LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lano nevyjde až na zem, ale dole se to normálně skáče...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem

Závody
Tříscup 2020 (13.03)
Pivní boulderové závody - souboj dvojic (14.03)
Mistrovství Evropy (20.03)

Žebříček
Cesty:
32.Krupař 10116
33.Zaoral 10112
34.Chejn 10112
Bouldry:
32.Bureš 9025
33.Pařil 8875
34.Grečnár 8853
Hory:
24.Punčochář 2594
25.Nehasil 2588
26.JPPP 2485

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4787 lezců
795759 cest
Nové přelezy:
Lézard D'é 8a
Les Lectur 8a
Revuelta E 7b+
Kralupskej 7C
Crosta P&# 7c
Lame Chuch 8a+
Ermitáž 9
Espacio Ti 8c
Umělá Žena 10-
Wolkom 7C+

Stěny
Hotel Impuls - Havířov
Lezecké sdružení Kotelna - Brno
Lezecké centrum LezeTop v Písku - Písek

Prodejny
KIWI - svět map a průvodců - Praha 1
HUDYsport - Praha 1
HUDYsport - Jičín

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Platená záchrana pre všetkých!

HZS

Podľa novely zákona bude platiť za zásah HZS každý, bez ohľadu na okolnosti.

POPRAD 18. januára (agentúra SITA) – Ministerstvo vnútra pripravilo novelu zákona o horskej záchrannej službe. Závažnou zmenou, ktorá bude mať vplyv na všetkých návštevníkov slovenských hôr je skutočnosť, že zásahy Horskej záchrannej služby už nebudú zadarmo. Podľa novely zákona osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, bude povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú bez ohľadu na to, či porušila alebo neporušila zákon. „Odpadne nám zložité a mnohokrát neúspešné dokazovanie, či došlo alebo nedošlo k porušeniu právnych noriem. Umožní nám jednoduchší vstup do chránených území a zlepší sa sociálne zázemie zamestnancov Horskej záchrannej služby,“ zhodnotil pre SITA prínos novely zákona o HZS jej riaditeľ Jozef Janiga.

Podľa súčasného znenia zákona bol povinný horskej službe uhradiť náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním len ten, kto porušil zákon. Podľa J. Janigu sa v krajinách Európskej únie za všetky výkony spojené s úrazmi a nešťastiami v horských oblastiach platí, rôzne sú len modely financovania. „Asi najsociálnejší model je vo Francúzsku, kde sa neplatí nič, ale vo všeobecnosti sú to kombinácie komerčných a zdravotných poisťovní,“ uviedol J. Janiga. Novelou tohto zákona sa podľa neho otvoria možnosti pre komerčné poistenie pre prípad úrazu v horách. Podľa predsedu Spolku horských vodcov Vysoké Tatry Olega Štulrajtera by sa mali naopak dôslednejšie postihovať tí, ktorí zákon porušia a nie tí, ktorí zákon dodržiavajú a majú jednoducho smolu, keď si napríklad na turistickom chodníku zlomia nohu.

Novela zákona prináša aj nové povinnosti prevádzkovateľov lyžiarskej trate a prevádzkovateľov zariadenia určeného na osobnú lanovú dopravu. Prevádzkovateľ bude povinný vydať a na viditeľnom mieste vyvesiť pravidlá správania sa na lyžiarskej trati. Prevádzkovateľ trate tiež bude oprávnený neumožniť činnosť na lyžiarskej trati osobe, ktorá nedodržiava pravidlá správania.

Novelou zákona o Horskej záchrannej službe sa novelizuje aj zákon o integrovanom záchrannom systéme tak, že HZS sa zaraďuje medzi základné zložky integrovaného záchranného systému. Novelou zákona o HZS sa novelizuje aj zákon o ochrane prírody a krajiny v záujme uľahčenia plnenia úloh horskej služby v chránených územiach.

Marek P.   [úpravy] 09:56 20.01.2005Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Nějaký divný12:49:06 20.01.2005
Podľa novely zákona osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, bude povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú bez ohľadu na to, či porušila alebo neporušila zákon.

Ale co když si pátrání po sobě neobjednám nebo o něj nemám zájem? To mám platit za něco, co nechci?
Papoušodpovědět 
 Re: Nějaký divný06:06:58 22.01.2005
to mě taky napadlo. já někde hodím neplánovaný, ale bezproblémový bivak a než se ráno stačím vrátit už zacáluju zbytečnou záchranku, kterou kdosi rozpoutá. na druhou stranu jestli někdo rozpoutá zbytečnou záchranku, je to průser tak jako tak.
stipodpovědět 

 Posuzování13:00:16 20.01.2005
Posuzování zavinění je věc vždy ošemetná. Může to být vyložený hazard od aktérů, nebo souhra nešťastných náhod, kombinace obojího....atd...ale i u zlomené nohy na chodníku se dá vždy diskutovat o kvalitě obuvy, potřebnosti trekových holí....v podstatě vždy se to dá navléct na obě strany. Dle mého je jedinou normální cetsou komerční pojištění, které bude pokrývat úhradu na záchranu v horách + léčebné výlohy spojené s úrazy v horách, bez ohledu na to zda je to horolezec, lyžař, turista....to už dnes pojišťovny vyřešené mají...rozdílné sazby pro rozdílné aktivity a lidi (stáří....atd).
Radim Bzuraodpovědět 

 zachraň se kdo můžeš!13:44:46 20.01.2005
Myslím si, že tato změna bude mít dva následky: HZS ubude trocha práce a v Tatrách uvidíme lidičky lezoucí po břiše k nejbližší zastávce autobusu nebo električky. Nebo lezce, zoufale přenášející svého kolegu. Pro spoustu lidí je financování drahé záchranné akce naprosto nemyslitelné a takovouto "svépomocnou záchranou" nakonec mohou velmi zkomplikovat zranění sobě, nebo svému spolulezci. Ad komerční pojištění: situace má  zatím spoustu omezení, např. pro rizikové sporty. Nezbývá než se zachovat podle hesla zachraň se kdo můžeš, což se zlomenou hnátou v Tatrách většinou nějak jde, ale stávají se hoší úrazy...
Michalodpovědět 
 Re: zachraň se kdo můžeš!15:21:07 20.01.2005
nevim na jake problemy narazi lide s pojistenim rizikovych sportu, kdyz mam pojisteni na lezeni etc tak me muze byt naprosto jedno, jake vnitrni ustanoveni si vymysli horska.. mozna ro chapu spatne, v tom pripade si rad necham situaci od nekoho vyjasnit. myslim, ze pojisteni typu oeav by melo byt v pohode, ne?
orlíkodpovědět 
  Re: zachraň se kdo můžeš!15:39:55 20.01.2005
asi hej, poistenie OEAV by mohlo pre Cechov v Tatrach predstavovat riesenie.
Marek P.odpovědět 
  Re: zachraň se kdo můžeš!15:47:56 20.01.2005
Já si myslím, že je to celkem jasné. Nemáš pojištění, budeš platit. Myslím si, že je to fér. Když se nepojištěnému turistovi na chodníku zlomí hnáta, je možné ho odnést vlastní pomoci a neplatiš nic. ( Nebo zaplatí turista záchranu ze svého - jeho chyba že nebyl pojištěn ) Když lezeš a spadneš, je TVÁ chyba a hazard, že nejsi pojištěn. Myslím si, že je to to samé, jako venku. Život je to TVÚJ a nejsi Slovák, aby sis to platil ze své daně. Jak to mají slováci, jako domácí tě nemusí moc zajímat. Starej se o to, aby jsi to měl TY v richtiku a nestarej se, co TI jiní zaplatí. Jinak nelez na skály. Moc se mi nechce platit TVOU blbost z mých daní. Už toho tak jak tak platím dost.
TY - není osobní, znamená všeobecně lezeckou veřejnost.
alsoodpovědět 
   Re: zachraň se kdo můžeš!19:20:26 20.01.2005
Uááááááá, jsi nějaký rozdováděný, něco tě fakt muselo na...t :-)
Myšákodpovědět 
   Re: zachraň se kdo můžeš!22:14:31 20.01.2005
Ono to není tak jednoduché, každého chyba. Například, když jedou policajti a hasiči v ČR k autonehodě (občana ČR i cizince), tak to také neplatíš přímo, ale jde to z veřejných rozpočtů. Například záchranka v GB je prý také free, stejně jako vím o případě, kdy v GB hasiči osvobozovali osobu, uvězněnou vadným zámkem v místnosti a také řekli, že je to zdarma.

Takže jde o to, co za své daně dostaneme a v kterém odvětví. Samozřejmě tím klesá "spravedlnost" - své problémy si nenese každý sám - ale také klesají nechtěné důsledky (např. horší kombinace těch, kteří odmítají pomoc nebo o ní včas nepožádají).

Také to řeší problém, kdy platit za pomoc, kterou jsem nechtěl, nebo i zneužívání situace horskou, která si (vím o jednom případu) dovede vymyslet fakturu pro člena skupiny, který se z laviniště zachránil sám, se záchranou (marnou) jiného pomáhal a nikdy nebyl oznámen jako osoba ztracená/zasažená, atd..

Na druhou stranu pokud povede pokles služeb z veřejných rozpočtů k poklesu zdanění, tak až na výjímky nemám námitky. Ale například nevidím ten pokles soc. pojištění a zdrav. pojištění s tím, jak čím dál tím méně dostávám, ev. jak více se podílím.
Lawodgeodpovědět 

 /////////////19:59:10 20.01.2005
Mňa by zaujímalo čo by sa stalo keby napríklad nejaký starý dôchodca dostal na Zámkovského chate infarkt.
odpovědět 

 "nepojištěný" a nepojištěný21:33:29 20.01.2005
Vynechám-li myšlenku, že kvalitně pojištěný může být v pohodě. Zbývá mi tady stále 2 skupiny nepojištěných. Nepojištěný skupina 1) zaplatí nebo je mu to soudně uloženo včetně případné exekuce majetku. Nepojištěný skupina 2)nezaplatí, nemá majetek nebo zmizí. Tady na tom jsou všechny záchrané systémy zemí stejně. Zasypanej nelegální dělník při hloubení díry v Čechách = k placení neochotnej VHTák z jiné země. Pokud se na Slovensku domnívají, že tím donutí se horo-turisty zamyslet nad svým chováním, pak žijí v bludu. Jediná cesta je kontrola pojištění na hranicích EU a v rámci EU jednotný a ucelený pojistný systém, což je ale v příštích letech nemyslitelné.
odpovědět 

 Demontáž sociálního státu07:09:37 21.01.2005
Tak tak. Dále je možné pokračovat s dalšími prvky integrovaného záchranného systému - pokrýt komerčním pojištěním aktivitu nehorské záchranné služby, hasičského záchranného sboru, ... Nakonec to skončí u komečního pojištění na zásah policie. Co znamená věta "zlepší sa sociálne zázemie zamestnancov Horskej záchrannej služby"? To příjemci plateb za zásahy bude HZS? Nebo bude jejich sociální zázemí přímo závislé na platbách za záchranky? Jestliže ano pak předpokládám následnou privatizaci HZS a nárůst ceny pojištění. Dobrý obchod jak pro Janigu a spol tak i pro pojišťovny. Zaplatí pojistník.
Pavelodpovědět 
 Re: Demontáž sociálního státu08:25:16 21.01.2005
Taky mne ponekud zarazila ta poznamka o socialnim zabezpeceni. Ono by to v praxi mohlo vypadat tak ze nekde za prvnim hrbem pri ceste na Popradske pleso bude stat prislusnik HZS prevlaceny za Al capone a ten kazdemu navstevnikovi prerazi hnatu. Ciste nahodou pritomni clenove HZS okamzite provedou prvni pomoc a odtransportuji postizeneho do nemocnice v Popradu. Pred Vanocema pod bude muset byt pro zvyseni socialniho zabezpeceni prislusniku HZS provoz ve dvou smenach
Richardodpovědět 
  Re: Demontáž sociálního státu14:01:11 21.01.2005
Ty si chumaj, myslis, ze to robia desiatky rokov zadarmo, aby na tom teraz ryzovali? Mam pocit, ze sem pise zopar uchylov... Mozno prestanu ceski turisti, horolezci atd, tolko riskovat a taky ako ty, tam ani nepachnu.
FFrodoodpovědět 

 tejden v tatrach za kilo13:54:39 21.01.2005
Myslim, ze to je fer. Aj v Nepale, pokial nezlozis 3000 USD, helikoptera ani nevzlietne. Samozrejme, ked si poisteny, dostanes tie prachy nazad. Ak nie, mas smolu. Akakolvek aktivita v horach je nieco naviac, nemusis to robit a ak to robis, musis si byt vedomi rizik. Preto je to riziko treba poistit. Ak je niekdo prilis rozmaznany socdemackym socstatom, jeho chyba, ale ja osobne toto rozhodnutie vitam. HZS konecne nebude v srackach a zachranari dostanu aspon trocha viac, ako si zasluzia. Takze ak niekto nie je poisteny a nieco sa mu stane, "tejden v tatrach za kilo" to uz nebude.
FFrodoodpovědět 
 Re: tejden v tatrach za kilo16:21:19 21.01.2005
Jen by mě zajímalo, proč je rozdíl mezi záchrankou na horách a na silnici. Proč se musíš připojistit v horách a na silnici ne. Oboje spadá pod int. záchr. systém. Jezdit autem na silnici je taky tvá volba a riziko. Záchr. akce při automobilové nehodě s vrtulníkem bude cenově srovnatelná a vztahuje se na to povinné pojištění recipročně uznávané v EU (teda až na rozdíly - doplatky). Tak proč je to v horách jinak? Kde je hranice?
žebroodpovědět 
  Re: tejden v tatrach za kilo16:18:08 24.01.2005
rozdiel je v tom ze zachranka je profesionalna, kdezto HZS je zopar platenych chlacov a kopec ludi ktori to robi lebo chcu, tkzv. dobrovolni clenovia HZS.
ak sa pamatam, pred 2 rokmi boli napr. na rohacoch 3 plateny, jeden na plny a dvaja na polovicny, na akciu ale vyrazalo 3,5 a viac ludi
THS je na tom urcite lepsie ale napriek tomu by podla mna mali mat priplatok ze pre teba pobezia do lavinoveho terenu oproti manikom co ta pridu zoskrabat z asfaltu

druha vec je ze ked si hore zlomis nohu, nebudes si volat vrtulnik ale si zavolas nosica ;o)
skriatokodpovědět 

 No hleďme17:17:59 21.01.2005
A kde začínají hory?  Kežmarák-hory. Zbojanda-hory, Šelvejový pramen? A co  Tatranská Lomnica?
A co my? Budeme v Krkonoších také? A co na Brdech?
To nebezpečí odchytu pro zlepšení platební bilance je. Záleží na lidech. Tak doufejme, že HS bude složena z Mirků Dušínů, no.
Tedy mně je to jedno, já jsem pojištěnej.
Jinak ty kecy, vždy v těchto případech, že vybíráním peněz se buduje lepší svět a bojuje proti socialismu, jsou už trochu ohraný. Je to sice dobrej fór, ale starej. Také "Tak zůstaňte doma, alespoň bude klid", mne už nebaví. Až to začnu slýchat přímo v Tatrách, tak tam nebudu jezdit. A další jistě také. Tatranci potřebují turisty (a horlezce). Né naopak. Dneska jde jezdit do Alp.
jan pušodpovědět 
 Re: No hleďme22:45:46 21.01.2005
Já nevím čemu se všichni divíte! V Alpách se taky za záchranu platí a každý normální člověk se na rizikové sporty pojistí.(a každý pohyb ve vysokohorském prostředí rizikový je!)Tak nevím proč by to mělo být v Tatrách jinak.Jen doufám že H.S.své služby zkvalitní!
pajaodpovědět 
  Re: No hleďme23:37:55 21.01.2005
Já se nedivím a jsem pojištěnej,. Na všechno, na co mi byli ochotni pojistit (tedy nemám jen životní pojistku, jinak snad vše). Ale tohle mi přijde poněkud zmatečné. Z toho co je tady napsané by to vypadalo na takový nápad, který někdo, nežli to stačil promyslet, hodil na papír a bylo to. Není to nic divného, u nás se nedodělků produkuje na kila. a navíc tohle je možná geniální (já nevím!), já to v originále nečetl. A asi ani nebudu-není nějak času na četbu vyhlášek (průvodci, díla závažná a počítačové příručky a...dál a na vyhlášky už fakt nemám).
j a n p u šodpovědět 
   Re: No hleďme11:59:17 23.01.2005
A kde jste pojištění? Mně v pojišťovně odmítají extrémní sporty pojistit, protože už se jim to prý nevyplatí.
socaodpovědět 
    Re: No hleďme16:51:27 23.01.2005
Jistou pojistku si můžeš koupit v ČHS ke členství. Dalčí možností je členství v AV. U nás kvalitně zprostředkovává společnost - cestovka Alpy a další. Viz diskuze na NaHoráchVDolináchTurciFšudeSejíMák. Pojistí Tě na specielní smlouvu i pojišťovna, ale připrav si v takovém případě kufr peněz. Oni Tě pojistí třeba i když budeš chtít skočit z Nuseláku. Jenom výše částky co zaplatíš, bude větší než to, co od nich vdova dostane. :o)
jan pušodpovědět 

 Krvavé stezky21:52:07 24.01.2005
Chodím na hory, protože musím vydýchat produkty civilizace...
Ja nemám nic proti placení pojištění, ale když vidím jak se ze státního rospočtu (i SR) kradou peníze, tak mi to nedá. Těch pár drobných přece už nikoho nespasí. Navíc třetinu rozpočtu zdravotnictví tvoří náklady léčení nemoci v důsledku kouření.
Záchranáři mají možná občas problém, ale historky ve stylu "praštil do něho blesk a protože nemá pojištění tak tam už leží tři dny. Je v poho jen nemůže hýbat nohama..." mně docela děsí. Lidí jsou blbí, nemají v horách co dělat přesto tam lezou a pár kč si za pojistku nezaplatí.
Michalodpovědět 

 Moc mi to jasný není06:43:45 25.01.2005
Do pytle, já už tomu nerozumím.Pominu skutečnost že jsem pojištěný u AV. Jedu na sjezdovce a nějaký dáreček mně sejme (na ŠP nic neobvyklého).Přijede HS a budu platit? Přece je snad pojištění v ceně permisy ne? V létě něco polezu, na  přístupové cestě nějaká krizovka,čas,změna počasí  apod.Nikoho nevolám protože to zvládnu, jiný dáreček zavolá HS a kdo to bude platit? Je jasný,že HS taky musí z něčeho žít a její provoz něco stojí, ale potom by měli být stanovený jasný pravidla což mi v článku asi uniklo.
fanyodpovědět 
 Re: Moc mi to jasný není07:00:45 25.01.2005
Víte někdo o případu, kdy za záchrannou akci na Slovensku (vrtulník, záchranná akce při porušení návštěvního pořádku,..) byla uplatněna pojistka v rámci členství v Alpenverein ?
Vladodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

8
 Databáze cest:
Všechny cesty (141213)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
It Ain‘t 6a 6a+ Wied Il-Ghasel
Lézard D'école 8a St. Léger Du Ventoux
La Caduta Degli Dei 7c Piccolo Dain
L'homme A L'envers 7 Geyikbayiri
7.křížků 6- Skály Na Sekyrce
Nově komentované:
Espacio Tiempo 8c Sella
Arriba 9/9+ Nasenwand
Espacio Tiempo 8c Sella
Espacio Tiempo 8c Sella
Kralupskej Traverz 7C Kralupy Nad Vltavou

 Nově v diskusi:
Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye | Re: Testy jištění na Koblye |

 Nové komentáře:
66 | Re: osoba vs. firma | Re: pokrok | Re: pokrok | Re: pokrok | Re: pokrok | Re: pokrok | Re: pokrok | Re: pokrok | Re: pokrok |

 Kde to vře:
Marketing a porušování pravidel (268)
Dva polští horolezci zahynuli na Kežmarském štítě v Tatrách (14)
Český pohár v lezení na obtížnost (9)
ČP v boulderingu v Brně vyhráli Martin Stráník a Eliška Bulenová (4)
66. ročník horolezeckého závodu Zlatý cepín (1)
Zveřejněna pozvánka na valnou hromadu ČHS (1)
Pořádně zmrzlá Montana (1)
Adam Ondra: prohlídka cesty neboli diskotékový tanec (1)
„Ledová" stěna Černý most (1)

 Nově v inzerci:
Saltic Fura Aztek 38 | Mammut Sobota | frendy | Kol.Brusle | kalhoty Millet Back Explossion | mikina Tilak Trango | druhý konec lana | Statická a dynamická lana | Letenky na Sicílii | Dámský a pánský péřový spacak |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 260 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 135 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 1198 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 228 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.