LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Z komína se nepadá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce
Knižní novinky od Joty

Závody
SP Munich (18.08)
ČP Rock Point Boulderzávody 2017 (25.08)
SP Arco (25.08)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13753
2.Vopat 11601
3.Pail 11600
Bouldry:
1.Stráník 11450
2.Ondra 10878
3.Stráník 10875
Hory:
1.Šuraba 7726
2.Skopec 7614
3.Zaoral 6646

Výsledky
AUTOCOLOR Water Boulder Games dospělí (22.07)
ME obtížnost a rychlost (30.06)
SP Navi Mumbai (24.06)

Deníčky
4339 lezců
645610 cest
Nové přelezy:
The Blues 7C
Un Nouveau 7c
Černý Trav 7C
Timber 5.13a
Geschenk 9
Der Name D 9
Mambo Cava 9-
Nekonečný 9-
Moitié Qui 7c+
Unis Vers 8a

Stěny
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Castle Hill

Obyčejný den

Levé víko, pravé víko. Oko bloudí po stropě. Je ráno. Kde to jsem? Ach ano, už si vzpomínám.

Craigieburn shelter, zhruba 12km od Castle Hillu, Nový Zéland, GPS souřadnice mi naskakují samy od sebe...ano ano...samozřejmě, ale jistě, jak jsem mohl zapomenout. To je ta destinace, o které jsem několik let snil a teď jsem skutečně tady. Naplňuji se pocitem splněných přání a mozek začíná chápat realitu (fantazii?). Pro to vlastně žiju ne? Cajk. CAJK!!! Je fajn si tohle po ránu uvědomit. Dnes si zase budu užívat pohody mezi šutry. Občas nějaký pohladím, někdy i po hlavičce, když se zadaří. Šutr potom odhodí svou kamennou tvář a staneme se přáteli. Zatím si ještě lebedím ve vyhřátém spacáku. Spacák si lebedí v dodávce. Dodávka si lebedí pod stromem. A strom? Strom si lebedí pod čerstvě napadlým sněhem. Tření bude famózní, ostatně jako posledních několik dní. Opět se naplňuji pocitem...tentokrát plného močového měchýře, takže dost keců, poslední půlhodinka zdráhání a hurá do akce.

Zip spacáku. Péřovka. Dveře švunk a buch. Čurymury. Zuby. Kafe. Musli. Čaj. Gud mórňink evrybaby. Počasí dnes máme verynajsbjůtifl, ou jes, ou nou, mast gou.
 
  Kontrola omrzlin na autě..hmmhmm..nastartovat bude asi problém. Jsem zvyklý. Dříve jsem plakal, teď už mě to nerozhodí. Chvíli trápím startér, baterku, kurvuju a jiné vzlyky vydávám. Němci už jsou vzhůru, paráda. Snad si nemyslí, že se budou po ránu flákat!! "Můžete mě kluci lehce roztlačit?", "Na klar". Zařadit jedničku, spojka dolů, pootočit klíčkem, "I am ready", "Ein zwei drei", uff-uff-uff, hrc-prc, motor se chytil, můj palec letí vzhůru k zadýchaným klukům, úsměv na líci všichni máme, konečně se mě zbavili. Teď aby to po cestě nechcíplo, přes den už to rozehřeje sluníčko. Ve vesnici ještě nabrat vodu, ať si pak můžem zase říct, jak málo jsme toho vypili.


Parkoviště s výhledem na Spittle Hill (vlevo) a Quantum Field (vpravo)

foto by © Zuzka BártováTy výhledy

foto by © Zuzka Bártová

 
  Jsem tady "už" čtvrtý den, ale okolní scenérie mi při jízdě do skal neustále bere výdech i nádech. Vyšší kopce pod sněhem zpovzdálí sledují údolí, kterým projíždíme. Cesta kličkuje mezi menšími kopečky s povalujícími se kameny, které nadchnou i slepého turistu. Po levé straně míjíme Flock Hill, moře, ne-li oceán bouldrů s bílými čepkami na některých z ních. Pak Cave Stream, kde jsou prý prima rajbasy. Ještě jsem tam nebyl, ale zatím neřeším, času je dost a kůže na prstech taky. Občas je dobré mrknout taky na cestu, ať se nám neztratí zpod kol. Na parkovišti jsme mezi prvními a možná i posledními. O víkendu bylo narváno, ale přes týden se lidi schovávají v kanclech. Škoda, je fajn mít možnost pokecat, rukama šermovat ve vzduchu a vědět, že posluchač ví o čem mluvím. Jsme asi 300 metrů od oblastí Spittle Hill a Quantum Field. Dnes volíme Kvanťák.


Zuzka a kámen

foto by © Adam Šlachta“A kolíčky na prádlo věším vždycky pravou rukou.“

foto by © Zuzka Bártová


  Cesta k šutru bývá spletitá. Ne snad že by to bylo daleko nebo že by navigace složitou byla. Problémem jsou nástrahy, kolem kterých člověk (rozuměj boulderista) musí projít. Je to jako v té pohádce, kde se hrdina nesmí podívat stranou nebo nedej bože za sebe. Když se tak stane, zde hrozí smrt vyčerpáním. Ruka si chce totiž každý boulder ohmatat, pomazlit se. Mozek je chycen do kombinatoriky sekvencí kroků. Nohy se rozjíždí na všechny strany, nezřídka je nutno použít fintu vymyšlené prsatice, kdy jedině čarovná trojnožka dokáže odvrátit kolaps rovnovážného systému.
 

Petr leze hranu

foto by © Adam ŠlachtaJiný šmoula leze hranu

foto by © Petr Lášek


  Nástrahám jsme dnes odolali a konečně jsme na místě. Pádem vzad testuji zdali bouldermatka stále ještě funguje. Funguje!! Vybíráme rajbasy na rozehřátí a prokrvení gumy na špičkách našich lezeček. Tření se s obdobím před zhruba dvěma mesíci (duben) nedá srovnat. I na pohled oklouzané stupy mají solidní "přilnavost", na to nejsem zvyklý, dojímá mě to, a po tvářích mi kanou kulihrachy slz. Vybulím se a jdu zkusit něco kolmějšího, případně nějaký místní "mantle". Dovol mi malou odbočku. Nedávno jsem v místní novozélandské Montaně četl rozhovor s nějakým borcem, který v Castlu přelézá solidní prásky a ten uvedl zalíbeníhodnou myšlenku. Někdy prý člověk leze boulder, kde ti JAKOBY chybí chyt v určitém místě. Řešení je jednoduché, ten chyt si tam prostě představíš, rukou naplácneš to místo, kde chyt nebyl, ale teď už tam je a s tímto vědomím bouldrem lehce vzlínáš dále. U spousty "mantlů" je to podobné. Na vrchu zpravidla bývá pouze placka kde nechyt střídá další nechyt. Jeden z těchto nechytů kouzelným plácnutím v chyt proměníš, druhá ruka udělá totéž, narveš nohu nahoru a průtlakem se vykřičíš nahoru. Bacha na průtlaky v nevyžádaných svalech!! Každopádně mantly jsou specifickou součástí místního bouldrování a pro ty, co mají problémy s ramenem je to ideální příležitost, jak si rameno ještě více podělat, no nekup to.


Obědová siesta

foto by © Adam ŠlachtaPoobědová siesta. Boulder Left Headlights(V4)

foto by © Adam ŠlachtaSiesty není nikdy dost. Boulder Right Headlights (V4)

foto by © Zuzka BártováRenaud leze Think Tank (V4)

foto by © Zuzka BártováBen se ocitl na šikmé ploše. Za ním vpravo je jeden z místních projektů. Z vhloubení do jednoprstovky a nahoru.

foto by © Zuzka BártováRenaud leze Dominatrix (V6)

foto by © Zuzka Bártová


Kolem 4 hodin odpoledne slunko klesne dostatečně natolik, aby vše zahalil stín, který během chvíle vše pohltí chladem. Někdo možná čeká právě na tohle a vyhovují mu nižší teploty, to však není náš případ a my pomalu balíme fidlítka (bouldrátka?) a jdem se projít po okolí a nasměrovat zítřejší kroky zase třeba o kus dál. Po cestě k autu opět probíhá ruční šerm kopírující tvary dnešních úspěchů či neúspěchů. Nezbývá než se vrátit na místo, kde to dneska všechno začalo a kde to zítra zase začne...Craigieburn shelter. Němci dorážejí vždycky až pozdějí, asi mají strach, že by mě museli tlačit zpátky odkud mě ráno odtlačili. K našemu milému překvapení na nás po příjezdu k shelteru cení úsměvy dva Frantíci, kteří tam už nějakou dobu klepou kosu a můj návrh na teplý čaj vítají bujarým povykem a pifkem pro spravení chuti po čaji. Kecáme celkem dlouho a máme se dobře.


Spittle Hill v pozadí, debílek v popředí

foto by © Zuzka BártováOblast Wuthering Heights (vpravo nahoře)

foto by © Adam ŠlachtaZítra je taky den

foto by © Zuzka Bártová

...poznámka pod čarou...

Aby všechno nebylo tak jednoduché, tak problémy s autem někdy nemusí být tak vtipné, jak se zpočátku může zdát. Může se ti třeba stát, že jedno mrazivé ráno zavezeš kámošku do Springfieldu, což je městečko kousek od Castlu a auto už nenastartuješ, protože ti praskla hlava motoru. Pak ti málem ve vzteku nad vlastní blbostí praskne i hlava tvoje. Oprava na autě se ti nevyplatí, tak se zajdeš do hospody zeptat, jestli nehledají nějakou výpomoc, oni ti řeknou že jo a tak to vezmeš. Večer se zamyslíš a řekneš si, že to stejně bylo fajn ten Castle hill a budeš doufat, že se tam ještě v nadcházejících dnech podíváš třeba aspoň stopem. A když venku prší, tak se třeba rozhodneš o tom napsat článek na lezce.
...patos na závěr...

Přeju ti, ať se sem někdy můžeš taky podívat a ochutnat tu gurmánštinu, kterou místní příroda vytvořila. Určitě si pochutnáš.

Zdroje:

Další kecy a fotky z Nového Zélandu najdeš na mém blogu:www.nzclimb.blogspot.comAdam Šlachta   [úpravy] 13:36 09.07.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 wow11:56:47 11.07.2011
Super fotky! Ty šutry vypadají fakt skvěle:)
Nikyodpovědět 

 Balvany jako fík12:16:02 11.07.2011
Podle obrázků tam má bouldering asi jinej rozměr.
Steveodpovědět 

 Konečně12:59:35 11.07.2011
Zdar Adame, konečně jsi hodil něco i sem na lezce. Fakt dobrej počin, počtení a krásný fotky!
Artieodpovědět 

 fajne čtení18:40:07 11.07.2011
Díík :-)), hned je ten pojebden o něco hezoučnější
Pecákodpovědět 

 Chjo..20:32:42 11.07.2011
Ach jo, blbý vzpomínky...musim se tam vrátit, ale je to strašně daleko :(
Ondraodpovědět 

 supr12:43:35 12.07.2011
Skvěle napsanej článek a nádherný fotky, hnedka mi to v práci zvedlo náladu ;)
Dzonnyodpovědět 
 Re: supr22:58:05 19.07.2011
No mega super DOBŘE! napsanej článek, ten kluk je ale cíťa, Houmra nebo koho má za auto, ale sám je to Homér! Běžím na ten blog v očekávání další Iliady ;-)
Théodpovědět 

 Zdar16:18:37 13.07.2011
Zdarar Adame, z článku skoro vyplývá že je Homér po smrti :( To je mi líto, měl jsem ho z fotek rád. Každopádně pěkný článek, super fotky. Držím palce...
Bývalý Ostravákodpovědět 
 Re: Zdar22:22:09 13.07.2011
jojo kamo, Homer...ta svina plechova...je po smrti, sam jsem si ho umucil. Momentalne se ho snazim strelit na vrakac aspon za par stovek. Snad se mi to podari co nejdriv, abych mohl vypadnout ze springfieldu a jeste aspon tyden zabouldrit!! pozdrav rodinku...
mAdamodpovědět 

 +14:34:23 20.07.2011
Parádní článek. Fotky jakbysmet.
P.odpovědět 

 re10:35:26 23.07.2011
Super článek!Krásný fotky!Díky!!!
odpovědět 

 super23:08:01 03.08.2011
Velka chvala, po delsi dobe zas neco extra ctiveho s extra vyvonenyma fotkama...diky za to =)
Elaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:

Hell canyon
 Databáze cest:
Všechny cesty (120870)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Katedra Návykových Nemocí 1 Lom V Doubí
Mana Meli 8- Frankenjura
Schartenkamin 5 Frankenjura
Karl Vogler Gedenkweg 5- Frankenjura
Obelix 6B Rohanovský Vrch
Nově komentované:
Jižní Rys 3 Černolické Skály
Nahoře Hekni 6a Krkavka
Previsom 8- Lysec
Cez Previs 7 Lysec
Pokojný Bojovník 9- Súľov

 Nově v diskusi:
Re: Lezení Brač | Re: Lezecká sebedůvěra? | Re: Lezecká sebedůvěra? | Re: Lezecká sebedůvěra? | Lezecká sebedůvěra? | Re: Zánět šlach, zkušenosti? Rady? | Re: Zánět šlach, zkušenosti? Rady? | Re: Zánět šlach, zkušenosti? Rady? | Re: Zánět šlach, zkušenosti? Rady? | Re: Zánět šlach, zkušenosti? Rady? |

 Nové komentáře:
RESULTS | Re: . | Re: . | Re: . | Tak nevím .... | Re: G1 | Re: Svoboda lézt po skalách | Re: Krutej plagat! | Re: . | Re: . |

 Kde to vře:
Zlatník - nové povolení lezení (63)
Adam Ondra se loučí s Flatangerem a trénuje na další návštěvu (30)
Marek Holeček: Satisfaction! na Gasherbrum I 8068 m (27)
Iva Vejmolová dala své první 8c (25)
Cukrárenská společnost, JK virus a výkmit (17)
Video: Pod Grossglocknerem se zřítil vrtulník (17)
Dvě záchranky: horolezec na Malé Skále a náš turista na Gerlachu (15)
Mára Holeček a Zdeněk Hák jsou v pořádku v BC po sestupu z G1 (12)
EPJ v boulderingu Sofie, Bulharsko (9)
Filmy na 34. Fesťáku (6)

 Nově v inzerci:
Koupim slackline | MHFF | MHFF | Cepiny Petzl | Cepiny Petzl | mačky Grivel G10 | Zpáteční letenka do Biškeku za 2000! | Bestard vel.9 | Prodám spacák PRIMA xp | Trek Balkán |

 Anketa:
Považuješ se za pískaře?
 Ano 
 3811 
 Ne 
 3118 
 Nevím nebo něco mezi 
 2944 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.