Ahoj všichni. Mám takový dotaz. Chtěl bych začít lézt v zimě a nemůžu se rozhodnout mezi tím jestli pořídit skelety nebo raději klasické boty kategorie D- např. La Sportiva,... Chtěl bych lézt nějaké ty ledíky, ale postupem času hlavně v zimních horách. P
Čaute, nějak se mění plány kam teť ve středu za teplem tak bych potřeboval průvodce na Arco!!!Jesti někdo máte v computeru tak prosím pošlete na: vysales@seznam.cz. Díky moc
Ahoj, prosím o radu, kam vyjet za teplem???
Jde mi o místa kde je v listopadu co nejpravděpodobněji pěkně a dá se tam rozumě dojet autem. Uvažuju o Paklenici ale trošku se bojím větru co tam v létě fouká kaňonem, jak je to na podzim??
Díky z
no teda nak se vam tady ta diskuze zastavila.lidi honem ozijte bude padat sníh mate duvot se radovat budou ledopady budete si konecne moci zalizovat na prkynka tady v čr-lidi konecne nam zacina zima:-D
Jak tady porad debatite o nedostatku blaznivych horolezkyn, tak dneska jsem se uz teda nastvala.
Chlapi jsou lini, nebo jsou v praci, nebo cekaji potomstvo a nebo nejsou dostatecne nenormalni na to aby byli ve skalach skoro porad.
Tak z me
Ahoj všichni. Mám takový dotaz. Chtěl bych začít lézt v zimě a nemůžu se rozhodnout mezi tím jestli pořídit skelety nebo raději klasické boty kategorie D- např. La Sportiva,... Chtěl bych lézt nějaké ty ledíky, ale postupem času hlavně v zimních horách. Poradíte mi? Díky
Pokud chceš jezdit v zimě do Alp tak skelety jsou zbytečný, kup si radši kožený boty např. ty LaSportivy nebo Scarpy (Summit), jsou i lehčí. 15let jsem lezl ve skeletech (Kofláče 3 po sobě jdoucí modely) a teď poslední 3 roky mám Scarpy a je to lepší i na na několikadenní docela těžký cesty v zimě. Ve skeletech se leze blbě i na těžších ledech. Lehčí cesty v zimě se daj lízt i ve skialpech (mám Scarpa Laser), stejně tam musíš nějak dojít. Richard
To není lehký rozhodování. V kožených (pořádných!) botách se líp pohybuje, jsou lehčí, líp uspojíš stupy při lezení. Zase v jich po delším lezení na předních hrotech dost bolej nohy a hlavně v nich řemínkovýma mačkama trochu stáhneš nohy a je v nich víc zima, když pak stojíš hodinu na štandu, tak to není nic moc. Doporučoval bych kompromis: kožené boty s vyjímatelnou vložkou (trezeta, salomon...)
Myslím, že rozhodující je, jestli dotyčnému mrznou nohy...dvě zimy jsem absolvoval v Makalůčkách od Sportivy, tu poslední v plasťákách od Koflachu a permanentně zmrzlý nohy jsou konečně pryč. Co se týče praktičnosti, tak v klasických trekovkách sice člověk na skále ustojí víc, nicméně v zimě máš stejně mačky, tak je to jedno. Myslím, že ideální je mít oboje-tvrdý trekovky na lehčí letní lezení a skelety na zimu...
Ledy jsem lezl ve skeletech. Pak jsem si poridil Nepaly Topy od LS a nedam na ne dopustit. Skelety jsou spis do nejakejch hooodne vysokejch hor nebo pro drsnaky co 14 dni v kuse bivakujou :-)
To je vystižné. Přikláním se taky t tomuto názoru. Pokud budeš každý večer na chatě = v teple = kožené boty.
Pokud počítáš v horách s bivakama = spaní v záhrabu, ale i chata bez topení = skelety.
v kožených botách je mi v zimě hrozná zima..Skelety to je pohoda...i když je propotíš a máš v nich mokrý nohy tak jsou teplý..prostě komfort..ve sněhu se mi v nich i dobře chodí..nikdy jsem neměl puchýře ani po několika dnech (na sněhu) navíc kožený boty ti ve stanu přes noc zmrznou tak že je ráno neobuješ..a do spacáku bych si v nich netroufl...zato s vnitřní botičkou ze skeletů se dá spát vpohodě...
Hm. Moc Ti (stejně jako Ti předemnou) v rozhodování nepomůžu. Ono je to v každém případě vždy nějaký kompromis. Tak třeba ty výše uvedený Nepaly Top od LS mám a jsem s nima strášlivě spokojenej, protože se ukázaly jako ideální botky právě na to, co nejčastějc dělám. Snesou zimní Tatry stejně dobře jako letní courání do šesti tisíc, kdy se střídají ledíky, morény, dlouhé sestupy, sem tam nutnost lezení... s dobrejma mačkama a zbraněma do rukou jsem nenašel překážku :-) A co je mám, tak jsem skelety nevytáh... Jenže... Skelety mám poměrně postarší, zdalekane tak dokonalý a pohodlný. A pokud bych se vydal někam jenom lézt (a nepočítal s dlouhými nástupy, sestupy, trajdání šutrovišti), asi bych po těch skeletech zase sáhnul. Jenže právě že se obávám, že opravdu špičkobvý výkon v ledu už nikdy podávat nebudu (protože nehodlám), a dobře vím, jak skelety dokáží zrasovat nožku pokud se v nich musí seběhnout nějaký to dvoutisícový převýšení mimo led a sníh, tak bych pořád spíš sázel na ty Nepaly :-)
Prostě jde nejvíc o to, co hodláš provozovat. A pokud plánuješ především zimní velehory (nebo dlouhé pobyty nad čárou věčnýho sněhu), pak jsou pochopitelně skelety vhodnější volbou.
Jen abys nakonec neskončil jako já. Skelety ležej už pěknejch pár let v polici a práší se na ně :-) I když je nedám (co kdyby, žeano).
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.