LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lano nevyjde až na zem, ale dole se to normálně skáče...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nové průvodce světových oblastí
Vychází nová kniha Máry Holečka o Gasherbrumu I.
Vychází nový průvodce na saské písky Elbsandstein Plaisir

Závody
ČP děti obtížnost Trutnov (17.11)
ČP děti obtížnost Trutnov (17.11)
LezeTop Cup 2018 (24.11)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13722
2.Konečný 12819
3.Vopat 11621
Bouldry:
1.Stráník 11625
2.Jungling 11050
3.Stráník 10925
Hory:
1.Skopec 6646
2.Švihálek 5970
3.Nehasil 5501

Výsledky
MČR v lezení (27.10)
MS Innsbruck (06.09)
MS mládeže Moskva (09.08)

Deníčky
4576 lezců
723667 cest
Nové přelezy:
Prastará M 8A
Dej Si Laj 8A+
D/1+Overdo 8c
L´Oubliée 7c
Le Plaisir 7c
Nápoj Lásk 8A+
Nápoj Lásk 8A+
Attention, 8A
El Diablo 7c+
Nivelúngal 7c

Stěny
V 16 - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Metodické ústřižky I.

Lezení Top rope 1.díl

Pokusili jsme se udělat svým způsobem metodické minidílko, nekladoucí si za cíl být kompletní příručkou, ale pojednat o oblastech ve kterých vidíme , při našem pohybu po skalách a horách, nedostatky nebo zdroje úrazů.

Budeme Vám na LEZCI předkládat původní fotoseriál, zabývající se jednotlivými tématy ve kterých spatřujeme chyby a která jsou snad i pro veřejnost aktuální. Jsme si vědomi toho, že na hodně otázek týkajících se bezpečnosti neexistuje jednoznačná odpověď a konečné řešení. To co se zde objeví, by proto měla být doporučená teorie podpořená našimi praktickými zkušenostmi.

LEZENÍ - TOPE ROPE
Tímto způsobem se rozumí lezení s horním jištěním. Lano je vedeno ve vratným bodem na vrchu skály nebo cesty a jistič stojí na zemi. Lezení způsobem TR, nebo jak se hezky česky říká „na rybáře“ či „rybu“ , je za dodržení pravidel zřejmě nejbezpečnější způsob lezení. Přesto je zdrojem mnoha úrazů . Klíč k bezpečnému lezení TR je vratný bod. Jedná se vlastně ( na rozdíl od výstupu odspoda s postupovým jištěním) o často jediné jištění v cestě a proto je nutné, aby jeho spolehlivost byla maximální. Informace o problematice lezení s horním jištěním a popis některých nehod naleznete v knize: SCHUBERT. P. Bezpečnost a riziko na skále, sněhu a ledu. Praha: KLETR Plzeň a freytag & berndt Praha, 1997. str. 119 – 135.Ale i s ním si trochu zapolemizujeme.

1. DVA BODY, ŘETĚZ - Ideální varianta vratného bodu. Možnost selhání obou bodů je minimální.

- Do kruhu vkládáme karabinu s pojistkou zámku. Dvě karabiny sníží ohyb lana a tím zmenší jeho opotřebení

- Nebezpečí: Povolené matky nýtů, špatně osazené borháky či nýty, osazení do volných bloků. Nutnost vizuelní kontroly.

- Místo karabiny lze použít dvě protisměrně zapnuté expresky, zámky se nesmí dotýkat skály.

- Pozor ! Karabiny použité ve vratném bodu jsou probrušovány lanem. Je dobré používat na toto zvlášť vyčleněné karabiny .Časem u nich klesá nosnost (probroušený ohyb ).2. DVA BODY, SMYČKA - Pokud nejsou body spojené řetězem, nahradíme jej smyčkou s normovanou pevností.

- Zde zobrazený způsob (překřížená smyce) zatěžuje stejně oba jistící body

- Karabiny musí být s pojistkou zámku.

- Vratná karabina je vložena do překřížení smyčky tak, aby zůstala ve smyčce i po selhání jednoho jistícího bodu (stejná technika jako na štandech). Uzel na delším pramenu smyčky sníží délku propadu karabiny na delším konci smyce při selhání jednoho bodu.

- Do smyčky je opět možné vložit dvě zámkové karabiny nebo dvě expresky protisměrně, pro menší opotřebení lana


3. NÝT, BORHÁK - DVĚ KARABINY - Použití pouze jednoho kotvícího bodu, již není zcela bezpečné. Selhání bodu bude fatální. Proto doporučujeme v tomto případě ponechat na úseku lana, které vede k jističovi cvaknuté poslední postupové jištění jako zálohu. - Pozor! U skalní skoby neurčíme nosnost - pro tento případ a použití smrtelně nebezpečné!

- Do borháku nebo nýtu je vhodné vložit dvě karabiny s pojistkou za sebou. Lano se méně dře o skálu než s  jednou karabinou. Naopak je-li vratným bodem kruh (leží na skále na plocho) je výhodnější pouze jedna karabina s pojistkou nebo dvě vedle sebe.

- Opět provést kontrolu osazení nýtu , bórku

- Uživatelsky jednodušší variantou vratného bodu je speciální skoba navržená sekcí DAV - tzv. dvojitý prasečí ocásek se kterou se , ale na českých skalách příliš nesetkáte. Ale i ta je vrtaná jen do jedné díry a proto pozor!

4. NÝT, BORHÁK - DVĚ EXPRESKY - Tato varianta je mezi skalkaři asi nejpoužívanější.

- Lano není tak chráněno od tření o skálu

- Dvě expresky zacvaknuté zámky proti sobě lze považovat za poměrně bezpečné, ale upřednostňujeme použití zámkových karabin.

- Časté použití dvou expresek, jako vratného bodu vede totiž k jejich značnému opotřebovávání a tedy i snižování jejich životnosti

- Prošoupané expresky nelze doporučit k dalšímu použití při postupovém jištění.

- Další nevýhodou tohoto způsobu je zaplnění velkého prostoru v borháku, což může působit problémy při rušení vratného bodu lezcem – není se kam cvaknout a kudy protáhnout lano na slanění5. NÝT, BORHÁK - JEDNA EXPRESKA - Velmi nebezpečná varianta vratného bodu, bohužel často používaná. - Hrozí nebezpečí vycvaknutí vratného bodu lezcem z nepozornosti. Může tak učinit automaticky, když si splete vratný bod s jištěním postupovým.

- Nebezpečí zatížení karabiny s otevřeným zámkem – při rychlém spouštění dochází chvěním karabiny k otvírání zámku (ne u drátových zámků). Nebo opřením zámku o skalní výstupek

- Opotřebení karabiny i lana v expresce je ještě větší než při použití dvou expresek.

- Lano se při přehození přes zámek může samo vycvaknout.

- Při otočení expresky kolem bórku se může horní karabina vycvaknout.

- Toto platí i v případě, že jsou v borháku cvaknuty dvě expresky stejným směrem

6. LANO VEDENÉ PŘÍMO BORHÁKEM - Také velmi často používáno.Z hlediska bezpečnosti obdoba situace 3 a 4, ale považujeme ji za nevhodnou.

- Lano protažené přímo borhákem nebo jinou lepenou skobou, tuto probrušuje a tak zkracuje její životnost.

- Pro takovéto použití jsou určeny například výše zmíněné „prasečí ocásky“

- Většinou malý průměr drátu borháku (pod10 mm) způsobuje nepřiměřené zatěžování lana ohybem a jeho větší opotřebení.

7. LANO VEDENÉ SMYČKOU - Smrtelně nebezpečná varianta!!!

- Žádná tkaná smyce nevydrží tepelně- tlakové zatížení, vznikající při spouštění v místě styku smyčky s pohybujícím se lanem.

- Obecně, by v lezecké praxi nemělo docházet ke styku pohybujících se tzv. měkkých částí výstroje (software) – lana, smyčky, popruhy. Vždy je oddělte spojkou - karabinou.

- Podobné nebezpečí hrozí při styku dvou lan v jednom vratném bodě – pozor na činnost ostatních lezců ve vaší blízkosti. Fotoseriál pro vás připravuje: John (Jiří Žižka) (VÝŠKOVÉ PRÁCE - ŽIŽKA) Bolek (Karel Kříž) (SUMMIT DRIVE, s.r.o.)

Bolek & John   [úpravy] 16:40 05.08.2002Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Pochvala
Moc hezky udělané, snad už to i ty největší debilové pochopí a budou fungovat normálně.
Zapsal: J.T., 17:56:43 05.08.2002
 pochvala #2
Fajn, ze alespon nekdo neskoncil jen u plannych reci. Dobra prace
Zapsal: Musado, 23:14:15 05.08.2002
 Dobra prace
Presne stejnou vyhradu mam i ja proti prasecim ocaskum.
Vyborne je i upozorneni na poskozovani vratnych bodu vydiranim lanem. Je to takovy rozsireny lezecky vandalismus. Vysvetloval jsem to ruznym partickam snad stokrat. Kdo neosazoval vratne body neuveri jak rychle dokaze hlavne spousteni znicit drahe a pracne osazene borhaky a krouzky na retezech. Jde hlavne o lenost prevazat se. Pokud cestu nacvicujete neni problem cvaknout expresky nebo sroubovacky (na pisku vzdy s dostatecne dlouhou smyci!!! nebo standuj na vrchu!!!) a posledni lezec proste zastanduje, protahne lano vratnym bodem a slani! Jde o zakladni zasadu setrnosti a ohleduplnosti. Prosim vsechny ctenare: Uvazujte a sirte osvetu.
Zapsal: Motak, 23:16:14 05.08.2002
 Gutesofka
Klucka dobrý. Už se těším na ledabylého jističe.
Zapsal: Azbest, 07:36:32 06.08.2002
 Fakt pěkný
Dík za super zpracovanej a názornej článeček. Snad to zkoukne maximum začínajících lezců a bude míň zbytečnejch "podlah" při TR jištění.
Jen tak dál, pašáci!!!
Zapsal: Kleboň, 08:09:16 06.08.2002
 Moc fajn
Je moc dobře že se tu něco takového objevilo. Zrovna tenhle víkend jsme potkali borce na Suškách jak vesele brousili kruh lanem a neobtěžovali se dat presku ani karabinu a to ani po tom co jsme je na to upozornili.
Zapsal: MaryLou, 10:41:33 06.08.2002
 RE: Melloun
Asi to tak trochu vypovídá o většinovém přístupu k lezení samotnému.
Zapsal: Ondra, 17:38:35 06.08.2002
 Super
Pridavam se k blahoprani fakt super clanek. Pokud autori dovoli rad bych si ho vytisknul a pouzival pri vycviku nasim mladezniku. Vrcholne me totiz nastvali, kdyz prave zrusili moji variantu dvou expresek (zamkove karabiny nemely u sebe ty jsem mel ja na jinem standu) a dali to prave primo do borhaku.

Povoleni chci proto, ze bych to nestikl primo, ale po upravach tykajicich se formatovani. Tj. prevod do dokumentu. Ala *.doc ci *.pdf.
Zapsal: Lumi, 13:42:08 07.08.2002
 RE:Melloun
Myslím si že začátek metodického fotoseriálu byl zvolen nejvhodnějším směrem. Asi vetšina nováčků leze "na rybu", takže čím dříve se dozvědí jak je to správně, tím lépe, navíc v době kdy se lezení začíná věnovat stále větší množství lidí.
Pochybuju že někdo koho začne lezení zajímat si koupí knížky (třeba Schuberta) nastuduje to počká si až jednou za roku bude horoškola a do té doby něž udělá závěrečné testy a stane se členem ČHS bude chodit lézt s instruktorem jednou za měsíc. Kdo si to myslí ať se probudí. A čím více zdrojů bude, kde se tyto informace budou moci dozvědět, tím lépe.
Ještě se zeptám. Proč nemůže na lezci vzniknou extra rubrika "metodika". Tomu aby se tento článek nečetl jen tento týden by to jistě pomohlo.
Jinak souhlasím článeček je super zpracován jednoduše, jasně, názorně, prostě pochopí to každý.
Ještě bych upzornil že na překližce platí to samé kde je varianta jedna expreska hojně používaná a taktéž nebezpečná.
Zapsal: Ataman, 13:42:39 07.08.2002
 Re: Lumi
Přikláním se k tomuto názoru.Tyto krátké metodické články převádět do *.pdf vydalo by to jistě přinejmenším na slušnou brožuru.
Zapsal: Ataman, 13:47:40 07.08.2002
 Jen droboulinká připomínka
Mám jen jednu formální připomínku, vůbec se netýká obsahu, ten je OK (připojiji se ke chvále), ale týká se významu slov v českém jazyce. Nezdá se mi moc šikovné používat výraz "zámková karabina" pro "karabinu s pojistkou" (je to v odstavci 4.Dvě expresky; pak se to ještě objevilo v jednom z komentářů). Když se kohokoliv z českých lezců zeptáte, jak se nazývá ta odklápěcí páčka na karabině, každý vám řekne, že zámek. Takže každá karabina má zámek, čili je vlastně zámková. Ovšem pokud je na zámku přidělán ten šroub, že ano, tak ten se samotný nazývá pojistka. Tedy pak je to karabina s pojistkou zámku.
Zkrátka, když se jednotlivé malé části karabiny nějak jmenují, měl by název pro celek být v logické souvislosti s jednotlivými názvy těch malých částí.
Prosím tedy autory, zda by to v příštích dílech nevzali v potaz, ikdyž uznávám, že je to drobnost.

Přeji hodně trpělivosti s tvorbou fotoseriálu na Lezci, chvályhodná činnost!

Zdravím, TK
Zapsal: Tomas, HO Sakal, 14:23:59 07.08.2002
 Ad. Sakal a Ad. Ataman
1. Tome, Ty abys nezarejpal :-) No, ale fakt, lidi, von má pravdu.
2. Ten Atamanův návrh má logiku. Založení ubriky by vyřešilo to co jsem tady zkoušel podsouvat (co vy na to LEZCI? teda HoPe, nebo kdo?)
Zapsal: TomášF., 14:50:27 07.08.2002
 drobnost
pěkný, ještě opravte TOPE ROPE na TOP ROPE.
Zapsal: Ondřej, 18:11:27 07.08.2002
 A ještě drobnost
Tak tak, a zavřete to okno, je tu příšerný průvan!!
Zapsal: uklízečka, 14:11:43 08.08.2002
 To je asi rekord,
To je asi rekord co do počtu komentářů,né ?Nevím co bych k tomu víc dodal a udělujem pět bodou!
Zapsal: Šimi, 15:50:10 08.08.2002
 To je asi rekord,
To je asi rekord co do počtu komentářů,né ?Nevím co bych k tomu víc dodal a udělujem pět bodou!
Zapsal: Šimi, 15:50:10 08.08.2002
 Nemá chybu
Čtu si to se zpožděním, byli jsme lézt ve Francošce. Na článek jsem se těšil a vidím, že nemá to chybu.
Zapsal: JirkaS, 08:57:37 11.08.2002
 rada
VIEM ZE SA TO TU NEHODI; ALE AJ TAK: SOM ZO SLOVENSKA NA VYLETE V NEMCECKU NO A 19 SA PRESUVAM DO PRAHY: A AKO SA VRAVI BYT V PRAHE A NEVIDIET BOULDERBAR? takze prosim ludia dajte mi niekdo addresu alebo niejako blizsie poraddte kde to je...dik vopred
Zapsal: kubec, 18:27:57 11.08.2002
 Re: Tomas
Diky za poznámky k formálnim nedostatkům textu. Požadavek na správnou a sjednocenou terminologii je zcela oprávněný. Jsme si vědomi, že např. výraz expreska se dnes používá pro celý set karabiny + expresní spojka, ale snad tento slang nezpůsobí nepochopení textu. Snažíme se jej dělat co nejstručnější.
Taky díky za podporu a doufám, že brzy zkompletujeme další díl. Jestli teda vůbec někdy přestane pršet.Skol
Zapsal: Bolek, 11:13:36 12.08.2002
 Bolku
Az to bude mit alespon, 15 dilu, tak si na mne vzpomen. Vydat to v tistene podobe by nebylo od veci, rad vypomuzu...
Zapsal: Maty, 15:30:49 12.08.2002
 kniha
Óóóvšem kniha to je nápad.Rozhodně to bude velice pěkná knížečka.Taková jako Jištění je jistota.Koupím si jí mezi prvníma.

H.
Zapsal: Himbajz, 16:30:10 13.08.2002
 dik
Diky za pekny clanek-alespon sem se priucil .-)
Zapsal: vlk, 23:59:36 13.08.2002
 Kladka
Dik za hezky clanek, jen mi tam chybi varianta "Zamkovka + kladka", ktera je asi nejlepsi, protoze nejmene nici lano.
Zapsal: Cyril, 18:00:00 16.08.2002
 Super článek
Jo jo, je to super článek, snad se z něj lidi poučí. Mám pro Vás další námět, co třeba něco o tom, jak se chovat na skalách, jak nelozit lidem do cest, jak být ohleduplný k jiným lezcům, kteří jsou už ve stěně a tak, třeba by se někdo chytil za nos. Myslím že takových případů je spousta.
Zapsal: Johny, 08:19:46 21.08.2002
 Re: Kladku ne
Souhlas. Jak vypadaj zbytky kladek, se každej může podívat na Weissensteinu v Juře. Naopak svinský vocasy to je koncert. Více jich i na sendstounu.

BH aus Unterwassersudetenland,
Papouš, Ústí pod Labem
Zapsal: Papouš, 21:26:07 22.08.2002
 Smyčka - Lano
u obrázku smyčka - lano mi chybí Váš oblíbený obrázek umrlčí lebky!
Zapsal: Karel, 18:17:26 04.11.2002
 Ocasek
Mam dotaz. Jak poznam, ze je praseci ocasek dvojity? Kdyz opominu vyse zminovane opotrebovani a tak z bezpecnostniho hlediska je jisteni top rope v prasecim ocasku prijatelne? Ja se toho vzdycky bal. Slanovani ano, to je lano zatizene, ale jisteni mi prislo trochu divoke.
Zapsal: Pustik, 18:40:01 31.03.2003
 Lano 9
Zacal jsem lezt na skalkach a nekdy mam Top Rope takto: strom - smyce - karabina - dynamicke lano 9 mm (asi 6 metru) - karabina - klasicke lano 10 mm. Zkusenejsi pritelkyne tvrdi, ze to 9mm lano je OK. Nejsem si tim jisty. Co vy na to?
Zapsal: Ojda, 14:33:57 09.05.2003
 Supr článek
Díky za ten článek,je fakt supr.Výstižný,krátký a hlavně jsou tam věci který jsou fakt pravda
Zapsal: Ťapka, 21:39:00 26.07.2007
 xfplnNVNYwixL
TJI0Px Really enjoyed this blog post.Much thanks again. Really Cool.
Zapsal: OxAHEiPZtlMtP, 09:52:19 20.12.2013
 MtBpDTiDcZOP
QzVpgG Great, thanks for sharing this blog. Really Great.
Zapsal: uJRPqikh, 16:56:41 20.12.2013
 ROUElElX
7a8o9u I really enjoy the blog article.Really looking forward to read more. Want more.
Zapsal: dIiJqMSydGR, 21:08:38 20.12.2013
 nlfuXuQQr
EcIyBz Really enjoyed this blog post.Much thanks again. Really Cool.
Zapsal: zKYhVyIJqov, 23:32:34 20.12.2013
 DjpMGjiJFlmBIOJlZ
Tluef5 Hey, thanks for the article.Much thanks again. Cool.
Zapsal: qhSCwVtyiOKEELHyY, 02:12:59 21.12.2013
 jlmLDssRLQxOwZWEcV
z3gxy9 Very informative article post.Thanks Again. Much obliged.
Zapsal: zELXqqOaRme, 16:42:20 08.01.2014
 ejSwSWDs
9kwFBD Thanks for the blog.Much thanks again. Awesome.
Zapsal: BIasUOZfeo, 00:25:59 16.01.2014
 laumnzEAIaemgTtFk
tqheLr Major thankies for the article post. Want more.
Zapsal: XgZthZIEsiZI, 02:58:46 16.01.2014
 CfgWQuHcSuZwXcwONg
hcE7Ds Thank you for your article.Really thank you! Awesome.
Zapsal: mprWusiU, 13:53:26 16.01.2014
 I8awlF6fHT1
Dag nabbit good stuff you wherpirsnappeps!
Zapsal: vDPheaM3rA, 21:48:55 02.02.2014
 qsYqJZXWNNBA
gqpCeL Hey, thanks for the blog post.Thanks Again. Really Great.
Zapsal: AjFqBwHfyIcapQooX, 15:26:48 28.02.2014
 OiTHbQzUivdrepZ
aobK4m Thank you ever so for you article.Thanks Again. Really Cool.
Zapsal: DGhPkVdycYMcQHGAHNN, 11:21:25 22.03.2014
 lptuRCCCo
MmYQpl This is one awesome article.Really looking forward to read more. Fantastic.
Zapsal: cbbsObBXbgIBOzDr, 11:21:47 22.03.2014
 bYprJQBctzG
Nlng8d A big thank you for your blog article. Will read on...
Zapsal: MoORBnsSJwVhV, 21:45:11 22.03.2014
 YhOruQdyK
SNHrMF Thanks so much for the article.Really looking forward to read more. Great.
Zapsal: NRVjrfgudcVlSv, 15:53:15 01.04.2014
 uHCFIgCZPyAhy
JQHqoY Enjoyed every bit of your article post. Keep writing.
Zapsal: qbWuCWUareNNTpMZnOu, 16:52:41 01.04.2014
 BFJxNDcuZxGHZeDoeRx
g45CWc I am so grateful for your blog.Much thanks again. Great.
Zapsal: EMnbgIAXPZdEJg, 01:40:35 18.04.2014
 yUxjIJypWZQGNdJHNtz
QYhzhq Really appreciate you sharing this blog post.Really looking forward to read more. Cool.
Zapsal: laTBZVRKexNKjcy, 00:09:08 21.04.2014
 yKTahJsdZniWMUJw
Very informative article.Really thank you! Want more.
Zapsal: qOpLEYRyePhwYEaAl, 12:45:51 06.05.2014
 JPuzkKhamdGvUy
Great blog.Really thank you!
Zapsal: HrlpbvjDtxciaC, 13:22:26 06.05.2014
 wAXhXBIcMLtMCxyVQ
Wow, great article post.Really thank you! Awesome.
Zapsal: UbrbOdFgo, 19:33:41 06.05.2014
 WvaZjrJqdRPtts
Say, you got a nice article post.Thanks Again. Awesome.
Zapsal: xVDEmLtjQYPPSCSIL, 19:34:50 06.05.2014
 temEOwnlJI
F9aigM Hey, thanks for the blog.Thanks Again. Really Cool.
Zapsal: wTXDPTPrGZtnlL, 20:48:09 11.05.2014
 bsMbDOuVbd
b1aTfW I really like and appreciate your blog post.Much thanks again.
Zapsal: TlktfujJh, 13:05:28 12.05.2014
 MnhlbvilVUCp
Queria saber exactamente como e onde posso cmoarpr o livro EU E AGOSTINHO que procuro ha mais de 35 anos assim como todas as eventuais publicae7f5es sobre a extraordinaria carreira desse fenomenal corredor de bicicleta que foi Joaquim Agostinho. Feliz Natal
Zapsal: 3ujUBrnRD48, 17:26:10 16.05.2014
 pkXNOdjWlUzBWI
gCPCiE Great, thanks for sharing this blog article.Much thanks again. Really Cool.
Zapsal: kzUkCUmYqANIcgdvR, 20:37:12 17.06.2014
 mYqANIcgd
cm1Imq Very informative article post.Really looking forward to read more. Awesome.
Zapsal: RfpAwhdidQYicwtHPkl, 23:05:05 17.06.2014
 hWbOVPNu
ocsDyg I loved your blog post.Really looking forward to read more. Will read on...
Zapsal: KJNLputEqUEInn, 21:10:10 18.06.2014
 azCdueIhgKkEwCcxRvC
cWgUTm Awesome post.Much thanks again.
Zapsal: SQbINDurWIeGvLBA, 22:16:49 03.07.2014
 BHLgsWqbdZA
7D1phz I really liked your blog.Thanks Again. Cool.
Zapsal: lJcFIhob, 05:48:29 04.07.2014
 IEvKCWqcQi
6bcyN5 Wow, great blog.Really looking forward to read more.
Zapsal: QqkdxZFqKwwjOnM, 10:59:42 17.07.2014
 DjUaGLLKwTjMQ
sDJOHe A big thank you for your blog article.Thanks Again. Awesome.
Zapsal: txgozWTEUBaLbMD, 17:02:38 17.07.2014
 RECUQvsKUim
Major thankies for the article. Fantastic.
Zapsal: XAWVnrPOSOfuRqVnc, 07:25:20 24.07.2014
 qezFVSNkfZprYMoLQ
Im thankful for the article. Great.
Zapsal: eOeKwGOhHgmOEswjaGh, 08:34:00 24.07.2014
 RxAmhLzAwxkIboqHe
Im grateful for the post.Thanks Again.
Zapsal: gLLkOHbGXkXAXvxWFca, 09:30:23 24.07.2014
 cfoCjfDV
I think this is a real great blog. Cool.
Zapsal: pvKvNqBWtUxC, 10:30:59 24.07.2014
 wUjpZoCTQmqNG
Thanks again for the article.Much thanks again. Great.
Zapsal: vqvfTjPvfo, 11:34:24 24.07.2014
 qjlheleXxGktnEJCnPl
Really informative blog. Great.
Zapsal: ThGzLdqznVnYwEWxgbA, 12:35:55 24.07.2014
 RrSopACrKSLNkuw
Really appreciate you sharing this blog.Really thank you! Awesome.
Zapsal: pVKvDVtGuwC, 13:39:06 24.07.2014
 fRsHqCszgMQU
I think this is a real great post.Really looking forward to read more. Keep writing.
Zapsal: WNCpgfJDTt, 14:39:37 24.07.2014
 gPouYncoDwAdak
Im thankful for the blog article.Really thank you! Really Great.
Zapsal: wCtMgZEyDBZj, 15:44:45 24.07.2014
 arkWnrzfHTlKyYCIJba
Thanks again for the blog post.Thanks Again.
Zapsal: sPohphmVeos, 05:33:32 25.07.2014
 UkNXtEmUkFoAiGp
Looking forward to reading more. Great article post.Much thanks again. Keep writing.
Zapsal: TmzCDOfLoH, 08:40:13 25.07.2014
 rFZgGRjBZqDBzXKxP
Very good blog.Really looking forward to read more. Much obliged.
Zapsal: tEkQbvUk, 08:24:33 26.07.2014
 qWNzYdaCmhbibBeJZoE
Hey, thanks for the blog post.Thanks Again. Great.
Zapsal: qcxsCQmydsKheSANPP, 08:33:56 26.07.2014
 GxNzodAWGg
I really enjoy the article.Really looking forward to read more. Will read on...
Zapsal: rbUmmmemtfprqKZK, 09:30:50 26.07.2014
 AMdvDVfCFntzEC
This is one awesome blog post.Thanks Again. Much obliged.
Zapsal: wCnDtNVGM, 10:42:22 26.07.2014
 IaWAqqIuWPrwZg
I truly appreciate this post.Much thanks again. Really Great.
Zapsal: YKQugTrE, 11:18:00 26.07.2014
 qCUEYiSNfWkKyI
A round of applause for your blog post.Much thanks again. Really Cool.
Zapsal: giWnQvAX, 11:47:26 26.07.2014
 yhZUTXtFQSKWyM
Fantastic article post. Great.
Zapsal: UIIxzpWWN, 12:56:39 26.07.2014
 wkFpZhLsat
I am so grateful for your blog.Really thank you! Fantastic.
Zapsal: SHEqsBQTfFRMljX, 14:01:43 26.07.2014
 dZMNwiwNSa
Wow, great blog. Will read on...
Zapsal: UpHGLAetydZWPaUH, 14:04:31 26.07.2014
 PBbTJCMufRsF
I appreciate you sharing this article. Awesome.
Zapsal: UikXfpmfzONdWAEvigC, 15:09:28 26.07.2014
 UzwMeXMi
Looking forward to reading more. Great article post. Great.
Zapsal: WMOJoTNGlXPN, 16:20:43 26.07.2014
 itLHMgkBnXNGdl
Wow, great blog article. Will read on...
Zapsal: YPplRNdWWYPhoCKEjzM, 16:50:17 26.07.2014
 uFxQpZLD
Major thankies for the post. Will read on...
Zapsal: GCdVevvv, 17:31:56 26.07.2014
 TPCdrjWBj
Thanks again for the article post.Really thank you! Really Cool.
Zapsal: MRMaHPzcdajacAQqQ, 18:42:12 26.07.2014
 ElCkONUmD
Wow, great blog article. Great.
Zapsal: aKXEfyywQhnwULtQ, 19:38:17 26.07.2014
 BSTUJOBYLqzaO
Im grateful for the post. Really Cool.
Zapsal: ldPDAGKBgQetaaFtsPo, 22:28:18 26.07.2014
 IGEqCGpVgXYnysyTO
Very good article.Much thanks again. Keep writing.
Zapsal: WfglHlozi, 23:36:33 26.07.2014
 fkDrySMl
Muchos Gracias for your post.Thanks Again. Cool.
Zapsal: uFuRlrDCZDKJSQgLlb, 00:49:29 27.07.2014
 BiVmLjFDAT
Thanks for the blog article.Much thanks again. Really Great.
Zapsal: fPGocBMDu, 01:20:36 27.07.2014
 XnqlljPKdGbTbxxxrIA
Appreciate you sharing, great blog.Really thank you! Great.
Zapsal: RPbzaDaDq, 04:14:15 27.07.2014
 GEXhNsoW
Im thankful for the article.Thanks Again. Cool.
Zapsal: PLONBOLCX, 07:07:20 27.07.2014
 LCTVnOEENNxuP
A round of applause for your article.Much thanks again. Awesome.
Zapsal: UrZppquqMGwmVKNexb, 10:00:32 27.07.2014
 KDCulQgADpfHwGd
I really like and appreciate your article post.Really looking forward to read more. Will read on...
Zapsal: pkSGkJptxnuIg, 12:52:34 28.07.2014
 YRMqBLarHIhQusQjE
I truly appreciate this article.Really thank you! Want more.
Zapsal: glYjIUAaqqLNMyUISD, 14:06:16 28.07.2014
 vFIaETLKn
Thank you ever so for you article.Much thanks again.
Zapsal: bpXxsqHar, 15:19:58 28.07.2014
 PAexAlCExvbIXht
Very informative blog article.Really looking forward to read more. Great.
Zapsal: QrXxoGFPg, 16:37:38 28.07.2014
 wCmRfRNbUyKIGSfulWR
Im thankful for the post.Really looking forward to read more. Want more.
Zapsal: jMZfrlDlx, 17:49:45 28.07.2014
 gJwYrKzLoUQTvBXcH
Looking forward to reading more. Great article. Want more.
Zapsal: GEFPDfOejZo, 19:03:16 28.07.2014
 iIUcNRwMREKtsw
Very good post.Thanks Again. Fantastic.
Zapsal: UgFULQYrVHULBDFNj, 20:21:44 28.07.2014
 TgANHsbrmFd
Very informative blog.Thanks Again. Keep writing.
Zapsal: mCgUEJXYohKiZNB, 09:13:04 31.07.2014
 DVvNWnCeoC
Really enjoyed this blog article.Really thank you! Fantastic.
Zapsal: VkdTVrOcWpQp, 09:17:59 31.07.2014
 zZDPyHZwDqG
Appreciate you sharing, great article.Thanks Again. Really Cool.
Zapsal: LvVGDBYRTW, 10:48:37 31.07.2014
 VpNeXgtmvWa
Muchos Gracias for your article.Really looking forward to read more. Great.
Zapsal: lOHhMsNSd, 12:10:46 31.07.2014
 HMTEdpEgwOFCWPhGIk
I appreciate you sharing this blog.Really looking forward to read more. Great.
Zapsal: FYJRSoMEHJIJLgxSO, 12:14:28 31.07.2014
 eFYuisvNaCO
Enjoyed every bit of your post. Really Great.
Zapsal: UTaylyKDkkG, 13:30:38 31.07.2014
 ClDYuTvMIBVjJt
A round of applause for your post.Much thanks again. Want more.
Zapsal: AzjYofRTUOKHSbRKMST, 14:48:15 31.07.2014
 qhPfIQyWhmTwLU
Great, thanks for sharing this blog. Really Cool.
Zapsal: gpxFomVkmTfIIVJRvYG, 15:16:07 31.07.2014
 UzcrKfQbIQL
Thank you ever so for you blog article.Thanks Again. Really Great.
Zapsal: gbYPEwIdcoLOava, 16:09:17 31.07.2014
 WzbnCqqeuOSu
Thanks a lot for the post.Really looking forward to read more.
Zapsal: XQZSvvqvONmXYFdmf, 17:31:17 31.07.2014
 AyLposvBxtxqSgXC
Muchos Gracias for your post.Really thank you! Fantastic.
Zapsal: iDsngDQWbvjuTesu, 18:50:10 31.07.2014
 IqazmtdVA
A big thank you for your blog post.Thanks Again. Much obliged.
Zapsal: XMLxXOEJeUMPozKC, 20:06:34 31.07.2014
 OdpLOJNZkAhWx
Major thankies for the article post. Cool.
Zapsal: xxzCrnCMno, 21:29:12 31.07.2014
 jKxBKBoDSlUYCSolIBL
I cannot thank you enough for the post.Thanks Again. Fantastic.
Zapsal: ACdtWrBgWWVPNa, 07:42:14 01.08.2014
 FapIeolLDAnHPokV
L5D2V5 Im grateful for the blog article.Really thank you! Great.
Zapsal: NDCBweLwcLBLwjCchNL, 10:16:59 01.08.2014
 TMPbjNvIUQG
Thanks again for the post.Much thanks again. Keep writing.
Zapsal: yiVSZFiAVPhJBON, 10:48:53 01.08.2014
 UayNxtYYJblWJs
I cannot thank you enough for the article post.Really thank you! Much obliged.
Zapsal: XvIwmuZdrs, 13:52:50 01.08.2014
 gUOngEwvHnR
Major thanks for the article.Really thank you! Want more.
Zapsal: TAVuFrQCrUxEP, 16:55:04 01.08.2014
 CnOaXUroFDXpV
Thanks again for the blog.Much thanks again. Really Great.
Zapsal: qyKTJHystIUI, 20:00:52 01.08.2014
 XEKehtTXX
Thanks so much for the blog article. Want more.
Zapsal: KMQyunmms, 23:16:41 01.08.2014
 otcqCcAzGihoLRVshP
Say, you got a nice blog article.Thanks Again. Awesome.
Zapsal: TrcvHMVzxcR, 02:19:17 02.08.2014
 KIxuxPsxOTRc
Very informative blog post.Really thank you! Great.
Zapsal: NJXuOuFXzRIfXlK, 05:21:33 02.08.2014
 BiGqIaNAZCtSdX
Really informative post.Really looking forward to read more. Really Cool.
Zapsal: RacsuRpP, 08:21:42 02.08.2014
 uDVKSLwfWnbcXp
Thank you ever so for you article.Much thanks again. Great.
Zapsal: OWAuZGHPfkj, 11:28:59 02.08.2014
 TdkqALfz
Wow, great post.Really looking forward to read more. Want more.
Zapsal: bpQfwEvKoZP, 14:37:29 02.08.2014
 COiLiJdGpd
Awesome blog article.Really thank you! Will read on...
Zapsal: lEaDrWAioz, 18:16:29 02.08.2014
 IgcEzWiUyNuHozp
Thanks so much for the blog.Really looking forward to read more. Cool.
Zapsal: GPukVwYP, 21:19:37 02.08.2014
 LlDyKFzpdZBuVAPlil
I really like and appreciate your blog post.Really thank you! Great.
Zapsal: ZOxHcYMFwNjsvM, 00:22:58 03.08.2014
 EwXmstnPPIJlwuEG
Thank you for your blog post.Really looking forward to read more. Much obliged.
Zapsal: pzVTYiva, 03:26:29 03.08.2014
 OMqCtciDgNM
Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Thanks Again. Cool.
Zapsal: xVEnDxNoSDGKybksPe, 06:29:53 03.08.2014
 sjthNcduUxYiS
Major thanks for the blog post.Thanks Again. Really Cool.
Zapsal: uljnrXYEekGwssxTqd, 08:47:45 03.08.2014
 bjufMJOhxKIPEmUpYX
A big thank you for your blog.Really thank you! Fantastic.
Zapsal: mGlsxuGTqFNHqrzJli, 09:36:14 03.08.2014
 NTwbXDDNOcoZxBLaE
Major thanks for the post.Really thank you! Much obliged.
Zapsal: iyTCLZpn, 10:14:45 03.08.2014
 pqnFAjHtidFdVu
Great blog.Thanks Again. Want more.
Zapsal: UDevPMjHCB, 11:37:33 03.08.2014
 lTurWGMkpqfIFRYTj
I am so grateful for your blog. Want more.
Zapsal: OABOLLhr, 12:44:14 03.08.2014
 aZMsSzNz
Great, thanks for sharing this post.Really looking forward to read more. Will read on...
Zapsal: qTDzTAuyZFO, 13:05:40 03.08.2014
 wvkGwLoDranyxheKPEK
A round of applause for your blog post.Thanks Again. Cool.
Zapsal: LCinTcLOstMBDdy, 14:27:43 03.08.2014
 LjmBvkta
wow, awesome post. Really Great.
Zapsal: KzhxaHqoFpxwtZhy, 15:51:24 03.08.2014
 zpBGogVXIFf
Enjoyed every bit of your blog article.Much thanks again.
Zapsal: VfQMIWTus, 18:57:52 03.08.2014
 qjxqpywP
Great, thanks for sharing this blog article.
Zapsal: HrlGHPBZk, 22:01:49 03.08.2014
 lVvpjzYvPurBT
Hey, thanks for the blog article. Fantastic.
Zapsal: vLiyNkCFCZHtiITjTKP, 01:11:36 04.08.2014
 hYLfhZjTgNOAma
I really liked your blog post.Really looking forward to read more. Great.
Zapsal: ThYnqmVZzzH, 11:18:24 04.08.2014
 NIUAMPZqGNqDfxjzdx
I appreciate you sharing this blog.Really thank you! Keep writing.
Zapsal: pqTVWNWgsdZuJjuVYni, 14:17:20 04.08.2014
 TBgSxFRQXHC
Wow, great article. Will read on...
Zapsal: jFWfJKUEjVm, 08:37:46 06.08.2014
 RgGOzYUiofAHkFlISW
Really enjoyed this article post.Thanks Again. Great.
Zapsal: RjzYtmZUjGWDIQNXCaD, 11:34:24 06.08.2014
 nwzeuOztJwCxrQrss
Really informative article post.Really looking forward to read more. Fantastic.
Zapsal: VIKVlpxsFI, 07:29:43 07.08.2014
 rzWsajFmEXlraDkIPo
Enjoyed every bit of your blog article.Thanks Again.
Zapsal: wZuUBqKMBDImrJ, 10:34:55 07.08.2014
 nfTPIPgMstvRkTcYloQ
Very neat article. Really Great.
Zapsal: HrcJXVEJqC, 13:31:49 07.08.2014
 HVrzxfhOSYWEftE
Thanks for sharing, this is a fantastic blog article. Keep writing.
Zapsal: wZcDmDXQzTMWuClkQY, 16:34:51 07.08.2014
 ccTyOrbIIvcp
Major thanks for the blog post.Really thank you! Really Cool.
Zapsal: skbjwiHDRkKiHQjIs, 19:56:19 07.08.2014
 SNPbYCRvMYZh
Queria saber exactamente como e onde posso cpmorar o livro EU E AGOSTINHO que procuro ha mais de 35 anos assim como todas as eventuais publicae7f5es sobre a extraordinaria carreira desse fenomenal corredor de bicicleta que foi Joaquim Agostinho. Feliz Natal
Zapsal: B4JgX5FKXWsq, 09:35:20 12.10.2014
 qdaaYmXHqhVVDCEQtU
fCTIKU You made a few fine points there. I did a search on the matter and found a good number of people will have the same opinion with your blog.
Zapsal: wRBHQkJqTciyCmMEG, 17:11:45 23.11.2014
 belstaff jacket womens
belstaff gilet fashion queens
belstaff jacket womens http://jacket-malls.co.uk/
Zapsal: djmwqqj@gmail.com, 21:01:42 09.01.2015
 qzETeQoLpirqPXjDYZd
4wkNY7 Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!
Zapsal: MumHIUVTcjTZlSfWi, 05:23:55 16.01.2015
 YrcWgUUX
qPu8Po excellent issues altogether, you just won a new reader. What would you suggest in regards to your post that you made a few days in the past? Any sure?
Zapsal: XwGXzPuYVSKoEILwly, 21:36:24 06.03.2015
 evQBVUYTHZp
qa7VRc Thanks - Enjoyed this article, can you make it so I receive an alert email every time you write a fresh update?
Zapsal: IKkjJMZbogWBUuufK, 04:44:53 06.05.2015
 YjStOURAlAZGHcDzzw
EK3s6X You made some first rate factors there. I regarded on the web for the problem and found most people will associate with along with your website.
Zapsal: HnBuiyvqcbvSANVtT, 07:52:45 06.05.2015
 TRnfKcjzOREMoY
JIx69x I value the article post. Much obliged.
Zapsal: IpxlQvVpLhvrKart, 12:50:53 11.06.2015
 fitflop australia outlet
fit flops
fitflop australia outlet http://fitflopsau.blogspot.com/
Zapsal: cxdqmmfkc@gmail.com, 04:32:30 27.06.2015
 sGDJmNycbmOLf
Lz0uC3 A big thank you for your blog article.Much thanks again. Cool.
Zapsal: szmFZGXTixYQLFEKq, 18:03:27 01.07.2015
 fitflops online
buy fitflop
fitflops online http://fitflopsau.blogspot.com/
Zapsal: jictyabcg@gmail.com, 17:43:07 18.07.2015
 fitflop malaysia sale 2014
fitflops malaysia
fitflop malaysia sale 2014 http://www.fitflopsmalaysia.com/
Zapsal: ppgdvwvlukp@gmail.com, 22:32:00 20.07.2015
 cheapest fitflops online
fitflops trainers
cheapest fitflops online http://fitflopsau.blogspot.com/
Zapsal: jvvwhpxstn@gmail.com, 22:32:01 20.07.2015
 fitflop shoes
fit flop
fitflop shoes http://fitflopsau.blogspot.com/
Zapsal: lceeqfqlar@gmail.com, 16:55:45 25.07.2015
 fitflops malaysia
fitflop online sale malaysia
fitflops malaysia http://malaysia.kelfct.org/
Zapsal: yeaxnht@gmail.com, 16:55:48 25.07.2015
 uRoyfjuCwQzyyNLYOgx
ZICnve Your style is really unique in comparison to other people I ave read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I all just book mark this blog.
Zapsal: gVpKfwiAHoUYjofN, 15:38:58 03.08.2015
 iGTehUPRDzhmaMT
v6yBBG Major thankies for the post.Really thank you! Will read on
Zapsal: xHbIugOf, 09:50:58 03.09.2015
 ZwzcFBvlFpKHrvbC
hAoEQb Looking around I like to surf around the online world, often I will just go to Stumble Upon and follow thru
Zapsal: nBvVOeyd, 00:26:16 28.09.2015
 gknGqceljul
JexLlG Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, as well as the content!
Zapsal: qGWjgyHbzg, 09:16:50 28.09.2015
 bBFcgbNLlwMB
MtHJw1 Major thanks for the post.Really thank you!
Zapsal: NoeRRNEx, 12:10:04 28.09.2015
 YyiGkcWLPajrlodvN
uLqC2n I am so grateful for your post.Much thanks again. Awesome.
Zapsal: MBDVUghRl, 06:10:20 16.10.2015
 uNXlUqRUceqrnW
STyH41 Enjoyed every bit of your blog.Really thank you!
Zapsal: AYkuUAFbwbODHbCpv, 10:09:11 16.10.2015
 lqutNXzeUWKgsBh
nEaP4r Some really select articles on this site, saved to fav.
Zapsal: DGJpkGImoCb, 02:30:59 17.10.2015
 DExXosiRBtZmhReF
xhUjMK This is one awesome blog post.Really thank you!
Zapsal: JOgdSFocXxOmpLZB, 20:11:51 08.11.2015
 xRfqvdTRoVUalVOAw
6L53W5 Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We ave ever arrive across on this subject. Actually Fantastic. I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.
Zapsal: ZDAWngQV, 11:06:52 28.11.2015
 fitflop shoes clearance
fit flop shop
fitflop shoes clearance http://fitflopsau.blogspot.com/
Zapsal: jihrdszxo@gmail.com, 06:28:35 17.12.2015
 kskllpnhjt
yR9iP4
Zapsal: DrfGiMhktBuCoIOLNx, 23:16:04 31.12.2015
 YhZeqbDjrUFhdr
4Go3UZ
Zapsal: EftVsgEcrofeop, 11:14:29 01.01.2016
 TsbTdTouGj
kWatep There as a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Many thanks
Zapsal: lgTeJZndUqjn, 13:57:55 01.03.2016
 BqioGZIf
HrKOWt You made some clear points there. I did a search on the issue and found most persons will go along with with your blog.
Zapsal: doJzUtgrngwGtCVum, 01:18:22 31.03.2016
 jhuhXVhjphnKC
6pvEoB Thank you for your blog post.Much thanks again. Cool.
Zapsal: HaNZgwmuJPWXQp, 18:21:23 05.04.2016
 gZkhndbrNmYGc
SarjXq Well I really liked reading it. This tip provided by you is very useful for good planning.
Zapsal: tAlyiDnRX, 10:15:51 06.04.2016
 WrjWOQjfZRtyXTg
6v9M4Q Louis Vuitton Outlet Well done ! Drinking water might have been more useful, but hey
Zapsal: WoicCSbaGL, 10:45:06 06.04.2016
 WiwScTcKIMcfiH
Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is great, as well as the content!
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: obTdjRybkoihmRV, 18:54:35 13.05.2016
 criRxrCSVFFltk
Really appreciate you sharing this post.Thanks Again. Really Great.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: EjsIjiqcNwNSPd, 19:45:19 13.05.2016
 OriiydbNcDxleBpJPAp
The acetone and consultation need in each history and may be painless but however recently clinical.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: VgbHqavClTSlPSJRP, 21:38:38 13.05.2016
 ITpkRTusVvCq
n5VDdK Very informative article.Thanks Again. Great.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: tmtSRIkOGCbvw, 00:11:30 16.05.2016
 OBKJSurWS
k6s2w6 pretty valuable material, overall I think this is worthy of a bookmark, thanks
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: RGnkopNSCxbdYHzHwB, 01:45:34 16.05.2016
 QDWbBmVOsB
VO84t4 Ppl like you get all the brains. I just get to say thanks for he answer.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: lwpbPDZPt, 05:22:55 16.05.2016
 HDXtewbMqhN
xUy9dF I really liked your blog article.Really thank you!
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: SjmHCiWZEP, 20:58:53 05.07.2016
 vmNojnPtT
t49e5U very good submit, i definitely love this website, keep on it
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: sPgqAbzTRFzPAOOZY, 10:50:01 06.07.2016
 zmLXSYeO
hHelem What Is The Best Way To Import MySpace Blogs To Facebook?
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: hshuyyjgnUSugK, 23:17:51 03.08.2016
 ePRmZLYsBrRpdhEe
CnmWFQ whoah this weblog is excellent i love studying your articles.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: HaTUoatYScgRsfyb, 03:37:10 04.08.2016
 uFOkJQMkc
gZIPZT Major thankies for the article post.Really looking forward to read more. Much obliged.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: udHXEHcdsC, 10:00:20 04.08.2016
 PsUVXOxy
3g3J0b I really liked your blog post. Want more.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: XMMjLseB, 10:41:12 04.08.2016
 jJqTRUBCyuVRgk
OVuGM4 It as difficult to find knowledgeable people for this topic, but you seem like you know what you are talking about! Thanks
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: dhbJGXKqhkdDoPV, 18:34:16 10.10.2016
 ooOQuWYqOsR
Q3IQuc Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article and the rest of the website is extremely good.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: NsMecgeHNGnWhDKYlTs, 19:52:23 10.10.2016
 
Pheonix kayak club
<!-- 66.226.194.122/ -->
Zapsal: o l . e g . v i . t a l . i . e v i . c . h . 1 2 3 4 5 @ g m a i l . c o m, 19:29:20 14.11.2016
 lnOvcYTJsUP
2qs2CD Really informative article.Really looking forward to read more. Really Great.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: QFMIdlQHes, 22:13:42 26.11.2016
 CBstudGxpycP
FYf4vA There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure nice points in options also.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: OQOZzqYDKSQWnxvspSl, 01:26:48 27.11.2016
 SBTtkHByTiOrfPSZw
I0huyC Thank you ever so for you blog.Much thanks again. Great.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: YEMJitOenc, 04:40:15 27.11.2016
 drxihThKrJim
CmpxYE Say, you got a nice article.Much thanks again. Awesome.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: dIjTAciPjLKL, 22:09:53 31.01.2017
 qgGbJhOGNsrKFkpJk
dRIMbJ I used to be suggested this web site by means
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: vIUAUplAYs, 02:25:24 01.02.2017
 ZQelaxKoZaVmyPVwZ
yFLvmz This particular blog is really entertaining and informative. I have picked up a lot of helpful advices out of it. I ad love to visit it again soon. Thanks!
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: YwuRAtjCATV, 03:34:18 01.02.2017
 ktmzuEjglTzF
LNahQM The action comedy Red is directed by Robert Schewentke and stars Bruce Willis, Mary Louise Parker, John Malkovich, Morgan Freeman, Helen Mirren, Karl Urban and Brian Cox.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: CZFqyZLUVjsT, 08:50:55 01.02.2017
 OlegBluro
MKP Ice
<!-- 83.217.11.195/ -->
Zapsal: , 20:19:14 26.02.2017
 lcwmYCuNNzJLyO
fgR99H that the vaporize that the e-liquid. ?his ?apor can
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: LZIZWUHmzKIIoezP, 21:05:40 04.03.2017
 iJUiZpGSaVQgACZkDwW
Hacw0B Very good post.Really looking forward to read more. Awesome.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: IQSMkValsI, 21:10:29 04.03.2017
 APqYfGzlrglWRwWuq
kLUzU9 Very good post! We will be linking to this great post on our site. Keep up the great writing.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: WcwDLkIKPrtqOL, 21:41:24 04.03.2017
 qSQOpGJYbeGoh
55ZXfu Very amusing thoughts, well told, everything is in its place:D
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: wPOonFlqz, 15:25:29 09.05.2017
 fgsYBYlXMmWaXKgCCY
ixyneo wow, awesome article post. Much obliged.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: KapqsyvHIKWnNnpa, 19:29:36 09.05.2017
 TuUIlJuBjxFguEl
iK7YKA You have a very great layout for your blog i want it to make use of on my website also.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: KJiYfGVx, 13:58:33 10.05.2017
 KostyaBluro
Limerick Canoe Club
<!-- 185.62.194.54/ -->
Zapsal: ba.ly.asov.k.o.n.st.anti.n.75@1.aaple.ru, 15:01:16 14.05.2017
 gTVTSHNR
haMLVq This really answered my drawback, thank you!
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: AqDPnNPMMRDvTKpn, 01:37:57 11.07.2017
 FOgsapUimjKZ
igldZF Woah this blog is wonderful i love reading your articles. Stay up the good work! You already know, many individuals are looking round for this information, you could help them greatly.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: ZZFZhLafMCcNlx, 03:28:42 11.07.2017
 XxgGsIkXQTOgfOw
R3RbSZ I truly appreciate this post.Much thanks again. Will read on
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: sHZAxhSiIgaM, 08:39:44 20.09.2017
 TVTCYEJJtBSPQtCx
5v67TP Sac Louis Vuitton Pas Cher Sac Louis Vuitton Pas Cher
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: NbbOaMSwhkkaYqI, 14:35:28 20.09.2017
 EYhsyVDBCpk
eGo30i Interesting post. Can??t wait to hear more!
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: dBdRZtSFiBYZSuRYPeb, 10:55:21 08.11.2017
 jSOjEHwHLUf
VXm7e0 Very interesting post. Great Job! This is what I was looking for!
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: KKIIlHwYrmLMZbl, 15:15:42 08.11.2017
 TjDRPXTPN
aAPzld This blog is without a doubt awesome and diverting. I have picked a lot of handy stuff out of this blog. I ad love to come back again soon. Cheers!
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: wQqylsverfTDnIMzpkK, 16:07:30 08.11.2017
 mIDOFbeWLLTzTaxgT
gLLivt There as certainly a great deal to learn about this issue. I love all of the points you have made.
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: UiavSIuHYtPnqcYuT, 03:43:29 29.01.2018
 rtdfuWtcNlTxnsLl
RC1wsk It as not that I want to duplicate your web site, but I really like the style and design. Could you tell me which style are you using? Or was it custom made?
<!-- 37.233.27.142/ -->
Zapsal: MnFyxAgurvJ, 07:09:27 29.01.2018
 kAebxhmQZ
fXvDaA Thanks-a-mundo for the article post.Much thanks again. Really Great.
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: pbJntnOwFQgq, 01:28:31 31.05.2018
 vuLrTMEjHmDRRYMtq
XTFuMN You ave got a great blog there keep it up. I all be watching out for most posts.
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: crSrLexmOGTLIa, 03:23:47 31.05.2018
 KPYUGbvnWayah
kJVyg4 This website has some extremely useful stuff on it. Cheers for helping me.
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: YnkPWhRxVQw, 19:13:33 11.10.2018
 vDnAzoeUp
OuzAwn It as hard to find experienced people on this subject, however, you seem like you know what you are talking about! Thanks
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: cxMBZlVkYrSWCIw, 19:41:54 11.10.2018
 tVwBYuRjzGZ
RebKxS wow, awesome post.Much thanks again. Will read on
<!-- 89.28.10.242/ -->
Zapsal: VPIbINanHxjWPJqBCR, 05:53:10 12.10.2018


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Galerie Ostrvy
Pavlín - Kráčalík, 5+
 Databáze cest:
Všechny cesty (131494)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Trojka 6A+ Štarkov
Jednička 5C Štarkov
D/1+Overdose General 8c Gorges Du Blavet
Západní Spára 5 Paličník
Východní Stěna Pravá 3 Paličník
Nově komentované:
Musgosa 5a Margalef
Nápoj Lásky 8A+ Sloup
Přímá Beta 9+ Žleby
Přímá Beta 9+ Žleby
Přímá Beta 9+ Žleby

 Nově v diskusi:
Re: Psychofarmaka | Re: Psychofarmaka | Re: Psychofarmaka | Re: Psychofarmaka | Ferata na Vrabinci | Re: Psychofarmaka | nalezený friend | Re: Psychofarmaka | Re: Psychofarmaka | Psychofarmaka |

 Nové komentáře:
Somráci | Re: cena | Re: Gutovka | Re: Diky dobrovolnikum | Re: cena | Re: freedom | Re: dotace | Re: Sorry | Nejlepší! | Re: O com to je? |

 Kde to vře:
Na Tetín jen se sedmnáctkou (74)
Dry Tool Cup Brno 2018 už příští týden (56)
Osp, Slovinsko: Nové parkoviště a apel na zákaz kempování (41)
Via ferrata Vodní brána u Semil by se mohla rozšířit o 3. směr (24)
Chris Sharma: Nové video s obrovskými pády v DWS projektech (24)
Kapelník (19)
Rychlolezci z Brna pořádají sbírku na samonaviják (13)
Adam Ondra: onsight Just Do It 8c+ ve Smith Rock (9)
Nové průvodce světových oblastí (7)
Video z Krkavky (5)

 Nově v inzerci:
:) | Icebreaker Apex LS HZ, vel. XL | DEUTER FOX 30 | Prodám různé druhy karabin | Statická lana 18 - 21m | Dynamická lana 20 - 28m | NORRONA Svalbard Flex 2 | Xero Shoes vel.36 | Outdoor partner - Praha | Telemark-freeride-skialp set; možno bez vázání |

 Anketa:
V kolika světových lezeckých oblastech jsi byl?
 v žádné 
 391 
 v 1 
 393 
 ve 3 
 352 
 v 5 
 347 
 v 10 
 431 
 ve více než 10 
 442 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.