IT:
hoplezec.cz

Český pohár ve skialpinismu: O Dřevěného Krakonoše

5. 3. 2011

V sobotu 5. března bojovali účastníci Českého poháru ve skialpinismu o jubilejního desátého dřevěného Krakonoše v Rokytnici nad Jizerou. Bylo to jediné „rally“ v letošním ročníku poháru. To znamená, že kromě vytýčené trasy v okolí Lysé hory museli závodníci absolvovat ještě časovku, obří slalom a slanění.

Celková délka trasy pro většinu kategorií byla úctyhodných 23 kilometrů se zdoláním dvou tisíc výškových metrů. Open  kategorie a kadeti měli zkrácenou trasu v délce čtrnácti kilometrů s převýšením patnácti set metrů a v závěru je nečekalo slanění skály, jako jejich kolegy z hlavních kategorií. Startovalo se ve dvou vlnách krátce po sobě v deset hodin. Celkem se v Rokytnici nad Jizerou prezentovalo devadesát závodníků. Limit na celkové zdolání trasy pořadatelé určili na čtyři hodiny a patnáct minut a jenom ti nejlepší neměli s jeho zdoláním problémy. Za pozdější projetí cílem se udělovaly trestné body, které pak promluvily do konečného hodnocení.
Úvod trasy je v Rokytnici každý rok stejný, co se ale letos rapidně změnilo, byla trať časovky. Ta vedla od chaty Světlanka a její cíl byl u známé boudy Dvoračka. Závodníky čekala zdolat porce 1,4 kilometru délky s převýšením 260 metrů. Zejména v závěru byl kopec hodně nepříjemný. Nejlépe si s jeho zdoláním poradil Radek Groh za 10 minut a 10 sekund, když druhému v pořadí „nadělil“ bezmála čtyřicet sekund. Mezi ženami si nejlépe vedla Jana Nekvindová v čase 15:21. Oba jsou z líhně klubu AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB z Janských Lázní, kde už poněkolikáté ukázali, že do kopce to prostě umí.
Trasa obřího slalomu byla připravena na slalomovém svahu Horní domky a vítězem se stal Jan Černý v čase těsně přes čtyřicet sekund. Druhý nejlepší čas z celého startovního pole měla Petra Bánská, kdy za mužským vítězem zaostala pouze o sekundu a padesát devět setin.
Celkovým vítězem se v součtu nejlepších časů z časovky a obřího slalomu po bezproblémovém zdolání celé etapy stal Michal Štantejský ze Špindlerova Mlýna. Na druhém místě skončil Radek Groh po pádu v „obřáku“, který si tak udržuje mírné vedení v celkovém pořadí Českého poháru. Třetí místo obsadil Jan Hepnar. Mezi ženami se díky vyrovnaným výkonům radovala Dita Formánková před vítězkou „obřáku“ Petrou Bánskou a vítězkou časovky Janou Nekvindovou. Ta je zároveň lídrem poháru v ženské kategorii.
O celkových vítězích Českého poháru ve skialpinismu pro rok 2011 rozhodne poslední závod ve Špindlerově Mlýně 19. března. Závodit se bude i o domácí mistrovské tituly, protože původně plánovaný závod v Beskydech byl vzhledem k nepříznivé sněhové situaci zrušen. A zároveň se ve Špindlerově Mlýně uskuteční finále Středoevropského poháru, takže se na startu představí nejlepší závodníci z Čech, Slovenska a Polska.