LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest knihy Drama před objektivem 18.9. v Praze
Nová kniha Drama před objektivem
Nový boulder průvodce po Moravském krasu pokřtěn

Závody
SP Kranj (29.09)
Zlatá lezečka pohár všestranného lezce (05.10)
ČP mládeže obtížnost Choceň (13.10)

Žebříček
Cesty:
27.Hyžný 10247
28.Večeřová 10238
29.Janošová 10238
Bouldry:
27.Karban 9300
28.Pilka 9300
29.Štumpolt 9253
Hory:
28.Sk 1516
29.B. 1516
30.Štefan 1466

Výsledky
MS mládeže Moskva (09.08)
SP Briancon (20.07)
SP Villars (06.07)

Deníčky
4552 lezců
713194 cest
Nové přelezy:
Jedna Ruka 10-
Carabosse 8+/9-
Schneeflit 9-
Amphibient 9+/10-
Holyfield 10-
Berlin Cal 10-
Dynamisch 9+/10-
Ringbandsc 9+/10-
Die Stills 9+/10-
Kombinatio 9/9+

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Singing rock caffé - Vysoké Tatry
Stěny v Hejnici - Hejnice (okr. Liberec)

Prodejny
Rock Point Outlet Store - Praha 5 - Radotín
HUDYsport - Praha 9
Keen Concept Store - Futurum Ostrava - Ostrava 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Castle Hill

Obyčejný den

Levé víko, pravé víko. Oko bloudí po stropě. Je ráno. Kde to jsem? Ach ano, už si vzpomínám.

Craigieburn shelter, zhruba 12km od Castle Hillu, Nový Zéland, GPS souřadnice mi naskakují samy od sebe...ano ano...samozřejmě, ale jistě, jak jsem mohl zapomenout. To je ta destinace, o které jsem několik let snil a teď jsem skutečně tady. Naplňuji se pocitem splněných přání a mozek začíná chápat realitu (fantazii?). Pro to vlastně žiju ne? Cajk. CAJK!!! Je fajn si tohle po ránu uvědomit. Dnes si zase budu užívat pohody mezi šutry. Občas nějaký pohladím, někdy i po hlavičce, když se zadaří. Šutr potom odhodí svou kamennou tvář a staneme se přáteli. Zatím si ještě lebedím ve vyhřátém spacáku. Spacák si lebedí v dodávce. Dodávka si lebedí pod stromem. A strom? Strom si lebedí pod čerstvě napadlým sněhem. Tření bude famózní, ostatně jako posledních několik dní. Opět se naplňuji pocitem...tentokrát plného močového měchýře, takže dost keců, poslední půlhodinka zdráhání a hurá do akce.

Zip spacáku. Péřovka. Dveře švunk a buch. Čurymury. Zuby. Kafe. Musli. Čaj. Gud mórňink evrybaby. Počasí dnes máme verynajsbjůtifl, ou jes, ou nou, mast gou.
 
  Kontrola omrzlin na autě..hmmhmm..nastartovat bude asi problém. Jsem zvyklý. Dříve jsem plakal, teď už mě to nerozhodí. Chvíli trápím startér, baterku, kurvuju a jiné vzlyky vydávám. Němci už jsou vzhůru, paráda. Snad si nemyslí, že se budou po ránu flákat!! "Můžete mě kluci lehce roztlačit?", "Na klar". Zařadit jedničku, spojka dolů, pootočit klíčkem, "I am ready", "Ein zwei drei", uff-uff-uff, hrc-prc, motor se chytil, můj palec letí vzhůru k zadýchaným klukům, úsměv na líci všichni máme, konečně se mě zbavili. Teď aby to po cestě nechcíplo, přes den už to rozehřeje sluníčko. Ve vesnici ještě nabrat vodu, ať si pak můžem zase říct, jak málo jsme toho vypili.


Parkoviště s výhledem na Spittle Hill (vlevo) a Quantum Field (vpravo)

foto by © Zuzka BártováTy výhledy

foto by © Zuzka Bártová

 
  Jsem tady "už" čtvrtý den, ale okolní scenérie mi při jízdě do skal neustále bere výdech i nádech. Vyšší kopce pod sněhem zpovzdálí sledují údolí, kterým projíždíme. Cesta kličkuje mezi menšími kopečky s povalujícími se kameny, které nadchnou i slepého turistu. Po levé straně míjíme Flock Hill, moře, ne-li oceán bouldrů s bílými čepkami na některých z ních. Pak Cave Stream, kde jsou prý prima rajbasy. Ještě jsem tam nebyl, ale zatím neřeším, času je dost a kůže na prstech taky. Občas je dobré mrknout taky na cestu, ať se nám neztratí zpod kol. Na parkovišti jsme mezi prvními a možná i posledními. O víkendu bylo narváno, ale přes týden se lidi schovávají v kanclech. Škoda, je fajn mít možnost pokecat, rukama šermovat ve vzduchu a vědět, že posluchač ví o čem mluvím. Jsme asi 300 metrů od oblastí Spittle Hill a Quantum Field. Dnes volíme Kvanťák.


Zuzka a kámen

foto by © Adam Šlachta“A kolíčky na prádlo věším vždycky pravou rukou.“

foto by © Zuzka Bártová


  Cesta k šutru bývá spletitá. Ne snad že by to bylo daleko nebo že by navigace složitou byla. Problémem jsou nástrahy, kolem kterých člověk (rozuměj boulderista) musí projít. Je to jako v té pohádce, kde se hrdina nesmí podívat stranou nebo nedej bože za sebe. Když se tak stane, zde hrozí smrt vyčerpáním. Ruka si chce totiž každý boulder ohmatat, pomazlit se. Mozek je chycen do kombinatoriky sekvencí kroků. Nohy se rozjíždí na všechny strany, nezřídka je nutno použít fintu vymyšlené prsatice, kdy jedině čarovná trojnožka dokáže odvrátit kolaps rovnovážného systému.
 

Petr leze hranu

foto by © Adam ŠlachtaJiný šmoula leze hranu

foto by © Petr Lášek


  Nástrahám jsme dnes odolali a konečně jsme na místě. Pádem vzad testuji zdali bouldermatka stále ještě funguje. Funguje!! Vybíráme rajbasy na rozehřátí a prokrvení gumy na špičkách našich lezeček. Tření se s obdobím před zhruba dvěma mesíci (duben) nedá srovnat. I na pohled oklouzané stupy mají solidní "přilnavost", na to nejsem zvyklý, dojímá mě to, a po tvářích mi kanou kulihrachy slz. Vybulím se a jdu zkusit něco kolmějšího, případně nějaký místní "mantle". Dovol mi malou odbočku. Nedávno jsem v místní novozélandské Montaně četl rozhovor s nějakým borcem, který v Castlu přelézá solidní prásky a ten uvedl zalíbeníhodnou myšlenku. Někdy prý člověk leze boulder, kde ti JAKOBY chybí chyt v určitém místě. Řešení je jednoduché, ten chyt si tam prostě představíš, rukou naplácneš to místo, kde chyt nebyl, ale teď už tam je a s tímto vědomím bouldrem lehce vzlínáš dále. U spousty "mantlů" je to podobné. Na vrchu zpravidla bývá pouze placka kde nechyt střídá další nechyt. Jeden z těchto nechytů kouzelným plácnutím v chyt proměníš, druhá ruka udělá totéž, narveš nohu nahoru a průtlakem se vykřičíš nahoru. Bacha na průtlaky v nevyžádaných svalech!! Každopádně mantly jsou specifickou součástí místního bouldrování a pro ty, co mají problémy s ramenem je to ideální příležitost, jak si rameno ještě více podělat, no nekup to.


Obědová siesta

foto by © Adam ŠlachtaPoobědová siesta. Boulder Left Headlights(V4)

foto by © Adam ŠlachtaSiesty není nikdy dost. Boulder Right Headlights (V4)

foto by © Zuzka BártováRenaud leze Think Tank (V4)

foto by © Zuzka BártováBen se ocitl na šikmé ploše. Za ním vpravo je jeden z místních projektů. Z vhloubení do jednoprstovky a nahoru.

foto by © Zuzka BártováRenaud leze Dominatrix (V6)

foto by © Zuzka Bártová


Kolem 4 hodin odpoledne slunko klesne dostatečně natolik, aby vše zahalil stín, který během chvíle vše pohltí chladem. Někdo možná čeká právě na tohle a vyhovují mu nižší teploty, to však není náš případ a my pomalu balíme fidlítka (bouldrátka?) a jdem se projít po okolí a nasměrovat zítřejší kroky zase třeba o kus dál. Po cestě k autu opět probíhá ruční šerm kopírující tvary dnešních úspěchů či neúspěchů. Nezbývá než se vrátit na místo, kde to dneska všechno začalo a kde to zítra zase začne...Craigieburn shelter. Němci dorážejí vždycky až pozdějí, asi mají strach, že by mě museli tlačit zpátky odkud mě ráno odtlačili. K našemu milému překvapení na nás po příjezdu k shelteru cení úsměvy dva Frantíci, kteří tam už nějakou dobu klepou kosu a můj návrh na teplý čaj vítají bujarým povykem a pifkem pro spravení chuti po čaji. Kecáme celkem dlouho a máme se dobře.


Spittle Hill v pozadí, debílek v popředí

foto by © Zuzka BártováOblast Wuthering Heights (vpravo nahoře)

foto by © Adam ŠlachtaZítra je taky den

foto by © Zuzka Bártová

...poznámka pod čarou...

Aby všechno nebylo tak jednoduché, tak problémy s autem někdy nemusí být tak vtipné, jak se zpočátku může zdát. Může se ti třeba stát, že jedno mrazivé ráno zavezeš kámošku do Springfieldu, což je městečko kousek od Castlu a auto už nenastartuješ, protože ti praskla hlava motoru. Pak ti málem ve vzteku nad vlastní blbostí praskne i hlava tvoje. Oprava na autě se ti nevyplatí, tak se zajdeš do hospody zeptat, jestli nehledají nějakou výpomoc, oni ti řeknou že jo a tak to vezmeš. Večer se zamyslíš a řekneš si, že to stejně bylo fajn ten Castle hill a budeš doufat, že se tam ještě v nadcházejících dnech podíváš třeba aspoň stopem. A když venku prší, tak se třeba rozhodneš o tom napsat článek na lezce.
...patos na závěr...

Přeju ti, ať se sem někdy můžeš taky podívat a ochutnat tu gurmánštinu, kterou místní příroda vytvořila. Určitě si pochutnáš.

Zdroje:

Další kecy a fotky z Nového Zélandu najdeš na mém blogu:www.nzclimb.blogspot.comAdam Šlachta   [úpravy] 13:36 09.07.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 wow11:56:47 11.07.2011
Super fotky! Ty šutry vypadají fakt skvěle:)
Nikyodpovědět 

 Balvany jako fík12:16:02 11.07.2011
Podle obrázků tam má bouldering asi jinej rozměr.
Steveodpovědět 

 Konečně12:59:35 11.07.2011
Zdar Adame, konečně jsi hodil něco i sem na lezce. Fakt dobrej počin, počtení a krásný fotky!
Artieodpovědět 

 fajne čtení18:40:07 11.07.2011
Díík :-)), hned je ten pojebden o něco hezoučnější
Pecákodpovědět 

 Chjo..20:32:42 11.07.2011
Ach jo, blbý vzpomínky...musim se tam vrátit, ale je to strašně daleko :(
Ondraodpovědět 

 supr12:43:35 12.07.2011
Skvěle napsanej článek a nádherný fotky, hnedka mi to v práci zvedlo náladu ;)
Dzonnyodpovědět 
 Re: supr22:58:05 19.07.2011
No mega super DOBŘE! napsanej článek, ten kluk je ale cíťa, Houmra nebo koho má za auto, ale sám je to Homér! Běžím na ten blog v očekávání další Iliady ;-)
Théodpovědět 

 Zdar16:18:37 13.07.2011
Zdarar Adame, z článku skoro vyplývá že je Homér po smrti :( To je mi líto, měl jsem ho z fotek rád. Každopádně pěkný článek, super fotky. Držím palce...
Bývalý Ostravákodpovědět 
 Re: Zdar22:22:09 13.07.2011
jojo kamo, Homer...ta svina plechova...je po smrti, sam jsem si ho umucil. Momentalne se ho snazim strelit na vrakac aspon za par stovek. Snad se mi to podari co nejdriv, abych mohl vypadnout ze springfieldu a jeste aspon tyden zabouldrit!! pozdrav rodinku...
mAdamodpovědět 

 +14:34:23 20.07.2011
Parádní článek. Fotky jakbysmet.
P.odpovědět 

 re10:35:26 23.07.2011
Super článek!Krásný fotky!Díky!!!
odpovědět 

 super23:08:01 03.08.2011
Velka chvala, po delsi dobe zas neco extra ctiveho s extra vyvonenyma fotkama...diky za to =)
Elaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Temný kraj, Teplice
Hipodrom, Xa
 Databáze cest:
Všechny cesty (130132)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Shining 7a Aosta
Pioggia Di Luce 6c Aosta
Il Fungo Magico 6c+ Aosta
Istanbul 7a Aosta
The Walk 6a+ Aosta
Nově komentované:
Královská 7- Skály V Údolí Černé
Cesta Přes Skobičku Na Obraz VIIIb Labák - Pravý Břeh
Atlantis 9+/10- Srbsko
Kapučíno IXb Teplické Skály
Atlantis 9+/10- Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: trener praha | Re: vystup po lane | Re: vystup po lane | Re: vystup po lane | Re: trener praha | Re: trener praha | Re: trener praha | Re: vystup po lane | Re: trener praha | Re: vystup po lane |

 Nové komentáře:
Re: Alaska | Re: Alaska | Re: bože zase | Re: Alaska | Re: Alaska | Re: dron? | Re: dron? | Re: bože zase | Re: Adame, Adame... | Re: Adame, Adame... |

 Kde to vře:
Adam Ondra: po MS plánuji skály a pokus o OS Salathé na El Capa (90)
MS v lezení v Innsbrucku: (78)
MS v lezení v Innsbrucku: (60)
Krátký film: Fifanův sokolík na Ocún, Hruboskalsko (37)
Aneta Loužecká s Luckou Hrozovou na ledech na Aljašce (8)
MS v lezení v Innsbrucku: (6)
MS v lezení v Innsbrucku: (5)
Mistryní světa v boulderingu je Janja Garnbret (4)
Obnovený nápis 21. srpen FŮJ na Milencích v Ádru řeší policie (3)
Sean McColl: nechci trest za chybu, která Adamovi Ondrovi prošla (2)

 Nově v inzerci:
Suunto Ambit3 Peak Sapphire | Dálniční známka Rakousko 10 denní | Lezení Prešov | Dnes na stěnu v Praze? | ARCTERYX KEA 37 | Sir Joseph dětský spacák péřový 85 cm | Sir Joseph dětský expander | Statická lana 20 - 31m | Dynamická lana 23 - 25m | Prodám různé druhy karabin |

 Anketa:
Zajímám se o lezecké závody?
 Ano 
 2908 
 Ne 
 2616 

Cestovní pojištění
na lezecké zájezdy:

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.