LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   ...I třetí družstvo zabloudilo a udělalo prvovýstup!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
LezeTop boulder Cup 2019 (23.03)
JIHOČESKÁ BOULDERINGOVÁ LIGA 2019 (24.03)
Bambini Contest (30.03)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13641
2.Konečný 13075
3.Vopat 11896
Bouldry:
1.Stráník 11550
2.Jungling 11050
3.Novák 10925
Hory:
1.Skopec 6646
2.Zaoral 6327
3.Coubal 6161

Výsledky
SP v ledolezení Francie (07.02)
SP v ledolezení Itálie (01.02)
SP v ledolezení Švýcarsko (24.01)

Deníčky
4600 lezců
733309 cest
Nové přelezy:
Pipistrell 8A+
Pata Ledov 8C
Pipistrell 8A+
Booz 7c
Torellis T 7b+
Amalthee 7b+
La Chevre 8a
Spaceman S 7b
Iron Maide 9+/10-
Srdce Z Ka 7C

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Hotel Praha - Broumov - Broumov
Masacre Room - České Budějovice

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Hradec Králové - Hradec Králové
HUDYsport - Karlovy Vary

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Jevišovická pahorkatina

smallZačátkem léta jsem zakoupil nového průvodčíka Moravské skály. Potěšilo mne přehledné zpracování i rozsah - vše v jednom a konečně jsem zjistil, kde se nachází některé lokální skalky. Takže velká pochvala tvůrcům! Upoutaly mne nové oblasti na jižní Moravě souhrnně nazvané Jevišovická pahorkatina. Podle průvodce spousta cest, rozumná obtížnost a zajímavé lezení s dojišťováním pomocí friendů. Tak jsem v srpnu ukecal kluky a místo Hrubice vyrazili na jih.

Bílý kříž


- Stěna Pohraniční stráže, která mne zaujala kvůli výšce 40 metrů a počtu cest. Skála z dálky působí lákavě, tak se radostně probíjíme bodláky a kopřivami k nástupu. Na seznámení s oblastí dáváme cestu Špatná předpověď (nomen omen?)- čtyři bórky, obtížnost 5+, nějaké friendy mám sebou tak není co řešit. Ještě bych rád poznamenal, že jsem tuctový lezec, lezu cca 20 let a motám se max. kolem franc. 6c-7a, skalky, písek, hory. Takže 5+ by mělo být v pohodě. No, cestu jsem vylezl, ale nebylo to příjemné lezení- zvětralá skála, volné šutry! Friendy vcelku k ničemu, zakládat je za volné bloky nemá smysl. Tak jsem cvakal jen bórky a kluci dole před padajícími kameny ustoupili do uctivé vzdálenosti. Vedlejší cesta Podmírák byla to samé, akorát o jeden bórek míň. Tak jsem ještě dal Kamelota 7-, tady už začátek byl pěkný, ale dolez je opět lámavý, když pod vrškem vyletím i s chytem, balíme a odjíždíme zkusit štěstí do další oblasti.


Bílý kříž - Stěna pohraniční strážeBílý kříž - cesta Kamelot


Kdousov


Tady bych se rád zastavil nad výrazem eufemismus, což je přikrašlující pojmenování nepříjemné skutečnosti. O jednom zdejším sektoru Aréna autor píše, že "skála je drolivá", což mne zaujalo, když o Bílém kříži průvodce o kvalitě skály mlčí. No, nebyli jsme zklamáni! Aréna nás po příchodu uvítala samovolným pádem pořádného kamene přímo k našim nohám - celá stěna je víceméně převislé lokrovisko. Vrátíme se tedy radši k prvnímu sektoru Tříletá, kde je docela pěkné lezení a skála pevná.


Příchod do KdousovaŽe by nový model od Petzla?Kdousov - TříletáKdousov - ArénaJevišovice


Neděle, sektor Skály u řeky. Zajímavá byla Stará cesta 6+ na Pilíř, k tomu ještě dáme nějaké lehčí cesty, bohužel i tady je kvalita skály proměnlivá. Nakolik vrcholí léto a je hodně teplo, všichni jsme zlití potem a někteří nepohrdnou koupelí v říčce (já bych tam nevlezl, nevoněla zrovna vábně). Tady už končíme, čas pokročil tak ještě pivo ve stylové hospodě ze staré sýpky v Jevišovicích a vracíme se domů.


Skály u řekyPod PilířemPilíř - Stará cestaKoupačkaMartin v TatranceMartin po TatranceZávěrem musím smeknout a poděkovat tvůrcům cest v oblasti Vlk&co, za odvedenou práci a čas který tomu věnovali! Kvalita skály je sice dle mého názoru místy mizerná, sem tam morálovější lezení a i klasifikace tvrdší. Nechci ale odrazovat od návštěvy Jevišovické pahorkatiny, je to info pro potencionální návštěvníky, ať si nedělají iluze jako my! Hezky je tam a čím víc budete lézt, tím víc volných kamenů upadne do údolí a časem to bude lepší! Pro jistotu rada pro jističe - přílbu sebou!www.lezec.cz/mapa.php

Mapy na Lezci

Další užitečné odkazyPrůvodce Průvodce: Moravské skály, 2010 na Lezci
Moravskeskaly.cz - aktualiazce průvodce a další informace
Článek na EC: Jevišovice – nová skalní oblast v režii Vlka
Článek na EC: Znojemsko – zastavení druhé
Článek na EC: Bílý kříž, aneb info o oblasti, kde lišky dávají dobrou noc


Peter Otiepka   [úpravy] 06:00 27.12.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ...08:20:00 27.12.2011
Bohužel je to tak...většina je taková jak zde popisuješ. Víceméně za to stojí asi jen Žaludova skála, Převislá a pár cest dole u řeky....jako třeba Stará cesta a pod. Některé skály jsou sice vysoké a cesty i docela pěkné, kvalita je ovšem často dost horší průměr, který ve mne několikrát vyvolal trochu děsu v očích a do hlavy jsem si zapsal, že sem už nepojedu. Nicméně, pokud to někdo bere jako dobrodružství, trening do hor nebo chce prostě jen objevit něco nového, tak se mu tu bude asi líbit, ostatním bych to asi nedoporučil. Skoro se za to tady nechci podepisovat....to zas bude až potkám Vlka.....=)
Mrndaodpovědět 
 Re: ...10:08:01 27.12.2011
Ale nebude Mrndo, to spíš za něco jiného, však víš za co:-).
Vlkodpovědět 
  Re: ...15:14:11 27.12.2011
ZAse dělaš vohně kde nemaš ty grazle? :)
tulakodpovědět 

 Jevišovické skály10:31:04 27.12.2011
Ahoj. Musím reagovat, protože já jsem byl s poslední navštívenou lokalitou skal u Jevišovic takřka unešen, takže hodně doporučuji. Byl jsem tam toto léto a podle mě kvalita skály i cest byla dost vysoká. S křížkem a podobně naprosto souhlasím, ale Skály kolem Jevišovic Byli s toho co jsem já vyzkoušel slušný nadprůměr. Cesty podle mě byli ve většině případů nadhodnocené, ale možná je to jen mé zdání, protože za tři roky, co teprve lezu, jsem toho zas moc nevyzkoušel. Každopádně cesty v obtížnostech 6,7,8 obvykle šli na více pokusů vylézt, zatímco u nás v Jeseníkách a jinde na moravě občas zvládnu nějakou tu sedmičku. Co se týče šutrů, sem tam nějaký upadl ale zažil jsem i horší :). A hlavně krásná příroda uprostřed zajímavého údolí a lezců pomálu.
Martin H.odpovědět 

 jevisovice11:00:49 27.12.2011
To já byl v Jevišovicích jednou. Dá se říct, že mě zaujala jen cesta "El-Nino 7- (35 m)", která je vytrvalostní lahůdka a pak zopár cest na Žaluďové skále. Možná se tam ještě jednu ukážu přelézt Shell V-power (8) (po tom co jsem konečně zjistil "co ne a co ano"). Ale nejvíc z Jevišovicích si pamatuji jak se přes údolí hádalo pár lidi. S kámošem jsme lezli úplně bez slov a jen jsme poslouchali: "Já tě zabiju! Nech ho! Zavolej policii! Utíkej! atp. Látalo tam sklo, židle, ... :-D
 mifoodpovědět 
 Re: jevisovice11:40:50 27.12.2011
Ilja mě tam provedl v září 2009. Ze Znojma to autem nebylo daleko. Pamatuji se, že tam není moc míst na zaparkování. Materiál na lezení příjemný, kluci tam dost mákli, lámavé mi to nepřišlo. Nejvíc se mi líbilo, že to je vysoké. Jen jsem si říkal, že jak je to v poměrně úzkém údolí potoka a je tam dost vysokých stromů, bude to ve stínu a moc lidí tam asi (naštěstí) jezdit nebude. Může to být hodně dobré na léto.
 martanodpovědět 
  Re: jevisovice13:37:32 31.12.2011
JElikož tam mám tetu tak jsem toho musel využít ....skály byly nádherný i když semtam lokr a něco ulítlo tak to je supr lezení , nevýhoda v létě je že skála u potoka se nahřívá o 106 takže když jak toto léto jsou pařáky tak se po tom skoro nedalo lézt ...ale jinak perfektní morálový cesty supr lezba !!!
Ondraodpovědět 

 ad Jevišovice16:52:56 27.12.2011
se mi líbily Vlčí story u sousedů (bezz mezzer):

http://goo.gl/ 7j1W3
http://goo.gl/ XURRt
http://goo.gl/ GOY8E
Papoušodpovědět 
 Re: ad Jevišovice23:52:41 28.12.2011
potřebovati data ... ještě
 martanodpovědět 

 Pupkáči ve skalách16:35:12 28.12.2011
Tento článek mě na jednu stranu zarmoutil a na druhou potěšil. Je mi líto, že někdo haní čest tak krásných skal, ale zároveň jsem rád, že takové lidi v těchto oblastech už nepotkám. Ze skal, které jsou v článku popsány, jsem nebyl v Aréně, takže nevím, jestli je a nebo není rozbitá. Naopak Bílý kříž i celé Jevišovice jsou krásnými kompaktními skálami, v krásné přírodě a bez blbých lidí. Ano, občas něco upadne, občas na polici leží kámen. A co má jako být? To je něco špatného? Zajeďte si chlapci do hor, tam se asi nebude divit. Cesty mi morálové nepřipadají, protože vše je možné si dojistit. Jestli ten problém nebude někde jinde. Třeba v těch vašich vycpaných pupcích.
pepinodpovědět 
 Re: Pupkáči ve skalách20:24:59 28.12.2011
??, panacku budme realisti, priroda krasna, okoli prijemne, lezeni supr, skala spatna, byl jsem tam nekolikrat(Jevisovice), jednou mi kamarad spadl na zem potom co mu z ruky vyletel sutr, podruhe jsme v naruci drzeli kamen velikosti jizni moravy nez vsichni stihli uskocit, aby to nekoho nezabilo, takze live in peace lezce ;-)
strejdaodpovědět 
  Re: Pupkáči ve skalách20:57:45 28.12.2011
no jo, blbí překližkáři :-)
odpovědět 
 Re: Pupkáči ve skalách08:04:01 29.12.2011
...no jestli tam jezdíš ty, tak tam určitě pár blbých lidí bude. No, možná ani ta příroda nebude moc krásná. Údolí zarostlé kopřivama až po ramena a smradlavý potok. Byl jsi lézt taky někde jinde?
odpovědět 
 Re: Pupkáči ve skalách10:46:26 30.12.2011
Bílý kříž je krásný z dálky, lezecky už je to horší. Pevnou a kompaktnou skálu jsem tam moc nepotkal. Už jsem něco vylezl, ale tolik volných bloků jsem viděl málokde. Samotný Jevišovice jsou určitě pevnější. A to jakou má kdo figuru Tě nemusí zajímat, někdo má možná vycpaný pupek, jiný zas práznou hlavu. Ta druhá varianta je určitě horší!
Peterodpovědět 
  Re: Pupkáči ve skalách19:24:34 31.12.2011
peknej novej rok preju peter a doufam ze poradne zalezem kamo:) ivan
ivanodpovědět 
   Re: Pupkáči ve skalách21:28:58 01.01.2012
Skály a příroda jsou zde všude moc pěkné - na pohled. Aréna a Bílý Kříž jsou rozchrasty a to je fakt. BK asi stálo za to přejistit kvůli délce cest a výhledu, u Arény to byl krok nesprávným směrem - to je sektor tragédie, dvě cesty jsem pytlil z nechuti pokračovat v lezení v naprostých hovnech.
čajodpovědět 
 Re: Pupkáči ve skalách07:53:46 02.01.2012
Když někdo jede na skalky a ne do Tater, tak čeká většinou jiné zážitky než v horách.
Tvůj příměr sedí asi jako: nelíbí se ti dálnice D1, tak si zajeď do Mongolska a uvidíš, že je parádní.
odpovědět 

 Další info23:45:58 02.01.2012
Před časem už se to probíralo na webu skalních oblastí: http://skaly.horosvaz.cz/4_skala/combo-cesta.asp?skala_id=10514
M.odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Rothelfels
?
 Databáze cest:
Všechny cesty (133118)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Fushue 6b Siurana
Cave Lip 7a Cala Magraner
Acht Plus Geschenkt 8/8+ Frankenjura
Great Greece 6c Leonidio
Vyvržení 7A+ Vysoký Vrch
Nově komentované:
A 7B Držková
A 7B Držková
A 7B Držková
Ack-Mac 7A Bahratal
Kamzík 8+ Tetínské Skály

 Nově v diskusi:
Re: Parťák na Hangar 22.3.2019 | Francie | Re: Parťák na Hangar 22.3.2019 | Re: Parťák na Hangar 22.3.2019 | Re: Výškový specialista | Re: Lezec zase spí | Re: Lezec zase spí | Re: Parťák na Hangar 22.3.2019 | Výškový specialista | Re: bolavé šlachy v zápěstí |

 Nové komentáře:
Re: . | Re: Největší omyl Adama Ondry | Re: Největší omyl Adama Ondry | Re: Největší omyl Adama Ondry | Re: Největší omyl Adama Ondry | Re: Největší omyl Adama Ondry | Re: Největší omyl Adama Ondry | Re: Největší omyl Adama Ondry | Re: Největší omyl Adama Ondry | Re: Já si diskuzi čtu pořád rád |

 Kde to vře:
Video: Jak se Adam Ondra potýká se slávou (202)
Ve středu na stěně (14)
Taková Normálka aneb Proč náčelníci občas kroutí hlavami (10)
Ročenka ČHS 2018 (9)
Report z AIX Ádr Boulder Session vol.6 (8)
Závody českého a slovenského poháru v boulderingu v Žilině (5)
Soutěž o vstupenky na promítání filmu Free Solo 25.3. v Praze (4)
Buližníková Frankenjura na Zbirožsku (3)
Road to Tokyo # 5 (3)
Aj my sme Tatry ! (3)

 Nově v inzerci:
Parťák | Baba Zlínský kraj | Mumiový ultralehký péřový spací pytel. | DYNAFIT Speedfit wst | Petzl sirocco 2 | Ferraty na Gardě | Lezecká stěna NA PRODEJ !!! | Grigri 1 | skialpy Black Diamond | Lezení 27.3. - 31.3.2019 |

 Anketa:
Se kterou lezeckou legendou byste nejraději zašli na pivo?
 Alex Honold 
 116 
 Adam Ondra 
 120 
 Chris Sharma 
 122 
 Lynn Hill 
 141 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.