Dříve jenom symboly, žádné jméno. T 45, později M1.
Jako ke všem himalájským velikánům byli zeměměřiči zpočátku skoupí i k šesté hoře v pořadí velikosti, v současnosti velmi populární, ležící asi 30 kilometrů západně od Mount Everestu.
Její staré tibetské jméno objevili až v roce 1921 účastníci britské průzkumné výpravy k nejvyšší hoře světa. Cho je už ve starobylém tibetském jazyce běžně používaný výraz pro božstvo, přeneseně i pro démony, dvě slabiky Yu znamenají tyrkysový. Jen písmenko "O" nějak zachází. Nejpřesnější název by byl Chomo Yu čili Tyrkysová bohyně. Ostatně právě pod tímto označením šíří pověst kouzelné hory na nepálsko-tibetské hranici mnozí romantici, média i literáti nejčastěji.
Průkopníci zmíněné první everestské expedice vystoupili od severu z Tibetu do sedla Nangpa La a pozorovali Cho Oyu od západu.
Poprvé se rozhodl poznat horu detailně Eric Shipton v roce 1952. Kromě toho měla výprava testovat výzbroj, se kterou se zjara příštího roku chystali na Everest. Z Bakche bazaru odcházeli směrem k sedlu Nangpa La 4 britové a 3 Novozélaňdané včetně Edmunda Hillariho. Nakonec se podařil výstup pouze do výšky 6800 m n.m..
Kde se připravujeme my? Ne v hospodě, jak by všichni čekali, ale v polariu, kde teplota dosahuje až mínus 120 stupňů Celsia, počátkem tohoto týdne začala na výstup na šestou nejvyšší horu světa CHO OYU připravovat skupina českých a slovenských horolezců vedená Leopoldem Sulovským, který jako první Čech zdolal Mount Everest bez kyslíkového přístroje. Mrazící komoru v Beskydském rehabilitačním centru v Čeladné v závěru přípravy před výstupem navštěvuje pět horolezců (ještě Pavol Lupi Lupták, Radovan Galoš Marek, Kamil Bortel, Josef José Lukáš).
Pokud bude štěstí přát, tak bychom se chtěli pokusit o prvovýstup jihozápadní stěnou skalním pilířem, bude to asi náročnější technicky, ale nemusely by tam padat laviny "na pilíři" :-).
Parta by měla být v pohodě, protože se všichni známe "jak cip" z K2 2007.
Odlet 18:40 z Prahy 24.8.2009 předpokládaný přílet 13.11.2009
1990 - Švýcaři Erhard Loretan, Jean Troillet a Polák Vojciech Kurtyka zlézají horu novou cestou v JZ stěně za jediný den alpským stylem.
1990 - Yamanoi z Japonska otevírá druhou cestu v JZ stěně sólo alpským stylem. Jeho výstup zopakovala roku 1995 čtveřice žen z Japonska rovněž alpským stylem.
2006 - Slovinec Pavle Kozjek otevírá třetí trasu JZ stěnou alpským stylem.
Celkem vede k vrcholu Čo Oju 8 cest, z nichž polovina byla otevřena prvovýstupem alpským stylem a další jedna v zimě. 99% lezců však postupuje klasickou cestou (včetně všech českých výstupů). Pět tras nebylo nikdy zopakováno.
Kde se na mapě světa nachází nepálsko-tibetská hranice??? Znám jenom nepálsko-čínskou...
Nebo snad existuje nějaká hranice, např. Bavorsko-Jihočeská??? Doporučuji číst v mapách...
to si piš, že bavorsko jihočeská hranice existuje, je přesně tam, kde hraničí Bavorsko s Jižními čechami;-) (začíná u Trojmezí a končí před Malou Mokrůvkou)
jinak hranice jsou strašně relativní a jsou většinou tam a takové, kde a jaké si je uděláme, ne všechno totiž leží v mapách, něco je taky v hlavách...
Sulovský je pěkný prášič a podvodník, uvedená cesta je popsána a zakreslena jako prvovýstup (alpským stylem) španělského lezce Carlose Falquese už v roce 2001 (www.alpinist.com) a Sulovský o tom dobře ví, chvástal se s tím v hospodě. Fůůůůj.
Se omlouvám asi toho je na mě hodně, ale vím že by Polda nikdy nešel cestu, kterou by si neprostudoval, ten pilíř je prvovýstup, přeji pěkný zbytek dne
Kuci jedni VUŠATí s Ostravska pry děláte reklamu pro FIFA, kopačák v batohu a krém na nose. nezapomeňte že chojoja je placatej kopec s kterého budete kopat penaltu Everestu.
Nerozumím jedné věci - když se jedná o výstup resp. prvovýstup jihozápadní stěnou, tak proč se tam výprava přemisťuje přes Tibet - notoricky známé lokality jako Kodari, Nyalam, Tingri. Podle mne leží přístupové trasy ke zvolené stěně v Nepálu?
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.