LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   "Technika je vždycky jenom skrytá síla" A.O.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Pískaři jsou zpět!
Nová kniha Medaile na chvíli o olympijském příběhu Adama Ondry
Nová kniha Lékaři na horách: neviditelní hrdinové

Závody
SP skialpy Cortina d’Ampezzo ITA (06.04)
SP Šanghaj (09.04)
SP Wujiang (12.04)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Trojan 12471
3.Šindel 12306
Bouldry:
1.Volf 11153
2.Stráník 10825
3.Stráník 10803
Hory:
1.Groš 7918
2.Punčochář 6708
3.Černý 6708

Výsledky
AIX ÁDR BOULDER SESSION (09.03)
2. ČP v bouldrech Praha (02.03)
ČP v bouldrech Praha (17.02)

Deníčky
5517 lezců
1086730 cest
Nové přelezy:
El Tractor 7c+
Panel 7C
Maloskalsk 7C
To Pal Nio 7b
Gaia 8b
Smutná Lid 7C
Bandita 7C
Tropicana 5.12d
Neuropatol XIa/XIb
Paranormál Xb

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
V 16 - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Trekování v Nepálu

Část druhá - Everest Base Camp Trek

V minulé části seriálu o trekování v nepálském Himaláji jsme zevrubně probrali přípravu, a tak dnes můžeme konečně vyrazit do hor.

Protože jsem tenhle seriál věnoval především lidem, kteří by se chtěli poprvé podívat do Himalájů a s velkou pravděpodobností ještě nikdy nebyli v Asii, podíváme se na jeden z treků, kde vystačíte i bez velkých zkušeností.

Konkrétně si rozebereme trek do základního tábora pod Mt. Everestem, jeden z nejdelších a možná i nejnáročnějších, který můžete podniknout bez organizované výpravy. Během tří týdnů tady vystoupáte až do nadmořské výšky 5500 m.n.m., překonáte několik horských průsmyků a odměnou vám bude pohled na horské velikány v čele s Everestem, Lhotse, Nuptse, nebo Ama Dablam. Během cesty vás také čeká nahlédnutí do sherpské kultury, včetně jejich hlavního města Namche Bazaru, vyhýbání se karavanám yaků nesoucím náklad do nejodlehlejších vesnic a samozřejmě každý den pořádná dávka převýšení.

Pro většinu turistů začíná cesta do Everest BC v Lukle, vesničce vzdálené pětačtyřicet minut letadlem z hlavního města Kathmandu. Zpáteční letenka stojí kolem 300 USD a letadla tu pendlují každou půlhodinu od rozbřesku do setmění. My se ale podíváme nejdříve na klasickou cestu bez letecké zkratky, tak jak jí musely projít všechny expedice při dobíjení Mt. Everestu.

Tahle cesta začíná v Jiri, vzdáleném necelých deset hodin autobusem od Kathmandu. Je to sice jen 185 km, ale když pak vidíte, kudy se autobus musí prodrat, je docela s podivem, že mu to netrvá déle. Stejně jako všechny dálkové spoje v Nepálu i tenhle odjíždí jenom brzy ráno, takže si budete muset přivstat, a to pořádně. Odjezd bývá mezi pátou a osmou hodinou raní ze starého autobusového nádraží u Ratna Parku, a i když jede autobusů hned několik, je dobré tu být včas a urvat nějaké dobré místo, protože všechny autobusy jezdí bez výjimky přeplněné. Pokud vyrazíte brzy, můžete po příjezdu do Jiri, kde na vás nic zvláštního nečeká, vyrazit rovnou do hor a ukrojit si tak kus z porce kilometrů na první den.

Pro přehlednost si teď rozebereme itinerář klasického treku bez odboček den po dni. Vzhledem k tomu, že je trek celkem frekventovaný a možnosti ubytování i stravy jsou tu na dobré úrovni, nemá smysl táhnout na zádech stan a další vybavení pro kempování. K podrobnému výčtu věcí, které budete na treku potřebovat, se dostaneme v posledním díle seriálu, takže zatím si prostě řekněme, že váš batoh nebude mít víc než deset kilogramů.

Ubytování vás bude stát v průměru 200 NR /noc (dvoulůžkový pokoj) a jídlo (oběd nebo večeře) ve spodní části treku mezi Jiri a Luklou do 300 NR, v horní části, která je více turistická, 400 - 500 NR. Stravování na treku se budeme také věnovat v samostatném díle.

Přibližný itinerář:



1. den Jiri (1995 m.n.m.) - Bhandar (2190 m.n.m.) 8 hodin

Nedaleko za vesnicí, kde vás vysadí autobus, mizí asfalt a dál už pokračuje jenom polní cesta. I z té za chvíli odbočíte vlevo do kopce a vystoupáte do prvního sedla ve výšce 2334 m.n.m. Odtud pak začíná dlouhé klesání přes vesničku Mali až do Shivalaya (1790 m.n.m.). Některé autobusy zajíždí až sem, ale pěšky je to většinou rychlejší. Pokud jste vyrazili brzy ráno z Kathmandu, není problém dojít až sem a zkrátit si cestu na další den. Shivalaya je také vstupem do národního parku Gaurishankar, kam musíte mít permit za 2000 NR. Za vesnicí vás čeká první pořádné stoupání, téměř 900 m až do dalšího sedla a následný sestup do Bhandaru. Cestou je dostatek čajoven, kde se můžete osvěžit, nebo si objednat něco k jídlu.

Shivalaya

Shivalaya

foto © Lukáš Lang


2. den Bhandar(2190 m.n.m.) - Sete (2520 m.n.m.) 7 hodin

Dopoledne vás čeká pohodová cesta mezi rhododendrony, povětšinou mírně z kopce až do vesnice Kinja (1630m.n.m.), která je vhodná pro oběd a odpočinek před náročným stoupáním. Naštěstí tu metry docela rychle přibývají, takže se do Sete dostanete poměrně rychle a budete mít čas i na pořádný odpočinek.

Rododendrony

Rododendrony

foto © Lukáš Lang


3. den Sete (2520 m.n.m.) - Junbesi (2600 m.n.m.) 8 hodin

Rozhodně nejnáročnější den spodní části treku. Čeká vás nekonečné stoupání do sedla Lamjura La 3500 m.m.m.) a potom stejně tak nekonečné klesání až do vesničky Junbesi. Cestou nepotkáte žádnou větší vesnici, ale několik čajoven s občerstvením se tu najde. Těsně před Junbesi můžete odbočit na stezku k místnímu klášteru, který je nedaleko.

4. den Junbesi (2600 m.n.m.) - Nuntala (2200 m.n.m.) 6 hodin

Po včerejším náročném dni následuje jeden více méně odpočinkový. Dopoledne budete pozvolna klesat až k říčce Dudhkund Khola a cestou se vám nabídne první pohled na Mt. Everest. Po překonání říčky po lanovém mostě začnente opět stoupat, nejdříve do vesnice Ringmu (2720 m.n.m.), kde se můžete naobědvat a pak pokračovat do sedla Taksindo La (3100 m.n.m.). Odtud vás čeká sestup, který si můžete zpříjemnit návštěvou místního kláštera.

5. den Nuntala (2200 m.n.m.) - Bupsa (2300 m.n.m.) 7 hodin

Ráno budete nejdříve pokračovat v sestupu až do nejnižšího místa celého treku k říčce Dudh Koshi Nadi (1600 m.n.m.) a potom opět stoupat do vesnice Kharikola (2100 m.n.m.). Od místního kláštera už je na druhé straně údolí vidět dnešní cíl, vesnička Bupsa.

6. den Bupsa (2300 m.n.m.) - Surke (2290 m.n.m.) 7 hodin

Cesta po horských úbočích, kde se budete co chvíli vyhýbat karavaně oslíků, vás zavede přes dvě třítisícová sedla Khari La (3000 m.n.m.) a Chutok La (2945 m.n.m.) až do Surke nedaleko Lukly, kde začínají ti, kteří zvolili cestu letadlem. Obědvat budete zřejmě ve vesnici Paya, která je přibližně v polovině cesty a odkud se nabízejí krásné výhledy.

Oslíci

Oslíci

foto © Lukáš Lang


7. den Surke (2290 m.n.m.) nebo Lukla (2840 m.n.m.) - Monjo (2835 .m.n.m.) 7 hodin

Teď už vás čeká několik dní jen stoupání až do samotného Everest BC. Také výhledy budou den ode dne lepší a zelené vršky a rododendronové lesy nahradí rozeklané skály a ledovce. Za křižovatkou v Cheplungu si určitě všimnete, jak se zvětšilo množství trekařů, které potkáváte a také četnost občerstvení u cesty. Zároveň ale i ceny začnou šplhat pěkně nahoru.

8. den Monjo (2835 .m.n.m.) - Namche (3440 m.n.m.) 3 hodiny

Prudké stoupání vás zavede do hlavního města Sherpů, Namche Bazaru. I když tohle město uprostřed hor má spojení s civilizací jen prostřednictvím karavan oslíků a nosičů, seženete tu naprosto cokoliv. Pokud jste tedy zjistili, že vám chybí například nějaká důležitá součást vybavení, máte poslední možnost si ji právě tady pořídit. V Monjo je také vstup do Sagarmatha NP, kde se musíte prokázat platným permitem (3000 NR), nebo si ho na místě zaplatit.

Namche Bazar

Namche Bazar

foto © Lukáš Lang


9. den aklimatizace v okolí Namche

V nadmořské výšce od 3500 m.n.m. už hrozí nebezpečí výškové nemoci (AMS), proto je potřeba stoupat pomalu a tělo nechat postupně zvyknout. Rozhodně se proto vyvarujte dalšího postupu a den využijte pro lehkou aklimatizační t[ru po okolí. Můžete se vydat například do vesnic Khumjung (3780 m.n.m.) a Khunde (3840 m.n.m.), cestou se vám naskytnou nádherné výhledy na okolní hory, především dominantu Ama Dablam, ale v dálce už je vidět i masiv Everestu a Lhotse.

První pohled na Everest

První pohled na Everest

foto © Lukáš Lang


10. den Namche (3440 m.n.m.) - Tengboche (3860 m.n.m.) 4 hodiny

Po krásné nové cestě, která tady vede, vám bude cesta rychle ubíhat, až se najednou ocitnete téměř ve čtyřech tisících metrech nad mořem. V Tengboche si kromě okolních hor můžete prohlédnout místní klášter, kde jsou uchovávány domnělé pozůstatky yettiho.

Tengboche

Tengboche (v pozadí Ama Dablam)

foto © Lukáš Lang



11. den Tengboche (3860 m.n.m.) - Dingboche (4410 m.n.m.) 5 hodin

Pozvolným stoupáním v údolí říčky Imja Khola dojdete až do Dingboche, které je nejvýše položeným dlouhodobě obydleným místem ve zdejší oblasti. Cestou rozhodně stojí za to zastavit v prastarém klášteře ve vesnici Pangboche.

12. den aklimatizace v Dingboche

Vystoupali jste o dalších tisíc metrů výš, a proto je zapotřebí další aklimatizační přestávka, aby se s tím vaše tělo vyrovnalo. Doporučená je túra na pětitisícový kopec Nangkar Tshang (5616 m.n.m.), který se zvedá na severozápadním okraji vesnice. Na jeho vrchol se sice nedostanete, protože tady už by bylo třeba mít sebou lezecké vybavení, ale bez problémů se dá vystoupat až do sedla 5100 m.n.m., což pro kvalitní aklimatizaci stačí. Pokud se cestou nebudete cítit dobře, raději ihned sestupte, na překonání pětitisícové hranice přijde vhodnější čas později!

Dingboche

Dingboche

foto © Lukáš Lang


13. den Dingboche (4410 m.n.m.) - Lobuche (4910 m.n.m.) 3,5 hodiny

Podle toho, jak se cítíte po včerejší aklimatizaci, můžete se dál vydat buď jednodušší cestou pozvolným stoupáním přes Dughla, nebo náročnější variantou překonáním sedla Kongma La (5535 m.n.m.). Pro náročnější variantu je ale potřeba opravdu dobrá fyzická kondice, protože v téhle nadmořské výšce je i těch pár kilometrů extrémně fyzicky náročných!

14. den Lobuche (4910 m.n.m.) - Gorakshep (5140 m.n.m.) 3 hodiny

Většinu stoupání máte za sebou a teď už vás čeká jen poslední výšvih do sedla Lobuche Pass. Po ledovcové moréně pak skoro po rovince dojdete až do Gorakshep.

15. den Výstup na Kala Patthar (5570 m.n.m.) 4 hodiny + Everest Base Camp (5363 m.n.m.) 3 hodiny

Naproti lodžím v Gorakshepu se zvedá nevýrazný kopec Kala Patthar (5570 m.n.m.), odkud je nejlepší pohled na Mt. Everest, Nuptse a další horské velikány. Doporučuji vyrazit ještě za tmy, i když se vám do té zimy zřejmě moc chtít nebude. Cesta není nijak náročná, čeká vás jen 400 metrů převýšení a z vrcholu pak můžete sledovat východ slunce nad nejvyšší horou naší planety.

Kala Patthar

Kala Patthar

foto © Lukáš Lang


Odpoledne si pak můžete udělat výlet do nedalekého Everest BC (5363 m.n.m.), vede tam celkem dobrá cesta dál podle ledovce.

Everest Base Camp

Everest Base Camp (5363 m.n.m.)

foto © Lukáš Lang


16. den Gorakshep (5140 m.n.m.) - Periche (4240 m.n.m.) nebo Dingboche (4410 m.n.m.) 4,5 hodiny

Buď můžete využít stejnou cestu, kterou jste šli směrem nahoru, nebo se podívat na druhou stranu hřebene do vesnice Periche. Pro ty, kterým ještě zbývá dost sil, je tu ale také zajímavá odbočka přez Cho La Pass a Gokyo, která nabízí nádherné výhledy a mnohem méně turistů než na hlavní trase. Podrobnosti v dalším itineráři níže.

Ráno v Periche

Ráno v Periche

foto © Lukáš Lang



17. den Periche (4240 m.n.m.) nebo Dingboche (4410 m.n.m.) - Namche (3440 m.n.m.) 8 hodin

Sestup jde mnohem rychleji, než když jste se pachtili nahoru, ale hlavně neztrácejte ostražitost, ke každé lezecké akci patří i bezpečný návrat domů!

18. den Namche (3440 m.n.m.) - Surke (2290m.n.m.) nebo Lukla (2840 m.n.m.) 6 hodin

Pokud už cítíte, že vám docházejí síly, není problém skončit v Lukle, volné místo v letadle se vždycky najde. Jinak vás čekají ještě dva dny cesty a nakonec kodrcání na rozbitých nepálských silnicích, což není zrovna velká zábava.

19. den Surke (2290m.n.m.) - Kharikola (2100 m.n.m.) 7 hodin

Cesta je pořádně vlnitá, takže i když už vlastně sestupujete do údolí, zapotíte se při překonávání sedel stejně, jako když jste šli nahoru.

20. den Kharikola (2100 m.n.m.) - Ringmu (2720 m.n.m.) 6 hodin

Poslední pořádný den na treku, a po třech týdnech vás čeká návrat do civilizace...

21. den Ringmu (2720 m.n.m.) - Salleri (2390 m.n.m.) 3 hodiny

Pro návrat je možné zvolit tuhle kratší variantu, nebo pokračovat dál až do Jiri. Odbočka do Salleri je v Ringmu u budhistické stupy na spodním okraji vesnice, kde se vydáte doleva. Ze Salleri odjíždějí každý den ráno džípy do Kathmandu (2500 NR - cca 12 hodin), na jízdenku se stačí optat v kterékoliv z místních ubytoven. Také je možné absolvovat cestu autobusem, což vyjde o trochu levněji (1000 NR - cca 24 hodin), ale za to pojedete mnohem déle. Nejdříve musíte ranním autobusem do Okhaldunga a tady pak odpoledne přestoupit na autobus do Kathmandu, kam dojedete další den ráno.

Cesta zpět

Na cestě zpět

foto © Lukáš Lang


Zpáteční cesta přes Cho La Pass a Gokyo



Tahle odbočka, která vás zavede mimo klasickou trasu, je mnohem méně zalidněná, a také se vyhnete sestupu stejnou cestou, jako jste šli nahoru. Na druhou stranu už bude potřeba trochu lepší fyzická kondice, která ne každému po dvou týdnech na treku ještě zbývá.

1. den Gorakshep (5140 m.n.m.) - Dzongla (4830 m.n.m.) 7 hodin

Nedaleko za Lobuche je odbočka vlevo z hlavní cesty, která po vrstevnici vede až do Dzongla, výchozího místa pro překonání Cho La Passu. Pokud se po ní vydáte a oddělíte se od proudu turistů směřujících přímo zpět do Namche, čeká vás dalších několik dní v nadmořské výšce kolem pěti tisíc metrů. Potkáte tady ale výrazně méně lidí, takže si budete moci hory lépe vychutnat.

2. den Dzongla (4830 m.n.m.) - Dragnag (4700 m.n.m.) 8 hodin

Přechod sedla Cho La už rozhodně není akcí pro nezkušené. Stoupání na jedné straně i klesání na té druhé je poměrně strmé a mezi tím vás ještě čeká přechod ledovce. Ledovec je naštěstí relativně pozvolný, takže nejsou třeba mačky, nicméně celý den nepotkáte jedinou čajovnu, nebo místo, kde byste se mohli najíst, proto doporučuji sebou vzít nějaké jídlo a dostatek vody.

Cho La Pass

Cho La Pass

foto © Lukáš Lang


3. den Dragnag (4700 m.n.m.) - Gokyo (4790 m.n.m) 2 hodiny, nebo Namche (3440 m.n.m.) 8 hodin

Z Dragnag můžete pokračovat dál k jezeru do Gokyo, na druhé straně údolí, nebo údolím sestoupit do Namche. Cesta vede po obou stranách údolí a mnoho lidí na ní nepotkáte, běžnější je ale vydat se po úbočí hor na jeho západní straně.

4. den Výstup na Gokyo Ri (5360 m.n.m.) 4 hodiny a sestup do Machhermo (4470 m.n.m.) 3 hodiny

Necelých šest set metrů převýšení vás dělí od neskutečně nádherného výhledu z vrcholu Gokyo Ri. Uvidíte celé panorama regionu Khumbu včetně čtyř osmitisícovek (Everest, Lhotse, Makalu, Cho-Oyu). Nejlepší je na vrchol vystoupit už brzy ráno, kdy budete mít jistotu čisté oblohy bez mraků a dokonalého výhledu. Odpoledne vás čeká sestup zpět do Gokyo a pak dále do Machermo.

5. den Machhermo (4470 m.n.m.) - Namche (3440 m.n.m.) 7 hodin

Sestup údolím řeky Dudh Koshi Nadi vás zavede zpět do Namche, kde se napojíte na klasickou trasu.

Navrhovaný itinerář je samozřejmě jenom orientační a každý si ho může upravit podle svojí aktuální kondice. Orientačně můžete počítat, že vystoupáte 200 až 300 výškových metrů za hodinu a při sestupu se tempo přibližně zdvojnásobí. Především ve vyšších polohách se ale snažte příliš netlačit na pilu, pokud vaše tělo není na takové podmínky uvyklé, a nevystoupat o víc než 600 výškových metrů za den. Navíc výškové nemoci, která je v Himalájích velkým problémem, se budeme věnovat v posledním díle našeho seriálu. Mezi tím nás ale ještě čeká příští díl, ve kterém se podíváme na kratší treky v oblasti národního parku Langtang.

Další díly seriálu o trekování v Himalájích:

Trekování v Nepálu - Část první - Přípravy na cestu

Trekování v Nepálu - Část třetí - Langtang Trek

Trekování v Nepálu - Část čtvrtá - Jak to chodí na treku

Lukáš Lang   [úpravy] 00:20 14.10.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Super článek08:48:20 14.10.2013
.....díky za článek, dobře napsaný a spousta užitečných informací.
šakalodpovědět 

 díky + dotaz19:13:46 14.10.2013
Díky za (krásný!) článek a i když se do těchhle míst sotva podívám, neodpustím si otázečku: Nevíte někd, co je to za štít na pozadí fotky chrámu Ama Dablam? Moc se mi líbí...
Fleshodpovědět 
 Re: díky + dotaz20:29:52 14.10.2013
Dobrý dotaz. Upravil jsem tedy popisek na správný: Tengboche (v pozadí Ama Dablam).
 Standaodpovědět 
 Re: díky + dotaz14:50:21 16.10.2013
Ama Dablam
Michalodpovědět 

 Let z Lukla23:54:54 15.10.2013
Nejsem názoru,že se vždy lechce dostane člověk do letadla.Sám jsem tam strávil asi 4 dni a rekord známeho je asi 10 dní.vše samozřejmě závisí od počasí!
pepaodpovědět 
 Re: Let z Lukla14:59:00 16.10.2013
Souhlas,nastesti pri mych dvou navstevach jsem se vzdy dostal do letadla tam i nazpet,i kdyz minuly tyden to bylo o fous,pred nasim odletem byla vyluka.Momentalne nevim jaka je situace,dle info od Lhakpa Nuru Sherpa v Dragnaku pod Chola passem napadlo 1,5m snehu coz je v tomto rocnim obdobi nezvykle,pricinou je asi ciklon ,ktery postupoval pres vychod Indie na sever.Jinak skoda nezminit jeste jeden pass a to Renjo La,ktery je nad Gokyem a dostanete se do tretiho udoli,kterym sestoupite do Namche,nebo muzete pokracovat dal do udoli ctvrteho a pri sestupu se tim vyhnout Namche.Doporucuji,je to zajimavy trek a v zadnem pripade neni zadarmo,ale jasne o lezeni to v zadnem pripade neni!!! :-)
Michalodpovědět 

 super19:43:07 18.10.2013
Děkuji za další bezva článek, na pokračování prvního dílu jsem se těšila a byla zvědavá a nezklamal, chci další. :-)
Verčaodpovědět 

 Foto dne:
Amalfi
Panorama Positano
 Databáze cest:
Všechny cesty (173435)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Paluis 5c Olba
Schwabentraum 7b Bolulla
Ke Sort Ke Senk! 7b Jérica
Manolis 5c Leonidio
Juliett Ext 5c Leonidio
Nově komentované:
Tanta Guasa 6c Jérica
Bella Duracella 6b Leonidio
Super Bibe 6b+ Leonidio
Gaia 8b Kalymnos
Od Hradu Dále 7+ Velká

 Nově v diskusi:
Re: vkládání fotek u cest | vkládání fotek u cest | Re: Ach to lezeni na top rope | Re: Podmínky v Tatrách | Podmínky v Tatrách | Re: posuv opletu lana uprostřed | Re: nehmotné kulturní dědictví unesco | Re: nehmotné kulturní dědictví unesco | Re: nehmotné kulturní dědictví unesco | Re: posuv opletu lana uprostřed |

 Nové komentáře:
Re: není | Re: Údržba skal - správci | Re: Manažer | Re: zprávy z lyžařaského svazu | Re: Manažer | není | Re: Manažer | Re: Manažer | Re: Manažer | Mnohoobchod |

 Kde to vře:
Nadcházející valná hromada ČHS má být 13. dubna 2024 v Praze (122)
Vstříc lepším zítřkům. A nebo ne? (106)
Mauritánie – únor 2024 (19)
Žádost o zařazení na program Valné hromady ČHS 2024 (16)
Video: Adam Ondra dává na flash boulder za 8B(+) ve Švédsku (10)
Refresher: ČHS zveřejnil sexistický inzerát, musel se omluvit (9)
Olympijské sporty se nově rozšíří o skialpinismus (5)
Zemřel Pit Schubert (3)
Saské pískovcové lezení je na seznamu kulturního dědictví UNESCO (2)
Tanap - nový návštěvní řád (2)

 Nově v inzerci:
Prodám nevyužitý matroš. | Bunda Arcteryx Alpha GTX Pro | Skialp set Lusti 177 + Dynafit + Colltex | Prodám nevyužitý matroš. | Švýcarská dálniční známka 2024 | Čelovka PETZL ACTIK CORE 350 lm + Pouzdro NOCTILIGHT | Různé: VÝŠKOVÉ PRÁCE NASTÁLO V PRAZE 320- 480 Kč/hod 59 000 až 7 | Dětský sedák Simond - celotělový | Trip spanelsko | Péřovka North Face |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 120 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 126 
 Mám s tím problém, ale občas ano 
 132 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 110 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.