu, stačí ti magoři z nějaké té myslivecké stráže, či jak se to jmenuje.

Takže stávající úprava ... pravomoc mají orgány ochrany přírody ... bohatě stačí a problém je jen v míře vymáhání. Protože nejsou prachy a tedy nejsou lidi a tím to v naší drahé vlasti skončí ... jako vždycky.
MModpovědět 
              Re: pohled z venčí11:19:30 24.02.2020
No tak psal jsem jednak o změně zákona a jednak o tom, jak to mají rybáři. A není to žádná policie, jak tu ještě velkými písměny zdůrazňuješ. Prostě každý rybář si může projít školením a zkouškama a stát se rybářskou stráží. Je to rybář jako jakýkoliv jiný, jen má status veřejného činitele a ty jsi povinen mu u vody prokázat totožnost a zároveň je oprávněný kontrolovat, zda dodržuješ rybářský zákon, podmínky lovu v konkrétní oblasti nebo další pravidla spojená s chytáním ryb. Tato stráž nedává žádné pokuty, nemá v tomto žádné pravomoci, jen zapíše tvůj přestupek a to spolu se zadrženou povolenkou předá na místní úřad k vyřízení. Takže já bych to nedramatizoval, současný stav je mnohem horší, a to z hlediska práva (nikdo z veřejnosti nemá právo mi kecat do toho, jak a s čím lezu, natož aby si to se mnou šel vyřizovat, oficiální orgány na to nemají čas a lidi), i z hlediska výsledku (výsledek současného stavu je nula, každý si dělá, co chce, a postihu se neobává). To, co já zmiňuji, je vlastně zvýšená podpora pro místní, kteří by pro své jednání již měli oporu v zákoně a každý by s nimi musel spolupracovat. Dneska, když místní chytí někoho, jak máguje, a chtěl by to s ním řešit, tak ho dotyčný pošle do hajzlu. A legální řešení, kde si místní nekoledují o žalobu, neexistuje. Kdežto pokud by místní měli oficiální status, lezec by totožnost prokázat musel, místní by to předali k vyřízení těm správným orgánům, a pokud by lezec nespolupracoval, měli by místní oficiální právo ho zadžet do příjezdu policie. Co ti na tomto vadí? Na jednu stranu by tu odpadly debilní silácké řeči o tom, co vše kdo komu provede a jak se to řeší prakem a podobně, a na stranu druhou bys tu měl možnost hříšníka opravdu předat na správná místa. Co ti na tomto vadí?
odpovědět 
               Re: pohled z venčí11:54:47 24.02.2020
Mezi horolezcema a rybářema vidím takovej menší rozdíl. Rybáři tak nějak vědí co chtějí. Pytlačit se nemá, podměrečný ryby nebrat atd. A pokud někdo ten prohřešek nahlásí, tak to svaz přikreje a odsoudí to. Pokud ale ČHS požádáš, aby se nějak postavila ke konkrétnímu porušování, tak se nestane nic. Nechtějí to řešit. Mě by za současnýho stavu stačilo, kdyby se k tomu veřejně vyjádřili a odsoudili to. Když to dáš na disciplinární komisi, tak to holt s nechutí oficielně zprocesujou, ale je to na úrovni - Hele Franto, voni to podali oficiálně tak to musíme řešit, tak ti tam dáme napomenutí ale jinak si z toho nic nedělej. Všichni přece víme jak to je. - Takže dokud v tom nebude mít lezecká většina jasno a svaz nebude mít chuť a kapacitu to hájit, tak je naprosto zbytečný uvažovat o lezecké stráži. Systém nezlepšíš, když ho legislativně posuneš o level výš. Výsledek by byl nefunkční systém o level výš. Pokud se vyčerpaj možnosti stávajícího systému a bude to málo, tak se dá uvažovat o nějakém legislativním posunu. Aktuální možnosti ČHS a ochrany přírody nejsou používány.
Vorelodpovědět 
               Re: pohled z venčí12:31:25 24.02.2020
Vadí mi na tom jedno, a to zásadní ... že je to zbytečnost. Zcela dostatečné právo konat mají již dnes orgány ochrany přírody. Řešením je tedy zajistit, aby se tak skutečně dělo a ne vymýšlet zase nějakou další PS-VB.

Rybáři jsou jiná pohádka, tam jde samozřejmě o kšeft (ne jen, ale hlavně), protože za povolenku se platí. Po šutrech se zatím leze zadarmo.
MModpovědět 
                Re: pohled z venčí14:59:52 24.02.2020
Tak jde i o tu ochranu přírody, protože rybářská sráž nekontroluje jen to, zda máš nebo nemám papíry, ale především zda održuješ podmínky, které jsou velmi často stanovené právě s ohledem na ochranu přírody, tedy zda třeba nechytáš dravce v době hájení nebo zda si neponecháváš chráněné ryby. Případně zda třeba nechytáš nepovoleným způsobem nebo se i kontroluje, jak se k ulovené rybě chováš. Jen o penězích to není. A lezení je zatím zadarmo, ale když se podíváš výše, psal jsem o tom, že by to vyžadovalo změnu legislativy a povolení k lezení jen členům ČHS, případně těm, kteří si zakoupí patřičnou povolenku. S tím, že by se měla starat ochrana a neměla by se zakládat další stráž máš pravdu, ale toto očividně nefunguje. Ochrana na to nemá lidi. Docela se divím, že ochranáři souhlasí s lezením aniž by si to dali do podmínek. Pak by ČHS nic jiného, než zavést účinnou kontrolu, nezbylo. Takže buďte rádi, že je ochrana neschopná, já bych povolení k lezení podepsal buď v případě, že se žádající, tedy ČHS, zaváže k takovému ročnímu poplatku, který by mi umožnil účinnou kontrolu, nebo že se zaváže ke kontrole a následně k zaplacení pokus za zjištěné prohřešky a odstranění případných škod. Proč by si ochrana měla navyšovat náklady kvůli něčí zábavě? Chcete lézt? Ok, historie ukázala, že jste neschopní zajistit dodržování podepsaných podmínek, zaplaťte poplatek ve výši pěti lidí na plný úvazek, kteří se tomu od nás budou věnovat, a pak teprve podepíšeme další období...
odpovědět 
                 Re: pohled z venčí15:30:23 24.02.2020
K rybaření ... jen o penězích ne, ale taky a dost, ostatně, ona ta kontrola+sankce taky něco stojí. Jinak mně prostě přijde pitomost řešit nějaká legislativní oprávnění pro další subjekt, když už jeden je má dostatečná. Akorát v tom bude ještě větší bordel a člověk pak bude s sebou tahat kilo papíru aby si když tak našel, co má kdo za pravomoci. Budou tam ochranáři, myslivci, horolezci a tak dál. To díky.

Když už, tak ČHS může nějakou dohodnutou formou s orgány přírody spolupracovat, proč ne, ale slovy klasika, nic novýho nerozjíždět.
MModpovědět 
                  Re: pohled z venčí15:32:28 24.02.2020
Doplnění ... jo, pokud by bylo lezení v jednotlivých oblastech zpoplatněno, tak to potom dává smysl ledacos, ale to už je úúúúúúúúúúúplně jiná pohádka.
MModpovědět 
           Re: pohled z venčí11:24:06 24.02.2020
dobrý příklad s tím rybářským lístkem - v CHKO (např. i Ádr) taky nesmíš lézt bez členství v ČHS (nebo dalších členských spolcích UIAA - OeAV není v UIAA)

takže pokud tam lezeš a nejseš člen, jsme zas u toho, že selhává OP, která ti měla dát pokutu, že jsi mimo turistický chodník. Maglajz je v tomhle případě podružný
odpovědět 
            Re: pohled z venčí12:34:08 24.02.2020
Chápu, že si každej něco myslíte, ale fakt je takovej, že lízt do Adru může každej ne jen člen ČHS. Svaz sice zaštiťuje vyjímku pro lezení v NPR, ale vyjímka je opatření obecné povahy pro lezce obecně. To většina lidí neví ač to tak funguje už delší dobu. Navíc příklady táhnou a starý (místní) pánové choděj lízt i po nejbrutálnějších chcancích.

Jiříodpovědět 
             Re: pohled z venčí14:46:30 24.02.2020
unikla mi nová výjimka, takže uznávám - máš pravdu, o ČHS ani slovo (novinka proti předchozí výjimce)


nicméně v té samé výjimce je tudíž VŠEM BEZ VÝJIMKY magnezium zakázáno v článku 2 bod 4f


takže pořád selhává OP, když to nevyžaduje. ale co čekat, když je tolik ochranářů-lezců, co pískovcová pravidla sami porušují
odpovědět 
              Re: pohled z venčí15:40:43 24.02.2020
OP vyžaduje, ale nemá lidi. Bo nemá prachy. A ty nemá, bo stát nedá. A pokusy o samofinancování ... tj. pokuty jsou příjmem subjektu, který je vybírá ... jsou mnohokrát prošlapanou cestou do prdele, bo dřív nebo později se hlavním smyslem činnosti stane jejich výběr. Mnohé obce jsou toho důkazem.

Ostatně, ty hlídky Svazu, nebo co by to bylo, by měly nemlich stejný problém, tedy jak by byly organizovány a financovány. Nějaké hloučky dobrovolníků s jakoukoli zákonnou pravomocí jsou obecně snad ještě větší průser než to vybírání pokud do vlastní kapsy.
MModpovědět 
               Re: pohled z venčí17:00:22 24.02.2020
Ty o tom, jak funguje třeba právě ta rybářská stráž, fakt nic nevíš, viď?
odpovědět 
                Re: pohled z venčí17:07:17 24.02.2020
Hele, MM, co je špatného na tom, aby existovala skupina lidí, kteří, když vidí porušování pravidel, měli možnost to zaznamenat a předat na úřad k vyšetření? Neměli by žádné možnosti dávat pokuty nebo něco zabavovat, prostě by jen tvoje mágování nebo TR zaznamenali třeba na foto/video a s tvými údaji předali na ochranáře. A pokud bys odmítl identifikaci, směli by tě zadržet do příjezdu policie. O tom, zda jsi něco porušil, nebo ne, případně jaký trest nebo pokutu za to máš dostat, rozhodnou obce/soudy, ne ti lidé. Co ti na tom tak vadí? Jak by to šlo zneužít?
odpovědět 
                 Re: pohled z venčí17:13:00 24.02.2020
Ale vždyť už tohle ochranáři dávno mohou! Řešení je aby to častěji dělali, ne vymýšlet další pofidérní jakobykontrolní spolek.
MModpovědět 
                  Re: pohled z venčí19:02:09 24.02.2020
Ale tady se přeci nebavíme o tom, jak spolek horolezců k něčemu z venčí donutit (což je současný stav, kdy ty požaduješ aktivitu ochranářů), ale o tom, jak si sám svaz může zabezpečit pořádek sám u sebe, tedy zevnitř. Ty přenášíš odpovědnost za dodržování pravidel a náklady na kontrolu na ochranáře ve stylu "jestli chtějí, abychom pravidla dodržovali, tak ať nás více kontrolují a sami si ta zaplatí", což je hloupost. Já se tu bavím, o systému, kdy svaz, jako vyspělá organizace a zodpovědný partner, bude mít nástroje na svoji vlastní vnitřní kontrolu a bude schopen hříšníky vyloučit ze svých struktur, zamezit dalšímu škodění a předat je odpovědným orgánům. To je dost rozdíl, ne?
odpovědět 
                   Re: pohled z venčí11:55:01 25.02.2020
Vůči svým členům tu pravomoc Svaz samozřejmě má. Podmínkou lezení po šutrech ale není členství ve Svazu, a tak se lezci-nečlenové mohou na nějaký Svaz zvysoka vykašlat. Na rozdíl od orgánů OP. Navíc je potřeba si jasně říci, že společnost zajímá čistě to, co škodí přírodě. Co škodí přírodě nestanovuje Svaz, ale orgány OP.

Ty prostě směšuješ dvě oblasti. Jednání, které je v rozporu s OP, a jednání, které je v rozporu s pravidly Svazu. To je jako kdybys chtěl nějakou spešl lezeckou stráž, která by hlídala, jestli lezci ... ale jen členové Svazu ... parkují v souladu s předpisy.
MModpovědět 
                    Re: pohled z venčí13:08:59 25.02.2020
Jestli sis všiml, psal jsem to v kontextu představy, že by lezení bylo podmíněno členstvím a na lezení se kupovala povolenka. Za současného stavu je to samozřejmě nesmysl. jediné, co mi připadá reálné a co nevím, proč si ochrana nevymíní, by byl každoroční poplatek, který by pokryl plat pracovníka, který by se o dodržování staral a kontroloval to. Pak by bylo vše ok, kontrolu by dělala chrana, což je správně dle dnešních pravidel, a zároveň není nic proti ničemu, když ten, kdo žádá o výjimku, věnuje sponzorský dar na správu a údržbu oblasti, pro kterou tu výjimku chce.
odpovědět 
                     Re: pohled z venčí13:43:53 25.02.2020
" ... v kontextu představy, že by lezení bylo podmíněno členstvím a na lezení se kupovala povolenka." ... tedy, když pominu takové drobnosti jako od koho by se ta povolenka kupovala a kdo by určoval pravidla, včetně výše poplatku, tak tento přístup je natolik odlišný od dnešního, že řešit v jeho rámci izolovaně kontrolu mg považuji za velmi nešťastné a do takové diskuze nejdu.
MModpovědět 
                Re: pohled z venčí17:14:22 24.02.2020
Ne, o 99/2004 Sb. jsem nikdy neslyšel.
MModpovědět 
              Re: pohled z venčí09:08:11 25.02.2020
protoze se uz roky vi ze mago skalu chrani...
tomas sumakodpovědět 
            Re: pohled z venčí15:22:57 24.02.2020
OEaV a DAV nejaky cas v UIAA nebyli ale uz zas su.
http://www.cestydoprirody.cz/ clanky/289-alpenverein-je-opet-clenem-uiaa
odpovědět 

 418:04:07 22.02.2020
4
Lukasodpovědět 

 Mimozemšťané20:15:00 22.02.2020
Největší prdel je, že tu s velkou pravděpodobností volá po nějaké etice výrobce pomůcek, jejichž používání někteří lezci v určitých oblastech neuznávají. Jsem zastydlý v smyčkách furt váhal, co si mám pořídit a začínám mít jasno, že budou mít radost ve Zlíně.
Bídaodpovědět 
 Re: Mimozemšťané20:38:33 22.02.2020
toš jasné poradna guma je zaklad
mimoňodpovědět 
  Re: Mimozemšťané00:36:05 23.02.2020
Přesně, když vojebávat, tak s gumou.
Bídaodpovědět 
 Re: Mimozemšťané23:24:31 22.02.2020
hele voni budou mít radost třeba i v gotvaldově, nechci tady nějak propagovat,ale...mám takovej silnej pocit, jako skoro až přesvědčení že ty od vorla jsou lepší,tak to ještě zvaž než půjdeš na nákup.
jinak k tý magnezii, někdo se prostě tolik nepotí a někdo je zavlhlej už při nástupu.to je prostě fakt a nemá cenu se bavit o tom kde a od jakýho čísla to používat. na tom se nedá shodnout ,.
docela pěknou přednášku měl k tomuto tématu letos na póvlu Tomajda,byla sranda koukat se do publika na to jak se občas někdo trošku nadzvedl ze židle.
myslím že se to opravdu dá elegantně vyřešit tím šedivím mg,vůbec nechápu proč tady ještě není běžně k vidění.
danielodpovědět 
 Re: Mimozemšťané07:15:03 23.02.2020
Bído, chápu, že jsi vyhlášený etik. Ale vem rozum do hrsti a kup si lepší ufa. Netahej do rozhodování emoce. Ty si nech na lezení.
odpovědět 
 Re: Mimozemšťané12:53:30 23.02.2020
UFO snižuje hodnotu výstupu. To že jsou lidi, co se nechtějí ochuzovat o zážitky je dobře. Každopádně podle aktuálních pravidel je UFO povolené. Tvoji poznámku bych bral, kdybych tu psal, že mágo je špatně, protože snižuje hodnotu výstupu a že nepatří do klasické pískařiny. Ozval jsem se proto, že tu jsou pravidla na která se kašle. A že by bylo dobrý je tedy dodržovat a nebo je změnit.
Vorelodpovědět 

  Neuč Vorla lítat......06:26:09 23.02.2020
Pane Vorel, Víte že slovo "orel" se píše bez V ?
Určitě Vám už řekl,  že musíte být pěkně jebnutý, že ano ?
Buď ať si každý leze jak chce a vy se do toho neserte, nebo ať neleze nikdo,  co je Vám po tom jestli si někdo dá 2pivka a jde řídit,  ja osobně mám po 2 12⁰ pohoda přehled... Takže bych to zhrnul takto: ano mám úctu ke starším,  ale to neznamená že ro nemůže být starý KOKOT
Autoritaodpovědět 
 Re: Neuč Vorla lítat......06:57:14 23.02.2020
Těch našich zachránců nějak podezřele přibývá. Teď ještě vymýšlejí represe, když to nejde po dobrým, tak to půjde po zlým...
odpovědět 
 Re: Neuč Vorla lítat......10:06:32 23.02.2020
"autorita" to jsi co jako vypotil? to seš taky dobře jebnutý.. vorel je vorel a vůl je vůl a neboj se třeba tě to časem přejde, .já teda nemám úctu k mladejm pokud jsou to jelita. dost mě serou, když se vyjadřujou v okamžiku kdy je lepší držet hubu pokud nemám co říct..
danielodpovědět 
 Re: Neuč Vorla lítat......10:32:36 23.02.2020
Dokud to provádíš v soukromí, tak do toho samozřejmě nikomu nic není. Takže si dej třeba klidně flašku vodky a jezdi si po zahradě podle chuti. Ale jakmile vjedeš na veřejnou komunikaci, je do tebe kadému poměrně hodně, je to věc veřejná a ty jsi povinnen se řídit platnými pravidly. Jak za volantem, tak na sklále.
odpovědět 
  Re: Neuč Vorla lítat......12:04:30 23.02.2020
vy kokotci :D :D
:)odpovědět 
   IQ 75?16:33:31 23.02.2020
Jaká je asi minimální hranice pro IQ, aby člověk mohl psát na klávesnici...
odpovědět 
 Re: Neuč Vorla lítat......10:51:13 24.02.2020
Ty vole, ještě že to nebožtík Neruda nevěděl ... co sem leze za exoty ... a to si člověk vždycky říká, že horší už to bejt nemůže:-))).
MModpovědět 

 Sean Villaneuva a domácí práskové Ádr desítek23:44:40 23.02.2020
prasí skálu v závěru jednoho videa spouštěním na rybu přelezce z vrcholu až na nástup, s třením lana vrcholového rajbáku. Toto by stálo za to, aby to někdo Seanovi vysvětlil, že se to nemá na písku dělat, až zase třeba přijede i možná s dalšími kamaraden fitborci. Domácím práskalům by to měl někdo připomenout, nebo rovnou nakopnout.
Teaserodpovědět 

 bile chyty10:00:22 24.02.2020
Osobně mě na písku baví víc lezení cest, kde nevím co jak kde bere. Člověk pak musí víc používat cit, intuici a zkušenosti. Hledat způsob jak danou cestu vylézt. Když předemnou svítí bílé chyty, tak je to jen o tom došáhnout támhle a podrtit tohle. Líbila by se mi možnost č. 3 - rozdělení oblastí na klasické a moderní.
Petrodpovědět 

 Buď a nebo - jinak je to jen pokrytectví12:11:18 24.02.2020
Vážení, pokud mě někdo říká, že on v těžký cestě mágovat může a já v lehčí, která je pro mě ovšem stejně těžká a riziková jako pro něj ta jeho nesmím, tak je to pokrytectví. Pokud já nemám lézt cestu, kterou nevylezu bez mága, tak čekám to samé od té (rádoby) elity co leze ty nejtěžší věci.
Je to jednoduché...
začátečníkodpovědět 
 Re: Buď a nebo - jinak je to jen pokrytectví18:40:48 24.02.2020
je videt ze jsi opravdu začátečník a nemáš poneťí jak vypada chyt na tření v opravdu tezky cestě.jednou možná procitneš
godpovědět 
  Re: Buď a nebo - jinak je to jen pokrytectví19:17:11 24.02.2020
a potom pride taky Adam Ondra a pouzije chyt na trenie v pre teba opravdu tazkej ceste a bez maga.... ;)
m.odpovědět 
   Re: Buď a nebo - jinak je to jen pokrytectví10:14:17 25.02.2020
Co se týče Adama, tak ten leze na písku těžký cesty výhradně s mg (měl za to i v minulosti postih od ČHS). Jasně se vyjádřil, že lezení na hraně bez mg pro něj není zábava ani perspektivní a prakticky kvůli tomu na písky nejezdí. Je to škoda.. už jsme mohli mít ve žlebu o X extrémních cest více.
jvodpovědět 
    Re: Buď a nebo - jinak je to jen pokrytectví20:06:25 27.02.2020
nikde som nehovoril o lezeni na hrane... len o tom, ze ak Adam (alebo niekto iny kto lezie o triedu-dve lepsie ako ty) pride do cesty, ktoru ty bez maga nedas, tak ju bez maga mozno vpohode da...
m.odpovědět 
     Re: Buď a nebo - jinak je to jen pokrytectví16:18:04 20.04.2020
Kromě Špeka a možná několika málo dalších se těžký cesty lezou s mágem...kdekoliv....
tomodpovědět 
  Re: Buď a nebo - jinak je to jen pokrytectví12:58:40 25.02.2020
Vždyť mám pravdu s tím pokrytectví a ty to tímto jen dokazuješ.
Pokud cestu nevylezeš bez mága, tak na ni prostě nemáš. A je jedno zda jde o lehkou nebo těžkou cestu. On se nakonec najde někdo kdo je lepší než ty, vychytá si počasí, teplotu a bez toho mága to dá.
Je to jen hraní si na elity co smějí víc než ostatní.
Úplně stejně to komentovali Wide Boyz jestli jsi to viděl. Má platit nějaké pravidlo,je jedno zda používat nebo ne, ale pro všechny stejně a bez výjimek.
Začátečníkodpovědět 
   Re: Buď a nebo - jinak je to jen pokrytectví13:08:56 25.02.2020
Ti mají u nich doma dost k řešení, nemyslíš?
odpovědět 
    Re: Buď a nebo - jinak je to jen pokrytectví14:43:40 25.02.2020
To jsem nějak nepochopil ...
odpovědět 

 otázky14:37:17 24.02.2020
Vorle, díky za článek a odvahu se tohoto tématu zase pustit. Taky se mi to v těch videích nelíbí (ještě víc, jak v reálu).

Přestože Mg na pískách nepoužívám, sám nevím, pro co hlasovat... aby to nemělo smysl jen pro mě, ale pro lezeckou komunitu, pro další návštěvníky našich jedinečných skal a v neposlední řadě pro přírodu.

V krátkosti mě napadají otázky:

Je už jasné stanovisko, co Mg dělá s pískovcem?

Za jak dlouho ze skály Mg "zmizí" (omyje ho déšť)?

Jak se zachovat k okolním lezcům porušujícím s Mg pravidla, kterým je to i po slušném upozornění buřt?
Tom Krulodpovědět 
 Re: otázky15:17:15 24.02.2020
co sa tyka estetiky, jednym z rieseni by bolo povolit iba lezenie s tym "neviditelnym" magom...
m.odpovědět 
 Re: otázky21:32:59 24.02.2020
Ahoj, k tvým otázkám. Pokud vím, tak krátkodobé studie zatím praví, že Mg nedělá nic. Je tam nějaká předběžná opatrnost ve smyslu - co když to změní Ph a pak tam nevyroste nějaký vzácný mech? Spíše jde o estetiku a množství lidí ve skalách. Je nějaký předpoklad, že zákaz Mg pár lidí odradí od návštěvy danné lokality. Stejně jako že ochranáři vítají vyšší míru rizika v pískovcovém stylu. Taky to některé lidi odradí. S tím opršením.... Pokud to bude cesta, kterou si vyleze jedna dvojka za měsíc a uvážlivě si namáguje, tak si toho ani moc lidí nevšimne. Když to poleze pět dvojek za týden a všichni budou mít ruce po loket bílý, tak to déšť nezachrání. A jak se chovat k těm co ti do očí řeknou, že jim to je jedno? V tom těžko radit, tak udělám takovej nástřel možností. Nejsou to moje recepty, spíš co se tak teoreticky nabízí. - Jít si po svým. Bejt nepříjemnej - bitka, mattonka v mágopytlíku jističe a tak. Strhnout prvovýstupce za lano (případ ze Saska - a to neměl v pytlíku Mg ale písek....) Vyfotit a zaslat na DK svazu. Vyfotit a poslat na ochranáře. Když jim k tomu dohledáš i jeho FB tak si s tím poraděj. Můžeš i cvičně zavolat na policajty - tam teda netuším, co by nastalo, ale asi tam volaj lidi i větší kraviny. Každopádně si ale myslím, tak jak píšu v anketě, že by bylo dobrý, kdyby nějaké doporučené řešení vzešlo z jednání ČHS, ochranářů a místňáků. Je otázka, kolik lidí je ochotno se postavit nějak aktivně na stranu zákona. Přeci jenom budeš vnímán spíš jako práskač než jako čestný muž / žena.......
Vorelodpovědět 
  Re: otázky22:16:34 24.02.2020
Hele ty jsi normálně se svou aktivnosti nebezpečnej. Mě kdyby někdo zatahal za lano,tak mu rozmlátim tlamu že se posere. Pamatuju že jeden klasik z Prachova to na jednoho zkusil. Bobuláč mu to rychle vysvětlil...takze klídek. Tyhle věci by jsme si měli řešit mezi sebou. Já bych se nebránil barevnýmu magu a vyčistit si to po sobě. Boha ale netahat do toho policajty nebo zelený. Je to na dlouhou trať,ale takhle to dopadne na nás lezce. A ještě si o sobě v koutku duše myslet jaký jsi správňák....tvl...
P.F.odpovědět 
   Re: otázky22:45:23 24.02.2020
Někdo tu v diskuzi zmiňoval Sasko, jako že to tam funguje, tak jsem uvedl jeden reálný případ co se tam stal. Jinak jsem nabyl dojmu, že mezi lezci to řešení nemá. A pokud si to lezci mezi sebou nevyřešili za 30 let diskuze, tak bych to bral jako experimentálně potvrzené, že toho nejsou schopni. Takže pokud se to má někam pohnout, tak do toho někoho dalšího bude potřeba zatáhnout. Ochranáři porušování pravidel vytahují při vyjednávání výjimek na další období celkem pravidelně. Takže buďto budeme nadále tahat za ten kratší konec v opozici proti ochranářům, a nebo ta lezecká většina začne tahat za ten delší konec s ochranářema a na tom kratším zůstanou ignoranti co porušujou pravidla.
Vorelodpovědět 
    Re: otázky07:13:58 25.02.2020
Ty nebo JPPP to možná myslíte dobře, ale taky bych se nedivil, zatím dobře zamaskované, zmrďárně. Tenhle aktivismus se mě docela ekluje. No, snad se pletu
odpovědět 
     Re: otázky07:55:09 25.02.2020
Vorle místo řešení píčovin vyrob hnědý mágo a ještě vyděláš.
Protože ,když se opravdu zamyslíš nad tím co tu řešíš, tak to akorát zhoršuješ. Snad jsi toho schopen, i když vzhledem k tomu, že jsi byl schopnej před pár lety prodávat ty shit-kevlary o tom trochu pochybuju.
Jestli myslíš, že tahání za lano funguje, tak jo, když zatáhneš za lano někomu, může to fungovat že spadne. Můžeš ho zranit nebo zabít ,půjdeš sedět. Hezkej příklad. Lítí vody do pytlíku do batohu. Dáváš to jako příklad, ale myslím, že ti prostě jeblo.
George-JPodpovědět 
      Re: otázky13:47:10 25.02.2020
Jsou to příklady, aby se ukázala v celé nahotě absurdnost současné situace. Podívej se na lezení s a bez Mg jako na dvě samostatné disciplíny na tom samém hřišti. Řešíme jak zajistit aby se na "omezeném" prostoru mohly realizovat obě. Aktuální stav je, že ty co lezou bez mají ve většině oblastí na své straně oficiální pravidla. Ale když se ozvou, tak to je špatně. Ochranáři prudí jen při udělování vyjímek, svaz dělá, že tato problematika neexistuje a když oslovíš lezce, tak jsi za kokota. Prudit ve skalách jako obyčejný lezec bez nějaké funkce a oprávnění je nepřijatelné, psát na svaz k DK je trapné k ničemu a udavačské, no a psát ochranářům je ten největší zločin. Pokud toto akceptujeme jako normu, tak nezbývá než prosadit v anketě var. 1. Mágo plně povolit. Pokud se má jít cestou 3, pro kterou bych hlasoval já, tak to obnáší pro to něco udělat. Něco ve smyslu - nepomůže nějaká přiměřená pruda ve skalách, předáš toho dotyčnýho k řešení na svaz, svaz si s ním neporadí, tak ho předá ochranářům. Nic z toho se neděje.
Vorelodpovědět 
      Re: otázky13:54:55 25.02.2020
Jo a po zkušenosti s tou kevlarkou, kterou jsem nevyráběl, ale jen přeprodával, tak se těmto aktivitám vyhýbám. Vyrobit hnědé mg neumím. Lézt s ním nechci. Takže se toho bude muset chopit někdo jinej.
Vorelodpovědět 
       Re: otázky14:27:34 25.02.2020
OK, ale přoč bys měl někoho předávat nahlašovat a řešit? To vnímáš opravdu MG jako takovej problém ?
odpovědět 
        Re: otázky15:20:21 25.02.2020
magnesium nevnímám jako věcný problém. vnímám jej jako symbol sraní na veškeré dohody s "ochranáři" (drtivá většina skal je na území s nějakým stupněm ochrany kde jsou podobné aktivity poušálně zakázány, a je na ně sjednána "výjimka" či "povolení" nebo "vyhrazení"), což může vést k tomu, že se začne lezení plošně zakazovat. a zákaz lezení jako problém vnímám.

a protože horosvaz jsme my, tak si myslím, že by tu a tam mělo nahlas zaznít, že tábor těch, co na dohody srát nechtějí a kteří chtějí dodržování dohod vymáhat, je poměrně početný, že to není pár desítek zastydlých zoufalců, ale velmi početná a významná část členstva našeho spolku (byť se rekrutuje spíš z rekreantské a softmoverské části spektra). a že chceme od vedení našeho spolku, aby se od porušování dohod členy distancovalo a opakované a hrubé porušení nějak řešilo. i kdyby to měla být taková víceméně symbolická věc jako třeba nějaká veřejná důtka, distanc na závodech, odebrání dotací, zrušení autorství prvovýstupu prokazatelně v rozporu s dohodami a tak dále.

osobně jsem vystydlej a tam, kde není zákaz mg součástí dohod s ochranáři, bych to nechal koňovi, ať si každej dělá (přiměřeně) co chce, a souhlasím s tím, že věcně je to problém bezvýznamný.
Lukas B.odpovědět 
         Re: otázky17:00:19 25.02.2020
Souhlasím.
Vorelodpovědět 
         Re: otázky22:58:07 25.02.2020
Ja ti nevim, schovavat se za OP mi prijde trapne. Tihle progresivni maglajzaci na vas serou, jak na palacatej kamen bez ohledu na to, co si do dohody s OP napisete. Neni snad tajemstvim, ze tam ten zakaz maga tam casto neni az tak moc z popudu ochranru, ze?

Vypadalo to jako skvelej napad misto hledani konsenzu ten zakaz prosadit pres OP, ale najednou kvuli tomu hrozi treba zakaz uplny. Jak nekdo podotknul uz v diskuzi jinde. Neni chytre do internich sporu tahat treti stranu.
Geoodpovědět 
          Re: otázky09:15:27 26.02.2020
ale ty mi vůbec nerozumíš. buďto píšu naprosto nesrozumitelně, nebo ty vůbec neumíš číst. nebo číst umíš, a jsi tak zafixovanej na svoji představu, že vůbec nevnímáš. tak znova a pomalu:

1. sportovní hodnota lezení, a notabene někoho jinýho, je mi zcela u pudele. jestli jsou vyhlášeny výstupy roku na pískovci s, bez nebo třeba s gumovými pikly, je mi volný.

2. magnézium je mi lhostejné, dávno jsem z mladického radikalismu vyrostl, a obecně nechávám žít. stejně jako topropování nebo vláčkování (neblokuje-li ovšem celý den cestu, na kterou mám zálusk). dejmetomu mi vadí podobně, jako prodloužení kruhu smyčkou pro lepší cvakání.

3. ale hrozně mi vadí, že porušování pravidel dohodnutých s ochranou přírody ohrožuje možnost lezení vůbec. nedělám si iluze o tom, že mladí dynamičtí nezávislí, co v žádném čhs nejsou (pokud zrovna nereprezentují nebo nepotřebují nějakou závodní licenci či co, žánop, nerozumím tomu a nezajímá mě to), přestanou najednou prášit. ale jestliže sere na dohody a ještě se u toho drze fotí člen a notabene činovník spolku, a vedení spolku se k nějakému komentování má jako hladovej ke sraní, a pak z vedení spolku vyleze nějaké koktání, jako třeba že "to nevybočuje z místních zvyklostí", tak bude jistě spolek brán velmi vážně. naopak si představuji, že se spolek proti prášení v rozporu s výjimkou (a nejen proti prášení, dále proti lezení mimo povolená časová okna atakdále) jasně vymezí (byť asi bezzubě).
Lukas B.odpovědět 
           Dobrý nápad09:37:23 26.02.2020
Ale to je celkem dobrý nápad, to mi došlo až teď. Vezme se statika s rozumnou nosností, každé dva metry se naváže preska, pověsí se z kruhu/stromu/skály až na zem (tedy tam, kde se lze dostat shora, z druhé strany nebo tam dolézt lehčí cestou) a jištění i vražd je zabezpečné, minimálně se bude v případě nouze dát odsedávat. Díky za tip.
odpovědět 
           Re: otázky11:51:59 26.02.2020
No takhlen napsany to dava smysl.
Geoodpovědět 
           Re: otázky15:13:30 26.02.2020
ještě doplňuji: je úplně jedno, kde se požadavek na ne-mg v povoleních, výjimkách a vyhrazeních vzal, jestli na základě výzkumu a prokázané škodlivosti, předběžné opatrnosti nebo zlovolným lobingem klasiků. například ochranáři z jizerek (významní místní lezci 70.-80.tých let) tu a tam se zde v diskusi vyskytující) otevřeně přiznávají, že v Jizerkách je to z důvodu jisté samospádné regulace návštěvnosti.
Lukas B.odpovědět 
            Re: otázky19:07:29 26.02.2020
V Jizerkách je většinový konsensus místních lezců na používání MG v cestách VIIIb jizerských a výše. Tak je to i v pravidlech sportovního lezení pro Jizerky. Ochrana přírody tenhle stav akceptuje (viz platné povolení k lezení). A ano, vyhovuje to i jako jistá forma regulace návštěvnosti, stejně jako odlehlost mnohých zdejších skal, terén, kousavost jizerské žuly, zákaz dojišťování starých cest (odvážných, ale rozhodně ne vražd), zákaz nadužívání fixního jištění při prvovýstupech. A většina těch omezení vychází od zdejší aktivní lezecké komunity a navazuje na tradice. Výsledek je ten, že ochrana přírody si mohla, na rozdíl od mnoha jiných oblastí, v Jizerkách v zatím posledním povolení "povolit šrouby" a významně rozšířit lezcům hřiště.
JHodpovědět 
             Re: otázky07:12:50 27.02.2020
A to je Jirko krásný a férový a poctivý.
Je to vše jen o lidech.
P.odpovědět 
            Re: otázky19:21:38 26.02.2020
V Jizerkách je většinový konsensus místních lezců na používání MG v cestách VIIIb jizerských a výše. Tak je to i v pravidlech sportovního lezení pro Jizerky. Ochrana přírody tenhle stav akceptuje (viz platné povolení k lezení). A ano, vyhovuje to i jako jistá forma regulace návštěvnosti, stejně jako odlehlost mnohých zdejších skal, terén, kousavost jizerské žuly, zákaz dojišťování starých cest (odvážných, ale rozhodně ne vražd), zákaz nadužívání fixního jištění při prvovýstupech. A většina těch omezení vychází od zdejší aktivní lezecké komunity a navazuje na tradice. Výsledek je ten, že ochrana přírody si mohla, na rozdíl od mnoha jiných oblastí, v Jizerkách v zatím posledním povolení "povolit šrouby" a významně rozšířit lezcům hřiště.
JHodpovědět 
             Re: otázky09:30:41 27.02.2020
jo jizerky, to je bukolická selanka z obou stran, tam se to pod skalama ještě vřele zdraví. pravdou ovšem je, že z hlediska onoho moderního sportovního lezení, které jde po výkonu, snad ani nejsou na mapě.
Lukas B.odpovědět 
    Re: otázky19:04:34 25.02.2020
dobrý den orle.mám extrémní pocení rukou a bez mága je pro mě vyloženě nebezpečné lézt i sedmy protože prostě nevíš,kdy ti ustřelej ruce i z relativně velkého chytu,třeba cvakání je pro mě horor,když mam prsty na chytu 10 vteřin v kuse,tak je komplet durch a ted si uvědom,že kuli lidem jako si ty bych se teda měl vzdát svého milovaného lezení??beru tvůj koment,jako radu a až mě budeš tahat za lano a lejt matonku do pytle,tak tě chytnu za vous a tou flaškou ti rozmrdám držku..ber to i z druhé strany,,vy klasici tady nejste sami a nemáte patent na rozum.
matonkaodpovědět 
     Re: otázky20:25:23 25.02.2020
Již teď jsou oblasti kde to je povolené. Tam kde si to místní prosadili do výjimky máguj třeba i v trojkách. Podle pravidel to je v těch lehkejch nevhodné ale ne zakázané..... Pokud vím, tak to je Labák levej, Děčínský Sněžník,Ostrov (povoleno, ale považuje se za nevhodné na lehkých), Panťák, Křižák, Ostaš. Případně to doplňte někdo. Pokud máš v těchto oblastech všechno vylezeno a potřebuješ další, tak klobouk dolu.
Vorelodpovědět 
      Re: otázky17:29:11 26.02.2020
dík za rozumnou odpověd..hele nejsem žádnej klasik a do těžší cesty taky vezmu mágo,ale zase je mi blbé mágovat v sedmách i když je to v oblasi tolerované to by tě umlátili čepicema.)tak že mam smůlu a třeba s holkou si lehké cesty nedám..jenom jsem chtěl poukázat na to,že né každej s mágem je namistrovanej kokot,někomu se prostě OPRAVDU HODNĚ potěj ruce..přiznávám ale že můj případ je extrém.
matonkaodpovědět 

 Maglajééé15:34:22 24.02.2020
Co hrozí za postih, když někdo nemá ČHS ani Alpenferajn a bude si mágovat na písečku?
odpovědět 
 Re: Maglajééé15:42:56 24.02.2020
Třeba pokuta od přivolané policie?
Mastodontodpovědět 
 Re: Maglajééé15:43:22 24.02.2020
Na členství kdekoli, snad krom Parlamentu:-), sere pes. Podmínky stanoví orgány ochrany přírody a když tě chytnou, budeš cálovat člen nečlen.
MModpovědět 
 Re: Maglajééé17:02:17 24.02.2020
Špatně položená otázka. Správně by ses měl ptát, jaká je pravděpodobnost, že budeš přistižen. Pokud téměř nulová, je zbytečné se zabývat otázkou trestu :-)
odpovědět 
  Re: Maglajééé17:21:40 24.02.2020
Výborně. Už vidím jak to čtou zeleňouři a tlemí se jak jim odhalujeme slabá místa,nabádáme,motivujeme a radíme jak na nás. Gratuluji pane Vorel... presne jak se říkalo Aktivni...(Vorel) horší než třídní nepřítel... Kdyby jsme OP nepredlozili sami smeč v podobě mg tak to řešit nebudou....fakt Dušínovská demence.
P.F.odpovědět 
   Re: Maglajééé20:42:32 24.02.2020
Hele, a to si jako myslíš, že oni tohle všechno nevědí?? Dost naivní představa.
odpovědět 
    Re: Maglajééé21:11:55 24.02.2020
Taky už se o tom vedou hádky od 80' let.Tak proč jim to furt připomínat že taháme za kratší konec.Věř že by dost z nich bylo rádo,kdyby se tam nelezlo...
P.F.odpovědět 

 Mágo Anketa18:07:29 24.02.2020
Hoj,
Hlasuju pro Hlasovací možnost č. 3
Hlavně pro to aby si ta partička co přijde po nás měla možnost vybrat z obou možností. Bez volby není svoboda.
David Bobr Obročníkodpovědět 
 Re: Mágo Anketa19:22:27 24.02.2020
za mě zaprvé nebejt podrazák a ctít dohody a z partnerů v dohodách nedělat veřejně a s pompou kašpary. jinak je mi to asi volný - v obtížnosti, kde se pohybuji, snad na písku nikdo příčetnej nepráší. ehm, no, tuhle... ale kuš.
Lukas B.odpovědět 
  Re: Mágo Anketa09:09:21 25.02.2020
Taky se můžeš oficiálně zeptat na CHKO Broumovsko, co na ta videa říká, popřípadě nahlásit porušování pravidel výjimky. V těch videích jsou konkrétní lidé, kteří se dají dohledat. A když občas chodí ochranáři pokutovat koupání v Pískovně, jistě lze postihnout i toto.
P.odpovědět 
   Re: Mágo Anketa10:06:09 25.02.2020
Dělat se dá spousta věcí. Jedna z nich, taky docela dobrá, je přemejšlet, za jakou cenu a jakým způsobem má smysl prosazovat svůj světonázor nebo touhu po správném stavu věcí. Aby se to nevrátilo jako bumerang (tím mířím k aktivitám typu udávání nebo dožadování se toho, aby někdo, třeba ochranáři, chodili do skal dávat pokuty, jak to psalo předchozí P.).
P. (jiné)odpovědět 
    Úchylnost11:12:16 25.02.2020
Čím dál úchylnější - ohlášení porušování zákona nebo pravidel je označeno za udávání, snaha o postih těch, co nedodržují zákony a dohodnuté podmínky je odsuzována jako dožadování se rozdávání pokut...
odpovědět 
     Re: Úchylnost16:52:19 25.02.2020
Nejdřív jsou tu klasici versus modernisti, jedni mg odmítají, druzí ne. Když mají ti první pocit, že jsou na ty druhé krátcí, napadne je zaangažovat ochranu přírody a argumentovat porušením zákona, pravidel atd. Mg totiž ochrana přírody začala řešit až poté, co to řešili mezi sebou sami lezci a zapojili ji do toho (jakože jedna skupina lezců začala operovat tím, že to škodí skále atd.). A pak ta jedna skupina lezců OP vyzývá, aby pokutovala... Ten princip zaangažování jiného (silného) hráče k vyřešení vlastních problémů mi přijde dost rizikovej. Stejně jako upozorňování na prohřešky. Z mého pohledu si řešíme primárně vlastní lezecký nesoulad. A OP toho může využít jako účelového nástroje (a trochu jistě využívá, jak píše i Vorel) jako užitečného nástroje pro omezení lezení.
Dva kluci se hádají o letadýlko, jednoho napadne, že zavolá staršího a silnějšího "kamaráda". Ten jim letadýlko sebere a mají po legraci oba.
P. (to druhé)odpovědět 
      Re: Úchylnost17:00:26 25.02.2020
Tak ono je to i o míře, když je vobčas sem tam bílej flek, tak by to asi OP přes srdce přenesla. Pokud ale začne v profláklých oblastech, které často mají tu ochranu nejvyšší, být bílo kam se člověk podívá, tak už ta OP od odpůrců mg ani moc startovat nepotřebuje. A podnětů pak začne být i od bdělé veřejnost dost a dost.
MModpovědět 
     Re: Úchylnost17:29:07 25.02.2020
"ohlášení porušování zákona nebo pravidel" - jak ještě přesněji bys chtěl prosímtě definovat udávání?
honzaodpovědět 
      Re: Úchylnost18:03:02 25.02.2020
Technicky se obé občas kryje, ale problém je asi v tom, že slovo „udávání“ má pro řadu lidí nepříjemnou pachuť: obvykle označuje něco, co je vcelku opovrženíhodné –  například hlášení něčeho, co se ve skutečnosti nestalo, ale udavač si to vymyslel; nebo hlášení porušování pravidel, která nebyla přijata fér způsobem (nařízení protektorátní správy za okupace, třeba). Ani o jedno jmenované v tomhle případě nejde, takže slovo udávání je asi fakt mimo.
odpovědět 
       Re: Úchylnost18:34:27 25.02.2020
Souhlas. Dotaz na CHKO, co na ta videa říká, má pro mě přesně tu nepříjemnou pachuť, o které píšeš. Jen termín "udávání", vč. nepříjemné pachutě, mi přijde zcela na místě i v případě porušování pravidel přijatých demokratickou cestou. I kdyby ta pravidla byla rozumná. I kdyby byla podepsána otci zakladateli. I kdyby se jednalo o porušení Desatera.
honzaodpovědět 
        Re: Úchylnost18:49:57 25.02.2020
Ochranáři o videích vědí, ale nekonají. Takže informovat netřeba. Stejně tak ČHS. Proto je článek psán jako apel na aktéry, aby se chovali slušně i bez represe.
Vorelodpovědět 
        Re: Úchylnost19:00:29 25.02.2020
Hm, já mám zase pachuť z lidí, jako jsi ty. Selektivně si vybírat, která pravidla nebo zákony budu dodržovat a které ne, není v pořádku. To samé platí o vybírání si situací, které budu krýt, a které už ne. Podobné uvažování je vlastní jen vychcánkům a hajzlům, co si pravidla přizpůsobují podle sebe a využívají slušnosti ostatních k svému vlastnímu prospěchu.
odpovědět 
         Re: Úchylnost07:06:24 26.02.2020
Znamená to, že považuješ za morálně správné udat libovolný přečin? Podle mě to tak není a hranici co udat a co ještě ne má každý posazenou někde jinde, ale že je potřeba si nevybírat, co budeš krýt (=udat cokoliv) je názor, kterej se naštěstí v mojí sociální bublině nevyskytuje a jehož nositelem nemůže být snad ani policajt.
honzaodpovědět 
         Re: Úchylnost07:06:26 26.02.2020
Znamená to, že považuješ za morálně správné udat libovolný přečin? Podle mě to tak není a hranici co udat a co ještě ne má každý posazenou někde jinde, ale že je potřeba si nevybírat, co budeš krýt (=udat cokoliv) je názor, kterej se naštěstí v mojí sociální bublině nevyskytuje a jehož nositelem nemůže být snad ani policajt.
honzaodpovědět 
          Re: Úchylnost08:48:18 26.02.2020
To je v pořádku a pochopitelné. Problém je ta hranice. Někdo by hlásil i mágo na písku, jiný nenahlásí ani že kamarád připravuje vraždu kamarádky. A nikdo neříká že se mají vyrábět pasti a bonzovat nic netušící lezci. Tam je samozřejmě přátelské upozornění na místě. Ale co u lidí, kteří pravidla porušují vědomě a třeba na tom ještě vydělávají? Neříkám, že se má trestat omyl nebo nevědomost. Ale fakt bys netrestal ani vyčůrané a arogantní, co svým jednáním vědomě škodí celé komunitě?
odpovědět 
           Re: Úchylnost21:30:49 26.02.2020
Neexistuje univerzální odpověď. Pro prášily na písku by např. podle mě měl bejt trestem výsměch a opovržení neprášilů, ale nic víc.
honzaodpovědět 
            Re: Úchylnost21:48:22 26.02.2020
Hm. A víš, co si třeba z výsměchu a opovržení dělám já? Výsměch a opovržení je paradoxně tvůj problém, ty se tím musíš zabývat a přemýšlet o tom, ne toho, koho se týká, pokud na něco takového není citlivý. Asi jako rychlá jízda nebo myšky za volantem. Je mi u zadku, co si o mě kdo myslí a co mi říká. Je to jeho problém. Jo, jsou i tací, co to chtějí řešit ručně, ale plynovka vytažená z pod sedačky zatím vždy zabrala. Ale mastná pokuta je trochu jiné kafe. Proto také řada řidičů jezdí u nás rychle, ale třeba v Německu rychlost úzkostlivě dodržuje. A věř mi, mám to z vlastní zkušenosti - přes 200 u nás není problém (pokud nevím o radarech), ale v Rakousku hezky zapnu tempomat a jedu předepsaných 100. Patřím mezi ty, co se přizpůsobují a pravidla dodržují velmi neradi, dobře vím, co je a co není účinné :-)
odpovědět 
        Re: Úchylnost23:50:27 25.02.2020
Tím fakt chceš říct, že někam ohlásit porušování zákona nebo pravidel někým jiným je vždycky špatně??? Takže se na to máš jen tak koukat? Nebo to řešit sám pěstním právem (když upozornění nefunguje)? No potěš koště...
odpovědět 
         Re: Úchylnost08:35:12 26.02.2020
Včera jsem jel na stěnu (OFF), Z boční ulice na červenou vyjela bílá oktávka a pána přede mnou vytlačila prakticky na chodník a o 100 metrů dál opět na červenou odbočila vlevo do zákazu vjezdu. Nahlásit takováho člověka nebo ne?
Lubošodpovědět 
          Re: Úchylnost08:43:57 26.02.2020
Tak nejdříve si odpověz ty sám - co když ten pán, kterého skoro vytlačila na chodník, nebude zkušený řidič, ale třeba tvoje manželka/dcera/syn, kteří na takovéhoto debila nezaregují dostatečně rychle a skončí to jejich smrtí... ? Co když týpek byl pod vlivem, ty to přejdeš, protože tobě se nic nestalo, a on o hodinu později sejme třeba maminku s kočárkem? Budeš v pohodě s tím, že kdybys býval zavolal na policii že se na té a té adrese pohybuje podezřele se chovají řidič, že ti lidé mohli žít, ale nežijí, protože se tě to zase až tak moc netýkalo a přeci nejsi bonzák?
odpovědět 
           Re: Úchylnost15:19:01 26.02.2020
jo, to je ten civilizační střet. někde na islandu nebo ve švajcu je zcela běžné, že místní řidič volá policii, je-li předjet s evidentním překročením povolené rychlosti. někde jinde je to zase naopak, popové hvězdy zpívají oslavné písně o narkobaronech. naší národní mentalitě je (i na základě historických zkušeností) bližší takové ulejvácké lemplování.
Lukas B.odpovědět 

 mg na písek ne20:25:07 24.02.2020
Dělat škatulky je blbost. Buď mg povolit nebo zakázat. Ze mě rozhodně ta druhá možnost. Na písek to nepatří, jeďte se podívat do Saska, že to bez něj jde. ČHS na to peče, což mě mrzí. Vedení by v tom mělo mít jasno a pravidla by se měla dodržovat.
Éfaodpovědět 

 Boulder10:20:56 25.02.2020
Zajímalo by mě, co si myslíte o magovani na bouldrech na písku. Bouldering totiž není zařazený mezi sporty jako třeba tradiční lezení, takže legislativně by to nikomu vadit nemělo  a hlavně bouldering se bez maga nedělá. Vím že je to taková okrajová otázka, ale i tak, bouldering se stává víc populárním a oblasti s pruvodcema jsou o víkendech plny
Stepoodpovědět 
 Re: Boulder11:47:53 25.02.2020
Výňatek z pravidel...které se týkají všech pískovcových lezeckých objektů, takže i šutrů v lese.
Použití chemických a minerálních látek, které by měly sloužit ke zvýšení tření na skalách
(např. magnesium), není součástí dlouhodobé tradice pískovcového lezení a snižuje
sportovní hodnotu výstupu. Je považováno za nevhodné především v oblastech vnímaných
jako klasické, v cestách nižší obtížnosti (do IXa) a u výstupů vzniklých před rokem 1980.
OVK mohou rozhodnout o úplném zákazu použití chemických a minerálních látek v dané
skalní oblasti.
Petr J.odpovědět 

 Fakta12:27:06 25.02.2020
Obrworks- tradice v novém -zpřístupňuje klasické cesty převážně v měkčí skále široké veřejnosti . Devastace skal Ufem je podobná používání dřevěných klínů - tvrdost téměř shodná. Takže v Labáku O.K. ale v Českém ráji k zamyšlení. Výrobce Chalk s.r.o. uvádí :
Naše magnezium není chemikálie ale kosmetický produkt .Mají notifikaci ministerstvu zdravotnictví a atest od státního zdravotního ústavu . 100 procentně zdravotně nezávadné . Eko produkt .
Děkuji všem co používají Mg a nezůstává po nich na skále jejich pot , tuk , bakterie a třeba nivea .
Tomajdaodpovědět 
 Re: Fakta13:44:32 25.02.2020
Přirovnávat UFA k dubovým klínům je docela slušná demagogie. A ano, rozhodně zpřístupňují lezení na písku, ale narozdíl od MG nejsou v rozporu s pravidly, ani podmínkami ochrany přírody.
Pavel Urbánekodpovědět 
 Re: Fakta13:55:35 25.02.2020
Přirovnávat UFA k dubovým klínům je docela slušná demagogie. A ano, rozhodně zpřístupňují lezení na písku, ale narozdíl od MG nejsou v rozporu s pravidly, ani podmínkami ochrany přírody.
Pavel Urbánekodpovědět 
  Re: Fakta14:53:14 25.02.2020
Aha, tak že používání magnezia je nevhodné a zakázané na pískovcích, protože jsou to převážně klasické a tradiční oblasti. Ale pro používání UFA už zas tolik tradiční a klasické nejsou. Hm, tak to jsem rád, že se k tvoření pravidel, ty si vytvořili a vytvářejí lezci, přistupuje se zdravým rozumem a férově.
Saf. odpovědět 
   Re: Fakta17:22:47 25.02.2020
Jak říkal jeden z těch dvou Angličanů, co byli na výlete v Ádru, a tak neměli problém utrousit na požádání nějaká ta moudra o klasickém lezení (půjčíme si ochranáře, slavné klasiky z Anglie... aby to za nás vyřešili, když to sami mezi sebou nezvládneme) - v pravidlech a tradici nemá smysl hledat logiku.
Ale podle sloganu "tradice v novém" se ani Vorel proměnám tradice úplně nebrání. Proti UFO nic nemám, nezdá se mi, že je to srovnatelné s dubovým klínem (ty Vorlovy určitě ne). Zajímalo by mě ovšem, jestli Vorlovi víc vadí, že se všichni dostatečně neřídí pravidly (a že teda nemá rád anarchisty a tak), anebo jestli ho víc žere, že se leze s mg., které se mu osobně nelíbí (a nějakým zákonem nebo pravidlem argumentuje zase jen proto, aby stanovil mg hranice).
P. (jiné)odpovědět 
    Re: Fakta18:11:20 25.02.2020
Když to postavíš takto, tak to druhé. Argumentuju tak, aby to dostalo nějaké hranice. Vnímám lezení s a bez Mg jako dvě disciplíny a přišlo by mi dobrý, kdyby se ty skupiny vzájemě respektovaly a měli kde provozovat tu svojí zálibu. Že se pravidla nedodržují 100% je fakt, se kterým umím žít. Ale má to své hranice a když se na to kašle už moc, tak mi to zdravý nepříjde. Těch lidí co rádi lezou bez Mg je ještě pořád dost a je smutné, že na svazu nemají zastání. Když není na svazu, tak mi příjde logické, že se poohlídnou jinde. OP má na spoustu témat podobný názor jako klasici. Pokud bude svaz hájit zájmy obou táborů a bude se snažit hledat kompromisní řešení a vzájemný respekt, tak nebude potřeba hledat spojence jinde.
Vorelodpovědět 
     Re: Fakta23:43:23 26.02.2020
Díky za odpověď. Nevím, jestli by nepůsobilo líp tu motivaci v článku uvést. Nemůžu mluvit za jiné, ale mně by to asi pak přišlo celé pochopitelnější a přijatelnější. (Asi nějaká žena ve mně.) Ona se ta motivace dá v pozadí předpokládat, ale přeci jen bavit se akademicky o tom, zda a jak moc se mají dodržovat pravidla a jestli je nebo není v pořádku oznamovat porušení, je jiné, než napsat, že mě štve, že někdo maglajzoval ve Skaláku nebo co a chci proto dělat něco, aby to nebylo častější. (Obávám se, že velmi silné omezení nebo úplné vymýcení by v dohledné době bylo možné jen za cenu nějaké silné represe a fakt nevím, jestli to za to stojí. Teda já jsem osobně přesvědčenej, že nestojí. Stejně jako nestojí za to posílat policajty na huliče a tak.)
Nechci se mermomocí zastávat Hudy sportu a jeho videí, protože v tom je samozřejmě vidět ten marketing. Na druhou stranu jsou tam taky jejich osobní lezecké postoje a zázemí. Jsou to lezci, kteří v Labáku celej život lezli, ta oblast hodně utvářela je a naopak oni ji, jejich lezeckej život s ní je silně spojenej, jsou tam domácí, a tak celkem chápu, že chtějí trochu demonstrativně trvat na svých postojích (i k mg), který drží dávno, už od dob, kdy tam ještě ochranáři nic neřešili. To k Labáku, ten adršpašskej díl nekomentuju. Jinak za mě to video s SV (respektive ta 3 videa s ním z Ádru) jsou skvělá věc a je pro mě úplně vedlejší, jestli zrovna má nebo nemá na zadku pytlík i jestli leze nějakou šestku nebo desetbéčko. No a to vlastně ani jako marketing nevnímám, ačkoli za tím taky někdo stojí. Ale to už je odbočka a jenom moje vnímání věci.
Nedokážu dobře posoudit, jestli se situace ohledně používání mg na písku zhoršuje (nebo jak moc) nebo je setrvalá. Mám teda podezření (a to bylo i důvodem mojí dávné aktivity v té otázce), že nemá cenu tomu v dané situaci mezi lezci radikálně bránit, že je to tak silnej trend, že by to vyvolalo akorát nějakou lezeckou občanskou válku. Ale jak jsme se onehdy v Turnově bavili, mám dojem, že vzhledem k tomu, kolik lidí s tím má zájem lézt, a kolik mají na druhou stranu legálních možností (relativně nemnoho), je možná tenhle stav trochu i důsledek. Zdá se mi, že poté, co se mg legalizovalo na Panteonu a jasně se formulovalo, že naopak Sušky klasické, se situace na Suškách zlepšila. Jestliže se v Ádru rozvíjí jako mimořádně zajímavá lezecká lokalita se spoustou těžkejch cest Himálaj, ale povoleno je to s mg jen na Křižáku, tak to je situace, která si prostě říká o problémy a nerespektování pravidla. Jenomže šance, že ČHS dosáhne ústupku v otázce mg u ochrany přírody v dalších oblastech (namátkou Teplice, dejme tomu třeba ten Himálaj, Pravý břeh...), tak aby se ty proporce trochu vyvážily, vidím jako malou. Takže myslím, že tenhle tlak dost lidí z těch, co s mg lezou, bude vnímat spíš než jako snahu o nějakou dohodu jako tlak a represi.
jiné P.odpovědět 
      Re: Fakta13:58:40 27.02.2020
Aktuální stav je, že jsou oblasti kde je Mg povolené a kde zakázané. Jestli je těch povolených málo je otázka. Vlastně nikdo neví, kolik je kterých zastánců. A podle počtu křiklounů na lezci to zjistit nejde. Najít vyvážené řešení je na delší plošnou diskuzi. A pak je otázka, kudy na to posouvání hranic. Jedna možnost je příkladně dodržovat pravidla, aby se ochranáři nebáli, že se to zvrhne. A druhá je totální ignorace pravidel a doufat, že ochranáři vyměknou. Vzhledem k tomu, jaké pravomoci OP má, mi příjde druhá varianta dost riskantní.
Vorelodpovědět 
 Re: Fakta14:26:45 25.02.2020
Vyjádření k UFO - ObrWorks od ochranářů zde http://www.obrworks.cz/ufoinfo/chko-vyjadreni/ Zajisti podobně kladné stanovisko od ochranářů na tvůj kosmetický prostředek a je po diskuzi. Nebavíme se o etice, ale o platných pravidlech ochrany přírody. Tam kde si to místní prosadili do výjimky máguj třeba i v trojkách. Pokud vím, tak to je Labák levej, Děčínský Sněžník,Ostrov (povoleno, ale považuje se za nevhodné na lehkých), Panťák, Křižák, Ostaš. Případně to doplňte někdo.
Vorelodpovědět 
  Re: Fakta18:12:57 25.02.2020
Od kdy je povolené mágování v Ostrově? Za to ti půlka osazenstva Pod Císařem rozbije držku, nebo tě strhne za lano ze skály. To, že se tam poslední roky objevuje mágo i v sedmách, je daň blízkosti Tisé, kde se práší o sto šest.
Kuba86odpovědět 
   Re: Fakta18:35:13 25.02.2020
Vycházím z informací v databázi ČHS
Tisá:
Podmínky lezení
Celoroční lezení, jen na suchých skalách.
Zákaz používání magnézia.
Zákaz prvovýstupů.
Zákaz lezení cest, které jsou vyjmenovány v opatření obecné povahy.

Ostrov:
Podmínky lezení
OVK: Používání magnézia podle pískovcových pravidel, prvovýstupy jen se souhlasem správce.

To že to je v těchto oblastech přesně naopak, než požadují ochranáři je zvláštní, že...?...
Vorelodpovědět 
   Re: Fakta18:43:22 25.02.2020
Na Skalních oblastech je psáno pro Ostrov : Zákaz Mg od OVK.
Vzhledem k tomu, že OVK je podřízen ČHS, tak předpokládám, že mají aktuálnější informace.
Vorelodpovědět 
    Re: Fakta19:12:36 25.02.2020
Díky za odpověď. V Tisé skoro nelezu, protože mě nebaví se dohadovat s rybařícíma prášilama. Bohužel se tito lidé čas od času objeví třeba v Himmelreichu a nechápou, že to může někoho popuzovat.
Kuba86odpovědět 
  Re: Fakta19:07:37 25.02.2020
Od kdy je povolené mágování v Ostrově? Za to ti půlka osazenstva Pod Císařem rozbije držku, nebo tě strhne za lano ze skály. To, že se tam poslední roky objevuje mágo i v sedmách, je daň blízkosti Tisé, kde se práší o sto šest.
Kuba86odpovědět 
   Re: Fakta21:22:14 25.02.2020
Hele ty drsňáku a udělal bys to třeba Prcasovi nebo Ondrovi Benešovi???co ??
P.F.odpovědět 
    Re: Fakta22:38:17 25.02.2020
Já nepíšu nic o tom, co dělám či nedělám. Jen se podivuji nad tím, že se v Ostrově údajně smí mágovat, protože je to tam citlivé téma a dost si to tam lezci navzájem hlídají.
Kuba86odpovědět 
    Re: Fakta23:53:10 25.02.2020
Prcas v sedmách nemáguje, nemá to zapotřebí. Ondra Beneš sedmy ani neleze, teda pokud vím.
odpovědět 
     Re: Fakta22:48:59 27.02.2020
A takové to bylo před 20 a více lety celkem příjemné místo, tenhle Vostrov. Stejně ten drsoň, co tu vyhrožuje, že von to bude takovej ten chytrák, co na písku dost cest leze jen s horním, pak přednáší o mágu a pak v klidu jede lézt uměle vylámané cesty v rezervacích v Českém krasu. Není nad to, mít to srovnané v hlavě.
Bídaodpovědět 
      Re: Fakta15:34:31 28.02.2020
někdy před dvaceti lety jsme se do sebe pustili v nějaký tý maglajzový debatě a domlouvali jsme souboj v grýnpojntech (dokonce jsme se shodli na místě, a to že jako v ostrově) a nakonec k tomu (bohužel? bohudík?) nedošlo. nenastal čas?
Lukas B.odpovědět 
       Re: Fakta16:43:25 28.02.2020
jak kdo da vic zelenejch? ostrov a tisa maj v tomhle tradici...
l.odpovědět 
       Re: Fakta18:03:41 28.02.2020
O Velikonocích jsem v Tisé, i okolí.
Bídaodpovědět 

 Totální Paráda 15:41:54 25.02.2020
Hej lidi to je totální paráda, když to čtu je mi docela dost lidí tady líto:D
30 let volové řeší mágo:D je to jako konzervace v konverzaci :D
Fakt paráda jeden tam dokonce píše že vyfotit udat a volat na policajty, to už fakt je docela mazec , ale tak asi nějaky zhrzelej STBák asi...
Ale tak chapu ze lidi si chcou kurvit svobodu na skalách nějakou vyhláškou zákonem atp...
Já lezu 20 let nikdy nebyl v čhs madžoval všude ,ani mě nenapadlo že bych neměl, a chtěl bych potkat někoho kdo by ti za to dal bitku to by musel být totální magor , ale podle toho článku musí být magor i ten autor a většina lidí v diskuzi ale tak chápu vás cítíte se dospělí a hrajete jakoby vaši dospělou mágoGame
Užijte si to určitě
Paráda odpovědět 

 Totální Paráda 15:41:55 25.02.2020
Hej lidi to je totální paráda, když to čtu je mi docela dost lidí tady líto:D
30 let volové řeší mágo:D je to jako konzervace v konverzaci :D
Fakt paráda jeden tam dokonce píše že vyfotit udat a volat na policajty, to už fakt je docela mazec , ale tak asi nějaky zhrzelej STBák asi...
Ale tak chapu ze lidi si chcou kurvit svobodu na skalách nějakou vyhláškou zákonem atp...
Já lezu 20 let nikdy nebyl v čhs madžoval všude ,ani mě nenapadlo že bych neměl, a chtěl bych potkat někoho kdo by ti za to dal bitku to by musel být totální magor , ale podle toho článku musí být magor i ten autor a většina lidí v diskuzi ale tak chápu vás cítíte se dospělí a hrajete jakoby vaši dospělou mágoGame
Užijte si to určitě
Paráda odpovědět 
 Re: Totální Paráda 20:22:59 25.02.2020
Co k tomu dodat. Lezu – letos na podzim to bude 50 let. Bez přerušení a pořád vlastně i docela dost. A skoro jen na pískovci. Tedy, že by SuperKlasik? A tak cca 40 let se to „ŘEŠÍ“. Je to asi zvrhlost, ale vždy si s chutí a pobavením přečtu názory rozdílných individuí k tomuto světobornému problému. A tak snad nežiju v digitální bublině. Názory jsou různé a jeden opravdu vyvedený je tento níže, starý 14 let - od člověka, který není jen lezecký teoretik, v nějaké jiné diskusi, staré skoro 14 let k MgCaCo3. Uvádím v plném znění, aby nebylo nic vytrženo z kontexu,):

Emigrace 20:11:33 15.11.2006
V celém světě jsou blbci, když lezou s mágem. Lezou s ním na pískovci v Austrálii, v JAR, v Americe i na Taiwanu. Lezou s ním i na jiných horninách ve slavných národních parcích, v rezervacích, ale i na posledním šutru za městem. Všude tím jistě ničí skálu a narušují estetický vzhled krajiny. Jen u nás a v Sasku jsme nejchytřejší a nejlepší, my víme, jak se to má dělat. Z jazyka obou dopisů cítím dobu před 2O lety a uvažuji o "lezecké emigraci". Tu už ostatně praktikuji a jezdím do oblastí, kde se cítím svobodněji než na českých pískovcích. Zajímalo by mě, jak estetiku výhledu z Tiských stěn podpořila stavba dálnice a větrné elektrárny, jak citlivému oku a uchu estéta ladí megaparkoviště a zájezdy v Ádru. Páni ochranářští, všechno zavřete, nechte si to pro sebe, postavte zase dráty, a když ukázat, tak za prachy. Říkám to furt, je to jen další totalita, která se na Sudetech podepíše, po hnědé rudá a po rudé zelená.
ČHS by rovnou mohlo přejít pod Klub českých turistů, zájmy menšiny sportovců a závodníků hájit nebude, Morava s tím nic nezmůže.
Bída

Tak snad mě Bída nebude vláčet po soudech za porušení autorského zákona k jeho textu. Snad je k té OP. Těm je Mg šumafuk. To si svévolně nacpali při vyjednávání výjimek do podmínek sami klasici v místních HO oddílech. Což je fakt chytrý, dát jim na sebe bejkovec. Ne na sebe, už moc /vůbec nelezou, ale na pokrokáře ve svých oddílech. Kteří tam být nakonec nemusí.
opucaman
opucamanodpovědět 
  Re: Totální Paráda 21:13:26 25.02.2020
Vytržené to je. Ale klidně pátrej dál, jako bývalý ortodoxní maglajzista jsem napsal mnohem agresivnější komenty.
Bídaodpovědět 
   Bídáku :-)21:29:59 25.02.2020
To zní zajímavě, myslim že nebudu jedinej, koho by zajímalo, kam se vyvinul Tvůj pohled v týhle otázce a jakej to mělo průběh. Klidně se rozepiš.
T.tjodpovědět 
    Re: Bídáku :-)22:27:50 25.02.2020
Pár změn proběhlo, i já někdy lezl bez mága. Ano, poškozoval jsem skálu potem, ale nebylo zbytí, tlak okolí mě donutil. A ty další změny - tak za prvé - mnoho ochranářů má víc rozumu než Vorel. Za druhé - některé problémy nejdou vyřešit a je dobré se s tím smířit. Prý se tomu říká izraelizace, prostě víš, že ti Palestinci tam budou furt a že občas přiletí kaťjuše, ale nejde s tím nic dělat. Za třetí - něco se sice píše, místní praxe se liší, lezu jako místní, nic neřeším, pokud už ano, tak jedině přes OVK. Volat po řešení shora a ještě vyvolat anketu na lezci je pěkná píčovina. Už jsme i naklikali vítězný film a Jandíkovi jsme taky pár anket tak trochu hackli. Za čtvrté - nikdy nezatahovat do sporu třetí stranu. Mohl jsem bonznout jednoho sekáče. Byla to jedna z možností, rozum zvítězil a aspoň od té doby vím, kdo byl krysa informátor a kdo je zmrd, co mě pomlouval, že bonzuji ochranářům. Za čtvrté - když někdo vyrábí pomůcku, která umožňuje další plošné poškozování pískovce a dostává lidi tam, co by se bez té pomůcky nedostali, a ještě na tom vydělává, není zrovna adekvátní morální autoritou, která by se měla vyjadřovat k etice marketingu jiné firmy, která patrně investovala nejvíc v ČR do jištění na pískovcích. Za páté - pokud chcete něco ve vašich domácích skalách změnit, překousněte pár negativ a vstupte do ČHS a oslovte místní OVK a nějak se zapojte. Někdy stačí mít sebou zahradnické nůžky. Za šesté - ve skalách jsou větší problémy než mágo, takže pár návrhů: 1. zakázat komerční aktivity v chráněných územích a na pískovcích krom horských vůdců s max. 2 klienty. 2. Omezit počet členů lanového družstva na 3. 3. Jo a zakázat ufa, protože na rozdíl od nich do mága neodsedneš :D
Bídaodpovědět 
     Re: Bídáku :-)23:35:40 25.02.2020
Pěkně ty.
1)Je dobře, že tu mámem mnoho rozumných ochranářů. Mohlo by to tu vypadat i daleko hůř. 2) jsem asi ještě mladej, a myslím, že v tomto případě lze nalézt jistý kompromis viz hlasovací možnost tři.
3)Místní nemístní, když už jsou nějaká pravidla, tak by bylo dobrý je dodržovat. Přes místní OVK můžeš tlačit na změnu pravidel, pokud ti ty stávající nevhovují. Praxe, že se dojednají za účasti místňáků pravidla s tím, že kdo ví, tak je porušuje a pár neználků to odradí, mi přijde divná. Jestli jsi anketu naboural ve prospěch varianty 3 tak ti to chválim. 4) Ochranáři o videích vědí již dlouho a pochybuju, že na jejich postoji něco změní tento článek. Videa mají přes deset tisíc shlédnutí, takže jsem nic tajného nevyzradil. 5) Myslím, že Hudy kvalitním vybavením zpřístupňuje skály daleko více lidem než já a rozhodně i víc vydělává. Špatné svědomí nemám. Argument - nalili tam prachy, tak pro ně pravidla neplatěj mi přijde zvrácenej. Kdo má prachy a je schopnej, tak by spíš měl apelovat na dodržování pravidel. 6) V ČHS jsem, s místní OVK v kontaktu taky trochu jsem. Doporučuješ to dobře. 7) Problémů je víc. Zákazů od OP je víc a pokud se budeme tvářit, že zrovna zákaz Mg se doržovat nemusí, tak to zpochybňuje nutnost dodržovat ty ostatní zákazy a nařízení. TR, lezení za mokra, počet členů v lanovém družstvu, zakázané objekty, časová omezení.... No a ty UFOni. Když přeleze cestu 10 lidí s UFOnama, tak si ten desátej ji může přeléz bez nich a na jeho zážitek to nemá vliv. Když ji přeleze 10 lidí s Mg, tak to pro člověka bez Mg rozdíl udělá. Ale jak píšeš, zalobuj pře svůj oddíl a prosaď zákaz této neetické pomůcky.
Vorelodpovědět 
      Re: Bídáku :-)08:18:05 26.02.2020
Pane Vorel ? Vy jste píča víte to ?
Vokounodpovědět 
       Re: Bídáku :-)10:49:52 26.02.2020
Neurážej. Píču. Někde ses narodil a někdy je to celkem příjemný orgán.
Bídaodpovědět 
        Re: Bídáku :-)11:39:40 26.02.2020
Kdyz ryba rekne ptakovi, ze je pica, musi byt ctenar Lezce zmateny jak lesba v rybarne. Hele jinak Bido mas pravdu, to slovo by nemela byt nadavka. Zakomponoval bych ho do pravidel CHS, " Pouzivani magnesia na piskovci je povoleno ve vybranych lezeckych oblastech, nebo kdekoliv, kdyz je vedro na picu."
lacusakodpovědět 
     Re: Bídáku :-)10:44:30 26.02.2020
Zapomněl jsi na pár věcí:
1)V tom letitém komentu by stálo za to zmínit, krom dálnice a větrníků, také fakt, že před severočeským uhelným boomem byly Tiské stěny o několik řádů světlejší, viz. staré fotky, či pohlednice a to ochranářům nevadí. Mágo pouze vrací původní barvu.
2) Máš naprostou pravdu, že skály mají větší problémy: Za mně ilegální/proti pravidlům prvovýstupy z dílny Kareš posvěcené Martanem
3) Když znovu vstoupím do svazu, jakou mám šanci, že bude Martan defenestrován, lépe depetrován (schozen ze skály, ale krásná slovní hříčka směrem k jinému borci).
odpovědět 
      Re: Bídáku :-)20:19:29 26.02.2020
1) no jestli někdo tvrdí, že mágo vrací skále původní barvu, potřebuje buď na oční pro problémy s očima nebo na neuropsychologický vyšetření kvůli počínajíc demenci.

2) nezapomeň na Reshe...nakonec on ten Resh a Kareš zní po fonetický stránce hodně podobně. Náhoda? Nemyslím si. Prostě když poslední slabika tvýho příjmení zní jako loupnutí dlátem, musí být těžký odolat puzení prznit.

3) na to ti složím limerick:

Vstoupíš li znovu do svazu
učiň tak kvůli odkazu
abys důsledně depetroval
toho kdo skálu penetroval
nedbaje patřičných zákazů.
odpovědět 
       Re: Bídáku :-)18:35:54 27.02.2020
1) Byl vtip, ale je ryzí pravdou, že severočeské pískovce(některé, srovnej Tisou, sněžník a Labák třeba) svou černou barvu mají díky pálení uhlí. Ergo jejich současný vzhled je nepřirozený, proč tedy vadí další nepřirozený prvek?
odpovědět 
        Re: Bídáku :-)21:34:31 27.02.2020
ať koukám jak koukám do "letem českým světem", na pohled ze strážce na jánusovku a květnovou, tak kromě smrčku na vršku květnové vidím na skalách černou krustu. blbé ovšem je, že je fotka černobílá, a nevím, jak to pan mistr v komoře exponoval, po smrti bude dobrejch osmdesát let, takže se nezeptám, takže takže náboj ku sporu chybí.
Lukas B.odpovědět 
         Re: Bídáku :-)10:18:42 28.02.2020
Tak jinak, napiš "Tisá" do googlu a dej hledat obrázky. Najdeš spoustu maleb, či kolorovaných fotek, kde jsou skály do žluta. I černobílou fotku, kde jsou skály spíš do bíla, než do černa jsem našel. Nějak se mi nechce věřit, že to schválně malovali žlutě a jinak a ale ostatní věci na těch kolorech, mají své opravdové barvy. Bořeň taky nebyla černá, ale do růžova...
odpovědět 
          Re: Bídáku :-)15:31:13 28.02.2020
2 mezery:
http://www.fotoh istorie.cz/Ustecky/Usti_nad_Lab em/Tiske_steny/Default.aspx
Lukas B.odpovědět 

 Pravidla09:16:06 26.02.2020
1) Svaz má na práci jiné věci, než nahánět maglajzisty, třeba ospravedlňovat Karešovo necertifikované jištění.
2) Diskuze o Mg je absolutně zbytečná. Tam kde to neregulují orgány OP, je to na místních - jak určení směru, tak kontrola dodržování určeného. Tam kde to regulují orgány OP, je na nich to kontrolovat. V Krkonoších taky nenahání skialpinisty a občasné ledolezce dobrodruhy ČHS, ale KRNAP(sám jsem před lety obdržel flastr za ledy v Obřáku, bez mrknutí oka se omluvil a zaplatil).
3) Podle mě je vše jasně nastaveno. V pravidlech ČHS to odkazuje na vůli příslušné OVK případně orgánu OP. Takže pokud se někdo otáčí zády, jsou to příslušné OVK a orgány OP a ne ČHS. Pokud voláš po změně, jeď na VH a navrhni novelu pravidel lezení na pískovcových skalách na úplný zákaz, nebo úplné povolení Mg.
...bude to efektivnější než článek s 350ti komentáři, z čehož reálně stejně nic nevzejde.
Petr J.odpovědět 
 Re: Pravidla12:33:34 26.02.2020
+1
Martinodpovědět 

 Boulder09:18:09 26.02.2020
Zajímalo by mě, co si myslíte o magovani na bouldrech na písku, ja v tom mám třeba jasno, bouldering se bez maga nedělá, ale i tak nás chtěli zelený pokutovat. I když podle zákona bouldering nikam nespada,  přijde mi to jako trochu ujety a bezduvodny tohle řešit, ale zajímá mě názor ostatních lezcu 
Stepoodpovědět 
 Re: Boulder09:41:37 26.02.2020
Bouldering a lezení mi přijde z tohoto hlediska jedno a to samé. Lezeš po skále. Jen v případech, kdy lezeš tak vysoko, že se bojíš, se jistíš lanem.
odpovědět 
 Re: Boulder09:44:32 26.02.2020
Podle jakého zákona nikam nespadá? Je to lezecký pohyb po skále? Je. Je to bráno úplně stejně jako jakékoliv jiné lezení.
odpovědět 
 Re: Boulder10:17:02 26.02.2020
Asi záleží kde. Skála jako významná přírodní krajinná dominanta je často (častěji než bouldr. oblast = pár šutrů v lese) v rámci chráněného území. Oproti tomu pár šutrů v anonymním lese, které sice jsou zajímavé z hlediska boulderingu, ale jinak jsou každému ukradené, tam nikoho trápit Mg nebude...
Co se pokuty týče - je otázka za co přesně pokuta byla. Např. v rámci NPR je zákaz vstupu mimo značené stezky a pokud, jak říkáš, "nelezeš", tak se na tebe nevztahuje výjimka a můžeš dostat pokutu jen za to, že jsi mimo stezku. A pokud se budeš odvolávat na výjimku vztahující se na "lezení", tak pak asi je potřeba na to pohlížet stejně.
odpovědět 
 Re: Boulder01:41:30 27.02.2020
Pokud to neni zakazane (ochranari), tak magovat jak o zivot :-) Bouldery se lezou pro to, aby clovek delal co nejtezsi pohyby. Oproti tomu na vezich to leckomu zkazi radost z dobrodruzstvi (kdyz vis, kudy se to presne leze, kde jsou madla a tak). Na boulderu je stejnak vsechno videt ze zeme.
t.odpovědět 
 Re: Boulder01:41:30 27.02.2020
Pokud to neni zakazane (ochranari), tak magovat jak o zivot :-) Bouldery se lezou pro to, aby clovek delal co nejtezsi pohyby. Oproti tomu na vezich to leckomu zkazi radost z dobrodruzstvi (kdyz vis, kudy se to presne leze, kde jsou madla a tak). Na boulderu je stejnak vsechno videt ze zeme.
t.odpovědět 

 Létání Dronů12:43:15 26.02.2020
Zapoměl jsi Vorle ještě na jedn nešvar, při točení těchto videjí...
Létání dronů v NPR.
Neříkám, že autoři výše uvedených videjí nemeli vyjímku.
Každopádně myslím, že se určitě najdou lidé z řad leczů, kteří chtějí pěkné video na youtube a povolení, případně ostatní lezce v oblasti neřeší.
Bzučící potvory!
Pe.odpovědět 

 osoba vs. firma14:58:38 26.02.2020
Ahoj Honzo, dík za takovou úvahu. Rozhodně má smysl se o problému bavit. Dosud zde nepadl (teda aspoň v tom, co jsem byla schopna pročíst) docela důležitý argument – on je totiž z pohledu zákona vcelku velký rozdíl, když porušuje zákonná pravidla jeden lezec (=fyzická osoba) a když je porušuje firma (=právnická osoba) např. propagací ve videu. Věcně je to stejné, nicméně zákon předpokládá, že firma má větší společenský vliv a zodpovědnost a pochybení firmy řeší automaticky rozdílnou výší pokuty za stejný delikt. Bavíme se o rozdílech mezi tisícikorunami (pro nevhodně prášícího lezce) a třeba, hm, stotisícovou sankcí. Osobně docela čekám na precedens – chápu, že ochrana přírody do problému mága ve skalách příliš rýpat nechce, nemá na to chuť ani kapacity, navíc jde o emotivní a vyhrocené téma. Ale bude zajímavé, až do toho někdo kopne třeba právě s ohledem na tuhle firemní propagaci – kalendáře, ze kterých se práší už při otáčení stránek, líbivá videa s cestami bílými jak útesy doverské. Občas o tom přemýšlím – netuším, jak by se zachovaly odvolací orgány, zda by se právnické subjekty zvládly vylhat na svou „neznalost problematiky“ a kde by se usadila finální výše pokuty dané firmě (či jednotlivcům, kteří v takhle krásně zadokumentovaných přestupcích vystupují). Pořád si ale myslím, že bych uměla na podkladě podobných videjíček ušít flastr za pěkných pár desítek tisíc a možná by mě to i bavilo psát...  A víš proč? Protože mě štve, jak vstřícný přístup ochrana přírody k lezení má a jak málo si toho lezci váží. Takže za mě jednoznačně – jen víc takových úvah a čeření vody, víc tlaku na firmy, ať mají rozum a neprezentují ve svých materiálech nezákonné chování. Jestli ho mít nebudou, půjde to dřív nebo později cestou příkladného trestu, stačí pár dobře mířených stížností na správná místa. Ona se ta benevolentní situace v ochraně přírody taky může změnit. A za mě není represe sprosté slovo, v některých případech mi, bohužel, přijde nezbytná. Tak uvidíme. Až ze mě bude zapšklá nudící se důchodkyně a nějaký svěží nabušený lezec mi s blbou poznámkou zaparkuje před barákem, asi začnu psát veselá udání :o))
Fosaodpovědět 
 Re: osoba vs. firma15:59:49 26.02.2020
Se asi zeptám blbě, ale jak mi chceš dokázat, že jsem v tom mágopytlíku měl právě magnézium? Nebo jinou podobnou látku? Co když se mi potí ruce a na osušení nosím sice mágopytlík, ale dávám si do něj trochu suchého písku z dola ze země? A teď pomiňme výkřiky jako "to je přeci vidět", ale zamysli se nad tím, že to půjde k soudu a ty budeš muset prokázat, že tam opravdu měli právě to mágo. Pokud někoho nechytneš přímo s tím mágem v zakázané cestě, bude možné to u soudu zpětně prokázat?
odpovědět 
  Re: osoba vs. firma16:43:12 26.02.2020
Technicky vzato je vcelku fuk, jestli má lezec na fotce v pytlíku mágo, ruce nebo varlata (pardon)... Firma zjevně podporuje lezce, který má bílé ruce/leze po bílých chytech (v oblasti, kde se to nesmí). Firma je nakloněna tomu lezce takto prezentovat. Ergo firma prezentuje přístup, který je zakázaný. Některé věci jsou v podstatě dost jednoduché.
F.odpovědět 
   Re: osoba vs. firma18:53:22 26.02.2020
No tak to bych chtěl vidět, jak s tímhle uspěješ u soudu :-))))
odpovědět 
    Re: osoba vs. firma19:38:03 26.02.2020
Tak já bych to vidět teda nechtěl. Na hlavu padlých rozsudků zas tak málo nemáme. A už vidím jak Rychetskýmu nebo Šimáčkový někdo vysvětluje rozdíl mezi cementem a mágem:-))).

Že mi to PR přijde jako prasárna je věc jiná, ale tahat k soudu každýho, kdo je dobytek ... kdo by pak soudil:-)?
odpovědět 
     Re: osoba vs. firma20:43:14 26.02.2020
videa jsou super diky za ně Hudy! Šimánku! klasici už vám ta zima leze nehezky na mozek...
Horymirodpovědět 
      Re: osoba vs. firma14:04:27 27.02.2020
Nevím čemu vděčím za tvojí lásku bráško, ale děkuju za vtažení do diskuze ))
Jan Šimánekodpovědět 
       Re: osoba vs. firma21:46:58 03.03.2020
Pokračuj, deláš to vyborně a máme tě moc rádi.
Horymirodpovědět 
   Re: osoba vs. firma18:21:22 29.02.2020
hahaha no a co když to té firmě ale vůbec nevadí..už vidim jak jí nebožák jako ty žaluje..no a co ty řeči,až budeš jako důchodce udávat drzého lezce??to zavoláš fízla,protože tě poslal někdo do prdele??někdy se divim kolik je mezi lezci estébáků jako si ty.
lordodpovědět 
   Re: osoba vs. firma18:39:10 29.02.2020
hahaha no a co když to té firmě ale vůbec nevadí..už vidim jak jí nebožák jako ty žaluje..no a co ty řeči,až budeš jako důchodce udávat drzého lezce??to zavoláš fízla,protože tě poslal někdo do prdele??někdy se divim kolik je mezi lezci estébáků jako si ty.
lordodpovědět 
 Re: osoba vs. firma14:34:08 27.02.2020
Jako každá internetová diskuze se to tu hrotí do extrémů. Což teda nevadí si připomenout nějaké krajní možnosti. V reálu mají příslušné instituce k dispozici mnoho měkčích opravných prostředků. Většina věcí se dá řešit domluvou. Velká pokuta nastává po vyčerpání ostatních možností. Za současné situace vyměřit Hudymu 100 litrů hned takhle ze startu je nesmysl. A nepředpokládám, že to nastane. Domluva a následné stažení videí mi příjde naprosto v pohodě řešení.
Vorelodpovědět 
  Re: osoba vs. firma23:21:34 28.02.2020
To je jak do smyčky sešité do tvaru klínu o tvrdosti lipového dřeva. Co tady vyhrožuješ 100 000 pokuty? To je dost mimo mísu, to by přímo v terénu musela právnická osoba porušit zákon 114/92 sb. a to ještě za určitých okolností. Krom toho popíráš, co píšeš jinde, toto je jasné požadování zásahu třetí strany. A stažení videa? Nevšiml jsem si, že by propagovalo diktaturu a popíralo holokaust. Krom toho by bylo 10x zpět bez loga. Jsem neodpověděl na jiný koment - nové lano, nové lezečky, nové karabiny nikoho nedostaly tam, co ufa. Mě se některé aktivity určitých firem nelíbí, ale je to v jiných krajích, zapojují se do nich místní lezci, jejich boj. Já u těch firem nakupovat nemusím. Mohu přesvědčovat okolí, aby také nenakupovali. Třeba taková Salewa to u mě měla polepené dlouho, ale ta značka sama nemohla za lidi, co u nás vymýšleli marketingové akce. Jestli si někdo zaslouží 100 000 pokuty, tak ten, kdo organizuje hoblování měkkého pískovce v rámci zisku. Ono na fotkách ukazovat vzorně smyčkou prodloužené jištění, že lano nebrousí skálu, ale nechat rybařit po osoleném pískovci desítky lidí je mnohem větší zlo, než nějaké video s mágem, i přes propagandu s dětskými úsměvy. Podobné úsměvy mají uživatelé ufa, co v nich vesele odpočívají mezi původním jištěním, co lezou někam, kam by se bez ufa v životě nedostali, z vrcholu pak derou lanem věž slaněním, na kterou by se bez ufa nedostali, dupou terén tam, kam by bez ufa nedošli. Ufo je podobnej bordel jak elektrokolo - je v mezích zákona, ale krom postižených a důchodců je to svinstvo. Je to stejný princip, víc stihnout, dostat se na více míst za méně muziky. Teď mě můžete označit za demagoga, protože mágo je to samé. Není, do mága neodsedneš. Mágo eliminuje lidský sliz. Když po sobě cestu vyčistím, kazím něco někomu? Po pár přelezech je stejně poznat, co se používá. Zkušené oko vidí. Ano, někdy ne, ale úplně stejně může být obílené i to, co se nebere. Když lidi nemažou značky, je oblíbeným vtipem nějakou smazat a nakreslit ji tam, kde mic není, samozřejmě, že vysoko nad kruhem. Ošlapané je všechno stejně a všichni víme, že nohy řeší leckterý klíč. Tak to zakažte i černou gumu. Kazí lidem OS, ví kam mají šlápnout. A vůbec, co zakázat celé lezení? Poškozuje pískovec. Na videu je lezení na pískovci, tak napařit flastr. Tak přesně k tomuhle, Vorle, teď směřuješ. A tvoje výrobky napomáhají k většímu poškozování pískovce než mágo. Přímo i nepřímo a protože každá revoluce požírá své děti, tak si dost zahraváš s ohněm. Abys nakonec nebyl rád za to, že nejbližší skály, na kterých budeš smět lézt, budou buliže u Plzně. Akorát tady moc neprodáš, my jedeme v metalu a jsme odpad.
Bídaodpovědět 
   Re: osoba vs. firma17:34:21 01.03.2020
Možná by bylo dobrý, si jednou za pár komentářů přečíst znovu původní článek. Je o dodržování pravidel. Vůbec bych si nedovolil někmu nadávat, že leze s Mg v oblasti, kde to je povolené. Myslím si, že pokud se to mezi lezci a ochranáři úplně neposere, tak těch povolených oblastí časem bude víc. Podle mě anarchie tomuto procesu nepomáhá. Pokutou nevyhrožuju já. Naopak píšu, že to je nesmysl. Zmíněná videa podporují anarchii. Mě osobně by stažení přišlo jako adekvátní. Ale to nic neznamená, a ani to v původním článku nepropaguju. Krom toho na to nemám páky. Dá se předpokládat, že můj článek vadí lidem co v anketě volili variantu 1) Ukřičený tady v diskuzi jsou dost, ale jestli dobře počítám, tak jich je cca 15%. Nevim kolik jich je skutečně, ale tvrdit že je takových lidí 90% jako v komentáři níže je dost mimo mísu. Problematiku ohledně UFOnů rozjíždíž pěkně, ale je to o tom, že ti došly argumenty na dané téma, tak to zkoušíš jinudy. UFO povolené je, v oblasti etiky používání se zatím nic nezformulovalo, protože místo toho, aby si to někdo vzal za svý, rozpoutal diskuzi a následně se postaral o to, aby se to odrazilo i v pravidlech, tak radši všichni remcaj u piva a nebo píšou debilní komentáře na lezce. Například prvovýstupy s UFOnama by nějaké zamyšlení sneslo. Může to znamenat ušetřený kruh a následně problém pro člověka bez nich. A jistě by se našly i jiné neduhy. Předpokládám, že tobě - Bído - to je v reálu úplně jedno a jenom tady blbě plácáš, protože tu potřebu plácat prostě máš, a tudíž se toho nechopíš. Tak se k tomu třeba časem dokopu já, i když to bude vypadat divně, že výrobce prosazuje nějaká omezení na svůj produkt.
Vorelodpovědět 
    Re: osoba vs. firma10:27:24 02.03.2020
palec hore
odpovědět 
    Re: osoba vs. firma21:53:25 07.03.2020
A napadlo tě někdy, že ta "anarchie" může být ve skutečnosti víc funkční a hlavně ke spokojenosti většiny zúčastněných? Ehm, většiny, ale oni jsou i tolerantní nemágující. Dokonce v té "anarchii" mohou být skály i příroda ve finále chráněny víc než v nějakém tvém vysněném pravidlovém ráji. Je dost rádoby klasiků, co na měkkém hákují spáry v ufech, nebo lezou dokola ty samé cesty, ale vše je v rámci pravidel, že? Lezecká eroze, to je moc pěkný termín. Dále pořád nechápu, proč to chceš řešit centrálně. Každého boj, ne? Ohledně videí a pravidel jsi měl napřed oslovit patřičnou OVK a pak teprve spouštět mediální humbuk, který nakonec může paradoxně způsobit to, co nechceš - zavře se nějaká oblast. Pravidla v tomto státě totiž nikdy nikdo dodržovat nebude, jejich obcházení je jednou z našich největších národních tradic. Každý má tu hranici jinde, Mirek Dušín byl jen v komiksu a ten průměr je tristní. Tady nejen lezci, ale i svaz dlabe na jiná, pro etiku lezení důležitější části pravidel. A disciplinárky? Fraška. Runštuka za mágo napomínal Holeček, co má sám ruce bílé po loket, asi aby byly líp vidět značkové hodinky. Bojsovi zametli Jaroše s mágem na Suškách někam pod stůl. Resch a sekání, další fraška. Teď ohýbání předpisů ohledně materiálu, který se smí cpát do skály. Teda jen někdo smí. I tohle jsou důvody, proč se napřed obracet na místní OVK. Kam vede volání po nějakém centrálním všemocném spasiteli vidíme v politice. Nejlíp uděláš, když se budeš soustředit na své bližší okolí a zbytek necháš koňovi. Anebo kandiduj na předsedu CVK...
Bídaodpovědět 
     Re: osoba vs. firma18:28:14 08.03.2020
věci jako magnezium by meli byt naopak doporucovany jako civilizovany prostředek pro citlivou interakci lezce a skaly. o botach taky dneska nikdo nijak neuvazuje (skoro) a pritom na stupech nechame nezadbatelny mnozstvi naskrabane gumy, ktera konci pod cestou. uziti bot ci magnezia by nemelo podlehat zadnym oficialnim moznym restrikcim, ale mistnim zvykum , ktere nejsou povinne. Eliminuje to skutecne kreteny , kteri jsou schopni vyhrozovat za takza marginalie nasilim. pouzivani maga, bot a zrovna takdalsich veci jako treba aut kterym jedeme do skal platíme, a muzeme se bavit o jejich zdaneni. Něco nekomu zakazovat , pripadne chtit at se nekde něco neukazuje co je neskodne a bezne je podle uchylarna.
odpovědět 
      Re: osoba vs. firma18:54:17 08.03.2020
komentar odjel driv, ale cert to vem. nejde jen o mago, nevadz zbytecny zakazy a prikazy vzdy vyhovovaly lidem co nemaji svobodnou vuli , nebo ji aspon nemaji radi, pripadne nemaji radi lidi co si ji dovoli mit. ma to svuj sirsi aspekt. Země která je plna nesmyslných zakazu a vyhlášek je nemocna. Anarchie je pak prirozeny deal... cim je nejaka cinnost regulovana na nižší urovni , tim lepe. Nejlepsi je fungujici seberegulace na osobni urovni, je nejlevnejsi a zaroven nejvyspelejsi.
l.odpovědět 
     Re: osoba vs. firma11:16:51 09.03.2020
Článek naštěstí nebyl psán za účelem, o něčem přesvědčit Bídu, ale přivést pár lidí k zamyšlení, jestli to co dělají je OK. Jinak nevím proč tak vyzdvihuješ OVK. Je to instituce svazu. To že OVK něco neřeší, tak to ještě neznamená, že to nějakým místním nevadí.
Vorelodpovědět 
  Re: osoba vs. firma18:55:06 29.02.2020
to jako myslíš opravdu vážně s tím že by si chtěl aby stáhli ty videa,kdo si jako myslíš že seš??jako u soudu bys si s tím neměl šanci a byl bych zvědavej,co by ti hudy odepsal na to,že má kůli tobě videa smazat..jsi zatim totiž jedinej komu ty videa vaděj..chápu,že v lezecké komunitě jsi nula,ale chtít se zviditelnit takhle..odvolávaš se na tradice,ale bejt 40 let zpátky a srát 90procent lezců dostal bys na p-ču.
fuck youodpovědět 

 halucinující neoklasici05:35:49 27.02.2020
A co kdyby se ta většina co magnezium používá jednou podobně zlovolně radikalizovala a začala nejdřív verbálně a posléze (byť třeba výjimečně) fyzicky pouštět do těch co ho nepoužívají na základě bizarních argumentů a pocitu výlučnosti. Pořád je to jenom sport, normální kratochvíle ve které není nikdo morálně nadřazený nad ostatními, nehledě na to jaká pravidla se rozhodl vyzdvihovat a co mu zrovna vyhovuje. Nové cesty, které pouze nerecyklují historické výkony (na broumovsku) jsou z převážné většiny dělány s Mg, přelezců je většinou poskrovnu, bez Mg téměř vůbec. Moc mě to mrzí, ale tenhle článek na mě působí jako záštiplný pláč od bazénu. Jinak super PR článek a zadara!
zdenekodpovědět 
 Re: halucinující neoklasici07:05:17 27.02.2020
Ještě že tu jen ten Špek, který ti dokazuje, že nemáš pravdu.
Šáhlo - pomůcka. Mg - pomůcka. Borháky po 2m - pomůcka, etc. Máš pravdu, to tvoje "lezení" konkrétně je dosti ubohý (ale respektuji jej), hodně jsi se ale vzdálil od původní předlohy. BTW. hákování bylo také slepá ulička, což také trvalo 40 let.
Nejvyšší meta předlohy jsou free solo, bez mg, jen ty, úplně čistý, a pak ta skála/hora. Co ty na to?
P.odpovědět 
  Re: halucinující neoklasici07:55:57 27.02.2020
Hákování z mého pohledu není až tak slepá ulička. Významně přispělo k vývoji moderních jistících pomůcek a nebýt výtluků po skobách tak většina cest např. v El Capitanu nemá volný přelez.Takže hákování je součástí vývoje lezení a i dnes (zejména jestliže jezdíš do hor) je dobré to efektivně ovládat.
Můj názor MG přijmout jako součást lezení a podle oblastí případně zakazovat.
Nedoriodpovědět 
  Další úchylnost?07:59:57 27.02.2020
Nestačím zírat. Nejsi trochu ujetý? Co z toho lezení děláš? Lezení venku je zábava na čerstvém vzduchu, nic víc, je úplně jedno, jak co přelezu. Někoho uspokojí jen free solo, ale jiný si den užije i s mágem a najde se partička, co si klidně zablbne a prožije fajn den při rybaření. Ani to třeba nepřelezou, snad jde o tu zábavu při tom, ne? A ty děláš co? Máš to v hlavě pořádku? Povyšuješ lezení na nějaký smysl života? Oháníš se tu pojmy jako meta, nejvyšší předloha... Prober se. Na jakémkoliv způsobu přelezu nezáleží, nic z toho, co jsi napsal, není důležité. Prostě lezení ve skalách je zábava, nic víc, je to jen jedna z mnoha volnočasových aktivit, jejich účelem je rozptýlení, pobavení, odreagování se od běžného života, takže by to i každý měl dělat tak, jak ho to baví. Nic víc to není. Jestli tedy pro tebe ano, je mi tě upřímně líto, máš ten žebříček hodnot a priorit trochu pomotaný. Místo do skal bych tě poslal spíše k doktorovi. To mi hlava nebere - ve volnočasové aktivitě a zábavě hledat hlubší smysl a zakládat si na tom, zda jsi nějaký kus šutru (který nikoho nezajímá a za chvíli tu ani nebude), přelezl (naprosto zbytečně) tak nebo tak... Hm.
odpovědět 
   Re: Další úchylnost?08:29:04 27.02.2020
Není jedno jak co přelezeš. Nikdy to nebude jedno, pokud jsi čestný člověk.
duduodpovědět 
    Re: Další úchylnost?08:44:33 27.02.2020
Asi jsi vůbec nepochopil, o čem jsem psal. Naše světy se zřejmě naprosto míjí. Je to úplně jedno, pokud ta činnost vede k zábavě a jejím cílem je aktivní strávení volného času. Samozřejmě to jedno není, pokud v tom hledáš něco víc. Ale právě hledat "něco víc" v tom, že někde zbytečně přelezu kus skály nebo šutru, mi na tom přijde to úchylné.
odpovědět 
     Re: Další úchylnost?13:09:24 27.02.2020
Když to děláš zbytečně tak proč to děláš?
duduodpovědět 
     Re: Další úchylnost?18:45:47 27.02.2020
Blbý je, že když jsi trubka bez rozumu a trochu nadhledu a jde ti jen o zábavu. Zábava končí tam, kde začíná poškozování něčeho a rybaření, odjištění a mágo zvyšuje dostupnost cesty a Český písek má prostě svoje fyzikální limity a nějaká forma regulace jeho namáhání je nutná. Zatím se to dělá takovou milou, trochu padlou, rytířskou tradicí, jejíž dodržování je vlastně taky zábava a té zábavě to dokonce dává grády.
Styl lezení, který propaguješ můžeš klidně dělat na umělce, či Juře, ale písky ušetři.
odpovědět 
      Re: Další úchylnost?13:16:09 28.02.2020
Víš jak nejlíp ušetřit "měkký" pískovec? Nelez po něm, ty ani tobě podobní. To je, co?
odpovědět 
   Re: Další úchylnost?10:51:16 27.02.2020
To je zcela správný přístup. Z hlediska lezení. Pak jsou tam ale takové drobnosti, že existuje něco jako pravidla ochrany přírody ... po lese taky můžu courat a i v CHKO dát v klidu bivak pod širákem, ale třeba rozdělávat oheň ani smykem, jedno jaký jsem skautík-šikula a jak tam druhý den nic nezbude ... a pokud pomineme lezení formou "když od skály odcházím, tak ji zanechávám prakticky ve stejném stavu, jako když jsem k ní přišel", tak by měl být brán jako zásadní názor vlastníka pozemku, na kterém se ta hromada šutrů nachází. Ono se to mezi lezci moc nenosí a v praxi na to i ti majitelé většinou dlabou, ale každá skála/boulder má svého majitele a jakékoli zásahy do ní by měly být činěny jen s jeho souhlasem. Nebožka Marie Terezie nám sice z Boží vůle:-) dala možnost courat po lesích a lukách, ale o zásazích do skal (nejen) řeč nebyla a ani není.
MModpovědět 
   Re: Další úchylnost?12:02:07 27.02.2020
Tvůj pohled na věc by byl správný, kdyby do toho nevstupovala ochrana přírody a byla ta diskuze čistě mezi lezci. Ale tak to na písku není. U zmiňovaných hákovaček také platí, že když je stará hákovačka přelezená volně, tak bys jí už neměl lézt technicky s kladivem, protože bys tam mohl roztlouct klíčový chyt. A zapřísáhlý zastánci hákování se s tím taky musí nějak vypořádat. Jsou v menšině. A je to ten přirozenej vývoj. Ale pokud tady vznikaj dokumenty jako je tento https://www.horosvaz.cz/res/archive /080/013257.pdf?seek=1397129305 tak to je trochu složitější problém.
Argument, že klasici využívají OP k prosazení svých zájmů se mi moc nezdá, i když lokálně nějaké jednotlivosti v tomto smyslu proběhly. Ale celkově to spíš vidím tak, že ochranáři si jedou po svý koleji a klasici se víc vejdou do jejich požadavků než sportovkáři. Problém je, že když se to přestřelí, tak to postihne obě skupiny a to bych nerad. Těch problémů co maj na to vliv je víc, ale jak je vidět z odkazovaného dokumentu, tak z nějakého důvodu je Mg na prvním místě.
Vorelodpovědět 
  Re: halucinující neoklasici19:07:22 27.02.2020
Zdeněk je blb, o tom žádná.
Ale odkazováním se na lano a lezečky se dostáváš na tenkou plochu - jsou to pomůcky, které mění obtížnost cesty, subjektivně i objektivně. A lezečky vs. bačkory s mechovkou skálu ničí trochu víc. Není pak rozdíl mezi mágem, než že to vypadá blbě na skále, jsou vidět chyty(to na jiných skalách taky, ale tam se to neřeší). A mágo skálu neničí, to se vý už dávno, dokonce na to byly experimenty.
Jsou pouze dva platný argumenty: Dodržování pravidel na písku chce většina(problém, je jaká? Lezců, členů ČHS, ochranářů, občanů). Za druhé má to regulační funkci, písek je prostě moc měkej a nadměrný lezení ničí jeho mikroreliéf, což se taky chrání, nic na plat, že pískovce se rychle rozpadají i ve škálách lidského života, tedy nejsou tak věčné a mohli bysme říct, že je to vlastně jedno, že tam jsou nějaké vyšlapané stupy, že to za nějakou dobu stejně zmizí.
Kdyby ochrana přírody přestala mlžit a kecat a na rovinu řekla, že lezení tolerujou, ale mají za to, že různé oblasti unesou nějaký počet lezců a více ne a současná pravidla to regulují a zároveň tak trochu zaručují, že lidé, co tam polezou se budou chovat spíš lépe než hůře. Rozhodně lépe, než tady třeba Zdenda, který nevidí nic jiného, než svoji zábavu, pak by to bylo fajn. Ale oni jsou tak trochu alibisti a na rovinu to neřeknou.
Ono ovšem největší regulací lezenosti je míra zajištění, mágo zas takovou roli nehraje, ale dovedu si představit, že se někdo bojí, že když povolí tohle, bude to takový první prstíček ve dveřích a pak celé lezení na písku, které má z podstaty toho materiálů jiná pravidla, půjde do kelu.

Ovšem klasiky bych poprosil, aby cestu vždy lezli s vybavením jaké měl prvovýstupce, či bylo v té době do dostupné a ne lepším. To je totiž jediná možnost, jak jejich požadavky racionálně obhájit. Hezky krátký jutový lano, jištění přes záda a kšandičky a naboso, či v bačkorách, ocelový karabiny - to bysme viděli, že klasiků u nás je jako hradních strašidel - všichni o nich mluví, ale nikdo je v akci neviděl.
odpovědět 

 Tekuty08:03:11 27.02.2020
Proc treba nepouzijou tekuty mago, kdyz uz...
Ja tedy na pisku a v Jizerkach zasadne mago nepouzivam, ale toto by mi nevadilo.
Bohyodpovědět 

 halucinující neoklasici08:03:58 27.02.2020
A co kdyby se ta většina co magnezium používá jednou podobně zlovolně radikalizovala a začala nejdřív verbálně a posléze (byť třeba výjimečně) fyzicky pouštět do těch co ho nepoužívají na základě bizarních argumentů a pocitu výlučnosti. Pořád je to jenom sport, normální kratochvíle ve které není nikdo morálně nadřazený nad ostatními, nehledě na to jaká pravidla se rozhodl vyzdvihovat a co mu zrovna vyhovuje. Nové cesty, které pouze nerecyklují historické výkony (na broumovsku) jsou z převážné většiny dělány s Mg, přelezců je většinou poskrovnu, bez Mg téměř vůbec. Moc mě to mrzí, ale tenhle článek na mě působí jako záštiplný pláč od bazénu. Jinak super PR článek a zadara!
zdenekodpovědět 

 pokrok09:54:15 27.02.2020
Pokrok nezastavíš. Konopný lana už nikdo nepoužívá, sedáky maj všichni, na lano se natvrdo nikdo nenavazuje. V bačkorách už taky nikdo neleze, dřevěný klíny taky nikdo nezatlouká, do spár si bere rukavice a hadinky. Osmu na jištění už taky používá jen málokdo. A ted se dostváme k jádru pudla. Mágo je běžnej standart několik desítek let. Bez něj už lezou jen staří klasici, ale mladí ho budou čím dál víc vyžadovat. Je to přirozený proces vývoje sportu. Moderní sportovky na písku se dělaj a lezou s mágem. Do spár a starých klasik mg nebrat, ale moderní cesty - nevidím v tom problém (bavíme se o písku). Každej si chce lezení užít, když má čas a ne čekat x let až bude mít čas a bude podmínka něco přelézt. Je to krásný sen klasika, ale na to moderní lezec kálí...
honzaodpovědět 
 Re: pokrok10:19:56 27.02.2020
how dare you
gretaodpovědět 
 Re: pokrok10:30:40 27.02.2020
Škoda jen, že moderní lezec je sobec a nemyslí na ostatní co polezou cestu po něm. Je pořád hodně pískařů, co si tu cestu chtějí přelézt bez bíle svítících chytů ... tak jako autor dané linky. Některé cesty můžou být bez označených chytů pěkně zapeklité. Pokud víš kde co brát, tak se lezecký zážitek dost degraduje.
odpovědět 
  Re: pokrok10:44:57 27.02.2020
ano, to je jeden z argumentů klasiků. čti. pokud je to moderní cesta udělaná s mg, není důvod z toho dělat kovbojku. starý klasiky a spáry bez mg, to je bez debat
odpovědět 
  Re: pokrok10:45:47 27.02.2020
a ano. lezení je sobecký sport. trpí tím lezcova rodina, kamarádi, neudržovaný dům, atd
odpovědět 
   Re: pokrok12:28:15 27.02.2020
ale zase třeba manželka má víc volného času a tak:-). A děti taky nikdo doma neprudí. Pokud tedy neleze i žena a chudáky děti netahají s sebou, ale na to je tu třeba Bílý kruh bezpečí a podobně:-)))))
odpovědět 
  Re: pokrok12:30:54 27.02.2020
No ale není pak pak to sobeckost těch klasiků, kteří chtějí cestu nějakou a tím to blokují zbytku? To vše je jen úhel pohledu... A zcela zásadní otázka je, jak se k tomu stavět právě z hlediska pokroku, protože vše prochází nějakým vývojem a za problematické považuji dvě věci:

1. má se respektovat jakési právo prvního, když jeho prvenství bylo jen díky tomu, že se prostě jen dříve narodili, což nebyla jejich zásluha? A má toto "prvenství" navždy zakonzervovat stav? Kdyby se kvůli novému nebouralo staré a okolo každé prkotiny se chodilo po špičkách, máme tu ještě dobu kamennou.

2. Kdyby kdokoliv historii měl k dispozici dnešní zdroje a prostředky, udělal by věci stejně, jako je udělal tenkrát?

Prostě doba se mění, svět není skanzen, a i když se nám to v řadě věcí nelíbí, pkrok nezastavíš a ani to není z hlediska vývoje společnosti žádoucí.
odpovědět 
   Re: pokrok15:53:17 27.02.2020
s tím, že pokrok nezastavíme, se nedá než souhlasit. pokrok ovšem může mít jinou podobu, než veselou cochcárnu, pokrok může znamenat i skály pro lezení absolutně zavřít a každého lezoucího chytat a pokutovat. třeba jako lyžování v terénu v Krkonoších (ne tu parodii vhodnou pro bekkántry běžky) a lezení po sněhových stráních tamtéž (viz historické fotky výstupů třeba sněžnými jámami). holt těch lyžařů a stráňařů bylo moc, jezdili a klofali i při nedostatečné sněhové pokrývce, a tak už to bylo neudržitelné a šmahem se to zakázalo.
Lukas B.odpovědět 
   Re: pokrok16:49:33 27.02.2020
No ... ono je to tak ... lezu těžkou cestu, protože si chci dokázat, že na to mám. Pokud chci jen vylézt na vršek abych se kochal (TADYYYYY:-), tak si vyberu nějakou easy, co v klidu dám a mám to jako takové kondiční protažení s estetickým zážitkem k tomu.

No jo, ale ta cesta je těžká pokud ji člověk tak nějak leze jako její tvůrce. Jistě, pokrok nějaké akceptovatelné ulehčení přináší ... třeba to nepolezu v bačkorách a na konopí ... ale to se jedná o změny, které nemění tu cestu jako takovou. Takže ok. Pak jsou samozřejmě možné i změny, které tu cestu i skálu ale dodrbou. A ty použít už není touha dokázat si, že jsem stejnej borec jako třeba ten starej magor Špek:-), ale jen si pohonit ego.

Ještě bych to chápal, kdyby byly všude samé vraždy a pěkných slušně zajištěných cest jak šafránu, ale ono hovno. Cest, kde si člověk fajn zaleze a není to žádná ruská ruleta jsou spousty.

Adam taky nemá potřebu přelézt kde jakou hrůzu. Prostě když se mu to nezdá, jak je cesta udělaná, tak ji neleze. A přeleze si jinou, většinou i těžší, jen udělanou jak mu to vyhovuje. Nebo si ji udělá sám.

Když mě nějaká ženská nechce, tak jí taky nebudu valit x měsíců klíny do hlavy, jestli by se náhodou neustrnula, ale prostě si najdu jinou, co o mne bude stát bez nějakých keců a prosení se. Na tuty s ní bude lepší život. Pokud mi teda u té první nešlo hlavně o to si něco dokázat a udělat si zářez, že jsem vobtáh i tuhle ... Chlapi, tak nakonec mi Mařka dala!
odpovědět 
    Re: pokrok20:17:16 27.02.2020
Tak v hodně věcech souhlasím, jen ta motivace nemusí být taková, jak píšeš. Často nalézám do těžkých cest jen tak. Nepřelezu je, ale jsou tam třeba nové kroky, může být zábava to i jen zkrokovat nebo se v tom párkrát proletět. To je právě to, co jsem psal výše. Někdo má motivaci aby mohl říkat, jak ty píšeš, Jo, dal jsem to. Řada lidí se jde prostě jen pobavit. Ale souhlasím, že pro tyto lidi je tam mnoho jiných cest.
odpovědět 
     Re: pokrok12:47:21 28.02.2020
S tím ale úplný souhlas ... lezu do něčeho, protože mne to baví a holt testuju sám sebe ... a přesně jak na konci píšeš, tak si najdu něco, co se mi líbí, ne jen linkou, ale i zajištěním a když je diskuze o mg, tak i třeba tím povoleným mg, pokud s ním chci lízt. Cest je tolik, že to není problém ... s výjimkou lenosti si je najít a dojet si:-).

Takže s tím co píšeš plně souhlasím a rozumím tomu. A mám pocit, že přesně tak to má být a pokud jo, tak bude vše v pohodě.
odpovědět 
      Re: pokrok14:10:52 28.02.2020
No, jenomže to jsme na začátku, tedy u respektu před pravidly. Normálně by to fungovalo tak, jak píšeš, jenže to by si lidé museli zjistit ta pravidla a mít důvod je dodržovat. Ale ve stavu, kdy je na skalách kontrola téměř nulová a postihy žádné, není ani žádný důvod, proč by se lidé měli zajímat o to, zda tam, kde chtějí lézt, nějaká pravdila jsou, nebo nejsou. Je to práce navíc, často trochu zmatečné výsledky... No a když už náhodu někdo tuší, že tam možná něco takového, jako omezení mága je, peče na to, protože to stejně nikdo kontrolovat nebude. To ani není naschvál, to je prostě jen obyčejná lidská lenost. Takže v mém případě nejde o to, aby po lese chodila maskovaná stráž a plížila se za hříšníky ve snaze je nachytat, ale jde hlavně o to, aby se vědělo, že něco jako pravdila existuje a nedodržení bude potrestáno. Na začátku by se asi pár lidí chytilo, ale dlouhodobě by to mělo význam především preventivní.
odpovědět 
   Re: pokrok23:16:44 27.02.2020
uniká Ti jedna souvislost, která se týká měkkého pískovce. Většina pravidel na českých píscích je přísná proto, aby snížila nápor nezkušených lezců, kteří ničí skálu. Zkus si tu dohledat loňskou diskuzi věnovanou jištění na pískovcích, docela podrobně jsem tam jednomu člověku vypisoval jak to spolu souvisí.
T.tjodpovědět 
    Re: pokrok23:19:03 27.02.2020
http://www.lezec.cz/clanky.php?key=15554

...tuhle si pročti.
T.tjodpovědět 
     Re: pokrok07:34:23 28.02.2020
Já to chápu. Ale v civilzované společnosti není možné počet lezců regulovat tak, že uděláš nějaká pravdila, která pak nikdo nedodržje a ani je vlastně nekontroluje. Nemám nic proti, pokud by se třeba udělal úplný zákaz a lezení bylo jen na speciální povolenky, kterých by bylo jen omezené množství. Nebo něco podobného. Ale udělat nějaký soubor pravidel, aby byli všichni spokojení, a pak je vesele ignorovat a porušovat a ještě to obhajovat, mi prostě nepřijde správné. Nejde teď vůbec o lezení jako takové, ale princip fungování naší společnosti. Na skalách, ale třeba i na silnici nebo v podnikání. Je to jedno. Pokud tu máme nějaká pravidila, je potřeba je dodržovat, a pokud tak někdo nedělá, má být potrestán. Pokud se někomu pravidla nelíbí, má na to samozřejmě právo, tak se má snažit o změnu těch pravidel. Ale účelově si vybírat, která pravidla v životě budu a nebudu dodržovat, by nemělo být možné.
odpovědět 
      Re: pokrok11:42:08 28.02.2020
Přesně tak, a nestačím se divit, jak mnoho lidí dokáže tohle rozporovat.
Nikodpovědět 
       Re: pokrok17:12:19 28.02.2020
No a takhle to s tim omezenim a zákazy přesně funguje v totalitních státech a banánových republikách. Zároven s omezením a vydáváním povolenek se vytvoří prostor pro korupci. Kurva ne vše jde hodit do pravidel obvzlášť když dost pokulhávají . Tim neříkám na vše se vysrat a jet anarchii. Stejná blbost. Ale tahle robotizace fakt ne.Me by zajímalo co by řekli ochranari kdyby se začal používat barevnej maglajz,kterej by nebyl tolik vidět.Byli by v poho?Nebo by si našli jinej argument k zákazu???
P.F.odpovědět 
        Re: pokrok18:16:52 28.02.2020
A co Ti brání se jich zeptat?
odpovědět 
        Re: pokrok19:05:38 28.02.2020
Já mám pocit přesně obrácený - právě v banánových republikách mají zákony a pravidla, které si dodržují nebo nedoržují dle potřeby. A právě to je prostor pro korupci, kdy se porušování někdy trestá a někdy ne. Dáš všimné? Trest nemusí být tak přísný... A to také podporuje celospolečenský úpadek, kdy se pravidla nemusí dodržovat, protože si každý dělá, co chce, úplatek to vyřeší. Takže proč se nepohodlným dodržováním, které tě omezuje, zabývat, že? jeslti se ti nějaký zákon nebo pravidlo nelíbí, pracuj na změně. Ale žijeme v právním státě, zákony a pravidla mají být vymáhané a kdo je porušuje, má být přiměřeně potrestán. A ne, prodej povolení by ke korupci nevedl, stejně jako nevede ke korupci třeba prodej povolení na chytání ryb (léste a povolenka) nebo prodej povolenek pro jízdu po dálnici (dálniční známka není nic jiného). A chceš příklad z naší přírody? Vede snad k nějaké korupci prodej povolenek na splouvání Vltavy? Koukni se na http://splouvanivltavy.npsumava.cz/#/rule/tab1 Ti se s tím nepárali, udělali rezrevační systém, stanovili maximální počet lodí denně, dali tam poplatek 500 za loď a je klid. Za porušení pravidel až 20 000 pokuta. Je to banánová republika? Naopak, toto opatření nás posunulo do civilizace a dost pozvedlo úroveň celého procesu i ochrany přírody a klidu v okolí.
odpovědět 
         Re: pokrok19:59:42 28.02.2020
Pokud ten zákon a pravidlo bude mit hlavu patu proč ne.Kdyby jsme furt drželi pravidla a zákony bez ohledu na smysl,tak se nehneme. Samo že to platí i obráceně.Příklad s dalnici je nesmysl. Nevím nic o tom že počet známek na rok je omezen. Což by v případě lezení bylo.Fakt bych nechtěl zažít že mám povolenku na Labák v květnu a pak až na červenec třeba. A jen kvuli tomu že nepereme prádlo doma....a ješte tu nekteří Dušíni dělaji ze sebe užitečný idioty.Jak to funguje na Vltavě nevim,možná by vodáci spíš řekli než OP.
P.F.odpovědět 
          Re: pokrok21:14:30 28.02.2020
Kdyby jsme furt drželi pravidla a zákony bez ohledu na smysl,tak se nehneme??? A kdo bude posuzovat, zda ten který zákon nebudeme dodržovat, abychm se hnuli? Ty tu předvádíš přesně tu banánovou republiku, o které jsi mluvil. Opět platí - jestli se ti některý zákon nelíbí, iniciuj debatu a jeho změnu. Ale nemůžeš očekávat souhlas s porušováním. Ty to máš třeba teď u lezení a jiné zákony třeba dodržuješ. Ale co když někdo jiný to má obráceně, dodržuje ty, co ty považuješ za zbytečné, a ty podle tebe zbytečné dodržuje. A kdyby to tak dělal každý obyvatel, víš, co by to tu bylo za bordel?
odpovědět 
           Re: pokrok21:55:06 28.02.2020
No hele v zakonicích je spoustu zákonu který tam jsou a při lámaní chleba by neměli šanci. Bo jsou překonaný. Např. starý zákoník V.Británie tam byli věci a stále jsou. Jasně že to je tenkej led. Kurva ale co se máme odvolávat na zelený...aby nás rozsoudili. Doprdele.
P.F.odpovědět 
            Re: pokrok22:10:37 28.02.2020
Jo, o tom jsem četl. Někdo v nějakém sporu vyhrabal zákon z asi 17. století. A ejhle, u soudu vyhrál... Ale to je samozřejmě extrém. Spíše se mi jednalo o věci, co jsou dnešní a ovlivňují náš každodenní život.
odpovědět 
          Re: pokrok17:06:51 29.02.2020
Vltava a NP je v pohodě. Jasně, jak je něco za peníze, tak vždy bude někdo brečet. Ale tam je to úplně jiná pohádka, to je taková klidná turistická splouvačka, kdy se člověk spíš kochá. Tam to není o egu ... chlapi, sjel jsem to ze Soumaráku! ... takže chybí ty mg emoce (kua, bez mg to nedám, ale já to prostě chi mít vylezený, resp. bez mg se bojím, ale v deníčku to mít chci!). Navíc tím, že je to právě ta kochačka, tak tak každému tak nějak dojde, že kdyby to vypadalo jak o prázdninách po Vyšákem, tak už by to moc kochací výlet nebyl:-))).
odpovědět 
           Re: pokrok13:24:26 02.03.2020
Lezení ale není střed světa. Jako se najdou lidé, co kvůli egu chtějí nejakou cestu, tak úplně stejně se najdou lidé, co jsou schopni hodně dát za to, že budou moc někam, kde je to pro ostatní omezené. Takže splutí za prachy je úplně stejné, jako lezení za prachy.
odpovědět 
      Re: pokrok20:51:54 28.02.2020
to máš těžký. S tím jak rychle se zvětšuje populace lezců u nás, je jich víc co neprošli žádným pořádným školením nebo výchovou v oddíle nebo pod vedením pořádných führerů. Takže samozřejmě řada z nich z nevědomosti a nebo i s vědomím a záměrně lezou podle vlastních pravidel a nezajímá je, že tím všem do budoucna se*ou do bot. Komunita je roztříštěná, o semknutosti marno mluvit, takže dokud nebude represe, nic se nezmění. Ani rozdělení oblastí na moderní a klasické moc nic nezmění, vždycky se najdou nevědomí nebo svévolní, kteří v klasice polezou podle svých pravidel, dokud nenarazí.
T.tjodpovědět 
  Re: pokrok21:27:16 28.02.2020
Stejne, jako cekaj na to, až bude podminka aby to vubec bez maga mohli lizt, muzou pockat az jim mago oprsi :-)
odpovědět 
   Re: pokrok06:39:16 29.02.2020
Myslím si to stejné, prostě komunisti jsou už dnes přežitek, klasici na písku? Co to kur.va je ? Přežitek...
Proč bych mel lézt bez mg když to jde s ním?
Navíc i když bylo zjištěno pozitivní působení na chyty ? Jako kvůli tomu aby někdo přišel hrál si ma "klasika" a chtěl to jit bez mg ? No tak ať de do prdele , prostě progres nezastavíš.
A to tady stahování za lano apod. "práskačské" manýry , to si asi děláte prdel i když myslím že ne.
Ať si rádoby "klasici" počkaj na podmínku bez mg nebo ať si to proslaňujou a ometou
Přesně tak odpovědět 
    pokrok08:06:29 29.02.2020
Nelepší na světě je obilena sklopená lišta od maglazu, zděšený křik prchajicich nepřátel a pláč jejich žen.
Barbar Conanodpovědět 
     Re: pokrok12:10:00 02.03.2020
chybnej citat, napred je dobry dentista, pak tepla voda a pak mekky toaletni papir..a teprve potom ta sklopena lista.
odpovědět 
      Re: pokrok19:52:46 02.03.2020
Barbar Conan nepotřebuje dentistu, teplou vodu a ani měkký toaletní papír.
Barbar Conanodpovědět 

 UFOnův prokletý prášek16:27:39 29.02.2020
Tak mám pocit Honzo Vorle, že se na Tvoje UFA ptát v Hudy sportu bude teď asi zbytečný?
maca st.odpovědět 

 Stručně a zkratkou23:29:10 29.02.2020
Dost věcně a inteligentně pojaté téma tu v diskuzi docela dost lidí napadlo vulgárně, ne-li výhružně. Vyhnu se rozborům, proč a jak to udělali, stejně jako jiní volí Babiše, který je přes velkohubé kecy okrádá ze všech nejvíc.
Tak či tak, až vyrazíte kdokoliv rozbít Vorlovi hubu, jak tu někteří debílkové v bezpečí inetu machrujete a vyhrožujete,  rád se stavím, mám to pár minut cesty a volume osolíme naplno :-) Přibalte si mágo, maminku, plínky a oblíbeného plyšáka...
Vorel udělal a dále dělá nejen pro písek kus práce a dělá to s rozumem a nadhledem a k tomu slušně a zdvořile.
Počítejte proto i s Gampem a važte slova...
Gampodpovědět 
 Re: Stručně a zkratkou09:20:31 01.03.2020
Tady už se to fakt dostává úplně jinam :-DDDDDDDDDDDDDDDD
odpovědět 
  Re: Stručně a zkratkou09:58:22 01.03.2020
Hej Foreste raději utikej nachytat nějaký krevety :D
Bubaodpovědět 
   Re: Stručně a zkratkou18:35:08 02.03.2020
Vadí mi pouze to otvírání huby, které by v reálu skončilo max sezením mlčky v koutě třeba hospody, kdyby byla možnost...
Bylo to psané s nadsázkou, ale upřímně mne to anonymní machrování přes klávesnici hodně vadí.
Dost pravděpodobně s tím také nic neudělám, slušnost, inteligence a chápání obsahu i případného přesahu a souvislostí čehokoliv se stále více vytrácí nejen tady.
To je celý.
Krevetám zdar :-)
Gampodpovědět 
 Re: Stručně a zkratkou17:18:52 06.03.2020
Hele Gumpe, a myslíš že Jindra Hudeček toho udělal míň?
odpovědět 

 Ufo07:05:07 01.03.2020
Krásné dobré ráno Všem lezcům různého přesvědčení .
Při každém osazení a vyjmutí smyčky způsobuji erozi .
Devastace skály Ufem je měřitelná.
Za cenu Ufa jedné velikosti je minimálně dvacet borháků .
Myslím , že skalám více prospěje udělat za jedno UFO třeba pět nových cest a tím tak snížit olézání cest stávajících .
Prostý názor , nic víc .
Tomajdaodpovědět 
 Re: Ufo09:30:49 01.03.2020
Souhlas a k pěkné devastaci skály zřejmě dojde v okamžiku, kdy do smyce hodím tlamu....
 FISAodpovědět 
  Re: Ufo11:09:17 01.03.2020
naštěstí do uf a symc se zas tak často nepadá
odpovědět 
 Re: Ufo17:58:28 01.03.2020
Ahoj, Tomajdo, podkud vím, tak dojišťování starých cest nepodporuješ, takže se bavíme o prvovýstupech. Tam si myslím, že by klidně UFOni zakázaný být mohli. Případně, založíš UFOna = musíš dát hák. Měl bys tu diskuzi ohledně etiky používání víc tlačit. Nikdo se k tomu nemá. Kdybys to náhodou myslel v oblasti dojišťování starých cest, tak to bych to sanad tady ani nerozjížděl. To by bylo zase chytrejch komentářů. A s původním článkem to moc nesouvisí.
Vorelodpovědět 
 Re: Ufo18:12:05 01.03.2020
Jinak z pohledu ochrany přírody je asi jedno jestli olézáš starou nebo novou cestu. V první odpovědi jsem trochu odbočil od tvého zamyšlení. Se omlouvám, mi to ustřelilo.....
Vorelodpovědět 
  Re: Ufo18:50:07 01.03.2020
Promiň že jdu po Ufonech ale spíš obecně , ta móda lezení po vlastním je vhodná pouze u cest , které se moc nelezou protože i na tvrdém šutru je to opakované zandávání a vyndávání pro opotřebení skály fatální . Bohužel skála nemá regenerační schopnosti jako naše těla a opravdu věř mi že magnezium je pro přežití často lezených cest jediná šance na přežití . Protože už jen to , že posvačíš a pak jdeš lézt ...prostě nedá se nic dělat ale skála není ručník který pak vypereš 😊
Tomajdaodpovědět 
   Re: Ufo19:28:31 01.03.2020
Grtuluju ke komentáři č. 300. To abych ti jako šťastnému vítězi koupil pytlík mága :-) S tvým postojem bych se vybod na přesvědčování klasiků a zaměřil se na přesvědčování ochranářů. To jestli svým chováním přispíváš k povolení prášku nebo ne, si vyhodnoť sám. Strategií kudy na to je víc. Tak snad ta tvoje tě přivede k vytouženému cíli.
Vorelodpovědět 
    Re: Ufo07:41:29 02.03.2020
Jdi do pr...e, hubu plnou kecu a stejnej a možná horší, než ty co pomlouva.
odpovědět 
    Re: Ufo06:34:41 03.03.2020
Žàdnej vorel, ale sojka udavač.
odpovědět 
     Re: Ufo11:19:44 03.03.2020
Ti vzdělanci, kteří tu perlí slovy jako udavač atp. doporučuji aspoň základní vzdělání, co vlastně tento termín znamená, např. triviálně lze začít zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Udava%C4%8Dstv%C3%AD
Matodpovědět 
      Re: Ufo19:48:02 03.03.2020
Ze by se ozval Krakonoš?
odpovědět 

 Maglajz na písku12:55:59 03.03.2020
Palec nahoru autorovi za snahu k tomuto spornému tématu něco nadhodit. Lezu 25 let a taky mi nepřijde, že je dobré mít nějaká pravidla a při tom na ně slušně řečeno kašlat a dělat si věci po svém. Ale jsme v Čechách a tak je to tu zvykem a běda, pokud se někdo ozve. Čemuž bohužel odpovídá i většina komentářů. Zajímavé je, že v Sasku zákaz dokáží dodržovat - a samozřejmě, pokud si chtějí zaprášit, jedou k nám. Nic to nemění ale na faktu, že tam si to nikdo nedovolí. Nejsem militantní klasik ani zastánce maglajzu, v některých cestách mi ale přijde opravdu divné nacházet bílé stopy (spára v Ádru), někde mi to přijde, že to cestu zlehčuje, jelikož to určuje kroky a někde to už je zcela zajeté (Labák). Proto mi přijde nejrozumnější varianta 3 a tak jsem také hlasoval. Díky za aktivitu!
 Mixérodpovědět 

 na světě existují problémy, skála od MG mezi ně nepatří13:29:49 04.03.2020
Spory o MG v lezení se táhnou v našich zemích již několik desítek let, zřejmě od té doby, kdy infiltrovalo jeho používání ze západu až k nám za oponu. Po pravdě nechápu pravý účel článku, co bylo skutečným záměrem. Na první pohled je to cílený útok na konkrétní firmu, která nepřímo propaguje používání MG na českých pískovcích. Na další pohled je to obecné upozornění na medializaci, která bagatelizuje, u nás tak závažný, fenomén MG. Závěrečnou pasáž se snahou "to všechno" nějak demokraticky uzavřít  lidovým hlasováním, které je předem bez účinku, bych pominul. Obvykle úporná diskuze veřejnosti k tématice je tradiční směsí pravidel, zákonů, tradic (a všeho, co se považuje za legální) a osobních názorů, přesvědčení, osobní svobody, vlastního uvážení a svědomí (a všeho co se považuje za legitimní). Napětí mezi legálním a legitimním provází člověka od nepaměti, je nutné a nekončící. Jediný smysl otázky MG je 100% pravděpodobnost, že na ni nebude nikdy jednoznačně odpovězeno. Diskuze a kladení si otázek (ta bitka žebříčků hodnot) je na tom všem to nejkrásnější. Jakýkoliv verdikt, jakkoliv znějící definitivní odpověď v otázce MG přinese jen zlo (to je můj názor na hlasování a jiné kroky ke "sjednocení a ujasnění situace"). Nechme proto, přátelé, bežet věci, tak jak běží a buďme vděčni za to, co je a jak to je. 
Petrodpovědět 
 Re: na světě existují problémy, skála od MG mezi ně nepatří14:32:49 04.03.2020
Kdyby OP porušování pravidel nepoužívala v argumentaci pro nová omezení a zákazy, tak bych to i nechal přirozenému vývoji. A vzhledem k tomu, že si uvědomuji, že šance na změnu je malá, tak je článek psán ne jako požadavek na změnu, ale jako apel na mediálně zdatné lidi, aby se chovali dle pravidel.
Vorelodpovědět 
  Re: na světě existují problémy, skála od MG mezi ně nepatří20:36:58 04.03.2020
hele sojko nějak měkneš...
Krakonosodpovědět 
   Re: na světě existují problémy, skála od MG mezi ně nepatří22:03:56 04.03.2020
Jedna věc je článek, druhá věc je užít si skvělou diskuzi na lezci a třetí je reálnej dopad. Snažím se nemít nějaká přehnaná očekávání. Změknout nemůžu, když už jsem přece dávno měkej, že jo. A doufám, že máš delší fousy než já, jinak seš houby Krakonoš.
Vorelodpovědět 
    Re: na světě existují problémy, skála od MG mezi ně nepatří11:29:35 07.03.2020
Takže to děláš především kvůli sobě....dobroser....
Krakonošodpovědět 
 Re: na světě existují problémy, skála od MG mezi ně nepatří09:30:30 06.03.2020
Toto nie je o tom co je legalni/legitimni, zakazy/sloboda, ... to je o tom ci si prase nebo ne, kdyz jdu do prirody tak plati nezanechat stopu. Obilene chyty jsou stejna prasarna ako grafity na Prachove.
odpovědět 
  Re: na světě existují problémy, skála od MG mezi ně nepatří15:48:52 07.03.2020
Vždy se pobavím, když čtu podobné diskuze. Nejvíc se mi líbí ty sebestřední blbečci, co serou na všechno. V sasku je to jednoduché, tam si mimo pravidla neškrtne prakticky nikdo, proto taky němčíci jezdí prasit k nám. Ono taky 2000E je docela ranka i pro místního. V Tisé se změnil starosta vč. zbytku vejboru. A protože tam turisti dělaj vcelku dost bordel, uvažuje se o nějakých změnách, třeba o měšťákách. Pokud má obec nějaká procenta z pokut, jako že má, bude to masakr. Co se dá nejsnáze pokutovat? To co je vidět. Auto na zákazu zastavení, borec s maglajzem na prdeli a třeba lezení za mokra. Stačí k tomu jedna obecní vyhláška se zveřejněným ceníkem. Jsou místa, kde by to šlo ještě snáz, třeba Prachov. Tam hraběnka Schliková usoudí, že jí lezci serou a je koncovka. Nebo Panteon, tam už teď nasranej majitel prostě zakáže vstup na své pozemky. Není nad to, srát na všechny a na všechno.
Lubošodpovědět 
   Re: na světě existují problémy, skála od MG mezi ně nepatří19:46:19 07.03.2020
Bububububu!
Bídaodpovědět 
   Re: na světě existují problémy, skála od MG mezi ně nepatří20:39:20 07.03.2020
MP nemá pravomoc pokutovat MG,ale pokud bude se stráží přírody, tak se tomu nevyhneš.
Ale myslím, že měštáci budou spíš řešit dopravu, parkování na zeleni a výtržnictví.
odpovědět 
    Re: na světě existují problémy, skála od MG mezi ně nepatří08:35:50 08.03.2020
A nemůže MP zjistit totožnost, zaprotokolovat to a předat k vyřízení na příslušný úřad? To zahájí správní řízení, pozvou si tě a dají pokutu?
odpovědět 
     Re: na světě existují problémy, skála od MG mezi ně nepatří19:19:23 08.03.2020
můžou
odpovědět 

 Odpověď zní: 4215:27:15 05.03.2020
     
odpovědět 
 Re: Odpověď zní: 4208:49:03 06.03.2020
:-))))
odpovědět 

 Omletý MG13:02:15 08.03.2020
Připadá mě, že když má někdo nutkání něco napsat, zviditelnit se tak si vždy vybere dávno ohrané téma Maglajz.

O pravidlech psát nemusíme. Tam je to jasně napsané.

Lezu již hodně dlouho a na písku vždy bez MG.
Když použiji to co má většina lidí v hlavě (nápověda: mozek) tak je mě jasné, že o MG je nesmysl psát či dělat anketu jelikož to nikam nikdy nepovede.

Nechci nic propagovat, ale vidím to takhle:
A)Prostě se tu s ním poleze jelikož jinde se s ním taky leze.
B)Z umělých stěn jsou na to lezci zvyklí a nepochopí, že venku se s tím smí lézt, ale na písku ne.

Můžeme psát pravidla, hádat se na vrcholových schůzích či v hospodě a stále to bude stejné. Pokrok nelze zastavit. Až my staré lezecké "struktury" vymřeme tak tato uměle nafouklá bublina splaskne.

Kolikrát jsme se už bavili s ochranáři s NP a nikomu to nevadí. Je to jen o úředníkovi, který je důležitý a po kterém stejně zůstane jen koš plný odpadků a proprděná židle.

Až si tohle někdo přečte za 100 let s rukama od MG pod pískovcovou věží tak bude vrtět hlavou a nebude chápat o čem jsme tu vlastně stále dokola psali.

Jinak samozřejmě fandím Metolius Eco Ball.

Zdravím a doufám, že to tímto článkem o MG neskončí. To by mě mrzelo.
Kýsaodpovědět 

 Mágo13:58:14 27.03.2020
Respektovat pravidla na kterých jsem se nijak nepodílel, ještě lživá propaganda že maglajz škodí skále. Za prvé maglajz skále neškodí, za druhé maglajz vysušuje pot, pot je vlhkost a ta měkkou pískovcovou skálu ničí spolu s mechanickým odírání botou/rukou. Za třetí maglajz zakazujou lidi, kteří ho zakázali z jedinýho principu: za nás to nebylo tak to nepoužívejte ani vy. Za mě jediné rozumné vysvětlení proč nemaglajzovat je estetický problém věci. Ale to by pro odpůrce magnézia nebylo dostatečné opodstatnění tak celé dlouhé roky lžou lžou a lžou. Dělají to ze svých osobních zájmů, prochází jim to jenom proto že mnoho lidí jsou prostě ovce bez svého vlastního myšlení co přeberou populární názor jen aby byli in.
Kryštofodpovědět 
 Re: Mágo09:37:40 31.03.2020
Pravidla jsou daná, tak je dodržuj. Pokud Ti nevyhovují, tak je zkus změnit, nebo lez tam, kde je mágo povolené.
Purbošodpovědět 

 Hold sám zeď hlavou neprorazis07:58:58 04.04.2020
Zas a zas, dokud se to bude dělit na lezce a lepší lezce tak se s některýma věcma okolo lezení nehne, dost věcí je tu o kamaradcoftech a některým lidem se hold nic neřekne nebo si myslí že jsou extra, no video od hudy, nebyl to na titulu montany on kdo si sfoukaval z prstu mago, jasný fuck od něj i vedení casaku, idea že lezci jsou nějací lepší lidi je fakt mimo
Ladjaxodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Applauskurve
Nasenbohrer, 9+
 Databáze cest:
Všechny cesty (147198)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Melankolia 7B+ Helsinki Area
Dynamická Panika VIIIa Skály U Housky
Monument 8B Tisá-Modřín
Ribok 6a Brela
Tizi 5c Brela
Nově komentované:
Hypotenuse 10-/10 Frankenjura
Pro Naše Princezny 7+/8- Srbsko
Pedrova Diagonála 8- Josefovské Údolí

 Nově v diskusi:
Re: Jedete do LONDYNA, BRITANIE? | Re: Jedete do LONDYNA, BRITANIE? | Re: Jedete do LONDYNA, BRITANIE? | Jedete do LONDYNA, BRITANIE? | Jedete do LONDYNA, BRITANIE? | Re: Anketa BMI | Re: Anketa BMI | Re: Anketa BMI | Re: Anketa BMI | Anketa BMI |

 Nové komentáře:
Re: Hausman | Re: Hausman | Re: Hausman | Re: Hausman | Re: Hausman | Re: Hausman | Re: Hausman | Re: Hausman | Re: žeby | Re: ,,, |

 Kde to vře:
Nové díly horolezeckých podcastů Jana Čaje Šálka (50)
Petr Bláha 3x8c+ během tří týdnů (33)
Kolem Skal! - 3. Obrvégry s Alenou Čepelkovou (26)
Adam Ondra #87 (25)
Petice proti těžbě ropy poblíž Fontainebleau (20)
Odstrašující příklad "čištění" chytů (19)
Adam Ondra mění formát videí na Youtube: (16)
Adam Ondra odjel kvůli covidu v Česku trénovat do Innsbrucku (16)
Vzpomínka na Pima (12)
Venkovní stěna na Gutovce v Praze (12)

 Nově v inzerci:
Hledám | Borovicka shani spolujizdu z CR do LONDYNA | Prodám boty Garmont | Deuter aircontact pro 60+15 | Nález Kozelka | Dynafit tlt | Skialp set | bouldermatka Ocún Paddy Moonwalk | Lezečky La Sportiva, Futura, vel.: 43 | Mladkov ztráty a nálezy |

 Anketa:
Jaký je váš BMI index?
 <18 
 121 
 18 - 23 
 102 
 23 - 25 
 71 
 25 - 28 
 56 
 > 28 
 85 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.