LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lezení je nebezpečný sport!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
Zrušeno - SP Xiamen (CHN) (09.10)
Mistrovství Evropy (20.11)
Ruzyňská liga 2020 - závody pro děti (21.11)

Žebříček
Cesty:
2."Fido" 12000
3.Trojan 11606
4.Pail 11447
Bouldry:
2.Stráník 11625
3.Stráník 11025
4.Volf 10875
Hory:
19.Sedlacek 2457
20.Punčochář 2431
21.Jansa 2401

Výsledky
Mezinárodní MČR a ČP v boulderingu (18.09)
ČP a MČR U14 (12.09)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Deníčky
5045 lezců
864839 cest
Nové přelezy:
Pro Slečin 8A
Punk Monke 7C/7C+
Žížala 1? 7C
Bioragga 8c/8c+
Biosouffle 8c/8c+
Californic 8A
1984 7b
Lulu In Th 7b
Ztracenec 7C+
Velký Grc 7C

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
SAUNA - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Podrobný report ze Světového poháru v Brianconu

Ve dnech 21.-22. 8. se podařilo rozběhnout mezinárodní závodní sezónu díky velké snaze a ochotě IFSC a francouzského města Briancon.

Vzhledem k stále aktuální situaci s Covid-19 tento závod probíhal ve velmi upraveném režimu s mnoha opatřeními, aby bylo možno dodržet všechna hygienická opatření. Ač se jednalo o Světový pohár, je nutné zmínit, že se tohoto závodu nemohly zúčastnit všechny národnosti dle svých preferencí jako obvykle, a to z důvodů individuálně platných vládních opatření v jednotlivých zemích. Nicméně ti, kteří se zúčastnit mohli, využili možnosti srovnání s ostatními, protože podzimní sezóna a další mezinárodní závody jsou nejisté s přihlédnutím k vývoji Covid-19. Vnímáme tedy tento závod s jeho počtem a zastoupením účastníků jako jiné Světové poháry, pořádané v Asii, kde bývá naopak nižší účast kvůli pravidelné absenci Evropanů.

Česká republika nenastoupila v plném počtu (účast odmítl Štěpán Volf), ale umožnila start několika závodníkům: Markéta Janošová, Tereza Širůčková, Nikola Králíková a Štěpán Potůček, pro které to byl vůbec první mezinárodní start v kategorii dospělých! Zbytek obsazení doplnili již více či méně zkušení závodníci Eliška Adamovská, Michaela Smetanová, Adam Ondra, Jakub Konečný, Martin Stráník a Šimon Potůček.

V pátek 21. 8. proběhla kvalifikace mužů i žen od 9 do 14 h. Na pěkném 30. místě se umístila Michaela Smetanová, což by za normálních okolností znamenalo bodované umístění, ovšem v letošním roce se nebude vyhodnocovat celkové hodnocení SP.

Úspěch zaznamenala teprve 16letá Markéta Janošová, která na svém prvním startu v kategorii dospělých postoupila rovnou do semifinále! Obří radost jsme měli z naprosto suverénního postupu do semifinále z 6. pozice Elišky Adamovské, která se v kvalifikačních cestách umístila na 7. a děleném 5. místě. Po 11 letech (Světový pohár 2009 Brno, obtížnost, závodnice Nelly Kudrová a Lucie Hrozová) jsme tak měly znovu 2 závodnice v semifinále Světového poháru.Další závodnice se při svém prvním startu na mezinárodních závodech mezi dospělými umístily následovně: Nikola Králíková 39. místo, Tereza Širůčková 42. místo, z celkového počtu 43 závodnic. 


Silné trio Jakub Konečný, Martin Stráník a Adam Ondra nezklamali a postoupili do večerního semifinále z 20. (Kuba), 14. (Martin) a 1. (Adam) místa.
Mezi muži se v kvalifikaci na hezkém 29. místě umístil Šimon Potůček, což by stejně jako u Michaely Smetanové za normálních okolností znamenalo bodované umístění.

Mužské obsazení doplnil se svojí první účastí na mezinárodních závodech v kategorii dospělých Štěpán Potůček, který se umístil na děleném 42. místě, z celkového počtu 44 závodníků.Semifinále

Po 11 letech (opět SP Brno 2009, obtížnost) měla Česká republika 5 závodníků v semifinále Světového poháru! Na start se závodníci postavili ještě tentýž večer od 19:30 h.Naše nejmladší závodnice Markéta Janošová si bohužel neporadila s prvním nepříjemným místem v semifinálové cestě, kde se rozhodla při OS pokusu pro jiný rukosled, než ostatní závodnice, což jí přineslo celkové 26. místo. Markétě i tak velmi gratulujeme k prvnímu postupu do semifinále na jejím prvním mezinárodním startu mezi dospělými a přikládáme její dojmy:

„Byl to zvláštní závod, na který jsem se hodně těšila. Po dlouhé době opět v cizině. Z prvního světového poháru v dospělých jsem měla velký respekt. V první kvalifikačce jsem však zalezla překvapivě vysoko. Do druhé kvalifikačky jsem si více věřila, ale vypadla jsem dříve, než jsem čekala. V obou cestách jsem se cítila dost silná a mohla jsem vylézt alespoň o kousek výš. V semifinále jsem si vymyslela špatný program, a to způsobilo pád. Hodně mě to štve, ale poučím se z toho a doufám, že příště zalezu své maximum.“ Markéta JanošováZklamání přišlo i pro Martina Stráníka, když mu smekla noha velmi brzo v semifinálové cestě, což pro něj znamenalo celkové 24. místo. Jeho osobní hodnocení:

„Těšil jsem se na mezinárodní závod, je mi vždy ctí reprezentovat. V první kvalifikační cestě jsem lezl příliš opatrně, udělal pár chyb a byl pod čarou postupu do semi. Do druhé cesty jsem nastupoval jako poslední, takže podmínky na lezení byly špatné, byl jsem pod tlakem, ale podařilo se mi zapnout ten správný závodní "mode", dolezl jsem pár chytů pod top a pro postup do semi ze 14. místa. Na večerní semifinále jsem se cítil výborně, úvodními kroky jsem prošel pěkně v rytmu, před polovinou cesty podceňuju založení paty za malou řezku, pata smekla a já letěl k zemi, hloupá chyba. Závod proběhl i přes nejrůznější omezení bez problémů. Adam ukázal ve finále, že je o level jinde než zbytek světa, úžasný. Velký progres ukázala Eliška Adamovská a myslím si, že i kluci Potůčci a Markéta Janošová jsou dobrým příslibem do budoucnosti. See you v Teplicích.“ Martin StráníkJakub Konečný lezl velmi dobře, pěkně v rytmu až do klíčového místa, kde se lámal chleba o postup do finále. Zde se rozhodl pro těžší variantu k vyřešení problémového místa, která ho nemilosrdně sundala. Kuba si tak z Brianconu odvezl solidní 14. místo. A zde jeho dojmy:

„S předvedeným výkonem zde v Brianconu jsem spokojený částečně, jednoduše, vždycky může být líp. Co se týče formy v den kvalifikace a semifinále jsem zklamán nebyl, ale drobné chyby bez převahy dělají chyby velké a třeba jen bez smeknutí nohy, zbytečného váhání nebo špatného čtení by výsledek vypadal možná jinak. Tento závodní rozjezd nepovažuju za neúspěch a třeba to příště bude spíše jen o fyzické připravenosti.“ Jakub KonečnýEliška Adamovská postoupila taky vůbec poprvé na Světovém poháru do semifinále, kde na ni čekala těžká, hůře čitelná pasáž, která potrápila mnoho závodnic a zároveň velmi zamíchala se závodním polem od výsledků v kvalifikaci. Elišce velmi gratulujeme k celkovému skvělému 13. místu, což je zároveň zopakovaný nejlepší český ženský výsledek v lezení na obtížnost na SP za posledních 16 let (2004, SP Chamonix, 13. místo Tereza Kysilková)! A přikládáme i její dojmy ze závodu:

„Z Brianconu jsem měla nejdříve trochu smíšené pocity. Věděla jsem, že jsem dobře připravená, ale měla jsem trochu strach, ohledně všech těch opatření, které se pak stejně ukázaly, jako v pohodě zvladatelné. Se svým lezením v kvalifikacích jsem velmi spokojená, se semi už zas tak ne, ale zase vím, na čem pracovat dále-hlavně na rychlosti a efektivitě lezení.“ Eliška AdamovskáJediným českým reprezentantem, který se probojoval do sobotního finále, byl Adam Ondra. Ač byl Adamův výkon v semifinále přesvědčivý, kde dolezl do stejné pozice jako Rakušan Jakob Schubert, tak po skončení semifinálového kola došlo k jeho posunutí z 1. místa až na 5. pozici. Důvodem bylo podezření rozhodčích na dotek lezečky s nýtem. Hlavní koučka Alexandra Gendová podala protest na jeho nepoužití (správnost jsme posuzovali z námi natočených videí), který byl následně uznán. Obdrželi jsme vyjádření zároveň s omluvou ze strany rozhodčích.Jelikož finále bylo na programu až v sobotu večer, tak naši závodníci (kromě Adama Ondry) vyrazili potrénovat na skály do velmi boulderové lezecké oblasti s lanem Entraygues, před společným odjezdem svazovým autem následující den. Přikládáme výpis rychlých přelezů:8b Le Brulot: Martin Stráník stylem flash, Šimon Potůček a Eliška Adamovská na 2. pokus stylem PP

8b Deltaplane man: Martin Stráník stylem PP

8a+ Les Fourches Caudines: Eliška Adamovská na 2. pokus stylem PP

8a Les Pitchounes: Šimon Potůček stylem PPVečerní finále bylo divácky velmi atraktivní. Jsme moc rádi, že jeho přímý přenos odvysílala Česká televize a divákům tak zprostředkovala famózní výkon Adama Ondry, kdy ve finále jediný TOPoval a završil tak závod celkovým prvenstvím, což se mu povedlo poprvé v jeho kariéře na závodišti v Brianconu! Odkaz na záznam finále:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/13681701164-sp-v-lezeni-2020-francie/Přikládáme Adamův osobní komentář k závodu a přípravě v letošním roce:

„Na závod v Brianconu jsem se hodně těšil, jelikož jsem byl už od zimy psychicky připravený na závodní sezónu a samozřejmě na Olympiádu, která nakonec letos nepřišla. Na tento závod jsem se hodně připravil a myslím, že příprava vyšla skvěle. V posledních dnech jsem se cítil velmi fit, vylaďování na stěně v Innsbrucku proběhly také na výbornou a jsem moc rád, že jsem vše ustál i psychicky na této stěně, kde se mi v minulosti příliš nedařilo (z dvou účastí mám 8. místo v roce 2014, 7. místo v roce 2015). Kvalifikační cesty byly poměrně těžké, nepříjemné a nejisté a myslím, že pro všechny závodníky bylo těžké najít ten správný flow. Sice jsem topoval obě cesty jako jediný závodník, ale psychicky to bylo hodně těžké. Semifinále byla brutálně silová a bouldrová cesta, kde vytrvalostní pasáž přišla až nahoře. To už jsem se cítil jistěji a dolezl několik kroků pod top. Finále bylo spíše jednodušší, vytrvalostní cesta, kde se krájel chleba na posledních metrech s bandaskama. Finále jsem si moc užil, měl jsem tak akorátní sebevědomí a dolézt do topu byl prostě sen.

Mně osobně se trénink změnil v letošní sezóně hodně, jelikož jsem začal spolupracovat s Petrem “Klofim” Klofáčem, se kterým pracujeme samozřejmě jednak na disciplíně rychlost, ale i v celkové přípravě, a i ve specifické přípravě na disciplínu obtížnost proběhly určité změny a troufám si říct, že téměř každá malá změna přispěla svým malým dílem ke včerejšímu topu. Tréninkové podmínky jsou v Brně momentálně ideální, kombinace stěn Hangár (moderní bouldering), Kotelna (silový bouldering a obecná příprava) a Hudy stěna (lano) je skvělá a v kombinaci s předzávodní přípravou a vyladěním na stěně v Innsbrucku to funguje skvěle. Brno vnímám momentálně jako jedno z nejlepších míst na trénink, které si momentálně lze na světě vybrat.
Obecně v naší reprezentaci vnímám velmi pozitivně začátek koncepčnější práce s reprezentací, povinné zapisování si tréninkových plánů do systému Yarmill a konzultace s trenéry. Společná soustředění nebo tréninky na kvalitních cestách přispívají k tomu, aby se závodníci na závodech minimálně přiblížili k tomu, na co mají. Samozřejmě si nemůžeme myslet, že za půl roku tu vyroste pětice finalistů světových pohárů, ale o podchycení talentovaných a motivovaných už určitě mluvit lze. 5 semifinalistů v českých barvách považuji za úspěch i přes nesporně nižší účast než při standardních světových pohárech. Trojice Jakub Konečný, Martin Stráník a Eliška Adamovská svými výkony alespoň v jednom kole ukázali, že ani finálová účast není daleko.“
Na závěr přikládáme hodnocení reprezentačního trenéra Petra Klofáče, který se podílí na přípravě našich nejlepších závodníků:

„Po více než šestiměsíční přípravě jsem si mohl sednout do koučovského křesla. Díky úžasné práci celého realizačního týmu (Saša, Ivča, Gábina, Fyzio gym) jsme se mohli soustředit pouze na výkon.

Mohu s klidem říct, že všichni závodníci chtěli nechat v cestách i duši. Některým se to povedlo bez chyby, některým ne -u nich si nejvíce cením toho, že byli schopni říci, že to tak bylo a hlavně co příště změnit a na čem pracovat nejen v tréninku. Nutno říci, že za největší senzaci byl označen výkon Rishata, který ač je z Kazachstánu, trénuje v ČR s námi. Nejlepší příklad všem ukázal Adam, který dokázal pojmenovat svoje slabé stránky, trénovat na jejich zlepšení doslova na hranici lidských možností, a hlavně je prodat v každé ze závodních cest a poprvé v Briançonu vyhrát.“ Petr Klofáč
Děkujeme všem našim závodníkům za výbornou reprezentaci, Patriku Chovanovi z Fyziogym Cooper za maximální péči o naše závodníky, koučům Alexandra Gendová, Petr Klofáč a Gábina Vrablíková za pomoc na závodišti, resortnímu centru Olymp za podporu na přípravě našich nejlepších reprezentantů, firmě Montura za reprezentační oblečení a v neposlední řadě Českému horolezeckému svazu za celkovou podporu!
Autorem fotek je Petr ChoduraIva Vejmolová

Koordinátorka reprezentace a VSCM v soutěžním lezení ČHS

Iva Vejmolová   [úpravy] 07:14 28.08.2020Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Rolandfels
?
 Databáze cest:
Všechny cesty (147318)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pro Slečinky 8A Labské Údolí - Pravý Břeh
Bacci 6a+ Raspadalica
Raspadalica Direkt 6a+ Raspadalica
Drugi Dan 6a Raspadalica
Beboucian 6a Leonidio
Nově komentované:
Zona Mixta 7b Margalef
Nováčkovská 6+ Pálava

 Nově v diskusi:
Re: Drytooling | Re: Drytooling | Re: Drytooling | Re: Drytooling | Re: psi a deti pod skalami.... | Re: psi a deti pod skalami.... | Drytooling | Re: guma na prsty | Re: guma na prsty | Re: guma na prsty |

 Nové komentáře:
Re: Odpovídá | Odpovídá | Re: Klasa | Re: podvazky | Re: Klasa | Pěkné | Klasa | Video | Re: webovky | Re: podvazky |

 Kde to vře:
Nové díly horolezeckých podcastů Jana Čaje Šálka (64)
Petr Bláha 3x8c+ během tří týdnů (37)
Adam Ondra už je u svého nového outdoorového projektu (22)
Petice proti těžbě ropy poblíž Fontainebleau (20)
Kolem Skal! - 3. Obrvégry s Alenou Čepelkovou (19)
Adam Ondra odjel kvůli covidu v Česku trénovat do Innsbrucku (17)
Adam Ondra mění formát videí na Youtube: (16)
Adam Ondra #87 (14)
Zápis ze schůze OVK Broumovsko (13)
Venkovní stěna na Gutovce v Praze (12)

 Nově v inzerci:
Karabiny climbing technology | Bergans of Norway zateplovačka | Nalezený "frend" | Lyže SkiTrab Magico 171 cm, Dynafit Superlite, brzdy, pásy | Lezečky Skwama | Raveltik Spider | RychloffkA | Saltic Vampir | Skialpové lyžáky Dynafit ZZero PX Women TF | Spací pytel Sir Joseph Rimo 850 |

 Anketa:
Jaký je váš BMI index?
 <18 
 177 
 18 - 23 
 172 
 23 - 25 
 110 
 25 - 28 
 111 
 > 28 
 147 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.