LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Úrazový děj probíhal takto ...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vychází nové vydání knihy Julia Kugyho: Ze života horolezce
Nové průvodce světových oblastí
Vychází nová kniha Máry Holečka o Gasherbrumu I.

Závody
Makak boulder kolotoč (18.01)
SP v ledolezení Čína (18.01)
SP v ledolezení Švýcarsko (24.01)

Žebříček
Cesty:
4.Pail 11775
5.Trojan 11625
6.Jeliga 11322
Bouldry:
4.Novák 10925
5.Volf 10675
6.Břicháček 10600
Hory:
27.Harašta 1916
28.Kočvara 1894
29.Kubalová 1888

Výsledky
EP v ledolezení Slovensko (08.12)
MMČR v boulderingu (07.12)
EP v ledolezení Slovinsko (01.12)

Deníčky
4587 lezců
727910 cest
Nové přelezy:
Eclair 7C
Superfinal 8A+
Endspiel 7C+
Finale 7C+
Země Vzdál 7C+
Vlčí Med 7C+/8A
Pláč 7C/7C+
Karavan Mr 7C/7C+
La Bella P 8b
Pláč 7C/7C+

Stěny
SAUNA - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder bar Točna - Jihlava

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Metodické ústřižky I.

Lezení Top rope 1.díl

Pokusili jsme se udělat svým způsobem metodické minidílko, nekladoucí si za cíl být kompletní příručkou, ale pojednat o oblastech ve kterých vidíme , při našem pohybu po skalách a horách, nedostatky nebo zdroje úrazů.

Budeme Vám na LEZCI předkládat původní fotoseriál, zabývající se jednotlivými tématy ve kterých spatřujeme chyby a která jsou snad i pro veřejnost aktuální. Jsme si vědomi toho, že na hodně otázek týkajících se bezpečnosti neexistuje jednoznačná odpověď a konečné řešení. To co se zde objeví, by proto měla být doporučená teorie podpořená našimi praktickými zkušenostmi.

LEZENÍ - TOPE ROPE
Tímto způsobem se rozumí lezení s horním jištěním. Lano je vedeno ve vratným bodem na vrchu skály nebo cesty a jistič stojí na zemi. Lezení způsobem TR, nebo jak se hezky česky říká „na rybáře“ či „rybu“ , je za dodržení pravidel zřejmě nejbezpečnější způsob lezení. Přesto je zdrojem mnoha úrazů . Klíč k bezpečnému lezení TR je vratný bod. Jedná se vlastně ( na rozdíl od výstupu odspoda s postupovým jištěním) o často jediné jištění v cestě a proto je nutné, aby jeho spolehlivost byla maximální. Informace o problematice lezení s horním jištěním a popis některých nehod naleznete v knize: SCHUBERT. P. Bezpečnost a riziko na skále, sněhu a ledu. Praha: KLETR Plzeň a freytag & berndt Praha, 1997. str. 119 – 135.Ale i s ním si trochu zapolemizujeme.

1. DVA BODY, ŘETĚZ - Ideální varianta vratného bodu. Možnost selhání obou bodů je minimální.

- Do kruhu vkládáme karabinu s pojistkou zámku. Dvě karabiny sníží ohyb lana a tím zmenší jeho opotřebení

- Nebezpečí: Povolené matky nýtů, špatně osazené borháky či nýty, osazení do volných bloků. Nutnost vizuelní kontroly.

- Místo karabiny lze použít dvě protisměrně zapnuté expresky, zámky se nesmí dotýkat skály.

- Pozor ! Karabiny použité ve vratném bodu jsou probrušovány lanem. Je dobré používat na toto zvlášť vyčleněné karabiny .Časem u nich klesá nosnost (probroušený ohyb ).2. DVA BODY, SMYČKA - Pokud nejsou body spojené řetězem, nahradíme jej smyčkou s normovanou pevností.

- Zde zobrazený způsob (překřížená smyce) zatěžuje stejně oba jistící body

- Karabiny musí být s pojistkou zámku.

- Vratná karabina je vložena do překřížení smyčky tak, aby zůstala ve smyčce i po selhání jednoho jistícího bodu (stejná technika jako na štandech). Uzel na delším pramenu smyčky sníží délku propadu karabiny na delším konci smyce při selhání jednoho bodu.

- Do smyčky je opět možné vložit dvě zámkové karabiny nebo dvě expresky protisměrně, pro menší opotřebení lana


3. NÝT, BORHÁK - DVĚ KARABINY - Použití pouze jednoho kotvícího bodu, již není zcela bezpečné. Selhání bodu bude fatální. Proto doporučujeme v tomto případě ponechat na úseku lana, které vede k jističovi cvaknuté poslední postupové jištění jako zálohu. - Pozor! U skalní skoby neurčíme nosnost - pro tento případ a použití smrtelně nebezpečné!

- Do borháku nebo nýtu je vhodné vložit dvě karabiny s pojistkou za sebou. Lano se méně dře o skálu než s  jednou karabinou. Naopak je-li vratným bodem kruh (leží na skále na plocho) je výhodnější pouze jedna karabina s pojistkou nebo dvě vedle sebe.

- Opět provést kontrolu osazení nýtu , bórku

- Uživatelsky jednodušší variantou vratného bodu je speciální skoba navržená sekcí DAV - tzv. dvojitý prasečí ocásek se kterou se , ale na českých skalách příliš nesetkáte. Ale i ta je vrtaná jen do jedné díry a proto pozor!

4. NÝT, BORHÁK - DVĚ EXPRESKY - Tato varianta je mezi skalkaři asi nejpoužívanější.

- Lano není tak chráněno od tření o skálu

- Dvě expresky zacvaknuté zámky proti sobě lze považovat za poměrně bezpečné, ale upřednostňujeme použití zámkových karabin.

- Časté použití dvou expresek, jako vratného bodu vede totiž k jejich značnému opotřebovávání a tedy i snižování jejich životnosti

- Prošoupané expresky nelze doporučit k dalšímu použití při postupovém jištění.

- Další nevýhodou tohoto způsobu je zaplnění velkého prostoru v borháku, což může působit problémy při rušení vratného bodu lezcem – není se kam cvaknout a kudy protáhnout lano na slanění5. NÝT, BORHÁK - JEDNA EXPRESKA - Velmi nebezpečná varianta vratného bodu, bohužel často používaná. - Hrozí nebezpečí vycvaknutí vratného bodu lezcem z nepozornosti. Může tak učinit automaticky, když si splete vratný bod s jištěním postupovým.

- Nebezpečí zatížení karabiny s otevřeným zámkem – při rychlém spouštění dochází chvěním karabiny k otvírání zámku (ne u drátových zámků). Nebo opřením zámku o skalní výstupek

- Opotřebení karabiny i lana v expresce je ještě větší než při použití dvou expresek.

- Lano se při přehození přes zámek může samo vycvaknout.

- Při otočení expresky kolem bórku se může horní karabina vycvaknout.

- Toto platí i v případě, že jsou v borháku cvaknuty dvě expresky stejným směrem

6. LANO VEDENÉ PŘÍMO BORHÁKEM - Také velmi často používáno.Z hlediska bezpečnosti obdoba situace 3 a 4, ale považujeme ji za nevhodnou.

- Lano protažené přímo borhákem nebo jinou lepenou skobou, tuto probrušuje a tak zkracuje její životnost.

- Pro takovéto použití jsou určeny například výše zmíněné „prasečí ocásky“

- Většinou malý průměr drátu borháku (pod10 mm) způsobuje nepřiměřené zatěžování lana ohybem a jeho větší opotřebení.

7. LANO VEDENÉ SMYČKOU - Smrtelně nebezpečná varianta!!!

- Žádná tkaná smyce nevydrží tepelně- tlakové zatížení, vznikající při spouštění v místě styku smyčky s pohybujícím se lanem.

- Obecně, by v lezecké praxi nemělo docházet ke styku pohybujících se tzv. měkkých částí výstroje (software) – lana, smyčky, popruhy. Vždy je oddělte spojkou - karabinou.

- Podobné nebezpečí hrozí při styku dvou lan v jednom vratném bodě – pozor na činnost ostatních lezců ve vaší blízkosti. Fotoseriál pro vás připravuje: John (Jiří Žižka) (VÝŠKOVÉ PRÁCE - ŽIŽKA) Bolek (Karel Kříž) (SUMMIT DRIVE, s.r.o.)

Bolek & John   [úpravy] 16:40 05.08.2002Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Pochvala
Moc hezky udělané, snad už to i ty největší debilové pochopí a budou fungovat normálně.
Zapsal: J.T., 17:56:43 05.08.2002
 pochvala #2
Fajn, ze alespon nekdo neskoncil jen u plannych reci. Dobra prace
Zapsal: Musado, 23:14:15 05.08.2002
 Dobra prace
Presne stejnou vyhradu mam i ja proti prasecim ocaskum.
Vyborne je i upozorneni na poskozovani vratnych bodu vydiranim lanem. Je to takovy rozsireny lezecky vandalismus. Vysvetloval jsem to ruznym partickam snad stokrat. Kdo neosazoval vratne body neuveri jak rychle dokaze hlavne spousteni znicit drahe a pracne osazene borhaky a krouzky na retezech. Jde hlavne o lenost prevazat se. Pokud cestu nacvicujete neni problem cvaknout expresky nebo sroubovacky (na pisku vzdy s dostatecne dlouhou smyci!!! nebo standuj na vrchu!!!) a posledni lezec proste zastanduje, protahne lano vratnym bodem a slani! Jde o zakladni zasadu setrnosti a ohleduplnosti. Prosim vsechny ctenare: Uvazujte a sirte osvetu.
Zapsal: Motak, 23:16:14 05.08.2002
 Gutesofka
Klucka dobrý. Už se těším na ledabylého jističe.
Zapsal: Azbest, 07:36:32 06.08.2002
 Fakt pěkný
Dík za super zpracovanej a názornej článeček. Snad to zkoukne maximum začínajících lezců a bude míň zbytečnejch "podlah" při TR jištění.
Jen tak dál, pašáci!!!
Zapsal: Kleboň, 08:09:16 06.08.2002
 Moc fajn
Je moc dobře že se tu něco takového objevilo. Zrovna tenhle víkend jsme potkali borce na Suškách jak vesele brousili kruh lanem a neobtěžovali se dat presku ani karabinu a to ani po tom co jsme je na to upozornili.
Zapsal: MaryLou, 10:41:33 06.08.2002
 RE: Melloun
Asi to tak trochu vypovídá o většinovém přístupu k lezení samotnému.
Zapsal: Ondra, 17:38:35 06.08.2002
 Super
Pridavam se k blahoprani fakt super clanek. Pokud autori dovoli rad bych si ho vytisknul a pouzival pri vycviku nasim mladezniku. Vrcholne me totiz nastvali, kdyz prave zrusili moji variantu dvou expresek (zamkove karabiny nemely u sebe ty jsem mel ja na jinem standu) a dali to prave primo do borhaku.

Povoleni chci proto, ze bych to nestikl primo, ale po upravach tykajicich se formatovani. Tj. prevod do dokumentu. Ala *.doc ci *.pdf.
Zapsal: Lumi, 13:42:08 07.08.2002
 RE:Melloun
Myslím si že začátek metodického fotoseriálu byl zvolen nejvhodnějším směrem. Asi vetšina nováčků leze "na rybu", takže čím dříve se dozvědí jak je to správně, tím lépe, navíc v době kdy se lezení začíná věnovat stále větší množství lidí.
Pochybuju že někdo koho začne lezení zajímat si koupí knížky (třeba Schuberta) nastuduje to počká si až jednou za roku bude horoškola a do té doby něž udělá závěrečné testy a stane se členem ČHS bude chodit lézt s instruktorem jednou za měsíc. Kdo si to myslí ať se probudí. A čím více zdrojů bude, kde se tyto informace budou moci dozvědět, tím lépe.
Ještě se zeptám. Proč nemůže na lezci vzniknou extra rubrika "metodika". Tomu aby se tento článek nečetl jen tento týden by to jistě pomohlo.
Jinak souhlasím článeček je super zpracován jednoduše, jasně, názorně, prostě pochopí to každý.
Ještě bych upzornil že na překližce platí to samé kde je varianta jedna expreska hojně používaná a taktéž nebezpečná.
Zapsal: Ataman, 13:42:39 07.08.2002
 Re: Lumi
Přikláním se k tomuto názoru.Tyto krátké metodické články převádět do *.pdf vydalo by to jistě přinejmenším na slušnou brožuru.
Zapsal: Ataman, 13:47:40 07.08.2002
 Jen droboulinká připomínka
Mám jen jednu formální připomínku, vůbec se netýká obsahu, ten je OK (připojiji se ke chvále), ale týká se významu slov v českém jazyce. Nezdá se mi moc šikovné používat výraz "zámková karabina" pro "karabinu s pojistkou" (je to v odstavci 4.Dvě expresky; pak se to ještě objevilo v jednom z komentářů). Když se kohokoliv z českých lezců zeptáte, jak se nazývá ta odklápěcí páčka na karabině, každý vám řekne, že zámek. Takže každá karabina má zámek, čili je vlastně zámková. Ovšem pokud je na zámku přidělán ten šroub, že ano, tak ten se samotný nazývá pojistka. Tedy pak je to karabina s pojistkou zámku.
Zkrátka, když se jednotlivé malé části karabiny nějak jmenují, měl by název pro celek být v logické souvislosti s jednotlivými názvy těch malých částí.
Prosím tedy autory, zda by to v příštích dílech nevzali v potaz, ikdyž uznávám, že je to drobnost.

Přeji hodně trpělivosti s tvorbou fotoseriálu na Lezci, chvályhodná činnost!

Zdravím, TK
Zapsal: Tomas, HO Sakal, 14:23:59 07.08.2002
 Ad. Sakal a Ad. Ataman
1. Tome, Ty abys nezarejpal :-) No, ale fakt, lidi, von má pravdu.
2. Ten Atamanův návrh má logiku. Založení ubriky by vyřešilo to co jsem tady zkoušel podsouvat (co vy na to LEZCI? teda HoPe, nebo kdo?)
Zapsal: TomášF., 14:50:27 07.08.2002
 drobnost
pěkný, ještě opravte TOPE ROPE na TOP ROPE.
Zapsal: Ondřej, 18:11:27 07.08.2002
 A ještě drobnost
Tak tak, a zavřete to okno, je tu příšerný průvan!!
Zapsal: uklízečka, 14:11:43 08.08.2002
 To je asi rekord,
To je asi rekord co do počtu komentářů,né ?Nevím co bych k tomu víc dodal a udělujem pět bodou!
Zapsal: Šimi, 15:50:10 08.08.2002
 To je asi rekord,
To je asi rekord co do počtu komentářů,né ?Nevím co bych k tomu víc dodal a udělujem pět bodou!
Zapsal: Šimi, 15:50:10 08.08.2002
 Nemá chybu
Čtu si to se zpožděním, byli jsme lézt ve Francošce. Na článek jsem se těšil a vidím, že nemá to chybu.
Zapsal: JirkaS, 08:57:37 11.08.2002
 rada
VIEM ZE SA TO TU NEHODI; ALE AJ TAK: SOM ZO SLOVENSKA NA VYLETE V NEMCECKU NO A 19 SA PRESUVAM DO PRAHY: A AKO SA VRAVI BYT V PRAHE A NEVIDIET BOULDERBAR? takze prosim ludia dajte mi niekdo addresu alebo niejako blizsie poraddte kde to je...dik vopred
Zapsal: kubec, 18:27:57 11.08.2002
 Re: Tomas
Diky za poznámky k formálnim nedostatkům textu. Požadavek na správnou a sjednocenou terminologii je zcela oprávněný. Jsme si vědomi, že např. výraz expreska se dnes používá pro celý set karabiny + expresní spojka, ale snad tento slang nezpůsobí nepochopení textu. Snažíme se jej dělat co nejstručnější.
Taky díky za podporu a doufám, že brzy zkompletujeme další díl. Jestli teda vůbec někdy přestane pršet.Skol
Zapsal: Bolek, 11:13:36 12.08.2002
 Bolku
Az to bude mit alespon, 15 dilu, tak si na mne vzpomen. Vydat to v tistene podobe by nebylo od veci, rad vypomuzu...
Zapsal: Maty, 15:30:49 12.08.2002
 kniha
Óóóvšem kniha to je nápad.Rozhodně to bude velice pěkná knížečka.Taková jako Jištění je jistota.Koupím si jí mezi prvníma.

H.
Zapsal: Himbajz, 16:30:10 13.08.2002
 dik
Diky za pekny clanek-alespon sem se priucil .-)
Zapsal: vlk, 23:59:36 13.08.2002
 Kladka
Dik za hezky clanek, jen mi tam chybi varianta "Zamkovka + kladka", ktera je asi nejlepsi, protoze nejmene nici lano.
Zapsal: Cyril, 18:00:00 16.08.2002
 Super článek
Jo jo, je to super článek, snad se z něj lidi poučí. Mám pro Vás další námět, co třeba něco o tom, jak se chovat na skalách, jak nelozit lidem do cest, jak být ohleduplný k jiným lezcům, kteří jsou už ve stěně a tak, třeba by se někdo chytil za nos. Myslím že takových případů je spousta.
Zapsal: Johny, 08:19:46 21.08.2002
 Re: Kladku ne
Souhlas. Jak vypadaj zbytky kladek, se každej může podívat na Weissensteinu v Juře. Naopak svinský vocasy to je koncert. Více jich i na sendstounu.

BH aus Unterwassersudetenland,
Papouš, Ústí pod Labem
Zapsal: Papouš, 21:26:07 22.08.2002
 Smyčka - Lano
u obrázku smyčka - lano mi chybí Váš oblíbený obrázek umrlčí lebky!
Zapsal: Karel, 18:17:26 04.11.2002
 Ocasek
Mam dotaz. Jak poznam, ze je praseci ocasek dvojity? Kdyz opominu vyse zminovane opotrebovani a tak z bezpecnostniho hlediska je jisteni top rope v prasecim ocasku prijatelne? Ja se toho vzdycky bal. Slanovani ano, to je lano zatizene, ale jisteni mi prislo trochu divoke.
Zapsal: Pustik, 18:40:01 31.03.2003
 Lano 9
Zacal jsem lezt na skalkach a nekdy mam Top Rope takto: strom - smyce - karabina - dynamicke lano 9 mm (asi 6 metru) - karabina - klasicke lano 10 mm. Zkusenejsi pritelkyne tvrdi, ze to 9mm lano je OK. Nejsem si tim jisty. Co vy na to?
Zapsal: Ojda, 14:33:57 09.05.2003
 Supr článek
Díky za ten článek,je fakt supr.Výstižný,krátký a hlavně jsou tam věci který jsou fakt pravda
Zapsal: Ťapka, 21:39:00 26.07.2007
 xfplnNVNYwixL
TJI0Px Really enjoyed this blog post.Much thanks again. Really Cool.
Zapsal: OxAHEiPZtlMtP, 09:52:19 20.12.2013
 MtBpDTiDcZOP
QzVpgG Great, thanks for sharing this blog. Really Great.
Zapsal: uJRPqikh, 16:56:41 20.12.2013
 ROUElElX
7a8o9u I really enjoy the blog article.Really looking forward to read more. Want more.
Zapsal: dIiJqMSydGR, 21:08:38 20.12.2013
 nlfuXuQQr
EcIyBz Really enjoyed this blog post.Much thanks again. Really Cool.
Zapsal: zKYhVyIJqov, 23:32:34 20.12.2013
 DjpMGjiJFlmBIOJlZ
Tluef5 Hey, thanks for the article.Much thanks again. Cool.
Zapsal: qhSCwVtyiOKEELHyY, 02:12:59 21.12.2013
 jlmLDssRLQxOwZWEcV
z3gxy9 Very informative article post.Thanks Again. Much obliged.
Zapsal: zELXqqOaRme, 16:42:20 08.01.2014
 ejSwSWDs
9kwFBD Thanks for the blog.Much thanks again. Awesome.
Zapsal: BIasUOZfeo, 00:25:59 16.01.2014
 laumnzEAIaemgTtFk
tqheLr Major thankies for the article post. Want more.
Zapsal: XgZthZIEsiZI, 02:58:46 16.01.2014
 CfgWQuHcSuZwXcwONg
hcE7Ds Thank you for your article.Really thank you! Awesome.
Zapsal: mprWusiU, 13:53:26 16.01.2014
 I8awlF6fHT1
Dag nabbit good stuff you wherpirsnappeps!
Zapsal: vDPheaM3rA, 21:48:55 02.02.2014
 qsYqJZXWNNBA
gqpCeL Hey, thanks for the blog post.Thanks Again. Really Great.
Zapsal: AjFqBwHfyIcapQooX, 15:26:48 28.02.2014
 OiTHbQzUivdrepZ
aobK4m Thank you ever so for you article.Thanks Again. Really Cool.
Zapsal: DGhPkVdycYMcQHGAHNN, 11:21:25 22.03.2014
 lptuRCCCo
MmYQpl This is one awesome article.Really looking forward to read more. Fantastic.
Zapsal: cbbsObBXbgIBOzDr, 11:21:47 22.03.2014
 bYprJQBctzG
Nlng8d A big thank you for your blog article. Will read on...
Zapsal: MoORBnsSJwVhV, 21:45:11 22.03.2014
 YhOruQdyK
SNHrMF Thanks so much for the article.Really looking forward to read more. Great.
Zapsal: NRVjrfgudcVlSv, 15:53:15 01.04.2014
 uHCFIgCZPyAhy
JQHqoY Enjoyed every bit of your article post. Keep writing.
Zapsal: qbWuCWUareNNTpMZnOu, 16:52:41 01.04.2014
 BFJxNDcuZxGHZeDoeRx
g45CWc I am so grateful for your blog.Much thanks again. Great.
Zapsal: EMnbgIAXPZdEJg, 01:40:35 18.04.2014
 yUxjIJypWZQGNdJHNtz
QYhzhq Really appreciate you sharing this blog post.Really looking forward to read more. Cool.
Zapsal: laTBZVRKexNKjcy, 00:09:08 21.04.2014
 yKTahJsdZniWMUJw
Very informative article.Really thank you! Want more.
Zapsal: qOpLEYRyePhwYEaAl, 12:45:51 06.05.2014
 JPuzkKhamdGvUy
Great blog.Really thank you!
Zapsal: HrlpbvjDtxciaC, 13:22:26 06.05.2014
 wAXhXBIcMLtMCxyVQ
Wow, great article post.Really thank you! Awesome.
Zapsal: UbrbOdFgo, 19:33:41 06.05.2014
 WvaZjrJqdRPtts
Say, you got a nice article post.Thanks Again. Awesome.
Zapsal: xVDEmLtjQYPPSCSIL, 19:34:50 06.05.2014
 temEOwnlJI
F9aigM Hey, thanks for the blog.Thanks Again. Really Cool.
Zapsal: wTXDPTPrGZtnlL, 20:48:09 11.05.2014
 bsMbDOuVbd
b1aTfW I really like and appreciate your blog post.Much thanks again.
Zapsal: TlktfujJh, 13:05:28 12.05.2014
 MnhlbvilVUCp
Queria saber exactamente como e onde posso cmoarpr o livro EU E AGOSTINHO que procuro ha mais de 35 anos assim como todas as eventuais publicae7f5es sobre a extraordinaria carreira desse fenomenal corredor de bicicleta que foi Joaquim Agostinho. Feliz Natal
Zapsal: 3ujUBrnRD48, 17:26:10 16.05.2014
 pkXNOdjWlUzBWI
gCPCiE Great, thanks for sharing this blog article.Much thanks again. Really Cool.
Zapsal: kzUkCUmYqANIcgdvR, 20:37:12 17.06.2014
 mYqANIcgd
cm1Imq Very informative article post.Really looking forward to read more. Awesome.
Zapsal: RfpAwhdidQYicwtHPkl, 23:05:05 17.06.2014
 hWbOVPNu
ocsDyg I loved your blog post.Really looking forward to read more. Will read on...
Zapsal: KJNLputEqUEInn, 21:10:10 18.06.2014
 azCdueIhgKkEwCcxRvC
cWgUTm Awesome post.Much thanks again.
Zapsal: SQbINDurWIeGvLBA, 22:16:49 03.07.2014
 BHLgsWqbdZA
7D1phz I really liked your blog.Thanks Again. Cool.
Zapsal: lJcFIhob, 05:48:29 04.07.2014
 IEvKCWqcQi
6bcyN5 Wow, great blog.Really looking forward to read more.
Zapsal: QqkdxZFqKwwjOnM, 10:59:42 17.07.2014
 DjUaGLLKwTjMQ
sDJOHe A big thank you for your blog article.Thanks Again. Awesome.
Zapsal: txgozWTEUBaLbMD, 17:02:38 17.07.2014
 RECUQvsKUim
Major thankies for the article. Fantastic.
Zapsal: XAWVnrPOSOfuRqVnc, 07:25:20 24.07.2014
 qezFVSNkfZprYMoLQ
Im thankful for the article. Great.
Zapsal: eOeKwGOhHgmOEswjaGh, 08:34:00 24.07.2014
 RxAmhLzAwxkIboqHe
Im grateful for the post.Thanks Again.
Zapsal: gLLkOHbGXkXAXvxWFca, 09:30:23 24.07.2014
 cfoCjfDV
I think this is a real great blog. Cool.
Zapsal: pvKvNqBWtUxC, 10:30:59 24.07.2014
 wUjpZoCTQmqNG
Thanks again for the article.Much thanks again. Great.
Zapsal: vqvfTjPvfo, 11:34:24 24.07.2014
 qjlheleXxGktnEJCnPl
Really informative blog. Great.
Zapsal: ThGzLdqznVnYwEWxgbA, 12:35:55 24.07.2014
 RrSopACrKSLNkuw
Really appreciate you sharing this blog.Really thank you! Awesome.
Zapsal: pVKvDVtGuwC, 13:39:06 24.07.2014
 fRsHqCszgMQU
I think this is a real great post.Really looking forward to read more. Keep writing.
Zapsal: WNCpgfJDTt, 14:39:37 24.07.2014
 gPouYncoDwAdak
Im thankful for the blog article.Really thank you! Really Great.
Zapsal: wCtMgZEyDBZj, 15:44:45 24.07.2014
 arkWnrzfHTlKyYCIJba
Thanks again for the blog post.Thanks Again.
Zapsal: sPohphmVeos, 05:33:32 25.07.2014
 UkNXtEmUkFoAiGp
Looking forward to reading more. Great article post.Much thanks again. Keep writing.
Zapsal: TmzCDOfLoH, 08:40:13 25.07.2014
 rFZgGRjBZqDBzXKxP
Very good blog.Really looking forward to read more. Much obliged.
Zapsal: tEkQbvUk, 08:24:33 26.07.2014
 qWNzYdaCmhbibBeJZoE
Hey, thanks for the blog post.Thanks Again. Great.
Zapsal: qcxsCQmydsKheSANPP, 08:33:56 26.07.2014
 GxNzodAWGg
I really enjoy the article.Really looking forward to read more. Will read on...
Zapsal: rbUmmmemtfprqKZK, 09:30:50 26.07.2014
 AMdvDVfCFntzEC
This is one awesome blog post.Thanks Again. Much obliged.
Zapsal: wCnDtNVGM, 10:42:22 26.07.2014
 IaWAqqIuWPrwZg
I truly appreciate this post.Much thanks again. Really Great.
Zapsal: YKQugTrE, 11:18:00 26.07.2014
 qCUEYiSNfWkKyI
A round of applause for your blog post.Much thanks again. Really Cool.
Zapsal: giWnQvAX, 11:47:26 26.07.2014
 yhZUTXtFQSKWyM
Fantastic article post. Great.
Zapsal: UIIxzpWWN, 12:56:39 26.07.2014
 wkFpZhLsat
I am so grateful for your blog.Really thank you! Fantastic.
Zapsal: SHEqsBQTfFRMljX, 14:01:43 26.07.2014
 dZMNwiwNSa
Wow, great blog. Will read on...
Zapsal: UpHGLAetydZWPaUH, 14:04:31 26.07.2014
 PBbTJCMufRsF
I appreciate you sharing this article. Awesome.
Zapsal: UikXfpmfzONdWAEvigC, 15:09:28 26.07.2014
 UzwMeXMi
Looking forward to reading more. Great article post. Great.
Zapsal: WMOJoTNGlXPN, 16:20:43 26.07.2014
 itLHMgkBnXNGdl
Wow, great blog article. Will read on...
Zapsal: YPplRNdWWYPhoCKEjzM, 16:50:17 26.07.2014
 uFxQpZLD
Major thankies for the post. Will read on...
Zapsal: GCdVevvv, 17:31:56 26.07.2014
 TPCdrjWBj
Thanks again for the article post.Really thank you! Really Cool.
Zapsal: MRMaHPzcdajacAQqQ, 18:42:12 26.07.2014
 ElCkONUmD
Wow, great blog article. Great.
Zapsal: aKXEfyywQhnwULtQ, 19:38:17 26.07.2014
 BSTUJOBYLqzaO
Im grateful for the post. Really Cool.
Zapsal: ldPDAGKBgQetaaFtsPo, 22:28:18 26.07.2014
 IGEqCGpVgXYnysyTO
Very good article.Much thanks again. Keep writing.
Zapsal: WfglHlozi, 23:36:33 26.07.2014
 fkDrySMl
Muchos Gracias for your post.Thanks Again. Cool.
Zapsal: uFuRlrDCZDKJSQgLlb, 00:49:29 27.07.2014
 BiVmLjFDAT
Thanks for the blog article.Much thanks again. Really Great.
Zapsal: fPGocBMDu, 01:20:36 27.07.2014
 XnqlljPKdGbTbxxxrIA
Appreciate you sharing, great blog.Really thank you! Great.
Zapsal: RPbzaDaDq, 04:14:15 27.07.2014
 GEXhNsoW
Im thankful for the article.Thanks Again. Cool.
Zapsal: PLONBOLCX, 07:07:20 27.07.2014
 LCTVnOEENNxuP
A round of applause for your article.Much thanks again. Awesome.
Zapsal: UrZppquqMGwmVKNexb, 10:00:32 27.07.2014
 KDCulQgADpfHwGd
I really like and appreciate your article post.Really looking forward to read more. Will read on...
Zapsal: pkSGkJptxnuIg, 12:52:34 28.07.2014
 YRMqBLarHIhQusQjE
I truly appreciate this article.Really thank you! Want more.
Zapsal: glYjIUAaqqLNMyUISD, 14:06:16 28.07.2014
 vFIaETLKn
Thank you ever so for you article.Much thanks again.
Zapsal: bpXxsqHar, 15:19:58 28.07.2014
 PAexAlCExvbIXht
Very informative blog article.Really looking forward to read more. Great.
Zapsal: QrXxoGFPg, 16:37:38 28.07.2014
 wCmRfRNbUyKIGSfulWR
Im thankful for the post.Really looking forward to read more. Want more.
Zapsal: jMZfrlDlx, 17:49:45 28.07.2014
 gJwYrKzLoUQTvBXcH
Looking forward to reading more. Great article. Want more.
Zapsal: GEFPDfOejZo, 19:03:16 28.07.2014
 iIUcNRwMREKtsw
Very good post.Thanks Again. Fantastic.
Zapsal: UgFULQYrVHULBDFNj, 20:21:44 28.07.2014
 TgANHsbrmFd
Very informative blog.Thanks Again. Keep writing.
Zapsal: mCgUEJXYohKiZNB, 09:13:04 31.07.2014
 DVvNWnCeoC
Really enjoyed this blog article.Really thank you! Fantastic.
Zapsal: VkdTVrOcWpQp, 09:17:59 31.07.2014
 zZDPyHZwDqG
Appreciate you sharing, great article.Thanks Again. Really Cool.
Zapsal: LvVGDBYRTW, 10:48:37 31.07.2014
 VpNeXgtmvWa
Muchos Gracias for your article.Really looking forward to read more. Great.
Zapsal: lOHhMsNSd, 12:10:46 31.07.2014
 HMTEdpEgwOFCWPhGIk
I appreciate you sharing this blog.Really looking forward to read more. Great.
Zapsal: FYJRSoMEHJIJLgxSO, 12:14:28 31.07.2014
 eFYuisvNaCO
Enjoyed every bit of your post. Really Great.
Zapsal: UTaylyKDkkG, 13:30:38 31.07.2014
 ClDYuTvMIBVjJt
A round of applause for your post.Much thanks again. Want more.
Zapsal: AzjYofRTUOKHSbRKMST, 14:48:15 31.07.2014
 qhPfIQyWhmTwLU
Great, thanks for sharing this blog. Really Cool.
Zapsal: gpxFomVkmTfIIVJRvYG, 15:16:07 31.07.2014
 UzcrKfQbIQL
Thank you ever so for you blog article.Thanks Again. Really Great.
Zapsal: gbYPEwIdcoLOava, 16:09:17 31.07.2014
 WzbnCqqeuOSu
Thanks a lot for the post.Really looking forward to read more.
Zapsal: XQZSvvqvONmXYFdmf, 17:31:17 31.07.2014
 AyLposvBxtxqSgXC
Muchos Gracias for your post.Really thank you! Fantastic.
Zapsal: iDsngDQWbvjuTesu, 18:50:10 31.07.2014
 IqazmtdVA
A big thank you for your blog post.Thanks Again. Much obliged.
Zapsal: XMLxXOEJeUMPozKC, 20:06:34 31.07.2014
 OdpLOJNZkAhWx
Major thankies for the article post. Cool.
Zapsal: xxzCrnCMno, 21:29:12 31.07.2014
 jKxBKBoDSlUYCSolIBL
I cannot thank you enough for the post.Thanks Again. Fantastic.
Zapsal: ACdtWrBgWWVPNa, 07:42:14 01.08.2014
 FapIeolLDAnHPokV
L5D2V5 Im grateful for the blog article.Really thank you! Great.
Zapsal: NDCBweLwcLBLwjCchNL, 10:16:59 01.08.2014
 TMPbjNvIUQG
Thanks again for the post.Much thanks again. Keep writing.
Zapsal: yiVSZFiAVPhJBON, 10:48:53 01.08.2014
 UayNxtYYJblWJs
I cannot thank you enough for the article post.Really thank you! Much obliged.
Zapsal: XvIwmuZdrs, 13:52:50 01.08.2014
 gUOngEwvHnR
Major thanks for the article.Really thank you! Want more.
Zapsal: TAVuFrQCrUxEP, 16:55:04 01.08.2014
 CnOaXUroFDXpV
Thanks again for the blog.Much thanks again. Really Great.
Zapsal: qyKTJHystIUI, 20:00:52 01.08.2014
 XEKehtTXX
Thanks so much for the blog article. Want more.
Zapsal: KMQyunmms, 23:16:41 01.08.2014
 otcqCcAzGihoLRVshP
Say, you got a nice blog article.Thanks Again. Awesome.
Zapsal: TrcvHMVzxcR, 02:19:17 02.08.2014
 KIxuxPsxOTRc
Very informative blog post.Really thank you! Great.
Zapsal: NJXuOuFXzRIfXlK, 05:21:33 02.08.2014
 BiGqIaNAZCtSdX
Really informative post.Really looking forward to read more. Really Cool.
Zapsal: RacsuRpP, 08:21:42 02.08.2014
 uDVKSLwfWnbcXp
Thank you ever so for you article.Much thanks again. Great.
Zapsal: OWAuZGHPfkj, 11:28:59 02.08.2014
 TdkqALfz
Wow, great post.Really looking forward to read more. Want more.
Zapsal: bpQfwEvKoZP, 14:37:29 02.08.2014
 COiLiJdGpd
Awesome blog article.Really thank you! Will read on...
Zapsal: lEaDrWAioz, 18:16:29 02.08.2014
 IgcEzWiUyNuHozp
Thanks so much for the blog.Really looking forward to read more. Cool.
Zapsal: GPukVwYP, 21:19:37 02.08.2014
 LlDyKFzpdZBuVAPlil
I really like and appreciate your blog post.Really thank you! Great.
Zapsal: ZOxHcYMFwNjsvM, 00:22:58 03.08.2014
 EwXmstnPPIJlwuEG
Thank you for your blog post.Really looking forward to read more. Much obliged.
Zapsal: pzVTYiva, 03:26:29 03.08.2014
 OMqCtciDgNM
Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Thanks Again. Cool.
Zapsal: xVEnDxNoSDGKybksPe, 06:29:53 03.08.2014
 sjthNcduUxYiS
Major thanks for the blog post.Thanks Again. Really Cool.
Zapsal: uljnrXYEekGwssxTqd, 08:47:45 03.08.2014
 bjufMJOhxKIPEmUpYX
A big thank you for your blog.Really thank you! Fantastic.
Zapsal: mGlsxuGTqFNHqrzJli, 09:36:14 03.08.2014
 NTwbXDDNOcoZxBLaE
Major thanks for the post.Really thank you! Much obliged.
Zapsal: iyTCLZpn, 10:14:45 03.08.2014
 pqnFAjHtidFdVu
Great blog.Thanks Again. Want more.
Zapsal: UDevPMjHCB, 11:37:33 03.08.2014
 lTurWGMkpqfIFRYTj
I am so grateful for your blog. Want more.
Zapsal: OABOLLhr, 12:44:14 03.08.2014
 aZMsSzNz
Great, thanks for sharing this post.Really looking forward to read more. Will read on...
Zapsal: qTDzTAuyZFO, 13:05:40 03.08.2014
 wvkGwLoDranyxheKPEK
A round of applause for your blog post.Thanks Again. Cool.
Zapsal: LCinTcLOstMBDdy, 14:27:43 03.08.2014
 LjmBvkta
wow, awesome post. Really Great.
Zapsal: KzhxaHqoFpxwtZhy, 15:51:24 03.08.2014
 zpBGogVXIFf
Enjoyed every bit of your blog article.Much thanks again.
Zapsal: VfQMIWTus, 18:57:52 03.08.2014
 qjxqpywP
Great, thanks for sharing this blog article.
Zapsal: HrlGHPBZk, 22:01:49 03.08.2014
 lVvpjzYvPurBT
Hey, thanks for the blog article. Fantastic.
Zapsal: vLiyNkCFCZHtiITjTKP, 01:11:36 04.08.2014
 hYLfhZjTgNOAma
I really liked your blog post.Really looking forward to read more. Great.
Zapsal: ThYnqmVZzzH, 11:18:24 04.08.2014
 NIUAMPZqGNqDfxjzdx
I appreciate you sharing this blog.Really thank you! Keep writing.
Zapsal: pqTVWNWgsdZuJjuVYni, 14:17:20 04.08.2014
 TBgSxFRQXHC
Wow, great article. Will read on...
Zapsal: jFWfJKUEjVm, 08:37:46 06.08.2014
 RgGOzYUiofAHkFlISW
Really enjoyed this article post.Thanks Again. Great.
Zapsal: RjzYtmZUjGWDIQNXCaD, 11:34:24 06.08.2014
 nwzeuOztJwCxrQrss
Really informative article post.Really looking forward to read more. Fantastic.
Zapsal: VIKVlpxsFI, 07:29:43 07.08.2014
 rzWsajFmEXlraDkIPo
Enjoyed every bit of your blog article.Thanks Again.
Zapsal: wZuUBqKMBDImrJ, 10:34:55 07.08.2014
 nfTPIPgMstvRkTcYloQ
Very neat article. Really Great.
Zapsal: HrcJXVEJqC, 13:31:49 07.08.2014
 HVrzxfhOSYWEftE
Thanks for sharing, this is a fantastic blog article. Keep writing.
Zapsal: wZcDmDXQzTMWuClkQY, 16:34:51 07.08.2014
 ccTyOrbIIvcp
Major thanks for the blog post.Really thank you! Really Cool.
Zapsal: skbjwiHDRkKiHQjIs, 19:56:19 07.08.2014
 SNPbYCRvMYZh
Queria saber exactamente como e onde posso cpmorar o livro EU E AGOSTINHO que procuro ha mais de 35 anos assim como todas as eventuais publicae7f5es sobre a extraordinaria carreira desse fenomenal corredor de bicicleta que foi Joaquim Agostinho. Feliz Natal
Zapsal: B4JgX5FKXWsq, 09:35:20 12.10.2014
 qdaaYmXHqhVVDCEQtU
fCTIKU You made a few fine points there. I did a search on the matter and found a good number of people will have the same opinion with your blog.
Zapsal: wRBHQkJqTciyCmMEG, 17:11:45 23.11.2014
 belstaff jacket womens
belstaff gilet fashion queens
belstaff jacket womens http://jacket-malls.co.uk/
Zapsal: djmwqqj@gmail.com, 21:01:42 09.01.2015
 qzETeQoLpirqPXjDYZd
4wkNY7 Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!
Zapsal: MumHIUVTcjTZlSfWi, 05:23:55 16.01.2015
 YrcWgUUX
qPu8Po excellent issues altogether, you just won a new reader. What would you suggest in regards to your post that you made a few days in the past? Any sure?
Zapsal: XwGXzPuYVSKoEILwly, 21:36:24 06.03.2015
 evQBVUYTHZp
qa7VRc Thanks - Enjoyed this article, can you make it so I receive an alert email every time you write a fresh update?
Zapsal: IKkjJMZbogWBUuufK, 04:44:53 06.05.2015
 YjStOURAlAZGHcDzzw
EK3s6X You made some first rate factors there. I regarded on the web for the problem and found most people will associate with along with your website.
Zapsal: HnBuiyvqcbvSANVtT, 07:52:45 06.05.2015
 TRnfKcjzOREMoY
JIx69x I value the article post. Much obliged.
Zapsal: IpxlQvVpLhvrKart, 12:50:53 11.06.2015
 fitflop australia outlet
fit flops
fitflop australia outlet http://fitflopsau.blogspot.com/
Zapsal: cxdqmmfkc@gmail.com, 04:32:30 27.06.2015
 sGDJmNycbmOLf
Lz0uC3 A big thank you for your blog article.Much thanks again. Cool.
Zapsal: szmFZGXTixYQLFEKq, 18:03:27 01.07.2015
 fitflops online
buy fitflop
fitflops online http://fitflopsau.blogspot.com/
Zapsal: jictyabcg@gmail.com, 17:43:07 18.07.2015
 fitflop malaysia sale 2014
fitflops malaysia
fitflop malaysia sale 2014 http://www.fitflopsmalaysia.com/
Zapsal: ppgdvwvlukp@gmail.com, 22:32:00 20.07.2015
 cheapest fitflops online
fitflops trainers
cheapest fitflops online http://fitflopsau.blogspot.com/
Zapsal: jvvwhpxstn@gmail.com, 22:32:01 20.07.2015
 fitflop shoes
fit flop
fitflop shoes http://fitflopsau.blogspot.com/
Zapsal: lceeqfqlar@gmail.com, 16:55:45 25.07.2015
 fitflops malaysia
fitflop online sale malaysia
fitflops malaysia http://malaysia.kelfct.org/
Zapsal: yeaxnht@gmail.com, 16:55:48 25.07.2015
 uRoyfjuCwQzyyNLYOgx
ZICnve Your style is really unique in comparison to other people I ave read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I all just book mark this blog.
Zapsal: gVpKfwiAHoUYjofN, 15:38:58 03.08.2015
 iGTehUPRDzhmaMT
v6yBBG Major thankies for the post.Really thank you! Will read on
Zapsal: xHbIugOf, 09:50:58 03.09.2015
 ZwzcFBvlFpKHrvbC
hAoEQb Looking around I like to surf around the online world, often I will just go to Stumble Upon and follow thru
Zapsal: nBvVOeyd, 00:26:16 28.09.2015
 gknGqceljul
JexLlG Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, as well as the content!
Zapsal: qGWjgyHbzg, 09:16:50 28.09.2015
 bBFcgbNLlwMB
MtHJw1 Major thanks for the post.Really thank you!
Zapsal: NoeRRNEx, 12:10:04 28.09.2015
 YyiGkcWLPajrlodvN
uLqC2n I am so grateful for your post.Much thanks again. Awesome.
Zapsal: MBDVUghRl, 06:10:20 16.10.2015
 uNXlUqRUceqrnW
STyH41 Enjoyed every bit of your blog.Really thank you!
Zapsal: AYkuUAFbwbODHbCpv, 10:09:11 16.10.2015
 lqutNXzeUWKgsBh
nEaP4r Some really select articles on this site, saved to fav.
Zapsal: DGJpkGImoCb, 02:30:59 17.10.2015
 DExXosiRBtZmhReF
xhUjMK This is one awesome blog post.Really thank you!
Zapsal: JOgdSFocXxOmpLZB, 20:11:51 08.11.2015
 xRfqvdTRoVUalVOAw
6L53W5 Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We ave ever arrive across on this subject. Actually Fantastic. I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.
Zapsal: ZDAWngQV, 11:06:52 28.11.2015
 fitflop shoes clearance
fit flop shop
fitflop shoes clearance http://fitflopsau.blogspot.com/
Zapsal: jihrdszxo@gmail.com, 06:28:35 17.12.2015
 kskllpnhjt
yR9iP4
Zapsal: DrfGiMhktBuCoIOLNx, 23:16:04 31.12.2015
 YhZeqbDjrUFhdr
4Go3UZ
Zapsal: EftVsgEcrofeop, 11:14:29 01.01.2016
 TsbTdTouGj
kWatep There as a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Many thanks
Zapsal: lgTeJZndUqjn, 13:57:55 01.03.2016
 BqioGZIf
HrKOWt You made some clear points there. I did a search on the issue and found most persons will go along with with your blog.
Zapsal: doJzUtgrngwGtCVum, 01:18:22 31.03.2016
 jhuhXVhjphnKC
6pvEoB Thank you for your blog post.Much thanks again. Cool.
Zapsal: HaNZgwmuJPWXQp, 18:21:23 05.04.2016
 gZkhndbrNmYGc
SarjXq Well I really liked reading it. This tip provided by you is very useful for good planning.
Zapsal: tAlyiDnRX, 10:15:51 06.04.2016
 WrjWOQjfZRtyXTg
6v9M4Q Louis Vuitton Outlet Well done ! Drinking water might have been more useful, but hey
Zapsal: WoicCSbaGL, 10:45:06 06.04.2016
 WiwScTcKIMcfiH
Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is great, as well as the content!
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: obTdjRybkoihmRV, 18:54:35 13.05.2016
 criRxrCSVFFltk
Really appreciate you sharing this post.Thanks Again. Really Great.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: EjsIjiqcNwNSPd, 19:45:19 13.05.2016
 OriiydbNcDxleBpJPAp
The acetone and consultation need in each history and may be painless but however recently clinical.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: VgbHqavClTSlPSJRP, 21:38:38 13.05.2016
 ITpkRTusVvCq
n5VDdK Very informative article.Thanks Again. Great.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: tmtSRIkOGCbvw, 00:11:30 16.05.2016
 OBKJSurWS
k6s2w6 pretty valuable material, overall I think this is worthy of a bookmark, thanks
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: RGnkopNSCxbdYHzHwB, 01:45:34 16.05.2016
 QDWbBmVOsB
VO84t4 Ppl like you get all the brains. I just get to say thanks for he answer.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: lwpbPDZPt, 05:22:55 16.05.2016
 HDXtewbMqhN
xUy9dF I really liked your blog article.Really thank you!
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: SjmHCiWZEP, 20:58:53 05.07.2016
 vmNojnPtT
t49e5U very good submit, i definitely love this website, keep on it
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: sPgqAbzTRFzPAOOZY, 10:50:01 06.07.2016
 zmLXSYeO
hHelem What Is The Best Way To Import MySpace Blogs To Facebook?
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: hshuyyjgnUSugK, 23:17:51 03.08.2016
 ePRmZLYsBrRpdhEe
CnmWFQ whoah this weblog is excellent i love studying your articles.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: HaTUoatYScgRsfyb, 03:37:10 04.08.2016
 uFOkJQMkc
gZIPZT Major thankies for the article post.Really looking forward to read more. Much obliged.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: udHXEHcdsC, 10:00:20 04.08.2016
 PsUVXOxy
3g3J0b I really liked your blog post. Want more.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: XMMjLseB, 10:41:12 04.08.2016
 jJqTRUBCyuVRgk
OVuGM4 It as difficult to find knowledgeable people for this topic, but you seem like you know what you are talking about! Thanks
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: dhbJGXKqhkdDoPV, 18:34:16 10.10.2016
 ooOQuWYqOsR
Q3IQuc Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article and the rest of the website is extremely good.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: NsMecgeHNGnWhDKYlTs, 19:52:23 10.10.2016
 
Pheonix kayak club
<!-- 66.226.194.122/ -->
Zapsal: o l . e g . v i . t a l . i . e v i . c . h . 1 2 3 4 5 @ g m a i l . c o m, 19:29:20 14.11.2016
 lnOvcYTJsUP
2qs2CD Really informative article.Really looking forward to read more. Really Great.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: QFMIdlQHes, 22:13:42 26.11.2016
 CBstudGxpycP
FYf4vA There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure nice points in options also.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: OQOZzqYDKSQWnxvspSl, 01:26:48 27.11.2016
 SBTtkHByTiOrfPSZw
I0huyC Thank you ever so for you blog.Much thanks again. Great.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: YEMJitOenc, 04:40:15 27.11.2016
 drxihThKrJim
CmpxYE Say, you got a nice article.Much thanks again. Awesome.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: dIjTAciPjLKL, 22:09:53 31.01.2017
 qgGbJhOGNsrKFkpJk
dRIMbJ I used to be suggested this web site by means
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: vIUAUplAYs, 02:25:24 01.02.2017
 ZQelaxKoZaVmyPVwZ
yFLvmz This particular blog is really entertaining and informative. I have picked up a lot of helpful advices out of it. I ad love to visit it again soon. Thanks!
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: YwuRAtjCATV, 03:34:18 01.02.2017
 ktmzuEjglTzF
LNahQM The action comedy Red is directed by Robert Schewentke and stars Bruce Willis, Mary Louise Parker, John Malkovich, Morgan Freeman, Helen Mirren, Karl Urban and Brian Cox.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: CZFqyZLUVjsT, 08:50:55 01.02.2017
 OlegBluro
MKP Ice
<!-- 83.217.11.195/ -->
Zapsal: , 20:19:14 26.02.2017
 lcwmYCuNNzJLyO
fgR99H that the vaporize that the e-liquid. ?his ?apor can
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: LZIZWUHmzKIIoezP, 21:05:40 04.03.2017
 iJUiZpGSaVQgACZkDwW
Hacw0B Very good post.Really looking forward to read more. Awesome.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: IQSMkValsI, 21:10:29 04.03.2017
 APqYfGzlrglWRwWuq
kLUzU9 Very good post! We will be linking to this great post on our site. Keep up the great writing.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: WcwDLkIKPrtqOL, 21:41:24 04.03.2017
 qSQOpGJYbeGoh
55ZXfu Very amusing thoughts, well told, everything is in its place:D
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: wPOonFlqz, 15:25:29 09.05.2017
 fgsYBYlXMmWaXKgCCY
ixyneo wow, awesome article post. Much obliged.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: KapqsyvHIKWnNnpa, 19:29:36 09.05.2017
 TuUIlJuBjxFguEl
iK7YKA You have a very great layout for your blog i want it to make use of on my website also.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: KJiYfGVx, 13:58:33 10.05.2017
 KostyaBluro
Limerick Canoe Club
<!-- 185.62.194.54/ -->
Zapsal: ba.ly.asov.k.o.n.st.anti.n.75@1.aaple.ru, 15:01:16 14.05.2017
 gTVTSHNR
haMLVq This really answered my drawback, thank you!
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: AqDPnNPMMRDvTKpn, 01:37:57 11.07.2017
 FOgsapUimjKZ
igldZF Woah this blog is wonderful i love reading your articles. Stay up the good work! You already know, many individuals are looking round for this information, you could help them greatly.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: ZZFZhLafMCcNlx, 03:28:42 11.07.2017
 XxgGsIkXQTOgfOw
R3RbSZ I truly appreciate this post.Much thanks again. Will read on
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: sHZAxhSiIgaM, 08:39:44 20.09.2017
 TVTCYEJJtBSPQtCx
5v67TP Sac Louis Vuitton Pas Cher Sac Louis Vuitton Pas Cher
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: NbbOaMSwhkkaYqI, 14:35:28 20.09.2017
 EYhsyVDBCpk
eGo30i Interesting post. Can??t wait to hear more!
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: dBdRZtSFiBYZSuRYPeb, 10:55:21 08.11.2017
 jSOjEHwHLUf
VXm7e0 Very interesting post. Great Job! This is what I was looking for!
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: KKIIlHwYrmLMZbl, 15:15:42 08.11.2017
 TjDRPXTPN
aAPzld This blog is without a doubt awesome and diverting. I have picked a lot of handy stuff out of this blog. I ad love to come back again soon. Cheers!
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: wQqylsverfTDnIMzpkK, 16:07:30 08.11.2017
 mIDOFbeWLLTzTaxgT
gLLivt There as certainly a great deal to learn about this issue. I love all of the points you have made.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: UiavSIuHYtPnqcYuT, 03:43:29 29.01.2018
 rtdfuWtcNlTxnsLl
RC1wsk It as not that I want to duplicate your web site, but I really like the style and design. Could you tell me which style are you using? Or was it custom made?
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: MnFyxAgurvJ, 07:09:27 29.01.2018
 kAebxhmQZ
fXvDaA Thanks-a-mundo for the article post.Much thanks again. Really Great.
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: pbJntnOwFQgq, 01:28:31 31.05.2018
 vuLrTMEjHmDRRYMtq
XTFuMN You ave got a great blog there keep it up. I all be watching out for most posts.
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: crSrLexmOGTLIa, 03:23:47 31.05.2018
 KPYUGbvnWayah
kJVyg4 This website has some extremely useful stuff on it. Cheers for helping me.
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: YnkPWhRxVQw, 19:13:33 11.10.2018
 vDnAzoeUp
OuzAwn It as hard to find experienced people on this subject, however, you seem like you know what you are talking about! Thanks
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: cxMBZlVkYrSWCIw, 19:41:54 11.10.2018
 tVwBYuRjzGZ
RebKxS wow, awesome post.Much thanks again. Will read on
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: VPIbINanHxjWPJqBCR, 05:53:10 12.10.2018
 vbIsTvgXfUVKWpBz
OSu9Af I think you have noted some very interesting points , thanks for the post.
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: ZSUQyeYF, 02:33:20 17.12.2018
 dWoepFdgTtWsMuRIs
WgcJ8N There is definately a great deal to know about this topic. I really like all of the points you have made.
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: CHFfYjVibfhsgWeA, 03:29:50 17.12.2018
 zqCEkVQz
JU9cMu I really liked your article post.Really thank you! Keep writing.
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: sLlYiPqXqUumF, 04:32:04 17.12.2018
 eGJgqbAWG
6dXDm1 There as certainly a great deal to learn about this issue. I love all the points you made.
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: TmNvDXyb, 04:49:46 17.12.2018
 fRDfjjzMWRm
z9NzVd This very blog is really awesome additionally diverting. I have picked up many useful stuff out of it. I ad love to come back every once in a while. Cheers!
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: xHJmUMsgpvpbL, 18:24:28 19.12.2018
 dvLqDAsREXEPxMe
xtpQRA Say, you got a nice blog.Really looking forward to read more. Fantastic.
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: vAJQykjIcS, 19:39:10 19.12.2018
 ShgPABOgLVRjJ
kcvU9w Very good info. Lucky me I found your website by accident (stumbleupon). I ave bookmarked it for later!
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: pOLiRXmrn, 21:01:00 19.12.2018
 buBClLGv
ZnRi6F What as up, I log on to your blog on a regular basis. Your story-telling style is witty, keep it up!
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: QThcuiiRJsaRUV, 21:22:06 19.12.2018
 BOnKCSNynCXTNklDB
Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, let alone the content!. Thanks For Your article about sex.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: PMyYPhAmxBTwjvT, 12:07:02 24.12.2018
 xSqgGhTzeLsx
Very nice blog post. I certainly appreciate this site. Continue the good work!
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: DGYrVWlvHZRHtKhBHQ, 13:27:34 24.12.2018
 cWWKGhaYyghGCyPwLw
I think you have observed some very interesting points, regards for the post.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: OYgJjCXFQnli, 13:53:05 24.12.2018
 hLVDvrfDxLmSkLKdZHk
My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: vNCokoMrFucrNShdoWL, 16:40:07 24.12.2018
 MkcXxYddwIQ
Valuable Website I have been checking out some of your posts and i can claim clever stuff. I will definitely bookmark your blog.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: SpdtHDSNAgGOV, 21:16:15 24.12.2018
 okecOODoZqTMWW
Say, you got a nice article post.Much thanks again. Really Cool.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: eTYTiBGa, 22:06:05 24.12.2018
 BYjLaUwGy
Your style is unique compared to other folks I ave read stuff from. Thank you for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just bookmark this page.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: ihwtWPYgEyaIiVFsri, 00:00:02 25.12.2018
 DAibQPQYoO
Singapore Real Estate Links How can I place a bookmark to this site so that I can be aware of new posting? Your article is extremely good!
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: laUleYoaeBr, 01:38:45 25.12.2018
 xnpgIUwuvo
My brother recommended I might like this website. He was entirely right. This post truly made my day. You cann at imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: TvMxmdvPVtE, 12:29:54 26.12.2018
 hWKhebXSLrzNjRqFz
It as great that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our discussion made at this time.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: vxUmTmTQTLdQnw, 14:07:39 26.12.2018
 ePVbFoOYLArhQDvPzQ
Yeah bookmaking this wasn at a speculative decision great post!.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: PllYtcmm, 15:47:23 26.12.2018
 wVJQneAM
site, I have read all that, so at this time me also
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: UIJshDDigNEmJGC, 17:26:04 26.12.2018
 glEsMIGsUKH
In my country we don at get much of this type of thing. Got to search around the entire world for such up to date pieces. I appreciate your energy. How do I find your other articles?!
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: VsfsXcPmtwnF, 20:45:00 26.12.2018
 bvirGYVPTgIhuoc
Thanks-a-mundo for the blog article.Really looking forward to read more. Fantastic.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: TRXNuasyNiqsgyWHU, 22:26:20 26.12.2018
 EiSuTdFR
Oh my goodness! an amazing article. Thank you!
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: wWZexUIBGYzjQ, 00:07:58 27.12.2018
 MauojpfzErgeeGCX
What a fun pattern! It as great to hear from you and see what you ave sent up to. All of the projects look great! You make it so simple to this. Thanks
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: cyGUgxWkYCVZi, 01:47:30 27.12.2018
 igoUeMolWc
Well I truly liked reading it. This information procured by you is very practical for accurate planning.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: fJrQgiRkAEJeDZcUh, 03:26:44 27.12.2018
 lCFiMqMtNvfMqFVUxhF
It as not that I want to copy your internet site, but I really like the design. Could you tell me which theme are you using? Or was it especially designed?
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: dvVnddwJT, 05:08:33 27.12.2018
 PjrjQzYH
This is one awesome blog.Really looking forward to read more.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: yiVrxadKRtBhqiceUw, 06:51:07 27.12.2018
 pyHqgCksToBkOMTbSC
Really enjoyed this blog post.Really thank you! Fantastic.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: EtANstQemLtfc, 08:36:16 27.12.2018
 MbgeYjsHa
Your style is unique in comparison to other folks I have read stuff from. Thanks for posting when you ave got the opportunity, Guess I all just book mark this blog.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: nnPwFKvm, 10:20:16 27.12.2018
 hZPjkweZ
wrote the book in it or something. I think that
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: cdmKFYXsQlJnAsfdJgq, 10:29:20 27.12.2018
 MnABslUUMZbnA
Just what I was looking for, thanks for putting up. There are many victories worse than a defeat. by George Eliot.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: arMTCsbWWHKER, 13:56:19 27.12.2018
 fVJyFJHWnvw
It as really a cool and helpful piece of info. I am glad that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: ehDWFXIfCkGWdmEMFvN, 16:26:17 27.12.2018
 bGkRHJZkmD
please go to the web pages we comply with, like this one, as it represents our picks in the web
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: iYHYOZuayjx, 17:40:55 27.12.2018
 ayJIrXFykBbQBwbVsC
Very good blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: EFrohZnNJKQy, 19:23:00 27.12.2018
 MTFEpIRNcsChbmEUgD
I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You ave made my day! Thx again
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: FBhMOPsdyFL, 22:19:16 27.12.2018
 VotVcNerBDdHCg
Utterly composed content, Really enjoyed studying.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: popLpOletI, 03:01:37 28.12.2018
 CYdbwWxrmy
When i open your Supply it appears to be a ton of rubbish, could be the matter in my portion?
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: ifEmdtLAVKTOldxf, 04:44:52 28.12.2018
 gSJJkYUarKJL
There may be noticeably a bundle to learn about this. I assume you made sure good factors in options also.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: rDOqExNgv, 05:28:31 28.12.2018
 QkRrVeeFOGMXGWOt
You have made some good points there. I looked on the net to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this website.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: kHasHpadCPeEtunY, 06:22:59 28.12.2018
 BNEsJAuIvH
I think other web-site proprietors should take this web site as an model, very clean and fantastic user friendly style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: qewkXguTXOlNSz, 08:08:47 28.12.2018
 mCtjbzbnhvAuf
Very good post, thanks so much for sharing. Do you have an RSS feed I can subscribe to?
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: wKYzXiEq, 09:53:18 28.12.2018
 lbuIxZbrHJop
Superb, what a web site it is! This web site gives valuable information to us, keep it up.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: MVbflYEFcpaqfgqVqYB, 11:37:13 28.12.2018
 mrHKnvRjRAqkmpiqUi
If you are going for best contents like I do, only pay a quick visit this website daily because it offers quality contents, thanks
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: bObPTANsjcbhymuaD, 13:20:17 28.12.2018
 XJDRdfBLzy
It as great that you are getting thoughts from this piece of writing as well as from our argument made here.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: oRJJDnDQLnnUp, 15:01:21 28.12.2018
 nxaglkDU
Thanks for the blog post.Thanks Again. Awesome.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: skkCpTcxinXAoyn, 16:42:52 28.12.2018
 VRUDKCStQPYlMcnSO
You made some decent points there. I looked on the internet for the subject and found most guys will consent with your blog.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: dEiqHMdwNISFdG, 18:27:27 28.12.2018
 JGClrhAow
Valuable Website I have been checking out some of your posts and i can claim clever stuff. I will definitely bookmark your blog.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: BVxJJLmqJeyvPF, 20:10:15 28.12.2018
 VMUrumxjt
You ave made some good points there. I checked on the net to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: HthhVNxE, 21:54:58 28.12.2018
 yzYDwFRwBCmmrBdk
There is certainly noticeably a bundle to know about this. I assume you produced specific nice points in attributes also.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: JYPWVUlliPmVvmsseB, 23:55:48 28.12.2018
 HTITrIPhRvzoxzcrSPp
ugg boots uk ugg boots cheap ugg outlet sale genuine ugg boots ugg boots uk ugg australia pas cher cheap ugg boots sale ugg outlet
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: JAsMmAawzRzGWsX, 02:05:24 29.12.2018
 FhZFOqSdv
Wow, what a video it is! Truly good feature video, the lesson given in this video is really informative.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: RexzylalSr, 18:03:29 29.12.2018
 ETntUrInpL
Wow! Thank you! I continually needed to write on my blog something like that. Can I include a fragment of your post to my blog?
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: RvhWlLNglNzRgsG, 20:29:01 30.12.2018
 fJVjuxFI
Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: RJeNpwYWLSDfbElWww, 21:16:05 30.12.2018
 BAoOLfotdvlGrGB
It as an awesome piece of writing in favor of all the internet users;
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: FniOGLWKgLeiOmywHGr, 12:42:06 31.12.2018
 fMzACosigvgMz
Say, you got a nice article post.Really looking forward to read more. Want more.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: vDRMChRxRVTisIm, 14:25:54 31.12.2018
 qXbcxpGL
Wow, incredible blog structure! How lengthy have you been running a blog for? you made blogging glance easy. The full glance of your site is great, let alone the content!
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: ZSwzHHVvOi, 16:12:23 31.12.2018
 knwDVVHqwImTUZNBYI
Thank you for this impressive report. I am refreshed following reading this. Thank you!
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: mdBWeopTgOvdhgbWR, 12:45:18 02.01.2019
 tWAbqJJAIAytqrt
Major thankies for the post.Thanks Again. Really Cool.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: bKQRfxAGXeFxsTyuYgs, 15:03:30 02.01.2019
 tEcRnAjxTLHZjl
Just wanted to say thanks for posting this!
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: IzQXtrGRmQGciYwFwlv, 16:50:41 02.01.2019
 JzaxtAws
Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn at appear. Grrrr well I am not writing all that over again. Anyway, just wanted to say great blog!
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: EDBLmtAxXgxOi, 18:35:39 02.01.2019
 EYsByPhjdpsaeho
Would you be involved in exchanging links?
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: zSyzwbBrKraQxcNf, 20:20:23 02.01.2019
 JRWCcsGawHfNgJPHakf
Website We Recommend You made some fine points there. I did a search on the subject and found nearly all folks will consent with your blog.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: UcKSydsXZtRfH, 22:06:36 02.01.2019
 NiirasoiV
Wow! This could be one particular of the most useful blogs We ave ever arrive across on this subject. Actually Fantastic. I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: UoxOUMaoJtoDy, 13:25:33 03.01.2019
 YkvlEFMo
very nice submit, i actually love this web site, carry on it
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: UPfrsEWVWKIvFpMw, 18:00:54 03.01.2019
 EznWZuaWhcSNFdDG
I wanted to thank you for this fantastic article, I certainly loved each and every small bit of it. I ave bookmarked your web site to look at the newest stuff you post.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: tKUEdHDTEvK, 14:01:50 04.01.2019
 wpGyvSOYKaqNPXmuHVX
I truly like your site put up. Maintain publishing far more worthwhile info, we value it!
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: MZoaxzCUDtr, 15:33:04 04.01.2019
 mmQJVRVaMI
Utterly composed articles , Really enjoyed examining.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: jEpgYmjbTFGbrGiiQbt, 17:24:29 04.01.2019
 rGfDZdsHrNl
Really enjoyed this post.Thanks Again. Keep writing.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: siJgafecq, 19:14:45 04.01.2019
 UOSaGgegUnKxNm
pretty practical material, overall I feel this is worth a bookmark, thanks
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: HBhmVPEJ, 21:05:29 04.01.2019
 MaKPJcfRzBmLIxwnfu
of things from it about blogging. thanks.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: sgOswhZeDBKRYu, 22:55:36 04.01.2019
 DIRyzWiofc
Very neat article.Really looking forward to read more. Keep writing.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: VhnxBdCIRlrwfRYsjoZ, 00:44:01 05.01.2019
 mOhOZDmEp
Real good info can be found on website. Even if happiness forgets you a little bit, never completely forget about it. by Donald Robert Perry Marquis.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: psxgwMObDjR, 02:32:22 05.01.2019
 jQKFUhUUTbih
This very blog is obviously cool and diverting. I have discovered many useful tips out of it. I ad love to visit it again soon. Cheers!
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: PKbkFyUmYEWg, 05:20:11 05.01.2019
 TTaKMiFDQUJcarfSi
Looking forward to reading more. Great article post.Really thank you! Much obliged.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: EmhbgPQHDdTraGrnaXF, 17:11:41 05.01.2019
 ZlYhJRFApNLKGVKm
It is actually a good and helpful piece of info. I am glad that you choose to shared this beneficial info with us. Please maintain us informed like this. Thank you for sharing.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: SzYIDCskBossiYRKpa, 19:34:28 05.01.2019
 cgFjfsqtEl
Just a smiling visitor here to share the love (:, btw great design.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: vhElCbnJlH, 21:51:54 05.01.2019
 OCBkKQTfAALlsSVe
Wohh just what I was searching for, thanks for placing up.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: MEVEeiMGqjnlEoIeMgO, 22:20:55 05.01.2019
 meSSbfXWN
Wow, marvelous blog layout! How long have you been running a blog for? you made running a blog look easy. The overall glance of your site is excellent, as well as the content material!
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: WBFBpFRiTAqjP, 19:06:33 06.01.2019
 YpzSQMXwptgYwvA
wow, awesome article post.Really looking forward to read more. Fantastic.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: hiLlaGFoCIIbQanj, 20:54:33 06.01.2019
 ycBgymjiKHuwV
Wow, great blog post.Really thank you! Really Great.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: itzkeimAjQLv, 22:42:14 06.01.2019
 xMjBXdDGVc
Your style is unique in comparison to other people I ave read stuff from. Thank you for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just book mark this web site.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: gVNnygNQsNic, 00:30:22 07.01.2019
 NqATOdSDd
There is clearly a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: SxdLKWhtabtkO, 15:34:36 07.01.2019
 cleWYWMPucopZZUpftQ
you made blogging look easy. The overall look of your website is
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: rRsCAGRVblARsTUQfI, 08:25:31 09.01.2019
 DLFNqDAqcjuuIvXXTz
Merely wanna tell that this is very beneficial , Thanks for taking your time to write this.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: plxkbNOgXqQhqZj, 10:20:26 09.01.2019
 LijyPdOyU
Thank you for your blog.Really looking forward to read more. Fantastic.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: sDYRlgQXekQCrjiZ, 12:21:11 09.01.2019
 YusHEHLXlgdsp
Some genuinely prime articles on this web site , saved to favorites.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: FQzOpRkYiTFu, 12:46:00 09.01.2019
 qSsOTOheipqGtX
Thanks again for the blog. Really Great.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: yPnlvaWYhPmE, 14:38:04 09.01.2019
 kKWFKwyIoDZIhL
Post writing is also a excitement, if you be acquainted with after that you can write or else it is complex to write.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: dSyHjkOSifswGPAatj, 16:31:38 09.01.2019
 diKcjWGhNQqlnAu
Thank you ever so for you blog article.Really thank you! Awesome.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: WOclxjLxPbiinCzpRIq, 18:24:27 09.01.2019
 dJfqQEEQnbc
Major thanks for the article post.Really looking forward to read more. Cool.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: HnCKhWIEMKPyksh, 22:53:16 09.01.2019
 tirEiklqXJIudT
It as not that I want to duplicate your web site, but I really like the design. Could you tell me which design are you using? Or was it tailor made?
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: etgiPFMBloAzSkSxf, 13:17:12 10.01.2019
 ksbIHPldukVCwj
Major thanks for the blog post.Thanks Again. Want more.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: ythkYtqIlgIGGDrNUH, 15:09:21 10.01.2019
 ipGExLxsMK
Really enjoyed this blog.Thanks Again. Really Cool.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: HZZrwIZPjmy, 17:02:11 10.01.2019
 YwTcSYzCpngWtfw
If you are interested to learn Web optimization techniques then you must read this article, I am sure you will obtain much more from this article regarding SEO.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: YLpGwxGMIFXYfp, 18:55:05 10.01.2019
 ERzSNpdSCEHKFGhKPkc
This web site truly has all of the info I wanted about this subject and didn at know who to ask.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: gcGYjYJBa, 21:14:57 10.01.2019
 kWzNZkkTlb
Say, you got a nice blog post.Really looking forward to read more. Really Great.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: oSvioXGfMn, 23:08:41 10.01.2019
 unmxpndwy
Really informative article post.Much thanks again. Really Great.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: gzykboLVZCgh, 10:02:43 11.01.2019
 PhHCdnaolJcs
Thanks for the blog article.Really thank you!
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: dZKOxmUewawfgAwJRw, 12:05:47 11.01.2019
 TnaBCFgvrIgxfksbPA
Its hard to find good help I am constantnly saying that its hard to procure quality help, but here is
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: tDxozIMQwmOTlRWSNb, 14:05:23 11.01.2019
 yHLeEZXUzSYtz
There is noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure good factors in features also.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: zGkjrsEYcPfJmcE, 16:00:47 11.01.2019
 tvirBNIitsJmrUrgSY
Very good blog post.Really thank you! Really Great.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: qXnuaGOdPSD, 17:54:53 11.01.2019
 SRTHydSNKvFwqiCxLg
valuable know-how regarding unpredicted feelings.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: HhDoIESgXeTJRUDi, 19:48:39 11.01.2019
 SKRKcmnDQLgQO
Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Thank you
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: ycXUaSDQjsamDvKqqP, 09:42:15 14.01.2019
 CrcFHvsnYIISvdM
Website We Recommend You completed several nice points there. I did a search on the matter and found most people will have the same opinion with your blog.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: TLuPwIck, 09:49:50 14.01.2019
 VSrRgWxXANsaqDMbo
Really appreciate you sharing this article post.Much thanks again. Great.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: KhBWAQUNNceG, 12:24:57 14.01.2019
 zjvGFVhVWDwyO
Its hard to find good help I am forever proclaiming that its hard to get good help, but here is
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: byWssMHRG, 14:49:17 14.01.2019
 vHIsysZKgkGKo
Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your next post thanks once again.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: wJajDFFZJaRfhD, 14:58:09 14.01.2019
 DtrVFlUYPHCOgmXhKmt
Pretty! This was an extremely wonderful article. Many thanks for supplying this information.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: cQKerjMSIDXmfCBQFez, 15:18:59 14.01.2019
 NzmtqyApdqIlkQZivd
Thanks for another excellent article. Where else could anyone get that type of info in such an ideal way of writing? I ave a presentation next week, and I am on the look for such information.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: rcCnegxZJpWCkf, 20:56:29 14.01.2019
 tKXoUkYZSSGwH
Thank you ever so for you article.Thanks Again. Will read on
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: rNEBiIBFeAghoLVspD, 22:58:51 14.01.2019
 VEbynMDWSdgnTEDbXl
info about the issue and found most people will go along with your views on this web site.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: kcfHtDPwFNidZU, 00:59:07 15.01.2019
 ZkKKUYPLTrRnqajkB
Muchos Gracias for your blog article.Thanks Again. Really Cool.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: iiNRdPCWkNbsLOjTJ, 02:54:48 15.01.2019
 uqingXlGkMynlvANguT
Wohh precisely what I was searching for, thankyou for putting up.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: SvDyfIdaxZAbNgTl, 04:58:35 15.01.2019
 eUAzwzYekwbWc
You have made some good points there. I checked on the internet for more information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: DbkjvAMkThJKtsFit, 07:01:08 15.01.2019
 bMpCTsEbCdpfojvngoX
on this. And he in fact ordered me dinner simply because I found it for him...
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: vgkDAcFQ, 11:08:06 15.01.2019
 LbMduITjqQYVhktM
I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again!
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: QcoVkWRrDP, 13:38:45 15.01.2019
 qXukjuqfxZKFTfp
There is apparently a bundle to realize about this. I suppose you made certain good points in features also.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: PjaqNQSNTGMpJNsBH, 15:39:21 15.01.2019
 kADXfVNw
Perfectly pent subject matter, Really enjoyed examining.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: RaAmuFER, 09:08:53 16.01.2019
 iNKRQgJJEb
Your style is really unique in comparison to other folks I have read stuff from. Thank you for posting when you ave got the opportunity, Guess I all just book mark this page.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: jsBDpkRMuMXUOR, 09:34:35 16.01.2019
 WEIGnrTqfR
It as not acceptable just to go up with a good point these days. You need to put serious work in to plan the idea properly as well as making certain all of the plan is understood.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: OvukoNCzwF, 11:37:59 16.01.2019
 XMLEuEqbG
Im obliged for the blog.Much thanks again. Want more.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: sIfrAxBgmv, 13:41:50 16.01.2019
 wWfdFrywduyqfnPcKV
I think this is a real great blog.Really looking forward to read more. Much obliged.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: bteEhMbU, 15:42:30 16.01.2019
 JXSyOqIsoK
Really informative blog post. Want more.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: BvHsZePXitS, 17:41:55 16.01.2019
 jcRURgyojchJqysv
Motyvacija kaip tvai galt padti savo vaikams Gimtasis odis
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: KWhcqKxwnUcX, 19:42:27 16.01.2019
 ILyfWXjVjYGwgUebDge
It as essentially a cool and beneficial piece of information. I am content which you just shared this valuable data with us. Please hold us informed like this. Thank you for sharing.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: oIaVDddkgBErUSNqYs, 23:50:13 16.01.2019
 BjHDQGRRFJfJEFBRaMJ
This unique blog is really educating additionally informative. I have picked many helpful advices out of it. I ad love to visit it again and again. Cheers!
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: bfTmXvuwLl, 02:17:14 17.01.2019
 YChrXiUvMeqUfZdVsRa
Your style is really unique compared to other people I ave read stuff from. Thanks for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just book mark this site.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: eSGMNqQhTEiR, 11:44:19 18.01.2019
 eanaIUEMyBSEgNZy
It as nearly impossible to find educated people in this particular topic, however, you seem like you know what you are talking about!
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: mGGjUFUUFP, 14:18:28 18.01.2019
 ECpfjKzetTFcoNmB
Really appreciate you sharing this blog article.Really looking forward to read more. Really Great.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: oIbGSMQNxsOvHw, 20:31:01 18.01.2019
 INiXLgZcOCH
Supporting the thread.. thanks sure, study is paying off. of course, research is paying off. Love the entry you offered..
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: TvLRuvVdUWSlvXPZkO, 23:14:23 18.01.2019
 elWlRNvzceEiWL
Really appreciate you sharing this article.Really thank you! Want more.
<!-- 89.28.10.82/ -->
Zapsal: ecWJZSOrPyc, 01:13:59 19.01.2019


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Aniča kuk
 Databáze cest:
Všechny cesty (132274)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Le Grec 6a Wadi Rum
Rock N Roč 7b Čiritež
Nairobi 8a Čiritež
Export-import 8a+ Čiritež
Pelinkovac 8a Čiritež
Nově komentované:
Rollito Sharma 8b+ Santa Linya
Rollito Sharma 8b+ Santa Linya
Rollito Sharma 8b+ Santa Linya
Rollito Sharma 8b+ Santa Linya
Kůrovec 7C+ Brána

 Nově v diskusi:
Re: BOuldr v Adršpachu | Re: Foto dne san Vito | Hesla | Re: BOuldr v Adršpachu | Foto dne san Vito | Re: Skialp lyže - parafín | Re: Skialp lyže - parafín | Re: Skialp lyže - parafín | Re: Skialp lyže - parafín | Kypr |

 Nové komentáře:
Re: Ty dvě zprávy jste nemuseli spojovat | Re: Zimní čas | Re: Zimní čas | Re: Jsem pro ten falešnej | Re: letni!!! | Re: letni!!! | Re: Gratulace | Re: Zimní čas | Re: stopy na fotke | Re: Zimní čas |

 Kde to vře:
Závody na Hangáru v Brně: vyhráli Adam Ondra a Vanda Michalková (75)
Vydanie lezeckého sprievodcu (42)
Jste pro zachování letního nebo zimního času? (33)
Radek Jaroš je na expedici na Aconcaguu v Jižní Americe (32)
Vražda 2 trekařek pod nejvyšší horou Maroka Túbkál (20)
Hangar (20)
Adam Ondra: Climbing The Americas (Road Trip) #13 (18)
Pod lavinou v Rakousku zemřel český skialpinista (17)
Vojta Trojan vylezl své první 9a (15)
Nový penzion Hiša Robida, Črni Kal, Mišja Peč, Osp, Slovinsko (4)

 Nově v inzerci:
Praha - pravidelné lezení + spolubydlení | Movement Tatoo | Lezkyně z Prahy a okolí | Prodám lezky 5.10 Anasazi Blanco a Miury | Nového průvodce El Chorra | Sada friend Manta | vklíněnce KOUBA ALU NUTS | Scarpa F3 | POUŽITÁ ČELOVKA PETZL TIKKA XP2 materiál - čelovky | DYNAFIT ZERO C3 |

 Anketa:
Který čas byste chtěli zachovat?
 letní čas 
 87 
 zimní čas 
 42 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.