LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když nevíš kudy dál, tak namáguj.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SAMBAR KIDS CUP (21.10)
1. Makak- boulderový kolotoč 2017/2018 (27.10)
Jesenický opičák (28.10)

Žebříček
Cesty:
6.Adamovska 11156
7.Vejmolová 11131
8.Jungling 11103
Bouldry:
6.Břicháček 10550
7.Skála 10500
8.Štefánek 10253
Hory:
12.Čížek 3204
13.Brzobohatý 3132
14.Polášek 2785

Výsledky
ME mládeže (15.09)
Rockmaster (26.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4368 lezců
657384 cest
Nové přelezy:
Bottom Up 8A
Aborigines 8A/8A+
Heureka 7A+
Silkroad Xc
Silkroad Xc
Paragraf Xb
OM 8B
Silkroad Xc
Wilibaldov 9+/10-
Dust In My 9-

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Castle Hill

Obyčejný den

Levé víko, pravé víko. Oko bloudí po stropě. Je ráno. Kde to jsem? Ach ano, už si vzpomínám.

Craigieburn shelter, zhruba 12km od Castle Hillu, Nový Zéland, GPS souřadnice mi naskakují samy od sebe...ano ano...samozřejmě, ale jistě, jak jsem mohl zapomenout. To je ta destinace, o které jsem několik let snil a teď jsem skutečně tady. Naplňuji se pocitem splněných přání a mozek začíná chápat realitu (fantazii?). Pro to vlastně žiju ne? Cajk. CAJK!!! Je fajn si tohle po ránu uvědomit. Dnes si zase budu užívat pohody mezi šutry. Občas nějaký pohladím, někdy i po hlavičce, když se zadaří. Šutr potom odhodí svou kamennou tvář a staneme se přáteli. Zatím si ještě lebedím ve vyhřátém spacáku. Spacák si lebedí v dodávce. Dodávka si lebedí pod stromem. A strom? Strom si lebedí pod čerstvě napadlým sněhem. Tření bude famózní, ostatně jako posledních několik dní. Opět se naplňuji pocitem...tentokrát plného močového měchýře, takže dost keců, poslední půlhodinka zdráhání a hurá do akce.

Zip spacáku. Péřovka. Dveře švunk a buch. Čurymury. Zuby. Kafe. Musli. Čaj. Gud mórňink evrybaby. Počasí dnes máme verynajsbjůtifl, ou jes, ou nou, mast gou.
 
  Kontrola omrzlin na autě..hmmhmm..nastartovat bude asi problém. Jsem zvyklý. Dříve jsem plakal, teď už mě to nerozhodí. Chvíli trápím startér, baterku, kurvuju a jiné vzlyky vydávám. Němci už jsou vzhůru, paráda. Snad si nemyslí, že se budou po ránu flákat!! "Můžete mě kluci lehce roztlačit?", "Na klar". Zařadit jedničku, spojka dolů, pootočit klíčkem, "I am ready", "Ein zwei drei", uff-uff-uff, hrc-prc, motor se chytil, můj palec letí vzhůru k zadýchaným klukům, úsměv na líci všichni máme, konečně se mě zbavili. Teď aby to po cestě nechcíplo, přes den už to rozehřeje sluníčko. Ve vesnici ještě nabrat vodu, ať si pak můžem zase říct, jak málo jsme toho vypili.


Parkoviště s výhledem na Spittle Hill (vlevo) a Quantum Field (vpravo)

foto by © Zuzka BártováTy výhledy

foto by © Zuzka Bártová

 
  Jsem tady "už" čtvrtý den, ale okolní scenérie mi při jízdě do skal neustále bere výdech i nádech. Vyšší kopce pod sněhem zpovzdálí sledují údolí, kterým projíždíme. Cesta kličkuje mezi menšími kopečky s povalujícími se kameny, které nadchnou i slepého turistu. Po levé straně míjíme Flock Hill, moře, ne-li oceán bouldrů s bílými čepkami na některých z ních. Pak Cave Stream, kde jsou prý prima rajbasy. Ještě jsem tam nebyl, ale zatím neřeším, času je dost a kůže na prstech taky. Občas je dobré mrknout taky na cestu, ať se nám neztratí zpod kol. Na parkovišti jsme mezi prvními a možná i posledními. O víkendu bylo narváno, ale přes týden se lidi schovávají v kanclech. Škoda, je fajn mít možnost pokecat, rukama šermovat ve vzduchu a vědět, že posluchač ví o čem mluvím. Jsme asi 300 metrů od oblastí Spittle Hill a Quantum Field. Dnes volíme Kvanťák.


Zuzka a kámen

foto by © Adam Šlachta“A kolíčky na prádlo věším vždycky pravou rukou.“

foto by © Zuzka Bártová


  Cesta k šutru bývá spletitá. Ne snad že by to bylo daleko nebo že by navigace složitou byla. Problémem jsou nástrahy, kolem kterých člověk (rozuměj boulderista) musí projít. Je to jako v té pohádce, kde se hrdina nesmí podívat stranou nebo nedej bože za sebe. Když se tak stane, zde hrozí smrt vyčerpáním. Ruka si chce totiž každý boulder ohmatat, pomazlit se. Mozek je chycen do kombinatoriky sekvencí kroků. Nohy se rozjíždí na všechny strany, nezřídka je nutno použít fintu vymyšlené prsatice, kdy jedině čarovná trojnožka dokáže odvrátit kolaps rovnovážného systému.
 

Petr leze hranu

foto by © Adam ŠlachtaJiný šmoula leze hranu

foto by © Petr Lášek


  Nástrahám jsme dnes odolali a konečně jsme na místě. Pádem vzad testuji zdali bouldermatka stále ještě funguje. Funguje!! Vybíráme rajbasy na rozehřátí a prokrvení gumy na špičkách našich lezeček. Tření se s obdobím před zhruba dvěma mesíci (duben) nedá srovnat. I na pohled oklouzané stupy mají solidní "přilnavost", na to nejsem zvyklý, dojímá mě to, a po tvářích mi kanou kulihrachy slz. Vybulím se a jdu zkusit něco kolmějšího, případně nějaký místní "mantle". Dovol mi malou odbočku. Nedávno jsem v místní novozélandské Montaně četl rozhovor s nějakým borcem, který v Castlu přelézá solidní prásky a ten uvedl zalíbeníhodnou myšlenku. Někdy prý člověk leze boulder, kde ti JAKOBY chybí chyt v určitém místě. Řešení je jednoduché, ten chyt si tam prostě představíš, rukou naplácneš to místo, kde chyt nebyl, ale teď už tam je a s tímto vědomím bouldrem lehce vzlínáš dále. U spousty "mantlů" je to podobné. Na vrchu zpravidla bývá pouze placka kde nechyt střídá další nechyt. Jeden z těchto nechytů kouzelným plácnutím v chyt proměníš, druhá ruka udělá totéž, narveš nohu nahoru a průtlakem se vykřičíš nahoru. Bacha na průtlaky v nevyžádaných svalech!! Každopádně mantly jsou specifickou součástí místního bouldrování a pro ty, co mají problémy s ramenem je to ideální příležitost, jak si rameno ještě více podělat, no nekup to.


Obědová siesta

foto by © Adam ŠlachtaPoobědová siesta. Boulder Left Headlights(V4)

foto by © Adam ŠlachtaSiesty není nikdy dost. Boulder Right Headlights (V4)

foto by © Zuzka BártováRenaud leze Think Tank (V4)

foto by © Zuzka BártováBen se ocitl na šikmé ploše. Za ním vpravo je jeden z místních projektů. Z vhloubení do jednoprstovky a nahoru.

foto by © Zuzka BártováRenaud leze Dominatrix (V6)

foto by © Zuzka Bártová


Kolem 4 hodin odpoledne slunko klesne dostatečně natolik, aby vše zahalil stín, který během chvíle vše pohltí chladem. Někdo možná čeká právě na tohle a vyhovují mu nižší teploty, to však není náš případ a my pomalu balíme fidlítka (bouldrátka?) a jdem se projít po okolí a nasměrovat zítřejší kroky zase třeba o kus dál. Po cestě k autu opět probíhá ruční šerm kopírující tvary dnešních úspěchů či neúspěchů. Nezbývá než se vrátit na místo, kde to dneska všechno začalo a kde to zítra zase začne...Craigieburn shelter. Němci dorážejí vždycky až pozdějí, asi mají strach, že by mě museli tlačit zpátky odkud mě ráno odtlačili. K našemu milému překvapení na nás po příjezdu k shelteru cení úsměvy dva Frantíci, kteří tam už nějakou dobu klepou kosu a můj návrh na teplý čaj vítají bujarým povykem a pifkem pro spravení chuti po čaji. Kecáme celkem dlouho a máme se dobře.


Spittle Hill v pozadí, debílek v popředí

foto by © Zuzka BártováOblast Wuthering Heights (vpravo nahoře)

foto by © Adam ŠlachtaZítra je taky den

foto by © Zuzka Bártová

...poznámka pod čarou...

Aby všechno nebylo tak jednoduché, tak problémy s autem někdy nemusí být tak vtipné, jak se zpočátku může zdát. Může se ti třeba stát, že jedno mrazivé ráno zavezeš kámošku do Springfieldu, což je městečko kousek od Castlu a auto už nenastartuješ, protože ti praskla hlava motoru. Pak ti málem ve vzteku nad vlastní blbostí praskne i hlava tvoje. Oprava na autě se ti nevyplatí, tak se zajdeš do hospody zeptat, jestli nehledají nějakou výpomoc, oni ti řeknou že jo a tak to vezmeš. Večer se zamyslíš a řekneš si, že to stejně bylo fajn ten Castle hill a budeš doufat, že se tam ještě v nadcházejících dnech podíváš třeba aspoň stopem. A když venku prší, tak se třeba rozhodneš o tom napsat článek na lezce.
...patos na závěr...

Přeju ti, ať se sem někdy můžeš taky podívat a ochutnat tu gurmánštinu, kterou místní příroda vytvořila. Určitě si pochutnáš.

Zdroje:

Další kecy a fotky z Nového Zélandu najdeš na mém blogu:www.nzclimb.blogspot.comAdam Šlachta   [úpravy] 13:36 09.07.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 wow11:56:47 11.07.2011
Super fotky! Ty šutry vypadají fakt skvěle:)
Nikyodpovědět 

 Balvany jako fík12:16:02 11.07.2011
Podle obrázků tam má bouldering asi jinej rozměr.
Steveodpovědět 

 Konečně12:59:35 11.07.2011
Zdar Adame, konečně jsi hodil něco i sem na lezce. Fakt dobrej počin, počtení a krásný fotky!
Artieodpovědět 

 fajne čtení18:40:07 11.07.2011
Díík :-)), hned je ten pojebden o něco hezoučnější
Pecákodpovědět 

 Chjo..20:32:42 11.07.2011
Ach jo, blbý vzpomínky...musim se tam vrátit, ale je to strašně daleko :(
Ondraodpovědět 

 supr12:43:35 12.07.2011
Skvěle napsanej článek a nádherný fotky, hnedka mi to v práci zvedlo náladu ;)
Dzonnyodpovědět 
 Re: supr22:58:05 19.07.2011
No mega super DOBŘE! napsanej článek, ten kluk je ale cíťa, Houmra nebo koho má za auto, ale sám je to Homér! Běžím na ten blog v očekávání další Iliady ;-)
Théodpovědět 

 Zdar16:18:37 13.07.2011
Zdarar Adame, z článku skoro vyplývá že je Homér po smrti :( To je mi líto, měl jsem ho z fotek rád. Každopádně pěkný článek, super fotky. Držím palce...
Bývalý Ostravákodpovědět 
 Re: Zdar22:22:09 13.07.2011
jojo kamo, Homer...ta svina plechova...je po smrti, sam jsem si ho umucil. Momentalne se ho snazim strelit na vrakac aspon za par stovek. Snad se mi to podari co nejdriv, abych mohl vypadnout ze springfieldu a jeste aspon tyden zabouldrit!! pozdrav rodinku...
mAdamodpovědět 

 +14:34:23 20.07.2011
Parádní článek. Fotky jakbysmet.
P.odpovědět 

 re10:35:26 23.07.2011
Super článek!Krásný fotky!Díky!!!
odpovědět 

 super23:08:01 03.08.2011
Velka chvala, po delsi dobe zas neco extra ctiveho s extra vyvonenyma fotkama...diky za to =)
Elaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:
Grotta del Areonauta
?
 Databáze cest:
Všechny cesty (122843)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Bottom Up In Aborigines 8A Bahratal
Poličicama Do Neba 7b Karin
Jailbreak 7b+/7c Karin
Zlatno Tele 7b Karin
Roko Prč 7c+ Karin
Nově komentované:
Prokrastinátor Prefesional 6+ Prečín
Moonbears 6b Pareti Del Sarca
Via Viktor 7 Hlubočepské Plotny
Bobulka 5 Poříčí Nad Sázavou
Přímá Var. Nové České VIIIc Příhrazy

 Nově v diskusi:
Re: volby 2017 | Re: Ach ta prázdná klišé ... | Re: volby 2017 | Re: Ach ta prázdná klišé ... | Re: volby 2017 | Re: volby 2017 | Re: volby 2017 | Re: volby 2017 | Re: volby 2017 | Re: volby 2017 |

 Nové komentáře:
Re: ach jo | ach jo | letos je konec | Gratulace!! | Orel Tomy | Re: Skalák | Re: Smrt kritikům | Re: Sem se v Marouskovi taky nasel | Re: Smrt kritikům | Sem se v Marouskovi taky nasel |

 Kde to vře:
Mont Blanc: 2 Češi zahynuli během 24 hodin (47)
Češi uspěli na Mistrovství Slovenské republiky v lezení dětí (36)
Adam Ondra trochu jinak: Češi si svobody a demokracie neváží (33)
Mezinárodní setkání Paklenice (26)
SP v obtížnosti a rychlosti Xiamen, Čína (22)
Adam Ondra z pokusu o 1.výstup v Arcu: Nedali jsme to (17)
Urban Boulder Race 2017 (17)
US:Vzal si život poté, co přežil lavinu, v níž umřela jeho dívka (13)
Prachovské skály jsou opravdu mokré! (12)
Data Trust Mistrovství České Republiky v lezení na obtížnost (12)

 Nově v inzerci:
Poncho | Skialp set Black Diamond 166cm + Diamir Freeride | Dámské lezečky La Sportiva | Boulder BW Praha | Pracovní příležitost | lezečky | calanques | lano Tendon 34 m | Gore tex bunda Marmot Spire | Výškař |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2017 je nejlepší?
 4 Wheel Bob USA 
 731 
 Afghánské odmítnutí CZE 
 589 
 Alpine Route SVK 
 573 
 Alpine Wall Tour PLN 
 514 
 Annapurna 3 - Unclimbed AUT/DEU 
 6356 
 Back to heights CZE 
 504 
 Bijící srdce boulderingu CZE 
 607 
 Dhaulagiri, ascenso a la montana blanca ARG 
 574 
 Expedice Gasherbrum CZE 
 541 
 Go Big or Go home! - in search for the perfect wave DEU 
 555 
 Humla ESP 
 555 
 Chasing Niagara USA 
 538 
 Chris Bonington - Life and Climbs ITA 
 502 
 Into Twin Galaxies - A Greenland epic AUT/DEU 
 551 
 Jugando a Escalar ESP 
 532 
 Lezení na písku - sedmdesátá léta CZE 
 795 
 Linka nad Rájem CZE 
 548 
 Malishan - Taiwan Canyoning Expedition DEU 
 531 
 Mar Álvarez. No Logo ESP 
 534 
 Monte Sarmiento - die weiße Diva DEU 
 494 
 Monviso Mon Amour ITA 
 507 
 Mrazivá poezie na jasankách CZE 
 506 
 Norge Lysefjord CZE 
 507 
 Obsesja PLN 
 496 
 Obyčajní chlapci SVK 
 496 
 Prohibido escalar ESP 
 545 
 REEL ROCK 11: Boys In The Bugs USA 
 501 
 REEL ROCK 11: Brette USA 
 489 
 REEL ROCK 11: Dodos Delight USA 
 486 
 REEL ROCK 11: Young Guns USA 
 490 
 Rock Empire 8a: Dvě holky ve velké stěně CZE 
 657 
 Shifting Dreams GBP/FRA 
 490 
 Smím prosit CZE 
 584 
 Spradventure CZE 
 703 
 The Elements CZE 
 517 
 The Eyes of God DEU 
 496 
 The Unknown GBP 
 504 
 Tupendeo - One Mountain, Two Stories CHE 
 507 
 Utečenci do Afriky CZE 
 502 
 W!nteractivity FRA 
 475 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.