LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Jak piješ, tak lezeš. /Wie trinkst du, so kletterst du./
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
O dřevěného Krakonoše 2021 (30.01)
Olympiáda (23.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13178
2.Trojan 12275
3."Fido" 11950
Bouldry:
1.Ondra 11634
2.Stráník 11575
3.Stráník 10950
Hory:
1.Novák 7454
2.Mrklovský 6201
3.Černý 5898

Výsledky
MMČR v drytoolingu (12.12)
Mistrovství Evropy (20.11)
ČP a Mezinárodní MČR (03.10)

Deníčky
5072 lezců
877040 cest
Nové přelezy:
Žíla 7C+
Tufa Tirho 7b+
Fixaret 7C+
Caquitas D 7b
The Kessel 8a
Rock Punk 7b+
Megalodon 8A+
El Conejit 7c
Physical F 7c+
Mikel Ziar 7b+/7c

Stěny
Ymca - Krásné Březno
Gymnázium Česká Třebová - Česká Třebová
Areál LITES, Borovice u Mnichova Hradiště - Mnichovo Hradiště

Prodejny
HUDYsport - České Budějovice
Rock Point - NC Šestka - Praha 6 - Ruzyně
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Opravovat nebo neopravovat?

Existují otázky bez odpovědí?

To repair or not to repair? To je oč tu běží!

Jak budou lezečky vypadat až je nechám opravit? Budou jako nové? Vyplatí se mi oprava nebo nevyplatí? Je cena odpovídající? Upřímně řečeno, nevím. Tohle téma se i tady na lezci.cz opakuje poměrně často. Výsledky a zkušenosti - různé.
Celkově jsem si za dobu co lezu nechal opravit asi 8 nebo 9 párů lezeček. Vždy byly opravené boty jiné než boty nové, nikdy jsem si ale neudělal čas na přímé srovnání.

V rozsahu přibližně dvou měsíců jsem si v červnu 2006  koupil dva páry stejných lezeček (velikost 43),výhodná koupě. Jedny byly lezené (přibližně 8 vikendů ve Frankenjuře, pár podzimních odpolední na Srbsku a jeden 14ti denní pobyt v Chorru), druhé ležely od června ve skříni. Důvod opravy - postupně se zvětšující, ale v zásadě drobné žraloky na obou špičkách. Ani jedna bota nebyla prolezená skrz, kdo tyhle boty má, ten to asi zná. Architektonika špičky nebyla v zásadě porušená, bohužel stav před opravou jsem nevyfotografoval. Výrobce mne po telefonickém dotazu s omluvou odkázal na specializovanou opravnu (originální kopyta, lepička dle výběru - zajištěno). Zadání opravy znělo: oprava špičky a obsázky, použít Vibram. Zakázka přišla na dobírku v odpovídajícím čase, opraveno, cena v řádu stovek korun odpovídala veřejně známému ceníku, na botě visela visačka deklarující použití Vibramu.

A výsledek? Na fotografiích je srovnání bot(y) nových(é)  a bot(y) opravených(é). Jak jsem již napsal, stav před opravou jsem bohužel nevyfotil.



vlevo boty nové, vpravo boty opravené - špičky v dlouhé ose boty lehce rotovány zevně

foto by © JakubS




detail špičky, vlevo bota nová, vpravo opravená

foto by © JakubS



detail podešve, vlevo bota nová, vpravo opravená - lehce patrná rotace špičky v dlouhé ose zevně

foto by © JakubS



boční pohled, dole bota nová, nahoře bota opravená - architektonika špičky jak na podešvi, tak i na obsázce je "jiná"

foto by © JakubS




boční pohled - vlevo boty nové, vpravo boty opravené - bude se s těmi opravenými dát našlápnout stejně jako s novými?

foto by © JakubS




Berte to jako malý a individuální, fotografický příspěvek k nekončící debatě nad smyslem oprav lezeček. Takhle jsem dopadl já. Je mi vcelku jasné, že srovnání nová versus opravená bota pokulhává. Od opravy asi nelze čekat nový pár, vcelku by mne zajímalo jak by dopadl profil boty kdybych nechal vymenit celou podesev. To bych si, ale asi koupil spise nove boty.
Jsem s opravou spokojený? Sám nevím. Způsob nášlapu v tom opraveném páru bude asi, a troufl bych si říci, zásadně "jiný".  Nechám opravit ten nový pár až ho prolezu? Ještě nevím.

Jak výrobce, i když to je asi zřejmé, tak i firma provádějící opravu nejsou jmenovány záměrně. Kdo by tohle chtěl zjistit, může to udělat stejně jako já.

Pozn. Těm, kteří lezou v lezačkách a ne v lezečkách, se omlouvám. Každopádně na výsledek opravy by to nejspíše nemělo vliv.  

JakubS   [úpravy] 15:45 29.03.2007Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 opravy mammutek16:26:55 29.03.2007
Když jsme u toho: nevíte jestli nějaká firma, co opravuje (saltic, triop,...) lezečky má originální kopyta na lezečky značky Mammut (familiárně je zde nazývám mamutky;o)? Případně: je vůbec v ČR možnost nechat si podbít mamutky na správném, tj. mammuťáckém kopytě?
janekodpovědět 
 Re: opravy mammutek16:52:32 29.03.2007
Tipl bych že ne.
H.odpovědět 
 Re: opravy mammutek16:55:47 29.03.2007
Slyšel jsem, že lezečky Mammut jsou vlastně Rockpillarsy. Kdyby to byla pravda, tak je tu kopyto z nejoriginálnějších. Ale na druhou stranu jsem jednou před pár lety přímo do Rock Pillarsu poslal své-jejich lezečky k podražení, a když jsem pak viděl výsledek, byl jsem dost vyjevenej. Hůř bych si to neudělal snad ani sám. Špička úplně kulatá, díra v obsázce na špičce byla prostě shora přelepená flastrem, jako když spravuješ duši od kola... Patrně mi tehdy chtěli naznačit, že opravami se zabývají neradi. Ale třeba už je to jinak.
Piškotodpovědět 
  Re: opravy mammutek20:59:15 31.03.2007
Dlouhodobě používám RockPillarky, většinou Fly, podlepit jsem je nechal mnohokrát a paradoxně nejhorší podlep se mi vrátil právě od Rock Pillarů. Docela jsem se naštval. Trvalo jim to děsně dlouho, drahý to bylo a ta kvalita, to byl vskutku děs. Dle mého subjektivního dojmu to nejlépe dělají v Restdayi, kdysi mi to přišlo i levné(levnější a lepší nežli od Salticů), ale nedávno jsem je chtěl poslat znovu a přišlo mi, že zdražili...
Co do smysluplnosti podlepu, bych řekl, že smysluplný je, ale pokud si kupujete botičky, které jsou vám ze začátku akorát, není těžké se do nich dostat a moc nebolí, pak se nedivte, že po jisté době jsou naprd, ovšem nepřisuzoval bych to podlepu a kopytům(i když ty také hrají svou roli), nýbrž vytahanosti boty.
Mně se dříve stávalo, že boty po jisté době zbačkorovatěly a i přesto, že podlep držel, se nedaly dále používat(na lezení). I zmenšil jsem velikost o číslo a v botech se dalo lézt do roztrhání. Otázkou je, nakolik zmenšení velikosti zvyšuje namáhání boty, tedy její dřívější odchod do věčných lovišt. řekl bych, že kůže se potom rychleji prodře(což mně se od redukce velikosti stalo vždy-praskla kůže i když podlepená lepička stále plnila funkci), avšak neprodře se tak rychle, jako se boty "vyčvachtají".
Sumasumárum bych dle svých zkušeností doporučoval kupovat boty menší. Z počátku je to sice martyrium, ale časem jsou akorát a i po podlepu dobře drží. Šetřílkům, jako jsem já, se to jistě vyplatí:)
chuckodpovědět 
 Re: opravy mammutek22:23:07 30.03.2007
Na opravy lezeček Mammut se můžeš zeptat v shopu v lezeckém centru Mammut v Holešovicích, ev. na www.mammut.cz
odpovědět 

 Seriózní výzkum sešmajdání bot17:41:49 29.03.2007
Parádní článek, skvělý nápad a dobrá studie, která potvrzuje i moje poznatky.
I když si myslím, že firmy, které nyní podlepují boty, dělají skutečně dobrou řemeslnou práci, tzn. že si s botou evidentně pohrají, přesto přeze všechno je výsledek poněkud rozpačitý, kdybych měl být upřímný, tak bych řekl přímo tristní. Nikdy se mi už v podlepených botech nelezlo ani ucházejícím způsobem.
Vysvětluju si to tím, že bota, která jde k podlepení, bývá už často tak zdeastovaná, roztahováním na většinou větších propocených nohách, že udělat z ní novou je skutečně úkol nadlidský.
 jirkasodpovědět 
 Re: Seriózní výzkum sešmajdání bot17:48:54 29.03.2007
Prolezu boty na skále, nechám podlepit, dále používám na překližce.
pbla4024odpovědět 
 Re: Seriózní výzkum sešmajdání bot18:14:22 29.03.2007
Mám několikrát podlepené Cobry,Salticy Sepia a MadRock Flash a celkem pohoda.Ustál jsem v nich v vše v Juře,na Petráči,Rovišťi,Srbsku,Ceredu a dokonce i v Labáku.V Srbsku to byl boj.Na bouldrovkách a umelkách zcela bez boje.Charakter boty se změní vždy,ale já to moc nezaznamenal.U mne problém,ustál-neustál,nebyl botama.Zaleží strašně na osobním pocitu každého človíčka.Co se řemeslného zpracování týče,vždy jsem byl spokojený.Saltic díry zalepil, botky vibramem podlepil, ja málo zaplatil a většinou hodně vylezl.O botky se to taky chce starat.Občas vykartáčovat,gumu umýt houbou a dovnitř nastříkat spray proti smradu a plísním. A hlavně v nich pod skalami nechodit celej den,na to jsou jiné boty.V horách je to jinak,to chápu,nelezu v nich tudíž nemohu ani názorem přispět.Jinak dobrý článek dávám 10 hvězdiček.
Radodpovědět 
 Re: Seriózní výzkum sešmajdání bot18:32:59 29.03.2007
To je jasny, ze bota utrpi pouzivanim, co jsem se snazil naznacit a co je koneckoncu videt i na tech fotkach (znovu, bohuzel nemam fotku pred opravou), je to, ze ty boty pred opravou drzely puvodni tvar v pate, v oblouku klenby nozni (zachovano i po oprave) i ve spicce, ve smyslu toho mirneho prohnuti nahoru pod zaprtsnimi klouby s naslednym zahnutim dolu do palce aniz by ta bota byla rotovana do bananu. tzn. maximum sily pri naslapu jde dopredu dolu a ta bota nohu podrzi v zaprstnim kloubu. Po oprave ( a znovu podotykam mela byt provedena na originalnim kopyte) je to presne opacne. Spicka je vyhnuta nahoru a dopredu, a ten kloub nema v bote oporu, tedy naslap je pak jiny, jakoby vlastne na treni. Me osobne by zajimalo, jak by tenhle vysledek vysvetlil svec a jaky smysl vlastne pak to kopyto pri oprave ma?
Jakub Sodpovědět 
  Re: Seriózní výzkum sešmajdání bot19:41:35 11.04.2007
jestli chceš není problém ti to vysvětlit
Tomasodpovědět 

 Rock Pillars?17:54:12 29.03.2007
Stalo sa mi to iste: pod prvom podlepeni Rockpillarsov spicka zasadne zmenila tvar a lezecka sa rozsirila. Na podlepenie (uz po par mesiacoch lezenia) som ich poslal priamo k vyrobcovi, no podlepene lezecky dorazili z Restdayu Zlin :)(cca 500CZK, 5 tyzdnov trvalo ich dorucenie do Prahy) Leziem este v La Sportivach a nechavam ich podlepovat v Arcu (original kopyto, podlepene do 3 dni, 20EUR) a zmenu v tvare (predlzili sa) som zatial zaznamenal az po tretom podlepeni! A to nehovorim o dvojnasobnej dobe pouzivania oproti Rock Pillars.
Matoodpovědět 

 lepsi metoda18:02:01 29.03.2007
ja to delam tak,ze kdyz si prolezu spicku,tak vezmu tejpku a prelepim,bota  vydrzi dva tri tydny pri plnem treninku,pot sloupnu starou tejpku a aplikuji novou vrstvu:) a takhle do nekonecna;) :))
odpovědět 

 Nejlepší metoda18:21:47 29.03.2007
...nebo je tu takzvaná Čokova metoda, kdy se v lezečce leze i v době kdy je vidět nejen celý palec. Trénujete tak lépe prsty dolních končetin, vzniká na nich hroší kůže a prospěje to tak nejen vaší peněžence. Navíc máte-li štěstí, může vám to pomoci vyřešit i boulderové nástrahy v nějakých cestách (50. den- Sloup?)
čajodpovědět 
 Re: Nejlepší metoda20:59:40 29.03.2007
Čajdo, jaké nástrahy, Adam si lezačku nesundával, takže je to 50 na 50. :-).
Vlkodpovědět 

 podlepení18:30:11 29.03.2007
Myslím si, že Restday se hodí na podlepování zahraničních značek- Evolve, Fiveten, La Sportiva. Evolvy můžu přímo doporučit. Jinak Saltiky je lepší podlepovat v Salticu. Mají originální kopyta.
mantákodpovědět 
 Re: podlepení08:10:02 04.04.2007
já bych chtěl ještě doplnit podle mé zkušenosti.Myslím že je hodně podstatné pro opravu lezeček jakou konstrukci mají.Tedy jestli se jedná o botu měkkou,polotvrdou nebo tvrdou a rozsah poškození.Lezl jsem nejdřív v měkkých lezečkách Borel Laser a prolezl jsem je docela skrz.Po opravě byly samozřejmě tvarově jiný a byly z toho bačkory.Jelikož lezu převážně po tvrdým materiálu žula,rula a jiné přešel jsem do konstrukčně tvrdých lezeček Boreal AS.Dnes mám již dva páry a jeden po dvou opravách a jedny před.ASi po opravě neztratili zásadně tvar a je to spíše o použití vhodné značky lepičky.Je fakt že jsem je posílal podlepit včas dokud nebyla prodřená obsázka.Z toho vyplývá že je důležité v jakém stavu posíláte boty do opravy a jaké jsou konstrukce.U měkké lezečky je téměř nemožné udržet aspon trochu původní tvar.
Venca Urbanodpovědět 

 Rock Pilars18:31:02 29.03.2007
Ty samé boty co jsou nafocene mám. A musim říct, že se příšerně vytahujou.Mam už druhy pár, první jsem prolez nechal opravit (to už měli tak o 2 čísla víc). Radči jsem tedy koupil nové a menší ale co se nestalo za tři měsice zase vytahaný.
Tudiz muj nazor: opraveny Rock Pilars tak do hor nebo na překližku.
 
Honzaodpovědět 

 Mé lezecké perly (ha!) před opravou19:55:20 29.03.2007
...prolezené středně (tj. jen malý až střední žralok na špičce) drží téměř výborně tvar z bočního pohledu. Z vrchního je již však patrnější rotace špičky směrem do středu boty způsobená částečně tím, že po ošlapání gumové hrany na vnitřním okraji člověk (či alespoň já) čím dál tím více začíná stoupat na střednější část špičky.
Ondřejodpovědět 

 o20:06:59 29.03.2007
Já mám celkem jasno v tom, že opravovat. Jeden pár nových bot si šetřit na těžší cesty a pak mít jeden nebo dva páry na lehčí. Cena nových bot bývá řekněme kolem dvou tisíc (často i víc), oprava mezi 500 a 800. To je docela rozdíl. Většina lepších vázacích bot aspoň dvojí podražení snese - ačkoli už to pak samozřejmě není to co dřív. Ale lepší než si za sezónu kupovat dvoje až troje nové je mít jen jedny nové a jednou dvakrát podrazit. Ušetří se pár tisícovek.
Myslím, že bota ještě tak moc neztratí, dokud se mění jen podešev; mnohem horší je, když už se jde i do obsázky. Takže je důležité poslat boty včas, dřív než si kvůli olezené podrážce prolezete i špičku obsázky.
 P.odpovědět 

 Not to repair..20:18:31 29.03.2007
Prima článek do časopisu s vysokým impaktfaktorem. Všechna čest i za pěknou fotodokumentaci. Asi bude platit že čím jednodušší bota tím jednodušší oprava a tím lepší výsledek v porovnání s novou botou. Kupuju jednoduché lezečky (Samba, Salza) a jedinný problém který po opravě nastal byl že byly menší - bohužel tak zásadně třeba i o číslo a půl, že jsem je už pořádně použít nemohl. Tak se z úvodního shakespeareovského citátu kloním k jeho druhé části a jsem smířen s tím, že každý rok potřebuju nové lezečky.
Martin Kodpovědět 
 Re: Not to repair..22:22:56 29.03.2007
Jen takový dotázek..proč někteří lidé používají výraz lezačky místo lezečky? Má to nějaké hlubší opodstatnění? Já totiž ty boty používám k lezení a ne k lezaní..Díky za vysvětlení
T.odpovědět 
  Re: Not to repair..23:36:56 29.03.2007
Asi jako kopačky..., taky nepíšeš kopečky, když se s nimi kope.
Climbodpovědět 
   Re: Not to repair..08:19:39 30.03.2007
kopání - kopačky
lezení - lezečky
Ramón Zidaneodpovědět 
   Re: Not to repair..12:22:32 30.03.2007
Z Ústavu pro jazyk český AV ČR som dostal vysvetlenie, že slang. výraz lezečka je odvodený od lezecká obuv resp. obuv na lezení, teda už žiadna lezačka, prosím
odpovědět 
  Re: Not to repair..23:38:33 29.03.2007
:-)
Climbodpovědět 
   Re: Not to repair..13:48:04 30.03.2007
Pro osobu rikajici si Climb..odvozuje se z podstatneho jmena tzn. ne ze se kope tedy kopecky, ale od slova kopani tedy kopacky..od slova lezeni jsou pak lezecky a ne nekym vymysleny patvar lezacky!
hklodpovědět 
    Re: Not to repair..15:02:04 30.03.2007
plný souhlas, jen tak na okraj, lezečky jsou lezečky, nikoliv lezačky (patvar vzniklý nejspíš na analogii ke kozačkám :-))
odpovědět 
     Re: Not to repair..17:24:35 30.03.2007
Tak ta spojitost s kozackami je jedine rozumne vysvetleni :-)))
T.odpovědět 
  lezEčky12:43:05 31.03.2007
super postřeh, konečně se našel někdo komu se zdá slovo lezačka divný. já chodím každej tejden lízt se skupinkou lidí, který nějakej expert naučil říkat lezAčka a rve mi to uši :)
a když už je tady debata o názvech, používáte někdo na umělý stěne místo pojmu tahat nebo cvakat slovo vyvádět?? (př.kdo nám vyvede tuhle pěknou modrou cestu??)..to mi připadá taky jako zvláštní výraz, možná se hodí do velehor ale na stěně??
:)odpovědět 

 Pearl22:45:49 29.03.2007
V Pearlech uz mam hezky vycet cest prelezeno, mam uz svuj 4. pár. Přijde mi, že k podobné deformaci, jaká je pozorovatelná na obrázku výše, dochází již během používání před podlepením. Jednoduše řečeno mi přijde, že tyto boty nejsou na takovou zátěž dimenzované, a tudíž je pokles v jejich výkonu zcela jasný. Zajímalo by mě jak by v podobném testu obstály třeba nějaké La Sportivy...
Dominikodpovědět 

 wow23:25:07 29.03.2007
Tý brďo, jak na to tak koukám nemůžu uvěřit. Taky mám samozdřejmě Pearly-velcra. Nechala jsem si je podlepit v Restday, kamarád mi poradil, že tam nemám rvát vibram ale klasiku 5.10. A je to supr, botka nemá vůbec změněný tvar a drží. Měla jsem sice taky strach jaké kopyto mi z nich udělají, ale dopadlo to výborně.
Lucaodpovědět 
 Re:06:57:28 30.03.2007
Aj z mojich skusenosti, podobne ako autorovych, vyplyva, ze v uvedenej firme nevedia robit Rock Pillarsy. Dal som si ich podlepit 5.10, no prisla mi uplne ina lezecka (tie na obr. sa aspon pdoobaju), ktora je vsak absolutne pohodlna. Na druhej strane musim ale povedat, ze ked uz bola uplne rozpadnuta (medzistielka), tak mi z nej znovu spravili sucu lezecku (s rovnakym tvarom ako po 1. oprave). Vhodna na trenink a do hor na lahsie cesty. Ale v okoli je v podstate spokojnost s opravami lezeciek inych znaciek.
D.odpovědět 
 Re: wow09:53:06 30.03.2007
tak to ti blahopreju a spolu se mnou i sedlaci od Chlumce :)
Jakub Sodpovědět 
  Re: wow15:00:10 30.03.2007
Jo a ještě přišly do 4 dnů...:)
Lucaodpovědět 

 Karlos06:54:02 30.03.2007
Ahoj, jaké máte zkušenosti s podlepováním LaSportiva Katana? Vrátily se Vám aspon od nekud v trochu slušném stavu, ze byste s nima byly spokojeni? Líbí se mi moznost Arca, ale asi to tam nejde poslet na dobírku co?
odpovědět 
 drahý nemusí být dobrý14:23:45 30.03.2007
Vertical v arku mi na botech udělal asi za 600,- největší možnou prasárnu, co sem kdy viděl. Starou gumu oblepili novou, takže se jim povedlo udělat dokonalý kopyto. Pak sem s nima ještě chvíli lezl, ale po úpravě na brusce. Teď posílám boty do Rest daye a Salticu. Pokaždý jsem překvapen, co se vrátí za tvar( původní botu moc nepřipomíná). Vždy zanadávam, rozlezu, lezu...I podle ostatních záleží na štěstí, jak se jim to povede. Někdy líp, někdy hůř.
Doporučil bych výrobcům kopírovat tvar boty, která se jim na podlepení posílá. Zbytek bych pochválil.
alaodpovědět 
  obuj si papuce....:)16:10:10 03.04.2007
..zanadavam, lezu ..A v nejhorsim to nekomu prodas:)
Pro me je pro ostatni odpoved jasna :PODLEPOVAT! co bych si kupoval novy kdyz je stejne dycky nekde ztratim. Apropo nejlepsi bazar je tusim v Avignonu. Takovejch smradlavejch fajften sem po kope fakt este nikde nevidel. Od 10 do pajdy.
laco shaolinodpovědět 

 ;o))08:12:23 30.03.2007
Ahoj Jakube, taky jsem si nechala 1x opravit boty .... praci udelali moc pekne, ale vznikly z toho backurky ve kterych se nedalo lizt ani na preklizce. Od te doby si kazdou sezonu bohuzel musim kupovat nove, nastesti se mi je podari vzdy sehnat se slevou.
Kackaodpovědět 

 kopyto?08:26:10 30.03.2007
a nesouvisi to trochu i s velikosti boty? mekka bota a 43, to by museli byt kouzelnici.
odpovědět 
 Re: kopyto?08:52:41 30.03.2007
Bylo by dobré vidět ty boty před opravou. Tam se nejlépe pozná odchylka. Každá noha je specifická a v konečném důsledku tvar nové boty deformuje ku prospěchu a tvaru svému.( Většinou, někdy deformuje bota nohu :o)) ) Tím pádem je odpověď na Tvou otázku prakticky nemožná a naprosto individuální. Nikdy nemůžeš ze starých bot jakoukoliv úpravou udělat boty totožné s novými. Každý materiál má tvarovou paměť ( měkdy větší a někdy menší, ale má ). Jakmile dáš na starou botu s vyprofilovaným tvarem podle tvé nohy, novou podrážku, vždy z toho vznikne hybryd který není podoben botě nové, ale ani té staré. Někdo má nohu unifikovanou a pak mu sedne skoro vše ( nebo si to alespoň myslí - subjektivní pocit ) a někdo si musí holt koupit boty nové. Jinak samozřejmě zajímavé téma, které by stálo za hlubší průzkum.
Alešodpovědět 
  Re: kopyto?13:19:04 30.03.2007
Dobře si přečtěte Alešův příspěvek. Řekl bych, že trefil hřebíček na hlavičku. Kubo, myslím, že se snažíš porovnat neporovnatelné. Kdyby si řešil rozdíl mezi lezečkami před opravou a po ní, je výsledek porovnatelný. Nové boty a boty po opravě nelze srovnávat. Při opravě se pouze sundá stará guma(nebo její zbytky:-)) a dá nový díl. Ostatní materiály zůstávají ve své opotřebené a lezením zdeformované podobě. To nelze srovnávat s výrobou nové boty. Pokusím se o příklad. Pokud máš auto a ke konci jeho životního cyklu ho dáš na generálku, aby ještě něco odkroutilo, dostaneš v servisu auto které bude jezdit, vypadat a fungovat jako to nové, které sis kdysi koupil?To rozhodně ne. Jen ti prostě prodlouží životnost. A tak je to i u bot a většiny dalších výrobků. Můj názor na podlepování bot je asi takový, že určitě ano, ale nesmím čekat, že dostanu novou botu. Taková bota je pak spíše vhodná k tréninku jako tzv. "béčkovka":-)Sám jsem posílal podlepovat mnohokrát a snad do všech firem a snad nikde jsem nebyl 100% spokojený. Prostě oprava není nákup nové boty a tak to asi bude a musíme se s tím všichni smířit.
Michalodpovědět 
   Re: kopyto?15:06:08 30.03.2007
Vsechny, samozrejme spravne kriticke, poznamky co pises jsou v tom puvodnim textu, jinymi slovy pises jen to, co jsem jiz drive napsal. Stav pred opravou jsem alespon slovne popsal, do ted ale opravdu nechapu, proc doslo tou opravou k ohnuti spicky nahoru. neni zde nekde svec?? Pokud by se nekdo v budoucnu odhodlal udelat podobne srovnani, bylo by nadmiru vhodne fotit vsechny faze, samozrejme. Jinak mi prave jeden znamej navrhnul jako nejlepsi reseni navrat ke starejm dobrejm KOVAKUM, ktery doporucoval uz Franta Kutta a Bláža Cvrková a to byly nejaky lezci :)
Jakub Sodpovědět 

 spokojenost09:34:57 30.03.2007
Už podruhé jsem si nechal v Salticu lezečky Saltic opravit - vyměnit celou podešev.
Bylo to jen kvůli prolezené špičce. Sami doporučili výměnu celé podešve.
Výsledný tvar boty vůbec nebyl jako v tomto testu, ale boty vypadaly úplně jako nové, tvar stejný.
Cena myslím do 500,-
Všem to takhle doporučuji.
Vláďaodpovědět 
 Re: spokojenost09:45:55 30.03.2007
Opravuji cenu.
Ne do 500,-, ale...
Výměna podešve 220,- až 275,-
Výměna podešve a obsázky 325,- až 380,-
Vláďaodpovědět 

 ...09:47:19 30.03.2007
Nedávno jsem si dal podlepit své důchodky s požadavkem na 5.10. Oproti mechovce je to paráda :-). Už mi drží i v komínech...
Vencaodpovědět 

 podlepení10:10:13 30.03.2007
...slyšel jsem o hodně lidech, kteří nedají dopustit na RP podlepené 5.10. Origoš guma na RP má tendenci dost dělat žraloky.
čajodpovědět 

 skusenost08:29:03 31.03.2007
Ja sem si daval podlepovat lezecky uz asi vsude, ale nejvic spokojen sem ted s Pialou. Dost se s tymi botami vyhral a cena je taky prijatelna...
xxodpovědět 
 Re: skusenost10:52:24 02.04.2007
Ja uz mam tiez vela odskusane, a uz davam tiez len Pialovi, a teraz ked citam, zistujem, ze je asi najlacnejsi a tiez najlepsi.
vladoodpovědět 
  Re: skusenost17:36:13 03.04.2007
Tedy - dotaz od zjevně málo zasvěceného: Piala je kdo-co-kde? Setkávám se s tím jménem poprvé a Internet mi nějak neporadil ...
Rovněž se přiznávám, že - asi na rozdíl od některých jiných debatujících - jsem nedešifroval, kdo byla ta opravna o které se píše. Nevidím důvod, proč to tajit - článek i diskuse mi přijde objektivní i slušný a osobně se domnívám, že opravna se v zásadě nemá zač hanbit, diskuse objasňuje myslím docela dobře, jak může oprava dopadnout a proč mohla dopadnout tak, jak dopadla. Jakube, opravdu to nechceš zveřejnit? Myslím, že je to lepší, než mlhavé dohady (byl to Saltic? Restday? a tak ...)
Robertodpovědět 
   Re: skusenost17:54:14 03.04.2007
ne zverejnovat to nechci, ty sis to zjistil, myslim ze 90% lidi co tu debatovali, to vi taky. Ten prispevek nemel bejt o tom, ze mi tahle nebo tamhleta firma ohnula spicky drahejch bot na druhou stranu nez puvodne byly. Pokud chces tak to sem napis a podepis se pod to.
Jinak Piala je, troufnu si rici tak na 99%, Milan Piala, vice nez dobry slovensky lezec, o jeho aktivitach v opravarenstvi lezecek bohuzel nic nevim.
Jakub S.odpovědět 
    Re: skusenost20:43:11 03.04.2007
Jen poznámka - aby nedošlo k nedorozumění (možná jsem se vyjádřil nejasně): nezjistil jsem, která opravna to byla. A fakt si to netroufnu tipnout. Chtěl jsem právě říct, že jasné vyjádření je lepší než "mlha"; právě aby zbytečně nevznikaly fámy, zvlášť když se nejedná o žádnou ostudu a sám článek je zjevně rozbor obecného problému, ne jedné konkrétní kauzy (v tom Ti myslím rozumím). Ale to jen tak na okraj.
Díky za "nakopnutí", pokud jde o jméno Piala :)
Robertodpovědět 
    Re: skusenost10:37:56 04.04.2007
chachacha, vraj Milan :-)) MIRO sa urcite potesi, aka reklama sa mu tu robi ;-))
odpovědět 
   Re: skusenost16:42:36 05.04.2007
Piala je Miro Piala ze Ziliny.Opravuje lezecky uz dost dlouho.
xxodpovědět 

 pre Jakuba S09:11:54 31.03.2007
To prohnuti spicky dolu je podle me dano vystylkou pod prsty a zalezi na opravci ci ji tam necha nebo botu zlikviduje obrousenim.Restday ji tam nechava. Rocne posilam 15 - 20 paru na podlepeni( cobra a testarosa) a na trenink jeste vzdy postaci.
cukodpovědět 

 opravy13:17:51 31.03.2007
Co se oprav týče, chtěla bych jen říct, že každá firma, která lezeckou obuv vyrábí si svá kopyta chrání. Proto je zcela nemožné opravovat na originálech. Asi je zcela zbytečné vysvětlovat, jak se tvar boty lezením a používáním mění, nehledě na opotřebování materiálů, propocení atd.jako u každé jiné obuvi. Ale ze staré botky - nikdo novou neudělá. Záleží jen na kvalitě práce firem, které repas provádějí. Hezký den     
Romana - Salticodpovědět 
 Re: opravy13:56:34 31.03.2007
Diky za odpoved, byt salamounskou. Jen bych chtel znovu pripomenout, ze tohle melo byt udelano na originalnim kopyte, dale hough.
Ale chtel bych se v ramci tohoto otevreneho prostoru zeptat na jinou vec.
Existuje ve firme Saltic vnitrni kodex reklamovatelnosti opravy lezecek, ci nikoliv? Jinymi slovy, za jakych podminek jste ochotni uznat reklamaci opravy, protoze i z teto diskuze vyplyva pouze jedina vec - vysledek neni garantovan a moznost odvolani je nejista? Predem dekuji za odvaznou odpoved na nelehkou otazku a pevne verim, ze to nepovede ke zruseni oprav lezecek ve vasi firme.
Jakub S.odpovědět 
  Re: opravy14:21:34 31.03.2007
...každá špatně odevedená práce je reklamovatelná a každá firma by si za ni měla zodpovídat a vyjít zákazníkům vstříc. Ale myslím, že je nejlepší řešit s konkrétní firmou - konkrétní problém osobně.
Romana - Salticodpovědět 
   Re: opravy08:12:14 02.04.2007
Boty opravujete opravdu dobře, jen bych doporučil podívat se na tvar lepičky různých typů podlepovaných bot. Ale samozřejmě nových. A tento tvar a křivku špičky se pokusit napodobit. Pak není potřeba se vymlouvat na opotřebení, propocení atd.... Myslím, že těch nejlepších a nejpoužívanějších tvarů není za tak moc a není složité je napodobit. Děkuji za pochopení a těšim se na další botky.
A:R:odpovědět 
    Re: opravy10:05:30 02.04.2007
vzdy si botky nechavam podrazit max 1x. vzdy u jedne nejmenovane firmy a vzdy celkem v poho a vzdy to je tak, ze v tech podrazenych to je uchazejici mnohem kratsi dobu nez v novych. samozrejme, ze pokud nejsou boty uplne ko, tak je jeste dodelam na stene. ale na skaly, tam potrebuju svuj jisty komfort. nelezu zadne tezke dardy, ale na to moje maximum uz se proste citim lip v novych botkach.
bublinaodpovědět 

 Kontakt14:32:36 03.04.2007
Ahojky, muzete mi prosim dat presne adresy, kam teda lezky poslat dle vas? Diky. veverka
Veverkaodpovědět 
 Re: Kontakt17:51:13 03.04.2007
Jak už jsem psal výš - já jsem nedešifroval, kdo byla ta opravna o které se píše (a opravdu myslím, že by bylo dobře to zveřejnit) a ani si nemyslím, že by měla být na základě článku negativně hodnocena. Nicméně obecně jsem přesvědčený o tom, že každý výrobce - pokud taky opravuje - budu umět suverénně opravovat svoje boty, s jinými značkami to může být slabší a zároveň na opravy svých bot by měl být bezkonkurenční, on ví nejlíp, jak je ta bota udělaná (to samozřejmě platí, pokud ty boty jsou dobrý, když by nebyly, tak je oprava provedená jinde může vylepšit).
Z toho mi vychází, že pokud bych počítal s tím, že budu dávat lezky opravovat, měl bych vybírat mj. i podle toho, jestli výrobce opravuje - a pak je pošlu k němu. U zahraničních výrobců pak možná může být problém s cenou opravy - ne kvůli poštovnému ap., to v rámci EU snad není problém, ale ruční práce (a to oprava jednoznačně je) je "venku" obvykle citelně dražší. Hm.
Robertodpovědět 
  Re: Kontakt17:53:19 03.04.2007
P.S. Osobně mám dobrou zkušenost se Salticem při opravě _jejich_ bot (Saltic Sepia).
Robertodpovědět 
 Re: Kontakt23:28:24 03.04.2007
Veverče pošli mě na hucki@seznam.cz..na sebe mejl a ja ti je pošlu
honzaodpovědět 

 silny palce15:17:19 03.04.2007
mam asi uz po seste podlepene miury od sportivy a porad spokojenost... asi je to vazne individualni, ale me prijde zmena tvaru po oprave az jako posledni faktor, ktery muze za to ze se mi smekaj nohy. Lezu v nich na pisku i tvrdem materialu a kdyz nemam unavene nohy, tak stoji porad dobre... chce to silny palce :) peace
kubikaodpovědět 

 foto09:32:25 12.04.2007
Hele,aby byl článek fér, nafoť lezečky před opravou, jinak je to jen plácání o ničem.
J.
Juraodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Chytač snů, Xa
 Databáze cest:
Všechny cesty (148595)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Fire And Fall 7B Holštejn
El Representante 8b Chulilla
Drásal 7B+ -
El Lance 7a Vistamar
Rojan 7a Vistamar
Nově komentované:
Kabriolet 6 Hlubočepské Plotny
Mládež Z Dimenze X 8B Babí Lom
Drásal 7B+ -
Barbařiny První Krůčky 7A Holštejn
Barbařiny První Krůčky 7A Holštejn

 Nově v diskusi:
Re: Boľavá päta | Re: Povolené objekty CHKO Labské pískovce | Re: Povolené objekty CHKO Labské pískovce | Re: Boľavá päta | Re: Boľavá päta | Re: Boľavá päta | Re: Boľavá päta | Boľavá päta | Re: Povolené objekty CHKO Labské pískovce | Bob Mrozek |

 Nové komentáře:
Re: pro Standa Holec | Re: Fakta | Ivo Wondráček | Re: Kdo za to může???? | Re: Velký Kotel | Re: Fakta | Re: Fakta | Re: budnocnost skiaplinismu | Re: Fakta | Re: Fakta |

 Kde to vře:
Po pádu laviny v Jeseníkách zahynul skialpinista (102)
Video: Martin Stráník přelézá nový boulder 8B+ za chumelenice (38)
Adam Ondra: zamyšlení nad etikou lezení s nákoleníky (33)
Video: Pády do vlastního jištění (25)
Video: Mníchove skaly - Čupiaci tvor (22)
Nirmal Purja: na K2 jsem vylezl bez podpůrného kyslíku (19)
Nepálci oznámili 1. zimní výstup na K2, dosud v zimě nezlezenou (18)
Kolem Skal! - 14. Štramberk (17)
Nová povolení lezení pro Bořeň a Váňův kámen (7)
Jorg Verhoeven kritizuje cestování profi lezců v době covidu (4)

 Nově v inzerci:
Péřový spacák | Statická lana | Skinbased KAR 147 | Dámské útočné pohorky Garmont Mountain Expert GTX, vel. 39,5 | Dámské pohorky Garmont Amica GTX, vel. 39,5 cm | Scarpa Gea LD 270 | Hrot Grivel Evolution | mačky Raveltik | Hledám lezeckou partu | BOULDERMATKA OCUN |

 Anketa:
Chcete se nechat očkovat proti Covidu?
 Ano, co nejdříve to půjde 
 112 
 Ano, pokud to bude nutné 
 47 
 Ještě jsem se nerozhodl 
 24 
 Rozhodně ne 
 51 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.