LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Máš-li sílu vola, zkus to vylézt na sokola.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání
Adam Ondra vydává další knihu
Hory byly jejich osudem

Závody
Novoroční OPEN 2020 (18.01)
SP v ledolezení Švýcarsko (23.01)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)

Žebříček
Cesty:
42.Ondrášek 9931
43.Gospoš 9928
44.Šifra 9895
Bouldry:
42.Popovský 8453
43.Košťál 8453
44.Bradáč 8450
Hory:
16.Klimešová 2857
17.Hlaváč 2788
18.Fajkoš 2703

Výsledky
Kvalifikace na olympiádu (28.11)
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)

Deníčky
4772 lezců
792557 cest
Nové přelezy:
Katz 7c
La Cambra 7c
Hobit 7c
Kato 8A
JSFK 7c+
Coral Comb 7c
JSFK 7c+
Rock´n´rol 7c/7c+
El Diablo 7c+
La Muerte 7b+

Stěny
Extrém Plus - Praha 5 u Plzeňské - Praha 5
Horolezecká stěna SOŠ, Šumperk, Zemědělská 3 - Šumperk
Singing rock caffé - Vysoké Tatry

Prodejny
HUDYsport - Mladá Boleslav
Rock Point - Chodov - Praha 4
HUDYsport - Teplice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Petzl úvazy

1.díl

Pozorně jsme si pročítali vaše připomínky k testování úvazu a myslíme si, že nebyl správně pochopen smysl celé plánované série testů úvazů.

Před tím, než naše testy budete cupovat, rádi bychom znovu připomněli, co jsme vlastně měli v úmyslu.
Nám se jednalo o prosté uživatelské zhodnocení se zaměřením na novinky a inovace, a proto jsme oslovili téměř všechny významné výrobce úvazů, které jsou k vidění v evropských obchodech. Chtěli bychom zdůraznit, že jsme netestovali úvazy v pravém slova smyslu. Jednak na to nemáme vybavení, ale hlavně si myslíme, že z hlediska bezpečnosti a dalších fyzikálních parametrů, jsou tyto úvazy již dostatečně otestovány výrobcem. Nehledě na řadu nudných parametrů, které lezci stejně nic neřeknou. 

Prostě šlo nám o představení a zmapování nových modelů, které bývají většinou v určitých detailech vylepšené oproti modelům starším. Úvazy jsme si jednak vyzkoušeli sami, ale také je poskytli několika dalším lezcům, aby si je zkusili na vlastní tělo.
Můj první úvaz mi vydržel asi 6 let. Byl úplně jednoduchý, celkem dost vypolstrovaný, s dostatečně velkými poutky pro materiál všeho druhu.

Pamatuji si, co všechno jsem s ním zažil. Pamatuji si, jak jsem začínal s lanem na top rope na mé první lehké cestě, první vyvádění na ostrém konci lana, první sklouznutí nohy jednoho horkého letního dne zakončené prvním pádem do lana. Pak pokračování ve stěnách, lopocení se ve spárách a komínech, jak mě ve stěně mnohokrát chytil déšť.
Asi za čtyři roky jsem si koupil nový, lépe vypadající úvaz; ale neseděl mi tak dobře, jako ten starý, tak jsem ještě nějaký čas zůstal u toho starého.

Měl jsem šťastnou ruku, když jsem si kupoval můj první úvaz, neměl jsem totiž žádné zkušenosti, ale přesto jsem si koupil dobrý úvaz. Podruhé už jsem byl oslepený pozlátkem a barvami a zapomněl jsem, že úvaz je především nástroj a měl by být posuzován podle své funkce. 

Když se posunu o několik let kupředu a vzpomenu na letošní konec léta v Ceuse, kde jsem obdivoval krásy Francie, skvělé bagety a dokonalý vápenec. A právě zde jsem byl překvapený velkou spoustou různých úvazů, které  jsem nikdy předtím neviděl.
Některé byly zářivě barevné, některé ne, ale při bližším ohledání všechny byly ve všem o několik vývojových stupňů před tím úvazem, který jsem měl kdysi. Náš výlet skončil, ale zaujetí a zvědavost týkající se nových typů úvazů přetrvávala.
Tak jsem kontaktoval firmy, které úvazy vyrábí a požádal je, zda by nám nezaslaly pár z jejich posledních typů.
A tak máte možnost zde vidět první skromné výsledky tohoto zkoumání. 

Přehled

Box Technology zblízka - všimněte si, že je vidět skrz pás úvazu. Také je vidět, jak jsou přilehlá

foto by © Jiri Sika


Design Petzl úvazů je jedním z nejvíce inovativních v celém spektru všech výrobků pro outdoor, ať už jsou to helmy, blokanty a nebo úvazy.

Petzl nám zaslal tři typy úvazů: Hirundos, Sama a Selena. Tyto tři modely stojí poněkud mimo ostatní  sedáky, protože uvádějí úplně novou konstrukční metodu, tzv. 'Box Technology.' Spočívá zhruba v tom, že přenáší nosné smyčky do horních a dolních okrajů pásu a drží je roztažené od sebe. Toto zajišťuje efektivní funkci při úspoře hmotnosti. A také umožňuje, aby pás mohl dýchat.  Výsledkem je sedák pohodlnější pro sezení, lezení i pocení. 

Petzl také věnuje zvláštní pozornost tomu, aby sedáky dobře pasovaly. Všechny tři modely měly pevné nohavičky. Ale žádný z testujících si nestěžoval, že by byly příliš volné, nebo naopak moc škrtily. Petzl používá gumový prvek ve tvaru trojúhelníku na přední straně nohaviček, které se dobře přizpůsobí lezcovu tělu.

Menším vylepšením letošního modelu oproti těm předchozím je ukotvení háčku, kterým jsou přichyceny gumové tkanice vedoucí od zadní strany nohaviček k zadní části hlavního pásu. Starší model měl kovový háček uchycen poměrně volně v koženém oku, a často se stávalo, že se při lezení vyhákl. Nyní je pevněji ukotven v pružném očku, a ani jednou se nám při zkoušení nevyvlékl.


Zatímco lehký Hirundos poskytl adekvátní zachycení pádu, delší sezení v projektu už nebylo tolik příjemné 

foto by © Andrew Burgoon


U všech tří modelů jsou samouzamykatelné přezky, které se pomalu stávají průmyslovým standardem. Na bezpečnost se pamatuje také na jistícím oku obou větších modelů (Sama a Selena) a to schematickým obrázkem správného navázání a jištění. Oka na expresky jsou vyztužená vpředu a měkká vzadu (což by mohlo zpříjemnit nesení batohu na zádech). Ale jsou poměrně malá a zaznamenali jsme subjektivní problémy při cvakání expresky v těžší lezecké pozici.


Velké ruce pozor: materiálová oka jsou relativně malá 

foto by © Honza Jelinek
 


Ještě jedno porovnání poměrně malých okDetail ok s přezkami - v subtilnější verzi Hirundos a "plné" verzi Sama (i s malůvkou, jak se navázat)Vylepšené uchycení kovového háčku - už nevypadavává, u předchozího modelu bylo třeba háček zafixovat tejpkouHirundos
Hirundos 

foto by © Honza Jelinek


Tohohle úvazu si určitě všimnete. Většina hodnotících se za neonově křiklavou zelenou spíš styděla. Při hlubším pohledu na design můžete objevit jeho krásy. Rozměr a hmotnost jsou drženy na minimu kombinací Petzl Box technologie s lehčími  a tenčími materiály. Sbalí se snáze do manažerského kufříku, když si potřebujte odskočit z práce na rychlý trénink. Polstrování je dostatečné pro relativně měkké zachycení pádu. Sedák je určen na špičkové závodění, on-sighty a redpointy ve sportovním lezení. Lehkost a řešení ventilace může být dobrou volbou pro teplejší podmínky a materiál se zdá přívětivý na holou kůži. Na druhou stranu jeho lehkost a jednoduchý design může být dobrou volbou pro lehké horské túry, stejně jako tato výrazná barva může pomoci s viditelností v případě záchranné akce.


Křiklavě zelená bývala módní spíš počátkem devadesátých let?

foto by © Honza Jelinek


Negativa tohoto sedáku zahrnují provokativně křiklavou barvu, nedostatek komfortu při delším sezení (například při zkoušení projektu) a při jištění.

Přední materiálová oka by mohly být větší - prostor mezi okem a pásem je mnohem menší než u jinchýh sedáků - jeden z testerů hlásil s tím související problémy při cvakání během těžkého RP pokusu. Naše zkoušení netrvalo dostatečně dlouhou, abychom mohli řádně otestovat, kolik vydrží tento lehký materiál. 

Pozor tento model je o něco těsnější než Sama.

Sama
Petzl Sama 

foto by © Honza Jelinek


Sama je pánský úvaz s parametry 'full size'. Ale pozor: zatímco pas a nohavičky poskytují polstrování dostatečné i pro dlouhé sezení v projektech, sedák je přesto překvapivě lehký. Sama využívá veškerých inovací jako Hirundos ve standardnějším provedení a méně křiklavých barvách, což většina testerů pochvalovala. Pod povrchem leží výkonný sedák vhodný pro všechny situace od těžkých on-sightů a redpointů po dlouhé celodenní lezení a sezení.


Úvaz Sama v akci, Roviště

foto by © Jiri Sika


Negativních poznámek k tomuto sedáku je jen pár.  Přední materiálová oka by mohly být větší - prostor mezi okem a pásem je menší než u jiných modelů (včetně jiných Petzlů) -  které mohou potencionálně působit problémy se cvakáním. Dále je otázkou, zda prodyšná síťovina vydrží zátěž lezení třeba na písku v komínech, širočinách apod.  , k čemuž jsme neměli dost času, abychom to mohli zhodnotit.


Zde je vidět, že otvory ve výplni umoňují masivní odvětrávání 

foto by © Jiri Sika


Selena
Petzl Selena 

foto by © Honza Jelinek


Selena - je to v podstatě stejné řešení jako Sama, ale přizpůsobené ženskému tělu. To znamená, že pás je posazen trochu výš, s polstrováním ve spodní části zad, a nohavičky jsou také trochu volnější.    Tento sedák je vyveden neutrálnějším tónu (olivově zelená), podobně jako mužská verze Sama. 


Poslední úvaz Selena – zajímavé je rozšíření v oblasti zad

foto by © Honza Jelinek


ZávěrVšechny tyto úvazy jsou vysoce funkční a elegantní. 'Box' technologie se jeví skutečně pokroková a zjevně má potenciál, aby se stala standardem ve konstrukci úvazů podobně jako samoblokovací přezky.

Superlehký Hirundos by mohl být vaším druhým  sedákem pro těžké onsighty a závodní lezení, ale nesplní vaše představy svým polstrováním, pokud by byl pouze jediným univerzálním úvazkem. Sama a Selena vyhovují pro špičkové výkony ve všech  kategoriích, s jednou výjimkou - poněkud malými předními materiálovými oky u sedáku Sama. Všechny tři modely jsou dostatečně vzdušné. Novinkou jsou obrázky na předním jistícím oku s malůvkami, jak se správně uvázat a jistit, která bude mít smysluplný užitek zjevně jen pro úplné začátečníky. Největším negativem u všech Petzlů bude jejich cenovka - pokud jsi začátečník, rekreační lezec, nebo spořílek, těžko se ti to za tu cenu může vyplatit, ale pokud jsi vášnivý lezec, pak to pro tebe může být dobrá volba. 

Stránky výrobce: www.petzl.com

Při překladu pomáhal JirkaS a Standa.

Andrew Burgoon   [úpravy] 10:00 23.12.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Petzl10:29:57 23.12.2007
Mam Petzl Sama a jsem jeho stastny uzivatel az na to blbe uchyceni nohavicek...dokonce se mi jiz to poutko pretrhlo a tak mam uchycen hacek acentricky trosku vedle.Pro piskare trosku horsi, ale jinak moc paradni vecicka.Take jsem zacinal uvazy sitymi doma, resp. uvazovanim primo na lano a musim rici, ze nyni je to ponekud lepsi (((_:  Jinak diky za hodnoceni, naprosto souhlasim a lepsi uvaz zatim neznam....Dik.
Stastny uzivatel uvazku Prtzl.odpovědět 
 Re: Petzl12:43:30 23.12.2007
Musím se zastat též "našeho" Singing Rocku. Petzl jsem nikdy neměl (vždy jsem si říkal, že sedák za mě neleze a nemá smysl kupovat dvakrát dražší nežli jiný typ), ale zato jsem měl 2x Singing Rock, 1x Rock Empire, 1x Ocún a musím vyzdvihnout vývoj u Singing Rocku. Můj současný sedák je o mnoho lepší nežli Ocún nebo tehdejší Rock Empire.

Hadrburgodpovědět 
  Re: Petzl14:26:09 23.12.2007
Výborně, velmi pěkný test. Jen několik mých postřehů k úvazku SAMA, vlastně k celé řadě vybavené technologií Frame Constr.
Háček vzadu je velmi nepraktický , bez ohledu, zda je kotven v gumě nebo kůži. Prostě vypadne, když to nejmíň potřebujete.
U úvazku Sama, co jsem měl možnost prozkoumat, neodpovídala váha váze deklarované (ale vážil jsem jen orientačně na kuchyňské váze). Byl prostě těžší.
Velikost oček vyvažuje i možnost umístit mezi ně nosič materiálu- materiálovou karabinu Caritool.Což hlavně v horách a ledech zvětší "nosnou kapacitu" úvazku.
No a jako laika by mě zajímalo, jak se popasuje siťka pasu a nohaviček se sněhem. Nedostane se sníh dovnitř? Nebude ochlazovat mé, už tak dost alkoholem zkoušené ,ledvinky?
John, Plzeňodpovědět 
  Re: Petzl09:56:35 24.12.2007
Petzl cca 1650 Kč, Singing Rock cca 1300 Kč, takže nic 2x dražšího, ale srovnatelné.
zofinodpovědět 
  Re: Petzl19:53:44 24.12.2007
No sedak za tebe sice neleze,ale taky je to věc kterou si nekupuješ na měsíc ani ne na jeden rok.Já osobně si radši připlatím klidně i litr a vím že mám osvědčenou kvalitu.SR nesou špatné ale teďka jak mam petzl sama to je asi jako jezdit v superbu(SR) a nebo lexusu(Petzl).Sedáky jsou skoro totožné ale petzl je kousek po předu,dobré vychytávky atd..a já si ještě nemužu vynachválit skladani sedaku do pytliku.vyborne..
Karelodpovědět 
  Re: Petzl19:26:58 02.01.2008
Singing rock jenom kopiruje Petzla, to je duvod proc bych si sedak SR nikdy nekoupil...
V singaci se chovaji jako vietnamci!!
Jenom same kopirovani a zadny vyvoj, coz prirozene snizi cenu.
grishnackhodpovědět 
  Re: Petzl08:46:58 19.02.2008
Můj minulý sedák byl také SR (myslím že Blues). Po roce jsem koupil Petzl (Sama). Důvod: nadměrné opotřebení toho minulého (spojovací oko), odpáralo se očko, které drží spojovací oko ve střední části brejlí... A to po roce!! Předchozí sedáky jsem měl vždy minimálně 5 let!
Občas ho ještě teď vezmu na stěnu a až zpětně vnímám, o kolik hůř se mi v něm už po chvilce sedí (řežou nohavičky, které nejsou moc festové a už po roce lezení se začaly shrnovat).
Piškotodpovědět 

 adjama17:50:50 23.12.2007
docela hodne mi tu chybi hodnoceni sedaku adjama, prijde mi od petzlu jako nejlepci, ale nemam s nim zkusenosti. nechcete o nem nekdo napsat neco do komentaru? dik
maťaodpovědět 
 Re: adjama18:20:36 23.12.2007
Prakticky totožný se Samou, pouze seřiditelné nohavičky. Kámoška lozí v loňském modelu, protože to se ještě ženské speciály nedělaly a Sama jí nesedla. Ostatně nohavičky u Samy jsou skvěle řešené, pro skalní lezení mi další dvě přezky navíc vůbec nechybí.
pbla4024odpovědět 
  Re: adjama04:02:36 24.12.2007
OK, dik!!!!
maťaodpovědět 
  Re: adjama13:11:25 25.12.2007
Pozor! Lonsky model sedaku ADJAMA se od letosniho noveho vyrazne lisi. Ma uplne jiny strih pasu. Co se tyce komfortu noseni novy model lonskou ADJAMU vyrazne predci. Novy model muzu vrele doporucit, obrovska zmena k vetsimu pohodli...
Jindraodpovědět 
 PETZL -adjama09:48:14 30.12.2007
Jojo tenhle sedák mám skoro rok a muzu ti říc že je to moc pohldlnej a spolehlivej sedák.... vše je v komfortu a nikde nebolí :) v létě (Francie) se mi dost osvedcilo že se v něm moc nezapaříš,ikdyž sem měl černý kratasy :) prostě sem VELMI spokojen ... cuz buS
Engeodpovědět 

 Selena19:32:53 23.12.2007
Mám Selenu a jsem s ním naprosto spokojená. Háček vzadu se mi zatím nikdy nevyvlékl. Elastické trojúhelníčky v nohavičkách jsou super, díky nim musí sedět snad každému. V baťohu se složený sedát nezmačká, což se mi u předchozího modelu od Singing rock stávalo. Nenám k němu jedinou výhradu :-)
odpovědět 

 Poznámka k ceně22:49:17 23.12.2007
Sedák Petzl Sama lze ve Francii koupit v každém Decathlonu (síť sportovních supermarketů) za padesát pět euro.
pbla4024odpovědět 
 Re: Poznámka k ceně10:09:39 24.12.2007
Nebo v čechách v lezeckých krámech u nás za 1670 Kč.
zofinodpovědět 

 Triko23:34:41 23.12.2007
Ahoj, nevíte někdo co to je za triko s tou stupnicí? Je fakt pěkný! Díky Raďas
Radasodpovědět 
 Re: Triko11:39:31 24.12.2007
ciao Rad'as,

No, Jirkas dělal to tričko, ale bohužel už nemame vic. Asi zima dělame jěšte tričky, poslat mi email kdyš chceš.

Andy
 Andrewodpovědět 
  Re: Triko12:12:16 26.12.2007
kdyz jsem videl to tricko, vzpomnel jsem si na jedni vec - nevite nekdo, kde dohledam srovnavaci kvalifikacni tabulku mezi boulderovou vermin a francouzskou stupnici? diky
otousodpovědět 

 Petzl Calidris19:09:27 24.12.2007
Vlastnim 2 tieto sedacky, z coho jednu na zimu (velk. 2) a druhu leto(velk. 1)..nemam ziadne vyhrady na hacik vzadu (este ani raz mi nevypadol),sedacka je riadne odolna - kominy,kuty,lady,pady :).... - prvu som si kupil pred 5 rokmi a fakt som urobil dobre(pred tym som mal singing rock- a to skrtilo).maju vyrieseny bederny pas tak aby bol pohodlny a priedusny..aj preto som si kupil druhy sedak taky isty. Tolko moje postrehy.
Lacikeodpovědět 

 Oka u Petzla11:18:20 27.12.2007
Co mi u všech sedáků od Petzla vadí je posunutí ok na materiál hodně dozadu, je divné že to v testu i komentářích nikomu nevadilo. Dopředu si dám expresky, karabiny a vzadu mám umístěné smyčky nebo friendy a nevidím si na ně, protože je mám skoro na zádech. Já mám Adjamu, což si myslím, že je super sedák, ale kvůli téhle maličkosti se vrátím k oblíbenému Peaku - jednoduchému a spolehlivému (až na ty umělý oka). Singingrock má podobný sedák jako je Adjama (skoro bych řekl, že stejný, ale nechci pomlouvat) a tam jsou ty oka posunuté dopředu, ale zas vymysleli uchycení zadní tkaničky oka na horní okraj sedáku, což je možná super design, ale k praktickému použití úplně na nic.
Michalodpovědět 
 Re: Oka u Petzla21:13:13 27.12.2007
no, tie oka vpredu mi vadili hned ako som zacal liezt, resp. hned potom ako mi dopredu nacvakane expresky pri zdvihnuti nohy poriadne pleskli intimnich miestach ... takze asi tak :)
miskoodpovědět 
  Re: Oka u Petzla14:31:33 05.01.2008
ahoj mam stejny problem když lezeš no tak pak to maš mezi nohama ty presky je to nepřijemné dost to pak znervoznuje..když ho presky občas bouchnou...
Dominikodpovědět 
   Re: Oka u Petzla14:33:33 05.01.2008
Mam adjamu jinak je to best sedák..kromě tech předních ok..to odvětravaní..
Dominikodpovědět 

 adjama08:58:07 07.01.2008
Musím se podělit taky se zkušenostmi s adjamou. Ze začátku mě dřel šev (zašpičatělé ukončení) u nohaviček. Jinak je výbornej, pohodlnej. Po čase jsem si vzal můj starej sedák (RE) a nedalo se to srovnat, za chvíli jsem ho sundal. Ještě jednu věc, řek bych, že neexistence suchého zipu je jeden z dobrých bezpečnostních prvků na sedáku. Je to sice na úkor pohodlí při nasazování, ale už se mi stalo, že jsem vylezl cestu a naštěstí než jsem odsedl všiml jsem si, že nemám zaplej sedák. Malým oka na matroš mi tolik nevadí.
machoodpovědět 

 Petzl Luna22:47:31 30.05.2008
Ahoj, máte někdo zkušenosti s Petzl Lunou- dámským sedákem? Zatím tady o něm nepadlo ani slovo, tak doufám, že to není tím, že by nějak zaostával, páč se chystám si ho koupit... Díky za názory :)
Peťulaodpovědět 

 petzl hirundos15:11:00 03.01.2014
Prosím Vás,
kde seženu sedák petzl hirundos v té zelené barvě jakou testovali? Doporučujete sedák i na skalní lezení, nebo je výhradně ,,light´´ na stěny a podobně. Děkuji mockrát..prosím zprávu přeposlat i na email děkuji.
k u b i k . k r e n e k @ g m a i l . c o modpovědět 
 Re: petzl hirundos16:18:25 03.01.2014
Nikde, to je stará generace. Přestali ho vyrábět někdy tak v roce 2009. Od roku 2010 je Hirundos oranžovo stříbrný.
pbla4024odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

El dominio del gusano, 8b
 Databáze cest:
Všechny cesty (140744)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ventilator L1+L2 6c+/7a Castelluzzo
Patatino 6b+ Castelluzzo
Lunging For Melons 6c Grampians
We Don't Like Slopes L1 6a Grampians
The Singular Raindrop 5 Grampians
Nově komentované:
Bazilišk Superhard 7B+ Josefovské Údolí
Sarvega 6b+ Bastionata Di Boragni
Přátelé Bílé Stopy 7A+/7B Strnady
De Rubén 7b+ Canada Del Capricho
K-PAX 7B+ Držková

 Nově v diskusi:
Re: Singing rock Lucifer 2 tech | Re: Singing rock Lucifer 2 tech | Re: Singing rock Lucifer 2 tech | Re: Singing rock Lucifer 2 tech | Re: Singing rock Lucifer 2 tech | Re: Nová stěna | Singing rock Lucifer 2 tech | Nová stěna | Re: Noc tuleních pásů - nález | Re: Noc tuleních pásů - nález |

 Nové komentáře:
Re: Rishat | Annapurna | Re: Rishat | Re: Gratulace | Re: Rishat | Gratulace | Re: Hloupost | Re: Hloupost | Re: ad : saddle bag video | Re: ad : saddle bag video |

 Kde to vře:
Hnátolam (140)
Adam Ondra: Road to Tokyo # 48 (59)
Video: Chris Sharma leze DWS za 8c+/9a na Mallorce (44)
Rozbor nehody na Žabím koni v Tatrách (24)
Extrémní sjezdy na lyžích největších tatranských stěn (14)
Fin Nalle Hukkataival zkouší yosemitský Dawn Wall (5)
Open závody v lezení pro děti a mládež (5)
Rekord ve výstupu na Aconcaguu (6962m) (2)
Po pádu laviny v Nepálu u Annapurny se pohřešuje sedm lidí (1)
Sezóna ČP ve skialpinismu začne 25.1. v Krkonoších (1)

 Nově v inzerci:
Prodám lezecké kalhoty Ocun Ravage | Grivel tech machine | Péřovka Rab Expedition 7000, vel.L | Lyže + vázání | Scarpa Maestrale 26,5 | Cepíny SG Bandit | Praha | Praha | Ski Trab Tour Rando 164 cm zdarma | Skialp lyžáky La Sportiva Sideral |

 Anketa:
Pokousalo vás při lezení nějaké zvíře?
 Ano, plch/myš 
 176 
 Ano, netopýr 
 104 
 Ano, had 
 98 
 Ano, jiné 
 132 
 Ne 
 296 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.