LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kdo mělce zakládá, hluboko padá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
PETROHRADSKÉ PADÁNÍ (16.04)
SP Meiringen (16.04)
SP boulder, USA (21.05)

Žebříček
Cesty:
19.Šindel 10762
20.Jeliga 10759
21.Lebeda 10687
Bouldry:
19.Chejn 10025
20.Kalvas 10025
21.Chytil 9925
Hory:
6.Ondrášek 4908
7.Skopec 4645
8.Hlaváč 3982

Výsledky
2. nominační závod v boulderingu (10.04)
1. kolo ČP na obtížnost Zlín (27.03)
Nominační závod boulderingu Praha (13.03)

Deníčky
5103 lezců
888317 cest
Nové přelezy:
Kralupskej 7C
Buen Vivir Xa
Gamba 8A
Fenomén 8A
Vychechtan 7C
Poslední S Xb
11 10
Nabíječ 8A+/8B
127 Hours 7C+
Comando Na 7C

Stěny
SQUASHPARK Cibulka - Praha 5
V 16 - Plzeň
Boulder HO Domažlice - Domažlice

Prodejny
Rock Point - NC Eden - Praha 10
HUDYsport - Liberec
2D chyty - Praha 6

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Bílá stěna - Sázava

potěší lezce v 8 a 9 stupni

smallV sobotu odpoledne jsme navštívili zajímavé převisy na Sázavě. Nejsou na mapě, téměř nikdo o nich neví, jsou odjištěné a čekají na vás. Aktualizace: staré fotky

    Na poslední vrcholovku nám Pavel přinesl zajímavého průvodce s popisem a seznamem cest v neznámé oblasti u Zruče nad Sázavou, kde kluci vyměnili staré jištění: "... představuje bezkonkurenčně nejtěžší stěnu Kutnohorska". Uf, vyrazili jsme tedy hned jak to šlo na průzkum a pro nějaké fotografie pro skeptiky.

    Podobných skal, kde se dřív lezlo a je k nim minimum informací nebo skal, kde by se lézt dalo je hodně, ještě stále je a bude co objevovat. Některé oblasti mají význam jen pro místní lezce, nebo jsou roztroušené a až na lezce kteří v lesích vyhledávají samotu a klid se návštěvnosti netěší. Prostě tam kvůli těm krátkým nebo zamešeným cestám nikdo nepojede.

    ALE,
    Bílá stěna je dobře dostupná, je to hladká stěna s velkým převisem, na jednom fleku nabízí větší množství těžkých sportovně odjištěných cest i něco lehčího (celkem 30) pro ty, co už u nás všechno znají, je ideální na léto (sever) a není v žádné chráněnce.

Bílá stěna z levé strany

levá část stěny, převisy a pilíř uprostřed

pohled první cesty v levé části stěny

pravá část převisů

lehké cesty v pravé části objímá břečťan

nízká plotna vpravo od hlavního lomu

pohled na stěny hlavníholomu a vedlejší část

foto © Marťan


    "Bílá stěna se nachází nad soutokem Sázavy a Želivky na levém břehu Sázavy v horní polovině zalesněného svahu. Jedná se o bývalý vápencový lom. Jeho levá část je v celé výšce odlámaná a je ve více jak polovině šířky stěny proťata výraznou hranou převisu. Pravou část tvoří z větší části přírodní skála pouze na úpatí odlámaná. Výška stěn je od 6 do 20 metrů. Přírodní část je poněkud zarostlá. Vedle lomu se nachází ještě jedna šikmá vápencová velmi zarostlá a nízká plotna vzniklá zřícením lomové stěny."

    Přístup:
po dálnici D1 z Prahy sjezd na 56 km (Zruč nad Sázavou) do obce Soutice. Za mostem přes Želivku doleva mezi domy a stále po silničce až k bývalému rekreačnímu středisku na soutoku řek, kde lze zaparkovat. Dál pěšky po lesní cestě proti proudu Sázavy až ke starému polomu (zatím nepropíleno) a pěšinou ve svahu zdola pod stěnu (na kočárek to není).


parkoviště a bývalé rekreační středisko

skály tam opravdu jsou, ve svahu nad řekou

parkoviště a přístup ke skalám

foto © Marťan    Příjezd po dálnici je pohodlný, soutice jsou hned u sjezdu. Místo na zaparkování jsme našli snadno, asfaltka končí u deseti opuštěných bungalovů, kde je i plácek pro auta. Je tu docela klid, ale chodí sem z okolí spousta výletníků a les vypadá houbařsky. Byli jsme rádi, že tu neparkujeme sami a v autě jsme praventivně nic nenechávali.
    Pěšky to bylo vtipnější. Vytištěného průvodce jsme nevzali, tak nám cesta přišla delší než avizovaných 400 m od soutoku (spíš je to tak půl kiláku od chat) a u polomu jsme předčasně otočili. Pak jsme začali vzpomínat na popis a plánek, obcházet kopec a neúspěšně lovit přítele na telefonu i emaily. Nakonec jsme nejbližší okolí pročesali a k bývalému lomu nad řekou jsme došli lesem zhora.

    Je to zajímavé pěkné místo a celou cestu jsme zkoumali, kde se v té metamorfované hnědé skále asi najednou vezme usazenina - bílý vápenec. Geologové si tu užijí, celý kopec shora je nějaká rula, nad převisem se vrstvy pěkně míchají, a leze se skutečně po jakémsi křemenném vápenci. Je to bílý, dost hladký, tvrdý a pevný materiál. Stopy vrtáků z dob těžby jsou tu dobře patré třeba v pravé části pilíře, který převis uprostřed podpírá.

po tomhle se leze

místní vápenec

foto © Marťan


pěkné lišty v dolezech lehčích cest

mix hornin v horní partii nad převisem

foto © Artie


struktura horniny poblíž hlavního lomu a v horních partiích

skladba horniny ve zřícené pravé části

foto © Marťan      LEZENÍ:
    Bylo docela chladné odpoledne, ale skála suchá a něco jsme zkusili přelézt. Bohužel v dolezech lehčích cest a tam, kde se stěna nad převisem pokládá se rozmáhá břečťan. Tím se ale nemusí trápit bušiči osmiček, ti mají skálu čistou. Místní klasifikace, ta je přísnějí (odhaduji tak o jedno dvě znaménka tvrdší) a reálu se blíží u nejtěžších cest. Klasifikace se tu zastavila u několika cest za 8+ a dvě další dosud nemají RP přelez. Rozhodně se vyplatí přijet na dýl a materiál si osahat. První jištění jsou výš, cesty jsou odjištěné akorát, většinou 3-4 borháky + slaňovací borhák (cesty končí bez maillon a bez řetězů - místní nenápadný styl). Vlastní jištění není třeba, satčí 40m lano. Hodí se nějaká expreska na zdvojení nebo se zámkovkou i dlouhé expresky. Nástupy nejsou označené názvy cest, ale podle seznamu a popisů se dá orientovaz zleva doprava. Naproti přes řeku kdosi vrčel na ternénní motorce, jinak už jsme navečer nikoho nepotkali.

něco z lehčích převisů na rozlez

Marťan v jednom z lehčích převisů

foto © Artie


Rybičkova cesta

Rybičkova cesta

Rybičkova cesta

Artie v Rybičkovo cestě

foto © Martina    Tip:
    Po vydařeném lezeckém výletě se hodí zajít někam odměnit chuťové pohárky. Místní hospody jsme zatím nepoznali, ale ruka osudu nás vedla na dálniční odpočívadlo na 42 km (před odbočkou na Divišov), kde je speciální rybí restaurace. Dali jsme si držkovou a pivo, mají tu hotovky, ale i speciality z ryb - ochutnali jsme lososa a roládu s lososem. Je tu útulno, pro děti jsou tu akvária, mohli by mít otevřeno i v neděli večer. Možná je ale nějaká místní špeluňka otevřená i v Souticích.

zbytek jedné ze skob po starých hákovačkách

původní jištění v cestách

foto © Marťan


    Ještě trochu historie, víc o autorech a přelezech není konkrétně známo:
    "Bílou stěnu objevili pro lezení zručtí horolezci kolem Honzy Nováčka a Vládi Bekra v 70. letech. Ti sem před polovinou 70. let pozvali tehdejšího reprezentanta Josku Rybičku, který právě kroutil svá zelená léta v nedalekých Chotusicích.. Ten se postaral o Rybičkovu cestu. Prvovýstup provedl v rámci tréninku na velehory jako skobovačku. Zručáci zde vylezli i několik dalších jednoduchých cest a jako skobovačky přelezli i některé z převislých cest. Další cesty k ním přidali Milan Hušpauer a Pavel Novák počátkem 80. let. O Vánocích roku 1983 přelezl Rybičkovu cestu čistě Pavel Novák a Václav Tomíško. Poté upadla stěna na desetiletí do zapomnění.
    Po roce 2005 se sem vrátil Pavel Novák s Janem Novákem a vylezli zde za asistence Zdeňka Zemana a jeho syna zbývající cesty a přelezli čistě většinu skobovaček.
    Bílá stěna představuje bezkonkurenčně nejtěžší stěnu Kutnohorska. Dvě cesty zatím čekají na svůj čistý přelez. Stěna je otočena k severu, často bývá mokrá, za to ale v parném létě skýtá lezení ve stínu s koupáním 50 metrů od stěny."

Wikipedie: Josef Rybička


    Pavle a kluci, moc vám děkujeme za tu práci i pěkné lezení a těšíme se na další neznámá místa nejen na Sázavě. Snad teď někdo vymete pavučiny i z těch lehčích směrů a někomu se konečně poštěstí v těch dvou projektech!
Marťan (24.2.2014)

Doplnění 7.3.2014:
  Ahoj kluci, musím vám poděkovat za supr zpracovanej článek o Bílé skále. Ke skále jsem chodil pravidelně celé roky, mého syna Honzu jsem tam učil slaňovat, prusíkovat, poprvé se navázat. Skála má bohatou historii, a tak jsem začal přemýšlet co s tím. Napřed jsem oslovil kluky z HOPSUKu, konkrétně O. Běhala, ale kluci měli rozdělané své projekty a tak nebylo moc času. A tak jsem se obrátil na kutnohoráky. Po pár telefonátech Pavel přijel, omrkl, naplánoval a odvedl strašně moc práce. Byl motorem celé akce. Bylo s ním radost dělat, Pavel vrtal, a já s jeho synem Honzou nestačili lepit borháky, měl linie cest v hlavě dopředu srovnaný. A když se začalo šeřit tak tam jeho syn Honza vždycky máznul nějakou tu osmu. Asi nejtěžší nakonec bylo dostat elektrocentrálu ke skále a zpět. Pavel Novák je neskutečnej pracant a bez něho by nenaplnila má snaha něco s touto skálou udělat.Jemu obrovské díky. Věřím že stěna přinese lezcům hodně příjemných zážitků. Posílám pár fotek z akce. Ty Vraní oka rostou přímo pod skálou pár metrů od řeky, pozor na ně.

Ahoj
Zdeněk Zeman, Zruč nad Sázavou.

Centrála, kur..... těžká

Skála nad Sázavou

Pavel a Honza Novákovi

Vraní Oko Čtyřlisté

Vypečená cesta 8 a Jan Novák

Zdeněk Zeman

Jan Zeman

P. plus J. Novákovi


Marťan   [úpravy] 12:05 07.03.2014Tisk 

Reklama:


Související články:
Související průvodce:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ...18:35:11 24.02.2014
Více takových článků, díky za něj
K.H.odpovědět 

 Dobrej článek22:14:10 24.02.2014
Pěkný skalky, hezky zpracovaný. Je to od nás daleko, tak se tam asi nepodívám, ale díky za takový články, jsou koření Lezce.
Steveodpovědět 
 Re: Dobrej článek07:30:56 25.02.2014
Supr trenére, sis dal záležet!
 Artieodpovědět 

 hurá na léto13:58:55 25.02.2014
Tak to je neuvěřitelné. To máme 5 kilometrů od chaty.Paráda!!
Martin Spilkaodpovědět 
 Re: hurá na léto14:26:18 25.02.2014
hurá, tak to budou snad i lepší fotky :)
 martanodpovědět 
  Re: hurá na léto15:23:13 25.02.2014
esi to do leta nespadne do mechu :)
l.odpovědět 
   Re: hurá na léto10:56:45 26.02.2014
Nene, pod skálou je listí a pěkný dopady. Ale ten břečťan! Toho se letos urodilo...
martanodpovědět 

 smyčka22:22:04 25.02.2014
Smyčka z padáku? Obarvená barvou Duha z dob, kdy byl polyamid ještě polyamid tj. bez přísad urychlující stárnutí... :-(
pavelodpovědět 
 Re: smyčka22:58:29 25.02.2014
Kam martane chodis,na takovyhle zapadly oblasti?co ty budcice?jaky to je?
gorbiodpovědět 
  Re: smyčka09:54:45 26.02.2014
oblast přejištoval Pavel Novák, který oblast tímto zveřejnil na komisi...
honzaodpovědět 
   Re: smyčka13:20:03 26.02.2014
To jsi mu toho Honzo řekl hodně co už je v článku napsáno, alfa-omega je jít věcem naproti, prostě komunikuju se spoustou lidí kolem skal a nebojím se někam jet. Pak se to přitahuje samo, informace přibývají. Nejvíc mě baví prožít ty místa s dalšíma lezcema, třeba s těma co tam cesty přelézali. Zrovna Sázava je plná skal, kde se dřív lezlo, problém je zjistit informace o starých cestách, přelézt je kudy vedou, vyměnit jištění, zjistit jestli tam nejsou nějké zákazy, počkat až si místní obyvatelstvo přivykne na občasnou přítomnost sápačů. Chce to čas a víc bláznů, ale žádný spěch.
martanodpovědět 
    Re: smyčka18:32:12 26.02.2014
gorbi se ptal, kam martan chodí na tyhle oblasti, tak mu odpovídám
honzaodpovědět 
     Re: smyčka09:04:19 27.02.2014
není martan v OVK pro stredni cechy? z teto pozice by mel o vsech techto stenach vedet, protoze mu to spravci, udrzbari atd sami hlasi. to by bylo nejjednodussi vysvetleni. pokud to tak je :-)
odpovědět 
      O co tu jde?09:39:54 27.02.2014
Co vlastně řešíte? Napsal jsem to v článku, že nám to Pavel na komisi donesl i že tam práci udělal. On článek psát nechtěl, říkal, že na to embargo není a že bude rád, když se tam poleze. Nikdo na tu skálu jet lézt nechtěl a teď to má být nějaká závist nebo co? Kromě toho sám a i moji kamarádi často objíždíme a obcházíme zajímavá místa a hledáme kde se lezlo, aby jsme to mohli předat dál. Vždyť je úplně jedno, kdo to napsal. Přidal jsem fotky a naše pocizy z návštěvy a lezení, to je zase o něco víc než seznam cest. Každopádně s dalšími dotazy na mne se od nynějška bezpečně obracejte na Honzu :)
martanodpovědět 
       Re: O co tu jde?11:27:25 27.02.2014
no resi se, jak ses to dozvedel a prijde mi, ze vsichni ocenili, že jako jediny z tech pomerne hodne lidi, co o tom vedeli, jsi to uverejnil. aspon ja to z tech reakci vycitil
odpovědět 
 Re: smyčka05:16:05 27.02.2014
Pavle chces rict ze dnes matros polyamid ...starne rychleji? Z toho se dela dost veci ne?
hahaodpovědět 

 budčice07:46:22 27.02.2014
Super práce, mam to kousek, bude nějaké podobné info i o Budčicích, zahlíd jsem nějaký fotky na lezci, tak jestli se něco nechystá, dík
kubaodpovědět 
 Re: budčice08:23:48 27.02.2014
Ano, je to připravené, skály jsou naproti mlýnu přes řeku, i tam se kluci s Pavlem a místní lezci činili.
martanodpovědět 

 Vypadá11:36:36 27.02.2014
to bombově, už se těším, že si to taky jednou třeba přelezu-marťane a všichni, kdo tyhle staronový skalky mapujete a přejišťujete dík
Rubenodpovědět 

 Díky22:15:38 01.03.2014

Díky MarŤane za superreport! Dobrá práce, jen tak dál! 
Lukodpovědět 

 Bílá stěna15:38:41 06.03.2014
Zdeněk Zeman ze Zruče mi poslal nějaké starší fotky a ještě kousek historie, zkusím to přidat brzy.
 martanodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Motherloade
Flour Power, 5.13b
 Databáze cest:
Všechny cesty (149629)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Betonový Zámek 7A Tisá - Modřín
Zážeh Zoufalosti 6B+ Tisá - Modřín
Labutí Dohra 6A+ Tisá - Modřín
Trocha Strachu 6C+ Tisá - Modřín
Klasický Jezevec 6B Tisá - Modřín
Nově komentované:
König Der Lüfte 9- Frankenjura

 Nově v diskusi:
Re: Istene lezenie na piesku? | Re: Istene lezenie na piesku? | Re: Istene lezenie na piesku? | Re: Istene lezenie na piesku? | Re: Istene lezenie na piesku? | Re: Istene lezenie na piesku? | Re: Istene lezenie na piesku? | Re: Istene lezenie na piesku? | Re: Istene lezenie na piesku? | Re: Istene lezenie na piesku? |

 Nové komentáře:
Gratulace | Re: Kitajský neřád | Re: Můůůj Miláááášek | Re: Můůůj Miláááášek | Pisek | Re: Nějakej namachrovanej ne? | Re: Kalhoty dole, brod daleko | Re: fklidu | Re: Pískařská arogance? | Re: fklidu |

 Kde to vře:
Petr Kellner zahynul na Aljašce při nehodě při heli-skiingu (124)
Video: nový seriál Začínáme na písku startuje 15. dubna 2021 (43)
První závod v lezení na obtížnost letošní sezóny (31)
Spadlý blok (23)
Lucka Hrozová hlásí přelez dalšího bouldru za 8A+ (18)
Omezení lezení v Moravském krasu z důvodu hnízdění dravých ptáků (11)
Valná hromada ČHS dnes poprvé s delegáty a kvůli covidu online (10)
Evaluační kurz horských vůdců (10)
Němka Martina Demmel dává 8b+ OS, a týž den ještě 8c+ PP (6)
Na Štandu 5: Dušan Stuchlík (4)

 Nově v inzerci:
Bunda Nike | dvojčata | spolulazení | dětské lezečky | Toulky přírodou a sport | prašanovky | nalezený frend | Kozelka - řetízek | Dámské pohorky Lowa | Mačky Grivel G14 - New Matic |

 Anketa:
Necháte se pro lezení v cizině naočkovat?
 Ano 
 26 
 Nevím 
 10 
 Ne 
 22 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.