LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Volný kámen, to je sviňa, proto máš lano na (s)račku!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové
Slovinsko
Frankenjura Band 1 a Band 2

Závody
MČR boulder (23.09)
SP Jakarta (24.09)
MČR lezení na rychlost (09.10)

Žebříček
Cesty:
5.Pail 11500
6. 11425
7.Jungling 11356
Bouldry:
5.Stráník 10975
6.Pochman 10828
7.Jungling 10575
Hory:
26.Řezníček 2982
27.Najman 2754
28. 2691

Výsledky
SP Edinburgh (09.09)
SP Slovinsko (02.09)
MS v lezení mládeže (22.08)

Deníčky
5310 lezců
994147 cest
Nové přelezy:
Wohnout Vy Xa
Chłopiec D 8A
Svetská S 9+
Ročník 95 Xb
Iron Maide 9+/10-
Lež A Nená 9+
Strašák 9+/10-
Proklepaná 9
Hypoxia 10
Eventyrbla 7c

Stěny
SAUNA - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
V 16 - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Smrk - svědectví o lavině

Beskydy

Nedávno jsem přišel o kamaráda v lavině. Jsem člověk, který miluje přírodu a ctí ji. Také věřím, že 

pokud člověk má umřít na horách, tak se stane co má a nepřejede ho auto a my nejsme schopni to ovlivnit. Všichni si klademe otázky: Proč se to stalo? Nemohl ho najít? Muselo se to stát? …???

V mé hlavě jsou jich nyní stovky a neznám odpovědi, ale s tím se bohužel budu muset vyrovnat sám (nemohl jsem udělat více, nebo? Proč jsem nesondoval menší vzdálenosti, proč jsem zapomněl mobil v autě „minul jsem ho, a já s tím musím teď žít a vyrovnávat se s tím, že s mým přítelem už nepojedu na lyže, s vědomím že jeho dcera ztratila tatínka.)

10:25 Vypnulala mi lyže a já spadl, Richard se mi smál, jak jen to on uměl. Domluvili jsme se, že se sejdeme na cestě asi 600 metrů pod námi, otočil jsem se a šlapal pět metrů zpět pro lyži – nenapadlo mne, že se rozjede. Nenapadlo mne, že ho už nikdy neuvidím. Nemohl jsem tušit, že ujede s lavinou, a už vůbec ne, že jej zasype – a to byl asi největší kámen úrazu NIKDO z nás si tu možnost do osudného 25. ledna 2006 nepřipouštěl.

Otočím se, připnu lyži. Richard tam už nestál, tak sjíždím. Zastavuji se na zlomu tvrdé, úzké a strmé rokle dlouhé asi 500m. Mám radost, ale už někde musím vidět Richarda, ale nevidím. Říkám si, asi tu vůbec nejel. Popojedu asi dva tři skoky, necítím to, nelíbí se mi to, i když je to moje parketa. Zřetelně vyčištěné koryto po lavince s občas lehkým nánosem tmavého hrubého krystalového cukru na dně. Jelo by se fajn, ale je to přiliž prohnuté do tvaru „U rampy“. Chci pryč, ale odtud již cesta nevede. Odtrh je vysoký asi 40 cm přibližně v úrovni mé hlavy. Nevypadá to pěkně. Jedu, tedy spíš se šoupu dolů. Konečně místo kde se dá snad utéci. Zastavuji se, a zdá se mi, že vidím pode mnou přibližně 80m kousek něčeho modrého ve sněhu. To se mi ale asi zda. Něco ve mne mi ale nedá a tak sjíždím zpět do koryta. Je to Lyže. Myslím si:“Někdo ztratil lyži.“, než kouknu na vázání a značku lyže. Pocity Vám nebudu líčit, nepřipouštím si nic. Myslím si, že je Richard nade mou v bukovém lese a lyže mu ujela sem. Nepřipouštím si, že by se cokoli snad mohlo přihodit?. Nevidím ho a netrvá mi více jak tři minuty (snad ani to ne), než sundám lyže. Otáčím tyčku a sonduji i s pomocí lyže. Možná 100 metrů zpět a 50m dolů. Celkem to jde, čím postupuji výše tím je užší, je ale plný velkých nánosů. Stále tomu nemohu uvěřit, je to hloupost. Nechávám toho, připínám lyže a pomalu sjíždím. Určitě stojí na cestě za stromem naštvaný, že je bez lyže. Cca po 150 metrech si všímám, že ze sněhu vyčnívá patka vázání. Teď už vím, že je zle. Zouvám lyže, hledám (sonduji) kolem toho místa přibližně 30 m nahoru a dolů. Poté scházím až ke konci laviny a jdu prohledávat centimetr po centimetru, tak mi to připadlo. Vrstva čerstvě nakupeného sněhu je tu přes dva metry hloubky možná i více. Sníh je měkký, ale zasunout rukojeť tam a zpět až po kolečko je pěkná dřina. Jsem znovu v místech, kde už jsem byl, u první lyže. Procházím ještě jednou spodní část přibližně po druhou lyži, asi 50 metrů.

Mapa

Kolik už asi uběhlo času? Má Richard ještě šanci? Vzdávám se EGA, přiznávám si slabost, bezmocnost a hodnotím situaci jedině na profesionální pomoc. To rozhodnutí odejít, nechat ho Tu samotného, mi dává naději, že profíci tu budou rychle a mají vybavení, kdežto já ne! „Ale to rozhodnutí odejít a nechat ho tu, nechtějte zažít!“

Připnu lyže, a jak jen jsem schopen nejrychleji jedu dolů. Kam? Je tam nějaká chalupa? Jo jsou nejblíže tam v lese, bude tam ale někdo? „Blbost!“, křičím, ale hospoda musí být otevřená. Ode dveří volám, ať volají Horskou. Dozvídám se, že nemají číslo „Tak Policii, ti nás spojí.“

11:30 Začínám tím: „Není to žert!“, ujišťuji je, aby mi věnovali pozornost. „Jsem ten a ten, kamarád zůstal v lavině, volejte prosím Horskou“. Udávám své telefonní číslo na mobil a běžím pro něj do auta. Pět minut, nikdo nevolá. Zjišťuji, že nemám signál. Sakra! Opět volám policii z hospody. Beru si bez dlouhých debat od nich číslo na HS – Policistu zajímaji okolnosti, ale snad slušně se loučím a volám HS.

11:35 – 11:40 Vysvětluji co, kde a jak. Po zodpovězení spousty otázek, je mi řečeno, že jsem na centrále, ať volám přímo náčelníka, ten si to bude řídit. Dostávám číslo. Tak absolvuji vše znovu. Jsem informován, že do 25 minut tu bude vrtulník a vezmou mne nahoru (tak jsem to jednoznačně pochopil). Náčelník se ptá, zadali má zasypaný u sebe pípák. Odpovídám, že nemá. Náčelní: „Vyrážím.“. Absolvuji několik střídavě zvědavých telefonátu HS a policie.

11:45 – 11:50 Volám Lumíra a prosím ho, ať sežene lopaty, sondy a dva chlapy. Vysvětluji kam má jít, a že tam už budu vysazen vrtulníkem, pokládám telefon. Po 45 minutách dorazila policie, a v zápětí záchranka. Kde je vrtulník?

12:40 Dozvídám se od náčelníka, že vrtulník nepřistane a poletí rovnou nahoru. Mne tedy nevezmou. Znovu líčím polohu „Výrazný kotel spadající směrem mezi Horní Čeladnou a Podolánky,“, a dodávám: „ve směru na Kněhyni.“. Upřesňuji: „Asi 300 výškových metrů pod vrcholem, místo je označené lyžemi.“ Volám Lumírovi, kde jsou, že půjdu s nimi. Dozvídám se, že jsou jen dva a mají jen jednu sondu, lopaty mají. Utíkám k autu pro lopatu. Prosím policisty o svezení pár výškových metrů, vychází vstříc. V té chvíli mi to přišlo jako dobrý nápad, a nejrychlejší řešeni. Ušetřit pár metrů a tedy i minut.

12:50 Lumír přijíždí, hážeme věci do Nivy. Přilítá vrtulník. Chci s ním komunikovat, ale policista mne zrazuje, že jejich technika nekomunikuje s tou druhou – prý je zastaralá. Jen si nepamatuji na čí straně. V této chvíli nepodstatné, podstatné je, že nemáme spojení s vrtulníkem. Šlapeme, konečně mám signál na mobilu. Zjišťuji ztracená volání. Volám zpět, je to HS, ale zase nějaké jiné číslo, již třetí. Tento první hovor se mi zcela nevybavuje, proto bych lhal, kdybych tvrdil, že to bylo jen spousta otázek ze zvědavosti!?

Je asi 13:00, další telefonát mi sděluje, že pomáhá s řízením akce. Žádám ho o spojení s vrtulníkem a dozvídám se, že to není možné, jen s vysílačkou. Navrhuji: „Vysílačka – mobil?“ Neví jak to provést. Následuje série telefonátů, kterou se snažím navigovat vrtulník. Já volám jemu, on pak do vrtulníku. Není to poněkud složité? Bohužel mne nenapadá v té chvíli zkusit náčelníkovo číslo, který sedí ve vrtulníku. Věřím ale, že neměl číslo s sebou, jinak by mi kolega netvrdil, že se s ním nemohu spojit (možná kvůli hluku vrtulníku? – letěl jsem ve starém ruském krámu a tam byl pořádný randál), ale za zkoušku pro záchranu lidského života, proč to nezkusit? Copak to nestojí za to? Naše častá komunikace probíhala za intenzivní chůze zpět k místu nehody. Proto jsem volal několikrát zpět a upřesňoval detaily, které mi časem docházeli. „Barabská cesta?“ „Snad, nevím“, v tu chvíli končí spojení. Volám znovu zpět a dodávám: „Název neznám! Je to asi 300 výškových metrů pod vrcholem. Jste na správném místě, ale vysoko.“ Zpětně si kladu otázku: „Že by se již tato informace do vrtulníku nedostala?“

13:55 Jsme na místě a už cestou jsme zahlédli někoho nahoře na Barabské cestě. Telefonoval jsem, že je špatně. Přicházíme na místo, opět telefonuji, že začínáme hledat. Uplyne ani ne 10 minut a jsme čtyři, dorazil ze shora náčelník HS. Na hoře ho vysadil vrtulník. Když opomenu jeho slušně řečeno nečekané ne-li neprofesionální jednání vůči mne, začal řídit na místě pomocí vysílačky záchranou akci a my jsme dál sondovali terén. Poněvadž náčelník měl plno práce okolo vysílačky, po chvíli jsem ho požádal o zapůjčení sondy. Odpověď nám všem vyrazila dech: „NEMÁM!“ Podívali jsme se na sebe a pokračovali dál. Já a Lumír - tyčka bez kolečka, Petis sonda.

14:45 Petis hlásí pozitivní sondu, bohužel pozdě.

Pokud má někdo pochybnosti o věrohodnosti sledu událostí a udávaných časech, tak chci říci, že jsem je zpětně vyčetl z dat digitálních fotografií, které jsem pořídil těsně před tímto neštěstím. Přičtený čas na hrníček čaje a ujetí cca 50 výškových metrů je 20-25 minut dostatečných. Tudíž neštěstí se muselo stát kolem 10:30 dopoledne. Dále vycházím z logického faktu, že veškeré hovory jsou monitorovány, tudíž jsou i časy zaznamenány, je jednoduché to ověřit. A navíc u každého hovoru či události až na nehodu byli svědci.

Omlouvám se všem, kterých se toto nějakým způsobem dotýká, ale chtěl jsem do celé situace vnést světlo. Nelíbili se mi komentáře na Internetu a některé reakce HS. Vycházím z toho, že tak horlivě se mohou hájit jen oni sami. Pisatel (!!!), nemá ani tu slušnost podepsat se ke svému komentáři. Zvláště, když zřetelně není zasvěcen do celé situace. Jestliže jsem se spletl, a tyhle komentáře nemají nic společného s HS, pak se jim hluboce omlouvám.

Asi před mnoha lidmi po přečtení tohoto článku a dalších reakcí, které budou patrně následovat, ztratím svou tvář. Ale už teď vím, že kdyby to mělo zvýšit naději, k záchraně dalšího lidského života, byť jen o pár procent, budu z toho mít dobrý pocit.

Je mi opravdu moc líto této tragické události, která se stala. Zvláště, když se musí nejdříve něco stát, abychom si uvědomili, že i u nás je možné vše. Ruku na srdce, NIKDO jsme s ničím takovým nepočítali, já ani Richard ba ani Horská služba. A proto je to hrozné neštěstí, které mi už dnes neovlivníme. Zato si uchováme pěknou vzpomínku na Tebe Richarde takového, jakého jsme tě znali, férového kamaráda na kterého bylo vždy spolehnutí.

Jestliže jsem zveřejnil něco, co jsem nesměl, nebyl jsem o tom poučen. Pokud se to ale jen dotklo citů (EGA) někoho z HS, tak to není na místě a ani mne to nezajímá. Oni jsou profesionálové a to neznamená, že by byli nedotknutelní. Měli by tedy vykonávat svoji práci, jak nejlépe dovedou s nejlepším vědomím a svědomím.

Dále bych byl nerad, aby toto někdo bral jako fiasko nebo obviňování HS. To v žádném případě. Vážím si jejich práce a obdivuji mnohé legendy, které mezi nimi byli a jsou. Navíc mám v jejich řadách dost kamarádů (nejen ve Beskydech), coby dobrovolných členů a vím, že to jsou zkušení borci!

Nesmím zapomenout dodat, že i jeden z kamarádů, který mi přijel na pomoc, je také dobrovolný člen HS a při zásahu postupoval s maximální profesionalitou. A proto když to nazveme selhání lidského faktoru u jednotlivce, neznamená to, že celá organizace je špatná. Proto bychom se měli možná zamyslet, jak jim můžeme být nápomocni my. My, kteří trávíme v přírodě (na kole, na skalách, na vodě, lyžích, padáku, ….) většinu svého volného času! Nemůžeme třeba finančně přispět za konkrétním účelem? Třeba na zlepšení komunikace mezi policií a HS. Předpokládal bych, že je samozřejmostí komunikace mezi nimi. Ale není! Myslím si, že by se nás našlo dost, kteří by byli ochotni přispět nějakou tu korunu.

Je řešení zakázat nám Beskydy ochranáři či HS? Ne není, vždy se najdou mezi námi ti, co to budou porušovat. Bude-li to stíháno, jen se zvýší psychické a fyzické zatížení oněch „delikventu“ (nás) a tím vzrostou počty úrazů a následných zásahů.

Já za sebe dnes mohu říci, že i v Beskydech se stává mou povinnou výbavou pípák a sonda. Není to totiž mé první setkání s lavinou v Beskydech a podobné zkušenost mají i mí kamarádi. Jen doposud to byla vždy jen sranda, prašan.

Chtěl bych poděkovat Lumírovi a Petisovi za rychlou záchrannou akci a psychickou podporu, Policistům a personálu v hospodě U Holubů za vstřícnost.

Suďte Richarda a mne svými pitomými kecy na Internetu za to, co jsme zanedbali (stoupali jsme krásným prašanem až nahoru). Mně je to jedno, mně už to moc nepřidá a Richarda nám to nevrátí.

Přikládám pár snímků z toho dne, abyste měli představu, jak vypadá prezentované nepříznivé počasí se špatnou viditelností.

Kněhyně Smrk Smrk

Počasí ten den: -16°C, silný vítr odhadem 50-60 km/hod

Sled událostí:

10:30Nehoda
11:30Volání policie
11:40Volání na HS
11:45Volání Lumíra
12:15Příjezd policie
12:20Příjezd rychlé záchranné služby
12:45Příjezd Lumíra a Petise
12:50Objevuje se vrtulník
13:55Zpět na místě nehody
14:00Náčelník HS na místě nehody
14:45Pozitivní sonda

Snímky z 28. ledna 2006
Barabská cesta Konec žlebu Pohled se strany do žlebu V horní části žlebu

Filip Pospíšil

2.2.2006 - provedena korekce některých časů za základě upozornění náčelníka HS


Filip Pospíšil   [úpravy] 01:45 01.02.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ...02:51:30 01.02.2006
Upřímnou soustrast...
Davidodpovědět 

 no ja nevim...07:47:15 01.02.2006
nehoda 10:30, volani policii 11:30...
i kdyby ta horska v plny zbroji dorazila na misto nehody za patnact minut a nasli tveho kamarada za pet minut, nevim nevim esli ta hodina dvacet neni moc...ale to jsou vsechno pouze "kdyby" kterych mas ted jiste plnou hlavu.
kazdopadne je to mnoho nestastnych okolnost dohromady...
E.K.odpovědět 

 ...08:57:29 01.02.2006
Byl bych zvědav jak pan náčelník splichtí zprávu o akci." Zapoměl jsem sondu, ale zase jsem tam byl už za hoďku a půl -hm... vrtulníkem."
Je mi to moc líto Filipe
Gendisodpovědět 
 Re: ...19:19:14 05.02.2006
... za 2h a 20 min, podle Filipova časového harmonogramu. To je docela ostuda.
odpovědět 

 ...09:21:38 01.02.2006
Desna smula. Na chytroliny "co by oni" a samozvany soudce kasli.
Bohuzel jste to byli vy, kdo takhle silenym zpusobem upozornili na to, ze opravdu nebezpecne laviny uz asi hrozi snad vsude.
dagodpovědět 

 Dík!09:33:20 01.02.2006
Filipe, nevykládej si to špatně, ale mnoho malých chyb se spojilo v jednu velkou.
Dále viz. Studijní materiály V. Kořízka (Já a Frenky) o lavinách. Chybějící vaše základní vybavení (argument "tady lavina nikdy nespadla" je mimo) a bez tohoto vybavení nemožnost poskytnout právě tu NEJDŮLEŽITĚJŠÍ tzv. kamarádskou pomoc, na které nejvíc záleží(!) si vybrala daň nejvyšší.
Píšu to sem i přesto, že se zde hned objeví 1000 komentářů o tom, jaký jsem blb, ale to už je ta naše povaha česká. Jinak hlavu vzhůru!
Ten, kdo o tom něco víodpovědět 
 Re: Dík!09:44:03 01.02.2006
ty si beres kdyz jdes na hory na bezky pipak sondu a lopatu? Ne? Ale mel bys... ...i bezkarske trasy jsou ohrozene...
odpovědět 
  Re: Dík!09:46:58 01.02.2006
Právě pro Tebe platí ta předposlední věta. Nevšiml jsem si, že by kluci byli na běžkách a jeli značenou turistickou trasou. Ach jo, Filipe, vidíš to?
odpovědět 
  Re: Dík!18:20:46 02.05.2006
mam pocit, ze bezkarske trate jsou zamerne vedene bezpecnymi misty a pokud krizuji lavinove pole, tak je to vzdy znaceno... (ale nejsem si jist, jestli na bezkach traverzujes v lavinovem svahu)

jasne je, ze to proste byla smula, kde se seslo mnoho spatnych okolnosti.

je mi to lito, ale taky razim vetu - pipak, lopata i sonda ssebou.. - a snazim se to vsude rikat (ja to taham vzdy sebou...)

uprimnou soustrast kamaradovi zasypaneho...
kumestrolodpovědět 
 Re: Dík!10:21:57 01.02.2006
Hej když už tu něco píšeš v takovém duchu, tak se alespoň podepiš nebo jsi ztratil identitu?
Dík Jose
Jose prrasečí hlava-Josef Lukášodpovědět 

 ???09:53:36 01.02.2006
Na místě nehody tedy byl signál???
rojodpovědět 
 Fotka10:10:50 01.02.2006
Zajímalo by mě jen, jestli ta poslední(7.)fotka je přímo z místa laviny...?Jinak moc nechápu postup horské...Jde vidět,že tady na laviny nejsou zvyklí.Kdyby takhle postupovali v Tatrách nebo kdekoli na Slovensku...Ale těžko soudit.Člověk od člověka jsou různí.Jak píše Filip,i když tu byla chyba jednotlivce,bez horské by to prostě bylo zlé...Jinak Filip je borec,že se odhodlal něco tak osobního tady popsat,myslím že je to užitečné mnohým...DÍKY
Hurvajzodpovědět 

 Je to smůla10:17:10 01.02.2006
Je mi to moc líto, je to smůla, nejvíce teď budou lamentovat Ti, co mají sami máslo na hlavě, to že jste neměli pípak lopatu a sondu a kdo je kdy měl v Beskydech.....Hlavně se s tím nějak srovnej a nedávej si to za vinu čau Jose
Jose prasečí hlava-Josef Lukášodpovědět 

 Upřímnou soustrast10:18:40 01.02.2006
Upřímnou soustrast.Podporu rodině a tobě Filipe.
Za chvilku se tu rozjede debata a každej bude chytrák.Život kamaráda to ale nevrátí.Nehodu si popsal dost jasně a mám pocit,že už není potřeba chytračit.NIKOHO by to nenapadlo !!!
didiodpovědět 
 Re: Upřímnou soustrast10:32:18 01.02.2006
To že to bylo hrozný je asi jasný všem. Myslím, že teď Filipovi nejvíc pomůžeme tím, že se tu žádná debata nerozjede, protože všichni víme jak to tady končí...
ripodpovědět 
  Re: Upřímnou soustrast10:49:25 01.02.2006
Predem dekuju Filipovi, ze to sem takto presne napsal vcetne jasne formulovanych chyb, ktere nekteri uz zacinaji prehlizet.

1/ Sesuv snehu - splaz, nebo lavinu je treba brat jako stale riziko vzdy, tedy neexistuje NIKDY!!!! I mala lavina, nebo splaz dokazou cloveka vazne zranit, nebo zabit!!!

2/ Zakladni vybavaveni publikovane at Viktorem Korizkem, strankami HS, nebo i v jinych materialech a clancich zde NEBYLO! a mobil byl v aute!!! Tedy nebyla mozna kamaradska pomoc, ani okamzite privolani pomoci odborne!!!!

3/ Na vlastni zachrannou akci jiz bylo bohuzel s nejvetsi pravdepodobnosti diky ztratovym casum, nekoordinovane komunikaci (vseobecne konstatovani) bohuzel prilis pozde.

Jeste jednou diky protoze jedine z jasne a vecne priznanych chyb se mohou druzi poucit. A bohuzel uprimne, v Jesenikach jsme taky lyzovali bez pet let zpatky bez pipaku, dokud to s nami nespadlo v lese ve Svinim dole.
Idealni je se lavine vyhnout, ale pokud je neco spatne, pak je pipak, odpovidajici vybaveni,kamaradska i odborna pomoc poskytnuta do 15 min posledni sanci....
Radek
Pozor nez se to zvrhne!!!!odpovědět 
   Re: Upřímnou soustrast13:29:23 01.02.2006
S Radkem nelze než souhlasit. I když těch ztrátových času bylo hodně, tak bez pípaku byla naděje na záchranu (při pohledu na chronologii událostí) bohužel minimální. Statistiky jsou neúprosné a čas běží při podobných situacích nekompromisně rychle.
Pro nás všechny z toho vyplývá durazné varování.
Lubošodpovědět 
   Re: Upřímnou soustrast13:30:01 01.02.2006
S Radkem nelze než souhlasit. I když těch ztrátových času bylo hodně, tak bez pípaku byla naděje na záchranu (při pohledu na chronologii událostí) bohužel minimální. Statistiky jsou neúprosné a čas běží při podobných situacích nekompromisně rychle.
Pro nás všechny z toho vyplývá durazné varování.
Lubošodpovědět 
   Re: Upřímnou soustrast13:42:33 01.02.2006
Pardon, nejak se mi v predchozim prehodil podpis a nazev komentare.
Radek
zobanodpovědět 

 Filipovi10:49:07 01.02.2006
Filipe , ja vim ze to je desny ztratit kakrada ale musis zit dal. a Uchovt si jej ve vzpominkach takoveho ja byl. Neudelali jste nic spatne, jen holt nahoda chtela aby jeden z vas byl ten "Prvni". je to osud vsech kteri delaji neco co vybocuje z rady. Na bezkydy nikdo pipak nenosil a nenosi.  Neboj se ze ztratis nejakou tvar nebo neco tak- tu ztratil nacelnik horskych manekynu. V podstate by mel okamzite ze sveho mista odstoupit pro demenci. A hlavne ,bez co nejdriv zas na Smrk, musis to zkousnout v sobe. Ver mi neni jina cesta. Mluvim z vlastni zkusenosti. Ahoj a drz se.
Richardodpovědět 
 Re: Filipovi11:21:20 01.02.2006
Co to je za kydy????
odpovědět 
 Re: Filipovi15:45:18 01.02.2006
Filipe upřímnou soustrast. Zároveň taky za všechny děkuji za ten článek. Je možné že jím nepřímo zachráníš životy jiných. Já si taky neberu pípák vždycky - teď už budu, a myslím že nejsem sama. Drž se.
JanaDodpovědět 

 Filipovi12:01:20 01.02.2006
Ahoj,jak již psal Richard,nikdy jsem nepotkal kromě cvičení v Beskydech skialpinistu (a nikoho jiného)s lavinovým vyhledávačem natož s lopatou nebou sondou. S tím, co se nedávno přihodilo na Roháčích se vůbec nedá srovnávat. Byla to smůla, která mohla postihnout kohokoli.
Jirka Sachaodpovědět 

 Nevim proc12:03:05 01.02.2006
Nevim proc, ale pripada mi, ze Vase nasazeni bylo mnohem vetsi, nez HS.Ale nechci jim krivdit...Kazdopadne je to neuveritelne a ten clanek mi bere dech.A lavina v Beskydech?Kdo by to rek?Je mi to lito....
Pajaodpovědět 
 Filipovi12:22:55 01.02.2006
Filipe, ozvi se mi prosím na mejla, potřeboval bych něco upřesnit. Děkuji a buď statečný, ne každý se dokáze vcítit do tvé situace a budou i nesouhlasné komentáře.
Petrodpovědět 

 Drž se...13:10:31 01.02.2006
Vím, co umí hory; bohužel jsem už měl příležitost si to prožít na vlastní kůži - v roli postiženého i v roli toho, kdo pomáhá... Vím, jak je to těžké být tím, kdo přežil... Držím ti pěsti, ať to nějak zvládneš a diskuze na netu raději moc nečti - většinou nejsou příliš uklidňující :-(
Soustrast všem, kdo Richarda znali a všem ostatním - dávejte bacha, nikdy nevíte, kdy to "uhodí" zrovinka vedle vás, byť byste byli sebezkušenější...
Pavelodpovědět 

 pech13:14:36 01.02.2006
Hoši, měli jste strašnou smůlu...pech. Ale je třeba o tom vašem neštěstí vědět, aby nám to připomnělo,  jak nevyzpytatelné mohou být hory, byť jsou to "malé" kopečky tady u nás v Beskydech. Je mi to z toho moc smutno...Díky Filipe za Tvoji odvahu vše vysvětlit a popsat své pocity, je to důležité.
Janaodpovědět 

 Pochopil jsem ...13:40:56 01.02.2006
před pár týdny jsem byl lyžovat s lidmi, kteří ročně lyžují tak 50+ dní (Alpy,Norsko,BC). Na sjezdovce, papírově nelavinozní terén jako Beskydy. Ráno připnuli pípáky a šli na vlek. Díval jsem se na ně překvapeně ( nepřehání to ?, můj pípák ležel na polici). Odpoledne jsme skončili v muldě kus vedle sjezdovek v prašanu.
Pochopil jsem...asi jediná cesta k bezpečnosti je nacvičit tyhle věci naprosto bezděčně a automaticky, nehledě na vlastní hodnocení bezpečnosti okolí. Asi jako když přeparkováváte auto na parkovišti a zapínáte si přitom bezpečnostní pás. Někdy to vypadá směšně, ale asi to funguje.
Toho kluka je mi samozřejmě líto, taky tam jezdím a trochu mě zamrazilo.
ratelodpovědět 

 Díky14:27:46 01.02.2006
Díky za toto svědectví, určitě to chtělo hodně odvahy. Máš můj obdiv. Snad Tě to nezlomí a brzy se vrátíš do hor. Upřímnou soustrast. Honza
Honzaodpovědět 

 Vždy za sebe14:29:22 01.02.2006
Filipe měj na paměti že na horách a při takových individuálních sportech má hlavní zodpovědnost každý a především sám za sebe. Pokud to není kurz, nebo nemáš sebou nezkušeného nováčka. Tím Richard nebyl. Každý sám musí znát hranici svých možností a dovedností. Proti tomu pak přijmout určitou míru rizika. Někdo víc, jiný míň. A o tom tyhle sporty jsou. Jinak můžem sedět jen u PC na prdeli.
Něco jiného je na laně, kde jste oba pevně spojeni. Skiaplp je svým způsobem více sólo. Byla to jeho volba a on sám dobrovolně opustil výhodu, že jste dva. Škoda, to byla v tu osudnou chvíli velká deviza. Tvá i jeho velká šance ještě osud zvrátit. Vyrovnej se s tím, kolik jsi pro něj udělal potom, a přijdeš na to , že v rámci svých znalostí a možností maximum. Na zamyšlení je pro každého z nás, zda dál si tyhle znalosti nezvětšovat a nerozšiřovat, protože až to jednou přijde můžeš mít pak tuhle meditaci jednodušší.
Učit se můžem celý život, ať nám jej vlastní špatné rozhodnutí nezkrátí.
Borekodpovědět 
 Re: Pípák v Beskydech??15:38:20 01.02.2006
Filipe,díky za osvětlení a chlapský přiznání situace.
Co se týče záchraných sond a pípáků, tak rozhodně doporučuji do Malenovického a Ostravického kotle pod Lysou, ale v Beskydech ho nikdo nenosí, takže případná kamarádská pomoc nejspíš staví na disciplíně,odhadu situace a sondáži hůlkami. V nejprudší horní SV části Malenovického kotle v neděli tam byla ještě nafoukaná stabilnější tuhá deska , která hrozila při skákavých obloucích odtržením, ale dalo se to.Podmínky minulý víkend byly naprosto rozdílné neprovázaný ufoukaný prašan nahromaděný na návětrných stranách.

Tom T.odpovědět 
  Re: Pípák v Beskydech??20:11:38 01.02.2006
díky za to, ze to dokázes takhle napsat...uprimnou soustrast...
ondraodpovědět 

 pípák15:57:33 01.02.2006
Připojuji se ke kondolencím.Sám lyžuji docela hodně,a stejně jako kluci.V neděli jsem byl s přáteli na Trávném,všichni jsme měli lavinový trojset,a na vrcholu kopce jsme potkali další skialpinisty.Ti při pohledu na naše vybyvení z toho měli spíš srandu ve smyslu "lavina v Beskydech zabije jednou za sto let,tak to je v pohodě"Ale to automatické tahání všech těch krámů má jasný cíl,podvědomí.A letos jsem s lavinou vyhrčel na Lysé h.,ale jen mě to syplo po pás,tak jsem z toho měl srandu já,ale stačí málo..
Blackodpovědět 
 Re: pípák18:53:07 01.02.2006
kde presne se ti to stalo?
Joseodpovědět 
  Re: pípák15:37:39 02.02.2006
Mě to syplo ve žlabu směrem na Papežov,Schwartz strasse.
Blackodpovědět 

 Díky21:04:13 01.02.2006
Díky moc Filipe, tohle je to nejlepší cos moh udělat pro nás všechny i pro sebe. A skládám ti hlubokou poklonu.
radimodpovědět 

 ...23:16:09 01.02.2006
Upřímnou soustrast rodině, tobě Filipe a všem kamarádům. To je pech. Kdo by to v těch našich Beskydech čekal.
Tomáš T.odpovědět 

 ***04:18:08 02.02.2006
Hej Filipos vyser se na curaky z netu.Udelal jsi co jsi mohl.Skoda,ze tu situaci nezvladl nacelnik HS.Mej se Karlos
karlosodpovědět 
 Re: ***09:08:49 02.02.2006
??? A ty jsi čůrák odkud?
didiodpovědět 

 mobil09:50:58 02.02.2006
Úprimnú sústrasť.
p.s. mal Richard pri sebe mobil ?
Mišoodpovědět 

 mobil09:51:26 02.02.2006
Úprimnú sústrasť.
p.s. mal Richard pri sebe mobil ?
Mišoodpovědět 

 mobil09:59:01 02.02.2006
Úprimnú sústrasť.
p.s. mal Richard pri sebe mobil ?
Mišoodpovědět 

 Lavina se urve i v lese12:08:24 02.02.2006
Nejen v korytě se to muže vysypat!!! Asi 300m od neštastného žlabu se to urvalo s Kolombem přimo v lese v roce 2004.  viz original foto
www.horolezci-fm.cz
Tehdy ho to syplo až po hlavu, samozřejmě jsme neměli vubec nic z 3setu. Měli jsme štěstí, které Richard neměl.  upřimnou soustrast všem kolem Ríši.
odpovědět 

 Shit happens...17:16:05 02.02.2006
Myslim, ze Filip si zaslouzi podekovani za tenhle clanek - je mi jasne, ze napsat ho nebylo jednoduche... A pritom je o faktech a myslim, ze varujici pro nas vsechny daleko vic, nez cokoliv jineho. Rika se, ze nestesti nechodi po horach, ale po lidech. No, nekdy plati oboji.
Trollodpovědět 

 Rozpaky...09:03:52 03.02.2006
Pěkná slohovka. Sumarizací toho co vše jsi udělal chceš přesvědčit sebe, nebo někoho jiného? Z reakcí je vidět, že jsi hodně lidí dojal ale proč mám takový pocit, že je to pokus o obhajobu?
Rudaodpovědět 
 Re: Rozpaky...12:58:35 03.02.2006
debile!
odpovědět 
 Re: Rozpaky...13:04:09 03.02.2006
debil, imbecil nebo idiot? Do ktere kategorie patris... aby v Bohnicich vedeli kde te zavrit
odpovědět 
  Re: Rozpaky...16:33:56 03.02.2006
Podobné reakce jsem čekal. Dál se plácejte po zádech jak jste dobří...
Rudaodpovědět 
 Re: Rozpaky...13:57:26 03.02.2006
jsi krypl, co si nevidi do huby
Libanodpovědět 
 Re: Rozpaky...15:06:57 03.02.2006
co to je za kokota ten RUDA..srac jeden,at to rekne do oci,sracka
mainodpovědět 
 Re: Rozpaky...15:09:29 03.02.2006
tak ty jsi fakt tupec anebo jestli neee, tak jsi celkem zlá osoba a pěkně zakomplexovaná a ještě asi bez citu...
Jose prasečí hlava-Josef Lukášodpovědět 
  Re: Rozpaky...22:51:12 03.02.2006
moc pěkně jsi to napsal,Chosé!Myslím,že Ruda je člověk,který nejen nemá srdce,ale ani kamarády a hory zná možná z TV-možná spíše z fotek...
pospaodpovědět 
   Re: Rozpaky...23:13:34 03.02.2006
A dole uz je dalsi "Ruda". On Lezec vypsal nejakou soutez o nejdebilnejsi a nejsprostsi reakci na smrtak??? Ze se tak snazi. Blby je, ze se nejak nepodepisujou. Ale ono to jde vyhledat. Aby dostali odmenu.
dagodpovědět 
 Re: Rozpaky...16:48:32 03.02.2006
A jakpak by jsi se hájil Ty Rudánku?? než normálním chlapským přiznáním? No ty budeš asi ten dokonalý tvrďák, který nikdy nechybuje. Nepřeju Ti nic zlého a nejmíň pohled na kámoše, kterého ti zapínají do igelitového spacáku. Prosím Tě dejte už jim všichni pokoj. Myslím, že za své chyby zaplatili příliš. Chceš jim ještě přidat ty dobráku od kosti??
Borekodpovědět 

 blbá shoda okolností09:42:13 03.02.2006
Jsem již starší ročník, ale jednou asi v devatenácti letech jsme lyžovali na Kralickém Sněžníku od pramene Moravy směrem Hor. Moravě a bohužel se to s námi utrhlo, nic velkého jenom sesuv sněhhu. Naštěstí nikdo z nás nezazmatkoval a vyjeli jsme z toho, ale stačila větev nebo kámen ve sněhu a mohl by to být dobrý průser. Každopádně to byl hodně nepříjemný pocit. Filipe, hory jsou krásné, ale kruté k těm, kteří před nimi stratí respekt.
Bohužel jste byly na nesprávném místě v nesprávnou dobu a věřím, že i kdyby Ti HS stála za zadkem než by jste vysondovali bylo by pozdě. Mirek
miraodpovědět 

 Velké ponaučení11:56:03 03.02.2006
Ahoj, je mi líto tvého kámoše. Zároveň Ti ale děkuju, že jsi to tady takhle do podrobností popsal. Je škoda, že se člověk snaží ponaučit až když se stane nějaký malér. Měl by si to přečíst každý, kdo jezdí freeridy a ne jenom ti..., aby věděli, co všechno se může stát. Hodně lidí tady píše, že jste měli mít lavinové vybavebí. Nevím, jak jsi na tom ty, ale my na freeride jezdíme taky kvůli toho, že nemáme peníze na vleky, natož na 3set. Nikomu se nemůže nic vyčítat, ale jak jde vidět, velké mezery jsou i v technice profesionálů, což jsem do této doby nevěděl. Já si z toho určitě beru ponaučení (což byl jistě cíl toho článku) - brát s sebou jakou koliv nápomocnou techniku, hlavně co nejlépe se naučit terén a jeho blízké okolí. Možná to teď zní najivně, ale MYSLETE NA TO, CO SE MŮŽE VŠECHNO STÁT!!!
Figiodpovědět 

 Velké ponaučení11:56:50 03.02.2006
Ahoj, je mi líto tvého kámoše. Zároveň Ti ale děkuju, že jsi to tady takhle do podrobností popsal. Je škoda, že se člověk snaží ponaučit až když se stane nějaký malér. Měl by si to přečíst každý, kdo jezdí freeridy a ne jenom ti..., aby věděli, co všechno se může stát. Hodně lidí tady píše, že jste měli mít lavinové vybavebí. Nevím, jak jsi na tom ty, ale my na freeride jezdíme taky kvůli toho, že nemáme peníze na vleky, natož na 3set. Nikomu se nemůže nic vyčítat, ale jak jde vidět, velké mezery jsou i v technice profesionálů, což jsem do této doby nevěděl. Já si z toho určitě beru ponaučení (což byl jistě cíl toho článku) - brát s sebou jakou koliv nápomocnou techniku, hlavně co nejlépe se naučit terén a jeho blízké okolí. Možná to teď zní najivně, ale MYSLETE NA TO, CO SE MŮŽE VŠECHNO STÁT!!!
Figiodpovědět 

 Odpovědnost22:43:31 03.02.2006
Pěkná slohovka a pěkné foto. Ale taky se mi zdá, že je tu snaha udělat dojem a převést odpovědnost na jiné. Při téhle akci se udělala fůra chyb - toť smutné ponaučení pro všechny.
Esojodpovědět 
 Re: Odpovědnost17:15:35 04.02.2006
neber si to osobne, ale co to meles? Jak prenest zodpovednost na jine? Filda nebyl za nikoho nijak zodpovedny. Nebo snad kdyz jedes do hor, cekas, ze za tebe nekdo ponese zodpovednost? Mas sveho partaka, kteremu duverujes, ale zodpovidas sam za sebe. Nebud alibista.
petrodpovědět 
  Re: Odpovědnost11:19:02 06.02.2006
Hele já neřekl, že je odpovědnost na Filipovi. Jen mi to vyznělo, ze to zavání přenesením odpovědnosti na HS. Jak říkaš jdeme tam na své vlastní triko. Hmm taky by mně nenapadlo, že v Beskydech bych někdy potřeboval pípák a sondu. Myslím, že Richard měl smulu nic víc. A je mi líto jeho rodiny.
Esojodpovědět 

 stalo se14:59:52 05.02.2006
Jsem překvapený z ostrých názorů některých lidí. Ačkoliv je argument, že Beskydy jsou v pohodě, nepřijatelný, tak se to prostě stalo. Ta událost připraveným říká, že své vybavení netahají zbytečně a nepřipravené upozorňuje. Tak nebuďte na sebe tak zlý a vy chytří si uvědomte, jestli máte na hlavě helmu vždy, když sedáte na kolo?!
Tazyodpovědět 
 Re: stalo se14:59:51 06.02.2006
já teda jo. Ještě nějaký dotaz?
odpovědět 
  Re: stalo se22:53:25 06.02.2006
Proč? Ty kdybys o ní přišel tak si nikdo ničeho nevšimne.
odpovědět 

 Upozornění13:57:44 06.02.2006
Na www.ho-vsetin.com je článek od Paliče - autora tohoto sjezdu.
Petrodpovědět 

 jen k mapě20:29:47 06.02.2006
nevim kde jste vzali tu mapu, ale mate tam špatně zapsane ty Psi doliny. Ony jsou více do prava- pod Smrčkem, dobře to vím znám to tam dobře. ale to jen na okraj
Lukášodpovědět 
 Re: jen k mapě20:51:15 06.02.2006
Moravskoslezské Beskydy, 1:50 000, Kartografie Praha v nakladatelství SHOCART 1998, čtverec E3.
Blíže ke Smrčku je Matulákův potok. Tak nevím, jestli to tam dobře znáš, bacha abys nezabloudil.
Petrodpovědět 
  Re: jen k mapě13:04:55 07.02.2006
Podle mapy KČT 1:50 000, potok Psí doliny začíná pramenit pod vrcholem Smrku a teče mezi Malým Smrčkem a Smrčkem. To znamená více napravo stojíce na Smrku čelem k Ondřejníku.
paulodpovědět 
   Re: jen k mapě16:08:27 07.02.2006
Podle Velké cykloturistické mapy Moravskoslezských Beskyd z r. 1997 (1:75 000) se to lavinové neštěstí stalo opravdu v korytě potoka Psí doliny.
Petrodpovědět 
    Re: jen k mapě11:40:31 09.02.2006
No nevim chlapi každy mame asi jinou mapu. to je jedno, tata robi v lese a Smrk dokonale zna, a tomu mistu kde se to stalo se řika Kořeňska rastoka, nevim jestli to je někde napsane v mapě a řika se tam tomu tak
Lukášodpovědět 
     Re: jen k mapě21:21:17 09.02.2006
Dík za info, ověřím na polesí. Jinak zůstává pravdou, že mapy Shocartu a KČT mají alespoň v tomto bodě různé údaje.
Petrodpovědět 
      Re: jen k mapě09:55:56 10.02.2006
kde na polesí? na Čeladné?
Lukášodpovědět 
      Re: jen k mapě12:27:41 10.02.2006
Petře, až ověříš, dej mi prosím vědět výsledek. Nejsa místňákem bych nerad spáchal chybu v popisu lokalizace. Ďíky.
Tomáš F.odpovědět 
       Re: jen k mapě21:14:31 10.02.2006
Pro Lukáše: Ano, na Čeladné.
Pro Tomáše: Napíšu to tady, nemám na tebe kontakt.
Petrodpovědět 
        Re: jen k mapě21:17:11 10.02.2006
Pro Tomáše: Sorry, momentální zatmění mysli, už vím, kterej jsi.
Petrodpovědět 
         Re: jen k mapě11:41:04 11.02.2006
Lukáši, měl jsi pravdu, ta oblast je místními nazývána Kořenská ráztoka. Pokus se ale někdo bude orientovat podle mapy (a to jsou prakticky všichni ostatní lidé mimo místních), je problém. Na mapách vydavatelství Shocart je to označeno jako Psí doliny, zatímco KČT to má bez názvu a jako Psí doliny má označen Matulákův potok. Informoval jsem Shocart mejlem a je na nich, jak zareagují. Ještě jednou se ti omlouvám.
Petrodpovědět 

 Smrk18:20:04 12.02.2006
Filipovi,
vůbec jsem netušila, že ta hrůza se stala "Fífo" Tobě a Tvému " vím že velmi blízkému kamarádovi" a je mi to MOC A MOC LÍTO a tuším co asi právě prožíváš. A protože Tě znám velmi dobře, vím že jsi udělal pro Richarda co bylo v Tvých silách. Znáš hory, Beskydy a tuto oblast obzvlášť dobře.
MUSÍŠ JÍT DÁL. Je to těžké. Drž se .  Pavla K.
Pavlaodpovědět 

 ...18:08:50 14.02.2006
Filipe, vše co jsi mohl udělat neskončilo 14:45, patří k tomu i tento článek, který pro mne a doufám, že i pro ostatní, znamená ponaučení, hloupé komentáře sem nepatří. Upřímnou soustrast Tom Mazg
Tom Mazgodpovědět 

 To už není náhoda ?19:03:52 14.02.2006
Teoretizovat, že kdyby byla HS za zadkem je pozdě, je  blbost.HS je profi organizace a musí tak fungovat.Na základě toho co je prezentováno, prokazatelně selhala.Tedy její vedení.O tom není pochyb a i laik to musí uznat. Podobná tragédie se stala před dvěma lety v Jeseníkách a také selhal vedoucí HS Jeseníky a ještě do médií blufoval.Zmrznil tam člověk a HS začala organizovaně pátrat až po 3 dnech.Přitom do médií prezentovala rozsáhlou záchrannou akci...
Myslím že hlavně na Moravě prožívá HS obrovskou krizi, způsobenou naprosto neschopnými a arogantními lidmi na postech vedoucích....
Mildaodpovědět 
 Re: To už není náhoda ?19:21:48 14.02.2006
Máš svatou pravdu....
Honzaodpovědět 

 riso16:52:13 18.02.2006
ach boze, znal jsem richarda, it is finished.. uzivej raje..
coppraodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Borderline, 9-
 Databáze cest:
Všechny cesty (161385)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Strom V Hlavě 6B Sněžník
Levá Tlapička 5C Sněžník
Trápení špuntů 6A Sněžník
Honzík 5C Sněžník
Baruška 5 Sněžník
Nově komentované:
Sedmé Nebe VIIIa Labské Údolí - Levý Břeh
Přeslechy 6+ Žleby
Andělé V Protisměru IXa Labské Údolí - Levý Břeh
Via Di Mezzo 6c+ Val Dell´Oro
Eskalátor 7+ Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Patagonia | Fixe Siurana | Re: Posun opletu | Re: Posun opletu | Re: Posun opletu | Re: Posun opletu | Re: Patagonia | Posun opletu | Re: Patagonia | Re: Patagonia |

 Nové komentáře:
správa od SLP | po <> front | Re: Špičkový psycho-sportovní | Re: Špičkový psycho-sportovní | Re: Špičkový psycho-sportovní | Re: Špičkový psycho-sportovní | Re: &lt;&gt; | Re: Špičkový psycho-sportovní | Špičkový psycho-sportovní | <> |

 Kde to vře:
Průvodce na Český kras míří k lezcům (58)
Vysoké Tatry už nemají být zdarma (20)
Nehody v Frankenjuře (12)
ME: Eliška Adamovská ve finále kombinace obtížnosti a bouldrů 5. (10)
Broad Peak za sedm a půl hodiny. Rychle nahoru a padákem dolů (8)
Jonas Hainz free solo cestou Moulin Rouge (7b/+ 400 m), Dolomity (6)
SP v lezení v Chamonix, Francie (5)
Peuterey Integrale (5)
Švédsko (5)
Chris Sharma ve skalách v Teplicích nad Metují (4)

 Nově v inzerci:
Lezečky La Sportiva Futura (20R) vel. 37 | La Sportiva Olympus | La Sportiva Testarossa | La Sportiva Cobra | Asolo Freney XT MM 10,5 | lyžařská - Snowboardová bunda REAPER nová vel.L | La Sportiva Trango tech woman gtx | Péřová vestaFORCLAZ modrá ve velikosti XXL | Lezení patek | Lezeni |


 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.