LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Pod skálou každej rád poradí.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšla nejnovější kniha Reinholda Messnera Symboly
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal

Závody
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)
EP v ledolezení Žilina (29.11)
EP v ledolezení Brno (06.12)

Žebříček
Cesty:
7.Širůčková 11728
8.Nespoutaný 11697
9.Mokroluský 11624
Bouldry:
7.Jungling 10625
8.Danda 10559
9.Novák 10550
Hory:
15.Hess 4058
16. 3908
17.Sukačová 3810

Výsledky
MČR v lezení na obtížnost (08.11)
EP obtížnost Toulouse (31.10)
MS v lezení (21.09)

Deníčky
5837 lezců
1192476 cest
Nové přelezy:
Üstsüz 7b
Meltem 7b/7b+
Liquide Co 7b+
Rock Repub 8+/9-
So Long Be 9-
Wild Publi 9a
Terra Medi 8a
Vítej Z5 J 7C
Bedda Mact 7c
Silly Game 8a

Stěny
K2 - stěna už neexistuje - Plzeň
321 Boulder Club - Brno
Fit Studio Jitka - Slaný

Prodejny
SAMBAR sport Kladno - Kladno - Kročehlavy
HUDYsport - Mladá Boleslav
HUDYsport - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Trekování v Nepálu

Část první - Přípravy na cestu

Zasněžené vrcholky nejvyšších hor, karavany yaků, kamenitá cesta rododendronovým lesem a pak už jen naprostý klid, vy a váš batoh. Snad každý, kdo trochu leze po kopcích, by jednou chtěl spatřit tu obrovitou hradbu Himaláje zvedající se na severu indického subkontinentu.

Knihovničky máme doma přecpané příběhy o dobývání nedostupných vrcholů a při pohledu na fotku třeba takové Ama Dablam začnou lezce svrbět ruce. Dnes už dávno neplatí, že expedice mezi horské velikány náleží jen těm nejlepším z nejlepších, vypravit se sem může skoro každý a dokonce vás to ani nebude stát celoživotní úspory.

Ama Dablam

Ama Dablam

foto © Lukáš Lang


V našem novém miniseriálu, určeném těm, kteří by se chtěli poprvé vydat do velehor, se proto podíváme do Nepálu, kde najdete osm ze čtrnácti osmitisícových vrcholů, a který je také Mekkou nezávislého trekingu.

Nejdříve bychom si rozebrali přípravy na cestu, takže se dozvíte, kdy a kam je nejvhodnější vyrazit, jaký trek vybrat a co všechno budete muset zařídit. V druhé části už si povíme něco o konkrétním treku a bude to jeden z těch nejoblíbenějších, který vede do základního tábora pod Mt. Everestem. Probereme podrobný itinerář cesty den za dnem včetně alternativních odboček, kde se vyhnete davům turistů. Protože ne každý si může vzít měsíc volna a vyrazit do divočiny, ve třetím díle se zaměříme na kratší a méně náročné treky s neméně lákavými výhledy v národním parku Langtang nedaleko tibetských hranic. Poslední díl pak bude patřit vybavení, prevenci výškové nemoci (AMS) a dalším věcem s trekováním souvisejícím.

Pokud se rozhodnete vyrazit do Nepálu, čekají vás trochu složitější přípravy, než vyžaduje cestování po Evropě. Především budete potřebovat platný cestovní pas a také vízum. Víza se vydávají na všech hraničních přechodech, nebo po příletu na letišti, a není proto potřeba ho vyřizovat předem. Třicetidenní vízum vás vyjde na 40 USD, tříměsíční 100 USD a obě varianty je možné prodloužit až do pěti měsíců na imigračním úřadě v Kathmandu. Všechny platby jsou v hotovosti a pouze v amerických dolarech, takže nejlepší je předem si připravit přesnou částku a před odletem ještě ověřit aktuální informace na internetových stránkách MZV ČR.

Jako na každé horolezecké akci, i tady je důležité mít sjednané vhodné zdravotní pojištění. Většina domácích pojišťoven poskytuje standardní pojištění, které se vztahuje i na VHT do nadmořské výšky 3000 m.n.m., ale protože se vydáváte do Himaláje a tři tisíce metrů má i to nejzapadlejší údolí, potřebujete připojištění pro sportovní aktivity do 5000 m.n.m. Jak vidno, české pojišťovny s trekováním v Himalájích moc nepočítají, protože na mnoha trecích se budete pohybovat několik dní i nad touto nadmořskou výškou a pokud tedy chcete mít jistotu toho, že vám někdo proplatí případnou záchranu, musíte sáhnout po starém dobrém Alpenvereinu. Před cestou si proto pečlivě ověřte, na co se vaše pojištění vztahuje a porovnejte s plánovaným itinerářem cesty.

Kromě pojištění bych také doporučil alespoň základní očkování, protože v Asii na vás nemoci číhají na každém rohu. Minimálně je potřeba zkontrolovat platnost očkování proti tetanu (přeočkování každých 10 - 15 let zdarma) a nechat se očkovat proti břišnímu tyfu (platí dva roky, 600 CZK). Pokud chcete mít naprostou jistotu, hodí se také očkování proti žloutence typu A a B, které využijete i doma (doživotní platnost, 3 x 1600 CZK), případně proti vzteklině (platí jeden rok a další vakcína prodlužuje o tři roky, 3 x 500 CZK). Nezapomeňte ale, že s očkováním je potřeba začít minimálně měsíc před odjezdem!

5000 mnm Nuptche

5000 m.n.m. V pozadí Nuptce 7861 m

foto © Lukáš Lang


Příprava samotného treku je už mnohem zábavnější, než obíhání doktorů a pojišťoven. Asi nejdůležitějším aspektem je výběr vhodné doby, kdy vyrazit. Ani tady se sice počasí neřídí podle hodinek, ale monzunová období přicházejí celkem pravidelně a chodit po horách v dešti není zrovna zábava. Nemluvě o tom, že jak v Nepálu zaprší, stávají se místní silnice, které jsou spíš prašnými cestami, neprůjezdné a k horám byste se s nejvyšší pravděpodobností ani nedostali. Dalo by se říct, že i v Asii mají čtyři roční období, jenže se tu projevují trochu jinak, než jsme zvyklí z domova. Na jaře, přibližně od března do května roztají sněhy v horách a teploty jsou přibližně stejné jako u nás v létě. Občas se sice dostaví odpolední bouřky, ale ráno je obloha vždy čistá a vám se tak s jistotou naskytnou nádherné výhledy na hory. S příchodem června začínají monzuny a trekování po horách v tomhle období není moc příjemné, zato v nížinách je každý měsíc hned několik náboženských svátků, protože lidem tohle období umožňuje pěstování tolik potřebné rýže a dalších plodin.

Hlavní turistická sezona začíná na přelomu září a října, kdy monzuny ustávají a až do listopadu je i poměrně teplo. Touhle dobou tu ale potkáte na nejoblíbenějších trecích obrovské množství lidí, což vám trochu může pokazit zážitky. S nástupem zimy většina lidí opouští vyšší polohy, zavírají se trekařské lodže (jednoduché ubytovny) a výše položená sedla jsou neprůchodná, takže ani tohle období není pro trekování ideální. V podstatě tak zbývá jarní nebo podzimní sezona, případně v létě můžete zkusit vyrazit do západního Nepálu, který leží ve srážkovém stínu. Sem je ale zase poměrně náročné se vůbec dostat a navíc si pořádně připlatíte za potřebná povolení.

Hlavní samozřejmě je, vybrat si konkrétní trek. Tahle volba záleží především na tom, kolik máte času, jaké jsou vaše zkušenosti a co vůbec od takové výpravy očekáváte. Navíc je také nutné hned na začátku se rozhodnout, jestli chcete využít místních průvodců a nosičů, nebo se spolehnete na svůj orientační smysl a batoh si odnesete sami. Celkem je v Nepálu devět trekařských oblastí, které se teď pokusím trochu popsat. Rozsah toho to článku nepostačuje k tomu, abych se rozepsal podrobněji, k tomu se dostaneme v příštích dvou dílech našeho seriálu.

nosič

Nosič

foto © Lukáš Lang



Annapurna Region


Turisty nejnavštěvovanější oblast s dobrou dostupností z Kathmandu (autobusem, nebo letecky). Nabízejí se tu nádherné výhledy na masiv Anapurny, Machhapuchre a dalších hor. Většina treků není příliš fyzicky náročná, zaberou od jednoho do dvou týdnů a maximální výška se pohybuje většinou jen lehce nad 4000 m.n.m. Treky začínají v Pokhaře a vedou po dobře značených cestách. Celá oblast je relativně civilizovaná a není žádný problém sehnat ubytování nebo jídlo, zato ceny jsou výrazně vyšší než jinde (pořád ale výrazně nižší než v Alpách). Pro vstup do chráněné krajinné oblasti, kterou trek prochází, je potřeba vyřídit Annapurna Conservation Area Permit.

Everest Region


Oblíbená trasa do základního tábora pod Mt. Everestem s mnoha variantami. Je fyzicky trochu náročnější vzhledem k převýšení a hrozící výškové nemoci, protože během treku strávíte několik dní nad 5000 m.n.m. Časově je tenhle trek asi nejnáročnější, může vám zabrat i víc než tři týdny. Stejně jako v oblasti Anapurny je i tady ubytování a jídlo v lodžích na nepálské poměry dost drahé. I když je tu v hlavní sezoně doslova hlava na hlavě, dají se vymyslet varianty mimo hlavní trasu, kde si užijete horského klidu. Většina trekařů začíná v Lukle, která má pravidelné letecké spojení s Kathamandu, je ale možná i delší varianta začínající už v Jiri nebo Salleri, kam dojedete autobusem. Pro tento trek je potřeba vyřídit Sagarmatha NP permit a pokud půjdete delší variantu z Jiri musíte mít i Gaurishankar NP permit.

Everest

První pohled na Everest

foto © Lukáš Lang


Langtang Region


Treky v národním parku Langtang severně od Kathmandu poblíž tibetských hranic jsou oblíbené hlavně díky své časové variabilitě od několika dní až do dvou týdnů. Vystoupat tu můžete do nadmořské výšky až 4600 m.n.m. a není problém ani zdolání nějakého toho pětitisícového vrcholu v okolí. Z nejoblíbenějších trekařských lokalit je tu rozhodně nejméně lidí a i ceny jsou přijatelnější.

Langhtang

NP Langtang - rododendrony

foto © Lukáš Lang


Dhaulagiri Region


Trochu náročnější, ale také méně přelidněný trek, který vám zabere necelé dva týdny. I při tomto treku se podíváte nad pět tisíc metrů při přelézání vysokohorských průsmyků. Protože se do této oblasti vydává mnohem méně lidí, nemůžete rozhodně počítat s takovým servisem jako na výše zmíněných trecích. Je potřeba vzít si vlastní stan a také nějaké jídlo.

Kanchenjunga Region


Jeden z nejnákladnějších a zároveň nejkrásnějších treků v Nepálu, který trvá přibližně tři týdny. Podniknout ho můžete jedině s organizovanou skupinou, protože kromě Kanchenjunga Conservation Area Permit potřebujete i Restricted Area Permit, a ten se vydává pouze skupinám s místním průvodcem.

Mustang Region


Jedna z posledních opravdových divočin v Himaláji se otevřela cizincům teprve před dvaceti lety, proto tady stále můžete pozorovat tibetskou kulturu v její nejčistší formě. Bohužel povolení pro treking v téhle oblasti vyjde opravdu hodně draho a pustí vás sem pouze v rámci organizované výpravy. Výhodou je, že se oblast nachází ve srážkovém stínu na západě Nepálu, proto tady můžete trekovat i v létě.

Dolpo Region


Stejně jako v Mustangu, i tady si za trekování pořádně zaplatíte a na oplátku si odvezete úžasné zážitky z nedotčené přírody. Jako na všechny treky v odlehlejších oblastech, je potřeba se pořádně připravit, vzít s sebou zásoby jídla a naučit se alespoň pár základních vět v nepálštině. Většinou vám ale všechno poradí průvodce, bez kterého vás do téhle oblasti opět nepustí.

Manaslu Region


Další z treků, na které se nemůžete vydat bez průvodce, protože tato oblast spadá pod Restricted Area Permit, a ten mohou získat pouze organizované skupiny. Kromě tohoto povolení budete potřebovat i Manaslu Conservation Area Permit a Anapurna Conservation Permit. Treky v této oblasti většinou zaberou kolem tří týdnů a patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co můžete v Nepálu podniknout. Na cestě budete muset mimo jiné překonat 5200 m.n.m. vysoký průsmyk, a na to už je potřeba dobrá fyzická kondice.

Makalu Region


Dva až tři týdny trekování v naprosté pustině si žádají zkušené cestovatele. Je nutné počítat s tím, že budete muset odnést většinu jídla a také stany, takže je vhodné najmout nosiče, kteří vám s tím pomohou.

Kathmandu

Kathmandu

foto © Lukáš Lang


Jak už vyplývá z popisu jednotlivých treků, čeká vás nějaké to zařizování i na místě. Zřejmě se tak zdržíte pár dní v Kathmandu, což není vůbec na škodu, protože tohle město a jeho blízké okolí nabízí nepřeberné množství zajímavých míst a historických památek hodných vaší pozornosti. Můžete navštívit jak hinduistická, tak i budhistická posvátná místa, nádherně zachovalá památková centra okolních měst, pomalu tak nasát atmosféru Asie a trochu přivyknout místním zvyklostem.

TIMS card

TIMS card

foto © Lukáš Lang


Abyste mohli vyrazit do hor, potřebujete nejdříve povolení k trekingu, takzvanou TIMS card, a permit ke vstupu do národního parku, ve kterém se nachází váš cíl. Vyřízení těchto záležitostí zabere sice jen chvíli, ale budete muset vyrazit mimo turistické centrum Kathmandu do budovy Nepal Tourism Board. Když se vydáte z Thamelu na východ, dojdete k obrovskému městskému parku (Ratna Park) a na jeho opačné straně najdete kanceláře, kde se vyřizuje TIMS a zároveň i permity. Stačí mít velkou hromadu pasových fotografií a zaplatit příslušné poplatky (TIMS 20USD a permit do NP většinou 3000NR), zabere to jenom pár minut a všechno je na jednom místě.

Pokud se rozhodnete pro výpravu organizovanou trekingovou agenturou, ať už jde o zajištění průvodce, bez kterého vás do některých oblastí nepustí, nebo si zjednáte nosiče, kteří ulehčí vašim zádům, agentura vyřídí všechny náležitosti za vás.

Většinu frekventovanějších treků lze bez problémů absolvovat samostatně, protože jídlo a ubytování seženete naprosto bez problémů a občas za pokoj dokonce nebudete muset ani platit, když majiteli lodže slíbíte, že budete jíst u něj. Váš batoh proto bude vážit jen pár kilogramů, a pokud se alespoň trochu vyznáte v mapách, nemůžete zabloudit.

Jestliže vyrážíte do odlehlejších oblastí, nejen že je průvodce povinností, ale pokud se nevládnete domluvit nepálštinou či tibetštinou, asi byste tu bez něj měli dost velký problém.

Stejně tak to, že si pronajmete nosiče, není známkou slabosti, protože je potřeba si uvědomit, kolik váží třeba takové jídlo na dva nebo tři týdny a že ho sami prostě neunesete. Samozřejmě si také můžete zařídit kompletní servis, kdy se nebudete muset starat vůbec o nic, všechno vybavení ponesou nosiči, průvodci pro vás zajistí ubytování i dopravu a vy si jen užijete pobytu v horách, jenže si za to také budete muset zaplatit. Obecně se dá říci, že takový trek pak vychází na necelých 60 - 100 USD / osoba / den.

Tomu, jak to chodí na samotném treku a kolik vás bude stát pobyt v horách, pokud se rozhodnete trekovat individuálně, bude věnován poslední díl našeho seriálu. Zatímco v příštích dvou dílech si popíšeme itineráře konkrétních treků. Nejdříve se vydáme na více než třítýdenní trek do základního tábora pod Mt. Everestem. Probereme všechny varianty treku a podíváme se také na aklimatizační túry, aby vás neskolila výšková nemoc.

Prozatím doufám, že jsem dostatečně nastínil, na co je potřeba se připravit, než vyrazíte, a pokud máte nějaké další dotazy, rozhodně se nebojte mi napsat na email langlukas@email.cz. Můžu samozřejmě poskytnout i konkrétní rady, jako je ubytování v Kathmandu, nebo poradit při výběru trekové agentury, stačí se ozvat...


Odkazy:

MZV ČR

Mapa Kathmandu





Lukáš Lang   [úpravy] 10:07 28.09.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 



 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:
Trebenna East
T.H.C., 8
 Databáze cest:
Všechny cesty (188343)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Üstsüz 7b Datca
Meltem 7b/7b+ Datca
Liquide Comme Une Flaque 7b+ Datca
So Long Beauty 9- Geyikbayiri
Neznámá 7+ Hlubočepské Plotny
Nově komentované:
So Long Beauty 9- Geyikbayiri
Neznámá 7+ Hlubočepské Plotny
Standing Ovation 10-/10 Srbsko
Nová 2 5+ Kreutzberk
Tataráček V 11 7C Tisá - Modřín

 Nově v diskusi:
Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Re: Alpy skialp | Alpy skialp | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne - tlama dne | Re: foto dne | Re: foto dne |

 Nové komentáře:
Re: + | Není sport jako sport | Re: do pohody se hoď | Re: do pohody se hoď | Re: do pohody se hoď | + | Re: Para | do pohody se hoď | Re: Para | Špatně předstíraný nadhled |

 Kde to vře:
Film:Adam Ondra leze na flash stropovou spáru po vlastním za 8b+ (107)
MČR v lezení na obtížnost (62)
Piolets d'Or 2025 za celoživotní přínos: Rus Alexander Odintsov (33)
EP v lezení na obtížnost Toulouse, Francie (21)
Film: příběh Adama Ondry o přelezu bouldru za 8C na flash (17)
Adam Ondra dal na flash boulder Foundation's Edge 8C (SUI) (14)
Ve Vysokých Tatrách bude od 23.-27.11. uzavírka některých chat (10)
Ital Elias Iagnemma navrhl první boulder 9A+ na světě (10)
ČHS: rozjíždíme paralezení v Česku (6)
Američan Sean Bailey přelezl boulder Arrival of the Birds 9A (6)

 Nově v inzerci:
Prodám posilovací desku | Statická a dynamická lana | ZIMNÍ BOTY Sorel Caribou | Telekomunikace ve Švedsku | Železo | Prodám sadu chytů | Pohorky Garmont Tower 2.0 Extreme | Péřák Warmpeace Explorer | Scarpa Maestrale 2.0 | lezečky |

 Anketa:
Používáte na skalách mini přenosnou balknu jako rozcvičovací pomůcku?
 Ano používám 
 649 
 Někdy ano 
 615 
 Ne nepoužívám 
 657 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.