LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Spára, to je jeden velkej chyt. Dole do ní vrazíš ruce a na vršku je vytáhneš.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
ME boulder (18.07)
MS juniorů (18.07)
MČR v paralezení (15.08)

Žebříček
Cesty:
51.Reichl 9800
52.Duchoň 9800
53.Gospoš 9790
Bouldry:
51.Hronek 8881
52.Kohout 8850
53.Hapala 8850
Hory:
11.Hess 4095
12.Zvonková 4029
13.Abt 3615

Výsledky
SP Chamonix (10.07)
SP Krakov (03.07)
SP Innsbruck (17.06)

Deníčky
5964 lezců
1233115 cest
Nové přelezy:
Vodní Svět Xb
Petr A Pav Xb
Píďa Xb
Andre Høyr 7c+
Depredador 7b
Sólo Para 7c
Athenea 8a
Límite Ver 7c+
Routa 51 7b+
Baila El C 7b+

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Tessin aneb kam v zimě

a mrazu

Je leden nebo nějaký podobný pitomý měsíc. Všechny skály v okolí několika stovek kilometrů jsou mokré, zasněžené, nebo nějakým jiným způsobem znehodnocené. Holky z aerobicu na Brumlovce už znáte i křestním jménem a 1500 kilometrů do Francie neunesete buď vy, nebo vaše auto. Jak teda strávit týden dovolené?

Zůstaňte doma a koukejte na Esmeraldu. Nebo jste se v létě chystali vyzkoušet co je to ten bouldering ve Fontainebleau? Tak jeďte do Švýcarska.


Ne, není to vtip, jak by se mohlo na první pohled zdát. Zhruba 800 km od Prahy se nachází něco jako zimní
lezecký ráj. A z českého pohledu poněkud zapomenutý.

Den 1: V polovině února přijíždějí dva němečtí „sportfreunde“ a vyrážíme na jihozápad. Třetí pro nedostatek peněz odpadl (na závodech skončil až 6., tak mu zbylo sotva na nájem), takže nás cestou čeká ještě jedna významná zastávka (ne, nemyslím tu na záchod) a přistupuje sice jediná, zato však každopádně první dáma zájezdu. A zase jedem dál.

Takže příjezd: Přes Norimberk nebo Mnichov směrem na Ulm a Landau do Rakouska. Z Bregenz na St.Gallen a jste ve Švýcarsku. Vyhnete se sice placení dálnic v Rakousku, ale švýcarskou dálniční známku bych doporučil (60,- DM), jinak se vaše cestování protáhne o několik hodin. Dále po dálnici na Chur, Haag, San Bernardino do Belizony. Dále viz. další bod.

Cresciano
První ze dvou nejvýznamnějších  boulderingových oblastí. Z dálnice sjedete na Belizona Nord, odbočíte doleva a pojedete pořád rovně až dojedete do Cresciana . Odtud úzkými serpentýnami do kopce až dojedete ke starému lomu. Tak jako my. Pokud se budete ptát na cestu, nezapomeňte, že jste v italské části země, kde němčina nemusí najít žádnou odezvu. Důležitá je také správná výslovnost. Něco jako „krešáno“.


Celá oblast je severním úbočí, to znamená celý den slunce. Hlavní trik zdejšího počasí spočívá především v tom, že se nacházíte v nejníže položené části Švýcarska, obklopené ze všech stran horami. O ty se mraky většinou zarazí a uvnitř se jen ohřívá už tak teplý vzduch. „Většinou“ znamená, že ještě dva dny před naším příjezdem sněžilo, ale to prý vydrží maximálně den či dva a následuje dlouhá perioda pěkného počasí.

Den 2: Kolem jedenácté, kdy vyrážíme do skal se začíná skutečně oteplovat (v noci lehce pod nulou) a kalhoty nahrazují šortky, bundy trička. Oblast je rozdělená do několika sektorů, které se táhnou podel pásu skal. Nádherná žula s překvapivě dobrým třením, snad lepším než na písku nabízí především technické lezení oblých hran a kolmých stěn, ale najdete samozřejmě i převisy. Chyty většinou obliny a lišty, tak 1:1. Celkem asi 150 boulderů mezi 4- a 8c Fb (tipujete správně, Dreamtime) Komentáře: T: asi 20 boulderů mezi 4 a 7b+, „Bouldern macht spass“ R: Grotte des Soupirs 7c+, „no, mohlo toho být víc“ Ch-J: „Hm“ 1. dáma: 5+, zlomený nehet a naražená záda, „Nějak mě to nebaví.“ Večer přijíždí zbytek výpravy: A.B. se svým otcem. Náš švýcarský přítel: „Tolik lidí se ke mně nevejde“. Po večeři (vaří T.) a několika lahvích vína (dodává R.): „Tak jo, můžete zůstat.“

Den 3: Naše výprava se dělí na 3 části. Jedna vyráží znovu do Cresciana, druhá do hor a třetí na půzkum do oblasti

Chironico (výslovnost: citoslovce chrápání + ironiko)
Po dálnici pokračujete na San Gottardo. Sjezd Faido a zpět na Belizonu. Po 3 km vpravo do kopce na Chironico. Tam najít kostel a u něj zaparkovat. Oblast se nachází o pár set metrů výš než Cresciano, takže v době naší návštěvy tady ještě ležel umrzlý sníh, který pomalu tál. Tričko a šortky zde ale budete potřebovat nejspíš taky. Jen v místech, kam slunce nedosáhne si připravte teplejší variantu. Většina balvanů je celkem pohromadě, nenaběháte se tolik jako v Crescianu. Opět asi 150 boulderů, jen styl je trochu jiný. Daleko častěji tu najdete lišty, převisy i stropy a silovější lezení. Ale i tak je zde polovina věcí mezi 4 a 6c Fb. Dokonalé vyvážení proti technickému Crescianu. Komentáře: T: Grotte des Soupirs 7c+, „Skočíš, letíš, dáš si kafe, doletíš do chytu a lezeš dál“. R: Le Doigs Verts 8a/a+, 8a, „A prsty jsou v hajzlu“ Ch-J a A.B: „Hm“, otec A.B: „Spotten macht spass“, 1. dáma: výlet do hor, „padající rampouchy mě zaskočily“.


Den 4: Necháváme prsty vydechnout a odjíždíme na výlet k Lago di Maggiore, kde lovíme divokou zvěř a seznamujeme se s místní elitou. Komentáře: T: „Počkej až si sednou“ R: „To nechci vidět“, Ch-J: „Podejte mi větší kámen“, A.B: „Tady ho máš“, otec A.B: osm piv, „.....“, 1. dáma: „Za hlídání dětí by mi jinde zaplatili“.

Den 5: Opět se dělíme. Většina odjíždí hromadně do Chironica, 1. dáma s naším švýcarským přítelem na lezení s lanem. Mimo boulderingu nabízí celá oblast Tessinu obrovské možnosti i ke klasickému lezení. Existuje průvodce, který obsahuje spoustu oblastí na jednodélkové cesty, ale především dlouhých stěn s cestami kolem 300 metrů, vše v kvalitní žule, od ploten po stropové převisy. Komentáře: T: 8a Fb,“To jsem nevěděl, že jsem tak dobrej“, R: 8a+ Fb, „Já jo“, Ch-J: 7a Fb „Já ne“, A.B: 7c, rozšlápnuté brýle, „nic nevidim“, otec A.B: „musím si koupit pivo“, 1. dáma: 10 cest po 7a, „paráda“

Ještě jedna věc stojí za zmínku. Dopady. Oproti Fontainebleau jsou poněkud horší. Často se leze ve svahu, či pod sebou kameny. Doporučuji bouldermatku nebo alespoň obyčejnou matraci a šikovného spottera. Nebo alespoň jedno z toho.

Den 6: Tentokrát všichni společně do Chironica, kde zjišťujeme, že oblast má i některé části, o kterých jsme dosud nevěděli, bohužel na ně chybí topo. Často zde ale narazíte na někoho z místních či na lidi jako Markus Bock nebo Christian Bindhammer. Ti vám určitě poradí. Komentáře: T: Prima la Signora 8a Fb, „Hákování pat mi sedí“, R: 8a+ Fb, Prima la Signora 8a Fb, „Ještě je proč se vracet“, Ch-J: 6c+ Fbtr „Domů!“, A.B: „Pořád nic nevidím“, otec A.B: „Jedeme za K.B.“, 1. dáma: „bouldering mě nebaví“, 6c+ Fbtr OS, „plotny mi vždycky šly“.

A to je všechno. Snad jen pár rad na závěr:
Nejlepší období na bouldering je říjen až březen, na lezení s lanem ještě měsíc před a měsíc po. Ve vysokých stěnách (především plotny) je potřeba počítat na jaře s tajícím sněhem. Spaní je v Crescianu ve starém lomu pod skalami (o víkendu překvapivě mnoho stanů), v Chironicu nejlépe asi mezi bouldery, ale přístupová cesta a pozemky kolem jsou soukromé! Ve Švýcarsku se vyplatí koupit benzín, ale všechno ostatní je velmi drahé i oproti zbytku Evropy. Topo by mělo být v blízké době k dispozici na www.classicrock.ch, nebo vyšlo v Rotpunktu č. 3/2000. Když ho neseženete, můžete si ho zkusit objednat na arada@volny.cz. Bude-li teplo, můžete se cestou zastavit v Rakousku v oblasti Bürs. Parádní vytrvalostní lezení ve slepenci, cesty mezi 6a až 8b. Oblast je v průvodci na Rakousko.

Rosťa Š.   [úpravy] 18:32 22.02.2001Tisk 


Související články:
Zobrazit další (18)

Komentáře

Nový komentář 

 Fotky
Nazdar "r", ať jsi kdo jsi, máš básnický střevo a v Tvým zajímavým článku už chybí jenom nějaký dokumentární foto. Jestli nějaký máš, pošli ho prosím mejlem, ať ho sem můžem vrazit.
Na formátu nezáleží, hlavně ať je to dost velký.
Zapsal: Tomáš, 23:13:41 22.02.2001
 Dama
Rosto,nech tu damu napokoji a koukej at se ti povede ta deska,ona si dala fakt zalezet,doufam ze jsi formu jeste nerozbil.
Zapsal: R, 16:04:38 01.03.2001
 Švýcaři
Jednou jsem někde slyšel že nejoblíbenějším místem švýcarskýho horolezce je pětimetrovej boulder pod pětisetmetrovou stěnou. Koukám, že ta "nákaza" se už rozířila i k nám. Dobrej článek, ale nechápu...
Zapsal: Pavel, 22:56:23 05.11.2002
 vývoj...
..jde stále kupředu. V současné době je nejoblibenějším místem švýcarského horolezce třímetrový kámen na vrcholovém hřebenu třítisícovky.
Zapsal: Rosťa Š., 08:33:04 06.11.2002


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:
Cherubín
Čardáš, VIIIb
 Databáze cest:
Všechny cesty (192910)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Route 42 6b Arco
Route 28 6b Arco
Route 43 7a Arco
Aule mit Beule IXa Labské Údolí- Pravý Břeh
Ukradené jaro IXb Labské Údolí- Pravý Břeh
Nově komentované:
Nimbus 2000 VIIIa Adršpach
R 1 5+ Frankenjura
Doba kamenná VIIIa Hrubá Skála
Osolený Knedlík Xa Adršpach
Ber Víc, Dávej Míň 9- Holštejn

 Nově v diskusi:
Re: Lana dvojcata | Re: Lana dvojcata | Re: Lana dvojcata | Re: Labák - Růžové stěny | Re: Labák - Růžové stěny | Re: Labák - Růžové stěny | Labák - Růžové stěny | Re: Rozpočítání amortizace | Re: U Magnuse je AO ABC | U Magnuse je AO ABC |

 Nové komentáře:
Všetka česť! | Re: Zabalit | Re: Zabalit | Re: Zabalit | Zabalit | Re: Gratulace | Re: Gratulace | Re: 9b klub | Re: 9b klub | Re: Gratulace |

 Kde to vře:
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (43)
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (38)
Rychlostní lezkyně Lucie Mrázová má za sebou první Světový pohár (28)
Radek Votoček si zapsal desáté 9a: Gritty Shaker v Rakousku (19)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Zemřel horolezec, instruktor a metodik Zdeněk Teplý (13)
SP v lezení na obtížnost Praha (10)
Kdo je nejlepší na světě? Magnus Midtbø sestavil žebříček top lezců, na vrcholu je Adam Ondra (10)

 Nově v inzerci:
spolulezec-praha | Blue Ice Choucas Pro 2.0 | Boty SALEWA MS RAPACE GTX Man velikost 45 | TAZ LOV 3 slaňovací brzda černá | AegisMax Kids 600 | Deuter kid comfort pro. | Výstupy | Spolulezce Český ráj | Dámská softshell | Nové sandály Lizard |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1230 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1352 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1524 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1496 
 Neřeším to – lezu vše 
 1206 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi