IT:
hoplezec.cz

Bergans ČP ve skialpinismu - závody na Javorovém

krátká reportáž

Minulou sobotu se konal druhý závod Bergans Českého poháru a první závod Středoevropského poháru ve skialpinismu. Tento závod byl zároveň nominační na ME v Itálii pro ČR závodníky.

Mlha že by se dála krájet . . .

Drobné sněžení, hustá mlha a teplota kolem -5 stupni, takové počasí panovalo na Javorovém v Beskydách na 1. závodě středoevropského poháru 2009 a zároveň v pořadí druhém závodě Bergans Českém poháru ve skialpinismu 2009. Z důvodů nedostatku sněhu museli organizátoři zkrátit trať a tím i ubrat na atraktivitě závodů na Javorovém. Na trati A dlouhé 16 km z převýšením 1600 m a tratí B dlouhé 7 km a převýšením cca 850 m se v sedmi kategoriích bojovalo o nominaci české reprezentace na nadcházející Mistrovství Evropy v italském Transcavallu, které proběhne v půlce února.
Na start v 10 hodin v Oldřichovicích se celkem postavilo kolem 120 skialpinistů z Česká, Polska a Slovenska. Škoda jen že v open kategorii mužů a žen bylo pouze 25 nadšenců..
Po 39 minutách do cíle u turistické chaty na Javorovému jako první dorazil jeden z nejnadějnějších mladých českých borců Radek Groh, který nedal nikomu šanci a vyhrál s převahou juniorskou kategorii. V kategorii juniorek zvítězila jeho oddílová kamarádka Jana Nekvindová. Nejmladší kategorii kadetek  zdolala trať Petra Volfová  pod jednu hodinu a tím získala třetí sobotní vítězství pro AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB team. Slovák Marek Litvaj v kadetech potvrdil svou letošní velmi vyrovnanou formu a bez menších problémů vyhrál. Určitě nelze opomenout vítězství v open kategorii mužů Vlasty Cichého ze Skialpinistického oddílů TJ TŽ Třinec, který před několika léty patřil k moravské špičce v cyklistice.
Jako první do cíle v kategorii mužů došel za 1 hodinu a 44 minut Slovák Jozef Hlavčo z Skialp Bobrovec. Druhý skončil Juraj Laštík a třetí jeden z nejúspěšnějších Slováků Peter Svatojánsky. Nejlepší Čech Miroslav Duch dorazil čtvrtý a na bronzovou pozice mu scházelo 50 vteřin.
V kategorii žen zvítězila na Javorovém suverénně polka Klaudia Tasz, která nandala druhé Slovence Lucii Pastorkové skoro 10 minut. Třetí skončila nejlepší Češka Petra Bánská.
Nejstarší kategorii veteránu ovládli borci z pořadatelského oddílu SK SKIALP BESKYDY. Zvítězil Roman Kuczynski  s 48 vteřinovým náskokem před svým kolegou Romanem Glajcarem. Třetí se umístil Slovák Milan Blažko.
I když sněhové podmínky nebyly ideální, pořadatelům se povedlo uskutečnit pěkné a náročné závody.
Poděkování patří všem sponzorům jako Norská Móda, prodejně KSPORT, středisku Javorový  a ostatním, ale také celému organizačnímu týmu.