LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nedělej krok, ze kterého se nemůžeš vrátit.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu

Závody
ODLOŽENO SP Mnichov (23.05)
ODLOŽENO SP Salt Lake City USA (12.06)
ODLOŽENO SP Innsbruck (ITA) (23.06)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 12788
2.Pail 11625
3.Jungling 11606
Bouldry:
1.Ondra 11875
2.Stráník 11678
3.Stráník 11000
Hory:
1.Ondrášek 7313
2.Nikita 6543
3.Coubal 6543

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4916 lezců
826671 cest
Nové přelezy:
Poslední S 9
Krkavčí Ma 9+/10-
Chameleon 10
Obelix 7C+
Mise Kleop 8A
Obelix 7C+
Šutrožrout 7C
Pravda A L 9
Temný Hvoz 7C+
Ninos Muta 7C

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder bar Točna - Jihlava
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

TZ koronovavirus a sokoli ve skalních městech Broumovska:

Turisté budou v Adršpachu vítáni až po zvládnutí epidemie

Přeposílám tiskovou zprávu k situaci u nás (zavřená parkoviště v Ádru a Teplicích)….
Tisková zpráva AOPK ČR, regionálního pracoviště Východní Čechy, Technických služeb Adršpach a Teplických skal s.r.o. v plném znění:

Turisté budou v Adršpachu a Teplicích vítáni až po zvládnutí epidemie

S příchodem jarních dní se skalní města na Broumovsku stávají tradičně cílem tisíců návštěvníků. Ti zde v minulých letech zažívali i "husté" tlačenice. V situaci, kdy je shlukování lidí doprovázeno rizikem přenosu infekce, se provozovatelé rozhodli uzavřít okruhy ve skalních městech u Adršpachu a Teplic nad Metují. Ochránci přírody ze Správy CHKO Broumovsko toto jejich rozhodnutí považuji za zcela pochopitelné a doufají, že návštěvníci budou respektovat ochranné podmínky národní přírodní rezervace. Důvody uzavření okruhu nám sdělila Kateřina Menšíková zodpovědná za cestovní ruch v Adršpachu: „ V loňském roce v dubnu navštívilo denně adršpašský okruh více než tisíc návštěvníků. V souladu s nařízením Vlády ČR jsme uzavřeli informační centrum, parkoviště, veřejné toalety i vlastní vstup do skal. Naším cílem je zamezit šíření onemocnění covid-19 mezi návštěvníky a zároveň ochránit zdraví našich zaměstnanců. Na uzavřených okruzích nyní neprobíhá pravidelná údržba a úklid.“
Očekávané oteplení a nástup jara láká lidi do přírody. Zároveň řada živočichů netrpělivě čeká na lepší podmínky pro založení rodiny. Jako jedni z prvních začínají hnízdit ve skalních rezervacích Broumovska výři a sokoli. „Ptáci zakládají snůšky teď a začíná tak období, kdy jsou mimořádně citliví k vyrušování,“ informuje Petr Kafka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Broumovsko.
V předchozích letech se na Broumovsku uhnízdilo nejvýše sedm párů sokolů, v letošním zatím pozorujeme rekordních deset párů.  Teplé počasí láká lidi do skal, některé páry na to reagují a přesouvají se do míst, která ještě nebyla zkontrolována a označena v terénu uzávěrami s informacemi o klidovém režimu na hnízdištích těchto kriticky ohrožených dravců.
Úspěšnost hnízdění nebyla v posledních letech vysoká, a proto je důležité hnízdiště chránit a udržovat na nich klid. Vloni mláďata vylétla pouze z hnízd, která byla pod dohledem strážců a kde byl částečně omezen pohyb turistů. Proto bude také v letošním roce uzavřen vstup veřejnosti na severní oblouk Křížového vrchu, okolí Kovářovy rokle a Čertovy tchýně  v Broumovských stěnách a omezen vstup k Chrámovým stěnám v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Respektujete prosím hranice lezeckých oblastí a termíny, ve kterých je možné v oblasti lézt. Nevstupujte mimo turisticky značené cesty. Sledujte prosím aktuální informace o uzávěrách.
„Abychom dokázali lépe objasnit případné nezdary při hnízdění, plánujeme k většině hnízd umístit fotopasti. Přejeme si však, aby co nejvíce hnízd bylo úspěšných a toto opatření bylo spíše záložní. Snad žádného výra, kunu či zvídavého turistu či lezce na snímcích nenajdeme,“ doplnil Kafka.
Respektujte prosím všechna opatření, protože je to jediná možnost, jak se můžeme shledat společně a ve zdraví v prostředí skalních měst Broumovska. Do té doby nechme přírodu a skály odpočívat. Všechny změny a aktuality můžete sledovat na našich webových stránkách, FB a Instagramu. Provozovatelé okruhů i ochránci přírody děkují všem, kteří přijmou tato omezení a těší se na setkávání v přírodě Broumovska, až omezení nebudou nutná.

K tomu připomínám ztížený přístup do Ádru a Teplic kvůli opravě silnice z Teplic nad Metují do Bučnice – tisková zpráva zde: https://www.teplicenadmetuji.cz/mesto/aktuality/tiskova-zprava-k-uzavirce-silnice-897cs.html - lze využít dopravu vlakem! Vlaky jezděj vesměs v hodinovém taktu…

Je otázkou, jak se zachovají obce k situaci v dalších menších skalních oblastech (Ostaš, Broumovské a Polické stěny, Bišík), kde třeba už včera byla situace poměrně neúnosná a nebylo kde parkovat… podle SPZ k nám na zdravotní vycházky jezdí lidi z dost vzdálených krajů.

Hnízdění – nemám oficiální informace k hnízdění (krom Teplických skal, kde je tradiční hnízdění potvrzeno). V TZ je odkaz na údajných 10 párů bez upřesnění lokalit… mám ale příslib CHKO, že mi podají bližší info, jakmile bude hnízdění jasně ověřeno… v posledním týdnu tu byla dost kosa, dokonce nám napadl sníh, tak je možné, že některé páry ještě vyhledávají místo… v terénu, který je nyní lezecky dostupný (Ostaš, Křížový vrch) jsou místa označena páskami. V Ostatních oblastech zatím není lezení povoleno (v NPR první oblasti až od 1. 5.).


Heřman   [úpravy] 21:56 06.04.2020Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Nepozitivni nasledky00:08:40 07.04.2020
Achjo. Foglove se ted premnozej, obsancujou hnizdiste a v budoucnu bude vic uzaver.
odpovědět 
 Re: Nepozitivni nasledky07:39:24 07.04.2020
Pokud by se Sokol jak píšeš přemnožil, tak by pak naopak nebyl důvod ho tak striktně chránit, protože by nebyl kriticky ohrožený druh.
Ale pořád jich je dost málo.
stráž přírodyodpovědět 
 Re: Nepozitivni nasledky07:39:24 07.04.2020
Pokud by se Sokol jak píšeš přemnožil, tak by pak naopak nebyl důvod ho tak striktně chránit, protože by nebyl kriticky ohrožený druh.
Ale pořád jich je dost málo.
stráž přírodyodpovědět 
 Re: Nepozitivni nasledky10:18:23 07.04.2020
Přemnožení sokolů je za současných podmínek naprosté sci-fi. Kdysi jich bývalo daleko, daleko víc.
odpovědět 
  Re: Nepozitivni nasledky11:07:12 07.04.2020
Sokol potřebuje k životu hlavně myši a dokud je budou zemědělci průmyslově trávit, tak jich nebude dost a navíc část potravy bude otrávená.
Takže přemnožení se konat určitě nebude.
odpovědět 
   Re: Nepozitivni nasledky12:19:29 07.04.2020
Myši fakt nee, holub je lepší :), samice dovede klofnout i kačera :)
SP.odpovědět 

 Technická - SPZ10:24:42 07.04.2020
Jen technická, SPZ dnes nic neznaená, není nutné měnit značku při koupi ojetého auta. Klidně můžu mít zlínskou SPZ a být místní... jen pro info a zamyšlení
Kokosodpovědět 
 Re: Technická - SPZ12:22:33 07.04.2020
tak ono ve většině případů místní nemají v autě krámy na spaní
odpovědět 
  Re: Technická - SPZ12:41:36 07.04.2020
Reagovaj jsem na " podle SPZ k nám na zdravotní vycházky jezdí lidi z dost vzdálených krajů."
Kokosodpovědět 
   Re: Technická - SPZ13:04:07 07.04.2020
sorry, jako odpoved na Tvuj komentar ohledne SPZ, to bylo irelevantni (spani v aute), smazat to ale neumim.
odpovědět 
   Re: Technická - SPZ22:52:21 07.04.2020
No a jeste kdyz SPZ uz ani neexistuje, spravne je to RZ. Ale jinak souhlas. Lidi si uz RZ nemeni pri koupi ojetiny, nejaky peniz usetri a prevod auta se zkrati mnohdy o mesic. Aktualne pismenka na RZ autech uz nemaji vypovidajici hodnotu, jen to, ze to je Cech, zbytek je neznamou.
Jirkaodpovědět 
    Re: Technická - SPZ07:54:10 08.04.2020
plus samozřejmě služební auta k soukromému použití. v korporátech a nejen tam bývají od nějakého operativního lýzingáře, a mají RZ dle jeho sídla. (to se mimochodem už naučili na i na jižní moravě, kdy už tak často neodírají hráběma každé zaparkované auto s pražskou značkou, protože takové je zpravidla sousedův novej služebák).
Lukas B.odpovědět 

 čím víc tím líp21:25:41 07.04.2020
pecka. čím víc dravců a míň turistů, tím líp.
osobně bych uvítal ještě zmnožení rysa, divoké kočky se při troše štěstí dají natrefit taky. Snad omezení turismu prospěje i pohybu vlčí smečky.
honejsodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Skály na Sokole,
Sokolík
 Databáze cest:
Všechny cesty (143592)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Sen O Japonce VIIIc Labák - Pravý Břeh
Parta Blbečků IXc Labák - Pravý Břeh
Hraniční Syndrom VIIIb Labák - Pravý Břeh
Dobrovolná Němota VIIIb Labák - Pravý Břeh
Zelená Corvetta IXa Labák - Pravý Břeh
Nově komentované:
Acapulco Xc Labák - Levý Břeh
Krvavá Lázeň Xc Ostrov
Acapulco Xc Labák - Levý Břeh
Acapulco Xc Labák - Levý Břeh
Acapulco Xc Labák - Levý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Průvodce Súľov | Re: Průvodce Súľov | Re: Průvodce Súľov | Re: Jaké lezacky na pisek | Re: Jaké lezacky na pisek | Re: Jaké lezacky na pisek | Re: Jaké lezacky na pisek | Re: Jaké lezacky na pisek | Průvodce Súľov | Re: Jaké lezacky na pisek |

 Nové komentáře:
Re: když orangutan určuje pravidla lezení | Re: když orangutan určuje pravidla lezení | Re: když orangutan určuje pravidla lezení | Re: stejně gratulace + rada | Re: když orangutan určuje pravidla lezení | Re: Ojeb? Žádný! | Re: Ojeb vlastniho bouldru | Re: stejně gratulace + rada | Re: když orangutan určuje pravidla lezení | Re: stejně gratulace + rada |

 Kde to vře:
Jana Vincourková zapisuje 1. český ženský přelez boulderu za 8B (82)
Martin Krasňanský: Indián 8+ na Kalamárce (SR) free solo (78)
Adam Ondra vylezl nový boulder za 8C+, dle něj nejtěžší v Česku (34)
Změna stanov ČHS – opravdu to chceme? (26)
Adam Ondra o sportovním lezení v Show Jana Krause (15)
ČHS řeší odpovědnost za škody způsobené stavem lezeckých cest (11)
Nové cesty v Alkazaru u Srbska v Českém krasu (10)
Adam Ondra #67 (10)
Adam Ondra: Bohemian Rhapsody 11+ (9a+) na Rovišti (5)

 Nově v inzerci:
Dámské lezečky | Deuter - dětská sedačka | Petzl GRIGRI 2019 | Lezba venku | Nalezené lezečky | Statická a dynamická lana | Pro výškaře | Koupím Ecrin Roc | Práce v Penzionu v Adršpachu | mačky poloautomat raveltik |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 1983 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 797 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 10139 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 1371 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.