Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Ahoj, hledám partacku na lezení. Jsem od Chebu a lezu asi rok. Nic moc, ale moc rád bych se posunul a lezl dal. Myslím, že jistim dobře a určitě jsem spolehlivý parťák. Tel. 777585756
Prosím o informaci zda máte někdo zkušenost s automatickým slanittkem to myslím takové které drží samo bez toho že by se muselo držet lano v ruce. Myslím Slaňování na klasickém dvojitém lane děkuji za váš názor
Na 8a.nu nasazují nový web a než to budou mít hotové, tak tam mají pěkné vizualizace dat s ohledem na historii (1999-2020, popularita lezeckých zemí, sporťáci, bouldristi). Doporučuji se podívat.
Ahoj, nemáte někdo, nebo nevíte srovnání welzenbach stupnice do uiaa? Vím že by to teoreticky mělo odpovídat, tak spíš konkrétně srovnání tvrdé Bořeňské uiaa a měkké uiaa vltavské žuly nebo krasu? Pro zjednodušení jen v oblasti stěnového lezení.
Dneska děti našly nějaký karabiny a 1 blíže nespecifikovanou jisticí pomůcku pod cestou Danulenka. Tak kdyby někdo postrádal, ať mi napíše co mu chybí.
Zajímalo by mě, kdes vyčetl, že se jednoduché nesmí používat jako poloviční? Toto možné je, i když je to komplikované a nepříjemné. Jednoduché lano se nesmí používat jako dvojité (důvodem je rázová síla).
Naopak poloviční lano se nesmí nikdy !!! používat jako jednoduché (pokud k tomu není certifikované). Na to je prostě moc tenké (řečeno zjednodušeně).
Existují lana, která se vyrábějí jako jednoduchá, poloviční i dvojitá. K nim řeknu toto: Dá se na zimních pneumatikách jezdit v létě? Dá! Přesto naprostá většina lidí (v našich klimatických podmínkách) si po čase pořídí zimní i letní pneumatiky.
Problémem těchto lan je, že to je trochu kočkopes - ze všeho trochu. Pro použití nadvojato je moc hrubé a těžké, pro použití jako jednoduché je zase moc tenké. Narazíš na problém životnost a cena. Možná, že už existuje nějaký výrobek, který by toto vše řešil, ale nevím o něm.
Jestli jsi začátečník, doporučuji trochu v metodikách nastudovat problematiku celých/polovičních/dvojitých lan a pak sem dát dotaz s popisem toho, kde, co, jak a kolik chceš s lanem lézt. Dá se předpokládat, že pak tady někdo nasdílí i nějakou vlastní užitečnou zkušenost/doporučení s konkrétním výrobkem.
Pokud sem vkládám odpovědi několikrát tak sorry nějak se mi to hryzlo. Tak to mě zajímalo. Že bude problém v tloušťce lana mě napadlo. Prostě pokud není certifikované, nepoužívat. Díky
Konstrukčně problém není, certifikačně může být, lézt se na tom dá, má to svá ALE. Pokud je to certifikované jako půlky, vždy je mutné zdvojit!
Pokud i jako dvojče, můžeš to použít napůl jako dvojče to je ok. Pokud to má certifikaci jako půlky, jednoduché, dvojče tak není problém nikde. Kolik to vydrží je jiná otázka.
To co ti asi nedochází je celkově smysl certifikace a tím je způsob použití a hlavně testování! Testování jako půlka má úplně jiné parametry než jednoduché lano! Půlka teoreticky funguje jako jednoduché, ale není to uplně safe. Prostě zdojit! Kdybys to neudělal tak by nekteří experti zkoušeli lézt třeba na 7mm šňurce a to je fakt o půser (ostrá hrana, přetížení, normalizované pády hodnocené při jiném zatížení atd. atd.)
Pokud můžu doporučit, studuj nebo jdi do horoškoly. Tam by se to mělo probírat dobře.
Půlka se testuje na pády prvolezce se zátěží 55 kg (jednička 80). Takže jestli jsi muší váha nebo na dobírání, zachycování pádu při solu a rybaření je OK.
Za sebe vidím následující komplikace. seřazeno od těch, který se mi zdají nejzávažnější:
1) půlka je tenká a strašně blbě se mi s ní jako jističovi pracuje. Toto neplatí, pokud mám v ruce dva prameny. I s dnešními tenkými jednoduchými lany se mi pracuje blbě, zvlášť když jsou nová, nerozchlupacená a impregnovaná - hrozně kloužou.
2) půlka je hrozně tenká tkanička a jako prvolezec bych se na tom zkrátka bál lézt a pořád bych myslel na to, jak je to tenký.
3) při říznutí o ostrou hranu je vyšší riziko, že se tenký lano přeřízne zcela, zatímco u tlustýho zůstaneš třeba ještě na pár vláknech viset.
4) poloviční lano bude padáním rychleji tvrdnout (tedy padání do něj bude méně pohodlné) než v případě jednoduchého.
Nebál bych se poloviční lano vzít na ledovec nebo na VHT túru, kde bych na něm třeba i nějakej kratší úsek najednoducho odjistil.
Pozor: maximální rázová síla se u půlky testuje s 55kg závažím, zatímco u jednoduchého lana s 80kg závažím, čili tatáž hodnota v kN je méně příznivá u půlky, než u jedničky nebo u dvojčat.
Dá se. Spousta jich je i certifikovaných jako jednoduché a ty bez certifikace na tom budou podobně. Jen se musíš držet v možnostech lana, tj. počítat že se při pádu víc protáhne (riziko podlahy/ police), je citlivější na říznutí o hranu, víc klouže v jistítku (musíš mít odpovídající jistítko obecně kýbl s V drážkama nebo půlloďák),... Ono dnes spousta sportovních lan má blíž k půlce než k normálnímu lanu (průměry pod 10 mm apod.)
Doporučovat někomu co se nemá je samozřejmě špatně, ale... Byly jsme v zimě na ledech, tahali jsme dlouho potom v autě dvojčata (ne půlky) 7,9mm. Šli jsme na stěnu, zapomněl jsem jednoduchý lano doma, tak jsem jedno to dvojče vzal a popravdě na té stěně to bylo lepší než s jednoduchým. Parádně se podávalo (používáme většinou megajull), pády byly luxusní... Samozřejmě lze předpokládat výrazně nižší odolnost půlek a dvojčat při řezu na hraně a taky v případě dvojčat větší prodloužení při zatížení. Je potřeba taky brát v potaz kompatibilitu s jistítkem. Jinak ale platí, že lana jsou strašně předimenzovaná věc, takže to funguje úplně v pohodě. Přesto to nelze doporučit
Že je lano předimenzovaný jsem si myslel až do Štědrého dne loňského roku, kdy mi shodou okolností kikslo auto na dálnici a tchán mně táhl domů na laně - tendon master 7,8mm, certifikovaný jako dvojče i půlka, daný najednoducho, "beznapěťově" obmotaný kolem voka (R cca 5 mm).
Pár trhaných rozjezdů (simulace normopádů), jedno zadrhnutí o roh podjezdu v Řeporyjích, (řez na ostré hraně) jeden rozjezd do zatáčky do kopce (vektorový součet sil) a lano (cca v 19:00) ruplo.
Netušil jsem, že může Štědrý den být takto metodicky výživný.
dynamika lano je na tahání auta jednoznačně super, ale jak na ní při povolení lana najedeš zadním autem předním kolem a jde do tahu a poškubne mezi gumou a asfaltem, tak je konečná a předře se rychlostí blesku (to samé o terénní vlnu neboroh opěrné stěny), ty za sedmdesát korun smrt vlečná lana z regálu na pumpě jsou překvapivě výrazně odolnější. vyvozovat z tohoto nestandardního namáhání cokoli o pevnosti nebo málocyklové únavě je sice konzervativní a na straně bezpečné a tedy naprosto v pořádku, ale může to být zavádějící.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.