LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Achtung seil!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SP Edinburgh (23.09)
SP Wujiang (07.10)
SP Xiamen (14.10)

Žebříček
Cesty:
50.A 9744
51.Jeliga 9741
52.Mikuš 9741
Bouldry:
50.Nyéki 8356
51.Balabán 8350
52.Skála 8300
Hory:
13.Novák 2992
14.Paděra 2779
15. 2691

Výsledky
Rockmaster (26.08)
ČP Rock Point Boulderzávody 2017 (25.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4361 lezců
652697 cest
Nové přelezy:
Arachnide 7c
El Cadufer 7c
Vize Xb
Nuda V Jab 9
Beta Centa 9+
Inti Raymi 7b+
Alcinoo 7b
Lokální Ná 8a
Vertikální Xb
Pan Domácí 7C+

Stěny
Boulder MyWay - Praha 9 Čakovice
BoulderClub Brno - Brno
Šutr - Liberec 17

Prodejny
HUDYsport - Strakonice
HUDYsport - Liberec
HUDYsport - Praha 6

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

KARABINY

mnohdy nejslabší článek jistícího řetězce

Podařilo se mi získat několik fotek poškozených a nekonvenčních karabin.

Chtě je předložit na Lezci , jsem se postupně dopracoval ke zjištění, že bez objasnění základních normových požadavků na karabiny, bych odvedl polovičatou práci.

Téma karabin a jejich použití je široké a zpracujeme část s Bolkem v Metodických ústřižcích.

Karabiny se používají hlavně jako spojovací prvek jistícího řetězce, ale v poslední době i jako funkční součástka jistítek a šplhadel. Ve spojení s lanem k vázání polouzlů (Za polouzel považuji uzel, který se bez karabiny rozpadne a karabina je jeho funkční částí např.smyčka Garda nebo Rémy).Lze z nich vytvořit slaňovací brzdy. Někteří zoufalci je využívají jako specifické vklíněnce- na to nejsou určené a zkoušené. Velmi dobře se s nimi otevírají pivní láhve (to vyvaklává zámek). A asi by se našlo i jiné využití.

Znám dvě platné normy pro karabiny :

ČSN-EN  362  Spojky - norma vztahující se na karabiny používané při pracích ve výškách. Tato karabina , může to být i hák, musí mít podélnou nosnost 15 kN a musí se otevírat pomocí dvou na sobě nezávislých pohybů. Což splňuje např. běžná karabina se šroubovací či jinou pojistkou zámku. Nejdřív  musíte zámek rozšroubovat a pak jej odmáčknout. Ale pozor neodpovídá tomu např. karabina Maillon (Quicklink), která se pouze šroubuje.
Neodpustím si poznámku : Pro práce ve výškách jsou nejvhodnější ocelové vysokopevnostní karabiny samozřejmě s pojistkou zámku (ne Twist Lock), které eliminují většinu nedostatků karabin ze slitin hliníku.

ČSN-EN 12275 – Horolezecká výzbroj – Karabiny
To je naše – horolezecká a lezecká parketa.

Karabiny dělí na :
1.Základní karabina – typ B.
2.Karabina HMS –typ H
3.Karabina pro zajištěné cesty – typ K
4.Karabina se zajištěnou polohou lana – typ D
5.Speciální karabina do skoby – typ A
6.Karabina se šroubovacím zámkem – typ Q (Quicklink)
7.Oválná karabina – typ X

U karabin typu H , K , X musí být toto označení uvedeno v kroužku na karabině, u ostatních ne, i když jsem běžně viděl označení D v kroužku na karabinách určených pro expresky (se zajištěnou polohou lana).

B - Základní karabina

Ve vrchním ohybu karabiny musí být místo pro dva čepy průměru 11 mm,
Minimální pevnostní požadavky na karabinu jsou patrné z obrázku.
Při zkoušce pevnosti v podélném směru jsou čepy průměru 12 mm a v příčném jen 10 mm.
Zámek musí jít otevřít i při zatížení 800N (cca 80 kg) a síla pro otevření zámku musí být větší než 5N.

H – Karabina HMSObvykle hruškovitého tvaru, přednostně používaná k dynamickému jištění např.pomocí poloviční lodní smyčky (německy Halbmastwurf z toho zkratka HMS)
Jsou na ni kladeny stejné pevnostní nároky jako na typ B, jen nosnost s otevřeným zámkem může být menší (6 kN). Musí být označena symbolem H v kroužku . Zámek musí být opatřen pojistkou (nemusí ale může být automatická). Jestliže má automatickou pojistku zámku nemusí být zkoušena s otevřeným zámkem.

K – Karabina pro zajištěné cestyZ německého Klettersteig vychází označení K. Přednostně určená pro tyto „Via Feraty alias Klettersteigy“.Má větší podélnou nosnost než kar.B zvýšenou na 25kN při zavřeném zámku. Má předepsané větší rozevření zámku na 21 mm a v ohybu musí být místo na ocelové lano průměru 21 mm. Musí mít automatickou pojistku zámku. Nemusí být zkoušena s otevřeným zámkem – důsledek požadavku automatické pojistky.


Pojistka zámku  a automatická pojistka zámku co to je ?
Pojistka zámku je např. známá převlečná matice na zámku , bajonetová pojistka atp. O jejím uzavření můžeme rozhodnout ale otevření zámku musí nastat po alespoň dvou různých , na sobě nezávislých pohybech. Automatická pojistka uzavře karabinu po uzavření zámku sama a k otevření zámku karabiny musíme použít opět dva různé , na sobě nezávislé pohyby.
Pozor na starý známý Twist Lock. Ten má tendenci se otevřít po zachycení opletem lana sám.Podle posledních poznatků (P.Schubert) není ani karabina s pojistkou zámku absolutně bezpečná. Viz příklady vylomení zámku především špatně založenou a přetočenou slaňovací osmičkou.D – Karabina se zajištěnou polohou lanaPožadavek je pouze na podélnou nosnost a nosnost s otevřeným zámkem.Ty jsou stejné jako u základní karabiny typu B.D karabina musí být konstruována tak, aby ji bylo možno zatížit jen v jednom směru (známá Mamba od DMM a její následovnice z ostatních stájí).
Přesto si neodpustím poznámku k jejímu použití jako lanové karabiny v expresce. Dosud žádný ,mě známý výrobce, neochránil radius expresky probíhající okolo karabiny. Boky expresky podložené profilem karabiny se po pádu a kyvu expresky po skále mohou natrhnout.To řeší např. návlek String od Petzla.

A – Speciální karabina do skobyNapř. známý Frog od f. Kong.Konstruována tak, aby zatížení mohlo působit jen v jednom směru. Nosnost min 20kN.

Q – Karabina se šroubovacím zámkem (Quicklink)Jsou to známé Maillonky, původně spojky na řetězy a „D“ a delta spojky  importované do horolezecké techniky.
Podélně musí vydržet 25kN, příčně 10kN a k uzavření musí být potřeba alespoň 4 otáček převlečné matice. Otevřená se nezkouší. Správné zašroubování by mělo být indikováno např.barvou.

X - Oválná karabinaTato karabina by měla být víceméně souměrná podle svislé osy, opět se do ní musí vejít dva čepy(lana) průměru 11 mm, zámek se musí otevřít min. 15 mm, ale nosnost karabiny může být snížená a tato karabina neposkytuje mnohdy plnou ochranu v případě pádu. Je určena pro menší zatížení. Její výhoda spočívá v dobré manipulaci ve skobách (technické lezení) a je hojně užívána jeskyňáři . V lezení ji uvidíte na mnoha obrázcích z Yosemitů.
Podélná nosnost min 18kN, příčná 7 kN a s otevřeným zámkem 5kN.

A co musí na karabině být povinně vyznačeno ?Minimálně
Jméno výrobce nebo dodavatele či dovozce.
Typ karabiny povinně jen u karabin H,X,K.
Nosnost kterou garantuje výrobce - podélná, příčná, s otevřeným zámkem v kN.Pochopitelně jen ty nosnosti, které u jednotlivých typů norma vyžaduje.
Na karabině by mělo být výrobní číslo předepsaného obsahu.
Někteří výrobci mají na karabinách i jiné řeči, nepovinné.
Norma dále doporučuje, aby byly karabiny konstruovány tak, aby vracely při zatížení pádem lano do polohy, kde jsou zkušební čepy.To je pěkné např. u karabin D (Mamba atd.), kde jsou přímo žlábky v ohybu karabiny.


Norma je obsáhlejší, toto je jen základní přehled potřebný k orientaci v následujícím článku – Poškozené a neidentifikované karabiny.

John   [úpravy] 10:38 21.10.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Kdy je poskozena karabina ?11:12:08 21.10.2003
Vice nez solidni prehled, dik za pekny popis a fotky tesim se na nadchzejici clanek, docela me zajima, jak je to s mirnym ci vetsim probrousenim, karabin od lana, kdy by se mely karabky vyradit, uz se me tento problem primo osobne dotyka.
Pak jeste neco pro zkusebaky. Nakolik se do pevnosti promitnou hlubsi vrypy na druhe strane, udelane od ostych hran nytu?
 jirkasodpovědět 

 Terminologie22:51:30 21.10.2003
Díky za další počin na poli osvěty. Ale malá poznámka co se týka terminologie. Pohyblivá část která uzavírá samočině karabinu se správně nazývá západka a ne zámek! Zámek má dvě části a to jednu právě na pohyblivé západce karabiny a druhou na těle karabiny a obě tyto poloviny dohromady vytvoří zámek karabiny. Samozřejmně existují různé druhy zámků (např.: Key lock, Wire lock, apod,...)
A na konec ještě jedno upřesnění k fotce karabiny Petzl M 18 Ball Lock, s komentářem o vylomení pojistky sl. osmou. Není to tak jak píšeš. Byl jsi patrně nesprávně informován autorem fotky. V tomto konkrétním případě vím naprosto přesně do detailů jak se to stalo, protože výše vyfocená karabina je z mé osobní sbírky, kterou používám na školení. Byla patrně vyfocena letos v Srbsku na školení bez mého souhlasu?
V tomto konkrétní případě byla tato karabina zničena při nácviku chytání pádu! A to po nárazu do stěny (chytu nebo šroubu)kdy na této karabině byly dvě gumy z hasičské Liazky. To znamená že i já se bohužel chybama učím. Šlo spíše o nevhodné použití tohoto typu karabiny (pojistky). V každém dalším případě jsem již používal pouze vysokopevnostní ocelové karabiny (40-60kN)

V případě že by jsi měl zájem pokračovat nebo doplnit svůj článek, mám řádově několik desítek zničených karabin. I karabinu s vylomenou pojistkou západky od sl. osmy a také probroušené karabiny až ue 2/3 z umělé stěny.

Ed
Edodpovědět 
 Re: Terminologie14:29:47 22.10.2003
S termíny, západka, zámek, pojistka západky, je to v normě tak, jak říkáš.
Když jsem zpracovával tento článek,tak jsem dlouze zvažoval, zda je použít ve smyslu normy nebo ve smyslu zvyklostí. V prvních met.ústřižcích nám Tomáš z HO.Sakal opravil terminlogii ve smyslu toho, co v článku používám. Šlo mi m.j. i o srozumitelnost pro většinu lezců.
Jinak mám pokračování článku rozdělaný a rád bych se s Tebou domluvil. Mohl by ses mi ozvat na john@j-zizka.cz ?
Johnodpovědět 
  Re: Terminologie15:33:17 22.10.2003
Jak to bylo tehdy: V předchozím, tuším prvním dílu Ústřižků, šlo tehdy o to, že karabina s pojistkou zámku byla nazvána "zámková karabina". Což jsem poopravil v komentáři na "karabina s pojistkou zámku".

A nyní tedy zda i zámek nazvat nově "západka". Hmmm... mě je to jedno. Podle mne je to věcí autora. Jediné, co musí autor jaksi zohlednit, aby to bylo čtenářům zrozumitelné. Klidně se podle mně může použít i slangové označení, jen když je obecně známé. Může se podle mne použít i zcela neobvyklý výraz (a třeba i správnější), ale pak je dobré, aby text obsahoval nějaký obrázek, kde budou jednotlivé části nějakého předmětu pojmenovány.
Výraz "zámek" je podle mne dost obecně rozšířený, tudíž jeho užití považuji za dostačující a srozumitelné.

Z jiného soudku: Podobný problém jsem nedávno řešil, když jsem kutil na našich oddílových stránkách. Šlo o jümary. Starý pan Procházka je nazýval obecně šplhadla. Ovšem Radomil Matýsek vcelku podle mne logicky ve své publikaci Speleoalpinismus navrhuje název blokanty. A v normě ČSN EN 567 se hovoří o "lanových svěrách". A všichni horolezci mluví o džímarech. Tak babo suď... Zkrátka - hlavně to autor musí zpracovat tak, aby to bylo srozumitelné i tomu, kdo používá trochu jiné termíny.
Tomas
TomasKodpovědět 
   Re: Terminologie15:55:54 22.10.2003
Tak ja jako laik si pod slovem "zamek" predstavim zapadku. Abych si predstavil neco bezpecnejsiho, tak by mel autor jeste nejake sluvko pridat. (sroubovaci zamek, zamek s pojistkou...)

A pod slovem "splhadlo" si predstavim jumar, maximalne tak jeste prusikovaci smycku. Pod slovem "blokant" si zase predstavim grigri.

(Tolik predstavy jednoho amatera.)

J.odpovědět 
   Re: Terminologie16:58:17 22.10.2003
1. pro Toma: asi by bylo vhodné používat výraz vozejky. Tomu rozumí každej, ne?

1. pro J: šroubovací zámek i zámek s pojistkou je v případě uvedené termonologické debaty nesmysl! Když už, tak pojistka zámku. Šroubovací zámky jsou na maillonách (označovaných též jako řetězové spony).

Jen houšť! Hlavně sem nekreslete karabku, aby nezasvěcení (viz J) určitě nevěděli o čem mluvíte. To by byla škoda! Kde by zůstala naše pověst óóó velikých, metodicky největších :-)
Tomáš F.odpovědět 
    Re: Terminologie12:00:01 31.10.2003
Vozejk zní vám "pepíkům", ale my z Ostravy bychom řekli vozyk, tak zas tak logické to není :-))
RR
rraskaodpovědět 
     Re: Terminologie14:34:32 31.10.2003
:-) Sákra, na to jsem nepomyslel! Ale rozumíš, nebo ne?
Tomáš F.odpovědět 

 Lebečka16:50:12 22.10.2003
Lebečka je fakt super;-)
Joeodpovědět 

 Petzl karabiny s pojistkou11:58:47 23.10.2003
Zajimalo by me, co si myslite o provedeni pojistek zamku, pouzitych na karabinach Petzl. Konkretne materialu pojistek, ktery vypada, ze je umela hmota. Jejich pevnost urcite neni zdaleka takova, jako hlinikovych nebo se pletu?
Lurtzodpovědět 
 Re: Petzl karabiny s pojistkou19:29:08 12.09.2006
Pojistam never. Ani plastovym, ani duralovym. Mozna vic vydrzi ocelove, ale nevidel jsem zadne testy. P. Schubert uvadi sily na prolomeni duralove pojistky karabiny silu 750-950N. Bouzel jsem si to precetl az pote, co jsem spadl diky zapricene karabine v borhaku, ktere se prolomila pojistka pri odsednuti do borhaku. Dodnes (asi rok) nevim, proc zustala karabina v borhaku viset a proc se nepresmykla ale prolomila. Docela by me zajimaly sily, ktere jsou potreba k prolomeni ocelovych pojistek u ocelovych karabin. Pokud by mel nekdo trhacku a chtel s tim stravit cas, jsem ochotny nekolik karabin pro testy koupit.
Ondraodpovědět 

 Vrypy, lebka, plasty23:30:28 23.10.2003
Nemám patent na rozum, přesto se pokusím reagovat na některé dotazy.
Jirkovkovi- o vrypech na karabinách byl dobrý článek v Montaně 4/03 od A.Urbance.Malé vrypy prakticky neškodí pevnosti, větší doporučuje Schubert zahladit jemným pilníkem.Trochu nebezpečí hrozí při střídání karabin v expresce.Vryp z nýtu může poškodit oplet lana.Pokud cvakáš stejnou karabinu do nýtu a stejnou do lana je to OK.
Lebka - Předem se omlouvám za použití německého vojenského odznaku, který jsem našel v potoce za Jetřichovicema .
Plasty - Myslím, že jejich pevnost je minimálně srovnatelná s hliníkovými slitinami na pojistkách jiných typů. Za opravdu bezpečné považuji pouze ocelové pojistky zámků.
Johnodpovědět 
 Článek v Montaně.08:06:37 30.10.2003
Chtěl bych zde zmínit malou opravu, když už byl tento myslím si, že užitečný článek v Montaně publikován. Shodou neštastných okolností se mé jméno objevilo pod tímto článkem. Právoplatný autor je p. Matýsek - Školící cetrum LANEX. Toliko k mé osobě v souvislosti s článkem. Jinak, myslím si, že je tento článek dost zajímavý a doporučuji přečíst si ho. Kdyby byl zájem, můžeme ho publikovat na našem webu. Myslím si, že technických informací není nikdy dost.
LANEX Marketing
Alešodpovědět 

 kvalitní práce10:34:30 24.10.2003
Skutečně dle výše uvedené normy pro karabiny jsou údaje o nosnostech přesné. Ještě bych Johne doplnil srovnání s normou UIAA, kde jsou nosnosti karabin odlišné od ČSN. Jen drobnůstka na jinak výborné práci.
Michalodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:

Urban Boulder Race 2017
 Databáze cest:
Všechny cesty (122099)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Přeskok Z Otročí 1 Hrubá Skála
Přeskok Z Májové 1 Ztracené Údolí
Severovýchodní Komín I Ztracené Údolí
Přeskok 1 Ztracené Údolí
Nenápadná Spára IV Ztracené Údolí
Nově komentované:
Údolní Cesta IV Ztracené Údolí
Vize Xb Labák - Levý Břeh
Linker Ausstieg 7- Frankenjura
Kante 6 Frankenjura
Ty Kluku, Bez Gramu Tuku IXb Labák - Levý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Přetížený prostředník ?? | Re: Přetížený prostředník ?? | Re: 3+1 důvodů proč dál | Re: Přetížený prostředník ?? | Re: Přetížený prostředník ?? | Re: Přetížený prostředník ?? | Re: Přetížený prostředník ?? | Re: Přetížený prostředník ?? | Re: Přetížený prostředník ?? | Re: ferrata na pískovcích |

 Nové komentáře:
Re: negativní moderátor | Re: Pokrok nezastavíš | Re: Pokrok nezastavíš | Re: Pokrok nezastavíš | Re: Pokrok nezastavíš | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Pokrok nezastavíš | Re: Pokrok nezastavíš | Re: Pokrok nezastavíš | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu |

 Kde to vře:
Adam Ondra trochu jinak: Češi si svobody a demokracie neváží (140)
Mistrovství světa juniorů 2017 (54)
Lezecký outdoorový festival na Rabštejně v Jeseníkách (18)
Koloušci v Alpách (17)
Adidas Rockstars 2017: mezi elitou světa Martin Stráník 19. (15)
Slováci vylezli novou cestu v Ak-Su za 9+ 900m do výšky 5239m (15)
SP v lezení na obtížnost a rychlost Edinburgh, Británie (12)
Weisshorn 2017, Ostgrat - varianta, obtížnost AD/UIAA III (7)
ME juniorů v boulderingu ve Slaném - sobota (4)
Iva Vejmolová dala své druhé 8c (4)

 Nově v inzerci:
Dámská Windstopper bunda Mammut | Dámské boty Merrel | spolulezec, lezkyně, parta -- Liberec - Jablonec | Hagan Ultra + vázání Movement/Dynafit | Koupím cepíny Petzl Nomic | Sedák OCÚN MOJO KIDS | Sir Joseph Looping, postava 170-180cm, membrana ExelDry light | Hagan Ultra + vázání Movement/Dynafit | Péřový zimní spacák Prima Polar 1200 | španělsko a maroko v zimě |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2017 je nejlepší?
 4 Wheel Bob USA 
 441 
 Afghánské odmítnutí CZE 
 334 
 Alpine Route SVK 
 325 
 Alpine Wall Tour PLN 
 294 
 Annapurna 3 - Unclimbed AUT/DEU 
 1053 
 Back to heights CZE 
 279 
 Bijící srdce boulderingu CZE 
 358 
 Dhaulagiri, ascenso a la montana blanca ARG 
 319 
 Expedice Gasherbrum CZE 
 310 
 Go Big or Go home! - in search for the perfect wave DEU 
 321 
 Humla ESP 
 307 
 Chasing Niagara USA 
 299 
 Chris Bonington - Life and Climbs ITA 
 288 
 Into Twin Galaxies - A Greenland epic AUT/DEU 
 299 
 Jugando a Escalar ESP 
 301 
 Lezení na písku - sedmdesátá léta CZE 
 552 
 Linka nad Rájem CZE 
 307 
 Malishan - Taiwan Canyoning Expedition DEU 
 294 
 Mar Álvarez. No Logo ESP 
 294 
 Monte Sarmiento - die weiße Diva DEU 
 277 
 Monviso Mon Amour ITA 
 290 
 Mrazivá poezie na jasankách CZE 
 282 
 Norge Lysefjord CZE 
 285 
 Obsesja PLN 
 279 
 Obyčajní chlapci SVK 
 261 
 Prohibido escalar ESP 
 294 
 REEL ROCK 11: Boys In The Bugs USA 
 268 
 REEL ROCK 11: Brette USA 
 274 
 REEL ROCK 11: Dodos Delight USA 
 283 
 REEL ROCK 11: Young Guns USA 
 267 
 Rock Empire 8a: Dvě holky ve velké stěně CZE 
 355 
 Shifting Dreams GBP/FRA 
 268 
 Smím prosit CZE 
 309 
 Spradventure CZE 
 403 
 The Elements CZE 
 285 
 The Eyes of God DEU 
 280 
 The Unknown GBP 
 273 
 Tupendeo - One Mountain, Two Stories CHE 
 282 
 Utečenci do Afriky CZE 
 289 
 W!nteractivity FRA 
 284 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.